DE LANDBOUW CRISIS IN SOVJET-RUSLAND. rjrrr^«ss?- STRESEMANNS MEMOIRES Uit de nagelaten geschriften van den grooten staatsman DONDERDAG 24 MAART 1932 HET PASSIESPEL VAN OBER- AMMERGAU J de vrouw en de politiek. DESORGANISATIE VAN KOLCHOZEN. DE T«w£ mWb»»" W DE VERBANNING DER SPAANSCHE JESUIETEN. PATER HENDRICHS' GOUDEN FEEST. BENOEMINGEN. DE H." BLOEDPROCESSIE TE BRUGGE BISSCHOPSWIJDING DOOR KARD. VAN ROSSUM. BROEDERS O- L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN. PERE LHANDE VOOR DEN K. R. O. NATIONAAL CRISISCOMITE. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. tegen de gelijkstelling VAN MAN EN VROUW, De vraag, welke de belangrijkste factor is voor het welslagen van het vijf-jaren plan: de ontwikkeling der industrie of de uitbreiding van den landbouw, is herhaalde raaien soowel in als buiten Rusland, het voorwerp geweest van menigvuldige dis cussies. Als men de kwestie oppervlakkig be schouwt, is raen geneigd te veronderstellen, dat de nijverheid bij den opbouw eener socialistische maatschappij het essentieel element vertegenwoordigt, dat over het al dan niet mislukken van de „pjatiljetka beslissen zal. Zoo hebben de Sovjets het vraagstuk voorgesteld, zoo hebben de meeste buiten- landsche bezoekers het gezien: en ook de pers van alle richtingen bleek over het algemeen deze meening toegedaan. De eerste, die deze gangbare voorstelling bestreed, is Kautsfey geweest, de sociaal reformist of „renegaat-Marxist zooals hij door Lenin werd gescholden. Deze felle tegenstander van het Commu nisme heeft in zijn boek „Het Bolsjewisme in het slop" meedoogenloos den vinger ge legd op de wonde plek in het Russisch staatsbestuur. In een beschouwing over* de „voorwaar den voor het grootbedrijf in den Russischen landbouw" (blz. 36 e.v.) zet hij uiteen, dat Bonder de medewerking der boeren de in dustrialisatie onmogelijk is, en dat agra rische socialisatie afstuit op een algeheel gemis van de noodige hulpmiddelen en vooral van „een voldoend aantal geschoolde leidende krachten". „Doch voor alles", zoo vervolgt hij, „be hoort men te kunnen beschikken over een ■wei-ontwikkelde klasse van boeren en land arbeiders". En juist deze allerbelangrijkste produc tie-factor: geschikte menschen, ontbreekt ten eenema/le: „De Sovjet Republiek heeft het grootste tleel der ontwikkelden het land uitgejaagd, de rest gedemoraliseerd en gedegradeerd, het jonge geslacht meer ge dresseerd met communistische frasen, dan toegerust met vakwetenschap en bovendien den vakman, „spet" gescholden, zoozeer Van gezag en vrijheid van beweging be roofd, dat hij weinig of niets kan uitrichten met de beperkte middelen, die hem ter beschikking staan". En na eenige krasse voorbeelden uit de praktijk volgt de conclusie: „De poging om bij een in hooge mate achterlijke bevolking, a oor «iiddel van een gecentraliseerde, burea-ucratigptje terreur, een socialistische Productie*^ in te voeren, die beter is dan de kapitalilStische> was reeds bij voor baat bestem(1 ora möt een bankroet te ein- a il ^nkroet nadert met een ont vellende snelheid-. Het merkWaard.^gte van deze krasse uiting *ij dag-teekent uit het najaar !ran J -hoeveelRussisch graan zich in gr00rfe hoeden op de markten van ,\Vest-Ëur° dër°t> te vertoonen, en toen de - °^tewiki over ihet wel- van J^^uniatisch experi- niaftOA.* -"UX1ISIL13ÜI1 OApei-A- ment dat het vele goedgezinden bang te ra— a jra^de werd. Thans bW41'' heeftVt®l86smade „rene gaat" juist ge^t het nade uit tal van symptomen va m faüliet van het kolchozen -3 llea. Alle berichtgevers stemra®h on bet oogenblik e over een, dat er op de g i nijpende graancrisis he®1 ,RePubliek. hëëracW broo<Ig.br«k. 1,0 Korl" „,lAa\ van waaruit de Tractors Centrale-) Ver. eorring met zaadgoed geschiedt, slec>lla fn de minder gunstig gelegen Cem,.a eiechts 57% van bet benoodigde kwantum in voorraad De kolchozen zelf verklaren geen voorraad hoegenaamd meer te hebben. Er schijnt in het najaar zoo scherp gerequireerd te jn dat de boeren gedwongen werden n den loop van den winter bet zaaikoren malen, om er brood van te bakken Natuurlijk is het mogelijk en zelfs waar schijnlijk, dat de boeren graan achterhou den, om in hun eigen nooddruft te voor zien gedurende de eerstvolgende maanden tot de volgende oogst binnengehaald zal zijn. Maar dit verschijnsel, dat in den distri butie-tijd ook hier te lande werd waarge nomen, is een bewijs te meer van het alom heersohend gebrek. Dat dit gebrek mede veroorzaakt kan zijn door het vormen van een „graanfonds" voor het leger in het Verre Oosten, met het oog op een mogelijken oorlog met Japan, wordt van verschillende zijden beweerd: maar omtrent den omvang van dit fonds weet niemand iets met zekerheid, daar de Re geering elke inlichting weigert. Vast staat alleen het feit van den graan- nood, die vooral in het uitgestrekte Wolga- gebied den komenden oogst met mislukking bedreigt. En de kolchozen, wier medewerking uiter aard onontbeerlijk is, doen weinig of niets om erger te voorkomen. Dit moge op het eerste gezicht ongeloof lijk schijnen, het wordt alleszins verklaar baar, als men de lijdensgeschiedenis der „kolchosniki" nagaat. Duizenden en nogmaals duizenden boe ren zijn tot „vrijwillige" aansluiting bij de coöperaties geprest door een stortvloed van bedreigingen en beloften. Hielden zij vast aan hun eigendom, zoo hield men hun voor, dan werden, ze „ont- koelakt d.w.z. van al hun have en vee beroofd. Maar traden rij toe, dan wachtte hun een hemel op aarde. De „kolchosniki" zouden van alles voorzien worden: zij zouden in rui! van hun graan geen waardeloos pa pier, maar schoeisel en kleeding, tfhee, sui ker en koloniale waren krijgen naar harte lust. Het Commissariaat (-di. bet Ministerie) van Landbouw zou, door middel van de M.T.C., tegen een geringe vergoeding voor zaaigraan en bodembewerking zorgdragen. Zij behoefden slechts hun grond af te staan en mee te helpen bij het zaaien en oogsten: dan wachtte hun een lui en lekker leventje: het ideaal van den indolen-ten moesjik Het ligt voor de hand, dat van al deze beloften weinig of niets i-s terecht gekomen. De kolchozen gaven hun graan en de Re geering gaf een schamele helooning in geld en een overvloed van bonsBons voor schoenen en laarzen, bons voor kielen en broeken, bons voor suiker en thee en wat dies meer zij. Maar de bons bleken nog minder waard dan de papieren roebels, daar de waren zelf uitbleven, deels om-dat zij niet voorhanden waren, maar hoofd zakelijk omdat de distributie van wege de overheid telkens weer spaak liep. Wie in ons bescheiden landje met zijn tallooze spoor- en waterwegen de stroeve, hortende en stootende werking van het regeeringsd istri-butie-apparaat in den oor logstijd heeft meegemaakt, wie getuige is geweest van de knoeierijen en smokkela rijen, waartoe het overheidsmonopolie aan leiding gaf, hij zal zidh allerminst verbazen, dat in het onmetelijke rijk der Sovjets, met zijn gebrekkige verbindingen en zijn inge roeste ooi ruptie, de verzorging van de plattelandsbevolking alles te wenschen over laat. Zelfs in den eersten tijd der socialisatie toen de spoorwegen nog ongeveer normaal functioneerden en de geestdrift voor het vijfjarenplan nog gloeide in veler boezem, was de aanvoer van de benoodigde goe deren vaak gebrekkig en de verdeeling on gelijkmatig. Maar thans nu het beloofde paradijs terugwijkt in een onbereikbaar verschiet, nu bij de voedsel- en kleeding-crisis zich ook nog een vervoer-crisis heeft gevoegd, thans steekt bet spook van kommer en ellende den sinisteren kop weer omboog en grijnst den armen „moesjik" onheilspellend tegen. Ten gevolge van de algemeene zei keers- °ntwrichting, zoo schrijft de Russische mede werker van het „Algemeen Handelsblad is toestand op de spoorwegen zeer slecht. j7e>'al ontstaan „kurken" (opstoppingen). „r ?*Ün slechts twee lijnen, die meer of mm werken: n.l. de spoorwegen tus- ea St. Petersburg en Moskou en de Het stoffelijk overschot van de muziek- paedagoge Louise den Hollander, opge baard in de zaal van haar instituut te 's-Gravenhage. transsiberlsche lijn naar Wladiwostock. De Sovjet-regeering doet haar uiterste best om althans op die spoorwegen het verkeer gaande te houden, omdat een ontwrichting op die lijnen het land met lamheid zoa slaan. Op de overige Russische spoorwegen heerschen onbeschrijfelijke toestanden. De treinen komen steeds uren later aan dan de dienstregeling voorschrijft. Elke dienst regeling heeft feitelijk opgehouden te be- staan: dat de graanaanvoer daardoor geheel in de war is geloopen, ligt voor de hand. Zoo verergert de eene kwaal de andere: het resultaat is een chaos, zooals in het jaar 1921, toen Lenin noodgedwongen het roer omwierp en door de N.E.P. aan den particulieren handel gelegenheid gaf, zijn sluimerende kracht te ontplooien. Maar ditmaal wil Stalin dien „kapita- listisch-en" kant nog niet uit. Niet in een gr-ootere vrijheid, maar veel eer in verscherpten dwang zoekt hij het geneesmiddel voor Rusland's kwalen. Hoe hij zich dien dwang voorstelt en waarom het remedie tot mislukking is ge doemd, zien wij nader in een slotartikel. Mr. L. S. Door de R.K. Ver. van administratieve mijn- beambten in Nederland is aan den President der Spaansche Republiek het volgende telegram verzonden: „De R.K. Vereeniging van Administratieve Mijnbeambten in Nederland, „St. Callistus", protesteert met den meesten aandrang bij den president der Spaansche Republiek, den heer Niceto Alcala Zamora, te-gen het besluit tot uitwijzing der Jesuïeten, uitgevaardigd door zijn minister Albornoz. Deze wandaden tegen de heilige rechten van het Geloof, de vrijheid en het eigendom, welke tot stand kwamen door toedoen eener geheime macht, welke zeker niet overeenkomstig de volkswil is, achten wij ongehoord en in strijd met de geestelijke en souveieine macht van den Paus". „Katholiek Venlo", Dinsdagavond hield de ZeerEerw. pater J, Mundo S.J. oud-rector van het Jesuietenkloos- ter „Manresa". nabij Madrid, een spreekbeurt voor de vereeniging „Katholiek Venio". De drukbezochte vergadering toonde zeer veel belangstelling voor het eenvoudige onop gesmukte verbaal van dezen Spaanschen ban neling. Aan het slot der vergadering werd de vol gen-de protest-motie aangenomen, welke ter kennis zal worden gebracht van de Spaansche regeering. „De Katholieken van Venlo in vergadering bijeen op 22 Maart 1932, protesteeren tegen het grove onrecht en den smaad aan Kerk en Paus en de Spaansche Jesuïeten aangedaan. Nieuw levenswerk van den 70-jarige. Den 3en April viert Pater F. Hendrichs S.J., de bekeeringsapostel, zijn gouden kloosterfeest en hij hoopt in den loop der jaren zooveel vrienden en belangstellenden in zijn werk te hebben verworven, dat hij met bun hulp een nieuw ideaal zal kunnen verwezenlijken: de stichting van hulzen voor bekeerlingen. In een interview, dat de „Residentiebode" Dinsdagavond publiceerde, vertelde de aan staande jubilaris er een en ander over. Het is feitelijk een werk van nazorg, of lie ver de kroon daarop. Pasbekeerden moeten elkaar daar geregeld kunnen ontmoeten en nieuwe relaties vormen. Of daaraan dan zulk een groote behoefte be staat? „Inderdaad. De menschen düe katholiek worden moeten dikwijls breken niet alleen met hun familie, maar ook met hun vrienden, re laties, enz Ze moeten alles prijs geven en vin den dikwijls weinig of niets terug Want op dit gebied krijgen we heel weinig medewerking van de katholieken, om niet te spreken van tegenwerking. In tal van kath. kringen worden deze menschen spottend genoemd: omgekeerde zak, of laatdunkend wordt gesproken van dat ieder maar moet blijven wat bij is". Dagelijks doe ik op dit gebied treurige ervaringen op. Ik heb opdit oogenblik het geval van een vrouw te Rotterdam, die met haar 15-jarig kind katholiek wilde worden Deze dame woonde met haar kind op Zondag een H. Mis bij en onmiddellijk was er een katholiek, die den niet-katholieken echtgenoot Waarschuwde of hij wel wist, dat zijn vrouw en kind in de kath. kerk kwamen Ik heb dezen katholiek 'n brief geschreven om hem het verkeerde van zulk een handelwijze eens onder de oogen te brengen. Deze mentaliteit komt m.i. voor, omdat vele katholieken zich 't gevoelsleven niet in kunnen denken dat zich afspeelt, vooral bij jonge men schen. Wij katholieken hebben het geloof ca deau gekregen en wij kunnen ons dan moeilijk een denkbeeld vormen van wat er omgaat bij personen, die eindelijk na zoeken en tasten hun ziel in evenwicht zien in de ware Kerk van Christus. Vandaar deze licht verklaarbare, maar het bekeeringswerk zoo sterk remmende achterdocht. Ik heb het herhaaldelijk ondervonden hoe cursisten, prachtige kerels en uitstekende katholieken, wanneer ze steun komen zoeken bij hun nieuwe geloofsgenooten, ontvangen worden met de woorden: „Was maar gebleven waar je was' Door eigen familie en kennissen worden ze uitgeworpen herhaaldelijk gebroodroofd en bij katholieken worden ze niet ontvangen. Om aan dezen toestand een einde te maken moet mijn huis er komen. Door miduel van dit huis, vinden deze menschen een aanknoopings- punt tot de katholieken terwijl de cursisten elkander hier weer ontmoeten. Zij staan dan niet meer zoo geïsoleerd, ze hebben althans een dak boven het hoofd. Vooral voor jonge menschen is dit een groot voordeel. Herhaaldelijk komt het voor, dat wanneer een kath. jongen met een niet-kath. meisje gaat en dit meisje wordt Roomsch, ze in het ouderlijk huis bijna niet meer geduld worden. Ze kunnen toch ook niet altijd op straat blijven of in een café achter de groene gordijntjes gaan zitten. Ook voor deze personen zal een dergelijk huis een zegen zijn". En Pater Hendrichs hoopt nu, dat de feest gave op zijn jubileum, welke daarvoor geheel zal worden gebruikt, hem in staat zal stellen althans in den Haag te beginnen met een dergelijk huis. Voor later staan dan nog plannen voor zulke huizen in Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Haarlem, Leiden enz. op het program. Een mooi Initiatief, dat sympathie en steun verdient. PATER THOMAS ESSER O.C.R. f In het Trappistenkloositer Uelingsheide u Tegelen is in den ouderdom van 50 jaar over leden de Z.Eerw. Pater Thomas ESser, geboor tig uit Miinchen-Gladbach. te I PATERS MINDERBROEDERS. Nieuw Missiegebied in Britsch Indie. Door Zijné Eminentie Kardinaal van Ros- sum, Prefect van de S. Congreg. de Propagan da Fide, werd aan de Nederlandsche Provin cie der Minderbroeders een nieuw Missiege bied toevertrouwd in Britsch-Indië, n.l. Sind en Baluchistan met hoofdplaats Karachi. Dit Missiegebied omvat een uitgestrektheid van 550250 mijlen. Volgens de laatste op gave heeft dit gebied op een bevolking van ongeveer 5.000.000 inwoners 7174 Katholie ken, waarvan het grootste deel, n.l. ongeveer 5000, in de stad Karachi wonen. Vooral in de steden Karachi en Hyderabad heeft men ge gronde hoop op voorspoedige uitbreiding van den katholieken godsdienst. Benoemingen. In de vergadering van het Definitorium van de Nederlandsche Provincie der Minder broeders, gehouden te Wychen op 21 Maart, werden gekozen tot Definitor de Z.Eerw. Zeer geleerde Pater Dr. Cassianus Hentzen en tot Novicenmeester de Zeereerw. Pater Luciduis Verschueren, aan wien tevens de leiding der fraters werd opgedragen. Tot Viearius van 't klooster Alverna te Wychen werd benoemd de Zeereerw. Pater TIburtins de Graaf uit 't klooster te Weert. Paters Minderbroeders. Wegens opheffing van de parochie van den H. Martlnus te Bolsward, die vereenigd werd met de parochie van St. Franciscus aldaar, werd op voordracht van den Hoogeerw. Patsr Provinciaal der Minderbroeders, door Z. H Exc. den Aartsbisschop van Utrecht, de Zeer eerw. Pater W. F. van Scheijndel benoemd tot pastoor te Coevorden en de Weleerw. Pater .1 J. F. II. Eickkolt tot kapelaan te Bolsward S:. Franciscus, terwijl aan den Zeereerw. Pater A J. T. Goldenberg eervol ontslag werd verleend als pastoor te Coevorden. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal werd door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Pater L. G. Le Róux als pastoor te Delft H.H. Nicolaas en Gez. en benoemd to*, pastoor aldaar de Zeereerw. Pater A. J. T. Goldenberg. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal werd door Z. H. Exc. den Bisschop van 's Hertogenbosch benoemd tot pastoor te Megen de Zeereerw. Pater L. G. Le Roux. Op 9 Mei a.s. Het stadsbestuur van Brugge, deelt, in ver band met verschenen onjuiste srichten, om trent den datum, waarop de H. Bloedprocessie dit jaar te Brugge zal uittrekken, mede, dat de processie, die sedert verleden jaar een groote hervorming ondergaan heeft en met oen iuis- terlijken historischen stoet mag vergeleken worden, werkelijk op 9 Mei a.A. zal plaats heb ben. Men meldt ons uit Rome: Op Zondag 3 April zal kardinaal van Ros- sum den nieuw benoemden, bisschop van Civi tavecchia, Mgr. L. Dra-go, tot nog toe secreta ris-generaal van het pauselijk werk tot be houd des geloofs, de bisschopswijding toedie nen. PASTOOR E. BEUMER. De zeereerw. pastoor E. Beumer van de St. Vitusparochie te Bussum, die geoiimen tijd in de Marlastichting te Haarlem en voordien in „Maris Stella" te Scheveningen werd verpleegd, is thans in zijn pastorie teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden hervat. DE NIEUWE H. HARTKERK TE BUSSUM. De derde parochiekerk van Bussum, de kerk van het H. Hart aan de Keizer Ottostraat, is thans zoo goed als gereed. Op 3 Mei e.k. zal zij door Z. H. Exc. mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, worden geconsacreerd. NIEUWE KERK TE DOETINCHEM. Naar wij vernemen, zal nog dit jaar worden begonnen met den bouw eener nieuwe R. K. kerk te Doetinchem. De nieuwe kerk zal komen op de plaats van de tegenwoordige ea plaats bieden aan circa 1000 personen tegen 300 thans. Vermoedelijk zal worden begonnen met af braak van het aangrenzende Zusterhuis er, bouw van de halve nieuwe kerk, die dan als noodkerk in g«bruik zal worden genomen, waarna de tegenwoordige kerk zal worden gesloopt en verdere afbouw kan volgen. De alg. Overste der Broeder-congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten (Voorhout) verzoekt ons mede te deelen 'zulks in af wijking van een vorig bericht dat het noviciaat der Congregatie niet wordt ver plaatst naar het klooster Mater Dolorosa te Wellerlooi bij Arcen. ST. ANTONIUS-ORATORIUM, Naar wij vernemen, zal te Venray van 1017 Juni a.s. een feestweek ter eere van den H. An-tonius gehouden worden, hij welke ge legenheid voor het eerst het St. Antonius- Oratorium zal worden uitgevoerd van Pater dr. E. Bruning O.F.M., met woorden van Pater G. Lohuis O.F.M. HUIZE „ST. AGNES". De voormalige Kinder- en Vacantie-kolonie de „Hendrika-stichting" te Egm-ond aan Zee, is thans in Katholieke handen overgegaan als de stichting „St. Agnes", toevertrouwd aan de Eerw. Zusters van de Congregatie der Kleine Zusters van den H .Joseph, die reeds jaren met succes de R. K. Vacantie-kolonie „St. Jo seph" te Egmond aan Zee besturen. Dinsdag j.b is de kapel en het huis door den Hoogeerw. Deken E. p. Rengs uit Alk maar, plechtig ingewijd, en werd de eerste H. Mis in het gebouw opgedragen. STUDIO-OPVOERING BIJ DEN K.R.O. Op Goeden Vrijdag, des aivonds van 810 uur zal de Katholieke Radiio Omroep in de studio opvoeiren authentieke fragmenten uit het wereldberoemde Passiespel van Oberam- mergau. Deze fragmenten uit spe-1, muziek en zang zijn zoo gekozen, aait de luisteraars een totaal indruk van het onvolprezen Passiespel te ge nieten krijgen en aldus op hoogst merkwaar dige wijze het geweldigste drama van alle tij den in den geest zullen kunnen me (lebeleven. De uitzending geschiedt met bijzondere machtiging vain het gemeentebestuur van Oberammergau. Pastoor Perquln, de voorzitter van den K. R. O. zal als inleider, als proloog en als ver. haler optreden. Muziek en zang zullen woeden verzorgd door Hubert Cuypers met zijn Schola Cantorum. Père Lbande, de bekende Parijsche Jesuiet, die thans hier te lande een retraite geeft voor het corps diplomatique en de Fransche kolonie in den Haag, zal Donderdagmorgen van 11.30—12 uur voor den K. R. O. een religieuss causerie houden, toepasselijk op Witten Donderdag. DENKT AAN HET BRANDGEVAAR IN ONZE BOSSCHEN EN HEIDEVELDEN. Het Veluwsch Bosch brandweer - comité schrijft ons o.m.: Denkt aan ons dringend verzoek: Rookt niet in bosch of heidevelden, gebruikt geen primustoestel of ander verwarmingsapparaat dat ook maar de geringste kans geeft op het ontstaan van brand. Werkelijk, het is door de bijzonder droge voorjaarsmaanden dit jaar zoo bij uitstek brandgevaarlijk in de natuur, dat alles ver meden moet worden wat ook maar de herin nering zou kunnen oproepen aan het jaar 1929, toen door rookers en onvoorzichtigheid (en mogelijk ook door een enkele kwaadwil lige) een zoo groot gedeelte van ons natuur schoon voor goed werd vernield. Meent niet, dat wanneer het eenigen tijd geregend heeft, het brandgevaar voorbij is; de kurkdroge heide en de dorre naalden en bosebgrond behoeven veel regen voordat het brandgevaar geweken is. Vooral wanneer de regenbui na korten tijd gevolgd wordt door wind, is de heide binnen enkele uren weer even gevaarlijk als voordat de eerste druppels vielen. Gelooft niet dat het zonder reden is dat op feestdagen, als men voor genoegen buiten toeft, de boschbeizitter zijn brandtorem laat bewaken en hij brandwachten geregeld laat surveilleeren in zijn terrein. Evenmin is het overdreven voorzorg dat de boschbrand- weergroepen dan overal op den uitkijk zit ten. Wij wenschen iedereen mooi Paasohweer toe, maarlaa-t men daarvan in de natuur dan ook op verstandige wijze genieten. De samenwerkende Gooische brandweren ver zoeken ons er op wijzen, dat de heide in het Gooi dit jaar tengevolge van de groote droogte zeldzaam brandgevaarlijk ós. Bezoekers van bosch en heide gedurende de a.s. feestdagen worden daarom uitgenoodigd met vuur uiterst voorzichtig te zijn en ieder begin van brand aanstonds te dooven. Het secretariaat van het Nationaal Crisis» comité meldt: In de week van 14 Maart t-/m. 21 Maart ontving het Nationaal Crisis-comité 28.028.93 aan giften waardoor het totaal stijgt tot 729.415.09. Door de dagbladen werd tot nu toe ontvan gen totaal 1 152.628.66. In geld werd uitgekeerd 2.026.30 In de af- geloopen week en in totaal 123.797.30. Daarnaast staan de uitkeeringen uit de Re» geeringssubsidie voor extra-hulp aan werk- loozen, n.l. in de vorige week 8.512.10 en in: totaal 176.174.85. Het N. C. C. heeft In de afgeloopen week 110 ton eierkolen en 532 dekens uitgedeeld, COMMUNISTISCH GEWROET IN DE MIJNSTREEK. Aan onze mijnen wordt door de communis ten een pamflet verspreid dat volgens den in houd een bedrijfskrant van de gezamenlijke Limburgsche steenkolenmijnen bedoelt te zijn- Deze „krant", een uitgaaf van „De Tribune" roept namens de C. P. H. en de R. V, O. de mijnwerkers op tot staking. De motorrijder M. nlt Maasland, die Maan dag met zijn motor aldaar een ernstig ongeluk had, is Dinsdagavond in het ziekenhuis te Delft aan de gevolgen overleden. Crisis na crisis. Wi! willen de reeks artikelen welke wij in de afgeloopen weken uit het eerste deel van Stre- «ikiyvirro f 10 fBt.VATl KoclnG afgeloopen wexen uil torsie deel van Stre- eomanns autobiografie gaven, besluiten met een paar brieven, waaruit de eenvoud en de nobies ae van zijn karakter duidelijk blijken. De eerste gedateerd 17 October 1924, is gericht aan miss Ethel Anderson, te Milwaukee, Wisconsin, en betreft do vrouw in de politiek. Stresemann bebcreef pDy oidus gestgdd* 4® Jjlaats vrouw i n ie tlmis is, zou ik eerst aldus "a"1 vvoorden, dat haar plaats thuis Is. pa de getrouwde vrouw en moeder eige:al vanzeifsprek©^. Zij zal ter nauwernood tijd nebben om in het openbare leven werkzaam daarmee wil echter niet gezegd zijn dat de vrouw uitsluitend in den bulselijken knng behoort. Dat kan al niet door den economiisolien toestand. Eenmaal gedwongen om ©en beroep te vervullen, moet de vtouiw volgens neiging en bekwaamheden haar keuze doen. De politieke arbeid der vrouw zal hot beste in u'ie gebieden een be grenzing vinden, die baar in het bijzonder na—liggen. Sedert de nieuwe rijkegrondwet wei-ken wij met vrouwen in het parlement samen. Het Is zeker geen toeval, dat in de groote vragen der binnen, en buitenlandsche politiek vrouwen bij ons zelden het woord nemen, maar dit aan de mannen overlateij naan-pna juistj ontdftt de ziel der ■vrouw zich meer door bet gevoel laat lelden dan voor het erkennen van politieke nood zakelijkheden goed is. Ik aaarzeil echter niet te verklaren, dat ik tegenover het streven om de vrouw in haar werk met den man volkomen gelijk te stellen, aübsoJunt afwijzend sta. „Er zuilen zeker vrouwen zijn in staat om Ihet beroep van een man te vervullen. Ala ik echter bijv. lees, dat ergens in de wereld een vrouwelijke brandweer is gevormd, dan staat mij dat tegen. Als gij jin d© natuur rond ziet, zult gij overal het onderscheid der geslachten vinden. De natuur echter, die het Goddelijke irn zidh draagt, gaat niet op toevalligheden af, maar leert ons hetgeen duizenden jaren ge so hi eden is en ontwikkeling tot noodizaak heb ben gemaakt. De man behoort in den strijd des levens, de vrouw is tot taak gesteld den huiso. lijken 'haard te behoeden. Er kunnen vrou wen zijn, die bet beroep van soldaat uitstekend zouden vervullen, en mannen, die beter in geen manlijke beroepen werkzaam zouden zijn. Maar deze uitzonderingen veranderen niets aan den regel en het zou gelijk staan mot een omverwerpen van onze gebeele cul tuur als wij van de vrouw met baar karakter, haar neiging en aanleg zouden elscihen, dat zij al het werk zou verrichten, dat voor den man is weggelegd. Hiermee is niet gezegd, dat bet manlijke hooger staat dan het vrou welijke. De taak van beiden is een geheel andere, en de wederzijdscbe aanvulling van de natuur en van bet karakter van man en vrouw heeft tot nu toe tot den vooruitgang der menschiheid geleid en niet de gelijkstel ling van belden. Daarmee wil Ik niet zeggen, dat niet ook op politiek, gebied voor do vrouw velerlei werk is weggelegd. Maar de politieke arbeid dèr vrouw moet zidh in hoofdzaak op cij|tureel gebied en op het gebied der volkswelvaart ■bewegen. Hier ligt voor de vrouw een onme telijk arbeidsveld, dat juist luet best niet baar aanleg overeenkomt. Het geibied der weldadigheid geeft zooveel arbeidsmogelijk heden. Hier is de vrouw in de eerste plaats noodig en kan zij aan volk en vaderland onschatbare diensten bewijzen. Juist tlhans, nu de ouMiuneeüe, economische en sociale nood in de wereld zoo groot is, is vrcAi wenarbeid ontontbeerlijk". Stresemann en de ex-kroon prins. Op 11 December 1924 schreef Stresemann aan den exJkroonprins het volgende: ,,Uwe keizerlijk© hoogheid ben ik oprecht dankbaar voor de zoo vriendelijke en welwil lende woorden en gezindheid welke uit den brief van uw keizerlijke hoogheid blijkt. Dat dit schrijven in het bijzonder den dag her dacht, waarop de terugkeer van Uw. K. Hf. naar Duitsohland plaats had, en dat gij de goedheid hadt mijn aandeel daarin te geden ken, heeft mij diep getroffen. Het verheugt mij, dat in den korten tijd van mijn kanseliers schap, dat zoovele mislukkingen bracht, om dat het Duitsche volk zich niet van zijn par tijzucht kon bevrijden, het mij tenminste ge lukt is in deze kwestie de uiteenloopendste partij meeningen in één richting te vereenigen. Daardoor was het mogelijk dat Uw K. H. bij het betreden van het oude vaderland niet met de wanklanken van partij-politieke dissonan ten werd ontvangen, maar dat deze terugkeer als iuU yauselisgrekends werd gevoeld eg d^t daardoor* ook die vijandig gestemde interna tionale reactie kon worden gesust, welke ons eerst deed vreezen, dat wij met sterke buiten- landscbe moeilijkheden te rekenen zouden hebben. „Intusscken zijn rij wat onze binnenJagd- sche politiek betreft nog lang niet tot een ge zonden toestand gekomen- De eene crisis jaagt de andere na, de eene rijksdagverkiezing volgt op de andere. Ook de beslissing, die thans is gevallen, is nog nie't de gewensobte, want alles is nog onduidelijk, niemand verlangt naar ver antwoordelijkheid of wil die op zich nemen. Voor een nauwer contact tusschen de Duitseb- nationale partij en mijn partij, waarop Uw K. H. zinspeelt, staat een verstarring der situatie bij het Centrum in den weg, en de pers in de groote steden valt mij thans in dezelfde mate af, als zij vroeger op dikwijls zoo tactlooze wijze mijn loflied heeft gezongen. Daarbij ver geet zij volkomen, dat het denkbeeld van een samengaan der krachten van links, waarvoor ik met volle bewustzijn in Augustus van het vorig jaar ben opgekomen, juist door die krachten werd verhinderd, die niet konden besluiten uit de bestrijding der communistische partij die consequenties te trekken, waartoe wij gemeenschappelijk in het kabinet besloten waren, maar die uit populariteitsoverweglngen naar links zich voor haar eigen politiek los maakten. ,,Uw Keizerlijke Hoogheid spreekt over de persoonlijke aanvallen waaraan gij op laag hartige wijze bloot gesteld zijt. Ik begrijp vol komen de verbittering, welke daarover in Uw gemoed opkomt. Goethe heeft daarvoor eens deze prachtige regels gerondea:. „Ubers Niedertrachtige niemand sich beklage, denn es ist das Machtige, was man dir auch sage."? ,,Het moet wel de menschelijke natuur eigen zijn, dat zij niets liever wil, dan op den naaste afgeven, zijn zwakheden zien of zwakheden en fouten verzinnen. Als ik eens alles zou wil len verzamelen, dat aan onwaarheden en ver draaiingen over mijn persoon in de laatste ja ren is geschreven, dan zou ik wel eens kunnen gaan twijfelen of ik in mijn werk in het open bare leven nog wel eenige 'bevrediging zal kun nen vinden. Tenslotte kan echter ons slecht» dat raken, wat feitelijk juist is, terwijl in de gevallen, waarin ons geweten ons vrijspreekt, ook geen laster, welke dan ook, de innerlijke rust der ziel kan beïnvloeden. Ik ben overtuigd, dat Uw K. H. daarin ook troost zal vinden, ten aanzien van al datgene, wat aan onjuist ge klets en verdraaiingen U ter oore komt. „Als ik ln de gelegenheid zou zijn, Uw K. H. bij" Uw volgend verblijf in 's rijks hoofdstad! of in Potsdam te zien, zou ik dat zeer toe juichen. Ik twijfel er niet aan dat, wanneer dit onderhoud bekend zou worden, zich daar aan weer dwaze commentaren zullen vastknoo- pen. Tenslotte gaat het echter niet aan, zich zijn leven lang te laten beïnvloeden door het geen gezegd zou kunnen worden door menschen, die men toch niet tevreden kan stellen. Op deze wijze mag ik mijn wensch voor een ontmoe ting in afzienbaren tijd wel tot uiting brea- gen". QfAJOKUK VERBODENS j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5