If J 4 I iro li» H STzrir* - EET1JDINGEN ff 'j marktberichten. WOENSDAG 9 DECEMBER 1031 TABOE" VAN MURNAU. tiff id Grootendeels in cliche verstard. Slechts aan het slot heeft Murnau zich hersteld. Z deL^rrrrm in a,,es zljn stamgenoo- CONSECRATIE VAN MGR. VERRIET, O.P. Waarschijnlijk op 6 Januari a.s. SCHADEVERGOEDING VAN 400.000 DOLLAR. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. DOOR DE TRAM GEGREPEN. DE CONTINGENTEERING IN FRANKRIJK. HET CONFLICT IN MA NDSJOERIJE. CHINEESCH PROTEST TE TOKIO. RUSLANDS SCHULDEN AAN ENGELAND. INGEZONDEN. DE ARME WEENSCHE KINDERTJES. SALANDRA f. De man van het „sacro egoismo". DE ONTWAPENING. entente-landen confereeren. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. VISSCHERIJ. <7 BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS WISSELKOERSEN. GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN 1 458" STAATSLOTERIJ. Men schrijft ons uit Amsterdam: Er is nu langzamerhand wel genoeg gewee klaagd over den wansmaak en de onwaarach tigheid, welke al zooveel Amerikaansche films bedorven hebben. Op enkele zeldzame uitzon deringen na, ontkomt geen kunstenaar, die zijn weg naar de Amerikaansche film gevonden heeft, aan den nivelleerenden invloed der Holiy- Voodsche vermaakindustrie. Dr. F. V,'. Murnau heeft niet tot de uitzon deringen behoord. Zelfs zijn groot talent, dat hom eens heeft geplaatst onder de eersten die de eigen waarden van de film begrepen en bewust naar filmische vormgeving zochten, heeft hem niet voor Hollywood kunnen behoe den. wisten dit reeds van „Sunrise" en er ls, blijkens „Taboe", waairinee Murnau zijn leven afsloot, geen verandering gekomen. Murnau heeft zich begeven op het gebied der exotische film met een scenario, dat docu mentaire bedoelingen had, uit te werken vol gens Amerikaanschen smaak. Hij heeft zich daarbij voorzien van de medewerking van Ro bert J. Flaherty, den maker van „Nanook" en „Moana", bekende voorbeelden van het Ameri kaansche compromis tusschen documentaire en speelfilm. „Taboe is echteir niet geworden een documentaire film met een verhaaltje erdoor, maar een verhaaltje met een documentair ver nisje. Het doet er onder deze omstandigheden ten slotte meer heel weinig toe, of Murnau naar het Zuidzee-eiland Bora-Bora is gegaan om er zijn materiaal te verfilmen, ofwel dat hii f°ra"or* ln Hfywood heeft nagemaakt en zin blanke sujetten met gelige schmink heeft bijgewerkt. Murnau is wel op Bora-Bora ge weest, maar zijn film is er niet waarachtiger door geworden. Vanaf het scenario tot en met Eerst inV I"3 sebruik«'Uke schema. de Zuidze^ln W6i ZSer l,araciy®eI'jken staat op de Zuidzee-eilanden, Matahi, den held van het en denerlv 5 m1 ri' Öe beldin' J°nSi schoon 1!' een Iange 'o'^ding, waarin standen w"® m<3t de Paradijselijke toe kent het 3 vertrouwd te maken, tee- knre t u"" Zi°k a^' ^eri wordt uitver koren tot heilige maagd van de niet eens met „i,"10, aaaeeduide stammen, die de Zuidzee- eilanden bewonen. Doch aangezien zij Matahi bemint, laat zij zich door hem ontvoeren en aarmee zijn zij „taboe". Zij vluchten ver weg naar een parelvisschers-eiland om aan de macht van het taboe te ontkomen.. Ook daar echter achtervolgt hen de krijger, die door het opperhoofd was uitgezonden oen Kerl tot hei ige maagd te wijden. Zonderling genoeg komt 1 niet om de beide boosdoeners te dooden, wat v o gens het taboe zijn plicht zou zijn, maar om Keri te vertellen, dat hij haar beminde zal dooden, als zij niet binnen drie dagen met hem mee naar huis gaat, waar het popu -tnoJhïtr "eze?d °P neerkomt. drie dagen zwicht Keri voor de „ver- /VfebrikkinSen van het taboe" en reist met haai bedreiger in een zeilboot terug. Matahi, dien zij tot ieders verwondering van dit alles onkun dig gelaten heeft, zwemt haar, nadat hij haar vertrek ontdekt heeft, achterna, maar ver drinkt. Het is alles even onwaarschijnlijk en be dacht. Waar Murnau het leven op de Zuidzee- eilanden wilde uitbeelden, schoot hij volstrekt tekort. Er spreekt vrijwel niets in deze film van de oerkrachten van een volk in zijn natuurstaat. Er zijn slechts inboorlingen, die met bewonderenswaardig vernuft hun vrij ingewikkelde rollen hebben geleefd. Er zijn okergele figuranten, die eveneens geducht aan het repeteeren geweest zijn, voor ze voor de camera werden toegelaten. Hun dansen mogen dan misschien op den volksdans geïnspireerd zijn, er is een westersche choreograaf aan het werk geweest. En als men dan toch aan het schaven en beschaven ging, dan had een wat meer decente kleeding en een wat beter ingetoomde dans, de echtheid van het geheel niet meer kunnen schaden. Streng voorbehoud voor volwasse nen is geboden. AI wat we zien, draagt het kenmerk van de regie in Amerikaanschen stijl. Murnau is zelfs niet teruggeschrokken van de beruchte „schilderachtige" opstelling van groepen en de typisch Amerikaansche camera-instelling, welke er altijd op uit is van het beeld een plaatje te maken. Het is zijn talent volkomen onwaardig, dit geknutsel met zulk prachtig materiaal. Was zijn stijl van nature al traag, hier treedt die traagheid nog sterker aan den dag. De opzet heeft immers gefaald. Inplaats van ons een beeld te geven van de verschrik kingen van het taboe, van zekere zeden en gewoonten onder ons vreemde volkeren, is de film verloopen in een geval, een onbelangwek kend verhaal van een mislukte liefde, dat door zijn waarschijnlijkheden, zijn gewilde effecten, de clichémethoden bij de verfilming, de be dachte regie, de valsche manier van sfeer scheppen (de gruwelijkheid van een stereotyp weerkeerende kartonnen maan!) geen oogen- biik een beklemmende suggestie wordt. Go meent wellicht, dat er van deze film niets goeds is overgebleven. Als de maker niet juist Murnau had geheeten, zou dat ook zoo geweest zijn. Maar een talent als dit kon zelfs door Amerika en op een oogenblik, waarop het zich zoo roekeloos vergooide, niet geheel verzwolgen worden. Murnau was een meester in de kunst en hij bleef het of hij wilde of niet. Zijn onver woestbare persoonlijkheid gaf hem zijn eigen stijl, die hem tot aan zijn laatsten meter film is bijgebleven. We moeten dezen echter in details terugvinden, in momenten, waarop Mur nau zijn camera wist in te stellen zooala zijn hart en zijn filmoog het hem ingaven, in enkele opnamen van kolkend water van een prauw of een pagaai, die in de golven wordt geslagen In enkele sublieme longshuts, een schaduw over den grond, een magnifieke dansbeweging En tegen het slot. dat het beste deel van de film is, zien wij nog eens den ouden Murnau terug.' den kunstenaar, die feilloos een ragfijne poëtische sfeer dicht, met zijn vaal licht, zijn langzaam ln elkaar schuivende montage en de peinzende stemming, waarin hij het verhaal laat uitsterven. Uit de hoogte vat de camera hier in een meesterlijken greep een wereld samen. Op de wijde nachtelijke zee vaart het zeilscheepje, waarin we weten, zonder het te zien, dat het meisje ligt. Aan het roer zit kaarsrecht haar bewaker. En ver daarachter zwemt Matahi, «om» klauterend over de koraalbanken. Met groote slagen komt hij naderbij, met één arm beweging schuift de krijger het luik dicht over de plaats, waar het meisje ligt. Matahi grijpt een afhangend touw, er blinkt een mes, het touw is doorgesneden. Matahi blijft achter, onzekerder wordt zijn slag, steeds langzamer, dieper zinkt het hoofd, onmerkbaar zinkt Ma- Uit betrouwb are bron verne-men wij nader, dat de consecratie van Zijn Hoogw. Exc. Mgr.' Verriet O.P., benoemd bisschop van Curasao, te en ray zal plaats vinden op het Hoogfeest van Driekoningen indien de daarvoor noodigt dispensatie door den H. Stoel wordt verleend. Aangezien de Bisschop van het diocees, Mgr. Schrijnen, in verhand met de ziekte, welke hij onlangs te boven kwam, de plechtigheid moei- ijk kan verrichten, zou deze, naar ons ter oore kwam, vervuld worden door Z. H. Exc. den Aartsbisschop, of, zoo deze daartoe den wensch te kennen geeft, door den Pauselijken Inter nuntius. De detentie van het s.s. „Zeclandia" in New-York. (n de eerste instantie het proces door den Kon. Holl. Lloyd gewonnen. Naar wordt medegedeeld heeft de Koninklij ke Hollandsohe Lloyd in eerste instantie zijn proces tot schadevergoeding wegens detentie van het s.s. „Zeelandia" in New-York in 1917 gewonnen. De Court of Claims te Washington kende de Kon. Holl. Lloyd een aanzienlijk bedrag, on- geveeï 400.000 toe. Of appel van dit vonnis bij de Supreme Court der Vereenigde Staten mogelijk is, staat nog niet vast. In ieder geval zal geruime tijd verstrijken alvorens de Kon Holl, Lloyd betaling zal ontvangen. Besprekingen tusschen werk gevers en werknemers Nadat de besturen van het N.V.V., R. K. Werkliedenverbond en Christelijk Nationaal Vakverbond zich aanvankelijk gewend hadden tot de werkgevers-vereeniging Centraal Over leg, heeft daarna gisterenmiddag een bespre king plaats gehad tusschen de besturen van genoemde arbeidersvakcentralen en de commis sie ad hoe uit de Enschedesche en Twentsch- Geldersche Fabrikanten Vereenigingen ter be spreking van het conflict in de textielindustrie Er werden voorloopige oesprekingen gevoerd, welke Donderdag a.s. zullen worden voortgezet. DE VLIEGRAMP TE BANGKOK. Het Tweede Kamerlid die heer Van Braam beek heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de Minister bereid mede te deelen op w-elke wijze de nagelaten betrekkingen van de zoo rampzalig om het leven gekomen leden der bemanning van het vliegtuig „De Ooie vaar" door de K. L. M. in de geldelijke gevol gen van dit ongeluk worden te geinoet geko men? 2. Wil de minister ook mededeelen, hoe zulks geschiedt in geval van blijvende invaliditeit ten gevolge van zulke ongelukken of bij blij vende onbekwaamheid den dienst te verrichten die om andere redenen is ontstaan? 3. Acht de minister de bestaande regeling die daaromtrent getroffen is, voldoende bij een gevaarlijk bedrijf als de viiegdienst ls? Een stationschef het slachtoffer. Gisteravond te half elf is langs de spoor lijn Acht-Best te Best het lijk gevonden van den heer A. F. H. stationschef te Acht. Klaarblijkelijk Is de heer v. H. door een trein overreden. Het hoofd was van den romp gescheiden. Het lijk is naar het Gasthuis te Best over- gebracht. Een 20-jarige jongeman gedood. Te Gemert is de 20-jarige W. terwijl hij zijn fiets wilde nemen, die voor een huis stond, door de stoomtram, die daar rakelings paa seert, gegrepen en gedood. NEDERLAND EN DE OLYMPISCHE SPELEN. Het Nederla ndsch Olympisch Comité deelt on- mede, dat bericht is ontvangen van den Neder landschen Hockey- en Bnndybond en van der, Koninklijken Nederlandschen Amateur Scherm- bond, dat deze organisaties reep. 250 en 500 voor de uitzending van Nederlandsche deelnemers naar de Olympische Spelen beschik baar stellen. tahi in het water weg. Op een golfrug danst het zeilscheepje den zwarten nevel in. Wij zullen „Taboe" niet lang in de herinne ring bewaren, uitgezonderd dit slot, waarin Murnau die reeds in de eerste tijden der filmkust met „Nosferatu" bewees een film kunstenaar te zijn, afscheid heeft genomen op een wijze, die hem volkomen waardig was. Nog een merkwaardig feit valt er bij deze film te constateeren. Zij is door Murnau „stom" gemaakt. Er is slechts een nagesynchroniseerde muzikale begeleiding en ook hier en daar een nabootsing van geluid. Misschien ligt het voor een deel aan de klungeligheid van deze bege leiding, misschien aan het gecultiveerde koor, dat de zangen der wilden uitvoerde, maar zeker is, dat we op sommige plaatsen de geluidsfilm misten en het betreurden dat de film stom was. lot 1 Januari geen invoer van snijbloemen De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijks- landbouw Consulent te Parijs het „Journal Officie!' van hedenochtend de mededeeling be vat, dat het contingent voor den Invoer van af gesneden bloemen uitgeput Is, zoodat tot 1 Januari a.s. geen snijbloemen meer in Frank rijk ten invoer worden toegelaten. KRAB GEEN PUISTJES OPEN. Maandag had de bloemist-knecht T. de V. te Nieuweir-Amstel de onvoorzichtigheid een puistje op zijn wang stuk te krab ben. Dinsdagmorgen zwol de wang ech ter dermate op, dut geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Geconstateerd werd bloedvergiftiging. In zorgelijken toeeitand werd de man naar een ziekenhuis overge bracht. VERDRONKEN. Gisterenmiddag werd te Groningen wegens openbare dronkenschap gearresteerd de 64- jarige M. S„ echtgenoote van zekeren D. Het echtpaar woont in een woonschip, dat bij de Spilsluizen ligt. Gisterenavond om 9 uur werd zij ontslagen en ging zij met haar man aan boord terug. De echtelieden kregen oneenigheid waaraan de politie nog te pas moest komen. Plotseling, men weet nog niet door welke oor zaak, is de vrouw te water geraakt. Ongeveer een kwartier later slaagde men er in haar op het droge te brengen. De levensgeesten waren inmiddels reeds geweken. TOKIO, 9 December (V. D.) Het Chineesche gezantschap te Tokio heeft den Japanschen minister van buitenlandsche zaken een nota overhandigd waarin de Chineesche regeering protesteert tegen het zenden van nieuwe Ja panschen troepen naar Tientsin. De tot nog toe genomen maatregelen tegen Tsjingtao zijn in strijd met de bepalingen van den volkenbondsraad te Parijs. De Chineesche regeering stelt de Japansche regeering ten volle verantwoordelijk voor de komende gebeurtenissen bij Tsjingtao en ver klaart, dat slechts dan ontspanning in den toe stand kan komen, wanneer de Japansche re geering het Japansche opperbevel in Mand- sjoerije opdracht geeft, het bezette Chineesche gebied te ontruimen. Volgens berichten uit Nanking zou Japan voor nemens zijn beslag te leggen op een deel der invoerrechten in Mandsjoerije. De gedelegeerde van China bij den raad van den volkenbond,, dr. Sze, heeft hiervan aan den raad mededee ling gedaan en verklaard, dat China zich tegen alle pogingen van Japan in deze richting ten krachtigste zal verzetten. De communisten in China. MOSKOU, 8 December (V.D.) Naar uit Shanghai gemeld wordt, hebben de Chineesche communistische troepen onlangs 8 districten van de provincie Foekien bezet. De commu nistische macht in China heeft thans verbin ding tot stand gebracht tusschen zes centrale provincies in China, n.l. Honan, Hoepeh, Hoe- nan, Anhwei, Kiangsi en Foekien. Yoshisawa's instructies. TOKIO, 9 December (R.O.) De regeering heeft aan YoShisawa opdracht gegeven, de resolutie van den volkenbond, welke de grond slagen legt voor den vrede in Mandsjoerije inte graal te aanvaarden. Tegelijkertijd zal Yoshisawa, naar men meent Japans standpunt, wat betreft de bestrijding der bandieten, uiteenzetten. PARIJS, 8 December (N.T.A.) Voorts ver- neemt het Indo-Pacific-agentschap uit Shang hai, dat het aantal studenten, die aan de pro teststaking tegen de zwakke houding in de Chineesche buttenlandsche politiek deelnemen, met 30.000 is gestegen. In totaal zijn thans 60.000 studenten bij deze protestactie betrokken. Zij eischen het onmid dellijk aftreden van den minister van buiten landsche zaken, Wellington Koo, die zloh op het oogenblik te Nanking niet in het open baar durft te vertoonen. Een rede van Tsjang Kai Shek. NANKING, 9 December. (V. D.) Maarschalk Tsjang Kai Shek heeft gisteren een rede ge houden over den toestand in China. De Chinee sche regeermg wil natuurlijk geen oorlog met Japan, zeide hij. Zij heeft echter gemeend, haar toevlucht te moeten nemen tot lijdelijk verzet, om Japan langs economischen weg tot een po litiek vergelijk te dwingen. Verder verklaarde hij, dat China hoopt, dat het Japansche volk zelf voldoenden druk op zijn regeering zou uitoefenen, om een verdere verscherping van het conflict in het verre Oosten te vermijden. Nieuwe onderhandelingen? Naar berichten uit Londen melden heeft de minister van buitenlandsche zaken sir John Simon, den Russischen ambtenaar tot een on derhoud uitgenoodigd, dat hedenmiddag zal plaats vinden eu waarop regeling der schul den en de aanspraken van Engelsche onder danen jegens Rusland zullen worden besproken. Sir John Simon heeft tot dezen stap besloten, aangezien de Russische regeering tot dusverre nog geen antwoord heeft gegeven op de nota, die de vroegere minister van buitenlandsche zaken, Henderson ln het afgeloopen jaar in verband met de schuldenonderhandelingen naar Moskou had gezonden. Men gelooft dat Sir John Simon opnieuw de handhaving der vroegere verdragen en voor al het staken van iedere bolsjewistische pro paganda ln Engeland zal eischen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Moet ik het U nog zeggen hoeveel nood door de Weensche kindertjes nu vooral in den win ter wordt geleden. Hoezeer onze kindertjes lijden, die in de houten, vochtige barakken wo nen, waar we hun niet» kunnen bieden, wat het kinderhart zoo vurig begeert. De ouders heb ben reeds jaren geen werk, krijgen geen steun en moeten voor zich en hun kinderen zorgen door kleine verdiensten, welke zij nu en dan, ik zou zeggen, toevallig eens hebben. Maar ik behoef U niets te zeggen; gij kunt het licht begrijpen terneer omdat ook in Hol land de arme kinderen wel het meest lijden onder den nood van den tijd. Ik zou nu zoo graag onzen armen kleinen, tenminste met Kerstmis een kleine vreugde bereiden. Daartoe heb ik echter de hulp noo dig van goede menschen. Ik weet wel, dat er in Holland ook veel nood'ig is! ik zou ook niet willen, dat d6or Uw hulp voor Weenen, de kinderen ten uwent moeten lijden. Neen, helpt eerst in Holland en als er dan nog wat over blijft, etuurt het dan voor de Weensche kin deren. Al zijn het dan maar de kruimeltjes, dij van de tafel vallen, de Weensche kindertjes zijn ook daarvoor hartelijk dankbaar Om het U gemakkelijk te maken, kunt U uw gaven zenden naar het „Onderling Crediet" te Rot terdam, Giro no. 3754. Schrijf er als het U belieft maar bij, dat het voor mij ls, dan komt de zaak best in orde. Pastoor N. KOLB. Wien XII, Hasenhutgasse, St. Klemens. Volgens bericht uit Rome is hedenochtend in den ouderdom van 78 jaar de vroegere mi nister-president, Salandra overleden. Salandra was minister-president, toen Italië besloot aan de zijde der entente aan den we reldoorlog deel te nemen. Hij hield destijds de beroemde redevoeringen, waarin hij trachtte het optreden van Italië met een beroep op het „geheiligde egoïsme" te verdedigen. De tegenslagen in het begin van den oorlog waren oorzaak, dat Salandra ln Juni 1916 aftrad. De laatste jaren heeft hij in de politiek geen rol meer gespeeld. INTERNATIONALE HYPOTHEEKBANK. Plannen tot het aanvragen van failliet verklaring. Aan de 22 December te Groningen te hou den vergadering der Internationale Hypo theekbank in liquidatie, zal worden voorge steld aan liquidateuren op te dragen, aangifte te doen tot faillietverklaring der vennoot schap. De generale staven der kleine De persdienst van het ministerie van natio nale defensie van Tsjecho Slowakië deelt mede, dat te Praag gisteren de chef van den gene- ralen staf van het Zuid-Slavische leger, gene raal Milanowitsj, vergezeld door de generaals Kositsj en Siwkowitsj en overste Aratsjitsj aangekomen is. Heden arriveerde de chef van den generalen staf van het Roemeensche leger, generaal Samsonowitsj, vergezeld door twee generaals en een majoor. De gasten zullen met de vertegenwoordigers van het 1 sjecho-Slowaksche leger onderhande len over een gemeenschappelijk optreden van de kleine entente in de militair-technische kwesties ter ontwapeningsconferentie. AMSTERDAM, 9 December. Aardappelprijzen onveranderd. Aangevoerd 1 lading, (yöU xl. RODENRIJgi 9 December. Coöp. groentenvei- ling-vereen. Berkel en Rodenrijs G. A.rozen: briar cliff 2.757.80, Columbia 1.853.85, rosa- lanala 3.60—8.55, aug. noack 2.90—6.95 per 100 stuks, chrysanthen gr. bloemig: puiling 47 ct., miss edith Caveli 611 ct., louis germ. 715 ct. per stuk diversen: asp. plumosus 629 ct., asp, sprengerle 10—30 ct., troschrysanthen 20—33 ct., irissen 1834 ct., helieborls 823 ct., fresia 510 ct. per bos, seringen 5—10 ct. per tak, tulpen fred moore 1654 ct., prins van oostenrijk 78 ct per dozyn, id. met bol brilliant star 3—3.10, fred! J 'L80' red duke jo.40—1.30, hyacinthen r 10.10 per 100 stuks, potplanten: begonia's pot cyclamen ls~'63 ct- azalea 65—95 ct. per UTRECHT, 8 December. Vereenigde Eieren- veillng Utrecht: kipeleren wit 3.50—7.50, bruine 4—7.70, eendeieren 2.50—3.80 per 100 stuks Aanvoer 40.000 stuks. WOERDEN, 9 December. (Kaashandel.) (Be richt van N. V. Handelsvereen. v/h. E. Ruys.) Aangevoerd 282 partijen. Prijs le soort met ruks- merk 30—33, 2e soort met rijksmerk 2830 zwaardere met ryksmerk tot 34, zonder rijks- merk 2529 per 50 kg. Handel flauw. ROTTERDAM, 9 December 1931 Vlet- en lichterwerk 80 tot 110 ton f 6.— per dag. Weinig vraag naar ruimte. Vaarwerk voor zwaar goed. Ook in deze af- deeling wordt weinig ruimte gezocht. De vracht prijzen welke worden aangeboden z(jn eohter iets vaster. Kempenaar naar Ruhrort tot Keulen 140— 155—170. ROTTERDAM, 9 December 1931 B o 'v e n-lt y n. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Voor ruwe producten betaalde men 105—110 ets. per last, naar Mannheim basis 2 M. afladen. Beneden-Ryn. Waterstand wassend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd Ertsvracht met 4 losdagen 35 ct., met 8 los- dagen 45 ct. per last. Sleeploon volgens het 35 ets. tarief. RUHRORT, 9 December 1931. VRACHTEN. Van de Ryn-Ruhrhavens naai Rotterdam 0.750.80 Mk., 's-Gravenhage 1.23 Mlc. Antwerpen en Gent 1.30 Mk., Brussel 1.70 Mk., Luik 2.10 Mk. Van de Ryn-Ruhrhavens no.ar Mainz en Mann heim 1.Mk., Frankfurt 1.15 Mk., Karlsruhe en Hanau 1.20 Mk., Asehaffenburg en Lauterburg 1.25 Mk., Straatsburg 1.45 Mk. Van de havens van het Ryn-Hernekanaal naai Rotterdam 0.95 Mk., Antwerpen en Gent 1.45 Mk., Brussel 1.85 Mlc., Luik 2.35 Mk. Van de havens van het Ryn-Hernelcanaal naar Mainz en Mannheim 1.20 Mk., Frankfurt 1.35 Mk., Karlsruhe 1.40 Mk., Lauterburg 1.45 Mk., Straatsburg 1.70 Mk. SLEEPLOON van de Ryn-Ruhrhavens naar Maiaa 0.90—JMk., Mannheim 1—1.10 Mlc. ROTTERDAM, 9 December. Heden werden aan de vischm^rkt alhier van IJmuiden en elders 195 manden en kisten versche visch aangevoerd. Do prijzen waren voorgroote tong 5864, middel tarbot 2026, kleine ƒ1218, kleine heil bot 1420, middel schelvisch 1524, kleine 610, groote gullen 810, kleine 47, wijting 68, kleine schol 814, malireel 1015, versche haring 68, per mand, schotzalm 23 per stuk. VLAARDINGEN, 9 December. Men betaalde voor volle - haring Engelsche wal 10.90—11.60, yle harlgn id. 10.30. volle haring Kanaal 10.30— 10.80. ijle haring id. 10.1010.30, steurharing id. 8.10—8.80, volle haring Eng. wal ongekeurd 10.60, yle haring id. id. 10.20—10.30 per kantje. ROTTERDAM aangekomen 8 December namiddag: 4.— FELCE, N.V. Wm. H. Müller Co., Ham burg, Waalhaven 12. til kg.8.40 STRIj'pe, P. A. v. Es Co., Cardiff. Binnenhaven stukg 8.40 SERGEY KIROFF, Derutra, Cardiff, Waal haven, ledig. NIEUWE WATERWEG aangekomen 8 December namiddag: 9.25 SIGRID MATTHIESSEN, Stockholm10 10 MANNHEIM. Hamburg; 10.45 LARS MAGNUS TROZELLI, Rouaan; 9 December voormiddag: 12.25 VICTOR, Kolberg; - vertrokken 8 December namiddag: 3.40 GABRIEL GUIST'HAU, Rouaan; 4.05 CA- BOURG, idem; FRANZ HANIEL, Dunston4.35 LOUIS DE GEER, Hallstavik5.05 CASTOR, Go thenburg; 5.35 JUPITER (Nept.), Danzig; RUR- ZESEE, Svendsborg; 6,30 PTARMIGAN, Londen; 6.40 AUDACITY, Kalmar; GEIERFELS. Ham burg; 7.10 ALSTER, idem; POELDIEP, King's Lynn; 7.25 BATAVIER VII, Kings Lynn; A8- CÉNSIONE. Cardiff; 1.45 DELAWARE, Kopen hagen; DUNKWA. Amsterdam; VISURGIS, Abö. IBIS. Riga; 8.— BORTHWICK Grange mouth; ANNA MARQUARDT PETERSEN. Stockholm; AMAZONE, Amsterdam; 8.15 Jug_ TIN, San Francisco; BATAVIER IV Londen; CURSLACK, Hamburg; 8.40 MELROSE ABBEY, Hull; 8.50 WESTLAND, Leith; LINDISFARNE, Newcastle. 9.25 SHERINGHAM, Harwich: 9 35 ESCHERS- HEIM. Thamshavn: 11.10 PRAGUE, Harwich. Wind West, flauwe koelte, kalme zee, betrok ken lucht. IJMUIDEN aangekomen 8 Dec.ULYSSES Londen, stukg.JUNO, Harlittgen, stukg.THE- ANO, Belfast, stukg.NERO, Gothenburg, stukg. vertrokken 8 Dec.; STUYVESANT, Colon; SI GRID MATTHIESSEN, Rotterdam; MAAS STROOM, Leith; MEREL, Londen; RIJN STROOM, Hull; MANATAWNY, Vlaardingen; LINGESTROOM, Londen; uitgaand vastgemaakt: COLWITH F-ORCE. Wind W-, styve bries, woelige zee, bewolkte lucht. VLISSINGEN aangekomen 8 Dec.: ORANJE NASSAU, Harwich; vertrokken 8 Dec..MECKLENBURG, Harwich gep. naar Antwerpen: HERCULES. Lissabon; FOYNES, Limerick; MUNSTER, Porto Alegre TALISSE. Sydney; EGYPTIAN PRINCE, Midd- lesbroPARKHAVEN Rotterdam; POELAU TELLO, Hamburg; LOIRE, idem; NORMAN DIA, Gothenburg; GARONNE, Kopenhagen, gep. naar Gent: BLACKCOCK, Lonclen; gep. van Antwerpen: OLEANDER, Chatham; LIMBURG, Londen; HULL, Duinkerken; ES- TE, Hamburg; LIVADIA. West-Indië; OLM- AMBT, Rotterdam; MACCLESFIELD, Grimsby; NEW LONDONER. Newcastle; OROTAVA, Las Palmas; PAX I, Southampton.' VLAARDINGEN aangekomen 8 Dec.ELSA ESSBERGER, Liverpool. SCHIEDAM aangekomen 8 Dec. WASABORG, Hernösand, bunkert. TERSCHELLING vertrokken 8 Dec.VOLEN- TE, Kopenhagen; TIM, Hamburg; JORGEN- SEN, Kjerteminde. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. TALISSE (thuisreis), 8 te Antwerpen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. AMAZONE, 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. JUNO, 8 v. Haiiingen te Amsterdam. NERO 8 v. Gothenburg te Amsterdam. STUYVESANT, 8 v. Amsterdam n. Colon. JULIANE (charter), Valencia n. Rott. p. 8 Dungeness. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEMPO (uitreis), 8 (2 n.m.) v. Gibraltar. DJEMBER, 8 v. Rotterdam te Londen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU TELLO, 7 v. Hbg. n. Amst. via Antw POELAU TELLO, Hbg. n. Amst. 8 te Antw. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. POLYDORUS, 7 v. Batavia te Londen. THESEUS, Batavia n. Amst. 8 v. Marseille. PATROCLUS, Tsingtao n. Rott. 8 v. Colombo. AN SHING, Amst. n. Rangoon p. 8 Perim. ATHELTEMPLAR, Schiedam n. N.-York p. 1 Land's End. ARCLIGHT, 6 v. Maassluis te Londen. AIRE, 7 v. Rotterdam te Goole. AMENITY, 7 v. Lynn n. Bergen op Zoom. ALA, Rott. n. Philad. p. 6 Beachy Head. AXEL, 1 v. Amsterdam te Gdynia. ATLAND, 29 v. Rotterdam te Moss. ALNWICK, 6 v. Rotterdam te Shields. AGHIOS MARKOS, Amst. n. Cardiff p. 7 Prawle Pt. ANDROMEDA, Rott. n. Koningsb. p. 7 Holtenau. ARDANTZA MENDI, 7 v. Rott. te Genua. ARY SCHEPPER, 6 v. Rotterdam te Havre. BANDOENG, Rott. n. Clyde 6 (11.10 nam.) op 50 mijl O. v. Niton. BLYTH, 7 v. Amsterdam te Goole. BOWLING, 7 v. Rotterdam te Dundee. BÖREE, 7 v. IJmuiden te Shields. BROEDERTROUW, ra., 7 te Londen uitgeklaard naar Gravelines. BADENIA 7 te Londen uitgeklaard naar Keulen. BACCHUS, Rott. n. Danzig p. 7 Brunsbuttel. BERNISSE 6 Dec. van Rotterdam te Hamburg. BORGHILD 5 Dec. van Vlaardingen te Nakskov. CITY OP MANCHESTER R'dam n. Ö.-Afrika 5 van Lorenzo Marques. CHR. MATTHIESSEN 6 v. R'dam te Bremerh. CALANDPLEIN, Rott. n. Wabana 6 (8.43 n.m.) op 30 mjjl Z.W. van Land's End. CAPACÏTAS, Rotterdam n. Oran p. 5 Gibraltar. COLDWATER, Rott. n. Savannah 7 (12.30 n.m.) op 9 rnjjl Z.W. van Lizard. CITY OF HONGKONG, Rott. n. Z.-Afrika p. 7 Ouessant. CAPIT. PRIEUft, 7 v. Rotterdam te Havre. DOCT. PIERRE BENOIT, Rott. n. Japan 6 te Duinkerken. DIANA 6 van Rotterdam te Stettin. DIXCOVE, Rott. n. W.-Afrika 29 v. Lagos. EGERIA 6 van Rotterdam te Stettin. ERLTZA MENRI, 6 v. Rotterdam te Swansea. FORELLE Rotterdam n. Libau 6 v. Holtenau. iiAri -•> Kutteniain n. Abö p. 6 Brunsbuttel. GKIESHE1M 5 van Galveston naar Bremen. URaNGESI'KKG, Ymst. n Wabana b (4.53 nam.) t.h.v. Land's End. GASHMiR. 't v. Rotterdam te Londen. GLUCKAUF, 6 v. Rotterdam te Immlngham. GOODWOOD, 7 v. Rotterdam te Shields. GATESHEAD, 7 v. Amsterdam te Shields. GREEN AWN, 7 v. Rotterdam te Shields. GOUWESTKOOM, 7 v. Amsterdam te Flymouth GERIIA FERDINAND, 5 v Rotterdam te Havre HONTESTROOM, 6 v. Amsterdam te Londen. HUrrZE iX 6 Dec. van Groningen te Hamburg. ILMAR R'dam n. W.-Afrika 6 v. Las Ralmas. ISAR Rotterdam naar Japan 7 van Shanghai. IBO, Amst. n. Oporto 7 (12.5 n.m.) op 70 my! Oost van Niton. JUNO 5 van Rotterdam te Kopenhagen. JEYPORE, 6 v. Schiedam te Immingham. JAMAICA 4 v. Rotterdam te Stockholm. JERVAULX ABBEY, '- v. Rotterdam te Hull. JAB1RU, Rotterdam n. Manchester p. 6 Lizard. JUPITER, Rott. r. Kopcnh. P- 7 Brunsbuttel. JUNO 7 December van Rotterdam te Danzig. JONGE JOHANNA 4 van Sunderland te Cannes. KANGARS, 3 v. Rotterdam te Helsingfors. KATTEGAT, Batoum n. Ertvelde 6 v. Stamboul. KALYAN, Rotterdam n. Japan p. 7 Ouessant. LYNN REGIS, 6 v. Rotterdam te Lynn. LORENZO BOZZO, Rott. n. Civ. Vecchia p. 6 Gibraltar. LUNEBURG, Rotterdam n. Z.-Afrika p. 7 Dakar. LEUN A. Rotterdam n. Brisbane 6 v. Lissabon. LEOVILLE, 6 v. Rotterdam te Havre. LANG ANGER, 7 v. Rotterdam te Hamburg. AMSTERDAM 9 Dec. 8 Dec. 7 Dec. naritt^ Londen., per f 8.2ö 8.10 8.05 12.10 Beriyn p lOOMk 68.60 67. t0 56.90 59.28 Pards p 100 frs 9.72 9.714 9.72 9.74 Brusselp lUOhelg H4.S0 34.511 34.55 34.59 Zwttserl p.lOOfrs +8.25 48.25 48.25 48.— Weenenp. lOllsch 35.25 35.25 35.25 35.— Kopenh p lOOkr 44.— 44.50 44.75 66.67 Stookh p lOOkr 5.50 44.76 45. 66.67 Oslo p. 100 kr. +4 44.60 41.75 66.677 New. York per 8 2.48 2.48 2.48 2.4871 MAVIS, 6 v. Amsterdam te Londen. MAJ, 3 v. Rotterdam te Stockholm. MARGOT, 7 v. Harlingen te Hull. MEEUW, p. 7 Prawle Pt. om de Oost. MASCOTTE. Westers, Odense 11. Hbg p. 6 Holt. MICHAEL N„ Rott. n. Napels 6 (7.10 n.m.) t. h. v. Niton. NJASSA 7 van Amsterdam te Dar-es-Salaam. NOTTINGHAM, 6 v. Rotterdam te Grimsby. NEDJAN, 4 v. Rotterdam te Malmö. NIGERIAN, 7 v. Rotterdam te Liverpool. NIJVEROAL, Danzig n. Liverpool p. 7 Dover. NEIDENFELS, 8 v. Rotterdam te N.-York. NEPTUNUS, m., Oosterhuis, 5 van Irvine ta Gothenburg. ODER Rotterdam n. Australië p. 6 Kaapstad. OOST VLAANDEREN, 6 v. Rotterdam te Lcln. OUSEL, Rotterdam n. Liverpool p- o Lizard. PREUSSEN Rotterdam n. Japan 6 van Penang. PASS OF BRANDER, 6 v. Zwyndrecht te Ldn. PRINSES JULIANA, 4 v. Helsingborg n. Keulen QUEENWORTH, 6 v. Amsterdam te Sunderland RENDSBURG Brisbane n. Hbg. 7 te Adelaide. SVERRE NERGAARD 6 v. R'dam te Bremerh. SUND, 8 v. Vlaardingen te Goöle. STOCK FORCE, 7 v. Dordrecht te Londen. STERN, 3 v. Rotterdam te Stettin. SOUDAN, 6 v. Rotterdam tc Middlesbro. STORVIK, 2 v. Rotterdam te Narvik. ST. PALAIS 4 Dec. van Rotterdam te Nantes. SHANTUNG 4 Dec. van Rotterdam te Esbjerg. TRAFFORD HALL 6 van Roterdam te Algoabaai THERMOPYLAE R'dam n. Brisbane 7 v. New castle. THORNBURY, 2 v. Rotterdam te Helsingfors. TYNEHOME, 7 v. Rotterdam te Sunderland. TIBERTON, 6 v. Rotterdam te Shields. THORNLEA 7 Dec. van Rotterdam te Bremen. TREGENNA, Rott. n. Odessa 7 8.56 v.m.) op 20 mijl Z.O. van Niton. UMKUZI 6 van Rotterdam te Beira. VEGA, 4 v. Rotterdam te Stockholm. VECHTSTROOM, 7 v. Amsterdam te Hull. WESTPOLDER, 6 v. Rotterdam te Londen. WILLY, 7 v. Amsterdam te Goole. WESTLAAN 5 Dec. van Falmot ih naar Par.. ZEESTER 5 Dec. van Aarhuus naar Bremen. TUBANTIA. IJ m u i d e n, 8 December. De plaatselyke stoomtrawler „Tubantia" ls met ern stige stormschade over dek van de visschery alhier teruggekeerd. Door het inslaan van de luiken geraakte het ruim vol water, zoodat het in half zinkenden toestand deze haven moest binnenloopen. Op eigen kracht, doch begeleid door den trawler „Alcmaria", om zoonoodig huip te bieden, kon het schip de thuisreis volbrengen. Persoonlyke ongevallen kwamen niet voor. ORVIETO. B r a i I a. 30 November. Het Oriek- ache s. „Leander" Is by het vastmeeren in aan varing geweest met het hier langs de kade ge meerd liggende Ral. s. „Orvieto" waarvan aan het voorschip -.enige schade werd aangericht. Het schip heeft evenwel een certificaat van zee waardigheid bekomen. Of de „Leander" schade heeft is niet bekend. (s. „Orvieto" bestemd voor Rotterdam, ver trok 3 .Dec. van Stamboul. Red.) MANU. Immingham, 8 Deijember. Het meergemelde Spaansche s. „Manu" is heden avond hier aangekomen, gesleept door de Nederl. sleepbooten „Drente" en „Oceaan". BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 9 December namiddag: 2.40 RAPID, King's Lynn; vertrokken 9 December namiddag: 2.30 JONGE ANTHONY, Toulon. DELFZIJL aang. 8 Dec. FLORA, Wagenmaker, Bremen, diversen verrt. 8 Dec. ÈCLECTA, Beek, Gluckstadt; APOLLINARIS XI, Hamburg. STOOMVAARTLIJNEN. J. P. COEN, 9 v. Batavia n. Amsterdam. TARAKAN, Batavia n. Amst. 9 v. Padang. HERCULES, 9 v. Salonika te Izmir. EOS, 9 v. Vinaroz te Valencia. THESEUS, 8 v. Danzig n. Stettin. CERES, 9 v. Volo te Cephalonia. BALOERAN, Batavia n. Rott. 9 v. Colombo. KOTA RADJA, Rott. n. Batavia 9 te Genua. VERWACHT TE ROTTERDAM. ATLANTIC MARU 8 v. Shields via Duinkerken, TRAVE 8 van Bremen via Hamburg. HOOGKERK 8 te Bremen. ORANIA 8 van Valencia. j DELFSHAVEN van Pensacola p. 9 Lizard. j VERWACHT TE AMSTERDAM. KRALINGEN 8 van Riga (naar Zaandam). Tweede Klasse. Derde Lijst. Trekking van 9 December. 20.000 No. 14409. 1500 No. 1623. f 1000 No. 602. t 400 No. 19849. 2(H) No. 4803, 3452, 13955. 100 No. 1363, 12181, 14697, 19565. PRIJZEN VAN ƒ30. .1 3150 20 3368 50 3404 2(17 3483 270 3607 281 3530 310 3637 314 3615 360 36*28 363 ,3651 456 3675 522 36S8 594 3691 619 .369! 666 .3736 704 3324 *714 .38.39 7.35 3843 834 3934 875 3950 915 4019 pso 4roe 995 40,35 998 4063 1903 4072 1026 4190 1070 4135 118| 4147 1.311 4161 1341 4171 1452 4228 1479 1484 49u7 l.-ri 4331 63! 4335 70S 4336 1"79 4349 7097 4 <3-, 1851 450.3 1908 45JV) 1913 4577 193(1 40?9 19.36 46.36 2014 4p,5j 2066 4779 2159 5941 2411 5000 2468 5086 2563 5091 2597 5146 2684 5157 2698 5276 2764 5283 2768 5354 2827 5372 2803 5434 2896 5439 2964 5519 3020 5520 3047 5550 3077 5559 5602 5634 5655 6091 5740 5791 5827 5934 5944 5976 5988 5996 6022 60.30 6036 6082 6096 0203 6216 6950 R07q 6*?86 6424 64.37 6162 6527 6.W5 6680 6757 6775 6802 68 56 0879 6969 60«D 7022 7l-o 7177 *203 7968 7474 7481 7602 7692 76"! 705.3 7674 8394 8473 8522 8603 8614 8634 86.38 8699 8718 8712 8751 8777 8822 8900 8925 89.31 9975 9011 «019 9035 91.87 p155 0214 92.34 9260 9275 9993 9"94 9-253 9435 9452 9460 «469 9533 9580 9535 9.596 9691 9614 9027 «69| 9830 9«42 98.58 9867 9915 9948 9977 7710 10027 7793 10046 7868 10159 7875 10176 7879 10220 7909 10335 8001 10397 8052 10430 8008 10512 8111 10558 8118 10590 8182.10040 S352 10689 10705 10708 10748 10823 10840 10844 11(109 11056 11159 11178 11198 11276 11281 11368 11370 11405 11417 11463 11585 11601 11640 116SO 11703 11709 11726 11759 11 «07 11913 1.1974 I 198" 120(19 12146 12204 12235 12391 19 401 12403 10 li 3 I0444 12490 12579 19.584 12589 19728 19857 19951 12977 12986 13029 18040 13054 13085 13096 13176 13250 13209 13364 13385 13399 13433 13433 13163 13510 13517 13551 13605 13607 1.3654 13662 13710 13712 13757 13813 139-55 13863 13910 13950 1 <t 60 1406l5 14091 14' 98 1-1111 1 '978 14983 14987 14315 14323 14392 146.31 1469-3 14741 14757 14778 1481.2 USjl 11881 11966 14931 1 -054 1508.3 15109 15192 15195 15198 158<lt 15246 15371 15395 15449 15530 15570 15591 15599 15608 15015 15052 10675 15699 15720 16764 15819 15a82 16-266 16314 16340 16343 16.398 16439 16446 16509 16566 16567 16615 16625 16712 16731 10875 17019 1709,8 17060 17072 1708-9 17127 17139 17151 17172 17192 17196 17205 17225 17257 17270 17296 17301 1.7326 17355 17455 17457 17468 17189 17559 17590 17609 176"2 176°6 17627 17731 57734 17767 17806 17832 17887 17893 17899 17959 13019 18002 18085 18090 18178 18191 18244 18251 18257 18379 18469 18615 18547 18621 18670 18688 18704 18852 18888 18399 18967 18993 19022 19017 19105 19171 19194 19699 19309 19380 19394 19434 19445 194-59 19463 19168 19475 19546 19572 19662 19606 19720 19911 19979 20019, "0012 20115 20119 20187 20213 20256 20960 20285 20321 20332 20342 20308 20449 80473 20476 20559 20.576 20595 20614 20679 20777 20900 20912 20922 In de vunt stond, ,u ofl 743d 7478,. m, 7448j 13047, m, g. 13007,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2