OUDE GODSDIENSTHAAT WEER AANGEWAKKERD DE STRIJD TEGEN DE KERK IN MEXICO. De vervolging leeft weer op. DUITSCHLAND WEIGERT. mM ROERIG SPANJE. DONDERDAG 21 JANUARI 1932 ANTICLERICALE KLEIN ZIELIGHEID. BEPERKING VAN HET AANTAL PRIESTERS. OPZIENBARENDE DUBBELE MOORD TE BOEKAREST. IN DE „ROODE FAKKEL". - f mmm DE JAPANSCH—CHINEESCHE SPANNING. Bloedige botsing bij Shanghai. de BRAND IN DE NOORSCHE NATRIUM-FABRIEK. ABESSYNIE'S KROONPRINS BIJ DEN PAUS. EEN TWEEDE HOOVEKJAAR AFGEWEZEN Officieuse Duitsche moliveering. LOEBE AAN HET WOORD. Arbeidersfront tegen de catastrophe' politici. EEN PLEIT VOOR ARBEIDSDIENST PLICHT. DE FINANCIEELE SCHANDALEN IN AMERIKA. FAMILIE-DRAMA. EEN AUTOWEG TUSSCHEN ANTWERPeN pN LUIK. AARDBEVINGEN IN PERU. NIEUW VLAAMSCII COLLEGE- Een reactie op de waardige viering der Guadelupe-feesten. In zijn jongste Kerstrede, waarin de H. Va der de vreugdevolle, maar ook de smartelijke gebeurtenissen van het afgeloopen jaar in vo gelvlucht aan de Katholieke wereld voorhield, bleef de Paus met een bijzondere aandacht en kele oogenblikken stilstaan bij de droeve voor vallen in Mexico, welke helaas een herleving der kerkvervolging in het vooruitzicht stelden. 3tèrtsb. Diaz (links), Aartsb. Ruiz y Florez »i (rechts). Nadat de H. Vader Zijn smart over de kwel lingen. waaraan de Kerk in sovjet-Rusland blootstaat, had uitgesproken, richtte Hij den blik naar Mexico. „In dit verre land, zeide Hij, treffen Ons soortgelijke moeilijkheden, al zijn deze verschillend in de diverse streken van dit uitgestrekte gebied. De zware beproevingen duren daar nog steeds voort, tot op dezen dag, tot op dit oogenblik. Een troost echter is voor ons de moederlijke glimlach van O. L. Vrouwe van Guadalupe, wier feest in de geheele we reld gevierd is, ook in Rome, ook door den Paus, maar toch het meest in dat verre land zelf". In deze woorden van den H. Vader kon men de zorgen, beluisteren, welke Mexico Hem we derom bood. En door de gerustheid, dat na het sluiten van den modus Vivendi tusschen de Kerk en den Mexicaanschen staat een periode van pacificatie en rust zou intreden, klonk plotseling de waarschuwing van Christus' Plaatsvervanger op aarde, dat de strijd nog steeds, zij het ondergronds, maar des te ge- -vaarlijker wordt voortgezet, een strijd, wélke ér van de zijde der kerkvervolgers geheel op gericht is om het Katholieke geloof uit de harten der kinderen en der eenvoudige geloo- vigen te verdrijven. Ter voorlichting van de geheele Katholieke 'wereld heeft nu het Vaticaansche orgaan de „Osservatore Romano" enkele artikelen gepu bliceerd, waarin de geheele geschiedenis der Mexicaansclie kerkvervolging in haar op- en neergang, en in haar felle herleving der laat ste weken uitvoerig geschilderd wordt IP aardige feestelijkheden. Met vreugde vermeldt het Vaticaansche blad de plechtige viering van het vierde eeuwfeest van de Verschijning der Madonna van Guade- lupe; een eeuwfeest, dat de aanleiding werd tot vurige manifestaties van geloof en gods vrucht bij het Mexicaansche volk, dat. nog gedrukt gaande onder den last der diep treu rige omstandigheden, waarin de Kerk in dat land verkeert, bij honderd duizenden optrok naar de beroemde bedevaartplaats van Tepeyac als naar een bedeoord van boete en verzoening. Want, en dit is zeer karakteristiek, de plechtigheden ter gelegenheid van het eeuw feest waren 'geen uitingen van uitbundige vreugde maar plechtige bidstonden, waarin tot de H. Maagd en Haar Goddelijken Zoon door een diep bedroefd volk de vurige smeekbede gericht werd, dat aan Mexico opnieuw de vrede en godsdienstvrijheid zou worden terugge schonken. Anti-clericale haat. Een dergelijke waardige viering wakkerde echter bij de anticlericale partijen in het land den ouden godsdiensthaat weer aan. Zij ge bruikten de feesten ter eere van de Madonna van Guadalupe juist als een voorwendsel, om hun anti-godsdienstige campagne te versterken zoowel in de pers als in het parlement, waar d« houding van vooraanstaande persoonlijk heden en hoóge regeeringsambtenaren, hoewel eveneens leden van genoemde partijen, in hef tige bewoordingen werd gelaakt. De „Osservatore Romano" vermeldt enkele voorbeelden van deze kleinzielige anti-gods dienstige agitatie, welke zeer typeerend voor dc mentaliteit der Mexicaansche kerkvervol gers zijn. Zoo had de minister van financiën ia het parlement heftige aanvallen te verdu ren, wijl hij het nieuwe orgel voor de basiliek der H. Maagd, dat uit Dultschland kwam, van invoerrechten had vrijgesteld. Overigens ver- it?n de lieden, die den minister hierom aan vielen, .iet de Mexicaansche regeering aan- josst-k cn» etgead'"""-! o,-. <lus zeker geen invoerrechten kan boffen op wat zij zelf als staatseigendom beschouwt. Ook de directeur van de staatsspoorwegen stond aan heftige critiek bloot, wijl hij aan de pelgrims reductie op de spoorwegtarieven ver leend had, alsof hij dit gedaan had, om de deelneming aan de plechtigheden te prikke len. Deze reductie werd echter enkel en alleen verleend, omdat het in het belang van de staatsfinanciën was. Na de jongste gebeurtenissen kan er echter geen twijfel meer aan bestaan, of al deze hef tige critieken en aanvallen van de vertegen woordigers der extremistische partijen had den geen ander doel dan de tegenwoordige re geering ten val te brengen, en haar te vervan gen door lieden, die bereid en vastbesloten zijn. den godsdienststrijd te verscherpen en het arme Mexico, dat naar hun meening thans niet „energiek" genoeg bestuurd wordt, geheel te ontkerstenen. Hatelijke maatregelen. Menschelijkerwijze gesproken hadden de kerkvervolgers, na al hetgeen in de laatste jaren reeds tegen de Kerk en de Katholieken van Mexico misdreven was, hun hoogste doel reeds bereikt Maar toch schijnen de jongste gebeurtenissen te bewijzen, dat de federale regeering de extremistische partijen in haar funeste plannen reeds is voor geweest. Zeer verontrustend toch zijn de berichten, die ons uit de federale hoofdstad bereiken. Het parlement der Mexicaansche republiek heeft dezer dagen, zooals bekend, op eigen initiatief een wet goedgekeurd, waardoor het aantal kerken, die in de stad Mexico en het federale district van denzelfden naam, dat ruim een mlllloen drie honderd duizend inwo ners telt, geopend zullen mogen blijven, tot vijf en twintig beperkt wordt. De overige kerken, ruim drie honderd, zullen slechts geopend mo gen blijven, als zich comité's vormen, die zich met het onderhoud en het bestuur dier kerken belasten. Bovendien is bepaald, dat slechts vijf en twintig Mexicaansche priesters, aan te wijzen door het burgerlijk gezag, zonder rekening te houden met de kerkelijke hierarehle, huu gees telijk ambt mogen uitoefenen. Deze vijf en twintig priesters zullen de ver schillende godsdienstoefeningen slechts mogen verrichten in de hun door de regeering aange wezen kerk en ntet in andere kerken, ook al blijven deze eventueel voor bet publiek ge opend. Opgemerkt dient voorts te worden, dat op grond van de verordening inzake het zg. ci viele register der geestelijkheid vele kerken ook zouden kunnen worden toegewezen aan schismatieke geestelijken. Zelfs leeken, die zich voor priester uitgeven,, zouden in deze kerken godsdienstoefeningen mogen lelden! Wat de kerken betreft, welke door buiten- lnndscbe geestelijken, die zich belasten met de zielzorg van hun landgenooten bediend wor den, deze zullen allen gesloten moeten wor den. Bij dergelijke maatregelen kan men slechts één conclusie trekken: de vrijheid van eeredienst en van geweten bestaat daarom voor do Katholieken in Mexico practisch niet meer. Uit vrees voor wanordelijkheden heeft de regeering inmiddels aan de pers verboden, de godsdienstkwestie op welke wijze ook te be handelen. De toestand wordt steeds erger, daar de aartsbisschop van Mexico, mgr. Diaz, niet al leen tegen de anti-godsdienstige wet heeft ge protesteerd, maar tevens aan de priesters ver boden heeft, zich daaraan te onderwerpen. Dit zijn de laatste berichten, die omtrent den toestand in Mexico beschikbaar zijn. Wij staan hier dus inderdaad voor een nieuwe kerkver volging. De feiten bewijzen het helaas. Hoe heeft de centrale regeering er toe kun nen besluiten, wederom den weg in te slaan, die Indertijd door ex-president Calles werd ge volgd, na zooveel beloften en verklaringen van verdraagzaamheid en vrijheid en na den „mo dus vlvendi" van 1929? Ben overzicht van de gebeurtenissen, welke zich in de laatste jaren in Mexico hebben af gespeeld, zal waarschijnlijk een leidraad zijn om hetgeen nu gebeurd, juister te beoordeelen. Historia docet. Be kerhvervolging van 1926. Algemeen bekend is, dat de zware vervol ging, waarvan de Kerk in Mexico in 1926 het slachtoffer werd, begon met de uiterst strenge toepassing van de anti-godsdienstige wetten, in het bijzonder van de constitutie van Quere- taro van 1917. In de handen van den toenmallgen president Calles was deze grondwet een verschrikkelijk instrument, om uit het hart van het Mexicaan sche volk bet Katholieke geloof uit te roeien, door Iedere activiteit en vrijwel Iedere levens mogelijkheid der Kerk te onderdrukken. De Mexicaansche constitutie bevat inderdaad zooveel bepalingen tegen den Katholieken gods dienst, dat zij het bestaan ervan practisch on mogelijk maakt. Voldoende zij het, te herinneren aan artikel 130, dat inderdaad den genadeslag aan den Katholieken godsdienst in Mexico toegebracht Door dit artikel kent de federale regeering zich het recht toe, de uitoefening van den eeredienst te beperken. Het huwelijk wordt beschouwd als een burgerlijk contact, dat uit sluitend behoort tot het rechtsgebied van het burgerlijk gezag. De rechtspersoonlijkheid der kerken wordt ontkend. Volgens artikel 27 wor den deze beschouwd als eigendom van den staat, terwijl aan de federale regeering de be voegdheid wordt toegekend, om ze voor andere doeleinden te bestemmen. De bedienaren van den godsdienst worden eenvoudig beschouwd als beroepsmenschen en hoewel geëischt wordt, dat zij Mexicaan van geboorte zijn, worden hun Lwfa de fesegerluAi» M politieke rechten, die de overige burgers genieten, ontzegd. Bovendien wordt aan den wetgever het recht toegekend, om bet aantal personen te bepalen, die een kerk mogen besturen en er den eeredienst mogen uitoefenen. De bouw van nieuwe kerken is niet geoor loofd zonder toestemming van de regeering. Het onderwijs wordt gelaiciseerd. Het is de confessioneele pers beslist verboden, de daden van regeeringspersonen en zelfs van particu lieren, die aan openbare instellingen verbon den zijn, te becritiseeren. Vooral den geeste lijken is het verboden, critiek te leveren op de grondwettelijke bepalingen van het lar d en op het gezag, niet alleen in openbare maaT ook in gesloten vergaderingen. Tegen deze ën soortgelijke bepalingen heb ben de H. Stoel en het Mexicaansche episco paat indertijd herhaaldelijk en met kracht ge- ptotesteerd. Ook verschillende Katholieke or ganisaties gaven uiting aan haar verontwaar diging over deze ondragelijke voorschriften en zelfs de onafhankelijke pers viel de grondwet la heftige bewoordingen aan. Ja zelfs Vernis- tiano Carranza, die het voornaamste deel had in de totstandkoming der constitutie, moest tenslotte bekennen: „Wij zijn veel verder ge gaan dan wij hadden moeten gaan". Di'. was de reden, waarom de regeering zelf het eenige jaren lang wenschelijk achtte een dergelijke uitzonderingswetgeving niet volledig toe te passen. Zoodra Calles echter tot president van de re publiek benoemd word, eischte deze onmiddel lijk de uitvoering van de grondwettelijke be palingen en liet te dien einde een strafwet goedkeuren, waarin zeer strenge sancties tegen de overtreders van de grondwet werden vast gesteld. Zeer streng werd vooral gelet op de uitvoe ring van de bepalingen inzake het z.g. civiele register der geestelijkheid. Volgens deze be palingen moesten alle geestelijken zich laten inschrijven in een speciaal register, om (le re geering in de gelegenheid te stellen, naar wil lekeur het bepaalde aantal priesters aan te wijzen, dat door de wetgever* der afzonderlijke staten tot de uitoefening van den eeredienst zou worden toegelaten. Wars als altijd van alle gewelddadige mid delen trachtte de H. Stoel door midde! van Zijn Vertegenwoordiger in Mexico, geholpen ook door de diplomaten van eenige Europee- seho landen, die Katholieke onderdanen in Mexico hadden, de oplossing van het conflict te verkrijgen door een verzachting der bepa lingen, zoodat tenminste de kerkelijke hiërar chie niet geheel werd buitengesloten bij het aanwijzen van het aantal geestelijken, die den eeredienst zouden mogen uitoefenen. Steeds nog koesterde men eenige hoop, dat de Mexicaansche regeering zich toegeeflijk zou toonen, temeer daar in eenige staten de auto riteiten zelf niet met genoemde bepalingen waren ingenomen of deze met eenige gematigd heid trachtten toe te passen President Calles toonde-zich echter absoluut onbuigzaam en wierp tenslotte de verant woordelijkheid voor de dwangmaatregelen op de geestelijkheid en de Katholieken zelf. Den 31sten Juli 1926 trad de nieuwe wet in werking. De actie der Kerk. Het episcopaat was van meening, dat het den geestelijken, geen toestemming kon geven, om zich in het civiele register te laten Inschrij ven, daar dit een erkenning zijn zou van de wetten, waarin geen rekening werd gehouden met de kerkelijke hiërarchie in een voor de Kerk zoo uiterst gewichtige zaak. Anderzijds was het episcopaat ook van mee ning, dat het den geestelijken' niet kon aan raden voort te gaan met de uitoefening van hun .geestelijk ambt in het openbaar zonder toestemming der regeering, om de geestelijken niet nutteloos bloot te stellen aan de zwaarste sancties. Den eersten Augustus 1926 werden daarom alle godsdienstoefeningen in de geheele repu bliek gestaakt. De regeering legde daarop beslag op alle kerken, bisschoppelijke paleizen en andere ker kelijke gebouwen. De geestelijken volbrachten ware heldendaden: in het geheim dienden zij aan de geloovigen de H.H. Sacramenten toe met ernstig gevaar voor bun leven. De geloo vigen toonden zich niet minder heldhaftig bij de verdediging van hun godsdienst. Talrijke personen werden op bevel der regeering ver moord, de bisschoppen werden verdreven en de weinigen, die er nog in slaagden zich ver borgen te houden, stonden voortdurend aan levensgevaar bloot. De onderhandelingen met de Kerk. De verschrikkelijke vervolging duurde bijna zonder onderbreking drie jaren voort, totdat Portes Gil tot president ad interim van de repu bliek benoemd werd. Deze begreep de noodzakelijkheid van een ra dicale wijziging in de politiek der regeering. Hij besloot daarom In het openbaar eenige ver klaringen af te leggen, die de hoop op betere tijden in de harten der Mexicaansche Katho lieken deden herleven en zelfs rechtstreeksche onderhandelingen tusschen hem en H.H. H.H. E.E. mgr. Ruizy Flores, aartsbisschop van Mo- relia en mgr. Diaz, toenmaals bisschop van Tabasco deden ontstaan. De onderhandelingen hadden het gunstige ge volg, dat de president in Mei 1929 in inter views met de vertegenwoordigers der verschil lende bladen verklaarde, dat zijn regeering wars was van iedere vervolging tegen de Kerk. Mgr. Ruiz antwoordde hierop vanuit zijn bal lingsoord en verklaarde eveneens in een inter view met de vertegenwoordigers van de pers, dat het godsdienstig cohfllct met geen enkele reden gemotiveerd werd, die niet zou kunnen gecorrigeerd worden door personen, die met op rechte gevoelens bezield zijn. Portes Gil verklaarde in antwoord hierop in een nieuw interview, dat hij er geen bezwaar tegen had, rechtstreeksch onderhandelingen aan te kuoopen. Inderdaad kon mgr. Ruiz begin Juni 1929 naar Mexico terugkeeren en werd hij door den president ontvangen, aan wien hij zich voor stelde ais Apostolisch Delegaat, die instructies had van den H. Stoel. Den 22sten Juni daaropvolgende publiceer den de bladen een verklaring van Portes Gil, waarin het resultaat van deze onderhandelingen werd medegedeeld. In deze verklaring zeide de president o.a., dat hij deze gelegenheid gaarne te baat nam, om in het openbaar te verklaren, dat noch de geest der constitutie, noch de wet ten, noch de regeering het leven der Kerk wil den vernietigen en zich op een of andere wijze in Haar geestelijke functies wilden mengen, en dat hij er voor zou waken, dat de wetten zonder nadeel voor de Kerk zouden worden toe gepast. Met betrekking tot eenige artikelen, zoo heet het dan verder in deze verklaring, welke ver keerd begrepen zijn, verklaar ik lo. dat het wetsartikel, dat een registree ring van de bedienaren van den godsdienst voorschrijft, niet beteekent, dat de regeering die personen in het register wil inschrijven, die niet benoemd zijn door de kerkelijke hiërar chie 2o. wat het godsdienstonderricht betreft, verbieden de geldende constitutie en wetten be slist, dat dit gegeven wordt op lagere en hoo- gere scholen, openbare, zoowel als bijzondere, dit neemt echter niet weg, dat de bedienaren van welken godsdienst dan ook binnen de ker ken godsdienstonderricht mogen geven aan meerderjarige personen of hun kinderen, die zich tot dat doel naar de kerk begeven 3o. dat zoowel de constitutie als de wet ten van het land aan lederen inwoner der re publiek het petitierecht verzekeren, krachtens hetwelk de leden van Iedere kerk zich tot de bevoegde autoriteiten kunnen wenden om een hervorming, afschaffing of promulgatie van iedere wet te verkrijgen." Op deze verklaringen van president Portes Gil volgde spoedig een antwoord van mgr. Ruiz, waarin deze zeide, dat de Mexicaansche geeste lijkheid tengevolge van de door den president gegeven waarborgen de uitoefening van den eeredienst zou hervatten overeenkomstig de geldende wetten. Tezelfdertijd benoemde de H. Stoel mgr. Ruiz definitief tot Apostolisch Delegaat van Mexico en verhief Hij mgr. Diaz, bisschop van Ta basco tot aartsbisschop van Mexico. Gepleefd door dienstpersoneel BOEKAREST, 20 Januari (H.N.) Een op zienbarende moord heeft te Boekarest plaats gehad, waarvan de gepensioneerde directeur, generaal van het ministerie van openbare wer ken, ingenieur Ditmitrescu, en zijn dochter het slachtoffer zijn geworden. Beiden werden In hun woning met geheel verbrijzelde hoofden gevonden. Op het schrijf bureau lag een briefje met de woorden: „Doet geen moeite voor het onderzoek. Wij, Vasilie en Eugen-ie, hebben onze meesters vermoord". De beide genoemden zijn de hulsknecht en de dienstbode van de vermoorden. De moord moet Zondagnacht zijn gepleegd. Vasilie en Eugenie zijn sedert Maandag verdwenen. Vechtende sovjets. BERLIJN, 20 Januari (H. N.). Volgens een bericht uit Moskou is het daar gisteren op de fabriek „De Roode Fakkel" tot een vechtpartij gekomen tusschen Joodsche en andere commu nistische arbeiders, welke laatste de verwijde ring van de Joodsche arbeiders eischten. Een Joodsche arbeider werd zóó mishandeld, dat hij in een ziekenhuis moest worden opge nomen. De Gepoe heeft talrijke arbeiders gear resteerd. v „A Zusterklooster gesloten. MADRID, 20 Januari. Reuter meldt, dat, als gevolg van de gebeurtenissen te Bilbao, de autoriteiten de sluiting voor onbepaalden tijd hebben gelast van het klooster der zusters van den H. Verlosser. Geen algemeene staking in Galicië. MADRID, 20 Januari. (R.o.) De minister van blnneniandsche zaken, heeft verklaard dat de poging om in Galicië een algemeene sta king te doen uitbreken, mislukt is. SHANGHAI, 20 Januari. Reuter meldt, dat gisteren een troep Chineezen op Obineesch grondgebied ten Noorden van Shanghai, zon der eenige aanleiding, vijf Japanscbe monni ken heeft aangevallen en zóó ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden gebracht, waar bleek, dat de toestand van 2 hunner ernstig was. Japansohe jongelingen, wilden in verband met dezen laffen aanval wraak nemen en trachtten een Chineesche handdoekenfabriek, waarbij de monniken waren aangevallen, in brand te steken en na brandende toortsen in de fabriek te hebben geworpen snelden zij terug naar de internationale concessie en vie len daar de Chineesche politie aan, die op de scheidingswegen patrouilleerde. Een der Chineesche agenten kreeg een mes steek, tengevolge waarvan hij overleed. Twee andere agenten werden zwaar gewond. Drie der Japansche aanvallers werden door revolverschoten gewond, naar het ziekenhuis gebracht, waar één hunner bezweek. De Japanners hielden heden een massa bijeenkomst, waarop betere militaire bescher ming werd geëischt. Voorgenomen bezetting- MOSKOU, 20 Januari. (V.D.) Volgens een Russisch bericht uit Char-bin is de Japansclie opperbevelhebber voornemens de spoorlijn Tsjangtsjoeng-Charbin te doen bezetten. Twin tig pantserauto's zijn op weg naar Tsjang- tsjoen, om dit traject te bewaken. Deze te verwachten bezetting heeft in Mos kou groot opzien gebaard. Groote vernieling aangericht. BERGEN, 20 Januari. (R.O.) De brand in de patriumtabrlek te Vadhelm, welke, zooals wij reeds meldden, tengevolge van -overstroo mingen is uitgebroken, kon na langdurig blus- schingswerk worden verstikt. Het vuur heeft twee opslagplaatsen met onge veer zestig ton natrium geheel vernield. Verder werden een aantal kleinere huizen en een deel der fabrieksgebouwen verwoest. Verscheidene personen, die aan het blus- schingswerk deelnamen liepen door den met gas vermengden rook ernstige brandwonden op. Deze rook drèef tb dicht» wolken naar de op twee kilometer afstand gelegen stad Vad- heim, waar eenige personen eveneens brand wonden opliepen, hoofdzakelijk in het gelaat. Het bedrag der schade kon tot nog toe niet worden vastgesteld, vooral niet, omdat het vuur nog steeds blijft smeulen, zoodat het uiterst moeilijk is, een nader onderzoek in te stellen. De communicatie met het terrein van den brand wordt vooral bemoeilijkt door het feit, dat de verschillende telefoonlijnen door een aardverschuiving, een gevolg van den door het milde weder veroorzaakten dooi in de bergen, zijn vernield. SNEEUW-BLOKKADE IN PERZIE. Het zakenleven stopgezet. TEHERAN, 20 Januari. (R.O.) De geheele bevolking van Hamadan is door d® sneeuw in hun huizen opgesloten. De winkels, scholen en kantoren zijn geslo ten; de straten zijn door de sneeuw onbegaan- baar. De sneeuwval houdt nog steeds aan. Men meldt ons uit Rome: De H. Vader heeft gisteren met liet gebrul- keiijke ceremonieel den Etbiopisehen kroon prins. Asfaou-Ouossan, die n'€t zÜn zuster een reis door Europa maakt. in particuliere audiëntie ontvangen- Prins Asfaou-Ouossan Is 27 Juli 1916 gebo ren en werd op den dag, dat zijn vader tot keizer werd gekroond, tot kroonprins gepro- clani6€Td. Tijdens zijn verblijf te Rome zal hij ook het Ethiopisch seminarie in de Vaticaansche Stad bezoeken, evenals te Frascati het graf van kardinaal Massaia. DM GROOTSCa-ATMiJORAAL IX UM2. 7AX_ MSXlCO^CiTg. i BERLIJN, 20 Januari. (W.B.) Ber-ichten uit Londen melden, dat de Engelsche regeering door middel van haar Berlijnschen gezant bij de Duitsche regeering heeft laten onderzoeken, of Duitschiand accoord zon gaan met een ver- lengiug van het Hoovermoratorium voor den Hid van een jaar. Dit is, volgens de Engelsche berichten, door dr. Briining afgewezen. eze berichten schijnen in overeenstemming te zijn mot de feiten. BRESLAU 19 Januari (V.D.) Tijdens een sociaal-democratische betooging heeft rijksdag president Loebe een redevoering gehouden over den politieken en economischen toestand. Wat den economische toestand betreft, ver klaarde Loebe dat wij thans weliswaar „slechts" 5millioen werkloozen in Duitschiand heb ben in plaats van 7 millioen, maar men mag niet vergeten, dat het laagste punt van de conjunctuur steeds eerst in Februari bereikt Is. Terwijl vroeger het internationale schul- denwezen wederkeerig geweest is, is het tegen woordig eenzijdig. Hieruit resulteert de eisch van opheffing der herstelbetalingen.. Het is van oudsher het streven geweest van de sociaal democratie, de wereldopinie rijp te maken voor een schrappen der herstelbetalingen. Thans eischt ook de S.P.D.: Weg met de reparaties, zelfs, wanneer de schrapping van de oorlogs- schuldèn niet onmiddellijk zou geschieden. Briining heeft de saneering van Duitschiand tot'stand pogen te brengen door een overdre ven bezuinigingspolitiek. Reeds binnen een kwartaal zullen de gevolgen van deze politiek zdch doen gevoelen door nieuwe tekorten op de begrootdng, wanneer men niet binnen vier weken van dezen weg afstapt- Er is in Duitschiand een groote massa werk, dat met eigen grondstoffen en werkkrachten uitgevoerd kan worden. Vervolgens besprak Loebe eenige plannen, die gelijkenis vertoonen met de Instelling van arbeidsdienstplicht en verklaarde, dat de des betreffende besprekingen spoedig in het mid delpunt van de Duitsche belangstelling zouden staan. Deze maatregelen moeten zoo goed en met zooveel inzicht worden genomen, dat een ver andering in die richting zonder groote offers of groot bloedvergieten geschieden kan. De arbeiders moeten eindelijk met een gemeen schappelijk front tegen de catastropke-politicl optreden. Wanneer de verkiezing van Hindenburg ^ldus vea-klaarde Loebe tenslotte nog de èënl'ge mogeiijkneM Ts tekënover een camdiiïèV tuur b.v. van generaal von Epp, dan verki&fc® de S.P.D. Hindenburg.. Wanneer men mocht probeeren den arbeider af te slachten, dan zullen er steenen vallen. Da Duitsche arbeider kan ieder burger en officier aam, die in 1918 onder de tafel wegkropen. t/IMA, 20 Januari 1932 (V.D.) De wetgevende vergadering van Peru heeft besloten, de fi nancieel© commissie van den Amerikaansohen senaat te Washington te verzoeken, een vol ledig onderzoek mogelijk te maken door het gaven van een overzicht va.n alle leeningen door Fern in de Vereenigde Staten geplaatst tilden® bet bewind vam president Leguia. Ken onderzoek zal verder worden ingesteld door de PeTuaanscbe regeering naar de con cessies, die president Legula aan de „Standard nil Company" heeft gedaan en wel naar aan leiding van een onlangs in de financieel© se naatscommissie gedane mededeeling, dat de zoon van president Leguia, een bedrag van 415.000 dollars had ontvangen voor zijn mede werking bij het verkrijgen van concessies on der liet presidentschap van zijn vader. Onze Antwerpsche correspondent schrijft ons: De hoofd-iaSenieur der stad Luik, de heer de Bruyn. 'hee£t voor de ..Motor Union" een voordracht gehouden over plannen om Luik met Antwerpen door een auto-strade te ver binden. Volgens spr. zou deze weg moeten loopen over Aerschot en St. Truiden. De afstand zou 108 K.M. bedragen en de gemiddelde snelheid langs den weg zou 80 tot 90 K.M. kunnen zijn. Men zou dus in vijf kwartier den afstand kun nen aflegen. Qm t© beginnen stelde de heer de Bruyn voor dat het baanvak tusschen St. Truiden en Aerschot zou worden aangepakt. De nieuwe auto-weg zou een prachtige ver binding zijn tusschen de haven-stad en het in dustrie-centrum alsmede met het Kempisch kolep-bekken. De minister van openbare werken, de heer van Caeneghem, zou de eerste voorstellen voor dit werk met geestdrift hebben ontvangen. Binnen kort zal hij de ontwerpen ontvangen, om een definitieve regeling te treffen. Paniek onder de bevolking NEW-YORK, 20 Januari. Naar Reuter uit Lima (Peru) verneemt, hebben aldaar binnen 24 uur twee aardbevingen plaats gehad. Onder de bevolking ontstond een paniek. De electrlsche geleidingen werden verbroken en enkele gebouwen stortten gedeeltelijk in. Verscheidene auto's zijn in de niet verlicht© ...at™ op d. W:.„ se.lad, ingereden. Nadere berichten omtrent de slacht offers ontbreken nog. LIMA. 20 Januari. (R- De aardschokken werden voorafgegaan door een onderaardscli gerommel, dat grooten schrik onder de bevol- Icing verspreidde, titirdscliokken wierpen, alles dooreen en deden do straten en wegen op een golvende zee gelijken, waarop de rijtui gen als schepen slingerden. De aardbeving is de hevigste, welke siDda 1904 in F'eru 's waargenomen. Te Huacho is een persoon door het instorten van een buts gedood. LIMA (Peru). 2° Januari. (R. O.) Men vreest dat bij de aardbeving verschillende personen het leven verloren hebben. Tot dusver zijn óén doode en vier gewonden geborgen. De juiste omvang van de aangerichte schano valt nog niet te bepalen. Wegens huiselijke moeilijkheden MEMMINGEN (Zwaben), 20 Januari (W.B.) Een bloedig familie-drama heeft zich hier gisteravond afgespeeld. De arbeider Joos bracht n.l. ernstige mes steken toe aan zijn vrouw, zijn dochter en zijn zoon en trachtte daarna zich van het leven te berooven. De dochter is reeds aan haar verwondingen bezweken De reden tot de daad schijnt in i huiselijke Moeilijkheden te liggen. Onze Brusselsche correspondent meldt ons. Op verzoek van Z. Em. kardinaal van Roe? hebben de Norbertijnen van Averbode, te Bras- schaet een nieuw college gebouwd, waai het onderwijs geheel op Vlaamsche leest zal ge schoeid zijn. LOUIS BRENNAN t Op 79-jarigen leeftijd is overleden de heer Louis prenuan, de uitvinder van d Bre^an- torpedo, de „Monorail", en de „Herlicostef meldt een V.D.-bericht uif Ixuubwj.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2