0- lil m 1 'f m ZATERDAG 6 FEBRUARI 1932 De slot-processie een indruk wekkende manifestatie. ONS MEDISCH onderwijs. Commissie van onderzoek geïnstalleerd isl!§ i sKir MOBILISATIE EN GENERALE STAF. NED. WERKLOOSHEIDSRAAD. UITVOERING ONGEVALLENWET. WINKELSLUITINGSWET. FEEST IN HET DORP. PERSFANTASIEEN UIT ZWITSER LAND. DE GOUDSCHE RADIO-ZENDER. HET EUCHARISTISCH CONGRES TE DUBLIN. VEETENTOONSTELLING TE UTRECHT. DE CONTINGENTEERING VAN VLEESCH. UIT HET MIJNBEDRIJF. MAROKKAANSCHE ONDER SCHEIDING. tnbunes 0p jen betonnen wielerbaan gebouwd. Het Bureau van den Ned. Euch. Bond deelt ons mede: De processie met bet H. Sacrament, waar mede men zich voorstelt, de plechtigheden van het 31e Intern. Euchar. Congres te Dublin op Zondag 26 Juni te besluiten, belooft een der ■meest indrukwekkende demonstraties te wor den die nien ooit ter eere van Ch riet us Ko ning heeft gezien, De Processie zal beginnen met een plechtige H. Mis. op te dragen door den pauselijken le gaat in Phoenix park waar naar schatting een 'hillioen personen uit alle landen ter we- relc! aanwezig zullen zijn. ^3 afloop der H. Mis worden de deelnemers ln Verschil lende groepen verdeeld, waarna elke Stoep zich langs een verschillenden weg begeeft haar de O'Connellbridge. Hier, in het centrum der stad zal do-or Z.Era. den kardinaal legaat d plechtige zegen met het H. Sacrament gegeven worden. De eigenlijke processie, dat is te zeggen, d genen, die den pauselijken legaat met het Sacrament vergezellen, zal bestaan uit eea honderdtal priesters en religieuzen, een 15-ta kardinalen en een 300-tal bisschoppen en a a dere prelaten. Verder alle ministers, de a ge vaardigden van de twee kamers van bet pa lement van den Ierschen Vrijstaat, a d.igden van de zes graafschappen van die politiek van den Ierschen vrijstaat „esc den zijn, leden van den pauselijken a tenlandsche gezanten en consuls e hooge Iersche ambtenaren enz. Van speciaal belangzijnsynchronisee. genomen worden om den zan« ren en de deelnemers aan ae r Op het oogenblik is men reeds bczn lmdspre kers op te stellen niet alleen n het Phoenix- park, maar ook langs alle straten, die de pro cessie en de verschillende groepen zuilen vol- gen. Op deze wijze is men er van verzekerd dat overal en terzelfdertijd, dezelfde gebeden en gezangen zullen weerklinken. Dit systeem van luidsprekers zal een stratenlengte van onge veer 20 mijl bestrijken. De H. Mis die de kardinaal-legaat zal opdra gen begint om 1 uur des middags en men" ver wacht dat de processie om 6 uur des avonds geëindigd zal zijn. DE CRISIS IN DEN LAND- EN TUINBOUW. I' erlangens van de Haarlemsche katholieke tuinders. DRINGEND BEROEP OP DE REGEERING. In gebouw ,.St. Bavo" te Haarlem kwamen Donderdagmorgen de leden van den Tuinders vakbond L.T.B. bijeen. Oe voorzitter, de heer Jac. Groen Azn. open de de vergadering met een woord van welkom, waarna hij memoreerde het moeilijke werk dat het bestuur in het afgeloopen jaar had te ver- richten, mede in verband met de crisis Spreker memoreerde verschillende werkzaamheden en herdacht de overleden bestuursleden de heeren de Jong ta Koelofarendsv&en en Lommerse te Bennebroek. De secretaris las zijn jaarverslag over 1931 voor, dat werd goedgekeurd Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren Tb. Jonkheer en H. G. Mathot. In de vacature de Jong werd gekozen de heer C. Huigsloot te Roelofarendsveen en in de vaca datura Lommerse, de heer N. Vendel te Heems- jWr kerli. hi6ld ™lmis een inleiding over den huldigen crisistoestand in de tuinderij. COMMUNISTISCHE ACTIE OP HET PLATTELAND. Waarschuwing van Haarlem's Bisschop tegen het Ned. Boeren-comité. V, H. Exc. Mgr T n r v.. Haarlem, „Van verschillende zijden maakt men Ons opmerkzaam op de actie, die onder de boeren en tuinders in Ons Bisdom, vooral in de pro vincie Noord-Holland, gevoerd wordt door het zoogenaamde Nederlandse Boerencomité. DM Comité dient zich aan als neutraal, doen is in wezen mets anders dan een vooruitgeschoven (CP Vfn m Commuuistische Partij Holland L. 7' dle> 200ais men weet, in de nauwste verbinding staat mot Moskou. Het maandblad dat door dit Comité verspreid wordt, namelijk „Ons Landbouwblad", het zoogenaamde groene blaadje, jg van denzelfden geest doortrokken. He Zeereerw. Pastoors der plattelandsgemeen ten in Ons Bisdom gelieven zoo spoedig moge lijk van den kansel mede te deelen, dat in be trek mg tot S0CiaiistisChe en communistische ia\eri bla<len voor boeren en tuinders de- geIijksoo?tïen?en/elden als in betrekking tot welke bepaling3®11 "n bladen VOOr arbeldsrs: torium voor f®" atsedrukt staan in het Direc lai2. op blz. 88 tot 91." Gisterenmiddag heeft de Min. wijs, Kunsten en Wetensch Van Onder- Departement geïnstalleerd de appen in zijn beraming van maatregelen Commissie, ter leiden tot verruiming van de J"?"16 moeten klinische opleiding van de !esenheid tot faculteit der geneeskunde. nten in de PASTOOR J. REITH Program van actie. voorn' BeStllur vau dein Tuindersvakbond stelt all©6 0ef®tdtomen,<le maanden van dit jaar met middelen te a-ge-erem voor de ver wezenlijking van; a. een zoodanige toepassing der contingen- cringswet, dat deze ook werkelijk een be- faC 10rmend9 werking voor ons bedrijfsleven uee t en zoo noodig ook contingenten worden vastgesteld voor invoer van buitenlandsche aardappelen, groenten en fruit; b- dat zeer spoedig tot stand komt een on- derhandelingstarief, waarbij als eisch gesteld wordt verlaging der buiiteniandscbe tarieven voor Hollandsche aardappelen, groenten en fruit; c- dringendo verlaging, welke beduidend dient te zijn, van spoorweg vrachten, niet alleen voor het vervoer van land- en tulnbouwproduc- ten, maar ook voor bedrijfsbenoodigdheden als steenkool, natuur- en kunstmest, enz; d- maatregelen van Staatswege om te be vorderen, dat voor aan het buitenland gelever de goederen ook gereede betaling volgt; e. maatregelen te treffen, welke zullen lei- den tot wettelijke bepalingen ter voorkoming van onredelijke executies. Indien zou komen vast te staan, dat van de Regeering of de rechterzijde niet zeer spoedig te verwachten is, dat men met ingrijpende maatregelen als bovenstaande een poging wil doen om de algeheel© vernietiging van het land- en tuin,bouwbedrijf te voorkomen, dan mede te eisch en en wel: 1- Toeslagen op alle producten, minstens zao sroot, dat zij de buitenlandsche imvoer- i echten compenseeren en het bedrijf althans eenigermate loonend maken; 2. De middelen hiervoor bijeen te brengen uit een Crisis-belasting op inkomsten boven 1500 progressief naar gelang van de groot te van het Inkomen. Verschillende leden gaven hun ontstemming over het niet nemen van maatregelen door de Regeering te kennen en meenden, dat met agee- ren niets bereikt wordt en dat „eiaohen" thans het eenige middel is. De voorzitter deelde vervolgens onder ap- ria-us m-edie dart heden een vergadering vau bet dag. bestuur plaats vindt waarbij de eischen zullen worden besproken, waarna spreker zal voorstellen naar den minister te stappen, om hern op den man af te vragen, of hij er prijs op stelt den tuinbouw in Nederland te behou- den. Met een eventueel ontwijkend antwoord zal spreker niet tevreden zijn. Dan zal men bij de Kamer en bij de fracties kunnen komen en al-s dat niet gelukt, is de zaak eenvoudig dood gemaakt. Zóó ver, interrumpeert rector Kok, zal het echter zeker niet komen! De bestuursvoorstellen en eischen worden dan bij acclamatie aangenomen. Nadat tenslotte rector Kok nog een opwek kend woord had gesproken, werd die vergade ring gesloten. Regeeringsmaatregelen gevraagd voor hoogere minimumprijzen der melk. CRISISCOLLECTE. Heden werd te Amsterdam een collecte gehouden ten bate van heit Crisisoonftté, waarbij zelfs een muziekgezeiiscbap op hot wiaiter medewerkte. De voorbereiding. Kan de Minister mededeelen of binnen zeer korten tijd desbetreffende voorstellen bij ae Kaïme-r zullen inkomen? Wenschen der drie centrale landbou w-organisaties. De vergadering van de dagelijksche be-stu ren van den Chr. Boeren- en Tuind-ersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en den Kath. Ned. Boeren- en Tu-inderbond gehouden op 22 Januari 1932 te Amsterdam heeft o.a. de volgende besluiten genomen. Besloten werd den Minister van Arbeid, on N. een telegram te zenden, met t verzoek on verwijld de crisisinvoerwet toe te passen op den invoer van alle soorten vleesoh en boter en alle andere apijsvetten. Voor de rijkscommissie van advies voor ex portcrediet-garanties werd Dr. F. E. Posthuma te 's-Gravenhage aan,gezocht. Geen gevolg zal worden gegeven aan een uitnood iging om deel te nemen aan de Keui. solio Mössg. Besloten werd tot de Regeering het verzoek te richten om, op grond van het gevaar van overbrengen van den colorado-kever, over t,e gaan tot het instellen van een invoerverbod van Fransche groenten en aardappelen in Ne derland. Aan den Minister van Binnen!. Zaken en Landbouw zal worden verzocht voor water- sohappen ter financiering van als object van werkverschaffing uit te voeren ontwatering^, werken, van Rijkswege kasgelden ter beschik king te stellen. Aan den Minister wondt ver-zooht een vo0r. stel te will-en aanvaarden betreffende het hef. fen van een cijns van alle hier te lande ge bruikte spijsvetten met de bedoeling een fonda te vormen waaruit een toeslag van 2 cent per K.G. industrieel verwerkte melk zou kun nen worden gegeven. Tevens om medewerking te verleenen aan een uitgewerkt voorstel tot steun aan den bacon-export door het verleenen van een uitvoerpremie. Besloten werd den Minister te verzoeken te willen bevorderen, dat de bewerking van het nog onbewerkte vlas zooveel mogelijk bij wijze van werkverschaffing m-et steun van d-e Over heid worde ter band genomen. Voorts bij de regeering aan te dringen op het onverwijld doen samenstellen van -den alg, maatregel van bestuur, waarbij de poataardappelen onder de La ndibo-uw uitvoer wet worden gebracht, en den Minister van Arbeid, H. en N. te verzoeken den invoer van rogge en haver te contingenteeren Overdracht der werkzaamheden aan den den Hoogen Raad van Arbeid? Een verklaring van generaal Snijders. In verband met het initiatief-voorstel-Albarda dat bij mobilisatie den invloed van de Volks vertegenwoordiging wil versterken, schrijft ge neraal Snijders in „De Militaire Spectator over de mobilisatie van 1914 o.m. het volgende: „Het verdient de aandacht, dat het besluit tot mobiliseeren in beginsel op 30, en defi nitief op 31 Juli door de regeering geheel uit eigen beweging werd genomen, zonder eenigen druk of aandrang van den chef van den generalen staf of van eenige andere leger- of vloot-autoriteit. Geen hunner is door den raad van ministers gehoord geworden en de chef van den generalen staf (wien reeds be kend was, dat hij tot opperbevelhebber van land- en zeemacht zou worden voorgedragen en dus de verantwoordelijkheid voor de mili taire leiding der defensie zou moeten dragen) heeft zelfs aan den minister van oorlog geen geformuleerd voorstel tot mobiliseeren behoe ven te doen, omdat de minister zelf de eischen van den toestand volkomen juist inzag, elk mogelijk en wensehelijk initiatief ontwik kelde en bij den raad van ministers een ver trouwensvol gehoor vond, evenals helder inzicht in den ernst van den toestand." Waardeberekening van fondsen. De Minister van Arbeid, Handel e-n Nijver, beid heeft, gezien art. 13, van het Kon. besl. van 21 Jan. 1922, Staatsblad no. 26. tot vast stelling van een alg. maatregel van bestuur, als bedoeld in de art. 54, (zelf dragen of over dragen van risico) en 64 der Ongevallenwet 1921, zooals dat laatstelijk is gewijzigd bij Kon. besl. van 18 Mei 1929, Staatsblad no 260; overwegende, dat thans buitengewone omstandigheden aanwezig zij-n: bepaald: le. dat, zoolang niet anders zal worden be paald, de waarde der op 16 November 1931 in Pand aanwezige fondsen blijft berekend tegen de koersen, welke per 16 November 1931 zijn vastgesteld overeenkomstig het bepaalde in het eerste lid van vorenbedoeld artikel 13; 2e. dart, zoolang niet anders zal worden be- Paald, de waarde der na 16 November 1931 in Pand gegeven of nog te geven fond-sein, welke dienen voor suppletie der op die-n datum nood zakelijke panden, berekend blijft tegen de koer. sen, waartegen zij overeenkomstig het bepaal de in het eerste lid van vorenbedoeld artikel 13 in pand zijn of zullen worden gegeven. Fuivende pompiers en dronken politie-agenten. Eenigen tijd geleden is de burgemeester van een onzer dorpen in het huwelijk getreden en hij die gelegenheid heeft hij de dorpelingen in de café's in zijn gemeente op bier onthaald. Het is toen een cause célèbre geworden, die zelfs vragen aan den minister uitlokte. Toen deze laatste verklaarde, dat alle maatregelen waren genomen, dat er van drankmisbruik geen sprake kon zijn, verstilde het gerucht. Althans hier te lande. In het buitenland is deze historie nu pas doorgedrongen en daar doet zij opgeld. Een lezer van de „N. R. C." schijft daarover aan zijn blad o.m.: „Van welingelichte zijde verneemt La Tri bune de Geaève van 23 Januari het volgende: UN JOYEUX BOURGMESTRE. A l'occasion de son mariage, le bourg- mestre de la ville néerlandaise de Heykoln a décrété que les cafés seraient ouverts toute la nuit et que les consommations payees par lui seraient offertes gratuitement. Toute la nuit, la population de Ia ville, jusqu' aux agents de police et pompiers, s'est livrée a une telle consommation de boissons que même les gardiens de la prison en ont été tentés. Un député a interpellé le gouvernement et le bourgmestre a été invité a donner sa démis- sion. Ik zeg maar zoo: Je mag gerust liegen, als je het aardig doet. Nou is het een sprookje geworden, dat aan Geneefsche bittertafels meer vreugde dan afgrijzen zal verwekken. Hoewel u, lezer en lezeres, in het Fransch evenzeer thuis zijt als in het Nederlandsch, wat voor onzen doorsnee landgenoot weinig zegt, volgt hieronder de vertaling. „Bij gelegenheid van zijn huwelijk heeft de burgemeester van „Heikneuteren" bekend ge maakt, dat de cafés den geheelen nacht zou den openblijven en dat de verteringen, door hem betaald, gratis zouden worden aangebo den. Den geheelen nacht heeft de bevofking van de stad, tot de politie-agenten en de brandwachts toe, zich overgegeeven aan een zoodanig drankmisbruik, dat zelfs de gevan genisbewaarders er door in verzoeking werden gebracht. Een afgevaardigde heeft de regee ring geïnterpelleerd en de burgemeester Is uitgenoodigd zijn ontslag te nemen." De Nederlandsche stad Heykoln kent na tuurlijk ieder. Heikneuteren is de vrije verta ling, die niemand mij ten kwade zal duiden, gezien de vele dichterlijke vrijheden, die de Fransche berichtgever zich veroorloofde." Behandeling voor de rechtbank. Men herinnert zich, dat in den nacht van 31 October op 1 November 1931 te Gouda met behulp van een peilapparaat door ambtenaren der P. en T. een clandestien radio-zendstation is ontdekt, dat des Zaterdagsnachts experimen teerde en muziekprogramma's ten gehoore bracht. Dientengevolge zal zich a.s. Woensdag de heer P. R., in wiens woning de studio was in gericht, voor den kantonrechter te Gouda heb ben te verantwoorden. In de dagvaarding wordt hem in ambtelij ken stijl ten laste gelegd, dat hij zonder mach tiging van den minister van waterstaat een radio electrische inrichting heeft gebruikt, be stemd tot het uitzenden van inededeelingen van woord-, toon-, of beeldinhoud van ontspan- nenden, leerzamen, aesthetischen, ethischen of religieuzen aard, althans tot het uitzenden van mededeelingen van zakelijkeu aard, uit te zenden uit hoofde van een daartoe strekkende tusschen afzender en ontvanger bestaande rechtsbetrekking; althans, dat hij toen aldaar, zonder machtiging als boven genoemd, boven genoemde inrichting, met het doel haar, al thans haar onderdeelen, te beproeven, heeft gebruikt; althans haar tot eenig ander doel einde dan een of meer der boven omschre- vene ten gebruik aanwezig heeft gehad. De Zeereerw. heer J. F. v. Reit]j van Rekken, die in het ziekenhuis te p I)astoor een spoed-operatie moest ondergaan n,Scl)edé de laatste H.H. Sacramenten voorzie^ Van gens de „Geld. Bode" 's thans de toestand vooruitgaande. VOOR EEN NIEUWE KERK. Ten behoeve van den bouw ee-ner nieu-^ Parochiekerk te Horn werd door de parochie hen binnen eenige weiten tijd een bedrag van 8400 bijeen gebracht. Het lid der Tweede Kamer de heer Van Voorst tot Voorst -heeft aan den Minister van Binnern-1 andeche Zaken en Landbouw d-e vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is het den Minister -bekend dat de toestand in de wei-de- en gemengde bedrijven thans zoo hoogist ernstig is geworden, dat h-et meere.il- dee] der boeren aan den rand van den afgrond staat? Is de Minister niet van meeninig, da-t ononid- d®llijk maatregelen dienen genomen te wor- deu om den prijs van de m e-l-k op te voeren tot een minimum van 6 cents in den zomer e'1 cents per liter in de wintermaanden? In verband met een persbericht over een mo gelijke combinatie van den Ned. Werkloosheids- raad met den Hoogen Raad van Arbeid publi ceert „De Ned. Werkgever" de volgende mo tie, welke te dezer zake door den werkloos- heidsraad met algemeene stemmen is aange nomen De Nederlandsche Werkloosheidsraad benoe- me een Commissie, welke zal hebben te onder zoeken, of er aanleiding is de werkzaamheden van den Raad over te dragen aan den Hoogen Raad van Arbeid, of andere maatregelen te ne men, welke versnippering van adviezen inzake het werkloosheidsvraagstuk kunnen tegengaan- Bij dat onderzoek zal de Commissie meer in het bijzonder op de volgende punten acht slaan a. dat een behoorlijke vertegenwoordiging van de verschillende belanghebbenden bij het werkloosheidsvraagstuk worde verkregen dat aan diensten, die op het oogenblik door middel van het bureau van den Werkloos heidsraad worden bewezen, geen schade wordt toegebracht, waarbij speciaal te denken valt aan het Tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosheidsraad c. dat de werkkracht van den Secretaris van den Werkloosheidsraad wordt ingeschakeld wanneer de werkzaamheden van den Raad op den Hoogen Raad van Arbeid zouden over gaan. De Oommissie voornoemd zal bestaan uit lo. 1 vertegenwoordiger der Nederlandsche gemeenten Voorzitter 2o. 2 vertegenwoordigers der Vereenigingen van werkgevers 3o. 2 vertegenwoordigers der Vereenigingen van arbeiders 4o. den Secretaris van den Werkloosheids raad, die tevens het Secretariaat zal waarne men 5o. uit één of meer personen, die bij den Hoogen Raad van Arbeid betrokken zijn. De Commissie brengt zoo spoedig mogelijk rapport uit aan den Nederlandschen Werkloos heidsraad. In een toelichting hierbij deelt „De Nederl. Werkgever" mede, dat deze motie welke „in- tusschen" reeds geruimen tijd geleden is aan genomen is ingediend door het Vertond van Ned. Werkgevers „Trouwens" aldus het blad, „dezerzijds is reeds vroeger herhaaldelijk op den voorgrond gesteld, dat een college als de Werkloosheidsraad, dat eenmaal per jaar bij eenkomt, en waarvoor op de begrooting 7009 is uitgetrokken, een onding is, terwijl boven dien de Hooge Raad van Arbeid voor een deel dezelfde taak als de Werkloosheidsraad heeft, waar die Hooge Raad ook advies heeft uit te brengen over wettelijke maatregelen, de be strijding der werkloosheid betreffende." De datum van inwerkingtreding. Ons bericht, over d-e Inwerkingtreding der Winkelsluitingswet wordt thans bevestigd door he-t Kon. Bes-luit van 4 Februari, volgens het welk de datum van inwerkingtreding dier wet is vastgesteld op 1 Mei 1932. Aanvankelijk lag het zooals men weet in het voornemen der Regeering de Winkelsluitings wet 1930 Stbl. 460 op 1 Maart 1932 in werking te doen treden. Verschillende gemeentebestu ren zonden hun verordeningen op de wink .1- sluiting met het oog op den datum van 1 Maart 1932 tijdig bij de Regeering ter goedkeuring in. Voor zoodanig tijdige inzending werd echter door vele andere gemeentebesturen geen zorg gedragen, terwijl in een groot aantal gemeen ten de vaststelling van verordeningen nog in overweging Is. In verband met deze omstandig heden bleek h-et noodzakelijk d-e inwerkingtre ding der wet nog eenigen tijd uit te stellen. Op een onlangs gehouden vergadering van de vereendging tot het houden van nationale vee- en paar-dienten-toonstelllngen-Je Utredht is besloten ook dit jaar wederom een vee- en p-aanden-tentoonstelli-ng te organiseeren met een conco-urs-hipp-ique. De vergadering was van meaning, dat juist een dergelijke tentoonstelling op de veemarkt te Utrecht aan den noodlijdenden veehandel eenigen steun en stuwing kan geven. Voor het Ooncours-hippiq-ue zal, dank zij de teezegg-ing en medewerking van -he-t gemeente bestuur e-en beter terrein ter beschikking ko men. De -tentoonstelling van het vorig jaar -heeft een batig saldo van 189 opgeleverd. PROTESTEN TEGEN SPANJE Aan het adres Frans-ehe-straat 4 te Nijmegen zijn opnieuw afschriften ontvangen van tal van protestt-etegiiaimmen tegen de Spaansche re geering. Do afschriften van de verzonden telegram men zullen samengebracht worden in een al bum en aangeboden worden aaD den Hooge-erw. Pater Provinciaal der Jesuieten in Nederland. Een Spaansche vertaling van de ontvangen afschriften i-s toegezonden aan de in Aalbeek en Valkenburg verblijf houdende Spaansche Jesuieten. Alle vereend-gingen worden verzocht alsnog in den loop dezer en de volgende maand, pro testen te zenden. PROF. DR. WILL. LAMPEN O.F.M. In de aula van de Keizer Karei Universiteit te Nijmegen aan den Bijleveld&ingel aanvaardde gistermiddag prof, dr. Willibrord Lampen O.F.M., door het bestuur der Radboudstichting benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de Palaeografie en oorkondeleer aan die Universi teit, zijn ambt met het uitspreken van een rede over ,,De beteekenis der palaeografie als wetenschap". Dr. J. VAN DER MOER t- Tengevolge van een ongeluk is in het zie kenhuis te Ermelo op 68-jarigen leeftijd over leden de bekende archaeoloog en geoloog dr. J. v. d. Moer. JHR. M STOOP, f In den ouderdom van 91 jaar is te 's Graven- hage overleden Jhr. M. Ph. E. E. H. Stoop, sedert 1900 gep. luitenant-kolonel der infante rie van heit Nederlandsche leger. DIOC. HAARLEMSCH MISSIE-COMITé. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heef' benoemd tot leden van het Diocesaan Missie Comité: den ZeerEerw. Heer P. G. Groenen. Directeur Centr. Kath. Kolon. Bureau, te Den Haag en den WelEerw. Heer J. P. v. Houten, kapelaan O. L. Vr. Kon. v. d. Allerh. Rozen krans te Haarlem. („St. Bavo".) DE LOTERIJ TEN BATE VAN HET CRISIS-COMITé- Ter aanvulling van het bericht over een loterij ten bait-e van het Nationaal Crisis- Comité kan nog worden medegedeeld, dat het voorl-oopig secretariaat is gevestigd Amstel dijk 801 te Amsterdam. Reeds zijn door verschillende firma's prij zen beschikbaar gesteld. Naar W'ij vernemen heeft een wetsontwerp inzake de contingenteering van versch of ge koeld en van bevroren rund- en kalfsvleesch ter vervanging van de Koninklijke Besluiten van 23 en 30 Januari 1932, bereids het Depar tement van Arbeid, Handel en Nijverheid ver laten. Stillegging van het bedrijf op Vasten avond-Maandag. Op Vastenavond-Maandag is Feierschieht op alle particuliere en Staatsmijnen. Aan den gezagvoerder van de „Dempo". AAN BOORD DEMPO, 4 Februari. (ANETA) Heden werd te Tanger het officierskruis van de Orde Ouissam Alaouite van Marokko overhandigd aan commandant Ross, gezagvoer der van de „Dempo". OPNIEUW VERLAGING DER TAXI-TARIEVEN IN A'DAM Onderhandelingen gaande. Naar wij vernemen, worden er op het oogen blik onderhandelingen gevoerd, welke ertoe zullen leiden, dat de tarieven van de officieel erkende taxi-ondernemingen opnieuw belang rijk verlaagd zullen worden. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. De besturen van de textielorganisaties „St. Lambertus", „De Eendracht" en „Unitas" hiel den gisteren te Utrecht een bespreking over verschillende aangelegenheden. Besloten werd de volgende week Dinsdag een vergadering te houden omtrent de actie bij de Almelosche Fa brikanten vereeniging. GEEN SALARISVERLAGING GEMEENTE- PERSONEEL TE GRONINGEN. In het verschenen centraal rapport zeggen B. en W. van Groningen, dat de voorgenomen 3Vi pet. salariskorting van het gemeentepersoneel niet noodig is gebleken, nu het toevoegen van een bedrag va.n 150.000 aan de reserve van. het grondbedrijf achterwege kan blijven. B. en W. adviseeren den raad ten aanzien van het vraagstuk van loonen en salarissen den uitslag van het zgn. kortingswetje af t© wachten. ONRUST IN HAARLEM. Ook gisterenmorgen was het onrustig in Haarlem. Op het Spaarne verzamelden zich vele werkloozen voor het vereenigingsgebouw der socialisten „De Centrale". Een andere groep trok door de stad, doch werd op den hoek van de Groote Houtstraat en het Verwulft door da politie uit elkaar geslagen. Een der politie agenten werd hij zijn been gegrepen en viel, doch bezeerde zich niet. BROEDERMOORD TE AALTEN. Gisteren werd in de strafzaak tegen D. J. Pr., Ixihandeld voor het gerechtshof te Arn- hem, als getuige gehoord dr. le Noble te Zut. phen, die verdachte wel toerekeningsvatbaar achtte, maar intellectueel en moreel onvat. baar. De procureur-generaal eisoh-te bevestiging van -het vonnis der rechtbank. VERDUISTERING VAN GELDEN. De rechtbank te Assen veroordeelde gisteren H. J. V. makelaar te Hoogeveen wegens ver- duistering van gelden tot 8 maanden gevange nisstraf. De eisch van het O. M. was eveneens acht maanden. KINDERVERLAMMING. Op de openbare lagere school te Twello is een geval van kinderverlamming bij een kind van elf jaren geconstateerd. Het kind is naar de barakken te Deventer vervoerd. BRAND. Te Driewegen (Gem. Biervliet) is, vermoe delijk door kortsluiting de landbouwschuur van A. W. geheel afgebrand. Een vijftal run deren kwam in de vlammen om. EXAMENS APOTHEKERSASSISTENT. In de maand Maart en. zoo noodig, in de vol gende maanden van dit jaar zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothe kersassistent. Aanmelding dient te geschieden voor 23 Fe bruari. EEN „GEREDDE". De demonstrartie van ecu brandvrijen veiligheidstaks aan een bran*, vrij touw voor net Depaatebment van Finan, oiën te Defli Haag. IA ^KORT. Voor den voetbalwedstrijd Nederland-België op ucbr. in o j. drukt stadion worden, met het oog op de te verwachten 4 P

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9