REGEERINGS VERKLARING VAN LAVAL. DE HERSTELBETALINGEN EN DE WA PENBEPERKING. HET LAUSANNE- VRAAGTEEKEN, DE ONTWAPENING. MANDSJOERIJE. WOENSDAG 20 JANUARI 1932 FRANKRIJKS RECHT OP HERSTEL BLIJVE ONAANGETAST. Onveranderlijke basis der Fransche politiek inzake ontwapening. Frankrijk voor uitstel der conferentie van Lausanne. MORATORIUM TOT 1 JULI '33. DR OBERFOHREN AAN HET WOORD. „Frankrijk moet aan Duitschland terugbetalen". DE INSTRUCTIES DER AMERIKANEN. EEN WOELIGE DAG TE BOMBAY. Nieuwe activiteit van het congres. SCHIETPARTIJ TE BERLIJN. ,EL DEBATE" VERBODEN. Wegens publicatie in verband met de incidenten te Bilbao. AAN VREESELIJKEN DOOD ONTKOMEN DE OVERSTROOMING IN MISSISSIPPI. V^eer een dijkdoorbraak; 8000 inenschen in gevaar. DE STAKING BIJ DE MINERVA. VERZET TEGEN DEN UITVOER VAN GOUD. Demonstratie te Tokio. OOK MONGOLIË LID DER ONAFHANKELIJKE REPUBLIEK? JAPAN EN CHINA. Soenfo over het afbreken der betrekkingen met Japan. DE BRAND BIJ SARRASANI. HUISZOEKING BIJ COMMUNISTISCH PARTIJBUREAU. Openingsrede van den ka mer-president. PARIJS, 19 Januari (R.O.f De zitting van de kamer werd vandaag geopend met een rede van den voorzitter, den heer Bouisson, waarin deze aan de kamer dank bracht voor zijn her kiezing tot voorzitter. Hierop overgaande tot een bespreking van den buitenlandschen poli- tieken toestand, merkte hij op, dat de kamer wederom beslissingen op het gebied der bui- tenlandsche politiek zal moeten treffen. Hij, als piesident der kamer, geloofde niet de hem door zijn ambt opgelegde reserve te buiten te gaan, als hij verklaarde, dat Frank rijk niets van zijn aanspraken als crediteur- staat kan laten vallen, zonder de garantie van een even groote vermindering van zijn eigen schulden. Aldus meende hij den geest te ken schetsen, waarin alle internationale overeen komsten afgesloten en door de Fransche kamer geratificeerd zijn. Frankrijk heeft in zijn buitenlandsche po litiek steeds blijk gegeven van zijn vredelie- venden wil, zoowel bij de vroegere moeilijke onderhandelingen, als ook door zijn oprechte medewerking in de internationale instituten als den volkenbond, de Europeesehe unie enz. Frankrijk is steeds bereid geweest, zich op breede basis aan te passen en zijn standpunt te herzien, als de noodzakelijkheid dit voor schreef, natuurlijk op voorwaarde, dat men ge meenschappelijk daarover beraadslaagde. Frankrijk is van meenang, dat overeenkom sten, welke geruimen tijd zijn besproken en plechtig zijn geratificeerd, niet door een een zijdige beslissing van een der partijen kunnen worden opgezegd. Geen zwakheid of goed moedigheid. PARIJS, 19 Januari (R.O.) De kamer en de senaat zijn hedenmiddag om 3 uur bijeenge komen. Na de gebruikelijke toespraken van de voor zitters, werd in de kamer door ministerpresi dent Laval en in den senaat door den minis ter van Justitie, Bérard, de volgende regee- ringsverklaring voorgelezen: Het vorige kabinet is niet door een motie van wantrouwen genoopt af te treden. Gedurende meer dan twaalf maanden heb ben de kamer en senaat nimmer hun vertrou wen in de regeering prijsgegeven. Integendeel in de afgelocpen parlementszitting hebben zij hun vertrouwen in de regeering meer dan eens bekrachtigd. Het is bekend, onder welke omstandigheden wij, zij het zonder succes, getracht hebben onze regeeringsbasls uit te breiden. De gebeurtenissen zelf, en de moeilijkheden, die eendrachtige samenwerking van allen noodzakelijk maken, zijn reeds voldoende om de belangrijkste punten te bepalen van het program, dat wij heden aan het parlement zul len voorleggen. Herstel-kwestie. Onze regeering staat voor groote buiten- landsch-politiekie vraagstukken. Zij zal zich moeten bezighouden met problemen, waarom trent internationale besprekingen noodig zijn. n.l. de herstelbetalingen en de beperking en vermindering der bewapening. De crisis waarvan Frankrijk als gevolg van de wederkeerige economische afhankelijkheid der verschillende staten, ook de gevolgen on dervindt, heeft niet alleen de openbare mee ning der volken in verwarring gebracht, doch ook talrijke systemen wakker geroepen, die eerder op doctrinaire verbeeldingskracht, dan op de realiteit der feiten, gebaseerd zijn. De wereld verlangt sterk naar formulee, die haar genezing kunnen brengen. Zij aanvaardt echter met te groote bereidwilligheid die theo rieën, die een algemeen geneesmiddel zouden brengen. De gedachte van het annuleeren der herstelbetalingen en oorlogeschuldten is een gevolg van dezen geestestoestand. Wij kunnen echter ook in de toekomst geen oplossingen aanvaarden, die, zonder de crisis te bezweren, Frankrijk zouden treffen in zijn wezenlijke belangen en zijn in vrijwillig go- sloten verdragen vervatte rechten. Wij zullen het recht op herstelbetalingen niet laten vervallen. Men eischt van ons een verlaging der schulden ten gunste van onze schuldenaars. Wij hebben echter een dubbelen plicht, n.l. tegenover de generaties, die den oorlog hebben medegemaakt, een plicht der rechtschapenheid, die daarin bestaat, dat wij niets van ons tegoed zullen opofferen, zonder een dienovereenkomstige vermindering onzer eigen schulden en tegenover de komende gene raties hebben wij den plicht der voorzichtig heid, n.l. alle overeenkomsten afhankelijk te maken van een rechtvaardige vereffening van de productie- en bestaansvoorwaarden. Dit evenwicht zou echter verstoord zijn, als na de overwonnen crisis, de wanverhouding tusscheu de financieels en belastinglasten, die de volken in hun activiteit belemmeren. Frank rijk op de wereldmarkt in een ongunstigen toestand zou brengen. De regeering zal bij de aanstaande bespre kingen en onderhandelingen, zich steeds vast houden aan de grond-principes, die door het Fransche parlement steeds zijn goedgekeurd. In de regeeringsverklaring worden verder de economische positie van Frankrijk, de werk loosheid 'en de begrootingskwesties behandeld. De positie van Frankrijk is niet zoo be voorrecht, als men het in het buitenland graag laat uitkomen. De regeering heeft maatregelen moeten treffen, en zal dit blijven doen, ten gunste eener nationale bezuiniging. Ontwapening. Vervolgens behandelt de regeeringsverkla ring het vraagstuk der ontwapening. De conferentie tot beperking der bewape ning zal op 2 Februari bijeenkomen. Het Fran sche standpunt ten aanzien hiervan is vast gelegd in het memorandum van 15 Juli 1931. Deze, in het volkenbondspact vastgelegde poli tiek, is sedert twaalf jaar ook die van den vol kenbond. Ons land heeft steeds weer de economische, politieke en humane beteekenis van deze poli tiek te aanschouwen gekregen. De regeeringsverklaring verklaart verder, dat het protocol van 1924, hoewel nog niet geratificeerd, het meest juist de Fransche op vatting weergeeft, terwijl deze bovendien blijkt uit de houding van Locarno, het Kellogg-pact en de overeenkomsten tot het buiten de wet verklaren va/i den oorlog, alle maatregelen, waarmede de naam van Briand verbonden blijft. Deze vormen de onveranderlijke basis der Fransche politiek. Aan deze politiek hebben alle partijen deelgenomen en alle Franschen zullen haar handhaven. Alle verklaren bovendien, dat zij van de conferentie slechts een slagen binnen zekere grenzen verwachten, n.l. met instandhouding der verdragen, der scheidsrechterlijke uitspra ken, het definieeren van den aanvaller en de wederkeerige hulp. Het zou verkeerd zijn, te rekenen op de zwakheid of de goedmoedigheid van Frankrijk en daarmede op het prijsgeven van de prln- cipieele rechten van het land. De wensch van Frankrijk, den vrede te or- ganiseeren, sluit beide uit. De debatten. PARIJS, 19 Januari. (R.O.) Terwijl de se naat, na de voorlezing der regeeringsverkla ring, werd verdaagd, ging de kamer op voor stel van den minister-president terstond over tot de behandeling der interpellaties over de algemeene en buitenlandsche politiek der re geering en de samenstelling van het kabinet. De openingsrede van den kamervoorzitter evenals de door den heer Laval afgelegde pr,> grammatische verklaring vonden bij de pas sages, welke den nadruk leggen op Frankrijke aanspraken op herstelbetalingen en veiligheid, bijna algemeene instemming. Toen, in verband met de vermelding der be moeiingen om die veiligheid te verkrijgen, de naam van Briand werd genoemd, barstte de kamer los in geweldige bijvalsbetuigingen Als eerste interpellant verklaarde de afge vaardigde Ledoux (radicaal), dat hij het nieuwe kabinet zijn vertrouwen niet kon schenken. Ds volgende interpellant, de socialistische afgevaardigde Frossard, zeide, dat men in Frankrijk schijnbaar de illusie koestert, dat Frankrijk verschoond zal blijven van de eoono- mische wereldcrisis. Op het oogenblik kan men zulk een meening niet meer handhaven. Spreker verklaarde, dat de dood van Maginot 'n geen geval de demissie van het geheele ka binet tengevolge had moeten hebben. Het schijnt echter, dat Laval er slechts op bedacht is geweest, zonder Briand terug te keeren. Onder geweldigen bijval van tweederde der Kamer sprak hij zljo erkenning uit voor het werk van Briand. De afgevaardigde Louis Marln Interrum peerde: „Vandaag verdwijnt de persoon van Briand; morgen zal zijn politiek verdwijnen". Frossard vervolgde zijn rede: De meerder heid toont thans haar ware gedaante. De vre despolitiek is echter met een reactionnaire meerderheid onmogelijk. Minister-president Laval moet verklaren, of hij werkelijk Briand's werk vernietigen wil. Vervolgens interpelleerde de leider der so cialisten, Léon Blum, de regeering over de aanstaande conferenties. Men moet, aldus spreker, de verklaringen van rijkskanselier, dr. Briining, niet door den bril der perscommentaren beschouwen, doch zich afvragen, of zij niet gelijktijdig afgegeven zijn aan den Franschen en Engelschen gezant. De rijkskanselier heeft, uit het tijdelijke on vermogen van Duitschland tot betalen, tot een definitief onvermogen geconcludeerd Voor hem eQ voor Duitschland is het vraagstuk der schadevergoeding daarmede geregeld. BARijs, 19 Januari. (H. N.) Op de herhaalde protesten van de rechtsche en van de midden- Partijen stelde Léon Blum de vraag, 0f de ver- h° va!lend0 regeeringen van Frankrijk wel alles hebben gedaan, om de republikeinen en demo craten in Duitschland te steunen. Indien Frankrijk zich aan zijn recht vast klemt, begunstigt het de propaganda van Hitier. De kwestie, of Duitschland de kosten van het herstel reeds heeft betaald, kan aan een -nternationaal scheidsgerecht worden voorge legd. De aanspraken van Frankrijk als schuld- eischer zijn gerechtvaardigd, doch Duitschland kan wegens zijn tegenwoordigen toestand niet betalen. Wil de regeering tot de politiek van dwang ot onderpanden terugkeeren Blum wenscht niet, dat het Youngplan een zijdig zal worden verscheurd, doch hij wenscht evenmin, dat het met geweld wordt opge- dwongen. Ook Blum verklaarde zich voor de Fransche stelling, dat aan de Vereenigde Staten geen centime meer moet worden betaald dan Frank rijk van Duitschland ontvangt. Met betrekking tot het ontwapeningsvraag- stuk verklaarde Blum, dat indien de Fransche regeering vasthoudt aan haar standpunt, zooals dat in het memorandum ontwikkeld is, het de moeite niet waard zal zijn, de conferentie bijeen te laten komen. Frankrijk zal dan niet slechts in politiek opzicht, doch ook in intellectueel geïsoleerd staan. Tenslotte richtte Léon Blum tot de regeering de vraag, of zij de politiek van Briand wil voortzetten. Rumoer De rede van Blu werd herhaaldelijk onder broken door levendige protesten van rechts. Toen Louis Marin het woord wilde voeren, begonnen de socialisten lawaai te maken, zoo dat hij zich niet verstaanbaar kon maken. Op wensch van de regeering werden daarop de beraadslagingen tot Donderdagmiddag ver daagd. In politieke kringen te Parijs werd de rede van Laval druk besproken. Algemeen was de indruk, dat Laval zich in een zeer krassen vorm heeft geuit, zoodat men zich in Duitschland geen illusies behoeft te maken. Klaarblijkelijk heeft Laval zich door dezen vorm tegenover de kamer willen binden en zich daardoor tevens den noodigen steun van de kamer voor de aanstaande onderhandelingen willen verzekeren. Japansche soldaten houden parade op den Chineeschen Muur, ter eere van hun keizer Hirohito, na den mislukten aanslag. PARIJS, 18 Januari (N.T.A.) In een blijkbaar officieuze mededeeling zegt Havas, in verband met de diplomatieke onderhandelingen over het plan-Young en speciaal naar aanleiding van het bezoek, dat de Duitsche ambassadeur von Hoes oh heden aan Laval heeft gebracht, het volgende: In verband met de verkiezingen, die dit jaar In Frankrijk, Duitschland en de Ver. Staten worden gehouden wint steeds meer in de be trokken internationale kringen de opvatting veld, dat men op het oogenblik onmogelijk tot «en gedetailleerde definitieve oplossing van het herstel- en oorlogs-vraagstuk kan komen. Men schijnt het er nu te Parijs en Landen over eens te zijn, om tegenover Duitschland het 1 Juli 1932 eindigende moratorium een voudig te vernieuwen en onder dezelfde voor waarden voor 6 maanden of een jaar te ver lengen. Tegelijkertijd zouden de Europeesehe schul denaren der Ver. Staten, die schuldeisohers van Duitschland zijn, in een gemeenschappe lijke verklaring voor hun schulden van de Amerikaansche regeering hetzelfde vragen. Zou op dezen grondslag tusschen de belang hebbenden langs diplomatieken weg overeen stemming bereikt kunnen worden dan zou ipso facto de conferentie te Lausanne voorloopig overbodig worden. De kern van het vraagstuk zou dan niet voor het eind van het jaar door de belang hebbende regeeringen worden besproken. Onder deze omstandigheden zou een bijeen komst van financieele deskundigen voldoende zijn voor de uitwerking van de vereischte over eenkomst tot stilzwijgende verlenging van het moratorium van Hoover. LONDEN, 18 Januari (V.D.) Het departe ment van buitenlandsche zaken heeft, naar verluidt heden van Parijs de mededeeling ont vangen, dat Frankrijk een uitstellen der her stelconferentie voorstelt tot het begin van de onwapeningsconferentie op 2 Februari. De lei dende gedachte hiervan zou zijn, dat bij de ontwapeningsconferentie de ministers van bui tenlandsche zaken toch reeds aanwezig zijn. Met behulp van eenige deskundigen zou men de agenda van de herstelconferentie in kleine ren omvang en meer „en passant" kunnen be handelen. Verder verluidt nog, dat de Engel- sohe regeering heden de Duitsche regeering ervan in kennis heeft gesteld, dat Engeland op de conferentie van Lausanne verlenging van het Duitsche moratorium tot 1 Juli 1933 zal voorstellen. LONDEN, 19 Januari (H.N.) Volgens de Daily Tel", die o.a. meedeelt, dat sir John Simon, de minister van buitenlandsche zaken, reeds aan de Duitsche regeering heeft voor gesteld, het moratorium tot 1 Juli 1933 te verlengen, staat het thans vast, dat Mac Donald niet naar Lausanne zal gaan. Waar schijnlijk zal hij -wel op de ontwapeningscon ferentie een verklaring over de ontwapenings- politiek van Engeland afleggen. Gisteren had Mac Donlad besprekingen met verschillende financieele deskundigen, oa met sir Josiah Stamp, Mackenna en Layton, waarbij de toestand van de Bngelsche handels balans besproken is. maar één oogenblik met gedachten spelen, zoo als zij in het Havas-communiqué tot uiting komen. Wij denken er niet aan, ons te Lau sanne met de „belofte" tevreden te stellen, dat het moratorium verlengd zal worden, als Amerika inzake zijn oorlogsschulden eenzelf de tegemoetkoming betoont. Het Young-plan, de eenige basis, waarop Duitschland bereid kan zijn, de ondoorvoerbaarheid en effectieve nietigheid van het geheele herstelprobleem ook internationaal te doen erkennen, is dood. De „Lokal Anzeiger" is van meening, dat een verlenging van het moratorium niets anders beteekenen zou, dan een nieuwe erken ning van het Youngplanregiem. Amerika's standpunt. WASHINGTON, 19 Januari. (R.O.) De laat ste demarche van Laval betreffende het mo ratorium vindt hier in het geheel geen aanmoe diging. Waarschijnlijk zal de regeering der Veree nigde Staten hem mededeelen, dat een regeling in Europa dient te worden gezocht. In regeeringskringen is men niet van plan, iedere mogelijkheid tot nieuwe Amerikaansche concessies af te snijden, doch men beweert, dat het noodzakelijk is, dat de Europeanen maat regelen treffen, om het vertrouwen in hen te herstellen, voordat een verzoek om nieuw uit stel van de betalingen der schulden de minste kans heeft, de sympathie van het congres te ontmoeten. Men herhaalt het Amerikaansche standpunt, dat herstelbetalingen en oorlogsschulden geen verband met elkander houden. Het denkbeeld om een eenheidsfront van debiteuren tegenover de Vereenigde Staten te vormen, wordt beschouwd als onlogisch. Men neemt aan, dat zekere debiteuren op het oogenblik misschien niet ten volle kunnen betalen, doch men verklaart, dat het dan een kwestre is van individueele toegeeflijkheid, ten aanzien waarvan het onmogelijk is, tevoren algemeene overeenkomsten te treffen. POLENS OORLOGSBEGROOTING. WARSCHAU, 19 Januari (H.N.) De begroo- tingsoommissie van den landdag is begonnen met de behandeling van de oorlogsbegrooting, welke uitgaven tot een bedrag van 830 mil- lioeo zloty bevat, Duitsche persbeschouwingen BERLIJN, 19 Januari. (W.B.) In verband met het Havas-bericht over een uitstel van de herstelconferentie houden de meeste avond bladen zich hier bezig met de vraag, welke gevolgen dit uitstel voor Duitschland en voor de wereldeconomie zou kunnen hebben Algemeen komt het ook door officieele kringen ingenomen standpunt naar voren, dat een uitstel voor Duitschland de ergste ge volgen zou hebben. De „Vossische Zeitung" meent, dat in hoofd zaak de Parijsche regeering zich daarom tegen de conferentie van Lausanne verzet, omdat het haar niet gelukt is, bij de vooraf gaande onderhandelingen overeenstemming te bereiken met de andere staten en zekerheid te verkrijgen, dat de crediteurenstaten de Duitsche delegatie tegemoet zullen treden met een eenheidsprogram. Voor Duitschland betreft het hier, evenals voor de tegenpartij, niet alleen een herstel-, doch ook een schuldenprobleem. Uit zuiver wetenschappelijke gronden Is het noodzakelijk, dat de deelnemende staten de bindende verplichting uitspreken, nog in den loop van dit jaar een oplossing van het her stelprobleem te brengen. Zulk een verplich ting kan niet door een „deskundigenconferen tie op zich genomen worden, doch vraagt de autoriteit der regeeringen. Het „Berliner Tageblatt" wijst erop, dat de verantwoordelijkheid voor een mogelijke cata strofale verscherping van de wereldcrisis op die staten zou rusten, die thans het uitstel van de conferentie vragen en dat het in het geheel niet uitgesloten is, jat deze staten spoe dig zelf den wensch zullen koesteren, een be slissing reeds voor het einde van dit eerste halfjaar tot stand te brengen, teneinde een snelle verergering van den economischen we reldtoestand en van hun eigen economische positie te stuiten. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" ziet in het Havas-bericht een kwetsing van het Duit sche prestige. Zeer scherp stelt zich de „Börsen Zeitung" tegenover het Fransche streven. Het blad schrijft: „Nooit zal men in Duitschland pok BERLIJN, 18 Januari (W.B.) Op ©en feest- vergadering van de Casselsche Duitech-natlo- nale volkspartij, ter herdenking van den 61en verjaardag van het Duitsche rijk, hield de voorzitter van de Duitsch-nationale rijksdag- fractie dr. Oberfohren een rede, waarin hij op merkte dat de „nationale oppositie" den rijks kanselier verwijt dat zij door haar actie in zake de presidentskwestie, Hindenburg's aan zien heeft geschaad. Sprekende verder over de buitenlandsche politiek verklaarde Oberfohren, dat de woorden van den rijkskanselier dat Duitschland geen herstellasten meer kan betalen, niet voldoende zijn. Zij moeten aangevuld worden met een: „wij willen geen herstel schulden meer betalen." Wij behoeven het ook niet meer, want wat in 1918 geëischt is heeft Duitschland zonder man- keeren gedaan. Ja volgens recht en zakelijk geredeneerd, heeft Duitschland zelfs het recht, van Frankrijk niet onbelangrijke bedragen te rug te eisohen. Duitschland moet ook weg blijven van de ontwapeningsconferentie wijl de priiminiaire eisch, gelijke rechten voor allen, niet wordt geaccepteerd. En verder moet de leuze van Duitschland's sohuld aan den oorlog eindelijk openlijk her roepen worden. WASHINGTON, 19 Januari. Reuter ver neemt, dat de Amerikaansche delegatie voor de ontwapeningsconferentie a.s. Woensdag zal vertrekken. Naar aanleiding daarvan worden van bevoegde zijden heden de voornaamste richtsnoeren vastgelegd, welke door de dele gatie zullen worden gevolgd. Te oordeelen naar deze instructies zal Ame rika geen leidende rol spelen, doch op den achtergrond blijven. Amerika's hoop op een goed resultaat der conferentie zou op de overweging berusten, dat ten gevolge van de ernstige werelddepres sie de naties waarschijnlijk bereidwilliger zul len zijn als tot dusver, om tot vermindering der bewapening over te gaan. Doch het vaststellen van een grens- in de be wapening wordt hier reeds een groote vooruit gang geacht. Men is hier van meening, dat, al is het vaststellen van een gelijk bedrag voor alle oor- logsbegrootingen reeds wegens de hoogere kos ten in de Vereenigde Staten onmogelijk, er toch te redeneeren zou zijn over een voorstel, om ieder land zijn oorlogsbegrooting te doen begrenzen in verhouding tot de uitgaven in vroeger jaren. De delegatie heeft, naar ten slotte verklaard wordt, niet de bevoegdheid, om besprekingen te voeren over een veiligheidspact of over de kwestie der internationale schulden, want dit maal is het niet Amerika's, doch Europa's taak Positieve resultaten in de kwestie der ontwape ning te bereiken. WASHINGTON, 19 Januari. (R.O.) In een laatste bespreking, welke Stimson, de minis ter van buitenlandsche zaken, heeft gehad met de Amerikaansche delegatie naar de ontwape ningsconferentie, heeft deze aan de Ameri kaansche gedelegeerden opgedragen met alle mogelijke middelen samen te werken met de andere landen, teneinde de conferentie tot een gelukkig einde te brengen. Onomwonden moet echter verklaard worden, dat de Vereenigde Staten niet bereid zijn, de tegenwoordige sterkte van hun landleger nog verder te ver minderen. Stimson bevestigde daarna nogmaals, dat de Vereenigde Staten geen enkel direct belang hebben bij de politieke problemen van Europa en dat zij zich daarin ook niet wilden iriengeD, door zich op de een of andere wijze garant te stellen voor de veiligheid van een of ander land. WASHINGTON, IS Januari (R.O.) Het huis wan afgevaardigden hoeft het voorstel aan ge nomen tot het verleenen van een crediet ten bedrag© van 450.000 dollar, ter bestrijding van d© onkosten der Amerikaansche delegatie ter on t w apeni ngscon ferentie. De senaat heeft het crediet al goedgekeurd, zooals men weet. PARIJS, 18 Januari (V.D.) De voorzitter van de legercommissie van de kamer, Fabry, heeft de „Temps" een verklaring algelegd betreffende d© ontwapeningsconferentie. Fabry, die als deskundige zal deelnemen aan d© ont wapeningsconferentie, is van meening, dat de ontwapeningsconferentie zich zal moeten hou den aan het in de vredesverdragen vastgeleg de program en systeem. Een betere oplossing bestaat er niet, daar de gelijkheid der bewa peningen een utopie en onuitvoerbaar is. Paul Boncour over de JTran- sche veiligheidsthese. PARIJS, 19 Januari (V.D.) De „Petit Pari- sie<n" van heden bevat een artikel van Paul Boncour, die als technische deskundig© dee' uitmaakt van de Fransche delegatie naar de ontwapeningsconferentie, over het ontwape- ningsvraagstuk. Hij verklaart o.a., dat de conferentie zich zal moeten bezighouden met gelijkgeformuleer- de voorstellen inzake de internationale veilig heid. Voorstellen moeten zoo concreet zijn, dat de conferentie er met ja of neen op kan ant woorden. Het voornaamste blijft echter her herstel van het vertrouwen. MADRID, 19 Januari. (R. O.) De regeering heeft het katholiek dagblad „El Debate" ge schorst wegens de publicatie van een artikel over de incidenten te Bilbao, waarin critiek wordt uitgeoefend op de regeering en de repu bliek. De katholieke en nationalistische bladen in de Baskische provinciën zijn eveneens verboden. ZIJ WILDE HAAR MAN IN BRAND STEKEN. SAARBRÜCKEN, 19 Januari (V.D.) Te Alten- wald is een man door een toeval aan een vree- selijken dood ontkomen. Terwijl hij nog sla pend in. bed lag, overgoot zijn vrouw hem met petroleum. Toen zij met een uit krantenpapier ineen gedraaiden brandenden fakkel het bed in brand wilde steken, ontwaakte de man en kon op het laatste moment zijn vrouw het brandend papier uit haar handen slaan. EEN FELLE HAKENKREUZLER. BERLIJN, 19 Januari (V.D.) Hedenmorgen gelukte hef een nationaal-socialistisch student op het balcon van de eerste verdieping van het Berlijnsche universiteitsgebouw te klim. men. Van deze plaats af hield hij een redevoering voor een groot aantal studenten, die hij op wekte om bij de aanstaande verkiezingen op de nationaalsocialistische lijst te stemmen. In middels was de nationaal-socialistisohe vlag met het hakenkreuz aan het balcon bevestigd De contóle-beambten hadden echter de zaak gemerkt. De hoofdingang van de universiteit werd gesloten en de redenaar werd van het balcon afgehaald, waarna hem zijn studenten kaart werd afgenomen. Nazis uit een hinderlaag aangevallen DOODEN EN GEWONDEN. BERLIJN, 19 Januari. (W.B.) kolonie Felseneck, in Berlin-Reinickendorf-Ost aan den Schönholzer Weg, is het hedennacht om kwart voor één tot een ernstige schietpartij tusschen nazis en communisten gekomen. Tot dusver is geconstateerd, (jat er twee personen zijn gedood, één zwaar en zes licht zijn gewond. Gedood zijn de 60-jarige professor en kunst schilder Ernst Schwarz, uit Frohnau, die tot de nattonaal-socialistische partij behoort, en de 50-jarige arbeider Fritz Klemke, uit de ko lonie Felseneck, die lid is van de communis tische partij. De kunstschilder werd door een messteek in de buurt van het hart gedood; de arbeider Klemke door schoten in de borst en het boofd. He politieke politie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in Tot dusver zijn er 50 arrestaties verricht. De gewonden zijn na hun verhoor naar het zie kenhuis gebracht. Naar V.D. nog meldt werden de nationaal- socialisten uit een hinderlaag aangevallen GLENDORA (MISSISSIPPI), 19 Januari (R- O.). Tengevolge van een breuk in den dijk van de Yazoo-rivier, op Honey-Island, heeft het water een oppervlakte van 600 vier kante mijlen overstroomd. Het leven van meer dan 8000 menschen loopt gevaar, terwijl ver scheidene steden bedreigd worden. Het water heeft reeds een hoogte van een meter bereikt. Onze Antwerpsche correspondent schrijft: De staking op de Minerva-fabrleken duurt voort. Zooals gemeld, komen zich steeds meer nieuwe arbeiders aanmelden, hetgeen de sta kers niet weinig verbittert. Gisteren hebben posteerende stakers in de Karei Oomsstraat de werkwilligen overvallen, zoodat de politie en gendarmen moesten tusschen beiden komen. Er werd hevig gevochten, zoo dat verschillende werklieden kwetsuren opliepen; ook enkele agenten werden gewond. Gezien deze feiten, is de Karei Oomsstxaat voor bet publiek afgesloten. BOMBAY, 19 Januari (V.D.) Eeu plotselinge uitbreiding van de activiteit van het congres, waarbij voor het eerst sedert den wapen,stil. stand ook In deze stad de zoutwetten werden overtreden, terwijl ook bij de munt gepost werd, heeft gisteren tot een woel igen dag geleld. Tot dusverre werd alleen voor de winkels, waar buitenlandsche textielgoederen worden verkocht, gepost, maar vandaag postten man. nelijke en vrouwelijks vrijwilligers, bij de Munt, waar goud gezuiverd en gestandaardi. seerd wordt voor den export. De vrijwilligers begonnen met den voorbij, gangers toe te roepen, niet toe te staan, dat gouden baren werden uitgevoerd. Na onge veer een uur kwam de politie ter plaatse en arresteerde de vrijWiUigers_ Onmiddellijk werd echter een nieuwe groep posters geformeerd, en toen ook deze werd gearresteerd, een derde. De voortdurend aangroeiend© menigte be lette het publiek, de Munt binnen te gaan of te veriaten. Ten slotte werd een inlandsch koopman aangevallen en mishandeld. Voor twee makelaarsfirma's, die in den laatsten tijd gouden baren naar Europa heb. ben uitgevoerd en ongemunte edele metalen, werd eveneens gepost. De makelaars zelf, waarvan men gelooft, dat zij doei hebben ge had in den uitvoer van goud, werden mishan deld. Men is van meening, dat deze beweging ia verband staat met de verklaring, die Gandlii onlangs heeft afgelegd en waarin hij zeide, dat „wanneer het goud uit Indië bleef stroo. men, het land spoedig bankroet zou zijn." TOKIO, 19 Januari, (R.O.) Heden hebben een aantal personen tegen de arrestatie van Gandhi voor de Britsoh© delegatie te Tokio een demonstratie gehouden. Een twaalftal leden van een reactionnaire organisatie drongen het gebouw binnen en. eischten een onderhoud met den gezant, doch dit werd geweigerd, waarop zij woedend te keer gingen en zich vervolgens ijlings in taxi's In veiligheid stelden. De minister van buitenlandsche zaken heeft den amlbassadeur medegedeeld, dat hij het incident betreurde, waarop deze verklaarde, dat hij aan dit incident geen waarde hechtte. Een V.D.-bericht uit Tokio geeft van het gebeurde de volgende lezing: Een veertiental Indiërs heeft heden de ruiten van de Britsche ambassade Ingegooid, waarna zij het gebouw binnendrongen en daar ernstige materieele schade aanrichtten. ZU protesteerden tegen de arrestatie van Gandhi en wilden den ambassadeur spreken. Deze wees het verzoek af en waarschuwde de po litie, die vier Indiërs kon arresteeren. De anderen waren spoorloos verdwenen. SURAT, 19 Januari. (R.O.) De jongste zoon van Gandhi, Rmadas is eveneens gearresteerd. MOSKOU, 199 Januari. (V.D.) Naar het te- legraafagentschap van de sovjet-unie meldt, is tusschen de vertegenwoordigers van de pro vincies Tsitsikar, Moekden en Kirin thane over eenstemming bereikt over de vorming van de nieuwe Mandsjoerijsche republiek, die op 11 Februari te Moekden zal worden uitgeroepen. Volgens een verder bericht, zou Binnen-Mon- golie zich bereid verklaard hebben, zich aan te sluiten bij de Mandsjoerijsche republiek en den Mandsjoerijschen staat te ondersteunen. Binnen-Mongolie zal dan zijn bestuur verplaat sen naar Haigar. Dit bericht heeft in Moskou opzien gebaard, aangezien men in de aansluiting van Mongo lië aan de Mandsjoerijsche republiek een ver sterking ziet van den Japanschen invloed in dat gedeelte van Mongolië, dat vroeger onder Russischen Invloed stond. SJANGHAI, 19 Januari. (V. D.) Minister-pre sident Soenfo heeft verklaard, dat er nog geen beslissing is genomen betreffende het afbreken der betrekkingen met Japan. Men wacht eerst nog de gedachten wisseling af, welke Tsjang Kai sllek zal hebben met andere vooraanstaande persoonlijkheden. China is als steeds bereid tot directe onder handelingen met Japan mits Japan eerst zijn troepen terugtrekt van Chineesch grondgebied en zijn eisch dat China eenige principieele voor waarden moet aanvaarden, laat vallen. De gearresteerde onschuldig. Onze Antwerpsche correspondent meldt: Het gerechtelijk onderzoek inzake den brand in circus Sarrasaui beeft uitgemaakt, dat den gearresteerde ex-stalknecht geen schuld treft. De man heeft een alibi opgegeven, dat volko- men juist is gebleken. Hij zal, wijl hij zonder middelen van bestaan is, over de grens gezet worden. MüNCHEN, 19 Januari (W.B.) In bet bureau der communistische partij, alhier, en in de lokalen der revolutionnaire vakvereeui- gingsoppositie werd vandaag door de politie een huiszoeking verricht, waarbij verschei dene tijdschriften in beslag werden genomen. Eén persoon werd gearrésteerd. REIZIGERS BEROOFD CHICAGO, 19 Januari (V.D.) Twee roover* hebben kans gezien, nabij Cfccago een buuH* trein aan te houden en de reizigers té ven van een totaal bedrag van 6000 do in baar geld, en een vrouwelijke bankbedien de, die zich toevallig in den trein bevond, ia.U een bedroe ia cheque».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10