srr8u zj,itt "f m,; srjL.'zss r~-,oer*" UIT BLADEN EN TIJDSCHRIFTEN m "-«w* BrtSrtSX «r Isft De helpende hand DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931 BEPERKING VAN INVOER. Een voorstel bezien in het licht der omstandigheden. BIJZONDERE TIJDEN VRAGEN BIJZONDERE MAAT REGELEN. wo,,,» ,,„Z. DE TOESTAND IN DE METAAL NIJVERHEID. De werkgelegenheid in een jaar ongeveer 50 pCt. ingekrompen MIDDELEN OM DE CRISISGEVOLGEN TE VERZACHTEN. GEVAARLIJKE WEGGEBRUIKERS. BERUCHT INBREKER VOOR DE RECHTBANK. HOLLAND AMERIKA LIJN. JEUGDIGE AVONTURIERS. MET EEN DOK NAAR WELLINGTON. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. doelra atige advertentiën Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter beper king van den invoer van goederen. Het vol gende wordt er aan ontleend: trij algemeen stelde men op den voorgrond, dat dit voorstel moet worden bezien in het' licht, dat de tijdsomstandigheden werpen op onze industrie, landbouw en handel. Ook dè leden, die groote bezwaren hadden, erkerden, dat in deze bijzondere tijden aan bijzondere maatregelen vermoedelijk niet ontkomen zal kunnen worden. Intusschen rees bij verscheiden leden de vraag, of reeds nu in ons land van overma- tigen invoer sprake is. olgens vele andere leden is een voorzie ning, als voorgesteld, noodzakelijk. Zij meen den te weten, dat een schrikbarende inkrim ping van de werkgelegenheid in vele bedrijfs- takken te constateeren valt. De hier aan het woord zijnde leden waren dan ook van oordeel, dat het de allerhoogste tijd is om aan den ongebreidelden invoer paal en perk te stellen ,ter handhaving mede van de waardevastheid van onze munt. Tegen den inhoud van het wetsontwerp hadden verscheidene leden zeer ernstige be denkingen. Een vergaande delegatie van be. voegdheden aan de Regeering vindt plaats. Zulke maatregelen komen in het algemeen meer in lijnrechten strijd met de belangen der consumenten. Ook hadden dezfe leden er bezwaar tegen dat geen enkele maatstaf is opgenomen waar aan de regeering het al dan niet gebruiken van haar bevoegdheden moet toetsen De wet zal goedkoop buitenlandsche pro. ducten weren ter verhooging van de prifzen van bepaalde artikelen in ons land. Deze C dens is in lijnrechten strijd met i van het maatschappelijk aanpassingsproces aan soberder verhoudingen ssproces Vele andere leden konden zich zeer coert met het wetsontwerp vereenigen, onder ^e geval de mL f g m elk voorkomend ateJHne il!" tISd6n sr>raken er hun teleur- liehffnp- a-f mt' ^at de Memorie van Toe ven n'et van het in orde houden 6 betalingsbalans maar alleen van het de gevaren van de blnnenland- Het bestuur der R. K. Vereeniging van Werk gevers in de metaalnijverheid zet in een adres aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid den hoogst ernstigen toestand uiteen -waarin de metaalnijverheid hier te lande in' de crisis verkeert. In de ondernemingen, die bij den Metaalbond en bij de R. K. Vereenigin zijn georganiseerd oO waren omstreeks het midden van het iaar 19 ongeveer 52.500 arbeiders werkzaam. Op 1 Oct 1.1- was dit aantal ingekrompen tot' 33 slechts 62 PCt der arbeiders wa^nog in diens Van deze 33.853 arbeiders werkten er October 1931 20.172 of pl m 60 nft *...45 uur ,„ser PGi. ói uur per wepfr an c on<? PCt korter dan 32 uur per week werkgelegenheid ^a^agen" H de stand dei- een jaar'"•eleden v. moment' vergeleken bij D. - pet. lig- gedurende 4, - -aa dien aard, dat Iangrifke ini- 'f erniaanden nog op een be- j e inkrimping gerekend dient te worden. Een mótorrijder ernstig aangereden. Gisterenmorgen elf uur had op den Meppeler- weg bij Zwolle een vrij ernstige aanrijding plaats. Ter plaatse reden, komende uit de rich ting Meppel een Ford-auto en uit de richting Zwolle een motorrijwiel. Achter den auto kwam plotseling met vrij groote snelheid een vracht auto met aanhangwagen te voorschijn, die den motorrijder aanreed. Deze laatste bleef ernstig gewond op den weg liggen, terwijl de bestuur der van den vrachtauto doorreed. Door voor- ijgrangers werd onmiddellijk een ziekenauto uit Zwolle ontboden, waarmede het slachtoffer naar Zwolle werd vervoerd. De bestuurder van den eerstgenoemden auto reed den vrachtauto achterna en wist dicht bij Zwolle letter en num mer op te nemen. De ongelukkige motorrijder, de heer J. Th. J. is er ernstig aan toe. Eén der beenen was zoo gekwetst, dat het gebroken been nabij de heup door het vleeseh naar buiten stak. Ook de knie schijf was gebroken. HET CONFLICT IN DE I. K. P afweren van sche markt. Verscheidene leden opperden twijfel, of dit wetsontwerp zal baten jegens artikelen, die bezwaarlijk voor invoercontingenteerlng eenen, zooals huishoudelijke aardewerk, por- celein en glaswerk, gelijk in de fabrieken te Maastricht gemaakt. Volgens de hier aan het woord zijnde leden kan de Maastrichtsche Industrie slechte gered worden door een verhoogd Invoerrecht en door e«n specifiek recht. Gevraagd werd of de regeering van mee- ni"S is, dat vande bevoegdheid welke door het wetsontwerp aan de regeering wordt ver- leend, gebruik zal kunnen worden gemaakt om den Invoer van buitenlandsch brood, waar in niet een bepaalde hoeveelheid meel van Nederlandsche tarwe, als voorgeschreven ls tij de Tarwewet, is verwerkt, tegen de gaan. Vele leden achtten het gewenscht voor de beantwoording van de vraag, of overmatige invoer ,van bepaalde goederen aanwezig is, niet de waarde maar de hoeveelheid, maat, gewicht De heer Bronsing als commissaris benoemd. Het bestuur der Holland-Amerika Lijn heeft, gelijk wij t. z. t. uitvoerig gemeld heb ben, obligatiehouders verzocht om de betaling van den November-coupon een half jaar te mogen uitstellen. Na eenige zeer rumoerige vergaderingen hebben deze daarin onder be paalde voorwaarden toegestemd. Een dezer voorwaarden was, dat er een persoon benoemd :ou worden, die een strenge contróle op het >eleid zou uitoefenen. Als zoodanig werd voorgodragtn de heet W. Bronsing, directeur der Stoomvaart-Mij. Nederland. Gistermorgein nu had een vergadering van aandeelhouders plaats der Holland-Amerika -ijn om de voordracht van obligatiehouders m den heer Bronsing tot commissaris te be noemen, goed te keuren. Behalve door het voltallige bestuur was de vergadering slechts door twee aandeelhouders Jezocht, n.l. de minderheid van het door ibligatiehouders benoemde beschermingscomité velke minderheid er reeds in de vergaderin gen van obligatiehouders op neeft aangedron- ?en om niet één maar twee toezicht-houdende personen te benoemen. De vergadering stond onder leiding van den heer W. Westerman Sr., president-commissaris der H. A. L. Ter vergadering waren aanwezig 12 aandeel houders, vertegenwoordigende 65 aandeelen, recht hebbende op het uitbrengen van 65 stemmen. Mr. Th. Fruin leest de uitvoerige notulen van de vorige vergadering van aandeelhouders voor, welke z. h. s. worden goedgekeurd. Do voorzitter deelt mede, dat de beeren Veder en Leis wegens hoogen leeftijd ontslag hebben verzoent als commissaris; de heer de Monchy eveneens, doch om gezondheids redenen. De heer Westerman verklaart, dat de heer Bronaing het college van commissarissen als msde-commissaris zeer welkom is. De heer Hankes Drielsma stelt voor, de ge- bede overweging voor te lezen, welke er toe geieJd heeft den heer Bronsing als com missaris voor te stellen, hetgeen geschiedt. Dit voorstel van de meerderheid van het bescher mingscomité hebben wij t. z. t. uitvoerig ge publiceerd. De heer Bronsing wordt met algemeene stemmen benoemd en de vergadering gesloten. Crisis-maatregelen. geeft hierna eenige middelen aan, rnn Dne" worcIen aangewend om de gevolgen ^a" de crisis te verzachten. - ,,aar..'!e metaalnijverheid behoort tot die in- strieen, die voor internationale invloeden uitengewoon gevoelig zijn, is verlaging van productiekosten een dringende eisch. Door too- passing van rationalisatie inkrimping van het hoogere personeel en hier en daar ook door eaiaris- en loonverlaging waar dat mogelijk was, hebben de fabrikanten van hun kant ge tracht een lager gelegen stabilisaitievlak te bereiken. Als kapitaal- en loonintensief bedrijf liggen op dit gebied nog mogelijkheden, die in de toekomst met beleid benut zullen wor den. Naar een snelle verlaging der kosten van levensonderhoud wordt door diezie industrie reikhalzend uitgezien. Doch daarnaast zou de regeering haar in vloed kunnen aanwenden om bepaalde op de industrie drukkende lasten als bijv. die van kolen, cokes en electriciteit, ruwijzer en spoor wegvervoer tt verlichten. Verhooging van het invoerrecht wordt toege juicht. Daarnaast zijn in de tariefwet eenige technische wijzigingen gewenscht, waardoor "'t mogelijk zou worden onbewerkt gietwerk van eiken aard aan invoerrecht te onderwerpen. Vervolgens zou de vrijdom van invoerrecht voor veevoederketels boven een bepaald gewicht en voor radiatoren voor centrale verwarming op geheven dienen te worden. Voor een beperkt aantal producten der me taalnijverheid dient boven het fiscale invoer recht een beschermend recht te worden ge- beven, bijvoorbeeld op badkuipen, emaille-waren kachels, en haarden. De anti-dumpingswet zal voor de metaal nijverheid een zeer nuttig effect kunnen heb ben. Ook de indiening van het contingentee- ringsontwerp heeft de volle instemming. Over gelegd wordt n lijst van invoer van eenige belangrijke producten dec metaalnijverheid, waaruit duidelijk blijkt, dat deze Industrie on der „overmatigen" invoer gebukt gaat. Hierbij wordt met spoed de hulp der regeering inge roepen voor de belangen van de te Helmond en Beek en Donk gevestigde industrieën van draad- producten, bouten, moeren, klinknagels en aan verwante artikelen. Voor oen aantal scheepswerven zou heit vau groot belang zijn, wanneer in de dringende cre- dietbehoeften zou kunnen worden voorzien. Ten slotte vestigt adressant de aandacht op het zeer grocte gewicht dat voor de nijver heid gelegen is in het verleenen van voorkeur aan het eigen fabrikaat door de overheid en de officieele en semi-officieele lichamen. Een jaar was niet veel. A. van E., kermisreiziger, stond voor de Arnhemsche Rechtbank terecht wegens een groot aantal diefstallen en inbraken in de om geving van Arnhem gepleegd. De Officier van justitie wees er op, dat verdachte reeds zeven maal veroordeeld is. Spr. achtte daarom een ernstige straf op haar plaats en eischte 1 jaar gevangenisstraf. Toen verdachte nog eens voorgeroepen werd en de president vroeg of hij nog iets te zeggen heeft, vroeg verdachte nog eens den eisch te hooren. President: „Een jaar". Verdachte (lachend)„O, da's niets te veel". Diamantzoekers die een auto stalen. M. G. H., 18 jaar, wonende te Scheveningen en P. Si., 17 jaar, zijn twee jeugdige avontu riers, die wegens diefstal van een auto voor de Arnhemsche Rechtbank moesten terecht staan. Beiden hadden met hun ouders ruzie. Met nog twee vrienden togen ze er op uit. Ze kaapten een Fordje weg in Den Haag en reden daarmede naar Arnhem. Hier werd de wagen verkocht. Dan reisden ze met den trein via Oos terbeek in de richting van Ressen-Bemmel en Afrika, alwaar ze een stuk of wat diamanten meenden te zuilen vinden. In Nijmegen zoch ten ze voor een restaurant een behoorlijken wagen, een Nash uit, stapten er in en reden door Limburg naar België, altijd nog ln de richting van Afrika. In Luik raakten echter de duiten op, en met gestolen olie en benzine moest de reis worden voortgezet. Eten en drinken konden ze even min betalen, zoodat ze wegens oplichting in de Belgische kast, inpiaats van in de diamant velden, terecht kwamen. Nadien werden ze wegens autodiefstal aan de Nederlandsche justitie overgeleverd en daarom stonden ze thans voor de Arnhemsche Rechtbank terecht. De Officier van Justitie eischte tegen iedet drie maanden gevangenisstraf. De Torre8etraat achter den rug. De Nederlandsche Jeepbooten „Zwarte Zee" en „Witte Zee" van L. Smit en Co.'s In tern. Sleepdienst, met het17 000-tons droog dok op sleeptouw bestemd voor Wellington (N. Zeeland) zijn thans met dit dok behouden de gevaarlijke Torresstraat, tusschen Nie-uw Guinea en Queensland, gepasseerd, zoodat het tweede gedeelte van deze 134000 mijl lange reis afgesloten. Het passeeren van de Torresatraat met haar vele riffen en waar een getijstroom van circa 6 mijl peir uur staat, was een der moeilijkste gedeelten van de reis. De route wordt thans gevolgd langs de groote Australische Barrière tot ongeveer Brisbane, waarna de oversteek naar Nieuw Zee land plaats heeft. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, hoopt men dat het transport tegen het eind van het jaar in Nieuw Zeeland zal aankomen. RAADSLID GESCHORST. In den met Het postvliegtuig „De Duif" is gisteren om 5.28 uur uit Djask vertrokken en om 16.51 uur te Jodhpur aangekomen. De „Specht" vertrok gisteren om 5.15 uur uit Djask, kwam om 9.30 uur in Bushir aan, vertrok van daar weder om 10.15 uur en arri veerde om 14.50 uur in Bagdad. de Dinsdag gehouden vergadering van Raad van Alphen aan den Rijn is t7 stemmen een voorstel aangenomen van B. en W., om den heer J. N. Engelsman (S.-D.), die sinds 1 September lid van den Raad is, te schorsen wegens overtreding van artikel 26 der Gemeentewet. De heer Engelsman is directeur eener N.V., welke in September j.l. aan de water- en lichtbedrijven der gemeente 200 zakken heeft geleverd. De heer Engelsman, zoomede de leden der vrijzinnige en Katholieke fracties waren van oordeel, dat hier geen over treding van het betreffende artikel der ge meentewet beeft plaats gehad, daar niet het raadslid, doch diens broer, die mede-deelgenoot is in genoemde N.V. de zakken, zij het dan door zijn bemiddeling, heeft geleverd. Overi gens was men unaniem van oordeel, dat het thans geschorste raadslid te goeder trouw heeft gehandeld. VERDUISTERING DOOR BANK DIRECTEUREN. De Rechtbank te Maastricht deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen de voormalige directeuren der Zulder Handelsbank te Vaals E. R. en F. H., thans gedetineerd en veroor deelde eerstgenoemde wegens valschheid in geschrifte, het aanleggen van een valsche reke ning onder een gefingeerden naam, waardoor voor de Bank nadeel kan ontstaan, tot twee maanden gevangenisstraf. Tevens werd R., die vervolgens nog terecht moest staan voor een vijftal verduisteringen, het beleenen vaD effecten en obligaties, welke bij de Bank waren gedeponeerd, aan een Bank te Amster dam, tot vier maaden gevangenisstraf veroor deeld. Vervolgens moesten de heide directeuren samen terecht staan. H. werd wegens verduis tering tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld, terwijl R. van het tenlaste gelegdo werd vrijgesproken. H., die daarna nog terecht stond voor het zich toeëigenen van niet-ge- maakte onkosten en het zich laten uitbetalen van tantièmes waarop hy geen recht had, in het geheel zes verduisteringen, veroordeeld tol acht maanden gevangenisstraf. In totaal is dus R. met inbegrip van de twee maanden gevangenisstraf, waartoe hij reeds werd veroordeeld, tot acht maanden ge vangenisstraf, H. in totaal tot tien maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest veroordeeld. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Dinsdagavond hiad op den Amersfoortschen weg bij Zeist een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder R., uit Utrecht. Vermoedelijk met een hersenschudding, bene vens een arm- en beenfractuur is de wielrijder, na door dr. Zweers te zijn verbanden, naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. NIET BETALENDE STUDENTEN. De politie te Leiden heeft proces-verbaal opgemaakt tegen dertien studenten, die de colleges aan de Leidsche universiteit volgden zonder collegegeld te hebben betaald. W. JANSEN f. Dinsdagmiddag is te Lent op 90-jarigen leeftijd overleden de heer A. W. Janssen Gzn., oud-wethouder en loco-burgemeester der ge meente Eist, president der Vincentiusvereeni- ging, lid van het Kerkbestuur en verschillende andere Katholieke instellingen. De partijdag In de „Koerier" van 26 October vonden wij de volgende missive van het Hoofdbestuur der I. K. P. (gedateerd 24 October) aan de afdee- Iingsbesturen, in zake den aangevraagden partijdag: Hierbij hebben wij de eer u mede te deelen, dat van de afdeelingen Batavia, Bandoeng en Magelang het verzoek is ontvangen tot het houden eener tusschentijdsche algemeene ver- gadering te Batavia. Teneinde te bereiken, dat zich een zoo groot mogelijk aantal afdeelingen ter vergadering doet vertegenwoordigen komt het ons bestuur evenwel voor, dat een meer centraal gelegen plaats boven Batavia de voorkeur verdient, waardoor bovendien bereikt zal worden, dat de voor de verschillende afdeelingen aan de vertegenwoordiging verbonden kosten meer gelijkelijk verdeeld zullen worden. Wij stellen daarom voor, deze vergadering te beleggen te Solo, en wel op Zondag 22 No vember a.s. in het gebouw van de R. K. Euro. peesche school aan den Muloweg aldaar, om 9.30 v.m. of, indien voortzetting van den op Zaterdagavond t.v. te houden Partijraad noo. dig mocht blijken na afloop daarvan. Gaarna zullen wij van u vóór 5 November vernemen aan welke plaats de voorkeur wordt gegeven, waarna de definitieve aanwijzing van de vergaderplaats nader zal worden be. kend gemaakt. De agenda der algemeene vergadering om vat het volgende: 1. Opening door den voorzitter. 2. Vaststelling notulen van den partijdag te Soerabaja van 24 Mei 1931. 3. Protestactie inzake regeeringsoptreden in de kwestie „Studiënartikel". 4. Beleid van het hoofdbestuur. 5. Aanwijzing van fondsen tot dekking van de uitgaven voor het houden dezer tusschen tijdsche vergadering. 6. Sluiting. Tot ons leedwezen zal de definitieve beslis sing omtrent het al dan niet houden dezer tusschentijdsche vergadering opgeschort die nen te worden, tot tijd en wijle zekerheid be. staat over de mogelijkheid tot dekking der daaraan verbonden kosten. In dit verhand vragen wij uw bijzondere aandacht voor het volgende: De huidige stand der kasmiddelen is van dien aard (in kas is een bedrag van ca. 50), dat het onmogelijk is de directe kosten voor het H.B. aan het beleggen eener algemeene vergadering verbonden, welke kosten op rond 750 geraamd worden, daaruit te bestrijden, De afdeelingen worden daarom dringend verzocht hare bijdragen per ommegaande aan den penningmeester, den heer B. J. Teu- nissen, Heveaweg 20, Mr. Cornelia, te doen toekomen, aangezien anders deze buitengewo. ne Partij ver gadering, waarop in de begrooting niet is gerekend, niet zal kunnen doorgaan. Hieromtrent zal u uiterlijk medio Novem. ber nader worden bericht. Naar aanleiding van deze missive van het hoofdbestuur, zond de aïdeeling Batavia der I. K. P. het volgende schrijven aan het hoofd- bestuur, onderteekend door de heeren E. van Ylanen. en W. van de Kamp (Koerier 31 Octo. ber. Ter toelichting diene, dat het hoofdbe- stuur den 20sten October een oproepingsbrief had rondgestuurd voor een nartijraadsverga- dering) Met belangstelling hebben wij kennis ge nomen van uwe brieven omtrent de partij raadsvergadering en de partijvergadering, die dan toch eindelijk uitgeschreven zijn. Wij hebben echter eenige zeer ernstige bedenkingen tegen uwe voorstellen, die wij ons haasten te uwer konnis te brengen. Ie. Gij acht de onkosten van 750 een zoo groot bezwaar, dat gij daarom de partijverga, dering zelfs in het geheel niet zoudt willen houden. Dat komt ons onbegrijpelijk voor, aannemend zelfs, dat dit bedrag inderdaad noodig zou zijn. Maar dit bedrag lijkt ons boyendien voor verreweg het grootste deel overbodig. Als de vergadering te Batavia wordt gehouden hetgeen ten overvloede in overeenstemming zou zijn met het op den laatst gehouden partij dag aangenomen voorstel, dat de eerstvolgen de partijvergadering te Batavia zou worden gehouden dan heeft het hoofdbestuur noch reis-, noch verblijfkosten, vooral wanneer de betrokken afdeelingen de uitgaven der ver spreide hoofdbestuursleden voor baar reke ning zouden willen nemen. Bovendien zou de vergadering dan terecht gehouden wor den in het Centrum der gebeurtenissen en der betrokken overheid. Alles tezamen een doorslaand motief voor onzen wenseh, dat de vergadering zal worden gehouden te Batavia. 2e. Wij moeten er met den meesten klem op aandringen, dat Zondag 22 November in ieder geval als reisdag kan worden gebruikt. De afdeelingen Batavia, Bandoeng en Magelang hebben de partijvergadcring natuurlijk aange vraagd met de bedoeling, dat de afgevaardig den ook werkelijk deel zullen hebben aan de beslissingen. Nu zouden de partijraadsverga dering era de partijvergadering slechts een beetje gerekt behoeven te worden om pas op Zondagavond tot de beslissingen te kunnen komen. Dat moet natuurlijk uitgesloten zijn, daar vele afgevaardigden wel den Zaterdag vrij (zullen) kunnen krijgen, maar niet ook nog den Maandag, hetgeen toch ncodig zou zijn, indien ook nog Zondag vergaderd zou moeten worden. 3e. In het licht van het bovenstaande komt het ons ook volstrekt onnoodig voor, dat er behalve een partijvergadering, eerst weer een partijraadsvergadering gehouden wordt. Deze laatste is ook geenszins aangevraagd en kan gemist worden, waar alleen de par tij vergade ring beslissingen neemt. De partijvergadering dient dus minstens voor te gaan en eerst te worden gehouden. Daarna kunnen de ledera vara den partijraad dan desgeweuscht nog hun advies uitbrengen. Zoo, en niet anders ls ook de -bedoeling van het huishoudelijk reglement Vooropstellend, dat het ook de bedoeling van uw college moet zijn, dat eindelijk de op lossing der conflicten worde bereikt, die naar onze meening onnoodig al veel t.e lang werd uitgesteld, spreken wij de stellige verwach ting uit, dat gij in bovenstaanden geest zult beslissen. Het heeft ons tenslotte bevreemd dat gij met geen enkel woord het lang uitblijven der noodzakelijke en bovendien correct aange vraagde partijvergadering hebt gemotiveerd Die motiveering verwachten wij nog van u Beter nog zou het zijn, wanneer de datum werd gesteld op Zaterdag 14 November. Voor uitstel is waarlijk geen enkele grond aan vaardbaar dan force majeure. Wij zien spoedig antwoord tegemoet. Het zal wel volkomen overbodig zijn op te merken, dat uit deze gedachtenwlsseiing dui delijk blijkt, dat er nog geen buitengewoon aangename verhoudingen heerschen. De hee- ren van Batavia hebben blijkbaar (al of niet ten onrechte) het gevoel, dat het hoofdbestuur van de aangevraagde partijvergadering zoekt af te komen. Het lieflijke der onderlinge verhoudingen zaï er niet op vooruit zijn gegaan toen in het „Nieuws van den Dag" van 31 October het volgende te genieten viel: Op de agenda van den partijdag der I.K.P. welke waarschijnlijk Zondag 22 November zal worden gehouden, is op verzoek der afdeelin gen van de I.K.P. te Batavia, Bandoeng en Magelang geplaatst: „Protestactie in zake re geeringsoptreden in de kwesitie betreffende het /Stadiën-artikel".. Wij vernemen echter, dat het parket van den procureur-generaal niet kan toelaten, dat in een openbare vergadering het Studiën-arti. kei ter sprake wordt gebracht. Het algemeen verbod ls uitgevaardigd om over de kwestie Pastoor Ten Berge in het openbaar te spreken. Daar strenge contróle wordt uitgeoefend, dat dit verbod in de in- heemsche samenleving wordt nageleefd, kan niet geduld worden, dat de kwestie door de I.K.P. opnieuw wordt opgerakeld. In de voorloopige convocatie staat niet ver. meld, dat de vergadering besloten zal zijn, hetgeen ook wel niet in de bedoeling zal heb ben gelegen, overmits de S.S. slechts facilitei- ton verleent voor openbare algemeene verga deringen. Zelfs al zou dit punt van de agenda worden gevoerd, dan nog is het haast onvermijdelijk dat het Studiën-artikel ter sprake wordt ge- bracht bij het beleid van het hoofdbestuur. Gezien de meening, welke het parket is toe. gedaan, zal de vergadering dus besloten moe. ten wezen. Overigens ware bet o.i. beter geweest voor de rust, zoowel in als buitera I.K.P., wanneer de „protestanten" zich hielden aan het advies van Mgr. A.P.F. van Velsen, dat deze gaf, toen hij schreef: „Zijne Excellentie (de gouverneur-generaal) meent de reeds door de regeering in den Volksraad uitgesproken verwachtingen te mo. gen herhalen, dat de aanhangige zaak met deze gedachten wisseling als afgedaan kaD worden tcechouwd. Aangezien de plaats gehad hebbende ge- dachtenwisseJing inderdaad tot de bevredigen- de oplossing geleid heeft, dat de officieele af keuringsbetuiging achterwege is gebleven, meien ik dat u zich met mij bij het hierboven omsohreven standpunt van de regeoring kunt aansluiten. Weer wat „nieuws van den dag, dat nooit historie worden zal", zoo leidt de „Koerier" van 3 November deze „fraaiigheid" met een woord van wijlen Schaepman in. Het blad geeft daarna den volgenden com- mentaar: Het 'Nieuws moet wel goede inlichters heb ben, die er meer van weten, om tot zulke eigenaardige beschouwingen te komen. Wat heeft in 's hemelsnaam de procureur, generaal te maken met de te bespreken interne kwestie? Het gaat er immers heelemaal niet om, om een oude kwestie weer op te rakelen, doch enkel om het organisatorisch of niet-organisa- torisch optreden der afdeelingen te bespreken, de vertrouwenskwestie in het H.B. te stellen, enz. Het Stadiën-artikel hoeft daarbij niet eens genoemd worden. Het gaat enkel om de interne conflicten in de I. K. P. zelf. die naar aanleiding van een en ander zijn ontstaan. En de vergelijking van de protestvergade ringen van het Al-Islam-oomité met de partij- vergadering der I.K.P. over interne kwesties. Ik denk, dat de procureur-generaal, als hij het Nieuwtje gelezen heeft, fijntjes heeft ge glimlacht om het juridisch onderscheidings- vermogen van het Nieuws. En het H.B. zal zeker medelijdend de schouders ophalen over deze neutrale voorlichting in katholieke inter ne aangelegenheden! Verder het verschil in de gevolgen: bij de protestvergaderingen gegronde vrees voor agitatie: bij de partijvergadering niet in het minst. Bovendien is de algemeene vergadering aJ uit den aard der statuten een vergadering in zéér beperkten vorm. Het verbieden van een algemeene vergade ring, waar interne huishoudelijke aangelegen heden worden besproken en opgelost, staat gelijk met het verbieden en opheffen van de I.K.P. Heeft het Nieuws daar aan gedacht? Op het eind: dat advies om zich te scharen achter Mgr. van Velsen, is de schaapsvacht, waarvan we de wollige kronkels kennen. ONGEVAL VAN PASTOOR BEUKERS Toen Dinsdagavond de zeereerw. heer pas toor Th. M. Beukers, pastoor der Sint Petrus- kerk te Leiden, na afloop van een ver gadering van den West Frieschen Korenbond te Liitjebroek, waar hij een lezing had gehou den, het vergaderlokaal verliet, had hij het on geluk in het duister over een greppel te strui kelen. Daar de pastoor klaagde over pijn in een der voeten, legde de dokter ter plaatse een voorloopig verhand, waarna zijneerw. per auto naar Leiden werd vervoerd en opgenomen in het St. Elisabethsziekenhuis. Gistermorgen is een Röntgen-foto van den voet genomen. Geconstateerd werd, dat er niets is gebroken. De voet was alleen verstuikt. 25 MJLLIOEN APPELEN. In het Amerikaan sche district Winchester ligt een appelen-gebergte, dat de „National Fruit Company of Winchester" voor verwerking ia «ia fabriek noodlz heeft. We zouden wel eens willen, dat het Nieuws zijn zegsman noemde. We geven echter dem raad om over het par- ket nu niet alles te gelooven, en de wcnsch niet te maken tot vader der gedachte. Want het Nieuws zal toch óók wel Inzien een kind kan het inzien dat het parket niet hesluiten zal tot iets dat zóó ver strekkende gevolgen hebben zou. Intusschen jammert of polimiseert men verder over den toestand in de I.K.P. A. F. uit Djokjakarta denkt daarbij terug aan den tijd van dr. Schmutzer, en schrijft in de „Koerier" van 22 October: Dr. Schmutzer was, strikt genomen, meer leekenapostel dan beroeps-politicus, maar dr. Schmutzer besefte door zijn algemeene ont wikkeling en door zijn groote liefde voor de Missie, welke krachtige steun der I.K.P. voor de Missie kon worden. En door zijn onafhankelijke levenspositie, zijn groote karaktereigenschappen, capacltei- ten en ijver, gaf hij aan de I.K.P. een leiding, die niets dan lof en instemming oogstte. Doch dr. Scümutzier moest ons verlaten, terwijl de I.K.P. nog moeilijk op eigen beenen kon staan. De bibit was nog onvoldoende op. gegroeid. De taak die dr. Schmutzer aan ons H.B. heeft overgedragen, ls te zwaar geble. ken voor hen die zich beschikbaar stelden en door ons gekozen werden. Wij moeten erkennen, dat het H-B. dit zelf reeds eerder heeft ingezien era daarom her haaldelijk gevraagd heeft om een bezoldigd t>ecrertariaat. De schrijver klaagt verder over een door ..geheime circulaire en dito mededeelingen" geladen atmosfeer; smeekt dat men zal op- ,1,°,U ..ea„allerlei persoonlijke sympa- thieen bij de kwestie te halen" en dat men „alleen principieel en zakelijk" zal blijven, om te besluiten met 't wanhoopsvoorstel: „Kunnen de twee groepem in de i.k.p. de kwestie niet oplossen buiten de persoonlijke grieven dan moet een scheidsgerecht te hulp geroepen worden". Dit laatste echter wordt door S. Oppenkamp in de „Koerier" van 30 October zoo stellig mogelijk afgewezen. Deze eindigt zijn artikel aldus: Laat dat gekwansel en etuiventje wisselera nu eindelijk eens uit zijn. Latera wij toch heele, gave Katholiekera zijn. En laat het besluit van de algemeene ver. gadering zijn: Het libelarisme moet verslagen Het liberalisme moet verslagen allereerst bij ons zelf. HET DANSVRAAGSTUK De „Nederlander" schrijft over het rapport der commissie inzake het Dansvraagstuk Wij vragen ons af. of wel ooit een staat, stuk, een rapport van staats- of regeerings- commissie is verschenen in zulk eera lite, rairen vorm. Niets van de gewone ambtelijke cliché's, waarmee men de helft van een rapport wel vast kan opstellen vóór dat eenig onder, zoek begonnen is. De steller kent, naar het schijnt, dien stijl zelfs niet. Daardoor reeds maakt het rapport een zeer frisschera, vol- strekt anti-duffen indruk. Maar bovendien is hier een hoeveelheid psychologie en paedagogie verwerkt en is de aanvat van het geheel zóó zeer op de hoogte van de nieuwste opvattingen, dat een woord van lof hier wed zeer ter plaatse is. Men leze. Hier wordt „de signatuur van dezen tijd" geteekend. Hier wordt „de beteekenis van den dans" uiteengezet. Daarna pas komt men aan het onderzoek naar de dansgele genheden enz. Het ia frisch en degelijk. Ook wanneer men gelijk wij inderdaad doen nu en dan een vraagteeken wil plaatsen bij de hier voorgedragen cultureele, psychologi sche, paedagogische beschouwingen, zal men niet kunnen nalatera, menige alinea te waard eeren. En het algemeene feit, dat naast en vóór ambtelijke rapporten en gegevens deze basis van wetenschappelijk onderzoek gelegd wordt, stempelt dit Rapport tot o.i. eenig in zijn soort. Eenig tot nu toe. Maar uiterst navolgenswaardig. NAAR EEN LAGER NIVEAU Het „Utrecbtsch Dagblad" stelt vastDe algemeene waardevermindering is „een gevolg van een herschatting van de rentabiliteit, wel. ke, in groote lijnen, niet onjuist zal blijken te zijn" en vervolgt Zelfs als wij de heft van de weelde, waar- aan wij ons hebben gewend, voortaan moes- ten derven, zullen wij een nog weelderiger bestaan voeren, dan nog geen menschen- leeftijd geleden, zelfs in de aanzienlijkste kringen in ons land werd gevoerd. Toeval lig viel ons dezer dagen een brief ira han den van een thans reeds overleden vrouw, die daarin beschrijft hoe zij, als jeugdige echtgenoote van een lateren voorzitter der Eerste Kamer, door hare moeder, draagster van een der grootste namen van Gelder, land, bestraft werd, omdat zij meer dan één turf tegelijk er was sprake van het win. terleven op een bekend landgoed op den haard wierp. En toch wisten dergelijke gezinnen hun stand op te houden, en stond het geestelijk leven in dien tijd vaak veel hooger, dan thans. Er is waarlijk geen reden, ora te be treuren, dat er noodgedwongen een einde komen moet aan het in steeds sneller tempo uitzetten en opvoeren van de behoeften. Het blad concludeert: Er mag met reden op velerlei gebied eenig herstel worden verwacht de gang der goederenmarkten geeft daaromtrent reeds eene betrouwbare indicatie: doch op een stabilisatie van de verhoudingen op een Peil, dat slechts weinig hooger ligt, dan het tegenwoordige, moet toch worden gerekend. Alles wat daar boven ligt, moet onherroepe lijk worden afgesnoeid. Wanneer de fatrioaue, ol de roorraad uwer artikelen,deo omzet, den verkoop over treffen, geeft aan een «eri» dan eem de kan» U ce helpen, deo aftrek uwer producten te rergrooten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10