m OUD EN NIEUW TE BERLIJN. EEN GROOT JOURNALIST. VAN HET INDISCHE LEVEN. IRfc Een locomotie venfabriek WOENSDAG 6 JANTTART 1982 VIAAR 1529 FLESSCHEN CHAMPAGNE. DE HALLOREN OP BEZOEK. DE PAUS EN ITALIE'S KONING. Paus-orde overhandigd MISSEN VOOR DEN VREDE. TURKIJE EN ITALIe. mm DOOR EEN GRAFSTEEN GEDOOD. DE OUSTRIC-AFFAIRE. C P. SCOTT. DE „MANCHESTER GUARDIAN" Een journalistiek orkest. MINISTERCRISIS IN JOEGO-SLAVIE. ABT LARDI. f RUSLAND EN FINLAND. BRUTALE INBRAAK TE BAZEL. C. P. Scotr. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Het signaal-servet. Van onzen correspondent J. BERLIJN, 2 Januari 1932. Berlijn ia gisteren, Tvat men hier een Schickalsjahr pleegt t noemen, binnen ge stevend. Zoowel wat binnenlandse!» als buiten landse!» politiek betreft kookt en borrelt het Ihier, dat het een lust is en heerecht het arenuwprikkelende gevoel, dat alles aan een zijden draadje hangt. Bovendien is elk burger op de meest directe wijze in de aangelegenheid betrokken. Hij, die nog wat bezit, loopt be duidend kans dit jaar zijn beetje nog te ver liezen, terwijl bij heen, die van alle aardsc.be bezit bereids gespeend is, de vraag wringt, hoeveel keeren hij in 1932 te eten zal hebben. In het licht van dit alles bezien was de kane tamelijk aanzienlijk, dat het groote jubel, en joolleest van het jaar, de nacht van Sint Sylvester, in heelemaal geen stemming gevierd zou gaan worden. Het is nu echter al vast te stellen, dat dit sombere vooruitzicht niet in vervulling is gegaan. De Berlijner althans heeft zich zijn tradltioneele oudejaars- prel niet laten ontnemen. Hij verstaat blijk- haar de groote levenskunst zich de zorgen buiten de bedgordijnen te houden en dank aan deze kracht heeft hij maar een beetje minder spektakel op het middernachtelijk uur van 31 December 1931 gemaakt dan zulks gewoonlijk het geval is. De goede, oude zede getrouw, was de kern van de pret op het krulsingspunt van de half failliete Linden en de heelemaal failliete Priedrichstrasse gelegd en daar werden voor een verrel uurs alle zorgen en verdriet ver geten. Het vuurwerk siste en knalde er even lustig ais ooit te voren; oor verdoekend lawaai legde sprekende getuigenis af van de gedegen kwaliteit der toeters en mondharmonika's; de serpentines flitsten door het luchtruim en overdekten de bladerlooae boomen met verblin dende kleuren en dwars óver alle politieke en andere tegenstellingen heen, werd in onlet- valsch Retlijnsoh accent de broederschap van al le menschen gevierd, zij 't dan al, dat door deze demonstraties een aanzienlijke hoeveelheid galgenhumor gemengd was. Wat de koffiehuizen, de restaurants en aan verwante lokalen betreft, schijnen de zeer dure goede zaken gemaakt te hebben. Alle andere (heb!>en tjokvol gezeten en er heerschte aller wegen een vroolijke stemming, behalve bij de kellners, die onder de bedrijven door een gevoel hadden als speelden zij mee in een feestopvoering van de Sdhoone Slaapster in (het Bosch. In etablissementen, waar vroeger op Sylveeternacht elk bezoeker zich overat en gis tegengif twee of drie flesechett champagne innam om van de reet maar te zwijgen, be stelde men nu met z'n zessen een bescheiden dyiacjhbowl van een liter inhoud en daarop vastte men tot het morgengrauwen toe. Maar gelijk gezegd, de stemming leed onder deze Spartaanse!» Sylvesterviering in geenen deele en het gejoel en geschater waren geen oogen- hlik van de lucht. Misschien is hier wel het juiste punt bereikt om een weinig internationale staathuishoud kunde in het geval te interpoleeren. Dm in den geest van de Sylvestervreugde te blijven moet 't natuurlijk over champagne gaan, maar vermits dit nobele vocht een zeer beduidend handelsartikel uitmaakt, mag het niet over het hoofd gezien worden. Duitschland dekt zijn be hoefte aan champagne, (welke niet met Duit schen Sekt verwisseld moet worden) voor 99 pet. uit Frankrijk. Maar nu kan men aan het stroomen van dezeh wijn over de grenzett heen duidelijk vaststellen, hoe zware verliezen de Franschen lijden' bij den slechten gang van zaken in hun nabuurland. Volgens oude gewoonte slaan de Duitsche wijngroothandelaran hun Sylvester-champagne ongeveer in de maand November in. Maar ml werden er in November 1931 door heel Dtiitsch iand met zijn zestig millioen inwoners slechts I539 flessehen champagne in Frankrijk gekocht. Vijftienhonderd flesschen schnimwijn; ziedaar de totale behoefte aan dit feestartikel bij een volk. dat op het gebied van geld uitgeven en feestvieren nooit krenterig geweest is. In 1929 Was dat cijfer ai op 15.849 gezakt; nog een jaar later op 8682 om nu het laagterecord van 1500 bereikt te hebben. Het is niet onmoge lijk dat in een ver verschiet economisch aan gelegde historici de verzakking van het Duit sche rijk bij de jaarwisseling van 1931/32 niet klaarder zulten wéten te schilderen dan door da weergave van deze getallen. Om nog even bij de chanipngne-cijfei's te blijven, bedroeg de invoer ervan, in flesschen geteld, in de eerste elf maanden van 1927 nog 198.000 stuks. Geleidelijk gaat dit cijfer nu omlaag om In 1931 op 46.000 terecht te komen. Maar om weer bij de feestvreugde terug te keeren, heeft de politie haar handen ditmaal een beetje beter gevuld gehad dan zulks haar gewoonte was. Inderdaad ze heeft 541 feest vierders naar het bureau gebracht tegen maar 381 verleden jaar. Maar dat komt hoofdzake lijk, wijl ze veel talrijker ten tooneele versche nen was dan anders. Verleden jaar werd in den Oudejaarsnacht een politieke moord be gaan. welke juist, in deze dagen voor de vier schaar behandeld wordt en welke behandeling nog al wat stof opjaagt. Om herinnerings excessen te voorkomen was daarom schier het gansche politiecorps gealarmeerd en daaraan is wel de stijging dor arrestaties te danken. De wetsovertredingen waren echtei* alle onbe- teekenend, met uitzondering van de faits et gestes van opvallend veel zakkenrollers, maar wanneer men deze heeren buiten rekening laat, iceft Berlijn in geen jaren zulk een ordelijk n vreedzaam Oude Jaar gevierd ais in 1931/32. Nog voor de laatste tonen van het feest ge- el verklonken zijn en op een uu-r, waarop Irijke jubelaars er pas aan beginnen te den- n zich nit t» kieeden en hun legerstede op zoeken, begint het hoofd van Staat er juist - ver te denken zijn rok aan te trekken en zijn leooraties uit haar doosjes te halen ten einde de war» taak van den dag gelaten op de schouders te nemen. De rijkspresident ont vangt reeds tamelijk vroeg in den ochtend van ien eersten Januari, eerst het corps diploma- 'que, dan de regeering, vervolgens deputaties rn het parlement, van de rijksweer, van de ot, van de rijkss-poorwegen, enz., en al die tegenwooi'digers spreken redevoeringen uit, fce weer beantwoord moeten worden en die woorden hebben vaak een strekking, die zeer ■•er draagt. -an het beweeg waaraan het rijkspresiden- zülels in de Wilhelmstrasse als aohteTgrond f -y t werd tot nu toe door de Berlijners maar weinig aandacht geschonken. Eén paar verlate feestgangers die toevallig voorbij kwamen, sloegen het aankomen van auto's met hun verglaasde oogen een wijle goede, maar daar ze niets van deze parade meer begrepen, zoch ten ze ijlings de uitgestrekte armen van hun huisgoden en godinnen maar weer op. Gisteren was dat echter anders, want gis teren kwamen voor het eerst sedert 1914 de Halloren hun opwachting weer eens bij 't hoofd van staat maken. De Halloren zijn de laatste overblijfselen van 'n oerouden taaien volksstam, die rondom Halile gewoond heeft en daar In de zoutgroeven werkte. Deze lieden hebben alle golven van het Europeesche lot ongedeerd doorstaan. Zij hebben de Romêinsche, de Ger- maansche, de Slavische invasies op zien komen en weer zien weg ebben, maar zij bleven zich altijd gelijk en wisten uiteindelijke uitroeiing altijd te Voorkomen. Zij hadden de gave in elk conflict rondom Halle dadelijk uit te visschen, wie de sterkste was van de tegen elkaar opböt- sende partijen en daarmede heulden zij dan tot een andere, nog machtiger weer kwam op dagen Dit heulen bestond o.a. daarin, dat Zij den baas van den dag 'n soort léénhulde pleeg den té brengen van zout, gezouten eieren en zulk soort dingen Ze Zouden daartoe 'n deputa tie in de oude eerbiedwaardige kleederdracht der Hallóren naar het paleis van den baas van den dag <en deze kwitteerde vroeger met een rijpaard en met zilveren geschenken, welke in den loop der jaren tot een waar vermogen aangegroeiden. In de laatste jaren is er echter erg de klad gekomen in de Halloren. Door inteelt is sterke degeneratie ingetreden; de zilveren achat Is grootendeels naar de maan en de eenmaal on afhankelijke Halloren zijn nu badmeesters ge worden aan de zwemschool van Halle en oefe nen dergeiijke bedrijven uit. En hun zin vóór den held van den dag schijnt heelemaal ver dampt te zijn, want ze hebben van 1914 tot 1932 noodig gehad om te begrijpen dat de keizer uitgediend heeft en dat er nu weer eens een ander den scepetr zwaait over de zoutvel- den van Halle. Maar ze hebben dat begrip nu toch gekregen en op grond daarvan hebben ze gisteren voor het eerst in de geschiedenis hun opwachting gemaakt bij een president van de Duitsche republiek. En vele duizenden Duit- eohers hebben daarvan getuigen willen zijn en begaven zich daarom al vroegtijdig naar de poorten van Hindenburgs -behuizing. Daar aangekomen werden ze eerstens getrac- teerd op het optrekken van de wacht. In het eoldatenlooze Duitschland is een peleton, onder commimdo van een luitenant, daartoe al vol doende, maar Hindenburg, die eens over mil- lioenen het bevel voerde laat 't zich toch niet nemen om op de stoep te gaan staan, de 2 sec ties in den paradepas Voorbij te laten marchee- ren en dan de melding van den luitenant in ontvangst te nemen. Deze laatste -heeft daarna een spannend be drijf uit te oefenen. Hij moet er namelijk voor zorgen, dat de trom geroffeld en de geweren gepresenteerd worden, precies in de mate als het protocol dat voorschrijft. En wee de onge lukkige, zoo hij bij het verschijnen van een boodschapper de trom laat zwijgen of zoo hij het geweer presenteert voor den chocoladen ver tegenwoordiger van een .centraal-Amerikaan- sche republiek. Vroeger werd de luitenant In zijn taak bij gestaan door een ambtenaar van het departe ment van buitenlandsche zaken. Deze wapende zich met een goed geheugen en een presidente- lijk servet en daarmede ging hij in hinderlaag liggen. Door zijn geheugen ken-de hij de auto- nummers van alle ambassadeurs, gezanten, enz. uit het hoofd. En door Mink met zijn servet te zwaaien gaf hij aan den zweetenden luitenant de signalen, welke deze behoefde om elk bezoe ker de eerbewijzen te doen geworden, waarop hij volgens zijn rang aanspraak kan maken. Dat servet heeft in 1931 eoliter voor de laatste maal gewapperd. Men heeft 't te patriarchaal en te huishoudelijk gevonden. En daarom heeft men het afgeschaft. De hinderlaag is echter ge bleven en daarin ligt de snoode verrader van buitenlandse!» zaken nog steeds op zijn buit te loeren. Maar hij heeft nu in zijn bereik een paar electrische knopjes, welke met gekleurde lam pen in verbinding staan en naar mate deze op flikkeren weet de bevelvoerende luitenant, wel ke bevelen hij aan zijn tamboer en zijn soldaten uit te deelen heeft. Waaruit men zien kan, dat ondanks allé malaise de vooruitgang van het meöschelijk geslacht nog niet in zijn vaart gestremd is. Men seint ons uit Rome dt. 5 dezer: De apostolische nuntius in Italië mgr. Bor- gongini-Duea is vandaag in particuliere audi ëntie ontvangen door koning Victor Emmanuel, waarbij hij dezen het eereteeken Van dé hoog ste Christusorde overhandigde, hetwelk de Paus onlangs aan den koning heeft verleend Dezelfde orde verleende de Paus Ook aan kroonprins Umberto, Wien dezer dagen de nuntius eveneens het eereteeken zal overhan digen. Onze correspondent te Parijs meldt; In dé meeste Fransolie bisdommen zijn nu maandelijkse!» H. Missen voor den vrede in gesteld. Te Lourdes zal mgr. Geriier zelf eiken eersten Zaterdag van de maand het H. Mis offer voor die intentie opdragen aan het al taar bij de Grot. ANGORA, 5 Janüari. (R.O.) De conventie tot vaststelling van de grens tef Zéé tusschèn Turkije en Italië Is heden door den TurkSchen minister van buitenlandsche zaken en den Italiaanschem ambassadeur geteekend. De conventie maakt een einde aan het ge schil, dat bestaat ten aanzien van eenigê eilanden en eilandjes langs de kust vail Ana- tolië en het eiland Castel Meriso. NOG JUIST OP TUD De desperado Harry Young, die dezer dagen met zijn broer en nog eenige andere bandieten zes agenten in den staat Missouri neerschoot, heeft kans gezien, tijdens zijn vlucht, een be zoek te bren-gen aan het huis van zijn zusters tè Houston in den staat Texas. Hij verliet het -huis, vier minuten, voordat de politie arriveerde. HIJ vluchtte met een auto en kon nog niet gepakt worden. BOCHUM, 5 Januari (W.B.) Op het expost- tieterrein van een beeldhouwer had gister avond een tragisch ongeval plaats. Een zevenjarige scholier betrad met zijn twaalfjarig broertje het terrein. Plotseling werd hij door een neerstortenden grafsteen tegen den grond geworpen en kwam met zijn hoofd terecht onder de-n steen. Zijn oudere broertje zag geen kans, hem uit zijn benarde positie te bevrijden en riep naar de nabijgelegen ouderlijke woning om hulp. Toen familieleden toesnelden, bleek het jongetje echter reeds overleden te zijn. Hier werd de Nieuwjaarsrede van presl dent von Hindenburg gestoord. Oustric veroordeeld. PARIJS, 5 Januari. (N.T.A.) De Parijsche rechtbank veroordeelde vandaag den bankier Oustric tot achttien maanden gevangenisstraf. Hierbij werd als bewezen beschouwd, dat Oustric van dei. aandeelen van een door hem gecontroleerde schoenfabriek 70.000 stuks te zijnen gunste heeft achtergehouden. TROTZKI'S AANHANG IN RUSLAND. MOSCOU, via KOWNO, 4 Januari (V. D.). Officieel wordt medegedeeld, dat.dén lOden Februari 1932 de centrale controle-commissie van de communistische partij te Moskou zal bijeenkomen. Zij zal bespreken, welke bijzondere maatrege len zullen moeten worden genomen in den strijd tegen het Trotzkisme. {Van onzen correspondent). De reden van liet kabinets-aftreden. BELGRADO, 4 Januari. (H.N.) Het kabi- net-Ziwkowitsj is afgetreden. De minister president geeft als reden voor dit besluit op, dat het kabinet na de afkondiging Van de grondwet in September J.l. en na de parle mentsverkiezingen zijn taak ten einde heeft gebracht. Zlwkowitsj is 2 jaar lang als minister-pre sident in functie geweest,, hoewel het kabinet in den afgeloopen herfst gereorganiseerd is. Na zijn optreden als minister-president in Januari 1939 werd het parlement ontbonden en de groudwet buiten werking gesteld, waar na een tijd van dictatuur volgde, die in Sep tember jl. echter eindigde met de invoering van een nieuwe grondwet, waarmede de op positie echter niet tevreden is, zoodat deze ook aan de verkiezingen geen deel heeft ge nomen. BELGRADO, 5 Januari. (W. B.) De koning heeft de ontslag-aanvraag van het kabinet aan vaard en den aftredenden minister-president, generaal Zivkowitsj, met de samenstelling Van een nieuw kabinet belast. Men seint ons uit Rome dt. g dezer: Vandaag Is hier de algemeene abt der re guliere Lateraansche kanunniken. Lardi, die consultor der H. Congregatie voor de Ooster se lie Kerk was en zeer actief deelnam aan de Katholieke actie, overleden. HELSINGFORS, 5 Januari (W.B.) Op uit- noodiging van de Finsche regeering zijn hier gisteren besprekingen gevoerd over het af sluiten van een Finsch-Russisch non-agressie pact. Maandagochtend werd in een juweliers- winkel te Bazel ingebroken. Uit de etalage werden,, behalve kostbare ringen, dertig gou den horloges gestolen. De totale waarde van den bult der dieven bedraagt ongeveer vijftigduizend Zwltsersche franca. Londen, 4 Januari 1932 Soms leest gij in een biografie van een be kend staatsman dat hij ook als journalist groo te beteekenis heeft. In den regel wordt gij dan misleid door een of anderen welmeenenden dagbladschrijver, wiens eenigszins valsche pro fessioneel ijdelheid hem ertoe brengt befaam de staatslieden bu zijn eigen „vak" in te deelen. Hij spreekt dan van „journalist", terwijl hij had moeten zeggen „publicist". Ik beweer niet, dat dit iets hoogers is; maar het is in ieder geval iets anders. Vooral in Frankrijk worden de leidende staatslieden en politici tevens voor jour nalist gesleten. Zij houden er zoo moge lijk hun eigen „journal d'opinion" op na, te Parijs of in de provincie, en Schrijven daarin de hoofdartikelen. Of wel zij zijn „directeur politique" of hebben er een onder hun orders. De krant is voor hen geen doel, doch middel Zij zijn in het geheel geen journalisten (of schoon Glemenceau jaren lang van zijn pen heeft moeten leven), doch politici, die een po litieke circulaire laten drukken op dezelfde manier als de fijne-vleeschwaren-handelaar een prijscourant uitgeeft. Ook in ons land zijn verscheidene staatslie den van beteekenis geweest, die de politieke leiding hadden van dag- of weekbladen, Enke len hunner waren zelfs grootmeesters in da kunst der journalistiek. Ook voor hen was de krant slechts middel niet doel. De journalis tiek is een beroep dat den beelen man eischt. Het is geen neven-functie van parlementsleden en oud-ministers, wier politieke reputatie aan hun artikelen menigmaal een waarde verleer nen, welke dezen in journalistieken zin volko men ontberen. Dat veel staatslieden, politici, professoren, economen schrijven kunnen, is een onweerleg1 baar feit; dat zeer weinigen hunner journa listiek schrijven kunnen, wordt even onweer legbaar verscheidene malen per week bewezen. Slechts zeer enkelen hunner zouden, indien zij hun roeping niet misgeloopen waren door in de politiek te gaan, zeer groote journalis ten geworden zijn, maar dit zou dan misschien nooit aan het licht gekomen zijn, daar een ander dan hun plaats in de politiek en bijge volg in de hoofdartikelen-kolommen zou heb ben ingenomen. Er zijn in elk land heel weinig Journalisten, wier professioneels grootheid zich verheft ho ven den lof, vervat in zilve- ren-jubilé toe spraken wei nig journalis ten, die of schoon uitslui tend journalist, en hun collega's geen oneerlijke concurrentie aandoend mèt kamerlidmaat schappen en professoraten, door hun in vloed en status volkomen de gelijken zijn van staatslieden en regeerders. Zulk een Journalist was de beroemde De Latte van de „Tifnês", die machtiger was dan bijna elke minister of staatssecretaris van zijn tijd. Een journalist heeft heel weinig belang bij een minister, maar een minister kan heel veel belang hebben bij een journalist. Minis ters vergeten dit wel eens (zoo zij het ooit ge weten hebben) hetgeen te verontschuldigen ls.: Journalisten vergeten het bijna steeds, hetgeeil niet te verontschuldigen is. Een even- groote macht als De Lane is de op den eersten dag van het jaar overleden C- P. Scott, de „Manchester Guardian", geweest. Neen, ik vergat hier niet bet woord „hoofd redacteur", „directeur", „president-commissa ris" of derde verslaggever te schrijven. C. P. Soott was de .Manchester Guardian", Hij. was een groot staatsman, gelijk de „Manchester Guardian" een groot staats man is. Hij heeft eens, lang geleden, in het parle ment gezeten, en was, geloof ik, een misluk king. Deze episode telt in het geheel niet mee. Hij was eén groot staatsman als leider van een groot politiek orgaan. Dank zij dé grootheid van dat orgaan? Dat is gemakkelijk! Neen, niet dank zij de grootheid van dat or gaan. De „Gardian" was een provincieblaadje, toen Scott eraan verbonden werd, bijna 60 ja ren geleden. Hij was het die er een wereldor gaan van maakte. Er zijn waarschijnlijk En- gelsche provincie-bladen met een 'grootere op lage, met hoogér inkomen aan advertenties. Maar alleen de „Guardian" is een blad van den eerstén rang, van dezelfde orde als „Times" of „Daily Telegraph". Men behoeft met de politiek van de „Guar dian" niet in te stemmen om te erkennen dat geen Engelsch blad zich met haar meten kan in zuiverheid van stijl en taal. Elk nummer van de „Guardian" is een letterkundig arse naal. Niet alleen artikelen over kunst en lit teratuur, en necrologieën, worden te Manches ter in Zondagsgewaad gestoken, terwijl poli tiek, handel, -sport zich met sjofele huisjasjes behelpen moeten. De „Guardian" is een dagelijkscho hulde aan de taal van Shakespeare en Byron. Scott was een groot schrijver. Maar hij koos gedurende zijn langen loopbaan de jonge man nen uit, die voorbestemd waren eveneens groote schrijvers te worden. Hij leidde hen, vormde hen, voedde hen op. Zoo vormde hij een journalistiek orkest, ge lijk er geen tweede bestaat. Kunstenaar van het woord, wist hij de kun stenaren die onder hem werkten, te eerbiedi gen. Geen medewerker van de „Guardian" be hoefde ooit te vreezen, dat uit zijn werk één regel geschrapt zou worden, zelfs al was de groote man het met den inhoud niet eens. Scott immers wist, hoe fnuikend de invloed Is van het verminken (zelfs in den vorm van ver beteringen) van geschreven arbeid. Zijn blad was een groot liberaal orgaan. Het is thans het eenige werkelijk groote liberale orgaan. De politieke leiders van het liberalis me hebben er nimmer invloed op uitgeoefend, maar hét heeft grooten invloed uitgeoefend op hen. Scott had hen nimmer noodig; zij hadden Scott steeds noodig. Wat te Manchester ge schreven werd woog zwaar te Wéstminster in de groote dagen van het Engelsehe liberalisme. Scott was geestelijk een door-en-door onaf hankelijk man. Hij kon die deugd overdrijven door bij voorkeur ofschoon steeds met over tuiging op te komen voor de zaak, die niet populair was. Hij was pro-Boer tijdens den Boerenoorlog, voorstander van Home Rule in den tijd van het Iersche vraagstuk, „little- Englander" tijdens den wereldoorlog, tegen stander van het verdrag van Versailles na den oorlog. Zijn blad had de gebreken van de eigen schappen van den leider. Het is nimmer vrij geweest van een zekere pedanterie, die overi gens kenmerkend is'voor heel het Engelsehe liberalisme en non-conformisme. Een groot blad kan zich niet steeds hetzelfde veroorlo ven als een groot man. C. P. Scott was een groot man. De ontelbare tegenstanders van zijn beginselen getuigen bet '_t geestdriftigs*. OECONOMIA DOCET. HET ONDER. WIJS IN DE KNEL. (Van onzen K.-correspondent) Tusschan Salak en Gedeh door waait met nog steeds toenemende kracht de sirocco der be zuiniging. Het wordt ondraaglijk en naarmate het ondraaglijker wordt, worden de gebrachte offers nutteloozer, in diien zin dat ze niet af doende zijn en het beoogde doel slechts voor een klein gedeelte bereiken Ik schreef reeds eerder dat het Indische Onderwijs tot in het merg getroffen wordt. Zijn levenskracht wordt aangetast en zoo het niet onherstelbaar gesloopt wordt, zal het toch na een eventueel herstel der levensvoorwaar den nog tientallen jaren Ire hoe ven om er weer wat bovenop te komen. Fröbelonderwijzeressen zullen belast worden met het moeilijkste onderwijs: dat in de eerste klps der Lagere School De tweede en derde klas der Lagere School, zuilen nog slechts een halven schooltijd krijgen, om het aantal leer krachten te kunnen halveéren Het aantal hoofdonderwijzers (-essen) per school zal ge ducht verlaagd worden. De uitzending wordt stopgezet, hetgeen almee zegggen wil, dat een onevenredig groot deel leerkrachten gerecru- teerd zal wórden uit de Onderwijzeressen van Indo-Europeeschen bloéde, die door de bank en in het bijzonder voor het onderwijs In Neder- landsch veel meer leiding behoeven dam haar gegeven zal kunnen worden. Zoo zijn er nog meer maatregelen, die het onderwijs doodelijk knauwen en ten aanzien van liet eigenlijke doel toch maar lapmiddelen zijn. Bezuiniging in de vereischte mate is slechts te bereiken door inkrimping. Maar dat is politiek Onmogelijk en bovendion strookt het niet met de plannen en liet beleid tot indianisatie. De hooge scholen kosten jaarlijks zoo om en bij de een mdlliioen. Vermindering van dezen post blokkeert onmid- delijk de indianisatie en die is juist van veel plannen en regelingen het door de crisis zoo gelukkig gesluierde doel, dat echter niettemin te zien is in menige verandering en bepaling, welke niet rechtstreeks vereischt wordt door de enkele bezuiniging. Wanneer men er nu nog op let, dat volgens velen Iiidlanisatle leiden moet 011 zal tot ont binding der rijkseenheid, dan teekent zich lang zamerhand wel heel duidelijk de vicieuse cirkel af, waarin de met administratie en bestuurs zorg belaste ambtenaren zich zien ronddraai en. Maar dat is een andere geschiedenis. Ik keer tot mijn titel terug, want die geeft nog stof te over. Het is te begrijpen, dat ook voor de bijzondere schoolbesturen de zórgen zich dagelijks opstapelen. Het blauwe potlood lie-erscbt oppermachtig en tiranniseert genade loos in ordonnantiën en regelingen, waardoor die schoolbesturen voor consequenties van financiieélen én anderen aard komen Je staan, die ze nooit hebben kunnen en ook nooit heb ben behoeven te voorzien, maar die hen plot seling in hoogst bedenkelijke impasses brengen. De noodtoestand heeft op dit gebied al veel doen accepteeren, wat volgens normen van billijkheid en rechtvaardigheid zeker niet geaccepteerd zou behoeven te worden, maar nu heeft het er den schijn - yan, alsof de regeert ng dooi- da mee gaandheid der gedupeerden verleid is fót onbe kommerde overschrijding van a lie grenzen. Zij heeft een voorstel aangedurfd, dat zelfs In den bestaanden noodtoestand met verontwaardiging van de hand gewezen moet worden. Van alle subsidie-ordonnanties ten behoeve van het bijzonder onderwijs is die voor het middelbaar onderwijs altijd bijzonder ongun stig ©11 onvoldoende geweest, hetgeen door de regeering herhaaldelijk is erkend. Heeft dé re geering op het onderwijsterrein altijd een hoogst waardevollen en zelfs onmisbaren steun gehad aan missie en zending men denke alleen maar aan de voorziening in leerkrach ten en hun toewijding, op het gebied van het middelbaar onderwijs was die steun des te grooter, daar er zoo weinig regeeringssub- sidie tegenover stond. Te erger wordt nu 00a het karakter van terreur geVoeld in een paar nieuwe maatregelen bij de nieuwe subsidie regeling voor het bijzonder middelbaar onder, wijs. Over die nieuwe regeling was advies ge vraagd van de betreffende schoolbesturen. Aan het ter fine van advies toegezonden ont werp ontbraken de bepalingen die juist zoo'n bittere verontwaardiging hebben gewekt. M-oet daaruit niet worden afgeleid, dat dé régee- rinS armzalig weinig gevoel heeft yoor wat er hij een belangrijk deel harer onderdanen voor levensopvattingen bestaan, dan wel, dat zij ze zender den minsten schroom durft frois- seeren De betreffende bepalingen behelzen niet meer of minder dan dat aan leeraren bij het bijzonder middelbaar onderwijs de ver. plichtig kan worden opgelegd, om indien zij aan hun eigen school nog niet het maxi mum aantal uren (go per week) les geven - dat aantal tot 30 aan te vullen op ©en open bare 'öf een andere bijzondere middelbare school. Men overwege <3e mogelijkheden hier. van voor bijv. dé Priesterleeraren van d© Algemeene Middelbare Schooi „Petrus Cani- sius" te Batavia. Zij worden zonder meer als reserves in dienst gesteld van den Directeur van Onderwijs en Eeredienst, die hen bij min. der dan 30 lesuren kan dirigeeren naar H.B S. of Lyceum der magonnieke Carpentier-Alting! Stichting. Dat loopt toch werkelijk dé spui gaten uit. Maar het mooiste komt nog. In d© Memorie van Antwoord van 21 November 1931 op het Gedelegeerden vérslag staat letterlijk: hot volgende; „Het geven van lessen in gods. dienstleer door priesterleeraren en anderen moet dan ook uiteraard buiten de nor- male taak vallen." Het allermooiste wOord heb ilt laten spatieeren. Van vérderen commen. taar op dat woord zie ik af. Men zteti <jat zelfs op een confessioneele bijzondere school een priesterleeraar zijn godsdienstlessen niet tellen mag bij zijn echte 30. Die moet hij tnaar ergens In middag- of avonduren zien kwijt ,te raken. Stel dat een der paters Jesuieten van. de A.M.S. te Batavia 25 uur wiskunde geeft en 5 uur godsdienstles, dan kan de directeur van O. en E'. hem opkommandeeren en zeggen: Met uw 5 godsdienstlessen heb ik uiteraard niet te maken; schaft u die maar af, ik heb nog 5 uren voor u aan de C.A.S. Die mo«t u gratis geven zooals u weet. Maar Indlë is „rrruim". De ordonnan tie heeft dan ook ruimte gelaten voor gemoeds- bezwaren. Daar kan de geslepen Jesuiet (het prachtig geplaatste sarcasme is van dr. Jos. Kurris S.J., directeur der Kath. A.M.S. te Batavia, die over deze zaak schreef in D© Koerier van 7 Dec. j.l.) zich mee wenden tot den directeur van O. en E. Hier wordt de situatie bepaald komisch. De pater Jezuiet stort zijn gemoeds- c.q. gewetensbezwaren uit voor den directeur van O. en E. en deze be slist of die bezwaren redelijk zijn of onrede lijk, om den bezwaarde eventueel te verwij. zen naar een andere school, waar die bezwa, ren niet geiden volgens den directeur van O. en E. Is bet eigenlijk niet te krankzin nig om waar te zijn? Maar Indië is dan ook „rtiim", al spreken andere inderdaad dikwijls van „het Indische gekkenhuis". We zijn echter nog niet aan het toppunt der fraaiigheden. Als zoo'n leeraar na hét niet- erkennen zijner bezwaren op het bevel van den directeur van O. en E. zou weigeren, les te gaan geven aan de aangewezen school, dan zou niet die leeraar getroffen worden door een of anderen sanctie-maatregel, maar zijn schoolbestuur; daaraan zou n.l. een deel, een evenredig deel zijner subsidie-gelden- ortt honden worden en hét zou dan maar m Oef en zien hoe het daarvoor weer wraak nam op den leeraar, met wien het niet in conflict zou zijn! Dis is geen staatsmanskunst, geen bewijs van sociaal, van moreel, van juridisch besef; dit is bot economisme, dat over veel in een klap gemaakte lijken tegelijk gaat. Het is een zeer sprekend bewijs voor dè al sterker wordende openbare meening, dat deze landvoogd voor niets staat bij het besnoeien der uitgaven, ètt dat hij geen vormen ontziet. Meerdere audiën. tie-gangers werden door den heer jhr, mr. B. C. de Jonge onderscheiden met de belangstel lende vraag of zij „bedonderd" dan wel „be. lazerd" waren. Komaan, wij zouden ên bedon- derd èn belazerd zijn, wanneer wij ons, zelfs in den nood van deze tijden, lieten terrorises, ren op de boven beschreven wijs. Waaraan ook een einde is gekomen ER WAS 'N EIGEN VAKSCHOOL BIJ In don jsure 1804 werd er een jongeliM'g in Berlijn goboirem, die het zeer snel tot ttminier- nminiskneciht tonadht en 'bovendien Augustus Borsi'g heette. Deze knaaP bezocht In zijn vrije uiren de toen pas geopeode hamdiwefkscihoo! van Beu till en verga,dendie daar zooveel kennis, dat hij in een ijzer fabriek je oy0r k0n gaan, waar h:ij het lm een ammeziem tijds tot meester knecht bracht. Maar toen hij 33 jaa,r oud was, begon hij met een eigen gieterij en wel aam de Ora- nJemburger poort, waar Berlijn toen ophieild en de wiitidormls hegon., Hiler maakte Borsig hekken, traipleunlngem en zulk een soort van dlimgem, waarmede zijn eetauoht echter niet op 'haar kosten kwatn. Hjj wilde hooger op en hij wilde ihetefemaai modern ztjh. Modern zijn ire- teeikemide in dié dagem natuurlijk locomotieven bouwen. Niemand wist eigenlijk nog goed wat een locomotief wa,s en heelemaal niemand ge loofde aan de toefkomiiSt van die rare dilmgem. maar Boraig maaikte eisn uitzondering. Hij had het dius harder te vó:antwoorden dan Ui© lui van tegen woordiig, dli'ë naar liet stratosfeer-vii'agmiiacih'iem zoekenwamt deze worden door hot vehtrouwion va.il de heèfle weroiid im den rug gesteund. Maar Bomsig en een paar andere ©póorweg-ent'housi- asten moeste® tegen de vooroordeelém ran eten halve woreild kampen en daarin bleven zij, zooals ieder dat nol wel weet, de overwinnaars. En zoo gescihiedd© liet dam, dat Borsig in 1S41 zij® eenste locomotief aan de lijn Berlijn Anthait af kon leveren. In den lóóp der tijden werd de Pruiaiisohe spoorwegen een goede klant van hem maar dat ha,d toch wat voeten in de aarde gehad, want de Engelsohe concurrentie was zeier scherp. In 1853 leverde Borsig zijn eerste locomotief aan het buitenland en een paair jaar later was 'het groot feest! Want toen werd de 500®te locomotief van stapel gelatên. Alles 'bij elkaar genomen heeft Borsig 11.000 locomotieven aam de meinscihilieid afgeleverd. Men vindt ze echiiér ln alle landen der aarde en niemand, die aJl niet eens achter een Bonsig locomotief door velden en beemden heen ge raasd heeft. Tot '14 toe leverde de firma 600 locomotieven per jaar of te wel circa twee stuks per werkdag af. Maar na den oorlog zijn die 'bestellilingien tot 12 stuks per jaar gezakt en later met giroote inspanning van de Rijks baan tot 60 per jaar verhoogd. August Bonsiiig heeft iintusi3cih©n n'iet veel ach ter zijn locomotieven in het Tonid kiunnem rij den, want hij sitierf nog vóór hij zijn vijftigste jaa/r bereikt had» Maar zijn zoon Albert nam de zaak over en verstond de kunst haar enórni uit te breiden. En zoo is het dan ook ai vijftig jaar geleden, dat Bonsilg Zijn eiigen steenkolen mijnen ln SileiziÖ bezat en dat hij van af de brandstof tot de kant en klare locomotief toe, in all zijn 'benoodigdiheden zelf kon voor aion. Albert week ook grootscheeps van de eenzijdige locomotieven af. Had zijn vader indertijd zijn eerste schreden op het gebied van de stoommachine gozeit door eéhe machine rie te leveren ten 'behoeve van de fonteinen en andere waterwerken in ihiet pamk vrnn Sams- souoi, dan begon de zoom aldaar «Huizon t© bouwen, groot© waterwerken onder handen t© nemen en tenslotte worden orders voor heel© fabrieken aanvaar'd met inbegrip van alle machines, die daar noodig waren. De oorspronkelijke ijzergieterij was voor het wassende bedrijf natuurlijk te klein geworden. Daarom verhuiisdie men eerst naar Moahilt én dian wenden tusacilien 1896 en 1898 de reuzen werken aan het Meer van Tegel even Noorde lijk van Berlijn opgericht. Maar ook deze fa brieken moesten nog een paar maal uitgebreid worden en tenslotte werd het eerste lucihtkrab- bertje van Berlijn er ook opgericht en voor kantoordoeleinden in orde getwaoht. Half Tegel leeft of leef'die tenminste eens van Borsi'g. De fabriek had 15.060 mannen hl dienst, waaron der er wanen, wier vader en grootvader ook al aan de locomotieven meegewerkt hadden. Wamt ite fabriek Ihleiid or een eigen vakschool op na, die ook nu nog WJ de 500 leerlingen telt en hierin hadden zomen van arbeiders, natuurlijk don voorrang. Alle gepensioneerden, leefden ook in Tegd en was in deze voor stad Bo«ig al wait de klok sloeg. Maar daaraan is nu toch niét ineens een einde gekbmen. Het aantail arbeiders was ail tót 370Ó geslonken en San orders stond nog maai* een kale 12 mlillióen uit, waarvan 7 mi'llioen onder liannde® genomen waren en de test voor Februari afgeleverd zou zijn. Om de®© orders ie aanvaarden had de fabriek Zich al om voorschotten tot de regeer) tig moeten wenden en daarvoor ook een mülioem gekregen. - Maar nu is ze tenslotte toch vast geiloopeu, zij 'het dan al, dat niemand aan een uiteinidiel'ij'ken dood wil geloövem. Albert van Raalte naar Schotland. Dezer dagen is Albert van Raalte wederom naar Engeland vertrokken om voor het vijfde seizoen een serie concerten van het Scottish Orchestra te Glasgow en Edinburgh te diri* geéren. In aansluiting aan deze concerten zal van Raalte een concert te Londen en eenige ooae oer ton (Pasdeloup) be Parijs leiden. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2