GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM. GARAGE „UNIQUE' Bur"- 4 18 rBwser DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. „CORNER HOUSE" Groote voorraad CHEVROLET Onderdeelen STADSNIEUWS DE EERSTE TERMIJN Grand Café Restaurant 54ste JAARGANG VRIJDAG 11 DECEMBER 1931 No. 16205 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 KLACHTEN OVER DE R.E.T.-BUSSEN Rubensplein - Schiedam ALGEMEENE BESCHOUWINGEN DE BURGEMEESTER SPREEKT DE TWEEDE TERMIJN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. KINDERFEEST R. K. VROUWENBOND abortus provocatus NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS UIT ROTTERDAM DE BANKOVERVAL OP KATEN- DRECHT. De derde roover nog steeds voortvluchtig. ZIJN OPSPORING VERZOCHT. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco by vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bt) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprtls per drie maanden 3.75, bU vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zün Bteeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrygbaar A 6 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAHT DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels: 1.55, elke regel meer 25 ets. BU contract aanzienUjke reductie. Geen prysverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig* heidsadvert worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—; 15 regels 1-60, bij vooruit- betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men by te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; ƒ75.— bij verlies van een wijs vinger; f 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrnkL Gistermiddag is de raad gereed gekomen met <ie eerste ronde van de algemeene beschouwin gen over de begrooting. Het was voor de eerste maal dat het gewijzigde reglement van orde bij de debatten geldend was en oe spreek tijd was gerantsoeneerd. Rantsoeneering van den spreektijd dient ter beperking van de debatten en nu is bet duidelijk, dat dit doei niet wordt bereikt, wanneer burgemeester en •wethouders in de beperking van den spreektijd voor de gewone raadsleden een vrijbrief meenen te mogen vinden voor eigen wijdloopigkeid. Wanneer men den spreektijd gaat rantsoenee ren, dienen B. en W., hoewel men voor hen niet het horloge in de hand Kan nemen, althans met den geest die aan oe rantsoenee- ring ten grondslag ligt, de bedoeling d:ie er bij voorzit, rekening te houden. Wanneer zij dat niet doen, en het koimt ons voor, dat zij er niet in zoo heel sterke mate naar nebben ge tracht, dan geven zij aan die raadsleden die zloh tegen beperking van den spreektijd ver. zetten, een sterk wapen in de hand. ZooaJs gewoonly'k heeft de eerste termijn ook nu weer het aanzien aan een paar moties gegeven. De eene, ingediend door den heer Dinkelaar, wil liquidatie van de stiontmg van het Sint Jacobsgasthuis en stichting binnen één jaar tijds van een geemeentelij.k gesticht voor de huisvesting van ouden van dagen; de andere, welke het eerst door den heer Visser was onderteekend, verzoekt B. en W. samen werking met de besturen van de vier groote gemeenten ter verbetering van fle steunrege ling voor de werikloozen. I>e behandeling van heidie moties werd naar de daartoe het meest geëigende artikelen over geplant zoodat de raadsleden er zich nog niet over uitlteten. Wel heeft, ten aanzien van de laatste wethouder de Bruin reeas met enkele woorden op de naiveteit ervan gewezen. De eaaik zit immers aldius: do vier groote gemeen ten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht trachten voor hun bemoeiingen bij de Regeering omtrent wijzigingen ln de steunrege ling één lijn te tq^kiken; ze zien te voren tot overeenstemming te komen en oefenen dan ge zamenlijk aandrang o,p de regeering uit. Hot heeft reeds heel wat voeten in oe aarde, alvo rens ze zulk een overeenstemming met haar vieren hebben bereikt. Ze zullen er dus niets voor voelen er nog het hestuur van een vijfde gemeente hij te nemen aan de oonferentie- tafel, en gingen ze daartoe over, dan zou Schiedam niet de eerste zijn, wei/Ke aanspraak op een plaats aan die tafel zou kunnen doen gelden. Met haar vieren 'bereiken ze lets, met vergrooting van het aantal deelnemers wordt overeenstemming bemoeilijkt en vertraagd en wordt in de ongelijksoortigheid oer gemeen ten de beteekenis van haar wensonen hij de regeering allicht verzwakt. Er Is geen denken aan, dat de groote gemeenten terwllle van Schiedam dat risico zouden willen roopen. Naief is ook de motie van den heer Dinkelaar. De kwestie van het Sint Jaoobsgaethuis, hoe urgent overigens ook, heeft sinds twee maan den, door het in het leven roepen op 16 October jongstleden van de stichting „Nederlandseh Hervormd Rusthuis" een geheel amier karak ter gOkregen. Men mag die stichting oetreuren, men mag het betreuren dat eerst nu die stich ting tot stand kwam, zoodat een uiteindelijke bevredigende oplossing van wat met den bouw van een nieuw tehuis voor de ouden van dagen gemoeid is, opnieuw wordt opgehouden, we kunnen niet doen, alsof de stichting „Nederl. Hervormd Rusthuis" niet bestaat. Straks zou kunnen blylken, dat wellicht 60 of 7o percent van degenen die voor het nieuwe Sint Jaoolbis. gaisthuis in aanmerking zouden women ge bracht, aan het Nederlandse-li Hervormd Rust huis de voorkeur gaven. De nieuwe stichting Bdhept bestaande plannen in de war; men kan met aandrang van haar vragen, dat ze met bekwamen spoed haar voornemens bloot legt, maar doen alsof ze niet bestaat, ware niet te verantwoorden. Adres aan den Rotterdamschen Raad Twee bewoners van de Ale i da straat n.l. de heeren P. Bijloo en S. Nipius hebben een adres aan don gemeenteraad van Rotterdam gericht, waarin zij verzoeken of de exploitatie der R.E.T.-bussen alhier te staken of lichter materiaal te laten rijden. Adressanten wijzen er op dat vroeger door een particuliere onderneming een stadsdienst werd onderhouden, <3'ie ofschoon misschien min der goed, toch een bestaan opleverde en tot gexfci klachten aanleiding gaf. Thans moet Rotterdam een kapitaal per jaar aan de Schje- d.amsche exploitatie ten koste leggen. Vol zijn n.l. de wagens praetlsch nooit, leeg of bijna geheel l®eg dikwijls, dus gemiddeld zeer slecht beziet. Dagschotels vanaf 1 gulden. Lunch, Diner, Souper en Restaurant la Carte - 3 Wilhelmina-billards. 4 modern ingerichte kegelbanen Feest- en vergaderzalen disponibe- Namiddag- en avondconcert Gistermiddag zijn de algemeene beschouwin gen over de gemeentebegrooting 1932 voort gezet. Nu de vier wethouders hebban geant woord, is de VOORZITTER aan de beurt. Deze stelt voor. nu reeds te spreken over de twee moties der s.d.a.p., resp. ter liquidatie van de stichting „St. Jacobsgasthuis" en het Fabrifouds en betreffende een samemspreking met de vier groote gemeenten ter verbetering der steunnormen voor werkloozem Over diit orde-voorstel sprekend, zegt de heer COLLé, dat ten gevolge hiervan de raadsleden maar één keer over de motie het woord kunnen voeren. Volgens den heer HOOGENDAM behooren de moties bij de hoofdstukken te worden behan deld. Spr. maakt van zyn opvatting een voor stel. Dit voorstel wordt mot 17 tegen 14 stemmen aangenomen, hoewel de voorzitter nog te voren heeft toegezegd, dat aan het bezwaar van don heer Collé zal worden tegemoetgeko men door desgewenscht nog in derden termijn 't woord te verleunen. Rede van den Burgemeester De VOORZITTER antwoordt nu op de op merkingen van de Raadsleden ten aanzien van de begrooting gemaakt. Spr. zegt dat er op zijn leeftijd meer kans is op een bezonken oordeel, hoewel hij zijn in zicht niet als het eeniige juiste beschouwt. Wij hebben door alle partijen over den grooten nood der werkloozen hooren spreken, verder over het huidige productiestelsel, de gebrekkige distributie, den teruggang van het nationaal vermogen, de protectie en het kwijnen van industrie, handel en scheepvaart. Verder heeft men zijn licht laten schijnen over de gevolgen van de daling van het pond. De verschillende levensbeschouwingen zijn ook nier tegenover elkaar gesteld en over het algemeen op een wijze, waaruit eerbied voor eikaars opvattingen bleek. Hoe komt men er toe al die vraagstukken aan de begroeting te verbinden? Omdiat de Raad in de begrootlng de voorspelling gezien heeft, dat 1932 een hard en zwaar jaar zijn zal. Tal van geneesmiddelen zijn aanbevolen. Vooral het raiddel van versobering met name door verlaging van de loonen. Versobering heeft echter vermindering van werkgelegen, held ten gevolge en vergrooting der onder consumptie. Het is volgons de „Osservatore Romano"' een waandenkbeeld, te meenen dat heil van loons verlaging is te verwachten, omdat verlaging van het welvaartspeil de opwaartsche beweging tegenhoudt. Spr. betwijfelt het dus, dat loons verlaging tot de oplossing van de crisis kan bijdragen. In de encycliek „Quadragesitno Anno" wordt gezegd, dat de hoogere overheid nieit mag grijpen naar de taak van de lagere organen, als die taak goed wordt vervuld. Spr. meent, dat de gemeenteraden de loonzaken be hoorlijk regelen, zoodat de Staat hier niat den Raad de wet behoort voor te schrijven. De minister heeft eens aan een werkgevers organisatie die afkeuring van een Amstec- dam-sch raadsbesluit vroeg, geschreven, dia/t de Gemeente zelfstandigheid genoeg had om haar loonen va.st te stellen. En nu verwondert het spr. dat de regeering het bekende korvings. wetje heeft ingediend, dat loonsverlaging in de gemeenten beoogt. Spr. protesteert tegen de indirecte dwang, die op de Gemeente wordt uitgeoefend, en tegen de aantasting van de autonomie der Gemeente. Ook om het effect is die aantasting niet te verdedigen, want net do-el heiligt de middelen niet. Moet men niet erg voorzichtig zijn met de economische geneesheeren? Want alle stellin gen van de laatste 100 jaar zijn onhoudbaar gebleken. Geen van ons heeft de wijsheid in pacht. Wanneer men een effectieve versobering wil, dian grijpe men niet naar het middel der loonsverlaging, maar dan richte men een sov jet-republiek op. Dan bereikt men versobering, want de verbruikscapaciteit van het Russische volk daalde sinds 1913 van 90.6 tot 67.10 Met mevr. Roland-Hoist is spr. van meaning, dat geen stelsels ons kunnen helpen, maar onderling vertrouwen en wederzijdsche liefde. Na deze principieele beschouwingen behan delt de voorzitter eenige praotische zaken. De Schied. Zwemclub maakt maar 4 uur per week gebruik van het zwembassin en bovendien Is er slechts op twee Zondagen een wedstrijd geweest. Ook de Schied. Reddingsbrigade be nut twee uren per week het bassin. Van een monopolie van de Schied. Zwemclub is dus geen sprake, hoewel spr. dezen toestand niet toejuicht, omdat het nu den schijn beeft, dat twee sport-organisaties bevoordeeld worden. Vérder zou het er toe kunnen leiden, dat de zwamigetegenlheid te veel aan organisaties en te weinig aan de massa ten goede komt. Een en ander heeft er tos geleid, dat spr., andere vereenigingen heeft afgewezen. Spr. heeft aan den directeur der R. E. T. gevraagd, of er geen kleinere bussen kunnen rijden. Geantwoord is, dat de exploitatie door het rijden met een ander type bus schade zou ondervinden. Volgens spr. is dit de oplossing, dat in verschillende straten het middenpad rij'wag wordt, znodat de bus dan niet meer zoo dicht langs de huizen behoeft te rijden. Wanneer de gemeente zelf buslijnen zom ex- ploiteeren, zou het haar of het publiek te duur worden. Dan besprak de voorzitter de kwestie Delft- land. Hij is niet voornemens den schijn te wekken, dat Schiedam onder het juk door gaat. Komt er geen redelijke oplossing tot stand, dan zullen wij ons tot hooger gezag moeten wenden. De ziekemhuisuitbredding wordt voor de stad een zeer ziware last. Bij B. en W. llgit een voor stel van de commissie voor het gemeente ziekenhuis tot uitbreiding van de ziekenhui zen, waarhij meer dan drie ton gemoeid is. Begrijpelijker wijize moeten B. en W. zich daar over nog eens ter doge beraden. Voor een onmiddellijke oplossing is een plan door de commissie gemaakt, dat veel minder dan 3 ton vergt. Spr. zegt verder, diat nog niet is vastgesteld, of hier een crisiscomité zal moeten worden opgericht. Hij zal eventueel echter het zijne doen. om door een samenwerking van overheid en burgerij de oprichting van een oonnté te bereiken. Daarna antwoordt de voorzitter op de inter pellatie van d:en heer Hoogendam. Spr. heeft eerbied voor diens opvattingen, maar de bur gemeester heeft ook met andere denkrichtin gen rekening te houden. Gedurenue de uren der godsdienstoefeningen is de rust steeds gewaar borgd. Als men den Zondag doorbrengt op een wijze, die niet tegen wet of verordening in. druischt, dan kan spr. niet ingrijpen. In antwoord op de interpellatie van den heer Collè betreffende bet optreden van de politie jegens een bepaalde partij, zegt spr. dat als een partij zich op een wijze gedraagt, die niat door den beugel kan, zij zelf een krachtig optreden van de politie uitlokt. De beoordeeling van de strafbare daden laat spr. aan de justitie over. Zijn de uitspraken naar den zin van den heer Collé, dan noemt hij die blijken van rechtvaardigheid, maar zijn zij niet naar zijn zin, dan ziet hij er klassen- justitie in! Het is in te denken, dat, wanneer een werk gever aan de politie vraagt naar de partij van een arbeider, de politie hierop duidelijk antwoord geeft. Is het soms een schande voor een communist, dat hij communist wordt go. noemd? Verder geeft spr. eon weergave van de sta king dor tewerkgesteldem bij de werkver schaffing. Het verschijnen van de maréchaus sees scheen een zenuwstillend middel te zijn. Later, in Juli, zijn weer eens maréchaussees geroepen, omdat de politie zeer in beslag ge nomen was door het bewaken van huizen. De huurdersstaking was de derde aanleiding om hot zenuwsitillemd middel toe te passen. De interpellatie van den heer Collé is niets anders dan een reeks onhoudbare beschuldigingen en hatelijkheden tegen de politie geweest. Daar om adviseert spr., voortaan het houden van zoo'n interpellatie niet meer toe te staan. Daarna beantwoordt wethouder HOUTMAN des heeren Dinkeilaars vraag, waarom het niet gewenscht is dat de Nieuwe Haven gedempt wordt. Ten eerste zou de bouwdiepte van de daar op te richten huizen te gering worden. Dan zou de haven niet door een nieuwe wete ring kunnen worden vervangen. Ook is er een scheepvaartbelang mee gemoeid. Met dem pen zou tevens een van de mooiste punten van Schiedam vernietigd worden. Daarna deelt spr. mee, dat B. en W. kennis genomen hebben van de spoorwegplannen van Rotterdam waarbij ook de polder Nieuw land betrokken is. Die plannen zijn in strijd met het belang van Schiedam. De wethouder hoopt nog door onderhandelingen de nadeelen te kun nen verkleinen. In comité-generaal zal de Raad zeer binnenkort uitvoeriger worden in- gelichit. De tweede termijn Thans stelt de VOORZITTER voor, dat iede re fractie één uur voor den tweeden termijD zal krijgen een denkbeeld, dat de heer COLLé bestrijdt, omdat B. en IV zooveel tijd voor zich opeiscben. Besloten wordt, tedere fractie één uur te verleenen. behalve aan de communistische fractie, die een kwartier extra krijgt. De heer DINKELAAR brengt den voorzitter hulde voor zijn rede, en valt de a. r. en c. h.- fracties wederom aan, omdat y tegen sub sidies voor de t.b.c.-vereeniging en dergelijke zou hebben gestemd. Er is opgemerkt, dat ook cte arbeiders moeten offeren. Wordt er door dezen al niet genoeg geofferd? De bezittende klasse offert alleen van haar overvloed. De sociaal-democraten hebben er al jaren lang op gewezen, dat slechts een andere maatschappe lijke orde crisis ban voorkomen. De arbeiders zijn bereid aan de verdrijving der malaise medé te wierkan), ook door loonsverlaging. Maar dan de boeken op tafel! Verder moeten er huurwetten ingesteld en de productiemidde len goedkooper worden. De heer Houtman, aldus vervolgt spr., heeft ongelijk, wanneer hij laatdunkend spreekt over de flntancterïngs-, capaciteiten dor sociaal-democraten. Veie ban. ken en groote zaken, meestal door liberalen geleid, gaan ten gronde. Het grondbedrijf is één geheel en hierin moet het eene het andere dekken. Het bedrijf staat er goed voor. en moet in dezen be narden tijd dan nog een extra reserve worden ge vormd? Waarom zouden wij een potje maken voor het nageslacht? Schiedam blijft toch geen zelfstandige stad. Het zal ook langzamerhand al zijn gronden moeten verkoopen De heer mr. KAVELAARS dringt er bij B en W. op aan, dat het gas en de electrlciteit tot voorwerpen van hun bijzondere zorg zullen maken. Spr. trachtte verder nog eens aan te toonen, dat het bedrag van 237544.18, dat volgens de begrooting als batig saldo van het grondbedrijf aan de gemeente zal worden uit gekeerd, 45.863.92 x 41719.35 87583.27 te hoog is en dat er niet alleen alle reden is cm een bedrag van 50 000 in de buitengewone reserve te storten, maar z.i. zelfs termen aan wezig zijn om dit bedrag te verhoogen tot 87583.27. Tenslotte betoogt spr. dat het mid denpad ln de Nieuwe Maasstraat niet behoeft weggenomen maar versmald kan worden. Daarna is het woord aan den heer SCHEUR KOGEL, die er bij blijft, dat de verheers topstand bij de Oranjebrug dringend verbete ring behoeft. De technische bezwaren déT ver breeding zijn z.i. wel te ondervangen. Ook aan h bezwaar geopperd tegen de verbetering aan de Noordmolenstraat is tegemoet te komen; een voorstel tot vernieuwing van den kade muur zou geen tegenstand hebben ondervon den Spr. huldigt ten opzichte van de Zondags viering dezelfde opvattingen als de heer Hoo gendam. Wijders dient spr. met zijn fractie- genooten e-eni motie in, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd om met de gemeente Rotterdam in overleg te treden over de nood zakelijkheid kleinere R.E.T.-bussen te laten rijden. DE AVONDVERGADERING ln de avondvergadering is de heer HOOGEN DAM de eerste spreker. Deze handhaaft zijn verzoek om een aanvullende begrooting. Zijn alle ramingen dan onzeker? De Raad moet voor een onaangenaam „fait accompli" wor den gaspaard. De amti-revolutkmM iron zijn niet, zooals mr. v. Velzen zei, zwartkijkers, maar zij letten wel op de werkelijkheid en deze is inderdaad somber. Spr. is het eens met den burgemeester, dait het rijk geen afureuk mag doen aan de zelfstandigheid der ge meenten. Evenals de heer Scheurkogel is spr. niet bevredigd door des wethouders antwoord inzake de Oranjebrug. Wat bedoelt de wet houder verder met werkverschaffing; verwart hij dit niet met werkverruiming? De heer Hoogendam is er voor, dat de 50.000 gld. ln de reserve voor het grondbedrijf wordt gestort, ai kan er nog wol eens een tijd komen, dat bet bedrag aan den gewonen dienst kan worden toegevoegd. Daarna behandelde spr. het vraagstuk van het bewaarschoolonderwijs. Heeft het wel zin gehad hierover te praten? De Raad Kent het pian immers niet, dat de schoolbesturen heb ben afgewezen. Als een incidemteele oplos sing voor het openbare bewaarschoolonderwijs' moet worden gevonden, dan behJbrt ook naar een incidenteele oplossing voor het bijzonder onderwijs te worden gezocht. Spr. gelooft niet, dat er Iemand is d:le on schuldig is aan dé huidige crisis, en de sociaal-democraten geven van hoogmoed blijk als zij de verantwoordelijkheid geheel afwijzen. Voorts meent spr., dat de excessen vain het huidige productie-,.stelsel" bestreden moeten worden. De Russische toesta,n-dein zal men hier nooit kunnen importeeren, vooral niet het scherpe Taylor-sitelsel, dat daar heerscht. De a.r. willen het particulier Initiatief be vorderen en daarom stemmen zij wel eens tegen bepaalde wijzen van subsidieverleeining. Wat de schooltandverzorging betreft, zijn wij principieele tegenstanders; dtts niet om de dubbeltjes. Het is echter onwaar, dat de anti- re vol utionmairen in liet algemeen tegen het subsidieeren van hygiënische enz. vereenigin gen zijn. Sympathiek staat spr. tegenover de c.h.- motie betreffende de R. E. T.-bussee, doch hij is teleurgesteld door het antwoord van den burgemeester op zijn interpellatie betreffende de Zondagsrust. De Zondagsrust is een waar devol goed van de christelijke beschaving en moot daarqm zooveel mogelijk worden be schermd. Daarna brengt de heer VAN DORP nog een en ander omtrent het bewaarschoolonderwijs ln het midden. Evenals de heer Hoogendam betwijfelt hij het, of het hier de juiste plaats was om het jongste plan te bespreken. Inder daad Is een instelling voor bewaarschoolonder wijs in het Westen gewenschi. xvlaar groote en arme gezinnen hebben dit wel bijzonder uoodig. De rechterzijde heeft nooit van haar macht gebruik gemaakt om haar eigen onderwijs uit te breiden. En het gant ook niet aan, haar er van te beschuldigen, dat zij de uitbreiding in het algemeen tegenhoudt. Het gehuldigde sys. teem der subsidieering, deugt niet. omdat de gelijkberechtiging daarin niet is vervat. Het openbare onderwijs gaat socialistisch worden, en dit wordt door den Bond van On derwijzers zelf met cijfers aangetoond. Ook de heer v. d. TEMPEL bestrijdt wet houder de Bruin, en hij vraagt hem: Op welken rechtsgrond berust het voorstei om reeds eenige lokalen voor het openbaar bewaar school onderwijs in te richten? Deze oplossing kon in dezen tijd van gebrek aan lagetre- scboolruimte niet door den beugel. B. en W. zijn, zoo zegt de heer VAN DUIN HOVEN hierna, meer op goud dan op natuur schoon belust. De aanleg in den Babberspold-er zal in de toekomst niet voldoende blijken, doch het is althans iets. Schiedam is er wel beter aan toe dan Rotterdam, maar de libe ralen hebben diaa.r nooit iets voor het natuur schoon gedaan. Daarna geeft spr. nog eenige politieke beschouwingen ten beste. Hierop heeft die Raad weer naar den heer FRENAY te luisteren. Hij betoogt o.a., onder protest van de s.d.a.p.-fraetie, dat echt socia lisme niet met godsdienst te vereenigen is. Daarna bepleit de heer VISSER het mono polie van de armenzorg van overheidswege, en kant bij zïc.h tegen d,e strooming naar loonsverlaging, doch hij komt ook nog even op de eigenlijke begroeting, en wel wat den woningbouw betreft, dien hij nog onvoldoende voor de arbeiders acht. Als mot 18 tegen 10 stemmen goedgevonden Is, tot twaalf uur (heit is nu half twaalf! door te vergaderem, maakt de heer VAN IERSEL nog eenige opmerkingen. Hij vreest, dat in de toekomst moeilijk geld voor oe ge meente te vinden zal zijn. Stopzetting van alle werken wil hij toch niet, zooals de wethouder denkt, zeker niet van productieve en nood zakelijke werken, maar er zijn er, die best in gunstigen tijd uitgevoerd kunnen worden. Voordat een voorstel ter uitvoering van een groot werk wordt ingediend, behoort de Finan- cleele Commissie geraadpleegd te worden over de mogelijkheid van een leening enz. De beer MAK wenscM meer inlichtingen ever de plannen ter oprichting van een crisis comité. meent, diat zijn vragen zeer onvol doende zijn beantwoord en prijst de sociale politiek der rechterzijde, waarna de beer STEENS er op wijst, dat de sociale kwestie in haar wezen een godsdienstig-zedelijke kwestie Is, en stoffelijke welvaart zonder behartiging der geestelijke belangen geen welvaart is Ook noemt deze spreker de redenen, waarom het privaat bezit een noodzakelijkheid vormt. Hot is inmiddels kwart over twaalf gewor den, en nu wordt de vergadering gestoten. Dinsdagmiddag zullen B. en W. weer aan het woord komen. ST. AUGUSTINUS-VEREENIGING Woensdagavond hield de afdeeling Schiedam en Omstreken der St. Augustinusvereen. van R. K. onderwijzers een vergadering in den R. K. Volksbond. Nadat de voorzitter den nieuwen geestelijk, adviseur, den weleerw. pater van Dieren O.P. had geïnstalleerd en deze zijn volle medewer king had toegezegd, werd het woord gegeven aan den zeereerw. neer J. B. Möllor, die zijn ideeën uiteenzette over een te stiohten „In ternationale Maatschappij". Reeds paus Bene- diictus gaf in zijn vredesresolutle van 1 Aug 1917 de grondslagen aan van een nieuwe maatschappij. Iedere Staat moet met zijn broe- derstaat een hoogere gemeenschap vormen. Stoïcijnen en Marxisten, die de oplossing zoe ken in één wereldrijk, gaan te ver. Staten moe ten blijven maar te zamen Statenverbonden vormen met het doel, het welzijn der mensch- heid te bevorderen. Men zal krijgen een inter- nationale rechtspleging met recht- van straf oplegging. De eerw. spreker gaf verder aan, hoe het misschien kan gaan: hetzij door een verdrag, óf een Statenbond óf 'n intern, raad. Na een aangename gedachten wisseling dank te de voorzitter den eerw. spreker voor zijn belangrijke voordracht. Bij de rondvraag deel. de de voorzitter nog mede, dat de feestelijke jaarvers- zal gehouden worden, eind Januari. Verwacht wordt: Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Fietsers em motorrijders lichten op van 's avonds 4.15 tot 's morgens 7.32. Voor het kinderfeest van den R. K. Vrou wenbond zijn blijkens achterstaande adverten tie nog kaarten verkrijgbaar bij mevr. Pluijm, Hoogstraat 153 en Zaterdag en Zondag om 2 uur aan den R. K. Volksbond, ingang West- vest. R. K. S V. EXCELSIOR Dinsdag 15 December Concert L. v. Beethoven, R. K. Volksbond, 8 uur Woensdag 16 December PI. Comité voor de K.S.A. Groote vergadering Spreker prof. dr. Titus Brandsma O. Larm. Onderwerp: De grondslagen van de Kath. Vre- desactie. R. K. Volksbond; acht uur. Donderdag 17 December R. K. Sociaal-politieke Propagandaclub St. Jan, gewone niaandelijksche vergadering. Voetbal Het programma voor Zondag luidt: Leiden 1Excelsior 1, 2 uur, P. Paardekoo- per; Excelsior 3Leonidas 3, 2 2 uur, G. Ansems; Activitas 2Excelsior. 2 uur, J. Lubken. Voor Zaterdag is vastgesteld: Excelsior aLeonidas a, 3 uur, J. Hölscher, Lodewijk c—Excelsior c, 3 uur, J. Houtman. De Woensdag jJ. gespeelde wedstrijd Excel sior dIgnatius eindigde in een gelijk spel (2-2). Het le elftal moet naar Leiden, dat hoe wel tot de zwakkere beboerende, o.m. va® Lissen 'n punt afsnoepte. De zwart-witten zijn dus gewaarschuwd, dat, willen zij hun leiden de positie handhaven, gewonnen moet worden. Wat echter ook wel zal gebeuren! V Hockey Zaterdag speelt Excelsior 1 tegen D. R. D. 1 te Rotterdam. Kegelen De uitslag van het gisteren gehouden ke- gelcoucours luidt; Kampioensbaan A. v. Slob be 73. Vrije baarn W. v. Kememade 41. OPENBARE VERKOOPING Heden had ten overstaan van notaris P. R. van Ellekom in het gebouw van den K. K. Volksbond bij veiling plaats de verkoop van: perceel I, een nieuw gebouwd fabrieksge bouw, Oversckieschesl-raat 30; inzet 15200; perceel II. eein winkelhuis met erf en open grond, Mididelharnlsschestraat 6; inzet 1550. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 10 Dec. Aangekomen: Eng. s.s. Tetela, van Bremerhaven om te dokken in o*> Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 10 Dec. Vertrokken: Finrxch s.s. Wasaborg, naar Boston, N. Am.; Dultsch s.» Marienfels, me tsitukgoed naar Hamourg; Franseh s.s. Dahominey, met stukgoed naar Hamburg. De poliitiie heeft procesverbaal opgemaakt tegen mej. M. E. v. d. L„ alhier, die verdacht wordt van abortus provocatus Zij heelt be kend. FIETS VERNIELD Gisteravond actorok op de Koemarkt hot paard, bespannen voor een vrachtwagen, be stuurd door H. .v d. H., alhier en sprong opzij. De wielrijder A. K„ die vlak bij het paard reed, liet zijn fiets vallen om zichzelf te redden voor 'n trap of klap van het paard. Het rijwiel kwam onder den wagen terecht en werd geheel vernield. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 810 December ONDERTROUWD: P. Gordijn 29 jaar en H. van der Pijl 22 jaar R G. P. van Hagen 25 jaar en G. Stemerdink 21 jaar W. van Scie 24 jaar en C. L. Scheffer 20 jaar I. H van Schelven 24 jaar en N. van Eijk 24 jaar W. Lamems 25 jaar en A. Veldhoven 23 jaar E. Plooij 24 jaar en C. de Winter 24 jaar GEHUWD: C. Breur 26 jaar en 'C. Nooijen 28 jaar A. H. de Pater 20 jaar en A P. de Zwart 19 jaar. OVERLEDEN: L. C. van Schijndel 57 jaar, echtgenoote van J. C. P. Jansen, dr. Nolet- straat 1 A Trouwborst 74 jaar. Warande 71 11 D e c.: Groote Schouwburg, De goede fee (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volw.) 12 Dec.: Groote Schouwburg, Traviata (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Nutszaal, Bach-avond. Harold Samuel, 8 uur. Tivali-schomwbmrg, 'n Goede buur Is beter yan(Schouwtooneel) 8 uur (voor volw.) 13 Dec.: Groote Schouwburg, De goede fee (Rott. Hofstadtooneel) 2 en 8.15 uur (voor vojw Tivoli-schouwburg, 'n Goede buur is beter dan(Schouwtooneel) 2 en 8 uur (voor volw.) St. Joz.Gez. Ver., concert Resi dentieorkest, half 3. 16 Dec.: Nutszaal, Lener-kwartet. 8 uur, 17 Dec.: St. Jos. Gez. Ver. Conoert Eru ditie Musioa, 8 uur. 18 Dec.: Geb. K. en W„ Tooneolkunst- ooncert, 8% uur. Dagelijks: Arenas variété, 2% en 8^4» Zondag ook 5 uur (voor volwassenen - Casino- variété, 2V4 en 8'A. Zondag ook 5 uur (voor volwassenen) SCHIEDAM, 11 Dec. Officieele noteering van le commissie uil de Kamer van Koophandee Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 1 1.40. In de geruchtmakende bankoverval, dia gisterenoohtend in het filiaal van bet wissel kantoor der firma van 't Hoff en Pikaar aan de Veeriaan gepleegd werd. valt momenteel niet veel nieuws te melden. De kok H een Amerikaan van geboorte, die echter al e-anigen tijd in Holland verblijft, blijft hardnekkig ontkennen iets met de zaak te maken te hebben. Veel zal hem dit niet baten, daar de bewijzen tegen hem overstel pend zijn. De politie beschouwt tiem ais een zeer gevaarlijk individu in tegenstelling tot den eersten arrestant, den loodgieter L. die meer bet slachtoffer van de beide anderen echijnt te zijn. De derde verdachte, de 25-jarige P. L. de Groot is nog steeds voortvluchtig. De Commissaris van Politie van het bureau aan de Nassaukade heeft thans zijn opsporing, aanhouding en voorgeleiding verzocht. Zyn signalemem luidt: Normaal postuur, 1.70 meter lang, smal, bleek gezicht zonder knevel of baard, donkerblond baar, breed vo rhoofd. Hij is gekleed in een donkerblauwe overjas, donker costU'um, grijze pet. lage bruine sehoeuen, overhemd met slap boord en das. Hij spreekt met een Amsterdamsche tongval. Over de waarde van het gestolene is nog niets bekend. Het juiste bedrag zal morgen vastgesteld worden. Ook over den juisten aard van de verwon dingen van den kassier, den heer Snoeck, koa de politie gisterenavond nog geen mededeel!» gen verstrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1