!-tl,5YLVAMIA !®fVOBSTvAH DONDERDAG FEBRUARI 1932 „FLORAPARK 1932" TE NOORDWIJK. ROOFOVERVAL TE STADSKANAAL. EEN FIETS VOOR 1.75. Mr. J. T. LINTHORST HOMAN. HET DRAMA TE RAALTE. NOODLOTTIG GEVOLG VAN VECHTEN. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. KATOEN: WERKELIJKHEID EN ILLUSIE. RADIO-PROGRAMMA FAILLISSEMENTEN. MARKTBERICHTEN. Vollegrondsbloemententoonstelling. Dit Jaar is het 50 jaar geleden, dat de af- deeling Noordwijk van de Algemeene Ver een i ging voor Bloembollencultuur werd op gericht. Zij dateert van 4 Januari 1S82. Be sloten is om het gouden bestaansfeesf der afdeeling dit jaar te vieren door het houden van een „Florapark 1932 Noordwijk'', het derde, dat door de afdeeling in de 50 jaren van haar bestaan werd georganiseerd. Het afdeelingsbestuur, bijgestaan door eeni ge leden, die al geruimen tijd een permanen te tentoonstellingscommissie uitmaakten vormde een „Tentoonstellings-Coiuité. Deze commissie vond Graaf van Limburg Stirum, Ambtsiheer van Noordwijk, spontaan bereid, om een terrein van ongeveer 3 H.A. af te staan, gelegen in de boeschen van Huize „Of- fem" en langs „Het Schie". Van half Januari 1931 af tot op den dag van heden is er onafgebroken gearbeid, om 't terredu klaar te maken en te beplanten. 't Wachten is op het levenwekkend voorjaar met zijn mildere dagen, om het derde Flora park in kleur en geur te zetten. De bloei van Noordwijk's Florapark valit samen met den bloei der velden tussehen Haarlem en Leiden, die van jaar tot jaar meer duizenden trekken uit binnen- en bui. tenland. Al die „Bollengasten" zullen dit jaar ook op 't Florapark te Noordwijk, de bloemen „van nabij" bekijken. De Hyacinten zijn vertegenwoordigd in meer dan 30 soorten. Een rijk sortiment Nar cissen, waaronder ook de nieuwe verscheiden heden, is ingezonden. De enkele en dubbele vroege tulpen zijn ook rijk vertegenwoordigd. De schitterende langstelige Darwin tulpen kan men bewonderen in meer dan 50 verschei denheden. Ongeveer 35 variëteiten Breeder-" Tulpen en 60 soorten Cottage-Tnlpen in de meest ongewone kleuren zullen haar prach tige bloemen doen wuiven op de sierlijk lange stelen. Verder zijn er nog leliebloemige en Parkiet- tulpe-n, en ook nog wat vroegbloeiend „bij- goed' De jubilerende afdeeling vertrouwt op eeu druk bezoek, als straks de poorten zullen opengaan van het derde Noord wij ksche Flora- park. Bereids is van H. M. de Koningin bericht ontvangen, dat Zij een gouden medaille be schikbaar stelt voor „Florapark 1932". eel te veel liefhebbers. Gistermorgen is aan het Veilinglokaal aan den N.Z. Voorburgwal te A'dam tegenover de St. Luciensteeg de merkwaardigste veiling ge houden welke Amsterdam ooit heeft gezien. De merkwaardigheid van deze veiling kwam wel in hoofdzaak voort uit het feit, dat de eigenares der geveilde fietsen, een honderd tal, de politie zelf was. Het waren wel is waar geen afgedankte politiekarretjes, die ten ver koop werden aangeboden, neen, deze rijwielen hadden een veel romantischer verleden. Wie de vroegere eigenaars waren geweest viel niet meer na te gaan. In hoofdzaak waren de fiet sen afkomstig van diefstal. De eigenaars had- 1 den zioh niet meer aangemeld om het verloren bezit terug te krijgen, waarschijnlijk omdat <le fietsen de moeite niet meer waard waren. Andere rijwielen waren opgeviseh.t uit de grach ten en droegen van hun verblijf onder den waterspiegel nog de duidelijkste sporen. Echter waren er ook rijwielen bij die nog in een heel draaglijken staat verkeerden en die er geens zins verwaarloosd uitzagen. Geen wonder dan ook dat de belangstelling voor deze karretjes die al dagen tevoren op het pleintje op de N.Z. Voorburgwal tentoongesteld ware®, ta melijk groot was. De fietsen werden met ken nersblik gemonsterd en blijkbaar viel dat on derzoek gunstig uit want vanmorgen overtrof de belangstelling en de kooplust elke verwach ting. Het tamelijk ruime veilinglokaal kon de kooplustigen zelfs niet bevatten. Het was daar binnen een geweldig gedrang en zelfs op de trap stonden de menschen in het gelid. Wie ei eenmaal in was zag voorloopig 'geen kans om er weer uit te komen. De prijzen die be taald werden, waren overigens wel in staat om den kooplust aan te wakkeren. De eerste fiets bracht de kapitale som op van 1.75 en verder v ar ieeixlien de prijzen tussehen een daalder en f 9.00. Achtereen werden de karretjes geveild en ze vonden grif koopers. De politie moest -buiten de orde handhaven,, want ook daar stonden honderden aspirant-koopers te wachten 9 ^hter geen gelegenheid kregen het veiling lokaal binnen te gaan, daar alle plaatsen reeds bezet wareti. Van de daders nog geen spoor. Uit bet nader door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat bij den overval op het postkantoor te Stadskanaal vermoedelijk twee schoten zijn gelost, waarvan het eens waarschijnlijk een schampschot is geweest Doordat de plaats, waar het postkantoor staat nogal in een duister gedeelte van Ons-twedde ligt, hadden de roovers een sehoone gelegen heid om te ontsnappen. In het postkantoor waren overigens behalve de reeds genoemde ambtenaren nog dertien bestellers aanwezig, die klaar stonden om met hun bestelling te vertrekken. Uit een door den officier van Justitie te Winschoten rondgezonden signalement van de daders blijkt, dat de een 1,70 a 1,75 M. lang is. Hij is vermoedelijk 30 a 35 jaar oud, droeg een gahardine regenjas zonder ceintuur en een donkeren slappen hoed. De ander leek een broer te zijn van den eerste. Hij heeft een bruine gelaatskleur, spitsen neus en blauwe oogen. Belden droegen zwarte gymnastiek, schoenen. Op den avond van den overval zijn alle trefnen, die uit Stadskanaal vertrokken, door de politie gecontroleerd, maar men trof geen personen aan, die ook maar eenigszins aan 't signalement van de verdachte individuen be antwoordden. Men neemt aan, dat het vreem delingen zijn geweest. De oud-commissaris der Koningin in Drenthe Mr. J. T, Linthorst Horoan is ernstig ongesteld. H»j wordt in zijn woonplaats Havelte ver pleegd. DIEFSTAL LN' HET STAATSSPOOR STATION TE 'S-HAGE De inhoud van de brandkast gestolen. In 't Haagscbe Staatsspoorstation is in den nacht van Zondag cp Maandag door een in sluiper, die met de situatie op de hoogte moet zijn geweest, den inhoud van de brandkast gestolen. Het ontvreemde bedrag is 2135.22, zoodat de inbreker wel 'n goeden slag blijkt te hebben geslagen. Tevens wordt een geldkistje vermist, waarin een deel van het genoemde bedrag wa3 geborgen. De stationschef heeft Maandag dadelijk aan gifte van dezen diefstal gedaan, doch in het belang van het onderzoek werd de publicatie tot heden achterwege gehouden. Het vermoeden bestaat dat een spoorweg arbeider, die thans voortvluchtig is, het mis drijf heeft gepleegd. De politie is inmiddels op zoek nSS* den voortvluchtigen spoorwegarbeider. De verdwenen arbeider. Nader vernemen wij In verband met den diefstal van ruim 2100 uit de brandkast aan het Staatsspoor station in den Haag, gepleegd in den nacht van Zondag op Maandag jl. dat de sedertdien verdwenen arbeider is de onge veer 37-jarige Cb. H. A. H„ te 's Hage. De man stond niet in vasten dienst der Spoorwegen, doch had tegen een vaste vergoeding het schoonmaken van de bureaux van het station gedurende de nachtelijke uren op zich geno. men, welke arbeid vroeger door een glazen wasscherij-onderneming werd verzorgd. Vermoed wordt, dat H. op de een of andere wijze in het bezit van den sleutel van de brandkast was gekomen, waarna het plegen van den diefstal een voor hem eenvoudige handeling zou zijn geweest. De brandkast was Maandagochtend weder op de gewone wijze goslotem, doch de geldelijke inhoud was zoek. Sporen van braak zijn niet gevonden. Signalement van den ver dachte. De verdachte arbeider, wiens opsporing thans door den Commissaris van Politie, afd. B. bij buitengewoon algemeen politieblad zal worden verzocht, Is Ohristoph Heinrich Adolf Hemkes, geb. te 's-Hagé, 4 Januari 1895, loa werkman en wonende Hooftskade 173, te 's-Gra- venhage. - Signalement 1,71 M. lang, blond haar, glaa gezicht. De man was in werkkleeding, doch het laat zich aanzien, dat hij deze inmiddels wel voor een ander pakje zal hebben verwis seld. Behalve het geld wordt hij tevens verdacht een rijwiel, dat hem niet toebehoorde, te heb ben meegenomen. ROND DE DARTMOOR-GEVANGENIS. Een aantal gevangenen in de steengroeven. Door de strenge bewaking en de zware nevels, die over de omringende moerassen bangen, is vluchten vrijwel onmogelijk. DE GELE BAND-AUTO. Overtreding van het snordersverbod. De Haagsche kontan-recliter heeft don chauffeur F. S., vrijgesproken van de hem ten laste ge legde overtreding van art. 106 der Haagsche Politieverordening, (het snordersverbod). De ambtenaar van het O.M. teekende van dit vonnis hooger beroep aan en Dinsdag stond S. opnieuw voor de rechtbank terecht. De verbalisant, verklaarde dat S. in den nacht van Zaterdag 17 October van het vorig jaar met een z.g. gele band-auto in de Lange Pooten bij het Café Centraal gesnord had. De auto reed in het midden van den straat op zoodanige wijze, dat een normaal voetganger dien gemakkelijk bij kon houden. S. die rechts stuurde, boog zich naar de linkerzijde uit den wagen naar de voorbijgan gers. Getuige zag toen dat hij eenige passa giers opnam, waarop hij proces-verbaal opmaak te. Verdachte voerde als verweer aan, dat hij op weg naar huis was en langzaam door de Pon ten reed, omdat er op dat uur veel voetgangers op de been waren en het asphalt juist was be sproeid. Hij heeft het publiek niets aangebo den, doch iemand had, ziende dat hij vrij was, hem gewenkt. De verbalisant zeide nog dat S. voortdurend zich ophoudt op het Tournooiveld als de Schouwburgen uitgaan. Hij tracht dan den auto te verhuren. Het O.M. waargenomen door mr. Hoekstra zag in de handelingen van S. niets anders dan overtreding van artikel 106 van de Alg. Politie verordening en eischte vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van ver dachte tot een geldboete van 5.subs 2 dagen hechtenis. Vonnis: 16 Februari a.s. GLASFABRIEK „LEERDAM". Kolendampvergiftiging de oorzaak. Omtrent het drama, dat zich ten huize van da weduwe van Leusen te Raalte heeft afge speeld, vernemen wij nader, dat uit de sectie op de lijken der beide overleden kinderen is komen vast te staan, dat kolendampvergiftiging de doodsoorzaak is. De Justitie heeft verlof gegeven de lijkjes te begraven, betgeen Vrijdagochtend zal plaats hebben. De toestand van de moeder en het derde kind blijft redelijk. Een jaar gevangenisstraf geëisclit. I>insdag stornd voor de Utrechtsche Recht bank terecht de 18-jarige J. W. D., landbou wer te Barneveld, die eenigeu tijd geleden, toen hij door een troep jongens was lastig gevallen en van zijn fiets was getrokken, zijn mes had getrokken en om zich heen had gezwaaid met het noodlottig gevolg, dat hij een der aanval lers in het voorhoofd had getroffen. Het slacht offer kreeg een verbloeding in de hersenen, waaraan hij spoedig overleed. Het O. M., waargenomen door mr. Fabius nam aan, dat er geen opzet in het spel was en eischte, terzake van zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, één jaar gevange nisstraf, met aftrek van de preventieve hech tenis. De officier vroeg, met het oog op vef- dachte's leeftijd plaatsing in de openluchtge vangenis. Het verzoek van den verdediger, mr. Deroen, om invrijheidstelling van verdachte, werd afge wezen. Uitspraak 16 Februari. Het Haagsch strijkkwartet. Het Haagsche Strijkkwartet (S. SwaapA. PothJ. DevertOh. van Isterdaal) speelt op 20 Maart te Maastricht, op 8 April in het Kon. Conservatorium te Luik, 30 April te Parijs, 1, 2 en 3 Mei te Bordeaux, Bayonne en Lyon met werken van Beethoven, Mozart, Schubert, Brahms, Dvorak, Fr, Rasse, Dirk Schafer, A. Savard en Ermend Bounal. Voorstel tot statutenwijziging en afschrijving op de aandeelen. In de op Woensdag 17 Februari te houden bui tengewone algemeene vergadering van aandeel houders der Glasfabriek „Leerdam" komt een voorstel tot statutenwijziging aan de orde en de benoeming van een zesden commissaris, waarvoor als carqiidaten gesteld zyn: 1. de heer H. A. M. van Hoffen te Amsterdam, en 2. de heer J. E van Dissel te Eindhoven. Tot dekking van de verliezen wil men overgaan tot de afschr(jvlng op de thans geplaatste aan deelen in het maatschappelyk kapitaal en wel op aand. A., elk groot 400, en op de onderaan- deelen A„ elk groot 200, wordt afgeschreven 80 pet. op de pref. aand. B. 40 pet.; op de aand. C„ 40 pet. Er wordt thans met winst gewerkt. De Directie en Commissarissen deelen verder het volgende mede Toen einde 1930 het nieuwe Commissariaat op trad, was de toestand van onze N.V. uiterst cri- tiek. Er werd met verlies gewerkt en van de ver schillende op de balans voorkomende posten was het twijfelachtig, of deze niet te hoog waren gewaardeerd. Voor zoover de beoordeeling toen mogelijk was, is hierop het vorig jaar reeds af geschreven. Het verlies bleef in 1931 voortduren, waarbjj de tijdsomstandigheden, lagere prijzen en gerin gere omzet, een groote rol speelden. Wy meenden dat hetd ringend noodzakelyk was, het bedryf aan de gewyzigde omstandigheden aan te passen, iets wat eerst omstreeks Juni 1931 geheel kon worden doorgevoerd, omdat in het voordien be staande Directorium geen eenstemmigheid over te nemen maatregelen kon worden verkregen. Niettegenstaande de bereikte resultaten meenen wy' toch niet te mogen verzwygen, dat in de toe komst nog vele moeilykheden overwonnen moeten worden. Zoo is door de Engelsche invoerbelem- meringen voor ons een belangryke markt verlo ren gegaan en zyn wy nu byna uitsluitend op de binnenlandsche markt aangewezen. Bovendien is er nog geen einde gekomen aan den prysval in het binnenland, zoodat het vraagstuk van de kostprijsverlaging ons voortdurend bezighoudt. De noodzakelijkheid ons op een kleiner bedryf In te richten, maakt echter dat van de voor een groot deel buiten bedryf gestelde activa de op de balans voorkomende waarde de werkelykheid verre overtreft. Ook de waarde van de voorraden moet worden herzien in verband met de thans geldende lagere pryzen. Dit is evenzeer het geval met verschillende deelnemingen in buiten het be dryf staande ondernemingen. Om nu, in het byzonder in deze crisistyden, het bedrijf weer gezond te maken,, is noodig een be langryke kapitaalsafschryving onder gelijktijdige ofboeking van het reeds uit de balans b'ykende verliessaldo over het afgeloopen jaar en voor gaande jaren, zoodat de boekwaarde van de be- dryfsmiddelen in overeenstemming is met don omvang van het tegenwoordige bedryf. De uitgifte van nieuw kapitaal zal ons in de gelegëhheid stellen tot verbetering van onze tech nische installatie over te gaan, wat de rentabili teit van ons bedryf ten goede zal komen. JUBILEA TE STEIJL. Ter eere der 32 priesters missionarissen der Congregatie van het Goddellük Woord, die gisteren hun 25-jarig priesterjubileum vier den, werd in het Missiehuis „St. Michael" te Steijl een luisterrijke kerkelijke plechtigheid gehouden. De Hoogmis van dankzegging met assis tentie werd opgedragen door den zeoreerw. pater Robert. De „Missa populi" van J. Scheel werd door de verschillende koren onder leiding van pater Jochum, op keurige wijze uitgevoerd. NED. RUNDVEESTAMBOEK. In het St. Christnffelhuis te Roermond ver gaderde Maandag de districten van het Ned. Rundveestamboek. De heer Kuhn, voorzitter van het N. R. S. deelde mede, dat het afgeloo pen jaar vrij gunstig is geweest. De geschiedenis der katoencultuur in Ned. Indië heeft meer rap porten opgeleverd dan katoen Er zyn in enkele bladen beschouwingen versche rp "ve,r de mogelykheid eener katoen-industrie in fndie, in verband met berichten, volgens het welk de Twentsche textiel-industrie in de Oost fabrieken zou gaan oprichten, teneinde de zware concurrentie van Japan en China te kunnen weer- staa.n. Twente kan door verschillende oorzaken nlec tegen de heide genoemde landen in 't Verre Oosten op. En één aier oorzaken, zoo niet de voor naamste, Is de zware last welken het nakomen van de bepalingen der vele sociale wetten den fabrikanten oplegt. De kwestie of, nu een katoen-industrie op komst is, het za^-k zal zyn ook de katoen-cuZ^wwr mogelijkheden in deze gewesten nog eens onder de oogen te zien, doet onwillekeurig een blik slaan in het verleden, schryft het Nieuws van den Dag". De geschiedenis der katoen-cultuur in Ned.- Indië heeft meer rapporten", en vooral gunstigs rapporten, van daarvoor aangewezen personen of commissies opgeleverd, dan katoen. Men g&f hem ,,van katoen in die „Rapporten" maar daar blpéf het dan ook by Er kan eerder van een katoen-drama dan van een katoen-cultuur worden gesproken. Op Borneo, op Sumatra, in Atjeh en waar niet al (een zekere heer Langkamp wilde het om streeks 1916 op Bali eens gaan probeeren. Wy weten niet wat ervan terecht is gekomen, maar aangezien men er nooit van hoort, zal het wel niet veel zyn) is in deze gewesten katoen ge plant. In de „negentiger" jaren heeft men groote katoen-plantages in de buurt van Singapore ge had, (aanplant van kapas rampit) ge vindt er heden ten dage niets meer van. Mislukt! Het product wilde zich niet tot draad laten spinnen en brak als glas af. Wie, als wy, een behoorlyk aantal Indische jaren meeloopt, zit vol van herinneringen aan katoen-plannen, katoen-rapporten en katoen proefnemingen. Het lykt ons met de documenten der historie voor oris, het veiligst om Voor eene katoehcultuur in Indië, als voedster eener te stichten industrie voorloopig de verwachtingen niét te hoog te spannen. Al mag de verwachting worden uitgesproken dat niet alleen de textiel-industrie maar ook andere industrieën op den duur hier zullen trach ten vasten voet te krjjgen. onmogelyk als het haar in Europa wordt gemaakt om met kans op redelyk succes de concurrentie met minder sociaal bygewerkte industrielanden voort te zetten. HUIS LAMBERT VAN MEERTEN. Aan den Staat der Nederlanden is, ter plaat sing in het Rijksmuseum Huis Lambert van Meerten, te Delft, geschonken door den heer en mevrouw de Kuyservan der Mandele, te Amsterdam, een roomkom met schotel van Delftsch aardewerk uit 1848, een fruitscbaal- tje van Engelsch aardewerk, dat aan de familie van Meerten heeft toebehoord, benevens een verzameling oude photographieën van het Huls Lambert van Meerten, en door den beer M- J- F. W. van der Haagen, te 's-Gravenhage, ®en bordje van Delftsch aardewerk va" d°n blauwe versiering, voorstellend een hond tus sehen twee zuilen, benevens een tweetal kwis pedoors. Aan de schenkers is deswege de dank der regeering betuigd. tot.ct.) VRIJDAG, 5 Februari Huizen (298 M., 1007 K. H.) Algemeen pro gramma, verzorgd door de NCRV: 8.00 schrift lezing; 8.159.00 gramofoonplaten10.30 zieken- dienst; 11.00 gramofoonplaten- 12.15 H. Hermann (viool), T. G. v. d. Haar (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (P'sno) o.a. ouv. Norma, Bellini en fragm. Manon, Massenet; 2.00 gramofoonplaten; 3.00 con cert G. de Knegt-ter Haar (zang), H. J. Berg hout (cello), R. Beute (plano)5.00 G. E. den Boer, accordeonmuzielt; 6.00 knutselpraatje; 6.30 radio-praatje7.00 tuinbouwpraatje7.45 gramo foonplaten; 8.00 concert door H.O.V. o. 1. v. M. Adam. O.a. Symphonle 39 is Es gr. t„ Mozart; 9.00 causerie: Werkloosheid en jeugd; 9.30 ver volg conoert. O.a. ouvert. Fledermaus, Strau&s, Na afloop Vaz Dias en tot 11.30 gramofoonplaten. Hilversum (1875 M„ 560 K. H.) 64512 0O VARA, 12.004.00 AVRO. 4.00-8.00 VARA, 8.00— 11.00 VPRO.11.00—12.00 VARA: 6.45—7.00 en 7.30 —7.45 gymnastiek; 8.00 gramofoonplaten: 10.15 voordracht Minny Erfman10.30 VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl en gramofoonplaten. O.a. fragm. Rustige Witwe, Lehar; 12.002.00 Omroeporkest o. 1 v. N. Treep en gramofoonplaten. O.a. potp. Lavie parlsienne, Offenbach; 2.00 causerie over Henry Ford (voor de scholen)2.3104.00 concert door het Winkels Trio. o.a. fant. Zauberflöte,. Mozart en Kol Nidrel, Bruch4.00 piano-recital' Joh. Jong: 4.30 voor der kinderen; 5.00 concert VARA-concert o. 1. V. H. de Groot. O.a. fant, „Hans en Grietje," Humperdinck en 2e Hong, rhapsodie, Llszt6.45 causerie over het kapita lisme; 7.15 vervolg concert: 8.00 VPRO.- 11.00— 12.00 gramofoonplaten (VARA.) Daventry (1554 M., 193 K. H.) 11.05 lezing; 12.20 gramofoonplaten; 1.00 orgelconcert, W. S. Vale; 1.50 gramofoonplaten; 2.45 voor de scnolen 4.05 concert voor scholen; 4.50 Moschetto's' orkest O.a. Serenade espagnole, Glazounow; 5.35 kin deruur; 6.20 berichten; 6.50 orgelconcert O. H„ Peasgood; 7.10,, 7.25 en 7.50 lezingen; 8.20 popu lair concert. Maggie Teyte (sopraan) en Laffitta (piano). O.a. Fantasie-stücke, op. 12, Schumann, (piano); 9.20 berichten en lezing; 9.55 Radio Mili tair orkest o. 1. v. Ch. Leggett met medew. v. E. Griffin (sopraan) en Kingsley Lark (bariton) O.a. fragm. „Figaro's Hochzeit". Mozart en. „Der Llebestrank", Donizetti; 11.2012.20 Savoy Hotel Orpheans. Parys (Radio Paris 1725 M., 174 K. H.) 8.05 en 12.50 gramofoonplaten5.05 causerie over Beet hoven en gramofoonplaten; 8.20 concert. Sym- phonie Cevenole, V. d'Indy; 9.05 vervolg concert 0. 1. v Eugene Bigot. O.a Petoruchka, Strawinsky Kalundborg (1153 M., 260 K. H.) 11.20 12.35 concert uit hotel „Angleterre"; 2.20—4.20 Ralio-blaasorkest o.l.v. Andersen7.309.30 „Het levende lyk", von Tolstoi; 9.4510.30 dansen en dansliederen uit de 14de t. e. m. 18de eeuw, Frei- burger Kammertrio. Langenberg (473 M„ 634 K. H.) 6.257.20 orkest; 9.45—10.35 voor de werkloozen; 11.20 gra mofoonplaten; 12.25—1.90 Werag-orkest. O.a, Fasching-suite, Schmalstich; 4.205.20 concert o, 1. v. Eysoldt; O.a. fragm. „Meiaterslnger von Niirnberg"; 7.20 causerie uit New-York; 8.20 „Die Gebrüder Kuchelkorn", naar Colantuoni van P. Seifert en F. Zimmermann. Hierna berichten en vervolgens tot 11.20 avondconcert o. 1. v. Eysolt. Rome (441 M., 680 K. H.) 4.50 zang (sopraan); 5.055.35 orkest. O.a. Rosen aus dem SUden, Strauss; 7.307.50 gramofoonplaten; 8.20 „La Mascotte", operette in 3 acten van Audran. Brussel (508 M„ 590 K. H.) 12.35—2.05 gra mofoonplaten; 5.20 sonaten op 11, Mathieu (piano en viool); 5.50 gramofoonplaten; 6.50 dito- 8.20 Poolsche muziek. Omroeporkest o. 1. v. G. Fitel- berg met medew. v. Z. Drzewieckl (piano). (338.2 M„ 887 K. H.) 12.35—2.05 gramofoon platen: 5.20 dansmuziek in Hotel Atlanta, Brus sel; 6.50 gramofoonplaten; 8.20 Zie 508 M. Z e e s e n (1635 M., 183.5 K. H.) 5.50—7.35 gym nastiek, gramofoonplaten; 11.20 gramofoonplaten; 1.20 her-uitz. van Langenberg; 3.50 Leipziger symplionie-orkest. O.a. 3e Roma-suite, Blzet; 6.50 8.20 militair orkest. O.a. Hong. Rhapsodie, Reindel en fant. Hugenoten, Meyerbeer; 7.20-1 7.35 „Woriiber man in Amerika spricht", uit N.- York; 8.20 Opera-comique uit Mühlacker; 9.35 berichten en hierna tot sluiting concert door een orkest van -werklooze musici, O. L. v. Eugen Sonntag. Rotterdam (gem. radio-distr.) Programing 3: 11.20 Königswusterhausen; 12.20 Londen R. 3.20 Königswusterhausen5.20 Brussel (Vhuuusch), 7.35 Warschau. Programma 4: 11.20 Kalundborg; 12.20 Daven- trv; 2.50 Kalundborg; 4.50 Daventry; 5.35 Br'15" sel (Fransch); 7.35 Königswusterhausen; 8:20 Da ventry. Opgegeven door Van der Graaf Co. N.V. (afd. Handelsinformaties.) UITGESPROKEN DORDRECHT, G. de Jong, banketbakker, v/h alhier, thans Haarlem, Oranjestraat 23. R.c. als- voren. Cur. mej. mr. M. Kluitman, Haarlem. ROTTERDAM, 3 Februari- (Coöp. Tuinbouw veiling Rotterdam en Orim reken g a. Veldsla 4- 5 ct. per kist, Prel .L^3'20' radÜs 1-80. selderij 1.30- 3 60 per 100 bos peen 2.20—2.70, kroten 1 30—2.50, roode j(0ol i.50_2, groene kool f 1 30-2.30, boerenkool ƒ1.50, spruiten le soort f "204.50. 2e soort ƒ2, witlof 5—7 pen 1 rin ktr rabarber 16 ct. per bos, winterpostelem 4 ct. peJ' andljvie le soort 4.90 per 10O stI(Bloemenveiling). Hadlev f 5.30—5.70, Colum bia ƒ8.70—11, Eurtroa §.40—9.90, Briar Cliff ƒ8.80, Rose Hill ƒ8.80—10.50, Aug. Noeak ƒ5.40 —7.90, alles per 100 stuks, W. Copland 1120 ct., gele Pi ins 14 ct., Victoire ue Oliviera 23—34 ct., Will. Pitt. 17—32 ct.. Bartlgon 23—35 ct., Mr. v. d Hoef 21—32 ct.. Generaal de Wet 36 Ct., Mur- rillo 12—19 ct.. Coronne Dor 22—23 ct., Pnns v, Oostenriik 11—18 ct" Theer00s 17—18 ct., Fred Moore 12 ct., Thomas Moore 12 ct., Ibis 7-10 ct., La Reine 7—10 ct., Brilliant Star 11 ct„ Cram- merzie Brillant 810 ct., Seringen 37 ct., Calla'a 13—31 ct., Prunus 12—40 ct., Anjers 3—6 ct., Lau rent Koster 910 ct„ Narcissen 10—11 ct„ Azalea ƒ0.45—1.15, Clivia 35100 ct., Aracaria 65 ct.„ Palmen 30—32 ct., Cyclamen 25—27 c.t„ Sprengerio 20 ct.. Primula 21—26 ct., Cactussen 14 ot., Va rens 5—6 ct. ROTTERDAM, 3 Februari. (Veilingsvereeniging „Vrye Aardbeienveiling Charlois"). Spruiten la soort ƒ2.10—4.30, 2e soort 0.60—1.50, gele savoyo kool 1—2.10, roode kool 1.403.70. uie.n 6.20 —7.30, kroten 0.80—2.90, witlof 7—kletperen 1519, goudrelnetten 1319, bellefleurs 7.10 —8.30, alles per 10O kg- groene savoye kool 0.50 2 per 100 stuks, prei 1© soort 3.104, 2e soort 1—2.90 per 100 bos, veldsla 19—50 ct., boeren kool 411 ct. per kist. Vrij naar het Engelsch ran FERGUS HUME 23). Goed zoo. En wordt er ook gevochten bij den Althea-pas? We worden daar ontzettend bestookt en ook bij Morania, maar volgen® mijn meening zijn die beide punten haast onneembaar. Wij moeten ons voornamelijk concertreercn bij Solika. U moet n.l. weten, dat we daar ver raad te vree zen hebben. Het Is een grens plaats, die wemelt van buitenland ache sja cheraars. Stirna voert het bevel over het garnizoen, en general Dartnow heeft het com mando over de strijdkrachten, die den pas bezet houden. Op het oogenblik Is alles rus tig. Ik denk, dat ze wachten op meer zwaar geschut. Mr, Roger stak peinzend een sigaar op. Er is iets. wat me treft, zeide hij. Ik kan me die EuTope-«#cne politiek nooit heelemaal indenken, maar ik had nooit gedacht, dat Engeland en andere staten een klein land, dat niemand kwaad doet, onder den voet zou den hebben laten loopen en vernielen door een troep heidenen. Erlito zuchtte. Het is ook moeilijk te begrijpen, zeide hij. Maar u moet niet vergeten, dat zelfzucht de kern is van alle internationale politiek, aooaJs van vele andere dingen. Eén enkele mogendheid is altijd bang, om een stap te doen, uit vrees, dat het internationaal even- wwfrt veratoord wordt. Bovendien weten allemaal, dat het geen oorlog tussehen Tur kije en Sylvanië Is. Het ia Rusland, diat aan de touwtjes trekt- Dat is allemaal heel juist, gaf Mr. Ro ger toe, maar ik zou zeggen, dat u een soort aanspraak op Engeland kunt doen gelden. U bent eigenlijk een halve Engeilschman. u hebt voor dat land gevochten. Hot ls groot ge noeg, om u een diuwtje te geven. Ais ergens vandaan hulp komt, antwoord- de Erlito, dan komt ze van Engeland. Ik heh een beroep gedaan op de mogendheden, en op Engeland in het bijzonder. Mr. Ellis is reeds hier geweest, en hij draagt mijn zaak met al len aandrang voor Er werden wijn en spijzen binnengebracht. Brlito at weinig en stak vervolgens een ai. gaar op. Dat is de eerstvolgende operatie? vroeg vroeg Mr. Roger. Nu, ik wacht thans op nieuws van Stirna, zei de koning. We staan in telegrafi sche verbinding met Solika, en ik kan daar per spoor in een uur zijn, zoolang we Solika kunnen houden, zijn we veilig, waait ik ge loof niet, dat we in de flank kunnen worden aangevallen. Onze heele Zuidelijke grens is siechts 40 mijlen lang, ein er zijn daar maar twee passen, waarlangs men kan binnendrin gen. Is Stirna nogal een soldaat? vroeg Mr. Roger, na een korte stilte. Voor dit soort werk is hij prachtig, ant woordde hij. Vertrouwt u hem? Als mezelf. Ik heb nooit iemand gekend, die meer verknocht was aan zijn land. Het ie hem heilig. Waarom vraagt u dat? Mr. Roger nam zijn sigaar uit zijn mond, en keek «r peinzend naar. Stirna mag hem niet! antwoordde hü. De konlug lachte. Hij is geen man, die in den smaak valt bij (1e vrouwen. Sara heeft instinct, merkte haar vader op. Ik kan ook niet zeggen, dat ik hem zelf mag. Er is iets, wat bij dien miaai niet in orde is. Erlito glimlachte. Nu, wat zijn trouw of zijn dapperheid be treft, zeker niet, antwoordde hij. Hij is mijn beste soldaat en mijn bekwaamste raadge ver, en iik heb mijn koninkrijk aan bom te danken. Mr. Roger liet het onderwerp varen. Ik stap op, zei hij, terwijl hij zich van zijn stoel verhief. Neem mijn raad aan, en ga wat liggen, tot die boodschap komt. U ziet er tamelijk Biecht uit. Erlito glimlachte. De eerste dag van een oorlog, al is het maar een kleine oorlog, is de vermoeiendste, zei hij. Later zulleni we wat meer gemak ne men. Vergeet niet, mijhheer, dat we vechten voor de vrijheid van een oud koninkrijk, en niet alleen voor ons leven, maar voor het ge luk tevens van de komende geslachten. Ik zou liever wi'llen zien, dat Sylvajnlë voor al tijd wend uitgewischt van de kaart van Euro pa, en uit de herinnering der menschen, dan dat het bleef bestaan als een vazalstaat van Rusland. Mr. Roger zweeg eerbiedig en vertrok. Mocht traditie of sentiment ai wejaig indruk op hem maken, hij wist bij Instinct, of hij een rechtschapen man voor zich had, en hij be gon een zeer giroote sympathie voor zijn aan staanden schoonzoon te krijgen. Binnen een uur kwam er bericht van Stir na. Erlito scheurde den omslag open, en sloeg zijn cijferboek op. XXIV. j i Een vreemd en. diep stilzwijgen 1 heerechte eenigë oog endlikken Ia hot ver Lek Tan den koning. Hij zag Stirna aan. Vreemde ge ruchten aangaande hem deden de ronde. "Wat voor nieuws breng je? vroeg hij bedaard. Is alles wel tn Solika7 Er zijn geen nieuwe berichten, antwoord de hij. Majesteit, ging hij voort, Ik verwacht nu eindedijk een verklaring van u betreffen- de mijn zuster. EirJitio richtte zich in zijn volle lengte op. De toon, waarop die woorden gesproken wa ren, bracht, zijn gemoed in opstand. Hij zag den ander koud aan. Hij was nu de koning, die een oproerig onderdaan voor zich had. Ik heb u geen verklaring te geven, hertog van Stirna, antwoordde hij. Uwe Majoriteit bedriegt me! riep Stirna met donderende stem. Br volgde een diepe, ontzettende stilto. Toen wendde Erlito zich tot hem, met een toornigen blik in zijn blauwe oogen. Hertog van Stirna, zeide bij, u bent een bevoorrecht persoon aan dit hof, en ik heb u mijn vriend genoemd. U zult die woorden herroepen, of mij uw zwaard overhandigen. Majesteit, zeide Stirna, ietwat kalmer, ik wenech te weten, of het uw bedoeling is, mijn zuster te huwen, of niet. U weet, wat er gezegd en gedacht wordt. De koning zag hem Vlak in het gezicht. Alexander, zeide hij, heb ik ooit in mijn leven iets gedaan of gezegd, wat zulk een optreden wettigt? Uwe Majesteit ia altijd hoogst correct geweest, antwoordde Stirna met een buiging. Maar in bijzijn van tal van anderen hebt u zich destijds buitengewoon complimenteus te genover mijn zuster gedragen Dat ia waar, antwoordde de koning, maar ik meen tevens, dat ik duidelijk heb laten merken, dat ik geen bijzondere bedoe lingen daarbij had. Het Ls misschien dwaaa van me geweest, m.iajr ik kwam hier uit een land, waar sneu aan auike oomplimantea geen al te groote waarde hecht. Het spijt me zeer, Alexander, maar dat ie dok het eenige, waar ik spijt over kan hebben. Stirna beheer&chte zich met zichtbare in- spannig. Majesteit, zeide bij, iik verzoek u, een en kel oogenblik na te denken. Ik doe nog een-* maal een beroep op uw eer, minder in uw of mijn belang, dan wel in dat van ons land. U hebt uw troon grootendeels aan mij te danken- Ik ben sindsdien uw trouwe dienaar geweest, en inijn zwaard is thans besmeurd met het bloed van uw vijanden. De niaam van mijn geslacht is algemeen geacht in Europa. E«n verbintenis met ons kan uw invloed op het volk niet andere dan ten goede komen. Het betaamt mij slocht, u deze dingen voor te houden, maar er hangt ontzettend veel van af. Welnu, vraagt u om de hand van mijn zus ter? Neen, antwoordde de koning. En ik heb dat ook nooit gewild. Wacht even. Stirna hield de band op het gevest van zijn zwaard. De koning vervolgde: Terwüle van mijn land geef ik je geen bevel, om nu heen te gaan, Stirna. We zijn im gevaar, zooals je weef, en ik kan moeilijk een dapper man missan- Luister. Op mijn woord van eer verklaar ik, Erlito van Me la ne, dat ik nooit of nimmer in eenig opzicht te kort heb wihen doen aan de achting, die ik je zuster vere:huldigd ben. Is dat uw iaatste woord? zei Stirna pp koudon toon. Ja. Stirna trok zijn zwaard alt de echoed e, en boog het tegen den grond, totdat het lemmet knapte. De stukken wierp hij den koning voor de voeten. Ik doe afstand van mijn rang ira het le ger, zeide hij, en ik herroep mijn eed van trouw. Erlito zag hem een oogenblik vast in het gelaat, maar zonder toorn. In de eerste plaats, mijnheer, zeide hij, kunt u zich kwijten van uw plicht. Breng mij verslag uit van de positie hij Solika. We hebban een krachtigen aanval afge slagen, antwoordde &tlTna koei, en de Turken met zware verlte^11 °P de vluoht gedreven- ik moet er evenwel tot mijn spijt bijvoegen, dat Solika ee" broeinest van Russische in triges is. en wat we te veld winnen, zullen wc° stellig door verraad verliezen. Mijn afdee ling ligt 'buiten de stad en er zijn behoorlijk verkenners uitgezet, om ons voor iederen nieuwen aanval te waarschuwen. Meer behoef Jk niet te zeggen. De oogen van den koning fonkelden toornig. Wees Voorzichtig, mijnheer, riep hij uit, of mijn antwoord zou wel eens Hunnen l>e- staan in een afdeeling soldaten en de gevan genis. Er was een korte pauze. Stirna's wangen gloeiden, maar hij zweeg. Dan wees de koning naar de deur. Ga! zeide -»Ü- Stirna vertrok en de koning was alleen. Hij zonk op zijn rustblank, en borg het gelaat ilii de handen. XXV. jjet was zeer donker en stoffig in het klei ne café, en er hing een sterke, onaangename geur van knoflook. De gewone bezoekers ga ven altijd de voorkeur aan de ronde tafeltjes buiten, en slechts weinigen gingen door da versloten vleugeldeuren naar de duistere binnenruimte. De belde mannen, die een va» de kleine afgeschutte hoeken innamen, ha* den het rijk alleen. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6