ALGEMEEN OVERZICHT. I NATI0NAAL-S0C1ALISTISCH HOOGVERRAAD? 1 mmm DE TARIEVENSTR1JD. HET PARIJSCHE ONT WAPENINGSCONGRES. POLITIE BIJ DE NAZIS. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 fi ■TFïSn WAT DE POLEN DOEN VOOR DE ARMEN. Op initiatief van hun bisschoppen. INSTELLING VAN PAROCHIEELS i COMITE'S. HET TUBERCULOSE-PROCES. frankrijks vlootbouw. „Een tragedie van de autoriteit". Nieuive Engeische plannen. FRANSCHE REPRESAILLES. DE ONTWAPENINGS- CONFERENTIE. KONING ALBERT UITGEJOUWD TE ST. TRUIDEN. Uitstel tot einde Mei WAAROM ONTWAPENEN BENZINE-ONTPLOFFING. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN EEN BANKDIRECTEUR. EEN TERREURPLAN ONTDEKT Huiszoekingen in Hessen. EEN COMPROMITTEEREND DOCUMENT. boden. HET CONFLICT IN HET OOSTEN. De Japansche troepen trekken zich uit Tsitsikar terug. SCHEIDSRECHTERLIJKE UITSPRAAK Internatonale ontwapening De positie der Fransche Katholieken op de heden te Parijs beginnende grootsche interna tionale' ontwapeningsdemonstratie is. zooals onze Parijsche correspondent eldeis in dit nummer uiteenzet, door „de omstandigheden", welke aan de Fransche delegatie een sterk links georiënteerd karakter hebben gegeven, buitengewoon pijnlijk geworden. Een oogen- blik scheen het zelfs, of zij zich geheel zouden terugtrekken, een daad, welke ongetwijfeld voor de talrijke Katholieke delegaties uit de andere landen, een groote teleurstelling zou gebaard hebben. Op het laatste oogenblik is echter een uit weg gevonden, welke een der groote Fransche organisaties: de Katholieke liga voov inter nationaal recht en vrede in staat stelt, op het congres een waardige plaats in te nemen. Deze zal een verklaring, welke de voorafgaande goedkeuring van den aartsbisschop van Parijs, kardinaal Verdier heeft ontvangen, afleggen, en daarin het geautoriseerde standpunt der Fransche Katholieken in zake de ontwapening uiteenzetten. Bovendien bevat het jongste nummer van de „Croix" een entrefilet, belangwekkend voor al door den datum, waarop het gepubliceei werd, over „de Katholieke Kerk en de ontwa pening", waarin met bijzonderen nadruk de rede van kardinaal Bourne wordt geciteeid, welke deze Dinsdagmorgen in de kathedraa van Westminister heeft gehouden. Maar de grootste betuiging van medeleven met het congres hebben de Fransche Kat o ie ls eh toch wel gegeven door een daad, we e door de andersgezinden minder za wr" en begrepen, doch voor ons Katholieken e oog- ste beteekenis heeft. Het Fransche comité van het internationaal secretariaat 'voor e 1 e" desmissen heeft n.l. hedenmorgen in e otie- Dame-des-Victoires een H. Mis a en opt lagen om Gods zegen over de vredesactie af te smee- ken. Hersteld wordt daardoor, wat het congres vergat: zijn vredelievende beweging onder de bescherming te stellen van den God des Vre- des die alleen zegen en vruchtbaarheid aan den mensebelijken arbeid k<jn geven. Buitengewoon belangrijk is het ontwape- ningscongres vooral als uiting van den wil van bijna alle Europeesche naties om, welke ook de moeilijkbeden mogen zijn, den vrede door ontwapening, door den triomf van het recht over het brute oorlogsgeweld te doen zegevieren. Het is een demonstratie van bijna zeventig millioen Europeanen om een herha ling van de gruwelen van een wereldoorlog onmogelijk te maken, door de nieuwe rechts orde, welke uit den oorlog geboren werd, steeds grooter kracht en levensmogelijkheid te scheu ken. Een dergelijke betooging is met het oog op da naderende ontwapeningsconferentie van den volkenbond allerminst overbodig. Want a' willen wij niet loochenen, dat de regeeringen vol goeden wil zjjn; dat talrijke ernstige man nen in verantwoordelijke kringen de groote gevaren van den steeds feller wordenden wed loop in de bewapening, vooral door de steeds intenser wordende, mechaniseering van leger, vloot en luchtvaart, scherp inzien, toch nemen wij het bedroevende feit waar, dat, zij het nog onder gedekte termen, steeds duidelijker over d. mogelijkheid van een nieuwen wereldoor log wordt gespróken. Dat velen zelfs in een hernieuwden krijg den eenigen uitweg zien om de oorzaken der huidige wereldcrisis weg te nemen. Een dergelijke misdadige verdwazing kun nen, mogen de volken niet dulden. Zij moeten blijven eischen, dat de staatslieden het te Genève gestrooide zaad zullen koesteren, op dat daaruit de verdediging opgroeie van het recht tegen het wapengeweld, dat tot dus verre de wereld tot haar onheil beheerscht heeft. Te meer is t noodig, dat de volken dien wil betuigen, nu wederom een sterke aandrang wordt uitgeoefend om de ontwapeningsconfe rentie tot een later datum uit te stellen in do bóop waarschijnlijk, dat van uitstel een af stel zal komen. Een dergelijk pogen moet tot eiken prijs ver hinderd worden. Wij geven toe, dat de argu menten, -welke voor een kort uitstel ingebracht funnen worden, zeer sterk spreken. In Fe bruari toch zullen de regeeringen de handen vol hebben met de besprekingen over de finan cieels vraagstukken, welke vooral het begin der ontwapenings-conferentie gevoelig zouden kunnen verstoren. Bovendien zal eerst, in Mei volkomen klaarheid over de ontwikkeling van den binnenlandschen politieken toestand in Pruisen-Dqitsc.hland en in Frankrijk gescha pen zijn, terwijl men dan ook het Mandsjoerij- sche conflict definitief hoopt opgelost te heb ben. Dit betoog is inderdaad sterk. En nu moge n»en van Duitsehe zijde daar tegenover stel len, dat het onverschillig is of een regeer ïng- Briining dan wel een regeering-Hitlei aan de groene tafel te Genève zitting neemt, wijl bei den hetzelfde standpunt zullen moeten verde digen, n.l. het nationale Duitsehe standpunt, te ontkennen valt toch niet, dat de modus quo daarbij beslissend kan zijn terwijl ook niet te loochen is, dat een hangende onzekerheid steeds veel storender werkt dan zelfs de on aangenaamste zekerheid. Zouden daarom zakelijke argumenten voor een zeer kort uitstel, bijv. tot 30 Mei, na het einde der raadszitting, de overhand houden, dan behoeft men daarin nog geen sombed tee- ken te zién. Beter een conferentie, welke en kele weken later aanvangt, dan een conferen tie, welke mislukken moet en absoluut tot een fiasco gedoemd is. Boven alles moet de eisch staan, dat de ontwapenings-conferentie bijeen komt en dat zij slaagt. Deze eisch zal te Parijs weerklinken; hij zal klinken hoog boven alle nationale meenings- verschillen uit, als de vastberaden wil der vol ken om het „nooit-weer-oorlog" ten volle te verwezenlijken. Laval spreekt Laval heeft voor 'n vol bezette kamer zijn aan gekondigde rede gehouden, die ongeveer «en uur heeft geduurd. Hij heeft daarin vooral de opvatting van de Fransche regeering met be trekking tot de schadevergoeding en de Duitsch-Fransche toenadering uiteengezet. Laval begon zijn rede met 'n overzicht van de gebeurtenissen, die zich hebben voorgedaan, sedert Hoover het voorstel voor het morato rium heeft gedaan. De destijds gedane opti mistische voorspellingen zijn nie-t in vervul ling gegaan. Integendeel volgde daarop spoe dig de groote Duitsehe bankcrisis, waarmede een periode van onrust werd ingeleid. Een bijzonder gunstigen indruk maakte de uitlating van dr. Brtining. die het een trage die in de geschiedenis van Duitsch an en Frankrijk noemde, dat de beide vo en n i tegelijk hetzelfde woord hebben kunnen spreken Het antwoord hierop kunnen de ge beurtenissen geven op den dag als aan gene züde van den Rijn de natitlonaal-socialistische betoogingen opgehouden zullen hebben. Voorts besprak Laval zijn bezoek aan Lon den en Berlijn en de beraadslagingen te Bazel. Ook de reis naar Washington heeft goede resultaten gehad. In de Ver. Staten beseft men thans duidelijk den toestand van Frank rijk en de offers, welke Frankrijk voor de ontwapening heeft gebracht. Washington weet thans, dat Frankrijk den vrede wil. Ieder mis verstand in dit opzicht is verdwenen. Er is lang over de Duitsehe crisis gespro ken. Frankrijk is thans tegen een herhaling van een plotseling optreden, zooals dat in Juni bij de afkondiging van het moratorium het geval was, beschermd. Daarna besprak Laval de rechten van Frankrijk op de schadevergoeding. Daarbij richtte hij vrij scherpe woorden aan het adres van Duitschland, dat zijn gelden verkwist heeft en op het oogenblik, dat het moest be talen, verklaarde daartoe niet in staat te zijn, wat een gewoonte van Duitschland is gewor den. (Bijval van het midden en van rechts). Laval verklaarde, dat hij de ellende van het Duitsehe volk beseft. Duitschland is onge twijfeld zwaar door de wereldcrisis getroffen doch ook andere landen zijn daarvan niet verschoond gebleven. Frankrijk heeft steeds geweigerd gelden te verspillen. Het heeft zijn plichten vervuld, in het bijzonder zijn verplichtingen voor de in ternationale solidariteit, doch er zijn gren zen, die men niet mag overschrijden. Na Laval voerden nog enkele sprekers het woord, die critiek op de rede oefenden en o.a. verklaarden, dat Laval weinig nieuws heeft gezegd. Verder wezen zij er op, dat een regeling met Duitschland noodzakelijk is. In Katholieke kringen van Polen is den laatsten tijd een opgewekte weldadigheidsactie op te merken, welke ten doel heeft, die armen hij te staan, welke door de economische crisis het meest zijn getroffen. Daarbij neme men in acht, dat deze actie wordt gevoerd, geheel onafhankelijk van de ~roote charitatieve organisatie van St. Vin- centiuis a Paulo. Het Poolsche episcopaat nam het initiatief, door de geloovigett op te wekken en door spe cial instructies voor de geestelijkheid uit,te vaardigen. Volgens de verordeningen der bisschoppen zullen in alle parochies speciale huipcomité's wordeq opgericht. Bovendien zal in elk deke naat nog een comité worden opgericht. Boven al deze huipcomité's staan de bijzon dere diocesane comité's. In elke parochie, waar a' *en weldadigheMsvereeniging bestaat, wor den afzonderlijke seclies gesticht, vooral bij de afdelingen de» Katholieke weidadigheids- vereetiifiag wcharita en der Katholieke actie hulpcomité'» bel)ben de volgende taak, (we nomen als voorbeeld het diocees Warschau i voIgM» de verordening van Z.Em. Kardinaal Kakowski: ie samenstelling van een armen- lijst, informaties over die personen, welke om "teun vragen. 3e onderzoek naar de nood zakelijkheid der ondersteuning; 4e onderzoek naar de grootte der ondersteuning en de wijze, waarop de hulp kan plaats hebben; 5e inza meling van geld, levensmiddelen en kleeren Reeds werd aan vele armen door deze hulp comité s moreels en materieele hulp gebracht. PARIJS, 26 November (II.N.) Een kamer commissie heeft de begrooting voor het vloot, boufwprogram van 1932 goedgekeurd. Volgens dit program zullen gebouwd worden 4 kleine kruisers en twee torpedobooten, terwijl voorts feet plan is, ook een opmetingsschip en een fcftnpïipeariboot te bouwen. Bekl. prof. Klotz aan het ivoord. LiiBECK, 26 November. (W.B.) In het ver- dere verloop van het tuberculoseproces deelde beklaagde, professor dr. Klotz mede, dat, als hij indertijd verklaard heeft, dat dr. Deycke de cultures vernietigd heeft, dit op eeu ver. gissing berust. Hij had zich van de zaak op de hoogte gesteld en zijn vergissing terstond medegedeeld. Na het ongeluk zijn verscheidene artsen uit het buitenland te Liibeck geweest en de uit latingen van deze lieeren hebben hem op de gedachte gebracht, dat men wellicht reed3 hij eerdere gevallen van twee met name genoem de kinderen van voedingstuberculose zou heb- ben kunnen spreken. Misschien heeft men, door de persoonlijk heid van dr. Deycke beïnvloed, indertijd aan deze beide gevallen niet die beteekenis ge hecht die men er eerst na het ongeluk aan héchtte. Het is misschien een „tragedie van de autoriteit" (van een persoon) en het is treurig, dat meu de beide" gevallen niet vol doende is nagegaan. Zij zijn misschien een waarschuwing des hemels geweest, welke men in den wind heeft geslagen, Men wist, dat het Cal met te-serum onscha delijk is. Spreker dacht indertijd,-dat er iets vreeeids in do entstof gekomen moest zijn, zij het, dat de entstof virulent werd, of zij het, dat menscbelijke bacillen er in gekomen wa ren. Dit vermoeden heeft hij tot uitdrukking willen brengen. Dat hij indertijd «eggen wil de: zeker of niet zeker is iets anders in Lii beck uitgegeven dan het B. C. G„ daarvan kan geen sprake rijn. Dat een vervklscht. Calmetteserum uitgege- ven zou zijn, kon hij zich in het geheel niet indenken. Hij was slechts van meening, dat de vele sterfgevallen slechts bewijzen moesten, dat er iets gebeurd was. Sinds Mei 1930 heeft hij rekening gehouden met de mogelijkheid van een verhooging der virulentie. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, werd de zitting tot Vrijdag verdaagd. Dezer dagen bracht kardinaal Gasparri een bezoek aan de koloniale tentoon stelling, die te Rome gehouden wordt. LONDEN, 26 November. (V.D.) Het kabinet heeft besloten, in den loop van de komende week een wetsontwerp in te dienen tot het heffen van nóodtarie.veii op den invoer van z.g. luxe-ievensmiddelen, als vruchten, jonge groenten, nieuwe aardappelen, melk, room, ge conserveerde vruchten, enz. Aangezien de behandeling van deze vet on geveer een week zal dnreu, verwacht men, dat het lagerhuis niet voor 11 December a.s. op Kerstreces gaat. In lagerhuiskringen rekent men er op, dat de invoering van een maalgebod voor Engei sche tarwe ten bedrage van 15 pet. uiterlijk in het begin van 1932 in werking zal treden, terwijl de kwestie van een maalgebod voor tarwe uit de Britsche dominions eventueel zal worden geregeld door de imperiale economi sche conferentie. De „Times" verwacht voorts een verklaring van den minister van landbouw over de beet wortel-suiker-politiek. PARIJS, 25 November. (V.D.) De invoering eener invoerbelasting ad 15 voor waren uit landen met lage valuta kan worden verwacht als maatregel tegen de Engeische douanepoli- tiek. Een ander wetsvoorstel, dat voorziet in een algemeene verhooging van den invoer op fa brikaten en halffabrikaten zal reeds dezer da gen worden ingediend bij de kamer. Voorts is de Fransche regeering voorne mens jekere importartikelen streng te con tingenteeren. Hierbij "heeft zij allereerst het oog gericht op de Nederlandsche bloemen, Poolsche eieren, Belgisch gevogelte, zoomede Belgische eieren. Voor de Fransche industrie zullen eveneens uitgebreide beschermings maatregelen worden genomen. Vrijdag zal een ministerraad worden gehou den, ten einde den toestand te bespreken. De regeering is vast besloten, zich door gee nerlei protesten van haar voornemen te laten afbrengen, den ter bescherming van de bin- nenlandsche industrie ingeslagen weg verder te vervolgen. LONDEN, 26 November (V. D.). Het voorne men der Fransche regeering, om het invoer quotum van de Engeische koloniën te bepalen op 72 pet. van den gemiddelden invoer der laatste drie jaren wordt door de Engeische pers algemeen als een zware slag voor den Engelschen kolen-invoer beschouwd. De uitvoering van dezen maatregel zal een vermindering van den export naar Frankrijk met één millioen ton beteekenen. In het lagerhuis is na het bekend worden van de Fransche tariefverhaoging van 15 pet. op Engeische waren namens de regeering ver klaard, dat stappen hij de Fransche regeering zijn gedgan en dat Engeland over de middelen beschikt, om de noodige maatregelen te nemen. In aansluiting op deze verklaring verlangt de „Daily Telegraph" een handelsovereenkomst met Frankrijk, waardoor beide landen dezelfde voorrechten krijgen, zoodat de voor Engeland ongunstige handelsbalans met Frankrijk in evenwicht kan worden gebracht. Het blad eischt verschillende wijzigingen, die Frankrijk wel in den beginne onaanvaard baar zal verklaren, doch slechts zoolang tot Engeland kort en bondig zegt, dat er dan niets anders overblijft dan den invoer der voornaam ste producten, zooals wijn, cognac, zijden goe deren en weelde-artikelen geheel te verbieden. Ook Japan van de partij. TOKIO, 26 November. (V. D.). In verband met. de invoering van beschermende rechten in Engeland heeft het Japansche ministerie van financiën in het kabinet een ontwerp aanhan gig gemaakt tot verhooging der invoerrechten. In Japansche kringen van handel en industrie verluidt, dat deze wet reeds per 1 December a.s. in werking zal treden. Door Leuvensclie studenten? Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Volgens de „Nation Beige" werd koning Al bert. toen hij Dinsdagnamiddag een bezoek bracht aan de landbouwschool der eerw. fra ters, te St. Truiden, bij het uitstappen uit zijn auto door Leuvensclie studenten uitgejouwd. Er volgde een handgemeen tusschen konings gezinder! en de tegenbetoogers; van deze laat- sten werden er twee gearresteerd die, nadat procesverbaal was opgemaakt, in den loop van den avond in vrijheid werden gesteld. Tot zoover de „Nation", wier bericht wij met het noodige voorbehoud mededeelen. 't Is bijna ongelooflijk, dat studenten van de Alma Mater zich aan een dergelijke manifes tatie hebben schuldig gemaakt. Zij toch in de eerste plaats hadden moeten weten, dat de koning sedert jaren reeds zijn boogen invloed aanwendt., om de Vlaamsche kwestie op eeu voor de overgroole meerderheid der Vlamin gen bevredigende wijze te doen oplossen. GENèVE, 26 November (V.D.) In volken- bondisfcringen geeft men hier toe, dat de ge ruchten van den laatsten tijd betreffende het Uitstellen van de ontwapeningsconferentie steunen op een bepaald streven in dezen bij eenige Europeesche mogendheden. Men heeft hier den indruk, dat, behalve de Fransche, ook de Engeische regeering veel zou voelen voor uitstel der conferentie tot einde Mei, daar bij een gelijktijdige behande ling van de ontwapenings- en de herstelkwestie de werkzaamheden der regeeringen te veel omvattend zouden worden. Men acht het niet onmogelijk, dat tijdens de raadszitting te Parijs de secretaris-generaal van den volkenbond en de vertegenwoordigers va.n Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten reeds voeling met elkaar hebben gehou den over deze aangelegenheid. Van de zijde van het volkenbondssecretariaa; wordt er echter uitdrukkelijk op gewezen, dat tot nu toe nog geen voorstel is gedaan, ook niet op officieuze wijze, om de outwapenings- conferentie uit te stellen. Mevr. Liider tot de vrouwen. PARIJS, 26 November. (N.T.A.). Het inter nationale congres voor de moreele voorbe reiding der ontwapening, waaraan 600 ge delegeerden uit 17 verschillende landen deel namen, is, gelijk aangekondigd, hedenmorgen geopend met een zitting, waarop de vraag; „Waarom ontwapenen werd besproken. De Duitsehe gedelegeerde, mevr. Lüder, richtte een dringenden oproep tot de vrouwen der geheele wereld, om mede te werken bij het bestendigen van het vertrouwen in den vrede en het geloof aan den vrede, zonder welke een herhaling van den wereldoorlog niet te verhinderen is. Zoolang de volken zioh zwaar bewapenen en wantrouwend tegenover elkaar staan, is geen ware vredesgeest mogelijk. Vertrouwen en openhartigheid zijn de beste wapens van den vrede. Hóe echter kunnen deze wapens met succes worden aangewend, zonder een rechtvaardig heid, die eindelijk een einde maakt aan moreele verdachtmakingen, waardoor geheele volken beiast worden Deze verdachtmakingen zijn niet alleen een slag in het gelaat van de historische waar heid, doch zij vormen ook een basis voor onrust en vertwijfeling, welke de grondstelling van de internationale gemeenschap bedreigt. Wederkeerig begrijpen, wederkeerige achting, vrijwillig opgeven niet alleen van het „recht van den sterke", doch ook van den moreelen dwang, dien men aan één volk heeft opge. legd, zijn onvoorwaardelijke noodzakelijkheden voor een vreedzame en vertrouwvolle samen leving der volken. Tot het bereiken van deze noodzakelijk heden moeten vooral de vrouweu arbeiden. Zij moeten haar stemmen in alle staten ver heffen en den staatslieden, dié nog besluiteloos twijfelen, en den volksvertegenwoordigers, die nog angstige berekeningen maken, te verstaan geven, dat zonder vertrouwen geen vrede be staan kan. De vrouwen eischen daarom de ontwape ning, niet uit overvloeiende sentimentaliteit, doch uit de bittere en gruwelijke ervaring, die zij in het verleden hebben opgedaan Onvoorzichtigheid de oorzaab WARSCHAU, 26 November. (V.D.) Door onvoorzichtigheid ontplofte gisteren in de wo ning van den chauffeur Osucliowskl een blik met benzine. De ontploffing was zóó hevig, dat de muren van de belendende woningen werden inge drukt. De woning van Osuchowski stond In ee:i oogwenk in lichte laaie en de snel om zich heen grijpende vlammen, tastten ook de belen dende perceeleri aan. Onder do puinhoopen van de door do ont ploffing en het vuur vernielde woning vond men de gedeeltelijk verkoolde lijken van den chauffeur Osuchowski, zijn zuster en zijn ver loofde, en in het aangrenzende perceel een 'rouw en een tweejarig kind, die eveneens waren omgekomen. Adolph Ilitler, leider der nazis. GOEDERENTREIN ONTSPOORD Bij Dresden is een goederentrein, bestaande uit een locomotief en vier wagons, ontspoord. De machinist en de stoker werden gedood, ter. wijl eeu conducteur zwaar gewond jverd, Geen onregelmatigheden MAAGDENBURG, 26 November (W.B.) Se dert eenige dagen wordt de directeur van het plaatselijke bijkantoor der Deutsche Bank und Diskontogesellschaft, dr. Wehmann vermist. De reden van zijn verdwijning is nog niet bekend. Volgens een verklaring der bank kun nen onregelmatigheden in het beheer van het bijkantoor niet do oorzaak rijn. Zooals gemeld, hebben In heel Hessen huis zoekingen plaats gehad bij verscheiden leiders der nati anaal-socialisten. Omtrent de aanleiding tot dit plotselinge politie-optreden tegen de nazis, meldt de „Ber liner Boersen Kurier", klaarblijkelijk op grond van inlichtingen, welke de Pruisische minis ter van binnenlandsche zaken aan een bepaal den kring van persvertegenwoordigers heeft verstrekt, volgens welke reeds midden-Septem- ber door de nazis-leiders zekere „richtlijnen" waren opgesteld, tijdens een geheime bespre king op het Boxheimer Hocb bij Lampertheim. Aan deze bespreking zouden deelgenomen hebben de nationaal-socialisten kapitein b. d. Wassung, dr. Brest, dr. Wagner, dr. Schaef- fer, kapitein-luitenant b. d. von Davidson, en de particuliere secretaris van den districts leider van Hessen Stavienoga. Schaeffer, die zich reeds bezwaard had ge- yoeld over de ontworpen nationaai-socialisti- sche plannen heeft het toen ontstane „pro gram" reeds half September medegedeeld aan den president van politie te Frankfurt a.d. Main, die het onmiddellijk doorstuurde naar het Pruisische ministerie van binnenlandsche Door vergelijkingen van handschriften heeft men vastgesteld dat correcties in den oor- sprenkel ijken tekst van de hand van dr. Brest waren. Het draagt den titel: „Ontwerp voor de eerste bekendmaking van onze leiding na het verdwijnen der bestaande hooge staatsautorl- teiten en na de (verwinning op de commune in een voor uniform be- uestuur geschikt gebied." Het ontwerp be- helst een bevel aan ae geheele bevol king, om aan alle verordeningen der nationaal-socia- listen, onverschil lig van welken rang, terstond ge hoor te geven, te- gestand wordt principieel met den dood gestraft. Verder wordt ge last de inlevering van alle vuurwapens binnen 24 uur. Wie dan nog in 't beziit van zulk 'n wapen blijkt te zijn. wordt zonder vorm van proces op staanden voet doodgeschoten. Met de doodstraf worden ook bedreigd amb tenaren, beambten en arbeiders in openbaren dienst, die hun werk neerleggen en zij die de uit te vaardigen noodverordeningen over treden. Het document behelst verder richtsnoeren, voor de eerste noodverordeningen, ingevolge welke alle levensmiddelen zonder vergoeding kunnen worden opgevorderd en elke verkoop van voedingsmiddelen wordt verboden. Over- tredingen worden met confiscatie van het ge. heelé vermogen of den dood gestraft. De voedselvoorziening zou geschieden door oollectleve voedselverstrekking op vertoon van levensmiddelenkaarten. In een andere speciale verordening, „ter be scherming van den eigendom", heet het, dat de leiding met het oog op de redding van het leven der bevolking genoodzaakt is, over het geheele vermogen der bevolking en van al haar leden afzonderlijk te beschikken. Er bestaat tot nader order geen particulier inkomen meer. De bestaande stand van het vermogen wordt o.a. gewaarborgd daar het verbod van executies, opschorting van verja ring, opheffing van den rentedienst voor- geldvorderingen, huishuur etc. Nog een ander ontwerpverordening behan delt den nationalen arbeidsdienstplicht, waar- onder ieder Duitscher (geen joden en derge- lijken) van mannelijk of vrouwelijk geslacht en van 16-jarigeb leeftijd valt, voor zoover hij of zij niet in dienst der overheid is, of tot de stormafdeelingen of landweer behoort. Zooals gemeld, moet de afgevaardigde van den Hessischen landdag het document hebben uitgeleverd. Ook zou een lid van de rijkspartij leiding van de uationaal-socialisten n.l. Daré het stuk gekend en er zijn goedkeuring aan gehecht hebben. Dementis en officieele bevestiging. Volgens berichten uit München, het hoofd kwartier der nationaal-socialistein, heeft de partijleiding aldaar meegedeeld, dat zij door de berichten uit Darmstadt geheel verrast was. Het is uitgesloten, aldus genoemde leiders, dat de partij of de partijleider Adolph Hitier ook maar iets met het. geruchtmakende docu ment te maken hebben. De partij heeft niet het minste te verbergen. Wanneer het, document inderdaad bestaat, kan het slechts eeu vervalsching of een onver, antwocrdelijke particuliere onderneming van eenige personen zijn, die daardoor hebben ge handeld in seherpsten strijd met de orders der partijleiding en die dan ook automatisch uit de partij zullen worden gezet. Intusschen zijn de hij dé huiszoeking in Hessen gevonden documenten nauwkeurig on derzocht en werd, op grond van dat onderzoek, heden ochtend door de Hessensche regeering officieel meegedeeld, dat „de gisteren bij ver- scheidene vooraanstaande personen in het dis trict Hessen der nationaal-soeialistische partij gedane huiszoekingen, die ten doel hadden het opsporen van „noodverordeningen der illegale nationaal-soeialistische regeering" en andere documenten ten voile zijn geslaagd. De echt- heid der documenten staat buiten twijfel even ais het feit. van de samenstelling ervan door den assessor. Terrcur-plan tegen ,t volk. LEIPZIG, 26 November. (V.D.). De Ober- Reichsanwalt dr. Werner heeft, naar aan leiding van de gebeurtenissen in Darmstadt, medegedeeld, dat liet. optreden der politie aldaar niet op zijn bevel is geschied. Hoe de politie van de zaak op de hoogte ia gekomen, ia nog niet beltend, Gisteren had dr. Werner een onderhoud mef den PruiBischen minister van binnenlandsche zaken, dr. Severing. Het document, waarop de beschuldiging van hoogverraad is gedaan, schijnt afkomstig te zijn van Best. Dr. Werner heeft geadviseerd, om de schrijf, machine van Best, in be&ag te nemen, ten einde het bewijs van de beschuldiging te kunnen leveren. Het staat nog niet vast, of meu hier ia werkelijkheid met hoogverraad te doen heeft. Voor zoo ver tot nog toe valt na te gaan, schijnen de maatregelen, die in Ihet document worden beraamd, mch niet te richten tegen de thans grondwettelijk aan het bewind zijn de regeering, doch hebben zij tot voorwaarde, dat de huidige regeering bij uitvoering van de maatregelen reeds vervangen is door een bewind van de „Commune". Deze onwettige heerschappij der „Communes" zou tot stand gebracht moeten worden door da nationaai-socialfsten en pas dan zou mea de maatregelen kunnen nemen tot herstel van orde, veiligheid en rust, die in het stuk genoemd worden. „N. S. Pari. Dienst" ver De iwlitie.president van Berlijn heeft op grond van de door den rijkspresident uitge vaardigde verordening ter bestrijding van politieke uitspattingen het mededeelingenblad van de nationaal-soeialistische rijksdagfractie, „Nationaal-Socialistische Parlementsdienst" ge. naamd, voor den tijd van drie maanden ver bonden, met onmiddellijke inwerking treding van het verbod. De aanleiding hiertoe was een artikel van' den afgevaardigde Kube onder het opschrift: „Nog steeds uitzonderingsbepalingen tegeD de nationaal-soeialistische partij", waarin werd aangedrongen op 'n gewelddadige ontbindings. politiek van het ambtenarencorps. Dr. Best onvindbaar, BERLIJN, 26 November. (W.B.). De bladen melden, dat assessor dr. Best sinds gisteren avond niet meer te vinden Is. Hij is „met verlof" gegaan, zonder van zijn' meerderen afscheid te nemen. Dr. Schilfer in verhoor, LEIPZIG, 26 November. (W.B). Het verhoor van dr. Schafer heeft den geheelen dag ge. duurd en werd pas in de late avonduren beëindigd. Dr. Schafer verklaarde o.a., dat zijn be zoeken bij den politie-preeident te Frankfurt en bij den Pruisischen minister van binnen landsche zaken niet ten doel gehad hadden een proces wegens hoogverraad aanhangig te maken- Hij heeft er veeleer slechts op willen wijzen, dat in nationaal-soeialistische kringen volgens zijn meening onzinnige economische inzichten en opvattingen heerechen over de te nemen maatregelen, ingeval zij de maoht In handen krijgen. Hierop heeft hij de autori teiten opmerkzaam willen maketf. Over mogelijke maatregelen, welke in ver. band met het verhoor van dr. Schafer ge troffen zullen worden, kan thans nog niets worden medegedeeld, daar nog verder materiaal in deze zaak verwacht wordt. Verklaring afgev. Göring. BERLIJN, 26 November. (W.B.) De rijksdag, afgevaardigde Göring heeft in opdracht van den nationaal socialistischen partijleider Adolph Hitler in verband met de voorvallen in He» sen den rijksminister van binnenlandsche za ken de volgende verklaring doen toekomen: De berichten over de zoogenaamde hande. lingen van hoogverraad van de partij in Hes» sen zijn de partijleiding eerst door de pers be kend geworden. De rijksleiding zoowel als de leidende pan. tijbesturen hebben niet het minste hiermede te maken. De rijksleiding handhaaft, in elk geval haar dikwijls genoeg tot uitdrukking gebracht standpunt van de meest strenge wettelijkheid. Zij zal de voorvallen in Hessen onderzoeken en tegen ieder die niet binnen de normen dgr wettelijkheid blijft, zonder pardon optreden en hem uit de partij sluiten. Verklaard wordt nog, dat de „Gerichtsas. sessor" Best geheel op eigen houtje heeft ge. handeld en door zijn antecedenten te verzwij gen in de partij in Hessen binnengedrongen PARIJS, 26 November (N.T.A.) De Japan sche volkenboudsdelegatie deelt mede, dat, ondanks de door de koudie veroorzaakte transportmoeilijkheden, de terugtrekking van de Japansche troepen uit Tsitzikar op 24 No vember begonnen is en nog steeds voortduurt. Optimisme in den V. B.-raad. PARIJS, 26 November (N.T.A.) In de geheime zitting van den volken bondsraad heerschte hedenmiddag een zekere optimistische stem ming. Dit optimisme viadt zijn grond in het feit, dat de Chineesche gedelegeerde van zijn regee ring instructies heeft ontvangen, welke, hoe wel z(j den raad nog-niet ter beschikking zijn gesteld, volgens de verklaringen van den Chi- neeschen gedelegeerde zekere mogelijkheden zouden bieden tot een compromis. HET LOONCONFLICT IN HET- ROER- j GEBIED. ESSEN, 26 November (H.N.) De kamer van arbitrage heeft vandaag een scheidsrechter lijke uitspraak gedaan voor het loonconflict in het Roergebied. Volgens deze uitspraak wordt het tegenwoordige loon tarief tot 31 December verlengd. Het kan op 1 December tegen 31i December worden opgezegd. De werknemer# hebben deze uitspraak goedgekeurd, terwijl werkgever* er rich tegen verklaarden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9