- - ml iyPlÉ P 111 ffe DE GEHEinZirilïIGE DERDE VRIJDAG 27 NOVEMBER Ï95T WT DE TWENTSCHE INDUSTRIE. TEXTIEL- HET CONFLICT BIJ JANNINK. FRANSCHE CONTINGENTEERINGS- MAATREGELEN. Bespreking met den Rijksbemiddelaar zonder resultaat. OP VOOR DEN VREDE. DE DEFENSIE BEGROOTING. t:r '<p. wMÊÊÊj - mÊsÊÊKÊÊÊÊ '^mÊÈÊiiË' iɧ! P§ iiiJiï HET LEIDSCHE STADHUIS. DE RAMP VAN DE „OPHELIA". beperking van invoer van VLEESCH IN FRANKRIJK. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. COMITÉ FRANCAIS POUR L'EXPAN- SION DE LIVRE. DE KOEL-INDUSTRIE BEDREIGD In de gisteren onder voorzitterschap van den s... Rijksbemiddelaar H. A. van IJsselsteijn ge- houden vergadering met de partijen, betrokken bij de geschillen in de Twentsche textielindu strie is ln de eerste plaats het rapport van den heer P. Groeneveld en mr. A. C. Josephus Jitta over de ioonen der wevers bij de firma Jannink uitgebracht. De arbeiders-vertegen woordigers konden zich wel met de in dat rap port gepubliceerde cijfers vereenigen, doch zij gingen niet met de conclusie accoord, dat het gemiddeld eindloon van de wevers, wier werk gerationaliseerd is, na de rationalisatie met ruim 2 percent is toegenomen. Zij meenen, dat uit dat rapport integendeel blijkt dat het gemiddelde eindloon tengevolge van de rationalisatie gedaald is. De arbeiders waren niet bereid het werk bij de firma Jannink te hervatten, tenzij eenige grootere compensatie werd gegeven voor de grootere krachtsinspanning die het gevolg is van het werken met meer getouwen dan voor- heen. Aangezien de werkgevers niet bereid waren dat verzoek in te willigen is de vergadering, zonder dat eenig resultaat bereikt was ge sloten. Vergadering van het comité van Economisch Verweer uit de Nederl. land- en tuinbouworganisaties. Manifest van het Christenvrouwen-vredes- actie-comite. Door het Christenvrouwen-Vredes-Actie Co mité is te Amsterdam een vredescongres ge houden, waar mej. mr. C. Frida Katz sprak over „De bijzondere taak der vrouw". Do tweede spreker, prof. mr. V. H. Rutgers, Ned. gedelegeerde bij de Int. Ontwapeningsconfe- rentie-1932 sprak over „de vooruitzichten der ontwapenings-conferentie". Spr. zou willen, dat hij een optimistisch antwoord kon geven op do vraag, wat te verwachten is van de a s. ontwapeningsconferentie. Als spr. moest kiV zen tusschen hoopvol en somber, zou hij hoop vol ndiet kiezen. Mislukking van die oomffe- rentie is niet uitgesloten. Doch wij dienen ons niet door pessimisme te laten verlammen laat ieder op zijn plaats arbeiden voor vrede en recht, aldus eindigde spr. zijn rede. Na de toespraak van mevrouw J. C. van Amstei Löben Seis te Amsterdam over Ons eerste vredesgeluid" werd een manifestoes gelicht, dat namens het Comité aan de Inter nationale ontwapeningsconferentie te Genève zal worden toegezonden. D1fn,ife,st wordt vastgesteld, dat het bestaande stelsel van bewapening een voort durende en ernstige bedreiging vormt voor den verstoring van vreedzame internationale betrekkingen en ondraaglijke lasten legt op de menschheid in haar geheel. De christen vrouwen, overtuigd, dat naar Gods wil niet naijver en machtsgeweld, doch vreedzame samenwerking en recht tusschen de volken «Vfu'fJ1 te keerschen, bidden de conferentie fjsüeid en kracht toe, om te geraken tot een belangrijke beperking van bewapening, opdat opnieuw hoop en vertrouwen worde gewekt in de harten der volkeren, die met gespannen verwachting de uitkomst der beraadslagingen tegemoet zien. Besparing op herhalingsoefening! en. Op de Defensiebegrooting heeft de heer K. toer Laan een amendement Ingediend met de bedoeling nog 400.000 te besparen bp de her- haWngsoefemiingen. VERSCHE BOTERLETTERS OP SINTERKLAAS. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, heeft toegestaan, dat door mannen of vrouwen op Zondag 6 December a.s. arbeid wordt verricht, bestaande in het vervoeren van banketbakkerswaren NIEUWE REGENPROEVEN. In aansluiting aan een vorig bericht betref fende regenproeven van den heer Veraart kan worden medegedeeld, dat bij daartoe gunstig weer op Woensdag 16 December tusschen 2 en 3 uur n.l. de heer Veraart wederom dergelijke proeven zal nemen boven de Noordzee te Sche- veningen. Maatregelen van afweer noodig geacht. In verband met de laatste contingentee- ringsmaatregeien der Fransche regeering, waarbij de invoer van kaas, melkproducten en afgesneden bloemen aan beperkende bepa lingen wordt onderworpen, heeft het Comité voor Economisch Verweer uit de Nederland- sche land- en tuinbouworganisaties dezer da gen een spoedvergadering gehouden. Er werd op gewezen, dat bij de contingen- teering der kaas een opvallende bevoorrech ting der Italiaansche soorten heeft plaats ge vonden, doordat hiervoor een afzonderlijk con tingent is vastgesteld, hetgeen ten nadeele der andere soorten komt, die algeméén gecontin genteerd zijn. Dit laatste is in strijd met de afspraken, die gemaakt zijn met de regee- ringsdelegatie, die kort geleden te Parijs be sprekingen over de onderwerpelijke kwestie heeft gevoerd, maar bovendien en hierop werd door de vergadering de nadruk gelegd is deze maatregel in strijd met het beginsel der meestbegunstiging, waarop ons handels verdrag met Frankrijk gebaseerd is. Verder is het ln strijd met de gemaakte af spraken, dat de Fransche regeering van 1 De cember a.s. af den invoer zal regelen door middel van invoerconsenten. Hierdoor wordt een regelmatige uitvoering der contingenten, geleid van het land van uitvoer uit, absoluut onmogelijk gemaakt. Het comité was van oordeel, dat onze regee ring zoowel als de belanghebbenden ten aan zien van dergelijke maatregelen, die inbreuk maken op gemaakte afspraken en gesloten verdragen en onzen export op buitengewone vijze bemoeilijken, met krasse afweermidde len moeten optreden. In dit verband werd besloten, tot de regeering het verzoek te richten, den invoer van wijn in flesschen, waartoe in hoofdzaak de Fransche wijn be hoort, met 25% te belasten en te dien einde terstond een wetsvoorstel in te dienen. Verder werd overwogen, meer contact te zoeken met de agrarische groepen in de z.g. Oslo-staten, teneinde tot gezamenlijk overleg en maat regelen van afweer te komen, ten aanzien van de landen, die den export van landbouw-, vee teelt- en tuinbouwproducten uit deze staten hoe langer hoe meer moeilijkheden in den weg leggen. Het comité zal binnenkort opnieuw bijeen komen, ter bespreking der nader te nemen maatregelen van verweer. V-> STRIJD TEGEN MALAISE. De tuinders in de omgeving van Venlo verzetten zich energiek tegen malaise en voeren bij groote hoeveelheden hun producten ter veiling. BESMETTELIJKE ZIEKTENWET. DE NIEUWE KERK TE DELFT. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. De Ekstervertrokken. Gistermorgen te kwart voor zeven is van „Schiphol" vertrokken het vliegtuig „De Ek ster". De bemanning bestaat uit de heeren Hondong, Both, de Jong, monteur en van der Swagt, radio-telegrafist. Er bevindt zich een betalend passagier aan boord tot Marseille. De „Ekster" die 227.600 K.G. post en 19.400 K.G. lading vervoerd is te Parijs aangekomen én heeft vandaar om 11 uur den tocht voort gezet. De „Ekster" is gisterenmiddag om 14.35 in Marseille geland. De „Uil" vertrok gisteren te 6.03 uur uit Bagdad en arriveerde na een tusschenlanding te Gaza om 14.17 uur te Cairo. De „Valk" is om 4.56 uur uit Bagdad ver trokken en na een tusschenlanding te Bushir om 15.50 uur in Djask aangekomen. Aankoop van perceelen. Met het oog op de verbouwing van het stad huis heeft de gemeenteraad van Leiden giste renmiddag na een geheime zitting besloten tot aankoop van het perceel Breestraat 117, eer tijds bewoond door prof. Kan, voor den prijs van 70.000. Deze aankoop houdt verband meit den bouw van een nieuw stadhuis, met het oog waarop de gemeente den eigendom moet verkrijgen van een aantal winkelhuizen aan de Visclimarkt. Hiertoe behooren, zooals gemeld, ook de kledingmagazijnen „De Faam" Indien de transacties tusschen de gemeente en deze vennootschap slagen, zou deze laat ste het thans aangekochte perceel van de ge meente verkrijgen. Verplichting van gemeenten. Op de vragen van den heer Krijger betref fende uitstel van de uitvoering van artikel 18 der Besmettelijke-Ziektenwet in verband met da tijdsomstandigheden, luidt het antwoord van den heer Verschuur, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, en van den heer Ruya de Beerenbrouck, Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Indien voldoende zekerheid bestond, dat in de naaste toekomst geen besmettelijke ziekten zouden uitbreken, zouden de gemeenten do voorbereiding van maatregelen tegen besmet telijke ziekten, als bedoeld in de Besmettelijke Ziektenwet 1928 (Staatsblad no. 265), voor loopig achterwege kunnen laten. Die zekerheid kan evenwel niet worden gegeven. De kans op het uitbreken en verspreiden van besmettelijke ziekten is integendeel door de huidige on gunstige omstandigheden eerder grooter dan kleiner geworden. Tot nu toe is de toepassing van artikel 18 der Besmettelijke Ziektenwet 1928 (Staats blad no. 265) nog niet noodzakelijk gebleken. Het ligt ook niet in de bedoeling van de on- dergeteekenden in de toekomst over te gaan tot toepassing van dit artikel op gemeenten, die toonen tot vrijwillige samenwerking te willen komen. Financieele overwegingen behoeven niet licht van het treffen van voorzieningen te weerhouden, omdat mag worden aangenomen, dat een gemeente de noodige maatregelen goedkooper in samenwerking met andere ge meenten kan treffen dan zelfstandig. Bovendien zullen de kosten, welke een ge meente moet maken, veel grooter zijn, indien zij plotseling door het uitbreken van een be smettelijke ziekte wordt verrast, dan wanneer tijdig de noodige maatregelen zijn genomen. En in eerstgenoemd geval is het gevaar voor uitbreiding van de ziekte grooter en de kans op een behoorlijke verzorging in afzondering van den lijder veel geringer. De ondergeteekenden kunnen op bovenge noemde gronden niet toezeggen, dat zij in geen geval tot toepassing van artikel 18 zullen overgaan. Weer een raam voor het koor. Het comité voor het Zeeuwsch Huldeblijk, heeft een gebrandschilderd glas-in-lood-raam geschonken ter plaatsing in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft. Het raam is thans aangebracht in het koor Z.Z., nevens het Oranje-raam. Het is ontwor pen door den kunstschilder Georg Rueter te Sloterdijk en vervaardigd ln het atelier van W. Bogtman te Haarlem. De overdracht van het raam aan Kerkvoog den der Ned. Herv. Gemeente zal binnenkort plaats hebben. BATAVIA, 26 November. (ANETA). Een' telefonisch bericht uit Saroelanigoen meldt, dat negen lijken geborgen zijn, waar onder dat van den heer E. H. Stuut, 6 mili tairen en de oppasser van den assistent- resident Blok, benevens een gestrafte. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Te Adorp is het 3-jarig dochtertje van den heer v. V. bij het plotseling oversteken van den straatweg aangereden door den luxe-auto van den heer N. te Baflo. Gisteravond was de toestand van de kleine, die in het zieken huis te Groningen is opgenomen, zeer zorge lijk. VERKOOP VAN LECTUUR IN KAZERNES. •Door het Tweede Kamerlid mej. Westerman zijn aan den Minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend dat in kazernes bijbeltjes en Protestansch Christelijke lectuur ten verkoop aan de soldaten worden aangebo den door burgers, die daarvoor speciale toe stemming schijnen te hebben? Acht de Minister het mogelijk de verspreiding van Roomsoh Katholieke of vrijzinnig-gods dienstige lectuur, bijv. brochures van Da. Hu- genboltz of prof. Heerlng, te verbieden, wan neer het colporteeren met Protestantsch Chris telijke lectuur wordt toegelaten? Meent de Minister niet, dat de kazerne niet het terrein mag zijn voor het maken van pro paganda voor welke richting ook? Is de Minister bereid den commandanten der kazernes te berichten, dat colportage van welke lectuur ook niet mag worden toegelaten en reeds afgegeven machtigingen tot het betreden der kazernes in te trekken? Volgens mededeeltng van den Rijksland- bouwconsulent is meit ingang vian gister tot 1 Januari 1932 de invoer in Frankrijk verbo den van: 1. Koeien, uitgezonderd fokvee, dat vrij van invoerrechten wordt toegelaten en waarvoor invoerconsenten worden verleend. 2. Alle soorten versch vleesch behalve scha- penvleesch afkomstig uit Nederland. 3. Alle soorten bevroren vleesch behalve schapenvleesch afkomstig uit Argentinië. Werk van Breitner te Brussel. Onze Brussetsche correspondent meldt ons: ln Januari zal door L'art viivaut in de zalen van het Paleis voor Sdhoone Kunsten te Brus sel, een retrospectieve tentoonstelling van het werk van Breitner worden gehouden. ALS TREINEN STOPPEN. In een beschouwing over de grondbeginselen der Europeesche luchtdrukremmen, voorko mend in „Spoor- en Tramwegen", zegt ir. E. Boileman Kijlstra, dat men versteld staat, wan neer men nagaat, welke levende kracht dage lijks alleen in Nederland door de luchtdruk- remmen moet worden uitgeput. Hij illustreert dat met de volgende sprekende cijfers: Naar schatting stoppen de personentreinen ln Nederland dagelijks 20.00 maal. Neemt men een gemiddelde snelheid van 60 K.M. aan bij een gemiddeld treingewicht van 150 ton, dan beteekent dit: dat, met den noodigen aftrek voor het arbeidsvermogen, dat door den eigen weerstand van den trein wordt uitgeput, een arbeidsvermogen van 44.000 millioen K.G./M. moet worden vernietigd. Verdeelt men dit werk over 18 uur per dag, dan komt dit over een met het werk van een machine van 10.000 P.K., dit is het werk verricht door ruim zes'dei- nieuwste locomotieven der N. S., die 18 uur voortdurend op volle kracht werken. Nederl. sectie. Men schrijft ons: Onlangs isopgericht de Hollandsche sectie van het Comité fransais poür l'Expansion du Livre. Deze nieuwe sectie stelt zich ten doel, belangrijke werken van Nederlandsehe geleer den op het gebied van de exacte, technische, medische en biologische wetenschappen onder het patronaat van het Fransche Comité te doen vertalen en in het Fransch uitgeven. Zij bestaat uit de volgende leden: prof. dr. S. de Boer, Groningen; prof. dr. B. Brouwe, Amster dam; lector dr. E. H. Buchner,. prof. dr. E. Gorter, Leiden; dr. E. Hammer, Amsterdam; dr. J. van der Hoevem Leonhard, Amsterdam, voorzitter; prof. Ir. H. ter Meulen, Delft; prof. dr. S. C. J. Olivier, Wageningen; prof. dr. F. E. C. Scheffer, Delft; prof. dr. P. Zeeman, Ara- sterdam. „DE KATHOLIEKE VERKENNERS- LEIDER". De nieuwste aanwinst in de rij onzer katho lieke vereen igings-organen is het blad, be. etemd voor de leiders der Vereeniging „De Ka tholieke Verkenners". De benoeming van mr. dr. J. Beuns S.J. tot Hoofdverkenners-geestelijke in plaats van kape laan Gerh. de Geus en de eerste „wapenschouw1 te Utrecht gaven overvloedig stof tot welkomst en afscheidswoorden en uitvoerige verslagen, waardoor dit eerste nummer erg topzwaar werd. Het eenige technische (dat juist het Vlaamsohe „Leidersblad" zoo aantrekkelijk maakt), waar leiders en leidsters iets nieuws mee in do horde kunnen brengen vertelt „Een zame Wolf'. In een slotwoord der Redactie wordt ons mededeeling gedaan, dat verslagen van sectie-vergaderingen zijn blijven liggen tot een volgend nummer, wat den lezer alweer eenige kolommen zéér gedegen kost belooft! Intusschen dient rekening gehouden te wor den met het feit, dat het uiterst moeilijk is een orgaan te leiden van een jonge, snel groeiende Beweging, die, juist door haar groei, met de daaraan verbonden weeën heeft te kampen. De moed, om in dezen ongunstlgen tijd een flink orgaan op te zetten zal hier ze ker niet nalaten, bewondering voor het orga nisatorisch talent der beheerders te wekken. Typografisch is het nummer wat letter betreft best verzorgd. De illustraties doen nog wat onwennig aan (op de eerste pagina 'n bórst-stuk -van Pater Beuns S.J. naast een foto-ten-voeten-uit van prof. Steger!) doch ook hier zal ervaring de redactie leeren. Zoo wij hopen, is de zeer fel gekleurde omslag als proeve bedoeld. DE SALARISVERLAGING BIJ DE AMSTERDAMSCHE BANK. Woensdagavond heWbem de vieir bonden van handels- en kantoorbedienden met het perso neel van de Amsterdamsohe Bank vergaderd. De Aigemeene Bond en „Mercurius" vergader den gemeenschappelijk in „Frascatl", de Chr. Vereeniging en de R.K. Bond eveneens ge meenschappelijk in het Cornelius Broerehuls. Met verontwaardiging nam het personeel, dat in grooten getale was opgekomen, kennis van het feit, dat de directie het verzoek der bondsbesturen, om een omaerhoud zonder meer had afgewezen. In beide vergaderingen werd onder groote instemming der aanwezigen den besturen opdracht gegeven, zich onmid dellijk in een ultvoerigen, gedocumenteerden brief te wenden tot den Raad van Toezicht der Amsterdamsche Bank met verzoek, te be vorderen, dat alsnog het overleg tusschen di rectie en vakbonden tot stand komt en de in voering der salarisverlaging wordt opgeschort. Tenslotte vond in beide vergaderingen een bespreking plaats omtrent de maatregelen, welke genomen zullen worden, wanneer de directie de salarisverlaging niet intrekt en de Raad van Toezicht niet tusschenbeide wenscht te komen. BALATA-ONTGINNEN IN SURINAME Ingediend is een nota van wijzigingen op de Surinaamsche begroeting voor 1932. O.m. wordit daarin me-dedeeling gedaan van een veranderde exploitatie van den spoorweg, waardoor 104.000 kan worden bespaard. Ver der wordt medegedeeld, dat het concessierecht voor het ontginnen van balata van 3 op 1 cent per H.A. is gebracht en de retributie voor balata van 15 cent op 3 cent per K. G. Op grond hiervan wordt - gerekend op een belangrijke vermindering van ontvangsten op dit middel. De kip met de gouden eieren. De Ned. Vereeniging voor Koeltechniek hield gisteren haar 40ste aigemeene vergade ring te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van prof. M. de Haas uit Delft. Op de agenda stond: eventueel© voortzetting der gedachtenwisseling naar aanleiding van de voordracht op de vorig© aigemeene ver gadering van het bestuurslid IC. H. Tusenius, over „De toestand van de koelindustrie in 1930 en de vooruitzichten in de naaste toekomst". Van deze gelegenheid werd aanvankelijk geen gebruik gemaakt. De secretaris, ir. J. F. H. Koopman, stelde daarop de vraag aan den heer Tusenius, daar do voordracht reeds in het begin van het jaar werd gehouden, of sinds dien nadere inlich tingen over den toestand der koelindustrie kunnen worden gegeven. De heer Tusenius antwoordde; dat althans ten aanzien van het artikel eieren de koel- industrie nieuwe ervaringen heeft opgedaan, nu de politiek zich hiermee is gaan bemoeien. Het gevolg daarvan is in casu, dat de indu strie klappen krijgt, die zij niet te boven schijnt te komen. De strijd gaat tusschen de agrariërs en de exploitanten van koelhuizen, waarbij valt op te merken, dat men in Den Ha-ag geen rekening houdt met de beteekenis en de belangen der koelindustrie. De Regee- ring schijnt van het nut dezer industrie niet te zijn overtuigd; de industrie zelve dreigt intusschen door politieke invloeden en on juiste maatregelen te worden vernield. Ten slotte valt een schromelijke onkunde op het terrein der koeltechniek op de betrokken af- deeling van het departement van arbeid te constateeren, hetgeen deputaties uit de koel industrie, die ten departement© belangen kwamen bepleiten, meermalen hebben onder vonden. Prof. C. F. van Oyen uit Utrecht voegde hieraan nog toe, dat men bezig Is, door de koeltechniek en -industrie nieuwe moeilijk heden op te leggen, de kip met de gouden eieren te slachten. Men klaagt, dat groenten e.d. ln plaats van ln den handel gebracht op de mestvaalt worden geworpen. Dergelijke misstanden behoeven niet voor te komen: de koelhuizen zijn de aangewezen plaatsen om zulke partijen te bewaren tot er behoefte aan ls gekomen. De vergadering vereenigdo elch vervolgens algemeen met het voorgestelde ontwerp statuten en -huishoudelijk reglement, welk laatste bestemd is voor de groepen dar ver eeniging. Een verslag van de door prof. Sprenger te Wageningen verrichte proeven ten opzichte van tomaten en verschillende groenten zal nog voor het einde van dit jaar aan het be stuur worden toegezonden. EXAMEN KLERK DEPARTEMENT VAN ALGEMEEN BESTUUR. Voor het in October j.l. gehouden examen zijn geslaagd de dames: R. Bohn, L. J. M. Kardinaal, M. F. Muller, A. J. M.. Vaissier, allen "s-Graven hage; M. F. In 't Veldt, Voorburg en M. M. Wolff, 's-Gravenhage; en de heeren: H. Alberti, H. Beelres, F. N. van der Bilt, J. J- F. Blom en J. W. Brak, allen te 's-Gravenhage; A, Brands, Voorburg; A L. van der Endt, 's-Gravenhage; L. H. Enter,' Gra ningen J. Fransen, 's'-GravenhageF Ch D de Haan, Amsterdam; D. F. A. Harin^ f' m' A. Helmer, beiden 's-Gravenhage; H G vsri Hengel, Voorburg. A. Horwitz, Amsterdam; Th Huguenin, J. p, van der Hurk beiden A mnTef T' H' Jansen' Bunschoten'; M. J. ouehn n if. r 's-Gravenhage; A. J. P. Ma- quelm, Delft; L. J. H. Metz, A. Mol, beiden s-Gravenhage; L. J. Nelissen, Maastricht; K. J. Noordams, A. J. van Oosten. M. W. B. van Uosten, allen 's-Gravenhage; M. W. Oostermeiler AmsterdamJ. L. Pont, R. Postma, J. H. Rui tenberg, allen 's-GravenhageJ. A. W. Spilker Voorburg; W. J. Swiebel, J. van der Voort!' beiden 's-Gravenhage; F. H. de Wijs, Voorburg en C. H. M. van Zuilen, 's-Gravenhage* DIEFSTAL VAN 2600 GULDEN. Een inwoner van Leeuwarden heeft bij de politie aangifte gedaan dat uit een kast in zijn woning een geldkistje ls ontvreemd met een bedrag van 2600. Ieder spoor van den dader ontbreekt. door WILHELM HOLT (Uit het Duitsch vertaald) 42). O, riep Wemer uit, u weet meer van de 'Mi, die de misdaad begiaan hebben, miseehien xmt u reeds den o aider De detective schudde van neem. Neen, zeide hij, zoo ver ben ik nog niet, al heb ik ook zelf 'n oogenblik gedacht, dat ik de oplossing van het raadsel gevonden had. Maar lk zal den misdadiger vinden. Dat zeide hij zoo kalm, zoo ongekunsteld, dat Werner overtuigd was, dat Bunning niet zat op te «cheppem. Laat ik u dus vertellen, wat ik weet van de vrouw vam den Jongen Evan. Daar ben ik werkelijk nieuwsgierig naar, bekende Werner openlijk. Jozef Eivan ls ln zooverre 'n waardige zoon zijns vaders, dat hij, gelijk deze, bezield is met 'n groote liefde voor de wetenschap. Hij beschikt over een verstand, waarom wij hem samen wel kunnen benijden. Reeds van zijn jeugd af heeft zijn vader hem met aller lei geleerdheid volgepropt. Als jongen zat hij altijd over do boeken gebogen en was hi1 reeds 'n professor in den dop. Hij was dus als student al vreeselijk bij de hand, maar "n prak- tiachen kijk op menschen en dingen, neen, dien had hij niet. Er zijn veel van die kamer geleerden, die hun wijsheid uit de boeken ha len, maar die van het eigenlijke leven niets verstaan of leeren. Erg praktische menschen worden dat nooit, En ook bezitten zij geen weerstandsvermogen tegen gevaren en weder waardigheden. Daarvoor heeft Jozef Evan weer 'n nieuw bewijs geleverd. Hij kreeg den dok tershoed 'en ging daarna verder etudeeren aan buitenlandsche universiteiten. Wat zijn studies en de behaalde successen betrof, daarover kon zijn vader tevreden zijn. In Berlijn echter, waaT hij voornamelijk chemie studeerde, maakte hij kennis met jongelui, die vol be geestering waren voor revodutrtonnaire ideeën. Zooals u weet, hebben vele lntellectueele Rus sen, die met het Tsaar-bewind niet overweg kunnen, hun vaderland verlaten, om aan Dult sche en andere buitenl. universiteiten hun studies te voltooien, heeren zoowel als da mes. En wat hun theorieën betreft, zijn de darmes reetl meer revolutiomnaiir, veel meer doelbewust dan de heeren. Onder deze Rus een warem er ook, die werkelijk reden hadden, om zich te beklagen over het bewind van vadertje Tsaar, en van wie het zeer goed te begrijpen was, dat ze over de Russische re geering slecht (e spreken waren, gezien het lijden en de verdrukking, die hun families ondervonden hadden. Jozef Evan nu schijnt bij deze luidjes in den smaak gevallen te zijn. Degenen onder hen, die zich voor de chemie interesseerden, waarin hij zeer sterk was, zochten hem op. Hun anarchistische theorieën begonnen hem te bedwelmen. Hij bestudeerde de werken van ejnarchiatische en nihilistische schrijvers en dronk aldus hun theorieën met volle teugen in. Ik wist al, dat hij anarchist was, zedde Werner. Goed. U moet ook weten, hoe hij 't ge worden is. Wanneer hij vroeger meer sociolo gie gestudeerd en wat beter ln de wereld rond gekeken had, dan zou hij niet zoo gauw met die dwaze Ideeën meegegaan zijn» De Invloed van 'n vrouw sipeeida 'a rod. Onder zijn nieu we kennissen bevond er zich een, die vooral indruk op heim gemaakt heeft, Fedor-a Ja- nowski, 'n studente van buitengewone schoon heid en rijke geestesgaven. Ze was 'n buiten gewoon meisje, ook reeds om haar verleden. Haa,T vader was wegens samemzwtering te gen den staat veroordeeld tot dwangarbeid in de Siberische mijnen. Zijn goederen waren geconflskeerd. Dit allies baid 'n hartstoohte- lijken haat in haar opgewekt tegen de be staande maatschappij, zij was 'n uitgesproken nihilist© en had zich aangesloten bij 'n ge heime organisatie, die met alle middelen poogde, alles overhoop te werpen. Spoedig had ze grooten Invloed op Evan, zoadat deze met haar meeging, toen ze Ber lijn verlaten moeet, omidat de Dultsche po litie haar op aandringen der Russische ge heime poLitle verbood in Duitschland te blij ven. De schoone Janowstol begaf zich maar Zwitserland, waar talrijke politieke vluchte lingen uit Rusland hun toevlucht zochten. Daardoor kwam hij in conflict met zijn vader, die 't niet goed vond, dat hij Berlijn verliet. Want hij was daar door bemiddeling van zijn vader assistent geworden bij 'n wereJdberoem- den professor en ais hij daar 'n paar jaren gebleven was, dan bad hij, als vanzelfspre kend, 'n leerstoel gekregen aan de Hocge School. Jozef Evan echter bekommerde zich niet om de wenachen en opvattingen van zijn vader en verliet tegen diens wil de Dultsche hoofdstad. In Zwitserland geraakte hij steeds meer on der den invloed der revolutionnairen, werd lid van hun geheimen bond en verkocht zich om zoo te zeggen met ziel en lichaam. Hebt u dat allemaal tn 'n paar dagen uitgezocht? vroeg Werner verbaasd. Neen antwoordde Bunning, deze gege vens zijn het resultaat van maandenlang moeite/vol zoeken. Ik heb in andere aangele genheden met deze revolutionnalxen te doen gehad en kon zoodoende een en ander te we ten komen. Daarom interesseerde ik mij ook direct voor den moord van den professor, want ik vermoedde van 't eerste begin af, dat die revolutionnairen daaraan niet vreemd zouden zijn. En natuurlijk ie dat ook zoo, of schoon ik in de paar dagen, gedurende welke ik nader onderzoek in deze zaak gedaan heb, tot de overtuiging gekomen ben, dat zij dien moord niet op hun geweten hebben. Wie heeft hem dan op zijn geweten? Bankier van Gielen misschien? Bunning hief waarschuwend z'n hand op. Wij vakmannen, zeide hij, trekken niet zoo gauw conclusies, want we hebben geleerd, dat men zich gemakkelijk aan overhaasting kan schuldig maken. Laat mie verder vertel len, ik zal 't kort maken. Jozef Evan ls met die schoone Russin getrouwd. 'n Huwelijk uit liefde dus? De detective haalde eiven z'n schouders op. Dat betwijfel ik, antwoordde hij. Wat nu? Afgaande op wat u zooevan verteld hpbt, mag men dat toch wel aanne men. Dat wil zeggen, van den kant van Jo zef Evan was 't zeker 'n huwelijk uit liefde. Miaar van den kant van die Russin ben ik er nog niet zoo zeker van. In elk geval heeft zij zijn aanzoeken steeds afgewezen, totdat haar vader ertusechen Kwam. Zooals ik u gezegd heb, was haar vader naar Siberië verbannen, maar 't gelukte hem te ontvluchten. Over Ja pan kwam hij naar Europa terug en ont moette zijn dochter weer in Zwitserland. Hij bracht 't ten slotte zóóver, diat zijn dochter Jozef Evan het jawoord gaf. Natuurlijk, omdat hij ze gelukkig wilde maken en overtuigd was, dat zo elkaar lief hadden, zedde Wemer. Dat is juist de kwestie, U moet niet ver geten, dat zoowel Janowskd ais zijn dochter slechts leven voor de wraak. Hun haat tegen al 't besaande ie vreeselijk. Ze zijn nu een maal van opvatting, dat dioor bloedig gewold slechts een einde kan komen aan alle onrecht Ze organiseerden met andere Russen 'n rij sa menzweringen en zijn medepl'iohtig aan vele bloedige aanslagen m Rusland, Janowski be merkte, dat Jozef Evam 'n zeer waardevolle bondgenoot zou kunnen zijn, daar bij als we tenschappelijk man dm zijn laboratorium alles fiabrioeeren kon, wat noodig is voor bommen emz. De jonge Evan wist ook af van de uit vinding van zijn vader en had daarover ge. sproken met zijn revolutiortnaire vrienden. Sindsdien heeft Janowski er alles op gezet, om dat geheim in handen te krijgen en natuurlijk met het doel, om die verschrikke lijke explosiestof dn dienst te sfelilen van zijn levensdoel. Hij is er wed de man naar, om zelfs het levensgeluk van zijn dochter op te offeren, als hij zulks noodiiig acht, om Evan voor altijd aan zich te binden. In hoever van haar kant daarbij liefde in 't spel is, kam ons op 't oogenblik kond laten. Natuurlijk trouw den ze ook tegen den wil van den professor, die zoo ongeveer wist, hoe de zaken stonden. Jozef Evan had dus hee'lemiaal met z n 1 vader gebroken? Ja, of eigenlijk zijn vader met hem. Hij zelf heeft nog lang moeite gedaan, om zijn vader het geheim van zijn uitvinding afhandig te maken, 't Een of ander wist hij or reeds van, en hij probeerde, om zelf 't praeparaat te maken. Maar dat schijnt hem niet gehikt te zijn. En zijn vader dacht er in de verste verte niet aan, zijn zoon 't geheim toe te vertrouwen. Maar opeens ging Jozef Evan naar Zuid- Araerika, zoogenaamd voor 'n studiereis. Waar om, dat kon ik niet achterhalen. Misschien wel, om zich aan den Invloed der revolutionairen te onttrekken. Misschien was hij :ten laatste tot inkeer gekomen i De detective schudde het hoofd. Neen, antwoordde hij, dat kan die reden n'ot geweest zijn. Want ten eerste zou 't hem, als lid <ier geheime organisatie nicit makke lijk gevallen zijn, zich aan hun invloed te ont- trekken, en bovendien ging hij niet tegen hun wil in naar Zuid-Amerika. Ik geloof eer der, dat hij in opdracht of zeker met goed- vindJani zijmar pairtijsiënooitein vertrokke® is. De dagbladen meldden, dait hij kont geleden vandaar teruggekomen is. Maar dat is niet zoo, gelijk u ook weet.. Hij was al lang hier, al voor dat zijn vader vea-rnioord werd. TOeli niet door hem? Neen, dat stond bij mij vain eersite oogenblik af al vast. Jozef Evan mag zijn wat hij wil, zoo diep js ln eik geva nog niet gezonken, dat hij in koelen bloede zijn vader vermoorden zou. Wel heb Ik me afge vraagd, of zijn vrienden dan misschien dien moord begaan hebban. Ais ze zulks zouden noo- dig aeitetn voor hum duistere plannen, dan vol'.r ze zeker daartoe in staat. En a.ls 't In lcPaam te Pas kwam. dan zouden ze ook van leien niet sparen. Maar dat juist.begrijp ili niet in deze zaak. Van Gielen la nu al 'n paar malen het offeir van 'n aanslag geweest, maar 't kan niet zijn, dait Janowski en zijn aanhang hem uit don weg willen ruimen. Met ften dood van den bankier zouden ze toch niets bereiken, wan.t daarmee krijgen ze het geheim der uitvinding nog niet in handen. Daar moet iemand anders achter zitten. Ze verdenken mij, zei Werner. Te dom, om nog 'n woord er over te verliezen. Maar dien andere moeten we zien te vinden, want dat ls vermoedelijk ook d« man, die den professor vermoord beeft. Dus dan heeft van Gielen dat niet gfc daan? Hij speelt toch 'nzeer merkwaardig® rol ln dit drama. LW«iét, vervolgd^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6