;.v\. bvvrtwinkel tot het moderne WARENHUIS I MAANDAG 21 MAART 1932 GELE- EN WITTEBAND-CHAFFEURS VEROORDEELD. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. VAN EEN VERDWENEN OCEAAN. VLIEGER Meer dan 200 processen-verbaal Vondst van een IJmuider trawler. -4C'. PAPIEREN VAN PARKER CRAMER OPGEVISCHT. GEVAARLIJKE BADGELEGENHEID. BEHOUD VAN NATUUR MONUMENTEN. Vergadering van de Vereeniging in het Koloniaal Instituut. REGELING BEVOEGDHEID TAND HEELKUNDIGEN. DE VLAG UIT DIENSTWONINGEN, HET DRENTSGHE VERNBEDRIJF. vreemde kunstenaars in AMERIKA. AARDAPPELEN NAAR ZWITSERLAND houdt den goeden koers V I Stopzetting van reizigersverkeer. Het bericht omtrent een voornemen, dat bij de directie der Ned. Spoorwegen zou bestaan om op bepaalde lijnen het passagiersvervoer geheel of gedeeltelijk stop te zetten is voor het Tweede Kamerlid van den Heuvel aanleiding geweest bij den minister van Waterstaat naar de juistheid daarvan te informeeren Zoo ja, dan vraagt hij, of de minister bereid is de uitvoering van dien maatregel uit te stellen tot er gelegenheid is geweest in de volksvertegenwoordiging over deze aangele genheid van gedachten te wisselen. Naar men ons meldt, zal, ingaande 1 Juli a.s., de inspectie der Spoorwegen te Zwolle worden opgeheven, en ten deele bij de inspec tie Groningen worden gevoegd. Een en ander Uit bezuinigingsoverwegingen. "jiy- x v - In Juli van het vorige jaar is de Amerikaan scbe vlieger Parker D. Cramer, bij een poging am over Groenland en IJsland naai Denemar ken ta vliegen met zijn mecanicien om het leven gekomen. Geruimen tijd verkeerde men in het onzekere omtrent hun lot. De eerste dagen na hun verdwijning hoopte men nog. dat het toestel op zee zou ronddrijven of op een der eilanden langs de Noorsohe kust terecht zou zijn gekomen. Allengs gaf men deze hoop op en aanvaardde men de zekerheid, dat de beide mannen om het leven waren ge. komen, hoewel van het toestel nooit eenig spoor werd gevonden. Thans is deze zekerheid nogmaals op droeve wijize bevestigd. Bij het vissohien in het Noor. delijke gedeelte van den Atlantisch en Oceaan, op 29 Februari j.l„, heeft de Nederlandsche trawler Eendracht" IJm. 13Ó, onder schipper W. Gravenmaker uit IJmuiden, op 59 gr. 38 sec. N.B., 3 gr. 42 Sec. OL. een pakket opge- visdht, dat de papieren van den verongeluk, ten Amerikaansohen piloat parker D. Cramer bleek te bevatten. Terstond na zijn thuiskomst heeft schipper Gravenmaker het pakket den Amerikaanschen consul-generaal te Amsterdam, den heer Char les L. Hoover, ter hand doen stellen. Alvo rens die heer Hoover de papieren Zaterdag verzond naar het Amerlkaansché Staatsdepar- tement te Washington, opdat zij van daar zullen worden doorgestuurd naar de moeder van den om het leven gekomen vlieger, moch ten wij een blik werpen in het op vele plaat sen door het zeewater aangetaste pakket, dat nog tal van herinneringen bevat aan de koene poging van de belde mannen om over het Poolgebied van Groenland van de Nieuwe naar de Oude wereld te vliegen. Wellicht het kostbaarste van den Inhoud althans voor Cramer zelf, die het papier bij zijn belangrijkste documenten opborg zijn de stukken van den gedeeltelijk onleesbaar geworden laatsten brief, dien Cramer, toen hij startklaar op het gunstige oogenblik om van Groenland te vertrekken wachtte, van zijn moeder ontving, en die begint met de woor den: „Dear Parker, I hope this will reach you just in time before you start...." Ver der bevat het pakket eenige stukken van een sextant met een gradenboog, verschillende navigatie-kaarten van Groenland, IJsland, het Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan en van het Noordpoolgebied. Het logboek is gedeeltelijk onleesbaar en trou wens slechts ingevuld tot den achtsten Juli. Behalve navigatie-tabellen zijn tal van adres strookjes gevonden, die vermoedelijk van ontvangen telegrammen afkomstig zijn en misschien door het zeewater zijn losgeweekt. Ook een lijst van den geheeien inventaris der aan boord zijnde instrumenten en goederen is nog gedeeltelijk leesbaar gebleven, terwijl het Amerikaanscbe vliegbrevet, dat op 1 April 1930 aan Cramer werd uitgereikt, nog zoo goed als ongeschonden is. De Amerikaanscbe consul-generaal, de heer Hoover, heeft het pakket doorgezonden naar het Staatsdepartément te Washington, met een betuiging van zijn dankbaarheid jegens schipper Gravenmaker, die voor de gevonden papieren heeft zorg gedragen en ze, na thuis komst, terstond op zoo correcte wijze heeft gedeponeerd bij de instantie, waar zij behoor den. Water dat blindheid en verlamming veroorzaakt. De weinige Europeanen, die in het Rantau frapatsche wonen,' hebben de gewoonte om vaak te gaan zwemmen op een onderneming in Bilah, waar een gunstige badgelegenheid geschapen is in de Aek Boero, schrijft de Su- matrapost: De administrateur dier onderneming ent- vangt de zwemmers van, elders gaarne en de badplaats behoort dan ook tot één der weinige aantrekkelijkheden van hot verre Zuiden. Een paar maaaieu geleden evenwel, zijn verschillende personen na in de Aek Boero ge zwommen te hebben, onwel geworden. Wij ver namen,dat zes personen na hun bad ziektever schijnselen vertoonden, veelal zich uitend door hooge koorts. O.a. had de eehtgenoote van den controleur van de Aek Kota Batoe daarvan te lijden. Bij een anderen bader, den boekhouder van de landschapskas van Laboenan Batoe, openbaarde de ziekte na het zwemmen zich evenwel in ernstiger mate. Hij werd langza merhand blind. Na zich onder medische behan deling te hebben gesteld, werd achter het oog vlies een soort gele neerslag geconstateerd, die waarschijnlijk de blindheid veroorzaakte. Ge lukkig bleek de blindheid niet ongeneeslijk en na thans 1V4 maand onder behandeling te zijn geweest, is de boekhouder er weer geheel van genezen. Een bestuursambtenaar, die eveneens ver scheiden malen in de Aek Boero gezwommen had, vertoonde kort daarna verlammingsver schijnselen. Men bracht dit natuurlijk met hot zwemmen in verband, doch voorloopig heeft men wetenschappelijk dit verband niet kun nen nagaan. Een feit is het echter, dat hij zijn rechterarm thans niet meer kan gebruiken, en naar Europa is vertrokken, om zich door een specialiteit te doen behandelen. Het blad vernam nog, dat de geneesheer®® naar de meening overhellen, dat men met ziek teverschijnselen te doen heeft, die op de z.g. Weilsche ziekte wijzen. DOOR DE NOORD. EN ZUID-H0LLAND8CHE REDDING-MAAT SCHAPPIJ werden de halfjiaarljjksche oefeningen gehouden? fotot zien we het in- en uitbrengen der reddingboot -met behulp van een tractor. onze Zaterdagmiddag werd in het Koloniaal In stituut te Amsterdam de jaarvergadering ge houden van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland. In 't jaar verslag van de Vereeniging wordt gezegd, dat ondanks de tijdsomstandigheden met voldoe ning op het afgeloopen vereenigingsjaar kan teruggezien worden. Het aantal nieuwe leden bedroeg in 1931732 1430. Aangezien echter veie leden het lidmaatschap opzegden, bedroeg de netto aanwinst slechts 20. Het totaal is thans gestegen tot 12,549, Andere leden ver hinderden hun contributie, waardoor het totaal aan contributies 56.980) ƒ180 bij het vorige jaar achterbleef. De productieve goe deren brachten minder op dan vorige jaren. De kas der vereeniging werd gesteund met enkele legaten en met een nalatenschap, waar- Van de Vereeniging ruim 50.000 ontving. Talrijk waren weer de berichten over ver nietiging of bedreiging van natuurschoon. Vooral het lot van het fraaie en uitgestrekte landgoed Junne bij Ommen heeft velen met zorg vervuld. Dit landgoed is ten slotte in goede handen gekomen en het behoud hier van is gewaarborgd. H.K.H. Prinses Juliana heeft het bescherm- vrouwschap der Vereeniging in 1931 aan vaard. De toestand van de natuurmonumenten gaf reden tot groote tevredenheid. Verscheidene monumenten worden in het jaarverslag nog afzonderlijk behandeld. Uit de vergadering werd een voorstel ge- daan, dat het bestuur stelling zou nemen hij d0 door de gemeente Amsterdam voorgestelde exploitatie vap Amstelrust als Lunapark. Het bestuur gal hieraan ten volle zijn goedkeu ring. Ten aanzien van het uitsteken van andere dan naitionale vlaggen uit dienstwoningen, heeft de regeering het volgende besloten, meldt de „Standaard": De ambtenaar-bewoner aal zich onthouden van het uitsteken of hljschen van andere dan nationale (cq. met oranjewimpel) of oranje vlaggen; evenmin zal uit het uiterlijk aanzien van zijn dienstwoning of van het daarbij be- hoorende erf van de politieke gezindheid van hem of zijn huisgenooten mogen blijken. HET TH. VAN WELDEREN RENGERS- FONDS Naar ons wordt medegedeeld is aan dit fonds door den heer Tb. van. Weideren Baron Rengers vroeger te Oenkerk, thans te 's Gravenhage woonachtig, de volgende bestemming gegeven; het bevorderen van de volkswelvaart in Fries land in den meest uitgebreiden zin Bij voor. keur komt in aanmerking het onderzoek van de factoren, die de welvaart in het gewest bef heerschen en van de middelen, die haar blijvend kunnen bevorderen. Het totaal bedrag, dat door het Huldigings- Comité werd afgedragen aan het Bestuur de* Sichting was groot 25.566.56. VLAG EN INSIGNES VAN DEN R. K. VREDESBOND. De R. K. Vredesbond in Nederland heeft, om het vredesideaal voor oogen te houden, over ons land de voorjaarsvredeebloemen ge strooid in den vorm van kleurige vlaggetjes en smaakvolle insignes. Vlaggen en wimpel# toonen een veld in de Pauselijke kleur, waar op een wit kruis (kleur des vredesi, waarin in Maria-blauw de woorden „Pax". Ook de in signes hebben geel veld, wit kruis en blauwe Pax-letters. Ze zijn voor heeren in speld- en voor dames in broche-vorm verkrijgbaar. Ook zijn er mooie vredeswimpels voor motor, auto en.... huis! Het actie-secretariaat van den R. K. Vre desbond vertrouwt, dat de Katholieke vredes- vrienden van vlaggen en insignes een druk gebruik zullen maken. Een verbod voor het optreden van instrumentalisten. Het aanvullend invoerrecht ingetrokken. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens bericht van H. Ms. Gezant te Bern, het Zwit&ersch aanvullend invoerrecht op aardappelen bedragende fr. 2 per 100 K.G. met Ingang van 20 Maart is ingetrokken. Reuter seint ons uit Washington De door president Hoover onderteekende wet, die bepaalde kunstenaars het optreden in de Vereenigde Staten verbiedt, houdt geen ver bod in voor buitenlandsche acteurs, maar be treft enkel vreemde musici, die een instrument bespelen. Een voorstel inzake de tooneelspe- lers is door het Congres nog niet aangenomen PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJE! wij alleen maar feiten, die wijzen op alweer een nieuwe richting in het grootzakenbedrijf, welke toch weer verschilt van het warenhuis- wezen. Francis Ambrière constateert in zijn enquête over de moderne groote verkoop- en warenhui- zijn, dat zij hun eerste bedoeling hebben ver loren om vooral goedkoop te verkoopen. Hun artikelen vragen eenzelfden prijs als die bij den kleinen winkelier, omdat de oude rivaliteit niet meer bestaat. Maar de Fransehe warenhuizen beginnen een gevaarlijken weg in te slaan. Evenals een goed voorbeeld een goed doet ook een kwaad voor beeld een kwaad volgen. De behoefte en verlokking worden te ver gedreven, en misschien onder invloed van meer concurrentie en crisis, gaat men thans over tot verkoop op crediet en afbetaling. Ook hier te lande kent men dit euvel, hetzij dan ook op beperkte schaal, maar het kwaad werkt verlokkelijk. Voor den kooper is het systeem funest, want hij wordt als een slaaf, die werken en verdie nen moet voor zijn meester. De vreugd* van het bezit verkwijnt, en de last van te betalen blijft. Straks komen werkloosheid en ziekte, de kooper ziet geen uitkomst meer, en zijn be zit wordt afgenomen. Anderzijds is ook de verkoop» niet gelukkig, want hij is als een bankier, die een voorschot geeft, maar ook zijn rente moet berekenen. Maar hij riskeert ook zijn kapitaal, zijn cliënten kunnen ten achter blijven en niet meer aan hun verplichtingen voldoen. Dan moet hij zijn verliezen dekken en op anderen verhalen, en de verstandige, gezonde kooper wordt de dupe, omdat de prijzen omhoog gaan. En, als het groote verkoop- en warenhuis zijn eerste en voornaamste beginselen loslaat van billijke prijzen en contant betalen, dan verliest het voor een groot deel zijn reden van bestaan. En dan behoeft de reëel*, gezond* en ver standige klelnwinkelier nog niet aan zijn be staan en toekomst te wanhopen. Het leven is toch een „KrelsUuf, P. HYACINTH HERMANS. ..Als collectieve vorm van nieuwe handel en bedrijf", constateert Francis Ambrière, „staan de moderne verkoop- en warenhuizen tegenover de kleinere buurtwinkels als een imposante goederentrein tegenover den ouderwetschen draagstoel. Het ontstaan van de spoorwegen heeft het diligencewezen overbodig gemaakt, de moderne Oceansteainer het beurtschip. Dit is de eeuwige wet van het leven, 't Mag verzet en afkeer wekken, het leven en de evolutie gaan hun weg". De warenhuis-employé, meende men, kon nooit zijn eigen haas worden, zelf patroon. Maar diezelfde employé vindt in het waren- huls zijn vaste betrekking, draagt geen enkel risico, kent geen slapelooze nachten uit zorg over de straks aangeboden wissels, die moeten worden voldaan. Door activiteit en ambitie kan hij ook hooger op klimmen, zelfs tot de hoog ste sport; de kansen van het leven wezen 't uit. Verzet en verweer zijn vruchteloos gebleken, het groote moderne verkoopbuis bestaat, en er komen dagelijks meer bij. Heeft het kleinbedrijf dan absoluut opge daan Men zou 't moeilijk kunnen erkennen, als men het leven ziet in de groote wereldsteden, waar toch het groote verkoop- en warenhuis zijn oorsprong en zijn glorie vond. „Maar het kleinbedrijf en zakenleven", con stateert Ambrière, „heeft zich ook de lessen der praktijk ter harte genomen. Het heeft een radicale hervorming ondergaan. Het is eveneens bekeerd tot de gezonde princiepen van vader Boucicaut van de „Bon Marché". Het verkoopt nu ook tegen vaste prijzen, qtaat vrij entrée toe, houdt ook zijn speciale verkoopdagen, op ruimingen, restanten-uitverkoopen. Het' heeft' de waarde en de kracht erkend van een goede en handige publiciteit, het draagt meer zorg voor zijn etalage". Het heeft ook al meer zijn centrale of ge combineerde inkoopfederaties. Men zal zich herinneren, dat de Jonggestor ven Rotterdamsche schrijver Willem Schiir- mann, zelf uit 'n koopmansgezin indertijd in zijn sueeesstuk „de Vioiiera" het probleem stelde van het groote moderne verkoophuis, dat met zijn praal en glans den kleinen onaanzienlijkeu overbuur, den buurtwinke:, dood drukt*. Een idee, gebouwd op een zelfde probleem, dat Emile Zola al stelde in zijn „Boabeur des Dames". „Wandel thans", houdt Ambrière ons voor, „in de omgeving van de Galeries Lafayette, Printemps en het Louvre te Parijs, en gij ziet er overal kleine, maar exquise winkelzaken In modes, lingerie, schoenen, luxe-artikelen." Hoe komt dit Dit komt, omdat door zijn groote publiciteit, zijn fascineerenden en suggestie ven naam, het groote moderne verkoop- en warenhuis een ontelbare clientèle aantrekt. De kleinere zaken profiteeren van dezen glans en roep door zich juist in deze druk bezochte buurten te vestigen. Op de duizenden en nogmaals duizenden da- gelij'ksche bezoekers van deze warenhuizen zul len zij er misschien eenige honderden onder scheppen, die zij hun eigen deur binnenlokken. En zij leven welvarend op kosten van hun grooten en machtigen buurman." Daarbij komt, en ook dit is zeer merkwaardig om even te constateeren, dat in de laatste jaren de groote warenhuizen ook al weer concurrentie gaan krijgen. De snelle evolutie van het leven staat niet stil, en heeft ook met het moderne warenhuis nog niet baar laatste woord ge sproken. Ook hier te lande, waar het warenhuis nog amper geboren is, kan men alweer het feit con stateeren, dat de nieuwste richting gaat in de lijn van het specioHteiti-verkoophuis. Het speciaal verkoophuls baant zich al weer een weg. het verkoophuls, niet van duizend en één artikelen, maar het speciaalhuis van één soort artikel, maar dkt dan in een sorteering en overvloed, welke het beste en modernste waren huis toch niet kan bieden. Als men ziet, dat in ons eigen klein land, dat toch vroeger altijd achteraan heette te ko men, aan een en denzelfden verkeersweg in den Haag naast „de Bijenkorf", een grootsch paleis voor speciale heerenkleeding opende als dat van Peek en Cloppenburg, en tegelijkertijd een speciaalhuis in dames- en heerenoonfectie als dat van O. en A„ dat zich mag aandienen als het grootste speciaalhuis op dit gebied in Europa, en wij zien daarnaast ook tegelijker tijd de vestiging van de nieuwe speciaalhuizen alleen van levensmiddelen, dan constateer*»» v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7