KilE'*4 ■Mg* U LAAT TOCH '4 ALGEMEEN OVERZICHT. „Lock" kauwbonbons DE DOODENDE MIST L 'I SÉ ir i y V* JAPAN EN CHINA. km Is er daarom zooveel strijd? NIEUW POLITIEK AVONTUUR VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 DE KERK IN SPANJE. HET CALMETTE-PROCES. DE BISSCHOP VAN MADRID OVER DE WERKLOOSHEID. 'T CHRISTENDOM IN AFGHANISTAN UITGESLOTEN. PW NIEUWE VERMANING VAN BRIAND. DE LOONEN DER DUITSCHE SPOOR WEGMANNEN. DE KATHOLIEKE VREDESACTIE. Ontivapeningsdemonstratie der j Katholieken. EEN JOODSCH SOVJET-GEBIED. Werkloozen naar de pontijn- SCHE MOERASSEN. DE ANTI-FASCISTISCHE VLIEGERS. DE STUDENTENRELLETJES IN POLEN. De Fransche Kamer De Frarwüie tem® is gisteren voor de nieuwe zitting bijeengekomen. Bij de opening was het geheeie kabinet aanwezig. Bij de vaststelling van de agenda kwam het tot scherpe uiteenzettingen. De le] der der socialisten Léon Blum, had een motie inge diend over de financieele crisis bij de Fran sche spoorwegen, en verlangde de onmiddel- lüke behandeling daarvan, waarbij hij door Daladier, den afgetreden voorzitter der radi cale partij, werd gesteund. Laval wenschte deze motie echter eerst na de" beraadslagingen over de buitenlandsehe politiek te doen behandelen, en stelde de kwestie van vertrouwen Bij de stemming werden 312 stemmen voor en 273 stemmen tegen de regeering uitge bracht. zoodat deze met 39 stemmen in de meerderheid bleef. j>ja een korte toespraak van den kamer president verklaarde Laval, dat het kabinet voor Dinsdag de behandeling der buitenland sehe politiek niet kan toelaten, aangezien de minister-president Donderdag en Vrijdag voor de commissies van de kamer en den senaat over de buitenlandsehe politiek moet spreken. Léon Blum verlangde, dat ook spoedig be raadslaagd zal worden over het vraagstuk der werkloosheid. Hij gaf de regeering de schuld, dat een verzekering tegen de werkloosheid nog ontbreekt en stelde daarbij de vraag, wat er uit Duitschland en Engeland geworden zou zijn, ^tdien deze verzekering niet had bestaan. De voor rekening van den staat uit te voe ren werkzaamheden zullen slechts aan hon derdduizend arbeiders werk verschaffen. In het geheeie land heerscht reeds gedeel telijke werkloosheid. Hij verlangde van de regeering een verklaring, of zij de gemeenten wil helpen en een kas voor de werkloozen wil stichten. Laval antwoordde hierop, dat de regeering de oogen voor de economische crisis niet sluit en alles wil doen om in overleg met het parlement verbetering in den toestand te brengen. Een invoering van een verzekering tegen de werkloosheid moest hij echter beslist af wijzen. De overdreven ontwikkeling van de verzekering tegen de werkloosheid is juist oorzaak geweest, dat Duitschland en.Engéland onder de economische crisis bijzonder zwaar lijden. De regeering is tot ingrijpende maatregelen bereid Vrijdag zal een verordening worden ingediend, volgens welke de staat 50% van den crisissteun voor zijn rekening neemt, ter wijl de overige 50% door de gemeenten ge dragen moeten worden. Op de interrupties van links antwoordde Laval, dat hij zijn tegenstanders dankbaar zal zijn voor een tooverformule, welke hem in staat zal stellen, de openbare financiën te be schermen en tevens de eischen van de werk loozen te bevredigen. Inmiddels heeflt die regeeriing de voorloopige begroeting voor 1932 ingediend, die ditmaal slechts over 'n tijdvak van 9 maanden., n.l. van 1 April tot 31 December 1932 loopt, aangezien de regeering in de toekomst het begrootings- jaar met het kalenderjaar wenscht te laten samenvallen. In het ontwerp worden de ontvangsten op 41.037.299.741 francs geraamd en de uitgaven op 40.935.01S.566 francs, zoodat er een over schot blijft van 102.272.775 francs, In hun toelichting wijzen de ministers van financiën en van de begrooting er op, dat de ontvangsten zich tengevolge van de economi sche crisis in dalende richting bewegen. Daarom moet de regeering ditmaal bijzon dere maatregelen treffen om het ovenwicht in de begrooting te herstellen. Verschillende invoerrechten en belastingen zullen daarom verhoogd worden. De Katholieken en de verkiezingen De Fransche Katholieken, die niet in de organisatie eener Katholieke staatspartij het middel vinden om de directieven te ontvangen op electoraal gebied, maar verspreid zijn over een aantal politieke groepeeringen, of zich buiten alle partijverband houden, hebben niet temin sinds bijna een tiental jaren in de Natio nale Katholleko Federatie, de liga-de-Gastelnau. een vereenigingsPunt: gevonden, waardoor, al thans op het terrein der politieke actie, meer eenheid is bereikt op de punten, die de gods dienstige belangen, het onderwijs en de fami lie en de sociale belangen direct raken. Geheel op haar standpunt blijvend, zich bui ten alle partijpolitiek te houden, heeft de liga uitvoerig onderzocht, welke de houding Is ge weest der nationale partijen ten aanzien van bovengenoemde belangen en dientengevolge voor de Katholieken het bekende verkiezings parool vernieuwd, slechts hun stem te geven aan die candldaten, die bereid zijn, de recht matige aanspraken der Katholieken op het gebied van godsdienst, familie en sociale recht vaardigheid te eerbiedigen en te verdedigen. De ongeveer gelijktijdig gehouden nationale bijeenkomst van de republikeinsche federatie (partij-Marin), van de republikeinsche natio nalistische partijen, omvattend het grootst aantal Katholieke leden en afgevaardigden, heeft besloten, ook bij de aanstaande verkie zingen de nationale unie getrouw te blijver}. Haar verkiezingsparool is het volgende: „De nationale raad van de republikeinsche federatie beschouwt het als een essentieelen plicht, bij de aanstaande algemeene verkie zingen met alle kracht de aftredende candi- daten te steunen, die door hun algemeene houding en hun stemuitbrengen de politiek van nationale unie tegenover het socialistisch of communistisch marxisme en tegenover hen, die zich tot de bondgenooten daarvan hebben gemaakt, hebben gesteund. De republikeinsche unie is dus besloten tot de meest breede electorale entente met alle elementen van de parlementaire meerderheid, die het kabinet-Poincaré hebben gesteund en de ministeries, die er uit zijn voortgevloeid en zich op diens politiek hebben beroepen. Maar zij heeft het recht, te verwachten, dat de ge kozenen en de candidaten van de republikein sche unie bij de andere partijen van de meer derheid een gelijke behandeling zullen onder vinden. Zij stelt daarom den verschillenden partijen, die de Poincaré-politiek hebben gesteund, voor: le. geen candidaten te stellen tegenover de aftredenden van de regeeringsmeerderheid; 2e. alle pogingen in 't werk te stellen om de eenheid van candidatuur te verzekeren in de te veroveren districten: 3e. daar, waar bij uitzondering de eenheid van candidatuur niet verkregen zou zijn bij den eersten stembusgang, bij de herstemming -de partijdiscipline streng te doen werken ten gunste van den meest bevoorrechten nationa- len candidaat". Duitschland's positie De Times schrijft in 'n artikel o.m.: Duitsch land zit zoo zwaar i;n de schuld, dat ri zijn ver plichtingen noch in haar geheelen omvang, noch oip het vastgestelde tijdstip kan voldoen. Of het land wel ooit in staat zal zijn deze verplichtingen geheel na te komen, zal vermoe- dolijk spoedig een officieel onderzoek uitma ken. Het aantal werkloozen bedraagt meer dan 4% millioen en stijgt nog met den dag. Loonen en salarissen zijn meermalen verminderd, en de levensstandaard is zoo, dat duizenden wan hopige lieden revolutie of anarchie als den eeni- gen uitweg prediken. Toch overheersebt de wanhoop op het oogen- blik niet, want in de duisternis vertoont zich een straaltje hoop, een intuïtief vertrouwen, dat betere dagen in het verschiet liggen. Juis het omlaagdrukiken van den levensstandaard voor de arbeiders heeft Duitschland tot het grootste exportland ter wereld gemaakt. Het heeft het voordeel een werkelijken lei- dor te bezitten, of eerder een triumviraat van leiders en tot dusver heeft het met onder werping en geduld gevolg gegeven aan iederen oproep van dr. Bruening. Het doel der huidige verbetenheid van het Duitsche volk is groo- tene bewegingsvrijheid te verkrijgen uit e as ten van een verloren oorlog. De „Times-' sluit aldus: in Duitschland en Oostenrijk is het normale politieke, economi sche én financieele leven zeer zwaar belast, he is van het grootste belang voor een gezonde ontwikkeling der Europeesche toestanden, te verhinderen, dat deze druk zoodanig toeneem dat een ineenstorting het gevolg is. Derhalve moeten alle krachten worden ingespannen dien druk te verlichten. In een twee kolom groot artikel Berlifnschen correspondent van de „Tim s de omstandigheden aan Dulteehlawd mende internationale onderhandelingen een overwicht gegeven. Men hoopt dat Duitschland Slechts zeer weinig der herste betalingen zal befloeren op te brengen en het grootste deel daarvan in leveringen in natura. Ook hoopt men, dat de de ging der particu liere schulden in dragelijke jaarterm,jnen kan plaats hebben zoodat de ™»<we schuldeischers er een direct belang Rebben zich tegenover DuitschlandmiM Wat dietewurt-roode coalitie betreft: Voor on geveer vSnizend personen heeft te Dresden op uitnoodiging van den Stahlbelm de leider van de Duitsch-natiomale partij, gehöimrat Hugen- berg het woord gevoerd. Tt, 7jin rede verklaarde Hugenberg o.a., dat de Dui tsclie-nationalen zich niet zullen laten vernietigen doch alles zullen doen. opdat ook de gezamenlijke nationale oppositie niet ten val wordt gebracht. Te Harzburg heeft men zich aaneengesloten om een brieve toekomst te bereiken. Dat het Centrum zich aan de zijde der sociaal-demo- oratie blijft scharen, is bijna nog een groo- tere zonde dan de zonden van het socialisme zelf. Herhaaldelijk heeft Hugenberg zich bereid verklaard tot een coalitie met het Centrum eu daarom is het des te opvallender, dat zich in genoemde partij in zekeren zin een haat ontwikkelt tegen een coalitie met de rechtsohe partijen. In verband hiermede vraagt men zich onwil lekeurig af, welk „duistere" doel met de-ze houding wordt nagestreefd. Wat men, aldus besloot Hugenberg zijn rede, in het parlement moet trachten te bevechten, is de negatieve macht, wëike het zoowel den communisten als de zwarte-roode coalitie on mogelijk maakt, hun politiek voort te zetten. Dan zal ook spoedig het stuur positief in de richting van een gezonde rechtsche politiek omgeworpen kunnen worden. Overeenstemming tusschen Bulgarije en Griekenland De langdurige onderhandelingen tusschen Bulgarije en Griekenland hebben eindelijk tot overeenstemming geleid. Gedurende het Hoover-jaar zullen de beide landen eixaar geen betalingen doen. Bulgarije zal geen tribuutbetalingen aan Griekenland doen. terwijl Griekenland ont slagen wordt van de verplichtingen voort vloeiende uit de K ap han dar is- M o 1 o f f-o ver ee n- komst. De nieuwe overeenkomst is gisteren in het Grieksche ministerie van buitenlandsehe zaken geparafeerd. Adhaesiebetuigingen van buiten landsehe Katholieken. Een oudersvergadering LUBECK, 11 November. (V.D.) De belangen gemeenschap van de Calmette-benadeelden heeft hedenavond een gesloten oudersvergade ring gehouden. De voorzitter eischte met allen nadruk, dat de strafrechtelijke kant vóór den medlsch-we- tenschappelijken kant gesteld zou worden en dat meer dan tot dusverre de vragen en uitingen van nevenaanklagenden zouden worden onder zocht De ouders etschten dat men pogen zou. te komen tot een spoedige volkomen opheldering en daarmede tot een voor de aangeklaagden rechtvaardige straf. De besprekingen waren ten deele zeer opge wonden. De ouders zijn er van overtuigd, dat men hier te doen heeft met een onachtzaam heid, die bestraft moet worden. Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, heeft het bestuur van de Duitsclie centrumspartij aan de Spaansche Katholieken een schrijven gericht, waarin o.a. gezegd wordt, dat de Duit sclie Katholieken het groote gewicht van den strijd dien hun Spaansche medebroeders voor het behoud der christelijke beschaving in hun land voeren, erkennen en hun een alge- heele overwinning toewenschen. Verder meldt het blad, dat te Boedapest een vergadering is gehouden door de vereeniging van Katholieke Hongaarsche schrijvers, om te protesteeren tegen de anti-Katholieke cam pagne in Spanje. Op deze vergadering werd het woord gevoerd door eenige professoren van de universiteit van Boedapest en dooi den directeur van de „Nemzeti Ujsag", Louis Toth. Ook uit Oostenrijk werden bewijzen van deel neming ontvangen. De president van de „Acción popular" ont ving ter gelegenheid van haar eerste vergade ring, die de vorige week in het beroemde Benedictijnenklooster van Montserrat gehou den werd, een schrijven van het bestuur der Oostenrijksche Katholieke Actie, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat het Katho lieke leven in Spanje juist door de vervolging tot grooteren bloei moge geraken. De kruistocht van naasten liefde. De Katholieke Spaansche bladen publiceeren een rondschrijven van den bisschop van Ma drid, aan de geestelijken van zijn diocees ge richt, waarin de bisschop zijn groote bezorgd heid te kennen geeft over de voortdurende kapitaalvlucht en de onttrekking van kapi taal aan de productie door de vermogende klassen, die er hierdoor, zoo gaat de bisschop voort, toe bijdragen, dat het openbare crediet geschokt wordt en dat de industrie en handel verlamd worden, wat wederom een vermeer dering van de werkloosheid en den ondergang van arme gezinnen ten gevolge heeft. Overeenkomstig den wensch van Z.H. den Paus, uitgesproken in Zijn laatste encycliek, roept de bisschop in de eerste plaats de geeste lijken op tot een kruistocht van naastenliefde vooral ten gunste van de werkloozen en de behoeftige kinderen. Geestelijke beleediging, Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, heeft de geestelijke en cortesafgevaardigde, Gomez Rogil, bij den directeur van den veiligheids dienst een aanklacht ingediend tegen twee mannen en twee vrouwen, die hem op grove wijze beleedigden, toen hij in gezelschap van een andere geestelijke zijn woning verliet, om de H. Mis te gaan lezen. Zamora's plannen. Volgens bericht uit particuliere bron, zal de regeering-Azana, wanneer Zamora het ambt van president der republiek zal aanvaarden, haar ontslag aanbieden. Zamora zal daarna Besteiro met de vorming van een socialistische regeering belasten. De socialisten zullen deze taak echter af wijzen. waarna Lerroux een concentratie-kabi net zal vormen, waarin ook Azana zitting zal hebben. Wanneer de nieuwe kamer gekozen zal zijn, zal Zamora zijn ambtsperiode verdeeien in twee perioden ieder van drie jaar. Gedurende de eerste periode zal hij alle dorpen en steden van Spanje afreizen, om propaganda te voeren voor de republiek, terwijl hij in de andere drie jaar achtereenvolgens de groote Europee sche steden zal afreizen, die met Spanje in bizondere relatie staan. Priesterhaat. Naar „Ei Mati meldt, werden te Barcelona op een geestelijke, terwijl hij rustig de trap opging naa.r een bovenverdieping, waar hij woont, plotseling door een onbekenden dader drie revolverschoten gelost. De koge.s doorboorden een deoir maar de geestelijke bekwam wonder boven wonder geenerle-i letsel. Sterfgevallen vooral toe te schrijven aan de inwerking van zwavelzuur PREVENTIEVE MAATREGELEN NOODIG BRUSSEL, 12 November. (B.T.A.) De resul taten van het onderzoek, dat werd ingesteld door een studiecommissie naar de oorzaken van de sterfgevallen tengevolge van den doo- delijken mist in 't Maasdal zijn thans gepu bliceerd. De commissie komt tot de volgende conclu sie: De sterfgevallen zijn vooral toe te schrij ven aan de inwerking van zwavelzuur, dat zich gevormd heeft, doordat de zuurstof uit de lucht in contact kwam met waterdruppeltjes uit den mist en kleine zwaveldeeltjes, die alle fabrieken in het Maasdal tusschen Luik en Engis in de atmosfeer verspreiden. Dit oxydatieproe.es had echter niet zulke fatale gevolgen gehad, als niet heel bizondere atmosferische voorwaarden verwezenlijkt wa ren geweest. Tengevolge van den uiterst zwak ken wind en den aanhoudenden mist, die een verwarming van den bodem door de zon on mogelijk maakte, onderging de atmosfeer niet de gewone zuivering. Het Maasdal tusschen Luik en Engis werd als het ware omgevormd tot een gesloten vat, dat de besmette atmos feer omsloot. De commissie wijst er nog uitdrukkelijk op, dat de personen, die het slachtoffer werden van de vergiftiging, voor het grootste gedeelte op leeftijd waren, meer dan vijf en vijftig jaar oud, of personen, die aan aandoeningen van de ademhalingsorganen leden. De commissie verklaart ten slotte, dat het dringend noodzakelijk is, preventieve maat regelen te nemen, om de industriecentra tegen een bovenmatige besmetting van de atmosfeer ts beschermen. Het leger défilé bij den Are de Triomphe te Parijs, ter herdenking van den wapenstilstandsdag. yf geen gelegenheid voorbijgaan, al» U „Lock" ziet, om ook „Lock" te koopen Bedenk wel, dat U er een half uur later reeds spijt van zoudt hebben. zijn geheel zonder rubber. Reel. 3398 15 De troepen van Ma Tsjang Sjan ontvangen Russische wapens en munitie Een Katholiek geestelijke mag niet in het land verblijven. Volgens een bericht van de „Corriere della Sera" bevindt zich de eenige Katholieke geeste lijke, wien het tot nu toe gelukt is, in Afgha nistan door te dringen en zich daar te vesti gen, weer op de terugreis naar Rome. Afghanistan is een der weinige landen ter wereld, waar de Katholieke missie zich tot nu toe nog niet^ heeft mogen vestigen. De be volking is er mohammedaansch en staat onder den machtigen invloed der mohammedaansche bedienaren van den godsdienst. Den thans te Rome wonenden ex-koning Amanoellah gelukte het niet, zijn hervormings ideeën op het gebied der volksopvoeding en van de emancipatie der vrouw door te zetten. Toen de tegenwoordige koning, Nadir Kahn, na langen strijd om den troon Amanoellah opvolgde, vaardigde hij een wet uit, welke de vroegere bepalingen betreffende de uitsluiting van alle christelijke godsdiensten uit Afgha nistan weer van kracht maakte. Toch gelukte het den Noord-Amerikaan- schen Katholieken geestelijke, Georg Blatter, na veel moeite bij het Afghaansch gezantschap te Rome een pas te krijgen, waarop hij ver meld stond als geleerde en schrijver van vele werken over paedagogie en filosofie en ver scheidene reisgidsen. Hij kwam 20 Juli te Kaboel aan en moet thans de terugreis aanvaarden wegens een hevigen aanval van malaria. Gedurende zijn verblijf in de Afghaansche hoofdstad had de Katholieke geestelijke her haaldelijk een onderhoud met Nadir Kahn, zijn ministers en de leden van het diploma tieke corps. Blatter maakte overigens van zijn hoedanig heid als Katholiek geestelijke geen geheim, ofschoon hij uiterlijk als onderzoeker en schrij ver optrad. Na zijn herstel schreef hij den koning en den minister van buitenlandsehe zaken en maakte hen opmerkzaam op de noodzakelijkheid, dat te Kabbel een Katholieke geestelijke zou wo nen voor de Europeanen en de Katholieke leden van het corps diplomatique. Hij wees ook op de Katholieke Indiërs, die uit hoofde van hun beroep in Afghanistan verblijven. Hij heeft echter noch van den koning, noch van den minister toestemming verkregen om in het Uad te blUven, De prins van Wales met eenige leden van de Indie-conferentie bij de wapenstil standsherdenking rond de cenotaph te Londen. OM ARBEIDSSCHUWEN TOT WERKEN TE DWINGEN. Een gevangenis als fabriek. EEN RENDABELE EXPLOITATIE De modernste aller gevangenissen Devind: zioh te Stillwater in den staat Minnesota, waar de gevangenis als een fabriek is georga niseerd. De gevangenen ontvangen een normaa weekloon, zij betalen kostgeld en zijn verplicht hun familie te onderhouden. Zij werken dus ails vrij man met dat verschil, aat alles ge dwongen gaat. De gevangenisdirectie ziet toe, dat de familie geen gebrek lijdt. De familieleden krijgen voedsel en Meeding en de kinderen bezoeken geregeld de school. Wanneer bijzondere uitga ven noodig zijn, worden deze gedaan uit een fonds, waarin ook de ongehuwde gevangenen moeten storten. In deze gevangenis worden niet alleen de ernstige misdadigers in Minnesota bestaat de doodstraf niet doch ook de ar-beidssohu wen die hun gezdn/nen in den steek laten, op genomen. Het gerecht van Minnesota staat op het standpunt dat het hoofd van een gezin niet het recht heeft, zijn huishouden te verwaar loozen. Zorgt hij er niet vrijwillig voor dan wordt hij in de gevangenis daartoe gedwongen Thans hebben reeds 36 staten in Amerika dergelijke gevangenisfabrieken ingericht en de exploitatie schijnt rendabel te zijn. GOUDVELDEN IN MANDSJ OERIJ E. Een meevaller voor den staat. In Mandisjoerije, waarover thans de donkere wolken van een Chineesoh-Japansohen oorlog hangen, zijn den laatsten tijd rijke goudvelden ontdekt. Naar de leider van het Chdneesche mijnwezen te Nanking, Wangfoe, die door de regeering daarheen werd gezonden, bij zijn terugkeer berichtte, bevatten de ontdekte velden, waar van het middelpunt te Jebol ligt, buitengewoon veel goud en beloven ze bij deskundige ont ginning een hooge opbrengst. Om deze echter aan den staat te doen toeko men, stelde hij voor, ze aan de private bewer king te onttrekken door de centrale regeering en d-e plaatselijke besturen zoodanig er in te laten deelen, dat de rijkste gou-alagen aan den staat en de minder rijke aan de plaatselijke besturen zouden komen. Dezen laatsten zou het dan geoorloofd zijn zich, eer bestrijding der kosten, van particuliere Chineesohe en buitenlandsehe maatschappijen te bedienen. De ver eischte som, om de werkzaamheden te kunnen beginnen, schat Wangfoe op twee mil lioen dollar. NIEUWE HUWELIJKSWETTEN IN PERZIë. Meer rechten voor de vrouw Het parlement van Perzië heeft een wet op het huwelijk en de echtscheidingen aangeno men. Tot nu toe was alles slechts geregeld vol gens het gewoonte-recht en er werd geen onderscheid gemaakt tusschen definitieve en tijdelijke huwelijken. De bijzitten en de werkelijke huisvrouw werden allen op denzelfden voet behandeld, de man kon ze naar goeddunken heenzenden of van tevoren den vastgestelden prijs betalen, of den bruidschat terugzenden. De nieuwe wet maakt een onderscheid tus schen tijdelijke en definitieve huwelijken en verplicht op straffe van hechtenis, dat de laatste moeten worden ingeschreven in een speciaal register van het ministerie van fi nanciën. De vrouw zal hierdoor voor haar huwelijk kunnen zien, of haar man reeds vrouwen heeft en zij zal in zekere mate per contract haar waardigheid en toekomst kunnen verze keren. Waarvan de politie echter de lucht kreeg De Münchener Zeitung" maakt melding van dé verijdeling van een nieuw putsch-plan van dr. Pfriemer, die in het midden van Oc tober naar Münchein kwam om eenige per soonlijke aangelegenheden te regelen. Tegen het einde van de vorige week ont ving het blad berichten uit Weenen, die echter zóó fantastisch klonken dat de redactie met tot publicatie kon besluiten, zonder nader on- dörzofik. Thans Is het echter mogelijk nadere bij zonderheden mede te deelen, als resultaat van het te Weenen Ingesteld onderzoek. Dr. Pfriemer zou zijn verblijf te München hebben gebruikt voor de voorbereiding van een nieuw politiek avontuur. Hij had °-™- contact met graaf Lamberg die ook bij de vorige putsch-poging in Stiermarken betro ken was. Het was Pfriemer's bedoeling dat ook man schappen uit Beieren een bijzondere rol zou den spelen. De actie was bedoeld voor den nacht van Zondag op Maandag j.l. Te Weenen wordt beweerd dat Pfriemer en graaf Lamberg tegen het einde van de vorige week tengevolge van een waarschuwing van de Oostenriiksche politie door de politie te München werden gearresteerd doch bijna da delijk weer vrijgelaten werden. Volgens mededeeiing van de politie te München is echter van een kortstondige ar restatie geen sprake doch waren de beide mannen uitgenoodigd om op het hoofdbureau van politie te komen waar hun een verhoor werd afgenomen. Graaf Lamberg heeft waar schijnlijk inmiddels München verlaten, doch Pfriemer bevindt zich nog in de Beiersche hoofdstad en moet zich op gezette tijden bij de politie melden. Hij schijnt nog slechts op zijn paspoort te wachten om naar Marburg in Joego Slavië te vertrekken. Naar een Wolff-telegram uit München in tusschen meldt, deelt het hoofdbureau van politie omtrent het verblijf van dr. Pfriemer mede, dat deze zich daags na zijn aankomst uit eigen beweging bij de politie gemeld heeft, met de verklaring, dat hij.eenige zaken in zijn hoedanigheid van advocaat had af te handelen. Zijn vertrek ondervond na afhandeling daarvan eenige vertraging, daar te Belgrado eerst wederom een pas van de Joego Slavische regeering moest worden aangevraagd. Begin November vernam de politie, dat de perschef van vorst Starhemberg, een zekere dr. Thaler uit Weenen, te München gezegd heeft, dat hij getuige geweest is van een in een café tusschen dr. Pfriemer, graaf Lam berg en twee andere Oostenrijkers gevoerd gesprek, waarin de mogelijkheid van een van Beieren uit gevoerde actie tegen Oostenrijk besproken werd. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft echter bewezen, dat Pfriemer in Mün chen slechts éénmaal met graaf Lamberg en twee andere Oostenrijkers een onderhoud ge had heeft. Dat daarbij een uieuw putschplan besproken werd, is een louter verzinsel. Dr. Pfriemer heeft Beieren intusschen reeds wederom verlaten. GENèVE, 12 November. (V.D.) Het secre tariaat van den volkenbond heeft aan de Ja- pansche en Chineescbe regeering een tele gram doen toekomen van Briand, waarin de Fransche minister van buitenlandsehe zaken verklaart, dot hij na onderzoek van de ant woorden van de beide regeeringen op zijn te legram van 6 November, en in verband met de laatste berichten uit Mandsjoerije, het nood zakelijk acht, de beide regeeringen nogmaals en met nadruk te herinneren aan haar voor den volkenbondsraad afgelegde belofte, niets te zullen ondernemen, wat het conflict kan verscherpen. Tegelijkertijd wijst Birland erop, dat het noodig is, den bevelhebbers der troepen in Mandsjoerije dadelijk instructies te geven om alle verdere militaire operaties na te laten. Russische hulp TOKIO, 12 November. (R.O.) Alhier komen nog steeds alarmeerende geruchten binnen over een vermeende hulpverleening door Rus sen aan de troepen van Ma Tsjang Sjan in het Noorden van Mandsjoerije. Een groep van drieduizend Chineezen, Rus sen en Koreanen, deel uitmakend van het „internationale communistische leger" en ko mende van Blagowesjensk zou optrekken In de richting van Tsitsihar. Volgens officieele berichten zouden deze ge ruchten eenigszins gegrond zijn, terwijl het ministerie van oorlog mededeelt, dat het uit verschillende bronnen het waarschijnlijk ge loofwaardige bericht heeft, dat vijftien vracht auto's met wapens en munitie uit Rusland tusschen zes en twaalf November te Angantsjl zijn aangekomen en dat de lading daarvan aan Ma Tsjang Sjan is afgeleverd. Verwerping van de arbitrale uitspraak BERLIJN, 12 November. (V.D.) De bond van spoorwegpersoneel in Duitschland heeft de gisteren (Woensdag) gevelde arbitrale uit spraak verworpen. Aangezien de organisaties van arbeiders bij de spoorwegen een belangengemeenschap heb ben gesloten, wordt aangenomen dat ook de andere bonden van spoorwegarbeiders tegen de uitspraak zijn. Bij het rijksministerie van arbeid zijn nog geen nadere mededeelingen ontvangen. Bandieten. TOKIO, 12 November. (R.O.) Driehonderd bandieten, onder wie een vrouw, die gekleed was in de uniform van een Chineesch soldaat, vielen gisterenavond na een hevig gevecht van drie uren nabij Koeng Tsjoeling, ten Noor den van Moekden, in de handen der Japanners en werden gewond. De vrouw is inmiddels overleden. Vijftig bandieten werden gedood. Als resultaat van de achtste rijksbijeenkomst van den Vredesbond van Duitsche Katholieken is, naar de „Germania" meldt, een ontwape ningsvertoog gericht aan het volkenbond» secretariaat te Genève, waarvoor reeds de on- derteekeningen van bijna alle Duitsche bis schoppen verkregen Is. Na verwijzingen naar uitlatingen en ency clieken van verschillende Pausen wordt aan het eind van dit door den bisschop van Berlijn, mgr. Schreiber onderteekende stuk gezegd: In herinnering aan den vreeselijken wereld oorlog en met het oog op den nieuwen bewape ningswaanzin en het nieuwe oorlogsgevaar slui ten wij ons aan bij den ontwapenings- en vre deswil van onze Pausen en eischen wij van de verantwoordelijke ontwapeningsconferentie eindelijk een zichtbaar begin der ontwapening en een strenge algemeen controle". In Oost-Siberië Het presidium van het centraal uitvoerend comité der sovjet-unie heeft besloten in het district van Birobldsban in Oost-Siberië een autonoom gebied met. zelfbestuur der daar woonachtige joodsobe kolonisten op te richten. De voorbereidende werkzaamheden moeten ter- stond beginnen en de in aanmerking komende sovjet-instellingen moeten eind 1933 ingevoerd. "'Het district Bixobidshon is den laatsten tijd ln de in het Westen aan de sovjet-unie gren zende landen, vooral in Litouen druk bespro- ken, daar de sovjet-regeering ondier de jood- sche bevolking dezer landen arfbenders en kodcK nisten voor Birobidshan poogt aam te nemen. Het succes was niet groot, maar toch is eea kleine groep Litausche joden naar Siiberie verhuisd. In verhand met deze actie uitte de joodischa pers der randstaten herhaaldelijk haar twijfel over den gunstigen toestand der kolonisten in Birobidshan, dat volgens deze bladen heel» maal geen gunstige gelegenheid tot kolonisatie biedt. In de sovjet-pers is tot nu toe over dit district opvallend weinig geschreven. Bevel tot inhechtenisneming. I Uit Constantz wordt gemeld: Naar aanleiding van de landing van net junker-vliegtuig, dat waarschijnlijk gebruikt zou worden voor een anti-fascistische propa- gandavlucbt boven Italië, is tegen de vijf bij deze zaak betrokken personen, een Zwitser uit Genève, drie Italianen en een Duitscher, een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. De gearresteerden hebben hiertegen protest aan- geteekend. Botsing met de politie WARSCHAU, 12 November. (H.N.) Te Wilna is vandaag bet stoffelijk overschot van den student IVaclowski die dezer dagen bij de onlusten aan de universiteit door een steen worp werd gedood, ter aarde besteld Inciden ten hebben zich daarbij niet voorgedaan. De antisemitische onlusten hebben zich thans ook uitgebreid tot de universiteit te Lemberg waar bet vandaag tot vechtpartijen kwam, daat nationalistische studenten den Joodschen wilden beletten het gebouw der uni versiteit binnen te gaan. Een twintigtal stu denten werd gewond. Bij een poging van eenige honderden stu denten om een betooging te organiseeren, kwam het tot een botsing met de politie, die tenslotte de studenten uiteendreef. Productieve werkverschaffing Men meldt ons uit Rome: Dezer dagen arriveeren hier uit de Toscaan- sche provincies ruim vier duizend arbeiders, die in hun woonplaatsen geen werk hebben en nu in de Pontijnsche moerassen tewerk gesteld worden. In de eerste plaats zal aan deze z.g. „migra- zione interna" worden deelgenomen door 1500 kolenbranders, die het hout in de moerassen moeten afkappen en verkolen. Zooals wellicht bekend, wordt te Rome, althans in de volks wijken, nog steeds met houtskool gestookt. HET BANDITISME OP CORSICA Reeds 80 bandieten gearresteerd PARIJS 12 November (H. N.) De actie op Corsica tot onderdrukking van het bandieten wezen wordt met kracht voortgezet. Tot nu toe zijn ongeveer 80 bandieten gearresteerd. Het is echter nog niet gelukt tot de schuih plaatsen van de bandietenleiders door te drin gen en men verwacht, dat tenminste nog ach® dagen noodig zullen zijn om de actie gelief door te voeren. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9