1 UIT BIADEN En TIJDSCHRIFTEN Asïê: WOENSDAG 23 DECEMBER 1931 EENHEID IN DE ORGANISATIE DE R. K. MANNELIJKE JEUGD. DE MARIA-CONGREGATIE. kon. paketvaart mij. DIOC. JEUGDRAAD VAN HET BISDOM HAARLEM. lilig UITVOER VAN LANDBOUW PRODUCTEN. HANDELS- EN SCHEEPVAART- VERDRAG MET CHILI. Een voorloopige overeenkomst gesloten. DE MEESTBEGUNSTIGINGS- CLAUSULE. VLASTELERS IN NOORD- EN ZUID HOLLAND. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE, AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. KERKDIEF VOOR DE RECHTBANK. "Wel van zeer bijzondere, actueele waarde Is de aflevering, die bet immer-mooie tijdschrift „Dux" ons bracht in de Decembermaand. O ogenschijnlijk behelst de geheele aflevering niets anders dan een verslag van het Congres der Maria-Ridders, gehouden te Mainz van 31 Juli tot 4 Augustus 1.1. Maar de lezing en vooral de bestudeering van hetgeen dr. G. Lamers ter inleiding vooropzet, alsook de rede, gehouden tot de congressisten door dr. Erbprinz Aloys zu Löwenstein brengen ons aanstonds in „in medias res", terwijl de refe raten van P. W. Mariaux S. J. en P. Th. de Wildt S. J., bij den eersten aanblik misschien weinig concreet en leiding-gevend, bij nadere beschouwing goudmijnen blijken te zijn, waar uit de schatten van levenswijsheid en organisa tie-kracht gemakkelijk zijn op te diepen. Aan het einde der aflevering treffen wij dan nog aan het Plan en Program der Jeugdcongre- gatie te Keulen, dat ons een eindeloos veld van mogelijkheden openvouwt, misschien om hun dikwijls zuiver-Duitsch karakter voor ons niet in allen deele navolgbaar, maar toch in ieder geval rijk genoeg, om ter practische door voering ons té worden aanbevolen. De Hoofdredacteur van „Dux" zet de groote vraag voorop, welke nu reeds langen tijd de gemoederen bezig houdt, en naar welke uit eindelijke oplossing reikhalzend uitziet ieder, die met de jeugdorganisatie in deze dagen te maken heeft, onder welken vorm dan ook: Moet het zuiver-godsdienstig beginsel uitgangs punt, middelpunt en uiteinde zijn der Jeugdor ganisatie? Met andere woorden: Moet de gods dienstige vereeniging, zooals de Congregatie, zijn het centrum van alle jeugdwerk, of moet deze eenvoudig staan naast de parochieele jeugdvereeniging? De conclusie van dr. Lamers betoog luidt dan aldus: „Alle natuurlijke vor mingsmiddelen moeten organisch verbonden zijn met de bovennatuurBestaat dit ver band niet, dan zal weldra de pure techniek der ontspanningsmiddelen de jeugdziel geheel in beslag nemen; de club houdt op godsdien- stig-vormend te zijn." Maar, zegt schr., voor menigeen is de groot ste moeilijkheid niet gelegen in het theoretisch standpunt, maar in ie practische verwerkelij king hoe kan de zuiver-godsdienstige ver eeniging uitgangspunt, centrum en doel zijn der geheele jeugdorganisatie Het beste ant woord hierop .is, aldus schr., zie naar de pogin gen van anderen. Daarom verwijst de Redactie verder naar het door Pater Braun, als oogge tuige, gegeven verslag van de Mainzer Tagung. Daar staat Erfprins Aloys zu Löwenstein, die verklaart de Maria-Congregatie is een lews van eeuwen terug, zeker, en dat is voor onze Mariarldders juist het bewijs voor den ouder dom van onze adelbrieven, en wij gaan daar groot op Maar toch hebben de beginselen der Congregatie ook nog iets te zeggen tot de Ka tholieken, d9 jongere mannen vooral, van den nieuwen tijd. In het kort gaat spr. dan na de beide kentreklren der Congregatie Geloofs beleving, waaronder ook valttrouw aan de Kerk, onderlinge saamhoorlgheid en onwrik bare vastberadenheid, waardoor allerduidelijkst blijkt, dat de Maria-Congregaties niet zijn louter-gebedsbroêderschappenApostolische Ar beid als tweede lientrek. waardoor zoo juist zoo absoluut-onmisbaar wordt een bijna grenzen- loos..terrein, om alle apostolische activiteit te feunneh ontplooien. „Wat wij willen, en hoe wij het willen is KK onderwerp, dat besjiroken wordt door P. W. Mariaux. Deze rede moet gelezen en herle zen worden door allen, die de M. C. niet ken, neh door allen, die nveeuen, dat de M. C. haar arbeidsveld alleen zoeken moet in bet kerkge bouw door allen eindelijk, die eerlijk en op recht, zonder vooropgezette meening, zoeken naar de ideëele oplossing van het brandende vraagstuk van onzen tijd hoe komen wij tot een blijvende eenheid in de organisatie onzer mannelijke jeugd een eenheid, die een blij vende continuïteit waarborgt. Want, het is he laas maar al te waar, wat Spr. zegtEr wórdt gevraagd Is de M. C. nog wel noodig Wordt het goed, dat de M. C. doen kan, niet reeds door andere organisaties bereikt Kunnen wij de M. C. eigenlijk niet missen En antwoorden op deze vragen kan alleen hij, die het eigen goed en den eigen aard der M. C. door en door heeft begrepen. En als men de M. C. afwijst, dan is dat, omdat men öfwel de alleszeggende Statuten niet kent, öfwel deze niet in toepas sing bracht. Wat wij willen? vraagt P. Mariaux: Wij wil len Katholieke mannen vormen, en wel, vol waardige honderd-prócentige Katholieken. Al leen reeds deze opzet van het werkprogram der M. C. getuigt voor de noodzakelijkheid van vorming en beïnvloeding van den geheelen mensch, zoowel in het kerkgebouw als daar buiten. En, wat dan verder door spr. wordt voorgehouden als practische uitvoering van het theoretiseh-opgezette doel, is, ook voor een echt-ingeleefd Congreganist, van zoo intense waarde, dat een bestudeering daarvan aan lederen congregatie-directeur niet genoeg kan worden aanbevolen. Hetzelfde dient gezegd van het referaat, gehouden door P. Wildt, over de „Leiding in de Maria-Congregatie". Immers, de inrichting en de werkmethode van den Raad der Congre gatie zijn van buitengéwonen invloed op de vruchtbaarheid van gansch het Congregatie werk. Men leze en herleze dit referaat, opdat het eenieder steeds duidelijker worde, dat. het werk van den Raad onzer jeugdcongregaties inderdaad geen minderwaardig werk mag zijn, en men vergete niet, dat hierin gelegen is de groote bron van' zelfwerkzaamheid, een der voornaamste opvoedingsfactoren, die door geen enkele organisatie in die mate, en met dat suc ces kan worden bevorderd. Wie meenen zou. dat de activiteit zijner oon- gregatle nu toch wel haar hoogste punt heeft bereikt, hij raadplege het Plan en Program der Jeugdcongregatle te Keulen, hetwelk „Dux" ons brengt op de laatste bladzijde dezer afle vering. en met moed zal hij zijn congreganis- ten zetten aan nieuwe plannen, hunzelf en hunne congregatie tot heil. Gaarne wenschen wij de redactie van „Dux" toe. dat de sympathie en waardnering voor haar tijdschrift zich mogen onenharen door eene overgroote belangstelling in deze afleve ring, die var zoo onberekenbaar nut kan zijn voor de oplossing der hedendaagsche pro blemen. Vol vertrouwen ziet iedere Maria-corigrega- nlst de toekomst tegemoet.: „mdt uns zieht die neue Zeitl" R. M. A. NIEVÉEN VAN ÖIJKUM. Goede verwachtingen ten aanzien van de JavaZuid-Afrika Lijn. BATAVIA, 22 December 1931. (ANETA.) De JavaZuid-Afrika Lijn van de Kon. Pa ketvaart Mij. geeft hoopvolle verwachtingen. De inkomsten van de laatste reis bedroegen een tem gouds. Voor de toekomst wordt on danks de ongunst der tijden van deze lijn winst verwacht. Algemeene vergadering. Maandagmiddag kwam de Diocesane Jeugd raad van bet Bisdom Haarlem in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van der. Zeereerw. heer prof. J. H. Niekel, direc teur van het Philosophicum te Warmond, ln het gebouw der St. Josephsgezellen aan het Rapenburg te Lelden. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat vele zaken een oplossing vinden buiten den Diocesanen Jeugdraad om in gevallen, waarin deze jeugdraad moest worden gekend. In venband hierme<le gaf spreker nog eens nadrukkelijk aan, dat men o.m. samenkomt om ontstane moeilijkheden op te lossen. De penningmeester mr. Geseling, gaf een overzicht van de geldmiddelen en besprak de begrooting voor 1932. Aan de Dekenale Jeugd raden zal vijftig gulden subsidie wordentoe gekend. De Diocesane Jeugd vereen i-gingen zul len ongeveer dezelfde subsidie ontvangen als vorig jaar. Hierna werd het woord gegeven aan pastoor Mol Ier uit Schiedam die de wensohelijkheid van het oprichten van een jeugdbibliotheek be sprak. t Rector Kerkvliet hield een uiteenzetting over het Franeisca Romana Liefdewerk. Het doel van Francisca Romana is de meisjes op haar veertiende jaar onder te brengen bij de Graal. Het ideaal is dat ze goede Graalleden worden. Om uitbreiding aan dit werk te geven, zal Kapelaan Leesberg een indeeling in distrieten van ons bisdom bij bet bestuur van den Dio cesanen Jeugdraad inzenden, opdat overlegd kan worden hoe dit werk het best kan worden voortgezet en aangevat. Bij de rondvraag besprak pastoor Möller het gevaar dat gelegen ls in de buurtvereenigingen, die voor onze opgroeiende jeugd allerlei ge mengde clubs in het leven roepen. De voorzitter meent, dat deze kwesttie vooral door den Parochiaién Jeugdraad onder de oogep gezien moet worden. „DES PUDELS KERN". Achteruitgang in het bijzonder voor boter, kaas en rüeelproducten. Het volgend® is ontleend aan het maand overzicht van den uitvoer van landbouwpro ducten, door de Nederlandsclie Landbouw Han delskamer samengesteld uit gegevens ontleend aan de in-, uit- en doorvoerstatistlek van het Centraal Bureau voor de statistiek. De uitvoer van paarden (343) was in de af- geloopen maand gering. Slechts 19 stuks slachtvee werden naar België, den ©enigen afnemer uitgevoerd (Nov. 1930: 796 stuks.) De export var, fokvee was belangrijk grooter dan de maand te voren. België (74) en Frankrijk (134) waren de grootste afnemers van stieren en stierkalveren. Melk- en kalfkoeien werden hoofdzakelijk naar België (587) verkocht. Jongvee vond hoofdzakelijk een afzetgebied in België en Frankrijk. Van den totalen uit voer (786) betrokken deze landen resp. 737 en 43 stuks. Uitsluitend naar Tsjécho-Slöwa- i<iie 4188); en België (843) gingen deze maand de varkens. Schapen werdén ten getale van 374 stuks naar onze Zuidelijke buren uitge voerd. De uitvoer van pluimvee was belangrpk geri.nger dar. in October. Thans verlieten 451 976 stuks ten bedrage van f 399.000 ons land (Oct. 710.960). -Vergeleken met de over eenkomstige maand van het vorige jaar was de export deze maand echter belangrijk grooter, De geëxporteerde hoeveelheid ve'rech var- kensvleesch was ongeveer gelijk aan die der vorige maand. Bacon ontmoette een minder goede vraag in Engeland. De totale uitvoer bedroeg 2.0,81 ton ter waarde van ruim 1 mil- Uoen gulden (Oct. 3.774 ton, Nov. 1930 3900 ton.) De uitvoer van boter naar alle belangrijke afzetlanden was in de afgelopen maand ge ringer. Van den totalen uitvoer groot 1.653 ton ter waarde van bijna 2 millioen gulden (Oct. 2.793 ton) betrokken Duitschland 1.04S, België 361 en Groot Britannië 199. Duitschland (2.449), België (1.463) en Frank rijk (1.346) betrokken alle een minder groote hoeveelheid kaas dan de maand te voren. To taal verlieten 7.229 ton ter waarde van bijna 4 millioen gulden ons land (Om. 8.058. ton). Toch was de uitvoer nog lio jon grooter dan Nov. 1930 (7.119.) Slechts Goudsche kaas 40 plus verliet in een iets grootere hoeveelheid ons land. Van de overige soorten was de export geringer dan in October. Groot Britannië en Frankrijk betrokken minder gecondenseerde melk. Dientengevolge bleef de totale uitvoer bij dien der vorige maand ten achter. Slechts melkpoeder van ondermelk verliet in een iets grootere hoeveel heid ons land. Eieren vonden een minder goeden afzet in Duitschland (1.807). Totaal verlieten 2.320 ton ter waarde van bijna 2 millioen gulden ons land (Oct. 4.178 ton). Toch was de uitvoer in de afgeloopen maand grooter dan in November 1930 toen 1562 ton over onze grlnzen werden uitgevoerd. De uitvoer van zaaigranen blijft gering. Erwten werden vo ral door België, Groot Britannië en Frankrijk gevraagd. Bruine boo- nen vonden in Noorwegen (673) en Italië (105) een goed afzetgebied. De uitvoer van fijne zaden is niet zeer gro-rt en was over het algemeen geringer dan de maand tevoren. Engeland (7.716) toonde een minder groote belangstelling voor uien en sjalotten.'De totale uitvoer bedroeg 13.091 ton ter waarde van f 692.000. De uitvoer van kleiaardapp©]©n was geringer dan de maand te voren. Belgjë betrok van den totalen uitvoer, groot 19.021 ton ter waarde van 808.000, 11.336 ton. Groot Britannië Was van de veenaardap- pelen (14.244) de belangrijkste afnemer. De totale uitvoer bedroeg 15.109 ton. Zandaardap- pelen werden voornamelijk naar België (9.444) Engeland (4.388) en Bultóchland (2.797) ge ëxporteerd. BelgiS" (13.377), Frankrijk (6.234) en Italië (3.298) betrokken flinke hoeveelheden poot- adrdappèlen al was'dé totale üitvoér niét' zoo groot als een maand tevoren. Van hooi en stroo werden resp. 939 en 1.904 ton geëxpor teerd, De uit voer van- aardappelmeel en strooearton nam iets toe De totaal uitgevoerde hoeveelhe den van deze producten bedroegen resp. 7.001 ton en 13.011 ton. Engeland is van deze beide de grootste afnemer. Suiker werd iets minder uitgevoerd nJ. 1.536 ton. Tusschen de Haagsche Schouw en Oegstgeest is men bezig met den aanleg van een nieuw gedeelte in den Rijksweg. Oud en nieuw naast elkander. Op 17 December 1931 zijn door den tijdelijk zaakgelastigde der Nederlanden te Santiago en den Chileenschen minister van Buitenland sche Zaken nota's gewisseld, waarbij de ban delsbetrekkingen tusschen Nederland en Chili, in afwachting van het sluiten van een definitief handels- en scheepvaartverdrag, voorloopig worden geregeld. De voorloopige overeenkomst, welke ter stond in werking is getreden, stipuleert de wederzijdsche, onvoorwaardelijke en algemeene meestbegunstiging zoowel ten aanzien van douane-rechten en andere heffingen als ook ten opzichte van invoervergunningen, invoer beperkingen en douane-formaliteiten. Aan de meestbegunstiging ten voordeel© van Nederland is terugwerkende kracht ver: leend in verband met het feit, dat Fransch© goederen krachtens den Fransch-Chileenschen modus vivendi van 22 Mei 1931 sindsdien onder een lager tarief van invoerrechtenin Chili werden toegelaten. De voorloopige overeenkomst zal gelden zoo lang als het bovengenoemde Fransch— Chileensche arrangement van, kracht zal zijn; ongeacht de mogelijkheid van elk der beide verdragspartijen om de overeenkomst met in achtneming Van een opzeggingstermijn van veertien dagen te doen eindigen. Stichting van een telersvereeniging. Het hoofdbestuur der Holi. Mij. van Land bouw, de Chr. Boe en- en Tumderébond en de R. K. Land- en Tuinbouwbond hebben be sloten, gezamenlijk de vlastelers in Noord- en Zuid-Holland tot een vergadering op te roepen. Deze vergadering ls vastgesteld óp Dinsdag 31), .December a.s„d%> n,pi, 2, uur in Djligentia, Lange Voorhout 5-, 's-Gravenha-ge. Op deze bijeenkomst zal getracht worden een telersvereeniging te stichten. Deze ls noodig om van de steunregeling, welke voor de vlas- eultuur in uLzicht is gesteld, te kunnen profi- fceeren. FILMTECHNIEK. 3000 opnamen in de seconde. Vólgens de „Cinema Review" construeerden Huequénard en Magnau een filmopname-appa raat, waarmee men 2 a 3000 opnamen in de seconde kan maken. Ter vergelijking diene, dat normaal slechts 24 opnamen in de seconde worden gemaakt. Volgens de nieuwe methode wordt de film in een aanial strooken verdeeld en elk daarvan wordt in bliksemsnelle opeen volging door een bijzonder objectief belicht. De samenstellers hopen de snelheid der opnamen binnenkort tot 10.000 per seconde te kunnen opvoeren en aldus b.v. de vlucht der insecten zoo nauwkeurig mogelijk te kunnen vastleggen. Theo van der Pas naar Berlijn. De pianist Theo van der Pas is door het be stuur van de BerlUnsche Philharmonie uitge- uoodigd om op Dinsdag 29 December te Ber lijn het tweede plano-concert van Rachmani noff te komen spelen. Hel Rottèrdamsch Pliilharmonisch Trio naar Parijs. Het Rotterdameeb Philh. Trio (Joh. Ver sloot. fluit; Willem de'Jong, cello en Ed Flip. se. piano) is uitgenoodigd, om op Dinsdag 2 Februari a.s in Parijs te komen concerteeren Het programma zal bestaan uit werken van Nederlandsehe en Fransche componisten. Antom Verheven en Tine Medema, op terug, reis na hun Indische tournée, zijn te Genua in het Nederlandsch Tehuis voor Zeelieden op getreden voor de Hollandsche kolonie. Het pro gramma bestond uit voordrachten van in hoofdzaak Nederlandsohe dichtwerken. Beide kunstenaars oogstten veel succes. li-vvn j *vy> BREUK NEDERLAND EN LETLAND. Het ministerie van Buitenlandsene Zaken maakt bekend, dat op 15 December 1931 te Berlijn de onderteekening heeft plaats geliaj van een overeenkomsttusschen Nederland en Letland inzake de wederzijdsche erkenning van meetbrieven van zeeschepen. VERBOND VAN NATIONALISTEN. De Koninklijke goedkeuring op de statuten van het Verbond van Nationalisten is dezer dagen geweigerd. In een adres aan de Koningin doet de cen trale raad thans nogmaals een dringend beroep op H.M. „om alsno.g te verleenen eene goed keuring op de Statuten van eene vereeniging van Vaderlanders, welke van Uwe Majesteit de meest oprechte dienaren zijn". ,Door de foesMtem vam de linkervleugelaaiis, om nu, na eenige maanden reeds, zoowel uit heit partijbestuur als uit d>e redactie van „De Sooiaal-Domooraatte treden, staat thans vast, dat de pogingen van het partijbestuur, om den georganiseerde® linkervleugel binnen het par tijverband terug te voren en de scherpe tegen stelling in de pantij tot rust te brengen, een toestand, van onderlinge verdraagzaamheid to scheppen en de partij weder tot één gomeen- seiharppeiij'k strijdend leger te maken, dat deze ernstige en volhoudende pogingen mislukt zijn en de oude strijd, die de partij zooveel zorg baarde, en haar in voortdurende innerlijke woeling hield, herleeft." Aldus het „Volksblad" in een beschouwing over het besluit van Schmidt en de zijnen, waarvoor de redactie zelf als titel koos „Breuk" In de verklaring van de drie uitgetrede- nen, die wij gisteren gepubliceerd hebben staat te lezen, dat, terwijl bet weekblad „De Sociaal-Democraat" het vrije woord zou waar borgen,, dat geschonden is, doordat het aan den linkervleugel onmogelijk werd gemaakt critisch over het textielconflict te schrijven Het ls echter duidelijk, dat een vakbewe gangsconflict, een werkstaking, d'ie zuiver op het gebied van de vakbeweging ligt, geen oa-rtijzaak is, waarin de partij het vrije woon kan waarborgen. Partij en vakbeweging, zijn bondgenoote® in den strijd, elk op eigen ter rein. Waar zou het heengaan, als de vak beweging gevaar Mep, wanneer zij In strijd met de ondernemers gewikkeld is, ied-v oogenblik aan critiek uitde partij bloot te ataa® en door deze in den rug aangevallen te worden. De partij kon dus alleen waar borgen, dat over partijzaken het vrije woord gehandhaafd zou zijn. Ook uit zuiver partij-oogpunt echter ls ovitiek op de staking midden in den strijd niet toelaatbaar. Nimmer is het vrije woord volstrekt en onder alle omstandigheden ge waarborgd. Dit is mogelijk in een onverant- ,woorde)ijke..dcbatinigolub, maar de partij in ',g©en .debatingclub, doch een' strijdende org-a- "nisiatie. Diit legt aan al hare leden vanzei- - sprekende .verplichtingen op. In een legér op bet slagveld kan het niet geoorloofd zijn, dat dé .deelen ervan eikander bestrijden in plaats van de gezamenlijke strijdkracht tegen den j vijand te richten. Toen de huidige commu nisten in 1909 uit onze partij verwijderd zijn, geschiedde dit ndet om den aard van hu i critiek, maar om de voor de strijdkracht der partij onduldbare wijze, waarop 'die critiek werd uitgeoefend. De grief, door Wibiaüt op het Deventer congres het duide lijkst geformuleerd, was deze, dat de critiek niet aldus gevoerd werd, dat zij de partij „.„sterker en strijdbaarder" maakte, maar zoo, .dat ze ,,de geveohtspositie van de partij, ver kwakte", Dit zal steeds een criterium moeten 'blijven, waardoor de grenzen van critiek in de partij omschreven worden. Trok de partij deze grens niet, zij zou, om een woord van Troelstra op hetzelfde Congres te bezigen, „van een massa-beweging Ineenschrompelen tot een sectarisch clubje". Het is op deze gronden, dat crltielk op de leiding dér textielstaking midden in den ge weldigen strijd, d'len de arbeidersbeweging thans met al haar krachten te voeren heeft, niet toegelaten kon worden. Het „vrije woord" mag geen bandelooze critiek worden wil de arbeidebeweging niet in onderlinge verwarring ten onder gaan. Wij rekenen het den uitgetredenen zwaar aan, dat zij zich biet ontzien hebben- op een oogenbllk dat aau de hecht vereenigde krachten van de arbei dersklasse de zwaarste eisehen stelt, den twistappel in hare rijen geworpen te hebben. Èen strijdend leger, dat den wil tot overwin nen beeft, kan dat tfiet dulden. De stakende textielarbeiders en karton-bewerkers hebben het recht, va.n al onze partijgemooten disr.iplï ne te eisehen. SOLIDARISME EN VRIJHEID De „Avondpost" verklaart zich aecoord met hetgeen wij over bovenstaand onderwerp schre ven, en voegt'daaraan t.oe: Wij ontkennen dan ook, dat „de ongebon den vrijheid" een liberaal beginsel zou zijn. Men heeft het er, ook onder de liberalen zelf, in een vorige periode voor aangezien; toen is men er van teruggekomen en beleefde het liberalisme op sociaal gebied goede en groote dagen' thans.... willen veleu er weer heen. Wij uiet. Wij onderschrijven de stelling, dat regeeringshulp nog altijd noodig ls om hier Do 18-jarlge kranndrijver de R., die Maandag middag op Simons' Scheepsslooperij te Pernis onder de kantelende kraan was geraakt en ernstig werd gewond, is gisterenavond in het groote ziekenhuis te Rotterdam aan de gevol gen overleden. de zaken in de goede richting te leiden, om te komen tot practisch solidarisme. Daarom zijn wij vóór de gedachte van het beörijfs- raden-ontwerp. BRABANT EN ROTTERDAM Onder bovenstaand opschrift schrijft het „Huisgezin" naar aanleiding van het feit, dat de haven van Antwerpen op een belangrijker industrieel achterland kan steunen dan Rot terdam; Heeft de Rotterdamsche handel zich we) ooit veel gelegen laten liggen aan de ont wikkeling oer vaderlandsc-he industrie, de industrie, die juist een tweeden pijler voor haar eigen opbouw had kunnen zijn? ln Brabant althans is daarvan niet veel gemerkt; wat ls er van Rotterdam uitgegaan om een goeden waterweg te krijgen bijv. met het Brabantsche Manchester? Men neeft gepleit voot samenwerking tus schen Brabant en Rotterdam. Zeer wel! Maar wij zouden willen opmerken, dat deze samenwerking weinig waarde hebben zal als zij beperkt blijft tot één aangelegenheid, waar men elkaar bij toeval gevonden heeft. Wij pleiten voor een samenwerking van handel en industrie in ons vaderland, die beiden ten goede komt en ze tot een orga nische eenheid verbindt. Omdat, zooals de economische toestanden in de verschillende gewesten zich nu ontwik kelen, voor de welvaart van ons volk een bloeiend industrieel leven onmisbare voor waarde is. HET CONFLICT IN TWENTE Het „Utrechtsch Dagblad" schrijft o.a,: Wij achten het tragisch, dat de sfeer van verzoening, die door een uiterst voorzichtig beleid;zoowel' vau werkgeverszijde als van de vakcentralen was bereikt, kapot gemaakt werd, door een „st'rijd"-comité van de werk gevers en daarna door den onwil der on. middellijk bij de staking betrokkenen, ln hoeverre de werkgevers, in hun wanhoop over de onheilen, waarmee de Twentsohe in dustrie slag op slag getroffen wordt, gespro ken hebben van 't omvormen van een „klein conflict" tot een „groot oonfliot", willen wij in het midden laten. Wij kunnen niet aan een dergelijke misdadige agressie van de werkgevers gelooven. Maar dat het onjuist gezien ie geweest van de werkgevers, een algemeene actie aan het plaatselijk conflict bij de firma Jannink te verbinden, daarvan zijn wij overtuigd. Wij hebben den indruk ge kregen, dat de firma Jannink werkelijk sterk stond. Maar waarom was dan een collectieve actie van de werkgevers noodzakelijk? Men had voor de partieele staking arbitrage kun nen aanvaarden, en niet behoeven mede te werken tot het ontstaan van een zoo uitge breid en ernstig conflict. Het blad wil verder wel veronderstellen, dat de groote vakbonden „met beleid en uüerste voorzichtigheid" zijn opgetreden, en dat zij zelfs niet tegen een conflict met hun eigen mensehen hebben opgezien, maar het betreurt, dat zij des ondanks de beweging niet in bedwang hebben kunnen houden". ROMANTIEK IN DE RADIO Onder dit opschrift bespreekt De Gelder lander" de jongste phase van het radio-con flict en merkt concludeerend bet volgende op De vragen klemmen, als men de feiten in onderling verband ziet. Ten eerste: het advies van den Radioraad wiens leden en ambtenaren ondei ambtseed staan, komt terecht bij de A.V R O en wordt onder de handen van den Ministei uit, in de pers geworpen. Ten tweede: de brief van mr. v. d. Deure aan den Minister van Waterstaat valt in handen van de A.V.R.O. en wordt door de Itadiobode gepubliceerd. Ten derde: de inbraak in het huis van den Radioraad, waarbij de archief-kasten over hoop worden gehaald en de bureau's met postzegels onaangeroerd blijven. Deze feiten in bun onderling verband eisehen opheldering. Er moet ooit een einde komen aan de romantiek in de radio. (Ingezonden). Heel interessant dit betoog! Interessant vooral, omdat „de Haagsche briefschrijver" een „buiten-onderwijs-stem?" laat hooren. Voor mij laat me me zelf maar aanduiden als onderwijzer; Haagsche briefschrijver en ik, blijven nu allebei de algebraïsche x voor mij dan, dubbel interessant omdat ik toevallig in de omstandigheden verkeer aan 45 leerlingen lager onderwijs te moeten geven: aan stads volks-kinderen. Heeft H. laten we, voor 't gemak, elkaar aanduiden als H. en O. ook 'n berekening ©maakt van 't aantal werkuren van een on derwijzer? Jammer genoeg bestaat dóér geen statistiek van, want onze werkuren zijn niet zoo gemakkelijk te bepalen als b.v. van een fabrieksarbeider of van iemand, 'n ambtenaar .v. der posterijen. Om „Des Pudels Kern" goed aan 't publiek te laten zien, heb ik 'ns 'n berekening gemaakt van miju werkuren op grondslag van H's ge middeld leerlingen-aantal. Daar een gemiddelde, zeker in dit geval, nogal van gummi is, (wie zal voor elke leer kracht precies 40 11. uittellen?) neem ik nu voor concrete grondslag m'n 45 11., verdeeld over een derde en vierde klas. (De gemiddelde leerjaren kan men ze noemen). Deze kinderen hebben o a. onderwijs per week: In de 3e klas Rekenen 6 u. Taal 5 u. Schrijven 2 u. KOKENDE KOFFIE OVER HET LSCHAAM Dinsdagmiddag trok het J-jarig dochtertje van den landbouwer D. v. B. in den Noorder Légmeerpolder Jaij Nieuwer Amstel spelender wijs een kleedje van tafel, waardoor een koffiekan gevuld met kokende koffie omviel en zoo goed a-ls de geheele inhoud over hoofo en armen van het kind terecht kwam. Met zware brandwonden werd de arme kleine ln ernstigen toestand naar een ziekeninrichting overgebracht. GENTLEMAN-ZAKKENROLLEE De Hooge Raad heeft behandeld het cassatie- bei'o'ép van den in Perzië geboren Russisch sprekenden Armeniër A. K G„ tegen een arrest van het Haagsche Gerechtshof, waarbti hij tot 2 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens zakkenrollerij in den Prineesseschonw burg te 's Graven hage. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. mr. Berger, concludeerde tot verwerping van het beroep. Arrest 4 Januari, DOODSLAG. Door den Hoogen Raad werd behandeld he cassatie-beroep van H. F. N„ door het Hof te Amsterdam in hooger beroep veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf wegens doodslag, ge pleegd op zijn stiefvader. Mr. Berger conclu deerde tot verwerping. Arrest 4 Januari. In de St. Martinuskerk aan het Academie plein te Groningen werd op 1 October een vijftal offerblokken gelicht. Later bleek, dat de dader was de 23-jarige timmerman I. ie R gedomicilieerd te Grootegast, die een bedrag van ongeveer 50 had oatvreerad. Deze man, dL ook, een rijwiel had gestolen en zich schuldig had gemaakt aan diefstal van geld uit kleeren van teerlingen van het gymna sium, stond gisterenmiddag voor de rechtbank te Groningen terecht. Het O. M. vroeg schorsing van de behande ling ten einde een psychiatrisch onderzoek te doen instellen. De verdediger sloot zich daarbij In de 4e klas. 5% u. 5 u. 1% u. Omdat 't gecombineerde klassen zijn, moet steeds één klas schriftelijk werken, terwijl de andere mondeling les krijgt, of heide werken schriftelijk. Men combineert dus b.v. Rekenen Lezen Taal Aardrijkskunde Echter: inlichtingen over het werk moeten gegeven worden: verklaringen van sommen b.v. 't Moet zoo beknopt mogelijk, want een andere klas zit te wachten. Nemen we aan, dat er gemiddeld voor de vakken rekenen en taal 1/6 per jaar gebruikt wordt d.i. 10 min. vandaag 'ns niks, morgen 20 min. b.v. Voor de derde gebruikt men dan: 1/6 X 11 u. bijna 2 uur voor „mondeling". In de 4e gaat er mee weg: 1/6 X 1014 u. ruim 114 u. Neem aan, een gemiddelde van 314 u. voor beide klassen. Beide klassen hebben dus (met schrijven erbij) samen 2514 u. voor deze drie vakken. Daar gaat af: 314 u. mondeling. Blijft 22 uur schriftelijk. Voor 45 kinderen wordt dit 45 X 22 uurtaken 990 uurtaken. Een uur- taak corrigeert men in gemiddeld 114 minuut. Dat wordt voor het corrigeeren dus 114 X 990 min. 1435 min. Dit gedeeld door 60 geeft 24 u. corrigeerwerk. Deze 2 ua verdeeld over zes werkdagen wordt 4 u. corrigeerwerk per werkdag. Laten we nu nog even vaststellen, dat deze 4 uur ononderbroken genomen zijn, met geen sec. rustpoos b.v. om even 'n pijp te stoppen. Kunt u 4 uur, zonder een seconde op te kijken, werken,' al is 't maar corrigeer werk Laten we echter dit laatste buiten beschou wing. Om vier uur Is de school „uit" d.w.z. de kinderen gaan naar huis. Zelf gaat u nog niet naar huis, want er zijn nablijvers: kinderen, die werk moeten overmaken; die „straf" heb ben enz. Bovendien ruimt u op etc. Daar gaat ook gauw een uurtje mee heen. Dan fietst u naar huis en bént u 5 uur thuis. Ongetrouwd zijnde „valt," u dadelijk weer op 't werk. U gaat eoTrigeeren tot zes uur. Dan gaat u eten en bent om half zeven klaar; gaat dadelijk weer corrigeeren en bent om half tien klaar, zonder een seconde te hebben mogen verzuimen. De „Maasbode" is reeds lang binnengebracht. U pauzeet een half uur, drinkt een kopje thee, vliegt de krant door en., gaat studee- ren, want u bent nog zonder hoofdakte! Om 12 uur 's nachts, half een. gaat u naar bed, na een „frlssche" studie. Feitelijk moet u nog een uurtje doorstudeeren, maar u moet de andere morgen uiterlijk kwart na zeven, half acht op, om in de Schoolmls van acht uur, kwart na acht present- te zijn. Maar u hebt een vrijen Woensdag- en Za terdagmiddag! Juist! Om 12 uur gaat de school uit! Wat „nawerk" wordt afgedaan en u is om één uur thuis. U eet en begint om twee uur. Vandaag hebt u over drie uur meer tijd de beschikking, nl. de tijd van 2 tot 5 uur. U bent dus Woensdags en Zaterdags klaar, óók -drie uur vroeger. Dus pl.m. negen uur. En dan deukt u: finis est; wat nn ook wel 'ns mag. Mag ik nu nog even hieraan herinneren; in de 4e klas laat u ook af en toe (ééns in de 14 dg.) aardrijksk. „schriftelijk" maken. Ook 'ns wat natuurkunde; soms katechismus. Zoo af en toe vermeerdert dit uw corrigeer-werk. Meneer H.! U vraagt 'n gemiddelde van 40 11. Ik werk met ongeveer zoo'n gemiddelde. Hebt u ook becijferd het gemiddelde „huis werk" van 'n onderwijzer? Hebt u ook be dacht, wat u dan eischt van 'n onderwijzer, die stift z'n plicht wil volbrengen? Meneer H.! Wie 'n regeling ontwerpt, moet ook de bezwaren weten te ondervangen. Wij onderwijzers, hebben al vast deze: 1. Hoe lost u 't corrigeer-probleem op voor b.v. gecombineerde klassen? Aangenomen, dat bovenstaande niet dag in, dag uit van een mensch gevergd mag worden. 2. Hoe verschaft u aan jonge onderwijzers öf 'n salaris, dat ze niet meer voor de hoofd akte behoeven te studeeren uit levens-nood* zakelijkheid, öf behoorlijken studie-tijd voor de hoofd akte? 3. Hoe voorkomt U door verhooging van het gemiddelde aantal 1.1. 'n „verkapte" salaris vermindering van 'n reeds in 't voorjaar ver laagd worden salaris! Immers «teer arbeid bij 't zelfde salaris. 4. Hoe denkt U praktisch te verwerkelijken: elke leerkracht gemiddeld 40 11.? Dit zijn 'n paar vragen bekeken uit den materiallstischen hoek van den onderwijzer, on getrouwd. Misschien kan 't nut hebben 'n huis vader ook 'ns te hooren; 't "ns onder de loupe te nemen als actief-sociaal werkende: 'ns te onderzoeken de gevolgen voor 't onderwijs enz.; 'ns te onderzoeken of 't ook bezwaren geeft voor 't platteland apart: afijn er zijn nog wel meer onderzoek objecten aan te wijzen. Tot slot: is er geen andere bezuinigingsob ject te vinden, dan juist de onderwijzer, 't zij rechtstreeks of zijdelings want uiteindelijk worden wij onderwijzers door verhoogde ar. beids-prestatie, bij verminderd salaris weer „Des Budels Kern". Deventer, 18 Déc. 1931. GEARRESTEERD ALS VERDACHT VAN VERGIFTIGING. Naar wij vernemen, is bij de politie te Ter* neuzen, op grond van haar ter oore gekomen geruchten, het vermoeden gerezen, dat een enkele weken geleden gestorven vrouw vergif tigd is. Last is gegeven tot opgraven van het lijk, terwijl een vrouw is gearresteerd. Een en ander heeft in het stadje groote op schudding gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7