PIUS XI LIBERAAL IJS BET KONWKR IJK VAN DE FILM. DONDERDAG 7 APRIL 1932 eerste kamer. JAARVERGADERING DER PROPAGANDA FIDE. De ingezamelde missiegelden 10 millioen lire minder. COMMUNISTISCHE CELLEN AAN DE HEMBRUG. LIMBURGSCHE KLEIW AREN- INDUSTRIE. MGR. L. SCHRIJNEN t Dr. J. TH. DE VISSER. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. NATIONAAL CRISIS-COMITE. DE NIEUWE ARBEIDSOVEREEN KOMST. LOONSVERLAGING TE UTRECHT. VLAMOVEN-STRAATKLINKER- FABRIEKEN. HET conflict in de stroo- CARTONINDUSTRIE. PRIJSVERLAGING IN DE NOORDZEE- BADPLAATSEN. door de poorten VAN DE STUDIO'S- Bij Paramount. - Mariene Dietrich filmt IIL t: SvJ MÉJÊÊË ft E» fc-fj Mr. Joh. J. Belinfante heeft op de Alge meens Vergadering van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" te Leeuwarden een rede gehouden over: „De Encycliek Qua- dragesimo Anno" en de Liberale beginse len". De inhoud van deze rede moet wel voor velen een groote verrassing geweest zijn Niet echter voor hen, die weten, dat mr. Belinfante op economisch en sociaalpolitiek terrein slechts twee richtingen erkent: het Liberalisme en het Socialisme. Daarom ont kent hij ook. dat er zou bestaan een katho lieke Staats- en Maatschappijleer. Wat de katholieke schrijvers leeren, is volgens hem ten deele Liberalisme, ten deele Socialisme. Hij moest nu de Encycliek Quadragesimo Ann0 heoordeelen. Omdat de Paus daarin 0p de meest onverbloemde wijze het So cialisme veroordeelt, bleef er voor mr. Bel infante geen keus over. Zoo kwam hij a priori tot de gevolgtrekking, dat wat de paus leert is - en eigenlijk ook niet anders kan zijn dan Liberalisme. Er bleef echter, zelfs voor hem, een groote moeilijkheid over. Hij kon niet ontkennen, dat in de Encycliek ook voorkomen „enkele uitvallen tegen het liberalisme". Toch brengt hem dit niet van zijn stuk, en hij verklaart dit doodkalm aldus: „Duidelijk Wijkt daarbij echter, dat de Paus hier uitsluitend doelt op de leer der staatsonthouding. Beze wordt door het mo derne Nederlandsche liberalisme echter niet gehuldigd. Wat de Paus daartegenover aan prijst'.18 de politiek, welke door de tegen woordige liberale partij, blijkens haar pro gram gehuldigd wordt.. De liberalen van thans willen welvaartspolitiek voeren; zij willen, waar de onbeperkte individueels vrij heid het algemeen belang schaadt, dit laat ste doen praevaleerenzij wensohen ook so ciale wetgeving, indien de economisch zwak ken deze bescherming behoeven. Ook verder in de Encycliek, waar de Paus het libera lisme bestrijdt, heeft bij het over een libe ralisme, dat althans hier te lande en in onzen tijd niet bestaat, zoodat de Liberale Staats partij ,,De Vrijheidsbond" zich deze critiek op een hier te lande niet aanwezig libera- lisme niet behoeft aan te trekken". De fout in dit betoog is gemakkelijk te ontdekken. Mr. Belinfante verwart met el kaar het liberalisme als stelsel van Staats- en Maatschappijleer, opgebouwd op het indi vidualisme, met de practisch door liberalen in ons land en in dezen tijd gevoerde poli tiek. Zijn conclusie zou daarom alleen juist zijn, wanneer hij de stelling aanvaardde, dat de practische politiek der Nederland sche liberalen niet meer is liberale politiek. Maar wijst hij die stelling af en dat doet hij natuurlijk dan vervalt daarmee ook lijn geheele betoog. Immers, dat de Paus verschillende op merkingen maakt, waarmee een liberaal als mr. Belinfante instemming kan betuigen, bewijs»-niets. Er komen in deze zelfde En cycliek ook verschillende passages voor, die ongetwijfeld ^oor socialisten met instem ming gelezen zijn. Maar evenmin als de Paus hierom het Socialisme zou blijken aan te hangen, Zou {jaarom bet Liberalisme hebben aanvaard Een feit is, (jat dg paug^ expresgjg verbis, Let -i era isme evengoed als het Socialisme veroordeelt en afwijst. Het ]ange betoog van var' e an daaraan niets verande ren. Dat er sinds de h„ dagen van het oude, extreme Liberalisme vele uk t w 6 'meralen zij het als liberalen mconsequem ders verklaarden van een VBr i bovine- er. ver doorgevoerde sociale .^e g1"g' t" at men daarom in de Duitsche literatuur reedg de tig jaren geleden al begon te Jr ,.f spreken van „Sociaal-Jiberalisme ter onderscheiding van het oude, extreme Liberaiism T. ons bekend. En wij erkennen zeifg' 13 dat deze sociaal-liberalen tot verschqf116' practische conclusies kwamen, die wej 'enc'e zelfs niets verschilden van de conclusies, waartoe katholieken als von Ketteler, Man ning, De Mun, Doutreloux, Schaepman, kwamen. Maar dit feit bewijst niet, dat deze Katholieken nu liberalen waren gewor den, maar wel, dat deze liberalen het oude principieele extreme liberalisme ontrouw waren geworden. Ten onzent had een deel hunner, onder aanvoering van Treub, Ker- dijk, Drucker, Bos, dan ook den moed dit te erkennen, en zij deden afstand van den naam „liberaal Tenslotte nog een opmerking over deze zeker wel opmerkelijke redevoering. Mr. Belinfante plaatst dit: „Voor ons liberalen is dit resultaat van een onbevangen, objectieve bestudeering van de Encycliek verblijdend. Het blijkt immers, dat de Paus aan onze zijde staat, wanneer wij getrouw aan het klassieke woord: „wat baten wetten zonder zeden?" opkomen tegen bet streven om ter verbetering van de toe standen de maatschappij te persen in een wettelijk keurslijf van koude harde dwang- he palingen, waardoor de geest der mensehen niet verbeterd wordt en slechts schijnhervor- mingen worden tot stand gebracht. Zelfs een zoo onschuldig schijnend wetsontwerp als dat tot instelling van bedrijfsraden wordt door deze Encycliek allerminst gesanction- neerd. Dit ontwerp, dat beoogt den bedrflfs- vrede te dienen, wil zich immers niet bepa len tot een erkenning van wat er aan be drijfsorganisatie uit het bedrijfsleven mocht zijn gegroeid, doch het wil aan bedrijven, die naar 's Ministers oordeel daarvoor ,,rijp" zijn, bedrijfsraden opleggen, waarin werk gevers- en arbeiders-vertegenwoordigers kunstmatig zijn bijeengebracht, zonder dat voldoende waarborg aanwezig ie, dat de be trokkenen inderdaad bezield zijn van een geest van onderling vertrouwen en begeerte tot vriendschappelijke samenwerking". Wat mr. Belinfante hier van het ontwerp- Bedrijfsradenwet zegt, is er glad naast. Als er iets is, dat in de lijn van deze Encycliek ligt, dan is 't het stelsel van publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. De redenaar zou zich óók niet geheel juist uitgedrukt hebben, als hij gezegd had. dat de Paus in zijn Encycliek verder gaat dan Minister Verschuur in zijn wetsontwerp, maar het zou er toch niet zóó ver naast ge weest zijn. Dat Minister Verschuur bedrijfsraden wil „opleggen", ook als er geen waarborg is, dat de betrokkenen dit werkelijk wenschen wanneer het niet de zoo goedmoedige mr. Joh. Belinfante was, die het zeide, dan zou den wij deze bewering kwaadwillige ver draaiing van de waarheid willen noemen. Het wetsontwerp schept zelfs opzettelijk de waarborgen, dat dit niet geschieden zal. En het zou practisch alleen kunnen geschie den, wanneer er aan het hoofd van het De partement een Minister kwam te staan, die thuis behoorde in een inrichting voor zwak zinnigen. En dan nog zou het hem niet ge lukken, want de organisaties blijven be voegd, ook na instelling van een bedrijfs- raad, haar medewerking te weigeren. Die zwakzinnige Minister zou dus wel in zulk een geval een bedrijfsraad in strijd met de klaarblijkelijke bedoeling van den wet gever kunnen instellen, maar zelfs tot zijn zieke herrenen zou het spoedig doorge drongen zijn, dat hij niets ter wereld had gebracht dan een reuzeflater. Hoewel 't wel 'duidelijk is, waarom mr. Joh. Belinfante, deze rare opmerking ge maakt heeft, zal hij achteraf misschien toch wel tot de conclusie zijn gekomen, dat het beter geweest zou zijn, wanneer hij haar binnen het bolwerk zijner tanden hadde ge houden. ZUSTER EGBERTA. t Te 's-Hertogenbosch is overleden de Eerw. Zuster Maria Egberta (geboren te Beugen). Van de 40 jaren van haar kloosterleven bracht zij er 37 door in het ziekenhuis van St. Caro- lus Borromaeus te 's-Hertogenbosch. Men seint ons uit Rome d.d. 6 dezer: Hedenavond opende kardinaal van Roesum de jaarvergadering van den centralen raad der Propaganda Fide, waarbij tegenwoordig waren de in Rome resideerende leden en de natio nale presidenten van 15 landen. Voor Neder land waren aanwezig D.D.H.H.H.H. Mgr. Eras en Mgr. Beokers. De kardinaal dankte de aan wezigen voor hun volhardend -werk in deze moeilijke tijden. Al waren de inkomsten tien millioen minder, de ontplooide ijver was nog grooter geweest dan voorheen en God moet dit voor de toekomst zegenen. Steeds meer mis sies worden opgericht en overal is de nood groot. Dagelijks komen smeekbeden van mis sionarissen binnen. Daarom moesten de aanwezi gen beraadslagen om nieuwe wegen te vinden voor hulpverleening. Ook Mgr. Salotti, voorzit ter van den centralen raad, heette de aanwe zigen welkom, bedankte de leden en hun naties voor de opgebrachte missiegelden en felici teerde daarna den algemeen secretaris mgr. Drago met zijn benoeming tot bisschop en dankte hem voor alles wat hij voor de propa ganda gedaan Éèeft, waarna het werk der ver gadering aanving. Vergadering van Woensdag 6 A pril. INDISCHE BEGROOTING. De VOORZITTER deelt mjede, dat de Cen trale Afdeelinig heeft besloten. Donderdag in de afdeelingen te doen onderzoeken de Indische Begrooting en de aanvallend© Indische begroo ting. DEFENSIE BEGROOTING. Aan de orde is de stemming over de begroo ting van Defensie. De begrooting wordt aan genomen met 29 tegen 14 stemmen. Tegen sociaal, en vrijiz. democraten. Z. h. st. worden hierna aangenomen de vestingbegrooting 1932 en de begrooting om het Fonds ter verbetering van de Kust verbe tering voor 1932. Aan de orde is de begrooting der Artillerie, inrichtingen 1932. De MINISTER VAN DEFENSIE beant woordt een vraag, in het eindverslag gedaan naar aanleiding van de aanwezigheid van com munistische cellen in de fabriek aan de Hem. brug. Spreker heeft reeds eenige maanden geleden een diepgaand onderzoek doen instel len, dat nog niet is voltooid. Na afloop van dit onderzoek zal de minister overwegen welke maatregelen hdj moet nemen in verband met de bereikte resultaten van het onderzoek. De begrooting wordt z.h.s. aangenomen en de vergadering gesloten. DE WITTE PATERS VAN LAVIGERIE. St. Charles 40 jaar. Heden, 7 April, mochten de Witte Paters van kardinaal Lavigerie het (eit vieren van nel 40-jarig bestaan van St. Charles te Boxtel. De zoo juist ontvangen April-aflevering der Anna len vertelt in verband met dit feit nog o. a. „In 1892 was de opleiding van jonge mannen tot Broeder-Missionaris nog het eenige doei van Sint Charles. In 1897 werd Sint Charles ook een school waar studenten, die hun humaniora hebben voleind, gedurende twee jaar worden onder wezen in de philosophie om daarna te vertrek ken naar het Noviciaat bij Algiers. En nu, na veertig jaar vestiging in Boxtel Van de ruim 200 Nederlandsche Broeders zijn er eenlgen gestorven en anderen hebben zich na volbrachte verplichting teruggetrokken. 129 Broeders die hun Missie-eed hebben gedaan, zijn in Sint Charles als postulant gevormd zoo ook de ruim 20 novicen thans in Algiers. Van de 148 Nederlandsche priesters die de Sociëteit telt, of beter gezegd heeft geteld, want eenigen zijn reeds gestorven, zijn er meer dan 80 te Sint Charles als philosoof geweest. Voeg daarbij 7 novicen en 53 groot-seminaristen thans in Carthago". Overeenstemming tusschen werk gevers en werknemers bereikt. Gistermorgen om 9 uur droeg de Hoogeerw. Plebaan J. Brekelmans, in de Kathedrale Ba siliek van St. Jan te 's Hertogenibosch, waar van het priesterkoor in zwaren rouw was ge huld, een plechtige H. Mis van Requiem op voor de zielerust van Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen z.g„ met assistentie van den Eerw. Heer A. Verhagen diaken, van het groot Se minarie en kapelaan P. de Bree als subdia ken. Het koor zong de Gregoriaansche gezan gen. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch en den vicaris-generaal mgr. F. Hendrikx. Te Venlo- Gistermorgen is in die St. Marti nMiskerk te Venlo, waar Mgr. L. Schrijnen gedoopt is, de voorgeschreven plechtige H. Mis van Re quiem opgedragen door den ZeerEerw. Heer Deken J. van Oppen. R. K. CHARITATIEVE VEREENIGING VOOR GEESTELIJKE VOLKS GEZONDHEID. Op Zaterdagmiddag 11 Juni a.s. zal te Utrecht de Charitatieve Vereeniging een alge- meene vergadering houden, waarin prof. dr. A. van Rooy uit Amsterdam van medisch stand punt en prof. Salsmans S.J. uit Leuven van moraal-theologisch standpunt het onderwerp zullen behandelen: „Het geneeskundig onder zoek vóór het huwelijk en geestelijke volks gezondheid". Tijdstip waarop en plaats waar, zullen nader worden bekend gemaakt. Reeds nu kan men introductie voor deze belangrijke lezingen aanvragen bij het secretariaat dr. Kortenhorst, Vught (N.-Br.). Naar men ons mededeelt, is dr. J. Th. de Visser eenige dagen geleden opgenomen in het Roode Kruis Ziekenhuis te 's Gravenhage tot het ondergaan van een niet-gevaarlijke ope ratie. Proefritten op de lijn Leiden—Woerden Utrecht. In verband met de opyoering van de snel heid van de treinen op het baanvak Leiden - WoerdenUtrecht zijn dezer dagen volgens het „Hbld." proefritten gehouden. Het traject LaldenAlphen werd afgelegd in 13 minuten Thans doet- een sneltrein er 16, een stoptrein er 20 minuten over. Het traject Alphen—Bode- graven werd afgelegd in 8 minuten (de cijfers van thans zijn voor een sneltrein 10 min., voor een stoptrein 13 min). Gedurende de maand Maart zijn ten behoe ve van het Nationaal Crisis Comité de vol gende bedragen gestort door leger en vloot: giften landmacht 2679.85; giften zeemacht 470.14. AUTOBUSDIENSTEN IN ZUIDHOLLAND Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aan Jac. Heemskerk te Vogelenzang vergunning verleend tot het In werking brengen van een auotibusdienst van Sassenhelm (St. Bernardus- sti-ohting) over Pietgijzenbrug-Noordwijkerhont (langs 's Gravendamschen weg en Gooiweg) naar Noord wijk aan Zee (tramstation en omge keerd.) Gedeip. Staten hebben afgewezen een verzoek van J. Wassing te Noordwijk om vergunning tot het in werking brengen van een autobus dienst van Noordwijk aan Zee over Pietgijzen- burg. Voorhtout, Siaissemheim en Lisse naar Hillegom en omgekeerd. UIT HET VEENDERIJBEDRIJF. In de veenderij van de Griendtsveen Maat schappij te Amsterdamsche Veld, Nieuw-Am- sterdam, is men heden aangevangen met zwarte turf graven. De arbeiders hebben een loonsverlaging van plm. 10 pet. aanvaard. De hoeveelheid te graven turf is echer belangrijk minder dan andere jaren tengevolge van den verminderden afzet. Op de Maandagavond gehouden conferentie tusschen werkgevers en werknemers in de Limburgsche kleiwaren-industrie, welke Dins dag werd voortgezet en waarop tusschen- voorstellen van de zijde der werknemers zijn gedaan, is de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst tot stand gekomen oner de volgende voorwaarden: 1. Het C.A. loopt tot 1 April 1933 met het recht voor beide partijen tot opzegging op 31 Dec. 1932. 2. De maximum arbeidstijd blijft gehand haafd op 50 uur per week met uitzondering van eenige fabrieken waar 52% uur per week zal gewerkt worden. 3. Een loonsverlaging wordt doorgevoerd van 12 pCt. met een minimum-loon van 40 cent per uur. Daartegenover zullen de werk gevers 2 pCt. van het loon in het kinder toeslagfonds moeten storten in plaats van 1 pCt. en den kindertoeslag moeten brengen op 1.per week van af het derde kind (tot dusverre was dif 75 cent van af bet 4e kind). 4. Er zal een tarieven-commissie worden samengesteld uit werkgevers en werknemers, waarop beide partijen zich kunnen beroepen wanneer er reden aanwezig is om tot loons- wijziging over te gaan. De lijn AmsterdamPurmerend van de N. T. H. wordt geëlectrificeerd. Het mon- teeren der masten in de Meeuwenlaan te Amsterdam. NOODTOESTAND IN DE LIMBURG SCHE MIJNINDUSTRIE Steeds meer „Feiertage" Naar wij vernemen, moeit het als vrijwel zeker worden geacht, dat tengevolge van de crisis de Oranje Nassau-mijnen tw-eemaal per week zullen „feieran". Gister lag de Oranje Nassau IV stil, terwijl Zaterdag a.s. op geen der Oranje Nassau- mijnen zal worden gewerkt. Ook werd gisteren niet gewerkt op de Willem Sophie, welke ook Zaterdag a.s. stil zal liggen. Op de Laura, Julia en Domaniale mijn zal Zaterdag even eens niet worden gewerkt. Wat de nieuwe Belgische bepaling betreft, waardoor bet contingent Nederlandsche kolen, dat nog zal mogen worden ingevoerd in België, gebracht zal worden op 55 pot. ge durende het eerste halfjaar van 1932, vernam bet „Limburgsch Dagblad" van zeer betrouw bare zijde, dat officieus de nieuwe bepalingen 1 April j.L in werking zijn getreden. Officieel hebben hieromtrent de mijndirecties echter nog geen mededeel In gem bereikt, doch aangenomen mag worden, dat deze officieuse mediedeelingeu juist zijn. Een ultimatum. Gisteravond vergaderden te Utrecht de drie samenwerkende organisaties van fabrieksar beiders n.l. de N.V. van fabrieksarbeiders, de R.K. Bond van fabrieksarbeiders „St. Wil- librordus" en de Ned. Christ. Bond van fa- brieks- en transportarbeiders met het perso neel der beenzwartfabriek wed. P. Smit en Zoon ter bespreking van een kort geleden aangekondigde loonsverlaging voor onge schoolde arbeiders. Besloten werd aan de Utreohtsche werkgeversvereeniging mede te deelen, dat bij niet herroeping der loons verlaging aan deze fabriek op 18 April a.s. het werk zal worden neergelegd. Dreigende stopzetting. In een gistermiddag te Utrecht gelhouden vergadering van vlaimaven-sbrB.atklS-nlker-fabri- kanten is naar het pensibuireaiu Vaz Ddas meldt in beginsel besloten tot een ingrijpende beper king der productie van straatklinkers door stopzetting van fabrieken, daartoe gedwongen door die steeds grooter wondende invoeren van buiitenfandsdhe wegdekmiateriailen en het ge brek aan galden voor uitvoering ein onderhond van wegen. Besprekingen te Groningen. In het Provinciehuis te Groningen hebben gistermiddag besprekingen plaats gehad tus schen de partijen, betrokken bij bet conflict in de stroocarton-industrie in de provincie Gro ningen en de bemiddel! ngscommissie. De be sprekingen zijn nog wiet geëindigd, doöh zij zijn voorloopig geschorst. In dfit staidüum kun nen geen mededeelingen worden gedaan om trent dien stand van het geschil. DREIGEND CONFLICT IN DE KLEEDINGINDUSTRIE In een te Deventer gehouden vergadering van de leden, aangesloten bij de samenwer kende bonden van arbeiders in het kleeding- bedrijf, werden de voorstellen van den Gel- dersch-Overijsselschen Patroonsbond met alge- meene stemmen, zoowel voor Deventer als Zuthpen afgewezen. Bedoelde voorstellen hou den in 10 pet. loonsverlaging, afschaffing van de garantie-uren en betaling der ziektepreimie. Wanneer de Patroonsbond niet met nieuwe vo a-stellen komt, is op korten termijn een conflict onvermijdelijk. Onder voorzitterschap van den heer L, Roo- zen werd in hotel Wittebrug te 's Gravenhage een goedbezochte vergadering gehouden van hotel- en pensionhouders in de Nederlandsch9 Noordzeebadplaatsen. Was men er vroeger reeds in geslaagd, de minimumprijzen te verlagen, thans is, gehoor gevende aan de stemmen uit het publiek over eenstemming bereikt over de vraag of ook de maximumprijzen op een lager niveau konden worden vastgesteld, betgeen thans is geschied in overeenstemming met de verminderde fi nancieel© draagkracht vam het publiek. Door de belanghebbenden zijn groote financieel© of fers gebracht, aangezien wel de levensmiddelen in prijs zijn gedaald, maar niet de overige koe ten van het hotelbedrijf. Het wilde den ter vergadering aanwezigen voorkomen, dat men nu op den goeden weg is omdat het Nederlandsche publiek op verheu gende wijze blijk geeft van zijn voornemen, zijn vacantie in eigen land en aan zee te willen doonbrengen. [Jet nieuwe administratiegebouw op terreinen der Paramount studio's ,,t Hollywood. Dank zij introdutiebrieven me door de Nederlandsche vertegenwoordigers van Para mount, Fox en Metro Goldwyn Mayer ver strekt, behoef ik niet met een bonzend hart ■le drempels der studio's te overschrijden. k weet, dat ik word verwacht. De publiel- eitsagent heeft met me eeu afspraak gemaakt en het noemen van zijn naam is een soort bospoort voor het betreden van het kantoor, waar geuniformde beambten eiken bezoeker ^an het hoofd tot de voeten opnemen, alsof heel hun leven bij de passencontróle zijn ^eweest. En ze blijken inderdaad met zooiets a s Passen te doen te hebben. Als ik mijn aam noem en dien van den publiciteits- gen schrijft iemand een formulier op, waar- ea precies staat aangegeven, wat het doel is welk het uur van afspraak, alsmede de bjjg.van afgifte. Indien deze pas me vandaag e Jerlaten van de studio eventueel niet hitvn 80,1 worden, zou het me toch niet Ik st 6r "ï01"5®11 in te komen in de M nU ln bet kantoor van de Paramount van k aratll<>nstreet, zoowat negen kilometer ziet er heig6nliike Hollywood vandaan. Het naar 6u! geriefelijk uit. Deuren voeren vol ziin SC encle naastliggende ruimten, die nes p.,0r»fn,het geklikklak van schrijfmachi- ?n tv™?! uken staan a'om. Het interieur is ook het if ie6? at'i' gehouden. Oostersch doet f k ba,dak'5n aan. dat de zon buitensluit. ?aar tnoVndrUk is ^iendelijk. Jammer, dat groot kord hangt, waarop in keu- aJ onverbiddelijke letters staat ge- 8<i 'tfi 3i f' sinds ket Invoeren van de klan s a soluut onmogelijk is geworden, bezoekers tot de filmstudio's toe te laten. Dit geldt itiet voor mij en mijn blik valt dan ook volstrekt niet teleurgesteld op de diverse menschen, die zich aan weerskanten op de rustbanken hebben neergevlijd. Ik moet een kwartier wachten. Het is een hoogst in teressant kwartier. De vreemdsoortigste typen komen en gaan door de verlokkende deuren. Telkens ziet de beambte goed toe, wie er door heen gaat. Er zijn echte artistenverschijningen bij, lui met uitgesproken technische gezichten en koele zakenfacies. -- Dan trippelt een slank* knap mejsje binnen,- Luchtfoto van de Paramountstudio in Hollywood. Rechts de tijdelijke opbouwsels I voor diverse films. Ze heeft een paar „stills" In de handen, op namen, die moeten aantoonen, dat de gefoto grafeerde fotogenisch is en dus op het witte doek op haar voordeeligst zal uitkomen. Het meisje is zichtbaar geagiteerd. Ze fluistert met den beambte, die haar een pasje uitreikt. Dan verdwijnt ze door één der deuren, waar achter filmland ligt. Is ze een nieuwe ster? Of is die foto haar eerste proeve? Moet er nog heel wat gebeuren, voordat ze misschien als extra wordt aangenomen of wacht haar een contract als feature player of als „contract". Dit weet ik, dat er vijf klassen van filmspe lers bestaan. De extra's, die gewoonlijk figu ranten of volksmenigten zijn en per dag wor den geengageerd, de „bit players", die zoo en dan voor een klein rolletje worden aangeno men, de „contracts", spelers of speelsters van kleine rollen, maar voor een bepaalden ter mijn verbonden, de „feature players", die be langrijke rollen vervullen en dan de hoogste klasse, de hoogste sport van de ladder, de „star". Ik hoop maar, dat het meisje minstens een „contract" is of zelfs een „feature". Ze was heel aardig. Opeens wordt de deur verduisterd. Er komt weer een jong, slank, knap meisje binnen, op den voet gevolgd door een struischen, bejaar den heer, klaarblijkelijk een farmer. En een provinciaalsch gekleede dame. Haar ouders. Ik hoor dat, terwijl het meisje met den beamb te praat, die heel vriendelijk is. Het meisje moet op zijn minst een „feature player" zijn. Haar ouders zijn meegekomen, om haar te zien filmen. Het meisje verdwijnt alvast, heeft geen pasje noodig. Spoedig keert ze terug, neemt het pasje van haar gewichtig kijkende ouders en voert hen in statie naar binnen, in het koninkrijk van de film. De beambte houdt gedienstig de deur open. Ha, dat knappe, slan ke, aardige meisje moet minstens een ster zijn. De eerste, die ik in levenden lijve aan schouw en dan niet van verre, op het tooneel van een bioscoop, waar ze ten gerieve hare; bewonderaarsters en bewonderaars wat men hier in Amerika noemt „in person" optreedt. Na dit intermezzo komt er even rust. De rust duurt inmiddels niet lang. Weder vormt een dame het centrum der belangstelling van de op de fluweelen rustbanken wachtende schare. Het is een opzichtig gekleede Fran- gaise, wier heele takelage in het niet verzinkt bij haar heel hooge, vuurroode schoentjes. Ze hanteert gracieus een face A main, brengt den beambte met haar koeterwaalsch tot wanhoop en wordt tenslotte te woord gestaan door een uit het kantoor geroepen heer, die niet pre cies weet, hoe hij zich houden moet en onop houdelijk oui, madame zegt. Ik krijg helaas piet de kans waar te nemen, hoe de meneer zich uit de precaire situatie redt, want de beambte roept zijn naam, opent een deur en wijst me in welke richting ik moet gaan, om het kantoor van den publiciteits agent te komen. Daar krijg ik de mededeeling, dat deze plot seling ergens is ontboden. Z'n secretaresse zal me in zijn plaats begeleiden. Nu, ik behoef me over dien ruil werkelijk niet te beklagen. Alleen verontschuldigt ze zich, dat ze niet overal zoo goed den weg weet. De man van de reclame is natuurlijk overal bekend en ieder een kent hem. Zij is tenslotte niets meer dan een secretaresse en heeft bij de groote heeren niet veel in te brengen. But we shall try to make the best of it, verzekert ze geruststel lend en ze laat me nauwelijks tijd, me tus schen de diverse gebouwen, waarin ik me voordat ik het weet bevind, eenigszins te orien- teeren. Het blijkt, dat de studio, die van buiten zooals de meeste studio's door een boogen muur is omringd, een complex van gebouwen is, waartusschen straten loopen en knusse pleintjes liggen, pleintjes met een fonteintje en een grasperkje en soms een bed helkleurige bloemen. Alles ziet er kloek en goed onder houden uit. Wel is er wel veel van hout, maar het stucco verbergt dit. Veel stijl zit er in het geheel nu juist niet. Alles bijeen is het ten slotte een goed geordende verzameling van zakelijke gebouwen met meerendeels een of twee verdiepingen met daartusschen hooge hallen en groote open plekken, oorden, waar de meeste scènes worden gedraaid. We gaan eerst het doode materiaal bekij ken Op een geweldige open ruimte staat iets, dat bij nader onderzoek veel op een gevange nis lijkt. En 't blijkt ook tot gevangenis te heb ben gediend en wel in de film Mata Hari, de nieuwste van Greta Garbo. Verderop komen we in een hoek terecht, die een volledig dOTp in miniatuur bevat. Het is absoluut echt. Elk onderdeeltje tot in de finesses verzorgd. Het landschap er om heen volkomen natuurlijk. Een werkman is bezig met het maken van een bosschage. Het geheel is waarschijnlijk tien meter in het vierkant, maar op de film zal niemand zien, dat de huisjes niet hooger zijn dan een paar centimeter, de straten muizen paadjes, de rivier en de vijvers van glas zijn en de trotsche kerktoren nog niet eens tot mijn elleboog reikt. Alles wordt naar proporties vergroot. Een knap stuk kunstnijverheid, dit miniatpurdorp. Wie weet hoe dikwijls we het zullen 'zien, alsof het uit een vliegmachine werd genomen. Heele drama's zullen zich er boven afspelen. Orkanen zullen er over heen woeden. De windmachine staat al gereed en boven hangen de zakken, waaruit de kunst matige sneeuw in vlokken zal nederdwarrelen. Nu komen we langs een betonnen bassin. Voor zeegevechten en zeegezichten. Herinnert U zich misschien die scènes op het meer uit „An American Tragedy", vraagt mijn bege leidster. Zeker, dat doe ik. Welnu, die werden allemaal hier ter plaatse opgenomen. Ook de scène, waarin Holmes de arme Silvya Sydney doet verdrinkenOch, met kunstmatige boomen en planten, riet en struikgewas kan het mooiste natuurtafreel in elkander worden gezet. Als we de groote opslagruimten hebben be keken en nog het huisje hebben gezien, dat diende bij het opnemen van de film „Sooky", een pendant van „Skippy" alles precies en natuurgetrouw en ook weer het echten rieten miniature krijg ik de verheugende mede deeling, via een rondwandelende meneer, dat Josef von Sternberg juist bezig is met de laatste opnamen voor de „Shanghai Express". Mijn begeleidster aarzelt even. Zou ze het wa gen, bij den grooten Josef binnen te dringen t Die heeft danig het land aan bezoekers Maar in de „Shanghai Express" spelen Mar iene Dietrich en Clive Brook. En dolgraag zou ze vooral Mariene Dietrich willen zien. Dat is vandaag een dot van een kans. Anders komt ze de opnameateliers niet binnen. Dat is immers voor niet-bevoegden streng verbo den. En nu is er een journalist, dien ze na tuurlijk iets anders kan laten zien, bij een anderen regisseur, maar.... Mariene Diet rich speelt. Kom, ze weet raad Los Angeles.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5