wêêèèêëêèêm INGEZONDEN. MAANDAG 21 DECEMBER 1931 NAAR DE GESLOTEN-RETRAITE OBLATEN TE UTRECHT. R. K. UNIVERSITEIT. HET I. C. V. EN DE CRISIS. DE GEVOLGEN VOOR DE arbeiders. HAVENS IN DE RIJN-SCHELDE- DELTA. Rede van ir. van Konijnenburg. VOLKSVERTEGENWOORDIGING MOBILISATIE. EN R. K. VREDESBOND. Brabant blijft paraat. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. FRANSCHE SCHOOL OPSTELLEN OVER ONS PAVILJOEN TE PARIJS. UNIE-LOTEN. VOORRAADSCHUUR UITGEBRAND. Vermindert de ambitie Enkele jaren terug werd het toenemen der gesloten retraiten als een gelukkig teeken van Verdiepend geloofsleven aangeduid. Moet nu het afnemen van die praktijk dan niet gelden als een treurig teeken des tijds: vervlakking? Men moet de klachten hooren der leiders en leidsters van de retraitehuizen! Het Cenakel in Tiliburg b.v. heeft alle moeite z'n geriefe lijke kamers bezet te krijgen. Vorige jaren ging het vaak zonder tusschenpauze van re traite in retraite. Den laatsten tijd komen er telkens lacunes van meerdere dagen, terwijl de gegeven retraites dikwijls maar slap bezet zijn. Aan logies, kost, of leiding ligt het niet. Ligging zeer geschikt, geheel buiten het stads rumoer; Alleen de vérbinding kon wat gun stiger zijn; het huis ruim en confortabel mooie, groote tuin, hoog omschut; de zusters gedienstig, als alle zusters, taktval en gedul dig. Dit vooral niet te onderschatten, want het vraagt nogal eens „slag" en zelfbeheer- sching, onder een zestig, tachtig levenslustige jonge dames de daar noodige orde te scheppen. Het honorarium van 6.50 en 10 voor resp. „gewone" en deftigen stand, is zeker beschei den genoeg voor drie dagen goede kost en lo gies. Niet meegeteld de steun van den retraite penning, die de meesten genieten, moesten een paar ellendige guldens niemand afhouden van het hooge geluk eener goede retraite. „Het hooge geluk". Wie ooit ernstig deze oefening meemaakte, onder degelijke leiding, zal moeten erkennen, dat die dagen-met-God- alleen tot de gelukkigste van zijn leven hoo ren, als ze niet de gelukkigste zijn. Ge moet dat enthousiasme zien bij de sluiting! Er is in die drie dagen werkelijk wat veranderd in die jonge menschen. Sommigen kwamen met minder ernstige bedoeling en keerden met tra nen naar huis. Hoe treurig, dat de stroom der malaise zelfs deze instelling meeneemt in z'n vaart. Mant .malaise" is natuurlijk de groote dooddoener, als ge vraagt waarom ze niet komen. Geen werk en geen geld. Behalve dan voor den eenigs- zins hollen circus-brani, gelijk onlang» nog duidelijk bleek. 4 Maar waaTom wordt voor dit Uiterst nuttige werk niet meer propaganda gemaakt, waarom weet de eene parochie of plaats jaar op jaar een retraite van 70, 80 man alleen te vul len en komt een andere af met twee of drie, èls ze tenminste nog af komt! Speelt het dui veltje van een soort scepticisme of moedeloos heid hier misschien «en rol? Zoo die helden verzuchting b.v. uit „Mijn nieuwe kapelaan „Cui bono?" Of zijn de propagandisten met geestelijke malaise geslagen? De wereld schreit weer om verlossing. Het moet anders worden. Maar pas na in zichzelf gekeerd te zijn", besloot de Verloren Zoon maar zijn vader terug te gaan. De omkeer moet komen van inkeer. Waar is inkeer makkelijker dan in een retraite? Weidra is 't Kerstmis et in terra pax homnibus bonae voluntatis, zullen kinderstem men zingen. En in de kerken het kribje en het Kindje met z'n lieve armpjes wijd gestrekt, om alle tobber» te omhelzen. Quare fremue- runt gentes et populi meditati sunt inania? Waarom woeden de heidenen en zinnen de vol ken op ijdelheid? zal 't klagend juichen van 't koor. Wie zullen dan minstens één dag af zien van jazz en cinema en banaal radiogegil, om stil, stil voor 't donkere kribje zich terug Te ienkeht naar dien nacht, toen ónder de Open sterren, boven eenzaam veld, het „Heil der wereld" werkelijk in de wereld kwam? Of nog beter: wie zullen daar besluiten, zich eens en kele dagen geheel af te Zonderen voor God, ge lijk eeTtijds Maria met de Apostelen, negen dagen lang, voor de komst van den H. Geest in 't Cenakel te Jeruzalem? Kunnen de werkloozen hier niet een paar dagen allernuttigste werk vinden? De wereld moet veranderen. Maar de omkeer moet komen van inkeer. Ter navolging. Wij lezen in de St. Jans-Klokken: Als een bewijs vhn bloeiend parochiaal leven zij hier vermeld dat in de parochie Oolj en Persingen, die 1532 zielen telt, zich 85 mannen en jongens hebben aangemeld voor eene retraite in Venlo (Manresa) tijdens de aanstaande Kerstdagen. Jammer dat er wegens plaatsge brek vijftien moeteen worden afgewezen DE NIEUWE AARTSBISSCHOP VAN FLORENCE. ROME, 19 December. (H. N.). De H. Vader heeft den bisschop van Padua dalla Cozta tot aartsbisschop van Florence benoemd. Voor sociale werkzaamheden. Begin Januari a.s. zal naar wij vernemen, zich een drietal Oblaten uit Sohootenhof bij Antwerpen te Utrecht vestigen, als hulp van den R. K. Vrouwenbond en zich speciaal be lasten met werkzaamheden op sociaal gebied. KLOOSTERJUBILé. De eerw. Zuster Damlana (in de wereld mej. E. Smeulde») in het pensionaat „Mariengaar- de" te Aarle-Rixtel, hoopt Maandag 21 dezer den dag te herdenken, waarop ze voor 40 jaar haar intrede deed bij de Eerw. Z"sters van Liefde. Het bestuur der St. Radboudstichtlng heeft in zijn vergadering van 16 December j.l. be noemd tot curator der R. K. Universiteit te Nijmegen mr. J. R. h. van Scbaik, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Den Haag. WE BERLIJNSCHE PHILHARMONIE NAAR NEDERLAND. Het Bwlijnsehe Philharmonisch Orkest zal onder leiding van Wilhelm Furtwangler einde Januari een tournee naar het buitenland ma ken en een bezoek brengen aan Nederland, België en Engeland. HULDIGING WIJLEN MEJ. A- G. v- HULST Zaterdagmiddag werd in het wijkgebouw van de afdeeling Harlingen van het Groene Kruis plechtig onthuld een plaquette ter nagedach tenis aan wijlen mej. A. G. van Huist, de be kende pionierster voor het groene kruiswerk in Nederland. IR. W. J. M. v. WIJNPERSSE f Te Utrecht is op 62-jarigen leeftijd overleden Ir. W. J. M. v. d. Wijnpersse oud-officier der genie en bekend katboliek ingezetene van Utrecht. Het I. C. V. hield den 14den en 15den De cember 1931 in Königswinter onder voorzitter schap van Bernhard Otte (Berlijn) een vei ga- dering van zijn bestmi»raad, die de vei t egen woordige» der nationale vakverbonden en er vakinternationales omvat. Op grond van een groot aantal rapporten oveT den toestand in de ve»chillende landen bespra de bestuursraad de gevolgen, welke de crisis voor de werknemers heeft. Hij legde zijn stan punt in de volgende resolutie lieer: Resolutie over de econo mische wereldrisis en den toestand der arbeiders. De Bestuursraad van het Internationaal ÖbriS'telijk Vakverbond heeft in zijn vergade ring te Königswinter op 14 en ld December 1931, de gevolgen bësproken welke de econo mische wereldcrisis voor den toestand der ar beiders heeft. Hij constateert dat in alle landen, die dooi de crisis getroffen zijn, een der eerste gevolgen geweest is, dat het levenspeil der werknemers naar beneden gedrukt werd door loonsverla ging, door afschaffing of vermindering der uit- keeringen der sociale verzekering en door ver mindering van de bescherming der werknemers. Hij constateert, dat .liet dalen van het levens peil niet in de eerste plaats toe te schrijven is aan de bestaande verschillende üusschen het loon- en het levenspeil in verschillende landen, daar het ook in industrieele centra plaats vindt, waarin het levenspeil reeds laag stond. Hij wijst er verder op, dat in alle landen, waarin de loondaling niet vergezeld ging van een gelijkwaardige daling der prijzen, de le vens,tan«Jaarcl der, werknemers werkelijk ge daald is en dat deze daling van het levenspeil, dié de koopkracht der grootste bevolkings groep vermindert de crisis verscherpt, in plaats van haar te verzachten. Deze daling van het levenspeil brengt ook moreelenadoelen mede en bereidt den weg voor een verwoestend radicalisme. De bestuursraad van het Internationaal Christelijk Vakverbond keert zich met kracht tegen deze ontwikkeling en tegen de metho den, die vaak door werkgevers wonden toege past die de werkloosheid misbruiken om den werknemers arbeidsvoorwaarden op te leggen, die door liet gewoonlijk aangevoerde argument der internationale concurrentie geenezins ge rechtvaardigd worden Hij eiscbt voor de vakbeweging bet recht op in die gevallen, waarin de werkgevers loonsverlaging' elscken, een onderzoek in te stellen naar de productiekosten. Verder verlangt de Bestuurraad van het Internationaal Christelijk Vakverbond, dat de regeeringen de loondaling niet bevorderen en de collectieve contracten beschermen, daar door willekeurige afwijkingen dit instituut, dat voor den vrede in bot bedrijfsleven van zoo groote betéekenis Is, in gevaar gebracht wordt. Den werkloozen moet dóór de werkloozenver- zekering o£ door andere daartoe geschikte mid delen een mensohwaardig bestaan verzekerd worden, dat hen en -hun gezinnen voor nood beschermt. De sociale wetgeving moet in stand gehou den wordêh en de internationale conventies, die de Stajen geratificeerd- hebben,- moeten onverzwakt worden toegepast. Met 't cog op de noodlottige gevolgen der Werkloosheid verlangt de Bestuursraad, dat door internationale conventies en overeenkom sten tuisschen werkgevers- en werknemersor ganisatie® getracht wordt, door verkorting van den arbeidstijd, door ve»chaffing van werkgelegenheid en door andere geschikte mid delen meer werknemers weer in het arbeids proces in te schakelen. Van de Staten vraagt de Bestuursraad van het I. C. V. dat zij in deii geest Van de vroe gere resoluties van het Internationaal Christe lijk Vakverbond tot een definitieve regeling der internationale schulden overgaan en dat zij met hun verderfelijke politiek die door ver- hooging der douanetarieven contimgenteering en andere beschermende maatregelen in de richting van economische autarchie gaat, op houden en eindelijk tot een internationale eco nomische samenwerking komen die aan de wereld het vertrouwen terugschenkt, dat noo dig is om de economische crisis te boven te komen. Deze samenwerking moet zich zoowel j-ichten op het vergemakkelijken van het han delsverkeer. tusschen - de verschi'lenile, landen al® op het openen en organaseeren vaa nieuwe afzetgebieden. De bestuursraad doet een beroep op de Chris telijke arbeiders van alle landen, :1e Christelijke vakbeweging als krachtigmiddel tot verdedi ging hunner -belangen te versterken en uit te breiden. Dit is noodig niet alleen om op die wijze de arbeiders te beschermen tegen al de maatregelen, die in gevaar brengen wat in ja- renlangen vakvereeniginigsarbeid is opgebouwd maar ook om in den zin van het program van het I.C.V, invloed uit te oefenen op de Open bare meaning der verschillende landen, opdat de volkeren zullen erkennen, dat zij slechts te zamen kunnen bereiken, wat zij alleen niet ver mogen: ee nsaneerlng van het economisch leven der wereld in den geest van vrede. Verder* besprak de hestuureraad het actaieele vraagstuk van den vrouwenarbeid, waarover de betrokken commissie voorstellen had inge diend Dit vraagstuk zal het I.C.V. in een con- ferentie over vrouwenarbeid en in zijn congres nader bespreken. Reeds thans nam de be stuursraad onderetaande resolutie aan: De economische crisis en de Vrouwenarbeid. Het Internationaal Chriistèlijik Vakverbond spreekt als zijn meening uit dat bij het onder zoeken van oorzaken en gevolgen der crisis de arbeidsvoorwaarden der arbeidsters de bij zondere aandacht der vakbeweging verdienen. Inderdaad leidt het feit dat door de rationa liseering een aantal arbeidsfuncties geen zwaren liohamelijken arbeid meer eisohen tezamen met het vaak ongemotiveerde verschil tusschen het. loon van arbeiders en arbeidstere voor den- zelf dè arbeid en het groote aanbod van vrou welijke arbeidskrachten tengevolge van de cri sis ertoe nat mannelijke arbeidskrachten door vrouwelijke worden vervangen. Op die' gronden dient bij het onderzoek der maatregelen tot herstel van het economische evenwicht met de boven aangegeven factoren en vooral met het loon der arbeidsters en de sociale en economische gevolgen van dén vrou wenarbeid rekening te worden gehouden. Verder werd door den heer Herman Henseler van het Internationaal Arbeidsbureau te Ge- nève een inleiding gehouden over de Interna tionale Organisatie van den Arbeid haar taak en haar mogelijkheden in de crisis De internationale secretaris de heer Serra- rens uit Utrecht, zette den tegenwoordigen stand van de christelijke vakbeweging uiteen. Het vijfde oongrrea van het I C. V. zal in Juni 1932 in Antwerpen plaats vinden. Te Roosendaal werd Zaterdagnamiddag een vergadering gehouden door de zgn. Kanalen- commissie voor West-Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen, waarop door ingenieur E. van Ko nijnenburg een inleiding werd gehouden over het onderwerp: „Samenwerking tusschen de havèns in de RijnSchelde-dêlta". Na een inleidend woord door den voorzitter der Kanalen-commissie, mr. drs. Blom, ving ingenieur van Konijnenburg zijn rede aan en bezag de ontwikkeling van het achterland der drie delta-havens: Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. De ontwikkeling van het ach terland. Allereerst merkte hij óp, dat die .ontwikke ling voor Antwerpen anders is geweest dan voor de béïde Hollandsche havens; de eigen lijke ontwikkeling van de Belgische haven kwam. pas na 1830, toen het spoorwegnet de positie dezer stad aanmerkelijk gunstiger maakte. Met de ontwikkeling der industrie, welke daarop intrad, en den uitbouw van het spoorwegwezen breidde zich voor de delta havens het achterland uit en zoo kwam het, dat na verloop van tijd het Antwerpsche ach terland in aanraking kwam met het Rijnland, dat sedert eeuwen zijn uitweg naar zee vond Vla Rotterdam en Amsterdam. Antwerpen kan zeker niet zeggen, dat het zijn deel van het Rijnsche achterland niet ge had heeft. In de periode van 1913 tot 1929 zag het zijn tonnage met 37 procent toenemen te genover Rotterdam met 24 procent. Nu is Rot terdam speciaal Rijn-haven door zijn kolen- en ertstoevoer (10.000.000 ton tegenover 3.500.000 ton van Hamburg en 2.500.000 ton van Antwer pen). Van den anderen kant moet men evenwel in aanmerking nemen, dat Rotterdam voor het overige Blechts 5 tnlllioen ton stukgoed heeft tegenover Hamburg 23 millioen ton en Antwerpen 19 millioen ton. Het Rijn verkeer is dus voor Rotterdam de basis en vanzelfsprekend is het in zijn volste recht, wanneer het niet genegen blijkt zich in deze bijzondere positie te laten benadeelen. Spr. stelde dan in het licht, dat Antwerpen op een punt gekomen is, dat haar bestaande toegangswegen tot het achterland haar niet tot meerderen bloei kunnen brengen, dan thans het geval is. Antwerpen verlangt daarom van Nederland een betere verbinding naar den Rijn; waartoe ook niet het minst gedreven d,oor de toenemende concurrentie van Gent. Het is dui delijk, dat speoiaal, ook met het oog op dit laatste, een gesloten kanaal rechtstreeks van het Rijnwater naar de Antwerpsche dokken ge- eischt wordt. De Nederlandsche senaat heeft dit echter verworpen als zijnde in strijd met het Neder landsche belang. De belangen van N.-Brabant. Wanneer spr. de kwestie speciaal van Noord- Brabantsch standpunt beziet dan verheugde het hem uitermate, dat de Commissaris der Koningin zich dezer dagen bij de Interpellatie in Provinciale Statep van Noord-Brabant zoo uitdrukkelijk heeft uitgesproken voor een laag-peil-zoetwater-kanaal, beginnende in de Westerschelda en eindigende bij Dintelsas met veiligstelling van Bergen op Zoom als zeeha ven eq verbinding van de Mark met den Roo- sendaalschen en Steenbergschen Vliet. Eén ding verontrustte spr. alleen nog: hij was van meening dat het te graven kanaal geen internationaal kanaal mag zijn en dit ook nimmer mag worden. Hij twijfelde niet aan de pertinente verklaringen van den Brabantschen Commissaris, maar bij wist dat van regeerings- zijde is gezegd, dat dit kanaal gemakkelijk tot nationaal kanaal is te verheffen door op de grens eenvoudig een keersluis te zetten en deze in oorlogstijd te sluiten. Spr. was daar entegen van meening, dat elk kanaal, dat de Antwerpsche dokken rechtstreeks met Vol kerak of Hollandsch Diep verbindt als inter nationaal kan worden aangemerkt. Op verschillende details ging spr. nog uit voerig in, mede naar aanleiding van gestelde vragen. Zoo verklaarde hij o.m.. dat, mocht het inderdaad noodig blijken, dat de open strek dam in dc Schelde diende te worden gesloten wat hij evenwel technisch als iets volmaakt onnoodig quaiiflceerde hij zelf ds eerste zou zijn, die het leggen van dien dam wilde her roepen. Tenslotte spoorde spr. de talrijke aanwezigen aan krachtig voort te gaan met de ingezette actie, opdat de eigen verlangens ten volle zou den bevredigd worden. Samenwerking om bedreiging te weerstaan. Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen voegde spr. nóg aan zijn betoog toe, dat de delta-havens moeten samenwerken om de be dreiging welke uitgaat van Hamburg en Duin kerken te weerstaan. Deze bedreiging zag hij grooter worden naarmate de Duitsch-Fransche toenadering vaster vormen aanneemt. Zulks beteekent niet, dat wij ons nu hals over kop aan Antwerpen moeten overleveren, maar wij kunnen België zeer tegemoët komen zonder eigen havens haar basis te ontnemen. Hij ver trouwde, dat men ook in België voor de billijkheid van dit standpunt een open oog en oor zou hebben. De voorzitter sloot hierop de Vergaderin met een dankwoord aan ir. v. Konijnenburg en de verzekering, dat .Noord-Brabant paraat zal blijven. Wetsvoorstel-Albarda. Aan de Memorie van Toelichting tot het voorstel van wet van den heer Albarda c.s. strekkende tot het in overweging nemen van verandering in art. 187 der Grondwet, wordt ontleend, dat de waarborg, welken de Grond wet van 1922 heeft willen scheppen, om te voorkomen, dat het land daar een zelfstandig genomen besluit der regee-ring in een oor log zou worden gewikkeld naar de meening der voorstellers onvolledig Is, Zoolang de re geering de bevoegdheid blijft bezitten om in tijden van spanning en gevaar de krijgsmacht geheel of gedeeltelijk te mobiliseeren. zondet voorafgaande toestemming van de Volksver tegenwoordiging. Mobilisatie, van 's lands weermacht toch kan, ook als zij ter voorkoming van oorlog bedoeld Is, oorlog veroorzaken of ertoe bijdragen, dat het land in een buiten zijn grenzen gevoerden oorlog wordt betrokken, niet slechts omdat mobilisatie kan besohotiwd worden als een vij andige daad door een of andere mogendheid, maar nok omdat de gemobiliseerde weermacht aan de grens in botsing - kan komen met vreemde troepen. De eigenlijke beslis&ing over de vraag, of het land aan een oorlog zal deelnemen of daar in zal worden betrokken, znl dus in vele om standigheden niet vallen hij de aanvaarding of de verwerping daarvan door de Staten- Generaal van een voorstel tot oorlogsverkla ring, maar bij het besluit der regeering tot mobilisatie der weermiddelen. Is de strekking van het tegenwoordige art. 57 der Grondwet, om de beslissing over het voe ren van of bet deelnemen aan een oorlog aan de wetgevende macht op te dragen en deze strekking is onmiskenbaar t- dan eischt de consequentie, dat ook de beslissing over het al of niet. geheel of ten deele oproepen der dienstplichtigen, die niet in werkelijken dienst zijn in dé handen der wetgevende macht wordt gelegd. Niet alleen de vraag, of een mobilisatie zal worden bevolen, ook deze, of de volle Weer macht dan wel slechts een kleiner of grooter deel daarvan zal worden opgeroepen, is voor het lot van land en volk van het allergrootste gewicht. De beslissing over de vraag of de krijgs macht van den staat zal worden gemobiliseerd en zoo ja, in welken omvang mag niet aan het militaire gezag worden overgelaten. Zij is niet alleen een beslissing over een militair- technische aangelegenheid zij is nog meer een beslissing van politieken aard. Zij is van zoo danige ernstige gevolgen voor het land en het volk, dat zij ook niet mag worden overgelaten aan de regesring. Zij behoort te worden opge dragen aan de wetgevende macht. Ook al kon een mobilisatie niet het oorlogs gevaar vergrooten of te voorschijn roepén, dan toch zijn de gevolgen van een mobilisatiebevel zoo ernstig voor het geheele volk. dat daartoe niet zonder de medewerking der volksver tegenwoordiging behoort te worden overgegaan Ten einde aan de bedenking van bet tijd verlies die dikwijls tegen het denkbeeld van een wijziging van art. 187 is aangevoerd, zoo veel mogelijk tegemoet te komen wordt voor gesteld, dat de behandeling van een mobilisa- tievoorstel zal plaats heben in de vereenigde vergadering der Staten-Generaal. TEO DE WITTE. Teö de Witte heeft een litterair Kerstprogram samengesteld met toepasselijke voordrachten gedichten, vertellingen en legenden. Hij zal daarmede in de komende weken in verschillen de steden van ons vaderland optreden. De Valk is Zaterdag uit Athene lm Rome aan gekomen en gisteren op Schiphol. De Leeuwerik is Zaterdag te 5.53 uit Cal cutta vertrokken en na een tusschenlanding van 9.30 tot. 10.18 te Akyaib om 13.23 in Ran goon aangekomen. BRUTALE INBRAAK. Te Veenhuizen is op klaarlichten dag inge broken bij den alleenwonenden J. Zijp, toen deze naar zijn werk was. Door een zolderluik te foroeeren had meü zich toegang verechaft tot de woning. Uit een portetnonnaie werd 2.25 meegenomen. Een belangrijk bedrag, dat in een kerkboek was verborgen, is niet ge vonden. Door de politie zijn vingerafdrukken genomen. Drie onzer Nederlandsche organisaties, welke zich in het algemeen toenadering tot het buitenland, in dit bijzonder geval het sluiten van vriendschapsbetrekkingen met Frankrijk ten doel stellen, t.w. de Algemeene Nederl Vereen, voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) de Vereeniging „Nederland in den Vreemde' en de Vereeniging „Nederland-Frankrijk" heb ben gevolg gegeven aan de uitwerking van een plan, waartoe de vertegenwoordiger der A.N V.V. te Parijs, de heer van der Vlugt, het ini tiatief had genomen. Met de volle medewerking van het Fransche Département van Onderwijs te Parijs is een prijsvraag uitgeschreven onder de leerlingen van Fransche instellingen voor middelbaar on derwijs (leeftijd tot 17 jaar) met dit onder werp als "doel: „In verband met de te Vincen- nes gehouden Koloniale Tentoonstelling uit te werken de indrukken, opgedaan bij een be zoek aan het Nederlandsche Paviljoen van Ne- derlandsch-Indië. Als bekroning wordt voor de tien beste ko loniale opstellen de volgende belooning toege kend: de tien uitverkoren Fransche scholieren worden uitgenoodigd, hun Paaschvacantie in ons land te komen doorbrengen, waarbij lel ding, voorlichtingen en kosten geheel voor re kening komen der drie vereenigingen Overtreding van de Loterijwet Voor den kantonrechter te Amsterdam mr de Hiairtogh, diende Vrijdag wederom de zaak tegen den hoofdagent van de N.V. Haudel-Maat schappij „Presto". Deze hoofdagent zou ten behoeve van de N.V. Noord- en Zuid Nederl Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen „De Unie" gevestigd te Utrecht premie-obli gatiês in voorraad hebben gehad en ten ver koop aan het publiek hebben aangeboden ad f 3.50. Als zoodanig zou hij de loterijwet heb ben overtreden. De hoofdagent had reeds eerder voor den Kantonrechter terecht gestaan, doch deze ver klaarde toen de dagvaarding nietig. De verdediger mr. Lev-enbach pleitte, alvo rens tot het getuigenverhoor werd overgegaan wederom nietigheid van de dagvaarding. Pi betoogde, dat uit deze dagvaarding niet bleek of verdachte wordt vervolgd terzake van het ten verkoop in voorraad hebben van een aan deel in een loterij in den zin der loterijwet 1905, zooals die wet luidde vóór het op October 1928 in werking treden der wet van 23 Juni 1925, dan wel een aandeel in een loterij in den zin der Loterijwet 1905, gelyk deze na 1 October 1928 van kracht is. De ambtenaar van het O. M. mr. Groene- Wegen meende, dat het er weinig toe doet of de oude of nieuwe loterijwet wordt bedoeld Zooals het feit is gesteld is het onder de oudé en onder de nieuwe wet strafbaar. De feiten zijn bij dagvaarding nauwkeurig omschreven De Kantonrechter achtte het verweer van den verdediger ontijdig en gelastte voortgah Van de behandeling. Het bleek, uit de getuigenverklaringen, dat geen vergunning was gevraagd voor het hou den van de - transacties, men is van meqning dat geen vergunning noodig was. Volgens accountantsverklaring is de zaak volkomen in orde en is de obligatieleening volkomen ge dekt. De ambtenaar van het O. M. achtte de ten laste ge-legde overtreding van de loterijwet bewezen en eischte een boete van f 100, subs 5 dagen hechtenis. Mr. Levenbach zal Woensdag 23 December zijn pleidooi houden. De zitting werd ge gehorte. Kerstboodschap aan Katholiek Nederland. Aan een Kerst-boodschap van den R. K. Vre- desbond ontleenen we- het volgende: Aangespoord door het treffend voorbeeld van ons doorluchtig Episcopaat, richt zich vandaag met vurigen aandrang tot u allen de Roomsch /.itholieke Vredesbond in Nederland, bewust als hij zich in hooge mate is van zijn plicht tot woorden en daden, en verzekerd van den onmisbaren moreelen en daadwerkelijken steun der gezamenlijke groote katholieke or ganisaties! Er staan voor de geheele menschheld bin nenkort zaken vart groot algemeen belang op het spel. Het jaar 1932 Zal er een zijn van we reldhistorische beteekenis, waarin wij voor de keus gesteld worden tusschen vrede op inter nationalen grondslag of.hernieuwde oor logsvoorbereiding! Een eventueel mislukken der aanstaande Ontwapeningsconferentie te Genèvê zal de meesthuiveringwekkende gevolgen na zich sleepén. De internationale R. K. Vredesbeweging is mêer dan ooit urgent, nu de staten ten hoog ste zich bewegen te midden eener phïlosophi- sche „neutraliteit en gelijkheid" op het terrein der internationale verhoudingen. Wanneer het. om oorlog of vrede gaat, is er een religieuso en zedelijke verantwoordelijkheid. Het gaat hier om vitale kwesties voor de Kerk, óm het bestaan of de vernietiging der Christelijke beschaving! Stelt u thans in dienst van den Vrede, want vergeet niet, dat als de katholieken zich blijven onttrekken aan dien plicht, anderen hem zullen vervullen op een wijze, die ons waarschijnlijk niet zal bevallen of die wij voor gevaarlijk en valsch houden! Steunt thans, nu onze tijd nog niet verstreken is, den internationaal aangesloten Vredesbond in Nederland, die onder de hoogst deskundige leiding van zijn voorzitter prof. dr J. B. Kors, O.P. en zijn secretaris mr. D. Beaufort, O.F.M., met alles meewerkt, wat waar, rechtvaardig en noodzakelijk is, die de katholieke vredes- idee invoert, waar deze nog niet wordt geëer biedigd en aldus dwaling daaromtrent uitsluit! Wij, katholieken, hebben de speciale zending deel te nemen aan de Internationale vredes beweging, niet alleen omdat biermede groote belangen verbonden zijn, maar ook, omdat de universeel-katholieke idee- alles bevat, om een dergelijke actie in werking te stellen, te ver heffen en te regelen, omdat de katholieke ge dachte het oude naast het nieuwe kan zetten, en het nieuwe kan behoeden vöor het kwaad, dat de afwezigheid van traditie medebrengt. De Roomsch-Katliolieke Vredesbond in Ne derland heeft méde het erfdeel van den Vre- despaus Benedictus XV aanvaard en werkt hand in hand met de katholieke vredesbonden in het buitenland, onder de hooge bescherming van onzen roemrijk regeerenden Paus Pius XI, wiens wapenspreuk luidt: ,De vrede van Christus in het Rijk van Christus!'" Daarom, katholieken van Nederland, teekent op de lijsten van het Katholiek Ontwapenings- petitlonnement, dat u nog gedurende drie we ken zal worden aangeboden en dat plechtig aan de Assemblée te Genêve kort voor den aan vang der zitting zal worden overhandigd! Koopt en draagt uw eigen in Januari uit komend katholiek Vredesinsigne! Wofdt lid van den R K. Vredesbond! Steunt ons financieel doer u te abonneeren op ons internationaal geïnformeerd tijdschrift „Pro* Pace" of door een groote of kleine gift te stor ten op de bankrekening van het Centraal Bu reau: Spaarnebank N.V te Haarlem of op giró no. 133168 van onzen eersten penningmeester prof. H. A. Kaag te Tflburg! Alle gewenschte inlichtingen zijn schriftelijk te krijgen na aanvrage aan de directie van het Centraal Bureau van den R. K. Vredesbond, Gebouw „Amicitia", Westeinde, Den Haag. .F De toren voor het nieuwe stadhuis le En. schede nadert zijn voltooiing. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) HILLEN'S SIGAREN- EN TABAKS FABRIEK. Inkoop van obligaties. De directie van A. Hillen's Sigaren- en Ta baksfabriek N.V. te Delft bericht aan hou ders van 5 pet. obligaties ten. laste harer ven nootschap, dat zij krachtens artikel 3 van de trustovereenkomst hen in de gelegenheid set hun stukken aan de vennootschap ten verkoop aan te bieden. Aanbiedingen moeten schrifte lijk onder opgave van het. aangeboden nomi naal bedrag met de betreffende nummers en den verlangden koers, uiterlijk op 7 Januari b\j haar te Delft inkomen. NAAR DE STRATOSPHEER PER VLIEGTUIG. De Fransche piloot Coupet is voornemens om bij de eerste gelegenheid waarbij de weersom standigheden gunstig zijn van het vliegveld Tuussus-le-Noble te starten met een door hem zelf ontworpen stratospheervliegtuig, waarmee hij een hoogte van 16000 meter hoopt te be reiken. De eendekker is voorzien van een motor van ruim 500 P.K. De zeer laag gebouwde lucht dichte cabine is geheel van metaal. Het vlieg tuig heeft zeer groote draagvlakken voor de ijle luchtlagen der stratospheer. In de cabine worden drie zuurstofcompressors opgesteld, die evenals in onderzeebooten de luchtvoorziening verzorgen. De piloot beroept- zich bij zijn poging op de meening van Prof. PiCcard, dat het opstijgen in de stratospheer met een vliegtuig mogelijk is wanneer de technische voorziening van het vliegtuig voldoende zekerheid biedt. Voorzoo ver bekend is, zijn met het toestel geen proef vluchten gemaakt. Een groote hoeveelheid vlas en land bouwmachines verloren. Zaterdagmorgen brak brand uit in ds voor raadschuur van de Coop. Vlasfabriek „Dmtel <H,rd" ouder de gemeente Steenbergen. Direct aa het uitbreken was de brandweer van Steenbergen ter plaatse, die met eenlge stralen het. vuur bestreed. Aan blusscben viel niet meer te denken, aoodat de brandweer, in samenwerking met d-e motorspuit van de fa briek het groote fabrieksgebouw beschermde tegen het dreigende vuur. Na éon uur was het vuur veel minder, zoodat met het nablus- scb-ingswerk kan worden begonnen Met een groote hoeveelheid vlas gingen ook vele land bouwmachines verlorwi U* schade, die Beer groot is wordt door veraetatfang gedekt. „BAT-V HOLLANDSCH SCHOEN FABRIKAAT? Een dezer dagen las ik in. uw courant het bericht, dat in de provincie Limburg, in de omstreken 'van Tegelen, onderhandelingen gaan de waren, omtrent het aankoopen van industrie terrein, waar in den kortst mogelyken tyd een .Bata" fabriek za.1 worden opgetrokken. Zie daar het gevolg van de contingenteeringWaar om is door de diverse belanghebbenden by de schoenindustrie aangedrongen op bescherming «n invoerbeperking? Voor een zèer groot gedeelte, om de concur rentie van Tsjecho-Slovakye buiten onze gren zen te houden. En ziedaar het resultaat. Door eendrachtige samenwerking der diverse organisaties der schoenindustrie, door het ver zamelen van diverse stat'» ische gegeven en meerdere bewysmateriaal is 't mogen gelukken een z.g. „Contingenteeringswet" tot stand te brengen, waardoor de buitenlandsche concur rentie zoo niet geheel dan toch voor 't grootste gedeelte wordt buitengesloten. Een schitterend succes voor de kopsukken en voorstanders dezer actie, wien voor dit resultaat een woord van lof toekomt. Maar helaas, nu biykt dat deze maatregel met geheel en al afdoende is, gelet op bovenstaand bericht. Wanneer nu de Hollandsche schoenindustrie nog ver in haar ontwikkeling ten achter stond by de buitenlandsche, dan zou 't misschien nog te toleereeren zyn, dat een buitenlandsch in dustrieel eens liet zien hoe of er wêl gefabriceerd moest worden, en hoe of 't product wèl moest worden afgeleverd. Doch 't tegendeel is waar. Onze energieke en vakkundige Hollandsche in- dustrieelen met onze bekwame Hollandsche ar beiders hebben door dik en dun, alle moeilyk- heden trotseerend, het artikel vervolmaakt en wel zoodanig zelfs, dat het voor geen enkel buitenlandsch product behoeft onder te doen. Trouwens de onlangs gevoerde campagne voor het dragen van „Neêrlandsche schoenen" en de „Brabantsche Industriedagen" hebben in uit gebreide en veeltallige redactiekolommen, zeer gunstige recensies gebracht van de Nederland sche schoenbedryven. By hun bezoek aan de diverse schoenfabrieken, hebben zy perflex ge staan van de moderne inrichting, outillage en organisatie der Hollandsche schoenfabrieken. Bovendien heeft by hen de overtuiging post gevat, dat over 't algemeen Hollandsche schoe nen beter en solider gemaakt worden dan bui- tenlandsche. De eerste vraag die op onze lippen ligt is na- tuurlyk: „wat zal er gebeuren als Bata (byv.) in Tegelen begint te fabriceeren" Voor 't oprichten dezer fabriek heeft Bata natuurlyk algemeene toestemming verkregen, zoowel van de regeering als van de gemeente T. Eerstens omdat daardoor weer aan een bedui dend aantal Hollandsche arbeiders werk ver schaft wordt en tweedens wordt door de vesti ging van een industrie de betreffende gemeente altijd begunstigd. Maar bedenk wel, dat B. behalve fabrikant, ook nog politicus" is. Aanvankelijk zullen misschien diverse Hol landsche arbeiders worden aangesteld, idaar om spoedig plaats te maken voor buitenlandsche werkkrachten, speciaal Tsjechen, omdat deze de arbeidsmethoden van B. gewend zijn, zoodat deze warkkrachten ook voor B. meer bruikbaar en geschikter zijn. Daar de Hollandsche arbeider beter ontwikkeld is, beter georganiseerd is, en. een beteren steun van overheidswege in den rug heeft dan de ,,Bata-arbeiders" zal hy zich niet kunnen of behoeven aan te passen aan Bata's arbeidspractjjken". Waarom wordt die fabriek gezocht in de nabijheid van de grens, waarom niet in 't centrum van de schoenin dustrie, waar gemakkelijker en betere werk krachten te vinden ziin? Omdat natuurlyk direct een kolonie" Tsje chische arbeiders, die Bata voorloopig in Duitschland laat wonen, klaar staat, de plaats van den Hollandschen arbeider in te nemen. Zie daar de werkverschaffing aan Hollandsche arbeiders Ik bewonder 't initiatief van Waalwjjks Bur gemeester, die een actie onder H.H. Burge meesters onderling heeft georganiseerd om maatregelen te treffen, den nood in de schoen industrie te verzachten. Mfiar is bovenstaande niet een groot strui- kelbiok voor de redding der Hollandsche schoen nijverheid, die door de buitenlandsche concur rentie dreigt ten onder- te gaan? En is 't dan niet van belang om bjj deze groep van H.H. Burgemeesters, die belang hebben bjj 't behoud van onze schoenindustrie, hierbij ook den Burgemeester van Tegelen te betrekken en dezen persoon te wjjzen op de nadeelige gevol gen der bestaande plannen? Behalve dat door de vestiging dezer ,,Bata- fabriek, de bestaansmogelijkheid van diverse Hollandsche fabrikanten wordt weggerukt, als mede van de momenteel nog bij hen werkzame Hollandsche arbeiders, zullen ook diverse Hol landsche schoenwinkeliers nog meer concur rentie er bjj krijgen, zoodat hun hetzelfde lot wacht, als voor de fabrikanten is weggelegd. Laten dus èn fabrikanten èn winkeliers in dezen, krachtige maatregelen nemen tot behoud van hun eigen bestaansmogelijkheid. Met dankzegging voor de verleende plaats ruimte „EEN DWARSKIJKER". DE RIDDERSCHAP DES PAUSEN. Ik lees in de bladen, dat de ..Vereeniging van leden der Nederl. Ridderorden" weer vergaderd heeft. 92 nieuwe leden traden toe ên 27 nieuwe donateurs. Een bedrag van ruim 7Q0Ö gulden werd aan ondersteuningen (der leden uitgekeerd en ruim 5000 gulden kwam aan het Entmafonds van Oranje-Nassau-oord ten goede Toen ik dat las, herinnerde ik me weer, meer malen van Katholieken de vraag gehoord te hebben Is er ook niet een vereeniging van pauselijke ridders En zoo niet, waarom niet En Ik moet bekennen, wel iets voor zoo'n aaneensluiting te voelen. Al zou 't dan niet direct zijn tot onderlingen steun (zooals, meen ik, bij de Nederl. ridders het geval is), dan zjjn er toch wel mooie doeleinden genoeg. B.v. alleen al i er töe meewerken, dat paüseljMke verlangens worden nagekomen. Somtijds uit Z;jne Heiligheid wen- schen, die van tóeer algemeenen aard schijhen en waarvan men zich daarom weinig aantrekt, maar die toch wel zeer waard zijn, dat er in ieder land afzonderlek meer aandacht aan be steed wordt. Zouden er veel pauselijke ridders zyn, die voor zulke aaneensluiting voelen Zoo ja, dat dan een kaartje, onder bovenstaand motto, ter in stemming sturen aa i dit bla.d, waarvan de adm!« nistratie wel voor doorzending zal willen zorgen. Dan kan er verder overlegd gepleegd worden» RIDDER GREGORIUS B,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7