grrr NATIONAAL CRISIS-COMITE. HEEREN BAAI DEFENSIE IN DE TWEEDE KAMER. Kasvoorschotten aan de Kon. Holl. Lloyd? verschaft U wolken mm genot. 7ATERDAG 28 NOVEMBER 1931 HALLO, BANDOENG MEER BEZUINIGING MOGELIJK? DE KAMER WEIGERT. k- ONZE BAND- EN VETERINDUS TRIE BEDREIGD, De concurrentie van het buitenland op de Ned, markt. OM REGEERINGSMAATREGELEN VERZOCHT. FRANKRIJK'S CONTINGENTEERINGS- MAATREGELEN. Contingenteeringsivel aan de orde. MEN BETREKKE DE JEUGD IN DEZE LIEFDADIGHEIDS ACTIE. Geen giften in natura zenden. Verzocht wordt daarvan schriftelijke toezegging te doen. Ook voor U is deze fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommel qratis beschikbaar! ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS REGELING VAN DEN UITVOER. In verband met contingenteerings- maatregelen van andere landen. EEN WETSONTWERP INGEDIEND. GOEDE VANGST DER POLITIE. MET HET HOOGSPANNINGSNET IN AANRAKING. KACHEL UITEENGESPRONGEN. •n Radio-bericht uH Xnf tr°Pr,' X Een dringend beroep op bet Ne artikel zijn. Een dring t ondergang derlandsche volk van de talloo yeTre bedreigde gezinnen daarginds, Oosten. geheele aarde over, ook Salariskorting, gelukkig afgewenteld in ons Nederlandse gen tot 1 April a. artikel niet ongelezen Neen\Saad er zijn er, die in Indië ge- ter zij. In 'genoten, die schatrijk in het Moederland terugkeerden; het aantal van die jaoeaei ia echter, vooral in de latere PlEn onder die „steinreiche Hollander", die hier dikwijls als type van den Europeaan in Tnfiïë doorgaan, is niet één ambtenaar. Ook een Tndisch ambtenaar wordt .nooit een rijk man. Goddank wordt het slagen van een ambtelijke carrière niet afgemeten naar de hoeveelheid kanitaal welke is verzameld. De ambtenaar in Indië brengt het verder of minder ver op de ambtelijke ladder. Zij, die de hoogste sporten bereiken, hebben een salaris, dat hoog schijnt, doch allerminst hoog is, als men de groote verantwoordelijkheid van die enkelingen kent. Een grootere, hoewel op het totaal nog betrekkelijk kleine categorie van ambtenaren geniet er na vele jaren met succes te hebben gewerkt een maximum inkomen, dat een zekere mate van vrijheid ten aanzien van de opvoeding der kinderen veroorlooft. Een derde groep en dat is de massa leeft op een salaris, ternauwernood voldoende om te voorzien in het levensonderhoud. Dit zijn de minimumlijders, menscben met gerafelde jasjes, stille armoede-gezinnen. Het is dan ook, geachte lezer, in Indie met de verdiensten wel totaal anders gesteld dan men hier in ons goed vaderland, door enkele witte raven en een berg volksfantasie, WÏnddiTkis een goed land, men kent er geen winterkou, men sterft er niet gemakkelijk van den honger, een bordje rijst is er goedkoop, maar dat men er geen geldzorgen zou kennen De gezinnen kennen daar hun zorgen, even goed als hier. Vraag het aan de Paters, die Indië ten zegen, hun missiewerk verrichten on der de gloeiende stralen der tropenzon. Zij kennen ze, de maand in, maand uit voorttob- bende klein-ambtenaarsgezinnen, zooals wij ze kennen. En zij weten als wij welk een ellende velen wacht, die 1 Januari a.s. nog- maals 5 gekort zullen worden in hun inkom- Sen, waarvan 1 Juli JA reeds 5 afgenomen *Een half milliard bijna te kort op de be grooting. Dat moet toch gevonden worden Zeer zeker. In benauwde tijden dient gerant soeneerd. Maar en nu komen we aan de kern van ons betoog moeten allen gelijke last worden opgelegd, of moet er rekening wor den gehouden met de draagkracht Mag men in normale tijden al voorstander zijn van een gezinsloon, een ieder in staat stellend even tueel een gezin te stichten, in knellende tij den, wanneer het geheele economische verband ontwricht is, mag, neen moet de overheid ko- men tot differentiatie van de loonen, reke ning houdend met gehuwd en ongehuwd zijn en met kindertal. En het is daarom, dat wij namens de grootste R.-K. ambtenarenvereeniging in Nederlandsch- Indië, den Katholieken Onderwijzersbond en het Secretariaat van R.-K. Ambtenaren en Particu liere Werknemers daar te lande, komen met het voorstel de noodzakelijke kortingen zooda nig toe te liassen, dat gehuwden en groote ge zinnen minder zwaar getroffen worden dan de bachelors. Moge dit voorstel een gunstig onthaal vin den bij het Nederland ache volk in het alge meen, de Nederlandsche Pers in het bijzonder, vooral ook bij de leden der Staten-Generaal, niet het minst bij Zijne Excellentie den Minis ter van Koloniën. In een volgend artikel hopen we uitvoerig aan te toonen, dat de door ons voorgestelde dif ferentiatie van de kortingen zeer goed door te voeren is, en dus de groote moeilijkheden, waar in bij een uniforme inhouding de gezinnen noodzakelijk zullen komen, kunnen worden vermeden. Het R.-K. Comité van Actie Db. W. BROKX, Breda. B. A. CRUL, Nijmegen. ALB. SMITS, Den Haag. P. W. VAN SCHENDEL, Secretaris. Riouwstraat 71 Den Haag. Men meldt uit Tilburg; Een dertiental fabrikanten van band, leden van de R. K. Ver. van werkgevers in de tex tielindustrie, hebben zich gewend tot den mi nister met een adres, waarin zij erop wijzen, dat het voortbestaan der Nederlandsche band en veterindustrie ernstig bedreigd wordt, eener- zijds door de meer en meer toenemende beper king van de mogelijkheid tot export, anderzijde door den in omvang steeds grooter wordenden import, waardoor bet afzetgebied der Neder landsche band- en veterindustrie ook in eigen land voortdurend beperkter wordt. Met gegevens, ontleend aan de handelsstatis tieken over 1928, 1929 en 1930 wordt dit aan getoond. Adressanten verklaren dat zij, zoo niet op korten térmijn door de regeering maat regelen worden getroffen waardoor aan de thans nagenoeg onbeperkte gelegenheid, welke de buitenlandsch© industrieën bezitten om op de Nederlandsche markt de Nederlandsche band- en veterindustrie concurrentie aan te doen, paal en perk worden gesteld de bestaans mogelijkheid dezer laatste industrie ernstig bedreigd achten. Zij verzoeken daarom den minister zijn aan dacht te Willen wijden aan den zeer ongunsti- gen toestand, waarin de inheemsche band- en veterindustrie verkeert en dringen bij de re geering met klem aan op het treffen van maat regelen door welke verbetering in dezen toe stand zou kunnen worden gebracht, resp. ver deren achteruitgang daarvan voorkomen. Het traditioneele debat R. J. CASTENDIJKf De overleden oud-inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat heet niet R. J. Kastendijk, doch R. J. Castendijk, HET MILITAIR WENSCHELIJKE EN HET ECONOMISCH MOGELIJKE Om 10 voor 4 Donderdagnacht wel te ver staan vroeg de heer Wijnkoop zou instan- telijk aan den voorzitter, dat deze hem zou vergunnen zijn rede Dinsdag te mogen hou den, dat mr. Beumer, die het praesidium be kleedde, aan dit verzoek redelijkerwijze niet meer kon weerstaan. De president had gemak kelijk voortgaan kunnen eischen, maar de scherpzinnige anti-revolutionair is een te on partijdig en objectief man, dan dat hij van zijn macht misbruik zou maken. Toch was het doel der langdurige vergadering hiermee ge frustreerd: het sprekerslijstje was niet uitge put en de Minister had nog niet, zooals de bedoeling was, het woord genomen. Als de heer Wijnkoop in den vervolge wéér niet wenscht te spreken vanwege het late uur, ware het intusschen wenschelijk, dat hij zich öf vroeger liet inschrijven öf tijdig waar schuwde. Op deze wijze Immers wordt de po sitie van den voorzitter, die vanwege de vele wetsontwerpen zich wel haasten moet, er niet aangenamer op tegenover andere Kamerleden, die ook niet voor hun genoegen In het holle van den nacht spreken. Maakte de heer Van Zadelhoff al niet ernstig bezwaar, toen hij om twee uur zijn ontwapeningsspeech moest af steken? Rechtstreeks over de ontwapening is overi gens niet veel gesproken. Met den Minister waren de meeste afgevaardigden het eens, dat een jaariijksch terugkeerend debat over deze materie geen zin heeft. Al is ridder van Rap- pard als eerste spreker met een heftige en niet onverdienstelijke rede de ontwapenaars te lijf gegaan. Meer genoegen hebben wij ech ter beleefd met de rede van majoor Schaep- man, die een sterken positieven inhoud had. De bezuinigings-mogelükheden op Defensie speelden hedenavond een hoofdrol in de dis cussies Er werden natuurlijk wel een aantal ondergeschikte zaken behandeld zoo heeft de heer v. d. Bilt enkele wenschen van het marine-personeel vertolkt en pleitte de heer v d Houven voor verbetering van het lot der loodsen, terwijl mevrouw Bakker op uitbrei ding dér Dienstweigeringswet aandrong en de heer Duymaer van Twist zoowel aan het ge vloek als aan de verspreiding van anti-mili- tairistische lectuur in de kazernes een einde wil zien gemaakt maar de hoofdzaak was toch het financieel aspect der begrooting. Het is met de bezuiniging op Defensie een eenigszins ingewikkelde zaak. Dat komt voor eerst door de ineengestrengelde becijfering der begrootang. Haar oorspronkelijk eindcijfer voor 1932 was 98.731.809. Hiervan bedroegen de nominaal-militaire uitgaven 91.153.230. In werkelijkheid vielen er ook de bijna 60 millioen personeelkosten onder, zoodat de mi litaire uitgaven in strikten zin 35.421.735 bedroegen. Daarop is Minister Deckers met een gewij zigd ontwerp der begrootingswet gekomen en een bezuiniging van het niet onaanzienlijk bedrag van 5.600.000, sterker bezuiniging dan op welke andere begrooting ook. Zij is hoofdzakelijk gevonden op besparing van ma- nine-maiterieel, maar daarnaast heeft ook de landmacht op vrij intensieve, zij het op tijde lijke wijze bijgedragen. Over den aard dezer bezuiniging is het oor deel uiteenloopend. Zij gaat den heeren Duy maer van Twist, van Rappard, Tilanus en van Dijk eigenlijk te ver. Zoowel laatstgenoemde c.-h. en a.-r. afgevaardigde achtten de grens bereikt en spraken zelfs dreigende woorden. Daarmede zullen ze wel niet ernstig meenen tegen de begrooting te stemmen, doch hun be doeling zal wel meer zijn den Minister een psyc ïologisch steuntje te geven tegen de radi- ca e ontwapenaars. Had burgemeester ter Laan geen lijstje van bezuinigingen, die prac- tisch moesten bewpzen, dat de voorgestelde -5 pc inperking best ging zonder afschaffing der weermacht? De voorstellen van den soc.- dem. afgevaardigde beteekenden eigenlijk to- talé onttakeling der weermacht en bovendien in S®vaar brengen van de binnenlandsche vei ligheid. Ook de materieel-bezuiniging van mr. Marchant schijnt ons indien men althans de weermacht wil ]n standhouden en dat wil de regeering en rnet haar de meerderheid des volks ondoorvoerbaar. Over die voorstellen behoeven wij dus niet te spreken; zij hebben geen kans. Heel iets anders is echter één punt van be zuiniging door belde llnksche ontwapenaars voorgestaan en door de c.-h. en a.-r. woord voerders afgewezen: beperking van het be roepspersoneel. Op dit punt heeft de heer Schaepman een frisch geluid laten horen. Deze heeft de weer loosheidspredikers op reëele wijze te woord ge staan en van den anderen kant gedachten vertolkt, welke jarenlang in de Katholieke Staatspartij zijn verdedigd en die in breede krin gen van 't volk leven. De lijn doortrekkend van Minister Deckers, wiens belangwekken de rede uit 1922 de heer Schaep man terecht als uitgangspunt nam, heeft de Katholieke afgevaardigde er den nadruk op ge legd, dat hèl nMlitair- wenscheiijke met het economisch mogelijke moet worden ver zoend. Een personeelslast van 58 millioen is op den duur verpletterend. Deze kan niet op eens worden verminderd doch we] langzamer hand als men het beroepspersoneel inkrimpt, het vooroefeningsinstituut cultiveert en de vlootbouw rationaliseert in overeenstemming met het strikt noodzakelijke. Geheele ontwape ning is nonsens; zij bestaat ook in Denemarken niet behalve in de verbeelding der sociaal-de mocraten bier te lande. De cijfers, welke de heer Schaepman hier gaf, zijn geheel in tegenstel ling met de suggesties, welke van soc.-dem. zijde over het Deensche „voorbeeld" worden gelan ceerd. In bezuiniging is Nederland eerder een voorbeeld Heel wat goedkooper dan Zwitser land, ook al een „voorbeeld", dat de heer ter Laan ons presenteerde, maar waar de bevolking per hoofd 10 gulden per jaar aan defensie be steedt, een bedrag dat het onze ver overtreft. De denkbeelden van majoor Schaepman over de mogelijkheid van duurzame bezuiniging op onze weermacht, verdienen nauwkeurige be- Th. F. M. Schaepman. schouwing. Omdat zij ons in overeenstemming lijken met de realiteit en de algemeene volks opinie en omdat zij ook steun vinden bij de linksche partijen, kunnen zij een brug vormen waarover men elkander nadert. Zij kunnen niet alleen het behoud maar ook de moreele ver sterking van de positie onzer weermacht be- teekenen en wij gelooven, dat deze opinies, vroeger ook zooals de heer Schaepman aan toonde met volle overtuiging door mr. dr. Deckers als militaire specialiteit der grootste fractie verdedigd, een goede oplossing betee- kenen. Zij zullen, schijnt ons, op den duur voor het leger van meer belang blijken dan de wenschen van de beeren Tilanus en van Dijk, waarvoor binnen afzienbaren tijd eenvoudig geen politieke meerderheid meer zal bestaan. De Katholieke Staatspartij verwerpt de eenzij dige ontwapening, maar den wensch van Paus Benedictus de stoffelijke kracht der wape nen vervangen door de zedelijke macht van het recht kan zij mede helpen verwerkelijken door met handhaving van militaire essentialia al datgene af te snijden wat de weermacht niet dient. En de weermacht wordt niet gediend door een duurfmaar onbruikbaar apparaat; door een kostbaar kader en te weinig mate riaal; door veel beroepspersoneel en te weinig oefening. Deze dingen zijn in de positieve rede van den heer Schaepman goed tot uiting ge komen, al zal men ze nu wellicht nog niet wil len aanvaarden en al kan men over bijkom stigheden van meening verschillen. Een bijkomstigheid lijkt ons niet, dat de burgerlijke bevolking in oorlogstijd althans eenigszins geoefend is om zich tegen gasaan vallen te beschermen, noch het inrichten van bepaalde ondoordringbare schuilplaatsen door de gemeenten. Men kan dit met mr. Marchant wel in 't belachelijke trekken, maar daarmee is de vreeselijke vraag niet opgelost. Ook zelfs al zijn we totaal ontwapend de heer van Dijk wees daar terecht op kunnen hier bom men vallen en is bescherming noodig. Dat de Regeering nu een beroep doet op de gemeenten om hiertegen preventieve maatregelen te nemen, lijkt ons niet zoo dwaas. Het wap heel handig van den vrijz.dem. leider om er het gehate Kaswetje (dat nog geen wet is bij te sleepen, maar dit scheen ons weinig princi pieel. Uitgemaakt dient eerst of bescherming der burgerlijke bevolking tegen luchtaanvallen mogelijk is. Dat allen het redelooze daarvan nog niet inzien, bewijst het met groote meer derheid aanvaarde votum van het recente gas- parlement in Zwitserland, dat afweermaatrege- len wil beramen. Het probleem zoo luchthartig ter zijde schuiven als mr. Marchant gisteren avond deed, lijkt ons minstens zoo gevaarlijk als de gedachte, dat wij kruisers zouden moe ten bouwen als Engeland of Amerika. Het laat ste kunnen wij niet betalen, maar het eerste a priori afwijzen op grond van imaginaire luchtaanvallen, schijnt onredelijk. Om niet het leelijke, door mr. Marchant gebruikte woord de- mogagie op zijn jneening toe te passen. Dinsdag wordt de behandeling der begroo ting voortgezet. Nieuwe besprekingen te Parijs. Naar wij vernemen, is de commissie, die voor eenigen tijd de kwestie der contingentee- ring van den Franschen import in verband met al-Nederlandsche belangen met de Fransche regeering besproken heeft, gisterenavond we derom naar Parijs vertrokken voor bespreking der practische uitvoering van de destijds vast- oto&taItIp rperplfill. Van de commissie, die wederom staat onder leiding van dr. J. A. Nederbragt, obef der Directie van Economische Zaken, maakt ook deel uit de beer R. P- Bonthuis, vertegenwoor diger van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, en voorts een aantal par ticuliere deskundigen. ZILVEREN PRIESTERFEEST MGR. L. KIERKILS. Z. H. Exc. Mgr. L. Kierkils, Passionist, Pauselijk Delegaat in Britsch-Indië, hoopt 22 December zijn 25-jarig priesterfeest te vieren. Met de behandeling der contingenteeringswet, welke der regeering bevoegdheid moet geven tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter beperking van den invoer van goederen, heeft de Kamer een aanvang gemaakt. Twee ver dedigers zijn aan bet woord geweest. Da heer Ament heeft krachtig voor het ontwerp ge pleit in 't belang der boeren, die door over matigen invoer van vleescb bijvoorbeeld in onnoemelijke hoeveelheden worden verplet terd en door mr. van Hellenberg Hubar, die middenstandsbelangen, zoo den broodinvoer, besprak. Drie uur heeft de Kamer gedelibereerd over de conclusies der commissie inzake de te ver- leenen kasoverschotten aan den Kon. Holl. Lloyd. Men herinnere zich de historie. In een lange nachtvergadering van 25 Nov. '30 ver dedigde Minister Verschuur met eerbiedwek- kenden moed het voorstel om een contract aan te gaan, waarbij de Kon. Holl. Lloyd opnieuw voor twee millioen aan kasvoorschotten zou krijgen. Het plan on dervond heftige te genkanting van „Rot terdam", verpersoon lijkt in de oppositie KnottenbeltBrauti- gamSchouten, die geen heil zagen in den steun en wel gevaai speurden voor Rotter dam, dat door den Duitscher kan worden verdreven, terwijl de Minister Verschuur Minister daar tegen over stelde, dat de beslissende strijd werd uitgevochten in de Amsterdamsche haven. Er kwam toen de motie-Brautigam, welke werd aangenomen en een schorsing der beraadsla gingen uitlokte. De Minister bood daarna aan de Kamer een nieuw voorstel, volgens hetwelk de Staat op zich nam in 1931 en 1932 een voor schot van ten hoogste een millioen gulden per jaar te verstrekken aan den Lloyd met het voorbehoud, dat dit contract met een termijn van 3 maanden per 1 Januari 1932 zou kunnen worden opgezegd. In den loop van 1931 zou de Minister nog nagaan of het voortbestaan van den Lloyd ook na 1932 redelijkerwijze verze kerd kon worden en of een overeenkomst tot stand zou kunnen komen tusschen den Kon. Holl. Lloyd en de Rotterdam-Zuid-Amerika-lijn. Toen werd de overeenkomst z.h.st. aangeno men; slechts de heeren Beumer, Knottenbelt en de Visser wilden als tegenstemmers wor den beschouwd. Nu was gistenmidldiag het resultaat van het bovenbedoeld onderzoek aan de orde. Minister Verschuur meent, dat de huidige crisisomstandigheden den Lloyd beletten posi tief te kunnen verzekeren gereed te zijn met de reorganisatie op 31 Mei. Bovendien verwacht Z.Exc. de fusie met de Rotterdam-lijn. De Minister vroeg dezelfde bevoegdheid welke hij thans bezit tot eind November, te mogen be houden tot einde Maart 1932 met de bedoe ling het gebruik daarvan te doen afhangen van de vraag of een aannemelijke financieeie reor ganisatie in uitzicht is, tevens vasthoudend aan den eisch der fusie tusschen Lloyd en Rotterdam-Zuid Amerlka-lijn. De heer Schouten verdedigde krachtig de conclusies der Commissie en wilde beëindiging der overeenkomst. Men kon rekening houden met de situatie en de steunverleening niet op eens stopzetten, doch dan moest de financieeie reorganisatie ook binnen den bepaalden tijd tot stand gekomen zijn. De Minister maakte immers een opzegbare overeenkomst. Inderdaad, dit laatste gaf Zijn Exc. toe en hij zei er bij, dat de bevoegdhedd tot opzeg ging integraal was gebleven, maar volgens het advies van den Landsadvocaat is opzeggen eigenlijk torpedeeren. Het zou niet oirbaar zijn, omda-t de crisisomstandigheden de goedwil lende directie van den Lloyd gehandicapt hadden in haar pogingen om aan alle eischen te voldoen. Daarop legde ook de Amsterdam sche dr. Vos den nadruk. Hij greep ook het oude ministerieele argument aan van de 2600 Van meerdere plaatsen hereiken ons berich ten, dat de leerlingen van een of andere school wekelijks een kleinigheid voor het Nationaal Crisis-Comité zullen afstaan, b.v. 1 of 2 centen. Ons lijkt dit denkbeeld zeer gelukkig, mits het bedrag zoo gering blijft, dat de leerlingen het werkelijk kunnen betalen uit het zakgeld, dat te hunner persoonlijke beschikking staat, en het systeem niet ontaardt in een soort belas ting op ouders, die het bezwaarlijk missen kun nen en er moeilijk buiten zouden kunnen, om dat anderen ook meedoen. Men weet, hoe ge voelig onze jeugd juist op dit punt is. Is deze voorwaarde echter aanwezig, dan is zeker deze hulp van onze jeugd van groot be lang, zoowel materieel als moreel. Dat de tal- looze „kleintjes" hier werkelijk één „groot" zullen maken, blijkt wel uit het feit, dat alleen reeds de leerlingen van onze gymnasia, lycea, en H. B. S.en met een bijdrage van één cent in de week 18.000 gulden in één jaar jaar opbrengen. En welk leerling zou over het al gemeen niet één cent bespaard kunnen krijgen? Oneindig veel grooter echter lijkt ons het moreele voordeel. Het kan niet anders dan zeer heilzaam op onze jeugd werken, wanneer zij in deze zoo echt nationale en echt christelijke liefdadigheids actie wordt betrokken. Daardoor leeren zij van jongs af mede te leven met het lijden en de zorgen van den evenmensch en meteen zal het nationaal saamhoorigheidsgevoel in hen worden gesterkt. Dit gelukkig effect zal juist door het ge regeld bijdragen gedurende een geruimen tijd nog te zekerder worden bereikt. Ook van de kleine opoffering, die men zich zal moeten getroosten, zal in dezen tijd, waarin de vrijwillige versobering nu juist geen hoogtij viert, een gezonde opvoedende kracht uitgaan. Onze katholieke jeugd late zich hier niet on betuigd. Het kan een cursus worden in naastenliefde en christelijke versterving. Giften wotrdetn gaarne ontvangen aan het Maasbode-Bureau, Groote Markit te Rotterdam en door storting of overschrijving op de post rekening no. 11735. Bij de giften gelieve men uitdrukkelijk te vermelden, dat zij bestemd zijn voor het Nationaal Crisis-Comité. Dit geldt ook voor onze inschrijving voor het Wintercomité-Rot- terdam. Bij niet vermelding van de bestemming wordt aangenomen, dat de inschrijving voor het Nationaal Comité bestemd is. Aan het bureau van het Nationaal Crisis comité worden thans reeds kleeren en andere goederen afgegeven ter distributie. Daar op het secretariaat geen gelegenheid bestaat tot berging dezer goederen en de distri butie bovendien slechts zal kunnen geschieden door plaatselijke comiyé's, welke in de meeste plaatsen nog moeten worden opgericht, ver zoekt het Comité thans slechts schriftelijke toe zeggingen van dezen aard te mogen ontvangen. De firma Constant Arnouts, dames- en hee- renkleeding, Hoogstraat 27 en Eugène Arnouts, Regenkleeding, Passage 68, beide te 's-Graven- hage, hebben ter beschikking van het N. C. C. gesteld 5 van de opbrengst van hun uitver koop gedurende de maand December Het Nationaal Crisis-Comité bericht ons, dat de N.V. Vleeschwaren- en Conservenfabrieken Van den Berg Gerzon, te Wassenaar, een gift heeft doen toekomen van 1000 blikken Erwtensoep met kluif en voorts zich bereid heeft verklaard verdere levensmiddelen tegen kostprijs aan het N. C. C. te leveren. U ontvangt haar bij aankoop van een balf-pond DE Echte Friesche Heeren-Baai vanaf 65 cl per */z pond. Vraag nog heden Uw Winkelier een half-pond DE Echte Friesche Heeren-Baai in deze fraaie trommel f B53 gezinnen wier bestaan met den Lloyd ge moeid is. Mr. Goseling, die voor beide standpunten wat voelde, maar toch blijkbaar bang was te veel goed geld naar Kwaad geld te gooien, opperde het denkbeeld om den Minister de gevraagde bevoegdheid zonder meer te verlee- nen tot 31 Mei 1932. Dan moest de zaak ook uit zijn, Dit denkbeeld vond geen aanhang, tenzij zwak bij den Minister zelf. Deze hand haafde toen zijn termijn van twee jaar en wilde de formeele opzeggingsclausule niet gebruiken, mede om op die wijze een grooten buitenland- schen schuldeischer van den Lloyd nog wat gerust te stellen. De Kamer oordeelde anders dan de Minis ter en zijn juridische en commercieele advi seurs, Zij aanvaardde e conclusies der Com missie met 51 tegen 21 stemmen. Met Aalberse kozen de meeste katholieken de zijde van den Minister, die echter ook den steun kreeg van de heeren Snoeck Henkemans, Lovink, dr. Vos, Heemskerk en Beumer, die consequent was in zijn tegen". In elk geval is de verantwoordelijkheid van den Minister door de uitspraak der Kamer niet weinig bezwaard. Want, wel beeft de bewindsman bij de uitvoering der motie-Brauti gam op 11 Dec. 1.1. uitdrukkelijk verklaard, zich voor de toekomst niet te willen binden aan eenigerlei uitspraak van de Kamer naar aanleiding van de resultaten van liet beloofde onderzoek, maar de stemming van dezen mid dag moet natuurlijk iets zeggen aan een Mi nister. De Minister staat nu voor de vraag: door zetten of niet: Hij bedenkt natuurlijk, hoeveel geld nutteloos is weggegooid als de Lloyd nu stop gezet zou worden en vooral, welk een slag het voor ons nationaal prestige zou zijn, indien een Nedjerlandsche dienst op Zuid-Amerika zou moeten worden opgegeven.# De laatste vraag dient dan vereenigd met de andere, van meer commercieelen aard, n.l. of de Lloyd er spoedig in zal slagen sluitende rekeningen te maken. Dit laatste durven wij niet beoordeelen. Thans is ingediend het aangekondigde wets ontwerp houdende toekenning van de bevoegd heid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter regeling van den uitvoer van bepaalde goederen. Blijkens de memorie van toelichting acht de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het ten zeerste in het belang van den export- handel, dat de gelegenheid worde geschapen om, waar zulks noodig mocht blijken; van Ne derlandsche zijde maatregelen te nemen ten einde de bezwaren, welke uit de buitenland- sc'he contingenteeringsregelingen kui»nen voort vloeien, aanstonds op te vangen. Het ontwerp nu verleent aan de Kroon de bevoegdheid om, indien en zoo lang een vreemd land den invoer uit Nederland van be paalde goederen contingenteert, regelen te treffen inzake den uitvoer van het voor Neder land toegestane quantum. De kern van elke regeling zal wel steeds moeten zijn een ver deeling van bet toegestane quantum over de belanghebbende exporteurs. Regelingen, krachtens het wetsontwerp tot stand gekomen, zullen in geen enkel opzicht een inbreuk beteekenen op de bepalingen van het verdrag tot afschaffing van in- en uit voerverboden of beperkingen van 8 November 1927, van welk verdrag Nederland deel uit maakt. Zij vormen zuiver een terugslag op be perkende maatregelen, do r het buitenland getroffen, ten doel hebbende de schadelijke werking, in de wijze van uitvoering dier maat regelen gelegen, voor den Ned. exporthandei op te heffen. Het desbetreffend contingen- teerend land zal tegen een dergelijk streven uit den aard der zaak geen bezwaar hebben. SMOKKELAARS GEARRESTEERD. Meer dan 1000 pond tabak, groote hoeveel heden sigaretten enz. zijn in den nachttrein CoevordenBentheim in beslag genomen. Twaalf smokkelaars zijn gearresteerd. Twee brandkasten-operateurs aangehouden. Naar wij vernemen heeft de Haagsehe politie dezer dagen weder een goeden slag geslagen. In den nacht van 10 op 11 November was er ingebroken in een perceel in de Gouwe straat, waarbij een brandkast aan de achter zijde werd opengescheurd. Aangezien deze brandkast echter in verschillende vakken was verdeeld, en de dader(s) haar juist op de verkeerde plaats had (den) opengemaakt, kon niets worden ontvreemd. De politie vond echter in het lokaal, waar de inbraak ge pleegd was, eenige aanwijzingen, die er toe leidden, dat van dit misdrijf verdacht werd de 25-jarige J. M. die vroeger als magazijn knecht in het betreffende perceel werkzaam was geweest. Deze M. werd daarop aangehou den en inderdaad legde hij een bekentenis at, waarbij bleek, dat hij zich ook reeds op 25 October j.l. door verbreking van een ruit toegang tot hetzelfde perceel had verschaft, om eens poolshoogte te nemen. Inmiddels stond bij de politie vast, dat de laatste inbraak, gezien de zwaarte van de brandkast, niet door één persoon kon zijn gepleegd en uit een nader onderzoek bleek haar, dat hierbij ook betrokken moest ge weest zijn de 25-jarige C. P. B., verblijvende te Amsterdam. Deze verdachte werd daarna op verzoek door de Amsterdamsche politie aangehouden en naar den Haag overgebracht, waar hij intus schen ook reeds een bekentenis heeft afge legd. Beiden zijn daarop in het Huis van Bewa ring ingesloten en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Man ernstig gewond. Gister is te A'dam In gemeentewerkman in het gebouw der electriciteitswerken aan de Hoogte Kadijk in aanraking gekomen met het hoogspanningsnet. De man kreeg zware brand wonden en werd in tamelijk ernstigen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Een andere arbeider, die zich in zijn nabijheid bevond kreeg eveneens brandwonden aan gelaat en handen, echter niet van ernstigen aard. CONFLICT BEëINDIGD. Onder leiding van den Rijksbemiddelaar, mr. dr. de Vries, had Donderdagmiddag op 't depar. tement van Arbeid, Handel en Nijverheid een bespreking plaats met partijen, betrokken bij het conflict, dat onlangs is uitgebroken bij eenige leden van Amstels Bouwvereeniging te Amsterdam. Na ampele bespreking slaagde de Rijksbe middelaar er in partijen tot elkaar te brengen. Besloten werd, dat men er wederzijds voor zou ijveren, dat de onderbroken werkzaamheden ten spoedigste zouden worden hervat. Aangenomen mag worden, dat dit onflict dus als geëinigd kan worden beschouwd. GEVOLGEN VAN EEN HUISELIJKEN TWIST. Voor de Bredasche rechtbank heeft Donder dag terecht gestaan de 19-jarige G. J. M. uit Dorst die bij een huiselijken twist zijn vader zóó ernstig zou hebben gestompt, dat deze aan de gevolgen daarvan in een ziekenhuis te Breda is overleden. De deskundige, dr. J. P. Hulst uit Leiden, verklaarde, dat de dood van den vader inderdaad aan het stompen te wijten was. De zoon beriep zich op noodweer, hetgeen echter door getuigen-verklaringen werd tegen gesproken. De eisch luidde vijf maanden, gevangenis straf wegens zware mishandeling. De verdedi ger bepleitte verzachtende omstandigheden. Uitspraak over veertien dagen. Gisterenmorgen ontstond een ontploffing in de kachel ten huize van den heer D. Houwen in de Poortstraat te Groningen, waardoor de kachel uiteen vloog. De stukken van de kachel vlogen door de kamer, waardoor twee kinderen van den heer H. aan armen en beenen werden gewond. De door de ontploffing «ntstane brand was door de brandweer spoedig gebluscht. De oor zaak is nog niet bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5