ij a k a f DE STRAF DER ZONDE WOENSDAG 30 DECEMBER 193Ï VAKOPLEID1NGSVRAAGSTUKKEN Nationaal congres in Den Haag. SECTIE-VERGADERINGEN. - DE TRAGISCHE BRAND TE TILBURG. VROUW IN BRAND. IVEDERLANDSCHE BANK. „BEIDER BELANG". MILITAIR VLIEGTUIG VERNIELD. (Wordt yeryolajd)* Gistermorgen heeft in sectie III van het Na tionaal Conges voor Vakopleiding een bespre king plaats gehad over „Het streven naar ge lijkheid en gelijkwaardigheid bij de M. T. op leiding, mede In verband met de eischen van vooropleiding". Hierover heeft de heer P. Lijdsman, directeur van de Middelbare Tech nische School voor de bouwkunde te Utrecht, een praeadvies uitgebracht. Prof. Dresden pre sideerde deze bijeenkomst. De heer Lijdsman lichtte zijn praeadvies toe, zijn conclusies aanvullende met de stelling, dat ongedaan dient te worden gemaakt de voorge schreven inkrimping van de cursussen, welke bekwame leerlingen der A. B. S., die hun studie aan de M.T.S. wenschen voort te "zetten en van wie met reden mag worden verwacht, dat zij deze studie met zeer goede resultaten kunnen volbrengen, reeds gedurende de A.B.S.- periode voorbereiden. De heer Heydeman, directeur va® de M.T.S. te Amsterdam, betwistte de aanbevelenswaar digheid van zulk een inschakeling. De heer Lijdsman, zijn praeadvies nader toe lichtende, merkte o.m. op, dat het M.T.O. reeds nu aandacht wijdt aan de veiligheid. Als de heer Heydeman meent, dat er geen plaats is voor alle krachten, die beschikbaar komen, als men de practici wil helpen, vraagt men zich af, waarom juist de practici daaraan moeten worden opgeofferd! (Applaus.) Het is buiten gewoon jammer, dat 's heeren Hevdeman's standpunt blijkbaar een sterken Invloed oefent, gezien de percentages, die toonen, dat heel wat practici, die het onderwijs met succes zouden kunnen volgen, van het M.T.O. worden ge weerd. Dat een school met driejarigen cursus min derwaardig zou zijn, meende spr. geenszins, maar wel, dat ter bevordering van de gelijk waardigheid het door de meerderheid gedeelde standpunt met betrekking tot een vierde jaar algemeen moet worden aanvaard. Na eenige bespreking nam de vergadering een door' den voorzitter voorgestelde maar eenigszins gewijzigde resolutie aan, waarin zij uitsprak, dat zooveel mogelijk de oud-leerlingen der verschillende M.T.S gelegenheid moeten hebben, zich op georganiseerde wijze de ken nis en ontwikkeling eigen te maken, welke hun ontbreken om de studie aan de Techni sche Hoogeschool te kunnen volgen en het peil van algemeene ontwikkeling te bereiken, dat voor de ingenieurs geëischt moet worden. De vergadering nam de conclusies van 's hee- Iren Lijdsman's praeadvies, sommige eenigs zins gewijzigd, aan, waarna deze bijeenkomst werd gesloten. Leermiddelen-centrale. In de eerste sectie was aan de orde het on derwerp: „leermiddelencentrale". De praeadviseur de heer J. van Dijke, di recteur van de Ambachtsschool te Brielle, lichtte zijn advies nader toe, waarin hij tot de conclusie kwam, dat leermiddelen voor het geven van doeltreffend nijverheidsonderwijs onmisbaar zijn: dat de decentralisatie, welke tlians op het gebied van de Ieerniiddeienvoor- ziening voor ons lager nijverheidsonderwijs in Nederland heerscht, kostbaar is en veelal niet doeltreffend, dat centralisatie in alle opzich ten gewenscht is en dat alle vereenlgingen, Werkzaam ten nutte van ons nijverheidsonder wijs, de handen ineen bebooren te slaan om te komen tot de vorming van een leermiddelen- centrale. Na korte discussie werden deze conclusies aangenomen. H. K. H. Prinses Juliana luistert naar de rede van minister Terpstra tijdens het Congres voor vakopleiding in de Ridderzaal te s-Gravenhage. Vooropleiding in de vak school met aansluitende opleiding in het bedrijf. Daarna kwam in sectie I het onderwerp: „Vooropleiding in de vakschool met aanslui tende opleiding in het bedrijf" in bespreking, onder voorzitterschap van den heer M. Worp, Praeadviseur was de heer ir. S. H. Stoffel, directeur van de machinefabriek „Reineveld te Delft, die concludeerde dat het nuttig effect van het ambacht en het nijverheidsonderwijs wordt verhoogd door nauwe aanraking met het bedrijfsleven, waarvoor dat onderwijs de voorbereiding en opleiding beoogt te ver schaffen. Aan de eischen van de opleiding voor den geschoolden arbeid in de industrie kan de ambachtsschool, zooals ze thans is ingericht, slechts ten opzichte van bepaalde groepen van arbeiders voldoen. In het alge meen dient voor die opleiding de voorkeur te worden gegeven aan een stelsel, waarbij de taak der algemeene vorming en de In leiding tot de practijk aan de school toevalt, doch daarna de eigenlijke vakopleiding wordt verdeeld tusschen school en bedrijf in dien zin, dat de reeds in het bedrijf werkzame leerling nog een zekeren tijd per week in de school doorbrengt. Voorwaarde voor een goede werking van zulk een stelsel ls, dat eenerzijds de school nauwe voeling houdt met het be drijf, maar anderzijds degenen die ln ihet bedrijf met de opleiding en het toezicht be last zijn, op de hoogte zijn van wat er om gaat in de school. Bij de discussie werd door den heèr Palma aangedrongen op overleg met de vakorga nisaties. Dr. Idenburg bepleitte invoering van het Amerlkaansche stelsel. De conclusies werden daarop vrijwel on veranderd aangenomen; alleen worden, op voorstel van den praeadviseur zelf, in de stel ling betreffende doorbrenging van een zekeren tijd per week in de school nd. de eigenlijke vakopleiding, de woorden „per week" ge schrapt. In de volgende bijeenkomst van sectie I onder voorzitterschap van defl heer O. S. Knottnerus, was aan de orde de voorlichting bij de keuze van beroep en vakopleiding, waarover praeadvies was uitgebracht door de heeren E. J. van Det, oud-directeur van het Gemeentelijke Bureau voor Beroepskeuze te Amsterdam; dr. J. van Dael, directeur van ge noemd bureau en G. Koning, directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze te 's-Gravenhage. Na overleg tusschen de praeadviseurs wer den de conclusies van den heer van Det aan genomen. Moderne arbeidsmethndon op huishoudelijk gebied. In de Tweede Sectie (vakopleiding voor meisjes) was aan de orde het onderwerp „mo derne arbeidsmethod-en op huishoudelijk ge bied voor huisgezin en nijverheidsschool." Mej. E. Mesdag, leerares bij het huishoud- onderwijs In Den Haag, lichtte het door haar uitgebrachte praeadvies nader toe. Haar eer ste conclusie is dat kennis van doelmatige ar beidsmethoden en inzicht in de waarde van efficiency en rationalisatie van belang is voor ieder, die huishoudelijk werk verricht. Verder concludeerde zij o.m. dat bij het nijverheids onderwijs voor meisjes de toepassing van doei matige arb.eidsmethoden moet worden geleerd. De conclusies werden aangenomen. Natuur- en scheikunde op de M. T. S. Een bijeenkomst van sectie III, was gewijd aan „Het onderwijs in de natuur- en de schei kunde aan de M. T. S.", waarover dr. ir. F. Goudriaan. leer aar aan de M. T. S. te Dor drecht, praeadvies had uitgebracht De debatten betroffen hoofdzakelijk de al of niet wenschelijkheid van een natuurkun dig en een chemisch practicum. De vergadering nam bü meerderheid van stemmen aan de conclusie, waarin een natuur kundig practloum wenschelyk wordt ge noemd (aanvankelijk stond er „onontbeerlijk", maar de praeadviseur heeft dat woord ver vangen). Met 34 tegen 32 stemmen werd aangenomen de conclusie, waarin een chemisch practi cum overbodig en zelfs ongewenscht wordt ge noemd. De andere conclusies van 's heeren Gou- drlaan's praeadvies werden zonder stemming goedgekeurd, waarmede deze bespreking was geëindigd. Rationalisatie. Hierna had een bespreking plaats van een praeadvies van ir. G. Hofstede-Koopman, leer- aar aan de M. T. S. te Haarlem, over „Hef onderwijs in de mechanische technologie en de rationalisatie der productie." De vergadering nam de conclusies van het prae-advies van den het- Hofstede Koopman aan, sommige eenigszins gewijzigd, een enke-le uitstellende tot een latere bespreking en één conclusie vervangende door een, door den heer van Tussenbroek voorgestelde, volgens welke de schoolwerkplaats voor metaalwerking op de M.T.S. zoowel dienst behoort te doen als demon- stratlewerkplaats als voor 't aanleeren van het hanteeren van gereedschappen en machines. Daarna werd de bijeenkomst gesloten. V er plicht practisch leerjaar, In den namiddag heeft van sectie III een, door ir. A. G. de Koningh gepresideerde, bespre king plaats gehad van een prae-advies van ir, H. de Groot, directeur der M.T.S. te Dordrecht' over de vraag; „Zijn de voordeelen van een verplicht practisoh leerjaar grooter dan de nadeelen en waneer dient dit te worden inge deeld, vóór, gedurende of na de M.T.S.?" De heer de Groot, na de discussies zijn prae advies verdedigende nam over eon voorstel- Lijdsman om de uitspraak, dat het verplichte iaar practijk moet worden ingedeeld gedurende den leertijd aan de M.T.S., alleen te doen gel den voor de afdeelingën Werktuigbouwkunde en Electrotechniek. Spreker verklaarde, dat de schoolleiding ervoor moet zorgen dat het prac- tische jaar goed Wordt nageleefd. Wie het volgt, mag niet denken, dat hij als volontair later dan de werklieden mag komen enz. De vergadering nam de conclusies aan van het prae-advies van den heer de Groot, waarin opgenomen het voorstel-Lijdsman en aangevuld met een door prof. Dresden voorgestelde zin snede, volgens welke de school het praetische leeijaar moet controleeren in samenwerking met de werkgevers die den leerlingen plaatsing verieenen. Hiermede ls tevens de gedachte van het voor- stel-Oopijn (samenwerking met de bedrijven) overgenomen. De bespreking werd hierna gesloten. M. T.-avondonderwijs. Vervolgens werd onder leiding van ir. Tjaden, directeur Bouw- en Woningtoezicht te Amster dam een bespreking gewijd aan de b-eteekenis en de resultaten van het M.T.-avondonderwijs. De voorzitter zei-de dat men hier te doen heeft met een principieel onderwerp. Prae-ad- vieeur was de heer F. R. K. Erfmann, hoofd leeraar aan de Academie van Beeldende Kun sten en Technische Wetenschappen te Rotter dam. De conclusies werden aangenomen. Onderwijs in de werkplaats- practijk. Ten slotte werd onder leiding van prof. Dresden besproken het onderwerp; Het onder wijs in de werkplaats-practijk aan de M. T. Scholen voor werktuigbouwkunde en het prae advies, daarover uitgebracht door ir. W. J. Frijlink, technisch adviseur van „Werkspoor" te Amsterdam. Op dit prae-advies werd geen mondelinge critiek geleverd. De heer Roggeband had schriftelijk andere conclusies voorgesteld. Over de conclusies werd niet gestemd. De. sectie-vergadering werd verdaagd tot Woensdag 9 uur. Vooropleiding matrozen groo- te vaart. Na de pauze werd ln sectie I, onder presi dium van den heer H. J. Rutters, de voorop leiding van matrozen voor de groote vaart behandeld, over welk onderwerp de heer M. C. Koning, directeur van de N.V. Stoomvaart maatschappij „Nederland", prae-advies had uit gebracht. In dit prae-advies concludeerde de heer Ko ning, dat deze vooropleiding aan boord van een stilliggend schip, dat daarvoor moet wor den Ingericht, dient te geschieden. Op varende schepen is voor totaal ongeoefenden geen plaats. De opleiding zal 8 maanden dienen te duren; deze vooropleiding zal gevolgd moeten worden door een tweejarige praetische oplei ding aan boord. Voor het onderwijzend perso neel der matrozen-instituten voor de koopvaar- dij-vloot zijn oud-onderofficieren van die vloot of van de Kon. Marine de aangewezen leer krachten. De conclusies werden aangenomen. Inrichting avondnijverheids- onderwijs. Vervolgens was in deze sectie, onder presi dium van mr. Crena de Iongh, aan de orde het onderwerp; „Inrichting van het avomlnijvei- heids-onderwijs", waarover prae-advies was uitgebracht door ir. F. W. H. van Beuningen, directeur van de N.V. Machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr., te Rotterdam, en J. G. Beernink, leeraar bij het nijverheids onderwijs te 's-Gravenhage. Wegens verblijf in het buitenland van den heer van Beuningen, had ir. J. de Kanter, uit Rotterdam, de verdediging van diens prae-ad vies op zich genomen. Spr. had intusachen in overleg met den heer van Beuningen een wij ziging in de 7e conclusie aangebracht, welke thans zal luiden: „De directeur, die in zijn dagbetrekking ln het bedrijfsleven werkzaam is, zal uiteraard voelen, zich op sehooltech- nisch gebied speciaal in te spannen; zij, die overdag in het schoolleven werkzaam zijn, hebben de zorg, voortdurend contact met het bedrijfsleven te onderhouden." Na verklaring van den voorzitter, dat de stellingen van den heer van Beuningen niet op voldoende instemming mochten bogen, werd besloten een stemming daarover achter wege te laten, mede uit een oogpunt van be leefdheid jegens den afwezige. De conclusies van den heer Beerning wer den, na kleine wijziging, met vrijwel alge meene stemmen aangenomen. Ondersoek van beroeps ge- geschiktheid. In de daarna onder voorzitterschap van den heer M. Worp gehouden bijeenkomst van sec tie I, was het onderzoek van beroepsgeschikt heid bij opleiding in vakschool of bedrijf aan de orde. Prae-advies was hierover uitgebracht door dr. J. L. Prak, leider van bet psycho technisch laboratorium der Phllipsfabrieken en psychologisch adviseur In Den Haag, en door den heer L. Lammerse, leeraar bij het nijverheidsonderwijs te Hilversum. Eerstgenoemde concludeert, dat het in het belang van de leerlingen, het nijverheidsonder wijs en de maatschappelijke welvaart ge wenscht is, op groote schaal de vraagstukken van de beroepsgeschiktheid bij opleiding in vakschool of bedrijf in studie te nemen en or ganen te scheppen, die hierbij voorlichting en steun kunnen verieenen. Voor de praetische uitwerking verwees spreker naar het rapport van December 1928. De heer Lammerse concludeert, dat noch het lagere school-resultaat, noch het toe la' tings-examen in rekenen en taal een-betrouw bare maatstaf ter uitsluitende beoordeeling van de geschiktheid voor een beroep van han denarbeid, en dat een psychotechnisch on derzoek, geleid door deskundigen, is aan te bevelen als één der factoren voor de beoordee ling van de beroepsgeschiktheid bij de oplei ding in de vakschool. Na korte bespreking werden deze conclusies met algemeene stemmen aangenomen, waarna de vergadering werd verdaagd. Het vijfde slachtoffer overleden. Gisterenavond om half negen is in het St. Elisabethsziekenhuis te Tilburg ook het vijfde slachtoffer van den cafébrand te Tilburg de dienstbode mej. J. Broeders overleden. Mej. Broeders was de oudste dochter van een groot landbouwersgezin uit Zevenbergen, die sinds eenigen tijd bij de familie Roeien, evenseens van Zevenbergen afkomstig, in be trekking was. Zonder het bewustzijn te hebben herkregen is bet meisje overleden. Omtrent de vermoedelijke oorzaak vernemen we, dat de brand zou ontstaan zijn door het achteloos wegwerpen van een eindje brandende sigaret. Het onderzoek werd geleid door hoofd inspecteur de Bruin als waarnemend commis saris van politie, wijl de heer Preusting met vacantie afwezig is. In zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Gisterenmorgen, omstreeks half twaalf werd een bewoonster van den Oudshoornsehen weg. te Alphen aan den Rijn, opgeschrikt door het gegil van een vrouw, dat uit de aangrenzen de woning bleek te komen. Zij trachtte zich toegang tot dit perceel te verschaffen, doch de deur was op slot. Onmiddellijk waarschuwde zij eenige arbeiders, die in de nabijheid aan bet werk waren. Daar ook een brandlucht werd waargenomen, werd ook de brandweer ge alarmeerd. Toen deze arriveerde, hadden de arbeiders de deur Inmiddels opengebroken. Boven aan de trap zagen zij de vrouw met brandende kleeren liggen. Door haar onmiddel lijk in een deken te wikkelen, konden de vlammen worden geb.uscht. De vrouw bleek echter zulke ernstige brandwonden te hebben opgeloopen, dat -zij In zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. De brandweer behoefde geen dienst te doen. ff I*:, f v. ïWfis e. <- 'f k. V Koning Foead van Egypte op zijn troon, tijdens de opening van het Parlement. BRANDEN. Te Made Is de arbeiderswoning van de L. in de Nieuwe Molenstraat geheel afgebrand. De bewoners zaten te kaarten en dachten dat er een vliegtuig over bet huis vloog. Toen zij buiten kwamen zagen zij dat 't buis reeds geheel in brand stond. Te Sambeek is het woonhuis van den land bouwer P. Hendriks grootendeels afgebrand. Het vee en het grootste deel van den Inboedel werden gered. Dinsdagmiddag is In de werkplaats van de meubelzaak der firma A. Keesje in de Prins Hendrikstraat te IJmulden brand ontstaan Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aan zien. doch nadat de brandweer spoedig met groot materiaal was aangerukt, was men het vuur in een uur tijds meester. De werkplaats en een daarboven gelegen magazijn brandden geheel uit, ter wij] het winkelpand met de daar in aanwezige meubelen etc. groote waterscha de bekwam. Verzekering dekt de schade. Gisteren is in de garage van dr. Goyarts te EindhovenWoensel brand uitgebroken, ver moedelijk, doordat bij het laden van de accu's een vonk op olie terecht gekomen is. Een Buick ging geheel verloren. Ook een tweede auto werd deerlijk gehavend. De gara ge liep eveneens brandschade op. DANKBAAR. Een landlooper klopte op de deur bij den landbouwer J. B. te Zijtaart. Hij vroeg en kreeg een aalmoes. Of hij zich ook even warmen mocht. Dit mocht en de man kreeg een stoel bij de kachel in de kamer. Toen werd er weer aan de voordeur geklopt. De boerin ging kij ken. 't Was weer een landlooper. die naaigaren etc. verkocht. De Juffrouw kocht wat en kwam weer binnen bij landlooper no. 1. Men praatte over koetjes en kalfjes. Ten slotte stond de man op, betuigde zijn dank en trok af. Spoedig daarna bleek, dat hij uit een kast ƒ25 had ge stolen. ONGEVAL OP EEN STATION Een bestuurder van een der electrische wa gentjes, die op de perrons van het Centraal Staition te A'dam dienst doen voor het vervoer van goederen, had met zijn wagentje gisteren middag plaats genomen in een der liften De ze wagentjes passen precies in de lift Vermoe delijk is dit wagentje, toen de lift in beweging werd gebracht, even verschoven, waardoor het bleef haken aan den afsluitboom en daardoor in verticalen stand werd gebracht. Toen de lift den boom was gepasseerd viel de wagen terug en kwam terecht op den voet van den bestuurder. Een van de teenen werd ernstig gekwetst. In het station werd een voorloopig verband aangelegd door den geneeskundigen dienst, die den man naar het Binnengasthuis vervoerde, waar hij verder werd behandeld. UIT HET HAVENLEVEN (ln de groote stad 16) Er ging een ruk door zijn lichaam, zoodat Mientje verschrikt naar hem opkeek. Zacht legde hij weer haar hoofd tegen zijn schouder. Nu mocht zij hem niet in 't gelaat zien; vooral nu niet! Wat was dat Voor een gedachte geweest? Foei! Sluipmoord! Hendrik onderdrukte met geweld éen huive ring. In zfln rechtschapen geaardheid had hij zich in dm geest tégenover Tom Kruger ge zien. had hij hem toegeroepen, diait het er nu op aan kwam te sterven, eerst de kapitein, dan hij, Hendrik, zelf. Maar een welberaamde moord was nooit in hem opgekomen. Tot nu toe niet. Toen, in den hevigsben nood was eensklaps die gedachte in hem opgekomen, doch weer afgewezen met de instinctieve huive ring, die elk christelijk mensch voor sluip moord koestert. En toen kwam de terugslag. Dat is de eenige oplossing, de eenige red ding, had het in Hendriks brein geklonken. Gaat men wel eens bedaard overleggen of men een giftige slang den kop verplet? Als Tom Kruger dood is, worden menschen gelukkig! Sterf ik, dan worden menschen ongelukkig! Bijgevolg moet Tom Kruger sterven en ik Wij van leven! En hij stelde bij zich zeiven steeds meer en steedsnieuwe, zeer bedenkelijke plannen op. En zijn besluit rijpte hoe langer hoe meer. totdat hij eindelijk beaamde: Alleen zóó is INdding mogelijk! Consequent hielden zijn gedachten zich reeds met de uitvoering zijner daad bezig. Het werk moest volbracht worden, alvorens iemand de beweegreden daarvan kon gissen; dus alvo rens iemand van de verloving wist, dus zijn hart scheen stil te 6taan vandaag nog Ja, vandaag reeds! Zijn hersens werkten steeds maar door. Hij stond aan 't raam; het meisje, dat hij In zijn armen hield, wier hoofd op zijn schouders rustte, had hij geheel vergeten. Voor een oogenblik bracht zij zich fn her inner ing. Zij hief haar hoofd op. Hendrik! Hij schrikte. Ik dacht daar zoo;als ik eens met den kapitein praatte. Als ik hem zeide, dat ik hem niet bemin, dat ik hem slechts tegen mijn wil huw, dat hij mij diep ongelukkig maakt! Hendrik glimlachte hitter. Dan zou hij u antwoorden, dat hij u des te sterker bemint, dat hij zonder u niet leven kan, dat bij de meeste vrouwen de liefde eerst komt in hét huwelijk. Gij kunt het probeeren, maar Neen! viel hij zich zélf plotseling ln de rede. Neen gij moogt het niet probeeren. Zij lceek hem verbaasd aan. Waarom niet ten minste de proef nemen? Dat kan toch niet hinderen! Maar het zou u vernederen! Neen Ik wil het niet! Hoort ge?! Zij bevestigd© door een ootmoedigen hoofd knik. Maar gij kunt Iets anders doen. Pro beer de verloving zoo lang mogelijk te ver. schuiven. Elke dag talt. Gij wilt dus tijd winnen? Ge moest eens weten! dacht hij; luid gaf hij echter ten antwoord; Juist geraden, schrander meisje. En mocht n dat niet gelukken, tracht hém dan zoo Bescheiden goudafgifte. Lichte uitbreiding der circulaire in verband met den naderenden ultimo. „J?9 '?,Ste weekstaat vaii het kalenderjaar ertoont nog slechts een zwakke reflex van de komende ultimo-spinning, welke op de geld markt intusschen reeds eerder tot uitdrukking- kwam in een verheffing van de geldkoersen waar voor prolongatie pCt. wordt geno teerd en disco:»'o's circa 2% pCt noteeren. De beleelangen en de binnenlandsche wissels bleven nog vrijwel onveranderd. De laatste on dergingen zelfs nog eenige vermindering Op de valutamarkt trad een zekere stabili teit in. De omzetten krimpen er belangrijk in en niettegenstaande de Fransche franc zich re gelmatig om en nabij het gou-dpunt van uitvoer uit Nederland bewoog, bleek de afgifte van goud tot een bedrag van ruim elf millioen gulden reeds voldoende te zijn om den koers van het Nederlandsche devies te bandhaven. Hieruit bhjkt wel dat de druk op den gulden geringere atmetinffen aanneemt, dan men veelal geneigd is te gelooven. oif00rn!r de' schatki8t haar saldo met ruim 9% millioen gulden verminderde, en andere deposanten emplooi vonden voor een bedrag van circa 18 millioen gulden uit bet bij de Bank in rekening-courant berustende dépot, onder ging de oiljettencirculatie tenslotte nog eenige uitbreiding met circa 11 millioen gulden. Nog verschuldigde termijnen mogen in mindering worden gebracht van de waarde der obli. gaties. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in het proetproces, dat curatoren van de gefailleerde N.V. „Beider Belang" instelden ten einde de volgende kwestie in hoogste instantie door den rechter te doen beslissen: Verscheidene houders van premie-obligaties hadden deze op afbetalingsvoorwaarden kocht en ten tijde van de faillietverklaring nog niet alle afbetalingstermijnen voldaaiT Door het faillissement werden de premle-obli' gaties opeischbaar voor de z.g. contante waar de, berekend volgens art 131 der failliss.raents- wet. Het was nu dubieus of zij, die nog niet volledig hadden afbetaald eerst het ontbre kende moesten aanzuiveren alvorens voor hun vordering krachtens hun premie-obligatie te kunnen worden erkend, dan wel of hij direct voor de contante waarde hunner obligatie kon den opkomen onder aftrek van de nog te beta len termijnen. De afbetaling was n.I. juridisch aldus geconstrueerd, dat Beider Belang aan een kooper 100 (den koopprijs der premie obligatie) leende. Die leenschuld kon ln ter mijnen worden afgedaan, terwijl Beider Be. lang de zoo juist gekochte obligatie in pand hield tot zekerheid voor de riebtige afbetaling. In verband met dit proces werd de verificatie vergadering uitgesteld tot 21 Mei 1932. In tegenstelling met het vonnis van de Haagsche rechtbank heeft de Hooge Raad thans beslist, dat zij, die eiechts gedeeltelijk hebben afbetaald, de nog verschuldigde termij nen in mindering mogen brengen voor de con tante waarde hunner premie-obligatie, waar voor zij ter verificatie kunnen opkomen. Hun, die obligaties nog niet volledig heb ben afbetaald, wordt daarom in hun eigen be lang aangeraden, Indien dit nog niet geschied is, de kwitantiekaarten, die in hun bezit zijn, vóór 23 Januari 1932 op te zenden aan de cura toren mrs. J, Plantenga en H. M. de Vries, Heerenstraat 13 's Gravenhage. De inzending dezer kaart zal dan als In diening der vordering worden beschouwd. Di piloot geen letsel bekomen. Men meldt ons uit Hellendoorn: Het militaire vliegtuig dat Maandag in het Hellendoornsche Broek een noodlanding moest maken wegens benzinegebrek, kreeg gisteren morgen bij den start een beschadigde schroef, doordat het toestel in aanraking kwam met een groep rijwielen, die bij de ingang van de Weide waren geplaatst. Deze werden allen vernield. Na even boven de omgeving te heb ben gecirkeld moest het vliegtuig opnieuw da len. Bij de landing geraakte de machine met den neus in den grond om daarna met het lan dingsgestel naar boven te blijven liggen. De vliegmachine werd totaal vernield. De piloot moest van onder de machine wor den bevrijd; hij heeft geen letsel bekomen. Gelukkig, dat enkele mecaniciens aanwezig waren, die het talrijke pilbliek waarschuwden het terrein te veriaten, zoodra men bemerkte, dat de machine gedwongen was was te lan den. Het toestel zal worden gedemonteerd. lang mogelijk bij u te houden, althans tot Iaat in den avond. Praat mot hem over alk-, wat ge wilt, over de toekomst of iets anders doch houdt hem zoo lang mogelijk hier. Dat begreep Mi-entje nu weer niet goed; doch zij durfde niets meer vragen, te meer, daar Hendrik weer haar hoofd op zijn schou ders gelegd had, en haar vaster tegen zien aan drukte dian ooiit. Zoo trof de oude van Buureo hen aan, toen hij in d© kamer trad. Hij durfde de jongelui niet ln 't gezicht zien. Met neergeslagen «ogen gaf men elkaar d-e hand ten morgengroet en zette zich toen zonder te spreken, aan de ontbijttafel. De oude bulsho-u/dsfer bediende. Iedereen deed alsof hij at en dronk, maar in werkelijk heid nuttigde niemand iets van de spijzen. Eindelijk stond van Buuren op. - Ik ga naar 't kantoor, kinderen! De gebruikelijke uitnoodiging van Hendrik, om hem te vergezellen, bleef vandaag achter wege Om twaalf uur komt de kapitein, zeide Hendrik zacht. Wat zult u hem zeggen, oom? Van Buuren rekte zich tot zijn volle lengte uit. De nacht had van hem een ouden man gemaakt, maar dezelfde man, die gisteravond geweend had, was hij niet tnèer. Zijn gezicht scheen als uit steen gebeiteld. Ik zal hem de deur uitgooien, Hendrik! Ik hoop dat ge niet anders verwacht hebt. Oom! dat moogt ge niet! Dat zeg jij! Dat zeggen wij beiden; Mientje en ik! En Mientje viel bevestigend met trillende stem in: Neen. vader, dat moogt u niet! De oude heer viel zwaar in zijn stoel terug GIJ wilt u voor mij opofferen* Dat neem ik niet aan! Ik kan het immers niet aan nemen! Toen sloeg Hendrik zijn arm om de schouders van den reeder, alsof hij een zieke voor zich had. En hij sprak tot hem, gelijk hij tot Mien tje had gesproken; sprak van tijd winnen. Verloofd is nog niet getrouwd! poogde hij te schertsen. Wij houden hem zoo lang moge lijk op 't sleeptouw. Wat u heden doen wilt, kunt u altijd in het allerlaatste uur nog doen, oom' Deze laatste redeneering wemte. Dat is waar! En toen overkwam het hem weer. Waarom heb ik jelui dat aangedaau? Zij stelden hem gerust. Alles zou nog terecht komen. Zij zeiden, zijn kinderen, deden hem geen verwijten; zij wisten immers, dat hii het gedaan had voor hen. Dat beurde hem eenigszins op. Ja, ja, alleen voor jullie, geliefde kinderen! En toen hij zich naar het kantoor begaf, had hij beloofd, den kapitein niet de deur uit te gooien, maar beleefd te ontvangen en te trachten, de hee-le aangelegenheid op de lange baan te schuiven. Mocht dat echter niet ge lukken, terstond in de verloving van Mie® He toe te stemmen. Hendrik was niet meegegaan. Hij kon natuurlijk bij het onderhoud niet tegen woordig zijn; zou het ook in geen geval ge wild hebben. Hij had afscheid van Mientje ge nomen, om, naar hij zeide. met zijn gedachten alleen te zijn. Feitelijk om een winkel op te zoeken, waar wapens werden verkocht en ook, om betreffende de uitvoering vaD zijn plan het in aJle bijzonderheden met zichzelf eens te worden. Mientje was derhalve alleen thuis gebleven. Zij was naar haar eigen kamer gevlucht en daar, terwijl haar vader met den kapitein onderhandelde over hare ziel en haar verloofde moorddadige plannen koesterde, smeekte zij voor haar kruisbeeld geknield, den hemel om hulp voor hare dierbaren. IX Prompt op het bepaalde uur liet kapltelD Kruger zich aandienen. Een kwartier later wist hij, dat hij het spel gewonnen had. Van Buuren stemde er iu toe, bem tot schoonzoon aan te nemen, wanneer hij er in slaagde Mientje's inwilliging te ver krijgen Weet Mientje....? had Kruger beieeke- uend gevraagd en toen de reeder hierop be- vestigend antwoordde, er triomfantelijk oijge- voogd: Dan is zij zoo goed als de mijne! En toen waren zij op verlangen van Kruger terstond naar de overzijde gegaan, óm Mientje „haren nieuwen verloofde" voor te stellen. Inmiddels zwierf Hendrik langs de straten, totdiat hij ee® wapenwinkel had gevonden. Hier kocht hij een revolver, patronen en een dub bel geslepen dolk. Ge wilt toch niet iemand vermoorden? vroeg de verkoopcr lachend. Hendrik moest zich lntoom-en, om zich niet te verraden. Hij gaf een onverschillig, schert send antwoord, en verliet den w'.nkei. De woorden van den winkelier hadden hem echter tot nadenken gebracht. Niet dat zij hem van zijn plan zouden kunnen afbrengen, maar hij was toch reeds in den beginne onvoor zichtig geweest. Nu behoefde de jonge man slechts aan den verkooper van revolver en dolk te denken en alles was weder bedorven. Ook de wijze waarop hij de daad zou vol voeren, zweefde slechts vaag voor Hendrik's geest. Hij wilde omkeere®, in de buurt van bet huls wachten, totdat Kruger de woning van den reeder verliet, hem dan' vólgen, en ep een geschik' oogenblik ergens doorsteken of doodschieten. Daarbij viel hem ln, diat hij eigenlijk een masker moest hebben. Immers alle sluipmoor den, meende hij, werden gemaskerd uitgevoerd. En hij ging op zoek naar een masker. Middelerwijl dacht hij na, of de moeilijkheid niet op een andere wijze kon worden opgelost. Niet, dat hij aan zulk een mogelijkheid geloofde maar zijn gedachten kwamen hardnekkig weer op dat punt terug. Bestond er dan nog een andere uitweg? Hij bleef op den hoek der straat staan en keek omhoog naar d« lucht, als konden wel licht de wolken antwoord op zijn vraag geven. Dat deden zij nu wel is waar niet, daarentegen viel zijn blik op een naambord aan de tweede verdieping van een huis vlak tegenover hem. Daar stond met groote letters te lezen; „Diek Jackson''. Die naam kwam hem bekend voor. Waar had hij dien nog meer gehoord of gelezen? En plotseling viel hem een terechtzitting in, waar bij de naam Dick Jackson een belangrijke rol had gespeeld. Hij sloeg zich met de hand voor het voor hoofd. Lieve hemel! riep hij zoo luide, dait de voetgangers, die hem voorbijgingen, verwon derd naar hem keken, lieve hemel, dat ls immers de beroemde Engelsche detective! En dat was inderdaad zoo. Dick Jackson was ln een sensationeel gevaJ van Londen naar Rotterdam ontboden, en had een schier onop losbaar schijnende crimineele zaak zóó schitte rend tot een goed einde gebracht, dat van den dag der bewuste terechtzitting zijn naam als die van een tweeden Sherlock Holmes in aJler mond waa. En hij werd dermate in Holland- ache bladen geprezen, dat hij, als leep En. velschman terstond zijn voordeel Inzag en zich te Rotterdam metterwoon vestigde. Sedert dien tijd liep iedereen in Rotterdam die om eenigeriei reden een detectvie noodig had. op de allereerste plaats naar Ddck Jackson Deze koos de aangenaamste en meest winst gevende zaakjes uit; die andere weigerde hij te behandelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7