3 DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. "fi KANS OP VREDE ïtluwe Huid TWEE KLIPPEN OM ZEILD. DE STRIJD BEGINT DE JESUI ETEN- VERBANNING. FINLAND WOELIG. fi~UROL DINSDAG 1 MAART 1932 DE ALGEMEENE DISCUSSIES EN DE KWESTIES VAN PROCEDURE. Prestige kwesties. FRANSCHITALIAANSCHE TOENADERING? VOOR OF TEGEN HINDENBURG. Ernstige onlusten in verschillende deelen des lands. WEER EEN TREINAANSLAG IN ZUID-FRANKRIJK. EEN LAPPO OPMARSCH NAAR HELSINGFORS? Eischen en doel. DREIGT OPSTAND IN PORTUGAL? Hitler's eerste aanval- Het protest der orde door het hoogste gerechtshof afgewezen. RADIO-REDE VAN DEN II. VADER. OOK DE KERKVERVOLGINGEN BESPROKEN. BRAND IN BIOSCOOPTHEATER. NAAR EEN AUTONOOM ANDALUSIE? JAPAN'S VOORSTELLEN. ™-ip -y*** „t- ZEVEN PERSONEN BEDOLVEN gezelschap skiloopers door sneeuwstorting in een AFGROND gesleurd KERKBRAND te ANTWERPEN. deurne. Van onzen correspondent). GENèVE, 26 Februari 1932 De ontwapeningsconferentie heeft thans bij na een maand geduurd. Wij wisten echter al len, dat het een conferentie van langen, zeer langen duur zal worden. Ook thans, na vier weken vergaderen, is het besef nog algemeen dat wij eerst aan het begin van den arbeid staan. Het eigenlijke werk zal de volgende week eerst beginnen. Gelukkig is dit besef universeel. Er Is nog niet het minste vleugje te bespeuren van dat omgeduid, dat zoo menig, maal na drie, vier weken op internationale conferenties begint te gaan drukken en tot haastige schijnoplossingen voert, slechts die. nend om een openlijke conferentiebreuk te be mantelen. In de vier weken, die achter ons liggen, heeft de ontwapeningsconferentie dank zij den' goeden wil en het verstandige inzicht van alle delegaties zonder uitzondering twee klip pen gelukkig omzeild, die der algemeene dis cussies en die der procedure-kwesties. Zij kan thans met denzelfden goeden wil, waarmede de gedelegeerden zijn bijeengekomen, aan de moeilijke zakelijke besprekingen beginnen, die de verschillende standpunten tot elkander zul len moeten brengen. Noch bij de algemeen, discussies, noch tijdens de debatten over de verder te volgen procedure zijn booze woorden, van welke zijde ook gevallen, die de atmos- feci vooi dit toenaderingsstreven zouden kun nen hebben verslechteren. Precies 50 regeeringen hebben aan de al- gemeene discussies deelgenomen. Van de 6-1 uitgenoodigde staten ontbreken nog steeds Ecuador, Nicaragua, Paraguay en Salvador; de Dominikaansche republiek zond alleen een „waarnemerdie dus niet gesproken heeft; de gedelegeerden van Abessynie, Costa-Rica, Cuba, Hedjaz, Honduras, Ierland, Liberie. Luxemburg en Siam hebben geen aanleiding gevonden aan de algemeeue beschouwingen deel te nemen. De delegaties der overige 50 landen hebben een redevoering van zoodanigen aard gehouden, dat voorzitter Henderson, na dat Panama als 50ste land in de rij ook zijn goeden wil betuigd had, met algemeene in stemming kon verklaren, dat na deze alge meene discussies het werk der conferentie „In een meer hoopvolle atmosfeer" kan wor den voortgezet. Henderson ontkende natuur- lijk niet. dat nog tal van ernstige moeilijk heden, zoowel van techoischen als van politie leen aard, zooalg hij met nadruk verklaarde, te overwinnen zijn. Doch alle gedelegeerden hadden blijk gegeven van zulk een diep in zicht in de noodzakelijkheid van een positieve uitkomst, dat Henderson hieruit meende te mogen afleiden, dat allen bereid zouden zijn tot het totstandbrengen eener overeenkomst mede te werken, ook al zou deze dan ook niet geheel aan de eigen wensohen voldoen. Henderson gaf ons naast dezen bemoedigen den eindindruk ook nog eenige beschouwingen over de lessen, die hij uit het verloop der algemeene beraadslagingen meende te mogen trekken ten aanzien van de verdere taak der conferentie. Hij meende, dat algemeene over eenstemming erover bestond, dat de te slui ten conventie minstens zou moeten brengen: 1. een belangrijke vermindering van bewa pening; 2. een verbod of althans strenge beperking van de gevaarlijkste aanvalswapenen- 3. een verbod zender eenig voorbehoud van den chemisch en en bacteriologischen oorlog- 4. een doeltreffend internationaal toezicht op de naleving der conventie; 5. de schepping van een 'permanente ont wapeningscommissie. opdat op den eersten stap, die thans gedaan moet worden, stappen van grootere beteekenis zullen volgen Over deze beginselen bestond, naar Hen derson meende te kunnen vaststellen alge meene overeenstemming, al zouden ook bij het In praktijk brengen van deze algemeen aanvaarde beginselen heel wat meeningsver- schlllen blijken, zooals over den juisten om vang der be wapen ingsverm inhering en over de vraag, welke wapenen als gevaarlijke aan valswapenen te beschouwen zijn. Andere denkbeelden, waaromtrent Hender son het woord „algemeene Instemming" niet in den mond durfde nemen, doch die toch naar zijn overtuiging ernstig besproken zou worden, waren de volgende: verbod ook van de voorbereiding tot den chemischen en bac teriologischen oorlog, de internationaliseerlng van de burgerlijke luchtvloot, verbod van den luchtoorlog, vorming van een internationale militaire luchtvloot ten dienste van den volken bond, Internationaal toezicht op den wapen handel en de wapenfabricatie, het geheele pro bleem van de veiligheid. Nadat Henderson die een maand geleden er angstwekkend slecht uitzag, doch thans geluk kig weder een heel wat gezonder indruk maakt, ook ai draagt zijn vermagerd gelaat nog de sporen van een ernstige ziekte, met juiste kenschetsing van de algemeene strekking der gevoerde debatten voorioopig afscheid van het „Bdtiment Electoral" genomen had vonden wij ons dienzelfden Woensdag in den namid dag opnieuw onder Henderson's voorzitterschap bijeen en we! in den nieuwen vleugel van het „Palais des Nations", die speciaal ter wille van de ontwapeningsconferentie aan het be staande gebouw van het volkenbondssecreta riaat is bijgebouwd. Hier verwachtte men een eersten woordenslag tusschen den met een extra-trein uit Parijs aangekomen Tardieu en den leider der Duitsche delegatie Nadolny, wan neer de vraag ter sprake zou worden gebracht, of de thans aanvangende commissiebesprekin gen al dan niet op den grondslag van het ont. wetrp-oonventie der vóorbereidingeeotninissie- Loudon zouden gevoerd worden. Het is in de algemeene commissie, waar de verder te volgen procedure moest worden vast gesteld, tot een dergelijken woordenstrijd tus schen de Franschen en Duitschers niet geko men. De Duitsche delegatie was zoo verstandig zich bij den wensch van de groote meerder heid neer te leggen, dat het ontwerp-conventie der commissie-Loudon het „kader" zou vormen binnen hetwelk de volgende discussies zouden plaats viniden. De Zweedsche minister gemeene beschouwingen den goeden inval ge had het ontwerp-conventie-Loudon als het ka. der" der komende besprekingen te betitelen, een uitdrukking waarmede graaf Apponyi zich den volgenden dag vereenigde, terwijl hij be zwaren ertegen zou gehad hebben, dat het ont werp-conventie als „grondslag" der discussies zou worden beschouwd. Gisteren heeft nu ook Nadolny erin toege stemd, dat het volgende commissoriale werk binnen het „kader" van het door de Duitschers onaannemelijk verklaarde ontwerp der voor bereidingscommissie zal verricht worden en daardoor was ook de klip der prooedune-kwesties grootendeels reeds gelukkig omzeild. Men ziet oe ui dit stadium der beraadslagingen moei- :j kneden nog door een woord-nuance kunnen oierwonnen worden, indien allen den goeden wil daartoe hebben. Helaas zullen nu echter weldraa principieele opvattingen tegenover el kander komen te staan, die men door een kleine redactioneele wijziging alléén niet zal kunnen ter zijde stellen. Het spreekt van zelf, dat, al zullen de dis- cussies binnen het „kader" van het ontwerp- oonventie plaats vinden, d.w.z. dat men ach tereenvolgens de verschillende artikelen van dit ontwerp in behandeling zal nemen, des niettemin alle mogelijke voorstellen van zelfs geheel tegengestelden aard door da verschil lende delegaties zullen kunnen worden inge diend. Niets verhiDd-ert de Duitsche delegatie alle vergeefs in de commissie-Loudon Inge diende voorstellen thans opnieuw voor de con ferentie te brengen. In de eerste plaats is daaronder natuurlijk ook begrepen het Duitsche voorstel tot schrapping van art. 53, waarbij de ontwapen ir. gsbepa.l ingen van bet staande verdragen, dus ook die van het ver drag van Versailles, gehandhaafd blijven, zoo dat Duitschiand door onderteeken/ins van een conventie met dit artikel 53 dus vrijwillig nogmaals de eenzijdige on-twapeningsvoor schriften van Versailles zou goedkeuren! Het was Interessant het verschil in den toon van Tardieu's spreken gisteren en eergisteren op te merken. Op den eersten dag der proce- dure-beeprekingen was Tardieu snijdendkort- af; het was alsof hij een „sic volo, sic jubeo' wilde laten hooren. Deze toon van Tardieu's korte interventies viel geheel buiten de Ge- neefsche traditie. Gisteren, bij de besprekin gen over de schepping der speciale commis sies, was hij reeds heel wat voorkomender geworden en stelde hij zelfs ronduit Fransche concessies op eenige strijdpunten in uitzicht, indien de ontwapeningsconferentie het Fran sche beginsel van een hechtere organisatie van den vrede zou willen aanvaarden. Tardieu was aan het einde der besprekingen blijkbaar zeer voldaan, dat èn het ontwerp-conventie der oommissie-Loudon het kader der com missie-besprekingen zou vormen èn een bij zondere politieke commissie zou worden In het leven geroepen voor de bespreking der Fransche voorstellen. Waarom hiervoor een afzonderlijke oom missie noodig is en waarom de algemeene oommissie onder leiding van Henderson, die toch eigenlijk voor politieke besprekingen was in het leven geroepen, de Fransche voorstel len niet kon behandelen, ik geloof niet, dat het iemand hoel duidelijk is geworden, on damks de verdediging van Tardieu's voorste) tot schepping van een nieuwe politieke oom missie door zijn Roemeensohe en Zuid-Slavi sche schildknapen. Sir. John Simon. Gibson, Qrandi, Nadolny en prof. Rutgers wezen allen terecht erop, dat de commissie voor de bespre king van voornamelijk politieke kwestiee reeds aanwezig was n.l. de algemeene oom missie zelf waarin alle landen door hun eer. sten gedelegeerde vertegenwoordigd zijn: Doch het bleek weldra dat het voor Tardieu een prest!ge-zaak was een afzonderlijke com missie voor de bespreking zijner eigen voor stellen te hebben. Misschien ook hopen de Franschen voor hun commissie een voorzitter te krijgen, die een warmer aanhanger van de Fransche veiligheidsschool is dan Henderson. In ieder geval was het verstandig, dat een dergelijke foraeele kwestie niet op de spits gedreven werd. De wijsten, waartoe ook prof. Rutgers behoorde, gaven toe, doch niet nadat het dank zij een nuttige vraag van onzen ge delegeerde uitdrukkelijk was vastgesteld, dat de algemeene commissie ook voor de nieuwe politieke commissie de richtlijnen van haar werk zal hebben aan te geven, zooals zij voor de andere, nieuwe commissies (voor de land macht, de zeemacht, de luchtmacht en de bud- getalre kwesties) doen zal. PARIJS, 29 Februari. (H. N.) Volgens de bladen zal Tardieu te Genève een nieuw on derhoud met Grandi, den Itaiiaan3cheu minis ter van buitenlandsche zaken hebben. In dit verband verkrijgt een artikel van Poincaré in de „Illustration" over 'n Franseh- Italiaansche toenadering bizondere beteekenis. Poincaré wijst er daarin op, dat hij indertijd, toen hij minister-president was, een onder houd met Mussolini heeft gehad en dat het op het oogenbiik van Tardieu afhangt, bin nenkort een soortgelijk onderhoud te hebben, iemand zal Tardieu kunnen beschuldigen, ar ..IIJi k,8' ho£ aan bet fascisme maakt. sniian m°et de gemeenschappelijke tra- rip! a talië 6n an(iere Latijnsche landen riïnschei8Vn W Voor de La- beschaving niet onder de andere be. schavingen verstikt wordt. Ondanks alle ge twist met elkander zijn toch nauwe vriend- schappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië noodig. g§*i Koning Alfons van Spanje op bezoek in Athene, tijdens zijn reis door Griekenland. van Belgie en de algemeene ont wapening. Onze Brusselsche correspondent meldt ons- Staatsminister Poullet heeft aan den voor zitter der ontwapeningsconferentie te Oenéve een „boek" overhandigd met 3.000 in België verzamelde handteekeningen ten gunste der algemeene ontwapening. Een oplettend machinist PARIJS, 2S Februari (R.O.) Naar eerst heden is bekendgemaakt, is Vrijdagavond op nieuw een aanslag gepleegd op den sneltrein MarseilleToulon De machinist die een voorwerp op de rails bemerkte, mocht er nog in slagen, zóó snel te remmen, dat alleen de locomotief uit de rails sprong. Bij het onderzoek bleek, dat de rails <>p de plek van den aanslag uit el-kaar waren ge. buitenlandsche zaken Ramei had tijdens de al. wrongen. Van de daders is geen spoor ontdekt. HELSTNGFORS 29 Februari (V.D.) Uit alle deelen van het land worden te Helsingfors be richten ontvangen over ernstige onlusten. "Te Mantsale, ongeveer 50 K.M. ten Zuiden van Helsingfors hebben zich ernstige incidenten voorgedaan. Ongeveer vierduizend bewapende Lappo-aan- hangers hebben Zondagavond een aanval ge daan op een socialistische vergadering van mannen vrouwen en kinderen. De leiders der beweging verklaren, dat nog 20 tot 30 000 bewapende mannen zich in Mant sale concentreer en. Men vreest dat zij naar Helsingfors zullen oprukken. De regeering is Zondagavond in buitenge wone kabinetszitting bijeengekomen. Na afloop van de zitting heeft de minister-president Fahi- gren geweigerd een verklaring over den toe stand af te leggen. Hij zeide slechts: „De regeering weet wat zij doet". De Lappo-aanhangers zouden voornemens zijn naar Helsingfors op te rukken en van de regeering de ontbinding van alle sociaal-demo cratische organisaties in Finland te eischen. De sociaal-democratische partij is de sterkste in het parlement. Toen te Mantsale de socialis tische vergadering bijeenkwam, eischten de lei ders der Lappo-bewegin-g, dat de vergadering zou worden gesloten. Toen dit geweigerd werd, openden de Lappo-mannen het vuur' op het gebouw. De politie dwong tenslotte den Lappo- mannen het vuur te staken, waarna de ver gadering ontbonden werd. De leiders der Lappo-beweging bevolen daar na de mobilisatie van al hnn aanhangers in geheel Finland voor een vervolging der socia listen. De bevelhebber van het Ftnsche leger, generaal Sihoo heeft maatregelen genomen, om «en opstand te onderdrukken. HELSINGFORS, 29 Februari (V.D.) Volgens hier ontvangen telegrammen nemen de leiders der Lappo-beweging In Mantsale militaire maatregelen. Generaal Malmberg is per vliegtuig op weg naar Helsingfors. Het verluidt dat een generaal het bevel der bewapende Lappo-mannen op zich heeft ge. nomen. De door de ontvoering van Stahlberg bekend geworden Wallenius begaf zich Zondagavond met ongeveer honderd goed-bewapende mannen naar Mantsale In deze stad hebben de ge wapende opstandelingen alle wegen versperd en den oorlogstoestand afgekondigd. Alle ver trekkende vrachtauto's worden onderzocht. Het aantal gewapenden wordt reeds op vijf duizend geschat. Elk uur komen echter ver sterkingen aan. De correspondent van „Svenska Dagbladet" te Helsingfors heeft zich telefonisch met de leiders te Manstale in verbinding gesteld, doch op zijn vragen slechts ten antwoord gekregen Spoedig zal alles duidelijk zijn. Er wordt niets medegedeeld. Wellicht wanneer wij tienduizend man hebben. De Lappo-leiders eischen de afzetting van landprestdent Jolanda en van den minister Born, evenals de ontbinding van de socialis tische arbeidersorganisaties. „Groote groepen staan achter de beweging'' Naar Reuter uit Helsingsfors verneemt, ver klaarde een der leiders van de Lappo-aanhan gers te Mantsale in een onderhoud, dat deze gisterenmiddag heeft gehad met een vertegen woordiger van het Finsche telegraafagent- schap, dat achter de beweging groote groepen uit de meest verschillende deelen van het land stonden. Deze streefden er niet naar, de leiding van het land in handen te krijgen, daar de daar toe geschikte krachten niet voorhanden zijn. ZÜ eischten echter, dat het Marxisme met wortel en tak uitgeroeid zou worden en dat in plaats van de tegenwoordige regeering een regeering geformeerd zou worden, welke deze taak zou weten te volbrengen. De Lappo-aanhangers hebben Zondag aan den president der republiek een manifest ge zonden, waarin zij hun eischen en doel heb ben uiteengezet. De vraag, of de mannen van plan zijn, een marsch naar Helsingfors te ondernemen, werd beantwoord met de wedervraag: Wat zouden wij daar moeten uitvoeren De chef van het vrijwillige beschermings corps deelde mede, dat alle geruchten over een alarmeering van het Noorden voor een marsch tegen Mantsale onjuist zijn. LISSABON, 29 Februari. (V. D De Portu geesche regeering heeft uit betrouwbaren bron berichten ontvangen, dat de communisten op heden een opstand voorbereiden met behulp der radicale arbeiders. De egeering heeft om vangrijke maatregelen genomen. BERLIJN, 28 Februari (V.D.) Hitier heeft Zaterdagavond de verkiezingscampagne geopend met een rede in het Sportpalast te Berlijn: Gij weet allon, aldus spreker dat het ditmaal om veel meer gaat dan om een candidaat voor het presidentschap; ditmaal wordt gestreden voor de vernietiging van den negen-den No vember 1918. Hitier gaf daacaa de bekende verklaringen ten beste over den strijd van de nat. soc. be weging tegen de schuldleugdn, tegen de ver vulllngspolltiek, de inflatie en het Youngpian. Dat men na 13 jaar vervullings-politiek is gaan inzien, dat de ons opgelegde lasten on mogelijk zijn, is enkel een gevolg van onze ontelbare demonstraties. Intusschen staat het land voor de ruïne. Thans in eens weten ook de tegenstanders, dat er in Duitschiand nog zoo iets kan zijn als 'n nood zakelijk omhoogstijgen Wanneer is ooit 'n groot volk zóó mishandeld, zóó gekweld, zóó verachtelijk gemaakt? Wij hebben tegelijkertijd In het binnenland 't ver trouwen verloren, het ge- ioovige vertrouwen in de werkelijke autoriteit van de staatsleiding, die wij vroeger hebben bezeten. Over enkele jaren zal ons volk in het geheel «een volk meer zijn, maar nog slechts een samenstelling van twee klassen. Het Is heel mooi te zeggen: Ik ben de hoe der van de grondwet maar de Duitsche rijks president moet meer doen, hij moet ook de hoeder zijn van het Duitsche volk. Een grond wet heeft immers slechts één beteekenis, n.l. het volk een gelukkige en groote toekomst tegemoet te voeren. Wij gelooft ons murw te krijgen door drei gementen, vergist zich. Men kan rustig drei gen met den hondenzweep. Wij zullen zien of aan het eind van den strijd de hondenzweep nog in hunne handen zal zijn. (Stormachtig gejuich). Wij hebben eens den «eneraal-veldmaar- schalk gehoorzaam als opperste krijgsheer ge diend en hebben hem vereerd. Wij willen, dat zijn naam voor het Duitsche volk behouden blijft als de naam van den leider in de groote worsteling. Daar wij dat echter willen en wenschen, zien wij thans den plicht den ouden generaal-veldmaarschalk toe te roepen. „Oude man, je bent voor ons te herinneringswaardig dan dat wij zouden dulden, da-t achter jou zich diegenen zouden stellen, die wij willen ver nietigen. Hoezeer het ons dus ook spijt, je moet op zij want do anderen willen dien strijd en wij willen dien ook. Ik geloof dat den I3en Maart deze strijd za! eindigen met minstens in de eerste étappe, een overwinning van diegenen, die door strijd en offers door hun inzet en vastberadenheid door geloof' en idealisme de overwinning hebben ver diend - vau Handen en Gelaat verzacht 1 en geneest men zeer spoedig met Reel. 24985—5 7 Doos 30, Tube 80 ct. Ter gelegenheid van de voorlezing van het decreet over de deug den van Assunta Pallotta. Men seint ons uit Rome d.d. 29 dezer: Gisterenavond om 6 uur (M.E.T.) had in de constistoriezaal de voorlezing plaats van het decreet betreffende de heldhaftige deugden van de Dienares Gods Maria Assunta Pallotta. zus ter van de congregatie der missiezusters Fran- ciscanessen van Maria De H. Vader verleende assistentie van zijn troon af en was omgeven door zijn geestelijken en wereldlijken hofstaat alsmede door de kar dinalen H.H.E.E. Granlto di Belmonte, van Rossum, Laurenti en Cerretti en een groot aan. tal bisschoppen, prelaten en leden van ver schillende orden. Opgemerkt werden ook verschillende Oos- tersche prelaten en vele missionarissen als mede een groot aantal missiezusters van Ma ria met haar generale overste en het alge meen bestuur der congregatie aan het hoofd. De secretaris van de H. Congregatie der Riten las eerst het Latijnsche decreet voor, waarna de postulator der causa een Italiaan- sehe toespraak hield tot den H. Vader, waarin hij sprak over het leven en de werken van Assunta Pallotta en de goedkeuring van den H. Vader voor het decreet vroeg. Hierna las de H. Vader Zijn rede voor, die door het Vaticaansche radiostation werd uit gezonden. Z. H. sprak in schoone taai over de verdiensten van de Dienares Gods en over de groote „wetenschap" om heilig te worden. De H. Vader kwam ook te spreken over de alge- meene crisis en over de landen, waarin de Kerk vervolgd wordt zooals Rusland, Me*ic° en Spanje, en gedacht ook de beide oorlog voerende landen in het Verre Oosten. R Aan net slot van -zijn toespraak Vader aan het geheele groote Katholieke u>» gezin tot in de verst verwijderde lan el' apostoüschen zegen, nadat hij tevoren no- me. lof gesproken had over de moderne ui „en die het Hem mogelijk maakten in alle deeien der wereld zijn vaderlijke stem 0 °oien. 15 schoolkinderen gewond. SOFIA, 28 Februari (V.D.) Zaterdagavond is tijdens een schoolvoorstelling in een bios cooptheater te Rustschuk brand uitgebroken in de cabine van den operateur. Er ontstond in de zaal een verschrikkelijke paniek. Door ondeskundig optreden van twee gymna siasten die de filjp draaiden, geraakten de films in brand. Er was een sterke rookontwik keling. Het vuur deelde zich in zeer korten tijd mede aan het interieur. Eenige leerlingen die tijdens de algemeene pa niek trachten van een balcon le springen, be kwamen arm- en beenbreuken. In totaal werden 15 leerlingen gewond. De reddingswerkzaamheden werden bemoeilijkt doordat het publiek op straat de kinderen naar buiten wilde balen. De eigenaar van de bios coop en de jeugdige operateurs werden gear resteerd. MADRID, 28 Februari. (V.D.) Het protest der Jesuietenorde tegen de door de nationale vergadering uitgevaardigde verbanning en confiscatie der bezittingen van de Jesuieten orde is door bet opperste Spaanscbe ge rechtshof als zijnde ongemotiveerd afgewezen. Naar „El Mati" uit Sevilla verneemt, zijn in den zetel van het provinciale bestuur van Sevlila de voorbereidende zittingen begonnen voor de bijeenroeping van een regionale ver gadering van alle provinciale besturen van Andalusië, teneinde tot een „onafhankelijke economisch-administratieve gemeenschap" te komen binnen het kader van de constitutie der republiek. Besloten werd, deze regioniale vergadering te houden in de maand April te Cordoba. De agrarische kwestie. Naar de Madrileensehe correspondent van „El Mati" meldt, heeft de socialistische alge meene arbeidersunie een nota gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat alle partijen, die aan de revolutie hebben deelgenomen, beloofd hebben, het agrarische vraagstuk op te los sen en den minister van arbeid voldoende vol macht te geven, om een krachtdadige sociale politiek te ontwikkelen. In de nota wordt er dan op gewezen, dat eenige partijen halver wege zijn blijven ste ken en daardoor baar woord niet gestand zijn gebleven. Dé nota schijnt vooral gericht te zijn tegen de radicalen. De aanslag op de minister- bank. Omtrent den aanslag, die de vorige week Vrijdag op de ministerbank in de cortes ge pleegd werd, lezen wij nog eenige interessan te bizonderheden in „El Mati". Op het oogenbiik, dat de aanslag gepleegd werd, heerschte er in de kamer reeds een ont zettende verwarring, doordat de radicale af gevaardigde Balbontin, jurist, de socialisten telijf ging. in een fulminante rede, waarin hij bun o.a. toeschreeuwde: „gij zïjt arbeiders- moordenaars!" Op hetzelfde oogenbiik hoorde men een ge rinkel van brekende glazen en in minder dan een oogwenk lag de glazen deur in de nabij heid van de ministerbank in gruis. 3?°ediS bl6ek> dat door een jongmenscb, Z6ke'*®n Angelo Echevarria, van de pu- lieke tribune een steen naar de minister tafel was geworpen. De steen kwam terecht op de plaats van den minister van binnen- landsche zaken. Quiroga, ketste echter af en verbrijzelde de glazen deur. Op de ministerbank bevonden zich op het oogenbiik van dén aanslag echter slechts de mihlsters Carner en Lairgo Cabailoro. De steen, waarmee de aanslag gepleegd werd, was mooi gepolijst en ongeveer zoo groot als een appel. Op den dader, die onmiddellijk gearresteerd werd, vond men een communistisch A.B.C., eenige krantenuitknipsels, een meetkunde- boekje, een bewijs van lidmaatschap van de communistische „roode jeugdgarde" en een notitieboekje. De voorzitter van de kamer Bestelro, deelde na afloop van de zitting aan de vertegenwoor digers van de pers mede, dat dit delict be schouwd wordt als een aanslag 'op de cortes en daarom zeer streng zal worden gestraft. MADRID. 29 Februari. (H.N.) Bij botsin gen tusschen aanhangers van verschillende politieke richtingen te Granada zijn drie per sonen gedood en 10 gewond. Stakingsonlusten. MADRID, 29 Februari (V.D.) In de proving A Vila hebben in het dorp Ooda erDStlseiand- singen plaats gehad tusschen staken -3 arbeiders en vertegenwoordigers ®lt waar gevers He.t liep op een schietpartU bij één persoon gedood en vijl v stig gewond werden. arbeider ult Te Tolosa heeft een ontsla- UIt wraak met een jachtgeweer^^ van een TOKIO, 29 Februari. (R.O.) In officieele kringen geeft men te verstaan, dat Japan bereid is, in overleg met de mogendheden op te treden, teneinde het Chineesch—Japansch conflict te regelen door middel van een ronde tafel-conferentie ter plaatse. Men gelooft, dat Japan wel bereid zal zijn, een overeeUkomst over het instellen van een neutrale zóne te sluiten, staande onder e van buitenlandsche tei ugtocht der Chineezen. Het zou echter er op staan, dat de terug tocht voorafgaat aan de conferentie, welke zich tot de behandeling van den toestand in Shanghai zal moeten beperken en het Mand- sjoerijsche probleem terzijde moet laten Men verklaart, dat de p0iitlek der r6geeri hierin bestaat, dat den autoriteiten zooveel mogelijk vrijheid wordt gelaten, om de details der overeenkomst vast te stellen. Voorstellen in Aon pp. ranA con- troepen, na den Xh UlCL CCll JdbUUo*'" Vioton. papierfabriek neerge=c Geen manifest van Alf, onso In een draadloos telegram van boord van woordt de hertog -i-da, de secretaris betreffende de J "lan het bericht, dat de ex-ko,nin4; lanifes-t een beroep zou hebben gedaa" op et Spaansche volk om de repubUkel'1® c u-seering omver te werpen: „Wij .te,c, rihtien dagen onderweg. Zij ner M«de9 e s absoluut niets bekend van het mv ".-acht genoemd manifest". PRAAG, 29 Februari (V.D.) Gisterenmiddag is op de Splndler—-Muehle in. het Reuzenge bergte een ernstig ongeluk gebeurd. Een 8Ö zeischap van zeven skiloopers, bestaand^ hit zes heeren en een dame, hadden van 3pindi«r Muehle een tocht gemaakt over den ZictSaD riick naar de Ronnerbaude. Hierbij splitste het gezelschap zich in twee ën en de eene groep volgde een boogaren weg, de andere groep een lager gelegen vv68 De hoogste groep had het ongeluk terecht te komen op een sneeuwblok, dat afscheurde en bij de Hollmannbaude omlaag stortte, tenge volge waarvan ook de tweede groep, die zi<:b juist onder deze plaats bevond, gegrepen wem on het heele gezelschap medegesleurd werd in den ongeveer 500 meter lager gelegen Klausengrund. Alle zeven personen werden bovendien bedolven. Een hunner, de 24-jarige koopman Klein- teller uit Praag, bleek, tóen d« '.middelijk te hulp gesnelde reddingsbrigade haJ uitge graven, den nek te hebben gebroken. De direc teur van de „Prager Bank" dr. Moller, oud secretaris van den voornialigen minister Schus ter had een been gebroken, terwijl de andere vijf deelnemers er wonder boven wonder slechts met lichte verwondingen afkwamen doch ten gevolge van den val een zenuwschok hadden opgedoopea. GENEVE, 29 Februari. (H.N.) In den raad van den volkenbond heeft de voorzitter, Paul Boncour, een voorstel Ingediend om het con flict te Shanghai te regelen. Volgens dit voorstel zal te Shanghai een conferentie worden bijeengeroepen, welke ten doel heeft tot een regeling voor het definitief staken van de vijandelijkheden en het herstel van den vrede in het gebied van Shanghai te komen. De onderhandelingen moeten op den vol genden grondslag worden gevoerd: Erkend wordt, dat Japan niet het plan heeft gehad, noch voor de toekomst het pian heeft, poli tieke of territoriale Japansehe concessies te Shanghai te vestigen, of op eenige andere wijze te Shanghai uitsluitend Japansehe be langen te begunstigen. China neemt aan de conferentie deel, aan nemende, dat de veiligheid en de onschend baarheid der internationale concessie en der Fransche concessie gehandhaafd blijven in verband met de overeenkomsten, welke deze concessies en hun bewoners tegen ieder ge vaar beveiligen. De bijeenroeping der conferentie geschiedt in de veronderstelling, dat ter plaatse over eenkomsten voor het sta-ken der vijandelijk heden getroffen zullen worden. De raad van den volkenbond rekent er op, dat aan deze voorwaarden zeer spoedig zal worden voldaan. De raad stelt voor, dat de militaire en bur gerlijke autoriteiten van de overige te Shang hai vertegenwoordigde mogendheden voor doze overeenkomst haar steun zullen verlee- nen. Een formeele beslissing over dit voorstel van Paul Boncour kon nog niet worden ge troffen, aangezien de Japansehe gedeiegeerie Sato net plan slechts onder voorbehoud 73H de goedkeuring zijner regeering koo aanvaar den. De Chineesche gedelegeerde Yen deed mede- deeling van een telegram van zijn regeering. dat China het door den Engelschen admiraal Kelly gedane voorstel om wederzijds de troe pen terug te trekken, doelmatig en aanneme lijk vindt. De Duitsche gedelegeerde betuigde zijn in stemming met de verkiarlnS van de verschil lende raadsleden e".,. ,nde zicl1 ze«r ver heugd over de van een staking der vijandeüjkhe(leI1' Paul Bonc°,ir wees M nog met nadruk op, dat de uitvoering van het door hem voor gestelde Pla" voor'ooplg geheel afhangt van de staking der vijandelijkheden. Heden overeenstemming SHANGHAI, 29 Februari. (V.D). Bij de onderhandelingen tusschen de Chineesche en Japansehe vertegenwoordigers werd in den beginne geen overeenstemming bereikt. daarna diende evenwel de Engelsche gezant, s'r Miles Lampson, nieuwe geheime voorstel- len in. De Chineezen namen deze vooratellen aan, de Japanners stuurden ze echter eei-st" door naar hun regeering. Dinsdag zal opnieuw geconfereerd worden, waarbij, naar verluidt, definitieve overeen stemming zal worden bereikt. Amerika's vloot. WASHINGTON, 29 Februari. (V.D.) Bijna de geheele Amerikaansche Atlantische vloot heeft plotseling bevel ontvangen, zich te ver- zamelen in de vlootbaseB 9an Pedro en San Diego, ten einde deel te nemen aan de groote manoeuvres in den Stillen Oceaan. Deze maatregel kwam zelfs voor de hoogere marine-officieren onverwacht. Zij wezen even wel categorisch de veronderstelling van de hand, dat deze maatregel Iets te maken had met den kritieken toestand is Shanghai. In den Atlantische" Oceaan blijven thans in fntnni sipehts nc«en onderzeebooten, acht kRinere vaartuigen en het oefenschip „Wyo- ming". Aïoeiijk blusschlngswerk Onze Antwerpsche correspondent meldt: Terwijl Zondagavond de twee kapelaans van de St. Rochuskerk te Deurne (Antwerpen) niechthoorden werden zij door biechtelingen gewaarschuwd dat er ro k door de deuren van de sacristie in de kerk drong. Anstonda spoedden de priesters zich naar de sacristie. Toen sjj de deur openden, stonden zij voor een ondoordringtaren rook. De brandweer werd gealarmeerd, maar toen ZÜ do slangen °P de waterleiding wilde plaat sen bleek dat de mondingen totaal verstopt waren! Men mo-est dan de oude metbode vol gen en emmers water bij de bewoners balen. Er werd een auto in de kerk gereden en bij het licht der auto. lantaarns kon men met het blusschlngswerk beginnen. Ondanks het hard werken der brandweer ging het sacristie geheel in vlammen op. Alle kerk-gewaden vlaggen enz. werden een prooi van het vuur zoodat de geestelijkheid voor da Zondagsdiensten gewaden moesten gaan les- nen. Gelukkig dat de ingemetselde brandkast weerstand bood, waardoor de heilige vaten ge spaard bleven. De schade beloopt in de honderd duizenden. Omtrent de oorzaak is nog niets definitiefs bekend. Men vermoedt dat oververhitting door de centrale verwarming, welke onder de sa cristie geinstalleerd is het vuur heeft doe% ontstaan. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2