•r-r- ET ÜUISVAN DEMAHQST mm ZATERDAG 9 JANUARI 1932 UITKEERIN GEN AAN MOBILISATIE- SLACHTOFFERS. KAPITALEN IN DE DOODE HAND. y X- «m wmÉÈêk: K ONVEILIGHEID TEN PLATTELANDE. PENSIOENREGELING BIJ DE KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ONTDUIKING BENZINE BELASTING. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. ONVOORZICHTIGE FIETSER. €tlf v tilLj j|f|'""n fii tilburgsche inbrekers voor de BRUTALE DIEFSTAL. VAN EEN STOFZUIGER EN EEN FIETS. NEDERLAND GEEN LEVERANCIER VAN DUITSCH GESCHUT. Stellige tegenspraak van de regeering. EEN SOMBERE KIJK VAN DS. BANNING. LIJKEN OPGEHAALD mm *7 m M M De wet op 1 Januari in werking getreden. Bij Kon. besluit is 1 Januari 1932 vastge steld als datum van inwerkingtreding der wet van 3 December 1931 (Staatsblad no. 489), be treffende bet verleenen van geldelijke uitfcee- ringen aan de z.g. mobilisatie-slachtoffers. Kerkelijke gezindte van bedrijf 9- hoofden. De heer Lingbeek heeft eenigen tijd geled-n den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd of het niet mogelijk zou zijn bij de verwerking van de uitkomsten van da jongste volkstelling ook weer te geven ie kerkelijke gezindten van de bedrijfshoofden, voor zoover betreft het percentage van elke gezindte. Voorts vroeg hl), zoo mogelijk, een opgave van de cijfers der kapitalen in de doode hand, met verdeeling der bezitters en hun respectieve kapitalen in groepen naar hun kerkelijke of godsdienstige gezindte. Minister Ruvs de Beerenbrouck antwoordt nu op de eerste vraag, dat hem het verzamelen cc openbaar maken van zulke gegevens niet van belang ontbloot voorkomt. Moeilijkhedén van technischen en financiee- len aard vormen een beletsel om thans Je hlerhedoelde statistische bewerking te dom plaats vinden in haar vollen omvang. Op het oogenbiik moet de minister zich bepalen tot de toezegging, dat hij aan het Centraal Bureau voor de Statistiek zal opdragen, een proef- bewerking op beperkte schaal, welke slechis geringe kosten medebrengt, te verrichten. Deze bewerking zal betreffen het winkelbedrijf en de z.g. vrije beroepen. Wat de tweede vraag betreft, de mogelijkheid om de daar bedoelde cijfers te verkrijgen, kan de minister niet ontkennen, al ontveinst hij zich de moeilijkheden niet, aan de verwezenlijking verbonden. Het beschikbaar stellen van gelden voor het opzetten van geheel nieuwe onderzoe kingen op statistisch gebied ontmoet echter onder de huidige omstandigheden zooveel be denkingen, dat hij geen vrijheid tot bevestigen de beantwoording van deze vraag kan vindeu. ,..w- flv •dt "Ai BHBH Mislukte poging tot aanranding. Donderdagavond heeft op den Tegelscheweg te Venlo een manspersoon van ongeveer 25- jarigen leeftijd, gepoogd een tweetal meisj-s, die per fiets naar Tegeien gingen, aan te randen. Op het stille gedeelte van den wig, sommeerde hij de meisjes van hun fiets af te stappen, en toen zij daaraan geen gevolg gaveo, wierp hij zijn fiets voor de hunne. De meisjes zagen echter nog kans hun stuur om te werpen en reden ijlings in de richting van "V enlo terug, waar zich op eenlge honderden meters afstand een huis bevond. Hier trachtten zij binnen te vluchten, doch eer de voordeur geopend was had de aanvaller hen ingehaald en dreigde nij één der vluchtelingen met een zakmes. Daar inmiddels de deur der woning werd geopend, koos de aanvaller het hazenpad. Telefonis.ii werd de politie van Venlo en Tegeien van het gebeurde in kenni3 gesteld, die een onderzoen ia deze zaak instelt. Een der meisje meent in den aanvalLer iemand uit Tegeien te hebben herkend. tjV ERST ROOMING IN GRONINGENhet meeremdoel der huizen in de buurt van Peize is onbereikbaar door de geweldige watermassa. De bewoners zijn voor zoover dat mogelijk is bezig met hett aanleggen van noodwegjes, dI,e hun huizen met hooger gelegen wegen verbinden. Protest der koopvaardij-officieren. Men meldt ons uit Amsterdam: Eenigen tijd geleden heeft de directie van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij aan haar personeel een circulaire doen toekomen, waar van de inhoud in hoofdzaak hierop neerkomt, dat het bedrag van het uit te keeren pensioen wordt bepaald op twee-vijfde (in plaats van, zooals oorspronkelijk, twee-derde) gedeelte van het laatst genoten salaris, resp. van de laaut genoten gage. In verband hiermede heeft de Centrale van Koopvaardij Officieren het navol gend telegram aan de directie der Kon. Nel. Stoomboot Maatschappij gezonden „Wij protesteeren met klem tegen door U buiten eenig georganiseerd overleg genomen maatregel inzake pensioenen en met name tegen eisch dat uw circulaire voor geaccepteerd wordt geteekend, waardoor elke mogelijkheid van verzet zou vervallen. Komen hierop nader terug". Naar wij vernemen, bestaat er onder de scheepsofficieren van genoemde maatschappij groote ontstemming over het feit, dat van hen geëischt wordt, dat zij een maatregel, waarop zij geen enkelen in Goed konden uitoefenen voor geaccepteerd zullen moeten teekenen, terwijl bovendien alle zekerheid ontbreekt, dat ie thans getroffen maatregel niet binnen kort'en tijd door een anderen van nog verder strekken- den aard zal worden vervangen. Duizenden liters in beslag genomen. Den rijksambtenaren van de directe belastin gen gelukte het bij ingezetenen' in en om de gemeente Montfoort verscheidene groote par tijen benzine te vinden, welke men getracht had aan de navordering van het bijzonder in voerrecht te onttrekken. Duizenden liters zijn in beslag genomen, voornamelijk bij veehouders en landbouwers. j EEN WOESTE WATERVAL. De overstroomde dam bij Bosscherveld Door een auto aangereden. De ongehuwde arbeider J. R., die zich per fiets naar de stad wilde begeven, werd gisteren op de Enschedéschestraat te Hengelo aangere den door een luxe auto. Met een ernstige sche delfractuur werd hij opgenomen en naar het R. K. ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Den chauffeur treft geen schuld, aangezien het ongeluk te wijten is aan verkeerd manoeuvreeren van R. RECHTBANK. Do Bredasche rechtbank heeft behandeld de zaak tegen de beruchte Tilburgsche inbrekers H. v. K. en S. H., respectievelijk lantaarn poetser en schoenmaker. Beiden hebben ge- durende de laatste 2 jaren een 24-tal inbmlcen gepleegd: een vrachtauto vol gestolen goode ren, die bij de dieven werden in beslag ge nomen, was ter zitting aangevoerd. De eisch tegen beiden luidde 4 jaar gevan genisstraf. De uitspraak werd bepaald op 21 Januari a.s. Het ambtenaren-reglement. Gisteren hebben de Prov. Staten van Zuid- Holland de artikelsgewijze behandeling van het provinciaal ambtenarenreglement voortgezet; Aan de orde is art. 29, bepalende het bedrag van het vaste loon der onderscheiden catego rieën. De heer Gardenier (S. D.) bepleit inzonder heid de belangen der schrijvers en verdedigt een amendement om de in art. 29 genoemde periodieke verhoogingen toe te kennen telkens reeds na een jaar dienst. De heer Kersten (S. G.) verdedigt een amen dement om aan de schrijvers le en 2e klasse elk jaar een periodieke verhooging toe te ken nen (van ƒ75). Na eenig debat betoogt de heer Heukels, lid van Ged. Staten, dat het reglement geen be staande rechten zal aantasten. De voorgestelde vervanging van één- door twee-jaarlijksche ver hoogingen vindt niet haar grond in bezuiniging, maar in de meest gewenschte samenstelling van het personeel. De Zuid-Holiandsche regeling is zelfs met (als men dat zoo noemen wil) deze verslechtering toeh altijd nog de béste in het land. Prov. Staten verwerpen het amendement Gardenier met 51 tegen 20 en het amendement Kersten met 40 tegem 31 stemmen. Kindertoeslag- Na de pauze bespreekt de heer Aibias (H.G.) het systeem van den kindertoeslag, dat den verhoudingen onder de ambtenaren niet ten goede komt, omdat het verschil maakt tusschen een ambtenaar, die het geluk heeft, kinderen te hebben, en een gelijksoortig ambtenaar, die geen kinderen heeft, ze misschien gaarne zon hebben en nu ook nog minder inkomen krijgt. Bij amendement stelt spr. voor een maximum van 1000 voor den toeslag. De heer DE BRAUW (A.R.) keurt af, dat kindertoeslagen gegeven worden voor kinderen van een gescheiden vrouw, die hertrouwt met een ambtenaar. Het is mogelijk, dat voor zulke kinderen een dubbele kindertoeslag gegeven wordt. Het grootste bezwaar heeft spr. tegen kin dertoeslag voor erkende natuurlijke kinderen. Tegen gelijkstelling van huwelijk en concubi naat heeft spr. ernstig bezwaar. De heer SCHOUTEN (A.R.) bestrijdt na mens de commissie het amendement-AIblas, omdat het nu niet het oogenbiik is om wijzi gingen in het systeem van den kinderbijslag te brengen, afgescheiden van de vraag, hoe men erover denkt. De meerderheid der com missie is het eens met den heer De Brauw, terwijl de minderheid is voor gelijkstelling van wettige en erkende natuurlijke kinderen. De heer Heukels, lid van Ged. Staten, be strijdt het amendement-AIblas en is het eens met drn heer De Brauw, voor wat oetreft uit sluiting van erkende, natuurlijke kinderen De heer De Brauw (A.R.) dient een amende ment in tot uitsluiting van erkende natuur lijke kinderen. De heer Drost (Lib.) stelt voor een amen dement tot uitsluiting van de uit een vroeger huwelijk der echtgenoote van den ambtenaar geboren kinderen. Voor hen zal volgens het amendement de kindertoeslag niet gelden. De heer De Visser (C.P.) verdedigt een Amendement om den kinderbijslag slechts te laten gelden voor ambtenaren met ten hoog ste 5000 salaris, en bestrijdt de amendemen ten-Drost en -De Brauw. De heer De Jong (R.K.) zal gaarne stemmen voor het amende ment-De Brauw en stelt een amendement voor tot uitsluiting van de kin deren van een gescheiden vrouw, met wie de ambtenaar in het huwelijk treedt, en niet tot uitsluiting van de kinderen van een weduwe en in zooverre verschillende van het amende ment-Drost. Onder vroolijkheid der vergadering stelt de heer rnr. De Viseer (C.H.) nóg een amende ment voor, om in het artikel op te nemen wet tige kinderen en die, welke tegenover den ambtenaar een wettelijk recht op onderstand hebben. Dan sluit men aan bij het Burgerlijk Wet boek, wat aanbeveling verdient. Erkende na tuurlijke kinderen vallen daar onder. De heer Heukels lid van Gedeputeerde Sta ten, bestrijdt het amendement-De Visser (C.P.) en het amendiement-mr. De Visser (C.H.) Het college van Ged. Staten heeft geen gelegen heid gehad, rustig te denken over de amende menten-Drost en De Brauw en ie zoo verdeeld, dat spr. niet kan zeggen, waar de meerderheid voor is. Sommigen zijn voor belde, anderen tegen beide amendementen, nog anderen voor het eene en tegen het andere. De heer De Visser (C.P.) wijzigt om aan bezwaren tegemoet te komen, zijn amende ment zoodanig, dat de kinderbijslag slechts zal gelden voor ambtenaren, wier inkomen aan salarissen en bijslag niet meer bedraagt dan 5250. De heer mr. De Visser (C.H.) trekt zijn amendement in. De Prov. Staten nemen het amendement-De Brauw (uitsluiting van erkende natuurlijke kinderen) aan met 36 tegen 33 stemmen. Zij verwerpen het amendement-Drost met 52 tegen 17 stemmen. Zij verwerpen het amendement- De Jon-g met 50 tegen 18 stemmen. Zij verwer pen het amendement-AIblas met 39 tegen 29 •stemmen- Zij verwerpen bet amendement-De Visoer met 41 tegen 27 stemmen. Het artikel wordt vastgesteld. Mevrouw Modi-lette de Buy Wennigier- Hulsebos (lib.) verdedigt een amendement op art. 51, dat o.m. bepaalt, dat de ambtenaar bij ziekte geen récht heeft op loon, als hij de ziekte door zijn onzedelijkheid heeft veroor zaakt. Volgens het amendement zal in dat ge val de ambtenaar geen recht op loon hebben, indien hij een bekend onzedelijk gedrag leidt. Dat is dus een beperking. De heer IJzerman (S.D.) trekt een amende ment in van dezelfde strekking als dat tan mevrouw Wenntger, wier amendement hij steunt. De heer Schouten (A.R.) zegt, dat in de practijk van de ziektewet de interpretatie van „bekend onzedelijk gedrag" tot groote moei lijkheden aanleiding heeft gegeven. De heer Heukels (A.R.) lid van Ged. Staten, sluit zich bij den heer Schouten aan. De amb tenaar wordt niet om zijn onzedelijkheid on middellijk ontslagen. Maar wat is ertegen, h-ern bet loon te onthemden als de ziekte door zijn onzedelijkheid is veroorzaakt? Ambtena ren die een bekend onzedelijk gedrag leiden, worden niet in den dien-at gehandhaafd. Na repliek wordt het amendement-Wenni- ger verworpen met 31 tegen 29 stemmen en het artikel zonder stemming aangenomen, waarbij de communisten geacht willen wor. den, tegen te stemmen. Te 5.20 wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagmorgen 11 uur. Oud en gebrekkig man bestolen. Gisterennacht omstreeks drie uur hebben dieven kans gezien, de woning van C. J. C. WIebrecht te Westknollendam, gemeente Wor- merveer, binnen te dringen. W., een alleen wonend man, heeft een winkeltje in rijwiel- onderdeelen en electrische artikelen. De indrin gers wisten zich meester te maken van den inhoud van de winkellade, waarin zich een bedrag van ongeveer 300 bevond. Voorts zagen zij kans, uit de broek van W., welke in zijn slaapvertrek over een Btoel hing, een portemonnaie en eenig kiein geld te ontvreem den. Ook namen zij eenige electrische batterijen mede. Reeds vroeg in den ochtend deed de ge dupeerde aangifte bij de politie, die met een hond trachtte het spoor van de daders te vol gen. W. Is lichamelijk gebrekkig. Risico van afbetaling. Een monteur stond voor de Amsterdamsche rechtbank terecht, verdacht van verduistering en diefstal. De man, die reeds eerder was ver oordeeld had een stofzuiger op afbetaling ge kocht en toen hij in geldnood verkeerde, 'had hij het artikei, dat nog niet was afbetaald, ver kocht. De betalingen stokten op een gegeven oogenbiik en de maatschappij wilde den stof zuiger niet terugnemen. Toen de nood zeer hoog gestegen was, had hij zich van een fiets meester gemaakt. Verd. bekende de hem ten laste geleg de feiter. De Officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van één jaar. De verdediger, mr. H. J Koster, pleitte een straf gelijk aan de preventieve hechtenis, naast een. voorwaar delijko gevangenisstraf. Vonnis 22 Januari. Op de vragen van den beer Albarda in ver band met in Frankrijk en in de pers ver brei-de geruchten a.ls zouden in Nederland zwaar gesch-ut en granaten worden vervaardigd, bestemd voor Duitscblaad. deelt minister Ruij-s de Beerenbrouck het volgende mede Juist in ve-rband met de nadering van vte Ontwapeningsconferentie stelt -de Regeering er hoo-gen prijs op, te verklaren, dat zij <->[> grond van de strenge controle, welke hier te lande van Overheidswege wordt uitgeoefend op de vervaardiging, het vervoer en den op slag van munitie, de hierbedoelde berichten ten stelligste kan tegenspreken. In dezen zin zijn reeds aan Harer Majesteita Gezant te Parijs de noodige aanwijzingen ge. geven. Wy zijn geen bewonderaars van de tactiek der S.Da.P. om hij voorkeur op de hoogste christelijke feestdagen (Kerstmis en PaschenM politiek te drijven en hebben daarom van de verschillend© Kerstrede's, die van Albarda uit gezonderd, maar weinig mogelijk notitie genomen. 't Loont echter de moeite nog even het vol gende citaat te geven uit de Haagsche rede van ds. Banning, ipj vail het partijbestuur der S.D.A.P. „Hoe moeten wij als socialisten de werke. lijkheid zedelijk waarcieerwn en hoe moeten wij die zien in verband met ons ideaal Vroeger hadden wij e.n onze kameraden een ongeschokt zelfvertrouwen: niets zou onzen opmarsch naar een betere toekomst kunnen weerstreven of tegenhouden. Maar thans is overal in West-Europa de socialistische bewe ging door hoogere machten in een staat van verdediging gesteld. De groote beweging, die het geluk van ons leven heeft uitgemaakt, die ons hart in gloed heeft gezet, grijpt niet meer zoo diep in het leven van het opkomende geslacht der arbei. dersklasse In. Kinderen, die van den strijd, van de offers der ouderen profijt hebben getrokken, keeren zender schroom onze beweging den rug toe. De duizenden ouderen, die in deze bange tijden toch het socialisme trouw blijven, vra gen zich af, hoe het komt, dat de oude gloed der socialistische beweging niet meer leeft in de harten onzer kinderen. De afstand, die liet tusschen onze Idealen en de werkelijkheid is te groot geworden. In d,e tegenwoordige we. reld kunnen wij, socialisten, niet alles wat wij graag zouden willen en wat wij moeten Dat bewijst bijvoorbeeld de huidige werkloos, held. die. de vrouwen en kinderen meegere kend, reeds een zevende deel van het Neder, landsche volk teistert." Omtrent het lijk van een onbekend man, dat is opgehaald uit de Kromme Mijdrecht nabij den Hoef, vernemen wij, dat de identi teit van het lijk, dat op last van den officier van justitie mr. Fabius, naar Utrecht was over- gebracht., nog niet is kunnen worden vastge steld. Overigens is het zeer goed mogelijk dat er van misdrijf geen sprake is, daar de hoofd, wonde, zooals mr. Fabius ons verzekerde, zeer wel kan zijn ontstaan doordat het lichaam in aanraking is geweest met debladen van de schroef van een motorboot. Het onderzoek wordt zeer bemoeilijkt door het feit dat men niet weet wie het slachtoffer is Aan de grens van de gemeente Nigtevecht is gisteren uit he-t Merwedeltanaal opgehaald liet in verren staat van ontbinding verkeererd lijk van een manspersoon, naar schatting on8e' veer 35 jaar. t. Ket lijk was geheel ontkleed, een arm °©n. brak en een voet was bijna geheel verdTTtc^cht Het lijk is door twee kennissen uit ^jdaar herkend als te zijn van dr. A. C. h"' wordeil Hedenmorgen zou het nog mooter^ dokter, herkend door een der broers van ©verge! waarna hat voor sectie zou V"'°I t„ Ainster. bracht naar het Binnengasthuis te AmStCT dam. Gisteren per auto, vandaag met de roei' boot. In het overstroomde gebied rond Dessau. Uit het mngelsth van SIDNEÏ WARWICK 19) De bezoeker sprong verschrikt op De overleden meneer Wynter? herhaalde hij verwezen. U wilt toch niet zeggen dat mijn oude vriend gestorven is? Mijn oom Daniël Wynter is een paar maanden geleden gestorven, zei Dick. Daar ik ook Wynter heetj dacht mijn bediende, dat u mij wilde spreken. Ik ben er meer van ontdaan dan ik u zeg gen kan, verklaarde de geestelijke met een lichte trilling in zijn stem. Bn is hij een paar maanden geleden gestorven? Dat is onplezierig nieuws voor mij, meneer Wynter. Ik ben ver scheidene maanden weg geweest, ik heb in Midden.Azlë gereisd en al dien tijd heb ik geen krant in handen gehad, anders had ik het waarschijnlijk wel gelezen. Laat. eens kij ken, het is nu aeht maanden geleden dat ik hem het laatst gezien heb. Wü k-wamen elkaar in de stad aegeu en toen hebben wij samen in mijn club geiuncht. Ik bad toen niet gedacht dat ket d» laatste keer zou zijn dat ik hem ontmoeten zou. Blijft u lang ln Londen, meneer Cornish? vroeg Dick beleefd-belangstellend. Neen, het is maar een vlieg-visite. Ik ben vanmorgen pas uit Southampton gekomen en ga vanavond door naar Schotland, om mijn familie te bezoeken Ik heb in het buitenland met meneer Wynter kennis gemaakt, vervolg de de geestelijke na even gezwegen te hebben Een paar jaar geleden was hij voor zijn ge zondheid in Zwitserland. Ik heb hem nooit in zijn eigen huis bezocht. Maar ik was ook dik wijle niet in Engeland. Ik treed geregeld ais plaatsvervanger van afwezige geestelijken van Anglicaansche gemeenten in Jiet buitenland op. Maar uw oom heeft mij dikwijls van zijn achttiende eeuwsche woning aan de Theems verteld, met de kostbare betimmeringen; hij wist dat ik een groot liefhebber van oude architectuur ben. Ja, de betimmeringen zijn schitterend en bovendien nog in h-eel goeden staat, zei Dick. De predikant was naar de lambrizeering ge- loopen en bekeek en betastte bet houtsnij werk met het enthousiasme van een kenner. Als 't niet onbescheiden is, zou ik willen vragen of dit de zoogenaamde Eiken Zaal is, vroeg meneer Cornish, zich plotseling tot Wyn ter wendende. Ik herinner mij dat uw oom me daar meermalen van verteld heeft. Het is toch zoo jammer dat ik niet eerder gelegenheid had dit fraaie, antieke huis te bezichtigen. Uw oom zei dat de lambrizeering en het hout snijwerk van die Eiken Zaal uniek waren. Neen. dat is deze kamer niet, antwoordde Dick. Dié Eiken Zaal is 'boven. Zijn de lambrizeeringen daar net zoo als hier? Ik zou bijna zoo onbescheiden zijn om te vragen Hij zweeg plotseling, Och, maar Ik ben voor u een vreemde, voegde hij er haas tig aan toe. Och waarom, weerde Dick beleefd af. U bent een oude vriend van mijn oom. Als u de Eiken Zaal graag zoudt willen zien Nu meneer Wynter, u bent wel heel gast vrij, zei de predikant, terwijl z(jn gezicht op klaarde, lk moet bekennen dat ik boven dol graag een kijkje zou willen nemen. Ik had mij er al zoo 'ang op gevlastu weet niet hoe oude kunst mij interesseert. Nog eens: ik vind het heel vriendelijk van u. Toen ik mijn arme vriend voor het laatst zag Dat moet overigens langer geleden zijn dan aoht maanden, zou ik zeggen, bracht Dick op half-vragenden toon in het midden: toen was mijn om al gedeeltelijk verlamd: een ge vangene in zijn eigen huis Zei lk aeht maanden? Ja? Ik ben nooit sterk geweest in het onthouden van data. Neen, het is wel een jaar geleden. Is het heusch niet te veel moeite voor u, om me die kamer te laten zien, meneer Wynter? Wel neen, absoluut niet! Ik zal even de sleutel krijgen. De deur is meestal op slot. En Dick keerde zich om, opende een lade van zijn bureau, baalde er iets uit en stak het in zijn zak. Wilt u m'j maar volgen, meneer Cornis-h? vroeg hij vriendelijk. Hij ging den bezoeker voor de trap op en de lange gang door naar de Eiken Zaal. Voor de deur bleef hij staan, de eene hand in zijn zak. Hier is de kamer! De geestelijke keek verbaasd naar de eigen aardige deur. Hij klopte er met zijn knokkels op. Een metalen deur? riep hij. „Het lijkt wel de deur van een brandkast! Is het onbeschei den om te vragen, waarom die deur hier ie aangebracht, meneer Wynter? De reden zal u ongetwijfeld interessee ren, antwoordde Dick rustig en met tikje ironie in zijn stem. Hij keek den ander strak aan. Ziet u, wij kenden uw hartstocht voor eiken lambrizeeringenen wij hebben uw bezoek, eerlijk gezegd al lang verwacht. De deur is speciaal voor U aangebracht als u het weten wilt, meneer Cormeneer Garth wil ik zeggen; om U uit die kamer te houden. O, neen doet u dat niet! En met een bliksemsnelle beweging trok Dick zijn hand uit den zak en de ander zag een revolver vlak voor het gezicht. Blijf daar staan, Garth en houd je ban den thuis. HOOFDSTUK XXV. De gestalte in de schaduw Wat bedoelt u? Bent u krankzinnig ge worden? O, bet heeft geen zin om verder comedie te e pelen, professor, smaalde Dick Hij lachte grimmig en zijn oogen bleven strak op den an der gericht. Als ik zie dat je je handen in je zak ataekt, schiet ik. Ik heb ln het verre westen schieten geleerd! Er was een boosaardige schittering in de oogen van den vermomden geestelijke; toen haalde hij met een berustend gebaar de schou ders op en lacht* Ja, ik ben er dezen keer bij. Ik ben een te geoefenl speler om niet te beseffen wanneet niijn tegenstander de sterkste kaarten in han. den heeft. U bent slimmer dan ik dacht, me neer Fraser Wynter moet ik zeker zeggen? Dank je, zei Dick droog. Je denkt zeker aan de manier waarop je me er met dien brief hebt laten inloopen? Maar ik kan je wel vertellen dat ik vanmiddag dadelijk argwaan tegen je heb gehad, ofschoon je je schitterend vermomd hebt; dat moet ik toegeven. Die kunst versta je meesterlijk. Ik voel me eigenlijk beschaamd dat je zoo gauw door m'n vermomming hebt heen- gekeken, verklaarde Garth, die niet erg onder den indruk scheen te zijn, luchtig; nat had ik niet gedacht Ik heb je beslist te laag ge taxeerd! Je bent zoo dom geweest om je in den datum te vergissen toen je bet over acht maan den had en bovendien was je veel te verlan gend om de Eiken Zaal te zien, waar je het Oogenlicht verstopt hebt. Hij bestudeerde Garth's gezicht toen hij dit zei en wist meteen dat zijn o im het bij bet rechte eind had gehad: de steen zat in de Eiken Zaal! Aardig dingetje dit! Garth klopte weel' onverschillig op de deur. Twee suft'is&aiite sloten; zeker een idee van den ouden Daniël - Ja. Maar je vergeet blijkbaar dat ik ge zegd b.eb dat je je handen'stil moet houden, vermaande Dick, die geen oog va11 <^'en in" dringer afhad. Hij was overtuigd dat Garth gewapend was; bij probeerde blijkbaar om hem af te leiden en de minste onop'e' tendheid van zijn kant zou de rollen kunnen doen om- keeren. Ik kan me begrijpen dat bet een groote teleurstelling voor je ie, „professor", ging hij voort. Je dacht natuurlijk dat als je daar eenmaal binnen was, het verder wel van een leien dakje zou gaan! Maar je zult niet veel kans hebben jij vvel hè? viel de ontmaskerde schurk kwaadaardig uit. Ik heb van Daniël Wynter's testament gehoord. Misschien heb je dat be richt in de krant wel gelezen. Je zult zeker je „-iiilioen je niet door best doen dat bet mslimm,6) oude rak den neus wordt gel*»rdot de conclusie is g6- ker, die Daniël; diamantje daargi komen dat dat aardig nog moet liggen. Ma»' ««a vinden, mannetje. Kop maar niat 0 geen kans' Overige"8- a t gesprek begint me Sn beetje te vervelen. Je zult me misschien niet erg gastvrij vinden, maar we zullen er nu maar 'eind aan maken. Het is waar dat je eens mijn m^r nu ziju we quitte, zou ik zeggen. Ju hebt Daniël Wynter's leven 'bekort en de briel ai en je me g€geven hebt, heeft me ook genoeg ellende bezorgd. Dick fraser wordt door de politie gezocht hè? Bat staat tenminste in de kran ten. Toch heb je een goed werk gedaan door dien Mardyke dood te echieten; wat een scUooierstroep was me dat, waar je tusschen verzeinld bent geraakt, hè? Het verhaal is te ang om nu te vertellen, maar ze hadden de lucht er van gekregen waar de diamant uit hing en toen heb ik gezorgd dat ze inplaats van aan mij, aan jou hun vriendelijke atten ties zouden bewijzen, door je die opdracht te geven terwijl een van hun spionnen ons kon hooren. Ik heb succes gehad' Ik zie niet in dat dat succes zoo bijzon der groot was, want veel nader tot je doel ben je niet gekomen, antwoordde Dick schamper. Ik geef toe dat jij 0p 't o-genblik de zweep in handen hebt; er zitten zes dingetjes in dat stukje speelgoed dat je voor m'n neus houdt, waar ik niet zoo bijster op gesteld ben. Je bent natuurlijk van plan om den eerwaar den heer Cornish op een niet zeer eervolle wijze uit net huis hier te laten gaan, ant woordde Garth, maar je zult je nog wel be denken. Zoo, en waarom denk Je dat? Omdat lk weet waar „Het Oogenlicht" is jij den steen alleen nooit zult vinden. Ik bad wel gedacht den heelen buit voor mezelf te kunnen houden, maar ik ben te veel zakenman om niet liever een half ei dan een leegen dop te hebben. Laten we 'n compromis sluiten. Ik Weet een manier om den steen te verkoopen;; laten we de opbrengst samen deelen. Dick Wynter lachte minachtend. Dank je wel; ik zal het we* op mijn eigen manier klaarspelen. Als ik dien steen heb, geef ik hem aan de poUtae. Garth gezicht, veranderde plotseling Hij liet het masker van vriendelijkheid en handel baarheid geheel vallen en kwaadaardig snauw de hlL gén ding vergeet je, mannetje. Je bent Dlck Fraser en wordt door de politie gezocht voor den moord op Mardyke. Dwaas, zie je dan niet dat ik je in de palm van mijn hand heb? ik ben niet hang voir de politie, was Dick's rustig antwoord en zijn zelfverzekerd heid scheen indruk op den ander te maken. De politie weet dat ik in relatie heb gestaan niet een zekeren meneer Garth en als ik gear resteerd wordt, zal ik hun wel enkele bij zonderheden over dat nobele heerschap vertel. Ie li. Idioot, gooi je dan de kans die ik je bied heelemaai weg? siste Garth woedend. Dat halve millioen van Daniël Wynter krijg je toch niet. Zonder mijn hulp vind je den dia^ mant nooit. Als wij het samen eens worden jk ken niet van plan 't „eens" te worden met iemand van jouw kaliber Garth, klonk het uit de hoogte. Blijf op een afstand en schreeuw n'et eoo: ik ücm niet doof! Je weet nu hoe ik over ^ou en ie voorstellen denk. De ander liet zich nog niet uit het veld 'a_- Ik heb nog een ander voorstel, zei hij spottend een waartegen zelfs iemand niet zoo'n nauwgezet geweten als jij geen bezwaar kan hebben, kijk eens, lk weet waar de diamant is; •hoeveel geef je me als ik je vertel waar de steen veretopt is? Vijftig duizend pond i» toch zeker niet onredelijk als jij een baif millioen ervoor terug krijgt. En er kwam een sluwe uitdrukking In Garth's oogen- Het Ie een prachtig voorstel: je loopt geen gevaar, hoeft je geweten niet te bezwaren en oor vijf. tig-duizend pond verzeker je Je een halt mUiioenl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10