50-- GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM. wmmmmK DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. CORNER HOUSE" Groote vcorraadCHEVROLETOmlerdeelen I1 STADSNIEUWS Grand Café Restaurant 5' Burg. Knappertlaan 4-18 7';" - S^ste JAARGANG VRIJDAG 4 DECEMBER 1934 No. 16199 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 ONS R. K. ZIEKENHUIS EN BE SUBSIDIEREGELING Schiedam ALGEMEENE BESCHOUWINGEN OVER DE BEGROOTING 1932 INTERPELLATIE OVER DE POLITIEMAATREGELEN ïl Rubensplein Telet. 68817 avondvergadering UIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS S. G. V. ll De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bü vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.26; per maand f 1.10; per week 25 cents. Bt1 bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden f 3.75, b« vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN z«n steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrUgbaar a 6 cents per stuk. •POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. N [UWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels: 1.55. elke regel meer 26 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prjjsverhooglng voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig» heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën: 6 regels f 0.60: 10 regels 1.—; 15 regels f LBO. bil vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. C ra lis-Ongevallen verzekering ƒ500.— bij overlijden door een ongeval; 500. bij verlies van 1 Urdu» vut, i1,1 ii T7on harm: t Zo.Dl! vinger; bij verlies van tw^e voorste TZZZ aUe ^ers van een hand; ƒ25.- bij verlies van eiken anderen vinger. 7 c - f irii hii verlies van een duim; f 75.— bij verlies van een wijs- beide handen, vóelen of oogen; 250.- bij verUes ,^een voel ^njog,^ Had w(jrden afgednlkt. ii Als "wij o'Tiis afvragen waaraan bet te wijten is, dat eerst nu de commissie voor bet Ge meenteziekenhuis met kaar advies aan B. en W. is gekomen, dan dunkt ons dat het ant woord op die vraag moet worden gezocht in het feit, dat de commissie met haar eigen plannen voor uitbreiding van het gemeente ziekenhuis gereed wilde zijn alvorens haar advies van de subsidieering van de dr. Nolet- stichting vast te stellen, omdat zij tusschen haar uiitbreddlngspilannen en haar advies ver hand wilde leggen. Zooda.t zij, alvorens een advies te kunnen geven, zelf eerst terdege diende te weten, wait zij zelf voor de uitbrei ding van het gemeenteziekenhuis beoogde, We zitten in onze stad met een groot gebrek aan ziekenhuisruimte te worstelen. Het Is wel merkwaardig, dat, terwijl de limiteering van de subsidie voor de dr. Noletstichting in 1928 tot 6000 verpleeg dagen door B. en W. werd verdedigd met het motief dat het aantal ver pleegdagen in het Gemeenteziekenhuis naar verhouding zou terugloopen, vam een derge. 1 ijken achteruitgang geen sprake is geweest. In 1927, toen er geen Katholiek Ziekenhuis in onze stad bestond, bedroeg hiet aantal ver- pleegdagen in het Gemeenteziekenhuis 27021 in 1928, gedurende welk jaar de dr. Nolet stichting TA maand in exploitatie s geweest, telde het Gemeente-ziekenhuis 29191 verpleeg- dagen, ruim 2000 meer dus dan het jaar te voren; in 1929, het eerste volle exploitatiejaar van de dr. Noletstichting, wist het feemeente- ziekenhnis zijn aantal verpleegdagen met 29164 op het volle peil te houden en 1930 gaf een sprong naar boven tot 37282 verpleegdagen zulks ondanks het feit dat in datzelfde jaar het aantal verpleegdagen in die dr. Nolet stichting tot 23210 opliep. Van 1927 tot 1930 krijgen we dus een vermeerdering van het aantal Z ie k e n h uis - ve r plee gd a ge n in onze stad van 27021 tot 60492. Die vermeerdering wordt door de toename der bevolking, welke eind December 1927: 43281 en eind December 1930: 52727 bedroeg, niet verklaard. Een evenredige verhooging van het aantal verpleegdagen zou dan tot 18 percent zijn beperkt, waardoor dus het aantal verpleegdagen tot nauwelijks 32000 zou moeten zijn geklommen. Voor de abnormale stijging tot bijna het dubbele moeten andere redenen aanwezig zijn We hebben die redenen gedeeltelijk daarin te zoeken dat Schiedam zich geleidelijk gaat aan passen aa.n de specialistenwereld, welke haar patiënten ter observatie in een ziekenhuis pleegt te laten opnemen. Eenzelfde houding wordt meer en meer ook door den Raad van Arbeid aangenomen en dat proces zaïl als ge volg van de Ziektewet voorloopig nog wed blijven voortduren. De toename van het aantal verpleegdagen sinds 1927 is vervolgens daaraan toe te schrij ven, dat zoolang er geen Katholiek Ziekenhuis in onze stad bestond, vele katholieken, voor wie ziekenhuisverpleging gewenseht was, hetzij daartoe niet konden besluiten, hetzij zich lieten opnemen, in een Katholieke inrichting elders. De gedachtegang, ten grondslag gelegd aan de suhsidieregeliing voor de dr. Noletstichting, dat met de iindiieniststeillmg van het Katholieke Ziekenhuis het aantal verpleegdagen in het Gemeente-Ziekenhuis met een derde zou terug- knopien, was dan ook we wezen daarop reeds in een artikelenreeks in April 1928 onjuist. E-n onji 1st was die gedachtegang ook daarom en dat is tenslotte de laatste reden waarom het aantal verpleegdagen zoo sterk is geste gen omdat tot op zekere grens, eern grens die wij in Schiedam nog niet hebben bereikt, de ziekenhuisverpleging toeneemt naarmate er meer verplegingsgeliegenheid in allerlei opzicht outillage van het ziekenhuis, vergrooting aantal specialisten enz. beschikbaar is. Om dat in onze stad de ziiekenhuisverpleging aller minst verzadigd was, stond het van te voren onomstootelijk vast, dat de beide ziekenhuizen samen veel meer verpleegdagen zouden tellen, dan het gemeenteziekenhuis alleen. Het aantal verpleegdaigen is, zooals we zei den, in de jaren 1927 tot 1930 toegenomen van 27021 tot 60492, dus met ruim 120 percent; het aantal beschikbare bed-don nam in dien tijd slechts met 58, die van het Katholieke zieken huis. tot 148 toe, dus met slechts 64 percent en reeds lang was de ziekenhuisruimte te krap; reeds ln 1923 zinde de commissie voor het Gemeenteziekenhuis op uitbreiding. We hoeven dus eigenlijk ook niet te gaan bewijzen, dat uitbreiding van de ziekenhuisruimte op het oogenblik meer dan urgent is, Trouwen», als wij weten dat het Katholieke Ziekenhuis over 58 bedden beschikt ©n het gemiddeld aantal patiënten per dag over 1930 63.6 bedroeg; dat het Gemeenteziekenhuis op een normaa. ge bruik van 90 patiënten is berekend en in ge noemd jaar er een gemiddeld aantal patiënten aanwezig was van 102, dan hoeft het geen heit oog, dat er nu reeds geschipperd, gepast en gemeten moet worden om aan alle gegadig den onderdak te verschaffen. Daaraan doet maar heel weinig af het feit dat de cijfers voor het Gemeenteziekenhuis ietwat zijn ge flatteerd, omdat daarin ook zijn begrepen de barakkenpatiënten, met wie bij de vaststelling van de normale ziekenhuisruimte geen rekening wordt gehouden. We ontmoeten hier den ongewonen toestand, dat dezen zomer beide ziekenhuizen volledig bezet waren, terwijl ze in andere steden voor een groot deel l**g stonden en dat, terwijl in andere steden, min of meer als gevolg van de crisis, overvloedig plaats is in de ziekenhuizen, hier met de ruimte moet worden gewoekerd. Hierbij dimt dan nog te worden opgemerkt, dat als we nu gingen bouwen, het nog Plua minus twee jaar duren zou eer we over meer ruimte zouden kunnen beschikken. In onze beide ziekenhuizen samen hebben we de beschikking over 148 bedden. Stellen we het zielental onzer stad op 56000. dan be- teekent dat per 1000 zielen 2..46. Aangenomen wordt dat per 1000 zielen 5 bedden beschik baar dienen te zijn; dat is zelfs aan den benepen kant en in de groote steden gaat men reeds de richting uit van 7 bedden per 1000 zielen. Houden wij on-s aan het minder royale van 5 bedd-en voor ziekenhuisverpleging per 1000 Inwoners, dan zouden we als minimum 6 x 56 280 bedden noodig hebben, Zonder nog rekening te houden met een stellig in de naaste toekomst nog vrij snelle uitbreiding der bevolking. In plaats van dit minimum ven 280 beschikken we over slechts 148 bedden! Dat eischt voorziening met zeer bekwamen spoed. Vraagt men zich af, hoe aan hot nijpend gebrek aan ziiekenhuisruimte tegemoet, kan worden gekomen, dan komen drie middelen in aanmerking. Op de eerste plaats natuurlijk; bouwen; maar er zijn er toch ook nog een paar andere, aan welke waarde niet kan wor den ontzegd. We bedoelen toezicht op de op name en het verblijf, waardoor allicht eenige beperking in de ziekenhuisverpleging in som mige gevallen mogelijk zou zijn eu ten slotte verwijdering uit de ziekenhuizen van aan chro nische ziekten lijdende patiënten., die wel verpleging, maar geen ziekenhuisverpleging van noode hebben. Hierbij zou in overweging kunnen worden genomen de «ubsidleering van Inrichtingen welke voor dergelijke verpleging ln de termen vallen, of oprichting van zulke gelegenheden. Behalve dat dergelijke zieken vaak maanden en maanden onnoodig beslag leggen op de toch al beperkte ziekenhuis ruimte, zou ook de opmerking zin hebben waar om een chronisch invalide 4 per dag moet verliggen, terwijl hij elders met circa 2. zou kunnen klaar komen. Ten aanzien van de beide laatstgenoemde middelen om aan de dringende verruiming van de gelegenheid tot ziekenhuisverpleging te voldoen, moge nog worden opgemerkt dat ze in andere plaatsen reeds toepassing vinden. (Wordt vervolgd). Oagschotels vanat 1 gulden Lunch, Diner, Souper en Restauram a la Carte - 3 Wilhelmina-bitlards 4 modern ingerichte kegelbanen Feest- en vergaderzalen disponibel Namiddag- en avondconcert In de Donderdagmiddag gehouden vergade ring van den Sch 1 edamschen gemeenteraad werden de algemeeine beschouwingen over de gemeenitebegrooting voor 1932 weer hervat. De eerste spreker is thans de heer BROEK, die liever bij de verschillende hoofdstukken zijn meeste opmerkingen wil maken. Hij sluit zich aan bij die leden, die meer werkverrui ming wenschen. De diensten mogen niet door te groote beperking van overwerk worden ge schaad. Waarom zijn de aanslagen voor het. schoolgeld nog niet uitgereikt? Door een tekorj aan termijnen zullen ongetwijfeld moeilijk heden komen. Bezuiniging juicht spr. toe maar hij hoopt, dat niet tot ontslag zal worden overgegaan, en verder dat vacatures worden aangevuld. Welk percentage zal het rijk vooi den werkloozensteun vergoeden? Het is spr. opgevallen, dat de wenschen aan B. en W. dooi de leden gericht, bijzonder weinig in aantal zijn. Dit komt omdat de begrooting het stem pel van de crisis draagt. Bij beoordeeling der begrooting spreekt wel de politiek een woordje mee, zooals blijkt uit den aanval op het kapi talisme gericht. Spr. vreest, dat elke onver- hoedsche poging om het kapitalisme te niet te doen, de grootste rampen zal te weeg brengen. Wil de crisis opgelost worden, dain moeten alle partijen met. elkaar samenwerking zoeken en de nationale gedachte algemeen ingang vinden. Daarna houdt de beer FRENAY een rede, waarin hij zoowel het kapitalisme als de sociaal-democratie bestrijdt, en beweert, dat de laatste zich door het eersite laat misbrui ken om het proletariaat in het verderf te storten. Voorts stelt Bpr. het productie- en distributieproces van de Sovjet-Unie, welke spr zelf heeft bezocht, ten voorbeeld. De scheidings lijn, welke door het volk loopt, is niet dlie tusschen democratie en conservatisme, zooals de heer Dimikelaar zei, maar die tusschen kapitalisme en het streven naar die dictatuur van het proletariaat. De communistische piirtij staat op het standpunt, dat de kapitalistische maatschappij met alle ten dienste staande mid delen moet worden vernietigd en op de puin hoopen een socialistische orde moet worden opgebouwd. Mevrouw BENTHEM—DE WILDE spreekt over het bewaarschoolonderwijiS. omdat de heer H oo gen (lam volgens haar daarover een dret gende uitspraak heeft gedaan; n.l. dat wanneer iets voor het bswiaarschool onderwijs gedaan wordt, ook het bijzonder onderwijs zijn deel moet krijgen. Uit de M. v. A. blijkt, dat, oob B. en W. tegenover het hijzonder bewaarschool- onderwijs e©n welwillende houding aannemen. Men weet voor het openbaar bewaarschool- onderwijs moet thans dadelijk iets worden ge daan. Waarom kieunt de a. r.-fraotie het dan niet goed. dat voor dit onderwijs reeds in enkele bestaande schoolgetbouwien een paar lokalen worden ingericht? De heer VAN DUINHOVEN vraagt, of Schiedam meer woonstad of meer industrie stad giaat worden. In ieder geval betreurt hij de inkrimping van het Sterrebosch. Drie jaar geleden werd al een bosch in den Klein-Bab- berspolder beloofd, doch er is nog niets van te zien Schiedam moet meer natuurschoon krijgen. Spr. vindt het jammer dat zijn vragen over het politioneel optreden nog niet zijn be antwoord. De redacteur van het anti-revolutio naire orgaan „Nederlamd en Oranje" heeft beweerd, dat het aan de sociiaal-democraten is te wijten, dat er nog geen nieuw oude-mannen- buis is verrezen. Dit is een leugen! Ais er van een overwinning bij de verkiezingen sprake is, dan moet men er volgens spr. op letten, diat percieotagie-giewijs de sociaaldemocraten den grootsten winst boekten. Betreffende de be noeming van de commissies, zegt spr. dat rechts in dit opzicht buitengewoon schrokke rig is. In de commissie voor het onderwijs bv. Is de eeniige sociaal-democraat de wethouder. garage „unique de eeuwigheid, al zien zij de natuurlijke be hoeften niet over het hoofd. Als de heer Steens zijn rede heeft geëindigd, wordt de vergadering tot des avonds 8 uur gefloten. In de avondvergadering zegt de heer v. d. TEMPEL het absurd te vinden, dat het ge meentebestuur het noodzakelijk openbaar be- .vaarschoolonderwijs geheel zou moeten beta len, terwijl het even noodzakelijke bijzonder bewaarschoolonderwijs voor 25 pot. voor reke ning van de schoolbesturen komt. Spr brengt iof aan die particulieren en particuliere in stellingen, die naast den overheidssteun, lief dadigheid betrachten, en vindt, het verdei noo dig, dat er kleinere R. E. T.-bussen zullen gaan i 'j denI Nadat de heer MAK eveneens in het lich' i beeft gesteld, wait Krachtens Christus' gebod aan weldadigheid wordt gepresteerd, VerwH' nij de s. d. a. p.. dat zij waant alle arbeiders te vertegenwoordigen,, en verdedigt I11.1 liet Koninklijk Huis tegen de smalende oprnei Uingen in den Raad vernomen. i \reep Alleen de oommissie voor de Strafverordening vormt een uitzondering. Uitbreiding van de commissies wieniseht splr. niet, miaar alleen betere verhoudingen. De heer v. IERSEL wijst er op, dat de Schie dammers volgens hun aanslag op het belas tingbiljet 1.538.817 belasting betalen. Deelt men daarop de rente en aflossing voor de schulden, dan krijgt men een percentage van 72. De schuld per hoofd der bevolking be draagt 290.Een en ander mag voor B. en W. aanleiding zijn om den schuldenlast ern sitig onder de loupe te nemen. B.. en W. vesti gen in dit verband de aandacht op de op brengst van de bedrijven, doch spr. doet op merken, dat het grondbedrijf slechts dan pro ductief is als er werkelijk grond wordt ver kocht. Volgens de berekeningen van den heer van Iersel wordt totaal aan inkomsten (uit belastingen, bedrijven, retributies en subsidies) een bedrag van 2.4-15.624 geboekt. De gelden voor rente en aflossing vormen echter 37 pet van alle ontvangsten van den gewonen dienst. Toch constateert spr., wanneer' hij de ge meentelijke financiën bekijkt, dat Schiedam geen kwaad figuur maakt. Daarom brengt hij hulde aan het College, vooral aan wethouder Slavenburg. De begrooting is sluitend gemaakt, maar dit is geforceerd geschiedt; dit is een methode, die niet bestendigd kan worden. Wat zullen wij in 1933 doen? Werkt de crisis door, ham zullen de ontvangsten in datjaar heel wat minder moeiten worden geraamd. Men kan de belasting dan niet weer verhoogen. Waar zou men het geld balein? Het grootste aantal aangeslagenen vormt de arbeidersklasse. Dant ontleent spr. eenige cijfers aan do pas opgemaakte belas tl ngstatistiek 1930'31. Hier uit blijkt, dat 75 pet. van de Schiedamsche bevolking minder dan 2000 guld., 90 pet. min der dan 3000 gld. en 96 pet minder dan 5000 gul. verdient. Wanneer men weet dat er 12.398 aangeslagenen zijn, dan hebben er dus maar 472 personen een hooger Inkomen dan 5000 gld. De vermogensbelasting en de tantième- en di videndbelasting hebben den top bereikt En wat de uitgaven betreft, aogt spr., dat het twijfelachtig is, of de gemeente nog wol 75 pet. voor de werkloozensteun van het rijk zal krijgen. Wij moeten zuinig zijn, vooral de vaste rente- en aflossingslasten nieit yergroo- ten. Aan het adres van de sociaal-democraten en de communisten zegt spr., dat ook in de betere standen groote nood heerschit en be langrijke offers zijn gebracht. Dit weet hij Uit zijn pracitijk als belastinginspecteur. De heer STEENS beschouwt eerst het resul taat der verkiezingen, en zegt dat alleen na gegaan moet worden, wat iedere fractie achter zich heeft. De katholieken hebben voor 656 stemmen een zetel gekregen en dat is slechts 5 stemmen beneden den kiesdeeler. De andere partijen hadden veel mlinder stemme nnoodig. Ten opzichte van de crisis merkt spr. op, dat het verlies van de macht om nieuw kapi taal te vormen erger is dan het huidige kapi taalverlies zelf. De oorzaak van de crisis is een complex van verschijnselen, waarvan het voor naamste is de geweldige technische vooruit gang. Wait wij beleven zijn overgangs- en aan- passingsmoeijijkhladen. Wij katholieken ver zetten ons tegen het individualisme, ook ln den vorm van het collectieve individualisme van den staat. Dat wij het privaat eigendoms recht erkennen, wil niet zeggen, dat dit recht volgens ons onbeperkt is. Tegen de communisten zegt de heer Steens, dat als hij naar Rusland zou gaan, hij de 36 jaar, die hij binnenkort hoopt te worden, ver moedelijk niet zou halen. Ook verdedigt spr. de door den heer Frenay aangevallen katho lieke instellingen van armenzorg. Het gaat bij de katholieken niet om „voor of tegen de dictatuur van het proletariaat", maar om „voor of tegen Christus". Want hun einddoel ligt in Het optreden van de Politie Hierna houdt de heer COLLé zijn interpel latie inzake de door den burgemeester geno men bijzondere politiemaatregelen en meer iu het bijzonder over de wijze van optreden, door de politieautoriteiten tegenover een bepaalde politieke richting der bevolking. Wanneer, aldus spr., iemand iets strafbaars doet. en hij is toevallig van de communistische partij, <lan wordt er veel ophef van gemaakt Maar doet een ander iets, waarom hij ver volgd moet worden, dain gebeurt het vaak. dat zoo iemand geen eens veroordeeld wordt. Nieit alleen de politieautoriteiten oefenen een terreur tegenover de vooraanstaande commu nisten uit, maar ook de andere takken va.n dienst, zooals het Burgerlijk Armbestuur. Het is wel' gebeurd, dat een van de twee arbeiders, die vervolgd werden, niet eens op de plaaits was geweest, waar het strafbare feit zou zijn gepleegd. Spr. beschuldigt in dit verhand een politieagent van valische beschuldiging. Zoo'n politieagent wordt natuurlijk niiet uit het corps gezet. Ook een andere agent kreeg opdracht om spr. en den heer Frenay te verbaliseeren. misschien omdat de commissaris rn de Krant had gelezen, dat er na de raadsverkiezingen gedemonstreerd was. En als de agent voor den kantonrechter moet verklaren, hoe de demon stratie was, zegt hij alleen,, daft er „Rood Front" is geroepen. Door de R'damsche recht bank zijn beide verdachten echter vrijgespro ken. Verder herinnert spr. er aan, dat wel katholieken die zonder vergunning hadden „ge plakt" dit straffeloos konden doen, doen de communistische plakkers werden vervolgd De politie wordt ook misbruikt om den werk gevers inlichtingen te verstrekken betrefrende de politieke richting van bepaalde arbeiders. Het hoofd van de politie heeft in zes maan den van 1931 drie maal kans gezien om rijks politie naar Schiedam te laten komen. Dat dit noodig was, ontkent spr. Misschien gold het als reclame.materiaalcider vertelt de heer Collé dat een communistische arbeider door drie agenten bewusteloos is gesmgem, toen hij gewoon van een vergadering naai huis ging. Als de leden van het. College van B. en W. het noodig achten, dat een communist wordt afgedroogd, laten zij hot dan zelf doen. Antwoord van B. en W. Daarna verkrijgt wethouder SLAVENBURG het woord om de sprekers, voor zoover het zijn departement betreft, van antwoord te dienen. Spr. ziet een Indirecte oorzaak van de crisis in de gezindheid van het menscheiijk hart: wij leven in een vertrouwens-crisis. De wethouder blijkt een tegenstander te zijn van de protecitlioneele maatregelen, die vele regee- riinigem treffen en ziet de toekomst allerminst optamiiötiach in. De werkloosheid is van tweeërlei aard. Zij is n.-l. deels door crisis en deels door de rationalisatie veroorzaakt. Het is enjuist, alle offers van de bezittende klasse te eisteen. Het nationaal vermogen is sterk teruggeloopen en het overgeblevene is zeer illiquide, omdat het grootendeels in fabrieks complexen of bepaalde machines is vastgelegd. De belasting kan er dus gee® "greep op doen. Evenmin is de middenstand gespaard ge bleven. en deze is er nog slechter aan toe dan de arbeiders, die ten minste nog eenigen steun krijgen. De eene helft van de z.g. bezitters in ons land heeft alles verloren, terwijl de andere helft blij mag zijn, als zij nog 30 a 40 pet. overhield. Schiedam neemt een bijzondere positie in, waardoor voorzichtigheid is geboden. Dit naar aanleiding van dein wemisch van den heer üinkelaar om adhaesde te betuigen aan het adres van de Ver. van Ned Gemeenten. Hier wordt deze crisis al heel bijzonder gevoeld, om dat wij zijn een arbeidersstad en de scheeps werven al bijzonder getroffen zijn door de beerschende depressie. Er heerscht hier dus een groote werkloosheid- Eigenlijk moesten wij hier hebben een scheepswerven reserve, wamt het is niet billijk, dat de ontslagenen geheel tot last van de gemeente komen. De uitzonderingspositie van Schiedam is door t rijk erkend. Het steunpercentage van ue re geering aan Schiedam was daarom altijd eig hoog. Bij een circulaire van het rijk heeft het College mededeeling gekregen, dat na April 50 pet zal worden gegeven. Door persoonlijk contact hoopt het College een hooger percen- lage van den minister te erlangen. Schiedam is steeds zuinig geweest en het grondbedrijf beeft gunstig gewerkt, daarom was het aanta opcenten op de gemeentefondsbelasting be trekkelijk laag. De 25 pet. minder van het rijk kan later niet ondervangen worden dooT nieuwe verhooging van de opcenten op de Sera«e^e- fondsbeiasitimg Spr. vreest anders vertrek van hoogere inkomens. Spr. vertrouwt daarom, dat bet Rijk ook verder de bijzondere positie van Schiedam zal erkennen. De heer Slavenburg erkent, dat de ioonen hier aan den lagen kant zijn, maar wij kunnen ons niet met andere gemeenten, waarvan de positie gunstiger is, verkelijken, we moeten bovendien met de levensstandaard rekening bouden. Onze vermogenspositie is vrij gunstig, maar die der inkomsten niet. Ook spr. s> mee ning is, dat wij zeer voorzichtig moeten zijn ten opzichte van de uitgaven. Met den heer Hoogendam zegt hij, dat eigenlijk een andere begrooting zou moeiten worden ingediend, als in aanmerking genomen werd de verslechtering welke sinds haar vaststelling is ingetreden. Wat de potjes van de bedrijven betreft, advi seert spr. niet alle reserves te gebruiken, om dat wij die noodig hebben voor de volgende bc-grooting. Met 50 opcenten slaan wij ten op zichte van andere gemeenten nog een benoor- lijk figuur. Wij moeten het grondbedrijf de 50 mille geven, omdat te verwachten is. dat door gebrek van het verkrijgen van hypotheek en bouwcrediet, het bouwen minder vlot zal gaan De aanslagen van het schoolgeld zijn nog niet uitgereikt, ten deele ome at het over werken zoo veal mogelijk is beperkt. Ten aanzien van de samenstelling van de onder wijscommissie betwijfelt spr. het of de heer v Duinhoven, zou wenschen. dat daarin twee sociaal-democraten en één vrijheidsbonden zit ting namen, zocdat de rechterzijdie die 18 van de 31 raadszetels bezet, de minderheid zou vormen. Overigens heeft de s. d. wethouder zelf. bedankt voor een zetel in cle commissie voor het St.. Jaoobsgasthuis. Aan redelijke ver langens van de andere zijde kan men natuur lijk tegemoet komen. Aan het adres van den heer Frenay zegt de heer Slavenburg, dat in 1932 ook in Rus land werkloosheid zal ontstaan, omdat het dan niet meer op het buitenland kan steunen. Wat in Rusland gebeurt, heeft met socialisme te maken; daar heerscht de dicitatuur van den enkeling. Ten slotte uit spr. den wensch, dat hier in Schiedam een steuncomité worde opgericht. De vergadering wordt hierna gesloten. Dinsdag komt rnenl opnieuw bijeen. Verwacht wordt; Matige tot krachtigen, Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, regenbuien, weinig verandering in tempera tuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4,18 tot 'e morgens 7.23. 5 Dec.: Groote Schouwburg, Tosca (ItaL Cpera) 8 uur (voor volwassenen). 6 Dec.: Groote Schouwburg, Pygmalion Pygmalion (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) Nutszaal, pianorecital Moritz Rosenthal, half 3. 8 Dec.: Groote Schouwburg, De goede fee (Rott. Hotstadtooneel) 8.15 uur (voor volw.) Dagelijks: Arena-variété, 214 en 814, Zondag ook 5 uur (voor volwassenen) Tentoonstellingen: Rotterdam- sche Kunstkring, werken van Ernst en Karin Leyden-Kluth (tot 7 Dec.) SCHIEDAM, 4 Dec. Officieele noteerimg van ie commissie uil de Kamei van Koophauueo. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 4b pet, 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling 1.40. Spoeling R. K. S. V. EXCELSIOR Voetbal Voor Zondag is vastgesteld: Excelsior 2—V.A.-'. 1. 2 uur, G. v. d. Weide Excelsior 3—Aeolus 2, 12 uur W. Schooft. S.G.V. 2Excelsior 4, 2 uur, H. Lorjé. Zaterdag wordt gespeeld: Aeoilus h—Excelsior b, 3 uur, H. Homrner- stein. Excelsior clLeoniiclcts d 3 uur, J. Hölsclier. Twee juuiorenelftaLlen nemen ook deel aan de Woeiisdagmi'ddageompetitie. Het ele elftal der zwart-witten behoeft Zondag niet in het strijdperk te treden. Aan gezien Lisse Zondag j.l. weer een punt ver speelde. is de voorsprong der Schiedammer» weer vergroot, wat uit onderstaamden com petitietoestand blijkt. ges. gew. gel. vnL pnt. v.-t. Excelsior Lies© Wilhelmus L. en S. Tellingen P. F. C. Leiden Gr. Flor is Blauw Zwart ST. NICOLAASFEEST VAN „GUSTO" Het bestuur van de buurtvereeniging Gusto had gisteravond voor de kinderen vain de lede® in gebouw Eendracht een St. Nicolaasfeest ge organiseerd dat weer uitstekend geslaagd is. Het duo De Haan trad vele malen op en had groot succes. De kinderen vermaakten zich zeer en wei-den herhaalde malen getracteerd. Na tuurlijk bracht St. Nicolaas een bezoek aan dit feest. BEJAARDE VROUW AANGEREDEN De Japansche keizer leidt de legermanoeu- vres, die bij Kumamoto gehouden worden. Gistermorgen stok de 75-jarige mej. de G„ wonende Breedistraat alhier, plotseling de Hoogstraat over en werd daarbij aangereden door de wielrijdster met Z. v. d. B., wonende 's G-ravelamd. De bejaarde vrouw kwam te vallen en kreeg ernstige ontvellingen aan het gezicht, terwijl eenige tonden door haar boven lip gedrukt werden. BRUTALEN HEBBEN DE BESTE FIETS Iemand had Zondag j.l. zijn fiets in een stalling in een tramhuisje neergezet en hier voor een nummer ontvangen, dat ook aan het rijwiel bevestigd werd. Toen hij dit weer terug kwam halen en de bewakende juffrouw het hem ook wilde teruggeven, gaf hij op 'n hoogen toon te kennen, dat een andere fiets de zijnn was en hij wees daarbij op diie van den baas der stalling. De juffrouw werd een beetje bang en gaf daarom maar de gevraagde fiet» aan den brutaJen rakker over. Het andere rijwiel is tot heden niet opgehaald. De politie stelt een onderzoek in. HOCKEY A.s. Zaterdagmiddag speelt het le elftal van Excelsior tegen S.O.S. 1 in Den Haag 7 5 1 1 11 14—10 8 5 1 2 11 16—15 8 4 2 2 10 22—16 8 2 4 2 8 21—18 9 2 4 3 8 2020 8 3 1 4 7 20—16 4 1 2 1 4 8—8 6 2 0 4 4 12—15 8 1 1 6 3 11—23 S- G. V. I gaat a.s. Zondag naar de pij peri stal om Donk 2 te bekampen. Wil S. G. V. haar positie handhaven, dan zal zij beter moeten spelen dan laatstleden Zondag tegen A. L. O.. S. G V. 2 krijgt haar etadgenoote Excelsior 4 op bezoek. S. G. V. 2 staat beter aangeschre- o.p de ranglijst dan haar zusje. Maar er valt van stedelijke ontmoetingen niet veel te zeg gen, getuige de wedstrijd aan de Damlaan, die als uitslag had 22. S. G. V. 3 heeft rust: HONGAARSCHE SCHILDERKUNST De Hongaarsche schilder Mdric Gabor zal in huize Schwagedam, Broersveat 132 alhiier een tentoonstelling houden. De heer Rudolf Pollak van het Hongaarsche gezantschap uit Den Haag zal deze expositie met een rede over hedendaagische Hongaarsche schilderkunst Za terdag 5 December a.s, 3 uur n.m. openen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2—3 December GEBOREN: Amoldus C„ zoon van A. C de Blank en L. Slotboom, Edisonstraat bS Amthonie, zoon van A_ An'theunisse eu N. Scheeffrs, Nieuwstraat 4. ONDERTROUWD: A. van Ringelensteln 34 jaar en A. C. Hansen 31 jaar GEHUWD: M. Zandbergen 22 jaar en A M. Vermeulen 20 jaar H. van Rijswijk 24 jaar en M. van Dijk 22 jaar J. Vollebregt 30 jaar en L. M. K. Groeneweg 23 jaar. POSTDUIVEN TENTOONGESTELD De postduiivenvereeniging „De concoursver- eeniging" houdt een tentoonstelling van dui ven voor de leden op Zondag 6 December a.s. ai café De Spil aan de FabriatraaC SCHEEPVAART SCHIEDAM, 3 Dec. Aangekomen: mb. To- sari, Rott. Lloyd, van Vlissingen om te dokken in de Wiltonhaven; Duitsch s.s. Edith Rossel- mam, van Landerneau om kolen te bunke ren in de Wilhelmlnahaven; het vertrok heden. SCHIEDAM, 3 Dec. Vertrokken: s.s. Veen- dam, Holl. Am. Lijn naar Rotterdam; Duitsch s.s. Gerda Veth, naar Flensburg; Zweedach s.s. Si'grid, naar Stockholm. SCHIEDAM. 4 Dec. Aangekomen: Duitsch s.s. Fraucufels, met stukgoed van Calcutta}' Noorsch s.s. Mytüus, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelmiinahaven. LONDEN, 2 Dec. Aangekomen: motorschoe ner Nyssiena, kapt. W. Smid, met ledige fles- schen van Leerdam, en 4 Dec. moten-schoener, Apollinaris II, kapt J. Jonk, met ledige flafc schen van Schiedam. ii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1