ALGEMEEN OVERZICHT. DE NOODVERORDENING IN DUITSCHLAND KULTURKAMPF IN ROEMENIE engelands invoerbeperking HOOVER'S BOODSCHAP. WOENSDAG 9 DECEMBER 1931 PROTESTREDE VAN MGR. MAJLATH. DE - GROOTE BRAND AAN DE SPOORLIJN BERLIJN—HAMBURG. Gevaar voor seculariseering der kerkelijke goederen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. DE COMMUNISTISCHE BETOOGING TE WASHINGTON. Een rede van den Britschen minister van binnenlandsclie zaken. DE FRANSCHE KAMER. HET LAGERHUISDEBAT. JAPAN EN CHINA. ECKENER IN ENGELAND. HET TROCADERO-SCHANDAAL. Een revanche te Bordeaux. OVER HET DOOR HEM GEVOERDE BELEID. De hulp aan Midden-Europa. DUITSCHLANDS WERKLOOSHEID. EEN KOSTBAAR TRANSPORT COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN EGYPTE. Verlaging van het prijsniveau. BRUENING SPREEKT TOT DE PERS. I Bazelsche moeilijkheden De eerste zitting van de Bazelsche commis sie voor de vaststelling van Duitschlands beta- iingscapaciteit is geheel aan de keuze van den voorzitter, van het secretariaat en van de vier in het Young-plan voorziene buitengewone leden gewijd geweest. In Fransche en Duitsche kringen is men lich telijk teleurgesteld over den eersten aanloop, welke Maandag genomen is. Op de allereerste plaats had men gehoopt, dat een Amerikaan, Stewart, de directeur van de Pommerey Ltd. Corp., het voorzitterschap zou aanvaarden. Maar op het laatste oogenblik bleek de aan drang, welke door zijn collega's op hem werd uitgeoefend om den presidentieelen zetel te be klimmen, te vergeefsch te zijn geweest. De on willige candidaat wendde persoonlijke motie ven voof? maar in bevoegde kringen was men eenstemmig van meening, dat de weigering van Stewart uitgelegd moet worden als een aanduiding, dat de Amerikanen te Bazel een zeer gereserveerde houding zullen aanne men, en er voorloopig de voorkeur aan zullen geven meer als waarnemers dan als actieve deelnemers aan de conferentietafel te zetelen. Overigens waren ook de Franschen tegen da keuze van Stewart zij stelden den Belg Franc- qui voor, doch, wellicht juist omdat een derge lijk voorstel van den Franschen gedelegeerde, die wederom met starre politieke instructies te Bazel is gearriveerd, kwam, kon men zich ook op dezen candidaat niet vereenigen. Een compromis was dus noodzakelijk, en na twee uur onderhandelen werd men heit eens over den persoon van den Italiaan Beneduce nomen sit omen die zich bovendien den Italiaan Pilotti tot secretaris zag toegewezen zoodat de geheele leiding nu in Itaiiaansche handen is. N-og een tweede formeele kwestie bood moei lijkheden, n.l. die van de keuze der buitenge wone leden. Het staat de commissie n.l. vrij de vier „neutrale" leden op een willekem ig mo ment te kiezen en de Franschen hadden den wensch geuit de uitbreiding der commissie voorloopig uit te stellen, waar tegenover de ge heele „oppositie" die keuze onmiddellijk nood zakelijk achtte. De practische beteekenis dezer vormkwestie lag hierin, dat de wensch der Franschen op een zoo sterk mogelijke beperking van het ar beidsveld der commissie neerkwam. Zoo mo gelijk moest het onderzoek der commissie bin nen de grenzen blijven van de vraag, of het voorwaardelijke, beschermde deel der Duitsche herstelbetalingen met het oog op den tegen- woordigen financieelen toest-and van Duitsch land overeenkomstig de moratoriumbepalingen van het Youngplan opgeschort zou moeten wor den. De andere delegaties wenschen echter een advies van de speciale commissie over het ge heele vraagstuk van Duitschlands betalings vermogen, waarvoor zij het bekende Layton- rapport van 19 Augustus J.l. tot grondslag zou den willen nemen. De Franschen zagen nu een waarborg voor de verwezenlijking van hun opvatting, eerstens in de candidatuur van Francqui en vervolgens in de mogelijkheid om de vertegenwoordigers van Zwitserland, Nederland en Zweden die met de herstelkwestie als zoodanig niets uitstaande hebben, zoo lang mogelijk buiten de bespre kingen der commissie te houden. De Franschen hebben in beide punten voor de vastberaden houding der commissie moeten wijken. Deze heeft zich gehouden aan het stand punt, dat de Duitsfche regeering reeds in haar verzoek om bijeenroeping, van den 19den No vember j.l. uiteenzette, dat n.l. een partieele of algeheele opschorting van het voorwaardelijke deel der herstelannuïteiten niet meer in over eenstemming met den huldigen noodtoestand is, daar sedert de opstelling van het Young plan de economische en financieele toestand der wereld, maar vooral in Duitschland door een crisis zonder voorbeeld tot in den grond toe veranderd is." Men had weinig illusies, dat te Bazel een eenheidsfront tegen de wereldcrisis tot stand z ou komen. Men wist, dat Frankrijk aan zijn standpunt, desnoods tegen de geheele wereld, zou vasthouden. Maar toch heeft men het zeer onaangenaam gevoeld, dat reeds in deze eerste zitting, van zuiver formeelen aard, de Fransche deskundige, Charles Rist, niet op de allereerste plaats als financieel expert, doch als officieel vertegenwoordiger van zijn politieke regee ring optrad en langs zij- en omwegen een doel trachtte te bereiken, dat al de overigen als ab soluut onvoldoende voor de wereldsaneering beschouwen. Dat de Fransche reg-eering in het Maandag aan de commissie overhandigde memorandum haar standpunt vlijmscherp en met onverbid delijke logica uiteenzet, is een goed recht, dat haar niet ontzegd kan worden. Veeleer is niets zoo heilzaam als dat argument tegenover ar- gement gesteld kan worden. Maar het eenzij dig doorzetten van een opvatting tegen alle andere opvattingen in kan ook nu weer rampen veroorzaken van catastrofalen omvang. Ook in de Fransche pers, welke overigens over het algemeen de regeeringspolitiek trouw steunt, komt de bezorgdheid, hier en daar tot angst uitgroeiend, tot uiting, dat het isolement waarin Frankrijk zich steeds meer ten opzich te van de wereldopinie terugtrekt, het land noodlottig zou kunnen worden. In een nationa listisch blad als de „Victoire" hamert Hervé zelfs bijna dagelijks op het aambeeld, dat Frankrijk de verantwoordelijkheid voor een nieuwen wereldoorlog zal dragen, als het geen soepeler politiek gaat volgen en loyaal naar sa menwerking met Duitschland streeft. Te Bazel schijnt Frankrijk echter de een maal ingenomen positie tot het uiterste te zul len handhaven. De Maandag genomen aanloop bewijst het wel en heeft het laatste greintje optimisme, dat nog bestond, bijna weggeno men. Of zullen de feiten ten slotte Frankrijk zelfs te machtig worden! Duitschland bezit een machtig wapen: zijn geweldige zwakheid, wel ke in dit geval een enorme kracht beteekent, waarop de offensieve macht van Frankrijk weieens te pletter zou kunnen loopen. Inmiddels heeft de Fransche regeering aan de deelnemende regeeringen haar zienswijze over de kwestie der herstelbetalingen mede gedeeld. De Fransche regeering is de meening toe gedaan, dat een verandering van de in het Young-plan vastgelegde beginselen slechts mogelijk is bij een gelijktijdige vermindering van de tusschen de regeeringen bestaande schulden, waaruit Duitschland voordeel zou behalen. Frankrijk neemt de Duitsche uitnoodiging aan, den toestand in het rijk in het kader van bet Young-plan te onderzoeken, aangezien, na- dat Duitschland in Den Haag heeft toege stemd in de voorwaarden van het Young-plan zijn verzoek om bijeenroeping der commissie de logische step van een schuldenaar betee- kent, die zijn verplichtingen dient na te komen. Daar de wereldcrisis een aannemelijke ver klaring is voor Duitschland's onmacht tot be talen °erkent Frankrijk de noodzakelijkheid het rijk te hulp te komen en dit te doen in den geest van het in Washington gepubliceer de communiqué. Betreffende den arbeid van de commissie in Bazel, heeft Frankrijk zijn vrijheid tot hande len behouden, daar de tekst der Duitsche vor dering haar niet ter uiteindelijke goedkeuring is voorgelegd. Met het oog op het feit, dat de finamcieèle moeilijkheden van het rijk niet toelaten een definitief onderzoek in te stellen, kan de hui dige enquête zich slechts richten naar een toe stand, welke niet blijvend is en dientengevol ge slechts voorloopige hulpmaatregelen treffen. Pas in een latere internationale conferentie zal men dan de betalingscapaciteit dienen te onderzoeken. De Fransche regeering weigert de prioriteit der credieten op korten termijn te erkennen, en merkt op, dat deze kwestie in werkelijkheid in het geheel niet ter sprake komt, daar de herstelbetalingen en particuliere schulden slechts elementen van het fundamental® pro bleem der betalingsoapaciteit zijn. De toestand in Duitschland In de zitting van de adviseerende commissie der bank voor internationale betalingen, heeft de vertegenwoordiger van Duitschland, dr. Melchior, een uiteenzetting van den toestand in Duitschland gegeven. Hij deelde voorts mede, dat de Duitsche regeering „Ministerialdirektor" graaf Schwerin von Krosigk opdracht heeft gegeven, alle noodige inlichtingen omtrent de rijksbegrooting aan de commissie te verstrekken. Graaf Schwerin zal spoedig te Bazel aanko men. Daarop werden de beraadslagingen over de Duitsche verplichtingen op korten termijn en het Duitsche tegoed in het buitenland voort gezet. EEN SPECIALE FOTO VAN DE RÜINE der Veriosserskathedraal te Moskou, een wereld beroemd bouwwerk, dat Zondag op last der sovjet-autoriteiten is opgeblazen De nieuwe Landdag van Hessen De niieuw gekozen landdag van Hessen is in zijn eerste constitueerende vergadering bij eengekomen. De verkiezing van een voorzitter had tot resultaat dat 40 stemmen werden uitgebracht op den nationaahsocialistischen afgevaardig de dr. Werner, 16 stemmen op den president van den ontbonden landdag, den sociaal-demo- cratischen afgevaardigde Delp en 12 stemmen op den communist Keil, met één stem onthou ding. Dr. Werner was hierdoor dus tot president van den landdag gekozen. Eerste vice-president werd de centrumsafgevaardigde Weckler en tweede vice-president afgevaardigde Delp Vervolgens vroeg staatspresident dr. Ade- lun-g het woord. Namens de regeering ver klaarde hij, dat alle ministers hun zetel ter beschikking van den landdag stelden. Tot aan de verkiezing van een nieuwen staatspresi dent zou het afgetreden ministerie echter de loopende zaken blijven afwikkelen. Minister Terpstra rechtsen de heer Bauwens, dir. generaal van het dep. van K. en W. te Brussel voor de bijeenkomst tot intellectueele toenadering tusschen Nederland en Belgie. Politieke wraakneming? WITTENBERGE, 8 December. (V.D.) Het aan den spoorweg Berlijn-Hamburg gelegen dorp Gloewen is gisteren door een grooten brand geteisterd. Tegen zeven uur brak brand uit in de stroofabriek van de firma Paul Strunk, die vlak aan de spoorlijn gelegen is. Ongeveer 3000 centenaar stroo, 700 centenaar haksel en de geheele niachineinstallatie wer den een prooi der vlammen, terwijl ook nog een boutopslagplaats in brand vloog. Tengevolge van den vonkenregen liepen ook andere gebouwen gevaar. Toen de stroofabriek niet meer te redden bleek, richtte men het blusschingswerk voornamelijk op de houtop slagplaats. Een locomotief wierp vanaf de rails groote watermassa's in de vlammen. Het trein verkeer ondervond belangrijke vertraging. De geweldige vlammenzee was in den om trek van meer dan 50 K.M. zichtbaar. De oorzaak van den brand is onbekend. Aan gezien de eigenaar van de stroofabriek en zijn zoon nationaal-socialist zijn, denkt men aan een politieke wraakneming, doch aanwijzingen in die richting heeft men niet. Blijkens berichten uit Boekarest ove. ._gt minister-president Jorga maatregelen tegen bet autonome bestuurslichaam dei Zeven burgsche Katholieken, dat met het beheer dei- kerkelijke goederen in het disdom Zevenbur gen is belast. In een telegram, dat Jorga thans gezonden beeft aan Z.H.E. mgr. de Majlêth, bisschop van Zevenburgen, kondigt de minister-prest dent aan, dat hij bet Katholieke bestuurs lichaam zijn juridische persoonlijkheid ont neemt, het onder curateeie stelt en dat voor elk besluit van genoemd lichaam vooraf de toestemming Her regeering noodig is. Alle vroegere besluiten, welke dus door dit lichaam zijn genomen, moeten worden beschouwd als van nul en geener waarde, waarvoor Jorga den bisschop persoonlijk verantwoordelijk stelt. Bij de opening van de algemeene vergade ring van dit Katholieke bestuurslichaam heeft Z.H.E. mgr. de Majlatji in verband met deze kwestie een rede gehouden, waarin hij o.a verklaarde, dat het Katholiek geloof, de Ka tholieke instellingen en de goederen, welke voor de instandhouding daarvan noodzakelijk zijn, door een groot gevaar worden bedreigd Daar de tegenwoordige regeering, aldus mgr de Majldth, de wetten „eerbiedigt" kunnen wij ervan overtuigd zijn, dat zij ons de goederen der Kerk niet met bruut geweld zal ontruk ken. Zij zoekt daarom naar een rechtstitel om dib op andere wijze te bewerkstelligen en stelt den raad van beheer over de kerkelijke goede ren voor als een onwettige, ja zelfs in strijd met de wet zijnde instelling. Men beweert, zeide de bisschop verder, dat wij de opbrengst der kerkelijke goederen aan wenden voor ongeoorloofde doeleinden en dat de staat moet ingrijpen, om deze misbruiken tegen te gaan. Het is echter niet de taak van den staat over de instellingen van de Kerk te waken doch van den bisschop en in laatste instantie van den H. Stoel. Men beweert, zoo besloot mgr. de Majlétb zijn rede, dat ik oud en niet in staat ben een zwaren arbeidslast te dragen. Zelf heb ik er daarom over gedacht of het niet beter zou zijn af te treden, doch thans zal ik de kamp plaats in geen geval verlaten. Een wetsontwerp in voor bereiding. De staat poogt thans de Kerk in Zevenbur gen een nieuwen slag toe te brengen. Bij het ministerie van eeredienst is namelijk een wetsontwerp in voorbereiding, dat de kerken verplicht een nauwkeurige begrooting op te maken van geheel baar vermogen en inko men. Het ministerie wordt tevens gemach tigd, de subsidies van den staat aan de ker ken te verminderen of geheel in te trekken, als zou blijken, dat de kerken haar vermogen en inkomen onjuist hebben opgegeven. Kenners van de Roemeensche mentaliteit beweren, dat deze hervormingen niets anders beoogen dan de kerken te dwingen tot een nauwkeurige opgave van haar vermogen, om later te weten, hoeveel men seculariseeren kan, want alleen dan is het materieele voordeel van den kerkroof verzekerd. De Zwitsersche delegatie. BERN, 8 December. (V.D.) De Zwitsersche delegatie naar de ontwapenings-conferentie te Genève zal onder leiding staan van den bondsraad Motta. Leden zijn verder prof. Hu- ber, oud voorzitter van bet permanente hof van internationale justitie te Den Haag, de over eten Bridler en De Loriol, en de leden van den nationalen raad, Haeberlin uit Zurich, Koenig uit Bern, Perrier uit Freiburg, Valiotton uit Lausanne en overste Zublin uit Ziirich. Wat geëischt werd WASHINGTON, 8 December. (N.T.A.) De communistische betoogers hebben, nadat zij noch in het kapitool bij vice-president Curtiss, noch in bet Witte Huis waren toegelaten, een optocht door de zakenwijk gehouden. Op de meegevoerde plakkaten eischten zij af schaffing van alle bewapeningsuitgaven, werk- loozensteun en spoedige uitbetaling van 150 dollar aan alle onbemiddeidec. Naar Reuter uit Londen seint, heeft aan een feestmaal Maandag ter eere der liberale mi nisters gegeven, de minister van binnenlandsche zaken, sir Herbert Samuel het woord gevoerd over de taak van het kabinet. Men moest, zeide bij, niet aileen letten op de onmiddellijke uit werking van de douane-maatregelen der regee- ring, maar ook op de latere zijdelingscbe ge volgen. Het tegenhouden van den invoer zonder on derscheid te maken, zou een slag toebrengen wan tal van industrieën in het moederland, aan den uitvoerhandel en de scheepvaart en hon derdduizenden tot werkloosheid doemen, zonder dat de handelsbalans erdoor gebaat zou zijn. Groot Brittannië verkeert in een onstabielen eeonomiscben toestand. De regeering moet voor zichtig te werk gaan; het zou gemakkelijk zijn fouten te maken. Zoo Groot-Brittannie zijn uitvoerhandel verloor en zijn toegang tot de levensmiddelenmarkten der wereld, zou het zijn tegenwoordige bevolking niet kunnen onder houden. Het is waar dat te zijner tijd de handelsba lans zal worden hersteld nu wij den gouden standaard hebben verlaten, maar op welk peil zal het pond gestabiliseerd worden; Op 10 shil ling misschien, misschien op 8 shilling maar ernstig zou de uitwerking zijn op de kosten van het levensonderhoud, als dit zou gebeuren, Van grooten invloed ten deze is ook de ka pitaalsbeweging. Maar niettemin moet de han delsbalans hersteld worden en dat was het doel der regeering, toen zij tijdelijke beperkin gen instelde voor bepaalde invoeren. De minister achtte het denkbeeld van een maalgebod vol moeilijkheden. Japansche operaties. PARIJS, 8 December (N.T.A.) Naar het Indo Pacific agentschap uit Peking meldt, heeft een bataljon Japansche soldaten de ha venstad Nioe-tsjwoeang bezet, en terwijl een afdeeling van vijftig man de spoorlijn naar Moekden beeft opgebroken om het verkeer onmogelijk te maken. De Japansche troepen hebben den Engel- schen ingenieurs verboden de lijn te herstellen. De Chineescbe troepen treffen maatregelen ter verdediging tegen het waarschijnlijke op rukken der Japansche troepen. Besprekingen over een transatlantischen luchtschependienst. LONDEN, 8 December. (V. D.) Dr. Eckener is te Londen aangekomen ter bespreking van de mogelijkheid van een Transatlantischen luchtschependienst. Dr. Eckener moet voor zaken een bezoek aan Sheffield brengen en hoopt tevens gelegenheid te vinden tot een onderhoud met den minister van luchtvaart, lord Londonderry. Te Bordeaux i,s Maandag een betooging dier •nationalisten onmogelijk gemaakt door de leden vier vereemging van pacifistische oud-strijders en andere socialistische organisaties. Op de be tooging zouden verschillende Fransche recht- sche afgevaardigden het woord voeren. Van linksehe zijde waren overal in de stad plakkaten aangeplakt waarin de bevolking uitgenoodigd werd een behoorlijk antwoord te geven op de incidenten, welke bij de betooging van het vredescongres zijn voorgekomen. Ter stond bij de opening van de betooging kwam het reeds tot incidenten en spoedig ontstond een algemeeno -vechtpartij zoodat de vergadering ontbonden moest worden. Gisterenmiddag heeft president Hoover in do vereenigde zitting van beide huizen van het congres, voor senatoren en afgevaardigden zijn jaarlijksche boodschap voorgelezen, waar in hij rekenschap aflegde van het door hem gevoerde beleid, een overzicht gaf van de factoren, die de huidige crisis bepalen en van het nood-programma tot bestrijding van de depressie. Sprekende over den Europeeschen toestand zeide Hoover o.a.: „De economische crisis in Duitschland en in midden-Europa nam in Juli j.l. den vorm van een algemeene paniek aan, waaruit bleek, dat deze volken zonder vreemde hulp zouden moeten ineen storten. De vrees voor een dergelijke ineenstorting bracht onze producten- en effectenmarkt in verwarring en bedreigde ook andere volken, waardoor nieuwe gevaren voor ons geschapen werden. De noodzakelijkheid van onze mede werking, om het Duitsche volk voor een ter stond te verwachten catastrophe te bescher men, was daarom van de grootste beteekenis, opdat het zijn belangrijk aandeel aan de sta biliteit. dei wereld zou kunnen handhaven. Uit deze overwegingen heeft Amerika het mo ratoriumjaar en de Stillhalte-overeenkomst aan de orde gesteld". Ten aanzien van de werkloosheid verklaar de Hoover, dat de regeering er naar streefde door het scheppen van nieuwe arbeidsgelegen heid, door het instellen van arbeidsbemidde ling en door stopzetten der immigratie ver lichting van de binnenlandsche arbeidsmarkt te brengen. Hoover wees er echter op, dat hij zich tegen elke directe of indirecte werkloozenzorg zou verzetten, „want de ineenstorting en de toe nemende werkloosheid in Europa is voor een deel door dergelijke maatregelen veroorzaakt". Een algemeene wijziging van het tarief- systeem door het congres, wees Hoover af. GANDHI IN ZWITSERLAND. GENèVE, 8 December (H. N.). Gandhi is gis teren te Villeneuve bij Montreux aangekomen, waar hij zijn intrek heeft genomen in een villa dioht bij de villa, waar de bekende pacifistische schrijver Roma in Rolland woont, Votum ten gunste van de regeering. PARIJS, 8 December. (N.T.A.) De kamer heeft met 324 tegen 260 stemmen het voorstel van minister-president Laval tot verdaging van de debatten over de interpellaties betref fende de incidenten bij d< vradesmanifestatie in het Trocadero-gebouw, waarvoor hij de ver trouwenskwestie had gesteld, aangenomen. Aantal werkloozen met 214.000 vermeerderd. BERLIJN, 8 December. (W.B.) De verwach te verslechtering van de arbeidsmarkt is thans ingetreden. Het aantal werkloozen is met rond 214.000 toegenomen en bedroeg op 30 November vol. gens de voorloopige mededeelingen der ar- beidsibureaux ongeveer 5.057.000. Het aantal steuntrekkers bedroeg op 30 No vember rond 2.772.000. FRANKRIJK'S WERKLOOZEN De werkloosheid in Frankrijk begint thans ook de beambten in openbaren dienst te tref fen. Zoo weet een Parijscli blad mede te deelen, dat het ministerie van financien 500 man per soneel per 1 Januari ontslag heeft aangezegd. De Fransche kunst naar Londen. Een 400-tal kunstwerken, bestemd voor de tentoonstelling van Fransche kunst, die 4 Januari zal worden geopend in de Royal Academy -te Londen, is Maandag uit 't Louvre verzonden onder bewaking van gewapende rij- wielpolitie en in burger gekleede detectives. De waarde der kunstschatten kan onmogelijk worden geraamd; zij zijn echter verzekerd voor een bedrag van 2 y2 miliioen pond sterling De schilderstukken en beelhouwwerken zijn op speciale wijze verzegeld. De zegels mogen niet worden verbroken, vöór de kunstwerken over het Kanaal zijn gebracht, en in handen zijn gesteld van de ambtenaren van de Royal Academy. De Fransche politie begeleidt de kostbare zending tot Calais, waar een Britsch escorte zich met de bewaking zal belasten. DE DOODENDE GASSEN IN HET BELGISCHE MAASDAL. Verslag onderzoekingscommissie. BRUSSEL, 8 December. (V.D.) Thans wor den eenige gegevens bekend gemaakt van het verslag, uitgebracht door de commissie welke is ingesteld door den minister van landbouw, om de zaak van de doodemde gassen in het Maasdal te onderzoeken. Dit verslag vermeldt, dat door den heer Gregoire de hoeveelheid zink werd bepaald, welke hij in de schors van een populier heeft aangetroffen, staande op 1 K.M. van de fabrie ken. Ook heeft hij getracht, het percentage van de hoeveelheid zink na te gaan, welke zich bevindt in de melk der koeien van de streek, gelegen tusscen Huy en Luik. Men heeft koeien uit andere streken in de hoven der Maasvallei gebracht, alwaar men haar gezondheidstoestand volgde en de ziekte, verschijnselen bestudeerde. Tot nog toe werden geen affecties van mi- crobisehen Aard vastgesteld. Maar alles wijst er op, dat de waargenomen verschijnselen van mechanischen aard zijn. Het is in die richting, dat het onderzoek wordt voortgezet, daar de Belgische regeering vast besloten is, alles te doen voor den land bouw en de veeteelt in de Maasvallei. CAïRO, 8 December (R. O.). De politie heeft elf communisten gearresteerd, waaronder ne gen Armeniërs, verdacht van het voeren van communistische propaganda. De bij doorzoeking van hun woningen gevon den documenten bevestigen de vermoedens der politie. LENIN VUURTOREN. Volgens een bericht van het Russische teie- graaf-agentschap is besloten, in de haven van Leningrad een standbeeld van Lenin op te richten, dat met een hoogte van 110 M. het grootste standbeeld van de wereld zal worden. Het standbeeld zal tevens als vuurtoren die nen, zoodat het als het ware een pendant van het vrijheidsbeeld in de haven van New York zal worden. De arbeiders zijn uitgenoodigd een deel van hun inkomsten in een bijzonder fonds te stor ten, waarvan de opbrengst voor de oprichting van het standbeeld bestemd is. LLOYD GEORGE LONDEN. 8 December (N.T.A.) Naar ge meld wordt, heeft Lloyd George, die vorige week Zondag op Ceylon is aangekomen be sloten, zijn herstelverblijf aldaar te bekorten en reeds 16 December a.s. de terugreis te aan vaarden. Hij zal den 3en Januari in Londen terugkee- ren, en zooveel mogelijk over land reizen daar de zee hem niet goed bekomen is. SALANDRA ERNSTIG ZIEK. ROME, 8 December (V.D.) Senator Antonio Salandra die van 1914 tot 1916 Ministerpresi dent van Italië was en toestond, dat Italië uit den driebond trad en overliep naar het kamp van de overwinnaars, is ernstig ziek. Salandra speelde in de laatste jaren op po litiek gebied geen rol meer. Ongeveer zeven jaar geleden beëindigde bij zijn politieke werk zaamheden, nadat bij Italië nog vertegenwoor digd had ia de volkeubondsvergaderingen. De inhoud der aangekondigde noodverorde ning beantwoordt aan hetgeen reeds bekend is geworden. De salarissen der ambtenaren zullen met 9, de loonen van de rijkswerklieden met 10 procent worden verlaagd. Tevens worden maatregelen genomen tot verlaging van de prijzen en van den rentevoet. Bij de z.g. „gebonden prijzen" zal met ingang van 1 Januari een verlaging van 10% tegen over den op 1 Juli j.l. geldenden prijs moeten intreden. De rijksminister voor economische aange legenheden is gemachtigd, in bijzondere ge vallen ook een verdere verlaging te gelasten. Verder zullen met ingang van 1 Januari de prijzen van kolen en kali met 10% worden verlaagd. Voorts bevat de noodverordening bepalingen tot handhaving van het evenwicht in de be grooting. 0.a. zal de omzetbelasting van 0.9 tot 2% worden verhoogd, terwijl voot den invoer ook een „Ausgleichbelasting" zal wor den geheven, teneinde de gevolgen van de wij zigingen der valuta in het buitenland en de daarmee verband houdende dumping op de binnenlandsche markt te verhinderen. Verdere maatregelen tot bescherming van het Duitsche economische leven worden voor de naaste toekomst in het vooruitzicht ge steld. Verder wordt bekend gemaakt, dat, in over eenstemming met het Zaterdag genomen be sluit der tariefcommissie, de spoorwegtarle- ven zoodanig verlaagd zullen worden, dat daarvan een vermindering in totaal van 300 miliioen mark per jaar te verwachten is. Van de verlaging der kolenprijzen verwacht men een goedkooper worden van de kolen tot een totaal van 250 miliioen mark, en van de verlaging der ijzerprijzen een goedkooper worden van in totaal 150 miliioen mark. Daarbij komen dan nog de bepalingen om het vleesch goedkooper te maken, welke be palingen 15 December van kracht zullen wor den. Onafhankelijk van de noodverordening, worden op de spoorwegen bijzondere vracht tarieven ingevoerd voor het vervoer van Zuid- naar Noord-West Duitschland. Brüning aan het woord. BERLIJN, 8 December. (H.N.) Vice-kanse- lier dr. Dietrich ontving vanavond de pers, tegenover wie hij de bepalingen van de nieuwe noodverordening uiteenzette. Daarop volgde in de rijkskanselarij een ontvangst van de pers door rijkskanselier dr. Brüning, die verklaarde, dat hem herhaalde lijk verweten is, dat hij een al te groote terughoudendheid in acht neemt en te veel zwijgt. Zoo dit een belemmering voor een elkaar wederkeerig begrijpen mocht zijn, is de rijkskanselier bereid, de schuld geheel alleen op zich te nemen. Voorts wees de rijkskanselier er op, dat de nieuwe noodverordening een geheel vormt en daaruit geen enkel deel gemist kan worden, daar de eene bepaling de andere noodzakelijk maakt. De prijzen der huren, der levensmiddelen, salarissen en loonen en de rentevoet moeten worden verlaagd. Sedert lang Is daarover uitvoerig beraad slaagd, ook in den economischen raad, een andere uitweg, om met het verleden af te sluiten en de werkloosheid te doen verminde ren, in plaats van deze tot in het oneindige te doen stijgen, bestond er niet. Het is van de grootste beteekenis, dat dit plaats vindt op het oogenblik, dat onderhan delingen van de grootste beteekenis en van de grootste draagwijdte beginnen. De rijksbegrooting is tot, een dergelijk mi nimum teruggebracht, dat, indien men de lasten voor de invaliden buiten beschouwing laat, een vergelijking met de laagste cijfers van voor den oorlog ten gunste van de tegen woordige begrooting zullen uitvallen. Tenslotte verzocht de rijkskanselier den aan wezigen om, hoe zij ook tegenover het regee- ringsprogramma mochten staan en welke critiek zij ook willen oefenen, te bedenken, dat dit regeeringsprogramma het uitgangspunt voor internationale onderhandelingen moest vormen. Bij alle kritiek moet men zich ook van zijn verantwoordelijkheid bewust zijn in dit voor Duitschland zoo ernstige uur. De kanselier ook voor de radio. BERLIJN, 8 December (H.N.) Rijkskanselier dr. Brüning heeft vanavond voor den omroep een rede gehouden, waarin hy de overwegin gen, die tot uitvaardiging van de nieuwe nood verordening hebben geleid, toelichtte. Prijsdalingscommissaris. BERLIJN, 8 December. (V.D.) President Hindenburg ontving hedenavond den eersten burgemeester van Leipzig, dr. Goerdeler, wien hij verzocht, in het belang van het algemeen en de snelle uitvoering van de prijsdaling het in de nieuwe noodverordening geschapen ambt van rijkscommissaris voor de prijsdaling aan te nemen. Dr Goerdeler heeft deze benoeming aangenomen. Koning Alexander en Koningin Maria vet* laten de Kathedraal te Belgrado op de% nationalen feestdag^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9