FRISO ONDERWIJSBEGROTING DOOR DE TWEEDE KAMER AANGENOMEN. Ni 3* Geel 30 d Groen 35d Rood 40 et. VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 t OP JUISTE WIJZE t DE PARTIJ BOVEN AL. i§| M IIET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. EEN OOGENBLIK PRET. de heiligverklaring van ALBERTUS MAGNUS. MGR. P. VERRIET. NATIONAAL CRISIS-COMITE. per Vz pond DE DERDE KRUISER. DE RELLETJES IN PARAMARIBO. INWENDIGE TOESTANDEN IN DE S. D. A. P. DE R. K. VROUWENBOND TE UTRECHT. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Langs min oirbaren weg is een in brief vorm gesteld advies aan den Minister van Waterstaat in handen geraakt van dege nen, die ook wel geadviseerd hadden, maai wier min of meer luidruchtige raadgevingen niet werden gevolgd bij de verdeeling van den radio-zendtijd. De Avro-pers doet het voorkomen alsof de Minister zoo ongeveer een halsmisdaad be ging, toen hij het advies der rechtsche radio- vereenigingen opvolgde Zoo mal scheen dit advies echter niet te zijn of de Kamer bekrachtigde het met 75 tegen 15 stemmen. „Dit alles is historie" om met liet „Han delsblad" te spreken. En deze historie heeft Min. Reymer zoo rijkelijk in 't gelijk gesteld, dat duizenden artikelen plus tienduizend al of niet particuliere briefjes er niets aan ver mogen te veranderen. Elke Minister, die een andere oplossing zou zoeken dan Rey mer vond het is de nationale dr. de Vis ser, die dit heeft erkend en geschreven is in Nederland onmogelijk. De voorstelling wekken, zooals de Avro-pers doet, dat de zendtijd verdeeling zou zijn „gedicteerd" is belachelijk. Is er iets tegen, dat een minister bij hei voorbereiden van een besluit advies vraagt en dit zoo noodig volgt? Wellicht is niet ieder woord uit de op weinig faire wijze gepubliceerde stukken, even gelukkig. Dat is bij niet voor publicatie bestemde stukken heel gemakkelijk het ge val en daarom blijft het publiceeren van dergelijke stukken altijd een min of meer stuitend bedrijf. Maar het voor te stellen, alsof de minister zoo ongeveer een misdaad beging door een bepaald advies op te volgen, dat is toch al te naief en al te doorzichtig. De bekende Leidsche mr. D. A. van Eek schrijft in „De Sociaal-Democraat": Mijn meening is, dat de partij en al haar onderdeelen, alle pogingen tot verlaging van de werkloozenuitkeeringen met alle beslist heid moeten afwijzen, ja dat zij niet alleen moet opkomen in een reeks van gemeenten voor verhooging, maar ook met het oog op de langere en dieper doordringende werk loosheid het gansche financieele beleid op gemeentelijk gebied moet dienstbaar maken aan dit groote doel: door belangrijke pu blieke werken de werkloosheid zooveel mo gelijk te bestrijden en door voldoenden steun het proletariaat tegen daling van zijn welvaartspeil zooveel mogelijk te bescher men. Ik ben niet blind voor de gevaren van een dergelijke tactiek. Trots die gevaren, wil ik haar met beslistheid propageeren, omdat zij tot doel heeft te voorkomen het grootste gevaar, dat de partij in deze moeilijke tijden heeft te vreezen, n.l. de verbreking van dc geestelijke saamhoorigheid met belbngrijke deelen van het proletariaat. Die verbreking acht ik een ramp voor de partij, omdat zij dan ophouden zou te zijn de verzorgster der politiek-economische belan gen van het gansche proletariaat. Het is m.i. ook een ramp voor die deelen van het pro letariaat, met wie de geestelijke saamhoorig heid verbroken wordt, omdat de partij dan juist den band verbreekt in tijden, waarin die deelen aan steun en voorlichting hei meeste behoefte hebben. Die verbreking schept ontmoediging, radeloosheid, geeste lijke en zedelijke verwildering. Het is gemakkelijk zich een goed democraat te toonen, als de volkswil volkomen overeen stemt met de eigen meening en zienswijze De ware democratische overtuiging komt eerst aan het licht, als de volkswil andere lanen wenscht in te slaan, en ook daarin, niettegenstaande waarschuwing, volhardt, dan men in het belang der bevolking heil zaam acht. Mr. van Eek verzekert dus, dat de over heid „zooveel mogelijk" het proletariaat moet beschermen. Ja, dat willen wij allemaal; niet alleen het proletariaat maar ook hen, die uog iets het hunne noemen. Maar de heer van Eek schijnt te bedoelen, dat ook eischen moeten worden ingewilligd, die economisch onverantwoord zijn en het land naar den kelder helpen. Hij schijnt te betoogen, dat de SD.A.P. zich moet afwenden van constructieve poli tiek en de eischen van de radicaalsten („van den volkswil" zegt de heer van Eek plech tiglijk) moet verdedigen Als die „volkswil" anders wil dan de lei ders, dan moeten de leiders de geleiden wor den! En dit heet: democratie en nog wel moei lijk te beleven democratie! Het is naar onze meening demagogie van de meest gemakkelijke, de meest slappe er. de meest gevaarlijke soort. Helaas! valt niet te ontkennen, dat onze S.D.A.P.-„leiders" sterk worden „geleid". Maatregelen tegen overtredingen Tot' acht nur heeft de Kamer vergaderd, maar zij spaarde zoo een avond zitting uit. Dat dit ook tot verrassingen aanleiding kan geven, bleek uit het feit, dat de heer Weifkamp stom van verbazing tegen het sluiten der vergadering kwam binnenstappen in de veronderstelling, dat de avondzitting was begonnen. De c.h. af gevaardigde nam de zaak nogal gemoedelijk op, al had de heele Kamer pret. Vlot is de behandeling der onderwijsbegroo- tlng vertoopen: daaraan werkt de Minister zef mee door de vragers kort en bondig te woor te staan. Hij Is geen redenaar en geeft zich ook niet het air dit te zijn, maar mr. Terpstra kent de zaken en de Kamer mag deze op een na jongste excellentie wel. Dat de Minister het schoolexamen voor de middelbare scholen wil behouden en ook de huidige toelatingsregelen niet wil wijzigen, zal niemand hem bijster kwalijk nemen. Het mid delbaar meisjesonderwijs wordt in het beloofde wetsontwerp geregeld en de heer Zijlsitra kreeg de toezegging, dat de gemeenten, die zullen te rugkeert naar de rijksregeling inzake de sa- larieering subsidie zullen ontvangen. Méér i's er te doen geweest over het Nijver heidsonderwijs dat op de begrooting figureert met het niet te minachten cijfer van 15 millioen gulden, een post, die de uitgaven voor het hoo- ger of die voor het middelbaar onderwijs dus overtreft Dit is S«en wonder als men bedenkt, dat er een kleine duizend gesubsidieerde nijver heidsscholen en -cursussen bestaan. Er zit hier sterke groei: bedroeg eenige jaren geleden het getal hij gesubsidieerde leerlingstelsel in op leiding zijnde leerlingen, nog niet 200, thans iis dit" getal tot 2300 gestegen. In dit verband wijst de Minister erop, dat het verbinden van internaten aan ambachtsscholen niet ligt in de lijn van de ontwikkeling van dit onderwijs en dat de vrees voor een dure exploitatie van zoodanige internaatecholen niet denkbeeldig is. Met name wordt in de memorie van antwoord de bisschoppelijke nijverheidsschool te Voorhout genoemd, waar in 1930 143 leerlingen een groo- tere of kleinere reductie op heit niet hoog ge stelde kostgeld genoten terwijl 10 pCt. van de leerlingen geheel van de betaling van kostgeld was vrijgesteld. De mededeeling moge ds. Lingbeek en ge lijkgezinden leeren, dat alle kloosterkassen bij lange na niet boordevol zijn! Van Urk zal wel geen protest klinken als deze school (nu gehan dicapt door het stopzettingsartikel) eens rijks subsidie zal krijgen. Maar deze school is niet het eenige slacht offer. Mej. Meijer, later bijgestaan door mej. Groeneweg en den heer Ketelaar heeft alarm geslagen over de bezuiniging, welke het avond onderwijs treft. Onder dagteekening van 31 October 1931 immers heeft de Minister per .cir culaire doen weten, dat van 1 Januari 1932 af het getal wekelijksohe lesuren tot ten hoogste 10 van 60 minuten of 12 van 50 minuten moet worden ingekrompen en dat de duur van den jaarcursus tot zes maanden (1 Oct.1 April) kan worden teruggebracht. Practisch heteekent dit een vermindering van het bestaande onder wijs tot 4/7. Natuurlijk worden ook de leeraren- salarissen verlaagd: practisch na 1 Januari met 40 pCt. Mej. Meijer heeft vooral haar angst uitgesproken voor het bestaan der prachtige verbinding avondschoolacademie welke Rot terdam rijk was. En mej. Groeneweg heeft haar mede-afgevaardigde dapper geholpen. Zijn wij goed ingelicht dan worden 38 scholen door de miniisterieele circulaire gemaand haar cursus van zeven op zes maanden te brengen. Een 180 scholen hebben den duur al, welken wij boven citeerden. De Minister betoogt, dat de maatregel 120.000 bezuinigt en dat, wordt hij niet op 1 Januari 1932 toegepast, het 60.000 zal kos ten. Hij zou dan die som weer ergens anders vandaan moeten halen. Dan maar ergens anders vandaan, dacht de heer Ketelaar en diende een motie in, waarvan de strekking is, bedoelden maatregel niet te laten ingaan met 1 Januari a.s. Hierover moet morgen worden gestemd. Nademaal de Minister voor 1.770.000 aanvragen kreeg en 1.610.000 beschikbaar had, zal het wel moeilijk zijn den -i gevraagden maatregel te wraken. Dit is in elk geval vergemakkelijkt, nu de Minister duide lijk heeft gezegd, dat de jonige studiosi te Rot terdam niet gedupeerd zullen worden. Over de behandeling van de afdeeling Lager Onderwijs, dat het leeuwendeel van de begroo ting eisoht, n.l. ruim 106 millioen van de 165 millioen gulden, hangt de schaduw van het reeds ingediende ontwerp tot herziening der L. O.-wet. Wij kunnen hier dan ook met enkele hoofdpunten volstaan. Mej. Meijer heeft een practisch middel tot bezuinigingen aan de hand gedaan, zoo prac tisch, dat de Minister beloofde het ernstig te zullen overwegen. Onze vrouwelijke afgevaar digde, die graag beluisterd wordt in de Kamer al was het alleen maar om haar schier onver beterlijke uitspraak van meer dan één taal, maar van het Nederlandsoh vooral, stelde de vraag of de toelatingsleeftijd van kinderen op school niet van vijf en half op zes jaar kon ge bracht worden. Het biedt paedagogische voor- deelen, maar ook financieele, want rekende onze vrouwelijke afgevaardigde den lachenden Minister voor: 46.450 kinderen hebben de lagere school te vroeg doorloopen en moeten dan toch blijven. Daar zijn een 800 900 onderwijzers (essen) voor noodig, die het rijk toch altijd eerder twee dan anderhalf millioen gulden per jaar kosten. Inderdaad, geen peuleschilletje! Heeft de heer Duymaer van Twist nog eens voor de schipperskinderen gepleit (zij worden geholpen door het nieuwe wetsontwerp, naar men weet) de Friesohe lieer Bakker voerde het pleit voor zijn en 's Ministers moedertaal. Over het doceeren van het Friesch, zal Z.Exc. het rapport van den Onderwijsraad publiceeren. De Minister beloofde ook den heer Tilanus dat hij diens verzoek zou steunen om er bij de scholen op aan te dringen Nederlandsch materiaal, zoo vooral Nederlandsohe kolen te gebruiken. De heer Loerakker heeft nog eens met klem aangedrongen op maatregelen tegen de over tredingen van de Leerplichtwet, welke op hei platteland nog voortdurend schijnen te geschie den ten nadieele van de kinderen zelf, ten na- deele van de gezinnen en uiteindelijk natuur lijk ook ten nadeele van de gemeenschap. De veertien dagen verlof om in het bedrijf van de eigen ouders te werken laat de katholieke af gevaardigde daar, maar er schijnt ook verlof gegeven te worden om in loondienst te gaan. Men meent, dat de landarbeid voor kinderen niet zoo zwaar is, maar de katholieke afgevaar digde, die van ondervinding spreken kan, oor deelt daarover minder optimistisch. De minis ter heeft beloofd, dat hij gevallen van overtre ding, welke heim ter oore zullen komen, niiet zal laten passeeren. Aan splitsing van het hoofd-acte-examen een wemsch van den heer ter Laan zou Z.Exc. n'iet voldoen. De marte ling schijnt den laatsten tijd heter te worden doorstaan. Van de 3005 candldaten (2236 man nelijke en 769 vrouwelijke) voor het in 1931 af genomen hoofdonderwijzersexamen zijn 1331 (961 -mannelijke en 376 vrouwelijke) geslaagd, d.i. 44.5 pot.; 43 pet. m. en 48 pet. vr. Zoo'n schoon cijfer zullen de a.s. notariseen wel nooit bereiken. Het late uur zal wel mede oorzaak zijn ge weest van het feit, dat over de afdeeling kunst en wetenschappen bijna niet werd gesproken. De heer IJzerman probeerde nog iets meer dan de uitgetrokken 10.000 te krijgen voor de beel dende kunstenaars, maar vergeefs. Wij herba len dit jaar weer eens, dat deze afdeeling ons ook voor de katholieke fractie belangrijk lijkt, en mieenen, dat onze groote groep één man moet afzonderen, die elk jaar bij deze afdeeling het woord voert. Het is geen zaak van liefheb berij, maar van lioogen ernst, zoolang er Ka merleden zijn, die in de stukken verklaren „dat de moderne kunst in het algemeen hun instem ming niet heeft". Ook deze kunst heeft er recht op verdedigd te worden en als katholieken dit ook in de Volksvertegenwoordiging doen zetten zij een schoone traditie voort. Wij kunnen niet teren op den roem, dat Jhr. Victor de Stueirs de eerste leider der afdeeling Kunsten en We tenschappen wasde katholieke Staatspartij dient ook op dit terrein leiding te geven. Zooals bereids in ons laatste Kamieroverzicht was voorspeld heeft oud-minister van Dijk een interpellatie aangevraagd en verkregen over den zendenbouw. De gewij zigd© S chepen wiet zag minister Rey mer z.h.st. aangenomen. Zij houdt verhand met art. 65 van het op 31 M.ei 1929 te Londen ge sloten verdrag voor de beveiliging van men- sohentevens op zee. Tevens zijn eenige andere redaotioneele wijzigingen aangebracht en zulke, welke samenhangen met veranderingen in het Wetboek van Koophandel en de invoering van de Mariuesoheepsontgevallenwet. Men seint ons uit Rome: Z. H. de Paus heeft het verzoek der H. Ri- tencongregatie, betreffende de heiligverklaring van den zaligen Albertus Magnus, ingewilligd en zal waarschijnlijk nog vóór Nieuwjaar de canonisatiebulle onderteekenen. KINGSFORD SMITH helpt met het uitladen van de Kenstmail uit Australië ZILVEREN PROFESSIEFEEST Op 23 December a.s. hopen de volgende Eerw. Zusters van de orde der Franciscanes sen van Etten haar zilveren professiefeest te vieren. Eeirw. Sr. Henriette, A. J. M. v. d. Heijden; eerw. sr. Bernardine, R. Joosser; eerw. sr. Hubertine J. J- M. v. d. Wijngaard, allen van Etten; sir. Laurentine, P. J. M. Peeters, St. Ja- cohusgesticht Goes; sr. Alphonsa, M. Schrau- wen, Leur; sr. Lucia, C. M. Baeten; er Marfnia, C. D. Kok St. Mariagestic-ht Princenhage; sr. Ancelli, A. Adriaan-se, Lamswaarde; sr. Joanet- te, M. Peters, Klundert. E. A. BECHT f Na Woensdag nog zijn gewone bureauwerk- zaamheden te hebben verricht is te 's Hage in den auderdom van 63 jaar plotseling over leden de heer C. A. Becht, referendaris bij het Departement van Defensie. C- MUNZERT. t Te 's Gravenhage is bericht ontvangen dat te Meran op 60-jarigen leeftijd is overleden de heer C. O. W. Munzert, oud-directeur van het Centraal Bureau der N.V. Exploitatie-Maat schappij Zeebad Scheveningen. H. G. DONKERS, t Te Waalwijk is op 51-jarigen leeftijd over leden de heer II. G. Donkers, bekend schoen fabrikant aldaar. Zijn benoeming tot Bisschop in Curasao met vreugde begroet. Naar aanleiding van de benoeming van den Zeereerw. Pater P. Verriet O.P. tot bisschop van Curasao schrijft de Amigoe di Curasao in haar nummer van 11 November: De Vox Populi was hier een Vox Dei. Wan neer ons Curasaos-che volk een opvolger van Mgr. Vuylsteke z.g. had mogen kiezen, we zouden denzelfden bisschop gehad hebben als thans door den Paus benoemd i-s. In de laat ste maanden zelfs liepen er herhaaldelijk ge ruchten van dien aard. Zeker is het dat ons Curasaosche volk in den persoon van Pater Verriet een herder gekregen heeft, die ons volk oprecht lief heeft, en die wederkeeri;.' ook door het volk bemind wordt. Getuige voor dit laatste was het enthousiasme waarmede deze benoeming begroet werd. POLA NEGRI Naar een Reu ter-telegram uit Santa Monica meldt, heeft men op Pola Negri na de operatie een bloedtransfusie toegepast. Wellicht zal nog een tweede transfusie noodig zijn. „DE COMEDIE VAN HET GELUK" VERFILMD. Gemeld wordt, dat dr. A. Galpers-n, de pro ductieleider van Duponts film „Atlantic" en van de filmen van Elisabeth Bergner. onzen landgenoot Gerard Rutten heeft gecontracteerd voor de regie van twee Engelsch sprekende filmen, welke de Tohis-de Forest in haar ate liers te Wembley gaat vervaardigen. Als eerste film wordt het tooneelstuk van Jevrenoff ,,De comedie van het geluk" verfilmd. Met Adolphe Engers, die reeds onder de regie van Rutten in de filmen „Finale" en „Terra Nova" speelde, wordt onderhandeld voor de ver tolking van de rol van de „waarzegster", welke rol in de Hollandsche tooneelvoorstelling door Albert van Dalsum werd gespeeld. VOOR DE NIEUWE REVUE. Aan de decors der nieuwe Bouwmeester-revue „Wat doe je in de kou?" wondt op het oogenblik hard gewerkt. Het schilderwerk in het atelier DE ZUSTERS FRANCISCANESSEN VAN ROOSENDAAL. In 1932 viering van het eerste eeuwfeest. De Congregatie der Zusters Penitenten Recollectinen van Roosendaal, wier constituties al van de 17de eeuw dateeren, zullen het vol gend jaar liet eerste eeuwfeest als zelfstandige Nederlandsche Congregatie herdenken. Deze Congregatie was ook de eerste, die op verzoek der Kerkelijke Overheid haar Zusters naar de missie zond. Nog onlangs herdachten we met grooten lof het 75-jarig jubileum der vestiging in de missie van Suriname. „Franciseaansch Leven" zal de historie schrijven. Het orgaan voegt aan die mededee ling toe: Er is alle reden tot feestvieren. Volgens de juist verschenen statistiek over het afgeloopen jaar telt de Congregatie 49 huizen met 1153 geprofeste religieuzen en 65 novicen. Het aantal kinderen, die bij deze Zusters hun opvoeding genieten, bedraagt 26.000, het aantal verpleegden bijna 2300. Waarlijk, aan verdiensten ontbreekt het deze Congregatie niet. SECRETARIAAT DER H. FAMILIE VOOR NEDERLAND. Dezer dagen is officieel opgericht het Secretariaat der H. Familie voor Nederland. Tot directeur daarvan is benoemd de Z.E. pater N. Govers C.ss.R., die niet alleen jaren lang directeur eener H. Familie is geweest, maar ook geruimen tijd zijn krachten aan het parochieele jeugdwerk heeft gewijd, zoodat hij bijzonder geschikt is het jeugdprobleem in verband met de H. Familie te belichten. Het secretariaat is gevestigd in het Redemp toristenklooster te 's Bosch en heeft de buiten gewone volmacht ontvangen alle wettig opge richte afdeelingen in Nederland en Suriname zelf te aggregeeren aan de Aartsbroederschap te Luik. Alle aggregaties kunnen dus voortaan rechtstreeks bij het secretariaat verkregen worden. Voorts zal het secretariaat te allen tijde be reid zijn inlichtingen en adviezen te ver schaffen, terwijl het tevens naar best vermogen den bloei der Aartsbroederschap zal be vorderen. STATISTIEK. In hetgeen dezer dagen uit de „St. Jansklokken" overnamen van de statistiek van de studenten van het Seminarie „Beek vliet", te St. Michiels-Gestel, is voor enkele Orden en Congregaties een vergissing ingeslo pen. Wij laten daarom het staatje uit de „St. Jansklokken" volgen. Het eerste cijfer slaat op de geheele 116 jaren van het seminarie- bestaan. Het tusschen haakjes geplaatste cij fer slaat op de eerste 100 jaar. Benedictijnen 5 (0) Trappisten 4 (4) Do minicanen 13 (12) Franciscanen 22 (16) Conventueelen 6 (6) Capucijnen 29 (23) Augustijnen 7 (3) Carmelieten 11 (10) Je- suïeten 80 (79) Redemptoristen 32 (32) Pas sionisten 1 (1) Missionarissen van Lyon 2 (2) Missionarissen van Scheut 29 (27) Mis sionarissen van het H. Hart 2 (1) Witte Pa ters 33 (20) Priesters van het H. Hart 1 (0) Missionarissen van St.eyl 3 (0) Missionaris sen van Mill-Hill 20 (13) Norbertijnen 25 (24) en Kruisheeren 17 (15). ZIELZORG IN DE MIJNSTREEK. Destijds deelden wij mede, dat vanwege de mgr. Schrijnenstichting te Heerlen bij het Aan bosch een retraitenhuis voor vrouwen zal wor den opgericht. De plannen daarvoor lagen klaar toen de crisis noodzaakte deze te wijzi gen. Naar wij vernemen is men thans daarmede gereed gekomen en is men er niet alleen in geslaagd een goedkooper gebouw te ontwer pen, doch ook practisclier terwijl het boven dien mooier zal worden. ONDERWIJSRAAD Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden van den onderwijsraad: mej. M. Bonnike te Amster dam; Ir. R Drueker te 's Gravenhage; W. W. van der Gang te Groningen; W. J. Klein La.nk- borst te Apeldoorn; J. S. Ruppert te Utrecht; mevr. T. SaundersRlaauboer te Deventer; mevr. mr. J. H. G. SchutteStruick te Haarlem; In de atdeelinig betreffende het vakonderwijs van den Onderwijsraad zullen zitting nemen als lid en voorzitter: prof. dr. Ph. Kohnstamm te Ermelo (G.)als leden: prof. H. M. Luns te Delft; ir. D. F. Wouda te Leeuwarden en voorts de leden onder I genoemd. De afdeeling betreffende het vakonderwijs van den Onderwijsraad zal worden gesplitst in drie onderafdeelingen als volgt: a. onderafdeeling betreffende het middelbaar nijverheidsonderwijs, met uitzondering van de middelbare nijverheidsscholen voor huishouden, landbouwnuishouden, vrouwelijke handwerken en maatschappelijk werk en voorts betreffende het lager nijverheidsonderwijs v-oo-r de oplei ding van machinisten en voor de opleiding van het visscherijbedrijf en voor de binnenvaart. h. onderafdeeling betreffende het lager nij verheidsonderwijs voor jongens en het leerling wezen voor jongens, voor zoover niet vallende onder a; c. onderafdeeling 'betreffende het middel baar en :ager nijverheidsonderwijs voor meis jes en het leerlingwezen voor meisje# Vergadering van het Werkcomité. Woensdag vergaderde het werkcomité van het Nationaal Crisis Comité. H. K. H. Prinses Juliana toonde Haar belangstelling door deze vergadering bij te wonen. De voorzitter deelde mede, dat behalve de giften in natura een bedrag aan giften is bin nengekomen van 261.455,75Vè- Dit bedrag moet vermeerderd worden met een groot aantal toezeggingen, voornamelijk van periodieke bij dragen Met betrekking tot het verdere inzamelen van gelden werd besloten dit zooveel mogelijk aan de plaatselijke oomitê's over te laten, ten einde op dit gebied geen concurrentie te scheppen. Met die gemeenten, waar plaatselijke Crisis- eomitë's zijn opgericht, wordt overeengeko men dat in den regel van de ter plaatse ver zamelde gelden minstens 10 pet. in de kas van het Nationaal Crisis-comité zal vloeien, meerdere methodes om de kas van het comité te versterken werden besproken. In het alge meen zal men locaal het beste kunnen beoor- deelen, hoe dit moet geschieden. In plaatsen waar geen Crisis-comité is of wordt opgericht zal de tusschenkomst van den Burgemeester worden ingeroepen om de ingezetenen tot bij dragen aa.n het Nationaal Crisis-comité op te wekken, hetzij door collectes aan de huizen hetzij door het plaatsen van busjes of op andere wijze. Wat d-e werkwijze van het comité betreft, werd besloten, dat getracht zal worden dezen arbeid zooveel mogelijk te decentraliseeren en dat alleen dan vanuit het Centraal Bureau hulp zal worden geboden, indien bijzondere omstan digheden dit wensobelijk maken. Ten aanzien van den steun aan de z.g. „kleine zelfstandigen", welke door de crisis in ernstige mate zijn getroffen, werd aan de af deelingen I en II van het Werkcomité opgedra gen een rapport in te dienen omtrent de beste wiize, daarop dit zou kun,non geschieden, als mede omtrent de methodes, om daartoe de noo dig© fondsen te verkrijgen. Geconstateerd werd, dat door een in de pers versohenen schrijven, afkomstig van den Bis schop van 's Hertogenbosch een misverstand :s ontstaan n.l. in dien zin, dat alle in Noord- Brabant opgerichte Comité's reedis door het Nationaal Crisis-Comité zouden zijn erkend. Dit is minder juist, daar het noodig© overleg dienomtrent nog niet is afgeloopen. Evenals aan alle Burgemeesters in Neder land is ook aan de Hoofden der gemeenten in Noord-Brabant, het verzoek gericht om de plaatselijke comité's op dezelfde 'leest te schoeien als het Nationaal Crisiscomité. Dit z..l vermoedelijk enkele aanvullingen van de commissie in Noord-Brabant ten gevolge hebben en eerst hierna zal van een erkenning door het Nationaal Crisis-comité sprake kun nen zijn. Ook de Volksraad vraagt uitstel. BATAVIA, 17 December. (ANETA.) De Volksraad heeft met praktisch algemeene stemmen een motie aangenomen, welke was voor gesteld door zestien leden van het College van Gedelegeerden. Deze motie luidde: „De Volksraad, overwegende, dat de Lands- financiën zoowel als de algemeene toestand sinds de aanneming van de Marinebegrooting voor 1932 in buitengewone mate is verslechterd en momenteel nog geen lichtpunt valt waar te nemen; acht uitstel van den bouw van den derden kruiser, althans voor het jaar 1932, noodzakelijk; tenzij deze bouw verder geheel voor rekening van Nederland plaats vindt; be sluit deze meening ter kennis te brengen van de Regeering, en Opperbestuur en de Staten- Generaal". Belhamels krijgen hun straf. PARAMARIBO, 16 December. (ANETA.), De eerste drie belhamels van de relletjes, welke in October hier hebben plaats gehad, hebben terecht gestaan. Tegen den messteker werd een gevangenisstraf geëischt van vijf jaar terwijl tegen de beide anderen resp. 3 (4 en 2 jaar gevangenisstraf werd geëischt. Bij het on derzoek is gebleken dat geen der beklaagden hij het uitbreken der relletjes werkloos was. Steeds nieuwe ideeën. Onze Ubreehtsohe redacteur schrijft: Maakten wij eenigen tijd geleden melding van het sympathieke werk, dat de R. K. Vrou wenbond te Utrecht verrichtte op het gebied van d-e distributie van de onverkoopbare groen te, het moet wel sterk spreken voor de ener gie, waarmee deze vereeniging de zaken aan pakt, dat wij thans, nn de groente-distributie geheel georganiseerd is, weer kunnen schrij ven over et-nige andere plannen, die de leden van den R. K. Vrouwenbond deels pas voor bereid, deels ook reeds uitgevoerd hebben. Om met liet laatste te beginnen: Op het oogembdiik houden de leden van den R. K. Vrouwenbond reeds een groote inzameling van speelgoed, van het ongebruikte speelgoed, dat in zooveel huisgezinnen nog aanwezig is en diat nu opeens weer zulke uitstekende diensten kan gaan doen in de woningen van degenen, die hun kinderen ook zoo graag eens een stukje speelgoed zouden geven, maar die het door de slechte omstandigheden niet kunnen koopen En ais het speelgoed een beetje stuk is, vormt dit geen bezwaar. Verscheiden werkdoozen zijn met de grootste animo bezig het te repareereu Nog op een andere wijze tracht de Vrouwen bond het groote leed der werkloosheid te ver zaohten. Het bestuur is ook bezig een haak naai- en brei-actie te organiseeren onder alle vrouwen en jonge meisjes. Zoo is men voornemens met de volledige medewerking van de E.E. Zusters in alle kloosters of scholen een depot in te richten waar vrouwen en meisjes, die wel willen mede werken, maar zelf de kosten voor het mate riaal niet kunnen dragen, alle benoodigdbedeu kunnen halen en waar later ook de resultaten kunnen worden ingeleverd. Dit zijn zoo van die dingen, waar wij, man nen, geen vei-stand van hebben, maar waai- de Vrouwenbond reeds eerder blijk gaf, kernge zonde ideeën te hebben op het gebied van de hulpverleeniing, daar zullen wij ook thans ver trouwen op de vrouwelijke flair om deze dingen te „enledligen". Het is eigenlijk vanzelfsprekend, dat er zeer veel vrouwen en meisjes haar dien sten zullen aanbieden om alles te vervaardigen, wat een normale linnenkast behoort te be vatten. En dezelfde E.E. Zusters, die haar medewerking zoo spontaan hebben toegezegd, zullen bij het vervaardigen van den monster- uitzet gaarne alle soorten, van advies geven. Het partijbestuur over de actie der oppositie. In de jongste vergadering van het partijbè- stuur der S.D.A.P. was, blijkens bericht ia het „Volk", een motie ingekomen van de af deeling Enschede, waarin naar aanleiding van het bedanken van P. J. Schmidt als lid vau het partijbestuur werd geëischt, dat het partij, bestuur zoo spoedig mogelijk een buitengewoon congres zou beleggen. Het partijbestuur besloot hieraan geen gevolg te geven. De voorberei. dingen voor het gewone jaarlijkscbe congres zijn reeds aangevangen en tot het beleggen van oen buitengewoon congres bestaat naar de meening v^p het partijbestuur geen reden. Het partijbestuur heeft zich voorts uitvoerig beziggehouden met de inwendige toestanden in de partij. Het besloot een verklaring aan de leden van de partij to publiceeren, ten einde te waarschuwen tegen de verwarring en ver. wildering, die hier en daar dreigt Een deel van de partijgenooten voelt, zoo wordt in het verslag der bijeenkomst gezegd, in dezen kri. tieken tijd klaarblijkelijk meer behoefte tot het opwerpen van tegenstellingen en het voe. ren van strijd in de partij, dan tot het for. meeren van zoo groot mogelijke eenheid in den strijd naar huiten. Een oppositie ageert in de partij en propageert de meening, dat de partijleiding opzettelijk nalaat, de arbeiders, klasse aan te voeren tot agitatie en strijcl tegen het reactionnaire optreden van de werk gevers en de regeering. Deze onjuiste en mis. leidende voorstelling geheel in strijd met de feiten moet leiden tot een voor de bewe. ging noodlottige verwijdering tusschen de lei. ding en de leden. Daartegen dienen alle partij, genooten met kracht op te komen. Verlaging passageprijzen. Naar we vernemen zal de Kon. Ned. Stoom boot Mij. te Amsterdam evenals de Duitsche scheepvaartmaatschappijen, welke op West- Indië en Centraal-Amerika varen, de passa geprijzen voor eerste- en tweede klasse passa giers met ingang van 1 Jan. a.s. aanmerke lijk verlagen. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Verlies 1931 ƒ31.956. De balans per 30 April 1931 der N.V. Paleis voer Volksvlijt te Amsterdam vermeldt als acti va ongeplaatste preferente aandeelen j 160.000, kassa en kassiers 413.901, debiteuren 152.601, inventaris na afschrijving f 200, effectenloten 1869 25.422, verlies 1929 299.277, verlies 1930 31.956, eventueel overschot van de waarborg fondsen P. M. en als passivakapitaal 1.000.000, obligaties 3 pet W. S. en oningewisselde coupons 83.358, verplichting tot aflossing der loterij 1867 —1869 wanneer eventueel de waarborgfondsen mochten blijken niet voldoende te zijn P. M. De verlies- en winstrekening staat uebet voor: algemeene onkosten 4136, personeel en salarissen f .17.209. buitengewone onkosten proces Wijsmul ler 22.000, afschrijving ƒ302, en credit voor: interest 11.691, verlies 31.956. ANTI-TOLLEN ACTIE IN UTRECHT. Op uitnoodiging van het anti-tollencomltS Utrecht waren afgevaardigden uit Hilversum, Jutphaas, Vreeswijk, Benschop, IJsselstein, Vianen en Haastrecht Woensdag bijeengeko men te Utrecht onder voorzitterschap van den lieer Jacobse aldaar. Na lange Olscussie deed mr. C. de Wilde uil Utrecht e«n voorstel dat met algemeene stenv men werd aangenomen. Volgens dit voorstel behouden de plaatselijke comité's, welke be. staan, hun zelfstandigheid. Zij zullen echtef worden uitgenoodigd een afgevaardigde te zen. aen naar een bijeenkomst ten einde een alge meen comité te vormen ter bevordering van da gemeenschappelijke belangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5