DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS WÊÈÈÊm 1 i 1 1 IwEER IN DEN HOEK. II II!! HM III! 54ste JAARGANG DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 No. 16184 BUREAUKOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 de gemeentebegrooting HOOFDSTUK VI, PAR. 3. ALGEMEENE begraafplaats veldloopen s. v. y. i77f;:i::i'777;, r-7v-. 7 7: f: '7f ife rW W* BIJ DEN KANTONRECHTER UIT KETHEL NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN De ABONNEMENTSPRIJS van de NiEUWB SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bi) vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10, per week 25 cents. Bü bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden f 3.76, bi) vooruitbetaling. LOSSE exemplaren zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels: 1.55, elke regel meer 25 ets. Bi) contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverliooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig» heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenliën: 5 regels 0.50; 10 regels f 1.—; 15 regels 1.50. bij vooruit» betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. 7771 7777f500— bii verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijs- Gratxs-0ngevallenverzekerino 500.- bij overlijden door een ong j J V£m elken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een nauu, j j o Het afdeelingsonderzoek Aan bet venslag van bet sectie-onderzoek betreffende de gemeemite-begrootiing, ontleenen wij nog de volgende hoofdstukken van den „gewonen dienst": HOOFDSTUK IV, PAR. 2. ZWEMPLAATS Onderhoudskosten. Een lid der 3e sectie acht bet gewenscht, dat bet aantal kleedkamertjes met 30 a 40 wordlt uitgebreid. Benige leden der le sectie vragen naar de bestemming van de op het onderdeel c van dezen poet geraamde gelden. HOOFDSTUK V. VOLKSHUISVESTING Onbewoonbaarverklaring. Ben lid der 3e sectie juicht het toe, dat het voorstel tot onbe woonbaar ver klaring van 112 woningen n ver band met de tijdsomstandigheden is terugge nomen, waarmede dit ltd niet wii zeggen, dat er voor onbewoonbaarverklaring van een geringer aantal geen reden zou s aan. An dere leden, alsmede een lid in de 2e sectie zijn echter van oordeel, dat het plan in zijn geheel moet doorgaan. Een lid in de le sectie sluit zich bierbij aan en vraagt aan het College de grootst mogelijke medewerking, daar de saneering van de bin nenstad geen voortgang kan hebben, ais niet in ruime mate onbewoonbaarverklaring plaat® vind ;t Een lid der 3e Sectie vraagt, of soms onbe kendheid met de mogelijkheid van opheffing der onbewoonbaarverklaring de oorzaak is, dat Verschillende buisjes zoolang van het opschrift „onbewoonbaarverklaarde woning" blijven voor zien. Een lid der le sectie vraagt B. en W. er zooveel mogelijk rekening mede te houden, dat in de onbewoonbaarverklaarde woningen min der draagkrachtige® wonen. Gemeentelijke woningbouw. Een lid der 3e sectie vraagt, in hoever gevolg gegeven is, aan d© toezegging, ten vorigen jare gedaan, om van gemeentewege woningen voor minderoraag krachtige giezinnten te bouwen. Ook in de andere secties wordlt door eenige leden naar dezen gemeentelijken woningbouw gevraagd Een lid in de 2e sectie meent, dat deze wo- Dingen dan speciaal bestemd moeten zijn voor de groot.e gezinnen. Een ander lid dezer sectie is daarentegen van oordeel, dat aan deze wo ningen voor alle minclerdraagkracht.igen groote behoefte bestaat. Een lid van de le sectie gaat verder. Z.i. zijn de arbeiders in 't algemeen niet in staan, om de buren te betalen van de woningen, die hier den laatsten tijd gebouwd zijn. Het misnoegen hierover is sterk naar voren gekomen in da huurataking. Hij dringt op dezen grond aan cp gemeentelijken woningbouw. In de 2e sectie acht een lid het thans niet den tijd om groote- uitgaven voor gemeentelij ken woningbouw te doen. De ervaring, die de gemeente hiermede heeft opgedaan aan Aieida straalt, Rijnstraat en Parallelweg, geeft boven dien geen reden hiervoor enthousiast te zijn. Buurverlaging. Een lid der 2e Sectie vraagt naaT de mogelijkheid van huurverlaging van de woningen dor womiingbouwvereenigingen Eenige leden in de andere secties stellen de zelfde vraag. Zij wijzen erop, dat het weillcht mogelijk is door verlenging van de® an,nuiteits- termijn van de bouwvoorschotten zondiu kos ten voor de gemeente tot de gewenschte ver lagiiing te gerakyi. Een amde, middel zou nog volgen® een lid der 2e sectie in de verla ging van het rentetype voor de bouwvoorschot ten gelegen kunnen zijn. Een ander lid dezer sectie zou gaarne in vloed op de bouwvereenlgingen zien uiitgoefend teneinde te bereiken, diait de woningen met lagere huren verhuurd worden aan de minder- draagkrachtigen. Meerdere lede® der 3e sectie vragen, of het r.idt mogelijk is de rente der premiebouwhypo- Iheken te verlagen, onder beding, dat de huis eigenaren de daardoor verminderde exploi tatiekosten ten goede van de huren zullen bren gen. Een lid der 2e Sectie zou ook gaarne de mogelijkheid van huur veria,ging der gemeente- woningem zien overwogen, terwijl ©en <ler le sectie erop aandringt, dat bij het verhuren dezer woningen zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden met het belang van de groote gezinnen. Bijdragen ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de ge meente verleend voorschot in het belang van de verbetering der volkshuisvesting Een lid der 2e sectie vraagt naar de mogelijkheid de verliezen op bepaalde bouwblokken te coiupen- seeren met. de winsten, diie op andere blokken worden behaald. HOOFDSTUK VI, PAR. 1. OPENBARE WERKEN Opbrengst van tollen op wegen vaarten, slui zen, veren en andere -werken of inrichtingen. Een lid der 2e en <Jer 3e sectie vragen, wan. neer de tol op den Overschiescheweg wordt opgeheven. Onderhoud van straten en pleinen. Een llid der 3e sectie heeft eenige verzakking gecon stateerd In de bestrating van de Lange Nieuw- straat aan de zijde van de Plantage ongeveer tegenover pand No. 11. Een ander lid der 3e sectie vraagt waar door de asphaltbestrating jn <je Lange Nieuw straat zoo spoedig ondeugdelijk is geworden en voor wiens rekening de bestaande gebreken komen. Onderhoud van markten, beu-,zen en hallen Een lid der 2e sectie vraagt, of in verband met de opheffing van de vischmarkit het op dezen post uit dien hoofde geraamde niet over bodig is geworden. Onderhond van wandelplaatsen en plantsoe. nen. Een lid der 2e en twee leden dier 3e sectie vragen, of op dezen pust ad 44000. niet kan worden bezuinigd, niet door bet aantal plant soenen te verminderen, maar door deze op goedkoopere wijze te onderhouden. Twee andere leden van laatstgenoemde sectie gevoelen hier weinig voor. In de 2e sectie vraagt een lid, aannemende dat onder dezen post ook het onderhoud van de banken in het Sterrebosch begrepen 1», om, wanneer tot bet plaatsen van nieuwe banken in het Sterrebosch overgegaan wordt, niet zulke primitieve te vervaardigen, doch banken met leuningen, zooals ook in bet Juliamapark aan- gebracht zijn. Een ander lid dezer sectie vraagt, waarom de banken in het Sterrebosch juist in den vacantietijd worden geschilderd. Onderhoud van pompen en riolen. Een lid der le sectie vraagt, wanneer het inlaten van rioolwater in den vijver van het Juliamiapairk zal worde® stopgezet. Een lid der 3e sectie vraagt maatregelen te wallen nemen, dat er geen handel gedreven wondt in de rechten op graven, welke rijn ver kregen door ruiling van een graf op die oude begraafplaats met een graf op de begraafplaats in den Klei® Babbenspoldier. (Wordlt vervolgd) ST. ALOYSIUS JONGENSPATRONAAT Koperen jubilé gevierd Zondag vierde het St. Aloysduspatronaat zijn koperen bestaansfeeet. De dag begon met een H. Mis om half 8 in de Frankenlamdsche kerk opgedragen door den directeur, kapelaan Hyge- mann. Alle jongens naderden met de commis sieleden ter H. Tafel. Na afloop vereenigden zich allen aan een feestelijk ontbijt ln de patronaatszaal. Gedurende 't ontbijt trad eerst naar voren een der beschermelingen, jongeheer Schaap, die een dankwoord sprak tot den dlrec teur, de commissieleden en de dames zeJatri- oen. Kapelaan Hygemann hield een toespraak waarin hij pastoor Wiemers den grondlegger van het patronaat, kuldie bracht. Dan bracht gpj-( 'rjj woord van hulde aan het commissielid den heer Arm. Zoetmulder, die 12% jaar lid is. Een driewerf hoera werd voor den jubilaris aangeheven. Ook dezen werd warme dank ge bracht, in 't bijzonder ruej. M. Meijer die even eens 12% jaar zelatrioe is. De twee overige dames die dit jubileum ook vierden, n.i. mej. A. Leenders en mej. C. Trouwborst, waven af wezig. Een „lang zullen zij leven" besloot de toespraak. Alvorens me® naar huis ging, kreeg de heer Zoetmulder het woord. Deze schoof het huid© betoon voor een groot gedeelte af, d.w.z. hij wenschte er in te laten deelen de overig» drie oudste leden, t.w. den secretaris, den heer P. A. v. d. Berg; den penningmeester W. v. d. Weijdcn, en I». Bosman die t.rnuw Zondag op Zondag aanwezig zijn. Des avonds vereenigden zich allen weer ir een feestelijke bijeenkomst, waarop het amuse ment den hoofdschotel vormde. Kapelaan Hijge- nian opende den avond. Daarna betrad de Deken, de hoogeerw. heer A. J. C. Schraag, het podium om een feestgroet uit te spreken. De deken wees nog eens op het schoone doe' van het patronar tswezeu, de jongens te vormen tot goede katholieken en maatschappelijk nut tige menschen. Een woord van hulde richtte de deken tot. de meergenoemde jubilarissen en tevens tot de vier jongelui, diie als leden var patronaat en St. Josephgezelle® eveneens een koperen jubileum vierden. Hierna liet. men zich door de The Funny Boys vermaken. De komieken, waaruit dit populaire gezelschap bestaat, oogsitten een eclatant succes. Er -werd naar hartelust ge lachen, zoowel om de korte nummertjes voor de pauze als om het blijspelletje daarna. Een zeer geslaagd feest! Tegen Zondagmiddag h,ad het bestuur van S.V.V. een veldloop georganiseerd waarvan sart en fin is waren op haar terrein aan het Spieringshoek. De uitslagen luiden als volgt: Klasse A1 Baars S-teiineman, P.P.; 2 Hoe- wijk. RAV 1931; 3 Duna,ert, D.O.S. Klasse B: 1 De Groot, O.B. Delft; 2 Wijbrug P.P.; 3 Maes, Zwaluwen; 4 v. Yperen, D.O.S. Scheen loop. P.P.; g Muller, P.P. Klasse C: 1 Vijverberg, Gr. W. II; 2 Koene, idem; 3 Franke, idem; 4 Rooiakkens, D.H.L.5 Smittenaar, Zwaluwen; 6 Reijswoud, D.O.S De S.V. V ers Walbeek,, Kramer Freher, Lems, v. Gent, Zonneveld. Sprong en van den Gaag, bezetten onderscheidenlijk de 9e, 10e. 19e, 22e. 24e, 26e en 27e plaats. BURGERLIJKE stand Aangifte an 14f6 November GEBOREN: Neeltje, dochter van A. Zuijd- geeot en P- M. M. j. yam der Tholran. van Leeuwenlhoscks'traait 22 Johannes B. G.. zoon van J. B- G- van- Pelt en M. T. Putters, Broersveld 19 Hendrika E., dochter van J P. van Vouderen en I. h. Sterk, TJsselmonde- straat 3 Adrianus, zoon van J,. Zagwijn en E. van Vliet, Nieuwe Maasstraat 10 Johannes, zoon vain j. yan den Hoek en K E- M. II. Ruts, Tollensstraat 3 Jacob, zoon van A. Sanders en S. B. van Spier. Vriend schapstraat 6 een als levenloos aangegeven hind van K. Loggers en A. Schilder, l"i. Fr Hendrikstraat 1 GEHUWD: J- A. M. Kamberg 27 j. en M F. J. C. van der Schalk 25 jaar. OVERLEDEN: C. van Dorp. 69 jaar, Nassau- laan 75 G. van der Most, 86 j., weduwe van G. van Meurs, Nassaulaan 75 A. an der Made, 1 jaar, Nassaulaan 75. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 15 Nov. Vertrokken: Noorsch s.s. Sjömand, naar Vlaardingen; Duitsch s.s. Llna Kunstmaan, naar Ernde®Zuid-Slavisch s.s, Slava. naar Barry Roads. SCHIEDAM, 16 Nov. Vertrokken: Noorsch m.b. Tancred, met stukgoed naar Brisbane. SCHIEDAM, 16 Nov. Aangekomen: s.s. Ima- tra, met paplerhout van Leningrad in de Wil- helminahavem; s.s. Atheltemplar, van Londen om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 17 Nov. Aangekomen: Deensch s.s, Boringa, met stukgoed van Bangkok; s.s. Kalev, met papierhouit van Leningrad beide in de Wilhelminahaven. SINT NIGOLAAS IN DE MAASSTAD. Zaterdag arriveerde de goede bisschop uit Spanje te Rotterdam voor zijn jaarlijksch bezoek, waarbij hij de kind-eren met zijn gaven verrast, er was groote belangstelling bij bet aan wal gaan van den Sint Zonder verlof Als getuige verscheen de Rottberdamsche bi er handelaar C. R. voor het hekje. Op zijn naam stond bet verlof van een café aan den Singel en dit was er ook nog op blijven staan, toen de zaak al lang aan P. was overgedaan, P. was dus zonder verlof aan het tappen en schenken geigan. De ambtenaar eischte twintig gulden boete of vijf dagen hechtenis, wat de kantonrechter tot vijf gulden en vijf dgen verminderde. De blauwe auto Op den Dedftweg onder Over&chie reed e«in blauwe vrachtauto drie jongelui voorbij, foen de wagen den voorsten jongen passeerde, Kreeg déze een duw van het achterste gedeelte. De jongen viel en bezeerde zich dermate aan een knie, dat. hij een week lang niet werken kon. Nu had de chauffeur F. C. van den blauwen wagen zich te verantwoorden. Hij beweerde, dat de jongens zelf hadden toegegeven, niet achter maar naast elkaar te nebben gefietst en dat wel een andere wagen d,. „enuldigo kon zijn geweest, want can blauwe auto is op den Delft.weg geen witte raaf. Toen de getuigen waren gehoord, schoot de vader vat. het slachtoffer naar voren om schadevergoeding te elsehen: 5.50 voor de reparatie van de fiets en 16 voor loonderving. De ma.n wiloe er nog het reisgeld vam Goudia naar hier bijdoen, maar dit mocht niet En toen de vader weer was gaan zitten, vroeg de vertegenwoordiger van het. O. M. nog een 5 boete! De kanton rechter bekrachtigde een en anaer Gieleke" en het mes „Gieleke", die eigenlijk met M. V. moest worden aangediend, was een grondwerker uit Brabant dlie in een cafétje aan de Zestieu- hovenschpkade te Overscbie met een mes had gezwaaid. Het was den 2en September en Overscbie vierde het Oranjefeest, d.w.z., diat er in ge noemd koffiehuis stevig werd gedronken en tenslotte ook gevochten. Een vain de getuigen een borstelmaker, ont kende, „Gieleke" met een mes te hebben ge zien, hoewel hij voor de politie het tegen overgestelde had beweerd. ,.Ik waarschuw je!" zei de kantonrechter, maar de borstelmaker liet zich door geen waarschuwen, aanmaning of dwangbevel van de wijs brengen. Meineed? De kantonrechter zou een nader onderzoek instellen. Ten slotte werd uitgemaakt, dat „Gieieke" wel een weinig boven zijn theewater was ge weest maar zich tegen woestelingen, die hem trapten en met stoelen gooiden, moest verde digen. 1 Ik vind het erg laf, dat je een nies te voorschijn haaide. Een flinke vent gebruikt zijn vuisten in zoo'n geval. Zulke stevige vuisten heb ik niet. edel achtbare. Toen kreeg Gieleke van den ambtienani van het O. M., die blijkbaar geen vrietnd van het „donkere Zuiden" is, te ho-oren. dat h!) wel moest weten, dat hier in het Noorden geen Brabantscbe vechtpartijen worden geduld en hem, om hem dit goed in te prenten, een boete van 15 gulden (eventueel vijf dagen) moest worden opgelegd, wat de kantonrechte1! noch te hoog noch te laag achtte. Jij met je mooie salaris! De volgende zaak betrof een gescneïden vrouw, die zeven kinderen had te verzorgen en volgens haar zeggen maar twee gulden in de week van haar man kreeg, omdat hij werk loos was. Zij had een harer zoontjes niet naar school gestuurd maar thuis erwten laten uit zoeken. In hot rapport van den bovenmeester stond vermeld, diat de knaap slordig en lui was en de moeder brutaal. Weldra bleek dat althans deze laatste aanmerking veel waars bevatten, want, toen de kantnorechter overeen komstig het advies van het O. M. 1 boete had voorgeschreven, ontsnapte pen ware orkaan van scheldwoorden en beschimpingen aan hare vaardige lippen. Er uit! Veldwachter zet haar buiten de deur. Ja, gooi me er maar uit, smijt me er maar uit. Jij mot je mooie salaris, hebt goed praten. Laten ze ons eerst te eten geven. Leelijke. Nog lang was een geschreeuw en gehuil in de gang hoorbaar. Niet gestemd Als onze d'amos zich eens wilden indenken wat hare zusteren in Engeland, de suffra- getten, indertijd al niet ter verovering van het kiesrecht hebben gedaan, dan zouden zij liaing zoo dikwerf niet wegens verzuiming van den kiesplicht terecht staan. Nu waren er weer twee dames, wien dit werd verweten, namleijk mej. C. H., die op den dag der ver kiezingen duizelig zou zijn geweest en me vrouw v. H.J., die eveneens ziekte als reden opgaf. Ook de heer H. B. was opgeroepen, maar dezen had men, toen hij op het Bevolkings register vertelde, diat hij geen „papier" had gekregen, van het kastje naar den muur ge stuurd. Geen dezer drie gezellen vond de kan tonrechter echter bijzonder duidelijk, zoodait hij ze over twee weken nog eens zou opvatten. „Gewichtige" zaken Dit keer zijn er ook weer enkele „gewichtige i.aken" behandeld, gevallen van neringdoen den, die natuurlijk per abuis te weinig gewicht in de schaal hebben gelegd. De heer K., die voor rijn vrouw kwam, moest haar meedeelen, dat zij met 8 was beboet, O. P. te Overscbie kreeg vijf pop te betalen, terwijl J. v. d. W., die zijn zoon had gezonden, nog veertien dagen op de uitspraak moet wachten, omdat eerst nog de keurmeester R. zal wurden gehoord. Duur glaasje bier Dezen middag maakten wij ook kennis met L. die te Vlaardingen een loodskotter be woont, en eens zoo dronken was geweest, dat hij er niet tegen opzag, de regelen der open bare Uoilandsche zindelijkheid to overa eden. Hij had een potje bier gedronken, zoo vertelde de man. Een duur potje bier, merkte de kanton- .rechter op. En terecht ,want nu mocht de man nog eens acht gulden neerleggen, als hij ten minste niet vier dagen in een van 's Rijks logementen gaat doorbrengen. Geën melkkoetjes Het valt wel voor een bewoner van ©en bovenhuis niet mee, als hij een olifant ten geschenke krijgt, maar als een slager vier koeien in eigendom heeflt. schijnt dlit eveneens wel eenige zorgen te baren. De heer L. B. ver keerde namelijk in deze omstandigheid en daarom besteedde hij de dieren uit aan K., die ze op een land in dien Spicriingshoeik l.iet loopen. Nu waren zij eens op den weg aange troffen. De eiigenaar van de beesten had dit moeten voorkomen, meehde hot O. M. en dit eischte nu voor elke koe een gulden. B. was het hiermee niet eens, al wist hij dat het geen melkkoetjes waren. De kantonrechter zou K. nog eens laten komen. Sch, die aan M. lijnkoekenmeel had ge leverd met grondmotenbries er in, werd tijdens deze zitting tot dertig gulden boete of tien dagen hechtenis veroordeeld. DE JAARLIJKSCHE KERKHOFOEFENING Aan die jaarlijksche kerkhofoefen ing, welke Zondag onder de auspiciën van de St. Barbara- vereemiging werd gehouden, is wederom door zeeT velen deelgenomen. Het bestuur ontving dan ook van verschillende zijden tevredienneids- betuigingen. Dit vertrouwt tevens, dat degenen die nog geen lid van de St. Barbaravereeni- ging zijn, den wensch van pater Wolterbeek ter harte zullen nemen door zich er alsnog bij aah te sluiten. GEMEENTERAAD Vrijdagavond kwam de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Ver veen in voltallige zitting bijeen. Na madedee- ling van eenige door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten werd in-behandeling genomen 'n verzoek van J. A. Verspeek om verlaging van den huur van de woning Schiedamsche weg 38. Besloten werd in verband met de tijds omstandigheden de huur met 1 per week te verlagen en te bepalen op 364 per jaar, in gaande 1 Jan. 1932. Voorts werd besloten tot herziening der verordening tot heffin» van rechten voor het keuren van vee en vleesch zulks naar aanleiding van een door den heet J van Selm tot den raad gericht verzoek, omdat de keurloonen in verhouding tot ande re gemeenten, naar de meening van adressant. 17 Nov.: Tivoli-schouwburg, De Rozenkrans (Ver. Schouwspelers) 8 uur Geb. v. K. en W., Die Comedian Harmonists, 8 uur. 18 Nov.: Groote Schouwburg, La Traviata (Ital. Opera) 8 uur (voor volw.) 19 Nov.; Groote Schouwburg, De privé- secretaresse (Rott. Hofstadtooneel8.15 uur (voor volwassenen). Gelb. v. K. en W„ vóór-uitvoering Kon. Christel. Orat. Ver. „Ex celsior'', 8 uur. 20 Nov.: Groote Schouwburg, De dienst knecht in het huis (Gezelschap Verkade) 8 uur (voor volwassenen). Geb. v. K. en W., uitvoering „Excelsior'' (Beethoven's „Misea Solemmis"), 8 uur. 21 Nov.; Groote Schouwburg, Falstaff (Ital. Opera) 8 uur. 22 Nov.: Groote Nutszaal, cetllo-maüinée Gregor Piatigorsky, half 3. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 19 dezer in: Grand- tbéaitre, Trader Horn (voor volw.); Luxor, Bommen op Monte Carlo (voor volw.); Corso, Zoo zijn de menschen (voor volw.)Royal, De privé-secretaresse (voor volwassenen); Roxy, Tweeërlei gedaante (voor volw.)Ooster theater, Voorloopige hechtenis (voor volw.) Tentoonstellingen: Algem. Kunst handel. Visschersdijk 111: werken van A. J van 't Hoff (tot 23 Nov.) Huize van Hasselt, Schiedamsche Singel 75: Werken van R. Kimpe (tet 23 Nov.). Uniger v. Mens Een- dnaohtsweg 27, Framsche en Hollandsche schilderkunst. - J. v. d. Akker, Delftweg 8 te Over&chie, werk van G. Wiegman, (tet 26 Nov.), SCHIEDAM, 17 Nov. Officdeele noteering van <ie commissie alt de Kamer van Koophandel Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling f 1.40. Spoeling Verwacht word t Meest zwakke, Oostelijke tot Noordelijken wind., nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera» tuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.37 tot 's morgens 6.53. hier zeer hoog zijn. De keurloonen zullen per 1 Jan. 1932 bedragen voor een paard of rund 4 en voor een varken 2.50. Hierna kwamen in behandeling de begrootin gen van het Electrlclteitsbearijf, het Water bedrijf en de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1932. De voorzitter deed voorlezing van het uit voerig rapport van de commissie van onder zoek, welke commissie bestond uit de hoeren Peters, Poot en Doelman. In het rapport werd door de commissie gewezen op de zware tijds- jmstamdigheden, welke het sluitend maken van de begrooting niet weinig bemoeilijken. Ten einde hierin eenige verbetering te brengen, achtte de commissie thans het tijdstip gekomen om de salarissen der gemeente-ambtenaren met b pet. te verlagen. Tevens werd in het rapport meldling gemaakt van de onrechtvaardigheid, voortspruitend uit de bestaande progressieve schoolgeldheffing. De oommissie was eenstem mig van oordeel, dat deze verordening hoog noodig moet worden herzien, waarvoor naar hun oordeel, de schoolgsldh&ffing dient te worden geregeld naar 't belastbaar inkomen, volgens de rijksinkomstenbelasting. Bij de hierna gehouden algemeene beschou wingen bleek weth. de Jong ook overtuigd te zijn van de bedoelde salarisverlaging. Spr. vond het echter gewen scht, de regeering in deze niet vooruit te loopen. Het nu reeds besluiten tot salarisverlaging, kan volgens spr. siechts ontevredenheid verwekken onder onze gemeente-ambtenaren. De voorzitter betoogde, dat hpewel spi. wil toegeven dat de loomen over het algemeen wel zijn verminderd, het niet aangaat de rechts positie van de ambtenaren zoo maar aan te ramden. Onze gemeente-ambtenaren hebben in verhouding van andere gemeenten nog zeer sobere loonen, waarvan spr. aantoonde dat zij meerendeels dateeren uit de jaren 19001905 en sindsdien ongewijzigd bleven. Wril de be grooting sluitend gemaakt worden dan zal op de gemeentefondsbelasting 60 opcenten dienen te worden geheven. Na eenige discussie stelde de voorzitter voor, met de salarisverlaging te wachten tot de Kamers het wetsvoorstel tot verlaging der uitkeering uit de gemeentefondsbelasi ing heb ben aanvaard en daarna tot verlaging over te gaan. De heer Peters kon zich ook met het voorstel van den voorzitter vereenigen, waarna de raad besloot de loonsverlaging voorloopig uit te stellen. De begrooting van bet Electrieiteitsbedrijf en van het Waterbedrijf werden hierna zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Na. enkele niet noemenswaardige wijzigingen werd de begrooting aan ontvangsten en uit gaven vastgesteld op 82.608.18 Voor onvoor ziene uitgaven bleef 1894.19 gereserveerd. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna de gemeentebegrooting goedgekeurd. De beer Peters vroeg, wat de voorzitter dacht te doen naa.r aanleiding van het rapport der commissie, welke verzocht wijziging te brengen in de schoolgeklbeffing, overeenkom stig de rijk sink om.sten belast ing. De voorzitter meende, dat de bestaande pro. gressieve heffing, behoudens enkele gevallen, nog wel voldoet, doch zegde toe, de kwestie Dader te zullen onderzoeken. De nieuwe rege ling zal eventueel 1 Mei as. kunnen ingaan. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond. 8 uur Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R K. Metaal. Dewerkersbond ,,St Eloy", Gebouw R. K- Volk» bond. lederen Woensdag om half negen bestuur» vergadering van het afdeellngsbestuur van den N. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om halt 9 repetitie ..Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul t, d Putten). Groote zaal van den R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Tüereela-vereenP ging. lederen Woensdagmiddag van 33% nat gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor da Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 4. lederen Woensdagavond halt 9 verplicht* bijeenkomst St Jos. Gezellen. Schiedam I, Ver» eenigingsgebouw Lange Haven 70. Couferentia over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 uw repetitie Polyhymnia. R K Volksbond. lederen Donderdag om 8 uur repetitie R. K» Gemengde TooneeJ vereen iging „AJberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. Tevens aan melding nieuwe leden. lederen Vrijdagavond van halt 9 tot halt 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'a Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastieklokaal, ingang Warande. Eiken Vrijdagavond om half negen ln den R. K. Volksbond knipcursus van den R. K. Vrouwenbond. lederen Zaterdagavond: Ned R. K Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers. Behan gers en aanverwante vakken ,,St. Antonlus". Van halt 8 tot hail 9 zitting van net bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van lenen. Dinsdag 17 November Ouderavond Broedersscholen. Spreker Br. Pius, directeur R. K. Kweekschool, Den Haag. R. K. Volksbond; acht uur. Strijkorkest „Onder Ons". Musis Sacrum. Acht uur. Woensdag 18 November Algemeene ledenvergadering R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Spreker H. J. Steens over „In de Branding". R. K. Volksbond; kw. over 8 uur. Donderdag 19 November Vergadering contactcommissie R. K. Volks bond; acht uur. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven MODERNE SLAVENHANDEL Energiek zakenman, 22 jaar, in bezit zaak, wenscht kennismaking met vermogend meisje ot wed., om samen 2e zaak te beginnen. Leeftijd onverschillig, mits sympath. Bile ven no. enz. Advertentie. Of er nu op zoo'n annonce Nog een brief geschreven is Kan ik u niet mededeelen Wijl ik de gegevens mis. Of er dus een ruime keuze In vermogens is geweest, Of er nog een duitje af mocht Voer een prettig bruiloftsleest, Kan ik evenmin vertellen Maar hij zij dan energiek Wie aldus een vrouw durft vragen Vind ik zeer onsympathiek. Leeftijd levert geen bezwaren, Ze mag oud zijn of bedaagu, Knap postuur is geen vereisclite. Een portret wordt niet gevraagd; Weduwe of nog jong medsje 't Blijft hem absoluut egaal, Wat slechts hem belang inboezemt Is alleen haar kapitaal. f Wie de meeste gouden tientjes In zijn leege handen stort Mag verwachten dat haar aanbod Gaarne aangenomen wordt. 't Is compleet een slavenhandel In een zeer modern gewaad. 't Is een menschenmarkt waar iemand Zich gewoon verkoo-pe® laar- Slechts de vorm is even anders Als in vroeger tijden-loop Maar de zaak is nog dezelfde: Hier is weer een mensch te koop! AK& - I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1