'UU HEEREN BAAI II II! 1 a ONWAAR EN ONWAARDIG. Ml f. verschaft U wolkm van genot. MAANDATï 23 NOVEMBER 1931 l - Wolken I III DE REDE VAN PROF. AALBERSE IN DE TWEEDE KAMER. ONZE ZEEMACHT. REGEERING EN EERSTE KAMER. BELGISCHE KROONPRINS NAAR JAPAN. VOOR HET MISDEELDE KIND. WIJZIGING BEGROOTING LEENINGFONDS. V van genot en bovendien gratis 'n fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommel! ECHTE FRIESCHE 20-50CT. PERONS BEPERKING VAN DEN INVOER VAN VISCH IN FRANKRIJK. LUCHTVAARTBESCHERMINGS- DIENST. NEDERL. HANDELS- EN LAND- BOUWBANK. COÖPERATIEVE MELKFABRIEK TE FIJNAART. 41 van „Het Nadat de driestar-schrijver Huisgezin" en „De Volkskrant" was voor gegaan met een felle kritiek op de Katho lieke Kamerfractie, komt thans ook „Joh Fjn jiet Verbondsblad zich aan zijn zijde scharen. De positie, welke de schrijver die z.ch achter de fictieve initialen „Joh F.' ver schuilt, inneemt, brengt mee, dat hij zich niet zoozeer keert tegen de Katholieke ka merleden in het algemeen, en zelfs met eenige vergoelijking spreekt over de arbei ders-kamerleden, maar zeer inzonderheid tegen den Voorzitter, die bij de Algemeene Beschouwingen als de woordvoerder van deze fractie optrad. In een derde artikel, voor de variatie onderteekend „v. d. W.", wordt hem zelfs beduid, dat hij goed zal doen, om maar ontslag te nemen als Rijksbemiddelaar, om dat de arbeiders in hem geen vertrouwen meer kunnen stellen. Natuurlijk is het niet mogelijk, dit kolom men lang geschrijf op den voet te volgen en alle scheeve voorstellingen, daarin voor komende, recht te zetten. Het is ook niet noodig. Maar op een paar punten willen wij wij zen, om onze kwalificatie „onwaar en on waardig" te rechtvaardigen. Zoo lezen wij: „De door de liberale bladen toegejuichte heer Aalberse was de spreker voor de frac tie De schrijver voegt er niet bij, dat de „N. R. Crt." en het „Handelsblad", die inder daad vol lof van deze redevoering gewaag den, daarbij uitdrukkelijk het voorbehoud maakten, dat die lof niet gold den inhoud waarmee zij in velerlei opzicht niet konden instemmen, maar den opzet en den vorm. Hij kan nu, als hij in het volgend nummer naar wij vertrouwen aan zijn lezers deze noodzakelijke aanvulling niet zal onthou den, hun tevens meedeelen, dat ook het Va- tikaansch orgaan, de „Osservatore Roma no" vol lof was over deze redevoering, maar niet alleen om den vorm, doch vooral ook om den inhoud. Verder lezen wij: „Niet begrepen zullen de katholieke ar beiders hebben 's heeren Aalberse's slotver klaring, dat de Kamerfractie met „voldoe ning" vernomen had de mededeeling der Regeering, i.z. de voorgenomen salariskor ting. Dat „genoegen" zal velen inderdaad niet duidelijk zijn!" Wat hier gezegd wordt, is niet slechts een onwaarheid, maar nog iets ergers Vooreerst betrof het hier niet een verkla ring van Prof. Aalberse, maar van de ge- heele Katholieke kamerfractie. Vervolgens luidde die verklaring geheel anders. Blijkens blz. 460 der Handelingen luidde deze verklaring als volgt: „Mijnheer de Voorzitterl De nadere mede deeling van de Regeering omtrent het tijd stip, waarop de voorgenomen korting op de ambtenaarssalarissen zal ingaan, hebben wij met voldoening vernomen". Dat de schrijver van „met voldoening" stiekum maakt „met genoegen", laten wij daar. Erger is, dat hij die voldoening laat slaan op de salariskorting, terwijl gezegd werd, dat men van de verschuiving van den datum van invoering van 1 Januari naar 1 Maart „met voldoening" had kennis geno men. Wat zeer begrijpelijk is, omdat daar op door dezen spreker namens de Katho lieke Kamerfractie met klem was aange drongen, opdat de korting niet midden in den winter zou aanvangen. Dat het thans door dezen schrijver wordt voorgesteld alsof hetgeen door de katholieke kamerfractie verkregen werd ten aanzien van de verlenging der werkloosheidsuitkee- ring voor de landarbeiders met C weken, de verbetering van de steunregelingen ten plattelande, en de verschuiving van den invoeringsdatum van de salariskorting, al les bij elkaar „heel weinig" is) waarbij hij dan gemakshalve vergeet, wat voor de landbouwers verkregen werd, laten wij rus ten. Deze kleineerende voorstelling behoort tot een taktiek, die wij voor rekening van dezen schrijver laten. Wij willen uit een en ander alleen con- cludeeren, dat de wijze, waarop in den laat- sten tijd sommige leiders van het R.K. Werkliedenverbond meenen te moeten op treden, wel in staat is, ernstige bezorgdheid te wekken. Wat de „Osservatore" er var^ zegt. In een bijzondere correspondentie uit Neder land bespreekt de „Osservatore Romano" van 18 November 1.1. de rede van prof, Aalberse, in de Tweede Kamer waarin hij de encycliek „Quadragesimo Anno" beeft verheerlijkt. De wijze, waarop deze rede bij de Kamer ontvan gen is aldus de „Osservatore" teekent wel het respect, dat de Kamerleden hebben voor den persoon van pr<,f. Aalberse, alsook hun belangstelling voor het onderwerp, in de encycliek behandeld. Van de talrijke punten, die prof Aalberse ter sprake bracht, zijn er zeer veel van groote beteekenis, ook buiten de grenzen van Neder land. Vandaar, dat de „Osservatore" voor haai lezers een resumé geeft van de rede- zij prilst de vrijmoedigheid, waarmede de leider der Nederlandsche Katholieke Kamerfractie spreek* over de oorzaken van de wereldcrisis waarhu' hij het verdrag van Versailles afwijst als een „monument van economisch onverstand". Even openhartig heeft hij het economische indivi dualisme afgewezen en de Katholieke ieer als het eenige redmiddel uit den algemeenen chaos genoemd. J. CH BROK. f Te 's-Gravenhage is Vrijdagnacht na een kortstondige ziekte op 65-jarigen leeftijd over- leden de heer J. Ch Blok, parlementair cor. respondent van verschillende provinciale bla den. EEN WEERMACHT NOG ONMISBAAR Ons bewapeningspeil ver beneden het gemiddelde. De begrooting sinds 1922 zeer sterk verminderd. De minister van Defensie zegt in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer; dat hij zich in zijn overtuiging, dat het bezit van een weermacht bij de thans nog bestaande internationale verhoudingen onmisbaar is voor de handhaving van den Staat, geschraagd weet door den steun der groote meerderheid van het Nederlandsche volk. In het vertrouwen hierop en zich zijn verantwoordelijkheid be wust, gaat de Minister dan ook op den eens ingeslagen weg rustig voort, zij het dat hij niets onbeproefd zal laten om, waar eemigs- zins mogelijk en rekening houdende met de tijdsomstandigheden de versoberingen aan te brengen, welke blijvend of tijdelijk toelaat baar zijn, zonder de vitale belangen der weer macht ernstig te benadeelen. Het is hem in dit verband een voldoening te kunnen mede deelen, dat hij er in is geslaagd de ontwerp begrooting alsnog met ongeveer 2.6 millioen gulden te verminderen, zoodat de totale bespa ring, vergeleken met het voorafgaande begro tingsjaar, ongeveer 5.6 millioen gulden be draagt en zulks ondanks het natuurlijk accrès. waaraan ook de uitgaven voor de defensie on derhevig zijn. Deze besparing is voor het grootste gedeelte verkregen door belangrijke vermindering der bedragen voor nieuwen aan bouw der vloot Wat de landmacht betreft is de bezuiniging uitsluitend gevonden op bespa- ring van kosten van oefening en opleiding en Qiet op het materieel. Zooals uit de onderwerpelu'ke begrooting kan blijken, gaat Nederland ten opzichte van vermindering der bewapening aanmerkelijk verder dan door de Interparlementaire Unie is bepleit Het Nederlandsche bewapeningspeil is reeds thans ver beneden het gemiddelde. Een verlaging der Defensiebegrooting met 25 Pet., plotseling doorgevoerd, zou vrijwel neer komen op afschaffing van de Nederlandsche weermacht, hetgeen, onder de huidige omstan digheden een roekeloos bedrijf zou zijn. De totale begrooting is sedert 1922 vermin derd met rond f 30.600.000 d.i. met 23.6 pet.; de begrooting der militaire uitgaven met rond 20.750.000 d.i. 22.3 pet.; diie der niet mllitaire- uitgaven met rond 3.880.000. d.i. 39.5 pet. Het bedrag van de militaire uitgaven aan salarissen, pensioenen, voeding, legering en andere soortgelijke posten, ten laste van de ontwerp-defensiebegrootlng 1932, beloopt 70.225.000. Centraal bureau voor ver dedigingsvoorbereiding. Ten einde daarbij een stelselmatige leiding van de tot de taak van verschillende autoritei ten beboerende werkzaamheden te verzekeren, beeft bij in beginsel besloten, te zijnen depar- temente een centraal orgaan voor de econo mische en industrieele verdedigingsvoorberei ding in het leven te roepen. Aanmaak van strijdgassen. Aanmaak van strijdgassen heeft in ons land op zeer beperkte schaal plaats en wel uitslui tend. voorzooveel deze gassen noodzakelijk zijn voor bet ontwerpen en beproeven van beschermingsmiddelen tegen dergelijke gas sen. HERHALINGSOEFENINGEN. In 1932 zal alleen de lichting 1926 opkomen. In verband met de sedert de samenstelling der ontwerp-begrooting zoo schrijft de Mi nister van Defensie in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer aanmerkelijk ongunstiger geworden financieele vooruitzich- en beeft hij zich genoopt, gezien de herhalings- oe emngen, welke voor de infanterie en de ziekendragers 1929 zouden plaats vinden, te veiscruiven naar 1933, terwijl voor volgende jaien een overeenkomstige verschuiving is voorzien Derhalve zal in 1932 alleen de lich- v^°rzoover zij niet reeds twee her- ia iiioSoe emngen heeft volbracht, voor deze oefeningen opkomen. if To n=evolge van dezen maatregel komen in 1932 voornamelijk diegenen voor herbalings- oeieningen m werkelijken dienst voor wie de verschuiving om wettelijke redenen bezwaar ?^TCr\T med6 de dienstplichtigen, die in 1931 hadden moeten opkomen, doch uitstel verkregen tot 1932. Dientengevolge zullen in 1932 voor herhalingsoefeningen uitsluitend behoeven op te komen de dienstplichtigen van de landmacht van de lichting 1926, alvorens tot de wielrijders, den motordienst. de artille rie, waaronder begrep,SI1 de treinafde©ling, de genietroepen, de pontonniers en torpedisten, e uzaren en e intendancetroepen en verder zij aan wie uitstel tot 1932 werd verleend, ij e m an erie ie het derhalve alleen een aantal uitstel-genietenden die in 1932 voor her halingsoefeningen moeten opkomen. e ïg in e bedoeling ook voor de zee- "iac1Q„„een er»e Uken maatregel te treffen, n zou en voor herhalingsoefeningen moeten opkomen de dienstplichtigen der zee macht van d-e lichting 1939. of voorzoover de kustwachters betreft, van de HcMlng 1928. Hun opkomst wordt in haar geheel verschoven tot 1933. Wei echter zullen bij de zeemacht, evenals bij de andmacht, moeten opkomen de in 1931 voor herlalingsoefeningen opgeroepen dienstplichtigen, die uitstel tot 1932 hebben gekregen. De Regeering stelt zich voor, in 1933 en volgende jaren de herhalingsoefeningen weer regelmatig te doen plaats hebben, met dien verstande, dat bi.i de meeste onderdeelen van leger en vloot de dienstplichtigen elke her halingsoefening of een der herhalingsoefenin gen, een jaar later vervullen dan tot durver. PROVINCIAAL AMBTENAREN REGLEMENT. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aan Provinciale Staten aangeboden een ontwerp- ambtenarenreglement. Dit ontwerp strekt ter vervanging van de thans bestaande, op den rechtstoestand van ambtenaren betrekking hebbende provinciale regelingen. Een commissie voor georganiseerd overleg is ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van Gedep. Staten en van de vereenigingen van ambtenaren, waaraan Gedep. Staten het recht op vertegenwoordiging jn die commissie hebben toegekend. VERDRAG NEDERLAND—ROEMENIë. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat den 19en November 1931 t-e 's-Gravenhage is onderteekend het vesti- gings-, handels- en scheepvaartverdrag tus- schen Nederland en Roemenië. V.««-VOSf HET VERWIJDEREN VAN DEN VERNIELD EN VRACHTWAGEN, die bij 't gecompliceerde auto-angel uk op den Haarlemmerweg bij Halfweg door de tram vernield word; de aanhang wagen werd in de A'dlamsche Trekvaart geduwd.. De inzittenden kwamen er ongedeerd af. Grooter bezuiniging clan aanvankelijk was geraamd. In zijn Memorie van Antwoord zet de Minis ter van Defensie uiteen, dat door noodzakelijk gebleken bezuiniging sinds het indienen der begrooting in totaal is bezuinigd 3.957.300. Behalve uitstel van den bouw van den flot tieljeleider en de onderzeebooten K XIX K. XX heeft deze bezuiniging vertraging in den bouw van den kruiser tengevolge. De Minister beeit overwegend bezwaar tegen nog verdere vermindering van den aanbouw, te meer daar in 1932 ook geen aanvulling van vliegtuigen en zeemijnen zal plaats vinden. Binnen eenige jaren zullen eenige schepen zooals Hr. Ms. „De Zeven Provinciën", „Tromp" en „Hertog Hendrik", die verouderd zijn, en door hun ouderdom te veel aan her stellingen zullen gaan vereischen, uit de vloot moeten worden afgevoerd en het is noodzake lijk aan deze sterke vermindering door nieuwen aanbouw tegemoet te komen, zij bet ook, dat dit onder de bestaande omstandigheden in ge. ringere mate geschiedt, dan vroeger mogelijk werd geoordeeld. Waar hapert het Op 20 Augustus verscheen het Voorloopt-.» Verslag der Eerste Khmer inzake de wijzp ging van de Auteurswet-1912. met net oog 0p de bemiddeling inzake het muziek-auteurs- recht. Drie maanden na het verschijnen van dit Voorloopig Verslag, dat zeer eenvoudig was is er nog geen antwoord van Minister Donner' die anders in het geven van repliek hetzij' schriftelijk of mondeling vlug genoeg is. Wij kunnen niet aannemen dat de zaait, welke na de krachtige verdediging van Minis ter Donner in de Tweede Kamer haar beslag kreeg, nu door dezen bewindsman hapert. Dat er echter een spaak in 't wiel gestoken werd, is duidelijk. Wie is hier de remmende kracht? De Eerste Kamer moet ook nog de Pachtwet behandelen. Enkele leden waren maanden ge leden al vol verlangen naar de memorie van antwoord, maar de voorzitter zei toen, dat al les afhing van de „diligentie der Regeering". Intusschen schrijft de Minister van Justitie doodnuchter in de Memorie van Antwoord voor zijn begrooting aan de Tweede Kamer, dat de Eerste Kamer het zoo gewenschte staatsstuk over de pachtwet al ruim veertien dagen geleden heeft ontvangen. Er schijnt dus nu wat te ontbreken aan de diligentie van de Eerste Kamer, die boven bedoelde memorie nog al niet deed publicee- ren. Voorbarige geruchten over nieuw bezoek aan Ned.-Indië. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat Prins Leopold en Prinses Astrid van België in de lente van het volgend jaar een bezoek zullen brengen aan Japan. Wfl kunnen thans dit bericht bevestigen, hieraan toevoegende, dat dit een tegenbezoek zal zijn aan den buidigen keizer Hirobito, voor het bezoek dat deze als kroonprins negen jaar geleden aan het Belgische hof heeft gebracht. Volgens de huidige reisplannen zal het kroonprinselijk paar op 12 Februari a.s. per m.s. „Christiaan Huygens" uit Genua de reis aanvaarden. In verband met deze reis naar Japan, werd in de pers medegedeeld, dat op de terugreis Prins Leopold en Prinses Astrid een nieuw bezoek aan Nederlandsch-Indië zouden bren gen. Wij hebben ons in dit verband tot het kroonprinselijk paleis Bellevue om nadere in lichtingen gewend. Uit de meest bevoegde bron werd ons daar medegedeeld, dat momen teel nog geen enkele schikking betreffende de thuisreis is getroffen en het dus nog alleszins voorbarig ig over een nieuw bezoek aan Indië te spreken. R. K. CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. De R. K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel heeft aan de Tweede Kamer een adres doen toekomen, waarin wordt verzocht het wetsontwerp inzake tijdelijke korting op de Rijksuitkeering aan de gemeenten en de provinciëp niet te aanvaarden. Voorts heeft te Amsterdam een gecombi neerde vergadering plaats gehad van de hoofd besturen der bij de R. K. Centrale aangesloten organisaties, ter bespreking van gemeld on derwerp, waarbij als inleiders optraden de heeren mr, J. H. van Maarseveen, rechtskun dig adviseur van het R. K. Werkliedenverbond en mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Amsterdam. Teneinde op nog andere wijze uiting te geven aan de zeer overwegende bezwaren, welke tegen het wetsontwerp kunnen worden aangevoerd, zullen in een 20-tal der voornaam ste gemeenten vergaderingen worden gehou den, te organiseeren door de gezamenlijk ter plaatse gevestigde afdeelingen van R. K. Over heidspersoneel. Uitgifte van weldadigheidszegels. Evenais vorige jaren zullen gedurende het tijdvak van 10 December 1931 tot en met 9 Januari 1932 weldadigheidszegels verkrijg baar worden gesteld, waarvan de opbrengst boven de frankeerwaarde ten bate komt van het misdeelde kind. De uitgifte geschiedt wederom in de frankeerwaarde van iy2 ct., 5 ct., 6 ct. en 1214 cent, verkoopprijs resp. 3, 8, 10 en 16 cent. De zegels worden ook in rol- performaat aangemaakt ten gebruike in de distribueermachines en zijn derhalve van het gewone, kleine formaat. De uitvoering vindt plaats in rotogravure, een nog in ontwikkeling zijnde techniek, welker niet geringe moeilijkheden slechts in nauwe en herhaalde samenwerking tusschen ontwerper en uitvoerder kunnen worden over wonnen. Niettemin schept zij voor den tijd, waarin zij ontstaat, karakteristieke mogelijk heden, welke in en door dien tijd bestaan; al kan, technisch-kwalitatief, het resultaat nog niet worden vergeleken met dat van een reeds lang voltooide techniek, als b.v. de staalgravure. De ontwerpen zijn vervaardigd door den heer G. Kiljan te Voorburg, die gepoogd heeft door samenvoeging van foto en schrift een voor ieder begrijpelijk beeld te geven, aan sluitende aan het doel waarvoor de zegels vervaardigd worden. Hij zocht daartoe de kinderen op en bewoog zich onder hen met camera en gevoelige plaat. Als gevolg hiervan vertoonen de zegels vier der meest ken merkende categorieën van misdeelde kinderen en van de hulp hun verleend, n.l. iy2 cent: een doofstomme jongen, wien het spreken ge leerd wordt; 5 cent: een hulploos, achterlijk kind; 6 cent: een blind meisje, het braille schrift leerende; 12y2 cent: een zwak ver waarloosd meisje door helpende handen ge steund. De tekst „voor het misdeelde kind" komt op alle vier zegels voor in afglijdende richting, behalve „misdeelde", waarop daardoor de na druk valt; de kleur van dezen tekst en van het waardecijfer is anders dan die van he<t beeld en van het woord „Nederland". Deze kleuren zijn resp.. iy2 cent: blauw en rood; 5 cent: paars en groen; 6 cent: groen en paars en 12J4 cent: rood en blauw. Zooals steeds, wordt de netto-opbrengst af gedragen aan den bond van Kinderbescher ming ter verdeeling over de daarvoor in aan merking komende vereenigingen. Behalve de postzegels wordt een serie van 6 prentbriefkaarten uitgegeven naar gekleurde houtsneden van den heer A. Zonneveld te Soest, ten bate van het misdeelde kind. De prijs per serie bedraagt 35 cent. De organisatie van propaganda en verkoop is in handen van de Centrale Propaganda-Com- missie waarvan Jkvr. M. J. E. B. Aiting von Geusau, Nicolaistraat 17, Den Haag. secreta resse is. Reeds in 300 plaatsen van ons land zijn co- mité's en medewerksters bezig om te trachten de opbrengst dit jaar weer op peil te houden. Meer dan ooit is de belangstelling van het pu bliek noodzakelijk. Een kapitaalverstrekking van ruim 16 millioen noodzakelijk. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van het Leeningfonds voor 1931 Hierbij worden de volgende uitgaven in aan merking gebracht als crisisuitgaaf ten laste van de begrooting van bet Fonds voor 1931: le. het rentebedragend crediet ten behoeve van de aardappelmeelindustrie in de Veenkolo niën, uit te betalen in 1930 en zoo noodig in 1931 zijnde 4.500 000. 2e. de uitkeeringen ten behoeve van verbou wers van suikerbieten over den oogst 1931, uit te betalen in 1931 en zoo noodig in 1932, als mede voorschotten op die uitkeeringen, uitge trokken als Meniorlepost; 3e de subsidien en kosten in verband met bestrijding van buitengewone werkloosheid; voorschotten op subsidien en andere voorschot ten voor zooveel deze hooger zijn dan die in normale jaren daarvoor plegen te worden ge daan en. 4e. de Bijdragen in den vorm van subsidien aan werkloozenkasseu ten bedrage van 100 pet. der bijdragen van de leden over 1931 en de bijdragen in den vorm van subsidie aan werk. loozenkassen, voor zooveel zij meer bedragen dan 100 pet. van de bijdragen der leden, deze bijdragen voor zooveel zij hooger zijn dan in normale jaren daarvoor pleegt te worden ge daan. In totaal bedragen deze uitgaven onder le tot en met 4e 17.930.000. Met nog eenige andere bedragen waarbij de uitkeeringen ten behoeve van de aardappelmeel industrie in de Veenkolonie, uit te betalen in 1931 en zoo noodig In 1932 ad 2.400.000 wordt dit totale bedrag gebracht op 20.809.0000. Tegenover deze uitgaven staan crislsont vangsten tot een bedrag van 4.290.000. waarvan 3.590.000 als restitutie van de ge meenten betreffende de subsidien aan de werk lozenkassen en een bedrag van 700.000. ais opbrengst over 1931 van de 30 opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten, totaal 4.290.000. Een kapitaalverstrekking ad 16.519.665 uit het saldo van het Leeningsfonds is derhalve noodzakelijk, waatoe het ingediende wetsont werp strekt. Deze fraaie Imit Oud-zilveren Tabakstrommel ontvangt U bij aankoop van een half-pond DE Echte Friesche Heeren-Baai vanaf 65 ct per pond. Zachte, geurige rooktabak van voortreffelijke kwaliteit en een practisch geschenk van blijvende waarde; maak nog vandaag van dit aanbod gebruik! i B52 Bezwaren der Nederlandsche reeders. Hot hoofdbestuur der Reedensvereemiging voor de Ned. Harinigvisscheirij heeft zich in verhand met het door de Fransche regeering genomen besluit inzake de contingenteering van den invoer van zeevisch in Frankrijk over het tijdvak 1 October 1931—30 September 1932 met een adres tot den Minister van Buiten landsche Zaken gewend, houdende verzoek, om medewerking tot het verkrijgen van een wijziging in de hoeveelheden fijn-visch en ge wone visoh, waarmede zijn leden die met hun- ne schepen de wintervisscherij (trawl en beugvisscherij) doen uitoefenen en de beman, ningen zeer gebaat zouden zijn. Opgemerkt wordt, dat in den winter van 19301931 van Katwijk 62 motorloggers en van Scheveningen 53 motorloggers aan de trawlvisscherij hebben deelgenomen, terwijl van Vlaardingen 13 stoomschepen de beugvis scherij hebben uitgeoefend, met een gezamen lijke bemanning van 1966 koppen. Het bezwaar gaat niet zoozeer tegen de vastgestelde hoeveelheid gewone visch, (4.400.000 K.G.), doch wei tegen die voor de fijn-visch, waaronder te verstaan tong, griet, tarbot, enz. (350.000 K.G.) omdat onze uitvoer van laatstgenoemde visoh naar Frankrijk meer dan het dubbele bedraagt van hetgeen door de Fransche regeering thans wordt bepaald. Gevraagd wordt, de hoeveelheid fijn-visch te bepalen op 750.000 K.G. en dan de hoeveelheid gewone visch vast te stellen op 4.000.000 K G. Het Hoofdbestuur vestigt de aandacht van den minister op de ernstige gevolgen welke het besluit van de Fransche Regeering t.a.v. de contingenteering van den invoer van visch voor het Nederlandsche zeevisscherijbedrijf beteekent, vooral, wanneer straks mocht blij ken, dat dit geen tijdelijke, doch een blijvende maatregel is geweest, terwijl voorts rekening dient te worden gehouden met de mogelijk heid, dat ook andere landen soortgelijke maat regelen overwegen. Stichting van een inter-depar- tementale commissie. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer zegt de minister van Defensie, dat een bevredigende organisatie van den luchtbeschermingsdienst slechts tot etand zal kunnen komen indien zich allerwegen de over tuiging baan breekt, dat hier een gebied is, waar de eensgezinde samenwerking van allen noodig en mogelijk is. Intusschen heeft de mi nister in overleg met zijn ambtgenooten van Binnenlandische Zaken en Landbouw en van Financiën besloten, een interdepartementale commissie in het leven te roepen, waarin, naast vertegenwoordigers der drie betrokken departementen, ook enkele burgemeesters zit ting zullen nemen en welke tot taak zal krij gen een wettelijken grondslag van den lucht beschermingsdienst voor te bereiden. Hierbij zullen zoowel de verplichtingen der burge meesters als de door het Rijk te verleenen lei ding en steun in beschouwing worden geno men. Het verslag van den bewindvoerder, inzake de surséance-aanvraag. Zaterdag werd in 't Gerechtsgebouw te Haar. lem door crediteuren gestemd over het door de N.V. Nederl. Handels- en Landibouwbank, gevestigd te Haarlem, gedanen verzoek tot surséance van betaling. Een dertigtal crediteuren waren aanwezig. Door mr. A. Bruck te Haarlem, voorloopig be windvoerder werd verslag en advies uitge bracht. Na eerst te hebben uiteengezet hoe reeds vanaf de datum der oprichting steeds te weinig werd afgeschreven en te lichtvaar dig credieten werden verstrekt alsmede feite lijk ten onrechte steeds dividend werd uitge keerd gaf de bewindvoerder verslag van zijn analyse der balansen en van zijn bevindingen omtrent de reeëele waarde der activa. Was blijkens de overgelegde staten door de N.V. Neder! Handels- en Landbouwbank aange voerd, dat de passiva de activa slechts met een bedrag van 3.258 zouden overtreffen. De be windvoerder komt tot het doen van de ver- eischte afschrijvingen slechts tot de volgende cijfers komen, waardoor het feitelijk beeld ge heel anders werd. Bezittingen: Gehouwen 46.000, effecten 3.317.debiteuren 187.700, meubilair ƒ1000; kas ƒ20.953, totaal 259.971. Schulden: obligaties 54.400. Hypo theken 29.100. Alle overige schulden 421.174. Deposito's 70.000. Totaal 594.674. Een uitkeering van ca. 35 "Ct. te verwachten. Na nog diverse onderdeelen der bank te heb ben besproken gaf de bewindvoerder als zijn meening te kennen, dat bij gedeeltelijke liqui datie aan concurrente schuldeischers een uit keering van 35 pet. zou kunnen geschieden. Er worden momenteel serieuze handelingen ge voerd, die tot gevolg zouden kunnen hebben, dat crediteuren nog meer worden gehaat dan bij liquidatie. Positieve gegevens daaromtrent konden in dit stadium niet worden verstrekt. Bij de daarop gevolgde stemming bleek, dat het overgroote deel der crediteuren zich voor surséance uitsprak. Het henoodigde aantal alsmede het ver- eischte bedrag bleek geheel aanwezig. De rechtbank zal a.s. Dinsdag beslissen. Te Breda had een vergadering plaats van crediteuren van de Coöperatieve Melkfabriek te Fijnaart. Deze bijeenkomst was niet voor de pers toegankelijk. Met de grootst mogelijke meerderheid ver' klaarde de vergadering zich voor het aanwen den van middelen om een faillissement te voor komen. Waar intusschen reeds een faillisse mentsaanvrage het paleis van Justitie bereikt heeft, werd aan de vertrouwensmannen der crediteuren, mr. van Leeuwen en mr. van Besouw, opgedragen dit te trachten te voor komen en te bereiken, dat een surséance van betaling verleend zal worden. Een andere urgente zaak, los van deze, was:' Zal de coöperatieve melkfabriek blijven voort bestaan, eventueel opnieuw worden opgericht? We vernamen, dat er op 't oogeniblik onge veer 600 koeien „aangesloten" zijn, vertegen woordigende een jaarproductie van circa 2.000.000 K.G. melk, Vrij algemeen was men van oordeel, dat dit voldoende was om verze kerd te zijn van een loonende exploitatie. Zou het niet mogelijk zijn, de coöperatieve als melkfabriek te doen voortbestaan, altijd blijft de mogelijkheid opengesteld haar te doen blijven voortleven als een „Coöperatieve Zui velfabriek". UITVOER VAN BLOEMKOOL NAAR ITALIë. Door de Italiaansche regeering is met ingang van 13 October een nieuwe kwaliteitskeuring vastgesteld, waaraan bloemkool moet voldoen die onder het Italiaansche regeeringsmerk wordt uitgevoerd. n t 11 i GEERTIiüIDA VAN VLADERACKEN, die heden een Iiederenavond geeft irn de kleine zaai Concertgebouw te Amsterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9