DE VLIEGRAMP TE BANGKOK HET LEDIGE GRAF ZATERDAG 26 MAART 1932 EEN OUDE MISVATTING. AANLEIDING EN OORZAAK. DE PAUSELIJKE ZEGEN VOOR DE RADIO. GESCHRIFTEN VAN Z. H. DEN PAUS. DE SALZBURGER DOMSCHAT. HET PROTEST TEGEN SPANJE. HET A. S. EUCH. CONGRES TE DUBLIN. HANDELS- EN VESTIGINGSVERDRAG MET BELGIE. WINKELSLUITINGSWET. Indien de Christus niet verrezen Is, is onze prediking ijdel, dan Is ook uw geloot tevergeefsch. Oor XV.14. Elk jaar weer opnieuw staart de mensch- heid naar het ledige graf van Jesus. De hemelsche gtons, die uit de rotsope- oing naar buiten schoot, is tot op den mor gen van dezen Daaschdag blijven stralen, en haar uitweikmg is nog precies dezelfde: lij blijft de wereld deels verlichten, deels Verblinden. Een verlichting, die gepaard gaat met de vreugde o\er de verrijzenis van den Chris tus Een verblinding uit angst en vreeze, Want de wederopstanding, mag niet gebeurd Zijn! Over tién zaak zijn allen het eens, dat n.l. het graf van Christus op de Paaschmor- gen ledig was. Maar bij het zien in dal ledige graf splitsen zich ook tevens de mee ningen. Wanneer men de vraag gaat stellen: hoe Is dit graf ledig gekomen? dan loopen de fintwoorden wel ver uiteen. Ze zijn tot drie te herleiden, Vooreerst zijn er, die meenen dat Chris tus levend uit het graf is gekomen, omdat hij niet dood was. Vervolgens lijnrecht daartegenover, zijn er, die meenen dat Christus wel dood is geweest en door eigen kracht weer le vend uit het graf is opgestaan. De beantwoording van de vraag: hoe kwam dat graf op den Paaschmorgcn le dig? is een historisch feit. Maar van dit antwoord hangt ontzettend veel af. Paschen is daarom voor ons het eerste in (de rij der Kerkelijke feesten, omdat het Christelijk geloof gefundeerd is in Christus opstanding. Tornen aan dit feit is niet slechts iet ondergraven van een dogma, doch tevens het ondermijnen van het complex onzer geloofsstellingen. Wanneer men er in zou kunnen slagen de zuil van Christus' verrijzenis om te trekken, dan stort ook daardoor heel de tempel der Christelijke geloofsleer ineen. Duidelijker dan Sint Paul us het aan de inwoners van de stad Rorinthe deed, kan het wel niet gezegd worden: „Indien Chris tus niet verrezen is, is onze prediking Ijdel: dau is OOK uw Selo°f tevergeefsch. Er doet zich bij het beantwoorden van yie vraag: boe kwam het graf van Christus ledig? i6ts eiSenaardigs voor. Want het is merkwaardig met welk een lichtzinnig heid en hardnekkigheid de meest wankele opinie3 door wetenschappelijke menschen gorden verdedigd, cm maar aan het won der der verrijzenis te ontkomen. Die hun wetenschappelijken naam na vele jaren moeizaam verworven eenvoudig op het spel zetten uit vrees voor het mirakel. Christus zou niet gesorven zijn! Hij was Slechts schijndood en is in het graf weer bijgekomen om net daarna levend te ver laten! pas na vele eeuwen heeft men dat ge constateerd. De menschen die de kruisi ging hebben meegemaakt, die op onder zoek zijn uitgezonden waren in de vaste overtuiging dat Christus dood was. Zelfs de meest verbitterde vijanden uit die dagen, hebben met geen m0gelijkheid de bewerdng van een schijndood aangedurfd, omdat dit bedrog te du.derijk z0u zij wapen al. len overtuigd van het {ejt waarlijk gestorven was. En indjen er n0g maar eenige kans gCWeest 70U zijD dat deze a g®to j e en geheel doorwonde Man levend geweest zou bij Zijne grafleg ging, dan z°u e wij/.e van begraven, zoo als ze toen gebruikelijk was, Zeker zijn dood beteekend hebben. rn van de andere on mogelijkheden maar te zwijgen! De tijdgenouten van Christus zelf hebben den dood duidelijk geconstateerd. 2ij heb ben geen zweem van twijfel daarover ge had, en wanneer zij- °P den Paaschmorgen voor het ledige graf kornen te staan dan nemen zij hun toevlucht tot de legende, dat tijdens den slaap der wachters de leerlin gen van Christus gekomen zijn om het ge storven lichaam weg te nemen. De soldaten. die moesten waken, wor den hier tot zulke plichtverzakende slapers gedegradeerd, dat zelfs het afwentelen van den zwaren verzegelden steen en het rumoer dat met een en ander i00'1 g°" paard moet gaan niet gehooiU is! Deze opinie promoveert de angstige leer" Ilingen, die s avonds We©r met gesloten deuren bijeen zijm. 's nachts tevoren eens klaps tot helden, die onbevreesd voor gewa pende soldaten bet lichaam Van bun Meester wegrooven om er een schandelijk bedrog mee uR t- halen en ia^er voor de waarheid van dat bedrog" zeifs hlln lP. vpn op te offeren Deze opinie maakt ook de slapende wach ters tot helderzunden die precies weten te zeggen wat er tijdens hun diepe rust ge. burd i® Zij, die zonder eenige beïnvloeding het ledige graf beschouwen en de vraag hoe dat graf ledig kwam, willen oplossen zullen als eenig-redelijke oplossing zien, wat wij met Paschen vieren, dat Jesus gestorven en weer verrezen is Het glanzende licht uit het. heerlijke graf vervult ons daarom elk jaar weer opnieuw met hoop en vertrouwen omdat wij de b doffe hebben, met Christus te zullen verrijzen Er moge dan met Hem ook *en lijden aan voorafgaan, de kracht nieuw Paaschfeast, elk opnieuw zien in het ledige graf zal moed en kracht aan ons leven geven. Door het onfeilbare woord van Hem die sprak: „Ik ben de verrijenis en het Le ven!" Het hoogtepunt van Brückners tooneel- spel, dat momenteel door de voorname jubilé-opvoering van Cor van der Lugt Melsert's gezelschap in het centrum der belangstelling van alle tooneellievenden sitaat, wordt gevormd door de si- multaan-scène van de twee kerkdiensten: een in de St. Paul te Londen, de andere in de basiliek San Lorenzo te Madrid. Een tooneelbeeld, zooals men zelden aantreft, grootsch van conceptie en verzorgd tot in détails. Wij hebben er allereerst in gevoeld het scherp contrast van sfeer en milieu tus- schen het katholieke en protestantsche kerkgebouw, al werd dit ook uiteraard voor wat het katholieke bedehuis betreft enkel geaccentueei d met den wannen brand van geschilderde ramen en den gouden glans van trossen waskaarsen tegenover de van alle sentiment gespeende verstandelijke so berheid der Londensche kathedraal - hier stellig te zeer naar continentaal-protes- tantsch begrip geheeld waarin de orgel kast domineert. De auteur had intusschen met het neven elkaar stellen van de beide kerkdiensten meer de bedoeling op een overeenkomstig verschijnsel te wijzen dan eenige tegenstel ling te signaleeren. Want hij laat in Lon den koningin Elisabeth en in Madrid Phi lips II jn bijna gelijkluidende bewoordin gen bidden om Gods zegen over de wape nen, welke beiden tegen elkaar getrokken hebben; aldus insinueerend natuurlijk de belachelijke dwaasheid van zulk deernis- Waardig gedoe. Zie hier een greep uit den dialoog: Elisabeth: Heer, geef onzen schepen de overwinning. Philips: Heiligste drievuldigheid, laat ons in Uw naam overwinnen. Elisabeth: Wij zijn niet uit lichtzinnig heid in dezen oorlog gegaan, niet uit ver- averingslust en hebzucht, maar omdat hij ons opgedrongen is. Gij weet het. Philips: Heiligste drievuldigheid, Gij weet dat het geen hebzucht was en overmoed. Mijn rijk is groot, maar mijn grootste ver langen en mijn begeerlijkste bezit zou de pij van een monnik zijn, anders niets. Gij weet het. Elisabeth: Gij weet, hoe zeer ik er mij tegen verzet heb. Philips: Gij weet, dat ik het slechts voor U doe. Elisabeth: Hij wil den oorlog, hij wil ons in deze duisternis storten. Philips: Zij wil altijd door verder in de ontucht van hare ketterij leven. Niet alleen de argelooze schouwburgbe zoeker loopt gevaar in deze fuik gevangen te worden, ook een critisch man als de hoofdredacteur van „De Avondpost" liet zich alree verschalken: Indrukwekkender, sterker en dramatischer kan het ons niet gezegd worden, hoe Gods naam misbruikt wordt in en voor den oorlog en hoe men dit dulvelsch bedrijf poogt door aanroeping van Zijn Naam te doen zegevieren en bij heit eigen volk den indruk te wekken alsof God-zelf aan de zijde van het eigen land staat. Als Philips en Elisabeth zitten te smeeken om Gods steun en pogen hem (Hém!) te overtuigen, dat zij het goed en eerlijk bedoelen en dat de oorlog voor Hêm, voor God-zelf wordt gevoerd, dan gaat een huivering u door de leden. Zoo gaat er op leder denkend mensch van dit bedrijf een machtige werking uit tegen den oorlog en een versterking van het be wustzijn, dat men God en oorlog niet in één adem mag noemen. Want wat in vroeger eeuw gebeurde, geschiedt nog steeds: ook in de jaren van den wereldoorlog heeft men altijd God aangeroepen voor het eigen land en voor het eigen leger en gedaan, alsof God, mêt dat leger meestreed, tegen het andere, volk- Wij zitten met deze ontboezeming mid den in een oude misvatting. Immers, op de keper beschouwd is hier in het geheel geen sprake van het misbrui ken van Gods naam; noch schuilt er in het gelijktijdig gebed der beide rivalen iels min derwaardigs noch ook iets wat op een be toog lijkt, dat men God en oorlog niet in één adem noemen mag. Voor den objectieven buitenstaander staat het natuurlijk vast, dat het gebed der twee staatshoofden niet gelijktijdig ver hoord kan worden; maar als dit een reden z°u zijn om er op af te geven, kan men aan (len gang komen. Men kan ten aanzien van deza materie enkel te rade gaan bij de s"bjectievc bedoeling van de beide gekroon de hoofden en niets belet dat die in elk opzicht zuiver is, wanneer zij op een voor heel hun volk zoo gewichtig moment als het ten strijde trekken tegen een andere nalie een beroep doen op Gods bijstand. Wanneer zij ieder voor zich heilig over tuigd zijn, niet het trekken van het zwaard Gods glorie te bevordei en in de worsteling om de belijdenis van het ware geloof, steekt er toch in dit tegen-elkaar-in-bidden niets wat onzen lachlust of verontwaardi ging behoeft te wekken Tenzij men het motief voor die veront waardiging dieper zou moeten zoeken; n.l. in de geesteshouding van den deïst, die consequent tegenstander moet zijn van elk gebed. Wij voelen er geen behoefte aan, het krijgsbedrijf in bescherming te nemen en stemmen gaarne met onzen liberalen col lega in ais bjj zijn lezers noodt mee te wer ken aan een toekomst waarin de oorlog zal zijn uitgeroeid maar zooals wij de ge stelde kwestie bezien, raakt zij ten slotte slechts zijdelings da moreele waardeering van den oorlog. Of men moet ook al wederom ten aanzien van -dit vraagstuk op het standpunt staan BaJIi— DE BEWEENINO TA.N CHRISTUS: een werk ram Meester Hermann Wynrldh dn alitaarvleugel te Keulen (begin 15e eeuw). De bestuurder onderhevig aan een ernstige psychische inzinking CONSTRUCTIE VAN 'T NOODLUIK. Blijkens de reeds vermelde conclusies va,a de Commissie van Onderzoek, inzake het ver ongelukken va,n de „Ooievaar" te Bangkok, beschouwt zij als aanleiding van het omgevai: 1. het aanvangen van dein aanloop met ge opend noodiluilk; 2. het niet afbreken van den aanloop, nadat het losmaken na 'het afleggen van een afstand van 800 b 1000 M. nog steeds niet gelukte, terwijl voldoende ruimte beschikbaar was om het vliegtuig, nadat de motoren afgezet zouden zijn, te laten uitrollen. De commissie heeft getracht een uitleg te vinden, voor deze zeer moeilijk te verklaren feiten en haar is daarbij het volgende bekend geworden: Uit verklaringen van personen die, hetgeen zij wisten, uit betrouwbare bron hadden vee nomen, heeft de commissie afgeleid, dat de vliegtuigbestuurder voor het vertrek uit Neder- landisch-lndië, onidiemheviig was aan een psychi sche inzinking van eirostigen aard. Dit is be vestigd door den Ohef van den Vliegmediischen Dienst te Bandoeng, dlie dat achteraf is te weten gekomen, en aan wiens oordeel d-e com missie haar meening heeft getoetst. De aard vain deze depressie moet blijke-iis verklaring van genoemden medisohen deskun dige en ook van den Chef van den Vliegmedi söhen Dienst van de Luclitvaartafdeeling te Soesterlberg geacht worden zeer beigunstigenr. te hebben gewerkt op het nemen van onjuiste besluiten en wellicht op een minder snel reageeren door den vliegtuigbestuurder Wiers- ma bij vertrek uit Bangkok, en maakt volgens hen de twee onjuiste beoordeelimgen van eet bekwaam en ervaren vlieger ails Wiersma was. eeniiigermate aannemelijk. Daar die oorzaak van bet ongeluk moet heb ben gelegen in den afwijkenden psyebisohen toestand van den bestuurder van het Vliegtuig, heeft de commissie onderzocht, of de organi satie van de I-C. L. M. voldoende was en is voor wat betreft: 1. de constructie van het noodllulk en de instructie van de piloten inzake het gebruis, daarvan 2. 'het toezicht op de geschiktheid van het personeel. Het noodluik. Ad. 1. Het luik was op verzoek van de vlieg- tuigbestuiurders ingericht uitsluitend als nood- luik. Dat ankede bestuurders het luik ook voor andere do0l|0i'nr:lie'11 gebruikten, wiais zelfs b'j de directie niiet bekend en moet dan ook be schouwd warden, als een afwijking van den normalen gamg van aaken. Uit getuigenverklaringen o.m. van andere vliagtuigbestuurdars is de commissie gebleken, dat de bestuurders in bet algemeen voldoende bekend waren niet de omstanidjigheid, dat het. open zijn van het luik, nadeeliigie gevolgen moet heibben op d® riiegeageusohappen hoewel velen van hen (evenmin ails verschil lende andere luchtvaartdeskundftgenniet had den vermoed, dat de gevolgen zoo ernstig konden zijn als de proeven na het ongeval aantoonden en dat zij beseften, dat het luik gedurende het vliegen gesloten behoort te zijn. Aan de K L. M. kan in dezen dan ook geen tekortkoming worden verweten. De commissie heeft nagegaan, of de construe tie van bet luik -bevorderlijk kan zijn geweest aan het ongeval en of niet het opengaan van het luik, wanneer de grendel niet gesloten is, zou kunnen worden voorkomen, door het luik in plaats van aan de achterzijde, aan di voorzijde scharnierend te maken, een gedachte, d-iie van meer dan één zijdie naair voren is gebracht. Uit terzake bij deskundigen ingewonnen in lichtingen is de Commissie gebleken, dat ook ingeval het luik aan den voorkant scharnie rend zou zijn geweest, de uitwerking nagenoeg dezelfde zou zijn geweest, daar het opengaan van het luik het gevolg ls van onderdruk bo- ai Toch zou het naar de meening van do Com missie aanbeveling verdienen, om naar een be tere oplossing voor den nooduitgang o v. een scheurbaan te zoeken, waarbij minder ge vaar bestaat voor ongewensebt opengaan en on oordeelkundig gebruik. Toezicht op de geschikt heid van het personeel. Ad 3. De Commissie nam kennis van den, na het ongeval, door de K. L. M. genomen maatregel, om de vliegtuigbestuurders vóór de terugreis in Ned.-Indië door den Vliegmedischen Dienst te doen keuren. Aan de hand van de besprekingen, welke de Oommissie ter zake met een vliegmedischen deskundige had, is zij tot het oordeel gekomen, dat tusschentijdsche keuringen in Indië en ook in Nederland de zekerheid omtrent de ge schiktheid van de vliegtuigbestuurders eenigszins verlioogen, althans wanneer de keuring grondig geschiedt, hetgeen echter voor dengene, die niet voldoende contact met de vliegers heeft, bijkans onmogelijk is, doch dat anderzijds de periodieke zesmaandelijksche keu ringen, de keuringen in bijzondere omstandig heden en de verzorging van de vliegers met het oog op de besmettelijke ziekten, n.l. door middel van inenting met verschillende sera, reeds zooveel van hen eischen, dat uitbrei ding van die maatregelen ais een ernstig be zwaar moet worden beschouwd, waartegen het evengenoemde betrekkelijke voordeel niet op weegt. Van meer beteekenis zou de Commissie ach ten een maatregel, waardoor de vliegbestuur- ders zelf en/of de luchtvaartmaatschappij er toe worden verplicht, om aan den Vliegmedi schen Dienst hier te lande of in Nederlandsch- Indië onmiddellijk kennis te geven van ziekten van eenige beteekenis, psychische afwijkingen als neerslachtigheid en bijzondere medische be handelingen, t.w. inenting enz., opdat de Vlieg- mediscke Dienst in die gevallen zal kunnen na gaan, in hoeverre 'n nader onderzoek noodig is, en of wellicht een tijdelijke schorsing van de bevoegdheid om te vliegen wenschelijk moet worden geacht. De vl'.egmedische deskundige, wiens meening terzake werd gevraagd, is van oordeel, dat in het onderhavige geval een keuring op zichzelf niet noodzakelijkerwijze aan het licht had be hoeven te brengen, dat de vliegtuigbestuurder Wiersma in een toestand van ernstige neer slachtigheid verkeerde. B1j het onderzoek werd nog naar voren ge bracht dat de verdeeling van het inkomen van de K. L. M.-vliegers in vast salaris en vlieg- gelden, waarbij de laatste het meeste gewicht in de schaal leggen, een sterken prikkel doet ontstaan, om, ook hij minder gunstige phy- sieke gesteldheid, zoolang mogelijk te blijven vliegen deze prikkel kan een minder gunsti- gen invloed hebben op de bedoelde verstand houding tusschen de vliegtuigbestuurders, de K. L. M. en den Vliegmedischen Dienst. De Oommissie ziet intusschen in, dat het hier een regeling betreft, die zeer nauw ver bonden is aan de bedrijfsvoering der K. L. M., waarover zij niet bevoegd is te oordeelen, zoo dat zij meent te moeten volstaan met de vermel ding van dit bezwaar. Lading der vliegtuigen. Hoewel deze aangelegenheid met het onge val te Bangkok slechts zeer zijdelings betrok ken is, heeft de Commissie nagegaan, welke instructie de K. L. M. heeft gegeven omtrent het berekenen van de belading, de stuwing van de lading van vliegtuigen en het berekenen van den aanloop in omstandigheden, afwijkende van de als uitgangspunt in de reglementen geno men normale omstandigheden. De instructie voor de belading en de stu wing van de lading bleek voldoende te zijn. De vliegtuigbestuurders hebben in hun in structies de middelen om te bepalen, in hoe verre beneden het maximum toegelaten ge wicht van het vliegtuig moet worden gebleven wanneer het vliegtuig moet vertrekken van een klein terrein bij een atmosferischen toestaud, die sterk van den standaardatmosfeer afwijkt, dus b.v. van hooggelegen en tropische vliegvel den van geringe afmetingen. Aan de hand van deze gegevens kunnen de bestuurders in verband met hun ervaring ook bij grootere luchtvaartterreinen ruwweg schat ten, welken invloed de atmosferische toestand op den aanloop zal hebben, waarbij intusschen van groots beteekenis zijn de toestand van het tprr-oin en de windsnelheid. Vooral de toestand Een oordeel van de Poenitentiarie. Aan de H. Apostolische Poenitentiarie werd de vraag voorgelegd, of radioluisteraars bij het vernemen van de formule van den pause lijken zegen aan de daaraan verbonden afla ten deelachtig worden, evenals de geloovigen. die dezen zegen rechtstreeks ontvangen. Deze vraag werd den 4en Maart j.l. door de H. Apostolische Poenitentiarie ontkennend beantwoord. Zijn historische arheid. De beide geleerden, Mgr. G. Mercatl, prefect van, de Vaticaansche bibliotheek en Mgr. Galbiati, prefect van de „Ambrosia" te Milaan, hebben in een boek alle historische geschrif ten van Z. H. Paus Pius XI verzameld, die de Paus gedurende zijn lange werkzaamheid aan de „Ambrosia" gepubliceerd heeft. In het begin van 's Pausen pontificaat publiceerde de Italiaansche Alpenclub. waar van Z. H. eerelid is, een zeer bijzonder boek, waarin de beroemde Alpenbeklimmingen van Mgr. Ratti nauwkeurig beschreven zijn en waarin zijn herinneringen en geschriften daar over vastgelegd zijn. Natuurlijk is het juist verschenen werk. van veel grooter weten schappelijk belang. De H. Vader ontving Mgr. Anicbini, een bekend historicus, alsmede de twee samen stellers van het boek, die het Hem in een luxe-uitvoering overreikten. Verder werden ook nog exemplaren van het werk aan den Kardinaal-staatssecretaris over handigd en aan andere hoogwaardigheids- bekleeders. Het optreden van den Domkapitular Angelberger in deze zaak. Dank zij de energieke actie van de politie In Salzburg en de welwillende houding van den verzamelaar in Amsterdam, die te goeder trouw de „Eucharistische duif" van een antiquair had gekocht, zullen de verschillende voorwerpen van den Salzburger doimschat spoedig weer bijeengevoegd kunnen worden om aan den vorst-aartsbisschop en het domkapittel te wor den teruggegeven. Het z.g. reis-altaartje staat ook te Amsterdam ter beschikking en nog andere voorwerpen werden in Salzburg en München opgespoord. Aldus is de domschat weer compleet geraakt. Eenigszins vreemd was de rol van den Dom kapitular Angelberger in deze aangelegenheid, die de oude kerkelijke kunstvoorwerpen, waar voor hij verantwoordelijk was, aan den hande laar Brettschneider ter beschikking gesteld zon hebben, naar hij verklaarde om er een hoog bod op te krijgen. Dit was daarom vreemd, wijl er bij de kerkelijke autoriteiten geen plan nen tot verkoop bestonden. Gemeld werd reeds, dat de Domkapitular zich naar een psychiatrische kliniek begeven had. Ook de justitie bemoeide zich met het geval en zou den uitslag van het psychiatrisch onderzoek afwachten. Er is thans echter een getuige opgetreden, die den Domkapitular reeds grootendeels dé- chargeert. Het is de antiquiteiten-handelaar Brettschneider zelf, die heeft toegegeven, dat hij de naar het buitenland gebrachte voorwer pen uit den domschat zonder toestemming tot verkoop en zonder goedkeuring van Domkapi tular Angelberger heeft uitgevoerd. De voor werpen zijn door hem geheel alleen in een personen-auto over de grens gebracht. Hiermee komt de rol van den Domkapitular Angelberger dadelijk in een geheel ander licht te staan, schrijft de „Reickspost". Sinds de vorige opgave is bij den heer F. v. d. Borg, Franschestraat 4, Nijmegen, nog be richt ingekomen van het zenden van protest telegrammen tegen Spanje door onderstaande organisaties: Voor Eer en Deugd, afd. vrouwen, mevr. HoppenbrouwersKessels, Eindhoven R.K. Vrouwenbond afd. Haarlem, Haarlem; Comité „Katholiek 's-Gravenhage", Kooien, Den Haag; R.K. Middenstandsvereeniging afd. R'dam, Rotterdam; R.K. Handels-Kantoorbed. afd. R'dam, Rotterdam; Nationale Contactcom missie van R.K. Jonge Middenstands-vereeni- gingen Jos. Janssen, Breda; R.K. Kiesvereeni- eine Zandvoort, Polman, Zandvoort; R.K. Missiever. St. Franciscus Xaverius, v. Wagen berg, Den Bosch; St. Claverbond, 15.000 leden. Keiler, Nijmegen; Centrale Kath. Garde in het Wesitland in protestvergadering, v. Dijk, Naald wijk; Technici afd. Eindhoven; Federatie R.K. Vrouwenbonden, de Quay, Den Haag; Collec tanten van alle parochies te Haarlem, Stoe- linga, Haarlem; Jozef-Gezellenvereeniging, Lu- oassen, Beverwijk: Katholieke Kring, Lotrin gen, Eindhoven; Drankbestrijders Bisdom Den Bosch, dr. Verbeek, Oss; R.K. Kiesver. Sittard, Gelissen, Sittard; R.K. Kiesver., van Waes- herglievan Poppel, in protestvergadering, Hulst; R.K. Politiebond Nederland, Leenders, Nijmegen; Stille Omgang, afd. Rotterdam, v. d. Vijver, Rotterdam; Zusters, Dames en Hee- ren Docenten van het R.K. Lyceum voor Meis jes, Amsterdam; Apolog. Ver. Petrus Canasius, J. Hoogveld, Nijmegen; R.K. Jongelingen Con gregatie St. Ignatius, par. West-Zeedijk, J. Smit, Rotterdam; Protestmeeting te Boedapest, Graaf Apponyi, Boedapest; „Geloof en Weten schap", Haarlem; „Katholiek Rotterdam", Kléi- pool, Rotterdam; Algem. R.K. Ambtenaarsver., afd. R'dam, Wilbers, Rotterdam; „Katholiek Groningen", in protestvergadering, Naukman, Groningen; R.K. Nederl. Vredesbond, dr. Andreoli, Den Haag; R.K. Kiesvereeniging te Velsen, Meijer en Pietkee, Velsen; Ned. R.K. Ver. v. tech. ambtenaren In Overheidsdienst, Heerlen; Oud-leerlingen der Jesuieten, in mee ting bijeen te Rio Janeiro; Katholieken van Chili, Ricardo Cox Mendez, oud-minister van Chili. DE „PATRIS II" TE CAN"Dl A Het Grieksclie s.s. „Patris II" aan boord waarvan zich een gezelschap Nederlanders be vindt, ls gisteren te Candia aangekomen. van het terrein maakt het mogelijk, om hier omtrent in cijfers uitgedrukte instructies te geven. Naar het oordeel van de Commissie kan de instructie van de K. L. M.-vliegers ook op dit punt voldoende worden geacht. Tenslotte wenscht de Oommissie, hoewel deze omstandigheid ln het geheel geen invloed op het ongeval heeft gehad, te wijzen op de onge- wenschtheid van het niet of niet behoorlijk proefdraaien der motoren en in overweging te geven op dit punt strengere voorschriften op iirifiiiiatiiiiiiimiHJiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiuiiiiiiiiiftiiitiiiiiHiiiiiiHiif DE VERRIJZENDE CHRISTUS Een bezoeker uit de sneeuwlauden. Het Bureau van den Ned. Euch. Bond deelt ons mede: Een van de merkwaardigste congres-bezoe kers zal zijn Z. H. Exc. mgr. EYnile Bunoz, O. M. I., eerste vicaris apostolicus van Yukon in Canada. Mgr. Bonoz werd geboren in het Zuiden van Frankrijk, nabij Annec en werd in 1891 priester gewijd; onmiddellijk daarna ging hij naar het land van eeuwige ijs en sneeuw, waarin hij van dien tijd af zijn vaste standplaats bad. Hij werd in 1917 aangesteld tot vicaris apostolicus. Het rechtsgebied van Z. H. Exc. strekt zich over de beroemde goudvelden van Klondieike. Ten behoeve van de priesters, die bet Internationaal Eucharistisch Congres te Dublin zullen bezoeken, maken de Ridders van Colum bus zes altaren gereed in hun kamp. De commandant der Ridders, N. S. Bishop, heeft de vorige week een bezoek gebracht aan Dublin en tezamen met mr. W. J. Ward, den secretaris van het comité tot ontvangst der pelgrims, de laatste voorbereidende maat regelen getroffen ten gerieve van de honder den bedevaartgangers, die door de ridders zul len worden verzorgd Er zullen tenten worden opgeslagen voor 6000 mannen; 2000 vrouwen zullen onder gebracht worden bij burgers van Dublin. Mr. Bishop verklaarde bij zijn terugkomst, dat de aartsbishop van Dublin heeft toegestaan, het H. Sacrament Woensdag 22 Juni uit te stellen, van 11 uur des avonds af tot midder nacht, wanneer de pontificale H. Mis begint van mgr. Mac Donald, aartsbisschop van St. Andrerus en Edinburg. Voor de verlichting van het altaar en het geheele terrein zullen de militaire autori teiten zorg dragen; binnenkort wordt begon nen met het opstellen van de groote boog lampen. Onderhandelingen blijven vlot verloopen. Onze Brusselsche oorrespondent meldt ons De onderhandelingen tusschen de Nederland- sche en de Belgische Regeeringen tot het op maken van een handelsverdrag tusschen de beide landen, zijn de laatste dagen onder de beste omstandigheden voortgezet. De Neder- landsehe afgevaardigde dr. Nederbragt, is ter gelegenheid Van de Paasohdagen naar Neder land teruggekeerd, zoodat de onderhandelingen tot de volgende maand onderbroken werden. Zooals wij reeds in de gelegenheid waren uiteen te zetten, hebben de onderhandelaars hun werkzaamheden thans verder uitgestrekt en stelden zij tevens een ontwerp op voor een vestigings-tractaat, in hoofdzaak de rechten van Belgische arbeiders in Nederland en omge keerd, vastleggende. Eveneens werd bestudeerd de kwestie der dubbele belastingheffing, die vooral van groot belang is voor de Nederland- sche schippers die aan den Belgischen staat rechten moeten betalen om hun beroep in Belgische wateren te mogen uitoefenen. Men mag aannemen dat over beide kwesties zoowel als over het handelsverdrag, een prin cipieel accoord werd bereikt en dat verdere onderhandelingen alleen nog maar noodig zijn om overeen te komen over enkele modaliteiten. Verzoek haar niet in werking te doen treden. Het bestuur der Ned. Vereeniging van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten heeft eeu telegram gezonden aan den Minister van Arbeid, H. en N., waarin het een dringend beroep doet op den minister, om de wet op de winkelsluiting niet in werking te doen treden. Speciaal wat betreft de voedings- en geuotmiddelenzaken, die door de nieuwe wet het meest getroffen worden. Het bestuur betreurt, dat in deze huidige crisis, die vooral in 1932 veel scherpere vor men heeft aangenomen, een wet in werking treedt, die zal leiden tot de algeheele econo mische ontwrichting van den winkelstand, speciaal in de volksbuurten, waar vele winke liers een bestaan vinden. Inkrimping van de verkooptijden is vooral in dezen tijd een zeer gevaarlijk experiment, waardoor de crediet- verleening van de industrie aan den winkel stand in groot gevaar komt. Reeds nu is de toestand zeer ernstig. De inwerkingtreding van de wet op de winkelsluiting zal den toe stand in belangrijke mate verergeren, zoodat de nadeelen, voortvloeiende uit deze wet, weder naar de Industrie afvloeien. KON- NED. HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN. Een lading piekijzer voor de Middell. Zee. Het Nederl. ss. Agamemnon van de Kon. Ned. St. Mij., heeft aan de hoogovens t» IJmuiden eene gedeeltelijke lading piekijzer ingenomen en zal daarmede, via Amsterdam, naar eene Middell. Zeehaven vertrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9