PUROL DE GEHEIMZinniQE DERDE DONM&DAG 19 NOVEMBER 1931 DE MOERDIJK-BRUG. Twaalf Kamers van Koophandel wijzen op de urgentie van dit werk. HERZIENING LAGER ONDERWIJS WET. WILLEMSTAD KOMT NIET IN AANMERKING. Die door hel rijk bespaarde uit gaven voor een deel ten laste der gemeenten. De wijziging der Ieerlingschaal hoogst bezwaarlijk. m mm mm DURE GROENTEN. AARDTRILLINGEN WAARGENOMEN. VOOR NEDERLANDSCHE KINDEREN IN DUITSCHLAND. NATIONAAL CRISIS-COMITE. DE RIJKSMIDDELEN. OCTOBER 1931. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. De staking bij de firma Jannink. Een rustig verloop. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen AUTOBUS TEGEN EEN BOOM. OPSCHUDDING IN EEN BEGRAFENIS- STOET. IN PENSION. INBRAAK IN 'N GOUDSMIDSWINKEL BRIEVENBESTELLER AANGEHOUDEN. Door do Kamers van Koophandel voor Weste lijk Noord-Brabant, voor Delft en O., voor Dordrecht en O., voorOostelijk Noord-Brabant, voor s-Gravenhage, voor 's Hertogenbosoh en O., voor de Zeeuwsohe eilanden, voor Rotter dam, voor Tilburg en O., voor Noordelijk Lim burg, voor de Beneden-Maas en voor de Lang straat is aan de Tweede Kamer een gezamen lijk adres gericht i.z. de overbrugging van het Hollandsoh Diep bij Moerdijk. Daarin wordt allereerst gewag gemaakt van de ernstige teleurstelling, welke kennismaking van de begrooting van het Wegenfonds voor bet dienstjaar 1932 heeft gebracht. Dat de Regeering van de urgentie van een nieuwe brug over het Hollandsch Diep overtuigd is, blijkt daaruit ln geen enkel opzicht. Aal es wijst er op, dat, Indien het al mogelijk zal blijken de overbrugging van het Hollandser. Diep binnen de eerstvolgende tien jaren te voltooien, het zwaartepunt van deze overbrugging in de periode van het derde vijfjaarlijksche werk plan, dat wil dus zeggen in de periode van 1937-1942 zal komen te liggen. De Kamers achten dit in hooge mate teleur stellend en zouden dan ook willen vasthouden aan de gedachte, die aan een eerder adres aan den ministerraad ten grondslag lag, dat de overbrugging van het Hollandsxh Diep, zoo wel met betrekking tot het tijdstip van uit voering ais tem opzichte van de financiering daarvan, als op ziohzedfstaande en dus los van de overige overbruggingen moet worden beschouwd. Juist ln dezen tijd van depressie blijve men de onmiddellijke noodzakelijkheid van de over brugging van het Hollandsch Diep handhaven en ieder, die daarvan overtuigd Is, bedenke, dat door het naar voren brengen van Willem stad. ln stede van Moerdijk als de plaats voor eze overbrugging, de totstandkoming daarvan vertraagd wordt. Wanneer men zich niet laat leiden door overwegingen van locale kleur, maar 't vraag stuk breed beziet en alle omstandigheden, die daarbij een rol spelen tot baar recht laat komen, kan er geen sprake van zijn, dat de keus voor de plaats van overbrugging op Wil lemstad zal vallen. lm het adres worden deze factoren opge noemd. In de eerste plaats zal ©en brug bij Willem stad ongeveer tweemaal zoo lang zijn als een brug bij Moerdijk; de kosten zouden even redig hooger worden. Het eenige voordeel, dat tegenover deze meerdere kosten zou komen te staan, is, dat voor het meest Westelijke gedeelte van Noord-Brabant en voor Zeeland de verbinding iets korter zou worden, een verschil, dat iuitussahan niet van beteeikenis kan zijn, omdat er op het Rijks-wegenplan een weg is getraceerd, dii© vrijwel reobtsstreeks van Bergen op Zoom naar Moerdijk loopt. Dit Voordeel wordlt echter ruimschoots overtrof fen door het nadeel, dat een brug bij Willem stad zou brengen voor het in industrieel op zicht zooveel belangrijker Midden- en Ooste lijk gedeelte van. Noord-Brabant. Het tot stand brengen op den Brabantschen wal van behoorlijke toegangswegen naar "Willemstad zal veel meer tijd vergen en veel kostbaarder zijn dan de uitvoering van de op bet Rijkswegenplan voorkomende op Moerdijk uitioopende wegen. Bovendien houdt eem brug bij Willemstad geen rekening met de tooh waarlijk niet te veronachtzamen belangen van Dordrecht, dat met betrekking tot zijn verbinding naar het Zuiden geheel geïsoleerd zou komen te liggen. Verder zou een brug bij Willemstad den houw van een nieuwe brug over de Oude Maas bij Borenürecht noodig maken. Ten slotte wordt er nog op gewezen, dat de omstandigheid, dat in het Rijkswegenplan va.n een brug bij Moerdijk wordt uitgegaan, de richting van andere op dat plan voorkomende wegtraeé'a reeda bepaald heef-c, zoodat het opgeven van Moerdijk ten behoeve van Willem stad de uitvoering van het Rijlkswegemplan Sn een breeden kring rondom Moerdijk voor geruimen tijd zou verlammen. Met grooten nadruk verzoeken adressanten aan de Kamer om daarom bij de 'behandeling van de begrooting voor het wegenfonds invloed te willen aanwenden om van de Regeering de toezegging te verkrijgen, dat de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk aan stonds en met kracht zal worden ter hand gen omen. JACQUES URLUS. Een zeldzaam jubileum viert Jacques Urlus hij de a.s. uitvoering van „Tristan und Isolde" door de Wagnervereeniging op 19 November, ln den Stadsschouwburg te Amsterdam. Immers bij die gelegenheid zal Urlus voor den 200sten keer de titelrol Vervullen. Er zullen weinig tenoren zijn, die op een dergelijke pres tatie kunnen bogen. Het bestuur der Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten heeft een uitvoerig adres ge richt tot de Tweede Kamer der Staten-Genoraal naar aanleiding van het ingediende wetsont werp tot herziening van de Lager-onderwijswet 1920. Het adres wijst er o.m. op, dat bij de tot stand koming der wet een verdeeling der lasten is aangenomen, welke in beginsel hierop neer komt. dat de personeele lasten worden betaald uit 's Rijks kas, terwijl alle overige kosten worden gedragen door de gemeenten. In ver band hiermede werd met groote teleurstelling kennis genomen van de voornaamste strekking van het wetsontwerp, waarbij bezuinigd zal worden op de uitgaven van het Rijk voor on- derwijzersjaarwedden, terwijl die bezuiniging voor de gemeenten het onafwendbare gevolg heeft, dat de door het Rijk bespaarde uitgaven voor een goed deel ten laste komen van de ge meenten. Voorts wordt bezwaar gemaakt tegen het vervullen van het buitengewoon subsidie voor gemeenten. De door de regeering voorgestelde wijziging in de leerlingenschaal wordt hoogst bezwaar lijk geacht; vooral voor het platteland, waar vele kleine scholen voorkomen, zou de uniforme leerlingensohaal van 45, onoverkomelijke nezsva- ren met zich brengen. Door de aan de gemeen ten gegeven vrijheid om boventallige leerkrach- ten aan te stellen, gaat hot Rijk er gemakkelijk toe over een herziening in de leerlingenscoaai aan te brengen, in de wetenschap, dat de ge meenten door lasten voor haar rekening te nemen er wel voor zullen zorg dragen dat de moeilijkheden worden uit den weg geruimd in de gevallen, dat de nieuwe schaal practisch geen toepassing kan vinden. In het verdere gedeelte van het adres worden enkele richtlijnen aangegeven, welke oij de stichting en distributie van scholen zouden kunnen worden gevolgd. De vraag wordt onder oogen gezien of niet een meer doeltreffende re geling is te verkrijgen door de schoolvooizie- ning minder te binden aan de grenzen der go- meenten. Indien men behoefte aan school voor ziening zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs voortaan in ruimer verhand zou kunnen zien, zou de invoering van grootere schooleenheden een betere kans krijgen. Er zou een stimulans moeten uitgaan, op dat zooveel mogelijk wordt gekomen tot concen tratie van de kleine scholen tot grootere. Tot uitgangspunt zou men moeten nemen, dat in beginsel geen kleinere schoolorganisatie houd baar ls, tenzij zij althans drie leerkrachten omvat. Ten aanzien van de stichting van bijzondere scholen wordt het schrappen van verschillende waarborgen betreurd. De gedachte wordt ge opperd om nog een andere waarborg ter zake van schoolstichting in het leven te roepen en wel van dezen aard, dat aanvragen om school stichting, voordat daarop door den gemeente raad een beslissing genomen wordt, ter beoor deeling in handen wordt gesteld van instanties, voortgekomen uit de organisatie van het bij zonder onderwijs zelf. Deze instanties kunnen niet alleen bevorderlijk zijn voor een rationeele schoolstichting binnen elke gemeente op zich zelf, maar zij zouden ook van beteekenis kun nen zijn om de schoolstichting te bezien los van gemeentelijke grenzen. Ten aanzien van de vergoedingsregeling van de gemeenten aan de schoolbesturen worden bedenkingen geuit tegen de in het wetsontwerp getrokken scheidingslijn tusschen kapitaalsuit gaven en exploitatieuitgaven. Ook tegen de voorgestelde wijzigingen ten aanzien van de vergoeding der exploitatie-uit gaven worden verschillende bezwaren naar vo ren gebracht. COMMIES-GRIFFIER DER TWEEDE KAMER. Een lijst met vijf en twintig sollicitanten. Voor de betrekking van commies-griffier aan de Tweede Kamer hebben zich tientallen op gegeven. Aan de Kamer is gisteren een alpha- betische lijst van sollicitanten toegezonden, welke niet minder dan 25 namen bevat van juristen, waarvan de oudste 33 Jaar is en de jongste 23. De lijst begint met mr. H. Albarda en sluit met mr. H. van Zanten. De meeste sollicitanten wonen in Den Haag, maar de post trok ook de belangstelling te Amsterdam, Buasum, Rotter dam, Eist, Deil, Almelo, Warmond, Utrecht, Voorschoten, Hoorn, Aerdenhout, Soesterberg en Haarlem. De Kamer beslist Vrijdag a.s. bij den aan vang der vergadering. TE ST. LAÜRENS (Z.) werd Dinsdag het nieuwe gemeentehuis plechtig in genomen. Exterieur van het nieuwe gebouw. gebruik Een correspondentie en wat deze bewees. Naar aanleiding van de hooge groenten- prijzen is dezer dagen een correspondentie ge voerd tusschen den secretaris der Amsterdam- sche Federatie van Vereenigingen van Groot- en Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit en den secretaris der Holl. Mij. van Landbouw. Laatstgenoemde had voor eene groote ver gadering van landbouwers te Schagen bij de bespreking der detailprijzen van groenten me degedeeld dat, terwijl bloemkool aan de tuin ders niets opbracht, zij te 's Gravenhage 15 cent per stuk kostte en spruitjes, die aan de veiling 2 cent per pond konden opbrengen, in de steden met 11 cent per pond werden be taald. Hiertegen heeft de federatie van groenten- handelaren (Amsterdam) geprotesteerd door een brief aan de Holl. Mij. van Landbouw, waarbij zij als bewijs voor het protest een viertal foto's voegde, voorstellende, winkel- etalage's met lagere prijzen, dan in de rede van den secretaris waren genoemd. De woordvoerder van Schagen heeft hierop een steekproef laten nemen bij 20 Haagsche groentenwinkels, hoofdzakelijk in woonwijken en volksbuurten. Het resultaat is alleraardigst. De spruitjes kostten on de Loosduinsche veiling op 3 en 4 November van 4 tot 6 cent per K.G. of 2 tot 3 cent per pond, dus iets duurder dan tijdens de vergadering te Schagen. De laagste prijs in den Haag was 5 cent voor een pond spruiten, de hoogste 14 cent, dan 13, 12 en 10 cent, in verschillende zaken 7% cent, het gemiddelde zal zoo 8 a 9 cent geweest zijn, overwegend volkswinkels. Da bloemkool kostte op 3 November op de veiling van 2ys cent per stuk tot 7 cent per stuk, soms voor prima meer. De Haagsche winkelprijzen waren minstens 12 cent per stuk. oploopend tot 20 ct. per stuk. De spinazie kostte op 3 Nov. ter veiling 18- 23 cent per 4 K.G., op 4 Nov. 7-37 cent per 4 K.G.. of 4-5 en 2-9 cent per K.G. In enkele Haagsche winkels kostte ze 10 cent per K.G., in de meeste 20 cent en ook 25 cent, zelfs één tot 30 cent per K.G.. De roode kool kostte ter veiling (Naaldwijk) 3 a 4 cent per stuk. De laagste prijs ln de 20 Haagsche winkels was 10 cent per stuk (tn één winkel), de hoogste prijs, (in 3 winkels) was 25 cent per stuk. De boerenkool bracht te Loosduinen aan de veiling op 4 Nov. 10 tot 20 cent op per 7 K.G., dus maximaal 3 cent per K.G. Ze gold per K.G. in de Haagsche winkels in één geval 9 cent. in 3 gevallen 10 cent, de rest der gevallen 12, 15 tot 18 cent per K.G. Deze gegevens, vergezeld van de adressen der 20 Haagsche winkels, heeft de secretaris der Holl. Mij. van Landbouw aan de protes- teerende federatie verzonden. Naar aanleiding van mededeelingen uit ver schillende deelen van het land o.m. uit Den Haag dat daar gedreun en trillingen waren waargenomen, naar men meende afkomstig van aardschokken, deelde de directie van het meteorologisch instituut te De Bilt ons gister avond mede. dat ook daar trillingen zijn waar genomen. De seismograaf heeft echter aange toond, dat van aardschokken geen sprake kan zijn geweest. Men vermoedt dat deze trillingen door de lucht zijn overgebracht. Niet onmoge lijk is het voorts, dat het gedreun en de tril lingen afkomstig zijn van het gebruik van zwaar geschut. Of in Nederland gister oefenin gen zijn gehouden en waar deze plaats zouden hebben gehad, is ons niet bekend. Waar blijven de Katholieke pleegouders De tegenwoordige omstandigheden in Duitsch- land zijn van dien aard, dat de materieele be langen der daar wonende Nederlanders ln een bedenkelijk stadium zijn gekomen. De Ned. Bond in Duitschiand meende leniging te moe ten brengen, door kinderen van Nederlandsche ouders een zestal weken in het vaderland on der te brengen. Deze wijze van onderbrengen in Nederlandsche gezinnen is vooral gevolgd, omdat het moeilijk is geld los te krijgen, ter wijl in vele gevallen een kind er nog wel bij genomen kan worden. Men heeft met dezen arbeid veel succes ge had. Tot 31 Juli zijn er reeds 200 kinderen ge weest, terwijl er thans weer 150 op weg zijn. Bij al het prijzenswaardige werk, dat ver richt wordt moet men echter niet meenen, dat men het zonder geld af kan. De toestand is op het oogenblik zoo, dat men wel genoeg adressen heeft om kinderen te plaatsen, maar dat deze niet kunnen komen, omdat men het geld mist voor het transport en het geneeskundig onder zoek en voor het aanschaffen van soms noodige kleeding. Per kind worden deze kosten op tien gulden geraamd. Zeshonderd kinderen staan op het oogenblik te wachten. Zij zijn onderverdeeld in catego rieën, zoodat degenen, die het 't hardste noo dig hebben, het eerst worden uitgezonden. Nu is het een merkwaardig verschijnsel, dat de meeste kinderen het gros der Nederlan ders zit in het Rijnsch-Westfaalsche industrie gebied Katholiek zijn, terwijl de meeste pleegouders niet-Katholiek zijn. Men beschikt niet over voldoende adressen van Katholieken, die een Katholiek Nederlandsch kind uit Duitschiand willen opnemen. De Katholieken hebben hier dus wat in te halen. Het spreekt vanzelf, dat een Katholiek kind in een Katho liek gezin het veiligst is ondergebracht. De aandacht dient er op gevestigd, dat alleen gezonde kinderen worden uitgezonden. Zijn zij dit niet, dan worden zij in een rusthuis onder gebracht. De meeste kinderen zijn ondervoed. Toespraken van Prinses Juliana en Jhr. van Citters. Zooals reeds bekend is zal Maandag a.s. om 2 uur des middags in de Trèveszaal van het Departement van Waterstaat de installatie plaats hebben van het Crisis-Comité. Daarbij zullen toespraken worden gehouden door H. K. H. Prinses Juliana, eerevoorzitster en Jhr. van Citters, voorzitter van het Comité Deze toespraken zullen met welwillende medewerking van de A.V.R.O. (op 29S M. golf) en de N.C.R.V. (op 1875 M. golf) worden uit gezonden. GRATIS VISUM VOOR AMERIKA. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat, van 1 Januari 1932 af Ne- dérlandsche onderdanen, die in de termen val len voor de verkrijging van een visum voor toelating ln de Vereenigde Staten van Amerika dit visum gratis zullen ontvangen. Het voor- afgaande geldt niet ten opzichte van Neder, landsche emigranten, die de bestaande hef fing van 10 dollar moeten blijven voldoen. Amerikaansche burgers behoeven voor toe lating ln Nederland van 1 Januari 1932 af geen Nederlandsch visum meer. Zeer beduidende verminderingen Kon in de vorige maand, toen de middelen- staat over September verscheen, nog eeniger mate worden gepleit voor een niet al te droef gezicht over den terugloop der cijfers van September 1931 vergeleken bij 1930, thans in de October-cijfers is er met den besten wil der wereld geen lichtpuntje te ontdekken. Over de geheel© lijn zijn het minussen, terug loop van Alle middelen. Zelfs voor het éêne, dat een overschot vertoont, vergeleken met October 1930 te weten de gedistilleerd accijns, die met 34.000 gulden opliep, beteekent dit accres in feite een decres, omdat inmiddels de accijnsverhooging ls ingevoerd. Met de bekende uitschakeling van grond belasting en personeele belasting (de wijze van publicatie van den maandelijksehen middelen- staat in de Staatscourant behoeft dringend een grondige herziening') bracht October dit jaar 5 millioen minder op dan in 1930 En ook de Leeningfonds-middelen, waaraan in de vorige maand de hulde niet onthouden kon worden, dat ze zich goed hielden, vloeiden ditmaal traag en vertoonden een sterke terug roepende tendenz. Ook is het totaalbeeld niet zóó, dat een en kel middel een groot deel van den teruggang voor zijn rekening neemt, néén over alle middelen ls het decres verschijnsel verdeeld en de groote bronnen vertoonden zeer bedui dende verminderingen. Het geheel ziet er niet erg fraai uit, en al houden sommige middelen, over het geheele jaar bezien, zich tamelijk goed, toch ls de dalende opbrengst steeds scherper te voelen. Men meldt ons uit Enschede: Gelijk we in het kort hebben gemeld, zijn de tel bazen der firma Jannink, in totaal 24 man, aan het weven gegaan. Eveneens worden we- verswerkzaamheden verricht door een tiental Kaminghangers, leden van het kantoorperso neel en eenige vreemde werkkrachten. Naar men ons bevestigde is een viertal doch ters van den heer Jannink bij deze werkzaam heden behulpzaam door het opsteken van „kops". Naar verluidt, loopen momenteel on geveer twee honderd van de ruim twee dui zend getouwen. Donderdagochtend komen de stakers opnieuw in vergadering bijeen. De Enschedesche politie is wederom versterkt met Rijksveldwadht en marechaussee. De staking een rustig verloop. Heit verloop der staking zelf was tot nog toe geheel rustig. Er wordt regelmatig gepost, terwijl er tijdens de aanvangsuren gewoonlijk veel belangstelling is voor de fabriekspoorten. De reglementaire uitkeer lngen aan de stakers van de zijde der organisaties werden in het begin der week reeds geregeld, terwijl de orga- nisatie's van plan zijn een onderling comité in het leven te roepen, dat zal trachten ook iets voor de ongeorganiseerden, die bij deze staking betrokken zijn, te doen hetzij door met lijsten te werken onder de burgerij of op ande re wijze. Maatregelen tegen de stakers. Woensdagmorgen heeft de directie der firma Janniulk, de stakers, welke in haar woningen aan den Broek ener weg en Janninksweg wonen, voor de keus gesteld, het werk te hervatten of den huur binnen tien dagen opgezegd te krijgen. Door de besturen der betrokken orga nisaties is den arbeiders geadviseerd, te blij. ven staken. Welke de maatregelen van verweer zullen zijn van de georganiseerde fabrikanten in verband met het oonfliot bij de firma Jannink is inmid dels nog niet bekend geworden. Wel is in den loop der week langdurig door het uit de fa brikanten organisatie gevormde strijdcomité vergaderd. Men wensohte hierover echter geen enkele mededeeling te doen, terwijl uit het stationnair blijven van den toestand valt op te maken, dat de werkgevers vooreerst de zaak op haar beloop wensohen te laten. DE PARATYPHUS TE ALPHEN. In verband met de te Alphen aan den Rijn voorkomende gevallen van paratyphus tenge- vol ge van het gebruik van ondeugdelijk bo- terhamspek vernemen wij nog, dat thans in het laboratorium van het Centraal Bureau voor de Volksgezondheid te Utrecht, op de bij den slager W. in beslag genomen spekres- ten inderdaad paratyphus bacillen zijn gecon stateerd. Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. Reel. 4737—5 7 Drie dooden en één zwaar gewond. SOERABAJA, 17 November 1931. (ANETA.) Een autobus, waarin een aantal Inlandsche voetballers gezeten waren, is met een vaart van 80 K.M. tegen een boom geslingerd. Drie der inzittenden zijn gedood, terwijl de chauf feur ernstig werd gewond. Volgrijtuigen te water. Gisterenmorgen lis te 's Gravenhage op de Binckhorstlaan een volgrijtuig van een zich naar het R. K. Kerkhof begevenden be grafenisstoet, doordat de paarden schrokken voor een auto, welke van een zijweg kwam, in de sloot langs dien weg geraakt. De vier inzit tende heeren, konden bijtijds door het perso neel van den begrafenisondernemer worden gered. Het Tijtuig, dat gedeeltelijk vernield is werd daarna door den kraanwagen van de politie- brandweer op bet droge gebracht. Ze maakten het zich gezellig. In het pension „Kennemerduin" te Wijk aan Zee, dat gedurende de wintermaanden onbe woond is, hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen en een drietal dagen verblijf ge houden, zonder dat de politie of de omwonen den er iets van hebben bespeurd. De indrin gers hadden alles overhoop gehaald en wat van hun gading was, o.m. zilveren lepels en vorken, biljartballen, linnengoed enz. medege nomen, terwijl nog een groot aantal artikelen stond ingepakt, gereed om te worden vervoerd. De onverwachte thuiskomst van den pension houder voorkwam dit echter. De heeren had den het zich behaaglijk weten te maken. Alles wat eetbaar was werd verorberd, terwijl de wel voorziene wijnkelder duchtig werd aangespro ken. Zij deden zich, blijkens de sporen duchtig te goed aan wijn, likeuren en advocaat. Overdag sliepen de „gasten" hun roes uit in de slaap kamers. Drie ledikanten vertoonden de sporen te zijn beslapen. Het onderzoek is in handen van de gemeente politie en de rijksveldwacht. 147 gouden ringen gestolen. De Rechtbank te Almelo deed Dinsdag uit spraak in de zaak tegen G. L. metselaar te Enschede, thans gedetineerd wegens Inbraak ln een goudsmidwinkel en diefstal van 147 ringen, gepleegd ln vereeniging met J. K.,' Op perman te Lonneker, eveneens gedetineerd. De ringen waren eigendom van E: Tegeler te En schede. De Rechtbank veroordeelde G. L. overeen komstig den eisch tot 12 maanden gevangenis straf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest van de onvo rwaarde- lijke straf. J. K. werd door de Rechtbank ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De eisch luidde 4 jaar gevan genisstraf K. S. A. CURSUS IN SOCIOLOGIE. Aangemoedigd door het groote succes, daar mede vroeger ondervonden, heeft d.e K. S. A. te Leiden besloten dit jaar weder, na eenige onderbreking een grooten schriftelijken cursus in sociologie (staats- of maatschappijleer) te openen. De cursus vangt aan op I December a.s.. in lichtingen verstrekt het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden, Steenschuur 17. RECHTSWEZEN Bij Kon. besl. is benoemd tot substituut- officier van justitie bij de arrondissements- rechtsibiank te Amsterdam mr. J. W. Bosch thans ambtenaar van bet openhaar ministerie hij de kantongerechten, te 's Gravenhage, Delft, Alphen en Woerden. In verband met de vermissing van duizend gulden op het postkantoor te Winschoten is thans aangehouden, de brievenbesteller A. S., aldaar. De man is in voorarrest gesteld. dooi WILHELM HOLT (Uit het Duitsch vertaald) 35). Zonder twijfel. Gedurende den nacht waarin die kist moet verdwenen zijn. was u op den Beukenhof, die buitengewoon scherp bewaakt werd, zoodat niemand bij 't huis kon kcimen. Nu kunt u wel beweren, dat u van het verdwijnen van die kist niets af weet u moet toch de hand in 't spel gehad heb ben. Met welk recht zou ik me dan die za ken toegeëigend hebben? vroeg Werner ver wonderd, O, Itk vermoed op de eerste plaats, dat U van Gielen niet. vertrouwde, dat u voor u «elf, misschien ook voor de dochter van den professor de hand op de nalatenschap gelegd kebt, Je bent gek man, en ik zou 't worden «ls ik nog langer naar zulk 'n onzin wilde fcisteren. Ik weet van die kist absoluut niets 0L Tuu, tuu, erger u maar niet. Daarvan •*U u ons niet zoo gemakkelijk kunnen over- Ik heb ook absoluut niet de bedoeling fltn daarvoor moeite te doen, schreeuwde JKfaxaer. Wie heeft dan die kist? vroeg nu Ja- Sowski, die onder den indruk van Werner's •ptreden scheen te komen. Dot weet ik niet. Ik geloof nog t eerste. I diat een van die revolutionnaire benden er beslag op gelegd heeft. Jelui vertrouwen elkaar niet, zegt n zelf; hoe kuinneD jelui dan elkaar kennen? De vreemdeling gaf geen antwoord op die vraag. We hadden zóó gedacht: De bankier van Gielen wil, dat zijn zoon met de doahter van den professor trouwt. Nu weten we, dat u ook 'n oogje op dat meisje hebt. En daarom doen wij u 't volgende voorstel: U trouwt met dat meisje, maar u doet afstand voor u zelf en voor haar van alle rechten, die u dan mieent te hebben op de nalatenschap van den professor. Werner had veel zin, om den onbeschaam- den kerel bij z'n kraag te pakken en de deur uit te smijten. U trouwt! zeide hij vol verachting. '1 Ziet er waarachtig naar uit, alsof ik uw toe stemming en alleen maar uw toestemming daarvoor noodig heb. Nog eens vraag ik u; waar bemoei je je mee? En nog eens zeg ik u: maak toch zoo'n drukte niet! herhaald© Janowiskii doodkailm. Ale u op mijn voorstel Ingegaan was, dan hadden wij gezorgd, dat u met Alice Evan bad* kunnen trouwen. Hoe we daarvoor ge zorgd hadden, doet niets ter zake. Maar één ding wil ik u tooh nog zeggen, mijnheer Wer ner; U speelt een zeer gevaarlijk spel, wan neer u 't tegen ons opneemt, iets tegen ons waagt te ondernemen. Hij zeide dat op dreigenden toon Hoor 'ns, mijnheer, antwoordde Werner, ik ben ten volle overtuigd, dat menschen zooals u en uw kameraden gevaarlijke vijan. den zijn. Ik heb ook geen reden, om iets te gen u te gaan ondernemen al zal ik ook nooit gemeene zaak met u maken. U kunt 't gelooven of niet, maar als ik u zeg, dat ik van diie kist niets afweet, dan 1» niets anders dan de volle waarheid. Uw kameraad Evan heeft u gezegd, dat er geen zaken van belang in die kiat geborgen waren, en ik ge loof, dat hij gelijk heeft, want van Gielen gat niets om het verdwijnen van die kiat. En als noch van Gielen, noch Jozef Evan iets met het verdwijnen van die kist te maken heb ben, dan begrijp ik beeleimaal niets meer van de heeie geschiedenis. De vreemdeling dacht 'n oogenblik na. Ik wil gelooven, zeide hij dan, dat die kist zonder uw toedoen verdwenen is. Maar één vraag moet ik nog stellen; Bent u van plan. als u met juffrouw Evan trouwt, haar rechten, die dian op u overgaan, aan ons af te staan? Werner keek zijn vie-a-vis vol verachting in zijn lederkleurig gezicht. Hoe verachtte hij dien onbeschaamden kerel, die sprak alsof hij 'n koopcontracht wtlld© afsluiten en over de voor waarden wilde onderhandelen. Op eens greep hem zulk 'n wrevel aan, dat hij zich niet meer kon inhouden. Hij sprong op, Mep naar de deifr, pakte de deurknop en zeide: Mijnheer Jamowski, mag ik u verzoeken heen te gaan? Ik weet van die vervloekte uit vinding niets af en will «r ook niets van weten. En of ik met juffrouw Evon zal trouwen of •riet, dat hangt zeker niet van uw toestem ming noch van de voorwaarden af, die u daar aan belieft te verbinden. Ik wil niiets met u en uw bondgenooten te doen hebben en op geen enkele manier de uwe zijn. Maar mijnheer Werner. Dank u. Nu is 't genoeg. Werner deed de deur open en dwong den bezoeker met 'n duidelijke handbeweging, de kamer te veriaten. En hij ging. U bent 'n man met temperament, zeide hij. Maar u handelt, daardoor 'n beetje over haastig. Werner sloot de deur achter hem dicht en zucht*© v®n verlichting. Groote hemel! zeide hij hij zichzelf. Wat 'n onbeschaamde kerel! Alice's broer heeft waardige bondgenooten. Zou hij hun 't reeht gegeiven hebben, om Allee als 't warete ver sjacheren. Dan is Jozef Evan net zoo 'n schurk als de bankier. Hij verzonk in diep nadenken. De geheimzin nige geschiedenis scheen hem voortdurend in gewikkelder te worden en h leek hem, of hij zelf langzamerhand in de verwardie draden ver. wikkeld raakte. Echter niet om zich zelf, om Alice Evan maakte hij zich bezorgd. Hij voelde, dat ze van verschillende kaniten bedreigd werd. En de wil, om haar te bescher men, wakkerde weer zijn moed aan, om de op lossing van het raadsel te zoeken. 't Arme meisje stond alleen. En zoovelen bekommeren zich om haar, beraamden plannen omtrent haar toekomst en vroegen klaarblijke lijk heelemaal niet, of zij 't goed vond em wa+ zij er van zeide. Van Gieten wilde ze dwingen, om met zijn zoon te trouwem. En nu kwam er zoo'n anar chist en deed net, alsof hij ze verkoopeu kon al® 'n lap goed of 'n ander stuk koopwaar Misschien was die kerel nog gevaarlijker voor haar dan van Gielen, want haar eigen broer behoorde toch tot de revolutionairen. Haar broer! Hoe laag en gemeen was hij, dat hij zoo tegenover zijn zuster handelde: En 't lijkt waarachtig wel, of die kerels ine als hun bondgenoot beschouwen, zel'.e hij nijdig hij zich zelf. Nu, die vent daar buiten weet al vast betier. 'n Interessante bijzonderheid had hij ln elk geval van den vreemdeling vernomen. Ze wis ten niet, wat met de kist van den processor gebeurd was, waarin zijn papieren en instru menten opgeborgen waren. Ze hadden gemeend dat hij ze weggenomen had; ze wisten dus af van het geheimzinnig verdwijnen van de kist, maar veronderstelden, dat hij daaraan medeplichtig was. Dat was 'n interessante ontdekking. Daar waren dus nog anderen, die. behalve Jozef Evan, belang stelden in dien inhoud van dlie kist, en die achter 't geheim van de uitvinding wilden komen. En nog Iets anders bleek er uit. Jozef Evan was op den avond van den dag, waarop zijn vader begraven was, toen hij nog niet wilde, dat zijn terugkeer bekend werd, op den Beu kenhof geweest en had den geheelen nacht door d» notities, geschriften enz., door zijn vader nagelaten, bestudeerd. En hij was tot de ontdekking gekomen, dat daarin zoo goed als niets te vinden was, wat de «amensielling der gevaarlijke exploalestof aan 't daglicht kon brengen. Maar zijn vrienden schenen hem niet te gelooven, ze vertrouwden h©m niet. Ze v.aren blijkbaar van meeming, dat er in die papieren toch wel wat te vinden zou zijn, en op dte ge dachte waren ze misschien gekomen, tore ze hoorden, dat de kist verdwenen was e.i ge stolen. Jozef Evan, zei Werner bij zich zelf- ja zit ln gevaarlijk gezelschap. Je hebt bondge nooten. dii© ar niet voor terugschrikken, iemand naar de andere wereld te helpen. En als z© je wantrouwen, als zie geipoven. dat jij ze bedriegt, dan kom je in 'n gevaarlijke situatie. Eindelijk dacht Werner aan zich zeli. De vrienden van Evan schenen te denken, dat. hij met hen onder één deken lag- Eij meenden dat de kist in zijn bezit was en probeerden ze in hun handen te krijgen. Vermoedelijk hadden ze Jozef Evan nog niet gezegd, dat ze hem niet vertrouwden en hoogstwaarschijnlijk wist Evan niet, hoe Jamowski over zijn zu/Bter sprak. Misschien verdacht hij, Werner, Evan toch ten onrecht© ervan, dat hij mede de hand in 't spel had en weer dacht Werner aan het onbeschaamde koopcontract, dat die laag hartig© Rus of Fooi hem aangeboden had. In elk geval had Jozef Evan reden te cnrer, om op zijn hoede te zijn. Dat zag Werner dui delijk in. Wij vertrouwen niemand, had Ja_ nowski verklaard. Frits meend© Alice's broer t© moeten waarschuwen.. Gevaar derigde hem, dat was zeker, want men wan trouw die hem. Zijn vrienden gingen hem dus na en misschien gaf hij hun wel reden tot want:!,uwen. Want al mocht Evan ook op hol gebracht zijn door revolutionaire idees* toch kon Werner wiel begrijpen dat hij het gezelschap van lieden als Janowski' moe was, dat hij zich aan de tyran- ni© der anarchisten onderling, aan hun ver drukking der Persoonlijke wilsuiting onttrek ken wilde.. En hij hoopte, diat de broer van Evan meit afschuw neerzag op de misdaden, dIe ze bedreven, om hun doel te bereiken. Hij meende daarom, Evan te moeten waar schuwen. Maar hoe? .Hij wist miet, waa.r hij huisde en kon ook niet expres erop uitgaan, om hem te zoeken. Dat zouden de anderen gauw merken en hun argwaan zou daardoor nog grooter worden. Werner achtte 't diaanom maar 't beste, eerst af te wachten, of Evan misschien toevallig er- gene op zou duiken dan wel de gelegenheid zich onverwachts zou voordoen, om met ham in connectie te komen Dit laatste gebeurd© eerder, dan hij ver wacht had. Op d®n avond van dozen menk- woardlgen dag bracht de post. hem 'n briefje van Jozef Evan van den volgenden zonderlin gen inhoud: Wees op uw hoede. Er dreigt gevaar. Als dat briefje vóór hot bezoek van Ja nowski gekomen was} dan had erner zeker niet zoo gauw geweten, wat dat boteekende. Maar nu was t hem duidelijk, wat 't beduid de. Hij moest op zijn hoede zijn, want er dreig- deg ©vaar van den kant der anarchisten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6