K'jiiTimiiï OKZEQOEli jm UIT BAB/s DAGBOEK MEVR. KATHE KRUSE VERTELT. ONZE VERWACHTING. modepraatjes. 4 ZATERDAG 16 JANUARI 1932 'N GOEDE GEDACHTE VOOR ELKEN DAG. WAT ONS INTERESSEERT. koninklijke kunst. nederlandsch fabrikaat. WOLLEN GARNITUREN. DE BLAASBALGMOF. HET GELUK LIGT NIET IN DE VRIJ HEID, MAAR IN DE LIEFDE. T.nZrirTn'ö',""'" DENKT om de VOGELS. Het zijn niet alleen de mannen, die zuchten en tobben en ach en wee klagen over al dat gene wat de pers, „de tusschenpersoon van hrti, die weten en willen en wij die wachten ons daaglijks voorlegt, ook wij; vrouwen, die hen terzijde staan, deelen de vreeze, de ang stige verwachting. Immers wij van nature, naar Gods Wil en krachtens wet van staat, de hulp van den man, moeten ons, al kost het velen moeite een ze keren schroom te overwinnen, op de hoogte te stellen, om te kunnen volgen, begrijpen en zoo noodig mede te praten. Dat Is niet gemakkelijk, het kan ons duize len bij al die verwikkelingen, al die namen Hitler, Brüning, Humbold, Mac Donald, Ge- nève, Lausanne, de opsomming van de in te richten hotels, paviljoens en clubs, de verschil len tusschen herstelconferenties, ontwapenings- en vredescommissies, het geval Gandhl, de Mansjoerijsche kwestie, 't stervend en tegelijk herlevend Rusland, de ritus van den anti godsdienst enz, enz. Een dagelijksch ontbijt zwaar op de nuchtere maag. Sommige onzer vrouwen zijn door hare le vens- en werkkring volkomen op de hoogte maar ook de doorsnee huisvrouw, meer of minder geletterd, onze dochteren en zonen mogen niet onkundig blijven en enkel maar vragen: is 't nu vrede, gaat 't beter; wordt de malaise minder? Het succes van de herstel- conferentie in dat heerlijk oord mag voor ons vrouwen niet bestaan in het begrip: als dat goed afloopt volgens de mannen, beteekent dat voor ons minder zorg, betere tijden, royaler levensstandaard. "Wanneer wij er dat alleen maar van ver wachten, zijn wij schuldig, dom en achterlijk. Wij moeten ons wel degelijk interesseeren voor de kern van de zaak, en zoo het eenigszins kan, ons op de hoogte stellen het zij door lezen en volgen, hetzij door vragen en onze belangstel ling te toonen, waar de huidige brandpunten besproken worden. Het kan droog en saai lijken, maar alles wat men goed leert kennen, toont al spoedig de in teressante zijde en wij zullen tenminste weten, wat er verlangd en gedacht, gehoopt en ver wacht wordt. Daafnaast moeten wij bidden en arbeiden. In ons eigen kleine Rijk, moeten wij stre ven naar dien grooten rijkdom van vrede en verdraagzaamheid, van zuinigheid, orde, regel maat, de grondvesten van elk godsdienstig gezinsleven. Bidden moeten wij, dat de onein dige Wijsheid, hèn verlichte, die geroepen zijn het wel en wee der staten in Zijnen Naam (al erkennen zij dit niet allen) te besluiten en te beslechten. Moge daar in dat verrukkelijk plekje Zwit serland in de heldere lucht en de levenwekken de sfeer, de zonne doorbreken van liefde en vergevensgezindheid, menschenmin en ver draagzaamheid, opdat de ijskorst van haat, nijd, hebzucht en wrake ontdooie, en milde eensgezindheid bloeie op 't graf, het wereld mausoleum van zooveel vernielde levens, ge broken harten, verwoeste jeugd, vervlogen hoop. Herstel, ontwapening, algeheele vrede, rust! Gods adem waaie over do wereld! Een adem, die nieuwen bloei en welvaart, aan alles en allen schenke. Ontwaakt dan vrouwen uit uw droomen bij uw spinrollen en weefgetouwen, ontwaakt! Gij zijt thans tot méér geroepen dan stil berusten en nederzitten. ontwaakt en werkt mèt uwe pioniersters aan eigene en anderer ontwikke ling. „Senrire", wij zullen dienen in liefde en toe wijding, biddend en werkend voor de vervul ling der idealen, welke wij allen hopen en ver wachten. Servire! En dienende zullen wij heerscheres- sen zijn. HELLENEN. PARIJS, 12 Januari 1932. Het is een aardig èn dankbaar werkje zelf wat voor de kleinen in elkaar te zetten. Met wat handigheid en wat smaak is met be trekkelijk kleine moeiten iets aardigs te be reiken, waarvan men veel pleizier zal hebben. Een heel dankbaar werkje is het maken van een paar schortjes, waarvan de allerklein sten vooral haast geen voorraad genoeg kun nen hebben. Om zoo'n schortje op 'n practise he en aardige manier samen te stel len, doet men het beste gebruik te maken van contrasteerende effec ten die men op ver schillende manieren ver krijgen kan, bijv. door eenvoudige applicaties van stof in contrastee rende tint, of door een klein borduurwerkje met paarl garen of wasch- bare zijde. Als contrasteerende kleuren kiest men het beste de rose en licht blauwe tinten, of wit met een van beide nuances gegarneerd. In het laatste geval kan men zelfs heel elegante schortjes voor extra-ge legenheden toeveren van linon bijv. met een fijn borduurwerkje of een keurige incrustatie. Het beste geeft men aan de schortjes liet model van een jurkje. Hiterboven geven wij enkele aardige modelletjes weer. Bij de twee bovenste is het schortje op een bovenstuk aangebracht. Een is van rose nansouk. ver sierd met een fijn borduurwerkje in mat- blauwe tint, het andere is van wit linon, ver sierd met kleine motiefjes in bleu wattier. Het derde model is van effen blauw linnen: het onderstuk is op een klein corsage aan gebracht door een ceintuurtje van fantasie- stof. Zondag. Zonder de vrouw, is menig man ruw, grof en vereenzelvigd geworden, de vrouw is de van nature aangewezene, zachtere en betere gevoelens bij hem te ontwikkelen. Chateaubriand. Maandag. Het moederschap, verheft en veredelt de vrouwen, in haar handen berust het lot der komende tijden, zij Is daarvoor verantwoorde lijk. R. de Grandln. Dinsdag. De vrouw is licht van het ééne uiterste tot het andere te bewegen, of buitengewoon goed of buitengewoon slecht, hoedt u voor dit laatste. LaBruyêre, V oensdag. Weest oprecht in het groote, maar vooral in het kleine; al valt dikwijls hot eerste ge makkelijker dan het tweede. Donderdag. Groote zielen voelen zich verheven boven beJeedigingen, laster en hoon; tracht uw ziele groot te maken, zij is er toe geschapen. Vrijdag. Ons hart weet datgene uit te verkiezen wat het aantrekt, ons verstand is daar om onze genegenheden te regelen. Zaterdag. Het huwelijk is de meest volmaakte school, om orde, netheid, regelmaat en hulpvaardig heid te leeren. H. Een vorstelijke daadèn een daad van innig gevoelde, moederlijke liefde. Velen onzer zullen met verrassing en enthousiasme gelezen hebben hoe H. M. koningin Wilhelmina, haar eigen kunstzinnigen arbeid wil exposeeren ten bate der noodlijdende kunstenaars in ons land. Zij die dit nog niet gelezen hebben, mogen bij deze kennis nemen van deze zuivere geste van waarachtige edelmoedigheid. Niet alleen haar stem, haar taal, thans ook het werk harer handen. Wat haar interesseer de, als kind, jonkvrouw, vorstinne, wat haar boeide, bezielde en tot scheppen bracht, wordt ons getoond, prijs gegeven aan aller be oordeeling. Ontroerend van gebaar. Met vreug de en dankbaarheid mogen wij deze vorstelijke expositie tegemoet zien. Met de pullover deed ook het gebreide lool- len „garnituur" zijn entrée. Iedereen spande zich in om de mooiste combinatie te vinden, origineele motieven en steeds nieuwere ste ken. Daardoor is de sportieve kleeding zeer al gemeen icorden. De frissche varieerende kleu ren toch en de groote verscheidenheid plaatsten haar ver boven het meer neutrale costuum. Ook voor de kinderen zijn de gebreide wel len pullovers te prefereeren boven 'n andere dracht, omdat zij, behalve dat zij comfortabel en heerlijk warm zijn, volkomen bewegings vrijheid geven. Een moeilijkheid bleef echter: ofschoon voortdurend, naar nieuwe dessins en composi ties gestreefd werd, bleven ze bijna steeds het zelfde aspect bieden. ..Sedert korten tijd nu heeft men gelukkig een nieuwe formulegevonden, waarvan men verwacht, dat ze nieuwe vormen en talrijker variaties zal brengen. Wij bedoelen de van fijne wol gemaakte, dikwerf gehaakte blouses, met sterk aan lersche og Venetiaansche mo tieven herinnerend, die veel gekleerder zijn dan haar voorgangsters. V ziet hierboven zoo'n blouse, geheel ver vaardigd uit levendig-roode wol, geajovrcerd en gegarneerd met een breede, in denzelfden trant gehaakte, wollen kraag en manchetten. Meer sportief is de oranje sweater met een halsafsluiting van een in twee wollen pompoe nen eindigend koord; de ceintuur is in twee kleuren uitgevoerd, oranje en donker bruin', de tweede tint vormt diagonale strepen Dezelfde icijze van versiering is toegepast ep de gracieuse complementen: sjaal en hand schoenen, en eindelijk ook op het oranje mutsje, waaromheen weer koorden met pompoenen zijn gelegd. WoZ wordt ook gebezigd om de garneeringen van het lijfje, meestal bestaande uit een kraag- is en manchetten, te combineeren. Al die kleine nouveaute's kan men gemakkelijk zelf maken, dit vordert niet veel tijd. Sommige modellen van dit soort zijn zóó fijn gewerkt en uit zulke lichte wol vervaar digd, dat men ze voor kant zou kunnen hou- den. Men doet het best voor ajourwerkjes angora wol te nemen en deze uit te voeren in wit met strepen, bijvoorbeeld in verschillende kleuren blauw. Soms worden kraag m wollen paramenten voorzien van pareltjes in den geest, zooais ze zijn aangebracht op de tweede figuur van onze afbeelding. Wat de kleuren betreft, men bepaalt zich natuurlijk in hoofdzaak tot de voor de toilet ten meest gebruikte nuances. Actueel zijn ook tricotblouses, uit capucine- en kastanje bruin, of uit twee tinten groen, samengesteld; blauw echter geeft eveneens mooie resultaten, vooral als er wit tusschen door loopt. Ten slotte zij opgemerkt, dat gevlamde (bonte) wol meer en meer vervangen wordt door effen tinten en dat alle modellen, welke wij bespraken, uit effen wolsoorten zijn ge maakt. R, Op de eerstvolgende beurs van de damee kroniek van 1 tot en met 10 April In het A.I.-gebouw, zal in oveTleg met het bestuur der Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat een speciale afdeeling aan deze tentoonstelling worden verbonden. In deze afdeeling kunnen uitsluitend Neder- landsche fabrikanten deelnemen. Het kome onze eigene industrie en volk ten goede In de gegeven economische verhoudingen het de plicht van iedere huisvrouw het eigen land te bevoordeelen. CRONICA. Abonné G. T. vraagt onder voorgaande initialen antwoord op een vraag betreffende regeling va.n de kennismaking van een jong paar, of de ouders van den jongeman eerst naar de ouders van het meisje moeten gaan of omgekeerd. Het is ons niet geheel duidelijk, of U door bemiddeling der ouders, de kennismaking der jongelieden bevorderen wilt. Is deze echter reeds geschied, dan wordt 'belet gevraagd voor den jongeman of met diens vader bij de ouders van Het meisje. Nadere kennismaking volgt later, faimllie- gew-oonten en maatschappelij.ken rang bepalen dit veelal. Abonné M. de K. te A. vraagt hoe haar mooie nieuwe peau de suède schoentjes voor vlekken en glimmen te vrijwaren. Gaarne no- teeren wij voor haar de gulden regelen geschreven voor haar, die peau de suède dra gen. lo. draag ze zoo min mogelijk bij nat regen achtig weer, of beslijkte straten, modderige, buitenwegen enz. 2o. zijn ze eventueel nat en vuil geworden, laat ze dan rustig opdrogen, om ze daarna met een drogen schoonen borstel luchtig af te bor stelen. gjoni-s is "u knip met den nagel reeds vol- jueade. 30. schuur dan het leder met het bekende stalen borsteltje in ééne richting, 4-0- Bast er op, dat olie noch vet, noch melk op uw schoentjes spatten; ze zijn bijna on- mogeiyic te verwijderen, 5o. zijn er vettige, glimmende plekken pro beert 't met benzine of tetra. 6o. hij peau de suède schoenen, moet gij altijd kousen in dezelfde tint dragen. 7o. neem nooit te goedkoops peau de suède schoenen; ze zijn te gauw versleten. 8o. zet altijd een leest ln uw schoentjes, bezit gij deze niet, maak dan 'n soort vorm van houtwol of watten in katoen genaaid en druk dat vast aan, 9o. ziet gij een gladde plek; onderzoek eerst ,0f 't geen slijtage is alvorens gij de stalen borstal hanteert. HUISMOEDER. Aan mevr. van R. te Den Haag. Het door u bedoelde boek: Kook- en Huishoudboek voor bet Platteland is bij de meeste boekhandelaren te verkrijgen. Waar niet, wend u zioh dan rechtstreeks tot de schrijfster tevens uitgeef ster: Miinch, Velperbuitensingel 13 Arnhem. Dé prijs is 3.—, M. M. A,-i M —"T De blaasbalgmof is een van de markantste details, welke men zich voor de avondmode denken kan. Hij is behalve decoratief ook nut tig, want in de groote dikwerf slecht verwarm de theater- of halzalen, houdt hij de handen, „op temperatuur". Hoofdzaak is echter ie origineele werking en in dit opzicht worden zelfs de hoogst gespannen modische verwach tingen vervuld. De blaasbalgmof, gemaakt uit hetzelfde ro»~ teriaal als dat van den mantel of toilet, is "f® de beide openingen afgezet met bont, dat den kraag harmonieert. met Poppen, opvoedingsvraagstukken en vrouwen-beroepen. Te pas en te onpas wordt onze eeuw genoemd, de eeuw van het kind. Allen en alles beijvert zich om het kind, al heeft het er in werkelijk heid nu eu dan wel eens veel van, alsof het kind een zeldzaamheid gaat worden. Opvoeders en cultuurpropagandisten, onderwijzers en in- dustrieelen zelfs houden zich met het kind bezig, deze laatsten t meest, met dat wat voor of van t kind is, n.l. het speelgoed, en dit waarschijnlijk niet uit louter belangstelling of liefde voor het kind alleen! Op de kinderspeelgoedmarkt neemt de pop wel een heel bijzondere plaats in, maar er is dan ook heel wat met de pop gesold, niet zoozeer door de kinderen, als wel door de pop- penmakers of -ontwerpers. Zou 't pleiten voor een meisje, dat wel 'n knap maar onbeduidend gezicht heeft, als men bij het zien van zulk 'n type spreekt over 'n poppenkop? Ook voor de pop, waaraan toch zooveel zorg besteed wordt, pleit 't niet, dat deze in verband gebracht wordt met zoo'n „leeg" nufje! De pop en het meisje, meer speciaal het kleine meisje, zijn echter niet te scheiden. Dit is ons weer eens heel duidelijk gemaakt in de prettige, onderhoudende causerie, die mevr. Kathe Kruse dezer dagen heeft gehouden in de Rotterdamsche Bijenkorf-lunchroom voor een overheerschend vrouwelijk auditorium van grooten omvang. Zij sprak met veel gemak en hartelijkheid, maar vooral met warmte en overtuiging, niet doceerend achter een lessenaar met vele volge schreven velletjes papier, maar losjes zittend op een leunstoel, flauw beschenen door een mat schemerlamplicht. Mevr, Kruse, de mevrouw de dure, maar Een paar Kathe Kruse s. mooie en vooral hij kinderen zóózeer geliefde poppen, heeft ons haar theorieën en gedach ten uiteengezet over de opvoeding van de te genwoordige meisjes, wier eischen en bestem ming zoo anders zijn dan die van onze groot ouders. Daar het tegenwoordig dikwijls zaak en en plicht is, dat de meisjes der toekomst over een bepaalde mate van zelfstandigheid beschik ken, moeten ze zich ook andere eigenschappen eigen maken dan die welke voor 'n huwelijk voldoende zijn. Nu vele meisjes een beroep (moeten) kiezen, is het niet meer voldoende, dat ze spoedig „ja" kunnen zeggen, zooals voor n huwelijk, maar moeten m ook tot sich zelf „neen" kunnen zeggen, als plichten roe pen; ze moeten ook leeren denken, om iets te kunnen worden. Mevr. Kruse zeide vast overtuigd te zijp, dat het beminnen en zich geven do roeping der vrouw is; maar, dan moet ook voor de niet- huwende vrouw gelegenheid bestaan, haar ge voel, haar liefde in 'n bepaalden levensvorm uit te kunnen storten. De natuur immers laat zich geen- geweld aandoen.: het is 'n vrouw eigen, voor en om iets te willen leven, voor iemand te mogen zorgen. Geluk zoekt de vrouw eerstens in de liefde, daarna pas en op andere wijze in het werken of in de beroemdheid. Spr. weidde in dit verband nader uit over het arbeiden van de vrouw naast den man, wat vooral in haar eigen land een gevolg is geworden van den oorlog. Treffend was het mevr. Kruse hier te hoo- ren spreken over het werk van de vrouw, wat eigenlijk niet voor de vrouw bestemd is, want hare eigene, mooie gaven komen pas 't best tot haar recht in de huishouding, speciaal in hare eigen huishouding waar zij Moeder is. En met veel trots vertelde spreekster met een blijden lach om haar mond, dat zij zelf „eine ganze Menge" kinderen heeft. Hier kwam ook het gevoel en het gevoels leven van de vrouw ter sprake. In dit verband stipte spreekster aan, -dat wij het gevoel niet altijd in overdrachtelijken zin moeten nemen, doch ook als een der zintuigen, waarvoor de hand het specifieke waarnemingsorgaan is. Hierbij bracht zij ter sprake het beeldhouw werk (waardoor haar man zich naam gemaakt heeft. Red.), dat toch grootendeels werk van de handen is, omdat 't uit de handen voort komt, doch in dien zin, dat 't oorspronkelijk uit 't gevoel is gekomen, om door middel van betasting met de handen (het gevoel) weer tot het gevoel te kunnen spreken. Dat het voelen met de handen inderdaad in nauwe betrekking staat tot het „gevoel", blijkt ook wel heel duidelijk bij kinderen, die alles, wat ze lief vinden, betasten en in de handen houden. .Hoewel spr. er met 'n zekere voldoening op wees, dat het altijd iets vrouwelijks is geweest, niet zoo logisch te kunnen zijn als 'n man, was zij in haar betoog toch wel zeer logisch door U Möcludcerea, dat wij uit de huidige schijn-. -nreer terug moe cultuur van ons materialisme w« vrouw ten althans dat is 't werk er 1 M /lat, wat uit t gevoel is het beoördeelen van voortgekomen. tot haar eigen speciale En zoo kwam ZIJ werk het vervaardigen en in den handel brem trathe Kruse-poppen, waarhij haar gijn van de Katt voor den geest Butaan heeft, dat de pop de natuur zooveel mogelijk moet nabijkomen, zóó, lat het kind er zich toe getrokken gevoelt. Mevrouw Kruse vertelde in den breede, hoe zij' te werk gegaan jfrag met het maken van do poppen, die aanvankelijk bestemd waren voor haar eigen kinderen. In 't begin leek het nog niet veel, maar met 't groeien van haar kin deren, waarover zij vol enthousiasme vertelde ontwikkelden zich ook haar ideeën en vervol maakten zich haar werkmethoden. Hierop gaf zij ons 'n aardigen kijk door het vertoonen van diverse lichtbeelden, zoowel van haar eigen lieve kinderen als van de poppen voor haar kinderen en die van anderen, totdat zij de laatste kinderfoto liet zien en toen moest ver klaren, dat 'ti„belaas afgeloopen" was met haar kinderen. Zoo,had zij het volste recht, om te verklaren dat 't geluk in de vrouw niet gelegen is op de arbeidsmarkt, waar zij de concurrente ls van den man, maar dat dit bestaat in de liefde, spé ciaal de blijde, bestendige moederliefde, niet in de vrijheid van het zelfstandig beroep. En weemoed klonk uit haar stem, toen zij het moeilijkste vraagstuk nog even aanstipte van de vrouw, om wie geen man komt, omdat hij, door oorlog en inflatie, bang Is geworden voor de verantwoording en den ernst van het leven niet aandurvend, zich ertoe liet verlei den, met de vrouw te spelen, om verstrooiing te hebben, waarin hij noch zij het geluk kun nen vinden. Tenslotte was mevr. Kruse nog „practisch" toen zij de verklaring gaf, waarom haar popp°n duur zijn zij heeft n.l. gemaakt, wat zij be minde en zij hoopt, dat ook anderen bet zul len beminnen, want zij gelooft, in 't geluk c ei vrouw. En zoo kon zij haar aardige causerie bes.lin ten met bet pakkende woord: „Leve kind XI. We zijn weer thuis, bah, bah, bah! Ik kan hier beslist niet meer wennen. M'n eigen, kamertje, waar ik vroeger zoo trotsc-h op was, vind ik nu een mie-zeri-g klein hok. En dat ze me daar den boelen dag alleen im laten liggen, vind ilt bedaard ontaard. Ik mis alles en iedereen. De lieve lachjes van oma en de spelletjes met opa.. Ik mis tante Flossie en oom Bobbie en oom Kees. Ik mis c.,H:,0lnve 'an,te met den bril en de tandelooze o'itntje. Dio Jiadden zulke lekkere breede se io- en, nèt bedjes. En die speelden allemaal den he-elen dag met me. Ik mis al die lieve vriendinnen van oma, die kwamen kaarten of praten. Dat praten heette bij oma krans, 't Was allemaal zoo keel anders bij oma. Daar rinkelden den heeien dag maar lange bellen door het huis en dan hooide ik hallo roepen, Zooiets hoor ik hier nooit, 't Is ld er zoo stil. Mama kftn ook niet meer wennen, ze wil bortsch eten, zegt ze, en Cacha Gourieff, net als op reis. We zijn allemaal een beetje ver, wend zeigt pap. Ze waren wel dolblij, toen ze me weer za. gen, pap en mam, dat moet ik eerlijk belten, nen. Ik zat bij oma op schoot, toen ze tihuis kwamen, in m'n mooiste ponnetje, met een groote bos bloemen in m'n armpjes! Ik herkende mam eerst niet, ze had zoo'n gek hoedje op, nèt mijn baby-mutsje, als ik er aan getrokken heb. Zoo heelemaal scheef op haar hoofd. Maar, toen ze: „dag m'n kleine schat" zei, wist ik weer, dat zij het was «n begon ik vroolijk te lachen. Tegen pappa ook, die was trouwens niets veranderd. We hadden een knuss-en avond, ik veerde van schoot op schoot èn van arm op arm, en mocht gelijk met de groote menschen naar bed. Onze terug-reis was ook heel gezellig. Ik heih reuze pret gehad met een. oma, die tegenover ons in den coupé zat. 't Was wel een erge leelij-ke oma, met een grooten snor en een soort plumean op haar kin, maar ze was ge. weldi-g aardig. Ze zei maar -boe-boe-hoe tegen me, en dan verborg ze haar snorrebaard ach ter het gordijntje en zei weer: boe-boe-boe. Nou, zootets verwacht j© niet van een wild, vreemde oma, dus moest ik er vreeselijk om lachen. Ze zei togen mam, dat ze 't zoo bijzonder vond, dat ik heel-emaal niet slaperig werd. Mam moest me eens goed in m'n dekentje rol len, zei zo, dan slie-p ik vanzelf in. Dat was natuurlijk larie. Mam spreidde m'n mooie de ken (Hollandsoh fabrikaat, op verzoek van- pappa!) over me uit, maar slapen ho ^ar- Pas vlak -bij huis, in de tax sliep ik Plom verloren in. Mamma heeft een reuze goeje bui vandaag, ik weet niet waaro-m. Ik geloof, dat er iets -bij den post was, wat haar bijzonder beviel. Maar dat neemt niet weg, dat ze me toch maar rustig laat schreeuwen, als ik geknuf feld wil worden. Ik heb gisteren een record, brul aangeheven, vijf uur aan een stuk. De be nedenbuur kwam vragen, of ik asjeblief stil zou zijn en tie bovenburen gingen met deürëtt" smijten al« t.eeleen van prwto "wwO&fe nam me af en toe wel eens op, of gaf me wat- te eten of te drinken, maar zoo gauw ik we-eir alleen werd gelaten -begon ik opnieuw. „Se sal siek sijn", zei De-entje, die volgens pappa een beetje Amsterdaimscih praat. Maar dat is het niet, ik ben heetemaal niet ziek, ik voel me alleen maar eenzaam. En met m'n toet is het ook niet heelemaal •iin orde. M'n bovenkaak -blijft maar bard, en 't jeukt soms erg in m'n mondje. Dat zei Mina tenminste, de d°°vo S®dienstig© van oma, Li-elsje. „Ze heeft een "'velijke jeuk" schreeuw, de ze maar te«en mam, en ma-m-ma, die a-ltijd dood-zenuwordt van Mina, had niet -het lef om vragen „hoe wee-t je da-t?" 't Ka-n be-st zijn dat dalt B<ikke gevoel i,n m'n tande- looze kaak jeuk heet! p,e laatste dagen heb Ik -het erg druk gehad ,nct «He tantes te antwoorden, d-ie om brei. patroontje-s vroegen. Ze heibben wel wat lang moeten wachten, maar ik had een winterhand- je en kon haast niet schrijven. Ook heeft rna-m- ma voorgelezen wat tante Hellenen over me schraef. Reuze e-eht vond ik dat iandaag ben ik voor het eerst sinds vele weken weer eens uit rijden geweest. Ik wist niet wat nie overkwam, toen ik ineens van top tat teen werd aangekleed, met de wollen jurk van oud-tante Caecilia, roze jasje p-lus muts van oud-tante Louise en slobbroek van k-Nte Mies! Ik ging nu natuurlijk zitten in m'n wagen, en zag alles weer een-s heel andera dan toen ik -nog lag. 't Was een fijne rit, lekker in <Je zon, om de beurt gereden door mam-ma en tante Inex, een vriendin van mam. Ze hebben me beloofd dat ze wantjes voor me z-ullen breien, want i-k lag steeds met m'n handjes buit-en boord, en toen werden ze ge woon blauw va-u die kou. -Na afloop ben Ik fijn gaan slapen. Als 't een beetje go-ed weer blijft, zullen ze lederen dag met me gaan rij-den. Fijn. Nu niemand er om vraagt, ze-g i-k ineens: mamma. Wij, moderne kinderen, doen zooieta niet op commando. Mam -vindt het fijn, en knuffelt m® lia'f doo<i> als i,lcl ,l3eif; Ik p-robeer nog altijd zooveel mogelijk ta gaan staan. In m'-n eigen bedje, dat er-g hoog ls, kan ik het prachtig. Maar nu wil-lem ae 't nog maar steeds niet heibben met bet oog op eventueel© kromme be-enen. En nu hebben ze iets vreesleij-ks verzonnen, een soort leidsel, iets wat heelemaal, over m'n trui heengaat en dan onder ni n matras wo-rd.t doorgehaald. Ik kan niet op >of neer als dat instrument aan me bevestigd wordt, en ben gedoemd plat op m'n rug te blijven li-ggein! ,Nu kunnen ze tegen mij ook zeggen, wat ze indertijd wijlen Fioris V toeriepen: „Uw hoog© sprongen zijn uit, Heer graaf!'' BABY. Ze zijn zo° trouw die brutale musschen, dé grappig® merels, het altijd lustige winterko- nikje- '3 Morgens vroeg hoort ge het al. Piede- ■wiet, piedewiet, vergeet me niet, schijnt het te zegge11- Too laten we maar een kouden neus aan ons ontbijt halen en wat kruimels naar buiten strooien. Misschien zijn we. de gelukkige bezitters van een vogelhuisje; strooien we toch daaglö1^ broodkruimeltjes, droge aardappelen, mis30!* e wat fijn gesneden ham of spekrandjes- Vooral op dit laatste zijn de iUaterf' reis verzot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6