VQRSTvan AYLVAMIA fcj ZOO'N 1 lEERL'JK warm IS GOEDKOOP IN CR NTB'JT ISTUD VLUG KOKENDE HAVERMOUT - DONDERDAG 14 JANUARI 1932 STAKING IN DE WERKVERSCHAF- FING TE GRONINGEN. Een laffe aardigheid. FERGUS HUME DE OVERVAL OP DEN POSTAUTO. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. BRANDKAST LEEGGEPLUNDERD. BRANDSTICHTING TE NIJMEGEN. DOOD DOOR SCHULD. MARECHAUSSEE MISHANDELD. M. v. L., 22 Jaar, wonende te Groesbeek. De Superieure kwaliteit kost niets meer, daar elk pak H.O. ruim 6 ons weegt. SCHEPEN GESTRAND. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. Het gemeentehuis te Delfzijl uit tientallen plaatsen opgebeld. Gisterenmiddag had in Hötel „Centrum", te Delfzijl, een groote vergadering plaats van sta kers uit de werkverschaffingen in de provin cie Groningen. Uit de geheele provincie had men afgevaardigden naar Delfzijl gezonden. Ter vergadering werden als voornaamste punt de elschen der stakers besproken. Na afloop der vergadering begaf zich een de putatie naar het gemeentebuis om den bur gemeester van Delfzijl, den heer L. Buiskool in zijn kwaliteit van Rijksinspecteur der werk verschaffingen in de provincie de, eischen ken baar te maken. Daar de burgemeester echter afwezig was, werden de eischen daarop schrif telijk ingediend. Voorts kan nog worden gemeld, dat de sta kers overgegaan zijn tot maatregelen, die dui delijk blijk geven van communistische agitatie. Zoo werd b.v. gisterenmiddag tusschen 2 en 4 uur het gemeentehuis te Delfzijl vanuit alle Groningsche gemeenten, die bij de staking be trokken zijn ongeveer 40 in getal door onbekenden opgebeld, die voorgaven te spre ken namens de betoogers of vergaderingen van stakers en telefonisch hun eischen mededeelden waarop een enkelen keer „rood front" werd geroepen. Tegelijkertijd kwam een groot aan tal telegrammen binnen van dezelfde strek king. Het lijdt geen twijfel, of deze telefoon- en telegram-campagne is van te voren door communisten in scène gezet. Te Jipsinghuizen zijn gisteren 30 schippers in staking gegaan. Zij zijn onmiddellijk ont slagen. DE ONGEREGELDHEDEN BIJ DE .WERKVERSCHAFFING IN FRIESLAND. Men meldt ons uit Heerenveen: De vergaderingen voor arbeiders bij de werk verschaffing, die op vele plaatsen worden ge houden en die ten doel hebben de arbeiders te bewegen om over alle Unies het werk neer te leggen, hebben weinig succes gehad. Op alle plaatsen wordt geregeld doorgewerkt. Alleen te Beets, waar ongeveer 700 arbeiders te werk gesteld zijn, had men eenig succes. Hiervan wilde de helft staken en de andere helft aan het werk blijven, doch deze laatsten waren bevreesd gemolesteerd te worden. Om dit te voorkomen werd politiebewaking gerequireerd, doch nu gaven de werkwilligen te kennen, niet onder politietoezicht te willen werken en leg den zij het werk neer. Daarop werd aldaar een vergadering gehouden, welke werd toegestaan, doch die menigte, die in de nabijheid van het café, waar de vergadering plaats vond. samenschoolde, werd door de politie uiteen- gedreven, terwijl de Hoofdbrug over het pol derkanaal aldaar, gesloten werd verklaard en onder politiebewaking werd gesteld, zoodat niemand de brug mag pasBeeren, zonder op gaaf van redenen. Van de 4000 arbeiders, die in Friesland in de werkverschaffing werkzaam zijn. zijn er thans te Hoornsterzwaag 250 uitgesloten. Te. Xi.jelamer mogen de 150 uitgesloten Leeu warders a.s. Maandag weer aan het werk gsMi, terwijl nu te Beets ruim 400 arbeiders het werk hebben neergelegd. HUISZOEKING BIJ COMMUNISTEN. Te Wageningen is Dinsdag door de ge- meente-politie, bijgestaan door Rijksveldwach ters en maréchaussee's huiszoeking geschied bij een 8-tal communisten, waaronder het Taadslid van Dam, op vermoeden van het onbevoegd voorhanden hebben van vuur wapenen. Er zijn echter geen vuurwapenen in beslag genomen. DE BENZINE-BELASTING. Door de gemeentepolitie van Schln-op-Geul is in samenwerking met belasting-ambtenaren 1200 L. benzine in beslag genomen, die op twee verschillende plaatsen waren opgeslagen. Uit het onderzoek is gebleken, dat een tot dus verre onbekend gebleven persoon aan twee Ingezetenen van Schin-op-Geul had gevraagd die benzine te mogen opslaan daar zijn auto defect was geraakt FRAUDE. De knecht van den boterhandelaar W., te Landsmeer, verzorgde een gedeelte van de wijk van zijn patroon, doch hij kwam dezer dagen niet met de afrekening terug. De politie stelde een onderzoek in en de man werd opge spoord. Hij bleek de waren verkocht te heb ben, maar het bedrag aan geld a 200 was niet aanwezig. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND EN DE GEHUWDE AMBTENARES. Het ambtenarenreglement goed gekeurd. Behandeling van de begrooting aangevangen. Gisteren zijn de Provinciale Staten van Zuid- Holland, ter voortzetting van de behandeling van het Provinciaal ambtenarenreglement, in het Tweede Kanner-gebouw bijeengekomen in vergadering, onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin jhr. mr. dr. H. A. v. Karnebeek. Bij het vervolg van het debat over art. 87, dat o.m. bepaalt, dat de ambtenaar wegens het aangaan van een huwelijk eervol kan wor den ontslagen, merkte mr. Werker (V.D.) op, dat men niet bewijs, dat de arbeid geen gehuwd^ vrouw buitenshuis tot gevolg heeft geregulari seerde kinderbeperking. De heer Mooyman (R.K.) betoogde, dat de vrouw geen fabrieksslavin moet zijn, maar de de koningin van het huisgezin. Als spreker zijn zin kreeg, zou de staat ook geen gehuwde werkvrouwen in dienst nemen. De inkomsten van den man moeten zoo verhoogd worden nat hij alleen zijn gezin onderhouden kan. De heer Sohokklng (C. H.) bestreedt het standpunt van den heer De Visser. De overheid heeft het recht, de normen vast te stellen, volgens welke zij zekere cate gorieën personen al dan niet in haar dienst zal houden. Mevrouw Cohen Tervaert-Israel (Lob.) ver klaarde, vroeger te hebben gemeend, dat de zorg der vrouw voor haar gezin niet zou kun nen samengaan met een werkkring buitens huis, maar destijds door mevrouw Wemniger, haar tegenwoordige collega in de Staten, van het tegendeel overtuigd te zijn geworden. De heer Kersten (Staatk. Geref.) betoogt, dat de gehuwde vrouw in haar huisgezin behoort. Ook het feit dat zoovele duizenden mannen werkloos zijn, pleit tegen vrouwenarbeid. De heer Hoffman (r.k.) verklaarde, dat chris tenen niet uitgaan van de historisch-materia- listische, maar van de bistorisch-spiritualis- tieche levensbeschouwing, welke de eeuwen ge trotseerd heeft en leiding geeft ook in hef on derhavige vraagstuk. De heer Bergmeyer (sd.) concludeerde, dat men met flfe-t artikel in het reglement op den verkeerden weg was. De heer Schouten (a.r.) voorzitter der com missie van rapporteurs deelde mede, dat de commissie met betrekking tot het voorstel van Gedeputeerden inzake de huwende ambtenares in twee helften uiteen viel. Waar is, wat de heer Werker heeft gezegd, namelijk, dat de be paling, dat de ambtenaar wegens het aangaan van een huwelijk kan worden ontslagen, ook voor den mannelijken ambtenaar geldt, maar als gedeputeerden verklaren, hun bevoegdheid niet jegens een mannelijken ambtenaar te zul len gebruiken, is voor spr. de zaak uit. De heer Heukels (a.r.) lid van Gedeputeerde Staten, verklaarde, dat geen gebruik zal wor den gemaakt van de bevoegdheid tot ontslag wegens huwelijk ten aanzien van een manne lijken ambtenaar. Voor de linkerzijde moet het dienstbelang den doorslag geven. De Vrijheidsbondsche Leid- sche wethouder Romeyn heeft voorgesteld de huwende ambtenares bij H.B.S. en Gymnasium te ontslaan, op advies der deskundigen in het belang van het onderwijs. De heer Henri Polak heeft in het „Volk" de kwestie van de ge huwde ambtenares een heilig huisje in zijn partij genoemd en erbij gevoegd, dat heilige huisje te beschouwen als een brok verouderd, antiek feminisme. De heer De Visser (c.p.) Ja. ze hebben daar rare kostgangers. (Vroolijkheid) De heer Heukels (a.r.) gaf Haagsohe cij fers, waaruit bleek, dat de absentiecijfers van gehuwde vrouwen twee maal zoo hoog waren als die barer mannelijke oollega's. Op elke 100 werkdagen zijn er 14,3 absenties bij de ge huwde ambtenaressen blijkens Amsterdamsche cijfers. Een Rotterdamsche scholenstatistiek heeft als cijfers 2,8 voor mannen, 5,1 voor on gehuwde vrouwen en 9,5 voor gehuwde vrou wen. Alles ongerekend de zwangerschap. Het dienstbelang schrijft ontslag van de huwende ambtenares voor. Denk aan een moeder, die op haar bureau zit, terwijl haar kind lijdt aan een vreeselijke ziekte. Interruptie: geldt dit voor den vader niet? De heer Heukels (a.r.)Die heeft den heer lijken troost dat z'n vrouw bij het zieke kind waakt. De voorzitter deed een dringend beroep op de leden om van replieken af te zien. De Staten verwierpen vervolgens met 41 tegen 28 stemmen de motie-De VriesBruins waarin zij zich zouden hebben uitgesproken te gen het geven van ongevraagd ontslag aan een ambtenares bij het aangaan van een huwe lijk. Het artikel werd vastgesteld evenals, zen der debat en stemming, vele volgende artike len. Bij de artikelen 118 en 119 werden de 5). Vrij naar het Engelseh De ander was eerst nauw-merkbaar verrast, maar stemde dau verheugd toe. Hassan, bleek van toorn, liep door. De beide heeren baan den Bloh een weg door de stoelen en palm- boomen, alsmede ooor de japonnen der dar mee, en bereikten den hoek, waair Sara en Erlito zaten. Stirna stekte hen rol ernst aan elkander TOOT. Miss Roger, mag ik u prins Samarow voorstel*en? Mr. Roger. Erlito, ik weet zeker, dat Jullie elkaar moet leeren kennen Prins Samarow Erlito van Melano. De prins, die voor Sara een diiepe en be. vallij» buiging had gemaakt, reikte Erlito hartelijk de hand. Een Melano onder zijn kennissen te mo gen hebben, zeid» hij, dat heeft men sinds eeuwen als een groote eer beschouwd. Ik heb uw vader gekend, prins Erlite. Zijne Majesteit was altijd heel goed voor mij. De Gouden Ster vain Sylvanië ls een van de onderschei dingen, die ik het meest waardeer. Mr. Roger bestelde nog wat koffie en sigaret ten. Er volgde nu een verdeeld en ietwat eigen aardig gesprek. De Russische gezant sprak hoofdzakelijk met Sara. Erlito scheen hem al leen belang in te boezemen als een kennis, dien hij met genoegen ontmoet had. Zij wis selden opmerkigen over Parijs en Weenen, en grim Samarow pleitte welsprekend, voor de bekoorlijkheden van zijn eigen hoofdstad. Met weergalooze behendigheid bracht hij het ge sprek op Sylvanië. Het schilderachtigste land van Europa, verklaarde hij, maar tegenwoordig het onge lukkigste, vrees Je. Ziet u, Mr. Roger, ging hij voort, - terwijl nij zich tot dezen wendde, niet altijd kan een groot land op democra tische grondslagen rusten en zich dan verder oinitwikkelen. Onder het Huis van Melano werd Sylvanië tenminste erkend onder de Sta ten van Europa Thans heeft het die plaats ver loren. O vei' de toekomst van het land kan niemand met eenige zekerheid oordeelen. De Rus leunde achterover, en stak een siga ret aan. Maar Stirna voelde, dat hij door die half gesloten, quasi-slaperige oogen werd ga degeslagen. Hij boog zJich een weinig naar vo ren, en liet zijn stem dalem Ik ben uit Sylvanië, zei hij langzaam. Daar ben ik geboren en grootgebracht, en de toekomst van mijn land is ook mijn toekomst. Zooals je zeker wel zult weten, maak ik geen deel uit van de tegenwoordige regeering; maar ik geniet het vertrouwen van het volk. Ze zijn hij mij gekomen om raad, en hebben mij gevraagd, hoe zij het best ook verder hun onafhankelijkheid kunnen bewaren. Het is een zaak van het grootste belang, en nu we elkaar hier hebben getroffen, neem ik de vrijheid, je om raad te vragen. Je bent volkomen van den toestand op de hoogte. Je kent het land, het volk en de omgeving. Wat is, dunkt je, het beste aintwoord, dat ik hun geven kan? De Rus bleef een oogenbiik peinzend rooken. In het wolkje blauwen damp, dat om zijn hoofd hing, scheen hij zijn Inspiratie te zoeken. Was het onnoozetheld en eenvoud des harten, zoo vroeg hij zlclh af, of had Stirna een ge- heim doel en trachtte hij hem een verklaring te ontlokken? Het is geen gemakkelijke vraag, die je daar stelt, beste vriend, antwoordde hij ein- EEN OLIFANTEN-KWARTET, dat in „Scala" te Den Haag op een versterkt podium zal optreden, vertoont voor belangstellenden een staaltje van zijn kunnen amendementen van den heer Gardenier ver worpen. Nadat de overige artikelen zonder debat en stemming waren vastgesteld, was het regle ment afgehandeld. De Staten keurden het reglement goed met 60 tegen 4 stemmen, waarbij tegenstemden de heeren De Visser (c.p.) Menist (r.s.) en Spron- kers en Bergmeyer (s.d.) Daarna kwam aan de orde de provinciale begrooting voor 1932. De begrooting. De algameene beschouwingen daarover vin gen aan met een rede vau den heer van Houdt (s.g.) die het besluit om de tramexploitatie op Goeree te staken bestreed. Van het blijven der tram is de verdere ont wikkeling der bedrijven afhankelijk.. Dank zij de tram kunnen de Flakkeesche tuinders con- curreeren op de Rotterdamsche markt. Het veer MlddelharnisHellevoetsluit en het verkeer op het eiland zelf moeten als één ge heel worden beschouwd, maar de tegenwoor dige verkeerstoestanden op Flakkee beantwoor den in geene deele aan dien eisch. Een groote fout is geweest verleen ing van concessie aan een particulieren autobusdienst. Dat is de aan leiding geweest tot de opheffing van de tram, zonder dat het verkeer nieuwe mogelijkheden verkreeg. Als gedeputeerden meeT leiding gegeven en de zaak minder op haar beloop gelaten had den zouden wij niet in moeilijkheden zijn geraakt. De vergadering werd over half zes tot hedenochtend elf uur verdaagd. RELLETJES IN DE RESIDENTIE De politie slaags met communisten. Gisterenmiddag had een 150-tal communis ten, vermoedelijk niet allemaal werkloos, een betooging georganiseerd op de Priuseigracht. De politie was.diit voornemen ter oore gekomen en zij was dus paraat. Speciaal had zij maatre gelen getroffen om te beletten, dat er leimamf den hootgem stoep vam hot volkagebouw beklom om vandaar de „massa" toe te spreken. De leiding van het Volksgebouw had zulks ook verzocht. Enkele Heden, die probeerden heit bordes te bestijgen, werden met zaohten drang verwij derd. Terwijl hierbij eeu inspecteur van politie een dier mannen te woord stond bemerkte een agent, dat de inspecteur van achteren bedreigd werd. Onmiddellijk trok hij de saibei en sloeg op den bedreiger in. Dit was meteen het sein voor de ontmijning. Met de blanke sabel wer den de communisten uit elkaar gejaagd. Later op den middag deden zij een poging om iin groepen de binnenstad in te trekken, doch zij vonden deze afgezet. Op den hoek van Vlamingstraat en Groote*Markt kwam het nog maals tot een treffen. Ook hier werden de aan hangers van den Rusisèsohen heilstaat ver strooid. Naderhand is gebleken, dat een 28-jarige straatmali er bij deze laatste kloppartij een kleine scheuirwond aan het achterhoofd had opgeloopen. Na door den geneeskundigen dienst te zijn verbonden, kon hij naar huis gaan. De zaak op 26 Januari voor de rechtbank. Naar wij vernemen, zal de zaak van den overval op den postauto aan den van Lennep- weg (Wittebrug), terzake waarvan een vervol ging is ingesteld tegen den verdachte J. K. die evenwel blijft ontkennen door de Haagsche rechtbank behandeld worden op Dinsdag 26 Januari. Verdachte zal worden bijgestaan door mr. Huygens. delijk. Toch betwijfel ik, als ik alles goed beschouw, of er meer dan één weg openstaat, voor wie uw vaderland blijvend zou willen redden. Sylvanië is een zwakke staat, omdat het is ingesloten door machtige landen. Het is een zekere prooi voor wie er zijn hand naar zal uitsteken, zelfs voor den Turk. Het. is daarom eigenlijk niet moeilijk, je goeden raad te geven, ik zou je dit willen zeggen: laat Sylvanië de sterkste en edelste van de om ringende mogenheden uitkiezen, en in alle oprechtheid tot haar zeggen: Schenk mij uw bescherming", en ik geloof, dat zoo'n verzoek dadelijk zou worden ingewilligd, terwille van den vrede. Stirna zweeg. Erlito, die met aandacht ge luisterd haid, mengde zich nu in het gesprek. Die raad klinkt goed, zeide hij, maar het komt mij voor, dat er één zwak punt in is. Sylvanië wil in de eerste plaats zijn onafhan kelijkheid bewaren. De bescherming van een vreemde mogendheid moet die vanzelf in gër vaar brengen. In het geheel niet, hernam prins Sama. row met een effen gezicht. Laten we mijn land eens als voorbeeld nemen. Rusland is groot en edelmoedig genoeg, om eeu verzwak ten staat zijn vriendschap te schenken, zon der dat er eenige vergoeding voor behoeft te worden gegeven. Liefde voor den vrede is de eenige reden, waardoor mijn meester zich bij alles, wat hij doet, Iaat leiden. Terwille daar van zou hij nog meer doen dan dat. De Tsaar staat niet alleen, merkte Stir na peinzend op. Hij heeft raadgevers. Naar wie hij luistert, als hem dat be haagt, vulde prins Samarow aan. Men zegt wel, hier in Engeland, en ook elders, dat de Tsaar een speelpop ls. Maar wij, die beter we ten, glimlachen er om. Doch om nu op Syl vanië terug te komen; m.i. bestaat het gevaar Inhoud der dagvaarding. Thans is de dagvaarding uitgebracht in de strafzaak tegen J. A. J. h. K. en J. G. W. P., de verdachten in de moordzaak-Eschauzier, welke op 4 Februari 's ochtends te 10 uur, door de Haagsche rechtbank zal worden behandeld. De dagvaarding is zeer uitvoerig en legt ver dachten primair ten laste, dat zij op of om streeks 9 Mei 1931 te 's-Gravenhage te zamen en in vereeniging opzettelijk \v. G. J. S. Eschauzier van bet leven hebben beroofd, door daartoe dezen met geweld bij de keel te grij pen en te houden en een doek als prop in diens mond te duwen en een touw om diens hals vast te halen, tengevolge waarvan deze kort daarop is overleden, zijnde het vooromschreven misdrijf gepleegd na kalm beraad en rustig overleg. Subsidiair is aan verdachte P. ten laste gelegd, dat hij verdachte K. is behulpzaam ge- weest door de armen en beenen van gemelden Eschauzier vast te houden en om de polsen een touw te doen binden, althans door dat te doen opzettelijk aan gemelden K. gelegenheid heeft verschaft tot het plegen van diens voor omschreven misdrijf. De Officier van Justitie heeft in deze zaak 15 personen gedagvaard als getuigen a charge en als getuigen-deskundigen dr. R. R. Rochat, arts, dr. E. C. v. Rijssel, arts, A. H. Schiron, directeur der gem. apotheek en prof. dr. D. II. Wester, allen te 's-Gravenhage. DIENSTBODE IN BRAND GEVLOGEN. Zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Woensdagavond heeft ten huize van do fa milie B. wonende Amstelveensehe weg te Nieuwer Amstel een ernstig ongeluk plaats ge had. De Duitsche dienstbode was bezig met het behandelen van de waseb waarbij zij ver- moeaeiijk met haar kleeren in aanraking ls gekomen met een brandende petroleumkachel, zöodat haar kleeren In brand geraakten. Luid gillende liep zij de straat op. Automobilisten, welke passeerden, snelden te hulp en slaagden er met groote moeite In, met behulp van jas sen de brandende kleeren te dooven. Dr. Wa- senhagen van Amstelveen welke onmiddellijk ter plaatse was verleende de eerste hulp en achtte den toestand van het meisje, dat over haar geheele lichaam ernstige brandwonden had bekomen, ernstig, zoodat zij onmiddellijk naar het Lutherecli Ziekenhuis te Amsterdam werd overgebracht. BLANCO CHEQUE GESTOLEN. Een bedrag van ruim 9000 gulden erop geïnd. Men meldt ons uit Amsterdam: Ten nadeele van een N.V. gevestigd op de Stadhouderskade is dezer dagen een blanco ehèque ontvreemd. Later is de chèque nadat er een bedrag van 9040 op was Ingevuld aan geboden bij de Bank-Associatie welke haar heeft uitbetaald. Eerst daarna bleek, dat de chèque was ge stolen. De dader is op het oogenbiik nog niet be kend. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Inbraak in Schagen. Gisternacht is te Schagen (N.H.) een bru tale inbraak gepleegd in het confectie-maga- zijn van den heer de Moei. De indringers hadden het geluk den sleutel van de brandkast te vinden, welke toevallig juist op dien avond vergeten was, zoodat de brandkast zonder braak geheel kon worden leeggehaald. Naar schatting namen zij onge veer 500 gulden mede. Van de daders is geen spoor gevonden. Alleen weet men, dat zij eerst vergeefs heb ben geprobeerd in een aangrenzend perceel in te breken. 2/2 jaar gevangenisstraf geëischt. p. G. v. R., 32 jaar, koopman te Nijmegen, moest Diasdag voor de Arnhemsche Rechtbank terecht staan wegens brandstichting in zijn woning. De Officier van Justitie mr. Lasonder wees er in zijn requisitoir op, dat het wettig bewijs al zeer gemakkelijk te leveren was door de verklaringen van den broer van verdachte en van do getuigen, die konden verklaren, dat deze brand niet anders dan door brandstichting zou kunnen zijn ontstaan. Om den ernst van het misdrijf en In verband met het ongunstig verleden van verdachte elscht spr. twee jaren en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Drie maanden hechtenis. De rechtbank te Alkmaar dieed Dinsdag uit spraak in de zaak contra den bloembollenkwee- ker G. J., te Anna Paulowna, wien ten laste was gelegd dood door schuld. Het betrof hier een auto-aanrijding met doodelijk gevolg te Koedijk, waarbij het 16-jarig dochtertje van den heer Slootemaker aldaar, doodelijk werd getroffen. J. werd veroordeeld tot 3 maanden hechte nis en 1 jaar ontzegging van rijbevoegdheid. moest de vorige week voor <1© TLocivtt»a.*i"k te Arnhem terecht staan omdat hri den mare chaussee-wachtmeester G. heeft bedreigd met een. mes, en hem tenslotte na een woordenwis seling in de hand heeft gestoken. De eisch luidde 1% jaar gevangenisstraf. De rechtbank uitspraak doende, veroordeelde hem tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Hr. Ms. RIGEL. Bn het Departement van Defensie is bericht ontvangen dat Hr. Ms. „Rigel", op uitreis naar Ned.-Indië, gisteren te Aden is aangekomen. Reel. 5130—5 50 bij jullie hierin: gesteld, dat. de tegenwoor dige toestamd vam onrust voortduurt, of dat er een regeeringsvorm komit, die niet bestendig belooft te zijn, dan is het zeer waarschijnlijk- dat de sterkere landen, die Sylvanië omrin gen, het zich tot plicht zullen rekenen, 010 in het belang vam den algemeenen vrede tus sohenbeide te komen. Sylva-nië is nog niet zieltogend» zei J na fier. Het heeft een leger, en bij e e®TS e poging tot een inval zouden alle °'n 61 n=® verschillen hij ons ophouden. Leve Sylvanië! sprak de aI"1®1'® tochtig. Moge het lang zijn onafhankelijkheid bewa ren en weten, wie zijn vrienden zijn. Allen hieven hun glazen op. V. Prins Samarow maakt van dezen toast ge bruik, om te vertrekken, terwijl hij iets mom pelde over een diplomatieke taal liep Hassan tegen hem op. Een enkel woord met u buiten, flui sterde hij. De gezant beduidde hem met een nauwe lijks merkbare geste, dat hij hem begrepen had, en aan zijn verzoek gevolg wilde geven. I-Iij stak een sigaret op, en knoopte op zijn gemak zijn pelsjas dicht. Een vluchtige blik op het kleine gezelschap In den hoek zeide hem, dat Stirna ontbrak. Je moest maar kalm in mijn rijtuig stappen, zed hij tot Hassan. Onze beste vriend, de hertog van Stirna, ataat ergens op den loer, eri het is beter, dat hij ons niet samem ziet. Haasa/n knikt», en ging den gezant voor, die even achterbleef, om met een kennis te spreken. Enkele oogenblikken lateT volgde hij den Turk, terwijl hij met z'n eenen ypet op de tree van het rijtuig bleef staan, als om zijn si garet weer aan te ateken. Snel keek hij de straat op en neer. Op den hoek van Pali Mali en Haymarkeit stond een man met zijn gezicht half naar hem toegekeerd. Hij haalde zijn schouders op en stapte in het rijtuig. De hertog van Stirna is nieuwsgierig, merkte hij Hassan op. Komaan vriend, wat beb je me nu te zeggen. Om te beginnen, zei Hassan, de som waarmee u den president van Sylvanië hebt omgekocht, wazs groot, maar u zult nooit waar voor uw geld krijgen. U hebt hard gewerkt aan het politiek verval van Sylvanië, maar het zal misschien, blijken, dait u volkomen gefaald hebt. De gezant glimlachte vroolijk. Dat is mogelijk, gaf hij toe. Maar ik be grijp je niet heelemaal. Die president I» nlt het land gejaagd. Br is geen regeering, g®®n wet, en geen orde meer. De mogendheden kummem dat niet zoo laten voortduren. Bin nen een week zal een protectoraat worden voorgesteld. Dat zal vier dagen te laat zijn, antwoord de Hassan. In minder dan een week zal Syl vanië, 'wat staatkundige positie betreft, ster ker zijn dan ooit tevoren. Je veTbaast me, zei de gezant beleefd. Denkt u, dat de hertog van Stirna er de man naar is, om in een Londensche restaura tie te gaan eten, terwijl zijn vaderland dood bloedt? riep Hassan uit. Bah! Zijn aanwezig heid hier met Erlito van Melano vanavond is geen toeval. Er wordt een ernstig plan h®" raamd, en ik heb het met dé grootste zorg achterhaald. Zoo! Sylvanië heeft genoeg van republieken. H«t vtt hét nu weer een* probeerea met een Door vijf sleepbooten vlot gesleept. De Rijnschepen „Festina Lente", schlppe» Peer, geladen met 980 ton kolen en het schip „Adrienne", schipper Stoppelaeren met 990 ton kolen, zijn gisterenmorgen nabij Walsoorden gestrand. Gisterenavond, om half acht, is het gelukt door middel van 5 sleepbdoten, beide schepen vlot te brengen. De „Festina Lente" bekwam zware lekkage, waarvoor twee pompbooten in het werk werden gesteld, om het schip boven water te houden. Het schip „Adrienne" Is eveneens geplooid, doch maakt geen water. Beide schepen liggen thans in veilige haven te Hansweert. DE VERDUISTERING BIJ DEN HAAGSCHEN VOOGDIJRAAD De zaak van clen bod© R. vam. den Voogdij raad 's Gravenhage I is nog niet geheel tea einde. De Voogdijraad heeft zooais mem zich herinneren zal aangifte gedaan van ver. duistering van plm. 2200, waarvan ongeveer f 1500 aan kwitanties is terecht gekomen. Nu verklaart R. 800 te hebben verloren ia Augustus. Het bevreemdt echter, dat hij bier. van geen aangifte heeft gedaan bij de politie* noch den Voogdijraad ervan op de hoogte heeft gesteld. Een gedeelte van het verloren geld ia terugbetaald. De Officier van Justitie moet nu beslissen of hij tot vervolging zal overgaan. DIEFSTAL VAN KUNSTWERKEN. Dieven zijn er In geslaagd zes waardevolle miniaturen, benevens een aantal etsen, waar. van 4 van Rembrandt en twee van Dürer te stelen uit het huis van mevr. Ottoch in da Hydepark Gardens te Londen. Bovendien heb ben zij het tafelzilver weten te bemachtigen. te ROTTERDAM. Woensdag 13 Januari n.m. 2 uur. Eindafslag. Pand en erf, le Pijnackerstraat 89, in boa op 13.100, daarop verkocht. Dubb. pand en erf, Marnixstraat 1719, ln bod op 20.200, voor 22.208 verkocht. Pand en erf, Brouwerstraat 7 hoek Heer Hu- gostraat 1, in bod op ƒ7.500. voor ƒ8.300 ver kocht. Voorloopige afslag. Pand en erf, Aelbrechtskade 136 hoek Hoot- drift 171. Trekgeld ƒ25.800. ROTTERDAM, 13 Januari. De prezen heden besteed aan de Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G. A. waren als volgt: prei 22.50 per 100 boos, winter postelein 3 ct. per kg., sel derij 1.504.10. kroten 2, per 100 hos, roodo kool 1—2.70, groene kool 2.30, per 100 kg., an dijvie 1.80 per 100 krop, spruiten 2.504.20 per 100 kg., witlof 8—11 ct. per kg., uien 6.80 per 100 kg. Bloemenveiling: butterfly ƒ4.60, Columbia ƒ8.10 —10.30, europa ƒ13.50, brtarcliff ƒ6.20, kelhahn 10.20—10.60, rose hill 10.50, potentate ƒ3.30, aug. noaek 6.50- 7.80, rosolanden 5.10, w. Cop land 2242 ct., gele prins 2251 ct., victolr da Olivier 71 ct.. prins v. oontenryk 1734 ct., frêd. moo.ra 14--I7. ct-» aealla 0.05l.lOi pedmen Q»M ---1.30, clivia ö!9o1.38, phoenix 85 ctT, primula 1416 ct., sprengerle 17—20 ct., cactussen 30 ct., begonia 15 ct., varens 67 ct. HANSWEERT, 13 Januari. Gepasseerd vóór 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 4; Keo, Meckel, SCHEVENINGENJannetje, de Boer; Johan na, v. d. Klooster; DORDRECHT: 4 Gebroeders, Slager; Sa nota Theresia, Ruttjes; MIDDEL BURG' Verwisseling, Jiweers; TEXEL: Nelia Arins 'de Decker; DONGEN: Broedertrouw 9, de JonghKATWIJK: Dirkje, v. d. Plas; AMSTER DAM Albatros, Molenaar. DIJITSCHLAND: Cormoran, Gerth; Energie,, BorremanRosalie, Cleerbout; Jean, Lyssens; Pierre, Wendt; Mathilde, Roovers; Marie, Ste vens; Lahn, Kole; Labor, Landa; Regularite, Pol filet; La Brie, Kornel; Mina Meta, Wern- stedt; Inja Schwippert; Mannheim 226, Eickel- gardtMartha, van Damrae; Lugano, Ver. schelden. BELGIë: Louise, Janssens; Malocha, Janssens; Maria, Mooy; Frauenlob, Klee; Franz Mathilde,, Grutter; Soli Deo Gloria, Kalkhuis; Ambulant, Voogd v. d, Straaten; Eluviale 24, Vermeulen; Machiensteen 20, v. d. Veer; Cellna, Wlndey; Irena, Verberght- Medium, Bondewel; Actief, Dekker; Hillegien'a, v. d. Laan; Oedelsheim, Zett- witz- Cem 1, Joelc; Tweeling, Roth; Madagascar, Kron'; Nautilus 15, Vergauwen; Nautilus 5, Dub beldam; Nautilus 10, Veenstra; Nautili's 12, ia Jong; Nautilus 9, Korstanje; Nautilus 3, Dhondt; Odessa, Velenturf; Toekomst, v. d. Velde; Theo- dor, v. d. Velde; Therese, van Houten; Jelo, WillemsWuta, Hazenberg; Fuma, Hartmans; Adrienne, StobbelairFestina Lente, PeerEkn- ma, Gehrig; Marguerithe, v. d. Samde Julia, Janssens; Pandora, Visser; A^°n'uev^rtraul C0,'t0' Verwegen 6n tiara*' wen' T-Y Antninr van Ophulzen, Corne.las JohannVs, Vredenberg; Justine, Gorter; st. Te- legraaf 3. koning. Stirna zelf heeft hen daar op dat denkbeeld gebracht, en hij is hierheen geko men als de afgezant van het volk, met eea boodschap aan Erlit!° van Melano. Dat zal hem niets geven, merkte de ge zant op- pat denkt u, omdait u Erlito van Melano niet kent. Maar ik ken hem goed, en als u wjjt dat Sylvanië een Ruseische provincie word't, dan is hü d® eenige man in Europa, die u zal dwarsboomen. Hij is dapper, sluw, vaderlandslievend en een duchtig soldaat. Als hij ooit in Sylvanië komt, zal het volk liem vereer en. Hij za lden chaos veranderen in een toestand van orde. Hij zal de teugels voe- ren en hü zal bestand blijken tegen de kul- perl'jen van uw agenten. Zonder geweld zult u hem niöt van zijn troon verjagen. Hij moet nooit in Sylvanië komen, zei da gezant nadenkend. Alleen met zijn uiterlijic reeds zal hij den troon in bezit nemen.Ja, lk geloof, dat je gelijk hebt. Het Huls van Me lano is Rusland niet vriendschappelijk gezind geweest. Wat zal je meester ervan zeggen. Hassan? De ander glimlachte grimmig. Moeten we een soldatenkonlng ln Sylva nië hebben, vroeg hij, wanneer onze soldaten eiken dag verder Noordwaarts naar de grens trekken? Bij u staat men gereed, den aanval te beginnen door kuiperijen en geheime mid- diten. Wij daarentegen bereiden ons voor op een ander soort van aanval. De gezant glimlachte. De Turkaehe soldaten waren dapper genoeg, miaaa* op dat oogen biik bevond zich tn Constantinopel een k®* hetme Russische zending, die nauwkeurige Instruotiee had betreffende een eventueéle zetting van Sylvanië. Doch misschien waa prins Samarow deze omstandigheid vergeten. Hij maakte er althans geen melding van (Wordt vervolgd^ j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6