JUSTITIE IN DE TWEEDE KAMER. de begrooting VPtmXft 20 NOVEMBER 1931 HET 3 PCT, KORTINGS- VOORSTEL. HET AFTREDEN VAN MGR. KORDAC EEDSAFLEGGING IN HET COLBERTJE. eenheid. i - m GRENSWIJZIGING van delft. AANGENOMEN. BEHANDELING VAN WATERSTAAT BEGONNEN. STREEKPLAN VOOR ZUID-OOST NOORD-BRABANT. Een oppervlakte van 127.000 H.A. Het ontwerp is gereed: nu wacht de doorvoering. OPHEFFING VAN SPOORLIJNEN. DE AUTOBUS OP DE SPOORLIJNEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. DE JUISTE METHODE Na al het reeds geschrevene, slechts een kTlaTreuS-de kwestie, of beperking van 's Rtiks uitgaven door een korting op de uit- keeringen aan gemeenten en provincies juist is Ik zou alleen deze vraag willen stellen: is de gevolgde methode wel juist Indien de uitkeering aan de gemeenten moet worden gekort, was het dan niet moge- liik om de gemeenten te doen bezuinigen, zonder de salarissen aan te tasteni Indien werkelijk de gemeentelijke salaris sen te hoog zUn - l^ge611 ik vooral vnor de kleinere gemeenten zeer betwijfel aan zal, als de teekenen niet bedriegen, voor vele ge- *m een ten spoedig de tijd zijn aangebroken om deze te verlagen. Te verlagen ten behoeve van de gemeentelijke schatkist Zal dit echter mogelijk zijn, indien op deze salarissen welke, het zij herhaald, in het algemeen niet te hoog zijn reeds een kor ting van 3% is toegepast 1 En waarom moet den gemeenteambtenaar een offer worden af gevergd ten behoeve van 's Rijks schatkist Indien hier offers moeten worden gebracht, laten deze dan strekken ten bate van de ge meentelijke schatkist. Tegenover 's Rijks schatkist verhoudt zich toch de gemeente ambtenaar als ieder burger. Waarom dan juist hem speciaal getroffen Ik weet wel, naar den gedachtengang van het wetsontwerp behoeft een gemeente de korting niet op haar ambtenaren te verhalen, maar hoe ten deze de praktijk zal zijn, valt licht te voorspellen. Indien nu echter op de uitkeering aan de gemeenten beslist moet worden gekort, ware het dan niet mogelijk, dat de bezuiniging voor de gemeenten wordt gevonden op andere uit gaven dan op de salarissen Wanneer men de uitgaven, vooral van een kleine gemeente, beschouwt, dan zal men ervaren, dat op tal van uitgaven niet te bezuinigen valttenzij het rijk medewerkt. De gemeenten zijn immers gehouden krach tens verschillende bepalingen en Rijksvoor schriften grootje uitgaven te doen. Is het nu werkelijk niet mogelijk te bezui nigen op de uitgaven voor krankzinnigen, welke ontstellend hoog zijn Indien de index cijfers inderdaad zijn gedaald, zal zich dat toch zeker doen voelen in dergelijke groote inrichtingen. Kan deze verpleegprijs dan niet worden verlaagd, wellicht ook door de eischen niet zóó hoog te stellen. Nog veel andere ver plichte uitgaven zijn aan te wijzen, waar wel licht een bezuiniging ware -aan te brengen. En vooral zou ik met klem willen vragen: is het thans de tijd om aan de gemeenten nog meerdere lasten op te leggen En toch staat dit te gebeuren. In 1932 zullen de ge meenten worden gedwongen zich groote uit gaven te getroosten, omdat afgekeurd vleesch in een destructieoven zal moeten worden ver nietigd of onbruikbaar voor de consumptie gemaakt. Kan nu, mede met het oog op de abnormale omstandigheden, de oude methode niet tijdelijk bestendigd blijven De methode, welke weinig kosten met zich bracht n.l. de begraving, onder toezicht, van het afgekeurde vleesch, nadat dit onbruikbaar was gemaakt Voor mensch en dier Het vernietigen In een destructie-oven zal groote offers van de gemeenten vergen, vooral b.v. in een provincie als Zeeland, met haar moeilijke vervoergelegenheid. Een ander voorbeeld zijn de eischen, welke ingevolge de Besmettelijke Ziektewet, aan de gemeenten worden opgelegd. In de praktijk komt de kwestie hierop neer, dat de platte landsgemeenten worden gedwongen jaarlijks een hoog bedrag uit te keeren voor in een stad gevestigde ziekenhuizen, waardoor dan het recht wordt verkregen op één bed in een barak voor besmettelijke zieken op elke 2500 inwoners Naar het oordeel van deskundigen wordt hier een waardelooze oplossing verkregen, in dien werkelijk de nood aan den man komt. En toch worden de gemeenten tot de uitgaaf gedwongen. Welke oplossing wordt verkregen, komt wel uit als men bedenkt, dat gemeen ten van minder dan 2500 inwoners voor hun geld het recht verkrijgen op een „stuk" bed in een barak. Men vergete daarenboven niet, dat de verpleegprijs moet worden voldaan in geval van ziekte; de jaarlijkscke bijdrage per inwoner is alleen voor oprichting en Instand houding van de barakken bestemd. In een verder verschiet zien wij ook reeds in 1936 aan gemeenten de verplichting op gelegd om lokalen en terreinen voor het on derwijs in lichamelijke oefening te hebben. Men versta mif wel: ik ontken geenszins het nut van de bepalingen hierboven aange stipt, en ik geloof wel, dat het goede bepa lingen in het belang der volksgezondheid kun pen zijn, maar mijn vraag is slechts: moet het Rijk in deze tijden deze uitgaven aan de gemeenten opleggen Moet de uitvoering niet worden opgeschort tot andere tijden Dit lijkt mij thans een allereerste eisch, waarna Ik tevens met den inzender in uw blad van 2 Nov. vraag: kan er ook niet be zuinigd worden op de reeds opgelegde uit gaven Kan deze bezuiniging niet zoo doeltreffend zijn, dat zij in de plaats kan treden van de korting op de salarissen van de ambtenaren Het lijkt mij, dat noodig zal zijn dit geheele vraagstuk nauwgezet te bezien, om zoodoende de gemeenten een weinig te ontlasten van een druk, door de gedwongen uitgaven haar op gelegd. Dr. A. M. De N. R. Ct. van Woensdagavond komt nog eens aandragen met de bewering, dat het heen gaan van Mgr. Kordac „schijnt" samen te hangen met diens „vooruitstrevende sociale inzichten". Mgr. Kordac, die de meest openhartige mede- deelingen heeft gedaan over de werkelijke oor zaken van zijn aftreden, stelde er „den hoog- sten prijs op", openlijk va.st te stellen, „dasz nicht die sozialen Kundgebungen Ursache Beines Rücktritts gewesen seien". (Köln. Volks zeitung, 12 Aug. 1931). Wij meenen, dat iemand als Mgr. Kordac, die steeds zoo onverschrokken ze-ide waar het op aankwam, recht heeft om onvoorwaardelijk geloofd te worden, wanneer hij zoo stellig mogelijk verklaart dat de oorzaak van zijn aftreden niet was gelegen in zijn publicaties op sociaal gebied. De werkelijke oorzaak gaf hij er meteen bij, en men heeft die destijds eok in de Neder- landsche katholieke bladen kunnen lezen, Naar aanleiding van het niet bepaald hart verheffend of hartverkwikkend schouwspel van een eedsaflegging in de Tweede Kamer in colbert, schrijft de sociaal-democraat G. van Veen, die een bijzonder talent bezit om schei pe puntjes op bepaalde i's te zetten, o.a. in e Kind": Ik weet wel: het zit hem niet in uiterlijk beden, maar in de eerbiedsh mding maai iemand, die als nieuweling ie volksver ®gen woordiging binnenstapt en zich dan a e houding durft geven zijn medeleden een esje in frischheid te geven, zulk een typ® va' mijnerzijds onder de verdenking geen emo craat te zijn, maar een dictator in za orm Hij heeft van de transcendente mac in leven, die in alle overgeleverde cultuur ons komt, niets begrepen, althans me s on gaan en dat wil dan nog van cultuur spie e Als ik voorzitter van de Kamer was. omdat ik democraat ben, me niets, maa^ ook niets laten welgevallen, mis om 1 een diepen eerbied zou hebben voor souvereiniteit en als ik in functie was. zo een schending van mijn gezag asen ding van de volkssouvereimteit zelf straffen. Dit oordeel van dezen fgLven al» menig „lesje in frischheid heeft gegeven, is wel zeer ad rem. NOG EEN „LESJE IN FRISCHHEID". De Indische medewerker van bet Dagblad" is niet alleen een zeer frisch iemand die zelfs de oudste koeien (of moeten wij in dit geval van "Se"e°0h^[enieuw leVen weet te bezSle^maarWj is daarenboven in staat meteen de' mee^ scb^^^gen te plaaatsen en de meest ui s d6lÏaDeen "beschouwing over Sectegeest en Liberalisme" ziet bij kans tot de volgende vernuf ts-ontplooiing- Waarom verbieden de bisschoppen toch hun waaro d t0 yan gemeente. geloovigen niet, om staten.Gene_ 'VTSSf komen »oS «akor in contact met de gevoelens van andersdenken den dan in de genoemde vereenigingen, om nll te zwijgen van voetbal- en geitenmelkers- vereenigingen. Het spijt ons, dat wij zooiets in het „Utrechtsch Dagblad" moesten aantreffen. Dat de sociaal-democratie een zwaren tijd doormaakt, aldus de heer Klc-erekoper in de soc-dem. pers, zal wel niemand ontkennen, die zin heeft voor werkelijkheid en den moed om haar uit te spreken. Zondert men Frank rijk uit, dan is er geen enkel groot land waar zij zich niet met moeite doo- den strijd van eiken dag heenslaat, en ook in de kleine lan den ontbreken de struikelblokken niet op haren weg. Voor alles echter wil de schrijver de eenheid der partij zien gewaarborgd. Als de beweging een moeilijken tijd door maakt, dan wordt haar innerlijke eenheid meer dan ooit noodig, en tegelijk meer dan ooit bedreigd. Moeilijkheden scheppen uiter sten, maar zij eischen juist een samentrekking naar het midden, waar de waarheid ligt. Hoe onrustiger de omgeving van ons huis, des te noodiger de saamgebondenheid van het gezin, dat daarbinnen leven, waken en werken moet Deze tijd kent slechts één krijgs-artikel: sluit het gelid Wij moeten het allen goed, en geen van allen beter weten. En „de partij" moet voor ons dat onschendbare zijn, waar aan niemand raakt zonder te raken aan ons hart. Wij begrijpen en waardeeren de bezorgdheid. Mogen w\) ook aanspraak maken op begrip bij de S.D.A.P. voor ons verlangen om de eenheid onder ons, waarin wij een algemeen belang zien, te handhaven BIBLIOTHEEK-UITBREIDING. Z. H. de Paus em Vaticaamscbe dignitarissen na dB inwijding van dien nieuwen vleugel der Vaiticaansche Bibliotheek, die 400.000 deelen kan beva en WAARSCHUWING. In het Algemeen Politieblad vestigt de bri gade-commandant der Kon. Marechaussee na mens den Officier van Justitie te Breda de aandacht op den koopman in manufacturen genaamd Cared Gerrit Monfrooy, 51 jaar, wo. nende te Rotterdam. Buitewechstraat no. 11c. Hij heeft de gewoonte met manufacturen voornamelijk Noord-Brabant met een luxe auto af te reizen en den auto te plaatsen niet in de directe omgeving van de woning, waar hij zijn slag denkt te slaan. Met een bóeren- petje op, een zak op den rug, gaat hij binnen. Eenmaal binnen, geeft hij voor, onder ver. toon van een portefeuille met bankbiljetten, van Amerika overgekomen te zijn om de goe deren van zijn kort geleden overleden vader te verkoopen. Meestal bedient hij zich van een naam van een persoon, die in de naaste omgeving al of niet bekend is, een groote manufacturenzaak zou hebben en om die reden de goederen be n-eden de waarde doet verkoopen. Zoodra hij de zak ledig heeft, tegen een spotprijs, tracht hij een bestelling te krijgen voorgevende die goederen den volgenden dag met den voerman te zullen medegeven. Te-gelijk vraagt hij be taling en voorschot, om voor die betaling niet terug behoeven te komen. Zoodra het voor schot is gegeven, vertrekt hij. De bestelde goederen worden echter niet geleverd en hij laat niets meer van zich hooren. GEORGANISEERD OVERLEG AMBTENAREN GEVANGENISWEZEN. De minister van Justitie heeft in de Bijzon dere Commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren, werkzaam bij bet gevan- geniswezen, het Rijkstucht- ein opvoedingswe zen, het re-classeerings<we-zen en de Rijksasyls voor psychopaten benoemd- tot voorzitter: mr. j. p de Mejjere, dir.-gen v. b. gevangenis-, Rijkstucht- en opvoedings wezen; tot ondervoorzitter: S. L. Ve-enstra. insp. der reclasseering tot leden: mr. W. D. Caudri, adm. b. h. Dep. v. Justi tie; A. W. Idzenga, boofddir. Rijkswerkinrich- tingen te Veienhuizen- mr C. Scheltus, ad-m. b. h. Dep. v. Justitie; Visser, ïr. v. h. Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort; W. Beekman, dir. v. d. bijzondere strafge- vangen is te Leeuwarden; tot leden-plaatsvervangers: mr. J. S. Korteweg, inSp v gevangenis wezen J J. de Rooy, dir. v. d. strafgevangenis te Amsterdam R. H. Heerema, hoofdcommies b. h. Dep. v. Justitie; J. Bernard, dir. v. h. Rijksopvoedingsge sticht te Avereest; W. Gijse Ween ink, dir. v. d. strafgevangenis te Rotterdam. Tot secretaris. J. H. Swenme, boofdcom. mies b. h. Dep. v- Justitie em tot adjunct-secre taris: H. N. de Druyn, tijdelijk adjunct-com mies b. h. Dep. v. Justitie. Het annexatie-voorstel in den raad. Het voorstel van B. en W. van Delft be treffende de door Ged. Staten voorgestelde na dere grensregeling der gemeente, lokte in den Gemeenteraad een langdurige discussie uit. Ten slotte werd aangenomen een motie- Chardon, luidend: De Raad der gemeente Delft van oordeel, dat de als onderdeel in het voorstel van Ged. Staten opgenomen grenswij ziging der gemeente Delft, op zich beschouwd in het belang der gemeente moet worden ge acht, gaat over tot de orde van den dag. Met 7 stemmen tegen werd aangenomen het voorstel van Ged. Staten; en ten slotte met 8 stemmen tegen het voorstel van B. en W. om aan Ged. Staten mede te aeelen, dat de grenswijziging niet voldoende aan de Delft- sche bezwaren tegemoet komt, NEDERLANDSCHE VLIEGER VERMIST? WILLEMSTAD (Curagao) 19 Nov. (ANETA) De Nederlandsche vlieger Sohijns, die 17 deze-r van Aruba naar Curasao vertrok, is al daar niet aan-gekomeen. De torpedojager „van Ne-s" heeft, vergeefs naar het vermiste vlieg, -tuig gezocht. Aan boord was een passagier van Aruba. Aneta-Holland -teekent hierbij aan, dat waar schijnlijk bedoeld is de heer G. E. H. Sohijns, die eerst kortgeleden zijn sportbreve-t haalde. Een andere Nederlandsche vlieger van dien naam is namelijk niet bekend). R.-K- MANUFACTURIERSBOND „ST. WILLIBORDUS". De Ned. R.-K. Bond van Handelaren in Ma nufacturen en aanverwante vakken „St. Willi- brordus" hield een drukbezochte jaarvergade ring te Hilversum. De voorzitter, de heer H. T. Peters, Amsterdam, opende de vergadering met een rede, waarin hij den toestand in den manufacturen-detailhandel in het afgeloopen jaar bevredigend noemde en ook de vooruit zichten nog weinig hoopvol beoordeelde. De landelijke organisatie van R. K. Manufactu rers mag zich verheugen over een toename van het ledental. Met hartelijke woorden installeerde spr. ver volgens den nieuw benoemden Geestelijken Ad viseur van den Bond. den ZeerEerw. Heer J. B M. Timp, rector van St. Joannes de Deo, te Haarlem- De periodiek aftredende bestuursle den, de heeren H. T. Peters en G. van Raay werden als zoodanig herkozen. Nadat de Geestelijke Adviseur een rede ge houden had over „Naastenliefde in de Katho lieke Organisatie", kwam aan de orde een voorstel van het bestuur tot het instellen van een Raad van Bijstand en Advies. Het Bondsbestuur denkt zich dezen in te stellen Raad van Bijstand en Advies te doen bestaan uit een 4- of 6-tal leden, verspreid over bet land. De taak van den Raad zal m eersteu aanleg niet zijn het zelf geven van geldelijke ondersteuning, waarvoor ev. ook slechts in aan merking kunnen komen degenen, die minstens -drie jaar lid van den bond zijn, maar v.n. het geven van raad en het verleenen van moreelen bijstand, waarvoor ieder in aanmerking kan komen, ongeacht den duur van zijn lidmaat schap van den Bond. Dit voorstel werd met al- gemeene stemmen goedgekeurd. Toegezegd werd, dat het kortingstelsel de aandacht van het bondsbestuur zal hebben en getracht zal worden op de hoogte te komen van den omvang daarvan in de'manufacturen- branche. DR. L. VUYCK f Te Deventer is overleden dr. L. Vuyck, oud- directeur der Middelbare en Koloniale Land bouwschool aldaar. Geen grootsche onderwerpen De vlugge Minister Donner schijnt aanste kelijk te werken op de Kamer, welke zijn heele begrooting binnen twee vergaderingen afwerk- en natuurlijk, kan men wel haast zeg gen zonder hoofdelijke stemming goed keurde. Buitengewoon veel viel er over de acht laat ste afdeeiingen niet te verhapstukken* Drie dames-afgevaardigden deden hun sexe weer eer aan: de harten van mej. Meijer, mej. Katz en mevr. Bakker gingen uit naar de gedetineerden en vooral naar de gestrafte vrouwen, die er gelukkig maar heel weinig zijn. Zoo bevinden zich in de Rijkswerkinrichting te Gorinchem 7 vrouwen, die lichte straffen opliepen wegens bedelarij en land-looperij. Daar zijn maar liefst 5 ambtenaren in vasten dienst voor noodig 'benevens noig eenig los personeel. Geen wonder dat mej. Meijer daar bezuiniging vroeg en informeer de, of het heele Gor- cumsche instituut niet kon worden op geheven en de inge- slotenen ergens an- ders, -bijvoorbeeld te Rotterdam, konden worden onderge bracht. De Minister berekende, dat dit weer een dure ver bouwing zou ver- elschen en broedt nog op andere com binaties. De katho lieke afgevaardigde heeft ook gewezen op de wensidhalijk- heid om de loonrege ling in de gevangenissen te verbeteren zoo dat de gestraften een sterker stimulans zou den bezitten bij den arbeid en zoo tevens een tempo zouden behouden, dat hun, teruggekeerd in de samenleving, te stade komt. Over de zaak is een rapport uitgebracht, waarvan wij alleen hoorden, dat het op de Griffie ligt en dat de Minister 'het n-og wat moet beistudeeren. Zekerder schijnt de bewindsman te zijn over het rapport, dat mej. Katz aanhaalde als bui tengewoon instructief voor het kennen van het vrouwelijk gevan.genis-regiem in Amerika. De c.h. afgevaardigde wil n.l. een heel aparte regeling voor de gestrafte vrouwen, maar hier was het voornaamste ministerleele bezwaar het feit, dat er zoo wedndig veroordeelde yrouwen. Mej. A. Meijer. zijn om aan regelingen te denken welke uiter aard veel kosten, te veel in verhand met het zeer geringe aantal veroordeelden. Ds. v. d. Helde, die een toegewijd celbe zoeker is, had voor zijn ongelukkige vrienden een heel verlanglijstje: doorzichtige ramen, stoelen inplaats van krukken, open plaatsen in de godsdienstoefeningen, rook verlof m de bij zondere strafgevangenis, regelmatig bezoek van d-e reclasseering aan levenslang veroordeelden. Het goede hart van den soc. dem. predikant vroeg te veel: zijn op zich zelf sympathiek aandoende desiderata hebben ook weer hun practisohe bezwaren. Zoo schept rook ver lof voor in gemeenschap ziifctenden moeilijkheden en bezoek aan levenslang veroordeelden, die contact met familie en geestelijken mogen heb ben, doet bbij sommigen de hoop ontstaan weer vrij te komen. Mr. Teulings stemde ridderlijk zijn „con frère" mr. Kat-z die het opgenomen heeft voor reclasseenngsvereenigingen, welke onaange naam verrast zijn door de korting van 7 pC-t. Deze korting blijkt wel niets te maken te heb ben met t-de rijfcskorting op d-e ambtenaren salarissen, doch was, naar de Minister uiteen zette, het gevolg van het feit, dat de uitgaven 14.000 boven de vastgestelde twee ton zijn gestegen. De zaak staat zoo, dat voor algemeen subsidie laatstgenoemd bedrag op de begroo ting voorkomt en dat deze som aan de instel lingen naar rato van de als subsidiabel erkende uitgaven wordt uitgekeerd. De reclasseerings- vereenigingen schijnen zich, toen zij daar voor deel van hadden, ponds-ponds verdeeling, wel ke eigenlijk, zooals mr. Teulings aantoonde, geen grond vond in de administratieve bepa lingen van het reclasseeringsbesluit tevreden te hebben gesteld. Maar het lijkt ons met den katholieken afgevaardigde een vreemde ver deeling, want zij stelt feitelijk een premie op de hooge uitgaven en is voor de zuinigen een strop De hee" Drop wilde nog knibbelen aan het schamele subsidie, dat de Llmburgsche Katho lieke Werkliedenbond ontvangt voor zijn ver spreide buTeaux voor rechtsbijstand. Was er niet minstens 14.000 per jaar volgens de be wering van een partijgenoot in de Llmburgsche Staten geëiseht. Neen, bet maximum is 1625 geweest en nu terug gebracht tot 1083. De Minister hee-ft gemeend, dat hij over dit reuze bedrag maar geen nieuwe beschikkingen moest maken, het geen de heer Drop scheen te beamen. Men ziet: grootsche onderwerpen had deze begrooting niet gebracht, toen zij om vijf uur was aangenomen en het nieuwe slachtoffer, de Minister van Waterstaat, het „schavot" besteeg. Twintig sprekers stonden toen reeds inge- schreven. De heer Kampschüer, in wien het Westland een onvermoeiden kampioen bezit, heeft -het vuur geopend met den ha-rtgrondigen wen-soh, dat Waterstaat nu eens zou denken aan den weg LoosduinenPoeldijkNaaldwijk. De burgemeester heeft gelijk: wie daar ooit was, moet gezien hebben, dat maatregelen nood zakelijk zijn. Vergissen wij ons niet, dan is de Minister van Waterstaat er dezer dagen zelf geweest. Dan zal de zaak wel in. oude komen 6 In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling Noord-Brabant der Vereeniging van Nederland-sche gemeenten te 's Hertogenbosch heeft ir. d-e Casseres hoofd der afdeeling stads uitbreiding en streekplan van gemeentewerken te Eindhoven een voordracht gehouden over: Het streekplan voor het Z. O. deel van Noord- Brabant". Als een fraaie vorm van gemeentelijke samenwerking, aldus spreker, is het streekplan te beschouwen. De voornaamste opgaven zijn: de bestemming van grond-en voor volkshuisvesting voor land en veeteelt, voor industrie voor recreatie. Daarnaast behoort de opstelling en doorroe, ring van het wegennet tot de voornaamste opgaven van het streekplan. Voor spreker is het verkeer geen oorzaak, maar slechts een gevolg. De verkeersoongesties en de andere gevolgen van het moderne ver. keer, zijn geen op zich zelf staande zaken. De juiste plaatsing van fabrieken en huizencom plexen zal in vele gevallen meer doen om een dragelijken verkeerstoestand in het leven te roepen, dan kostbare wegverbeteringen en nieuwbouw van wegen. Den planoloog worden hier relaties geopenbaard, die den eenzijdig ge- oriënteerden wegenbouwer ten koste van vele millioenen ontgaan. Het streekplan moet de plaatselijke uitbrei dingsplannen voorafgaan. Het is niet de taak van het streekplan en het uitbreidingsplan om door scherpe en starre regels de samenleving in een ruimtelijk keurslijf te steken. De plamnen moeten zoodanig worden opge steld, dat- wijziging mogelijk blijft zonder het géheel te vernietigen. Toch mag niet licht vaardig tot verandering worden overgegaan. Spreker hoopt dat de tegenstand tegen het planologische werk wordt overwonnen, want vooral in onzen tijd moeten vooroordeelen werden o-p zij gezet, om positieve resultaten te verkrijgen. Haast deze moeilijkheden ondervindt het str-eekplanwerk nadeel van de, in strijd met alle redelijkheid, getrokken gemeentegrenzen. De gemeentegrenzen blijven ook voor het streek plan de zwakke plek hij uitnemendheid. De wettelijke bepalingen kennen echter slechts gemeentegrenzen als streekplangrenzen, hetgeen van staatsrechtelijk standpunt gezien ook moeilijk and-ers kan. Hoofdtaak van het streekplan. Het streekplan voor het Z. O. deel va.n Noord- Brabant omvat 37 gemeenten met een totaal oppervlak van 127.000 H. A. d. i. ongeveer zoo groot als de geheele provincie Utrecht. De bevolking van het gebied steeg van 157.000 in 1921 tot 237.000 in 1931, een stijging van meer dan 50 pot. in tien jaren. Eindhoven, het centrum van het streekplan, nam in dit tijdvak toe van 48.000 tot 95.000, een stijging van bijna acht en negentig procent De bevolkingstoename is een gevolg van de uit breiding der industrie en in het bijzonder der Phiiipsbedrijven. In verband met de beweringen -de men in de couranten «leest, merkt spreker op, dat in dit bedrijf nog 12000 mensohen rechtstreeks werkzaam zijn. Nog steeds in het Fhiilipstoadrijf een geweldig groote welvaarts factor voor stad, streek en land. Waarbij be dacht moet worden, dat vele duizenden indirect een belangrijk deel van hun bes-taan door Philips hebben. De snelle uitbreiding der industrie bracht snelle uitbreiding d-er bouwnijverheid. Oliao ti-sche bebouwing van de streek was 't gevolg. Om orde in den chaos te brengen nam de commissaris der Koningin Mr. Dr. van Ri.icke- v-orsel het initiatief tot het streekplan. De vaststelling der grenzen daarvan was een moei lijke opgave. Globaal beslaat het streekplan een gebied met een radius van 20 K. M. van uit Eindbovens marktplein, dus met een mid dellijn naar alle zijde van 40 K. M. Hoofdtaak is van het streekplan: tot een- welgeordende bebouwing van het gebied te ge- raken voor zoo ver dit nog mogelijk is. Voorts de vernietiging van bet natuurschoon en de defiguratie van het landschap tegen te gaan. Daarnaast de opstelling en doorvoe ring van een wegennet, voor doorgaand ver keer en hetgeen in het Zuideijk deel van het gebied noodig is tot een betere ver binding der dorpen met de hoofdwegen te ge raken. In dit verband vragen de ontginningen de bijzondere aandacht hetgeen spreker aan de hand van voorbeelden toelicht. Naast d-e bebouwing wordt de aandacht ge wijd aan de inventarisatie van het natuur schoon. Spreker waarschuwt tegen de misvat, ting, alsof alleen opgaand geboomte natuur schoon is. Er zijn uitgestrekte gebieden, waar de combinatie van geboomte, land- en veeteelt en boerenhui zingen tezamen het schoone land schapebeeld bepalen. Voorts wordt de strijd tegen de lintbebou wing gevoerd, die in dit gebied bezig was het geheel te overwoekeren. Merkwaardig is, dat de lintbebouwing veelal eer nadeelig danroordeellg voor den bouw ondernemer is. Aan de defiguratie van het landschap door chaotische en leeHike bebouwing wordt aan dacht gewijd. Het gevoel voor goede verhou dingen, de zin tot eenvoud is zoo goed als ge heel verdwenen. Protserigheid in d-e details vervangt goede hoofdverhoudingen. Toch kun nen met tact en hulpvaardigheid goede resul taten worden bereikt, hetgeen spreker aan de hand van lantaarnplaatjes toelichtte. Re-sumeerende merkte de heer De Casseres op, dat wij ook hier slechts aan een begin staan. Het fundament is echter gelegd, het streek- planontwerp is gereed. Het streven moet er nu op gericht zijn het door te voeren. Principieele beslissing van den Spoorwegraad. Naar wij vernamen zijn er bij de spoorwe gen plannen in overweging om op baanvakken, waar het reizigersverkeer in belangrijke mate is afgenomen en tot zoo laag peil is gedaald, dat zelfs de directe kosten bij lange na niet uit de exploitatie kunnen worden gedekt, het lokale personenverkeer te beperken of op te heffen. In het bijzonder geldt dit voor de baanvak ken waar de autobus een zeer belangrijk ge deelte van het lokale verkeer van de spoorwe gen heeft overgenomen, zoodat de treinen voor lokaalverlteer op die baanvakken zonder vol doende bezetting rijden. Het ligt in de bedoeling van de spoorwegdi rectie om tegenover deze beperking van bet lokale verkeer op die baanvakken, waar daar voor aanleiding bestaat, van de geheele of gedeeltelijke opheffing van het lokale verkeer gebruik te maken om het snelverkeer te verbe teren. In verband biermede heeft de Minister van Waterstaat bet oordeel van den Spoorwegraad gevraagd over onderstaande vraag „Wanneer de bediening van het locale rei zigersverkeer voor een bepaalde streek zon der bezwaar aan den autobusdienst kan wor den overgelaten, zal het dan gewenscht zijn het lokale verkeer op de spoorwegen in die streek te beperken of zoo mogelijk op te hef fen, eensdeels ter bezuiniging, anderdeels om het verkeer op grootere afstanden te ver snellen en te verbeteren In de j.l. Dinsdag gehouden zitting van den Spoorwegraad is na breedvoerige besprekingen besloten deze vraag bevestigend te beantwoor den. Trein, tram en autobus. In verband met dfit bericht vernemen wij nog het volgende: In verscheidene gedeelten van ons land zijn bij de Nederlandsche Spoorwegen trein- en tramlijnen in exploitatie, die reeds sinds lan gen tijd, mede door bet toenemend autobus- verkeer, niet meer rendabel zijn, of beter ge zegd ernstige verliezen opleveren Deze lijnen zijn aangelegd voor een deed met gelden, verkregen uit rentelooze voorschotten van gemeenten, waterschapen, enz. Waar de Ned. Spoorwegen nu den wen6dh te kennen geven een niet meer noodig geachten dienst stop te zetten, verlangt men van den. anderen kant teruggaven van de voorschotten of voortzetting van de exploitatie. En men kan dit ook eischen op gromid van de vroeger aan. gegane verplichtingen -om de bedoelde lijnen ten eeuwigen dage te zuilen exploiteeren. In verband met de moeilijkheden, waarmede de spoorwegen ook aan de andere zijde te kampen hebben (de ontvangsten liepen het laatste jaar bijv. 5 pot. terug en er is eerder verslechtering dan verbetering te verwachten) heeft men het verzoek tot den minister ge- rioh om de exploitatie van de bedoelde lijnen stop te zetten. Het verkeer zou daar dan door de reeds in exploitatie zijnde autobussen kunnen worden overgenomen, terwijl men aangaande de streken waar geen autobussen rijden, gerust kan aan nemen, dat daar ook geen verkeer is. Het verzoek tot den Minister is bedoeld om in principe ontheven te worden van de ver plichting om sommige lijnen ten eeuwigen dage te blijven exploiteeren. Na de pauze werd de voordracht toegelicht door lantaarnplaatjes, waarbij het streekplan- ontwerp, wegomlaggingen, uitbreidingsplannen (o.a. van Eindhoven) werden vertoond. Studiecommissie ingesteld. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de Direc tie van de Nederlandsche Spoorwegen een com missie samengesteld, bestaande uit de heeren J. Ente, Inspecteur van het Vervoer te Amster dam, A. F. baron van Haersolte, Inspecteur van het Vervoer te Groningen en ir. W. van Hou ten, afdeelingschef 1ste klasse bij den Dienst der Exploitatie te Utrecht, die een onderzoek zal instellen of het in Frankrijk door de spoor- wegen in gebruik genomen voertuig, te weten een groote autobus, zoodanig ingericht dat ze zoowel op de spoorwegen als op den gewonen weg kan worden gebruikt, ook in Holland nut tig zou kunnen woTden aangewend in die ge deelten van het land, waar thans het spoor wegverkeer voornamelijk door lokaallijnen wordt bediend. VOOR NEDERLANDSCHE KINDEREN IN DUITSCHLAND. In verband met hetgeen we gisterenavond over dit onderwerp schreven, zij er nogmaals op gewezen, dat wie een dezer kinderen ter verpleging wenscht op te nemen, dit aan den secretaris van het comité, den heer C. F. Poortvliet, Waldeck Pyrmontlaan 1, Rijswijk (Z.-H.) gelieve te berichten. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 8 tot en met 14 November zijn ter kennis gebracht 205 gevallen van rood vonk, waarvan 0. m. 43 te Amsterdam, 10 te Haarlem, 22 te Rotterdam en 8 te Nijmegen. Ter kennis werden gebracht 121 gevallen van Diphtherie, waarvan 8 te Amsterdam, 9 te Purmerend, 6 te 's-Gravenhage, 10 te Arnhem en 24 te Rotterdam. Door de koepokinrichtingen te Amsterdam, Rotterdam en Groningen werd afgeleverd koe pokstof voor resp. 893, 20 en 3 personen. BROEDER B. v. d. BERG In het Missiehuis te Tilburg is telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van den eerw. broeder B. v. d. Berg, missionaris van het H. Hart, geboren te Tilburg. GEEN TIJD VOOR FEESTEN Z. H Exc. Mgr. P. Hopmans schrijft in „Saneta Maria"; „T-ot groote stichting heeft onze geëerbiedig de Koningin officiee-le feesten voor den a.s. winter afgezegd. Met dat voorbeeld voor oogen, kunnen wij niet nalaten, al onze diooesanen dringend te verzoeken, dat ook zij in den a.s. winter, ge durende welken zooveel gebrek aal worden ge leden, zich van rijke feestmaaltijden zullen ont houden. J-aten wij liever de liefdadigheid be oefenen ten opzichte van onze noodlijdende medemenschen". Het postvliegtuig „De Valk", dat gister- ochtend uit Amsterdam is vertrokken, is na een tusschenlanding te Parijs om 14.30 te Mar. seille aangekomen. De „Specht" vertrok gisteren te 5.40 uit Bagdad, landde om 10.38 te Gara, vertrok van- daar te 11.15 en arriveerde om 13.30 uur te Cairo. De „Duif" is gisteren te 6.20 uit Jodhpur vertrokken en na een tusschenlanding te Alia- ha bad om 16.21 te Calcutta geland. De „Valk" is hedenochtend 7.10 uur uit Amsterdam vertrokken met 233.50 K.G. post en 43.75 K.G. vracht. Verzonden zijn 27 pakken luchtpost, wegende 233 K.g. 515 gr. bruto en 206 K.g. 735 gr. netto. Er waren 12.024 stukken beneden 5 gr» 3308 stukken zwaarder dan 5 gr., 263 brief kaarten, 92 postwissels en 1834 stukken, b» stemd voor de tusschenliggende landen; i* totaal 17.521 stuks.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5