ZINKEN EIHNIERS Urease!! Mood. D.K. VOS DE HUUROPZECGINGEN TE BERLIJN 42 cent Ons eigen Reclameblad een nieuwe Reclamebon! Zinken Teilen Vuilnis Emmers nette Leerlinge Ileereiimodes. DONDERDAG 28 TA NU ART 1932 KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE BENEDEN-MAAS. vrijheidsbond en de nood in den HET EFFECT DER NOOD VERORDENING. EEN BAANTJE VOOR WERK- LOOZEN. NEDERLANDSCH-AMERIKA ANSCHE FUNDATIE. DE echtscheidingsschande in DE DOODSTRAF IN DUITSCHLAND. GH. LIPS 4Kh A. C. PIEKEMA. Mr. J. G. M. 0VERMARS ADELHEID VUJMINCX. SWANE—DE VLAM Jacoba. PETRONELLA FREDERIKA MARIA ELISABETH KNESE, Petrus Elisée v. d. Bossche. JEANNETTE PETRONELLA PHILQMENA VAN DER L00 Jacques August de Groot W. H. DE SCNNAVILLE-LOMANS enz. enz. Alléén •Hl Hoogstraat 69, Tel. 68436 GEM. BETALING! CUBAN RUMBA DANS MAG. SNEEUWWITJE GEVRAAGD FIJNG. STRIJKSTERS MACH. STRIJKSTERS Voor direct gevraagd deelt U voortaan mede van welke »talage»reclame U kunt profiteeren. VOOR IEDERE WEEK van Donderdag ttft en met Woensdag Om de 14 dagen wordt dit blad met bons U door de post thuisbezorgd. KANTOORBOEKHANDEL LEESBIBLIOTHEEK RUBENSPLEIN No. 16 VLAARDINGSCHEDIJK No. 169 W.V. SCKIEDAÜfcSCHE STEENKOLENHANDEL De economische toestand in 1931. Woensdagmiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas te Vlaardingen onder leiding van den voorzitter, den heer J. H. wan Linden-van den Heuvel. In deze eerste vergadering in het nieuwe jaar werd door den voorzitter een nieuwjaarsrede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen: Men spreekt thans, aldus spr., van de hevig ste crisis, die ooit over de wereld gegaan is. maar als men zich verdiept in de economische geschiedenis, dan is men geneigd, achter deze positieve uitspraak een vraagteeken te zetten. De geschiedenis leert ook, dat er een einde komt aan iedere depressie, zij moge nog zoo hevig, of nog zoo lang zijn. De oplossing wordt echter vertraagd, wanneer iedere ontplooiing van den wereldhandel wordt belemmerd door een ingewikkeld stelsel van tariefmuren, in voerbeperkingen en invoerverboden, welke ■weer het gevolg zijn van de politieke constella tie in Europa en daarbuiten. Uit Amerika is de theorie afkomstig, dat men op kunstmatige wijze den levensstandaard kan en moet hoog houden. Wanneer er ech ter niet verdiend wordt, zooals thans, is uiter ste versobering van hoog tot laag, in zaken, zoowel als in openbare diénsten, een dringen de noodzakelijkheid. Kon verleden jaar nog een scheiding ge maakt worden tusschen de bedrijfsuitkomsten der groote en middelgroote zaken, welke laat ste in 1930 niet zooveel van de malaise te lij den gehad hadden, thans ontvangen we, behoudens een zeer enkele uitzondering van alle bedrijven zeer ongunstige berichten. Het ergst is wel de metaalnijverheid en de scheepsbouw er aan toe; het beste wordt dit geïllustreerd door de mededeeling, dat van de 6500 arbeiders, die in dezen tak van bedrijf plegen werkzaam te zijn, er op 31 December 1.1. 2000 werkloos en steuntrekkend waren. Zwaar drukt op werknemer en werkgever bei den de ongunst der tijden. In het distillateursbedrijf klaagden begrij pelijkerwijze die ondernemingen, die voor den export werken, over de eindelooze fiscale moei lijkheden, welke zij vrijwel over de geheele we reld op haar weg vonden. Daarbij werd de af zet ernstig belemmerd door de sterk vermin derde koopkracht der clientele vooral aan de Westkust van Afrika, het hoofdafzetgebied voor moutwijnjenever. De voor het binnenland werkende distilla teurs konden, dank zij de goede onderlinge verstandhouding een prijsregeling handhaven, die het bedrijf loonend deed zijn. Ook de bran derijen maakten, niettegenstaande de lage graanprijzen, een zeer slecht jaar. De depreciatie van het pond sterling, die zulk een groote ontwrichting in het economi sche leven van de geheele wereld te weeg bracht, ontnam aan de Glasfabrieken het hoofdafzetgebied, wat arbeidsbeperking en ge deeltelijken stilstand van het bedrijf ten ge volge had. \an de Vlaarding3che grootindustrie onder vond Hollandia steeds grootere belemmeringen in den afzet van gecondenseerde melk, door de heffing van invoerrechten en contingenteering van den invoer in onderscheiden landen. Ook de Eerste Ned. Coop. Kunstmestfabriek had hiermede te kampen; bovendien ging het ge bruik van superfosfaat achteruit door de slechte toestanden in den landbouw. Alleen de Lever's Zeepfabrieken zagen zich verplicht tot belangrijke uitbreiding om aan de vraag te voldoen; toch gevoelde ook dit bedrijf den weerslag der tijdsomstandigheden. De scheepvaart heeft natuurlijk zeer gele den door den achteruitgang in den wereld handel. Was het aantal schepen dat te Schiedam binnenviel grooter dan te Vlaardingen, het ba- venverkeer hield hiermede geen gelijken tred, wat niet behoeft te verwonderen, daar te Vlaar dingen massa-goederen als erts, steenkolen en traan worden aangebracht, terwijl te Schiedam de schepen hoofdzakelijk ter bijlading binnen vallen. Dank zij samenwerking der reeders, is de haringvisscherij slechts uitgeoefend van 1 Juni tot 5 December. Men hoopte hierdoor de aan voeren te beperken en daardoor te voorkomen, dat de prijzen zouden dalen tot beneden kost prijs. Deze verwachting is echter niet verwe zenlijkt. De vangsten waren zoo overvloedig, dat in den verkorten vischtijd 779.000 kantjes zijn aangevoerd, tegen in 1930 710.000 kantjes en in 1929 768.000 kantjes. Mede hierdoor was de haringmarkt flauw gestemd, maar nage noeg waardeloos werd de haring door den val van het pond. Op den duur pastte de handel zich eenigermate aan aan de veranderde toe standen, wat eenige verhooging van prijs ten gevolge had. Toch Is er geen sprake vaD dat hierdoor de onkosten der reederij werden goedgemaakt zoodat over de geheele linie ver lies is geleden. Ter illustratie van de moei lijkheden, waarin de haringvisscherij verkeert zij gereleveerd, dat eind December 1931 de volle haring gemiddeld 12,90 per ton op bracht tegen 26,35 een jaar tevoren. De door- sneeprijs is voor 1931 op niet hooger dan 10 per kantje te stellen, wat dus een opbrengst geeft van 7.500.000 tegen 11.500.000 in 1930 en 13.000.000 in 1929. De rede somt vervolgens op de verschillende bemoeiingen der Kamer in 1931; noemt de adressen, welke aan verschillende overheids lichamen zijn geionden en herinnert aan de lezingen, welke in het afgeloopen jaar werden gehouden. Herinnerd wordt oa. aan den 70sten verjaardag van den heer J. L. M. IJzermans, gevolgd door zijn vertrek uit de gemeente V laardingen en het daarmede gepaard gaande afscheid van de Kamer. De rede werd beantwoord door den heer W. Brouwer, voorz. afd. Kleinbedrijf. Tot voorzitter der Kamer werd herkozen de heer J. H. van Linden-van den Heuvell; tot voorzitter der afdeeling Grootbedrijf de heer H. J. Jansen; tot voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf de heer W. Brouwer Pz. Hierna werden de vaste commissiën der Ka mer gekozen. Van den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid was een schrijven ingekomen, in ant woord op het door de Kamer gezonden adres inzake het verstrekken van bouwcredieten en de belegging in de Pandbrieven door de Staats fondsen. In overleg met den minister van Financien is Zex. tot de conclusie gekomen, dat hoewel deze aangelegenheid niet valt te onderschat ten, onder de huidige omstandigheden niet kan worden bevorderd, dat de Kijksfondsen door gaan met 't opnemen van pandbrieven. De cre- dietbehoeften, waaraan het Rijk het hoofd heeft te bieden, zijn van zoodanige beteekenis, dat de gelden der fondsen op de eerste plaats aan die behoeften ten goede moeten komen. Inzake de verzending van jonge haring naar Duitschland met den z.g. groententrein, is toe zegging gedaan, dat getracht zal worden langs diplomatieken weg het verzoek ingewilligd te krijgen. De voorzitter zegde toe, dat het rapport in zake de havenbelangen van Rotterdam en om geving in de volgende vergadering in besloten vergadering besproken zal worden. LANDBOUW. De laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" was voornamelijk gewijd aan de behandeling van het rapport van de Commissie, die aan het hoofdbestuur advies heeft uitgebracht o.m. over de vraag, wat ,.De Vrijheidsbond" kan doen ter leniging van den nood in den landbouw en welke maatre gelen zij daartoe kan steunen dan wel voor. dragen. De commissie die, onder eiding van den heer Joan Gelderman, bestond uit mej. dr. E. C. van Dorp en de heeren H. D. Louwes, J. M. van Bommel van Vloten en prof. mr. C W. de Vries, mocht den dauk van het hoofd bestuur in ontvangst nemen voor het door haar verrichte werk en den spoed, waarmede zij zich van hare taak had gekweten, terwijl het hoofdbestuur na de gehouden besprekin gen zich met de strekking van het rapport, dat binnenkort zal worden gepubliceerd ver- eenigde. Besloten werd, dat de algemeene vergade ring dit jaar zal gehouden worden op 2 en 3 April e.k. te Leeuwarden. Goede dagen voor de verhuisfirma's. (Van onzen correspondent.) B e r 1 ij n, 23 Januari 1932. En men dacht dat de hemel invallen en alles onder zich begraven zou, wanneer ddt gebeurde. Maar toen het ten slotte toch gebeur de, wel toen gebeurde er eigenlijk niets. Wij doelen hier natuurlijk op die curieuse para graaf uit de vierde groote noodverordening, waarin met enkele geringe besprekingen eiken huurder 't recht gegeven werd 't contract, dat hij met zijn huisbaas afgesloten had, vóór 5 Januari van dit jaar te verbreken. Men weet, dat deze bepaling uit de gloeiende zucht van den rijkskanselier voortkomt met sohoone handen voor zijn schuldeischers te Lausanne te verschijnen. Hij wil hebben, dat deze heeren hem geen enkel verwijt kunnen maken, wanneer hij hun vertelt, dat Duitsch land geen oorlogstribuut meer betalen kan. Om die schoone handen te bekomen heeft hij gansch het Duitsche volksleven tot in zijn diepste diepten omgewoeld; hij heeft van zijn getrouwen en ongetrouwen de gekste krachts inspanning geëiseht en hij heeft onder do zijnen andere en even energieke maatregelen ook die getroffen, waarop wij momenteel zin spelen, te weten het recht van alle huurders om korterhand hun huurcontract te verbre. ken. Wij zijn momenteel nog niet ver genoeg van dien datum van 5 Januari verwijderd om ons een juist begrip te kunnen maken van het effect, dat deze bepaling teweeg heeft ge bracht. De algemeene indruk is echter, dat het nog al meevalt en dat de hemel volstrekt niet op het punt is gaan staan om in elkaar te tui melen. Waarbij op den voorgrond gesteld kan worden dat het Duitsche volk onder de noodeu van de laatste jaren een beetje afgestompt is en wat ongevoelig is geworden voor slagen, welke door een minder beproefd volk als groote onheilen aangevoeld zouden worden Behalve die afstomping waren er nog een paar andere factoren welke matigend op het effect van de noodverordening inwerkten. De oekase werd juist met Kerstmis gepubliceerd, wanneer het winkelbedrijf op het hoogtepunt van zijn activiteit staat en de winkeliers dus weinig tijd hebben zich met bijkomstigheden bezig te houden. Dan was er b.v. de bepaling welke wilde, dat een huurder bij het verlaten van zijn huis, bureau of winkel alles weer in den oorspronkelijken toestand terug moest brengen, welke zeer afkoelend werkte op den ijver, waarmede de bevolking in het algemeen geneigd was opzeggingsbriefjes te schrijven Maar alles te zamengenomen heeft het toch zulke opzeggingsbrieven gehageld. Met hon derd-duizenden zijn zij geteekend en verzon den, en desniettemin begon het gebouw der gemeenschappelijke samenleving took niet op zijn grondvesten te beven. Want het bleek al spoedig, dat ongetelde duizenden van die brieven niet zoo boos ge meend als gesteld waren. Het waren sléchts tactische handgrepen, die geen ander doel hadden dan een basis te vormen, waarop een nieuwe huurovereenkomst opgetrokken kon worden. De lui, die le prooi van woekercon tracten waren, en er zijn heel wat van die stakkerds in Duitschland, hadden het door middel van de opzegging in de hand een be hoorlijk contract van de huiseigenaars af te dwingen. En de lui die bereids een behoor lijk contract hadden, waren onder den druk van dreigende verhuizingskosten en an dere onaangenaamheden al spoedig bereid het met hun huisbazen maar weer op eeD accoordje te gooien, waarbij beide partijen een beetje water in hun wijn deden. Wat Berlijn betreft, werden in straten als de Friedrichstrasse en de Leipzigerstrasse alle winkels, men kan haast wel zeggen zonder éénige uitzondering opgezegd. Maar daarme de en met eenige huurverlaging of verkorting van het huurcontract was dan ook alles uit Want de bezitter van een winkel is gebonden aan die omgeving, waarin hij een stam van vaste klanten opgebouwd heeft en deze kan hij maar niet klakkeloos prijsgeven. Voorzichtig heid was hier bovendien ook geraden, want het is gebeurd, dat de huisbaas de opzegging aannam en den winkel op eigen vuist voortzet. In den bloeitijd van drie en vier jaar her heeft men aan deze winkels ook veel verbouwd en de eigenaar kon eisohen, dat alles weer in zijn ouden toestand hersteld werd, op kosten na tuurlijk van den huurder en deze vond het op grond van dit argument dan maar verstan diger om met een huurmatiging tevreden te zijn en te blijven waar hij was. Sommige groote firma's hebben tot 100 of 150 filialen over de stad verspreid, waarvan meerdere een kwij nend bestaan leiden. Ofschoon het in het geheel de bedoeling der noodverordening niet is deze firma's van haar zieke kinderen te bevrijden, weten deze firma's van de mooie haar gegeven kans, toch wel te profiteeren en een paar ver liesposten op de halzen van de huiseigenaars af te schuiven. Engros zaken en kantoren zijn niet zoo aan een bepaalde omgeving gebonden als winkels en hier aonde-n de huurders de hun gegeven bevoegdheden dus beter tot eigen gebruik exploiteeren, hetgeen dan ook wel geschied is, maar toch ook binnen beperkte grenzen, wel ke door den aard van het geval zelf ultgestip peld werden. Een hoofdstuk voor zich zelf vormden de banken, waarvan er sommige tot 150 deposito- kassen alléén al in de stad Berlijn onderhouden Vele van die kassen werden in den bloeitijd, die achter ons ligt, een beetje voorbarig ge. opend en vaak ook kostbaar ingericht. Zij bleken later echter stroppen te zijn, waar nog bij komt, dat vele bijkantoren door de con centratie in het bankbedrijf overbodig gewor den zijn. Maar natuurlijk deinsden deze banken er weer voor terug om in een gehuurd hoek huis, waarin zij zich bij voorkeur genesteld heb ben,' de safes enz. te doen uitbreken en alles weer met aanzienlijke onkosten in den oor spronkelijken staat te herstellen. Inmiddels is elke bank op dit gebied haar eigen weg ge gaan. De Danat bank heeft korterhand 50 huur contracten opgezegd. De Commerz und Privat- bank die 50 filialen onderhoudt, heeft vroeger al huurcontracten afgesloten van zulken inhoud dat zij toch al tot opzegging over kan gaan wanneer zij wil. De Dresdenerbank is er ta melijk wel ingeslaagd 60 huurcontracten in der minne te wijzigen. De Deutsche Bank und Disconto Gesellschaft heeft voor 60 kassen het zelfde gedaan. Wat nu de woningen betreft heeft het in deze afdeeling ook opzeggingen geregend. Men weet dat er een groote drang in Berlijn bestaat de groote behuizingen prijs te geven en bi vakken op te slaan in woningen van één, an derhalf, twee en een half vertrek. Om deze woningen wordt letterlijk gevochten en de bezitters van zulke huizen behoefden zich dus niet ongerust te maken. Toch zijn zij voorzich tig geweest. Zij hebben meestal hun huurders een brief geschreven, waarin hun een prach tige huurvermindering in het vooruitzicht ge steld werd onder bijvoeging, dat de nauw keurige berekening, daarvan later wel zou volgen. Met die nauwkeurige berekening heb ben zij dan tot 4 Januari gewacht maar daar mee was het dan voor de huurders meteen ook te laat. Want men begrijpt wel, dat de ver mindering veel geringer was dan de hulsbaas aanvankelijk liat doorschemeren. Aardig is ook, dat de eigenaars van die nieuwbouwen, (welke soms tot drie honderd woningen omvat ten) fluks een paar werkloozen in hunnen dienst namen. I-Iad nu een huurder toch opge zegd, dan stuurde men hem eiken dag een dozijn van diewerkloozen op zijn dak, die allemaal moesten doen alsof zij op de opgezeg de woning reflecteerden en daarvoor een bij. zo tui ere interesse aan den dag legden. Op deze wijze werd den huurder de vraag naar kleinere woningen nog eens extra inge scherpt met het gevolg dat hij spoedig al met hangende pootjes en den staart tusschen de beenen bij den huiseigenaar kwam aankloppen. Soms hebben in zulke huizenblok® alle huur ders zich onder elkaar verbonden de huur op te zeggen en dan moesten de eigenaars wel bakzeil halen. Het meest van de noodverordening bobben die huurders geprofiteerd, welke in zeer groote huizen wonen, in huizen van zeven en meer kamers. Naar zulke woningen bestaat hoege naamd geen vraag meer en in vele gevallen hebben de bezitters er toe moeten besluiten 50 pet soms zelfs tot 75 pet. van hun huur te laten vallen. Deze woningen zijn nu goed- kooper dan zulke met vier of vijf kamers, maar aan het bewonen zijn natuurlijk nog andere kosten dan alleen de huur verbonden en daar om zijn zij ook tegen zulken matigen prijs moeilijk kwijt te raken. Volgens de noodverordening treedt de opzeg ging op 1 April in kracht. Op dezen datum moeten alle lui die het met hun huisbazen niet eens konden worden, dus verhuizen. Dat beteekent natuurlijk een enorme krachtsinspan ning van de verhuisfirma's en dezen hebben al te verstaan gegeven dat zij tot zulk een presta tie niet in staat zijn. De Berlijnsche verhuis firma's zijn wei van ouds her eraan gewend telkens drie maanden met hun duimen om el kaar te draaien om dan bij het begin van elk kwartaal enorm hard te werken. Maar zij heb ben den politiepresident zoo pas te kennen ge geven, dat volgens hun berekeningen op 1 April 30.000 huisgezinnen van woning willen veranderen. Vermoedelijk is dit cijfer te hoog gegrepen. Er zijn berekeningen, die maar van 10.000 verhuizingen op 1 April spreken en de waarheid ligt hier waarschijnlijk in het mid den. Maar hoe dat ook zij de politie heeft het noodig geoordeeld een bepaling te treffen, welke de verhuizing over vier dagen verdeeld. De verhuisbazen verklaren, dat zij daarmee tevreden zijn, maar zij raden hun klanten toch aan in 's hemelsnaam maar een week op een maand huur prijs te geven en eerder van woonplaats te verwisselen, wanneer de moge lijkheid daartoe gegeven is. Om in deze rich ting een druk uit te oefenen laten zij hun be gunstigers weten dat zij door de vrees beklemd zijn, dat Uun personeel van den aandrang op 1 Apri-l gebruikt zal maken om extra kooge ioonen te eischen of tot staking over te gaan. Daarom kunnen de ver-huisbazen voor die da gen geen bindende berekeningen maken. We-l echter voor de maanden Maart en Februari. De wetenschappelijke commissie der Neder. iand-Amerikaansche Fundatie verzoekt stu denten aan de Nederiandsche universiteiten en koogesoholen (met inbegrip van pas afge studeerden), die in 1932 gedurende eenige maanden hunne studiën zouden wenschen voort te zetten in de Vereenigde Staten, zich, met opgave van hun tot dusver afgelegde studiën en met een omschrijving van hun studieplan in Amerika, onder overlegging van aanbevelingen, vóór 20 Februari a.s. schrifte lijk aan te melden bij prof. dr. II. A. Brou wer Geologisch Instituut der Universiteit van Amsterdam. Aan een beperkt aantal wordt door de Fun datie steun verleend, welke in hoofdzaak uit vergoeding der reiskosten zal bestaan. Ook voor studeerenden, die geen subsidie begee- ren, bestaat gelegenheid om van de aanbeve- lingen der Nederlandsob-Amerikaansche Fun- datie gebruik te maken. In verband hiermede wordt verzocht tevens op te geven of een uitzending al dan niet van het verleenen eener subsidie afhankelijk wordt gesteld. ENGELAND. In Engeland en vooral in Londen is, zooals men weet, het aantal echtscheidingen na den oorlog geweldig toegenomen. In de afgeloopen maand waren er alleen reeds 800 echtschei- dingsaanvragen ingediend. De meeste aanvra. gen om echtscheiding werden door vrouwen aanhangig gemaakt. Dit aantal i® juist twee maal zoo groot als de verzoekschriften die door de mannelijke eohtgenooten werden inge diend. Sedert 1928 Is het aantal echtscheidingen geweldig gestegen. In Londen alleen reeds wer den in de laatste jaren gemiddeld 2750 huwe lijken door echtscheiding ontbonden verklaard Hier komt nog bij, dat op het platteland om geveer 2000 echtscheidingen per jaar voorko men zoodat men gerust mag aannemen dat er ieder jaar 4000—5000 gevallen van eoht- scheiding behandeld worden. n de jaren voor den oorlog van 19111914 r S «-!■ ?aUtni echtscheldingen gemiddeld slechts 6ob. In 50 pet. der gevallen was het huwelijk kinderloos. De meeste echtscheidin gen hadden plaats, nadat men reeds tien Jaar en langer had samengewoond. PROF. DR. A. BORNSTEIN Slachtoffer van eigen experimenten Naar een Wolff-telegram uit Hamburg meldt, is in bad Oynhausen, waar hij een onderzoek leidde naar de werking der plaatselijke bron nen, op 51-jarigen leeftijd plotseling aan een beroerte gestorven de bekende pharmacoloog, prof. dr. Arthur Bornstein. Naar de Berliner Lokalanzeiger meldt, zon het plotseling verscheiden van den geleerde te wijten zijn aan de talrijke gevaarlijke experimenten, welke hij op zijn eigen lichaam deed. Hij stelde n.l. bijzonder belang in de werking van allerlei medicijnen op den mensch en wijdde aan dat onderzoek al zijn krachten. Vooral in het laatste jaar schijnt hü vele proef nemingen op zich zelf genomen te hebben met insuline-preparaten. Afschaffing op het oogenblik niet gewenscht BERLIJN, 26 Januari. (H.N.) De strafrecht, commissie van den rijksdag heeft besloten de beraadslagingen over afschaffing van de dood straf tot nader order uit te stellen. Geheimraad Kahl verklaarde dat hij zijn reeds tweemaal ingediend voorstel om de dood straf door levenslange tuchthuisstraf te ver vangen intrekt, wegens de verwildering van de zeden waardoor het aantal moorden en dood slagen voortdurend toeneemt. Hij acht, hoewel hij steeds voorstander van afschaffing van de doodstraf is geweest, op het oogenblik de afschaffing niet gewenscht, hoewel dit het laatste ideale doel moet blijven. I TER DOOD VEROORDEELD. a a AMBERG, (Ober-Pfalz), 27 Januari. Wegens moord op zijn echtgenoote is de 27-jarige Mi- ohael Weigl ter dood veroordeeld Volgens zijn eigen bekentenis heet Weigl in Augustus van het vorige jaar, een aantal vergiftigde bessen in een vruchtenmoes ge- daan, welke bij bet avondeten w®rd opgediend. Hij lette er nauwkeurig dat de vergif tigde moes aan die zijde van den schotel was, waaraan zijn vrouw Wl van de andere zJjd- van d^ schotel bediende. Na het gebrul» d9 vergiftigde moes, is nachts gestorven de vrouw d<*> zwerven. GETROUWD: en Abbaye de St. Remy. Rochefort, 27 Jan- lri 1932. De Heer en Mevrouw LIPS—PIEKEMA betuigen hiermede hunnen dank voor de blijken van belangstelling, die ze bij hun huwelijk mochten ondervinden. 22903 12 GETROUWD: De Heer en Mevrouw OVERMARSVLIJMINCX betuigen, mede namens wederzijd- sehe familie, hun hartelUken dank voor de belangstelling bij gele genheid van hun huwelijk onder vonden. Voorburg. 27 Januari 1932. Vlieten burgstraat 2. 22925 12 De Heer en Mevrouw geven kennis van de geboorte van hunne Dochter Utrecht, Frans Halsstraat 9. 26 Januari 1932. 22933 7 Hedei is in de Mariastieliting te Haarlem overleden, na een kortstondige ongesteldheid en voorzien van de H.H. Sacra menten, in den ouderdom van 74 jaren Weduwe van Haarlem, 26 Januari 1932. W. A. DEKKER, Exec. Test. De Uitvaartdiensten worden gehouden op Vrüdag 29 Ja nuari e.k. in de Parochiekerk van den IT. Antonius (Groen- markt te Haarlem). De H.H. Missen zijn te VA, 8*4 en te 9 A uur de gezongen Requiem daarna begrafenis op het R.K. Kerkhof ,.St. Barbara" te Haarlem. Noord. Volstrekt eeijge en algemeene kennisgeving. 22956 29 Tot onze diepe droefheid over leed heden plotseling, na voor zien te zijn van het H. Oliesel, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder Echtgenoote van in den ouderdom van ruim 68 jaar. J. AUG. DE GROOT D. HERMUS—De Groot C. HERMUS Breda: A. DE GROOT Jr. M. DE GROOT—Krijl Harrisburg (Penna) U.S.A.: F. DE GROOT G. DE GROOT—De Bruijn New York U.S.A.: L. EVEROUT—De Groot C. EVEROUT Congonhas do Campo (Brazilië): J. DE GROOT (Br. Bonifacius C.s.s.R.) Maastricht: A. DE GROOT R. DE GROOT—Dohmen Harrisburg (Penna) U.S.A.: W. DE GROOT Amsterdam: J. NABERDe Grooi A. NABER C. DE GROOT en Verloofde TH. DE GROOT en Kleinkinderen Amsterdam. 25 Januari 1932. Admiralengracht 269hs. Profundis: Donderdag a.s. van 2 tot 4 uur. De Uitvaartdiensten zuilen ge houden worden op Vrijdag d.a.v. in de Parochiekerk van O. L. Vrouw v. Altijddurenden Bijstand (Chasséstraat) De H.H. Missen ten 1% en 814 uur, waarna om 9 uur de ge zongen H. Mis van Requiem. Daarna de begrafenis tegen 11% uur op het R. K. Kerk hof te Buitenveldert. 22930 59 De Heer en Mevrouw danken vo< de belangstelling bü hu,, huwelijk ondervonden. Eindhoven. 27 Januari 1932. Ruysbroeciclaan 26. 22929 6 1075-2S 30 Moquette-Leerameubl., Dress.. Buff., Theemeub., Divans, Karpett.. Bedd., Dek., Ledik., Spiegels.enz. Simonstr 44 en 57, nabij Schiekade. Tel.41541. 7118 Rumba leeren, 5 lessen 5. Aanv. Febr. Clubje R.K. op Zondagmidd. Inl. weekav. 8-9 A- Anny Lammers Inst. Meulendijk, Proveniersstr. 52. 7111S St. Liduinastraat 13. Baby. en Kinderkleeding, Luiermanduitzet- ten. Alle soorten Babykleeding. of O. A. de Winter, Stoom-, Wasch- en Striikinrichting Edelweiss, West molenstraat 1618. 2352S Magaziin NEW ENGLAND Hoog straat 161. 10Ï26S 10 TELEFOON 69513 TELEFOON 69767. NOURDVE.ST («-ui» IM9 TELtf. b»20ü-6dtS3l PRIMA AWTHRACiET-SOORTEN VAN le KLAS MIJNER ONDER CONTROLE VAN DB. V. HAMEL ROOS HARMENS TE AMSTERDAM. 22992-5 m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 8