1 DE 5TRAF DER ZONDE DINSDAG 5 JANUARI Wfl DE BIJBEL ALLEEN BOND VAN R. K. GEMEENTERAADS LEDEN. MINISTER DECKERS. ZWENDEL MET KINDEREN. UIT DE BAKSTEEN INDUSTRIE. - m m. a HET ONTBIJT OP DE VLOERMAT. HOOG WATER IN GRONINGEN. NA DEN MOORD TE RILTHOVEN DE INDISCHE TENTOONSTELLING. LAGE VISCHPRIJZEN. ONVEILIGHEID IN DE MIJNSTREEK. MIJNWERKERSPENSIOENEN. VERVOERVERBOD INGETROKKEN. ROMANO GUARNIERI- DIJKDOORBRAAK. GEVAARLIJKE LOOPLAMP. AANSLAG OP ZIJN VROEGERE VERLOOFDE. OVERREDEN EN GEDOOD lijk aangespoeld. V f' Neen, zegt.... ds. Lingbeek. Hoofd- en bijsaak. Ds. C. A. Lingbeek, die van de Tweede Ka mer naar Urk verhuist, heeft een klaagbrief ontvangen van een lidmaat van het Ned. Herv. Kerkgenootschap over de nieuwe „jeugd, diensten". De predikant reageert daarop als volgt in zijn orgaan „Kerk en Staat": Inzender schrijft: van jeugddiensten en zingende dames lezen wij in den Bijbel niet. Neen vriend, dat is zoo, maar er zijn nog meer dingen, die nergens staan geschreven, maar daarom nog niet verkeerd zijn. Dat kerken torens hebben, en dat de do minee een toga draagt en dat de zang door een orgel wordt begeleid, en dat men rond gaat met een zakje aan een langen stok. dat alles is nergens voorgeschreven. Mag dit dan wel? Och dat zijn bijkomstigheden, die er niets toe doen, als de hoofdzaak maar in orde is Vele lieden echter, ook onder ons, zijn ge. neigd om altoos bijkomstige dingen hoofd, zaak te maken. Dit is niet verstandig. En 't is ook niet Bijbelsch. Van bijkom stige dingen zegt de Schrift: „Een ieder zij in zijn eigen gemoed ten volle overtuigd". 't Is ook gevaarlijk. Want als voor het besef van een Christenmensch bijkomstige dingen hoofdzaak worden dan kan 't niet anders of de waarlijke hoofdzaken worden voor hem bijzaken. En als dan in al de bij. zaken maar aan zijn smaak wordt voldaan, dan laat hij zich in de hoofdzaken allicht knollen voor Citroenen in de hand stoppen. Natuurlijk: wie gesag verwerpt moet zelf maar uitmaken, wat hoofd- en wat bijzaak is. Maar dat is nog niet zoo eenvoudig. Ds. G. Hulsman, hervormd predikant, ver- kondigt temidden van een reeks „ontleenin. gen", welke voor een groot deel kant noch wal raken, in de liberale „Vrijheid", dat het Kerstfeest eigenlijk de vervanging van de feestvreugde voor de Sol Inviotus is en dat „de godin Isis met den kleinen Horus de Ma donna met het Kind (werd)". Is dat hoofd- of bijzaak? Ds. K. F. Proost vertelt aan. religieus-socia listen te Rotterdam: „de kerstgedachte herin nert ons aan de overwinning van den Licht god". Is dat hoofd- of bijzaak? Ds. J. A. ten Bokkel Huinink weigert, tot groote ontsteltenis van ds. van Grieken kin deren van de evangelisatie te Numansdorp te doopen. Is dat hoofd, of bijzaak? Op de vergadering der hervormde broeder schap, 14 Dec. j.l. gehouden, betoogde prof. A. Brouwer: „De leertucht mag alleen geeste lijk van karakter zijn". Maar prof. Haitjema betoogde: „Kerkorde en belijdenis zijn niet te scheiden.... Kerkherstel eischt leertucht. Een belijdende kerk op aarde zal niet zonder leer. tucht kunnen". Hoofdzaak of hijzaak? Och, In de discussie heette het: „Volkskerk is alleen die kerk, die het groote deel van ons volk in zijn verschillende richtingen omvat. Dat moet zij blijven, anders wordt zij onmid dellijk verdrongen door de Katih. Kerk". •Hier schijnt de leer bijzaak te zijn; het aan tal volgelingen hoofdzaak. Maar, waar staat dêst nu in den Bijbel? In den Statenkieskring Leiden. Naar wij vernemen is door bet bestuur van de R.K. Kamercentrale „Leiden" het initiatief genomen tot de oprichting van een bond van R.K. gemeenteraadsleden in den Statenkies kring Leiden. De constitueerende vergadering zal plaats hebben op Zaterdag 16 Januari a.s. des namid dags te drie uur in hotel „Den Burcht" te Lelden. Zijn vertrek naar Ned.-Indië. De Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Dec kers zal Donderdag a.s. te kwart voor 2, verge zeld van zijn adjudant voor de zeemacht, lui tenant ter zee le klasse G. C. Bozuwa, met de Lloyd-rapide van het Hollandsobe Spoorsta tion naar Marseille vertrekken, waar hij zich zooals reeds gemeld is den volgenden dag op de „Sibajak" zal inschepen. Wat gebeurt er met de arbeiders als de fabrieken zijn stopgezet. Het bestuur van den Nederlandschen R.-K. Steenfabrieksarbeidersbond heeft geconfereerd met de drie besturen der arbeidersorganisaties over eventueele steunplannen, wanneer de steenfabrieken in Gelderland, Noord-Brabant, Groningen en Overijsel voor drie maanden wor den stopgezet, in verband met de malaise. Medegedeeld werd, dat door de fabrikanten geen bijzondere steunmaatregelen voor de ge troffen gezinnen waren voorbereid, terwijl ze wel zooveel mogelijk zouden beproeven de vaste arbeiders aan het werk te houden. De besturen der werknemers hebben besloten zich tot de Regeering te wenden, om zoo noo- dig officieelen steun te krijgen. Eenige afge vaardigden zullen met den betrokken minister tn onderhandeling treden. Duizenden Nederlanders opgelicht. De Berlijn&che recherche, aldus het „Vad.", werk op het oogenblik samen met de Neder- landsche wegens het optreden van twee ploe gen zwendelaars, die van adoptiebedrog hun beroep maken. In bekende Nederlandscbe bladen plaatsen deze lui advertenties, berichtende dat een Duitsch kind wordt afgestaan. De vader is officier geweest en de moeder behoort tot een zeer behoorlijke familie. Om bijzondere rede nen mogen de verwanten der ouders niets we ten van de geboorte van het kind en daarom moet de zaak zeer discreet behandeld worden. Een Duitschen bemiddelaar moet poste res tante geschreven worden. Het ig ontzagwekkend hoeveel aanvragen, speciaal van Nederlandscbe families, om het kind binnenkomen. Toen op zoo'n poste-res- tante zending beslag werd gelegd, constateerde de recherche dat in enkele gevallen zich 2000 families hadden gemeld, die het Duitsche kind wilden opnemen. Al die candidaten krijgen een antwoord, waarin 1020 voor de informatie-onkosten wordt gevraagd, want een kind, van zulke ouders kan maar niet aan den eerste den beste worden toevertrouwd. En inderdaad zenden ca. 80 pet. der Nederlandscbe familes dat geld en hoort nooit meer iets. In een ander geval wordt een afkoopsom geëischt, gemiddeld 10.00020.000 Mark. Voor een honderd mark of wat worden arme lieden hun kinderen afhandig gemaakt, dan worden de papieren dier kinderen vervalscht en wor. den zij onder allerlei hoogdravende woorden naar Nederlandsche gezinnen gebracht, die er goed voor betalen. Het verschil tusschen „in koop en verkoop" is voor de zwendelaars. De Duitsche bladen noemen dit adoptie- zwendel, maar wij wijzen er op dat onze wet de adoptie niet kent. V- V Aan de stembus voor den prohibitie-strijd in Finland. Het volk heeft zich met groote meerderheid tegert de prohibitie verklaard. Binnendijken bezweken. Tengevolge van de aanhoudende regens is in het Groninger Oldambt het water zoo geste- gen, dat de gemalen de ontzaglijke hoeveel heden niet kunnen verwerken en het land onderloopt. De landerijen te Eelderwolde en omgeving staan blank, terwijl in het waterschap Duurs- wold onder Siddeburen de dijken zijn bezwe ken. Men heeft maatregelen genomen ter keering van het water. Een Lunapark? Naar wordt medegedeeld, is te 's Hage eem vergadering gehouden van de vereeniging van kermisvakgenooten „Ons Belang" in verband met de behandeling van het crediet voor het koloniaal Paviljoen In den gemeenteraad. De noodzakelijkheid werd naar voren ge bracht om aan de te houden tentoonstelling een Lunapark te verbinden, waardoor ook ge- meentecredieten onnoodig zouden zijn. De stoffelijke overblijfselen naar Indie. De stoffelijke overblijfselen van mevr. Soe- parwi en haar beide kinderen die in Januari 1931 werden vermoord door den Inlandschen bediende Sono en op de Algemeene begraaf plaats te Bilthoven werden ter aarde besteld, zullen binnenkort naar Indië worden overge bracht. De heer Soeparwi zal vermoedelijk 10 Ja nuari per s.s. „Marnix van St. Aldegonde'' van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" naar Indië terugkeeren, nu hij met goed ge volg het examen voor dierenarts heeft afge legd. NATIONAAL CRISIS-COMITé. In de afgeloopen week is door het Natio naal Crisis Comité ontvangen 20.272.55. Op 31 December j.l. sloot de verantwoording van het Comité met een totaal van 351.177.22 ,,'t Wordt hoog tijd, dat het communisme komt". De kapper J. J. M. N. dl T., was in pension hij mej. M. op den Ged. Burgwal te 's Hage- Na een week, bracht de pensionhoudster ver andering in de wijze van ontbijt serveeren, In plaats van dit op de kamer te brengen, zette de juffrouw het serveerblad met brood, thee: enz. op het matje voor de W.C.-deur tegenover do kamer van N. Deze werd daarover zoo boos, dat hij het blad met ontbijt van de trap schopte. Gevolg 6en klacht van de juffrouw wegens vernieling. Gisteren diende deze zaak voor den politie rechter mr. Feith. De juffrouw werd als getuige gehoord en verklaarde deze ongewone wijze van serveeren te hebben aangewend, omdat zij liever niet bij N op de kamer kwam. Verdachte riep daarop uit: „o die meisjes tegenwoordig", en zeide voorts dat hij veel last van vrouwen had. „Misschien andersom?" vroeg de politie rechter. De juffrouw elschte 15 schadevergoeding ■voor het gebroken servies, doch de politie ech ter, die meende te weten, dat men die voor werpen tegenwoordig „cadeau" krijgt liet ver dachte taxeeren en deze schatte de waarde op 1.50. Het O.M. waargenomen door mr. N. S. Hoek stra elschte wegens vernieling 25 boete, subs. 20 dagen. Wat zegt n hiervan vroeg de politierechter. „Onzin" zei verdachte en wilde een lang verhaal beginnen, doch mr. Feith wees vonnis en verhoogde de boete tot 35 subsidiair 3 weken hechtenis. „Mooie justitie bier", riep verdachte, ,,'t is prachtig, 't wordt hoog tijd dat het commu nisme komt". BEGRAFENIS EM.-PASTOÖR C. J. BOUMAN 'Onder gróote belangstelling van zijn oud parochianen heeft te Schipluiden de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den Zeereerw. heer C. J. Bouman, emeritus pastoor van Schipluiden. Na de metten en lauden werd Zaterdagmor gen de plechtige H. Mis van Requiem met as sistentie opgedragen door den Hoogeerw. heer Kanunnik A. Th. van Dam. Het zangkoor St. Caecilia voerde de Gregoriaansche gezangen uit onder leiding van den heer J. Boks. Tal van geestelijken woonden de plechtigheid hij, evenals de burgemeester en de secretaris van Schipluiden. Na de H. Mis hield Pastoor J. Moerel van Schipluiden de lijkrede. Nadat de absoute was verricht, werd het stof felijk overschot grafwaarts gedragen door de leden van kerk- en armbestuur en in het pries tergraf bijgezet. Pastoor Moerel verrichtte de liturgische plechtigheden. Wegens de lage vischprijzen werden eerri Maandag de vangsten van enkele stoom trawlers, welke reeds Vrijdag en Zaterdag te IJmuiden binnenkwamen, in den afslag aldaar geveild. Nog waren dien dog de prijzen zeer laag, zoodat ook thans eenige stoomtrawlers met hun aanvoeren bleven liggen tot heden, in de hoop, dat dan een 'betere besomming te maken za] zijn. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind 4 Januari te 15.30 uur aan de pos ten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Attentiesein blijft." Bevolking voldoende beschermd. De heer Maenen had den Minister van Jus titie gevraagd of het hem bekend was, dat de openbare veiligheid in ons grensgebied, met name in de mijnstreek, in den laatsten tijd op onrustbarende wijze wordt bedreigd en ver zocht onverwijld afdoende maatregelen te tref fen tot betere verzekering van de veiligheid der bevolking. In antwoord hierop deelt de heer Donner mede, dat uit een ingesteld onderzoek niet is kunnen blijken, dat de openbare veiligheid in het grensgebied, en wel met name in de mijn streek, in den laatsten tijd op onrustbarende wijze zou worden bedreigd. Evenmin is kunnen blijken, dat in het be doeld gebied het aantal inbraken steeds toe neemt, Belangrijke inbraken komen betrek kelijk weinig voor. Wel komen kleine inbra ken vrjj veelvuldig voor. Dit is echter niet van den laatsten tijd. Voor zoover kon blijken, had er gedurende den. loop van dit jaar in de mijnstreek één schietpartij op de politie bij een inbraak plaats en één bij een vermoedelijke poging tot in braak. De daders zijn onbekend gebleven. Of hierbij vreemdelingen betrokken waren, wat mogelijk is, is dus moeilijk te zeggen. Waar in de mijnstreek vele vreemdelingen wonen en waar deze streek aan en nabij de grenzen is gelegen, worden Inbraken uiteraard meermalen door vreemdelingen gepleegd. In de mijnstreek is voldoende politie aan wezig, doch het spreekt wel vanzelf, dat ook voldoende politietoezicht het plegen van mis drijven niet steeds voorkomt. Mocht blijken, dat de veiligheid der bevolking in de mijn streek niet voldoende verzekerd is, hetgeen tot dusverre niet het geval is, dan zal het treffen van de noodige maatregelen zeker ónder de oogen worden gezien. Het standpunt van de Particuliere mijnen De Staatsmijnen in principe bereid het voorstel van den R. K. Mijnwerkers bond te aanvaarden. De particuliere en Staatsmijnen hebben aan de pensioen-commissie een schrijven verzon den inzake de mijnwerkerspensioenen. De par ticuliere mijnen kunnen geen vrijheid vinden voor de vefbetering der pensioenen een hon ger bedrag beschikbaar te stellen dan de 60 ct. per week en per arbeider, waartoe zij zich on der zekere voorwaarden bereid hebben ver klaard in de vergadering van de pensioencom- missie van 2 December j.l.. Ze refereeren zich aan de in de vergadering gedane mededeelin dat deze bereidverklaring het uiterste ls, waar toe de ondernemingen kunnen gaan. De par ticuliere mijnen teekenen hierbij aan, dat de door haar in aanmerkelijk gunstiger tijden dan de tegenwoordige, gedane toezegging reeds een nieuw te dragen last op haar bedrijven legt en dat zij, indien ze thans in deze moesten be sluiten, stellig niet zoo ver zouden kunnen gaan als een jaar geleden. Ze verklaarden zich overigens bereid het overleg voort te zetten. De Staatsmijnen zien daarentegen in de door den R.-K. Mijnwerkersbond d.d. 16 Au gustus ingediende voorstellen een basis om in de urgente pensioenkwestie tot een oplossing te komen. Hoewel erkennend, dat de omstandigheden uiterst ongeschikt zijn, om nieuwe lasten op het bedrijf te leggen, zijn ze anderszins van oordeel, dat de middelen, noodig om de pen sioenen op een redelijk peil te brengen, ook ln deze tijden door bedrijf en arbeiders gezamen lijk moeten worden opgelost. Waar de bereids toegezegde verhooging voor een behoorlijke pensioenregeling niet voldoen de is gebleken, is-de directie der Staatsmijnen in beginsel bereid het voorstel van den R.-K. Mijnwerkersbond voor haar ondernemingen te aanvaarden. BATAAFSCHE PEROLEUM MIJ. Ontslag personeel, Uitbreiding in Curacao, Naar wij vernemen hebben een 20-tal leden van het personeel der Bataafsche Petroleum Maatschappij tegen 1 Februari en 1 April hun ontslag gekregen. Dit ontslag houdt gedeelte lijk verband met de jaarlfjksche schifting on der het personeel, gedeeltelijk met de vermin dering van werk. Het personeel op Curagao wordt eenigszlns uitgebreid in verband met de opening van een kraak-installatie aldaar. Een 20-tal technici worden daarheen uitgezonden. VEEL ZON EN.... REGEN IN 1931. r- A 1 Blijkens hef voorlóopig overzicht" van het Weer ln December 1931, medegedeeld door het Ko-n. Ned. Met. Inst. te de Btlt, was ge middeld Over'de vijf hoofdstations in December de ochtend temperatuur een hal ven graad Celsius boven normaal. Zij was in de eerste en. tweede dekade respectievelijk iy2 en i/2 gr. te hoog, in de derde ongeveer normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 6den en den 18en, resp. y2 gr. boven en -gr. beneden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was een halve gr. beneden, het gemiddelde mini mum ©en y2 gr. boven normaal. Het aantal dagen met een minimum-temperatuur beneden het vriespunt bedroeg te de Bl-lt 16 tegen 14 normaal. Da neerslag was over het geheele land beneden normaal, in het Zuid-Westen en midden 40 tot 50 pet., in Groningen ongeveer 10 pet., overigens 20 tot 40 pet. 'Te de Bilt werden 33 uren zonneschijn waar genomen tegen 37 normaal. Gemiddeld over li-et gelieele jaar was de temperatuur 3/10 graad te laag, de grootste afwijkingen kwamen voor in Maart met 2.2 gr, benéden, én in November met li/2 gr. boven normaal. De jaarsom vaii dén' neerslag was 3 pet. bovên de normale van 691 m.M. De grootste afwijkingen vertoonden Juli en October, met resp. 43 pet. boven en 38 pet. beneden nor maal. Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofdstations, dat normaal 1476 be draagt, was in het afgeloopen jaar 104 daar boven. De grootste afwijkingen kwamen voot ln Maart en Juli, resp. 92 uur boven en 20 u-ur beneden normaal. De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw heeft, met in gang van 5 Januari 1932, Ingetrokken zijn be schikking van 12 Mei 1931, waarbij werd ver boden het vervoeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varkens naar den kring, omvattende het gedeelte der provincie Limburg gelegen ten Zuiden van de spoorlijn Boxtel Wesel. Einde Januari zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat Romano Guarnieri in Neder- land is gekomen. Zijn vrienden en leerlingen zijn van mee ning, dat deze herdenkingsdag niet onopge merkt mag voorbijgaan. Het is hun plan, op Zaterdag 30 Januari een middagreceptie te organiseeren, om allen gelegenheid te geven, hem de hand te komen drukken, en zij zouden, hem, uit naam van de Nederlanders die in hun leven iets aan Guarnieri hebben te dan- ken, een geschenk en een album met de na men der schenkers willen aanbieden als be. wijs van erkentelijkheid en genegenheid. Mejuffrouw M. Robbers, Atjehstraat 96, Den Haag is secretaresse en de heer W. A. van Leer, Apollolaan 117, Amsterdam postreke ning 56468, penningmeester van het comité. MAMMOETTAND GEVONDEN Onlangs is door een werkman in de buurt van Gothenburg (Zweden) in een zandbank van de rivier Goetaaelv een mammoettand gevon den. Dit is de tweede vondst van dezen aard in dezen rivier. De tand, die 40 c.M. lang is en 10 c.M. middellijn heeft, weegt 4 K.g.. De ouderdom wordt op ongeveer 100.000 jaren geschat, hoewel de meeste Zweedsche geleer den van opvatting zijn, dat mammoets ln Zweden slechts voorgekomen zijn in de laatste ijsperiode, waarvan de tijd ongeveer 500.000 jaar in het verleden moet liggen. Zeven dessa's onder water. BATAVIA, 2 Januari (ANETA). De bedijking van de Tjitaroem-irrigatie in het gebied op de grens tusschen Batavia en /Krawang is over een lengte van 60 Meter door geslagen, als gevolg van de zware bandjirs. De bevolking is ondergebracht in de hooggelegen gedeelten. Er badden geen persoonlijke onge. lukken plaats. Man door den electrischen stroom gedood. Zondagavond begaf de 25-jarige M. de Vries, te Glanerbrug (O.), zich met een loop lamp in zijn kippenhok om de dieren te voe ren. Toen hij zeer lang wegbleef stelde men een onderzoek in en vond men den man dood ln het hok liggen. Het ls gebleken, dat in de looplamp kort sluiting is ontstaan, tengevolge waarvan da heer de Vries is gedood. Hij was gehuwd ea vader van een kind. Meisje door messteken gewond. De dader gearresteerd. Gistermorgen ongeveer half acht heeft zeke re J. K. uit Hollandsche Veld bij Hoogeveen een aanslag gepleegd op zijn vroegere verloof de, mejuffrouw J. St. uit Meppel. Het meisje bekwam messteken in hals ea borst. De toestand van mej. St., die thuis wordt verpleegd, is redelijk wel te noemen. De dadea; is door de marechaussee in arrest gesteld. EEN DIENSTBODE MET Tï MES VERWOND Hoe 'n ex-verioofde optrad G-i ster morgen vervoegde zich aan het perceel Eiklaan 71 te Rijswijk een jongeman van 24 jaar, wonende In Den Haag, die de 18-jarige dienstbode M. H. wenschte te spreken. Nad'ait zij eerst geweigerd had liem te woord te staan, omdat zij juist baar verloving met hem had verbroken, kwam zij tenslotte toch naar de deur. Plotseling hoorden de bewoners van het per ceel een vreeselijk gegil en zagen zij het meisje bloedend aan gelaat en handen de keuken in vluchten. Het bleek dat zij ernstige snijwonden bad gekregen. Onmiddellijk riepen, de bewoners hulp in van 'n drogist die 'n noodverband legde en daarna het meisje naar het Ziekenhuis over bracht. De dader was weggeloopen, doch werd achter volgd door een zoon des huizes, waarna hij door de po-litie kon worden gearresteerd. De verwondingen zijn, volgens De Courant, toegebracht met een scheermes. VIER personen overreden. Zondagavond circa 5 uur wandelden^ Weert, een tweetal paartjes aan de Maaspoort, toen plots een vrachtauto van P. M. J. uit Strampvoy op het viertal inreed. Zekere H., uit Weert, bekwam een zeer ernstige been wonde en een vleeschwonde aan 't hoofd, di verse ontvellingen en verscheurde kleeren. Dr. Roebroek heeft hem verbonden. Ook zekere F. d. B„ uit Nederweert en de dames M. L. N. bekwamen verwondingen en vernielde kleeren. De auto reed door, zonder zich om de getrof fenen te bekommeren. De verdachte werd aangehouden en ln ar rest gesteld- en Te Alphen (N.B.) is de 16-jarige F. B. wegens gladheid van den weg uitgegleden. Direct daar op werd hij door een wagen overreden en ge dood. Gisterenmiddag is tn de Annastraat te Kat- ijk aan Zee het 8-jarige jongetje D. Harte, veld van een vrachtauto gesprongen, waardoor het een der achterwielen over hot hoofd kreeg. Met een ernstlgen schedelbreuk is de jongen naar bet Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij gisterenavond Is overleden. Onder Philippine is het lijk aangespoeld van een ongeveer 50-jarigen man, naar de kleeren enz. aanwijzen, vermoedelijk van Belgische na tionaliteit. Sporen van geweld waren op het lijk niet te zien. 201 DIT HET HAVENLEVEN 'ln de groote stad De kellner herinnerde het zich niet. Hij was bijna overal geweest, in vele hotels, in verschil lende landen. Kan het ook op een schip zijn geweest? meende Jackson. De bediende ontstelde min of meer. Best mogelijk, zeide hij en men kon duidelijk aan' hem merken, dat hij niet wiet, wat hij moest antiwoorden. O, ik ben steward aan boord geweest. Op vOBBdheidene schepen? De kellner rekte zich in zijn volle lengte uit. Hoe kon dat mijnheer zoo Interesseeren? vroeg hij met waardigheid. Neem 't mij niet kwalijk, haastte Jackson eich te antwoorden. Ik verheug mij slechts, als ik op mijn uitgestrekte reizen een bekend gezicht weerzie en nu wou Ik maar eens weten, of gij mij Wellicht niet reeds ergens anders hefbt bediend. Mijnheer is wel vriendelijk, gaf de kell ner nog altoos ietwat wantrouwend ten ant woord. Him, zeide de detective en legde peinzend den wijsvinger tegen zijn voorhoofd. Eensklaps sprong hij op. Daar héb ik het! riep bij nit. Op het schip (ran kapitein Kruger! Een oogenblik daarna had de detective ge legenheid de koelbloedigheid van den man te bewonderen. Aleen een scherp opmerker had |mnnea waarnemen, dat het gelaat van den bediende eerst vluchtig rood en toen bleek werd. Doch 't was als een bliksemstraal, en toen was het weer voorbij. De man bleef uiterlijk doodbedaard. Kapitein Kruger? Dien ken Ik niet, mijnheer De detective klopte den bediende goedhartig op den schouder. Kom, kom, zeide hij. M'n oude vriend Tom Kruger heeft mij pas tien mtnuten gele den zelf verteld, dat hij u hier ontmoet had ®n gij hem hebt gegroet. Hij acntte oat zeer onvoorzichtig en hield zich dan ook, als ef hij u ln 't geheel niet kende. Wat?! riep de kellner uit. heeft Tom Kruger dat gezegd? Nu, zie je wel! lachtte de detective. Nu kent ge hem opeens! De -bediende beet zich op de lippen. Hij wist blijkbaar niet. wat hij er van denken -moest. Nu, als hij het u gezegd beert, zeide bij lachend, doch niet op zijn gemak. Hij heeft mij nog meer verteld. Dat was natuurlijk maar -een scnot op goed- geluk af, om te verschrikken, maar -het scheen getroffen te hebben; want nu werd de kellner zichtbaar ongerust. De kleine muiterij kwam hem voor den geest. Zou Tom Kruger, om hem kwijt te worden, het hebben verraden? Want dat hij hier te doen had met een gewoon bezoeker, dat geloofde de -bediemie niet meer. Wat kan Tom Kruger van mij gezegd hebben? bracht hij lachend uit. Dat weet gij even goed als Ik, vrindlief. En nu wil ik iwwat zeggen De detective raaide zijn penning te voor schijn, dat kleine ronde metalen plaatje, den schrik van eiken misdadiger. Ik ben agent der geheime politie: mijn naam Is Dick Jackson. Misschien hebt gij wel eens van mij gehoord. De kellner had inderdaad reeds van Dick Jackson gehoord. Hij was niet bijster op z'n gemak. Wat Tom Krugetr, mijn oude vried.n mij van u verteld heeft, dat weet gij zelf, ging de detective voort, maar ik wil u nog iets zeg genen terwijl hij den -man scherp en onafgebroken aankeek, jij hebt de juweelen van den vorst gestolen, m'n waarde. De kellner maakte een bliksemsnelle bewe ging naar zijn he opzak, maar Jackson pakte vlug zijn beide polsgewrichten beet en hield die als in een ijzeren bankschroer geklemd. Met Uit handgebaar alleen heb Jij je reeds verraden, zeide hij. Als jij je nu kalm en be daard houdt, dan beloof ik je, dat Je niets zal geschieden. De kellner keek spreker wantrouwend aan. Ik beloof hel je op eerewoord, herhaalde de detective met nadruk. Wees toon verstan dig! Aan jou-w persoon is niets gelegen; wij willen alleen maar de j-u-weelen. Toen liet hij hem los. Maar geen draaierijtjes! waarschuwde hij nogmaals, anders heb je a-lies te verliezen en niets te winnen. Dat scheen de andere in te zien. Zeg dan, wat gij verlangt, bromde hij. Eenvoudig dit: Je geeft ons de gestolen juweelen van den vorst terug. Of heb je ze reeds ta gelde gemaakt? Neen, nog niet. De kerel zon gaarne dat woord herroepen hebben, doch daartoe was het te laat. Dus nog niet, zeide de detective bedaard. Dat Is zeer goed. Jij moet ons derhalve do juweelen teruggeven eD binnen drie uren uit Robtwdam verdwenen zijn. En opdat je zien kunt, dat wij het goed met je meenen, zullen wij je vijfhonderd gulden reisgeld geven. Vindt je da-t goed Het is jammer, zeide de Misdadiger, en er kwam een diepe zucht uit zijn borat, die ia de-ze omstandigheden wel wat grappig werkte, 't Is jammer, maar ik moet wel tevreden zijn, dat het zóó afloopt. Hij dacht een oogenblik ha. - Goed! zeide hij dan vastberaden. Ik neem er genoegen mee! Maar één verzoek moet u mij nog toestaan. U heeft een groot-en naam als detective. Maar alle dingen moeten toch ergens beginnen, Hoe zij-t gij te weten gekomen, dat ik den diefstal héb begaan? Jackson glimlachte fijntjes. Eigenlijk dacht ik, dat je leeper was, antwoordde, hij. Je had het wél kunnen raden. Maar als je het dan nog niet weet, wil ik bet je zeggen. Eén kleine, welberekende, kunstmatige pauze. En dan: Tom Kruger heeft je verraden. Die wist het evenwel niet! riep de ander verbaasd. Maar hij vermoedde het. Hij kende je immers door en door. Dat hij mijn 'boezem vriend is, heb ik je reeds gezegd. Toen tk hem van den diefstal in 't hotel verteloe, zeide hij: Ik wed, dat het niemand anders i3 geweest, dan mijn oude vriend, de nieuwe kenner. En listig met zijn eene oog knippend, voegde hij er bij: Hij heeft zeker een bijzondere reden, om jou onschadelijk te maken. De kellner stiet een woeste vloek uit. Dat zou ik meenen! riep hij. Maar hij is nog lang niet van Jan Snippel at! Jackson wenschte zich zelf hewnelijk gelulk, zoo gemakkelijk den naam van den man te hebben vernomen. Juist, Jan Snippel, zoo heeft hij je ge noemd, en allerlei leelijks van je verteld. .Van die muiterij, lië? Precies, zeide de detective. In. elk geval genoeg, om je voor langen tijd achter de tralies te brengen. Maar, veegde hij er spoedig i bij, om den ander geen vrees aan te jagen, maar ik heb er geen belang bij, tets van dien aard te doe-n. Overigens heb je mijn woord. Het is ons er om te doen, den goeuen naam van dit hotel te waarborgen. Aha! zeide de misdadiger, die nu begon te begrijpen, waarom de detective zoo han delde. Hij gevoelde zich nu veilig. En nu eerst waagde 'hij het, zijn hart door tal van vloeken lucht te geven. Indien Tom Kruger ook maar door het honderdste gedeelte getroffen ware, van hetgeen Snippel hem in 'n paar seconden toe wenschte, zou hij afgrijselijk nebben ge leden. Maar van die mooie passagiersgcsohiede- nis heeft hij u zeker niets verteld, hê? vroeg hij giftig. Neen, dat niet, antwoordde de detective. Wat is dat voor een geschiedenis? Ja, dat wiil ik graag gelooven! hernam Jan boosaardig. U weet toch, dat de „Huls Oranje" jg verbrand? De detective knikte bevestigend. Hendrik, die meer op den achtergrond zat, pakte van op gewondenheid de zitting van zijn stoel met beide handen vast. Hij heeft mij als passagier meegenomen; gaf mij daarvoor vijfhonderd gulden, en zeide mij, dat het schip in volle zee zou verbranden, doah Ik, evengoed als de anderen, zou gered worden. Wanneer ik aan land kwam, moest ik mij uit de voeten maken. Niemand mocht weten, dat tk gered was. Het moest heeten, dat tk verbrand was, Zoo, zoo! zeide de detective. En met welk doel? Jan haalde zijn schouders op. Dat weet ik niet, maar een edel doel zal het wel niet geweest zijn. Er ontstond een kleine pauze; toen zeide de detective peinaenrt; Ik schijn mij ln mU-n vriend Tom Kruger toch vreeselijk vergis-t te hébben. Hij lijkt mij een doortrapte schurk te Zijn! Nou of ie! stemde Jan met overtuiging in. Wederom een pauze, en toen scheen Jackson een ingeving te krijgen. Hoor eens, Jan Snippel, zeye ^IJ, zou jij je op kapitein Kruger willen wreken? Dat 1116 een groot genoegen doen, sista Jan- Welnu, was de detective van meening, da-a wilde ik je wat zeggen: Ga nu met mij mee; morgan brengen wij den kapitein Kruger een bezoek, of wij laten hem roe-pen en dan zeg je hem vierkant in zijn gezicht, wat Je mij daar zooeven verteld hebt. Jan keek de detective wantrouwend aan. Nu, al-s je plet wilt, je hoeft niet, zei Jackson- Ik dacht maar, dat het je voldoening zou geven. Dat is ook zoo, stemde Jan toe. dat jg oolk zoo, maar wat heeft u daaraan? Ah zoo! Je twijfelt aan mijn renveegTede- nen, lachte de detective vroolifk- Wel, alleen maar een kerel ontmaskeren, dlien ik tot nu toe als een fatsoenlijk man heD nesctiouwd. Gij zelf kunt volkomen gerust zijn. Wij zullen er ons wél voor wachten, je overigens zeer handig volbracht zaakje aan de groote klok te hangen. En toen Jan nog aarzelde, voegde de detec tive er bij Ik verhoog de vijfhonderd gulden tot duizend, als Je mij morgen volgt. Morgenimi-*. dag heb je dan Rotterdam verlate^. Dat pakte. (Wordt vervdg4|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6