■81 Kabouters y m zijn: I De „kleine" kunst De oude afgezette koning mm, im VRIJDAG 27 NOVEMBER 19?ï AUTO MET DRIE INZITTENDEN IN DEN SINGEL. Moedig Surinamer springt te water. EEN NIET-ALLEDAAGSCH GETUIGEN VERHOOR. POGING TOT DOODSLAG. KOLENDAMP-VERGIFTIGING. INBREKER GESNAPT. AANGEREDEN. DOOR EEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. imnu KATH. KINDERUITZENDING IN HET BISDOM HAARLEM. ERNSTIG AUTO-ONGELÜK OP DEN MUIDERSTRAATWEG. GECOMPLICEERD AUTO-ONGELUK. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. INSTELLINGEN MET WERELD- REPUTATIE Allen door voorbijgangers gered. Gisterenavond Half 12 is te Amsterdam op den Singel tegenover de universiteitsbiblio theek een 1 uxe-verhuurauto van de garage van Vueren geslipt. De chauffeur raakte hierdocd de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto het trottoir op reed tegen het hek langt, den waterkant op. Het hek knapte af, zoodial de auto in het water plompte en onder de op pervlakte verdween. Een Surinamer, de heer Dubois, die toevallig met zijn vrouw voorbij kwam, sprong zonder zich te bedenken in het water en dook onder om te trachten een portier van den wagen, waarin behalve de chauffeur twee passagiers zaten, te openen. Hij slaagde in zijn moedige poging wonderwel, want binnen zeer korten tijd, had hij de drie inzittenden boven gebracht. De drenkelingen en hun redder, die allen nog hij kennis wa> ren, werden op een schuit geheschen en van daar overgebracht naar het gebouw van de Universiteitsbibliotheek. Hier werden zij door den G. G. en G. D. afgehaald en ter observatie naar het Binnengasthuis vervoerd, omdat het drabbig Singelwater licht schadelijke gevol gen kan hebben. Ook de brandweer was met een manschap penwagen en den reddingswagen ter plaatse verschenen, doch daar de eigenaar van den auto nog niet tot haar het verzoek had ge richt den wagen te lichten behoefde zij ook nog niet op te treden. Op een zeker moment ontstond er verwar ring doordat het gerucht de ronde deed, dat er nog een passagier in den auto was achter gebleven. Hierom besloot de brandweer het zekere voor het onzekere te nemen om den auto toch te lichten. Toen de reddingswagen echter reeds in stelling was gebracht kwam uit het Binnengasthuis een verklaring van den chauffeur, dat alle inzittenden gered wa ren. De gevolgen van verkeerd rijden. Een niet alledaagsch getuigenverhoor vond gisterenmorgen in de strafkamer van de Haag- sche rechtbank plaats in de zaak tegen den 21-jarigen landbouwer M. P. M. uit Hazers- woude die terecht stond wegens het veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Op Zondagmiddag 2 September j.l. heeft ver dachte met een auto te Alphen a/R. den motor rijder N. P. J- <1® Jong aldaar, die een motor rijwiel bestuurde in de Van Manderloostraat, aangereden door den bocht van de Aarkade te kort te nemen, tengevolge waarvan de motor rijder viel en een been brak, dat, naar het oordeel van den dokter, moeilijk te genezen is. Op een brancard de zaal binnengedragen en op de voor de advocaten bestemde tafel gelegd, gaf het slachtoffer een relaas van het gebeurde, welke verklaring door eenige ooggetuigen werd bevestigd. Het O. M., waargenomen door mr. v. Asch v. Wijck, zeide, dat hij get. de Jong had doen dagvaarden om de rechtbank en de verdachte de gevolgen van verkeerd rijden te laten zien. Verd. heeft bier een ernstige verkeersfout ge maakt, door niet den rechterkant van den weg te houden. Spr. vraagt een geldboete van 150, subs. 150 dagen hechtenis. Verd. verklaarde onschuldig te zijn. Vonnis 10 December a.s. Een jaar geëischt. Gisterenmiddag heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan de 40-jarige opper man A. van Z„ verdacht van poging tot dood slag. Op 5 September j.l. zou van Z, bij een bouw werk in de Zutphenschestraat in Den Haag een mede-arbeider, met wien hij een woordenwis seling had, met een mes in den buik hebben gestoken roepende: „Ik snij je aan riemen." Dr. Exalto, als deskundige gehoerd, ver klaarde, dat het slachtoffer een snede van 6 c.M. lengte in het onderlichaam had, welke verwonding hij levensgevaarlijk achtte. Mr. Hoekstra, die het O.M. waarnam, wees op het strafregister van dezen verdachte, dat reeds 15 vonnissen vermeldt, en eischte dit maal 1 jaar gevangenisstraf. Vonnis 10 December a.s. Kachelpijp door roet verstopt. Toen de deur van perceel Schoterweg 206 te Haarlem gisterenmiddag nog steeds geslo ten bleef, was dit voor de buren aanleiding de politie daarvan in kennis te stellen. Bij onderzoek bleek, dat in de huiskamer de 60- jarige assuradeur W. H. bewusteloos op een klapbed lag. Ontboden dokters slaagden er niet in het bewustzijn te doen terugkeeren. Het bleek, dat de bewusteloosheid was ver oorzaakt door kolendampvergiftiging, ent- staan, doordat roet in de kachelpijp den af voer had tegengehouden. Ook de bovenburen hadden zich onwel gevoeld. Het slachtoffer is naar een der ziekenhuizen overgebracht. Bij het forceeren van de brandkast. Een ongewenschte gast is gisterenavond tusschen half 9 en 9 uur in het privé-kantoor der directie van de bakkerij „Lindeboom", gevestigd aan de Hartenstraat te Zwolle, bin nengedrongen. Juist toen de man probeerde de brandkast te forceeren, trad een der di recteuren binnen, waarna de inbreker spoe dig Was ingereken(j. Waarschijnlijk heeft hij een medeplichtige gehad, die op den uitkijk staande het gevaar had zien aankomen en het veiliger vond het hazenpad te kiezen dan zijn maat te Waarschuwen. Het feest van St. Catherina is te Parijs op de traditoneele wijze gevierd. Een groep meisjes met hun gebruikelijke hoofd versiering voor het beeld der Heilige aan de rue de Clery. MET 1500 GULDEN ER VANDOOR. Gisterenmorgen zoUC] <j© vertegenwoordiger der Tunnac-Maatsehappjj Leeuwarden, de heer Hofman, zijn pl.m. I9.jarigen bediende naar het postkantoor met de opdracht 1500 te storten op de girorekening van de firma en een postwissel van 40 te innen. De jon gen inde den postwissel, doch behield de 1500 en ging er met dit geld vandoor. Tot nu toe ls hij onvindbaar. DE MOORD TE ZUIDBROEK. Den dader op het spoor In de moordzaak te Zuidbroek, waar, naar men zich herinnert, in den morgen van 2b Augustus j.l. de wed. Molanus en haar zoon vermoord zijn gevonden, schijnt eenige klaar heid te zijn gekomen. Door den commissaris van de recherche te Groningen zijn aan den rechter-commissaris te Winschoten, die met het onderzoek belast is. belangrijke mededeelingen gedaan, die sterke aanwijzingen bevatten tegen een be paald persoon, die thans wegens een ander misdrijf in de gevangenis te Groningen ver blijft. In het belang van het onderzoek kunnen verdere mededeelingen niet worden gedaan. De auto rijdt door. Ometreeks 7 uur werd gisteravond op 't Paul Krugerpleln te 's Hage de 21-j. wielrijdster M. L. uit \de Kepplerstraat aangereden door een auto, waarvan de bestuurder doorreed. Zij werd met gekneusde linkerknie door den ge neeskundigen dienst naar huis gebracht. Gieterenavond te ongeveer 9 uur vonden voorbijgangers op den onbewaakten overweg bij het zoogen. Zwarte Wegje te Duivendreeht een ongeveer 17-jarigen jongen deerlijk ver minkt op de rails liggen. Vermoedelijk is hij door den trein, welke uit de richting Amster dam komt en te ongeveer kwart voor 9 Dui vendreeht passeert, gegrepen. De jongen, die blijkens op hem gevonden papieren, waarschijnlijk te Jutphaas woonde, had zijn fiets tegen een hek langs de spoor lijn gezet. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje te Ouderkerk a. d. Amstel overgebracht. DOOD DOOR SCHULD. De chauffeur W. G. te 's-Gravenhage, heeft terecht gestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte heeft op Zondag 12 Juli j.l. als bestuurder van een auto, ouder drankinvloed zijnde, te Sassenheim, eenige per sonen overreden, tengevolge waarvan een jongen werd gedood en eenige personen ver wondingen hebben bekomen. De Haagsche rechtbank achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en ver oordeelde G. tot zes maanden hechtenis, met ontneming van het rijbewijs voor den tijd van eén jaar. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Gisteren is aan 't eind van de Laam v. Poot te s Hage bij de vuilnisstorting 't lijkje ge vonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Het lijkje was gewikkeld in een exemplaar van „De Telegraaf" van 19 November. Voorts is komen vast te staan, dat het lijkje meegekomen is, met een vuilniswa gen, welke gisterochtend in de omgeving van de Willem de Zwijger laan het vuilnis heeft op gehaald. De Commissaris van politie, afdeeling C. verzoekt ieder, die omtrent deze zaak inlich tingen kan geven, zich aan zijn bureau te ver voegen. INBRAAK TE BERGEN. Hedennacht is ingebroken blij dien heer Oudshoorn aan den Bergerweg te Bergen. Ver schillende gouden en zilveren voorwerpen als mede eenige juweelen worden vermist. Van den dader geen spoor. De politie stelt een nader onderzoek in. onovertroffen speurders onversaagde onderzoekers handige bemiddelaars Behoren verkoopers harde werkers trouwe vrienden bijdehandö ondernemers pientere veilingmeesters knappe koppen goedkoops krachten machtige strijders kwieke reizigers onuitputtelijke raadeevers uitnemende toezichthouders vurige aanhangers kundige publicisten moedige handlangers duidelijke omroepers enelle succes-behalers Bedenkt in al uwe moeilijkheden, dat er nog KABOUTERS zijn 1 Bijeenkomst van de afdeelingen te 's-GraVenhage. Te 's Gravenhage kwamen da afdeelingen van de Kath. Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem bijeen, onder voorzitterschap van Dr. H. J. Damen uit Amsterdam. Aanwezig waren ongeveer 20 afdeelingen. Medegedeeld werd dat op de statuten de Bisschoppelijke en Konink lijke goedkeuring was gekregen en Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem tot algemeen advi seur had benoemd den Z-eereerw. heer J. A. Voorham, Rector te Amsterdam. Tevens had Mgr. bepaald dat alle afdeelin gen een Geestelijk Adviseur zouden aanvragen. De door het bestuur aangegane financieele overeenkomst met de Centrale Commissie, waarbij voor de gezinsverpleging belangrijke financieele voordeelen waren verkregen, werd na eenige discussie aanvaard. Tevens werden de nieuwe bepalingen goed gekeurd, waardoor de regeling der uitzending van deze kinderen belangrijk verbeterd werd, terwijl ook het toezicht op de gezinnen beter geregeld werd dan vroeger geschiedde. Met de verschillende koloniehuizen was een regeling getroffen, waardoor een uniforme prijs was vastgesteld welke voor alle huizen gelijk is, terwijl tevens door een nauw contact met de koloniehuizen toezicht op verpleging en voe ding verzekerd is. Alleen koloniehuizen, welke dit contact aanvaard hebben, zullen kinderen ontvangen. Uitzending uit het Bisdom Haar lem naar deze koloniehuizen zal alleen over het Centraal Bureau van de Kath. Kinderuit zending kunnen geschieden. Deze nieuwe regeling gaat 1 Januari 1932 in. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Behalve de door den Bisschop van Haarlem benoemde voorzitter, Dr. Damen, werden de volgende bestuursleden gekozen: Voor Amster dam de heer Th. Kalkhoven; voor Rotterdam de Z.E. heer Pastoor Mersel; voor Den Haag de heer J. Hulsman; voor de provinicie Noord- Holland de Z.E. heer Pastoor Romfoouts van Wormerveer; voor de provincie Zuid-Holland de Z.E. Pater G. J. v. d. Schoot O.P.M. uit Gouda; voor Zeeland de heer P. M. Wolsky uit Middelburg. Door den Di-ocesanen Jeugdraad werd als bestuurslid aangewezen Rector S. Braakman uit Den Haag; door het Hoofdbestuur van het Wit-Gele-Kruis Dr. J. N. Scheeren, uit Groote broek en door den Bond voor Groote Gezinnen Drs. J. C. Ch. de Boer, Rector Kath. Meisjes Lyceum in Den Haag. Verder werden nog door de algemeen© ver gadering op voordracht van het bestuur tot bestuursleden gekozen Mr. H. de Jong te 's Gravenhage; de heer L. Wtesterwoudt uit Amsterdam en Rector Kerkvliet uit Rotter dam. Dit bestuur zal a.s. Dinsdag te Amsterdam bijeen komen voor het kiezen van een dage- lijksch bestuur. De begrooting voor 1932 werd z. h.s. goed gekeurd. Hierop was een pos|t uitgetrokken voor de benoeming van een bezoldigd direc teur voor het Centraal Bureau, alsmede voor het aanstellen van 'n administratieve hulp kracht. Het bureau is gevestigd Prinsengracht 752 te Amsterdam. Zes weken hechtenis geëischt. Op 24 November van het vorige jaar had op den Muiderstraatweg een vreeselijk auto ongeluk plaats. Een auto, bestuurd door den Bussumsclien koopman B. I. kwam in bot sing met een anderen auto. De auto van I. vloog In brand en de mede-inzittende J. M. J. van Giessen overleed spoedig na het ongeval. Gisteren eischte de Officier van Justitie bij de Amsterdamsche rechtbank tegen den Bus- sumsohen koopman wegens veroorzaken van dood door schuld een hechtenis van zes weken. Timmerman zwaar gewond. Gisterenmiddag heeft in de Vrouwestraat te Vlissingen een ernstig ongeluk plaats ge had. Een timmerman was aan den voorgevel van een huls bezig met werkzaamheden, toen een auto kwam aanrijden. Naast het huis stond een handwagen, waartegen de auto aanreed. De timmerman geraakte daardoor bekneld tusschen den wagen en den muur van het huis. De man werd zoo ernstig ge troffen, dat hij in zeer bedenkelijken toestand naar het gasthuis moest worden overgebracht. KINDJE IN BRAND. Gisteravond geraakte te Utrecht een kindje in brand door het omvallen van 'n petroleum stel. De moeder, die even een boodschap was gaan doen, ontdekte bij haar thuiskomst het gevaar en riep luidkeels om hulp. Een toe snellende man bluschte den brand, terwijl een buurvrouw de brandende kleertjes van het kind doofde. Een agent, die spoedig ter plaat se was, behandelde het kind met melk en kalkhoudend water. Door een broeder van den Geneeskundigen Dienst is het vervolgens naar de klinieken overgebracht. (Zitting van 26 November). In het ruim geslagen. De 38-jarige losse werkman J. v. d. M. werd er van verdacht op 4 Juni te Schiedam den Duitschen schipper J. Foeks op diens schip te hebben mishandeld. Terwijl de schipper in het gangboord stond had verdacht hem twee slagen gegeven, waardoor de man zijn even wicht verloren had en in het ruim van zijn schip was terechtgekomen. Hij had een lich te hersenschudding hekomen, benevens letsel aan de halswervels. Het O.M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer meende te mogen aannemen, dat het letsel aan den schipper toegebracht een ge volg is geweest van de mishandeling door ver dachte gepleegd. Deze had kunnen begrijpen, dat zijn slaan in het nauwe gangboord den val van den schipper moest veroorzaken. Het O. M. wees er v-erder op, dat verdachte reeds herhaaldelijk wegens dergelijke feiten ia ver- oordeeld en het eischte 6 maanden gevange nisstraf. Op roof uit. De 23-jarige bankwerker W. H. D. en de 20-jarige varensgezel A. W. F. beiden uit Schiedam, laatstgenoemde recidivist en beiden gedetineerd waren er in den nacht van 29 op 30 October op uitgetrokken ergens in te bre ken. Als operatie-terrein hadden zij Vlaardin- gerambacht uitgekozen. Daar hadden zij de ruit van den winkel van J. v. d. Borden met een ruttensnijder bewerkt, waarna zij uit de etalagekast hadden weggenomen 3 flesschen wijn, eenige reepen chocolade, eenige doosjes sigaretten en een flesch limonadesiroop. Zij waren daarbij betrapt door een agent van po litie, die het gestolene op beiden had bevon den. Zij legden een volledige bekentenis af. Het bleek, dat F. eerst sedert eenige weken uit de gevangenis was ontslagen, toen hij dit feit pleegde. Het O. M. wees hierop in zijn requisitoir en het wees tevens op den verderfelijken invloed, die van de omgeving van F. op D. was uitge gaan. Het eischte tegen F. 1 jaar gevangenis straf an tegen D. 10 maanden gevangenis- straf. De verdediger van D„ mr. C. R- C. Wijeker- held Bisdom drong in verband met het gun stige verleden van zijn cliënt aan op een voor waardelijke veroordeeling, De verdediger van F„ mr. E. A. Engelbrecht meende in den economischen toestand, dien F. belet had werk te vinden, een verkla ring te vinden van het door dezen bedreven misdrijf. Pleiter drong aan op clementie. Als liefde verkeert in haat. De 24-jarige straatmaker J. H. H. uit Hille- gersberg was verloofd geweest, maar het meis je had hem den bons gegeven. Sedertdien maakt hij het haar hij voortduring lastig. Het was al zoover gekomen, dat het meisje niet meer alleen den weg van de autobus naar huis durfde te gaan en zij het geleide vragen moest van een mannelijken buspassagier. Op een dag, toen zij op weg was naar een bevriende familie aan den Ommoorschenweg, in gezelschap van een 12-jarig meisje, was H. in zijn auto komen aanrijden. Op ongeveer 10 meter van de meisjes verwijderd, had hij plotseling zijn stuur omgegooid en de auto in de richting van de mehsjes gestuurd, die over den berm van den weg moesten vluchten om te voorkomen, dat zij zouden worden aan gereden. Hij was nu wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer door den kantonrechter alhier veroordeeld tot 100 boete subs. 20 dagen hechtenis en ont zegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Van dit vonnis was H. in hooger beroep gekomen, doch het O. M„ die er mededeeling van deed, dat zoowel het meisje als de ouders zich er bij hem over beklaagd hadden, dat verdachte nog steeds doorgaat zijn vroegere verloofde te be dreigen achtte geen termen aanwezig in het vonnis verandering te brengen. Ook de ont zegging van de rijbevoegdheid, wat doet een straatmaker in een auto, meende het O. M„ wensöhte het O. M. te zien gehandhaafd. Uitspraken 10 December. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld P. L. B. 32 jaar chauffeur, gedetineerd we gens het uitgeven en in voorraad hebben van valsche guldens en rijksdaalders tot 2 maan den gevangenisstraf. J. M. C. K. 35 jaar wegens- beschadiging van een aantal deuren in de woning aan de Rie- derstraat, die zij in huur had gehad van de N.V. Woningmaatschappij Het Zuiden, tot 25.boete subs. 5 dagen hechtenis. C. v. H. 30 jaar bedrijfsleider te Hillegers- berg, wegens het aan zijn onvoorzichtig rij den te wijten hebben, dat de fietsrijdster C. J. H. Driedonks door den door hem bestuurden auto werd aangereden, tengevolge waarvan zij haar sleutelbeen had gebroken en een lich te hersenschudding had bekomen, tot 4 we ken hechtenis met ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. A. C. T. 41 jaar koopman, gedetineerd, we gens diefstal van een obligatie en een bedrag «Ml 500.»it een brandkast ten huize van 4l familie Kievit, tot 1 jaar gevangenisstraf. J. C. v. Y. 49 jaar geneesheer, wegens het veroorzaken van dood door schuld, verdach te had in de Hudsonstraat hoogst roekeloos en onachtzaam met een auto gereden, tenge volge waarvan hij den jeugdigen W. A. J. P. M. Elgers, die daar achter een bakkerswa gen liep had aangereden, die daarbij een scheuring van de vfeeschklier had bekomen «n aam de gevolgen van dit letsel eenige da- Een commerciëele aangelegenheid, om ook de muzen te dienen Dit jaar is het juist een halve eeuw gele den er is ln onze krant al uitvoerig de aan dacht op gevestigd dat het eerste artistieke kabaret ln Parijs geopend werd en wanneer men op die vijftig jaar terugblikt, dan slaat men slechts verval en verzakking gade. Salie heette de sohiJder, die net voor vijftig jaar In Montmartre, aan den boulevard Roche- chouart, zijn Ghat Noir opende. Dat was in November 1881 en daarmede legde hij on bewust de grondslagen van het z.g. cabaret arblstlque. Onbekende en uitgehongerde kun stenaars, gaven zich hier rendez-vous, decla meerden eigen gemaakte verzen, speelden aan het klavier eigen gemaakte muziek en behin gen de wanden met eigen gemaakte schilde rijen. De Chat Noir maakte nogal wat lawaai en eigenaardig genoeg wilde het tamelijk duis tere volkje, dat in de omgeving woonde, daar van niets weten. Op een goeden dag werd Salie' kunsttempel dan ook in optima forma bestormd en achtte de man het geraden zijn tenten elders op te slaan. Hij deed dat in de Rue de Laval maar het bona fide karakter van de oorspronkelijke stichting was teen toch eigenlijk al verloren geraakt. Want de roem van den Chat Noir had zich in een ommezien tijdB over de heele wereld verbreid en alle hotelportiers van Parijs stuurden gasten, die hen met 'bepaalde vragen lastig vielen, eerst maar eens naar Salis' inrichting. Op die ma- nïet werd de Chat Noir een commercieele aan gelegenheid, die er meer op uit was d'épater le bourgeois, zooals men het daarginder zegt, dan de muzen te dienen. Op de plaats van den ouden Chat Noir rees al spoedig een concur rent op en wel Le Mirliton van Aristide Eruant. Hier wend o.a. Yvette Guilbert ont dekt en werd er verder ook grof geld verdiend. En daarmede scheen de opstijging van het kabaret naar altijd hooger zonen voor immer verhinderd te zijn althans het peil van toen werd nimmer meer bereikt, laat staan over troffen. Toen de Parijsohe kabarets twintig jaar oud waren werden ze in Berlijn ontdekt en fluks gekopieerd. Aanvankelijk met goed geluk. Het was Ernst von Wolzogen, die in 1901, dus juist dertig jaar geleden, zijn UeberbretU begon en daarmee zooveel reputatie maakte, dat zijn naam nu nog niet heelemaal vergeten is. Wolzogen had het geluk zeeT goede krach ten te kunnen engageeren maar zijn onderne ming was van den aanvang af te zeer op het verdienen van geld ingesteld dan dat zij tot werkelijk grooten bloei kon geraken. In den- zelfden tijd, dat Wolzogen in Berlijn begon, opende de Franschman Marc Henry in Mün- chen zijn Elf Scharfriöhter. Dit was eigenlijk een „Stamtisch" gezelschap, dat geregeld Zum Goldenen Hirsohen ln de Türkenstrasse bij elkaar kwam en waar de dingen van den dag op geestige wijze gehekeld werden. Henry wist hieruit een soort kabaret te maken, dat eerlang niet elf maar vijf en dertig mede werkers telde. En toen deze hooge trap van bloei bereikt was, ging de affaire op de flesch en vlogen de vijf en dertig kunstenaars, waar onder er zijn, die op het oogenblik nog een hooge reputatie in Duitse hl and genieten, el kaar in de haren. Deze twee kabarets hadden in elk geval for maat gehad en ook succes en dat veroorzaak te natuurlijk de doorbraak van een ware kaba- retbanjtr. Van deze nieuwe inrichtingen waren de namen meestal het pakkendst. Wanneer de kunstenaars, die er achter staken, al hun energie aangewend hadden om 'n mooien naam te vinden dan was het gewoonlijk ook meteen met hen uit. Maar Berlijn dankte daaraan toch zijn Cabaret zum hungrigen Pegasus; zijn Poetenbankel zum siefoenten Hirnmel; het Bunte Brettl van Liliencron; Reinbardts Scha.ll und Rauoh; de Böse Ruben; Hans Heinz Ewers Berliner Sezessions Theater; Zum Nachtomnlbns! Zum Nachtwandler asyl; Zum Schmunsobatulle; enz. enz. Van al deze kabarets bestaat er geen een meer. Af en toe wordt weer eens een etablissement geopend, dat het met een ouden naam probeert, die eens een beetje getrokken heeft en de namen van anderen leven nog ln een geregeld jaarlijksoh bal voort. Maar die oorspronke lijke dingen zijn zoo dood als een pier. In Münohen hield de kunst bet een beetje langer uit. Daar heeft Simplizissimus een tijdlang een wereldreputétie genoten en dat was te danken aan een kelnerin. Deze dame, die naar den naam van Katihi Kobus luisterde, paarde veel inzicht aan veel businesgeeet en toen zij dus tot waardin van het lokaal be noemd was waar Simplizissimus zetelde, wist zij 't met vaste hand op den middenweg te stu. ren, die tusschen kunstbeoefening en winstbe jag in ligt. Vele jonge kunstenaars hebben hun grootheid daaraan te danken, dat Kathi Kobus ze manaagde, zooals dat tegenwoordig heet. Dauteendey, die in Java stierf, Isidore Duncan, Ringelnatz, Wedekink, om maar een paar na men te noemen, hebben de moederlijke zorgen van mejuffrouw Koubus gekend en zijn een deel van hun roem eraan verschuldigd. gen was overleden, tot 500.boete subs. 20 dagen hechtenis met ontzegging van de he- voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. L. J. v. L. 47 jaar koopman, gedetineerd, wegen/, het plegen van ontucht met een min derjarige, tot 2 jaren gevangenisstraf. Bezwaren tegen het Christendom IN EEN HEERLIJK, BLOEIEND LAND Les rols s' en vont. Alweer heeft er een troon en waardigheden verloren, zij het dan al, dat hij door zijn zoon wordt opgevolgd. Ditmaal is het de Boeloe Matarl, (He de han-i in het geval heeft. Boeloe Matari is zooveel als de Kongoleesche vertaling van ons woord „Kompenie". Daar was indertijd de gewelde naar Stanley, welke last had van eenige rotsen In de bedding van den grooten Afrikaanschen stroom, en welke daarom besloot deze hinder nissen door middel van dynamiet op te lossen. Zulks geschiedde dan ook maar de operatie maakte een kolossalen indruk op de negers. Zij geven eiken Europeaan een passenden bij naam en welke bijnaam Stanley tot op dat moment ook genoten moge hebben, hij heet te sedert dien Boeloe Matarie of te wel de Steen breker. Maar net als het woord Kompenie de eer waarde heeren Zeventien lang overleefde, zoo overleefde ook het woord Boeloe Matari den grooten reiziger en gouverneur. En wel op dezelfde wijze. Want het woord Steenenhreker ging langzamerhand van Stanley op de regee ring van den Kongo over en ongeveer gelijk door vele Javanen het Nederlandsche bestuur over Insulinde met het woord Kompenie wordt aangeduid, zoo spreekt de Kongoneger nu van Boeloe Matari wanneer hij het over het Bel gische gouvernement van Centraal Afrika heeft. Indertijd wist de Kongoneger ook drom mels goed tusschen een Boeloe Matari m'zungu of te wel blanke en een ordinairen blanke te onderschelden en daar men navenant behan deld werd was het bij een zwerftoèht door den Kongo altijd geraden de lui maar te laten ge- looven, dat men deel uitmaakte van de Kongo leesche kompenie. Een doel, dat tamelijk ge lukkig bereikt werd door zich te tooien met een helmhoed naar het model, dat de Belgi sche regeeringsbeambten meestal droegen. Behalve over den Belgischen Kongo zwaait de Boeloe Matari scepter tegenwoordig ook over heit mandaatsgebied Ruanda en het is de koning van dit heerlijke land, Ruanda die zoo juist van de Belgische regeering zijn boter, briefje thuis gestuurd kreeg, om maar in de koloniale terminologie te blijven. Van den blanken man heeft deze koning niet altijd veel pleizier gehad. Op een of andere Europeesche conferentie werd zijn rijk inder tijd in drie stukken verdeeld en kreeg Enge land, Duitschland en België teder een deel. Dat gaf natuurlijk aanleiding tot veel verwarring en hierin trachtten de Duitschers en de Bel gen met alle energie, die zij uit machine geweren halen konden, orde te stellen. De En- gelschen volgden een ander systeem en ver zochten de Witte Paters een of twee missies in het Ugandeesche stuk van Ruanda op te richten, waarbij zij het beste van den pacifee- renden invloed van zulke missieposten ver wachten. Wijl aan dit verzoek niet dadelijk gevolg kon worden gegeven, liet de Engelsche regeering de haar toebedeelde Wa Ruanda maaT in hun jus gaar koken en dat had ook al weer een goed gevolg. Want die negers, die niet erg op nadere kennismaking met de ma chinegeweren gesteld waren, kwamen in ta melijk dichte drommen over de grens heen en lieten zich neer in een streek, welke Utoen bijna onbewoond was geweest. De oude koning, die nu afgezet is, heeft nooit iets van het Christendom willen weten en dat om het niet erg theologische bezwaar, dat hij vreesde dan een pantalon te moeten dragen en aan die kleedingstukken had hij een onverzoenlijke veete gezworen. Maar de Witte Paters waren in zijn land toch welkom en zij vestigden er meerdere posten, één o.a. vlak in de nabijheid van een der Nijlbronnen. De bewoners van die buurt, de Watutsi zijn zeer trotsch, zeer licht geraakt en strijdlustig en bovendien altijd ook met formidabele lan sen gewapend. In dit wapentuig steekt een stuk van hun eer en het was niet makkelijk hen te bewegen er niet al te royaal gebruik van te maken en er hun hart niet al te zeer op vast te leggen. De eerste overwinning op dit gebied, en eene, die slechts moeilijk gehaald werd, be stond daarin, dat men de Watutsi jongelingen er toe bracht hun lans op hun plaats achter te laten wanneer ze naar de Kommuniebank gingen. Zij prikten hun wapentuig dan in de leemen grond van de kerk en dat was het eenige oogenblik ln hun leven, dat zij er af scheid van namen. Later bracht men hen zóó ver de lansen achter in de kerk te laten staan en dus de Mis ongewapend hij te wonen. Nog een stap kwam men verder toen zij er toe over gehaald werden bij het bezoek aan de kerk do lansen buiten tegen den muur te laten staan. In die dagen zag een Watutsi-kerk er tijdens de hoogmis nog raarder van buiten uit dan van binnen ofschoon men in het interieur zijn hart ook aan vreemdsoortige dingen op kon halen. De Watutsi gebruiken hun boter b.v. hoofdzakelijk als pommade, hetgeen niet lek ker riekt maar toch de mogelijkheid schept een haardos in de onwaarschijnlijkste figuren bij eikaaT te plakken. Wanneer men zich daar onder óa.n nog een misdienaarshemdje denkt, dan krijgt men van zelf wel een aardig effect. Dit heerlijke rijke en bloeiende land van Ruanda is twee jaar geleden door een schrik- kelljken hongersnood geteisterd. Hongersnood is tegenwoordig maar eene kwestie van verbin dingswegen en deze schenen dus nog niet up to date te zijn. Later heeft men weinig meer van dit afgelegen gewest vernomen tot nu het bericht doorsijpelt, dat de Boeloe Matari den. koning afgezet heeft. Hij stond als hooghartig, trotsch en onhandelbaar bekend. f*- yy-vi-s Een stukje landelijk Amsterdam, aan het einde van de Weesperzijde, dat met den bouw van een nieuwe brug aldaar gaat verdwijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7