m I Si! KON. HOLL. LLOYD. DONDERDAG 17 DECEMBER 1931 DE BOUW VAN HET CUNARD- SCHIP GESTAAKT. STUDIEN-REORGANISATIE AAN DE APOLLINARE. GEEN FIASCO. Uitbreiding van het Ieerprogram. Het nieuive „pontificale atheneum". GEVALLEN VAN GEESTESSTORIN GEN NA „PERMANENTEN". DE PRUISISCHE NOODVER ORDENING. Reeds gereed gekomen Bestaat er oorzakelijk verband 50-JARIG BESTAAN DER Z. H. B. HET SAKSISCHE VOLKS- BEGEHREN. Het succes bekroond. ONLUSTEN TE LEUVEN. mmmt COLLIER VAN DUIZEND GULDEN GESTOLEN. MINNENIJD. VERBORGEN SCHAT. NOG GEEN ZEKERHEID OMTRENT DE KASVOORSCHOTTEN. ERNSTIGE VAL. examen radiotelegrafist. Een bewijs van rechtschapenheid. Van onzen correspondent,) LONDEN, 11 December 1931 De R 100 is nog slechts een berg oud roest. Het luchtschip is, in overeenstemming met in het bezuinigingsrapport gegeven adviee, ge sloopt omdat de financieele toestand de weelde van het onderhoud van zulk een luchtschip dat, zelfs indien het in de vaart gebracht wordt, zijn kosten niet opbrengt, niet gedoogt. De bouw van het Cunardschip No. 534, dat het grootste en snelste Oceaanschip ter wereld zou worden, is opgeschorst tot betere tijden, omdat „een maatschappij met financieele ver antwoordelijkheid slechts schepen kon bouwen wanneer zij minstens de waardevermindering van haar oude schepen verdient" en omdat „de internationale crisis den geheelen finan- eieelen achtergrond veranderd heeft, en een voortdurend gebruik van het type financiën, waarop de bouw van zulk een schip berust, minder gemakkelijk maakt". Men seint ons uit Rome d.d. 16 dezer Z.H.E. mgr. Rnfini secretaris van de „Congre- gatio Sudiorum" kwam heden in de juridische faculteit der Apollinare en gaf', omringd van de professoren, kennis aan de studenten van de reorganisatie der juridische studiën volgens de encycliek „Deus scientiarum Dominus", welke voor de Apollinare reeds met ingang van Januari 1932 in werking treedt. Het Ieerprogram zal met vele nieuwe vak ken worden uitgebreid, zooals „jus compara- tum", psychiatrie, „medicina legal is", Oostersch recht, Babylonisch en Aseyriseh recht, bronnen studie beider rechten. Verschillende nieuwe professoren, onder wie bekende leeken-professoren werden geënga geerd. Voorts zullen met deze juridische faculteit tot een atheneum verbonden worden faculteiten der philosophie en theologie. Deze drie vormen dus het nieuwe „pontificale atheneum" waar voor een prachtvol nieuw gebouw bij de St. Het zal .onder de gunstigste omstandigheden ^an Tan Lateranen spoedig wordt opgericht. minsten» een half jaar duren, alvorens de arbeid aan de 534, die in de lente van 1932 van stapel zou zijn gelaten, zal worden voortgezet. De teleurstelling, om een zeer zwak woord te gebruiken, is groot. De „blauwe band van den Oceaan", de su prematie van het Atlantisch verkeer, had En geland een jaar geleden verloren. Het had Overigens worden de examens gereorgani seerd en verzwaard met toevoeging ook van „tentamina". Aan de studenten wordt de gelegenheid ge geven, alle vakken practised te beoefenen. Mgr. Rufini deed uitkomen, dat volgens het verlangen van den Paus het atheneum in enkele vakken niet slechts een bestuurscentrum der dien verloren op de eervolste wijze, nadat bij- Kerk, maar ook een vooraanstaand kerkelijk na achtien jaren lang een Cunardboot het record gehouden had. Het had ook de zeker heid hem zeer spoedig weer te zullen herwin nen, dank zij het weergalooze schip, dat aan de Clyde in aanbouw was. Thans zal het moeten wachten niemand weet hoe lang omdat alle pogingen den bouw te financieren, gefaald hebben. Stappen, stemd. Gedoceerd zal worden door wereldgees- cultureel centrum der wereld moet worden, hoe zeer ook Nijmegen, Leuven enz. geprezen wer den. Tot deze faculteiten aan het atheneum kun nen steeds toegang krijgen zij, die een gewonen cursus in deze vakken gevolgd hebben. Het atheneum is dus niet voor seminaristen be- door den chairman sir Percy Bates, bij de banken gedaan, om geld tegen onderpand te krijgen, werden tot zijn verbazing met een weigering beantwoord, op gTond van de „on zekere economische verhoudingen". Ook de scheepsbouwers, Messrs. Brown and Co., ondernamen vruchteloos stappen, en wel in hooge regeeringskringen. Geen hulp werd toegezegd. Geen uitleggingen werden gegeven. Een nieuw en boeiend hoofdstuk dus tn de na-oorlogsche geschiedenis van de City, die £55 millioen op langen termijn en 53 mil- lioen op korten termijn alleen in Duitschland b sft uitstaan! Goudi&tandaardponden, wei te verstaan! Maar terwijl elders schepen gebouwd en re cords gevestigd worden, kan een nationale En gelsche onderneming, haar droom, die tevens een nationale droom is, niet verwezenlijken. Van het Engelsche geld, waarmee andere volken records slaan, had een heele vloot van Cunardschepen van meer dan 70.000 ton ge bouwd kunnen worden. Elke penny, die aan den bouw van Dultschs schepen besteed wordt, is Britsch. Geconcur reerd moet worden ik gebruik de woorden van de directeuren der Cunard Maatschappij) telijken, Ieeken. verschillende ordesgeestelijken en BERLIJN, 15 December. (V.D.) Vernomen wordt, dat bij de Maandagavond door de Prui siscbe ministers gehouden bespreking de nood verordening, welke als basis zou dienen voor de Pruisische begrooting, in hoofdzaak gereed is gekomen. Er zal o.m. voorzien worden in een belas ting op geslacht, voorts de opheffing van on geveer 60 rechtscolleges. Of de besluiten nog bevestigd zullen worden in een kabinetszitting is niet bekend. In ieder geval is te dezer zake nog geen kabinetszitting vastgesteld. Betreffende de technische behandeling van de te verwachten Pruisische noodverordening, welke een doorvoerlugsverordening op de ver ordening van den rijkspresident vormt, wordt Het is ons bekend, dat het in enkele geval Ien de aandacht getrokken heeft, dat bij dames geestesstoriDgen optraden na het zoogenaamd» „permanenten". Ons onmiddellijk op het standpunt stellend, dat het „post hoe" niet gelijk staat met „prop ter hoc", met andere woorden, dat het optre den van een verschijnsel nè „iets" jiog niet dóór dat „iets" veroorzaakt behoeft te zijn, meenen we toch goed te doen, met even bij de mogelijkheid van een verband tusschen de bedoelde hoofdbewerking en psychosen stil te staan. Wij meenen daartoe met meer reden te mo gen overgaan, wijl ons ter oore gekomen is, dat er door een specialist op het gebied van zenuw- en zielsziekten reeds een onderzoek naar een eventueel oorzakelijk verband tus schen „permanenten" en het manifest worden van sommige zielsziekten is ingesteld. Allerminst noodelooze onrust willende wek ken, maar anderzijds het belang niet onder schattend, dat eventueel in een nauwkeurige observatie van gevallen, maar vooral ook in een observatie op ruime schaal kan gelegen zijn, gelooven wij op deze zaak de aandacht te mogen vestigen. Sommigen dameskapsters is, naar wij ver namen, een ongewenschte invloed van het permanenten" op specifiek-vrpuwelijke lichaamsfuncties bekend, zoodat aan dames in bepaalde omstandigheden het „permanenten" wordt afgeraden. In hoeverre het mogelijk is, dat de ontwik keling van psychosen in bepaalde gevallen door „permanenten" kunnen worden bevorderd, is iets, wat heel moeilijk is uit te maken. Van psychosen is immers bekend, dat ze een tijdlang reeds, vóórdat ze voor de omgeving manifest worden, in latenten vorm aanwezig zijn en dat ze door een bepaalde aanleiding: conflict, gemoedsaandoening, enz. kunnen wor den herausgelöst", d.w.z. aan de oppervlakte gebracht. Of die „Herauslösung" door de eene of door de andere oorzaak tot stand komt, is vaak uiterst moeilijk vast te stellen. In elk geval, dunkt ons, ligt hier voor des kundigen een vruchtbaar terrein voor onder zoek open, dat, nu eenmaal op deze aangele genheid in 't openbaar de aandacht gevestigd is, allicht over een breeder aantal van perso nen zich zal uitstrekken, dan bij minder alge- meene bekendheid misschien het geval zou zijn. HLnader gemeld, dat zij als organisatorische „met andere vloten, bij welker bouw en exploi- maatregel is ingediend bij den staatsraad en tatie, met regeeringshulp de vraag of voldoen- niet bij den Pruisischen landdag. de verdiend wordt voor het dekken der Jaar- lijkeche waardevermindering niet langer van eerste rangs beteekenis is". Voor de Pransche kamer is thans een voor Btel leeningen aan de Fransche lijn te garan deeren tot'een maximum van 300.000.000 De regeering gaat hierbij uit van de ver ordening van den rijkspresident d.d. 24 Augus tus, welke de landen machtigt, ter verzekering der begrooting de noodige maatregelen te nemen. Op grond dezer machtiging heeft de regee- r>„j. "v ucra uiatuusius jjBtui ue regee- T °°k Italië en Amerika> ring, niet de landdag, de noodzakelijke bepa- eubsidieeren hum reederijen met groote bedra- üngen uit te vaardigen. De landdag kan der pen, Subsidies worden In Engeland niet verleend aan commercieele ondernemingen. Een onder neming, die er zonder subsidie niet komen kan, is geen subsidie waard, volgens de Engel sche opvatting. Wanneer een onderneming subsidie noodlg heeft om een record te slaan, dan moet zij afzien van haar pogingen om een record te slaan. Andere landen mogen, voor zoover zij sol vent zijn en aan hun verplichtingen voldoen, andere opvattingen huldigen, en de bevoor rechte ondernemingen mogen hieraan voor- deelen op de Britsche concurrenten ontle«men. Maar van een wedkamp op voet van gelijkheid kan ook geen sprake zijn. Ex kan nog minder sprake van zijn, indien subsidies door buiten landsche regeeringen uitbetaald worden óf van Engelsch geld, óf van geld dat aan credi teuren onthouden wordt, terwijl een Britsche onderneming de City voor zich gesloten ziet. Men «preke niet van een „Engelsch fiasco' Men spreke veeleer doch zondere de City hiervan uit van Engelsche rechtschapenheid en Engelsche handelseer. De Cunard maatschappij had nog geruimen tijd den bouw van het heerlijke schip uit eigen middelen kunnen financieren. Maar zij zou zich hierdoor hebben vastgelegd op een wijze, die in strijd Is met gezond financieel be leid, een beleid dat alleen minder scrupuleus» bestuurders zich veroorloven kunnen, wanneer zij weten, dat regeeringssubsldiee tot hun be schikking zullen zijn als de nood dringt, en dat zelfs 'n noodlijdende regeering die subsi dies geven kan. De Cunard maatschappij had ook een beroep op het beleggende publiek kunnen doen. Maar ook dit zou thans niet in overeenstemming ge weest zijn met een gezond financieel beheer. Het is thans niet de tijd voor een onderneming om haar verplichtingen te verzwaren. Zal de regeering, onder pressie van het par lement, nog besluiten tot hulpverleening aan de Cnnard maatschappij, opdat deze haar groo- ten arbeid zal kunnen voltooien? Eenige mil- Hoenen ponden zijn ermede gemoeid- Niet alleen de nationale eer, maar ook de arbeid van duizenden werklieden wordt erdoor ge diend. Drie of vier maal het bedrag 12.000.000 offerde de Vorige regeering in haar laatste levensdagen in verband met Hoo vers moratorium voorstel! halve geen wijzigingen, welke dan ook, aan brengen. De Pruisische begrooting zelf, waarvoor de noodverordening in zekere mate een basis vormt, zal, zooals tot nu toe gebruikelijk, door den landdag worden afgehandeld. VLIEGTUIG VERONGELUKT, DE PILOOT GEDOOD. BERLIJN, 16 December (V.D.) Op het vlieg, veld Lübeck-Travemiinde is heden het vlieg, tuig D. 2176, dat een proefvlucht maakte van 'n hoogte van vijf zes honderd meter neer- gestort. De piloot Wiborg werd gedood. Voor zoover men van het vliegveld kon waarnemen, was het vliegtuig reeds tijdens de vlucht beschadigd. DRESDEN, 15 Dec. (W.B.). De oniderteeke- ningstermijn voor het Volksibegehren tot ont binding van den Saksische® landdag, dat doo: de communisten is ingediend en door de Duitsch-nationalem, nationaal-socia listen en eenfige ünk-fineirei partijen werd ondersteund, is hedenavond afgeloopem. De offiicieele uitslag zal eerst morgen beken^i gemaakt kunnen worden. Het Iaat zich echter aanzien, dat het Volks bagehren succes heeft gehad. Het vereJsohte aantal van tien percent der stemgerechtigden is zelfs overschreden en moet ongeveer twintig procent der kiezers bedragen. Opvallend is het groote verschil van de uit slagen in de afzonderlijke steden.Alleen Leipzig heeft het vereischte aantal stemmen niet be reikt, terwijl het aantal bijvoorbeeld In Chem- miitz en Plauen ongeveer 35, resp. 30 percent bedroeg. In Dresden hebben rond vijftien percent der stemgerechtigden het Volksbegehren gesteund. De laatste drie tot vier dagen wag het aan tal stemmen in de 'TOrseihliaenide steden bijzon- deer groot BRUSSEL, 16 December. (H.N.) Dinsdag avond is het te Leuven tot ernstige botsingen gekomen tusschen Vlaamsche en Waalsche studenten, waarbij verscheidene personen ge wond werden. De politie slaagde er slechts met veel moeite in de orde te herstellen. Het personeel biedt een gedenkplaat aan. Gisterochtend heeft het personeel van de Zuid Hollandsche Bierbrouwerij ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der onderneming welk jubileum de directie overigens in verband met de slechte tijdsomstandigheden zonder fees telijkheid voorbij wensohte te zien gegaan een in het brouwhuis aangebrachte bronzen gedenk plaat aan de directie aangeboden. De plaquette, ongeveer 1 M. bij 80 c.M. toont het frontaan zicht van de fabriek met aan weerszijden de wapens van Zuid Holland en 's Gravenhage en daaronder een opdracht; zij werd vervaardigd in de ateliers van edelsmeed- en penningkunst der N.V. voorheen Kolpklijke Begeer te Voor schoten. Bij de aanbieding namens het geheele personeel voerde de oudste in dienst zijnde ar beider het woord waarna de beide directeuren met woorden van dank de plaquette aanvaard den. Voorts waren een aantal bloemstukken oa. door de depóts der Z.H.B. toegezonden. Winteravond op de hellingen van Inner-Arosa- Polen de daders? Men meWit ons uit Amsterdam: DE ACTIE DER STAKENDE STEMPELAARS TE A'DAM Sterke politiemacht bij de stempel lokalen. Men meldt ons uit Amsterdam: De stakende stempelaars hebben gisteren de politie nog de handen vol werk gegeven Aan alle stempellokalen in de stad waren aan zienlijke politie versterkingen, die de weiwil- lenden in staat stelden ongehinderd te kunnen stempelen. De stakers hokten samen en schreeuwden tegen degenen, die wel gingen stempelen, maar de politie zorgde er wel voor, dat zij zich niet al te veel od een punt verzamelden. Den geheelen middag werden charges uit gevoerd, met sabel en gummistok. Het meeste rumoer heerschte er bij het stempellokaal op de Lauwiergracht. Hier gooiden de stakers een keer met steenen. Een man werd gearresteerd. Aan de Baarsjes had de politie gisteren zeer afdoende maatregelen getroffen. Alle toegangswegen tot het gedeelte, waar het stempellokaal zich bevindt, waren afgezet, zoo dat degenen, die wilden stempelen zich zonder eenigen hinder naar het stempellokaal kon den begeven. Bij de wiegbrug, waar stakers en nieuwsgierigen bij elkaar groepten, dre. ven agenten te paard de menigte voortdurend uiteen. Ook bij de stempellokalen in de Nieuwe Kerkstraat en de Spinhuissteeg werd den ge heelen middag rumoer gemaakt, zoodat de politie hier dikwijls moest chargeeren en flinke klappen uitdeelen. Het totaal aantal stakers, dat Dinsdagmid dag aan de verschillende stempellokalen in de stad niet heeft gestempeld, bedraagt circa 1000. Dit is ongeveer 400 meer dan Maandag. De Commissaris van politie in de 4e sectie, bureau Singel 455 (centrum) verzoekt namens den officier van justitie te Amsterdam de op sporing, aanhouding en voorgeleiding van een dame en een heer, vermoedelijk Polen, wegens diefstal- Signalement beiden circa 35 jaar oud en 1.65 M. lang. dame: corpulent, zeer donker uiterlijk, diep liggende oogen, sterk geverfde lippen, geverf de wenkbrauwen sprak goed Franseh en slecht Engelsch, droeg donkere japon, donkere man tel met zwarte bontkraag en geelkleurig Na poleonhoedje, onder den mantel kwam de japon uit; heer: donker uiterlijk, glad gezicht, In rech ter bovenkaak 3 a 4 gouden tanden, sprak slecht Franseh, droeg bruinachtige overjas, donkere gleufhoed en vermoedelijk bruinwit gespikkel de das. Zij worden verdacht van diefstal van een bril- lanten hanger ter grootte van een dubbeltje, hangende aan een platina collier en met en tourage van kleine robijnen, waarde 1000 Nader vernemen wij nog, dat het collier ter waarde van 1000, gisterenmorgen ontvreemd Is in een juwelierszaak in de Kalverstraat. Een heer en een dame, die zooals gemeld, waarschijnlijk van Poolsche afkomst zijn, heb ben zich in den juwelierswinkel verschillende sieraden laten voorleggen. Zonder evenwel iets gekocht te hebben zijn zij weer vertrokken. Spoedig daarna ontdekte men, dat een collier verdwenen was. De politie van het bureau Sin gel heeft de zaak in banden, doch haar naspo ringen hebben tot nog toe geen succet gehad. De besparingen zullen eerst in 1932 voelbaar zijn. Overeenkomsten met concurreerende lijnen. OPLICHTING. Voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan K. A. S„ 21 jaar, geboren te Makassar (N. O. I.) gewoon dienstplichtig soldaat korps Luchtdoelartillerie, gedetineerd te Den Bosch, beklaagd van oplichting en ver duistering. Op 30 Augustus 1931 wist hij in Amsterdam de beschikking te krijgen over een auto. Hij maakte den eigenaar D. Greeven wijs, dat hij C. de Jager heette en in Leeuwarden woon achtig was. Voorts dat hij twee nichtjes en een suikertante naar Zwolle moest vergezellen en zijn auto geen plaats genoeg bood. Hij liet zijn auto, welke hij meevoerde, bij den garage houder als pand achter en ging er met een beteren wagen van door. In Zeist kreeg hij op dezelfde manier een Chevrolet mee. Letter en nummer van dezen auto werden veranderd om den auto weer voor een ander misdrijf van oplichting te doen dienen. De aud. mil. elschte wegens oplichting 8 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Mr. W. J. van Dijk te Eindhoven pleitte vrijspraak subs, clementie. Ook Amsterdam had dezer dagen een schilderijenmarkt in de open lucht. Een stalletjein de Van Baerlestraat. VERDUISTERING VAN EEN MOTOR- RIJWIEL. De autohandelaar W. Arimons uit Solingen (Duitschland) deed Dinsdag bij den Commis saris van politie te Wageningen aangifte van de vermoedelijke verduistering door een sinds kort te Wageningen wonenden Duitscher, van een in huurkoop ontvangen motorrijwiel met zijspan De politie te Wageningen stelde terstond een onderzoek In met het gevolg, dat het motor rijwiel te Renkum werd opgespoord en in be slag genomen. De Duitscher die inmiddels ge arresteerd was, bekende het motorrijwiel te hebben verduisterd en voor 380 te hebben verkocht. Het is zekere E. G., werkloos me taalbewerker en blijkens verkregen Inlichtin gen een berucht smokkelaar. Na verhoor is hij naar Arnhem overgebracht ter beschikking der Justitie. Zijn vrouw, die ook te Wageningen vertoefde, is aangezegd Nederland binnen twee maal 24 uur te verla ten, daar anders uitleiding zal volgen. Jongeman met een dolk ernstig gewond. Te Hoorn onstond, zeer waarschijnlijk door minnenijd twist tusschen twee jongelieden, ze keren K. en H„ De 19-jarige K„ wiens vroeger meisje thans omgang had met H., kwam laatst genoemde tegen Onder de Boompjes. K. was vergezeld van een vriend, met wien hij dien dag op stap was geweest. Er ontstond een twistgesprek, waarbij K. een dolk of mes in de rechterborst van H. stak. Deze is in bet stadsziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is ernstig. De dader is gearresteerd en gisteren naar het Huis van Bewaring te Alkmaar over gebracht. 87 gouden ringen in een boschje verstopt. Zooals men zich wellicht zal herinneren, werd in Augustus j.l. te Enschede een brutale in braak gepleegd bij een juweliersfinma, waarbij ruim 100 gouden ringen werden ontvreemd. W»j vernemen, dat thans 87 ringen zijn teruggevon den nabij een bosohje ten Zuiden van den üro nausehenweg, onder die gemeente Lonneker. De hoofdmedepMehtige aan dezen diefstal, zekere K„ had namelijk de ringen verstopt en was tegen alle bewijzen in, zoowel voor den com missaris van politie als voor de rechtbank, blijven ontkennen dat hij iets met den diefstal te maken had. Inmiddels was K. tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld en dezer dagen op transport gesteld naar Armhem. Tijdens dezo overbrenging heeft bij aan den rljksveldwach ter, die hem begeleidde, verteld, waar hij de gestolen ringen vertborgen had. Op zijn aan wijzingen is daarop door de Eneohedesohs politie onmiddellijk een onderzoeik ingestell met het békende resultaat. Aan het jaarverslag van den Kon. Holl. Lloyd over het boekjaar 1930 ontleenen wij het volgende: De ongunstige toestand van den Koninklijken Hollandschen Lloyd als commercieele onder neming was na de uitbrenging van het ver slag over 1929 geen geheim. Dat deze toe stand in 1930 slechts slechter kon worden was met het oog op den algemeenen toestand te verwachten. Onder deze omstandigheden is alleen de vraag wat er van de toekomst te verwachten is van boeek.cnis. Naar aanleiding van de behandeling van het desbetreffende wetsvoorstel in de Tweede Kamer in November 1930 had de Minister van Ai beid zich het recht voorbehouden om de overeenkomst tegen einde 1931 op te zeg gen. in verband hiermede heeft genoemde minister een commissie benoemd ten einde omtrent eenige door hem gestelde punten na der te worden ingelicht. Tengevolge van het overlijden van prof. Treub, den eersten voorzitter der commissie ondervond het onderzoek dezer commissie vertraging, zoodat de minister eerst in September het rapport ontving. Intusschen werden wij In onze verwachting dat na kennisneming door den minister van dit rapport zekerheid bestond omtrent 't voort zetten der kasvoorschotten welkt einde 1932 zouden worden verkregen, teleurgesteld. In November kwam de zaak weer in de Tweede Kamer ter sprake, met het gevolg dat de zekerheid omtrent het heele bedrijfsjaar 1932 heden niet vaststaat. In 1930 bleef den Koninklijken Hollandschen Lloyd niets gespaard: ongekend lage vrach ten, het nagenoeg ontbreken van beter beta lende lading, zooals bevroren vleesch uit Zuid- Amerika, revoluties in Brazilië en Argentinië, ontwrichting van het geldwezen in verschil lende landen. Wij meenden dat de eenige mogelijkheid tot het in stand houden van het bedrijf en met name van den passagiers- en goederen dienst tusschen Amsterdam en de Oostkust van Zuid-Amerika gelegen was In nauwere samen werking met de concurreerende lijnen. De moordende concurrentie vooral uiting vindende in een overmaat van scheepsruimte tegenover het aanbod van passagiers en lading, maakte niet alleen den toestand voor de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd hoogst onbevredi gend. Zoodanige samenwerking zou op de eerste plaats tot stand hebben te komen tusschen de maatschappijen wier diensten en equipments de meeste analogie boden en, wilde men dit doel bereiken, dan mocht geen enghartige politiek worden gevolgd en niet het oog worden gesloten voor het internationale karakter van de vaart tusschen Europa en de Oostkust van Zuid- Amerika. Deze overwegingen leidden tot de bekende pool-overeenkomst tusschen de Koninklijke Hol. landsche Lloyd en de Norddeutschen Lloyd. Verdere besparingen. De nieuwe directie vond spoedig na het op treden, dat de organisatie van het bedrijf van den Koninklijken Hollandschen Lloyd en de earning power per bedrijfseenheid in geenen deele achter stond bij die zijner concurrenten, doch dat wel ingrijpende besparingen van noode en ook mogelijk waren geworden en de hier aan gepaard gaande moeilijkheden ons van practische toepassing daarvan niet moch ten weerhouden. Besparingen op de exploitatiekosten, als ge volg van samenwerking van de vier maat schappijen (naar wij hopen spoedig uitgebreid met die van de RotterdamZuid Amerika lijn), alsmede die van de Ingevoerde interne bezuini gingen zullen zich in den loop van 1932 eerst ten volle doen gevoelen. Wel kan er reeds een zeer belangrijk gunstig verschil met 1930 worden geconstateerd Dientengevolge zullen eerst in 1932 gevolg trekkingen voor de toekomst gewettigd zijn en het lag in de bedoeling op grond daarvan hel vraagstuk der financieele reconstructie ter hand te nemen. Deze gedachtengang heeft ten grondslag ge legen aan de onderlinge overeenkomst tusschen de Koninklijke Hollandsche Llovd het Rijk, de gemeente en den geldschieter. Wil een fi nancieele reconstructie tot stand komen, dan zullen belangrijke offers van hen die de Ko ninklijke Heli. Lloyd crediqten op langen termijn gaven, moeten worden gevraagd, zoo dat van het financieel belang der aandeel houders niet noemenswaards, te redden zal sijn. ORGANISATIE HULPVERLEENING BIJ ONGELUKKEN. In vijf provincies gereed. Het bestuur van het „Oranje Kruis" verzoekt ons mede te deelen, dat na Noord- en Zuid- Holland nu ook de organisatie der hulpverlee ning in de provincies Groningen, Utrecht en (op enkele kleine maatregelen na) ook in Dren the tot uitvoering gebracht is- Ook in deze provincies is de organisatie op gebouwd volgens het vroeger reeds gepubliceer de systeem, waarin elke provincie verdeeld wordt in districten, met een leider voor elk district. In Groningen zijn 35 meidingsposten en 47 telefoonposten met het noodige materiaal opgericht, In Utrecht resp. 48 en 53, in Drenthe 25 en 46, zoodat nu in de vijf genoemde provin cies tezamen 418 meidingsposten en 576 tele foonposten langs alle, eenigszins drukke ver keerswegen bestaan. ONTVOERING VAN MINDERJARIGEN UIT EEN GESTICHT TE NOORDWIJKERHOUT De gebroeders P. en J. de M. te Amsterdam zijn door de Haagsche Rechtbank bij verstek veroordeeld tot een geldboete groot 100 subs. 2 maanden hechtenis wegens overtreding van art. 179 W. v. a. (het onttrekken van minder jarigen aan het wettig over hen gesteld gezag). liet O. M. had tegen hen een maand gevan genisstraf geëischt. Van dit vonnis warm beiden Dinsdag in eti verzet gekomen. Gelijk reeds eerder gemeld, hebben zij op 25 Juli j.l, met hun moeder, die bij rechterlijk vonnis uit de ouderlijke macht ontzet was, getracht twee zusjes, die door den vader in het gesticht „De Voorzienigheid" te Noordwij- kerhout waren geplaatst, te ontvoeren door de kinderen tegen den wil van de overste beet te pakken en door 'n geopend venster te duwen, doch hun voornemen werd door tusschenkomst van den inmiddels gewaarschuwden rijksveld wachter verijdeld. Als getuigen werden gehoord" de veldwach ter, de overste van het gesticht en de vader van verdachten. De jongelui bekenden het feit, doch zeiden den ernst daarvan niet te hebben ingezien. Zij waren door de moeder beïnvloed en eenmaal voor het feit staande, waren zij de zenuwen niet meer baas. Het O. M„ thans waargenomen door mr. Blok, zeide geen verzachtende omstandigheden aanwezig te achten en meende bij den oor- spronkelijken edsch van een maand gevange nisstraf te moeten persisteeren. Jhr. mr. E. N. de Brauw, als verdediger op- tredend, deed een goed woordje voor zijn clienten, die het vaste voornemen hadden ge vormd zich in het vervolg van dergelijke expe rimenten te onthouden. Verdachten herhaalden die belofte tegenover den president, die daarna de uitspraak be paalde op 29 December a.s. NEDERLANDSCHE VEREENIGING van HANDELSAGENTEN Inplaats van den heer Iserlef, die zes jaar het voorzitterschap had bekleed en zich niet herkiesbaar had gesteld, is tot voorzitter van de Ned. Vereeniging vam Handelsagenten gekozen de heer B. Adler. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK. D. W. P., manufacturier te Gaanderen, moest üe vorige week wegens bedrieglijke bankbreuk voor de Arnhemsche Rechtbank terecht staan. Hij had goederen aan een faillieten boedel ont trokken. De Rechtbank veroordeelde hem tot 6 maanden gevangenisstraf. ue eisch was één jaar. De leverancier de B. te IJmuideq, is bij het aan booid gaan van in de Visschershaven te IJ muiden liggende drifters, tusschen twee der gelijke schepen gevallen, waardoor hij ernstig inwendig wer(1 geifneug(j en ln een ziekenhuis moest worden opgenomen. By het in de maanden October, November en ■'Comber 1931 te 's-Gravenhage gehouden exa men voor het verkrygen van certificaten voor radiotelegrafist le en 2e klasse en radio-telefo nist, zyn geslaagd voor het certificaat le klasse de heeren C. F. B. van der Kroft te Deift G Bakker te Rotterdam, C. J. Kademaker te Aals meer, J. Swarte te Amsterdam; voor hei certificaat 2e klasse de heeren D F Bierenbroodspot te Haarlem. A. A. G. CooDer te Amsterdam; G. J. van Dam te Haarlem, A. P. C. Diksh .rn te 's-Gravenhage, J. j DJrks te Amsterdam. J. Fontein te Amsterdam c Heinsius te Vlaardingeq, D. H. Last te Bua- sum, C. M. Ponsen te Rotterdam, M M Prins te Amsterdam. J. H. Stokhof te Amsterdam voor het certificaat als radio-telefonist zhb geslaagd de heeren C. Guyt te Rotterdam, i t Hart te Rotterdam, J. A. Hoskam te 's-Gra venhage en J. van der Windt te Rotterdam/

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10