i B K VRIJDAG 13 NOVEMBER 193Ï VLAAMSCH TOONEEL TE BRUSSEL. 1 i ilii - - Zr, f fpii FRANKRIJK'S PARLEMENT. DE WERKMETHODE DER KAMER. De kansen der evenredige. EILAND TE KOOP DE KATHOLIEKE VERKfcNNERS- BEWEGING. NOBELPRIJZEN. ANTI-TRUST-PROCES. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. RIJNVAART-COMMISSARIS. Neach of de zondvloed. De barbier van Sevilja. Wanda. (Van onzen correspondent). Brussel, November 1931. Misschien staat het wel dom als wij moeten zeggen, dat wij niet weten van welke natio naliteit André Obey is, die ,Noé" heeft ge schreven, dat door Paul de Mont in al te sap pig Vlaamsch is vertaald en waarmede het Nationaal Vlaamsch Volkstooneel (directeur Staf Bruggen) momenteel het Vlaamsche land afreist. Wij zullen Obey maar voor 'n Fransch- man houden, omdat 't schijnt dat hij zijn too- ueelstuk heeft geschreven voor de Compagnie des quinze ofte de gezellen van Jean Copeau. Wij begrijpen niet goed, dat iemand in het program kon schrijven over ,,de prachtige taal van de Mont", daar diens vertaling doorspekt is van gemeenplaatsen en doorgaans Staf Bruggen. op het peil staat van een afbaksch Vlaamsch, dat men maar liefst niet meer zou moeten spreken. De Mont zelf gaf blijk van beter cri- tisch Inzicht dan zijn bewierooker, waar hij, eveneens in het program, schreef „gepoogd te hebben de partituur een paar tonen noordelij ker te transponeeren", hierbij de hoop uit sprekende, door die vervlaamsching den alge meen menschelijken inhoud van „Noach" niet geschaad of geschonden te heoben. Welnu, hij heeft dat wèl gedaan. Zijn vertaling is vul gair volksch en mist in hooge mate den no- belen zwier, welken, bijvoorbeeld, de taal van een Herman Teirlinck zou gegeven hebben, Obey zag Noé als een man, die in alles steunt op het grootste Godsöetrouwendat betrouwen komt vooral tot uiting als de ark rondzwalkt en niet alleen Sem, Cham en Ja- phet ongeduldig worden en wanhopen nog ooit land te zullen zien (soms houden zij hun vader voor niet veel minder dan een sukkel), maar ook zijn vrouw en de meisjes Sella, Noë- ma en Ada gaan twijfelen of „het avontuur' van Noé wel goed zal afloopen. Deze meisjes hadden anders chance gehad, want net toen de ark zou vertrekken kwamen zij, zoekende naar een kat, bij de ark, waar hun geburen de familie Noé, op het punt stonden in te schepen. Noé zocht, in zijn verlatenheid door de menschen, troost bij de dieren Toen dan ten laatste de ark op den berg bleef staan, kwamen de driftige instincten van de geredden los in een noonenden carna val. dat was hün manier om God voor de redding te bedanken. Noé was alléén bij hef offervuur. En als het leven, de jongens en de meisjes, van den berg afdaalde en zich over de wereld verspreidde, bleef Noé daar alleen achter, om er in den gulden schijn van den regenboog te sterven. Ondanks zekere vrijheden, welke de schrij ver zich met het bijbelsch verhaal veroor loofd heeft, zit er allure in dit werk. Het moet ook toegegeven worden, dat de spelers het goed tot zijn recht hebben doen komen. Dat Noé (Staf Bruggen) zich het uiterlijk had gegeven van een Hollandschen schipper, met oliejekker en zuidwester, en bij voorkeur zijn bevelen door een luidspreker van de comman do-brug af over het dek slingerde, is een transpositie die ons niet bepaald hinderde. „Madame Noé" kon een Kempisch vrouwtje geweest zijn en Sem, Cham en Japhet keeper, back en forwards van een of ander voetbal elftal. De regisseurs in Vlaanderen houden er nu eenmaal van om extravagant te doen. Met NoéBruggen zouden wij zeggen: „Gij moet aan die dingen gewoon geraken". En het volk is daar geleidelijk mee vertrouwd ge raakt. Het tooneel, zooals de avantgarde-groe- pen het hier opvatten, is er in de eerste plaats op berekend om het oog te boeien, het gespro ken effect wordt niet zelden bijzaak. Bruggen heeft de rol van Noé in een zeer persoonlijke opvatting uitgespeeld en hij mag deze creatie gerust tot zijn glansrollen reke nen. "X 5 -..TO,— .yy. I EEN BINNENSLUISHOOFD voor de nieuwe Parksluizen te Rotterdam. Nu de oude stellingen zijn verwijderd, komt er teekening in het groote bouwwerk. Links, de groote sluiskolk, rechts een kleine kolk, terwijl het middenvak wordt aangevuld met grond. Een ander interessant gezelschap, het Vlaam sche Volkstooneel (directeur Jan Boon) bracht ons onlangs een verpopulariseerde versie van Beaumarchais' „Baribier van Sevilje" die niet weinig door Pietro Pigmento (men heeft ons gezegd dat deze pikante „bewerker" Anton van de Velde is) is gekneed, geschopt en gestampt om er wat Vlaamsehen humor van te maken en waarvoor Karei Albert pittige tooneelmuziei; an arietti heeft geschreven, natuurlijk met cas tagnetten. 't Is niet diepzinnig, niet gekunsteld; 't is simpelweg frisch en blij en dapper volkstoo neel, schreef Pigmento van zijn eigen bewer king. En dat was het inderdaad. Het was ook kleurig en fleurig en de bewer king bewees ten overvloede dat men nog niet zijn toevlucht moet nemen tot Vlaamsch uit de onderste lade (de fout van Paul de Mont met „Noach") om spiritueel op de massa te kunnen inwerken. Als dekor: niets dan gordijnen en op een zij- plan een smal scherm, met deur en getralied venster, alles zeer stijlvol en mede voor wat ae cankleeding betreft een feest voor de oogen. Kenaat Grassin stond als Figaro aardig in re lief en Jan de Haem, die anders als acteur geen groote sympathie van öns is, heeft ons than3 verbaasd met wat hij ais Bartbolo presteerde. Van een geheel ander kaliber is „Wanda", een „drama der tropen", van Frans Delbeke, even eens door het Vlaamsche volkstooneel voor het voetlicht gebracht. Wij hebben nooit erg kunnen oploopen met het tooneelwerk van Delbeke, die een tijd lang met Gerard Walschap heeft samengewerkt; en nu nog heeft hij ons niet uit onze afwachten de houding kunnen losmaken. Men voeit bij hem veel goeden wil, maar dat is niet voldoende om ook veel talent te hebben. Delbekes tooneel- stukken doen ons niet zelden denken aan een vliegtuig, dat aanrukt om een groote, verre, heroïsche reis te aanvaarden, maar dat moeilijk opstijgt, omdat het een te zware vracht wilde torsen en hierdoor ook al niet het doel van de étappe bereikt. Dat was ook met „Wanda" weer het geval. Dit „tropendrama" had zich, volgens onze bescheiden meening, even goed to Brussel of te Antwerpen als In de tropen kunnen afspelen: Wanda heeft haar verloofde moeten verlaten, om. wegens faillissement van baar vader, met den rijken dokter Rodolf te trouwen. Hij is dol op haar, zij: koud en on verschillig. Rodolf neemt haar mee naar de tropen, omdat hij schijnt te denken dat het ginds beter zal gaan! Maar als ook daar zijn liefde onbeantwoord blijft, wil hij niet langer leven: hij laat zich verplaatsen naar Landouno, waar besmetting heerscht en als geburen üeeft hij pater Louis en den inlandschen tqovenaar Aliouba. Wanda is hem gevolgd. Zij wil er ook een eind aan maken en als Rodolf een revolver neemt, maar aarzelt om af te trekken, is zij het die het drama van hun beide levens wil doen eindigen. Gelukkig is pater Louis daar, die dezen zelfmoord verijdelt. Wanda wordt verpleegster van de besmetten., terwijl Rodolf, die niet veel van den pater moet hebben, bij voorkeur het gezelschap opzoekt van Aliouba, die hem met tooverdrankjes en met de schoone Momba aan zich vastkluis- tert. Niet uit vriendschap doet Aliouba dit, zoo als men wei begrijpen zal. Pater Louis en Ro dolf worden als blanken door hem evenzeer gehaat; Rodolf zet hij steeds tot zelfmoord aan Het slot is, dat Wanda en Rodolf alle twee tegelijk malaria krijgen; Wanda begint dan in eens van baar man te houden, maar te laat, want zij sterven in elkaar armen, terwijl uit de missiekapel van pater Louis het Salve Re- gina weerklinkt. Met pater Louis en Aliouba heeft Delbeke het goede en het kwade, God en den duivel willen symboliseeren. Alleen het feit, dat hij Aliouba den fetisjman voor den duivel nam, was aan leiding oon het stuk zich in de tropen te laten afspelen, wat wel een beetje met de haren erbij gesleept moet heeten en niet den naam tropendrama wettigt, ondanks het meer dan redelijk gebruik van whisky en quinine, dat verder in bet stuk wordt gemaakt. De dialoog verheft zich zelden boven het middelmatige; droom- en tooverscènes zijn te afgezaagd om den toeschouwer nog te kunnen boeien en in de antithese van de twee polen: het goed en het kwaad, pater Louis en Aliouba liep men verloren, omdat symbool en realiteit verward waren. Frans Delbeke zou er o.i. als tooneelsclirijver bij kunnen winnen indien hij in het vervolg minder zware thema's zou bewerken, waarvan hij de psychologische en andere conflicten wel schijnt aan te voelen, maar waarvoor hem voor alsnog de relateerende kracht In woorden en situaties ontbreekt. Het wil ons voorkomen, dat hij vooreerst meer succes zou kunnen berei ken met het bewerken van folkloristische en legendarische religieuse motieven van het Vlaamsche volk, waarbij zijn lyrische natuur hem zeer te stade zou komen. Zooals met alle vertoon ingen van het Vlaam sche Volkstooneel het geval is, waren de aan kleeding en de mise en scène van het stuk zeer verzorgd: rechts een tropisch woud, in het midden de hut van het blanke paar. Maria Melis (Wanda) aoteerde goed, met bedwongen heftigheid zooals deze rol met zich meebracht. Ast Fonteyne (Aliouba) leverde de beste pres tatie; dit is een gewetensvol acteur, steeds oor spronkelijk, nooit onevenwichtig. De „pater Louis" van Rik Haeeen was zwak en ook Emiel Barbaix (Rodolf) vermocht niet te boeien. Tot de schoonste scenische momenten behoorden de tafereelen in het woud met den toovenaar, die soms feëeriek waren. Frans Delbeke mag een kaars branden voor Anton van de Velde, den regisseur, die zijn stuk in een zoo mooi pakje had gestoken. INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL. De Nederlandsche Organisatie voor de In ternationale Kamer van Koophandel heeft een algemeene vergadering gehouden in het ge bouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Gravenbage. De vergadering werd geopend door den on dervoorzitter ir. A. Plate, die mededeelde dat het bestuur in zijn laatst gehouden vergade ring had besloten, den heer J. B. van der Houven van Oordt, voorzitter van de N. V. Vereenigde Nederl. Scheepvaart Mij. en oud- ondervoorzitter van de Nederl. Organisatie, tot voorzitter te benoemen. De heeren ir. P. Regout Jr. en E. H. Krelage, resp. vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel te Maastricht en te Haarlem in het bestuur van de Ned. Organisatie, hadden den wensch te kennen gegeven als zoodanig af te treden. De vergadering besloot, de Kamers van Koophandel voor Tilburg en Twente uit te noodigen vertegenwoordigers in het bestuur aan te wijzen. In verband met de werkzaamhe den van de Internationale Kamer op het ge bied van autoverkeer werd besloten, de K.N.A.C. te verzoeken, een bestuurslid aan te wijzen. De vergadering machtigde het bestuur, zelf in de vervulling der overige vacatures te voorzien. Vervolgens werden verschillende verslagen uitgebracht. De heer Plate deed daarna op verzoek van den voorziter, nog eenige mededeelingen over commissievergaderingen, welke door hem zijn bijgewoond. DE DUITSCHE GROENLAND-EXPEDITIE. BERLIJN, 11 November. (V. D.) De voor zitter van de noodgemeenschap der Duitsche wetenschap. Schmidt Ott, heeft zich naar Ko penhagen begeven om de Duitsche Groenland- expeditie, die naar Duitschland terugkeert, al daar te verwelkomen. De expeditie keert terug onder leiding van dr. Kurt Wegen-er, een broer van den om het leven gekomen leider der expeditie, professor Alfred Wegener. De rijksminister van verkeerswezen, Trevi ran us, heeft aan dr. Kurt Wegener een be- groetingsbrief gezonden. BUILENPEST. CHERIBON, 11 November. (ANETA). Een Europeeeeh kind is alhier eergisteren aan builenpest overleden. (Van onzen correspondent). Parijs, 6 November 1931 De kamers vangen dit jaar de najaarszittin gen zeer laat aan. wat niet alleen het gevolg is van Laval's reis naar Amerika, maar ook voor een deel zijn oorzaak vindt in de poli tieke windstilte. Het loopt tegen het einde van de wetgeven de periode en de kamerleden leven meer met hun hoofd in hun kiesdistrict dan in het Pa lais Bourbon, waar de crisis geen plaats laat voor sen verkiezingsprogram. De financiee-le toestand is uiterst delicaat, zoodat het schouw spel van elke laatste zittingsperiode, waarin de begrootingsbehandeling moet strekken om oen goed figuur tegenover de kiezers te slaan, ditmaal weinig aantrekkelijks kan bieden. Ge legen-beid tot demagogisch opbieden bestaat er niet, integendeel, do groote bezorgdheid om een gat in de begrooting te veroorzaken eiscbt bet onverbiddelijk afwijzen van allo nieuwe uitgaven of verboogingen. Een zoo laat bijeenroepen der kamers is nog mogelijk geweest, doordat de begrooting niet voor den 31aten December afgehandeld be- hoeft te worden. Maar het begrootingsjaar den lsten April te doen aanvangen is toch een proef geweest, die niemand heeft kunnen be vallen. De regeerimg is dan ook van plan de aanstaande begrooting slechts voor negen maanden te doen strekken, zoodat aan het einde van het volgende jaar naar het oude stelsel kan worden teruggekeerd om dienst en kalenderjaar te doem samenvallen. Voor dezen keer kan men van dien terugkeer profiteered om de begrooting een overgangskarakter te geven, wat in den huidigen toestand van bud- getaire onzekerheden zijn voordeel heeft. Die terugkeer naar den ouden toestand zal teven-s worden aangegrepen om in het kamer, reglement de noodige wijzigingen aan te brem gen. Gedurende deze gehe-ele wetgevende pe riode is, eerst wegens de franc-crisis, later om de overheersohing van de vraagstukken van buiteulandscbe politiek, doch in den regel om de ministerieele crisissen, die bij den paria mentairen terugkeer een periodieke ziekte wa ren geworden, geen begrooting door een alge meen debat ingeleid kunnen worden. Daaren. tegen heeft de artikelsgewijze behandeling keer op keer aanleiding gegeven tot omvang rijke algemeene debatten. En wat wel de ba begrootingsbehandeling het meest ophield en aanleiding werd tot voorloopigé twaalfden, was het wanordelijke indienen van ingrijpende wij zigingen bij de behandeling van artikelen, waardoor het begrootingsevenwicht onophou delijk werd verstoord. Dat zulks een betreurenswaardige werkme thode was, werd door elke partij toegegeven. Maar of daarom de commissie van bet regie ment succes zal hebben met haar voorstellen- reeks, is nog de vraag. Het zal niet gemakke lijk zijn het euvel te niet te doen, dat zaken, die het onderwerp zouden moeten zijn van een wet, eenvoudig bij de begrootineswet in een artikeltje worden geregeld. Heel de zoo ingrijpende en principieele onderwijsherzie- ningen werden op die wijze brokje na brokje er door gehaald, steeds prejudicieerend op toe komstige beslissingen. Het is de bedoeling de ze reglementswijziging binnenkort aan de orde te stellen, maar zoo ergens dan is in het Pa lais Bourbon de weg naar de hel geplaveid met goede voornemens. Schermutselingen zullen wel plaats hebben en men kan rekenen op resultaatloos debat over de wijze van stemmen In de kamer. Er zijn nl. groote sommen beschikbaar gesteld om een proef te nemen met de electrische ma nier van stemmen. Tijdens he-t reces had de proefinstallatie voltooid moeten zijn, maar er is natuurlijk niets gebeurd. We hebben nooit aan dat prachtidee veel aandacht geschonken, want wie maar even zijn neus binnen de deur van het Palais Bourbon heeft gestoken, en eT eens een stemming heeft gezien, weet dat de Fransche kamer nooit zal besluiten om een volstrekt controleerbare stemmingswijze in te voeren. Het grootste deel der Kamerleden wil bij ernstige stemmingen nog een gaatje open houden voor achterhandsehe combinaties, om bet maar eens zacht te zeggen. En wat nog veel belangrijker is, men wil geen persoonlijke stemming, die de aanwezigheid in de kamer noodig maakt. Men wil 500 stemmen uitbren gen als er 60 leden aanwezig zijn. Of zestig is nog een te flatteus getal. Men wil, dat de leden van een bepaalde groep hun stémkaar. tjes in handen laten van één vertrouwensman, de „boïtier", die voor allen, aan- en afwezi. een. de stem uitbrengt. Dat heet dan te ge schieden ter bevordering der partijdiscipline, maar men kan zich voorstellen welke een in. vloed dat heeft op het absenteïsme. Wat dus de electrische stemmerij betreft, er zal nog wel wat Selnewater voorbijglijden, eer het Pa lais Bourbon dat schouwspel te zien geeft. De kamer vindt natuurlijk werk genoeg en de groepsvoorzibters zullen moeite genoeg heb ben met bet vaststellen van de agenda. Maar da aangekondigde werkzaamheden zijn niet altijd die, waarom de kamerleden zich het meest bekommeren. Zeker niet bij een geopen. de verkiezingscampagne. Alle geesten zijn ver. vuld met de benarde vraag, onder welk sys. teem de aanstaande verkiezingen zullen plaats hebben. Het bestaande stelsel is een nood. maatregel geweest, waarbij een op zijn tijd door alle partijen veroordeeld systeem werd geaccepteerd onder voorwendsel dat er voor «en grondige herziening van de stemmings wijze geen tijd was. Feitelijk onder den druk van handige combinaties, waarvan ieder zit fond lid partij hoopte te trekken voor zijn her. kiezing. In dit opzicht is er niets veranderd en een ware volksbeweging voor een deugde, lijk stelsel is er niet. De kiezers zijn hier on verschillig op welke wijze hun stemmen geteld en gebruikt worden, .ook al beteekent het stel- sel voor velen, dat hun stemmen niet worden gebruikt. Het is al een kwart eeuw geleden dat Charles Benoist een krachtige campagne heeft ingezet voor de evenredige. Zij is op haar beurt door alle partijen losgelaten, die haar als het eenig zedelijke stelsel hadden ge- proclameerd en alle andere stelsels hadden veroordeeld. Alleen zijn in enkele partijeD sommige voormannen de evenredige getrouw gebleven en zoo zij tot stand zou komen, dan zou het zijn dank zij den hardnekkigen strijd van Louis Marin. Maar zijn eigen partij is over de zaak verdeeld en de eenige partij, die werkelijk de evenredige in h-aar program heeft is die der de-mocrates populaires, waarvan niettemin leden voor haa.r uitstal hebben ge- stemd, toen Marin, door een handige manoeu- vre der radicalen er toe gebracht werd de zaak ontijdig aan een beslissing te onderwerpen. Ditmaal zal de evenredige wel weer tot een debat aanleiding geven. We hebben er al vroe ger op gewezen, hoe Léon Blum, de socialis tische leider, na de Engelsche verkiezingen een hevigen schrik heeft gekregen voor wat hij een burgerlijk samengaan noemt, een anti socialistische vloedgolf bij het kiezerscorps. We kunnen laten rusten, dat zulks heel iets anders is dan de overwinningszekerheid die door de roode partij van de daken werd ver kondigd en ook wel eenigzins door de tusschen- tijdsche verkiezingen in het gezicht werd ge steld. Voldoende is er op te wijzen dat hij op een goeden ochtend bleek teruggekeerd in het kamp der voorstanders van de evenredige. Of'zijn partij hem daar zal volgen, hangt van de omstandigheden af. Léon Blum was begonnen de radicale te sommeeren van hun liefde voor eerlijke zetelverdeeling te doen blij ken. Maar het radicaal congres, door een vlaag van zelfstandigheid bevangen en door een twijfelachtigen verkiezingsuitslag meer bene veld dan ontnuchterd van de geweldige sla gen die haar bij de tusschentijdsche kamerver kiezingen een dozijn zetels deden verliezen, heeft voor wat haar betreft de evenredige afgewimpeld. De kansen voor de evenredige moeten dan ook niet rechtstreeks worden in het oog gevat. Zoo de radicalen de evenredige niet willen, dan wil dat niet zeggen, dat zij niet te vinden zouden zijn voor de afschaffing van den twee den stembuagang.Waar hun samenwerking met de socialisten toch verzekerd is, daar is het mogelijk, dat zij de herstemmingen wel gaarne zouden ontgaan, om hun samengang met de socialisten te maskeeren. Het is immers bij de herstemming, dat de coalities zichtbaar worden het openlijk kartelliseeren met de re- volutionnairen heeft de radicalen immer ge schaad. Het vigeerende stelsel heeft den vangen keer aanleiding gegeven tot 470 herstemmin gen op 612 beschikbare zetels. Men is het er over eens om dien toestand te beëindigen. Maar hoe? Er is een groote strooming onder de kamerleden om inbreuk te maken op den eisch der absolute meerderheid, maar men heeft zulks nog niet in 'n bepaalden vorm kun nen gieten temeer waar men toch ook weer niet het Engelsche stelsel, wil aanvaarden. Feite lijk zit men met de handen in het haar en is de kamer ongeschikt om een helder stelsel in elkaar te zetten. Zelfs op momenten dat de evenredige kans had, Is zij afgekegeld omdat men het niet over het stelsel eens kon worden. Dat de evenredige er op een gegeven oogen- blak doorgehaald zal worden, omdat men het over geen enkel ander stelsel eens kon worden, is een mogelijkheid, maar een zeer vage. De eenige hervorming die kans van qjagen heeft, is die, waarbij de candidaturen zullen worden bemoeilijkt, waardoor de partijen niet langer het spelletje kunnen spelen tegenstanders van de meerderheid af te houden door het provo- ceeren van opslorpingscandidaturen. Wat nu de wetgevende bezigheden betreft, waaraan tijd genoeg is toegemeten het ont werp op de nationale bewerktuiging, dat de crisis moet helpen bestrijden, is de hoofd schotel. Daarnaast zullen het de interpellaties zijn, die de ministers aan 't werk en de kamers bezig houden. Er zijn er al een honderdtal aan gekondigd. Maar de cijfers zijn altijd groot en in den regel worden de interpellaties groeps gewijs samengedrongen in een aantel drie tot vijfdaagsche debatten. Onder die interpellaties verwacht men onniiddelijk het kruisvuur over de buitenlandsche politiek, speciaal over La val's reis en een groot crisisdebat. Vrees dat de handelingen geen lijvig boekdeel zullen vor men, behoeft er dus niet te bestaan. DE CHAUFFEURSSTAKING IN PALESTINA. JERUZALEM, 11 November. (R O.) De chauffeursstaking, welke bot verkeer in Pa- leetina sedert 2 November heeft lamgeslagen, is hedenmiddag beëindigd. DROOGTE IN DE VEREENIGDE STATEN. NEW-YORK, 12 November (V. D.) In de Zuidelijke en Zuid-Westelijke Staten van de Vereenigde Staten heerscht wederom een groo te en aanhoudende droogte, waardoor de oogst van het wintergraan dreigt te mislukken en op verschillende plaatsen bosehbranden uit breken. „Dat nog 'n beetje aan het paradijs doet denken" Men beweert dat er heel wat menschen zijn, die al hun medeburgers naar de maan of zich zelf op een der Galapagoseilanden wenschen Aangezien de Galapagoseilanden voor hen even ver weg liggen, als de maan voor de an deren, blijven zij in de gemeenschap. Een in de wereld verloren, eenzaam oord, dat niet zóó afgelegen ligt, als de Galapagos eilanden, en dat buiten den Noord-Westerstorm en fiksche hagelbuien nog 'n beetje aan het paradijs doet denken, zal misschien ook in aanmerking mogen komen voor een afzonde ring. Typisch, tusschen haakjes, is, dat de men schen, die men om hun eventueele bagage op weg naar een onbewoond eiland vraagt, altijd tooneelspelers meenemen, waarin de harts tochten en de karakters en het bedrijf der menschen, juist datgene, wat zij willen ont vluchten, scherp op plan worden gebracht; den bijbel nemen ze mee voor hun fatsoen, om echter, alweer eventueel natuurlijk, later tot de ontdekking te komen, dat dit boek meer waard is dan Shaw, Schiller en het kookboek en de gebruiksaanwijzing voor cacteeën. In het Kanaal ligt van alles en allen verla ten, 'n klein Britsch eilandje, het kleinste van de Normandische groep, Brecqhou genaamd waarop het bordje te koop is aangeslagen. Wie zich op handslag van dit oord meester maakt, krijgt als 'n soort premie, bovendien het recht op een zetel in het oudeerwaardige parlement van Sark. Sark is de hoofdstad van een eilandje met denzelfden naam, dat ook tot de genoemde eilandengroep behoort. Het is 5 K.M. lang en Sark op z'n breedst is slecht 2 K.M. Brecqhou, het bewuste eilandje, ten Westen van Sark is nog veel kleiner; absolute een zaamheid geeft het niet, want het biedt nog*een bevolking van drie personen, die In twee hui zen wonen, bij een oude fabriek en een ver weerde aanlegsteiger. Deze drie personen dienen natuurlijk om vertegenwoordigd te worden in het parlement van Sark. De kooper en eigenaar van Sark moet wel weten, dat hij jaarlijks aan „de vrou we van Sark" cijnsplichtig is en wel voor de som van een pond. Sark is 'n staatje op zich op feudalen grondslag. De suzereine is de eenige vrouw van heel het Britsche imperium, wier bestuursbevoegdheden onbeperkt zijn. Mevrouw Dudley Beaumont, de weduwe van een officier ui! het Engelsche leger, is deze machtige. Zij roept drie maal per jaar haar parlementje bijeen en zit daar zelf voor. De eventueele kooper kan zich misschien daarvoor verontschuldigen: één maal, wegens de bestudeering van het kookboek, éénmaal wegens lezing in den Bijbel, en één maal om Shaw en Schiller. Zijn rust op Brecqhou zal die van de Galapagoseilanden evenaren. STOFFELIJK OVERSCHOT V4N MGR. H. V. D. WETERING OVERGEBRACHT. Gistermorgen is op de R. K. Begraafplaats te Utrecht liet stoffelijk overschot van Mgr. H. v. d. Wetering z.g. overgebracht naar de nieuwe graftombe, welke ontworpen is door architect W. A. Maas en waarvoor Ch. Eijck een mozaiek vervaardigde. De korte plechtigheid werd verricht door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, geassisteerd door den Hoogeerw, deken Th. J. M. Knuvel- der en den zeereerw. heer J. G. van Schaik. Een klein aantal geestelijken was bij de plech tigheid tegenwoordig. R, K KAMERCENTRALE LEIDEN Op de agenda van de op 21 Nov. te Gouda te houden vergadering der R. k. Kamercen trale Leiden is nog geplaatst de verkiezing van een afgevaardigde en plaatsvervanger in den Partijraad. De navolgende eanddiaten zijn gesiteid: L. J. v. d. Bosch, Bleiswijk, gesteld door de kiesvereenigingen te Bleiswijk, Hilie- gersiberg en Berkel en Rodenrijs; A. Brand Pzn. Bookoop, door Boskoop en Waddinxveen; J. Kortekaas te LLsae, door Lisee; B. N. Lier. akker te Hillegom, door Hillegom. Alleen oandidaat voor plaatsvervangend lid: A. Th. Goemans te Hillegom, door Hillegom en J. Groenewegen te Bleiswijk, door Bleis wijk, Hillegersberg, Bergschenhoek en Berkel en Rodenriji». STOCKHOLM, 12 November. (H.N.) Zooals verwacht wer-d, heeft de Zweedsehe academie der wetenschappen den Nobelprijs voor na tuurkunde voor- dit jaar niet verleend en den prijs voor scheikunde verdeeld tusschen prof. Bosch, den directeur-generaal van de I. G. Farben en directeur-generaal Friedrich Ber- gius. AUSTIN (Texas), 12 November. (R.O.) Geldboeten tot een totaal bedrag van 17.850.000 dollar en verdrijving uit den staat Texas wor den geëischit in het proces dat door den attorney-general is aangedaan aan vijftien pe trol eum maatec hap p ij en wegens overtreding van de anti-trustwet. De „Standard Oil" en .Shell Petroleum Corporation" behooren tot de verdedigers, die ervan beschuldigd worden betrokken te zijn in een samenzwering, om den koop en verkoop vam gasoline en petroleumproduoten te con trol eeren en te beheerschem EERBETUIGING AAN VON HINDENBURG Onder leiding van regimentscommandant overste von Koos zal a.s. Zondag een delegatie van het derde koninklijk-Hongaarsche regiment infanterie Stuhlweissenburg te Berlijn aanko men, ten einde rijkspresident von Hindenburg ljet eerelidmaatschap van dit regiment aan te bieden. Deze eerbetuiging aan den rijkspresident0 ge schiedt op voorstel van rijksregent von Horthy. Alvorens de regimentsdelegatie zich naar rijkspresident von Hindenburg begeeft, zal zij ter eere van do in den oorlog gevallen makkers in de Gedachtenisballe unter den Linden een krans neerleggen. DE DRANKWETTEN IN FINLAND HELSINGFORS, 12 November (V.D.) Een regeeringscommissie heeft een onderzoek inge steld naar de werking van de anti-alcoholwet- ten in Finland. In het rapport der commissie wordt gecon stateerd, dat verschillende bestaande bepalin gen niet nageleefd kunnen worden en dat derhalve wijziging van de wet gewenscht is. Aanbevolen wordt het toelaten bij de wet van bier en wijn tot een bepaald percentage alco hol. FABRIEKSBRAND. Gisterein-nacht zijn te Mergentheim de metaalfabrieken van de Deutsche Hammer- werke totaal afgebrand De schade bedraagt meer dan een half mil- lioen mark. Ruim 150 arbeiders zijn door dezen brand zonder werk gekomen. „EVERYBODY'S WEEKLY". Vader: „Daar je toch, als ik op reis ben, weer slecht zult oppassen, zal ik je je pak slaag maar vast vooruit geven Het Aartsdiocesane hoofdkwartier ingezegend en officieel geopend. Woensdagavond heeft Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, de Aartsbisschop, het aartsdioce sane hoofdkwartier der R. K. Verkennerabe- weging, dat men geinstalleerd heeft in het per ceel Mariaplaats 51 te Utrecht, Ingezegend en heeft dr. Berger uit Den Haag, lid van het Hoofdbestuur der beweging dit centrum van leiding officieel geopend. Op de Mariaplaats had zich een haag van verkenners opgesteld, teneinde Mgr. op eer biedige wijze te ontvangen. Toen deze te onge veer acht uur arriveerde, had direct hierop in de kamer van het secretariaat de vertrek- ken zijn alle op de bovenverdieping gevestigd de plechtigheid plaat». De hoofdcommissaris van het Aartsdiooeea, de heer W. E. Froger riep in zijn openings woord speciaal Mgr., die vergezeld was van zijn secretaris, dr. Geerdink, een haTtelUk wel kom toe en wees op 't feit, dat dit te openen hoofdkwartier het centrum zal worden van het verkennerswezen, van waaruit de bezielen de leiding uit moeit gaan naar de jeugd. Dr. Berger verzocht hierop Mgr. de vertrek ken te willen inzegenen. Geassisteerd door zijn secretaris, en den dio- cesanen verkenners-geestelijke, dr. Ramse- iaar, verrichtte Z. H. F.xc. de ceremonieele handelingen en zegende de vertrekken in. Na deze wijding sprak Mgr. tot de leiders een woord van opwekking. Dr. Huigens uit Amersfoort, lid van den diooesanen Raad, bracht Mgr. danik voor het gesprokene en d« inzegening, wea-ma de alge meen hoofdverkennersgeeetelijke, prof. Beuns S.J., een woord van gelukwensch sprak tot de stichters van dit kwartlier en een opwekkend woord tot alle leiders, daarbij wijzend op de schoone taak der beweging. Dr. Rameelaar, sprak het slotwoord. TEGEN DE BENZINE-BELASTING. Protestvergadering te Utrecht van de B. B. N. In een der zalen van de Jaarbeurs te Utrecht is Woensdag 'n vergadering gehouden van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland om te protesteeren tegen de voorgestelde ben zinebelasting. De vergadering werd gepresideerd door het lid van het hoofdbestuur den heer E. de Vries, daar zoowel de voorzitter als de vioe-voorzitter verhinderd waren te komen. Na een kort wei- komstwoord hield ir. L. Swaab een rede, waar in hij opkwam tegen de belasting op de benzine. Tot slot werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de vergadering op de door den heer Swaab ontwikkelde gronden do beide Kamers der Stoten-Generaal dringend verzoekt het voorstel tot heffing van een tijde lijk invoerrecht op benzine te willen verwerpen. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Frits Bouwmeester zial met zijn gezelschap in Januari 1932 een tournée In het Vlaamsche land komen maken. ZUSTER MARIA VALERIA In de ouderdom van 66 jaren overleed te Hengelo Zuster Maria Valeria. De „Duif" is gisteren te 15.38 uur te Mar seille aangekomen. De „Leeuwerik" vertrok te 6.55 uur uit Bagdad en arriveeiile na een tusschenlanding te Gaza, om 13.45 uur te Cairo. De „Ooievaar" i8 te 5.08 uit Calcutta ver trokken, en, na een tusschenlanding van 8.49—9.31 uur te Akyab om 12.43 uur te Rangoon aangekomen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal in verband met het aftreden van prof. jhr. mr, W. J. M. van Eysinga ingevolge diens benoe ming tot rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's Gravenhage, als Rijnvaartcommissaris voor Nederland worden aangeweeen prof. dr. G. W. J. Bruins, oud- hoogleeraar aan de Nederlandsche Handels- hoogescbool te Rotterdam. AUTOBUSDIENST LEIDEN—WARMOND. Bij Kon. besl. is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door de directie der Ned- Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Zuid Holland, waarbij aan de N. V. Leidsche Autoboxengarage te Leiden vei* gunning Is verleend tot het inwerking bre» gen van een autobusdienst van Leiden (Ho» gerbeetsstraat) langs Warmonderweg, Abspoek weg, Haarlemmervaart, Heerenweg naar Wa» mond (Wanmundastraat) en omgekeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10