SPORT EN SPEL. WOENSDAG 9 DECEMBER 1931 RADIO-PROGRAMMA !mheiro"-,dv:rd^dchen"' schubert - De nieuwe „Empire".zender. NEDERLANDSCHE BANK. NATIONALE EMISSIEBANK, NA DEN DOOP VAN CORNELIS. NED. FED. VAN VEREENIGINGEN VAN BEDRIJFS-PLUIMVEEHOUDERS. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 Kiespijn-Tabletten 60 c(- Laxeer-Tabletten 60 ct- Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten. 75ct. Bij Apoth- en Drogisten Reel. 2U054 13 biljart-kampioenschap le KLASSE. MARKTBERICHTEN. DONDERDAG, 10 December. Huizen (1875 M„ 160 K. H.) 8.00—9.15 KRO 10.00 NCRV., 11.00 KRO., 2.00-11.30 NCRV. 8 00 —9.15 en 10.CO—10.15 gramofoonplaten10.15 ziekendienet10.45-11.30 gramofoonplaten: 1130 godsd. halfuurtje: 12.15 KRO.-orltest; 2.00 hand- werkcursus; 3.00 gramofoonplaten; 3.153 45 vrouwenhalfuurtje; 4.00 ziekenuur; 5.00 cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.45 N. Huisman (bas-Dariton) en mevr. M. C. v. Eldik-Kuipers ;Pl5in°)8-"45 knipcursus; 7.00 vragenhalfuurtje 7.45 Nea. Chr. Persbureau; 8.00—10.30 NCRV- klein-orkest o. 1. v. P. v. d. Hurk. 17de eeuwsche muziek. O.a. concert, Torelli; 9.00 causerie over Bretagne9.3010.30 vervolg concert. O.a. Fan- "Die FIedermaus", Strauss; 10.00 Vaz Dias; 10.3011.30 gramofoonplaten. Hilversum (298 M.,( 1004 K. H.) Uitsl. AVRO.-uitzending8.00—10.00 en 10.15 gramofoon platen; 10.30 modepraatje; 11.00 gramofoonplaten; 11.15 kookpraatje door mevr. N. Wolf-Kaufman 11.45 gramofoonplaten; 12.00 Winkel-trio; 2 30 piano-recital; 3 00 knipcursus; 3.45 gramofoon- platen.4.00 ziekenuur; 5.00-7.00 Omroeporkest Suzie Klein (liedjes). O.a. Potp. „Die Zirkus- prinzessin", Kalman; 7.00 Jan Gertsen: Het Kas- sandra-schema7.20 vervolg omroeporkest; 7.30 Engelsche les; 8.00 gramofoonplaten; 8.1510 15 Coneertgebouw-orkest o. 1. v. dr. W, Mengel berg. O.a. 4de Symphonie, Glazounow en 6de Symphonie (pathétique), Tschalkowsky In de pauze boekenhalfuurtje10.15 Vaz Dias; 10.30 Uit restaurant Haeek, den Haag. Hongaarsehe mu- platen°°r °rkeSt PaÜ! U'°° -12-00 gramofoon- i^naVeilutry (1554 M" 193 K- H-> n-05 lezing 12.20 orge bespeling. 1.20 gramofoonplaten; 2.25 J"r aeholen; 2.50 lezing. 4.10 voor de scholen. il ™ayne en zyn dansorkest; 4.50 Gros- v.enor House orkest; 5.35 kinderuurtje; 6.20 be richten; 6.50 koorzang; 7.10 Duitsche lezing; 7.50 lezing; 8.20 variété; 9.20 berichten; 9.40 lezing; 10.10 viool-coneert door Thibaud; 11.05—12.20 dansmuziek. Parjjs (Radio Paris 1725 M„ 174 K. H.) 8.05 en 12.50 gramofoonplaten; 8.20 orkest. O.a. Boite a joujoux, Debussy 9.50 „Der Burger als Edel- mann", E. Schulhoft. Langenberg (473 M„ 635 K. H.) 6.25—7.20 gramofoonplaten; 12.25—1.50 en 4.20—5.20 orkest; 7.20 concert. O.a. ouverture „Si j'étais roi", Adam; 8.20 orkest en solisten. O.a. piano-concert No. 24, c-moil, Mozart. Hierna tot 11.20 dansmuziek o. 1. V. Pensis. Kalundborg (1153 M„ 260 K. H.) 11.20— 1.20 concert uit het Palace-Hotel2.504.20 con cert uit restaurant Wivex; 7.30—9.35 Sympho- nie-concert, E. Larson (zang). O.a. 5de Sym phonie, Tschaikowsky9.5011.50 dansmuziek. Brussel (508 M„ 590 K. H.) 5.20 orkest- 6 20 en 8.20 gramofoonplaten; 9.20—10.20 concert'door de Augustynen. - (338.2 M„ 887 K. H.) 5.20 Kwartet- 6.50 trio- 8.20 concert, O.a. ouvert. T-U1=- www Het nieuwe Gouvernementsschip Hr. Ms. Rigel, dat tevens is ingericht als mijnen- legger, vertrekt uit de haven van Nieuwediep naar den „Oost". Gluck „Iphigenie in AuUs", m^ei^ Vn^hefkwfne^'van' Rome^oT' Der Z e e s e n (1635 M„ 183.5 K. H.) 11 20 en 1 20- 2.05 gramofoonplaten; 3.50 Tau be-kam pLl „óT 7.20 kamerorkest Edwin Ftsche; 8.30 Philharmo- orkest van 10.00-11.20 dansmuziek. Nieuw station ten Vaticane. Men meldt ons uit Rome: den^ernaa'kt04 Za' binnenkort een aanvang wor- radio5zen,wkV deu bouw van een tweede ultraknrtev^f "i Vaticane bestemd voor het roni u- g,? fv?rkeer" De ervaringen, welke Mar- zniior, 'ri„ J1 -ion-?ste proeven heeft opgedaan, daarbjj worden benut. De nieuwe zender nnp-erïk-hfenS in <le Vaticaansche tulpen worden ("ryP' en, correspondeeren met dien, welke °f, Pausel(jk buitenverblijf in Castelgandolfo gebouwd. De afstand tusschen beide zenders bedraagt in vogelvlucht 25 K.M. De te bouwen „Empire"-zender te Daventry zal twee kortegnlfzenders, elk van 20 K.W., om- sf.j z|iUen zoodanig worden ingericht, aat de golflengte naar omstandigheden kan wor- Den veranderd om van de meest effectieve ver binding met de verschillende deelen van het Brit- ache Ryk verzekerd te kunnen zyn. Vitvoerverbod voor radio uitvindingen. In Italië wordt veel gedaan om door wetten eifLen 'ndustrie te beschermen en te bevorde ren. Een dezer laatste wetten houdt ln dat een *a<,le-iutvin<iing moet worden aangemeld in Italië en niet in het buitenland mag worden verkocht, De zender te Belgrado. De belangstelling voor radio in Joego-Slavië is door de uitstekende verzorging van de program ma s van den zender te Belgrado den laatsten tijd toegenomen. T wee maal per weck wordt schoolradio uitgezon den, de arbeidersorganisatie houdt lezingen over muziek, literatuurverzekering, enz. Verder wor den veel lezingen gehouden over landbouw, bijen teelt en andere takken van nijverheid, die voor de bewoners van Joego-Slavië van belang zyn. De groote Iiefhebbery voor sport in dit land heeft een uitgebreid sportnieuws op het program ma gebracht. De Universiteit te Belgrado ver leent eveneens haar hulp om den radio-omroep in Joego-Slavië op eer. hoog peil te brengen door colleges voor de microfoon te organiseeren Twee maal per week worc.en verder lessen in Fransch en Duitsch gegeven. Van radio, vliegtuigen en visschers. De bevolking langs de Noorsche kust leeft byna uitsluitend van de vischvangst. De haringvangst duurt slechts enkele weken in het begin van het jaar en de welvaart van dit volk hangt grooten- deels af van het welslagen dezer vangst. In de maanden Januari en Februari komt de haring in groote scholen van millioenen exempla ren uit den oceaan naar de kust en dit is de tiid waarop de visschers wachten. Doch het is zeer moeilyk deze scholen te vin den en ondoenlyk om hiertoe een eeheele lu hi»ZZ'20t ^e'iik 7 TP uit te z®"den daar paard gaan «b*W en kosten ge Ook het patrouilleeren van enkele vaartuigen die by het ontdekken van een school de visschers nESESFTFJ* gebleken niet het gewensclite nog een sneirt^n taar het in dit &eval ook daar de £1° ®en ho°ïberg zoeken is, te meer en van Noorwegen zeer groot is scholen 00 baaien beeft, waarin de scholen zich by voorkeur ophouden. „nHal aatste jaar hebben de reederyen echter hulpmiddelen te baat genomen, vertelt ..vvoria Kadio". Enkele marinevliegtuigen, wer- Uitgezonden om de scholen op te cporen. Als vei Kenners gingen ervaren visschers mede, die met de wateren en hun vischkansen vertrouwd zyn. Dag in dag uit maakten deze vliegtuigen kruistochten over de kustwateren, hetgeen by de koude in die streken lang geen aangename taak was. Op zekeren dag ziet de verkenner een groot aantal meeuwen boven het water cirkelen. Hy stoot den piloot aan en deze stuurt het vliegtuig naar de plaats dezer meeüwenbedryvigheia. Spoe dig zien zy dan ook de zilverachtige schimmen van millioenen visschen in het donkergroene water krioelen. De verkenner zet het radiozend toestel aan en enkele seconden later weten de duizenden visschers die in de haven van Aalesund op dit teeken wachten, dat een school visschen is ontdekt en spoedig daarop zeilt en stoomt de geheele visschersvloot naar de plaats die door den verkenner door de radio is opgegeven. Zoodra de vliegeniers weten, dat hun radiotele gram is ontvangen, gaat het verder met den very kenningstocht en nu duurt het niet lang meer of school na school wordt ontdekt. ïnplaats van zooals vroeger ieder op eigen houtje weken lang op de uitgestrekte kustwate ren rond te moeten zwerven met een uiterst geringe kans, een school visschen te treffen verzamelen nu de visschers zich in Aalesund, dat in dien tyd een bedryvjg stadje is, en wachten daar kalm op het radiobericht van den verkenner om dan met koortsachtigen spoed op de visch vangst te gaan. Twee uitzendingen op één antenne. Aan dr. De Mars, directeur van het omroep- station Boston, is het gelukt om twee zendsta tions tegelykertyd op eenzelfde antenne te doen werken. De zendstations WNAC en WAAB, die 180 K.H. verschillen, zonden beide door eenzelfde antenne uit. Deze antenne is een stalen mast, die ge- isoleerd is opgesteld en de hoogte heeft van de halve golflengte van WNAC volgens het halve- golf zendsysteern. Voor de overbrenging van de zendenergie naar de antenne moest een andere inrichting worden toegepast dan de gebruikelijke om geen verliezen te krygen. Zelfverdediging tegen radio- overlast. Een ingenieur in Duitschland was blykbaar zoo aan radio verslaafd, dat hy het omroepprogramma tot diep in den nacht-door het huis liet schallen met het zeer verklaarbaar gevolg, dat de mede bewoners mede konden genieten van deze lawaai makery, die geenszins medewerkte om hun de welverdiende nachtrust te schenken. Een der gestoorden, wien het blykbaar te bar werd, sneed ten einde raad de antenneleiding door en meende daarmede van de nachtplaag af te zyn De ingenieur, die niet zoo s'poedlg uit het veld geslagen bleek repareerde zyn antenne, stelde de schade vest, waarna een aangifte volgde wegen» beschadiging. De rechtbank In Munchen sprak beklaagde echter vry. Deze vryspraak werd ge grond op de omstandigheid, dat de vernieler han delde uit zelfverdediging. Ieder mensch heeft recht op rust. in het by- zonder op nachtrust, Deze rust achtte de recht bank onmogelyk, wanneer eer luidspreker zoo luid dreunt, dat van nachtrust niet meer gespro ken kan worden. Een ieder die in dat opzicht last ondervindt, heeft het recht, dien last te weren, zelfs wanneer voor dat weren noodig is het door knippen van een antenne. Zou onze ingenieur nu een raamontvanger aan schaffen? Snelle liquidatie van den ultimo. Geringe toename van den goudvoorraad. De portefeuille binnenlandsche wissels ver minderde met circa 19 millioen gulden, terwijl de beleeningen een teruggang registreerden tot circa 110 millioen gulden; liet niveau waarop zij ook op den weekstaat van 23 November reeds paraisseerden. De eenige mutatie welke de aandacht trok is die van het bedrag waarvoor de buiten- lan-dsche wissels te boek staan; met 84% millioen gulden tegen 66% millioen gulden de vorige week. Een vermeerdering dus van 18 millioen gulden. Men zou zich hierover kunnen verwonderen wanneer niet tegelijker tijd de Diverse Rekeningen, d.w.z. de saldi in het buitenland nagen-oeg een gelijke ver mindering hadden ondergaan. Blijkbaar heeft de Bank dus een deel van de (voor rekening van het Ned.-lndisohé gouvernement tn het buitenland berustende saldi omgezet in wissels of in materiaal met langeren looptijd; een maatregel waartoe het geldende rente niveau aanleiding zou kunnen geven. De biljetten-circulatie kromp als resultaat der mutaties waaronder nog een toename van den goudvoorraad met een tweetal millioen gulden en een per saldo geringe vermindering van het totaal der rekening-oonrant saldi tenslotte in met 19 millioen gulden; tot 1.031 millioen. Surséance van betaling aangevraagd. De Nationale Emissiehank deel-t hel vol gende mede: In verband met de groote opvragingen van crediteuren en spaarders, als gevolg van de huidige slechte economische toestanden, hebben wij gieter ep advies van onzen rechtskundigen adviseur ons genoodzaakt gevoeld, surséance van betaling te doen aanvragen. Wij hebben echter een Fransche groep be reid gevonden, om na onderzoek van de boeken ons te assisteeren en hopen u binnenkort na dere mededeelingen hieromtrent te kunnen doen. Ook door het feit, dat verschillende onzer buitenlandsche debiteuren niet aan hunne ver plichtingen kunnen voldoen, Is onze liquiditeit in gevaar gebracht, terwijl wij momenteel moeilijk tot executie kunnen overgaan, daar een geforceerde afwikkeling belangrijke nadeelige gevolgen voor crediteuren medebrengen zou. Volgens onze Ingediende balans bedraagt de activa 10.714.096, de passiva 7.674.693, de reserves en voordeelig exploitatiesaldo 547.000, zoodat hieruit valt te concludeeren, dat met medewerking der crediteuren zeer waarschijn lijk een gunstig resultaat binnen afzienb-aren tijd zal worden bereikt. De Nationale Spaar- Emis. siebank sluit voorloopig ook haar loketten. Naar aanleiding van bovenstaande publicatie der Nationale Emissiebank deelt de directie der Nationale Spaar- en Emssiebank ons mede, dat, gezien het groote belang waarvoor zij bij betrokken instelling is geïnteresseerd en als gevolg van de zeer vele opvragen der spaar ders zij zich ook genoodzaakt heeft gezien, voor loopig hare loketten te sluiten en een aanvrage tot surséance van betaling in te dienen. de het De eerstvolgende concerten van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Naar het U. D. verneemt, zullen in maand December 6 concerten van Utrechtsch Stedelijk Orkest, namelijk 3 volks- en 3 abonnementsconcerten, worden gediri geerd door Ed. van Beynum, tweeden dirigent van het Concertgebouw Orkest. Het laatste volksconcert in December zal worden gediri geard door Albert van Raalte, met wien daar toe reeds een regeling was getroffen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook na December de heer van Beynum tydelijk de concerten van het U. S. O. zal leiden, doch daaromtrent is nog geen beslissing genomen door het bestuur van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. MONUMENT JAN HAMDORFF. Da La ren sc he beeldhouwer Jan Remiens heeft thans aan het comité voor het Jan Ham- dorff-monument een ontwerp overgelegd dat de aïgemeene goedkeuring kon wegdragen Het monument zal bestaan uit een groot basaltblok, 1.60 M. hoog en 3 M. lang. Aan de eene zijde zal in bas-relief het beeld van Jan Hamdorff met een onderschrift worden aange bracht. Aan de andere zijde zal het wapen van Laren komen. Dit basaltblok is bedoeld als sluitsteen van een muur in zwarte baksteen ge metseld, welke 10 M. lang en 1.30 M. hoog wordt, en welke het parkeerterrein voor het hotel Hamd-o-rff zal afsluiten. LEENING PAR H. JOANNES DE DOOPER TE PIJNACKER Uitgifte 50.000 5 pet, obligaties tegen 100 pet. Het Kerkbestuur der Parochie van den H Joannes de Do per bericht, dat vanaf heden de gelegenheid tot inschrijving op de 50.000 5 pet. obligatiën ten laste van het R. K. Kerk bestuur der Parochie va.n den H. Joannes de Dooper te Pijnacker (Z.-H.) in stukken van 1000 en 500, tot den koers van 100 pet. is opengesteld bij de Haagsche Bankvereeni ging. De storting op de toegewezen obligatiën moet geschieden op Zaterdag 2 Januari 1932, tegen in ontvangstname der obligatiën. De gelden dezer leening worden aangewend voor den bouw van een Patronaat. De leening is 5, pari aflosbaar in uiterlijk 34 jaar. De Pullorunrbestrijding. MET DE GROOTE WERKEN IN A'DAM WORDT SPOEDIG BEGONNEN Gisteren had te Utrecht de officieele herden king plaats van het 10-jarig bestaan der Ne- derlandsche federatie van vereenigingen van bedrijfs-pl uim veehouders. Nadat de voorzitter, de heer P. J. v. Haaren een historisch overzicht had gegeven van de federatie, lichtte dr. A. H. Zwijverberg, dieren arts te Enschedé, zijn rapport over de pullo- rum-bestrijding in Nederland toe. Spr.. kwam tot de conclusie, dat over de voorwaarde, waar onder deze ziekte op kan treden tot nu toe te weinig studie is gemaakt. Deze voorwaarden dienen tot onderwerp te worden gemaakt van een uitgebreid onderzoek, waarbij de dieren arts in nauw contact met den fokker zal heb ben samen te werken. Een nauwgezette enquête, liefst op de meest uitgebreide schaal, zal moe ten worden ingesteld om de voorwaarden te leeren kennen, waarop de verschillende bedrij ven hun werk schoeien. Tenslotte wees spr. op het feit, dat het wetenschappelijk onjuist is, het zwaartepunt der bestrijding zonder meer Belangrijke mededeeling van den wethouder van P. W. In de zitting van den Amsterdamsche Raad deelde de wethouder van Publieke Werken, de heer S. R. de Miranda, bet volgende mede: De „Bisschop" op den Dam zal zeer spoe dig verdwijnen. Er zal daar een ander gebouw herrijzen. Men zal niet kunnen wachten met den houw bot de rooilijn weer naar achteren zal worden gebracht. Het Midden-Dam terrein zal geen parkeerterrein worden en zal zoo spoedig mogelijk worden bebouwd. De verbetering aan het Rokin zal ln het volgend jaar beginnen maar hiermee staat in onverbrekelijk verband de rioieering van de binnenstad voor 8 millioen gulden. De Magere Brug zal in haar ouden vorm herbouwd wor den. Het Panorama-gebouw zal bestemd wor- den TO(>r Aïgemeene Jeugd Centrale. Werk- in het bloedonderzoek te leggen, onverschillig zaamheden tot verandering van het spoorweg- volgens welke methode dit dan ook wordt ge- verkeer zullen spoedig ter hand worden gï nomen.^ Het W.P.-station zal verplaatst worden daan. Dr. Paul Sachwéh, directeur van heit bac- terologisch laboratorium te Munster toonde aan dat een van de belangrijkste dingen is bij de pu 1 lorum-bestrijd i ng, het fokken van krach tige diere met een groot weerstandsvermogen. In een ten top gedreven veredeling ziet spr. gen heil. De eenige remedie is in de fokkerijen terug te gaan tot de verhoudingen, die niet te zeer met de natuurlijke in strijd zijn. naar Watergraafsmeer bij de Berlage-brug. Alle spoorbanen in Amsterdam-Oost zullen omhoog gebracht worden. Hierdoor zuilen vier over wegen verdwijnen, tien zullen door tunnels worden vervangen en vijf nieuwe tunnels zul len er in Oost komen. De sporen aan den ZeV burgerdijk zullen verdwijrien. Er zal een nieuw modern goederenstation komen in de Riet landen. PRIJSVRAGEN KINDERLECTUUR. Naar wij vernemen zijn bij het sluiten van den termijn voor inzending van manuscripten voor de 1000 prijsvraag voor een oorspronke lijk jongensboek en de 1000 prijsvraag voor een oorspronkelijk meisjesboek, op 1 December ji. 148 manuscripten, te weten 77 manuscrip ten voor een jongensboek en 71 manuscripten voor een meisjesboek bij den uitgever binnen gekomen. Dit aantal is zeer bevredigend, te meer, waar drie jaar geleden voor een derge lijke prijsvraag slechts 126 manuscripten wer den ingezonden. De jury's, de dames Emmy van Lokhorst, Willy Pétillon en Marie Schmitz, voor wat de meisjesboeken betreft en de heeren D. L. Daal der, E. Molt en David Tomkins voor wat de jongensboeken betreft, zijn thans hun omvang rijken arbeid begonnen. Zij hopen einde Januari of begin Februari gereed te zijn. De uitslagen zullen worden bekend gemaakt in verschillende dagbladen In den loop van Februari 1932. KON. PAKETVAART MIJ. Geen salarisverlaging. De directie van de Koninklyke Paketvaart My. besloot geen salarisverlaging in te voeren, doch zal een reorganisatie van het Inlandsch personeel invoeren, hetwelk goedkooper zal zyn, terwyl tegelykertyd de onderlinge betaling der diverse rangen beter zal zyn. ECONOMISCHE TOESTAND VAN NED.-INDIë. Omtrent den Java-tabaksoogst is men gunstig gestemd. In het verslag omtrent den economisehen toe stand van Ned -Indië gedurende het derde kwar taal van 1931 wordt gemeld, dat het suikerareaal van dertig tot veertig procent over 1932 zal wor den ingekrompen, terwyl van de intensieve naar de extensieve werkwyze wordt teruggekeerd. De uitvoer van bevolkingsrubber verminderde, die van ondernemingsrubber bleef constant. De theecultuur drukte den kostpry's op vele ondernemingen belangryk. De bevolkingsthee kreeg een zwaren, voorloopig onherstelbaren klap. De verwachtingen welke worden gekoesterd omtrent den Javatabaksoogst zyn gunstig. Het verloop van de financiën van het land Ie zorgwekkend. HET NIEUWE LEEKENSPEL VAN HENRI ëTTE ROLAND HOLST. Onder de auspiciën van het tijdschrift „De Jonge Gids" hebben jongerengroepen uit de jeugdbeweging in Haarlem, Amsterdam en Het Gooi, het plan opgevat om het nieuwe leeken- spel van Mevrouw Roland Holst „Wij willen niet" te gaan instudeeren en opvoeren. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen gisterochtend elf uur in he.t gebouw der Eerste Kamer in tweede gewone zitting bijeen onder voorzitterschap van den com- missaris der Koningin, minister van Staat jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Nadat de trekking der afdeellngen had plaats gehad werd besloten de verschillende agendapunten, zooals missives, voorstellen en prae-adviezen, hetzij aan te nemen voor ken. nisgeving dan wel in handen te stellen van de daartoe aangewezen commissies of naar de af deellngen te verzenden. Te 11.20 sloot de voorzitter de bijeenkomst tot Dinsdag 5 Januari a.s. PROVINCIALE BOND VAN RUNDVEE- FOKVEREENIGINGEN IN ZUID-HOLLAND. In café Coomans, te Rotterdam, heeft de Provinciale Bond van Rundvee-Fokvereenigin- gen in Zuid-Holland, onder voorzitterschap van den heer P. Jas, uit Dubbeldam, zijn 45ste aïge meene vergadering gehouden. Uitgebracht werd het verslag van den Fok- veedag, dit jaar gehouden op het voormalige Nenijto-terrein, te Rotterdam. De contributie werd vastgesteld op 10 gulden per vereeniging en per persoonlijk lid. Met aïgemeene stem men werden tot bestuursleden herkozen de hee ren P. Jas en C. van Beek. Er volgde dan uitreiking der behaalde me dailles en uitbetaling der geldprijzen. WEER OVER DE GRENS. Een week lang heeft de Bredascho politie het 40-tal zigeuners, dat te Chaam over de grens gekomen was, in het woonwagenkamp te Breda opgesloten gehouden; een week lang moesten ze daarom ook door de gemeente ge voed, soms ook gekleed worden. Nu zijn ze in den nacht van Maandag op Dinsdag met heel stille trom vertrokken natuurlijk onder be hoorlijk gelelde In Zuidelijke richting- En zoo groot was de waakzaamheid der Belgische gendarmes niet, of hun Hollandsche collega's wisten nog wel een gaatje te vinden, waardoor de ongewenschte gasten konden geloosd worden. Voor hoe lang Voorwedstrijden te Breda. Te Breda hebben voorwedstryden plaats gehad voor het biljartkampioenschap der Ie klasse van Nederland. Daaraan werd deelgenomen door de Bredasche spelers van Alphen (club „Breda"), Huyskens en Schuurman (club „1922") en Go- derie van Bergen op Zoom. De eindstand was; gew. pnt. brt. gem. gem. w, Huyskens 3 900 65 13.84 15 64 Goderie 1 747 51 14.64 15 24 Schuurman 2 894 64 13.96 15 16 v. Aiphen 0 765 57 13.42 13.42 (De winst, by het gemiddelde geteld, bedroeg resp. 1.80, 0.60, -1.20 en 0.00). ZESDAAGSCHE TE DORTMUND. Het Nederlandsche koppel Piet van Kempen Pynenburg heeft gecontracteerd voor den zes- daagschen wielerwedstryd te Dortmund, die van 8 tot 14 Januari verreden wordt. MetGoebel— Schön, KilianPutzfeld en Vogel—Kor&mey er is het contract zoo goed ala zeker. Men hoopt ook net Letourneur—Gerimbretière, die den jong- sten zesdaagsche te New-York wonnen, tot over eenstemming te komen, wanneer ze hun eischen niet te hoog stellen. LEIDEN, 8 December. (Vette varkensmarkt). Aanvoer en pryzen waren; 304 stuks zware 36—37 ct., 63 stuks lichte 30—34 ct. per kg. levend. Handel vlug. UTRECHT, 8 December. (Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en Omstreken) Goudrei- netten 1141, present v. Engeland 1442, ster- appels 1235, bellefleuren 620, campagnezoet f 513, armgaard f 510, zoete reinetten 612, landsberger reinetten 14—23, leghipons 39—45, camptesse de paris 12—23, gieser wildeman 7 —16, winterjannen 5—12, brederoden 1517 per 100 kg. Vrij naar het Fransch. Door A. T. 19) Zoo orakelde ze een tiental minuten door en vlocht door haar woorden een krans om het voorhoofd van Marsa Vauclair die, door haar aan te hooren, een smartelijk gevoel van schaamte niet kon onderdrukken. Ze had zelfs moeite beleefdheid te toonen, toen de jonge vrouw haar bij 't heengaan drong een kop thee bij haar te komen drinken. 't Zal een eer voor me zijn, verzekerde ze, en myne vrienden zullen zich gelukkig achten, U te leeren kennen. En toen Damarlg zioh verontschuldigde on derbrak ze haar; Neen, dat helpt u toch niet! Ik wil geen excuus Ge komt met CoMnette En ze epoedde zich naar het klotsende water, lauw door de zon, waar de badende dames zich op haar manier amuseerden. Een der Zuid-Amerikanen, die het beet Fransch sprak, merkte op; Men zegt, dat haar man echtscheiding zal aanvragen. De romancière haalde de schouders op: Kom toch! Daar heeft hij geen belang bij. Ze ie zoo onnoemelijk rijk! Integendeel, hij zet haar juist aan tot al die excentriciteiten. Je zult eens zien, lieve, boe weelderig ze ia geïnstalleerdDaar heb je geen begrip van. Ze verataat tot in den hoogeten graad de kunst met geld te smijten en ik profiteer er van. Heeft ze kinderen, waagde Damaris. Ja, maar ze kennen baar bijna niet. Ze weet zich behendig los te maken van alles, wat vervelend is, Colinette wierp zich achterover onder haar Japan&che parasol en met de hand op haar smouehondje bleef ze 'n oogenblik stil liggen. Ongetwijfeld dacht ze er over na, dat alleen een levesn zonder oaeemaJiken, dat haar ver oorloofde haar fantasie te volgen, waard was geleefd te worden. Damaris merkte onwillekeurig op: Ik heb moeite die nieuwe levenswijze In haar geheel aan te nemen. Dat hoef je me niet te zeggendat merkt iedereen, antwoordde Colinette gevat. En dat is het juist, wat Rolland je verwijt, 't Artikel, dat hij heeft geïnspireerd, maakt je uit voor 'n kleinsiteedsche; z'n grootste beleedi- ging! En, 't is eigenlijk wéér. Je hebt een tè verouderde opvatting, van hetgeen men conve nances noemt. Bestaat dat woord nog? Dddr, je ziet 't. Zeg het maar dat je je ergert aan onze badcostuums en onze manle ren. Heb ik ongelyk? Natuurlijk! Begrijp toch eens, naïef kind, dat jij 't kwaad juist in de wereld roept door je te ergeren. Kijk maar om je heen!Nie mand neemt aanstoot aan ons Men kent niet meer wat jij noemt: kwade gedachten Geloof je dan, dat die zoo-genaamde „on schuld" het teeken is van grooten vo ..ruitgang der zeden? Ik voor mij, ik schrik ex van; ze is eerder een teeken van terugkeer tot het heidendom, tot het vergeten van het twintig eeuwen-oude Christendom, dat de zuiverheid kroont in den persoon der Maagd. Een klok sloegColinette stond haastig op Een uur al? Ik ga weg! Vauclairtje, ik neem je mee. Na de port, dlneeren we 't zelfde waar en dan kun je je preek voort zetten. Je d-oet het schitterend hoor en 't em'jt me, dat d-eze heeren je niet hebben kunnen volgen. De Zuid-Amerikanen', ziende dat Colinette over hen sprak, lachten, zonder te begrijpen, waarom. Ze wikkelde zich in haar peignoir en terwijl de menschen nieuwsgierig naar haar keken en haar naam fluisterden, ging ze de trap op, gevolgd door Damaris. Een auto wachtte haar: Stap maar in, zei ze. Van middag gaan we naar Thorabello, bij Mme. Zulesco en nie mand minder dan 'Pedro Oherrena zal er cms heenbrengen. Hij is erg galant en een man van beteekenis in Biarritz. Toen hij verleden week ln het Pq.viikxn Royal een eouner bestelde en de tafel niet naar z'n zin gedekt vond, nam hy het tafellaken hij een punt en trok het met borden, bloemen en kristal op den grond Damaris vond het allerdwaast en probeerde weg te komen. Excuseer me zei ze, ik heb een uitnoodi- ging om te déjeuneren aangenomen. Dan, tot straks! We zullen tot vijf uur op je wachten. Dan zal ik ja vanavond naar de nieuwste dancing meenemen. Je moet je verlegenheid afwennen! Damaris beloofde niets. Opeens boog ze zich tot Colinette, die al was ingestapt en vroeg haar zacht: Antwoord me nu eens ln alle oprechtheid: ben je waarlijk gelukkig? Een onvoorziene vraag brengt iemand altijd in de war. De jonge vrouw sloeg haar oogleden neer als om haar gedachten te verbergen. Of kwamen misschien in eens haar verlaten kind-eren haar voor den geest? Heel gelukkig! antwoordde ze even later, de oogen opslaand en met vaste stem. Hoe zou 't ook anders kunnen? Alles gelukt me! De chauffeur startte. Damaris stónd alléén op het plein, verdwaald te midden der auto's, die naar alle richtingen heen tuften. Ze wist niet meer, waar ze heen moest. Ze vluchtte in een naburige tea-ro m, versmaad door de mode en slechts beklant, door dagjes-mensohen, die bij het binnengaan zich voorstelden tot de groote wereld te behooren. Toen ze klaar was met haar korten maaltijd, kocht ze een aflevering van de Revue de Lutèoe, waarin ov-er Marea Vauclair gespro ken werd en nam de tram, die naar Iruslti- Caindua voerde. Madame Bi hart z was juist bezig nieuw meel te ziften; ze verscheen op den drempel van den stal in witte blouse, een witten doek om het hoofd gebonden: een lieve molenaars vrouw met fijnen glimlach: Al terug, juffrouw? riep ze blij. Ja, dat drukke gedoe van Biarritz heeft me hoofdpijn bezorgd. Daarom ben ik na het dejeuner maar dadelijk weggegaan, zonder van de uitnood iging voor de thee gebruik te maken. Ze ging naar haar kamer en verdiepte zich ia het artikel, dat haar betrof en dat ze on derweg niet had willen lezen, om haar ont roering niet te laten merken. Colinette had gelijk! Men kan niet beter in iemands hand bijten, dan door ze in schyn te kussen. Na het lezen van die regels zullen velen zeggen: „Die Marsa Vauclair, waarvan men zooveel ophef maakte, is over 't geheel slechte een kleinsteedsch vrouwtje, dat no-g weinig van het leven heeft gezien. Haar succes dankt ze aan haar stijl, maar zal dat zoo blij ven? Om haar te beootxieeien, moet men haar tweede boek afwachten. Is dat minder dan „Justieière", dan komt het door haar bekrom pen ideeën en is de fortuin haar den eersten keer gunstig geweest. Dat was te veel voor Damaris. Tranen vloeiden over haar wangen. Ze wierp het tijd schrift van zioh af. Dat werk, dat over haar beroemdheid moest beslissen, zou het daglicht niet zien! f Colinette en haar vriendin Ma dame Zulesco hadden haar doen walgen. Bah! Die vrouwen, die vóór alles haar grillen volgen en niet aarzelen, daarvoor haar plich ten met voeten te trappen. Moest ze dan 'n-an der onderwerp zoeken? Maar welk? Sinds eenigen tijd voelde ze een groote leegte in haar geest en, als haar verbeelding dien soms be volkte met vage begrippen, vervlogen ze weer, zoo-dra zij ze meende vast te grijpen. Ik zal no it slagen, .dacht ze ontmoedigd. Overal zal Germain Rolland mij met z'n wraak vervolgen. Het beeld van Ramon Etchorria gleed voor haar oogen; waarom zou ze den beschermer niet aannemen, die zich nu aanbood? Ik vind hem de sympathiekste van al mijn vrienden. Hij is geen huichelaar, geen spotter, zooals de andere! Hij heeft een hartHij gelooft aan een ideaalBy hém zial ik niet ongelukkig zijn. En zelfs als hij, na haar be kentenis, zou eischen, dat ze haar litteraire carrière er aan zou geven, dón zou ze ze tot het offer bereid zijn, dat Savin haar niet durfde vragen. Had ze niet ondervonden, dat de droesem op den bodem van den glorie-kelk reeds bij den eersten slok aan de oppervlakte drijft? Tot aan het diner werd haar voornemen vaster en vaster; het scheelde maar weinig, of ze nam haar pen om naar Ramon te schrij ven. Toen ze volgens gewoonte naar beneden werd geroepen bemerkte ze al dadelijk, dat de bloote voeten van Mirentchu blijer klik-klakten over de steeuen gangen dan anders en dat er in de mooie bruine oogen sterretjes flikkerden. De brievenbesteller heeft een brief ge bracht, juffrouw; mijn verloofde komt van avond. Wanneer trouwen jullie, vroeg Damaris. In November, juffrouw, dan presseert de veldarbeid minder. We zijn in elk gevaj ge trouwd, vóór Sint Nicolaas, liet feest v-am Guéthary. Het spijt me, dat ik er dan niet meer ben. Het zal ons ook spijten, juffrouw. Het zal zoo'n gelukkige dag wezen! Zich verbinden voor het leven tegenover den goeden God; van Hem genaden te krygen, elkaar altijd lief te hebben en onze kinderen goed op te voeden. Damaris hief 't hoofd op, waarop het zweet parelde: Neen, bij jullie laat men de echtscheiding niet toe. Nee, juffrouw! En als er Baskiers zijn, die zich tot die ernstige misdaad laten raeesleepen, komt dit, omdat ze vreemdelingen op hun levensweg ontmoetten, die hun hart veran derden. Damaris sloeg opnieuw de oogen neer on der een gevoel van schaamte; de rol van vreemdelinge die mannen van den weg der va rvaderen afvoert en op het pad de<r zonde brengt, ging zij die niet spelen tegenover Ra mon Etchorria? Ze stond op, door Thann op den voet gevolgd. Wanneer komt je verloofde? Straks al, juffrouw, U kunt begrijpen hoe blij ik ben! Ze begaf zich naar haar kamer. Daar drukte ze het brandend voorhoofd tegen het venster. De tuin beneden leek een verlaten kerkhof. Koeien graasden aan den anderen kant van het witte muurtje in de rustige frischheid van den avond. Het geluld van de belletjes klonk als een muziekstuk, dat een musicus op noten zou kunnen brengen. Kikvorsohen kwaakten zachtjes. Een reseda, door Damaris nog nie-t opgemerkt, wasemde haar fijne geur uit. Wat was alles hier vredig! Hoe voelde ze zich verre van het mondaine Biarritz, waar Colinette nu dwaasheden zou babbelen In het Casino of in een dancing te midden van een kring vreemdelingen. Plotseling weerklonken met ijzer beslagen schoenen op de steenen van den weg. Mirent chu wachtte op dien stap. Ze vloog de plaats op en stak over het muurtje de hand toe aan een jongen soldaat met den ransel in den riem Damaris wilde niets meer zien. Ze trok zich van het venster terug! De Angelus klepte in de kerk van Guélbary. Was het 't melancholiek geiul van die klok? Was het 't zien van deze twee gelukkigen, die elkaar lief hadden' en zich weldra gingen vereenigen onder het oog van God? Ze barstte in snikken Uit!..,. Marea Vauclair had gemeend, dat roem vol doende was om haar bestaan te vullen, doch nauwelijks kende zij hem of reeds oordeelde ze hem onmachtig, haar het geluk te geven. Nu zocht ze den roem te vluchten en terug te keeren tot haar bestemming van vrouw; maar vele hindernissen beletten het haaT en ze wondde er zich aan, zonder dat 't haar gelukte. ze te verwijderen. Laat in den avond wilde ze zioh nog eens aan haar manuscript zetten, om te vergeten, wat er rondwanelde in haar gepijnigde her sens; maar hoe langer hoe minder vond ze het enthousiasme van de eerste dagen terug. Toonde de heldin van haar verhaal niet een monsterachtig egoïsme door haar zoon aan zyn kwade driften over te laten? Had ze niet meer moeten strijden? Minder denken aan haar eigen geluk? Ja, maar da<n zou iuist de „attractie" weg zijn! Damaris aloeg haai schrift met een ontstemd gebaar dicht. Ze kreeg een hekel aan die vrouw, die ze eertijds 'iefhad om haar zwakheden en haar vurig hart. Ze keerde weer terug naar 't venster. De was leeg en de keuken wierp er niet meer haar rechthoekigen lieht-schijn. De ver loofde was zeker weer naar de hoeve zijner ouders en de Bihartz waren gaan slapen Een zachte koelte bew-oog even de blaren van den wingerd. In het licht der maan, die tot boven de groote lindeboomen geklommen was, onderscheidde het meisje den steenen Monstrans en, als ware dat visioen op dit mo ment haar onuitstaanbaar, ging ze haastig te rug, draaide de spanjolet om en ging de diet* alko-.f binnen. Neen, ze wilde niet me<* denken! (Wordt vervolgd). nsb 003

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10