De geschiedenis van den auto IN DEN HOEK. Journalistiek in Japan 'mÊm DONDERDAG 14 JANUARI 1932 ONZE TUINBOUWEXPORT NAAR ENGELAND. Audiëntie bij den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw. ALLEMAAL EENDER NIEUWE RIJKSWEGENCOMMISSIE De commissaris der Koningin in Noord-Brabant voorzitter. Opheffing van de twee bestaande commissies. PSEUDO WITBAND CHAUFFEURS. HOE EEN CHEVROLET EEN WITBAND WERD. UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE. WIE ZIJN NEUS SCHENDT.... WORSTELING MET DE LISTEN EN LAGEN DER TECHNIEK VOETBAL IN HET BUITENLAND. Herplaatst Wegens misstelling TE BOEDAPEST. MSI Invoerverbod voor aardappelen en groenten uit Frankrijk nood zakelijk geacht. De oommissie, welke in de op 2 Januari jl. op het Centraal Bureau der Tuinbouwveilin gen te 's-Gravenbage gehouden vergadering van kweekers en exporteurs werd benoemd in verband met de maatregelen der Engelsche re- geering inzake den invoer van tuinbouwproduc ten, i» gisterio door ien Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, in audiëntie ontvangen. Zij heeft den Minister een uitvoerige uiteen zetting gegeven van de moeilijkheden, welke de export van onze groenten, fruit en afgesne den tulpen naar Engeland ondervindt tenge volge van de onlangs door de Engelsche regee ring vastgestelde invoerrechten. In het bijzon der heeft zij de aandacht van den Minister ge vestigd op het feit, dat eenige Nederlandsche tuinbouwproducten ernstiger worden getroffen dan diezelfde producten, uit andere landen af komstig. Ten tweede heeft de commissie den Minis ter gewezen op de buitengewone beteekenis van het Engelsche invoerverbod voor Fransche groenten en aardappelen met het oog op het in Engeland binnendringen van den Colorado kever. De daardoor in zeer ernstige moeilijk heden geraakte Fransche tuinbouw zal onge twijfeld pogingen aanwenden om zijn produc ten via andere landen naar Engeland te ex porteeren. Wat het gevolg is indien dit via ons land geschiedt, heeft onze export van versch vleeseh ondervonden. Deze export werd name lijk eenige jaren geleden door een Engelsch invoerverbod totaal vernietigd. De veiligstelling van den Nederlandschen tuinbouwexport naar Engeland is dan ook alleen verzekerd, indien ook de Nederlandsche regeering gelijktijdig eenzelfden maatregel uitvaardigt, als Engeland thans heeft genomen. De commissie mocht van den Minister de toe zegging ontvangen, dat hij de door de commis sie aangegeven punten in ernstige overweging zou nemen. Naar aanleiding van een boek van een Rot- terdamsch geneesheer over de toestanden in zijn stad op het punt van het bevolkingsvraag- stuk slaakten sommigen als een zucht van ver lichting: De menschen zijn allemaal eender! Dit schijnt toch maar onverdacht getuigenis van een vrij algemeen gevoelen niet overal aldus te zijn. In de openingsrede van de negende alge- meene vergadering van den katholieken onder wijzersbond in Indië, in de Kerstdagen te Semarang gehouden verklaarde de voorzitter: Het is tegenwoordig al zoo ver gekomen, dat een collega, bij de ontdekking dat je nogal een talrijk huisgezin hebt, met tref fende zekerheid zegt: „0, dan ben je zeker Katholiek!" Dat wijst op een sterk, algemeen geconsta teerd verschil. Naar wordt vernomen heeft de Minister van Waterstaat op 13 dezer aan de voorzitters van de Rijkscommissie voor de wegen en van de Rijkscommissie van Overleg voor de Wegen- verbetering medegedeeld, dat het zijn voor nemen is de beide commissies op te heffen en door een nieuwe oommissie te vervangen. De Commissaris der Koningin in Noord Bra bant mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van de nieuwe commissie, waar van de instelling binnenkort kan worden tege- moetgezien. De fabrikant met de pet op. 'n Conservenfabrikant te A'dam had dTie reizigers in zijn dienst en ieder van deze drie was in het comfortabele bezit van een keurigen Chevrolet, waarmee des daags de klanten wer den bezocht. Voor de meeste menschen is het bezit van een auto een reden tot trots en som tijds zelfs tot verwaandheid Niet aldus de drie reizigers, die op een goeden dag het edelaardig plan smeedden om in het vervolg hun wagens niet alleen in dienst te stellen van den con servenfabrikant maar dezen eveneens beschik baar te houden voor de vermoeide menschfheid. Gedurende eenige maanden bewezen de com- mis-voyageurs hun liefdediensten aan 't publiek waarvoor zij overigens nog een aardig duitje opstreken, omdat de bedrijfsonkosten vanzelf sprekend voor rekening kwamen van den fa brikant, die niet anders vermoedde dan dat zijn reizigers hun avonden in dolce-far-niente sleten om den hulselijken aard. Op een keer echter werd de fabrikant aan gesproken door een zakenvriend, die belang stellend informeerde waarom de drie reizigers niet meer in zijn dienst waren. Voldeden de menschen misschien niet of was de malaise in het spel? Eenigszins geraakt antwoordde de fabrikant dat hij geen last had van de malaise, dat de reizigers nog altijd best bevielen en dat hij er niet over prakkizeerde om de menschen ge daan te geven. Maar toe komt het dan, dat ze zoo aan la gerwal zijn geraakt? zei de zakenvriend. Als ze 'n goede betrekking hebben hoeven ze des avonds toch niet met 'n wltbandje te rijden! En nu kreeg de fabrikant, een heel verhaal te hooren over zijn personeel dat des avonds witbend-taxi's bestuurde. De fabrikant deed toen Iets, dat fabrikanten overigens slechts zelden doen en dan nog alleen wanneer ze in Zwitserland of 'n ander centrum van vreem. delingenindustrio verblijven hij zette een pet op en aldus vermomd stelde hij zich 's avonds in de Amstelstraat op tegen het uur waarop de theaters zouden uitloopen. En inderdaad, al heel spoedig zag hij zijn eigen wagens in de vermomming van witband taxi voorrijden. Hij stapte op z'n eigen wagen toe en de chauffeur was blijkbaar zoo in z'n nopjes over het feit dat hij zoo spoedig een passagier had gevon. den, dat hij niet eens bemerkte wie deze pas sagier was. Waar moet u naar toe, meneer? vroeg le argeloos. Als je me 'ns naar de fabriek bracht! zei de fabrikant, die zich nu in z'n ware gedaante vertoonde. Wat er toen gebeurd is vermeldt de historie niet, maar dat de drie witband-reizigers een standje hebben gekregen, dat lang niet malsch was, Iaat ziich raden. TELEGRAFISCHE POSTWISSELS NAAR SURINAME De directeur-generaal der posterijen maakt bekend, dat de gelegenheid is opengesteld tot verzending van telegrafische postwissels naar Suriname. Het maximum bedrag is vastgesteld op 480 (S. Ct.I Telegrafische postwissels naar Suriname zijn toegelaten op den voet en tegen het tarief van uitgestelde, van nacht- en van weekeindtele- grammen. De postwissels behooren in de Nederlandsche taal te word dn gesteld. REGi'ERINGSDESKUNDIGEN EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUWZIEKEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aangewezen als Regeeringsdes- kundigen voor het bywonen van de in 1932 af te nemen examens tot verkryging van het diploma voor de verpleging van zenuwzieken en krank zinnigen (diploma B)H. J. Lubberman, 's-Gra- venhage. aan wien de leiding en voor zooveel noodig de regeling wordt opgedragendr. C. Engelhard, Den Dolder; H. A. Gerritsen, Loos duinen; dr. Th. Meinema, Loosduinen: P .J Piebenga, Franeker; dr. Th. W. Polet., Eindhoven Woensel; H. Sap, 'a-Gravenhagedr. H. J. M Schade, Rosmalen; dr. C. W. Schetter, Zeist; dr. F. J. Stuurman, Oegstgeest; C. E. Verselewel de Witt Hamer, Noordwyk; dr. M. Westerdorp - «t A, C, A, J, Wubbe, Vught, De loonsherziening bij de R. K. Vereen, van werkgevers. In verband met onjuiste berichten in de pers over de herziening van de loonen bij de leden van de Ned. R.K. Vereen, van Werkgevers in de textielnijverheid, deelt men ons nog mede, dat generaal genomen de nieuwe rege ling op het volgende neerkomt: 1- De in 1929 vastgestelde minimum-loonen blijven voor de mannelijke arbeiders van 24 jaren en ouder gehandhaafd. 2. De minimum-loonen voor de vrouwelijke arbeiders van 19 jaren en ouder worden met 5 pet verlaagd 3. De minimum-loonen voor de mannelijke arbeiders beneden den leeftijd van 20 jaren en de vrouwelijke arbeiders beneden den leeftijd van 19 jaren worden met 7% pet. verlaagd. 4. De feitelijke loonen, die boven de vast gestelde minima uitgaan worden in het alge meen met 5 pet. verlaagd. 5. Voor de zg- gerationaliseerde arbeiders vindt geen verlaging der loonen plaats. Een vreemde mishandeling. Een vreemd geval van mishandeling vroeg gisteren de aandacht van de Amsterdamsche rechtbank. Een 25-jarige havenarbeider n.l. stond terecht wegens mishandeling van een zijn familieleden. In het heetst van den strijd heet hij den ander In zijn neus.... de rechter- neusvieugel en het topje bleven op het slagveld achter. De man met het geschonden gezicht vertelde een ietwat onsamenhangend verhaal van twist en tweedracht, van scheldpartijen en uPda gingen, waarvan het slot was, dat hij en verd over de straat rolden. Op een gegeven oogen blik lag verd. onder ep wist hij niets beters te doen dan in den nèus van zijn belager te happen. Het bleek echter, dat de oorspronkelijke goede verstandhouding tusechen de twee vech tersbazen nu weer was hersteld. De Officier van Justitie Mr. Kits eischte twee weken gevangenisstraf. De verdediger Mr. P. van 't Hof Sfolk merkte op, dat wat een vechtpartij in de huurt van de Lindenstraat is, het zout in het eten is voor ons. Naar Pl.'s meening hadden beide vechtenden hier schuld Ongelukkig voor voor den verd. heeft de tegen partij het eerst een klacht ingediend. Pi. vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. De rechtbank zal 27 Januari vonnis wijzen INZINKING NA EEN GEWELDIGEN OPBLOEI BRANDSTICHTING. Gisternacht brak in heit café van mej. de wed. V. op den Fellenoord te Eindhoven brand uit. De brandweer vond de omstandigheden verdacht en drong het perceel binnen. Het bleek toen, dat er op drie plaatsen te gelijk een begin van brand was, Op de trap lagen kranten in olie gedrenkt, een potje olie stond erbij Voorts brandde het boveo, op een slaapkamer ondeT het bed en nog op een derde plaats. De bewoners waren afwe zig, terwijl alle ramen openstonden. Zij ontken den iets van den brand te weten. De brandweer was er tijdig genoeg bij om het vuur te kunnen beperken tot het uitbran den van een kamer. De recherche zal thans de zaak verder uit zoeken. Wanneer men iemand, die uit een andere groote stad komend, Berlijn bezoekt, met de vraag lastig valt, wat hem in de Duitsche metropool het meeste treft, dan krijgt men tien tegen één tot bescheid, dat het gebrek aan auto's hem het eerst in het oog sprong. Nog maar luttel jaren geleden reed er nauwelijks een enkele auto door de Beriijnsche straten heen. De oorlog had ze allemaal opgeëischt en terwijl de overblijfselen ervan op de velden van Vlaanderen lagen te roesten, konden de kinderen ongedeerd hun tollen en hun hoe pels laten draaien op de Via Triumphalis van de stad aan de Spree. Toen kwam na de inflatie de geweldige op bloei van het geknakte menschelijk bestaan en in een ommezien tijds zaten de straten van Berlijn tamelijk vol met auto's en erg vol met chauffeurs, die hun vak niet verstaan. En nu, nu de inzinking zich weer gemeld heeft, be- gint de auto om zoo te zeggen voor de tweede maal uit het Berlijnsche stratenbeeld te ver dwijnen. Eenige tienduizenden bezitters van een wagen hebben uitgerekend, dat zij een paar honderd mark aan belasting besparen, wanneer zij hun karretje gedurende de wintermaanden maar op stal laten staan en op grond van die berekeningen hebben zij het politiestempel van hun nummerborden laten wegkrabben. Zij hoeven nu geen belasting meer te betalen, maar zij mogen natuurlijk ook niet rijden en aldus is er een groote rust in het straten- verkeer ingetreden. Kon de politie er toe be sluiten de taxi-chauffeurs het zeer hinderlijk rondsluipen op buit te verbieden, dan zou er eigenlijk heelemaal geen verkeer in Berlijn meer zijn. Deze baisse zal wel weer overwonnen wor den, want de auto heeft al verscheidene tegen slagen moedig het hoofd geboden. Wanneer men alles gelooven mag, wat de menschen el kaar onderling op de mouw probeeren te spel den, dan hebben er al duizend jaar geleden in China rondgereden. Deze wagens hadden als drijfkracht natuurlijk geen motoren, maar zei len en toen ze een beetje rond gelaveerd had den, trad een groote baisse in, die voortduur de tot Simon Steven den zeilwagen op het Hol- landsche strand even galvaniseerde. Maar de Chineezen van Europa hadden met hun vernuf tigheid al even weinig succes als hun copieën in Azië en, ziet men van de zeilsleden af, dan heerscht tot op den dag van heden de dood in den pot in deze branche van het auto verkeer. Maar vóór Simon Steven geboren was, had de beroemde Leonard da Vinei al een auto uit gevonden en samengesteld en vijf en twintig jaar later maakte 'Dürer prentjes van een wa gen, die zich zonder menschelijke of dierlijke krachten voortbeweegt. In 15S9 betaalde de vroedschap van Antwerpen vier pond Vlaamsch aan den heer Gilles de Bom vanwege zijn uit vinding van een auto en een beetje later wordt ook Engeland wakker en werpt op zijn beurt een auto onder de menschen, welke in die da gen nog verstandig genoeg waren heelemaal geen behoefte voor zulk een brutaal instrument te koesteren. In 1639 kocht de kroonprins Karei Gustaaf van Zweden van een Neurenbergschen horloge maker een wagen, die zich met behulp van een uurwerk kon voortbewegen en betaalde daar voor den prijs van' 500 daalders. Dat was veel geld voor die dagen, maar het wagentje liep dan ook met een snelheid van 2000 schreden in het uur. Later vond de lamme horlogemaker Forffler in Altdorf een driewieler uit, die ook al met een uurwerk voorzien was en met be hulp waarvan het hem mogelijk was zich in zijn negorij te verplaatsen. Maar de ware Schwung wilde in de autobusiness toch maar geen intree doen en de baisse begon een zeer ernstig aanzien te krijgen, toen de stoomma chine uitgevonden werd en de vernuftelingen van den dag hun aandacht bijna heelemaal samentrokken op locomotieven en op rails. Af en toe deden ze echter toch wel eens een uit val op belendend gebied en zelfs al in 1770 liet de Fransche minister van oorlog door zijn landgenoot Cougnot een wagen houwen, die met behulp van stoom voort te bewegen was. In Londen reed in 1825 de eerste auto-taxi al door de straten heen en in 1827 werd daar ter stede bereids de eerste auto-omnibus met zitplaatsen voor 16 passagiers van stapel ge laten. In hetzelfde jaar waarin onze betreu renswaardige ruzie met de Zuidelijke Neder landers in lichte laaie uitbrak, opende mr. Dauce een geregelden postdienst met stoom wagens tusschen Cheltenham en Gloucester en nog twee jaar later werd een andere lijn van Londen heelemaal naar Birmingham in dienst gesteld. De boeren wilden van die stoomspu- wers echter niet veel weten en waren dus erg royaal met het strooien van rotsblokken op den weg, een voorbeeld, dat in later jaren nog veel en allerwegen navolging zou vinden. Intusschen begon het voorgevoel toch door te dringen, dat de explosiemotor het ding van de toekomst was en hieraan werd volle dertig jaar met taaie volharding door talrijke knappe menschen geknutseld tot het in 1868 aan den Weenschen mechanicus Marcus lukte, een wagen te bouwen met een benzinemotor als drijfkracht erin. De wettenmakers hebben zich allang met het probleem van het verkeer bezag gehouden, toen het probleem nog niet eens bestond. In 1804 ramde een auto van Trevithick een tuin muur in elkaar en om de schadevergoeding vast te stellen werd hiervan protocol genomen en daarmede was de eerste aangelegenheid van dien aard in de wereld gezet. In 1831 had het eerste auto-ongeluk, dooT moedwilligheid veroorzaakt, plaats. Het was aan steenen te danken dooi de bevolking op haar landwegen gestrooid ten einde haar af keer van de nieuwe dingen te markeeren. In 1865 werd reeds de eerste autowet uit gevaardigd. Het Engelsche parlement broedde het ding uit en het schreef o.a. voor, dat de maximumsnelheid van een auto in de stad 2, en buiten 4 mijl zou bedragen. Per uur wel te verstaan! Bovendien moest vijftig meter vóór eiken auto een vent met een rood vlag getje loopen om de Vietoriaansche burgers van de komende gevaren op de hoogte te stellen. Nog een beetje later gingen Frankrijk en Duitschland een edelen wedstrijd aan, wie den auto uit zou vinden c.q. wie tot hare ontwik keling het meeste bij aou dragen. In 1883 kreeg Daimler zijn eerste patent in handen en twee jaar later gewerd hem het patent voor „Fahrzeuge mit Gas bzw. Petroleumkraftsma- chinen". En op 29 Januari 1S86 kreeg een andere groote in de autobranche, Karei Benz, zijn patent voor een „Benzin Ki aftwagen". Wat Holland betreft, deed de auto daar te lande zijn intree door de portefeuilles van de leesgezelschappen. Elk nummer van de toen zoo en vogue zijnde Fliegende Blatter verscheen met een reclameplaatje, waarop een mijnheer met een rond dopje op het hoofd, in een auto afgebeeld stond, maar de voorzichtige Hollan ders waren een beetje achterdochtig en dach ten aan trucs en wilden heelemaal niet geloo ven, dat dat wagentje zonder paarden een maal de vijf deelen van de aarde veroveren zou. Maar wij kregen toch een echt proefje van de beteekenis van den auto in het jaar 1900, toen er een groote wedstrijd Amsterdam- Parijs gehouden werd. Men kreeg toen in eén enkelen dag meer auto's te zien dan in zijn gansche voorafgaande leven en stichtend was het schouwspel bovendien ook. Wie zich op dien gedenkwaardigen dag b.v, te Arnhem aan den Amsterdamschenweg bevond, zal zich nog herinneren hoeveel moeite sommige wagens hadden het Veluwsche gebergte te bestijgen en hoezeer sommige kolenwagens met een enkel paard ervoor de astmatisch kuchende wereld wonderen voorbijjoegen. Het autorennen was in dat jaar 1900 nog maar zes jaar oud en waarschijnlijk was de raid Amsterdam—Parijs de eerste van dien aard, welke de grenzen van een land over schreed. Maar in 1894 was de eerste inter- afttionaie wedstrijd toch al In scène gezet en deze had plaats tusschen Parijs en Rouen. Het was een Daimlerwagen, die bij deze gelegenheid de eerste prijs weghaalde, hetgeen men gaarne gelooft wanneer men verneemt, dat dit vehikel tijdens den wedstrijd een doorsnee snelheid van niet minder dan twintig en drie kwart K.M- *n hst uur ontwikkelde. Gelijk gezegd kreeg Benz zijn eerste patent in 1886 maar in 1889 ving de toen zes en twintigjarige fietsreparateur Ford een worste ling met de listen en lagen dei' techniek aan en deze resulteerde daarin dat hij in 1893 met de eerste Fordautomobiel door de straten van Detroit heen reed met ecne snelheid van niet minder dan 40 K.M. in het uur. Schier tegelij kertijd lanceerde Daimler zijn eerste auto- droechke op het vasteland van Europa en deze heeft in Canstadt rondgereden. Frankrijk was het eerste land, dat tot stich ting van een automobielclub overging. Zooals bekend, werd dit lichaam, dat een groot pres tige wist te veroveren, langen tijd door den heer baron van Zuylen van Nyevelt gepresi deerd. Het werd in 1895 geboren en pas een jaar later deed de eerste auto zijn intree in deze wereld, welke zoo gebouwd was, dat de motor aan den voorkant zat. Nog twee jaar moesten de automobilisten wachten vóór zij luchtbanden kregen. Deze lieten in den beginne nog al wat te wenschen over en aldus kwam de jonge Fokker, nog vóór hij aan vliegmachi nes begon, op de gedachte autobanden te fabri ceeren, die een speldeprik verdragen konden. Op 19 November 1905, dus maar negen jaar vóór den oorlog, die nu al weer zooveel meer jaren achter ons ligt, kreeg Berlijn zijn eerste auto-sneldienst en wel in den vorm van een omnibus, die van de Hallesclie Poort naar de Chaussêstrasse reed. Op den inwijdingsdag namen 3900 dapperen in liet vehikel plaats, dat dus over succes niet te klagen had. Het reed den afstand in 24 minuten, terwijl de paarden- omnibus er 33 minuten voor noodig had. Einde 1905 reden er in Berlijn al 8000 autodrosehken rond en het typeert den tijd wel, dat we nu weer op ongeveer hetzelfde cijfer terechtgeko men zijn. Maar in 1905 was er onder deze droschken slechts één met een benzinemotor. Grepen uit de kinderjaren LEVENDIGE ILLUSTRATIES VAN TRAGISCHE TAFEREELEN Zoowel als overal elders in de geheele we reld le de pers in Japan een geweldige macht geworden en de oorsprong der nieuwsbladen dateert er reeds van zeer vroege tijden. De Chineezen roemen op het bezit van het oudst bestaande Nieuwsblad der wereld, hun Me tropoli taansche Courant (de Kin Pao) die te Peking wordt uitgegeven en ruim 400 jaren oud is, doch ook Japan kan zich op een jour nalistieke geschiedenis beroemen waarvoor het zich niet behoeft te schamen, immers deze dagteekent reeds van het begin der zeven tiende eeuw. Lang voor de afsluitdeuren van Japan door de Westersche naties waren opengebroken, hadden de Japanners een middel uitgedacht, waardoor zij in aanraking bleven met loopen- de gebeurtenissen en nieuws. De nieuwsbladen in die dagen waren ruw opgesteld, terwijl zij afgedrukt werden van houten blokken, die in haast, voor elk nummer aangekocht werden. Zij waren schaarsch aan nieuws, slordig van vorm en bovenal zeer onregelmatig in het ver schijnen, daar er absoluut geen vaste datum of tijd was waarop zij moesten uitkomen. Ook werden zy niet door een bepaalden en vasten uitgever uitgegeven. Iedereen, wie ook, kon ze uitgeven en op welk tijdstip men verkoos. Men noemde deze bladen „Jomioeri" hetgeen vertaald beteekent: verkocht bij rondven ting. De oudste van deze bladen, welke bewaard zijn gebleven in de archieven van de vorste lijke familie, dragen den datum van het aller eerste begin van de zeventiende eeuw en be vatten zeer levendige Illustraties van som mige der tragische tafereelen van den val van het vermaarde kasteel van Osaka, tydens den oorlog, die de difinitieve vestiging van de Hogoen-dynastie van Tokoegawa voltooide. Het is zeer wel mogelijk, dat er zelfs vóór dien tijd iets bestond wat overeenkwam met een jomioeri, doch indien dat zoo is, heeft de ge schiedenis er in het geheel geen melding van gemaakt. Er is dus geen enkele geldige reden om den oorsprong der Japansohe journalis tiek verder dan tot het begin der zeventiende eeuw terug te brengen. Deze vroegere nieuwsbladen evenwel deden zelfs in den bloeitijd van hun voorspoed geen pogingen om hunne lezers door middel v&Q hunne hoofdartikelen op te voeden; zij stel den zich tevreden met uitsluitend nieuws te geven. Zelfs in die vroege dagen was er, pre cies als thans, reeds een wedloop in yet ver zamelen van nieuws en te vroegtijdige „ver nuftige anticipatie" van gebeurtenissen leidde ode toen reeds tot de bekendmaking van onjuist nieuws. Doch ook in de nieuwsbladen- bureaux in die vroege tijden liet men geen tijd verloren gaan om met belangrijk nieuws toch maar zoo snel mogelyk de straat op te gaan. Welbekend is de geschiedenis van den onsterfelijken roem der zeven-en-veertig rón- ins van Ako, die na jaren van hoogst pijnlijken en hekllvaftlgen stryd er ten slotte in slaagden den dood van tiun geliefclon hoer do wreken. in het begin van het jaar 1703. De geschiede- TJALKSCHIP BINNENGEBRACHT Gistermorgen is door de sleepboot Antonie III te Enkhuizen binnengebracht het tjalk schip „Ideaal" geladen met trottoirbanden en komende van De Steeg (Geld.) met bestem ming Enkhulzen. Tengevolge van den Zuid*Westen-storm wa ren de*zeilen van de „Ideaal" gescheurd, waar door het schip hulpeloos ronddreef en de schip, per S. van Asperen genoodzaakt was in volle zee te ankeren. DRIE GESLACHTEN In de dagem van de trekschuit Rookte men een Goudsehe pijp Droeg een zwart-fluweei colotje En pantoffeltjes van trijp Twee verzorgde bakkebaarden En een stijve hooge boord Teekenden het tijdskarakteir, Rustig, kalm en onverstoord, In de dagen vam de spoortrein Rookte leder een sigaar Droeg een blauw of bruin colbertje En een schoeisel zwart en zwaar. Knervels met gedraaide punten Lage boord, papieren front Teekenden het tijds-karakter. Werkzaam, krachtig, eerlijk, rond. In de dagen van de auto Rookt men graag de sigaret, Draagt sterk-getailleerde pakken Bruine schoenen, keurig net. Baardelooze aangezichten Slappe boord, gekleurde das Teekenen net tijds-karakter, Maar... mijn pen zegt juist: ik pas!' AKO. Hoe geheel andera is het competitie-verloop in Spanje dan ten onzent. Hier tracht men in het winterseizoen zooveel mogelyk ,,op te schieten" en laat dan in het voorjaar de clubs zooveel mogelyk vry voor het spelen van oefenwedstry- den enz In Spanje genieten aanvankelyk friendly games den voorrang en slechts van tyd tot tyd reserveert men een Zondag voor de competltie- wedstryden. Het resultaat is dat men eerst 6 wedstryden speelde voor de hoofdklasse, waar voor de stand luidt: gesp. gew. gel. verl. doelp. pnt. Athletic Bilbao 5 3 2 0 124 8 Madrid 5 2 3 0 115 7 Barcelona 5 3 11 128 7 Arenas 5 2 2 1 11-10 6 Ponostia 5 3 0 2 16— 6 4 R. Santander 5 2 1 2 911 8 Espanol 4 2 0 2 87 4 Valencia 5 1 2 2 712 4 Union Irun 5 0 1 4 520 1 Dep. Alavé® 4 0 0 4 412 0 ln Duitschland trokken ln de eerste plaats de wedstrijden voor den D(eutschen) F(ussbaii) B(und)-beker de aandacht. Dat la de vroegere „Kronprinzen-Pokal" waarvoor de vertegenwoor digende ploegen van de verschillende bonden, die tezamen den Duitschen Voetbalbond vormen, telken jaren uitkomen. Een verrassend groote overwinning behaalde Zuid-Duitschland op Bran denburg (Beriyn) n.l. met 81 en Noord-Duitsch- land klopte Zuid-Oost-Duitschland (Saksen enz.) met 3—2. Dit waren de halve eindstryden, zoodat Noord en Zuid in den eindstryd komen. Ter leniging van den alom heerschenden nood werden in het geheele la.nd z.g.n. liefdadigheids- wedstryden gehouden, hier en daar ook tegen buitenlanders. We noteeren daarby zoowaar een paar nederlagen van Weensche voetballers. Zoo verloor de W.A.C. met 2—1 te MUncben van Bayern en Admira kreeg van een gecombineerde ploeg van Nürnberg Fürth (de oude Duitsche Hockburg!) met 4—3 klop. Maar natuurlyk deel den de Centraal-Europeesche P''0fs °ok klappen uit: Stedelyk elftal van Karlsruhe—Austria Weenen 2—3' Stedelyk elftal van Mannheim— Veulens (Boedapest) 2—3: Germania (Brötzm- gen)— Austria 2—3; Stedelyk elftal van Kassei Ferencvaros (Boedapest) 0—7; Stedelyk elftal van Beriyn—Ujpest 1—4. Vooral Ferencvaros en Ujpest maakten een zeer sterken Indruk. Die teams zjjn trouwens ook veel sterker dan de Veulens en met Sparta en Slavia uit Praag, W.A.C. en First Vienna en enkele leidende Itali- aansche ploegen vormen zy wel de fine fleur van het Europeesche voetbal. In Italië is de competitie in de hoofdklasse weer hérv :xt en r.oteeren wo da volgende resul taten Ambrosiana—Lazio 20; BresciaJuventus nis vermeldt, dat er bij deze gelegenheid een j o4Torino—Milan 0—0; Bologna—Alessandria o 1. D„„4 Unrunlli 1 A Tpipstina geheel gedrukte beschrijving dezer tragische gebeurtenis, binnen enkele uren in de straten van Jedo (Tokio) rondgevent werd. De gebrek. kig>e verkeersmiddelen en den primitieven toe stand der hulpmiddelen, destijds in gebruik om nieuws te verzamelen en uit te geven in aanmerking genomen, is dit feit kenschetsend 'voor den ondernemingsgeest dezer arme, veel belasterde verschaffers van nieuws in die dagen. Deze vroegere nieuwsbladen kwamen alleen uit in de groote steden als Tokio, Osata en Kioto. Menschen, die niet zoo gelukkig waren om in een dezer steden te wonen moesten op nieuws wachten, tot vrienden hun de bladen konden toezenden. Er bestond een stelsel van postbezorging, dat zeer vlug kon werken, wan neer er dringende openbare nood was. Do°r verschillende snelvoetige boden, die korte a^ standen van station tot station aflegden, BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisterenavond ongeveer half negen is de kapitale boerderij van J. R. de Koning te Wal- derveen (gem. Ede) door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Aangezien de be woners afwezig waren, kon niets gered wor den. De brandweer uit Lunteren kon niets te gen de vuurzee uitrichten en bepaalde zich in hoofdzaak ertoe, de belendende perceelen te behouden. Daar reeds een drietal branden in zeer korten tijd onder Lunteren voorkwamen, waarvan de oorzaak aan kwaadwilligheid moest worden toegeschreven, heerscht er groote onge rustheid onder de buitenbewoners. De politie onderzoekt de zaak nauwkeurig. DE GRILLIGE STEENVQJOUiN in den Coxgrot in Someraat (Ju*) ajju #ea attractie jrooar daa towriat. wer den de postzakken soms meer dan 200 mijlen ver in vierentwintig uren overgebracht. In Japan was de boekdrukkunst ongeveer 5 eeuwen vóór de Restauratie. das K0™9 reeks liet midden der veertiende eeuw, '''.end en toentertijd waren er duizenden weken, die niet beweegbare typen, gediu^ werden. Er waren echter vele onvolmaaktheden in deze beweegbare typen en de voortbrengselen van den druk kwetsten de artistieke gevoelens van het Japansche volk en hielden zoodoende in hooge mate hun popHair worden tegen. Behalve de Jomioeri-bladen, welke van par. tioulieren uitgin^n. gaf de feodale Tokoega. wa-regeerins. een courant uit, Gosata-Joeki geheeten, waarvan exemplaren werden uitge deeld aan ambtenaren en enkele andere be voorrechte personen. Ze kwam dagelijks uit, behalve op feestdagen en geleek daardoor meer 4 p een modern nieuwsblad dan de Jomioeri. Zij bevatte echter slechts officieele benoemin gen, bekendmakingen en hofnieuws. Het is niet mogelijk nauwkeurig te zeggen wanneer zij opgericht werd, maar men neemt algemeen aan, dat zij bijna even oud was als de dynastie waaronder zij bloeide. Zij was de voor- Eangster van de Dado-Kwan-Nissjl, welke uit kwam onmiddellijk na de restauratie in 1868 van de latere Officieele Courant, het Staats- blad, van tegenwoordig. Nadat Japan voor het buitenlandsch ver keer geopend was, in de laatste dagen van het Sjogoenaat, werden direct een dertigtal nieuwsbladen te Tokio en Jokohama opgericht, waaronder enkele door Japanners uitgegeven werden met medewerking van ln Japan ver blijvende vreemdelingen, doch het meerendeel was onder Japansche redactie. In 1868 kwam het eersto nieuwsblad, dat den naam verdient, bekend als de Tsjoegai Sjimboen, in Tokio uit. Het was een week blad, eerst met houten blokken en later met beweegbare typen gedrukt. Dit blad werd uit gegeven door Sjoenzo Janagawa, een bekend geleerde uit die dagen. In tegenstelling met de Jomioeri vergenoegde het zich met de ne derige rol van eenvoudig nieuws bekend te maken; het was eerzuchtig genoeg om redac tie-artikelen over actueele onderwerpen te laten drukken. De inhoud van zijn tien blad zijden was zeer aJledaagsch vergeleken bij de huidige Japansche nieuwsbladen. Het eeirste dagblad van nieuwerwetach type de Mainitsji, verscheen in 1871, eerst te Joke- hama en later te Tokio. Spoedig werd di. waagstuk gevolgd door andere zooals de Nitsje-nitsji, de Hotsji, Nippon enz. on alras was de Japansche pers even up-to-date als onze Westersche pers en tegenwoordig wordt er geen stadje met meer dan tienduizend in woners meer gevonden, dat niet twee of meer nieuwsbladen bezit. 3—1; Bari—Pro Vervelli 1—0; Trlestina—Casale 2—2; Pro Patria—Napoli 0—0; Modena—Fioren- tina 11; RoraaGenova 6—0. In Zwitserland vonden slechts weinige wed stryden voor de competitie plaats, aangezien er ook diverse friendly games en- enkele beker- matohes plaats vonden. Zooals weet is de le klasse daar in 2 groepen van 9 clubs ver deeld. In de 2e groep veroverde Grasshoppers de leiding door Carouge te Zurich met 10 te slaan. Adam ws,s van de party doch blonk niet byzonder uit. Hy spande zich niet byster in. Biel is de grootste concurrent voor de Grasa- hoopers. - We vermelden nog dat Rapid uit Weenen (deze club wil hier in den a.a. zomer wedstryden spe len I) in Basel van het stedelyk elftal met 5—0 won, doch te Lausanne met 3—3 gelyk speelde en dan is het toch werkelyk interessant de reis lustig® plofg van Victoria-Zrzkov, die nog steeds .en route" is. nog even te volgen. Deze trek vogels zyn van Holland naar Zuid-Frankryk ge trokken en van Zuid-Frankryk even op en neer naar Elzas-Lotharingen, thans zyn ze weer aan de Riviera waar zy Marseille en Nice even ge makkelijk overwonnen als de Nederlandsche te genstanders. HET ONGELUK BIJ SCHREIBERHAU. SCHREIBERHAU, 12 Januari. (V.D.) Een der zwaargewonden bij hot ongeluk tijdens de bobeleekampioenschappen, een dame, is in het ziekenhuis aan de bekomein verwendingen overleden. BOEDAPEST, 13 Januari. (V.D.) De politie arresteerde gisteren' 49 communisten die sinds weken op groote schaal agitatie lebben gevoerd voor een rooden dag op 13 Januari. In door hen onder de werkloozen verspreide pamfletten wordt gezegd, dat de werkloozen op 13 Januari de straat op moeten gaan en de burgerlijke maatschappij moeten aanvallen, ook wanneer het tot bloedvergieten komt. rnUUmMtMm I- - DE ZANGER BRAM VAN DER STAP hij <te huldiging in Delft; hedenavond wordt bij K'dam gehuldigd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10