ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931 SINT NICOLAAS KALENDER VAN DE WEEK. SMAKELIJK ETEN. HANDWERKRUBRIEK FRANSJE S AVONDBEDE MODEPRAATJES KINDERKLEEDING IN DEN WINTER baby. ZELFGEMAAKT SINTERKLAAS LEKKERS. EEN EENVOUDIGE JUMPER MET MOUWEN. Uw hand zegt u of 't goed zoo fe tot eind van ©Ito naald 2 st. op te zetten tot er 88 st. op de naald staan. Dan 4 toeren zonder meerderen. Minder de volgende en vervolgens eiken volgenden 6en toer, aan belde zijden van die naald. 4 keer, dan 'n mindering eiken 8stein toer, 4 keer, totdat er nog 72 st. over zijn. Ga door zon/dier meerderen of minderen tot do mouw van het begin af 44 c.M. lang is. Neem 'ze dan over op dunnere naalden en verminder het aan,tal steken aldus: 4 recht, 2 samen, herhaal van af tot het einde (6u st.) Brei 10 c.M. in een ribbeltje van 1 recht, 1 averechit. Kant af. ■0et afwerken. Naai schouder- en zijnaden dicht, maak da mouwen dicht en zet ze in de armsgaten. Doe voor den hals de 34 st. van de veiligheidsspeld over op een dunne naald en brei met deze naalden 10 toeren 1 recht, 1 averecht in het volgende patroon: 3 naalden in de kleur van de jumper, dan 1 naald in 4 verschillende kleuren en weer 2 naalden in de hoofdkleur, kant af. Begin bij den schouder, neem elke lus op en brei er recht op langs ton V hals naar beneden (ongeveer 80 st.) Brei 1 recht, 1 averecht in gekleurde streipen zcoals aan do rugzijde, en minder voor het puntje van voren 1 et. oip eiken toer. Doe hetzelfde aan de andere zijde van den hals. Naai die voorzijde en hoekjes van den hals netjes vast. Borduur het figuur- tje in de 4 verschillende kleuren op den linker voorkant. Het beslaat uit kruisjes, waarbij elk kruisje over 1 breisteek wordt uitgevoerd. TANTE TOET. grof gebreide shaker met patentsluiting. Set Pullmann-mutsje is een ideale hoofdbedek king, mede omdat het bij elk kleedingstuk past. (fig. 2.) Tegenover deze „zakelijke" kleedij, staat de kleeding, die de kinderen by gelegenheden, als verjaardagfeestjes, kindervisites etc. dra gen. Natuurlijk zijn de ideeën van de mode-van- den-dag ook op de klnderkleeding van invloed geweest: vooral de bledermeyer gedachte komt er in tot uitdrukking. Hoe zeer men met styleering sympathiseert bewijst het toiletje voor meisjes op de twee de onzer afbeeldingen. Het heeft zeer in het oog vallende pofmouwtjes, die, evenals de hals, en de rand van den rok, met roosjes zijn be zet. De „Zondagsche" kleeding van jongens lijkt zeer veel op de oud-Weensche kleedij. Het bo- léro-achtige jasje werkt als de sluitinglooze frak uit den biedermeyer-tijd. Zeer bekoorlijk staan er onder het geheel dicht geknoopte hemdje en de wijd uitloopende breede broeks pijpen. Doorgaans zal men goed doen met de garde robe der kleuters klein te houden, omdat en kele, maar dan ook goede, stukken volkomen toereikend zijn. Een speelpakje voor thuis mag echter nim mer ontbreken. Het wordt gemaakt uit goed waschbare, pastelkleurige flanel en men geeft het den overall-vorm. Een breede lichte kraag met knoopjes en dito manchetten zal het fleurig maken. Ziezoo, nu ga ilk weer eeins silaipeu^ m'n kieine dikke handje is moe van 't schrijven. Ik ben nu op een onülatteuse leeftijd, zei mam net tegen me. Ik praesteer nog weinig, kam zitten, noch staan, en heb een kalen bol. Ik zeg maar leelijk in de Wieg, mooi in den sluier! Bij het. aanschaffen, van. .wintei-kleeding moet steeds meer aandacht worden geschon ken aan de draagbaarheid en waschbaarheid van het kleedingstuk, dan aan het decoratie ve ervan. Kinderen toch zijn niet zoo zuinig op hun jflunje als volwassenen en het is noodig, dat ze meermalen gewasschen wordt. De kinderen hebben aan eenwarme boven- kleeding het meest behoefte: jongens 'n ster ken jas, de meisjes 'n gevoerden mantel. Doelmatig zijn ook de lakensche raglans; vóór alles echter worden de zoogenaamde Es kimo-stoffen, en dan in grijs en bruin, als ma teriaal gebruikt. De meisjes zijn niet blijder te maken dan met 'n sjieken groenen of brandrooden man tel met een nauw om het halsje sluitende staande bontkraag. Geeft men ze daarbij nog een mofje van het zelfde bont als dat van de kraag, dan gevoelen ze zich overgelukkig (voorlaatste figuur, le afb.) Voor den sneeuwballen-slag, bij sportieve gebeurtenissen, maar ook voor de wandeling, is wollen kleeding aan te bevelen. Zoo bijv. staan meisjes de fantasie patent jumpers met ovalen hals, die op effen rokjes als gegoten lijken, snoezig. Een wollen muts met kwast is ideaal, omdat, zij het. hoofd nauw omsluit en het daardoor warm houdt, (laatste fig.). De jongens dragen gedurende de strenge icinterdagen op de knickerbockerbroek een De tijd van de typische Sint Nicolaas-snoe* perijen is weer aangebroken Dubbel lekker is het, wanneer moeder het zelf gemaakt heeft!. Hieronder volgt precies hoe u dat moet doen. Speculaas: 1 pond bloem, pond boter, 3 ons basterdsuiker of bruine suiker, theele peltje potasch, 15 gram kruiden, zooals kaneel, nootmuscaat, kruidnagelgruls, 1 eetlepel melk, naar verkiezing 1 ons zoete amandelen. Bereiding: Doe de bloem in een kom, voeg hierbij in de kleine stukjes verdeelde boter, suiker, potasch, kruiden, melk en de gepelde en in schijfjes gesneden amandelen. Kneed de massa flink dooreen. Druk het deeg in de daarvoor bestaande houten vormen, snijd het af, sla de koekjes eraf, leg ze op een beboterd bakblik en bak ze een uur in een warmen oven. Maak het aeeg liefst een paar dagen van te voren klaar en bewaar tot op een koele plaats de koekjes worden dan geuriger. Borstplaat: pond suiker, d.L. water, wat essence of sterk koffieextract. BereidingDoe suiker en water in een pan netje en laat de suiker op een klein vuurtje smelten. Laat het daarna onder roeren door koken tot de laatste druppel die van de lepel valt een draadje trekt. Neem het pannetje van het vuur en doe er wat essence of sterk koffie extract bij. Laat het onder goed roeren zoover bekoelen dat het geheel ondoorschijnend wordt. Giet het dan vlug uit in de borstplaatringen, die met slaolie of boter zijn ingevet, en op een Ingevet papiertje zijn gezet. Laat de borstplaat geheel k'oud worden ën neem er dande rla- 1 gen af. Mislukt de borstplaat, doe de massa dan te- rug in het pannetje en kook het met wat water opnieuw in. Chocoladeborstplaat wordt verkregen door een lepel cacao door de suiker te roeren, bij het begin. Gevulde borstplaat wordt verkregen door na het koken, stukjes geconfijte vruchten, nootjes, stukjes gember enz. door de suikermassa te roeren. Marsepainaardappeltjes. 1 ons amandelen (zoete), 1 ons poedersuiker, paar druppels oranjebloesemwater of rozenwater, fijne kaneel. Bereiding: Breng de amandelen met wat koud water aan de kook. Pel ze dan en maal ze 3 maal in een amandelmolen. Voeg de poe dersuiker en het geurige watertje er aan toe. Kneed dit goed door elkaar en maak er bal letjes van. Rol ze tenslotte door wat fijne ka neel. Steek er met een lardeernaald of puntig toegespitst houtje, hier en daar een gaatje in, wat de „oogen" moeten voorstellen. M. M, Op verzoek van mevr. v. W. te A. volgt hier onder een breipatroon voor een warme wollen Jumper, waar U met de komende koude dagen veel pliaiizler vam kunt tobben. De jumper wondt in een effen kleur gebreid en de haligafwerking en tot beetje borduur werk in enikele verschillende afstekende kleur tjes. De hails en de manchetten worden met fijnere malden gebreid als de geheeile jumper. De maten van het patroon zijn: lengte van den schouder af geimeiten 58 c.Mbovenwijdte gemeten onder de armen door 90 c.M., lengte mouwnaad, manchet meegerekend, 45 c.M. De voorzijde: Zet 120 steken op, ibrei hierop 24 toeren, 1 redlit, 1 arverecht. Ga dan door 1 toer recht, 1 toer averecht, zoodat de voorzijde geheel recht wondt. "Wanneer de voorzijde van het begin af 35 c.M. lang is, worden de stoken verclaeiLd voor de hailisopeniing, oip de volgende wijze: le toer: 58 sit. r., 1 mjnderen, laat de diraad hangen, begin met een nieuwen tol, 'brei 2 sit. samen en brei recht door tot het eind. 2e toer: 59 st. averecht, laat de draad hangen j en bred met de andere bal weer 59 st. averecht. Ga zoo door op deze 2 stukken tob 59 at., minder nog tweemaal 1 st, om de 4 toeren, aan de zijde van den hals. Begin de armsgaten aan te brengen, terzelf der tijd als de 4de mindering aan den hals wordt gemaakt aldus: 4 st. af kanten, 50 at. r„ 1 mJiuideran, de andere wol opnamen, 2 samen- breien tot tot eind recht breien, Kleine boyke had van daling en malaise vaak [gehoord, Vader bromde dat de zaken lang niet gingen [zoo 't hoort: alles altijd minder, lager, al je fondsen niets [meer waard en geen uitkomst geen verwachting, „naar [de kelder met 'n vaart 't Is malaise, achteruitgang heel de wereld [gaat failliet angstig vroeg toen „kleine Fransje!': „Ook [Sint Nicolaas en Piet? „Ja m'n jongen! 't kan best wezen, 'k weet [niet waar 't heen moet gaan. Vader zuchte en.in moesijë's .ooge.n bioiik ®p- [eens, eèn traan. 's Avonds, Frans lag in zijn bedje, moesje had ['m toegestopt, dacht, de kleine bengel slaapt al, maar hij [had haar echt gefopt. Fransje sloop toen op z'n bloote, pooteloodjes [aar het raam, knielde op z'n kleine knietjes, vouwde vroom [z'n handjes saam. „Lieve Bisschop, die daar hoven over dak en [schoorsteen rijdt is heusch nu arm geworden, is U al Uw [schatten kwijt? „Kunt U nergens meer iets brengen, bij de [armen ook niet meer, kom maar hier hoor lieve Bisschop, 'k geef [alles, alles weer, wat U 't vorig jaar hebt gezonden, 't is [misschien wel wat kapot m'n mooie haren hobbelpaardje, mijn [sprookjesboek, m'n tooverslot, m'n bal, mijn tollen en Meccano, 't ziet er [heusch nog knapjes uit in m'n pakhuis, brak 't heisehblok in de [paardenstal een ruit Maar U kunt het best gebruiken, stuurt U [Pieter maar gezwind alles staat hier in 't hoekje, 'k wed Uw [knecht 't dadelijk vindt; vraagt U dan aan 't lieve Heertje, dat die [malaise", zeg ik 't goed? mijn lieve Pappie niet meer brommen en [Mamske niet meer schreien doet. „Sinterklaas, nu moet Ik slapen, nu gaat U [toch niet meer failliet? U mag alles, alles hebben. Daglieve [Bisschopzwarte Plet. HELLENEN. HELLENEN. P a r s, 24 November 1931. Verzorgt ge een kindje teer en fijn Zoo moeten frlsah uw banden zijn, Houdt ook uw nagels kort en rein, Daar mag gee® randje vuil aan zijn» Neemt ge het kindje op den arm, Houdit tot dan altijd lekker warm. Zorgt dat het droge luiers vindt, Want zijn ze nat, dan schreit een kind. En steekt ge 't au zijn schoons goedje, En spartelt tot met stralend moetje, Pas op dan, want met al 'dat mallen Zou hij pardoes van .tafel Vallie®. Zorgvuldig wasoht ge 't, vlug en net, Bn diroogt tot dan en poedert 'het. De luiers glad om t lijfje dan, Maar zoo, dat het toch spartelen kan. En is het moe, en wil 't naar bed, Leg 't vlug in 't wiegje, schoon en met, Zie of het slapen gaat met lu»t, En stoor, onnoodiig, nooit zijn rust. Zijn bedje moet zijn, huisje zijn Vol liaht en lucht en zonneschijn. Geen vouw of kreukje, dot's niet pluis Eerst dan rust 't zacht in 't ktelnie huls. Heeft hij dan 's morgens 't slaapje uit, Zoo baadt torn fluks, den klei non guit, Zij® neusje, oortjes, oogjes braaf, Houidt die vooral recht schoon en gaaf. Maar ook de handjes, 't halsje, t haar, Dat alles vraagt uw zorg voorwaar, Doch t mondje neen kom daar niet bij Van binnen, anders zondigt gij. Dn juicht tot aia zijn badje al Dat 't volle fleschJe komen zal, Let op dat gij, zoolang je leeft Het nooit te heet aan 't kindje geeft. Met ieder filesdhje voelt ge weer Of 't koud of warm is, en zoo meer, Doch proeve®, zelf, is altijd mi™, XXXXXX** xxxxjtx Abonné 8. G. S. te Denekamp vraagt recep ten voor bloed- en leverworst, welke hier volgen: Voor bloedworst: 10 pond spek, 3 p. zwoerd, 1% p. bloed, per p. 15 gr. zout, 2 gr. witte peper,, gr. kruidnagelen, 't Gebroeide spek in dobbelsteenen snijden, het zwoerd gaan koken en fijnmalen. Het fijngemalen zwoerd, vermengen met het bloed, en de kruiden, daarna het spek, en alles in de darmen stop pen en koken tot 80 gr. en vervolgens naar dikte 30 4 60 min. koken. Voor bakbloedworst: zelfde hoeveelheid spek en bloed gebruiken, maar inplaats van zwoerd roggemeel gebruiken. Spek en bloed en krul den mengen dan het meel toevoegen totdat alles een dikke brei vormt en vervolgens in darmen stoppen. Voor leverworst: varkenskop, kalfskop, zwoerd en lever gaar koken. Dan fijnmalen en kruiden, per pond 15 gr. zout, 1% gr. witte peper, gr. nootmuskaat en gram gem ber, daarna in darmen stoppen en naar dikte 30 tot 60 minuten bij 80 gr. koken. Inplaats van kalskop en varkenskop kan men ook andere vleeschdeelen gebruiken. HUISMOEDER,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6