DE COMPLETE SERIE B0UWD00ZEN I ^KABOUTER1 „LA NOCilE OSCURA". I\LEIME<ArïMOMCE C. W. v. DUYN - Rembrandtlaan 37 TF KOOP OUDE COURANTEN f De TRIX-BOY van thans is de Ingenieur der Toekomst. P Cs ALASKA- ULSTERS SIMON DE WIT GEEFT HONDERD PROCENT KERK EN STAAT. Wanneer R. K. Dienstbode PEES 8 Hl G. A. DE WINTER WAAR IS Naar de beslissing De houding der Katholieken. her a' df K6rk °P geen enkeIe mocht zijn d°el beh«'P^am WOENSDAG 11 NOVEMBER 1031 GETROUWD VERLOOFD: GEBOREN: ALPH0NSA MARIA FRANCISCA VICTORIA Barones HACF0RT TOT TER HORST, H. H. E. Baron yan Voorst tot Voorst, De TRIXfabrieken willen hun ongeëvenaarde METALEN BOUWDOOS nog meer bekendheid geven. Deze bouwdoos heeft reeds in enkele maanden een WERELDREPUTATIE verworven. De fabriek stelt verkrijgbaar bij haar VERKOOPHUIS voor NEDERLAND en KOLONIËN a f 1.25 FRANCO en voorbeeldenboek (80 bladz.) met IOO modellen. Eigen vinding. Duizend en één mogelijkheden. Dus voor f 1.25 franco, na ontv. postwissel o! storting op Giro 14287, Hessels, R'dam Men geeft blijk, smaak te hebben Benedenhuis te hum aan de Veenlantstraat, bev. 4 ka mers, keuken en tuin. Prijs 36 per maand. Adres: P. DUPONT, Singel 58, Schiedam. Tel. 68135. DAAR WIL IEDEREEN AAN MEE DOEN 120.000 GULDEN SIMON OE WIT De Goudbron voor de Huisvrouw GEM. BETALING! CONSUMPTIEWAGEN GEVRAAGD NET MEISJE R. K. HUISHOUDSTER le ETAGE BENEDENHUIS BIJVERDIENSTE UW ADRES voor het behandelen Uwer Wasch is Stoom-Wasch-en Strijkinr.„Edelweiss", Vtestmolenstraat 16-18,Tel. 68519 Tot en met 1000 Ko4 ct. p. Ko. Hoven 1000 Ko. tot en met 2500 Ko3V^ ct. p. Ko. Hoven 2500 Ko. tot en met 5000 Ko3 ct. p. Ko. door Francesco Perez Rodriguez. Op 31 October is de groote beslissing geval len die voor de jonge republiek en voor de toekomstige positie van het Spaansche Katho licisme van groote beteekenis is en waarvan de verstrekkende gevolgen nog niet in den vollen omvang zijn te overzien. Het heftig omstreden artikel 24 der Spaan sche grondwet is door de wetgevende nationale Vergadering aangenomen. Wat dit artikel in den definitieven vorm dien het thans eindelijk gekregen heeft be- teekent He' probleem der Kerkelijke politiek om vat in Spanje vooreerst het vraagstuk van de juridische verhouding van den staat tegen over de Kerk (concordaat of eenzijdige-staat- kundige wetsbepalingen), verder het vraag stuk van de financieele verhouding tusschen Kerk en staat, de kwestie der Congregaties en xiGt vraagstuk van hGt onderwijs De beslissing, die thans in ai deze vraag stukken verkregen is, beteekent een totale verbreking van de banden, die er -tot nog toe tusschen Kerk en staat op al deze punten bestonden, terwijl bovendien de Kerk voortaan diep onder het juk van den staat moet door gaan. Over de juridische verhouding van den Staat tegenover de Kerk bepaalt het beruchte artikel 24 dat alle godsdienstige belijdenissen voortaan als vereenigingen (Asociaciones) worden beschouwd, waarvoor een bijzondere wet in het leven zal worden geroepen. Daardoor heeft de kamer tevens beslist, dat voor de algeheele definitieve regeling van alle hangende kwesties niet de weg van het Concordaat bewandeld zal worden, maar dat de staat alleen, zonder de betrokken partij te hooren, haar maatregelen zal nemen. Tever geefs heeft Alcala Zamora er op gewezen, dat men door een dergelijke eenzijdige wetgeving de Kerk nooit kan overheerschen, en dat de ondervinding bewezen heeft, dat men door met Rome te onderhandelen juist veel gemak kelijker die dingen kan bereiken, die men door een eenzijdige wetgeving nóóit kan ver krijgen. Heel die reeks eenzijdige bepalingen beteekent niets anders dan een strijd, waar van het einde niet te zien is, een strijd die geen zin heeft en die ook geen enkel resultaat oplevert, een verspilling van krachten welke men toch voor andere zaken zoo dringend noodig heeft. Maar de uitspraak van Azands, dat een concordaat onvereenigbaar is met de scheiding van Kerk en staat en met de daar uit consequent voortvloeiende verieeking van den staat, heeft gezegevierd. Wat de financieele verhouding betreft tus- ï611 ï^erk en staat, het oorspronkelijke voor stel der parlementaire commissie, dat toch reeds radicaal was, werd nog verscherpt, zoo- dat niet alleen de staat geen enkele finan cieele vergoeding mag geven aan de Kerk, een godsdienstig genootschap of een kerkelijke in stelling, maar ook de verschillende streken (regiones), provincies en gemeenten mogen op geen enkele wijze eenige financieele tegemoet koming toonen. De regeeringssubsidie aan de Kerk moet in ieder geval op zijn hoogst bin nen twee jaar absoluut ophouden. Tevergeefs werd door verschillende afgevaardigden naar voren gebracht, dat de staat nog verplichtin gen had tegenover de Kerk in verband met de goederen, die de regeering in de vorige eeuw van de Kerk in beslaggenomen heeft. Er werd nog op gewezen, dat zoo'n radicale scheiding van Kerk en staat noodzakelijk met zich bracht, dat dan ook alle kerkelijke goe deren, die de staat gesaeculariseerd had. rech tens weer aan de Kerk moesten worden teruggegeven: maar het mocht niet baten. De kamer liet zich beïnvloeden door de bewijsvoering van den minister van justitie rernando de los Rios, (die echter op geen enkelen historischen grond kon steunen), dat door de verleende regeering-subsidies reed» lang was terugbetaald, wat de staat vroeger van de Kerk in beslag had genomen. Minister Azanas beweerde, dat de Kerk deze goederen niet op rechtmatige wijze verkregen had, maar de Kerk had zich geheel ongevraagd inge- dar0nnaeD A h6t geweten der gdloovfgen om nl le8v hUn goederen op te slokken. de hel r 200 ZWaar mogel«k te treffen met Hikhe d vefl6n' Jerd haar geen rechtsPersoon- lijkheid verleend, want, zoo werd er gezegd rle verieeking van den staat eischt nu eenmaal,' herTfl de kwestie der Orden en Congregaties het ontwerp van de parlementaire commissie bevatte slechts deze ëéne zin: de s aat zal alle Orden en Congregaties ontbin den en haar goederen tot nationaal bezit ver klaren, dat wil zeggen confisceeren. Bij de definitieve redactie werd deze radicale vorm schijnbaar eenigszins in den goeden geest gewijzigd, Immers alleen die Orden en Congre gaties werden ontbonden verklaard, waarvan de statuten, behalve de drie canonieke gelof ten van armoede, coelibaat en stabiliteit, ook nog de gelofte van gehoorzaamheid bevatten aan eenige andere overheid dan de regeering Hun goederen werden tot nationaal bezit verklaard en voor liefdadige doeleinden be steed of aan instellingen voor onderwijs ge geven. Practisch is deze bepaling alleen tegen de Jesuieten-orde gericht. De rechtspositie van de overige Orden en Congregaties wordt door een afzonderlijke wet geregeld, waarvan de voornaamste bepalingen reeds in de grond wet «jn vastgelegd. Deze nieuwe wetgeving voortdurend«°r t!e,d6r0 °rde °f Con^reSatie een j belemmering voor haar werk vaar s Pr haar bestaan altijd in ge" vaar is. Er is n.l. bepaald. He= ,Staa'®toezicht: alle Orden en Congrega- ie blijven bestaan moeten ingeschreven worden in een afzonderlijk register: de mi nister van justitie beslist of een Orde of Con gregatie al of niet geregistreerd wordt. 2. Belastingen: Ook de instellingen van liefdadigheid die door Orden en Congregaties worden onderhouden, zooals ziekenhuizen, weeshuizen enz. worden even zwaar belast als een gewoon particulier bedrijf dat uit winst bejag werkt. 3. De Orden en Congregaties mogen geen industrieele of handelsonderneming bezitten, ook niet al dient deze uitsluitend voor de op leiding van leerlingen. 4. Eigendomsrechten: Geen enkele Orde of Congregatie kan direct of indirect door tus- schenpersonen. meer goederen verwerven of bezitten als noodig is voor haar levensonder houd of voor het bereiken van het oorspron kelijke doel, dat zich deze Orde of Congregatie gesteld had. Dit moet reeds bewezen worden vóór dat het bezit verkregen wordt: 5. Financieele contróle: De Orden en Con gregaties zijn verplicht ieder jaar aan deD staat rekening en verantwoording te doen van al haar inkomsten en uitgaven. 6. Ontbindbaarheid: De Orden wier bestaan en werkdadigheid een gevaar opleveren voor de veiligheid van den staat, zullen worden ontbonden. 7. Confiscatie: De goederen der klooster orden kunnen te allen tijde genationaliseerd worden. Tevergeefs heeft men getracht om al deze kwesties niet vast te leggen in een starre grondwet waaraan zoo moeilijk iets te ver anderen is, maar om alles te regelen door af zonderlijke wetten, die meer soepel zijn. Te vergeefs heeft men er op gewezen, dat het toch absoluut indruischt tegen de beginselen van een revolutie, die in naam van vrijheid en gelijkheid begonnen is, om thans een groot deel van het Spaansche volk op een dergelijke onbillijke en onrechtvaardige manier in zijn vrijheid te beperken. Tevergeefs heeft men er op gewezen, dat zulks absoluut in strijd was met een artikel uit de grondwet, waarbij vrij heid en gelijkheid worden gewaarborgd aan alle Spanjaarden, behalve aan 80.000 klooster lingen Alle godsdienstige gezindten zijn voor de wet gelijk en haar belijders worden door de wet beschermd, behalve de kloosterlingen edereen is vrij in de keuze van zijn beroep, alleen de kloosterlingen niet Er bestaat vrijheid van vereeniging, maar orde der Jesuieten is opgeheven. Het eigendom wordt wettelijk beschermd, maar de goederen der kloosters worden in be slag genomen. Er is vrijheid van onderwijs, doch de kloos terlingen mogen geen onderwijs meer geven. De kamer bleek niet vatbaar voor gezonde redeneering: men verschool zich telkens ach ter het sofisme van Azanós: de Orden en Con gregaties zijn geen gewone vereenigingen, en ongelijken moet men ook ongelijk behandelen, en de hoogste wet is niet gerechtigheid en gewetensvrijheid, maar het welzijn van den staat. De onderwijskwestie is in Spanje ten nauw ste met het vraagstuk der kloosterlingen ver bonden. en dat is eigenlijk de diepere grond van alle vijandschap tegen de kloosters. Meer dan de helft van alle schoolgaande kinderen bezoeken de kloosterscholen. Zoodoende be zorgen de kloosters het rijk ieder jaar alleen Ton1" 'a£er onderwijs een voordeel van 1-0 millioen peseta's, en voor het middelbaar onderwijs ieder jaar 25 millioen. De staat moest daar dankbaar voor zijn. vooral nu het tekort op de begrooting 510 mil lioen bedraagt, terwijl men in de eerste tien tallen van jaren niet in staat zal zijn te be naderen of te evenaren wat de kloosterlingen op gebied van onderwijs hebben gepresteerd Maar zoolang het onderwijs grootendeels in handen is van kloosterlingen, is iedere ingrij pende verandering in de ziel van het Spaan sche volk, iedere radicale verieeking en ont kerstening der komende geslachten onmoge lijk. Dat is de reden waarom de kloosterlingen geen onderwijs meer mogen geven, daarom moet de staat het onderwijs-monopolie in handen hebben, en daarom wordt het leeken- onderwqs verplichtend gesteld. De nieuwe Spaansche grondwet is geen iberale grondwet. Bij de oplossing van al de afzonderlijke kwesties van het godsdienstige vraagstuk vindt men omtrent geweten en per soonlijke vrijheid een samenraapsel van de ideeen die sterk aan de Fransche revolutie, een absoluut staatsdespotisme en aan het Russische Bolschewisme herinneren. Tot op het laatste oogenb-lik heeft het den schijn gehad, alsof de oplossing van de ker. kelijk-politieke kwesties nog al dragelijk zou zijn. De Pauselijke nuntius mgr. Tedeschinl en Alcala Zamora hadden op de voornaamste punten reeds overeenstemming bereikt. Men trachtte de heele kwestie niet grondwettelijk te regelen en vast te leggen, want men wilde dit overlaten aan den bijzonderen wetgever. Men zou de scheiding van Kerk en staat heb. ben doorgevoerd terwijl de Kerk erkend zou worden als een onafhankelijk rechtspersoon „een Societas perfecta", die de vrije beschik king had over de middelen, die noodig waren om haar doel te bereiken. Na aanneming van de grondwet zou dan een concordaat of een conventio, althans een modus vivendi gesloten worden. Kardinaal Segura is afgetreden in de hoop dat deze overeenkomst tot stand zou ka men. De bisschoppen zouden ook een eed van trouw aan de republiek hebben moeten afleg, gen. De staat zou het recht krijgen om bij de bisschopsbenoemingen zijn veto uit te spre. ken of althans, Alcala Zamora trachtte te ver krijgen dat voorioopig, totdat de republiek vol doende gestabiliseerd zou zijn, de candidaten voor het episcopaat rechtstreeks door de re geering zouden worden aangewezen. Naast den Pauselijken nuntius mgr. Te-deschini was er in Madrid een permanent comité ge. vormd .waarin uitsluitend bisschoppen zitting hadden genomen. De aartsbisschoppen van Tarragona, Sevilla, Valladolid en Burgos ver bleven gedurende de laatste weken geregeld in Madrid om mede te werken aan een vreed zame oplossing. Bovendien heeft men getracht om de tegen standers in het parlement te overtuigen dat een vreedzame oplossing voor het welzijn van Spanje veruit het beste was: men heeft de kamerleden persoonlijk bezocht en hen gewe zen op de gewichtige beslissing die voor Span je ging genomen worden. Dit werk bleef niet zonder succes. Van de 462 afgevaardigden hebben slechts 178 voor het ontwerp gestemd, 59 stemden tegen, terwijl 225 leden buiten stemming bleven, waaronder ook de radicale socialisten, omdat volgens hun meening het ontwerp niet scherp genoe-g was: zij hadden liever gehad, dat alle kloosterorden waren ontbonden. Ook onder de voorstemmers waren er verschillende groepen, die heimelijk hoop. ten, dat 't wetsontwerp zou worden verworpen: Bovendien waren er tal van afgevaardigden die wel tegengestemd zouden hebben maar om politieke redenen wilden zij vanwege hun kie. zers de andere afgevaardigden in bun radica lisme overtreffen. Dat in de kamer thans die radicale invloe den overheerschen .komt hieruit voort, dat bij de laatste verkiezingen de rechts georienteer. de groepen de situatie niet overzagen en in grooten getale niet aan de stemming deelna men. De voorloopige overwinnaars en de geheime beheerschers van deze radicale richting zijn on tegenzeglijk de vrijmetselaars. Toen Primo de Rivera aan de regeering kwam, waren er in Spanje nog slechts weinig afdeelingen der loge: in Madrid b.v. waren er maar twee, en deze waren absoluut niet eensgezind. In de laatste jaren van de dictatuur vermeerderde het aantal loges onrustbarendin Madrid wa ren er weldra 12 afdeelingen die een buiten, gewoon radicale richting voorstonden. De tegenwoordige minister van het verkeerswe- zen Barrios organiseerde de vrijmetselarij in Andalusie, en thans telt de loge haar afdee- lingen in Sevilla, Malaga, Almeria Cadix, Granada en Huelva. De meeste loges bevinden zich dus vooral in het Zuiden, althans in het Noorden zijn er al heel weinig behalve dan in Bilbao. Het is absoluut geen toeval, dat juist in die steden waar er afdeelingen der vrijmetselarij bestaan de kloosters in brand werden gestoken. In de loge van Gijon had men reeds een maand voor de kloosterbranden over een bestorming der kloosters gesproken. Het eigenlijke doel der Spaansche vrijmetse larij is de feitelijke doorvoering van de ver plichte eenheidschool, de z.g. neutrale open- bare school, om daardoor den geest die er in het land heerscht radicaal te veranderen. Ook de zieken-verpleging en armenzorg moeten ge heel door leeken geschieden. Bovendien wil men aan iedere provincie een zoo groot moge lijke mate van zelfstandigheid geven. Uit wel ingelichte kringen werd ons verzekerd, dat de overweldigende meerderheid van Macia bij de verkiezingen voor een groot deel is toe te schrijven aan de bevelen die van de loge uit Parijs werden gegeven. Het is overigens een publiek geheim, dat er een overeenkomst bestaat tusschen de Spaan sche en Portugeesche loge om de dicatuur in Portugal ten val te brengen. Er is waarschijn lijk in heel Europa geen enkel land, waar de vrijmetselarij zooveel schade op economisch en cultureel gebied heeft aangericht als in Por- tugal. Hoe deze radicale maatregelen der Spaan sche grondwet uitgevoerd zullen worden De Spaansche grondwet zal in de hand van den koel berekenenden Azana die de Kerk zoc vijandig gezind is, een gevaarlijk werktuig en wapen blijken te zijn. Bij het uitvoeren van da grondwettelijke bepalingen zal hij in ieder geval zoover mogelijk gaan, tot aan de uiter ste grens van hetgeen bereikt kan worden. Het wetsontwerp, dat ingediend zal worden over de positie der verschillende godsdienstige gezindten kan aanleiding geven tot buitenge woon zwaarwichtige gevolgen. Door het arti kel in de grondwet over de vierde gelofte die een onrechtmatige en immoreele bepaling is, zal zelfs een Pauselijke dispensatie niet kun nen voorkomen, dat de orde der Jesuieten al thans een tijdlang zal worden ontbonden Maar we mogen ook niet uit het oog verliezen, dat in Spanje de regeeringen elkander vaak heeJ snel opvolgen, en wanneer een gematigde regeering zooals barroux b.v. aan het bewind zou komen, dan kan men er vast op rekenen, dat tal van grondwettelijke bepalingen alleen op papier zouden blijken te bestaan. Het zal practisch niet uitvoerbaar zijn om aan de kloosterorden te verbieden om onderwijs te geven, ook al is de minister van onderwijs Marceilin Domingo nog zoo druk bezig om tal van leekenonderwijzers klaar te stoomen. en ook al zag de vrijmetselarij liever, dat er'een millioen Kinderen niet kunnen lezen of schrij ven dan dat zij in de kloosterscholen onder richt ontvangen. De Spanjaarden zullen zich uit alle macht tegen de neutrale openbare school blijven ver- zetten: het is wel heel typeerend, dat juist in deze dagen de aanvrage om toegelaten te wor den op de kloosterscholen in Madrid zoo groot is geworden, dat men absoluut veel te weinig plaats heeft om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Welke houding zullen de Katholieken aan. nemen tegenover de grondwet Er is in Spanje nog altijd een groep men. schen die van meening zijn dat de republikei nen door artikel 24 aan te nemen het dood vonnis der republiek bezegeld hebben, en dat binnen enkele maanden de reactie zal intre den, die ofwel Alfonso d'Este van Bourbon of. wel den derden zoon van Alfonso XIH op den Spaansche-n troon zal terugbrengen. Zij be schouwen de wet tot bescherming van de re publiek als een bewijs van zwakte der regee ring. In Madrid deden reeds allerlei geruch. ten de ronde over een samenzwering tegen de republiek in Madrid zelf. Het is echter moei lijk te zeggen, hoe groot het getal is dergenen, die deze meening zijn toegedaan, maar wij zijn er van overtuigd, dat deze menschen ge- heel buiten de werkelijkheid leven. Wie mee- nen zou dat artikel 24 de republiek op haar grondvesten doet wankelen, vergeet in ieder geval, dat er thans, in tegenstelling met de vorige eeuw organisaties bestaan, zooals o.v. van de socialisten, die de republiek met hart en ziel zullen verdedigen, terwijl de monar chisten over geen enkele organisatie beschik ken. De groote meerderheid der Katholieken die actief aan de politiek deelnemen staat aan den kant dergenen die er met alle wettelijke mid- delen naar zullen streven om een grondwets herziening te verkrijgen. Het meest op den voorgrond tredende Katha lieke kamerlid Gil Robles heeft reeds, voor- dat artikel 24 werd aangenomen, in de kamer verklaard dat de Katholieken zich met al hun krachten in den strijd zouden werpen: de actie is dan ook thans reeds energiek ingezet. De uitslag der stemming, de houding van Alcala Zamora, en in zekeren zin ook van Lerroux, wijzen er op dat er in deze richting wel eenig succes te boeken zal zijn. Van dit parlement behoeft men echter geen heil te verwachten, en het komt er thans slechts op aan om het geweten der natie wakker te schudden en het volk te mobiliseeren voor de eerstvolgende verkiezingen. De Agrariërs en de Vasconavarren hebben het parlement verlaten op grond van het feit, dat zij voor een herziening van de grondwet strijden en derhalve willen zij aan deze grond wet niet meer medewerken. Toch zijn er velen die van oordeel zijn, dat het beter ware ge weest om ondanks den strijd voor grondwets herziening toch in het parlement te blijven en daar den strijd voort te zetten om den te-gen standers op alle overige artikelen der grond, wet de overwinning niet cadeau te geven. Deze strijd heeft reeds bekwame kraohten op het tooneel van den strijd gebracht. Hun politieke organisaties in het kader van de Aocion Nacional, de agrariërs, de Vasconavar. ros, de Dereeha Regional Vale-nciana hebben reeds een grootere activiteit aan den dag ge. le-gd. In Catalomie begin-t de „Accio Popular" se. dert eenige maanden onder de eminente lei ding van den ijverigen algemeenen secretaris dr. Griera, die met helderen blik de toekomst beschouwt, zich opnieuw te organiseeren. Er hebben zich thans reeds 100 nieuwe vereeni- g 25 Nov. hopen onze Ouders F. W. J. BRÖKLING JANSJE VA VIER s hun 35-jarige Echtvereeniging §j te herdenken. Hun dankbare Kinderen, g Behuwd-, Kleinkinderen s en Verloofden. H Westmolenstraat T1 Schiedam. G. H. A. NIER: en LENT BECKER. Almelo, 10 November 1931. De Heer en Mevrouw NIERS—BECKER bedanken hiermede, ook namens wederzüdsche familie, voor de vele belangstelling bij hun huwelijk on dervonden. 18131 11 MIES BUSKENS en HUBERT BECKERS. Mathenesserlaan 264, Rotterdam. Zuivelstraat 16, Bergen op Zoom. Ontvangdag: 15 November 1931 van 3 tot 4J4 uur. 18142 8 TOOSJE Dochter van JAC. J. SMITS en M. C. L. AHSMAN. Hillegersberg, 9 November 1931. K. v. d. Bergelaan 27a. 18186 7 Heden werd ons een Dochter ge boren die bij het H. Doopsel de namen ontving WILHELMINA ANNE-MARIE JOSEFHA. H. A. ALESettels NIC. J. ALE. Amsterdam, 4 November. St. Anna Paviljoen. 18179 9 Voor de hartelijke deelneming ons betoond bij het overlijden van onzen lieven Zoon en Broeder, BERNHARD SCHENK, betuigen wij onzen oprechten dank. W. SCHENK J. SCHENK-Pieterse ELZE SCHENK FRIED SCHENK HANS SCHENK WALTER SCHENK. Rotterdam, November 1931. 18152 12 Voor de talrijke blijken van deel neming ontvangen bij het overlijden van onze lieve oudste Dochter en Zuster, Mejuffrouw CHRISTINA JOSEPHINE ANTONIA MARIA VERBIEST, betuigen wij onzen oprechten dank. CHS. VERBIEST H. VERBIEST—Van den Brink en Kinderen. Rotterdam, 10 November 1931. 18154 11 AEG. Baron VAN VOORST TOT VOORST A. Barones VAN VOORST TOT VOORST geb. Phlippeau en Kind M. V. Barones VAN VOORST TOT VOORST Mevrouw E. DE VAN DER SCHUEREN geb Barones Van Voorst tot Voorst F. Ridder DE VAN DER SCHUEREN en Kinderen Mevrouw I. VAN NISPEN TOT PANNERDEN geb. Barones Van Voorst tot Voorst Jhr. H. VAN NISPEN TOT PAMNERDEN en Kinderen vervullen den treurigen plicht U kennis te geven van het over lijden van hunne lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, de Hoogwelgeboren Vrouwe Douairière van den Hoogwelgeboren Heer in den ouderdom van 76 jaren te Oud-Valkenburg overleden, voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Oud-Valkenburg, 8 November 1931. De plechtige Uitvaart, gevolgd door de begrafenis, zal geschieden te Oud-Valkenburg op 12 November a.s des voormiddags 10 uur. Geen bloemen. Eenige en algemeene kennisgeving. gingen aangesloten. Hun orgaan „Catalunyi Social", dat wekelijks verschijnt, heeft reed! 3000 abonnés. Dezer dagen verschijnt 'n nieuw* arbeidskrant „Tribuna Obrere". De Accio Po pular heeft thans weer een goede kans om h^ verloren terrein te heroveren, vooral nu onder de Catalaansohe syndicalisten een scheu ring is ontstaan in de „Confederacion Nacio nal del Trabajo" en de Federacion Anarquina Internacional". Want de Liga Regionalista. die kapitalistisch georiënteerd is, en de Accion Catalana, een afgescheiden groep daarvan, ko men voor de arbeiders absoluut niet in aan merking; dan zouden de werklieden zich nog eerder wenden tot Esquerra Catalana, de partij van Marcia. die door de syndicalisten onder steund wordt. Maar zij heeft zoowel een cul tureel als een sociaal program: aan het arbei dersvraagstuk zal echter de volle aandacht worden geschonken. Bovendien is men van plan een reizende volksuniversiteit op te rich ten, die ieder jaar in alle steden van Catalonie ongeveer 60 voordrachten zal gaan houden. De eerste algemeene vergadering van de „Accio Popular" zal van 68 November op den Mont- serrat gehouden worden. Om op het gebied van onderwijs den strijd op een juiste wijze en met succes te voeren heeft men de „Federacion de Amigos de En- senanza" opgericht, die door haar „Seccion de Propaganda Social" in drie maanden tijd meer dan 4 millioen vlugschriften verspreid heeft, in de overtuiging dat de stemming van het volk vaak gewichtiger is dan een wet. Sedert enkele weken heeft zich ook een speciale organisatie gevormd, die zich ten doel stelt de kloosterorden te verdedigen: in vier weken tijd telde deze vereeniging „Fammiliaces Y Amigos de Religiosis'' reeds meer dan één millioen leden. Het weekblad van dezen bond Hijos del Pueblo" verscheen den eersten ke-:t reeds in een oplage van 25.000 exemplaren. Ook de kloosterorden zelf hebben zich hecht aaneengesloten en in Madrid een parmanen-te „Commission der Provinciale" gesticht waar in van elke kloosterorde een afgevaardigde vertegenwoordigd is. De Katholieken hebben thans ook hun eigen humoristisch weekblad „Gracia Y Justicia" dat een prachtige tegenhanger is van de talrijke schot- en schimpschriften die als paddestoelen uit den grond waren geschoten. In den korten tijd dat dit blad bestaat heeft het reeds een oplage van 200.000 exemplaren bereikt. Dank zij de groote activiteit die de Spaansche Katho lieken in den laatsten tijd hebben ontwikkeld heeft de wet tot ontbinding der kloosterorden bij de Spaansche bevolking geen instemming gevonden. Ook in den godsdienstigen ijver is op tal van plaatsen een nieuwe opleving waar te ne men. Ook de geestelijken beginnen zich meer en meer om het volk te bekommeren, sinds zij bemerken dat ze van het volk afhankelijk zijn. De hooghartigheid is de kop ingedrukt, de traagheid is in vurigen ijver veranderd, de onderlinge eendracht is hersteld. In Madrid hebben onlangs 50 jonge intellectueelen beslo- ten om geheel hun verder leven in dienst te stellen van het Apostolaat. Zij leiden een diep godsdienstig inwendig leven met de verplich- ting om lederen dag één uur meditatie te houden. Zoo begint de noodtoestand, waarin het Spaansche Katholicisme verkeerde reeds haar eerste zegenrijke vruchten af te weirpen. Wij moeten daarbij echter niet vergeten dat de Spanjaard vaak zeer geniaal is om iets te be ginnen, maar bij gebrek aan uithoudingsver mogen heeft hun optreden gewoonlijk geen blijvende resultaten. Bovendien is heel de actie te zeer versplinterd en men beeft geen vaste leiding die alles doelbewust omvat. Daar komt nog bij, dat de ijver van enkelingen vaak dood loopt in de werkloosheid der groote massa. Men kan zooiets niet ineens uit den grond stampen. Daarom is dit alles een waarschuwing. De leiders van ieder volk moeten waakzaam zijn: ook al heerscht er een schijnbare rust, dan moet men zijn tegenstander nog niet ve-rtrou. wen. Zij moeten steeds de noodige hervormin- gen weten aan te brengen nog voor zij door den vijand van buitenaf worden afgedwongen. (NadruTc verboden). gü de Wortelboer's Kruiden of Wortelboer's Pillen nog niet gebruikt hebt, probeert ze dan eens. GO zult tevre den zijn over de heilzame uitwerking. Reeds duizenden hebben er baat door gevon den tegen trage ontlasting, slechte spijsvertering, gebrek aan eetlust, slijmhoest, koort sigheid, gevatte koude, in fluenza, gal- en maagstoor nissen, hoofdpijn, duizelig heid, onzuiver bloed (huiduit slag), verstopping enz. Wor telboer's Kruiden 60 cent per pakje, Wortelboer's Pillen 60 cent pe„ doos, 3 dozen 1.70. Overal verkrijgbaar. GEVRAAGD te Rotterdam per 15 December een flinke ais meid alleen, zelfstandig kun nende werken en goed koken. v. g g. v. Br. no. 4699—5 bur. Maasbode, Groote Markt 30, Rotterdam. 9 TR1X 4707 n 90 door te dragen HOOGSI- AAI h'DAM ZIE ONZE ETALAGES Li05V-v zo 18170 60 10266S 6 zonder korting wordt in zijn geheel aan den gelukkigen winnaar uitbetaald voor slechts 1.50 door deel te nemen Maandag 16 Nov. a.s. aan de bij KONINKLIJK BESLUIT goedgekeurde loten HOLLANDSCHE GRONDCREDIETBANK 1904 Trekking onder toezicht van Notaris w. F. VAN CAMPEN te Amsterdam. Hoofdprijs f 120.000, ver der zeer veel prijzen van f 4800 f 1200, f 480, f 240, enz., totaal 2000 prijzen. Tegen storting van slechts f 1.50 heeft men recht op den geheelen prijs, twee stuks f 2.75, vijf stuks f 6.60, tien stuks f 12.—. Onmiddellijke toezending geschiedt na ontvangst van postwissel of Girostorting No. 135173 aan de Firma J. SANDERS, commissionnair in effecten, Hoogstraat 4, Telef. 116587. DEN HAAG. Trekkingslijst wordt 3 dagen na de trekking gratis toegezonden. Bestelt nog heden. Laten wij U een gelukskans toezenden THANS WACHT HET FORTUIN OP U 4704-5 36 BAK- en BRAADVET per pond20 CT. BAK- en BRAADVET per pondspak21 CT. ZUIVER RUNDVET kwaliteit ,,PRI MA" p pondspak 22 CT. ZUIVER RUNDVET kwaliteit „EXTRA" p.potidspak 30 CT. CORNED BEAF per ons 8 CT, HUISHOUD JAM per pondspot24-30 Ct! CACAO uitgewogen, per ons6-10 ct! ISPiC ALE AANBltDING PEULVRUCHTEN I msBDEani Z'et de eta'aqes mhimi—i GROENE ZEEP per pond7 CT. TRANSPARANT ZEEP per pond7V, CT. ZE PPOEDER 3 pakken voor20 CT. HUISHOUDZEP 6 groote stukken voor 20 CT. RcCLAME KOFFIE per pond 40 CT- SIMON DE WIT's VERPAKTE KOFFIE per half pondspak 30-40-50 CT. VERPAKTE THEE per ons 19-22-25-35-38 CT. GOEDSMAKENDE THEE uitgewogen per ons 17 CT. RECLAME SPECULAAS per pond23 CT. SIMON DE WIT's SPECULAAS per Va pond 15 Cf. SPECULAAS MET AMANDELEN per ons 9 CT. U KOOPT PRETTIGER EN GOEDKOOPER BIJ: WINKELS DOOR HET GEHEELE LAND 6 regels 1 0 60 10 regels t 16 regels t 1.50 Moquette-Leerameubl., Dress., Buf fetten, Theemeub., Divans, Karpett Bedd., Dek., Ledik., Spiegels, enz Simonstr. 44 en 67, nabij Schiekade, Tel. 41541. 6909S Voor een ondernemend man pracht te huur, zeer geschikt voor zuur, warme mosselen of patat frit. Adres: Hobbemastraat 4. 2124S voor halve dagen. Aanm. 7.30 uur, le Tuinsingel 12. 2125S gevraagd, liefst tegen l Dec. a.s. in burger gezin. Aanm. 'sav. na 8 uur bij P. J. Maagdenberg, Rosier Faassenstraat 42b, Rotterdam. 2126S Te huur centrum Rotterdam pracht uitzicht, netten stand, 6. per week. Br. no. 2120S Bur. van dit Blad. Te huur Schiedam, Stationsstr., lief met tuin, 6.per week. Sleutels 2e etage no. 23. Telef. 69673. 6871S Hoofagenten en Agentessen gevr. voor verkoop van de alom bekende Unie Oblig. 3.60. Hooge prov. Br. of adres Boekh. Jac. Catsstr. 68. 6884 J 10365S Uw adres voor Lingerieën, Baby-goed, Wollen- en Fluvveeien Stoffen, Wollen Pullovers en Vesten. Bü 8783S 14 ONGEBRUIKTE EXEMPLAREN Af te halen aan hel hoofdbureau van UE MAASBODE, Groote Markt 30 Rotterdam en onze verschillende bijkantoren. Groote hoeveelheden FRANCO wal Rotterdam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 8