UIT BIADEM EN TIJDSCHRIFTEN ONZE GULDENKOERS. VRIJDAG 13 DECEMBER 193Ï DE JOIiDAAX IN OPSTAND. Gevecht in (le Laurierstraat. POLITIE BESCHOTEN EN MET STEENEN BEKOGELD. GRENSINCIDENT TE BEEK. Een Nederlander door Duitsche douanen over de grens gesleept. VERDUISTERING VAN 40.000. VERDUISTERING VIJFTIG JAAR OP ERFENIS JACHT. DE JUWEELENDIEFSTAL. Doortastend optreden van een veldwachter éIS*\m KNOEIERIJEN MET SCHEEPS- VERKLARINGEN. BILDERDIJK HERDACHT. De bijeenkomst in de Regentesse- kerk le 's Gravenhage. Bank. REDE VAN DR. J. TH. DE VISSER. Men meMt ons uit Amsterdam: Zoolang bet dog was hebben de stakende stem pelaars het de politie niet ai te lastig gemaakt, maar zoo gauw do duisternis was ingetreden j hebben zij hun slag in de Jordaan geslagen. Den geheel en middag warliet by bet stempel lokaal aan de Lauriersgracht geweldig druk ge weest Op de 1-auriersgractit zelf en in de stra ten daaromheen verzamelden zich groote troe pen stakers, die de welwillende stempelaars uitjouwden en naschreeuwden. Verder kwam het natuurlijk niet. want overal was een sterke politiemacht, die onmiddellijk met sabel en gummistok klaar stond, als het ergens te be nauwd werd en dan ook op de Lauriersgraoht en in de omgeving heeft gechargeerd en gejaagd, maar steeds keerden da stakers opnieuw terug, om met hun tergerijen opnieuw te beginnen. Togen dat het donker word, ondernam de politie een groote charge om de buurt grondig schoon te vegen. N'aa-r alle kanten vlogen de slakers weg en het had er inderdaad allen schijn van, alsof de buurt schoon was en de herrie voor een dag weer was afgoloopen. In de nauwe zijstraten als Laurierstraat e i Lau rierdwarsstraat echter, waren groote troepen samengeschoold, die in bondgenootschap waren getreden met de buurt bewoners. Het was in middels geheel donker geworden en daar de zijstraten niet al te helder verlicht zijn, gaf dat den belhamels dubbel moed. Zij namen een bepaald dreigende houding aan, eenige steenen vlogen vanuit 'f donker in de richting der poli tiernamen en toen de politie daarop de Lau nerstraat en de Laurierdwarsstraat wilde innendringen, om de oproermakers te ver ja. gen. vond zij de geheele buurt gemobiliseerd. De heele buurt in opstand Een regen van steenen daaJde vanuit de hu i zen en van de daken neer onder een oorver- oov end gekrijsch van mannen en vrouwen welke laatste zich bij dergelijke gelegenheden furieuser aanstellen, dan de mannen. Ook Heseohen en potten, alles wat de razende men- schen in handen kregen werd naar beneden gegooid. Zelfs een autoped werd als projec tiel gebruikt De toestand was uiterst kritiek, wat nog ver ergerd werd, toen er op een gegeven oogen- blik vanuit het volk op de politie geschoten werd. Hachelijke toestand. Deze liet zich echter niet onbetuigd. Ruiters en voetagienten chargeerden onophoudelijk, maar in de hagelbui van neerploffende stee nen, die gelukkig niemand ernstig troffen, was bet hachelijk vechten. Ook zij begonnen van de revolvers gebruik te maken, maar nog was ae politie lankmoedig. Er werd slechts in de lucht geschoten. Het schijnt echter, dat dit wel in druk heeft gemaakt. Het offensief der zijde van de Jordanees hield van lieverlede ten minste op em eindelijk na lang werken, slaagde de politie er dan ook in de Laurierstraat van de onguurste elementen te zuiveren. Voorloopig heersohte er weer eon betrekkelijke rust. Een gewonde? In den loop van den avond bereikten ons a lerlei geruchten volgens welke een man of een vrouw door een re vol verkogel gewond zou zijn. Ook de politie waren deze geruchten ter S^ko®en, doch er was aan geen enkel politie bureau aangifte gedaan. Bevestiging kou men ons dus niet geven. 0u!i aaa andere stempellokalen is het rumoerig geweest, doch tn veel mindere ma-te dan op de Lauriergracht. Toch zijn er nog enkele Incidenten gepasseerd. Agent mishandeld. Aa.n het. einde van de Kinkerstraat had een agent een «takenden stempelaar, die bij het uiteendrijven van een groep, niet wilde door. ioopen, gearresteerd. Dat was voor de kame raden het sein. om met een groote overmacht den agent te bespringen. Deze kreeg geheel in gesloten benauwde oogenblikken. Aan alle kanten kreeg hij stompen en slagen, zoodat hij op zijn arrestant niet meer kon letten en deze van de gelegenheid gebruik maakte om de plaat te p-.>ctsc-o. Eenige andere agenten met rijwielen, die in de buurt waren. weTden door de stakers tegengehouden. Ze gooiden de agenten eenvoudig van hun fietsen. Van den Laarsjes weg arriveerde intussohen met bekwa men spoed versterking in den vorm van rui ters en rechercheurs met politiehonden. De honden deden hun werk best. Voor honden- tanden hadden de oproermakers nog meer respect dan voor paardenhoeven. De aangevallen agent is er met onbeduiden de schrammen afgekomen. Bij het stempellokaal aan den Baarsjesweg bleef alles ""listig, dank zij de goede maatre gelen, welke de politie ter plaatse beeft kun nen nemen. Stempelaar aangevallen. fn de Plantage hebben stakende stempe laars van het lokaal in de Nieuwe Kerkstraat van een onbewaakt oogenblik geprofiteerd om een stempelaar een pak slaag te geven Zij wa ren hem gevolgd en toen de politie uit het zicht was hebben zij den man aangevallen. Ook hier was spoedig politie hulp aanwezig om erger te voorkomen. Ruiten ingegooid. In de Laurierstraat was het gisterenavond weer druk Opnieuw stonden er groote groepen mensoben die aanvankelijk niets anders deden dan de gebeurtenissen van den middag te be- gespreken. De politie liet hen met rust maar omstreeks 10 uur werden er plotseling vier ruiten van het stempellokaal op de Laurier gracht ingegooid. Det gaf weer nieuwe charges. Er rukte een detachement versterking aan eo opnieuw werd de buurt schoongeveegd. t*"'} De kassier naar het Huis van Bewaring. Na verhoor door den rechter-commlssaris is Woensdagavond in het Huis van Bewaring ingesloten de gearresteerde kassier u.. die bekend heeft zich aan verduistering van een bedrag van ongeveer 40.000 te hebben schuldig gemaakt ten nadeele van de ban kiersfirma Heldring en Pierson. Gistermorgen is door de rechtbank te Leeu warden failliet verklaard ds. J. H. C. K„ predikant der Ned. Herv. Gemeente te Wir- dum. Terstond daarna gelastte de rechtbank de gevangenneming van den predikant onder ver denking van verduistering ten nadeele van de kerkvoogdij. Koningin Maria van Joego-Slavie met grijs bont) bij het verlaten van het hotel te Parijs, waar zij momenteel incognito verblijf houdt. Een ongeduldig familielid, dat een eind aan de zaak wilde maken. Vijftig jaar lang was de familie van der W. op zoek naar „recht" in een erfenis kwestie, totdat eindelijk de 35-jarige machine bankwerker, H. van der W., uit Rotterdam, zich tot taak stelde, een eind aan de zaak te maken. Hij deed zulks middels het schrijven van een brief aan het adres van een notaris te 's-Hertogenbosch, dien hij beschuldigde de desbetreffende stukken, die het goed recht der familie aantoonden, wederrechtelijk achter te houden. De Inhoud van het schrijven was verre van vleiend voor dien notaris; woorden als dief en heler kwamen er in voor en boven dien bevatte het de bedreiging dat v. d. W„ met de revolver i'n de hand, zou komen en de stukken zou opeischen, zelfs al moest hij een en ander met den dood betalen. De notaris diende een klacht wegens be- leediging en bedreiging in, met het gevolg, dat de rechtbank te Rotterdam v. d. W. wegens het eerste feit tot 50 boete, subs. 10 dagen hechtenis veroordeelde. Zoowel de Officier van Justitie als ver dachte waren van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Na voorlezing van den brief verklaarde ver dachte dezen geschreven en verzonden te heb ben. De omstandigheid dat hij dien met „hoog achtend" had onderteekend, pleitte voor het feit, dat v. d. W. het nog zoo kwaad niet meende. Maar hij smeekte het Hof hem den weg tot het lang gezochte recht te willen wijzen. De Officier van Justitie, zoo zelde hij, was onwillig om aan zijn klacht gehoor te geven. „Een advocaat raadplegen", beval de presi- dént aan, 't is een civiele procedure". „Maar mijnheer, ik weet niet bij hoeveel advocaten ik al niet geweest ben, antwoordde verdachte, maar ze willen niet. Ze doen er niets aan". „Dan zien ze er zeker geen heil in", zei de president. De procureur-generaal zeide het voor de veiligheid van den betrokken notaris noodig te achten, verdachte een voorwaardelijke ge vangenisstraf vari 2 maanden op te leggen met 3 jaar proeftijd en als bijzondere voor waarde dat hij den notaris verder niet meer lastig valt. Mr. Kok bepleitte de belangen van zijn cliënt, die naar hij zeide, meer geschreven had, dan hij van plan was te doen en beval hem voor een kleine voorwaardelijke straf aan. Arrest 30 December a.s. Het signalement van de verdachten. In verband met het bericht omtrent den diefstal van een collier uit een juweliers-zaak in de Kalverstraat te A'dam kan nog heit vol gende worden gemeld: Gebleken is, dat de daders drie in getal wa ren, één dame en twee heeren, die een dag te voren gelogeerd hadden in een hotel aan het Damrak. Zij schreven zich in als Francino Saores, oud 26 jaar, komende uit Aoreo, met echtge- noote en Baldemoro Caballero, oud 33 jaren, komende uit Madrid, handelaar in juweelen. Signalement Caballero: lang 1.80 M„ flink postuur, glad geschoren geelachtig gelaat, donker en brutaal uiterlijk, vierkant hoofd, gekleed in lange gedetailleerde donkere over jas. groote zwarte gleuf hoed. Hij sprak, zij het gebroken, Fransch, Dultsch, Engelsch en Spaansch. Deze Heden gingen Woensdagmor gen vroeg de deur uit en het echtpaar Saores liep den juwelierswinkel in. Tegen 10 uur in den morgen kwamen de drie samen in het hotel, dat zij in groote haast spoedig verlieten na de koffers te hebben ge pakt. Vóór het hotel namen zij een auto, waar mede zij naar het C.-station reden. Bij gebrek aan Hollandsch geld zjjn zij het station weer uitgegaan en namen vóór het station aan B W. T. taxi, waarmede ze naar Den Haag re den. Zij bezaten slechts Spaansche bankbil jetten en op aanraden van den hotellier lie ten zij zich rijden naar liet Spaansche Gezant schap in Den Haag, waar zij één biljet a 50 pesetas inwisselden. Bij het station H.-Spoor verlieten zij den auto en zijn per trein ver trokken naar Rotterdam. Zij waren vuorne- mens naar Antwerpen te reizen. Mevrouw Saores bezat ook een grijzen mantel en klein grijs hoedje. Bij ontdekking verzoekt de Commissaris van Poli-'s in de 4e sectie, bureau Singel 455 (Centrum,) te Amsterdam (telefoon 41830) be richt. WEER BOVEN WATER De dekknecht S. van een sleepboot te IJotui- den van wien verondersteld werd dat hij ver dronken was is weer terecht. Hij was uit angst, om-dat hij van het geld. hetwelk hij van mede opvarenden gekregen had tot het doen van In- koopen iets uitgegeven had voor eigen genoegen, weggeloopea. Over het grensincident te Beek bij NHme gen .waarvan een Inwoner van Beek de dupe word, weet de „Gelderlander" uit welinge lichte z(ide een en ander mee te deelen, waar aan we het volgende ontleenen: VV. S. verliet Zondagmorgen tegen half 8 zijn woning in den Smorenhoek om naar de nerk [e gaan. Alvorens den grooten weg op te gaan. welke langs den Smorenhoek loopt op Dultsch ge bied seek hij veiligheidshalve even achtei hel huis der Gebr. Hei tien dat op de greuozóne staat Daar konden wel eens kommiezen ver dekt staan opgesteld en hij wist dat zij hem zochten, om hem te kunnen laten getuigen In een auto-smokkelzaak, waarin ook de Duitsche douanier zou betrokken geweest zijn. Deze affaire betrof het smokkelen van een partijtje koffie, tabak enz. per luxe auto. welke In de omgeving van Kleef was aangehouden. Toen hij Zondagochtend dan op weg wilde gaan, vertrouwde hij het zaakje niet. Hij trof zijn voorzichtigheidsmaatregelen en hield zich streng op Nederlaadsch gebied achter de grenspaaltjes. Toen hij dan ook niemand bemerkte, ging hij zijn weg naar het dorp tot hij plots nabij het huis van Gebr. H. iets verdachts opmerkte in den schemer. Het was precies of er een persoon die niets goeds in zijn schild voerde ,kwam aangeslopen S. hield hem, omdat de man in burger was, voor een onguur type en nam zijn voorzorgs maatregelen toem de onbekende dichter op hem aansloop. S. liep nog een meter achteruit naar het Hol landsch toe om op alles beter ver-dacht te zijn en meende nu wel minstens 3 4 4 meter van het Duitsch te zijn In den Smorenhoek. Plots werd S. nu aangevallen op Hollandsch gebied door den onbekenden man. De Beeke naar verzette zich hevig. Hij raakte zijn aan valler geducht met een koperen doos op het hoofd zoodat deze bloedig gewond werd. De worsteling mocht ai eenige minuten ge duurd hebben, toen een tweede persoon, en wel een commies, die aan S. goed bekend was, zich in het geval mengde. Nu wist S. met wien hij te doen had en moest zich verdedigen tegen twee personen. Hij legde natuurlijk het loodje. De twee .om- miezen moeten wei een tien minuten met S. geworsteld hebben midden op den weg voor zij hem de boeien aan konden leggen. Daarmede was het pleit nog niet gewonnen door de commiezen. S. bleef midden op den weg liggen en de commiezen dreigden hem met hun revolver als hij niet mede zou gaan „Wij zijn geen huistnusschen, die je zoo maar neerschiet" voegde S. den commiezen nog t-oe, die daarop toch tweemaal in de lucht schoten om eenige toeschouwers die van nabij de wor steling hadden gezien, blijkbaar angst aan te Jagen. Een broer van W. S. moest machteloos toe zien hoe zijn bloedverwant werd aangepakt, maar was zoo verstandig den raad van W. S-, die zijn tegenwoordigheid van geest geen oogenblik verloor, op te volgen om de veld wachter Jansen die op de Ravenberg woont te waarschuwen, wat hier aan de grens ge beurde. De politieman Jansen was onmiddellijk tele, fonisch opgeroepen en was al gauw bij de hand. Inmiddels was de nu met kettingen pijnlijk geboeide S. naar het Zollamt te Wyler ver voerd. Inmiddels verscheen de veldwachter Jansen op het douanekantoor en maakte den commie- zen duidelijk dat zij S. wederrechtelijk van het Hollandsch op het Duitsch getrokken had den. De' Duitsche ambtenaren betoogden blijk- baar het tegendeel en de Beeksche politieman wilde schijnbaar onverrichterzake heengaan, toen S. hem nog kon toeroepen: Jansen, ga in den Smorenhoek kijken, en zie dan aan de sporen, hoe zij mij van Hoi- landsoh op Duitsch gebied gesleept hebben De man der wet deed dit en kon in len Smorenhoek zelfs aan de bloedsporen zien. dat er inderdaad door de commiezen was ingegre. pen op Nederlandsch gebied. Verschillende sporen waren nog duidelijk zichtbaar. Toen de politieman zich wel degelijk over. tuigd had van de zuivere toedracht van za ken, konden de beweringen der commiezen ontzenuwd worden dat S. zich bij de aanhou ding op Duitsch gebied bevonden had. De commiezen waren nu wel overtuigd bui ten hun boekje te zijn gegaan. Ambtshalve werd W. S. vervolgens per auto naar Kranenburg gebracht om daar door den ZoUinspector in verhoor te worden genomen. De Zoilinspeetor te Kranenburg kende zijn plicht en liet na ambtelijk verhoor den bewo ner van den Smorenhoek weer vrij. Hij gaf hem zelfs nog tramgeld voor de terugreis KranenburgBeek, toen S. verklaarde geen geld genoeg op zak te hebben voor den tram rit. IXMUt l£jt VV* V\ A-Aft LIJK OPGEHAALD. Door de gemeente-politie te Zoeterwoude is uit de Vliet een lijk opgehaald van een 35- jarigen man, wiens identiteit niet bekend is. Het lichaam vertoont een wonde aan 't hoofd, doch men vermoedt dat deze afkomstig is van een schroef van een boot. De politie onder zoekt de zaak verder. In de Schie nabij de Zweth onder de ge meente Delft is gistermorgen het lijk gevon den van een tot nu toe onbekende vrouw van ongeveer 30 jaar, dat reeds in een begin van staat van ontbinding verkeerde. De politie heeft het lijk naar de begraafplaats Jaffa ver voerd. De rechtbank te Dordrecht heeft den scheeps meter H. M. wegens vaischheid in geschrifte veroordeeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Verdachte had als ambtenaar, in strijd met de waarheid, eenige door hem onderteekende verklaringen aaD het Hypotheek kantoor te Dordrecht afgegeven, waarin o.a. was gesteld dat op door hem onderzochte schepen geen merken aan vroegere teboek- stelling zijn aangetroffen. Voorts heeft verdachte van zekeren L. als ambtenaar in strijd met zijn plicht giften aangenomen. s Het Haagsch Gerechtshof vernietigde het vonnis der rechtbank en veroordeelde ver dachte thans tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve 'hechteoij. BOUWKUNDIGE BLADEN In het „R.K. Bouwblad" schrijft de architect J. Jans over het lot van onze volkscultuur Hij beschouwt haar verdwijnende resten, wijst op haar verband met den godsdienst en verwacht veel van opvoedingsarbeid en initiatief bij de overheid. Het artikel is geïllustreerd met iee- keningeu van den schrijver. Er is verder een artikel over de bouwkundige traditie in Amerika en een beschouwing van Plasscliaert die ingaat tegen de overschatting van het ingenieurswerk en het technisch procédé en pleit voor den arbeid der „wezentlijken", d.w.z. de persoonlijke en vrije scheppingsdaad. Het Rouwk. Wkbl. Architecture bevat het volledige rapport over de ockende zaak van de woningcomplexen in Tusschendijken. aan den Kiefhoek en in Oud-Mathenesse te Rotter dam. Ir. A. J. v. d. Steur merkt ten aanzien, van de scheuren in Oud's Kiefhoekcomplex op: „De scheuren zijn, voorzoover zij uit de gesteldheid van den grond voortkomen, geen nieuw verschijnsel in deze omgeving. Zij zijn zuiver technisch gesproken, niet van ernsti- gen aard, kunnen t.z.t., als het zaakje tot rust is gekomen, worden gedicht en dan ls het leed geleden. Maar voorzoover zij zijn toe te schrijven aan de dilatatie van den gevelbalk, komen wij er nooit van af. En het architectuursysteem leidt tot buitengewone zichtbaarheid van deze gebreken, en boven dien tot de onmogelijkheid om, zonder de architectuur te schaden, diiatatievoegen aan te brengen. Wat moeten wij nu hieruit besluiten? Men heeft dit blijkt uit het raport duidelijk in deze omgeving reeds sinds jaren de erva ring, dat er werking is in den ondergrond. Niettemin kiest men een wandconstructie, die de onvermijdelijke scheuren zoo zichtbaar mogelijk maakt en men voegt daar nog een lange, zich onder den invloed der tempera tuurswisselingen vervormende balkconstruc- tie aan toe, die de scheurvorming, die in nor male gevallen tot stilstand komt permanent maakt. Dit laatste kan een vergissing zijn, waarvoor men den ontwerper beklagen moet en die misschien meerderen van ons zou kunnen overkomen. Maar in het groote ver band van al het in dit rapport behandelde voel ik in dit alles een zeker gebrek aan gevoel voor den techntschen welstand van een bouwwerk, die min of meer in den tijd schijnt te liggen. Ik wil dit gezegd en begre pen hebben in den 2in van een waarschuwing aan al onze jongere enthousiasten, vooral aan die, welke uit principe wit bouwen en plat. Ik vraag mij bijvoorbeeld af, of al deze narigheid niet voor een groot deel had kun nen worden voorkomen, als de ontwerper eens had kunnen treden uit zijn schema van lange blokken terwille van de normalisee- rende gelijkvormigheid, die bij hem en zijn geestverwanten een dogma is. Had deze bouwgrond hem eigenlijk niet behooren te dwingen tot het bouwen van minder huisjes aan elkaar? Had zij stoute veronderstel ling hem niet moeten brengen tot de overweging althans van eens iets anders dan dat witte gepieister, waar je alle scheurtjes zoo lieeTlijk op ziet? Het is gelukkig, en het maakt iets minder ernstig, dat de scheuren blijkbaar van binnen niet zichtbaar zijn. Dit maakt voor de bewo ners althans schijnbaar het zaakje nog wel een beetje draaglijk. Maar bij dieper door denken rijst de vraag, wat er van de isolee- repde werking van het spouwmuurtje is over gebleven, en zie ik maar af van een onder zoek naar psychologische uitwerking op den bewoner van het wonen in een buurtje, dat er haveloos uitziet bouwvallig schijnt, en als gevolg daarvan een slechten naam heeft. Toch vind ik deze laatsteroverweging hoogst belangrijk. Zij schijnt mij bij den Kiefhoek uit het oog verloren te zijn". „CLEUICALISATIE" VAN ONS ONDERWIJS? In het „Kath. Schoolblad" schrijft Frans Verlaan In het K. S. van 19 November heeft colley-i Bruyms, naar aanleiding van de lijst Ier z en dertig nieuwe R. K. scholen nn de maan den September en October opgericht gj meernd te moeten waarschuwen trgan „cleri- caidsatie" van ons onderwijs, waardoo" leeken-onderwij-zers verstoken blijven va.n een benoeming als hoofd. Collega Bruyns meent dit te mogen coiiicCu- deeren uit de cijfers 17 (religieuzen) en 19 (leekeni. Waar collega Bru.vns in z'n geheele artikel opkomt voor liet recht van de onder wijzers hoofden of toekomstige hoofden van gezinnen meen ik te mogen aannemen dat zijn artikel doelt op de benoeming va", manuelij'ke hoofden van scholen En dan ge loof ik nliet, dait de verhouding 1719 gehec juist geizien Is. Uit de lijst der opgegeven scholen blijkt, dat er zijn: 13 me"s.iesscholen 15 jongensscholen en 8 met 'n gomeugde be volking. Wanneer we nu de 13 meisjesscholen met 3 lieetkenboofden en 10 znister-hoofdeii uitsluiten, dan komen we tot de volgende verdeeüng: jongensscholen 10 mannel. leeken 5 broe ders; gemengde scholen 6 niamnel. leelken 2 zusters nieuwe hoofden 16 mannel. leek en 7 reli gie usen. De omstandigheden, waarom 2 gemengde scholen door zusters worden bestuurd en niet door mannelijke leeken-hoofdan. zijn me niet bekend; wiel weet ik, dat van de 5 broeders- scholen er zeker 3 zijn, diie ©en uitbreiding zijn van een bestaande scihool. Wanneer we nu de zaak rustig beschouwen dun is de minst gunstige verhouding 16 7 toch nog niet zóó fataal om hieruit tot „cleiicaHsatie'' in enigeren zin te besluiten; 'k geioof dat is te sterk. En dan is het, dumikt me, ook wel eenigsizins overdreven om het voor te stellen, alsof de schoolbesturen de goddelijke instel ling vain 't H. Sacrament dies Huwelijks wen schen te corrigeeren. Tegenover deze uitla ting zou men ook gerechtigd zijn te vragen mogen onze medemenschen niet in vrijhei.1 liun levensstaat kiezen en wanneer zij hun roeping volgen -hun leven willen baseere.n op de evangelisch» raden, toch ook door den Zaligmaker ten zeerste aanbevolen dan religieus worden, moeten zij dan afzien van een benoeming als hoofd, wanneer een school bestuur zijn keuze op hen laat vollen? Collega Bruyns merkt op, dat het „stelsel' f?) ontstemming wekt in leeker-krimgen ten opzichte van de religiousen. Ik vermag maar niet In -te zien, dat dit ten opzicht» va® onze religieus» collega's ontstemming kan wekken. De religieusen staan evenals wij, leeke-n, in dienst van 't schoolbestuur of ia ieder geval worden zij door 'n kerkbestuur gevraagd im een parochie Werkzaam te zijn. Zal dan bij een vermeend ,.-te veel'' aan broe dersscholen de ontstemming moeten neer komen op do religieusen <jf op degenen, diie hen aangezocht hebben? En Indien men du laatsten daarvoor aansprakelijk stelt, is t dan niet redelijk dat men eerst de reden daar van kent? Evenals collega Bruyns zou ik willen waarschuwen tegen oorzaken, die tot onitatemimiing lelden. Eén van die oorzaken meen ük te moeten zoeken in het mededeelen van feiten en toestanden, die niet van twee zijden belicht zijn; dat is steeds gevaarlijk, dat schept een sfeer van wantrouwen, die voert tot verwijdering. Er moet komen meer persoonlijk contact, meer openhartigheid in dat contact, meer wederzijdeoh vertrouwen en respect. Dit zal tenslotte leiden voorbeel den bestaan tot 'n absoluut noodzakelijke en vruchtdragende samenwerking. Een buitenlandsche aanval op onzen gouden standaard. De positie onzer Centrale Bank na af schaffing der gold- exchange stan daard. GUNSTIGE FACTOREN. Steeds blijven de buitenlandsche bladen een vijandige campagne voeren tegen onzen gulden. Vooral de Eugelsche pers zou blijk baar niets liever willen zien, dan aat ook ons Klein landje afstand zou moeten doen van zijn bevoorrechte positie en den gouden standaard vaarwel zou zeggen. Reeds einde der vorige week begon de Fin. Times geruchten te publlceeren en werd zon der dat afdoende bewijzen naar voren konden worden gebracht de mededeeling gelanceerd, dat Nederland binnenkort den gouden stan daard zou moeten afschaffen. Toen Engeland den 20sten September den gouden standaard afschafte, maakte ons land een critieken tijd door De ongerustheid groeide met den dag. De obligatiemarkt gaf scherpe Koersdalingen te zien, terwijl daartegenover de fondsenmarkt zeer vast gestemd was Het was de vraag naar „Sachwertewelke het Neder landsche publiek, bevreescr voor een inflatie ten onzent, op de effectenbeurs tot uiting bracht Toen was dus het Nederlandsch publiek zelf ongerust. De bekende, verklaringen van de Regeering, van mr. Vissering en later van mr. Trip, deden echter de rust in het binnenland terugkeeren en instede van een verdere afvloeiing van bui- tenlandsch wisselmaleriaal en goud vond een nieuwe belangrijke goudinvoer plaats, waar door de positie der Nederlandsche Bank tot handhaving van het guldendevies thans krach tiger is dan ooit te voren. Een goudsurplus van ruim f 450 millioen voor uitvoer beschikbaar. Db goudvoorraad der bauk is met 906,9 millioen ruim 450 millioen hooger dan in nor male tijden. De Nederlandsche Bank heeft dus een zeer ruime marge en mr. Trip zal niet aarzelen van dit verdedigingsmiddel gebruik te maken, in dien de buitenlandsche aanvallen op onzen gul den mochten blijven voortduren. Door de afschaffing van da gold-exchange- politiek veraeert onze circulatiebank thans echter in een eenigszins andere positie dan vroeger. De toepassing der gold-exchange-poli- tiek leverde voor de Centrale Bank hot voor deel op, dat zij gemakkelijk op de Amsterdam- sche ■taselmarkt kon opereereu. Door afgifte van dollar- of pondenwissels kon de Bank den guldenkoers beïnvloeden en boven het gouduitvoerpunt handhaven. Het groote publiek bemerkte hier niets van en kon eerst in den bankstaat van de volgende week zien, welk bedrag de centrale bank als steun voor den guldenkoers had afgegeven. Een zui ver beeld verkreeg men nimmer, daar verschut vingen in de buitenlandsche w isselportefeuille ook nog andere oorzaken kon hebben, terwijl het niet uitgesloten was, dat de stemming voor den gulden in den loop der week reeds was omgeslagen en het aanvankelijk afgegeven wis selmateriaal door de Bank reeds voor het ver schijnen van den weekstaat weder kon zijn teruggekocht. Het publiek was dus nimmer op de hoogte van de werkelijke verhoudingen op de Amster- damsche wisselmarkt. Noch de guldenkoers, noch de weekstaat der Nederlandsche Bank gaven hiervan een getrouwe weerspiegeling. Gewijzigde positie der Ned. Thans is dit alles jammer genoeg gewijzigd. Bij eenig aanbod van guldens moet do koers thans da.eii tot hei gouduitvoerpunt voordat de Nederlandsche Bank kan ingrijpen. Buiten- landsch wisselmateriaal staat mr. Trip niet meer ten dienste en zijn goudvoorraad zal hij welicht niet eerder aanspreken, voordat het gouduitvoerpunt bereikt is. Het publiek ziet dus bij aanbod op de wis selmarkt verhoudingsgewijs een scherpe reactie van den guldenkoers, terwijl het door de publicatie in de bladen ook van elke goud- afgifte direct op de hoogte wordt gesteld. Deze factoren mogen echter geen aanleiding voor ons worden om de kalmte en rust, welke in dezen tijd zoo hoog noodig zijn, direct te verliezen. Voorloopig is dus iedere vrees ongegrond en dit te meer, daar ook de positie van onze han delsbalans over November, ondanks de handels politieke maatregelen in de diverse landen en ondanks de muntdepreclaties in Londen, Scan dinavië en elders, een gunstig beeld vertoont. DE GEFINGEERDE OVERVAL IN DE „VETTE HEN". Naar wij vernemen heeft de Haagsche recht bank d-e gevangenhouding van den on langs gearresteerden ex-drrecteur der Haag sche Broodfabriek H. P. Z., met 30 dagen verlengd. Ongedierte op het hoofd van het kind is steeds een teeken van onzindelijkheid der moeder. Het is zeer onaangenaam voor het kind en kan ifjU gezondheid benadeelen, daar het krabben tot uitslag" op het hoofd en ontstoken klieren leidt. Wanneer een kind in een schoolklas ongedierte heeft, gaat dit zeer gemakkelijk op andere kinderen ovesr. eSZONDHBIDSRAAÜ Vandaag is het de sterfdag van Mr Willem Bilderdijk en wordt zij® dood in Haarlem, waar hij begraven ligt, plechtig herdacht. Maar aan den vooravond van dit ecuwgetüde had het hukiigingscömité een bijeenkomst be legd in de Rsgentessekerk te 's-Gravenhage, waar oud-minister dr. J. Th. de Visser en de heer Aug. Heyting het woord hebben gevoerd. Onder de aanwezigen waren de Minister van Justitie, mr. J. Donner, dr. W. J. Leyds, de heer P. J. de Kanter, voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond en enkele nazaten van Willem Bilderdijk. De organist, de heer H. Schouten. Dracht ter opening van de bijeenkomst een or gelsolo ten gehoore, waarna een Cantate van J. S. Bach, door het Bach-koor en het orkest Euterpe, onder leidii g van den dirigent Henk van den Berg, uitgevoerd werd. Het woord was daarna aan dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dr. de Visser heeft over Biiderdijk's staat kunde gesproken en den dichter geschetst als martelaar van zijn oontra-revolutionnaire op vattingen. Spr. wilde op eene zijde van deze figuur wijzen, die hij daartoe zonder overmoed kon kiezen. Hij wilde spreken over den monarchist Bilderdijk tegenover de republikeinen van zijn tijd en den moed, de beginselvastheid, de zelf. opoffering, die hij als zoodanig heeft betoond. Vergeten wij niet, dat in zijne dagen de omwentelingsgezindheid hare triomfen vier- de. Wat nationaal was en Oranje heette was in miscreddet, met heimwee zagen velen hier te lande uit naar Frankrijk als heilaanbrenger. Vergeten werd eigen vernedering en schande ter wille yan de paradijs-leuzen, die daarginds werden aangeheven. Men ooquetteerde met vrij. heid, gelijkheid en broederschap. Alles moest anders en beter worden. Zejfs de naam Neder, land werd in den ban gedaan; Bataafsche re- publiek zou de nieuwe staat heeten. Er was er één, die niet schroomde zijn machtig» stem tegen dien waan van den dag te verheffen. Die man, die held, was Bildérdijk, en hij moesit den strijd wel aanbinden, omdat nie mands gevoelen in Nederland zoo scherp eH principieel stond tegenover den geest van zijn tijd, als het zijne. Hij toch was in merg ea been monarchist en de eenig ware regeering», vorm was voor hem de monarchie. De vorst, die zijn macht aan God dankt, is alleen aaa God verantwoording schuldig en verder aaa niemand. Daarom mag zijn macht niet door een grondwet zelfs worden beperkt, zoodat het komt tot gezag van het volk, door hem een duizendkoppig wangedrocht genoemd. Alle fouten op sociaal gebied spruiten volgens hem voort uit dolle waangelijkheid. Maar te. gelijk eisoht hij dan ook van het gouverne ment, dat het elk, die werken wil en kan, een middel van bestaan verschatte. In zooverre is het absolutisme van Bilderdijk tevens hyper, democratisch. Maar dit neemt niet weg, dat hij den vorst maakt bot een autocraat, aan wien een onbeperkt gezag wordt toegekend. Geheel deze beschouwing heeft bij Bilder- dijk een godsdienstigen achtergrond. Wat de vader, krachtens goddelijke ordening is in het huisgezin, is de vorst in den staat. De alge* meene ondergeschiktheid in het gezin aan den vader correspondeert met die van het volk aan den koning. Beiden, vader en vorst, ontlee. nen hun macht aan God en zijn Hem verant woording schuldig. Tegenover het atomistisch en individualistisch streven zijner dagen zag hij in al het bestaande de eenheid, den samen hang en dezen door God en uit God. Naar Gods wil moeten gezin en maatschap- pij en staat op deze twee grondzuilen rusten: gezag en verdrag. Het vaderlijk en koninklijk gezag handhaven, krachtens Hooger wil, vrede en sa-menstemming, niet alleen door alge meen» ondergeschiktheid van do leden aan het hoofd, maar ook door de onderlinge onder, geschiktheid der leden. En al de leden geven, als in een zwijgend verdrag, eigen rechten aan het door God geplaatste hoofd over en stel len dit in-staat dwingend gezag over hem uit te oefenen. Zoo schiep Bildeirdijk's dichterlijk wijsgeerige en tevens ohristelijke geest een we. reldbeeld, hetwelk In zooverre zijn waarde had en behoudt, ook voor het hedendaagsch geslacht, dat het met forsche stem, tegeD alle rationalistisch, atomistisch drijven, blijft op roepen en bezielen tot den wereldkamp voor het behoud van het historisch, biologisch en religieus verhand tusschen menschen en vol ken, door God in de scheppingsordlnatie neer gelegd. De vaderlandslievende Bilderdijk werd bal ling. Van dat oogenblik is zijn leven één stuk tragiek. Van deze tragiek in Biiderdijk's le ven draagt de geest zijner eeuw grootendeels de schuld. Daarom doet het goed, dat in latere jaren steeds meer de tol van dankbare hulde aan zijne nagedachtenis betaald werd. Vervolgens sprak Aug. Heyting over „Bil. derdijk als strijder en lijder"- Aan den herdenkingsavond verleenden nog hun medewerking mevr. J. KrantzRoosen burg, mevr. Jeaune v. d. Rosière, de heer Henk Gregoir, alsmede de heer Willem Nie- stadt, die werken van Bilderdijk voordroeg en het koor Aeolusharpe onder leiding van den heer J. Bartelsman. De eeuw van den stofzuiger: Mo» dern heugden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10