UIT BIADEIT Eli TIJDSCHRIFTEN m IVC? T'wSwHSJ DE QEMElMZinniöE DERDE ADVERTEERENDE ZAKEN DUREN HET LANGST WOENSDAG 9 DECEMBER 193Ï DE PRIX FEMINA En de verfoeilijke moraal van André Gide. DE MALAISE IN DE SCHOEN INDUSTRIE. ML. AUTO TEGEN EEN BOOM. HET KIENSPEL IN LIMBURG. VOOR 50 KRUIDENIERSWAREN VERDUISTERD. DE OVERVAL TE WOUDRICHEM. De Fransche „Femina"-prijiS is dit jaar ten 'doel gevallen aan Antoine de Saint-Exupéry den auteur van de romans „Courtier Sud" en „Vol de nruit". Hij is een echte figuur om in dezen tijd de aandacht te trekken, want be halve romanschrijver is hij een bekwaam vlie ger. De atmosfeer die hij om zich heen heeft van gevaar, avontuur en heldhaftigheid zal niet nalaten op de sportieve instincten van het tegenwoordig publiek indruk te maken. Antoine de Saint-Exupéry (alleen zoo'n naam moet al voor een bakvisoh zijn om van te droo- men!) schijnt overigens ook uit letterkundig oogpunt zijn verdiensten te hebben. Zijn be schrijvingen van vliegtochten en van de emo ties van den piloot worden zeer geprezen. Alleen beeft hij het daarbij n>teL willen laten Begaafde schrijvers over hun vak komen licht in de verleiding om eens te gaan grasduinen In het vak van een ander, in dit geval van den literator. Zoo is ook Anitoine de Saint-Exupéry als romanschrijver op gaan treuen en het pu bliek succes, dat hij daarmee behaalde is aller minst evenredig aan zijn artistieke verdien sten. Maar er is meer. Nu de Prix Fémina alge meen bekendheid zal geven aan het werk van den vlieger-auteur, vindt de „Croix" het noodig de katholieken attent te maken op de verder felijke moraal in deze romans. Daarover zal niemand zich verwonderen als menweet, dat „Vol de nuit" werd ingeleid door André Gide, wiens denkbeelden een 7.00 verwoestenden in vloed hebben op het geestesleven van een deed der huidige Fransche jeugd. „Vol de nuit" is de geschiedenis van een zekeren Rivière, directeur van een luchtvaart maatschappij. Hij openbaart zich ais een uiterst gehard individu en' offert zonder wroeging het 1 erven van een vliegtulg-bemanxiing op om nachtvluchten tot stand te brengen en aldus bet succes van zijn onderneming te ver-zekeren. Maar dat succes de auteur ziet het heel goed in kan een onrechtmatige daad niet rechtvaardigen. Voor de Saint-Exupéry als voor Gide evenwel kan-de onrechtmatige daad om zichzelf worden gecultiveerd, zonder doel. Zij is een „acte gratuit" een akt waarin de menschelijke vrijheid zonder beweegreden haar soevereine heerschappij openbaart. Het is deze verfoeilijke moraal van André Gide, waarvoor de „C-roix" de katholieke lezers van den bekroond-en auteur wensoht te waar schuwen. Regeeringssteun in onhoudbaren toestand onmisbaar. In een vergadering van den R. K. Bond van Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel werd gecon stateerd dat per 1 December 1930 82 pet. werd gewerkt van 1 April 1931, terwijl per 5 Decem ber 1931 slechts 40 pet. werd gewerkt van 1 April 1931. Besloten werd aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende telegram te verzenden: „De R. K. Bond van Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel ln vergadering bijeen, bespre kende den noodtoestand der plaatselijke schoenindustrie, n.l. afname werkgelegenheid, sedert voorjaar met 70 pet., wat beteekent af name sedert December 1930 met meer dan 50 pet., terwijl prestatie van de 50 pet. van thans slechts 40 pet, bedraagt van het normale en geen enkel perspectief wijst op verbetering, verzoekt met den grootsten aandrang uw on- misbaren steun in dezen onhoudbaren toestand. De voorzitter dëelde verder de vergadering mede, dat a.s. Vrijdag in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Til burg op initiatief van den burgemeester der gemeente Waalwijk een tiental burgemeesters uit de omgeving betrokken bij de schoenin dustrie, zuilen bijeenkomen om den precairen toestand te bespreken. ALS SINTERKLAAS WEG IS. heeft de Stads-reinigings- dienst een flink karweitje op te knappen. Als de wagen vol is -en dat duurt niet lang begint de zegetocht door de stad. INSTELLING VAN EEN RESERVEFONDS v Aan de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot instelling van een reserve fonds uit het batig saldo van den gewonen dienst der Rijksrekening van het dienstjaar 1929 en van volgende dienstjaren wordt ont leend, dat het naar de meening van den minis ter van financiën niet mogelijk zou zijn de wettelijke vaststelling van het bearag, dat ten behoeve van eenig dienstjaar aan het reserve fonds zal worden onttrokken, eerst te doen plaats hebben na de vaststelling van de begroo ting voor dat dienstjaar. Immers, het putten uit het reservefonds vormt een onderdeel van het dekkingsplan, dat de Regeering aan ae door haar ingediende begrooting moet verbinden. De Cornmissie van Rapporteurs heeft gemeend, mët de mededeeling van 's ministers antwoord HST ^amer daar ei ud ver slag te kunnen OPHEFFING VAN EEN TOL. Naar gemeld wordt, zal met 1 Januari 1932 de tol aan den straatweg tusschen Katwijk Binnen-Katwijk aan Zee verdwijnen. De gemeente Katwijk neemt het onderhoud van den straatweg over en is voornemens dien aanzienlijk te verbreeden. De Inbreker (ex-winkelbediende) slaat op het kasregister aan, hoeveei hij heeft weggenomen. HYPOTHEEKLASTEN VAN LAND. EN TUINBOUWERS. Individueele rijkssteun niet mogelijk. Het Tweede Kamerlid de heer b™,.,, Minister n„„cHn land en i n 6 moeilÜkheden verkeerende ?un i*UWerS' de Apotheken die op te nemer» e.re?. goederen gevestigd zijn, over in navolo-': en zii zulks wenschen, en hen dan. één f B, DS Tan'andere landen, niet meer dan a a 0"> onderd r«nte per jaar plus twee ten honderd aflossing -te laten betalen. Minister de Geer, antwoordt nu dat de Re- geeiing, ook met het oog op het antecedent, «zwaar moet maken, aan in moeilijkheden verkeereade land- en tuinbouwers individu- celen steun te verleenen, door de hypotheken, die op hun goed gevestigd zijn, over te nemen, met verlaging van de rente tot 1 pet. Een doode en een zwaar gewonde. Maandagavond omstreeks 9 uur is onder de Belgische gemeente Esschen bij de Nederland- sche grens een auto, waarin behalve den chauf feur een Nederlander, zekere Maas uit Rot terdam was gezeten, tegen een boom gereden. De chauffeur, Kocquaert uit Antwerpen, werd op slag gedood, de heer Maas, een 23-jarige ongehuwde jongeman, werd met een schedel breuk in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis te Antwerpen overgebracht. AANRIJDING TUSSCHEN AUTO'S. FRANSCH GOUD NAAR NEDERLAND. Ter waarde van ?rs. 128 millioen. Gisteren zijn 7 vliegtuigen te Le Bourgat op gestegen met acht kisten goud aan boord met bestemming voor Amsterdam. De zending ver tegenwoordigt een waarde van ongeveer frs. 128 millioen. VENEZOLAANSCHE ONDER- SCHEIDINGEN. Naar wij vernemen, heeft generaal J. V. Gó- mez, president van Venezuela, bij besluit van 5 dezer, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Buitenlandsche Zaken, bevorderd tot Grootkruis in de orde van den Bevrijder Boüvar. Deze onderscheiding is een bewijs van de hartelijke verhoudingen, welke bestaan tus schen Nederland en Venezuela en de groote achting, welke de Venezolaanscbe regeering den minister toedraagt. Voorts vernemen wij, dat de president van Venezuela de onderscheiding van Officier In diezelfde Orde heeft toegekend aan jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, die een studiereis gemaakt heeft naar Venezuela. Een dame gedood. Gisteren reed een luxe auto, bestuurd door P. W. ui-t Bussum, waarin twee dames ge zeten wax-en, in de richting van Bussum naar Amsterdam. Een vrachtauto, bestuurd door J T. uit Lienden, reed van achteren den luxen auto aan. Een deb dames, mevrouw T. van Os, uit Laren, werd»uit den wagen geslingerd, zij kwam onder den vrachtauto terecht en was op slag dood. De andere inzittenden kre- gen geen letsel. De auto werd licht bescha digd. AUTOONGELUK. Op den provincialen weg van Boxmeer naar Cuijk werd een wielrijdsteT, die uit een der zijwegen kwam, gegrepen door den auto van J. W. Het rijwiel werd totaal vernield, terwijl de berijdster werd opgenomen met gebroken been en nogal ernstige verwondingen aan ge zicht, handen enz. Ze werd naar het R. K. Zie kenhuis te Boxmeer vervoerd. Het ongeluk ontstond doordat de juffrouw den auto, die be hoorlijk signalen gaf, nog wilde passeeren. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Het heeft Z. H. den Paus behaagd te benoe men tot ridder in de orde van den H. Grego- rius den Grooten, den heer Laurent Janssens Czn., te Tilburg, oud-voorzitter der Katholieke Jonge Werkgeversvereniging, wegens zijn groote verdiensten als secretaris van het mis sie-studiefonds „Petrus Donders". DE BRUG OVER HET HOLLANDSCH DIEP De algemeen© ledenvergadering van de ver- eeniging „Roosendaal's Bloei" te Roosendaal, heeft na een Inleiding van den heer van Veen, burgemeester van Willemstad, die een verbin ding via Willemstad aanbeval, met 14 tegen 8 stemmen e-n 1 blanco besloten de actie voor de keuze van Willemstad krachtig te steunen. NOODLANDING. Te He-del heeft het militair vliegtuig 126 uit Soesterberg, bemand met den bestuurder, aspirant Hartong en den mecanicien v. d. Linde, een noodlanding gemaakt o-p een uiterwaard aan de Maas. Het toestel zoowel als de inzittenden ver. keeren in beste conditie. Aanleiding voor de landing was het slechte zicht. BRAND IN EEN VLASFABRIEK. In den nacht van Maandag op Dinsdag brak brand uit in de electrische vlasfabriek van den heer P. C. van Helsland te St. Janstee-n. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat aan blusscben niet viel te denken, ook niet nadat de brandweer uit de gemeente Hulst assis tentie verleende. De geheele machinekamer met inventaris zoomede een tweetal vlasschu ren, waarin zich een groote voorraad vlas be vond, werden een prooi der vlammen. De scha de is aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. De vermoedelijke oorzaak van den brand is kortsluiting. OP VRIJE VOETEN. De als verdacht van het drukken yan val- sche Duiteche tabaksbanderollen gearresteerde Amsterdamsche drukker, is gisteren in Win- schoten op vrije voeten gesteld. Van rechtsvervolging ontslagen. Sinds meerdere verordeningen gepoogd heb ben een einde te maken aan de uitwassen welke plaats hebben bij het zoogenaamde kienspel, hetwelk vooral in Zuid-Limburg in vele her bergen des winters als een volksvermaak bij uitnemendheid druk wordt beoefend, hebben de herbergiers getracht door het oprichten van kienvereenigingen, die in besloten kring kienen, de wettelijke bepalingen te ontduiken. Om eene principieele bes'lissing uit te lokken werden de herbergier en de schoenmaker W. A. en P. J. A. te Kerkrade verbaliseerd en hoorden zich 23 November j.l. voor de strafkamer der arrondissements rechtbank te Maastricht ha zardspel ten laste leggen en door het O. M. voor ©lk eene geldboete van 10 subs. 10 dagen hech tenis eisehen. Alhoewel de rechtbank alle omstandigheden waaronder het kienspel plaats vond bewezen achtte, oordeelde zij dat het kienen zooals dit evenals elders gebruikelijk in het lokaal van verdachte W. A. plaats had veeleer beantwoordt aan de omschrijving in artikel 1 der Loterijwet 1905 gegeven dan aan de in artikel 25b4is van het Wetboek van Strafrecht gegeven omschrij ving van hazardspel, terwijl bij het laatste lid van dit artikel de bij artikel 1 der Loterijwet omschreven loterijen van hazardspel zijn uitge sloten. Daar nu de bewezen verklaarde feiten, zoo als bij dagvaarding gesteld, daar duidelijk wij. zen op het bij artikel 254bis van het Wetboek van Strafrecht strafbaar gesteld hazardspel, en niet bij eenige andere wettelijke bepaling zijn strafbaar gesteld en met name niet zoo zijn ge steld, dat ze onder de bepalingen der Loterij wet 1905 zouden kunnen vallen of gebracht Worden, ontsloeg de rechtbank de belde ver dachten ter zake van de bewezen verklaarde feiten van alle rechtsvervolging. 11MVI "'TT'T* 3T> j-.rf q iVA» v A «£.-ƒ•«? YXb- „«v-py „c. -K BIJZONDER ONDERWIJS Verontrustende bepalingen De „Koerier" van 24 November wijdt een bespreking aan de bezuinigingsmaatregelen, die het Indische Gouvernement op onderwijs gebied denkt te nemen. Wij laten de beschou wingen van het Katholieke blad hier volgen: le. „In de eerste klas van de eur. lag. school zal het onderwijs gegeven worden door een fröbelleerkracht." (Deze maatregel is al door een officieele circulaire van het dept. v. O. E. medege deeld). Het onderwijs in de beginklas van de la gere school is zeer zeker niet het gemakke lijkst. Dit weten alle onderwijs-deskundigen. Dit geldt voor overal. Maar, in het bijzonder voor Indië. En wij wijzen dan op het taal-, of liever „spreek"- onderwijs in de beginklas- sen. Ieder, die iets afweet van onderwijs, weet ook, hoe moeilijk het is en hoeveel routine en inzicht er vereischt worden, om spraakge breken, verkeerde klanken, het leggen van bezitters zal ook daar moeten zijn: 4:5. Overgangsbepalingen zouden niet worden ge maakt." Dit is wel de meest verontrustende bepaling. Vele bijzondere scholen, kath., christelijke en neutrale, hebben een personeelsbezetting die per 1 Juli" 32 voorgeschreven formatie over schrijdt. Doch per 1 Juli moet die formatie gelijk ge maakt worden, e-n komen er dus leerkrachten overcompleet. Die overcomplete leerkrachten zullen voor het grootste gedeelte zijn: uit Holland uitge zonden onderwijzers, menschen die in goed vertrouwen uitgekomen zijn voor den vasten dienst in Ned.-Indië bij het bijzonder onder wijs. Maar nu vragen wij ons toch ernstig af, wat er dan met die overcomplete krachten moet gebeuren? Op wachtgeld? Dit beteekent voor de betrok ken onderwijzers een korting op hun inko men van: De eerste 3 maanden 20 pet. De volgende 21 maanden van 40 pet. De volgende 3 jaar 60 pet., gemiddeld 51 pet (terwijl er wèl werk voor hen ie, want voor verkeerde klem-toon en andere speciaal Indi sche fouten te verhelpen, iets, wat in de be- j ben moet een vervanger met lager-acte in de ginklassen moet gebeuren. plaat-s worden aangesteld). Als wij stoelen naar een bonafide zaak Of moeten zij doordienen als z.g.n. Ze klas- Het verbond van werkenden en werkloozen. Enkele dagen geleden werd in een kruide nierszaak in de v. Wo-usitr. te A'dam 'n schrifte lijke bestelling gedaan van een hoeveelheid kruidenierswaren tot een bedrag van 50. De bestelde goederen werden afgeleverd, maar de betaling bleef achterwege. Door de politie is thans van deze verduistering aangifte gedaan. Men vermoedt, dat de dader iemand is geweest van het Verbond van werkenden en werkloo zen gevestigd aan den Amsteldijk. In verband met den beweerden overval te Woudrichem bij H. p., heeft de politie zekeren Z. uit Werkendam aangehouden, die door de vrouw pertinent als de dader werd herkend. De man ontkende evenwel en gaf een alibi op. Hij is weer op vrije voeten gesteld. Hr. Ms. BANCKERT. Blijkens een hij het Departement van Defen sie ontvangen telegram is H. M.'s „Banckert" Maandag te St. Vincent (Kaap Verdiscbe eilan den) aangekomen. brengen, om ze te laten repareeren, dan zijn wij er van overtuigd, dat daar deskundige lie den die stoelen In orde zullen maken. Wij zouden er geen genoegen mee nemen, als half was-knechtjes, die stoelen moesten opknappen. Als wij dkt vooruit wisten, dan zouden wij die stoefen niet aan die zaak toevertrouwen Maar nu moeten de ouders wel hun kinde ren toevertrouwen aan niet-deskundigenaan fröbelonderwijzeressen in de eerste klas v de lagere school. Dit is onaanvaardbaar! Onaanvaardbaar voor de ouders, onaan vaardbaar voor ieder, die de noodzakelijkheid van goed onderwijs inziet. Daarom willen wij hier een ernstig protest laten hooren tegen dezen maatregel, die het onderwijs een onoverkomelijken slag toe zal brengen. Dat er bezuinigd moet worden, soit. Maar dat er op deze manier bezuinigd zal worden, dat het kind het slachtoffer moet worden, dat mag niet gebeuren. 2e. „Er zal een vaste formatie worden voorgeschreven voor het aantal hoofd-acte-be- zitters en lager-acte-bezitters aan één school. De verhouding zou bedragen 4:5. Oningewijdén zullen de draagkracht van de ze bepaling wellicht niet zoo direct inzien. Doch het geval is vrij eenvoudig. Deze maatregel is een aanval op 't systeem: „hoofdacte", en zal daardoor vérstrekken de gevolgen met zich meebrengen. Aan een school zijn bijv. 7 leerkrachten, waaronder dus 3 hoofd-acte-bezltters mogen zijn. Nu is echter één van die lager-acte men schen zoo gelukkig, de hoofd-acte te behalen. Doch wat nu? Nu wordt de formatie over schreden. Moet de nieuwe hoofd-acte-bezitter nu ont slagen worden? of, als hij in vasten dienst is, op wachtgeld gesteld worden? Of moet hij doordienen op hetzelfde tracte- ment? Det wetgever kent momenteel 3 betrekkin gen, n.l.: schoolhoofd, hoofdonderwijzer en onderwijzer. Schoolhoofd wordt men krachtens" aanstel ling (benoeming). Doch, hoofdonderwijzer wordt iedere onderwijzer automatisch, als hij de hoofd-acte haalt. De hoofd-acte wordt dus door de onderwijzers gehaald om positie-ver betering te verkrijgen. Het onderwijs is er tevens zeer bij gebaat door de meerdere scho ling de ontwikkeling van deze onderwijzers, Verschillende betrekkingen vereischen boven dien het bezit van de hoofdacte. Doch, hoe moet dat nu met dien onderwij zer, die zijn hoofdakte behaalt, in de boven aangegeven omstandigheden? Deze maatregel beteekent een groote posi tie-verslechtering voor de onderwijzers, die in de toekomst de hoofd-acte behalen, zal dus de ambitie voor de hoofdactestudie zeer ongun stig beïnvloeden, zal de animo voor de onder wijzersstudie, die juist wat begon op te le ven, weer zeer veel doen bekoelen, en zal dus het' onderwijs in het algemeen in de toekomst een gevoelige knak geven. Afgezien verder nog van de vraag, \hoe de regeering dezen maatregel in overeenstemming wil bren gen met de B. B. L. 3o. „Vanaf 1 Juli zal slechts subsidie toege kend worden aan de bijz. schalen voor ten hoogste een formatie, overeenkomstig aan die, voorgeschreven voor een gelijksoortige gou- vernementsschool van gelijke grootte. Dus de verhouding tusschen hoofdacte- en lager'-acte- ser? (dus als onderwijzer zonder hoofdacte). Dit beteekent voor die betrokken onderwij zers een salarisvermindering, varieerend tus schen 32 en 35 pet. (niet meegerekend de al- gemeene 10 p-ct.) afgezien van de conse quence's inzak© verlof, pensioen, eventneele terugbetaling studie-toelagen, enz. Of moeten zij overgaan naar het gouverne ment's openbaar onderwijs lo. Dit strijdt voor zeer vele bijzondere on derwijzers tegen hun beginselen. Hier zou men, ln geval van dwang, zelfs kunnen spre ken van een ergerlijk geval van: „gewetens- knechting". 2o. Ovengang voor 1 Juli '32 is absoluut bui tengesloten. En na dien datum alleen moge lijk, Toorzoover er plaats is. En veel plaats zal er voorloopig niet zijn! 3o. Eenmaal overgegaan zijnde naar het gouvernement, zullen zij niet meer terug kun nen komen bü het bijz. onderwijs. Hiervoor zorgt de Ketting-ordonnantie. Deze menschen zijn dus uitgekomen voor het bijzonder onder wijs, worden genoodzaakt dit te verlaten, en kunnen er, zooals de zaken er tot-nn-toe voor staan, behoudens enkele uitzonderingen, die de kettingordonnantie toestaat, niet meer te rugkomer). 4d. De onderwijzers, die overgaan, komen bij het gouvernement achteraan op de rang lijst om schoolhoofd te worden, en staan dus bij de andere gouv. onderwijzers met gelijken Indischen diensttijd ten achter. De eenigste weg, dien hier 't gouvernement kan volgen, lijkt ons: Wie in vasten dienst is, blijft in dienst. Bij het ontstaan van een vacature wordt bij de vervulling ervan rekening gehouden met de nieuwe voorgeschreven formatie. Het ontbreken van overgangsbepalingen is oen groote onrechtvaardigheid. Doordat de schoolbesturen onder de vigee- rende bepalingen geen lager-acte-bezitters kon den uitzenden, is de formatie dus door toe doen en onder bewilliging van het gouverne- ment zelf „te zwaar" geworden. Maar, nu kan de regeering daarom niet de besturen of de betrokken leerkrachten dupeeren. 4o. Een wachtgeld-regeling voor de bijzon dere onderwijzers zal binnenkort worden afge kondigd. Hierover ontbreken nog vele gegevens en wij zullen dus hierover niet schrijven. Tot slot. Als er bezuiniging noodzakelijk is, dan zal geen weldenkend mensoh zich daartegen kun nen verzetten echter mits die bezuinigingen in hun principe aanvaardbaar zijn en niet één deel van de ambtenaren veel zwaarder tref fen van een ander. Zooals de te verwachten maatregelen ons bekend zün, zijn zij onaanvaardbaar. Wij wil len hopen, dat de regeering zich bij het bezui nigen zal laten leiden door gezond verstand en rechtvaardigheid. ■Xi: W-i door WILHELM HOLT (Uit het Duitsch vertaald) 52). Goed. Zijn zaak kan onderzoent worden. Ik heb u slechts in 't kort meegedeeld, wat u weten moet, om in dit verward arama de rij van misdaden, die begaan zijn, te kunnen overzien. Ik zal de justitie diverse oerwijzen en bijzonderheden voorleggen, en dan »Kan ze zelf beslissen, of er nog tegen dezen of genen ge rechtelijk moet opgetreden worden. De rechter van instructie stona ap en gaf den detective de hand. Mijnheer Bunning, zeide htj, IK acht me verplicht, u mijn dank uit te sprexen voor uwe praestatie. 't Is werkelijk bewonderenswaar dig, wat u in zoo korten tijd aan 't daglicht gebracht helbt. U hebt een naar 't soheen onuitwaribare kluwen toch ontward. De overige aanwezigen stemden daarmee in, en toen Antoon van Gielen hem de hand drukte, zeide hij zachtjes: Ik dank u hijzonder, dat u mijn armen vader gespaard helbt. De detective accepteerde de lofuitingen niet. Mijne heerem, zeide hij, u moei niet ver geten, dat Ik ten overstaan van anderen, die ook aan de oplossing van het raadsel werkten, het voordeel had, dat lik op de hoogte was van het geheime doen en laten van Janowski en de zijnen en dat reivolutionnaire gezelschap, dat zulke geivaarlijlke idealen op zulk 'n gewe tenloos© wijze nastreeft, al nader kende. Boven dien had ik hulp van den heer Werner, die mij bij het ontwarren der draden zoo dapper ter zijde stond en mij verschillende gewichtige bijzonderheden mededeelde. Ach wat, ik! zei Werner. Ja, tk wist wel 't een en ander, maar ik kon nooit twee einden bij elkaar krijgen. U echter zag maschen alle tegenstrijdigheden door een weg, als niemand anders meer wist hoe of wat. Omdat ik niet alles, wat geheuirde was, één enkelen misdadiger", één enkelen man toe schreef, die den professor gedood had, de daar op volgende aanslagen gepleegd had en ge poogd had 'de uitvinding ln beslag te nemen. Daar was allereerst Janowski en zijn stal. Maar nog anderen wilden zich van de uitvin ding meester maken. De bankier stond in onderhandeling met 'n vreemde groote mogend heid, dat wil zeggen, met mannen, die in naam dier mogendheid optraden. Men wilde de uit vinding gebruiken voor militaire doeleinden, maar 'n bureau, dat zich met zulke dingen bezig houdt, heeft zijn spionnen enz. Zulke lui trachten zoo'n geheim stilletjes in de wacht te sleepen en schrikken ook niet terug voor mis dadige maatregelen. Deze lui hebt en bijvoor beeld hier op den Beukenhof inbraak gepleegd en die kist gestolen met papieren en instru menten. Dat waren de twee partijen, die het op de uitvinding gemunt hadden, en juist om dat hun operaties die van den geheimzdnni- gen derde, den ombekende dader, temens weer kruisten, geraakte men bij de onderzoekingen steeds weer op valsdhe sporen, en de 'heel© zaak werd op den duur geheimen en on verklaarbaar. Des te grooter is uw verdienste, mijn heer Bunning, dat u 't goede spoor gevonden hebt. Werner vroeg zich te mogen verwijderen, wat hem toegestaan werd En terwijl de an deren nog beraadslaagden, reed hij naar Rons- woude. Hij was geen verslaggever meer van de Neusiten Naohrlchten, maar hij voelde tegen over den hoofdredacteur zich verplicht tot groote oprechte dankbaarheid. Bn hij wisit, ho© hij zijn dank bewijzen kon. Onderweg sitelde hij dus een bericht samen over de gebeurtenissen van den vorigen nacht, zoover deze feiten voor publicatie geschikt waren, 'n sensatiebericht over den mooid op den bankier van Gielen, den dood van den Russischeu revolutionair Janowski en de onit hullingeu van Janowski omitremt den moorde naar van professor Evan Nog geen twee uur later sprak men ln de stad over niets andiers meer. Iedereen kocht en las de Neuesiteu Nachrichten, die weer 't eerste de sensatie-nieuwtjes brachten. Drie dagen later werdbankier van Gielen in alle stilte begraven. Behalve zijn zoon volg den Frits Werner en de detective Bunning de lijkbaar van den man, die in vele opzichten zeer schuldig was, maar die ook zoo vreeseiijk er voor geboet had. Na afloop der stille plechtigheid vroeg An. toon van Gielen de beide hieeren om een kort onderhoud. Dit onderhoud is voor mij pijnlijk, be gon hij, maar u hebt recht op nadere ver klaringen mijnerzijds. En vooral moet ik u danken voor alles, wat u voor mijn armen vader gedaan hebt. Laat dat, antwoordde Werner, en praat niiet meer over die treurige dingen. Wat voor doel heeft 't, de buitenwereld om..ent zija schuld in te lichten, waarvan ze nu niets vermoedt of ten minste niets met zekerheid weet? En toch moet ik spreken, verklaarde An toon van Gielen. U moet een en ander weten, wat ik nu pas te weten gekomen ben uit de nagelaten papieren van mijn vader. Mijn vader was zeer schuldiig. De zucht naar rijkdom heeft hem doen afdwalen. Deze onbeteugelde hartstocht heeft hem verleid tot gevaarlijke speculaties en hem, toen ze mislukten, naar het geld van anderen doem grijpen, die hem hun geld hadden toevertrouwd. Toen hij nu steeds dieper en dieper in schulden raakte, kwam hem plotseling de uitvinding van den profes sor te hulp, die hem de mogelijkheid kon ver schaffen, uit zijn schulden te komen. Evam was niet zijn vriend, zooals vader altijd zeide. Em Evan, zou hem zeker geen rechten op zijn uitvinding gegeven hebben, als mijn vadier hem niet in zijn macht gehad had. Maar in 't leven, van den priofe»sisor was watt voorge vallen, diat hem eerloos zou gemaakt hebben, indlien 't bekend werd. Mijn vader wist dat en gebruikte zijn kennis, om den professor naar zijn wil te doen handelen. Dat was, Ik gaf 't graag toe, gemeen van vader. Maar nog lager handelde hij tegenover Alice Evan. Hij wilde ze dwingen, om mijn vrouw te worden, door haar eerst voor te houden, dat zij slechts daar door haar broer kon redden, en toen dat niet hielp, toonde hij haar het bewijsstuk van de oneerlijke daad van haar vader. En om de egr van haar gestorven vader te redden, meende zij met mij te moeten trouwen Waarom praat Je daarover? onderbrak hem Werner. Wij behoeven dat allemaal niet te weten. Toch. Juist jij, Fnits, moet 't weten, ant woordde Antoon op hoog emstigen toon, want Alice bemint je. En als ze nu toch mijn vrouw wilde worden, dan mag jij dat niet verkeerd heoordeelen. Dat wil ik niet. Bn dan, Frits, geloof me, ik wist niet, dat mijn vader Alice dwong. Daaraan heb ik geen oogenblik getwijfeld. Ik dank je, Frits, voor dit woord. Mijn vader wilde de uitvinding van den professor verkoopen, en praatte zich zelf ln onbegrijpe lijke verblinding voor, dat hij niemand daar door zou benaderen, als ik met Alice trouwde. Werkelijk 'n onverklaarbare dwaling, maar ik vergeet ze hem. Hij had daarbij mijn geluk op 't oog. Mijnheer van Gielen, sprak nu Bunning, wij hopen van harte, dat hij een genadig oor deel gevonden heeft. Bn laten we er nu geen woord meer over spreken. O. zuchtte Anitoon, dat mijn vader toch zoo zijn kon! Maar al was hij zeer schuldig, hij heeflt ook veeil geliedien. Vanaf den nacht, waarin de professor vermoord is, heeft hij voortdurend in onrust geleefd. Hij sidderde en beefde bij de gedachte, dat de ware stand van zaken, bekend zou worden en dat men hein de uitvinding zou kunnen afhandig maken. Hij is daarom ook op denzelfden avond als de pro fessor naar den Beukenhof gegaan, maar neeft den moord niet meer kunnen verhinderen. Hij heeft Jozef Evan zijn rechten op de uitvinding ontzegd in een vreeseiijk onderhoud, dat zulk een treurig einde genomen heeft. Want Josef Evan was de man, diie met mijn vader in de auto reed, toen deze verongelukte en die toen op zoo geheimzinnige wijze verdween. Denkt U nu eens in, in het leven van mijn vader. De financieel© moeilijkheden werden steeds grooter, de vijand loerde op hem. om hem te vernietigen. Ik begreep heel goed, dat anderen vooral zijn schuld zien. Maar ik moet op de eerste plaats denken aan hetgeen hij geleden heeft, al was 't ook zijn eigen schuld. Wij veroordeelen hem niet, zeiide Wer ner hartelijk en drukte deelnemend de hand van zijn vriend. Maar wat ben jij nu van plan? Ik wil zoo gauw mogelijk dit land ver laten en trachten, te vengetemi, antwoordde Antoon. Je zult vergeten, want jou drukt geen eigen schuld. Ze namen hartelijk afscheid en buiten ge komen zeide Bunning" De arm© kerel. De ernst des levens Is hem op verschrikkelijke wijze duidelijk gewor den, hem, den rjjken bankierszoon, van wie-n zijn vader alle zorgen tot nu verwijderd ge bonden heeft. Maar, vervolgde hij op opge- wekten toon. nu moet u nog met mij mee gaan. Ik moet nog een bezoek brengen, waarbij ik 'n getuige noodig heb. - Zoo? vroeg Werner. Ja. U weet toch, dat Allee Evam weer op vrije voeten is, en ik moet haaT mee- öeelen. dat ook haar broer morgen vrijkomt. Zoo? En wat zal die gaan beginnen? O, die gaat zeker zijn vrouw opzoeken. Van zijn nihilistische dweperij zal hij wel 'n beetje genezen zijn, maar hij bemint nog altijd de dochter van Janowski. En aangezien haar vader zijn funeeten Invloed op haar nieit meer kan uitoefenen, wordt zij misschien ook an ders. Maar, waarom moet ik mee? Ik moet nog wat doen, waarbij lk 'h getuige noodig heb. 'n Half uur later stonden d»e twee jonge mannen tegenover Alice Evan. Dame. begon Bunning nadat hij haar heit goede nieuws omtrent haar broer meegedeeld had, ik moet nog een taak vervullen. Hier zijn eemig© blaadjes papier met chemische formules enz., die 'n vermogen waard zijn. U bent alleen erfgename ervan. Antoon van Gielen wil er niets van weten en uw broer heeft afstand gedaan van 't recht ,dat hij er op had. Hij gaf haar een couvert. Het geheim van wijlen uw vader, zeide hij, Alice beefde- toen ze de papieren aannam. Plotseling richtte ze zich op, liep naai den haard en wierp het couvert In de vlammen, zonder 'n woord te zeggen. In 'n paar oogen- blikken waren ze tot asch vergaan. Daarna zuchtte Alice verlicht. Ik dank u, sprak ze. Ik wist niets beters er mee te doen De drie keken elkaar 'n oogenblik zwijgend aan. Dan zeide Running- Dat was mijn boodschap. Mijnheer Wen- nor heeft nog 'n andere. En voordat de amderen wisten, wat hij be doelde. waren ze alleen. Hij was de kamer al uit, 'n Half jaar later stonden Frits Werner en Alice Evan voor 't. altaar, 't Was 'n heel een voudige plechtigheid. Als getuigen fungeerden hoofdredacteur der „Neuesten Nachricbten" en een jonge man, die er zoo fijn. zoo dandij- achtig uitzag, dat de aanwezige hoeren hun neus even optrokken en de jonge dames Ee^ met bewondering nakeken. 't Was Bunning de beroemde detective. EINDE)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6