j ;- NATUUR EN HISTORIE. 4M£ - t, m ->-? i mAls een reusachtige tiara verhaft zich op den Iwogttan heuveltop der stad de kathedraal. VJ4--J m* «?57r-r- w LAUSANNE, C0NFERENTIESTA1). Il ltll II I: 111 I: llll:l I I I I I I llll I I ;|i III jaren 1S89'93 door den architect Isoz het „hótel du chateau" bouwen, In de jaren 1922'23 Vond in dit historische gebouw, zooals reeds gezegd, de conferentie tusschen Turkije en de geallieerde mogendhe den plaats en binnenkort zal er de herstelcon ferentie worden gehouden. Evenals het volkenbondspaleis te Genève ziet het „chateau d' Ouchy" uit op den eeuwig blauwen spiegel van het „lac Léman" met ztjn vredige baren, zijn kalmte en zijn majesteit, het meer, waarvan de dichter zingt: Je n'al rien vu qui te ressemble Rien qui soit beau de ta beauté Qui mêle ainsi et fonde ensemble La douceur et la majesté. Zooals bekend sal deze maand in het Hótel du Chateau", te Ouchy, de voorstad van Lausanne, de met véél spanning verwachte regeerin gen-conferentie aanvangen. Tegen de nadering van den termijn, dat het Hoover-moratorium afloopt, sal een poging gedaan worden, om het herstelvraagstuk, dat de ge- heele wereld zooveel zorgen baart, tot een oplossing te brengen. Kwam oorspronkelijk den Haag als plaats-vanrbijeenkomst in aan merking, Lausanne is toch met de eer en wat er verder aan zoo'n conferentie pleegt vast te zitten, gaan strijken. Dat mag ons niet blind maken voor de vele voordee- len, die Lausanne inderdaad als conferentie-stad, wij zeggen niet boven, maar naast den Haag heeft. Wy geven hieronder dan ook een beeld van het schoon en de hitto- rie der stad, die door de confe rentie een byzondere actualiteit krijgt. Red. Lausanne, het Romelnsche Lausonium, werd weleer „de stad der drie heuvelen" genoemd. Inderdaad wordt het oude stadsgedeelte ge vormd door drie afzonderlijke wijken, „Ia Cité", .le Bourg" en „Saint-Laurent", gebouwd op drie heuvelen, welke door twee bergriviertjes, de Flon en de Flouve, van elkaar gescheiden zijn. De etymologie leert ons, dat de naam van het riviertje de Flon in het Celtisch dialect ,.Laus" of „Lauso" was; vandaar dan ook de Romeinsehe benamingen Lousonna en Lauso nium, waarvan de uitgangen „onna" en „onium" beantwoorden aan het Celtisch woord „ona", dat waterstroom beteekent. In den loop der eeuwen echter heeft men de dalen, waardoor de stadswijken van elkaar gescheiden waren, gevuld, de belde riviertjes heeft men onder den grond geleid, door mo numentale bruggen heeft men de afstanden tusschen de drie heuvelen verkort en in den negentiende eeuw werd de oude stad met tal van nieuwe wijken vooral naar het Zhiafen en het Westen uitgebreid. Toch zijn de drie heuvelen niet de eigenlijke bakermat van het tegenwoordige Lausanne. Deze moet men zoeken aan den oever van het „lac Léman" in de vlakte van Vidy. Er leefde daar een volk, dat woonde ln op palen ge bouwde hutten en dat nog slechts beschikte over steenen wapenen. Later verschenen er Llgurische en Celtische volken aan de oevers van de Flon en langzamerhand ontstond daar een soort „relai", waar zich handwerkslieden en winkeliers vestigden. Hier groeide het Cel tische Lousonna, waar ook het laatste Celti sche volk, de Helvetiërs, zijn woontenten op- kloeg. Na de nederlaag, die Julius Caesar ln het Jaar 58 voor Christus den Helvetiërs toe bracht, werd „Lousonna" steeds meer gero maniseerd, totdat de stad door barbaren of door overstrooming geheel verwoest werd en, waar schijnlijk in de zesde eeuw, op drie heuvelen aan de Flon en de Flouve wederom werd op gebouwd. „Als een kleurig lint van loover en van bloemen strekt zich de „quaie" d'Ouchy uit langs het Geneefsche meer..." Uit een dertiende eeuwsche kroniek weten wij,, dat zich in de zesde eeuw ook de heilige bisschop Marius te Lausanne vestigde. Zijn op volgers, die den titel dragen van graven van Waadt, breidden hun heerschappij uit over alle oevers van het meer van Genève. De bisschop en zijn kapittel bewoonden de tegenwoordige „Ctté", terwijl de adel „le Bourg" en de kooplieden den derden heuvel bewoonden. De drie stadswijken hadden ieder haar eigen wetten en werden eerst in de vijftiende eeuw vereenigd tot de „Civitatis Lausannensis com- munitas". In dien tijd constitueerde de stad zich naar het voorbeeld van de andere Zwit- sersche steden met een dubbelen raad van zes tig en twee honderd. Reeds vroeg had Lau sanne evenals Genève zijn eigen rechten, die ook door den bisschop zelf werden erkend en geëerbiedigd. De stad had zelfs haar eigen constitutie. De grondwet bevatte o.a. de be paling, dat alleen de burgers van de „rue de Bourg" het recht hadden, een uithangbord te hangen boven hun herberg, terwijl de adel zich in het algemeen het recht voorbehield, om den wijn te verkoopen. Uit dien tijd dateeren ook de namen der in Lausanne welbekende café's, de „Lion d'Or", de „Fleur de Lys", „le Mouton", „le Cygne" enz. De twaalfde en dertiende eeuw vormen het gouden tijdperk van Lausanne's geschiedenis. Gelegen aan den grooten heirweg van Italië naar Frankrijk, was de stad niet alleen een be langrijk handelscentrum maar tevens het be stuurscentrum van een aanzienlijk en ultge- breid diocees. De uit dien tijd dateerende ka thedraal maakte Lausanne bovendien tót een zeer druk bezochte bedevaartplaats. Hoewel de burgers ontzaglijke sommen be schikbaar stelden voor de uitbreiding der stad en voor tal van kerkelijke gebouwen, zooals het klooster dn Madeleine en dat van Saint-Fran- Cois en Lausanne's onvergetelijke kathedraal, was de verhouding tusschen hen en den bis schop niet altijd even gunstig. De burgers eischten tenslotte zelfbestuur en trachtten ln 1225 zeif3 een commune te vormen. Herhaaldelijk kwam het tot bloedige botsin gen, waarbij de bisschoppen van de gewapen de macht gebruik maakten, om de volksbewe ging te onderdrukken. De burgers van Lau sanne werden in hun strijd tegen den bisschop gesteund door de graven van Savoye, wier in vloed tenslotte zoo groot werd, dat zij in 1260 den bisschop dwongen, hun medezeggenschap te verleenen in het bestuur der stad en de raad van Lausanne in 1517 de sleutels der stad aan den hertog van Savoye overhandigde. In dien tijd echter verklaarde Bern den oor log aan Savoye en in 1536 deden de troepen van Bern onder commando van Naegeli hun in tocht in Lausanne. Inmiddels had Farel er de Hervorming gepredikt, die door het bestuur van Bern definitief werd doorgevoerd na een plechtige en openbare controverse ln de kathe draal van Lausanne, die zeven dagen duurde. Van 1536 tot 1798 werd de stad bestuurd door de baljuws van Bern. De held van het „canton de Vaud", majoor Davel, waagde in 1723 een poging om het Juk van Bern af te schudden en Lausanne te be vrijden, hij moest deze daad van vaderlands liefde echter met den dood betalen. Eerst in 1798 werd de onafhankelijke „république Lé- manique", waarvan Lausanne de hoofdstad werd, uitgeroepen, na de proclamatie van den commandant der Fransche troepen in Italië, generaal Ménard, die Lausanne onder de be scherming van het directorium plaatste. Toen in 1803 door de bemiddelings-actie van Napoleon Zwitserland een statenbond werd, herkreeg ook het „canton de Vaud" zijn sou- verelniteit en Lausanne werd van dezen nieu wen staat het centrum. Hoewel in 1848 het cantonnale regiem nog verschillende wijzigin gen onderging, heeft het „canton de Vaud" tot op heden zijn eigen wetgeving en zijn eigen In den kop geven tvij links de Lausansche kathedraal en het chateau St. Maire", den zetel der kantonnale regeering, in het midden een panorama van Lausanne en rechts de haven van Ouchy; daarboven het Lausansche wapen. judlciaire en administratieve organisatie. Ook Lausanne zelf en de verschillende gemeen!en hebben een groote autonomie behouden. De hoofdstad van het „canton de Vaud" is een der schoonste steden van Zwitserland Als een Oostersche stad verheft zij zich op de groenende glooiingen van het Jorat-gebergte, waarvan de huizenmassa als een witte stroom, in de zomerdagen bestormd door het zonlicht, neerstort en afvloeit naar de oevers van „le bleu Léman", waaraan ook de voorstad van Lausanne, Ouchy, gelegen is. Op het hoogste punt der stad, die als men haar van het Geneefsche meer benadert, doet denken aan het majestueuze aspect van Hon garfje's hoofdstad, Boedapest of aan Lissabon, verheft zich als een tiara van reuzen afmetin gen de kathedraal, die haar slanke torens als pijlen het hemelruim inschiet. De tegenwoordige kathedraal dateert, zooals reeds gezegd uit de twaalfde eeuw. Zij werd in 1766 zelfs af te breken en Een kijkje in het interieur der majes tueuze kathedraal gebouwd door den grooten bisschop van Lau sanne, Landri de Durnes, die ook het slot van Lucens en den „tour d'Ouchy" liet bouwen. Het bouwwerk naderde reeds zijn voltooiing toen Lausanne in 1235 door een geweldigen brand geteisterd werd. Niet alleen een groot gedeelte der stad werd een prooi der vlam men, maar ook alle kerken, behalve die van Saint Laurent. Het bisschoppelijk paleis en zelfs de kathedraal werden door den brand ge teisterd. De bisschoppen van Lausanne lieten zich door de ramp echter niet ontmoedigen en Paus Innocentius IV deed een beroep op de naburige bisdommen van Genève, Langres en Grenobles, om den wederopbouw der Lausan sche kathedraal te steunen. De giften vloeiden ten slotte in zulk een overvloed toe, dat de kathedraal in 1275 gereed was. Do Indrukwekkende plechtigheid der conse- oratle had den 19en October 1275 plaats in te genwoordigheid van Paus Gregorius die juist op de terugreis was van het concilie van Lyon, keizer Rudolf van Habsburg en diens gemalin, hun vier zonen en vier dochters, ze ven kardinalen, vijf aartsbisschoppen en ze ventien bisschoppen en tal van andere hoog waardigheidsbekleders. De huizen van Oostenrijk, Beieren, Saksen, Pruisen en Wurttemburg waren er ook verte genwoordigd. Denzelfden dag legde Rudolf van Habsburg den eed van trouw aan de Kerk af, waardoor tevens aan het conflict, dat hem van den H. Stoel scheidde, een einde werd ge maakt. Later speelden zich nog tal van andere ge schiedkundige gebeurtenissen in Lausanne's kathedraal af. In 1449 deed er de tegenpaus. Felix V, openlijk afstand ten gunste van Paus Nicolaas t, en maakte aldus een einde aan het groote schisma, dat de christenheid ver deelde. In lli6 ratificeerde Karei de Stoute er het vredesverdrag, dat hij het jaar tevoren met den keizer van Nancy gesloten bad. In 1536 werd er het beroemde ..dispute de Lausanne" gehouden, waarna de Hervorming definitief ln het „canton de Vaud" werd door-, gevoerd. Onmiddellijk daarop volgde de inva sie der beeldstormers, die alle beelden, altaren en ge brandschilderde ramen ver nielden en in het begin van 1537 ook den rijken „tré- sor" en onschatbare tapis serieën der kathedraal naar Bern transporteerden. Gedurende twee en een halve eeuw werd het ge bouw daarna geheel aan zijn lot overgelaten en zoo verwaarloosd, dat men er over dacht om het maar door een klein kerkje te vervangen. Op de helft der vorige eeuw bestond or zelfs ernstig gevaar voor instorting. Men besloot daarom tot een grondige restaureering van het bouw werk, die ook tlians nog voortduurt. De majestueuze kathedraal, oen der schoon ste bouwwerken van Europa, werd gebouwd in den vorm van een Latijnsch kruis, dat hon derd meter lang en zes en veertig meter bieed is. Ze bekoort vooral door de wonderbare har- töonie van haar proporties. De hoogste van haar drie ranke torens, schiet als een pijl het luchtruim in, tot een hoogte van twee honderd en dertig voet. Door haar rtjke ornamenteering, haar gebeeldhouw de portieken, haar monumentalen ingang, ze ventig ramen en duizend zuilen en pilaren, kan de kathedraal ln schoonheid wedijveren met de beroemdste gebouwen ter wereld. In de gewijde schemering van haar indruk wekkend interieur liggen de graven van den tegenpaus Felix V en tal van andere bekende figuren uit de geschiedenis. De kathedraal domineert het grootsehe pa norama der stad, die in den zomer, bekroond door groen en bloemen en badend in de gol ven van het blauwe meer, als in een droom verzonken ligt aan de voeten van dit meester werk der architectuur. Niet alleen om haar groote bouwwerken, haar onvergetelijke ligging, de schoonheid van het meer en haar „geparfumeerde" bosschen en parken heeft Lausanne een bijzondere aan trekkingskracht, ook als studiecentrum heeft zij een groote vermaardheid. De oude academie, waar ln de negentiende eeuw de groote geleerden Alexandre Vinet, Jean Jacques Porchat, Eugène Rambert en Charles Secrétan gedoceerd hebben naast Salnte-Beuve, Melegari en den Poolschen dich ter Mickiewicz, werd in de jaren 1891891 omgevormd tot een universiteit, die vooral be roemd is om haar medische faculteit en inge nieursschool. Haar zetel is het monumentale „palals de Rumine", dat gebouwd werd dank zij een legaat van drie millioen van Gabriel de Rumine, een Rus van origine, maar gebo ren en opgevoed te Lausanne. Het gebouw is opgetrokken in den stijl der Florentijnsche Renaissance en beslaat een op pervlakte van ruim vijf duizend vierkanten meter. Hier zijn ook de stedelijke museums en d© cantonnale bibliotheek ondergebracht. In de aula van het „paleis de Rumine" had den 24sten Juli 1923 de plechtige onderteeke- ning plaats van het verdrag van Lausanne ter bescherming van den vrede in het Verre Oos ten, gesloten tusschen de Turken eenerzijds en Griekenland, Frankrijk, Engeland, Italië, Roe menië, Bulgarije, Portugal, Japan en de Ver- eenigde Staten anderzijds. De besprekingen zelf werden gehouden in 't „Chateau d'Ouchy". In dezelfde auta werd ook in 1927 van 3 tot 21 Augustus de wereldconferentie „On Faith en Order" gehouden waaraan vertegenwoordi gers van de Anglicaansche, Luthersche, Gere formeerde, Orthodoxe en Oud-Katholieke kerk deelnamen. Een technische curiositeit van het „palais de Rumine" is nog de massive ijzeren poort, die zich bevindt onder het Noordelijk terras. Deze poort diende tijdens de boring van den Simplon-tunnel als afschutting tegen de ge weldige heetwatermasea, die den 28en Maart 1904 ingenieurs en arbeiders, die aan den tun nel werkten, op de vlucht dreef. Naast de poort, die door de onderneming, die den simplon-tunnel uitvoerde, aan de stad Lausanne ten geschenke werd gegeven, beeft men een van de boorwerktuigen geplaatst, die voor het boren van den grooten Alpentunnel gebruikt werden. Behalve haar beroemde universiteit, die ook door tal van buitenlanders bezocht wordt, heeft Lausanne ook haar klassieke colleges en gym nasia, haar handelshoogeschool en normaal scholen, haar „éeoie supérieure de jeunes fil- les, haar „institut catolique" en tallooze pen- sionnaten, die bijna uitsluitend door kinderen van wei-gefortuneerde buitenlanders, vooral Amerikanen, Engelschen en Nederlanders, be zocht worden. Bovendien kan Lausanne groot gaan op tai van wetenschappelijke, litteraire en artistieke genootschappen. Ook haar concertgebouwen, conservatoria en theaters genieten een groot© vermaardheid. Van Lausanne's voorname bouwwerken noe men wij terloops nog de „église Saint-Frangois" met haar beroemd orgel, het antieke slot „Saint- Maire" op den heuvel der „Cité", het „Hotel de« Postes", het oude „Tribunal fédéral", het hy per-moderne „palais du Tribunal fédéral suisse" en de „Banque eantonale Vaudoise". Men kan echter, ook al heeft men alle bo vengenoemde gebouwen bezichtigd, niet zeggen dat men Lausanne gezien heeft, als men geen bezoek gebracht heeft aan de voorstad Ouchy. Aan het einde van de „avenue d'Ouchy, die Lausanne rechtstreeks met haaT haven ver bindt, ligt het z.g. „Chateau" of juister, het „hótel du Chateau", binnen welks muren bin nenkort de gedelegeerden der verschillende landen over Europa's lot zullen beraadslagen. In den Romeinschen tijd heette Ouchy, dat vroeger slechts door visschers en bootwerkers bewoond werd, Riva of Riva d' Oschle. Bis schop Landri de Durnes liet er in de twaalfde eeuw op een rotsig eiland een slottoren van reusachtige afmetingen bouwen, om de haven tegen vijanden te beschermen. Deze toren, welke In 1207 door graaf van Thomas van Savoye werd verwoest, werd kort daarna door bisschop Rogier wederom opge- bouwd. Ttondönr dezeii slottoren verree* langzamer- hand een. uitgebreid complex gebouwen. Lenige bisschoppen van Lausanne maakten het bastion zelfs tot hun residentie, hadden er een kapel, hun archieven en gevangenissen. In dezen slóttoren, het oorspronkelijke „cha teau d' Ouchy" sloot ln het jaar 1300 bisschop Guillaume de Champvent vrede met Louis van Savoye, baron van Waadt en in 1403 ontving bisschop Guillaume de Menthonay er den graaf van Savoye, Amedeus VIII. De troepen van Bern gebruikten het antieke slot jaren lang als een bastion, om zich te ver dedigen tegen eventueele aanvallen van Sa voye. In 1609 werden de bovenste étages echter ge heel door brand vernield en sinds 1617 geraak te het slot geheel ln verval. Tijdens de z.g. „Grand refuge", gaf Bern een aantal uit Frankrijk gevlochten Hugenoten w>e" stemming, om zich binnen de omheining vaI' het kasteel een woning te bouwen en er moel" bezieboomen te planten voor de zijdewornlteClt' In de volgende eeuw geraakte het slnt meer in verval, totdat het „canton de Vau in 1884 den bouwvalligen toren va» Ouchy ver kocht aan J. J. Mercier-Mareel- Deze llet alle ruines afbreken en in pla»ts ëaaivan, in de De serene kalmte van het meer van Genève, den „blauwen spiegel van het blauwe firma ment", waarop ook de vensters van het an tieke B]ot van ouchy neerzien, noodigt ook hier, evenals te Genève, de geesten uit tot een i ustigé en kalme overdenking van dé vraag stukken, die hen bezig houden. Een ander antiek gebouw in Ouchy is de „auberge de I Ancre", wei^e jn isgg werd om gedoopt tot „hotel d' Angieterre". In dit hotel verbleef den 27sten Juni is6G de Engelsche dichter, lord Byron, en schreef er zijn „Priso ner of Chillon", door welk gedicht hij "er na Rousseau wellicht het meest toe heeft bijge- dragen, om aan het „las Léman" een wereld vermaardheid te geven. Nog tal van andere historische herinnerin gen zijn met den naam van Ouchy verbonden. Den 15den October 1912 werd hier o.a. ook de z.g. „vrede van Ouchy" gesloten, toen de ver tegenwoordigers van Italië en Turkije in den grooten salon van hotel „Beau Rivage" het ver drag onderteekenden, dat een einde maakte aan den Itallaansch-Turkschen oorlog. Niet enkel om deze historische herinneringen echter, maar oneindig veel meer nog om haar wonderbare ligging aan het Geneefsche meer is Ouchy het ideale milieu niet alleen voor dichters en denkers, waarvan er zoovelen kan den „quai d' Ouchy" droomden en peinsden, maar voor allen, die de wonderen der natuur liefhebben. Links van het „chateau d'Ouchy" strekt zjch de kade uit als een kleurig lint van loover en van bloemen en op den achtergrond stapelen zich de bouwwerken van Lausanne op tot aan den hoogsten top der stad'sheuvelen, waarop de kathedraal gebouwd is, Hier, aan den voet der trotsch-gebouwde stad, en met het heerlijk pa norama der glinsterende Alpentoppen voor zich moeten eens de broers van den grooten Napo leon, de prinsen van Condé en de hertogen van Orleans, ex-koningin Isabella II, Alfons XII en koning Edward VII in bewondering hebben gestaan voor den lichtregen boven het meer en het sneeuwend licht boven de Alpen. Hier hebben eens Chateaubriand, Joseph da Maistre, de groote historicus Michelet, de vrOo- lijke Dickens en ook <le booze Voltaire de rust over zich voelen komen vart net "SChoOfte land schap en het droomgezicht der bergen, wanneer zij vanuit Lausanne Ouchy bezochten. In dit milieu van volmaakte rust en kalmte zal ook aan het einde van deze maand, in het antieke slot van Ouchy een nieuwe bladzijde ln het boek der Europeesche geschiedenis wor den beschreven. ALEX PAULSEN. Een der beroemde „cygnes du Leman", Tiet „Palais de Rumine", de hoofdzetelder Lausansche universiteit, waar in 1923 de plechtige onderteekening van het verdrag van Lausanne plaats had. Het „chateau d'Ouchy" waar de aanstaande herstelconferentie zal gehouden wordvg^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2