„..ETUUISVAM mm AnosT SPORT EN SPEL 1? DINSDAG 5 JANUARI 1932 RADIO-PROGRAMMA HH ZESDAAGSCIIE TE DORTMUND. DE REGENPROEVEN. HET P. T. T.-BEDRIJF DE TOLBESTORMING IN MAARTENS DIJK. SOEKARNO'S TOEKOMSTPLANNEN. MEESTER.SCHAAKTORNOOI TE HASTINGS. MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ. RIVIERTIJDINGEN. WOENSDAG, 6 Januari. Huizen (298 M.. 1006 M.) Uitsl. NCRV.-uitz. 8.00 bybellezen; 8 15 morgenconcert; 10.00 koor- zang; 10.30 ziekendienst; 11.00 harmoniumbespe ling; 12.15 gramofoonplaten12.30 solisten (so praan. harmonium, clarinet, piano)2.00 gramo foonplaten; 2.30 voordracht; 3.00 concert Het Delftsche trio; 4.30 gramofoonplaten; 4.45 pauze; 5.00 kinderuurtje; 6.00 land bouw half uurtje7.45 persberichten; 8.00 concert door het vrjjw. muziek korps le reg. huzaren; 9.00 A. Iemhoff: Hoen- derloo9.930 vervolg concert; 10.00 persberichten; I 10.30 gramofoonplaten. Hilversum (1875 M., 160 K. H.) Uitsl. VARA-uitz. 6.45 en 7.30 gymnastiek; 8.00 gramo foonplaten 10.15 concert. Trio Drukker. J. v. Oogen (declamatie)11.00 Radio-Volks-universi- teit; 11.30 vervolg concert; 12.00 VARA-septet; 1.45 pauze; 2.15 keukenpraatje3.00 zang en piano3.30 De straatmuzikanten, hoorspel voor kindeern; 4.30 gramofoonplaten; 4.45 vraaghalf- uurtje5.30 Amsterdamsch solistenkwintet6.00 G. Stuiveling: Onze toekomst; 6.10 vervolg con- cer; 6.30 Radio-Volksuniversiteit; 7.00 vervolg concert: 7.30 voordracht: 9.15 VARA-orkest; 10.00 voordracht; 10.15 vervolg concert; 11.00 persbe richten; 11.10 vervolg concert. Daventry (1554.4 M„ 193 K. H.) 12.20 orgel concert; 1.05 gramofoonplaten; 1.50—2.35 strijk orkest; 3.50 orkest. Thelma Reiss-Smith (cello); 5.05 orgelspel; 5.35 kinderuurtje; 6.50 Prelude's en fuga's' van Bach door James Chin (piano); 7.10 en 7.50 lezing; 8.20 opera-concert, koor en orkest- 9.20—9.35 berichten; 9.40 lezing; 9.955 hoorspel ,,Love one another"; 11.25—12.20 dansmuziek. P a r jj s (Radio Paaris 1725 M., 174 K. H.) 8.05 12.50 en 9.05 gramofoonplaten. Langenberg (483 M., 634 K. H.) 6.257.20 gramofoonplaten; 12.251.50 en 3.505.20 orkest; 7.20 Omroeporkest. J. Schuster (cello). Daarna tot 11.20 populair concert. Kalundborg (1153 M., 260 K. H.) 11.20-— 1.20 en 2.204.20 orkest; 4.204.50 gramofoon platen; 7.208.05 orkest; 8.351.20 dansmuziek voor de jeugd. Brusse (508.5M., 590 K. H.) 12.35—2.05 gra- mofbonpaten5.35 fragmenten uit „Madame But terfly" van Puccini gramofoonplaten); 8.20 orkest 9.05 gramofoonplaten; 9.20—10.20 orkest. (338.2 M., 887 K. H.) 12.352.05 gramofoonpla ten; 5.35 dansmuziek; 6.50 en 8.20 gramofoon platen; 8.50 koor. Rome (441 M„ 680 K. H.) 5.00 orkest; 7.20 gramofoonplaten; 8.20 opera-uitzending. Zee sen (1635 M., 183.5 K. H.) 1.20—2.20 gra mofoonplaten; 3.50 orkest; 7.20 orkest van werk- looze musici; 9.40—11.50 dansmuziek. v: - De deelnemende koppels. Thans zyn eindelijk de deelnemende koppels van den zesdaagschen wielerwedstrijd, die van 8 tot 14 Januari te Dortmund gehouden wordt, vastgesteld. Er zullen 13 koppels starten en wel: Piet van Kempen—Pijnenburg (Nederland), DiilbergTietz (Duitschland), Kroll—Maidorn i (D.), Charlier—Depeef (België), MantheyOsz- mella (D.), Funda—Maczinsky (D.), Linari Dinale (Italië), Vogel—Korsmeyer (D.), Rieger -Schenk (D.), Göbel—iSchön (D.), Pützfeld— Meyer (D,), WambstBroccardo (Frankryk) en RauschHürtgen (D.) Wat er noodig is voor de koeling van zendlampen. Evenals het ontvangtoestel werkt ook de zen der met lampen. Deze lampen, de zendlampen, zijn in principe gelijk aan de ontvanglampen maar zjjn natuurlyk veel grooter. Een eigenschap, welke de zend- en ontvang lampen gemeen hebben, is dat de werking van beide gepaard gaat met warmteontwikkeling. Deze warmte-ontwikkeling is by ontvanglampen betrekkelyk gering, hoewel men toch aan b.v. een flinke eindlamp (6 k 12 Watt) zich leelyk kan bezeeren. De veel grootere zendlampen ontwikkelen veel meer warmte dan de ontvanglampen en voor de koeling ervan moesten dan ook speciale maat regelen getroffen worden. By een zender van 150 Kilowatt moeten b.v. per uur circa vier honderdduizend warmte-eenheden worden afge voerd. Als voorbeeld hoe uitgebreid de koelinstallatie van een modem groot omroepstation is, wil len we nemen de inrichting van den nieuwen Telefunken-zender, welke by Berlyn gebouwd wordt. Wy vinden hier een koeltoren, heetwater- pompen, kondwaterpompen, koelwaterleidingen, enz. Het uit waterleiding of bronnen komende water wordt niet direct om de zendlampen ge leid. Immers zou zulks een ketelsteen-neerslag op de lampen ten gevolge hebben. De lampen worden dan ook omspoeld door gedistilleerd wa ter of door regenwater, dat verliesvry in een afgesloten kringloop circuleert. Op zyn beurt wordt dit water gekoeld door het leidingwater en wel geschiedt de warmteoverdraging in een z.g. terugkoeler, dat is een grooten koperen ketel met ingebouwd systeem. Het verhitte lei dingwater stroomt langs een buizensysteem in den koeltoren, waar het in druppelvorm neer valt om dan door de lucht afgekoeld weer naar den terugkoeler gevoerd te worden. Om te voorkomen, dat de spanning van meer dan tienduizend Volt op de lampen langs het koelwater naar aarde zou afvloeien, worden voor een goede isolatie de leidingen met het koelwater, zoo lang mogelyk gemaakt. Het zyn de hiervoor gebezigde spoelen van gummi- of van porceleinen buizen, welke door vele bezoekers van een zendstation worden aan gezien voor zendspoelen. Koest Hector De eigenaar van een hondenkennel kreeg gere geld klachten van zyn buren, dat het geblaf van zyn honden hun nachtrust verstoorde. Hy installeerde nu een microfoon met verster ker naast zyn bed en een luidspreker in de ken nel, en omgekeerd een microfoon met versterker in de kennel en een luidspreker naast zyn bed. Wanneer nu de honden 's nachts blaften, hoor de hy dit door den luidspreker in zyn slaapka mer. Hy behoefde dan slechts een „Koest Hector" in zyn microfoon te roepen om de honden op dit geluid, dat hen door den luidspreker in de kennel bereikt, tot bedaren te brengen. NADAT DE SPOORLIJN VAN DE R AAGSCBE FRUIT HALLEN voltooid wias, reed Zaterdag de eerste trein het terrein op Een Nederlandsche uit- vinding Naar het „Hbld." verneemt, heeft de heer W. P. C. van der Horst te Rotterdam onlangs in Engeland het octrooi verkregen op een beiang- ryke uitvinding op radiogebied, h.l. het tegelijk uitzenden van verschillende radio-telefonische gesprekken over één zender en op één golflengte, van willekeurige punten uit, waarmee tevens ge heimhouding gepaard gaat en waarbij (wat van groot belang is), de golflengteband niet verbreed wordt en andere zenders dus niet gestoord wor den. Ook synchroniseering, wat byvoorbeeld by televisie een lastig punt uitmaakt, is by dit systeem vermeden kunnen worden. Voor de practische uitvoering van het systeem wordt gebruik gemaakt van de z.g. foto-electri- sche cellen, welker verbluffende eigenschappen reeds op allerlei ander gebied voldoende bewezen zijn. De heer van der Horst is een van de Batavia- sche pioniers op radio-gebied geweest; door bo venstaande vinding doet hy dus nu zyn intrede in de Nederlandsche radio-wereld. Een sneeuwlandschap door de radio. De B. B. C. wacht niet op volmaking van tele visie om de radioluisteraars thuis op een winter landschap te vergasten. Op 4 Januari geven de Engelsche stations een „winterlandschap en sneeuwtafereel". Hiertoe zullen uittreksels van de werken van tien bekende schryvers worden gegeven door drie sprekers en een zanger, terwyl tevens begeleidende muziek wordt gespeeld. Op deze wyze zullen de luisteraars een impres sie van de schoonheden van een winterlandschap krygen. Het theater en de radio. In Parys Is door de commissie van onderzoek, die eenige maanden geleden benoemd was om de moeilykheden inzake het uitzenden van theater voorstellingen te bestudeeren, een rapport uit gebracht. De rapporteurs houden een pleidooi voor het uitzenden der voorstellingen van vier staats theaters te Parys, de „Opéra", de „Opéra Co- mique", de „Comedie-Franqaise" en de „Odeon". De onkosten hiervan worden geschat op 1.500.040 francs. Schoolradio in Engeland. De B.B.C. deelt mede, dat gedurende het afge- loopen jaar in 600 Engelsche scholen een radio installatie is geplaatst. Alle onderwijzers zyn overtuigd van den goeden invloed, dien de stem van verre door de radio op hunne leerlingen heeft en de belangstelling die zy voor deze les sen toonen, is buitengewoon groot. Nieuwe Engelsche zenders De bouw van den nieuwen Scliotschen zender te Westerglen is thans zoover gevorderd, dat men hoopt in het voorjaar met de proefuitzen- ding te kunnen beginnen. Voor den bouw van een nieuw zendstation in Zuid-West Engeland is by Watchet aan het Kanaal van Bristol grond aangekocht. Opnieuw uitgesteld. Wij vernemen, dat de heer A. Veraart na overleg met belanghebbenden, besloten heeft de regenproeven een of twee weken uit te stel len. De juiste datum zal eenige dagen tevoren worden bekend gemaakt. Bij de proefnemingen, welke dit jaar worden gehouden zullen naast de reeds toegepaste werkwijzen, enkele nieuwere worden ge bezigd. Zoo zal o.m. bij een der volgende proefnemingen behalve het neerslaan van wolken, het vormen, resp. het vergrooten van wolken worden gedemonstreerd en ook het z.g. sky-writing (schryven in de lucht) wor den toegepast. Van verschillende zijden be. staat hiervoor groote belangstelling. Dienst- en personeelsbelangen. STIJGENDE BLOEI VAN DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Evenals vorige jaren heeft gisterenochtend de directeur-generaal der P. T. T. ir. M. H. Damme, ter gedegenheid van de jaarwisseling een rede uitgesproken in tegenwoordigheid van directeuren van de onderdeelen van het bedrijf, chefs van afdeelingen, vele ambtenaren van het hoofdbestuur en eenige vertegenwoor digers van kantoren in andere steden. De heer Damme herdacht met eere wijlen den heer Pott, secretaris van den Postraad, die in het afgeloopen jaar is heengegaan, en con stateerde met leedwezen, dat een andere lei dende figuur in het bedrijf, de juridische ad viseur mr. Blink, wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Er is, zoo vervolgde spr. o.m., In de betrek kelijk ongunstige omstandigheden, waaronder wij thans leven, veel, wat niet opwekkend is, maar dat neemt niet weg, dat wij in het P. T. T. bedryf daaronder niet gebukt behoeven te gaan, integendeel, we kunnen ons op ons beet gevoelen, wanneer we de kracht bezit ten alle moeilijkheden te overwinnen. In goede dagen zijn we geneigd, bezwaren van economische® aard te licht te schatten, in moeilijke dagen is men critischer gestemd. Bij het P. T. T.-bedrijf is wellicht ook in go- noemde perioden een aantal factoren te hoog aangeslagen, doch over het algemeen is er steeds naar gestreefd een snelle wijze van werken te doen gepaard gaan met soberheid en met een juiste behoeftenbevredlging, om de aantrekkelijkheid van de P. T. T. diensten voor het publiek zooveel mogelijk te vergrooten. De moeilijkheden welke zich op onzen weg voordoen, zullen we hebben te beschouwen als een onweer of storm op zee, waarbij noch de kapitein noch de bemanning ongerust zijn ever het schip zelf, dat zijn koers weet te be houden. Spreker eindigde met de beste wenschen aan het personeel. De heer J. Lazonder, directeur van den Postchèque- en Girodienst, beantwoordde de rede van den directeur-generaal en herinnerde aan het woord van ir. Damme een jaar gele den, toen deze den wensch uitte, dat in de toen reeds moeilijk geworden omstandigheden de ambtenaren zouden mogen blijven wat zy wa ren. Welnu, aldus spr., die wensch is in ver- vulling gegaan. Wat in het bijzonder den giro-dienst betreft, deze heeft van de crisis tot nu toe geen nadeel gehad. Er kwamen in het afgeloopen jaar 22.000 nieuwe rekeningen bij en er werden 6% millioen boekingen meer verricht dan in het jaar te voren. Het saldo is hooger dan voor heen en het bedraagt 122 millioen voor de particuliere rekeningen en met inbegrip van 't Rijk zelfs 156 millioen. De reserve is gestegen tot ruim 8)4 millioen. Er is gemiddeld een grooter aantal kleinere Tekeningen gekomen. De 6% millioen boekingen méér werden met nog minder personeel verricht dan in het jaar tevoren. Sinds 1925 is het personeel met slechts 15 pet vermeerderd, terwijl het verkeer met 175 pet. toenam. Wanneer een zaak eenmaal loopt, dan blijkt wel, dat men zonder perso- neelsvermeerdering nóg heel wat werk erbij kan nemen. Ten opzichte van de buitenlandsche geld- verhoudingen had ook de girodienst vele moei lykheden te overwinnen en misschien zullen er in 1932 nog meer moeilijkheden moeten worden overwonnen dan in 1931 geschiedde. Waarom geen proces-verbaal werd opgemaakt. Door het Tweede Kamerlid Floris Vos wa ren tot de ministers van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat eenige schriftelijke vra gen gericht in verband met het feit, dat Maan dag, 30 November j.l„ gedurende ruim drie achtereenvolgende uren in den namiddag een ernstige verkeersbelemmering heeft plaats gehad op den weg van Hilversum naar Utrecht als gevolg van het gesloten houden van den tolboom te Maartensdijk en dat geen voldoen de politie aanwezig was om deze verkeers belemmering te verhinderen en dat van dit feit geen proces-verbaal werd opgemaakt". Daar deze aangelegenheid meer tot de be moeiingen van het departement van justitie behoort, antwoorden de minister-president en minister Terpstra den heer Vos o.m. het vol gende: De bedoelde verkeersbelemmering was niet een gevolg van het gesloten houden van den tolboom, doch van het door auto-bestuurders bij onderlinge afspraak weigeren van betalen van het tolgeld, terwijl de belemmering niet 3, doch 1% heeft, geduurd, n.l. van plm. 2 uur tot plm. 3% uur n.m., het tijdstip, waarop de bestuurders zich bereid toonden het verschul digde te betalen. Voorts wordt opgemerkt, dat 2 gemeente veldwachters, 1 Rijksveldwachter en 3 man schappen der militaire politie aanwezig waren zoodat wel moeilijk van de aanwezigheid van onvoldoende politie kan worden gewaagd. Wanneer met „dit feit", waarvan proces-ver baal zou moeten zijn opgemaakt is bedoeld het gesloten houden van den tolboom als ver onderstelde oorzaak van de verkeersbelemme ring, zijn de ministers van oordeel, dat er geen reden was voor het opmaken van een proces-verbaal, daar de tolbaas, die den tol gesloten houdt bij niet-betaling van den ver- schuldigden tol, zich zeker niet schuldig maakt aan onbevoegde verkeersbelemmering. Naar een radicale eenheid. Uit Bandoeng wordt gemeld dat volgens de Bintang Timoer op de avondreceptie van de Balai Pertemoean Rajat Ir. Soekarno een re devoering heeft gehouden, waarin hij de spre kers, die op de ochtendreceptie het woord voerden, heeft beantwoord. In deze redevoe- ring constateerde hij dat, hoewel er uiterlijk oneenigheid bestaat ia de kringen der radi cale nationalisten, het eenheidsvuur toch aan wezig is. Spreker zeide zeer krachtig er naar te zullen streven om de Partai Indonesia te vereenigen in een groote radicale vereeniging. De eerst# wtaak, welke Soekarno zich stelde, was het zdteen van een compromis. Sprekend over het P. N. I.-vonnis verklaar, de Soekarno dat dit geen overwinning voor de reactionnairen was. Sprekers terugkomst in de beweging is te vergelijken met een kris, welke twee jaren werd bewaard, maar nu scherper en krachtiger is geworden. „Ik zal vechten, geef mij daarvoor een wapen, dat is de eenheid der massa. Ik vecht zoolang mijn bloed stroomt terwille van Indonesia Merdi- ka". Deze heftige rede was in tegenstelling met vroeger, godsdienstig georiënteerd, en bevatte meermalen een bede tot Allah. BRASPENNING GETROUWD. Onder overtalryke belangstelling ls Janus Braspenning gisteren te Zundert in het huwelyk getreden met mej. A. Herygers. By het verlaten van de kerk ontving het paar tallooze lauwer kransen en bloemstukken. Zyn Zundertsche sportvrienden boden hem een twee meter hooge klok aan. Burgemeester Mallens gaf de verzekering by de overhandiging van de trouwakte, dat hy in de eerstvolgende raadsvergadering zou voorstel len een plaatselyke huldiging te organiseeren voor den winnaar der Brusselsche zesdaagsche „en denk eraan Bras", vervolgde de Zundertsche burgemeester, „dit contract is zeker van zoo veel gewicht als dat van een zesdaagsche", en Bras grinnikte stil vergenoegd. Braspenning maakt een huwetyksrels naar de Azuren kust, waar hy een goede week zal bly- ven om verschillende wedstryden te rijden. Pynenburg had onder z'n hoogen hoed even veel bekyks als zyn vriend Bras. HASTINGS, 4 Januari. (Eigen Tel.) De uit slagen der zevende ronde luiden als volgt: Mitchell verliest van Kashdan. Euwe remise met Sultan Kahn. Jackson wint van Thomas. Mis Menchik verliest van Yates. Stoltz staat op verlies tegen Flohr. In de andere afdeelingen staat Koltanowski gewonnen tegen Noteboom en heeft Stevenson van Prins gewonnen. De afgebroken partyen hadden het volgende resultaat Thomas verliest van Mitchell. Yates remise met Staltz. Stoltz verliest van Flohr. Noteboom verliest van Rejflr. Koltanowski wint van Noteboom. De stand in deze laatste afdeeling ls thans: Rejflr 5% p., Koltanowski 5, Noteboom en Rell- stab 4ya, Tylor 4. GORINCHEM, 4 Januari. Aan de veemarkt aangevoerd 66 runderen, 9 nuchtere kalveren, 3 varkens, 200 overloopers, 401 biggen. Zware kalf- koeien 20325, kalfvaarzen 180240, melk koeien 180290, guste vaarzen 130160, vare koeien 140—200, stieren 100200, nuchtere fok- kalveren 1214, id. export 810, drachtige varkens 4050, natte zeugen 3035, overloo pers 10—15, biggen 4—8. Boter 1.B0—1.60i margarine 11.10 per kg. Eieren 55% ct. Handel matig. RODENRIJS, 4 Januari. (Coöp. Groenten- Vereen. Berkel en Rodenrys, G.A.) Rozen: briar cliff 3.5011.35, Columbia 4.055.80, rosalandia 7.40—11.40, aug. noack 3.50—8.20 per 100 stuks, tulpen: William Copland 2045 ct., Diana 3642 ct., Fred. Moore 1334 ct„ Grand Duke 4446 ct., Prins van Oostenryk 19 ct., Brillant Star 612 ct., Duke de Berlin 7—9 ct., roode duke 10 ct. per dozyn, diversen: asp. plumosus 1028 ct.. asp. sprengerie 8—27 ct., tros-chrysanthen 27—32 ct. per bos, potplanten: cactussen 615 ct., be gonia's 315 ct-, cyclamen 1146 ct., azalia's 65127 ct. per pot. UTRECHT, 4 Januari. (Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling „Utrecht en Omstreken"). Ra barber 1121. wortelen 4lO per loo boe. andyvie 1.204.30 per 100 struik, knolseldery 2—4), prei 0.40—1.20, bloemkool 312, roode kool 16, savoye kool 15, groene kool 14 boerenkool 1.20—2.50 per 100 stuks, zomerspina- zie ƒ1230, winterspinazie 12—25, witlof ƒ817, spiruiten 28, knolrapen 1.80—1.97, winter wortels 4—4.50, uien 26 per 100 kg., blauwe druiven 2239 per 100 pond. VLAARDINGEN, 4 Januari. Heden werd be taald voor zoute visch (styve koon) 19 per kantje. HANSWEERT, 3 Januari. Gepasseerd voor 's middags 4 uur en bestemd voor ROTTERDAMst. Telegraaf 6 en 14Anna, Buyks; Jacoba, de Vries; st. Badenia 19; Kolos sus 2, Stolk; Noord Brabant, Hoenderop, DOR DRECHT: Berdina 2, van Deurzen; Muro Padou, Vermeeren; Styntje, Kroezen; Pieternella, van Bosch; ZAANDAM: Bertha, Broekaart; MID DELBURG; Marmia Hendrika, Vermeulen; AM STERDAM: st. Stad Amsterdam 12; DUITSCHLAND: Freotdi, Meyer; Justine, Gor ter; Louise, van Eersel; Amice, van Capeileveen; Mersenne, van Daelen; Adma, van Winsen; Lydia, Potter; Peligona, van Buldk; Maria, dé Souter; Josephine, de Souter; 4 Gebroeders, de Souter; Baden 53, Sander; Joma, Driesen; Dro mon 5, v. Overlqop; Belgenland, de Groot; Joanna Remon; Locarno, Schuddinck; Edison, Specht; Shamrock 3, Minneboo; Consulata, van Steen. BELGIë: st. Stad Amsterdam 1 en 10; Tele graaf 8 en 16; st. Ryn en Schelde 1 en 18; st. EugenieTrude, KosterPiejo, SchutteMachien steen 15. Klaptor; Rhenania, egenhausen; Oome Engel, ppalius; Wanda WaltrAaud, Hedmann; Fortuna, Bevelander; Rosa 2, de Potter; 4drl— ana Maria, Slotje; Lloyd 10, HofmannStella Maris, Vermeulen; Hema, Theunissen; Corjemi, Smits; Marie 3, Rademakers; Wilhelm, Stahlhut; Lehnkering 6, Maas; Ascension, Schnorbus; Nau tilus 8, de Jager; Antverpia 2, Huyssen; Solange, Barbe; Julmar, v. d. Vyver; Madeleine, v. d. Meersche; Proan, v. d. Bosch; Noordpool, Bus- sens; Philomena, Gasten; Rosa, Verschelden; Risico, de Vries; Cornelis, Maan; Neptun 18, Gehrke; Neptun 32, Mussig; Oso 3, Korporaal; Annie, erkelmans; Jan Vermeer, de Koninck; Fluviale 7, Pols; Montan 5, Meissnre. HANSWEERT, 4 Januari. Gepasseerd vóór 4 uur en bestemd voor WEMELDINGE: Op Hoop van Zegen, Hey- hoer: HANSWEERT: 3 Gebroeders, Pape; HEL MOND; Hollandia, Kruit; ROTTERDAM; Nelly, van Oosten; Johanna, Leeman; Confidence, Koch; DORDRECHT: Jobina, Klop; San Anto nio, PoppellerAMSTERDAM: Wessem, Boer. DUITSCHLANDMaasbrug, v. d. LindenMar tha, v. d. Wetering; Cybele, Gras; Energie, Cam- blainTip, Camblin; 2 Gebroeders, v. d. Broek; Limulize, v. d. Broeck; Constan, Spittaels; Bel- gtca, Spiessens; Succes, Oehler; Ryntrans 14, Tyssen. BELGIë st. Stad Amsterdam 3; st. Telegraaf XI; st. Amstel 7 en 4: st. Oome Hein; Bram, Kempeneers; Onderneming, Smit; Broedertrouw 10, de Jong; Nautilus 4, v. d. ZandeJoseph Lies, v. d. Linde; Rosalia, Lobbezoo; Grace de Dleu, de Bock; Maurice, Groothart; Anna, v. d. Graaf; Ideaal, Markus; Nelly 2, van Oosten; Audace, CasteleynsAngelina, MuysMarjo, Borsje. HET SCHEEPVAARTVERKEER VAN DEN NIEUWEN WATERWEG, ROTTERDAM HAMBURG EN ANTWERPEN. Gedurende de maand December zijn te Ham burg binnengeloopen 1551*) schepen met 1.648.026 netto tons tegen 1885 schepen met 1.844.74S netto tons In 1930. Wij laten hieronder een vergelijkenden staat volgen van de havenbeweging van den Nieuwen Waterweg, Rotterdam, Hamburg en Antwerpen over JanuariDecember: Nieuwen Waterweg 1931 13.563 22.627.111 1930 15.124 25.476.548 VerschU Rotterdam f 1931 1930 Verschil Hamburg t 1931 1930 Verschil Antwerpen 1931 1930 Verschil 1.561 2.849.437 10.759 17.668.462 12.043 20.487.615 1.284 2.919.153 20.506 20.870.412 20.986 22.438.271 480 1.567.859 10.559 19.030.091 11.002 19.945.634 443 915.543 Hierhij is inbegrepen de scheepvaart beweging van Altona, Harburg en Wlibelms- burg. De officieele cijfers der netto tonnen- maat voor Antwerpen luiden voor 1931 22.388.342 en voor 1930 23.465.452 het verschil 1.077.110. Om deze gelijk te maken met de hier gebruikelijke berekening zijn deze cijfers met 15 pet. verminderd. ROTTERDAM—ANTWERPEN. Gert 11 rende de maand December zijn to Ant werpen aangekomen 816 schepen, totaal 1.730.008 netto tons. Wij laten hieronder een vergelijkenden staat volgen van de havenbeweging van Rotterdam en Antwerpen: Rotterdam Antwerpen 1931 schepen netto t. schepen netto t. Januari 922 1.534.240 835 1.814.171 Februari 766 1.256.284 786 1.678.343 Maart 885 1.493.699 931 1.982.874 April 903 1.542.900 882 1.900.728 Mei 936 1.574.396 897 1.931.421 Juni 844 1.459.384 865 1.913.648 Juli 894 1.491.870 905 1.946.690 Augustus 871 1.430.463 892 1.883.865 September 940 1.464.657 909 1.864.396 October 958 1.4S2.281 934 1.881.003 November 958 1.468.878 907 1.861.195 December 897 1.369.410 816 1.730.008 Totaal 10.759 17.568.462 10559 22.388.342 De voor Antwerpen opgegeven cijfers der netto tonnenmaat zijn die volgens Belgische berekening. Om deze gelijk te maken met de hier ge bruikelijke berekening, moeten deze cijfers met 15 pet. verminderd worden. Het totaal-cijfer voor Antwerpen wordt dan 19.030.091. Uit het Engelsch van SIDNEY WARWICK 15) Bedaar man, zei Wynter een beetje on geduldig tegen Roberts, misschien heb je wel een geest gezien. Vertel maar eerst eens bijzon deTheden. Is Garth ai in huis of doet hij een poging om binnen te komen? Neen meneer, klonk het benepen. O, ik dacht dat hy al minstens in huis was, lachte Dick een beetje minachtend. We zullen naar de bibliotheek gaan; dan kun je me daar alles vertellen, Roberts Ik kom zoo; ga maar vast vooruit! Dick sloot het venster, draaide de lichten uit en deed de stalen deur weer op slot. Toen volgde hij den bediende naar de bibliotheek Dus je hebt Garth gezien, begon hij, wat zei hij, dreigde hij? Roberts bevochtigde zijn bleeke lippen en keek Dick met een schuwen blik aan Neen, meneer, ik heb alleen zijn stem ge hoord, ik heb hem niet gezien. Heb je hem niet eens gezien, alleen maar zijn stem gehoord? Waarom ben je dan in vredesnaam zoo bang? viel Dick bruusk uit. Nu je al zoo ondersteboven bent bij het hooren van zyn stem alleen, hoe moet het dan gaan als Garth hier in huis is. Roberts kreeg een kleur. Ik hoop meneer, dat ik dan mijn plicht zal doen, evenals den avond dat die man mijn meester half vermoord had, antwoordde hij met plotselinge waardigheid. Neem me n*et kwalijk Roberts, zei Dick zacht. Zyn gevoel van minachting was onrecht vaardig geweest, dat moest hij eerlijk beken nen. Ik wist dat Garth een of anderen keer komen zou, ging Roberts voort. Niet alleen om datgene te halen wat in de Eiken Zaal verborgen is, maar om zich te wreken op mij. Als u zijn gezicht gezien had toen hij de hand boeien omkreeg, toen zelfs worstelde hij zich nog los en vloog op mij af met boeien en al, zoudt u begrijpen dat myn vrees voor hem niet ongemotiveerd is. Ik oegrijp het volkomen, Roberts, ant woordde Dick vriendelijk, en ik apprecieer je moed, want er was inderdaad moed voor noo dig, om na den dood van myn oom hier in dit eenzame huis alleen op je post te blijven, 03 meer omdat je die kamer moest bewaken. Maar nu, zo als je my vertelt, Garth in Green wich is, ben ik hier om je van je verantwoor delijkheid te ontheffen. En zelfs al was die man hier in huis, dan was hij die kamer nog niet in. Maar nu je ontmoeting met hem? Je zegt dat je hem niet gezien hebt? Was hij op straat? Neen, meneer, het was zóó. Aan het eind van de straat is een café, „Zeemanstrouw" heet het. Daar haal ik altijd een kan bier, die ik bij mijn avondboterham gebruik En verder? Nu, toen ik straks in het café was om mijn kan bier te halen, hoorde ik plotseling van achter een schot een stem, die my stok stijf deed blijven staan, Garth had zijn be. dreiging uitgevoerd; hij was teruggekomen. Ik bleef staan luisteren de toonbank is afgescheiden van de café-ruimte en hoorde dat Garth den caféhouder zoo onverschillig, langs den neus weg, vroeg naar Daniël Wynter en zijn huis Wie het bewoonde nu meneer Wynter dood was? De caféhouder vertelde den vrager daarop dat hy gehoord had dat de oude heer alles aan een familielid had nagelaten, die juist vandaag in het huis getrokken was; de jonge meneer Wynter was dien dag tenmin ste in het huis gezien. Hij probeerde zooveel mogelijk te weten te komen, ging Roberts voort. Garth zag mij heelemaal niet en ikik wil wel eerlijk be kennen dat mij dat ook veel Uever was. Ik maakte me dan ook maar stilletjes uit de voeten terwijl hij nog verder vroeg. Nu, wie gewaarschuwd is, kan op zyn hoede zijn! Wynter lachte grimmig. Morgen zal ik een nieuwe revolver koopeu, zei hij, toen hij bedacht dat hij zijn wapen in Mar- dyke's huis achtergelaten had. En we zullen een hond nemen. Hy stelde zichzelf de vraag of het niet goed zou zijn nog een anderen man in huis te nemen, iemand die niet zoo zenuwachtig was als Roberts. Maar dat was aan den anderen kant, met het oog op het geheim van „het Oogenlicht" toch ook niet wenschelijk. Als hij een revolver en een hond had, dan stond hij zijn mannetje! Als die spiedende oogen achter dat ven ster die van Garth waren geweest, dan zon die oude schurk toch ook wel vreemd opge keken hebben, toen hij den jongeman dien hij als Diek Fraser kende, opeens in dat huis zag, dacht Dick glimlachend. Dan zou het wel tot hem doorgedrongen zyn dat de' man, dien hij als lokvogel had willen gebruiken, de erfge naam van Daniël Wynter was. Roberts, hebben, aü,e vensters beneden luiken? Ik denk aan de mogelijkheid dat er in het donker ongewenschte bezoekers Aan de zijde van de rivier zouden kunnen komen. Ja meneer; ik 6luit ze altijd direct als het begint te schemeren; het zijn yzeren blinden. Meneer heeft ze laten maken in plaats van de houten. Prachtig, zei Dick. Ik denk wel dat we Garth zullen kunnen uitlachen, maar we moe ten ons toch op zijn eventueel en zelfs waar schijnlijk bezoek voorbereiden. Er staat voor mij veel op het spel, Roberts, het zou een onbe schrijflijke tegenslag \pot mij zijn, als hy er in slaagde achter die stalen deur te komen. Vanavond ga ik niet meer uit, Roberts. Je kunt wel sluiten. En Dick ging terug naar de Eiken Zaal en begon een systematisch onderzoek van de eikenhouten paneelen èn den vloer. Tot mid dernacht zette hij dat onderzoek voort. HOOFDSTUK XXI Een spoor gevonden. Op die manier is het lijk waarschijnlijk verdwenen, betoogde de hoofdinspecteur van politie tegen Armstrong. Nu begint het duide lijk te worden. Het perceel Mordaunt Road no. 13 mocht zich sinds de ontdekking van den moord in een geweldige belangstelling van de zijde van het publiek verheugen en heel den dag ston den groepjes druk-redeneerende menschen naar het huis te staren. We weten dat Mardyke kort vóór negen uur doodgeschoten ie; we weten ook, dat toen even daarna de politie het huis binnenkwam, er geen spoor meer van hem te bekennen was, vervolgde de inspecteur. Vanmorgen is hij hier weer op een even onbegrypelijke ma nier teruggevonden als waarop hy gisteren verdwenen was. De vraag is; waar hebben ze hem heengebracht? De vraag hoe het lichaam uit het huis ver dwenen was scheen beantwoord te zijn, want de inspecteur en dokter Armstrong hadden ont dekt, dat er een verbinding bestond met het belendende onbewoonde hui®. Naast den schoorsteenmantel was een diepe kast, even als in het andere huis en in den steenen achterwand daarvan was een opening van ongeveer twee voet in het vierkant, die ver borgen was door een deur, die tnet hetzelfde behangsel-papier beplakt was als de rest van den achterwand van de kast en die alleen bij nauwkeurig bekijken zichtbaar werd. Ik zou wel eens willen weten wanneer dat gemaakt is en met welk doel? zei de in specteur. Waarschijnlijk om „Baron Jim" van dienst te zijn bij zijn obscure spelletjes. Wij moeten informeeren wie de eigenaar van 't huis is of hij van het beetaan van deze ver binding op de hoogte is. Het zou me niets verbazen als „Baron Jim" beide huizen ge huurd heeft, om in het belendende de vrye hand te hebben. Het is anders wel eigenaar dig dat de huisheer zich nog niet heeft laten zien, voegde hij er op nadenkenden toon aan toe. Het was vroeg in den avond. Dokter Arm strong had zyn zuster thuisgebracht na haar onverwacht-tragisch afscheid van Dick. Zijn klesch gevoel zei hem dat het het beste was om Hetty alleen te laten met haar verdriet en daarop was hij, gedreven door zijn bezorgd heid vo<)r Leila March, naar het huis in Mor daunt Road gegaan in de hoop nog iets na ders te kunnen gewaar worden. Dat de vrouw, die Hetty bijna onmiddellijk na het schieten, het leege huis had zien uit rennen. Wynter'» vrouw was, daaraan twij felde hij na Dick's mededeellngen niet meer; zij was in de kamer geweest waar de tragedie zich had afgespoeld; de handschoen bewees dat en dus was zij het waarschijniyk ook ge weest die dat tweede schot gelost had. Daar de muur, die de twee achtertulnet scheidde, te hoog was om er snel overheen te komen, lag het, meende George, voor de hand, dat er een andere verbinding tusschen de beide huizen moest bestaan. Hij was daarom naar den hoofdinspecteur gegaan en had dien zyn veronderstelling mee gedeeld; samen waren zij daarop naar het huis gegaan om de juistheid van Armstrong's theorie te onderzoeken. Het staat dus vrijwel vast dat Mardyke door deap deur is weggedragen, even voordat de politie binnenkwam, concludeerde de In specteur. Maar waar is hij heengebracht? De achterzijde van het onbewoond huis was anders begrensd dat van no. 13 en de andere vijf of zes huizen aan dezen kant van Mor daunt Road. Behalve de poort, die de voor- en achtertui nen van elkaar scheidde, was er een hek in dezen achtertuin, dat echter niet uitkwam in de laan, zooals de achtertuin van no. 13, maar op een open ruimte, die werd gebruikt al» ten nisbaan. De beide mannen liepen den tuin in en de inspecteur sprong over het hek. Hier hebben ze Mardyke overheen ge beurd en verder over het tennisveld naar die poort daarginds gedragen, zei de inspec teur, terwijl zij verder liepen. Het war, een vry hooge poort waarop hij doelde en de deur er In was gesloten. Hal^, wat ls dit? riep hij opeens. Hy had iets opgeraapt en zijn vondst bleek een met bloed bevlekte zakdoek te zijn. In den hoek stond een M. geborduurd. Ik wil wedden dat dit Mardyke's zakdoek is en dan zijn wij op het goede spoor. Ze moeten hem naar deze poort hebben gebracht. De poort is gesloten, maar we zullen er wei over kunnen. Hij is wel niet zoo laag, maar het kan toch. De klimpartij gelukte; zy het met eenige inspanning. Hier beginnen de moeilijkheden, zei de Inspecteur toen ze aan den anderen kant van de gesloten poort stonden, maar we kunnen gerust aannemen, dat Mardyke naar deze laan gedragen is. De poort kwam namelijk uit in een smalle laan, waaraan aan de andere zijde de achter tuinen van groote villa's grensden en elk van deze tuinen had e«n poort of een hek naar de laan. De groote vraag is nu maar, vervolgde de inspecteur, waar ze hem verder hebben heen gebracht. Dit zijn allemaal groote huizen; ze hebben van voren allemaal een oprijlaan en de bewoners zijn vermoedelyk hoogst respec tabele menschen! Maar rechts hebben we een zijlaan, daar grenzen aan je rechterhand de achtertuinen van de huizen'in Tudor Road, en aan den linkerkant de huizen van den weg waar u woont. Zoek nu maar uit waar Mardyke is heengebracht! Ja, waar was MaTdyke heengebracht? Dokter Armstrong zat dien avond in zijn kamer en brak zich nog steeds het hoofd over dit probleem. Hij werd opeens gestoord in zijn overpeinzingen, de kamerdeur ging open en Hetty kwam binnen. Haar bleek, bedroefd ge zicht deed hem pijn; ze was altyd zoo vroolijk en levendig. Ben je bij den inspecteur geweest, George? vroeg ze, terwijl zij voor het raam ging staan, blijkbaar met het doel haar gezicht voor hem te verbergen. Is er nog iets ontdekt, hebben jullie al eenig idee naar welk huis ze je gisteren gebracht hebben? Neen, antwoordde hij vermoeid. Het eenige dat vrywel zeker is, is dat Mardyk# naar het leege huis is gebracht, waar jij di® vrouw uit hebt zien komen. Hebt je haar g0- zicht ook gezien? Neen; ze had een voile voor. Hetty moeet eens weten dat d&t de vrouw was die tusschen haar en Dick stond! dacht George. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10