„PINKSTERZEGEN". A4TSTE n ZEETIJDINGEN NAZIS-GEVAAR. lil wta"»- DE AANSLAG OP LUTHER. DWANG EN TERREUR. MAANDAG 11 APRIL 1932 ZORGEN BIJ DEORGANISATIE VAN EEN MASSAAL LEEKE- SPEL. LOONCONFLICT BIJ DE FIRMA DESSING VERNIELZUCHTIG MENSCH 's-GRAVENZANDE. TE Een drietal woningen door brand verwoest. POGING TOT INBRAAK. DE KLEINE LINDY. WISSELKOERSEN. SCHRIFTELIJKE VERKLARING DER DADERS. Nog twee personen bij den aanslag betrokken. VISSCHERIJ. DOOR EEN WINDVLAAG TE WATER GERAAKT. MADAME HANAU. Een nieuwe beschuldiging tegen haar verwacht. DE STRIJD TEGEN DEN GODS DIENST IN MEXICO. De volgende presidentsverkiezingen Tejedo candidaat der absolute 'anarchie. MARKTBERICHTEN. STOOMVAARTLIJNEN SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS BUITENLANDSCHE HAVENS gemengde berichten NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Wie zou denken, dat de Graal van den he inel de toovermacht in pacht heeft, om zon der moeite met 10.000 leden een stuk als „Pinksterzegen" in het Stadion te Amsterdam uit te voeren, vergist zich zeer. Die geheime kracht is ook in de Graalbewe ging helaas nog niet gevonden, en dus moeten de ontegenzeglijk groote moeilijkheden over wonnen worden door een krachtige centrale organisatie, en niet het minst door een sterke persoonlijke zelfverloochening van elk der me despeelsters afzonderlijk. Het kan misschien ook voor andere jeugdbe wegingen zijn nut hebben eens een openlijk verslag te geven van de samenwerking der verschillende groepen en commissies, tot voor bereiding van het Pinksterspel in het leven ge roepen, en hieronder volgt dus in grove trek ken een overzicht van de wijze, waarop de studie, inoefening en voorbereiding van zoo'n massaal leekenspel in de Graalbeweging in zijn werk gaat. Toen begin Januari het stuk gereed was, moest eerst de geest ervan voor leidsters en leden worden uiteengezet, en metterdaad be oefend en ingeprent. Immers, wij bedoelen met ons Pinksterspel niet maar een willekeurige vertooning of demonstratie; neen, wij beschou wen het als een modern, in den geest van den tijd liggend middel, om, wat ons van binnen beweegt, naar buiten te openbaren, om te ge tuigen voor de wereld van onze idealen, om ook anderen te overtuigen en te winnen voor Gods zaak. En daarom werd pas, toen wij er zoo zeker van waren, dat in de duizenden Graalleden de liefdesidee, gelijk wij ze hebben begrepen, niet alleen theoretisch maar ook practisch allen be zielde en enthousiast had gemaakt, met de in oefening der verschillende rollen en scènes be gonnen. Elke stad kreeg een eigen taak Amsterdam speelt de Graalster, waarbij elk der 7 huizen één der 7 sterrepunten inoefent uit Haarlem komen de bewaarengelen Alkmaar levert de Seraphs en Cherubs, Leiden en Den Haag de bekeerlingen. In Delft oefenen zich de Helsche Machten. Botterdam, Schiedam, Dordrecht en Gouda nemen de Kruiskinderen voor hun re kening, en Heemstede de Hemelsche Stem. De Kadetten komen uit de verschillende steden en de Graalwachten zijn grootendeels ingedeeld bij de huizen, waaronder zij ressorteeren. Nu komt de groote zorg voor de verschil lende huisoversten, om voor ieder der deel neemsters met een nummer op den plattegrond haar juiste plaats aan te wijzen. Dat dit niet eenvoudig is, zal voor iedereen duidelijk zijn, als men weet, dat de deelneemsters allen te zamen uit meer dan 70 plaatsen van het Haar- lemsche Diocees zijn gerecruteerd. Daarenboven hebben wij dit jaar niet, zooals het vorig jaar bij het „Koninklijke Paaschkruis", slechts te maken met één opstelling, die het heele spel door gehandhaafd kan blijven, maar heeft elk der dertien tafereelen haar eigen en nog wel een zich voortdurend verplaatsende op stelling en enscèneering. En toch moet ieder der 10.000 meisjes van elk van de dertien tafereelen precies weten, waar zij staat, en hoe zij gaat; ofschoon zeker de kleine helft, voor Pinksteren het Stadion niet krijgt te zienj)at hierbij men- schenkennis en tact allerlei moeilijkheden moe ten overwinnen, spreekt voor iedere jeugdleid ster vanzelf en de Tafelronde heeft er dan ook heel wat moeite mee, al die verschillende genummerde plattegronden met naamlijsten nauwkeurig in orde binnen te krijgen. Ondertusschen is men overal begonnen den tekst van het spel te leeren. Dat komt practisch hier op neer en de verschillende rollen zijn met opzet zoo verdeeld, dat de meeste im Groszen Ganzen den heelen tekst van het spel van bui ten kennen. Dit is noodig, willen wij er zeker van zijn, dat wat wij uitspreken ons ook werkelijk col lectief bezieltdit is echter ook één van de kostbaarste middelen, waardoor wij bereiken dat de geest van het spel: de groote liefdes idee voor al onze leden levende werkelijkheid gaat worden, en steeds dieper doordringt in hun geest. Het „Koninklijke Paaschkruis" van verleden jaar, waar vanzelf de rol van ieder alles om vatte, heeft dit ten duidelijkste bewezen. Want telkens als in het afgeloopen jaar de een of ander moeite bleek te hebben met het dragen van haar kruis, waren de vriendinnen met haar goed geheugen er onmiddellijk bij, om de patiënt op den een of anderen toepasselij- ken zin uit het Kruiskoor te tracteeren; en als de Graal door iets aan geest en levenskracht gewonnen heeft dit jaar, dan is het zeker door die tallooze citaten uit het Kruiskoor geweest, die dan ook prijken langs de wanden van bijna al onze clubkamers. Hier en daar vindt men nu ook reeds verzen van het Pinksterspel, als een bewijs, dat de geest daarvan levend bezit gaat worden van tonze beweging De eigenlijke inoefening van den tekst gaat als volgt in haar werk. Een kleine, daartoe benoemde commissie on der voorzitterschap van de Tafelronde, wordt het na herhaalde samenlezing definitief eens over alle accenten en betoningen, en over alle nuances der stemmelodie. Dat gaat letter lijk zoover, dat zij het als een getrouwe gramo- foon elk precies op dezelfde wijze voordragen Dan wordt het geleerd aan de leidsters, die natuurlijk niet allen er in slagen ons te be vredigen. Om een goed koorleidster te zijn, wor den immers weer heel andere gaven vereischt dan noodig zijn voor een goed clubleidster Maar wie een „brevet voor het spreekkoor" krijgt, gaat onmiddellijk op oefening der leden uit. Het is merkwaardig te zien hoe stand studie, of ontwikkeling hierbij weinig betee kenen. Uit alle kringen onzer beweging krij gen we perfecte koorleidsters; die het heele stuk van 60 bladzijden van az met alle fi nesses van accent en zinsmelodie volkomen en klaarbewust tot hun dispositie hebben. Want dit is tenslotte het eerst noodige. Al deze koorleidsters moeten elk accent, elke stembuiging precies op dezelfde wijze vormen en in staat zijn, dien toon aan groote groepen door te geven. Alleen zóó kan worden bereikt, dat er op den dag der uitvoering eenheid is in de voordracht, ook bij groepen, die elkaar te voren niet konden ontmoeten; en het koor niet wordt vervlakt en verward door versnippering van accent en stemhoogte. Dat deze methode van de koorleidsters, be halve een fijn en scherp gehoor en een groot en soepel aanpassingsvermogen, ook heel wat zelfbeheersching vraagt, behoeft geen betoog. Immers, deze groep van 60 is allesbehalve homogeen, het zijn allen in dit opzicht zeer begaafde vrouwen, met eigen individueels op vatting, die zij natuurlijk op de helft van de punten hebben moeten prijsgeven, om de mas sale eenheid mogelijk te maken. Maar als deze groep eenmaal aan het werk in, komt de veel grootere moeilijkheid der stan- den en gebaren, der mimiek van. mond en oogen. Op dit punt is absolute eenheid natuur lijk onmogelijk. Iedereen heeft zijn eigen ge bouwd lichaam, waaraan niets te veranderen valt, en zoo is de gelijkenis van mimiek en ge baren altijd slechts 'n analoge. Bij de koo.leid- sters, die voor de orale executie zijn goedge keurd, is er vanzelf altijd een groep die op het gebied van gebaren en mimiek volstrekt onbevredigende resultaten leveren. Maar daar vallen dan weer anderen voor in, en zoo wordt met de gebarenstudie dan ongeveer 6 weken na den aanvang der repetities begonnen. Het „Koninklijke Paaschkruis" stelde geen verdere eischen. Maar met „Pinksterzegen" zijn wij nu pas op de helft der moeilijkheden geko men. Daar is op de eerste plaats nog de dans. Want niet alleen spelen de 9 groote groepen van ons Pinksterspel elk een vrij bewegelijke rol, wat dus op elk oogenblik de regelmatige massale beweging vraagt van 500 tot 1500 en 2000 personen groot; maar bovendien zijn er nog enkele afzonderlijke, groepdansen inge- lascht; die van onze 3 dansgroepen van elk 500 leden, een heele prestatie vragen: is het niet altijd ineens van ontroerende schoonheid, dan toch zeker van de meest gedisciplineerde en verfijnde eendracht. Dat ook hierbij het kruis der zelfverloochening bij verschil van meening aanhoudend langs onze wegen staat, zal wel niemand verwonderen. Al deze voorbereidingen zijn echter n-og slechts van uit de verte en op het oogenblik voor het grootste deel klaar. Maar nu komt pas het ergste. Hadden wij het vorige jaar nog één dirigente met twee gestie-leidsteis, nu is dat onmogelijk geworden, èn door den omvang èn door den aard van het stuk. Er zal dus met Pinksteren geen zichtbare aanvoerdster zijn. Wel zullen de hoofdleidsters op de verantwoor delijke punten schijnbaar als gewoon mede speelster, in de arena staan, maar zóó, dat de toeschouwers de leiding niet merken of ra den. Maar ook dan nog is het door den mas- salen omvang van het stuk onmogelijk de lei ding van uit één punt te doen geschieden. En dus°heeft van elke hoofdgroep weer een andere leidster de regie en aan haar gehoorzamen alle medespeelsters, laag of hoog, zoowel op de repetities als op de uitvoering. Natuurlijk vraagt deze vorm van leiding een uitermate zorgvuldige voorberekening van alle plattegronden en groepoon-tacten. Wie nader wil zien, hoe wij onze scènes in teekening brachten, sla er het eerstvolgend nummer van de Zilveren Trompet op na, waar in hij voor elk tafereel een of meer plattegron den van het Stadion zal vinden. Wat er in de laatste weken moet gebeuren is de oefening op groote vlakten, zoo mogelijk op het Stadion zelf. Want hier liggen de groot ste moeilijkheden voor onze „Pinksterzegen". DE TAFELRONDE. :v.v,. -VA sö. v-'t-v Mein meldt ons uit Gouda: Hedenmorgen is bij de firma J. Deseing Go-, handel in bouwmaterialen en brandstoffen aan de Ooethaven, een staking onder het trans- portpersoneel uitgebroken. Aanleiding daartoe is het feit, dat de dlirectie door de tijds omstandigheden gedwongen zich genood zaakt gezien heeft een tijdelijke loonsverlaging .van 1 per week, onmiddellijk ingaande, te moeten toepaseen. Indien de toestand van het bedrijf nog ver slechtert, zou in de maand Augustus nogmaals een verlaging van 1 per ween worden door gevoerd. Tegen dit besluit is door den Alg. Centralen Transportarbeide-rsbond verzet aangeteekend. In een met de directie gehouden confeientie uitte zijn bestuur den wensch, geen loonsver laging toe te kennen, doch in de plaats daar van eenige werklieden te ontslaan. De directie ts aan dit verlangen tegemoet gekomen en zegde een tweetal leden van het personeel ontslag aan. Hiertegen weTd echter van arbeiderswege geprotesteerd, daar naar hun meenilng niet degenen waren ontslagen, die het eerst daar voor in aanmerking kwamen. Daarna heeft de directie Zaterdag J.l. alle arbeiders ontslag in het vooruitzicht gesteld en hun medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om de andere week een of meer hunner te werk te stellen. Hedenmorgen nu hebben vijf der werklieden den arbeid niet hervat, drie, waarvan twee Duiten het conflict staan, meldden zich op het gewone uur aan. Voor de magazijnen wordt gepost. PUBLICATIE DER HESSISCHE REGEERING. «Niet bang zijn voor bloedvergieten" wordt geleerd. in handen valt. En er zal 'n godsdienstvervol ging worden ontketend, die alleen in die van Nero haar weerga vindt! Voorloopig kunnen wij niet aannemen, be sluit het blad, dat zoo iemand inderdaad can- didaat kan worden voor het presidentschap van ons land." BERLIJN, 9 April. (V.D.) Omtrent den aan slag op den president van de Duitsche rijks bank, dr. Luther, wordt nog nader gemeld, dat dr. Roosen kort na den aanslag op het bureau van den stationschef om een stuk papier vroeg en een bekentenis neerschreef, waarvan de In houd als volgt luidt: Zelfaangifte. Wij dr. Max Roosen, Hamburg. Alsterglasis 10, en Werner Kertscher, Ertz- dorf bij Eisenberg in Thuringen, erkennen hierbij dat wij den 9en April 1932 des avonds om 8 uur 50 op perron A, dr. Hans Luther, president van de rijksbank hebben aangescho ten. Wij zullen den rechter en het Duitsche volk, in welks naam recht wordt gesproken, hiervan rekenschap geven. MAAGDENBURG, 9 April. (W.B.) Volgens verklaringen van getuigen, zouden nog twee personen bij den aanslag op dr. Luther betrok ken zijn. Daar men vreesde, dat een van deze twee personen in denzelfden trein als dr. Luther gestapt was, was het station van Maag denburg en vooral het perron, waar de D-trein aankwam, door de politie afgezet. BERLIJN, 10 April. (W.B.) De helde daders, dr. Roosen en Kertscher. werden hedenmiddag door den rechter van instructie gehoord. Ver dere bizonderheden konden echter niet verkre gen worden. De zoon van dr. Roosen en zijn secretaris, die van medeplichtigheid verdacht werden en eveneens gearresteerd waren, zijn nadat zij hun alibi hadden bewezen, wederom uit hun voorloopige hechtenis ontslagen. Lindbergh bereid de bankbiljetten door goudgeld te vervangen. HOPEWELL, 11 April. (R.O.) Lindbergh wenscht wederom onderhandelingen aan te knoopen met de ontvoerders van zijn kind en zou bereid zijn, de bankbiljetten door goud geld te vervangen, daar de ontvoerders met het papieren geld thans niets kunnen doen^ aan gezien de nummers der bankbiljetten door de politie gepubliceerd zijn. DARMSTADT, 8 April. (W.B.) De Hessiscbe regeering heeft vandaag omvangrijk materiaal gepubliceerd over de organisatie der S. A.- en S. S.-formaties In Hessen en de samentrekking van deze organisaties tijdens de vorige pre sidentsverkiezingen. Er wordt op gewezen, dat de nationaal-so- cialistische partij den laatsten tijd ook in Hes sen een ontwikkeling heeft genomen, welke dringend de aandacht vraagt van het groote publiek. De sterkte der S. S.-formaties wordt door de Hessische regeering In Hessen op vijf- tot negenduizend man geschat, die allen voor waardelijke gehoorzaamheid verschuldigd zijn aan den opperleider der S. A. in Munchen. On der de leiders van deze organisaties bevindt zich een aantal bekende voormalige commu nisten. De Hessische regeering verklaart dan ook, dat deze streng militaire organisatie der S. A. en S. S. des te bedenkelijker is, daar zij zich in handen bevindt van leiders, die deels en wel ook in de hoogere rangen, wegens smadelijke deukten, reeds vroeger veroordeeld zijn: De publicatie der Hessische regeering houdt zich vervolgens bezig mét de houding dezer formaties in den verkiezingsnacht, een houding welke tot ernstige bezorgdheid aanleiding gOC'ft. Blijkbaar overeenkomstig centrale aanwij zingen, zoo luidt het in het bericht, zijn deze formaties op verschillende plaatsen in het land samengetrokken. Zij waren marschvaardig uitgerust en hadden bevel ontvangen tot 14 Maart op deze patsen te blijven, n -1 L- Terklaanle de S. S.-leider Dernehl bij een stormoproep In Darmstadt, dat «vwihei J.3" d<? S' s- de zoogenaamde „bloed- schunheul moest overwinnen en zijn tegen- andeTe wereld moest helpen, «initin» 1,1 W eraan moest gelooven. In aan- o-€deeid €T0I> wepden verbandtrommels uit venter wordt erop gewezen, dat de S. A- nriis ee UU best doen 2ich „tot: lederen De Hessische. regeering stipt als karaktfr ristlek voorbeeld daarvan het geval van de wapenhandelaar ack uit Osthofen aan wiens voornaamste afnemers de nationaal-s^ialisti- sche leiders geweest zijn, die deze wapens aan de S. A.- en S. S. leden verder verkocht hebben waarbij overigens de koopers van deze wapens het zes tot zevenvoudige van den normalen prijs hebben betaald. In bet geheel zijn tot nog toe 41 koopers en wederverkoopers opgespoord. Men is erin ge. slaagd 44 wapens en 1.295 patronen in beslag te nemen. In den nadht van Zaterdag op Zondag is een complex woningen 3036 aan den Mon ster sclien weg te 's Gravemzanide het tooneel geweest van een misdadige vernieling. Te ongeveer half twee constateerde de sur- vulleereud nachtwaker die door de ingeslagen ruiten van woning van de weduwe N. B. rook naar buiten kwam. De weduwe B. was 5 weken afwezig. De nachtwaker ging het brandend huis binnen en constateerde dat een ongewone bezoeker alles had overhoop gehaald. Direct werd aan misdrijf gedacht. Onmid dellijk maakte de nachtwaker alann en wekte de omiwonenden, terwijl ook de bungemee3 ter. de dhef van politie en de brandweer ge waarschuwd werden. De motorsipruit verscheen spoedig ter plaat se en bestreed met enkele stralen bet vuur, dat door den storm aangewakkerd werd. Do vuurhaard van den brand bevond zldh op den zolder in een partij takkebossen. De beide woningen gelegen naast het huls van de weduwe B"., bewoond door een ouden man en een juffrouw brandden tot den grond toe af Sterke vermoedens waren gerezen tegen de ongeveer 14 weken geleden uit de gevangenis ontslagen recidivist I. S.. 30 jaar wonende te 's Graven zande. Deze bevond zich onder de toeschouwers. Hij werd door de politie aange- houde %en in bewaring gesteld. Zondag is hij naar de marechaussee-kazerne in Loosduinen overgebracht ,dooh hij blijft ontkennen iets met den brand te maken te hebben. Poging tot Inbraak schijnt het motief tot derae dead geweest te zijn. Goederen van waarde zijn niet ontvreemd. De woningen als mede de Inboedel van den ouden man waren verzekerd. De inboedel van de juffrouw echter niet. Zondagmorgen bleek, dat van de woning van den burgemeester nu reeds voor de tweede maal in korten tijd en vam de woning van den heer V. aan den Monstersohen weg groote ven sterruiten waren stukgegooid door middel van een blerfleseh.. De politie is van meening dat de aangehoudene hiervan ook niet onkundig zal zijn. Ze stelt derhalve in deze richting een nader onderzoek in. BAZEL, 10 April (VD.) Vergezeld van de heeren Focke en dr. Melchior is dr. Luther, de president van de rijksbank, Zondagmorgen te Bazel aangekomen, waar hij deel zal nemen aan de besprekingen bij de herstelbank. Op het station nam hij de gelukwenschen in ontvangst van de hem wachtende heeren der bank en eenige leden der Duitsche ontwape ningsdelegatie. Hierna begaf dr. Luther zich met zijn gezel schap direct per auto naar Loerradh ten ein de aldaar zijn stemplicht te vervullen. Ook de leden der Duitsche ontwapeningsdelegatie heb ben te Loerrach gestemd. Rijkspresident von Hindenburg heeft den thans te Bazel vertoevenden president van de rijksbank dr. Luther telegrafisch geluk ge- vensciht met "het mislukken van den op hem gepleegden aanslag. Twee meisjes verdronken. Te Erica (Dr.) beeft Zaterdagmiddag droevig ongeluk plaats gehad. Twee tienjarige meisjes, dochtertjes van L. Vos en J. Schepers zijn nabij de woning van eerstgenoemde tengevolge van een windvlaag In het Kanaal geraakt en beiden verdronken Het lijkje van het kind van Schepers werd spoedig opgehaald. Het lijk van het andere kind is eerst Zondagavond gevonden. Men meldt ons nog nader, dat de 10-jarige Willempje V. op twee na het jongste van acht kinderen is uit bet arbeidersgezin Vos en de achtjarige Aaltje S., de jongste van zes kin deren, eveneens uit een arbeidersgezin afkom stig was. Onze Parijsche correspondent meldt ons d.d. beden Men verwacht dat heden een nieuwe be schuldiging tegen madame Hanau zal worden ingebracht, waardoor zij vervolgd zal worden op grond van het aanwenden van frauduleuze middelen, om invloed uit te oefenen op de beursnoteeringen, strafbaar bij art. 419 van het Fransche wetboek van strafrecht. Het be treft de valsche berichten, die in Februari en Maart de massale verkoopingen van aandeelen der Koninklijke tengevolge hebben gehad. De negende kamer van het hof van cassatie moet beden den datum vaststellen, waarop het beroep van madame Hanau tegen het vonnis van juist een jaar geleden, dat haar tot twee jaar gevangenisstraf veroordeelde, in behan deling zal worden genomen. Madame Hanau heeft bij deurwaarders exploot het opheffen der verzegeling geëischt, die Zaterdag opgelegd werd in de „Banque de l'union publique". Ze beweert, dat die bank niets te maken heeft met haar blad „Forces". Ook vragen baar advocaten, haar uit de voor loopige hechtenis te ontslaan. De worsteling begint dus weer en de in strnotierechters met de zaak belast zullen hun plezier wel weer op kunnen. Tengevolge van bet auto-ongeluk van ver leden jaar kan madame Hanau zich niet an ders dan op krukken verplaatsen. De Mexlcaansche grondwet van 1917 kent alleen een rijkstoezicht voor de lagere scho len; desondanks heeft thans president Rubio, op 'voorstel van den secretaris voor onderwijs, een decreet uitgevaardigd, waarbij deze con trole wordt uitgebreid over de instellingen van middelbaar en hooger onderwijs. Het regeeringsbeslui-t stelt de voorwaarden vast, waaronder de diploma's der bijzondere scholen voor middelbaar en hooger onderwijs, voor erkenning van staatswege in aanmerking kunnen komen. Verder wordt verordend, dat „het onderwijs neutraal moet zijn", en dat scholen voor hoo ger onderwijs, die gesticht zijn of onderhouden worden door godsdienstige vereenigingen of door bedienaren van een of anderen ©ere dienst., niet door den staat kunnen worden erkend." Volgens de nieuwe wet mogen er slechts 25 kerken in bet federale district voor den ©ere dienst gebruikt worden :door den grooten toeloop der geloovigen waren in de Goede Week de kerken niet alleen overvol, maar het publiek versperde zelfs de straten en pleinen in haar omgeving, zoodat liet verkeer In de binnenstad ten slotte geheel en al gedesorga. niseerd was. In verscheidene leeszalen- en vergaderloka len werden lijdenmeditaties gehouden. KRALINGSCHEVEER, 11 April. Aangevoerd 1 winterzalm, 1.20 per pond. ROTTERDAM, 11 April. Heden werden aan de vischmarkt alhier van IJmuiden, Noorwegen en elders 490 manden en kisten versche visch en 80 kistjes bokking aangevoerd. De prijzen waren schelvisch 1014, kabeljauw 512, gul 37, middel schol 810, kleine schol 26, leng 69, wyting 46, kuit 58, koolvisch 35 per mand, versche bokking 4060 ct. per kistje, heilbot groote 2040, dito kleine 618 p. stuk. AMSTERDAM, 11 April. Aardappelprijzen on veranderd. Aanvoer 1 lading (1060 H.L.) GORINCHEM, 11 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 472 runderen, 3 nuchtere kal veren, 3 varkens, 560 biggen, 63 overloopers, 5 schapen, 10 lameren. Handel matig. De prijzen warens als volgtzware kalfkoeien 230275, melkkoeien 140—255, kalfvaarzen 150225, guiste vaarzen 80—-130, vare koeien 120160, pinken 6090, stieren 120180, nuchtere fok- kalveren 812, nuchtere exportkalveren 23, drachtige varkens 5560, natte zeugen 3032, overloopers 1014, biggen 46, schapen met lammeren 2540, lammeren 610, eierenmarkt kipeieren 23 per 100 stuks, botermarktroom boter ƒ1.20—1.30, weiboter ƒ0.800.90 uer kg. OUDEWATER, 11 April. Heden aangevoerd 28 wagens kaas, 1260 stuks, wegende 6300 kg. Met ryksmerk le soort 2e soort 1720, zwaar dere tot per 50 kg. Handel traag. RODENRIJS, 11 April. (Coöp. Groentenveiling- Vereen. „Berkel en Rodenrys" G. A.) Komkom mers 13, kaskomkommers le soort 12, 2e soort 8, sla le soort 3.207, 2e soort 1.30—3.50 per 100 stuks, stamprinsessen 145155, snyboonen 70, spinazie 78.80, tomaten A 82—108 per 100 kg., seldery 1.80 per 100 bos, slavellen 0.35 —1.30 per kist. Heden werden aangevoerd 167.146 krop sla, doorsneeprlja 5.28 per 100 krop. ROTTERDAM, 11 April. Brielsche eigenhei mers 2.503.60, Zeeuwsche eigenheimers 2.30 3, blauwe eigenheimers 2.803, drielingen eigenheimers 1.25—2, Friesche eigenheimers 2.903.40, bravo's 44.40, industrie 2.302.80 redstar 2.803.50, Zeeuwsche blauwe drielin gen 1.802.25, Zeeuwsche blauwe en bonte 3.50 per H.L., Westlandsche ronde 68 ct., win termalta 910 ct. per kg. Aanvoer redelijk, han del kalm. ROTTERDAM, 11 April. Veemarkt. Aangevoerd 489 vette runderen, 365 vette kalveren, 121 scha pen of lammeren, 1366 varkens. De pryzen waren als volgt: vette koeien le kwal. 59—69 ct., 2e kwal. 4752 ct., 3e kwal. 3440 ct., kalveren le kwal. 110115 ct., 2e kwal. 6780 ct., 3e kwal. 5060 ct., schapen le kwal. 5060 ct., 2e kwal. 40—50 ct., 3e kwal. 3040ct., vette varkens le kwal. 21—24 ct., 2e kwal. 17—20 ct., 3e kwal. 15—17 ct., export 20—22 ct. per kg. Runderen aanvoer ongeveer gelyk aan die van de vorige week Maandag. De Handel was rtroel' en de pryien van vorige week Dinsdag waren met moeite te handhaven. Kalveren waren ruim aangevoerd. De handel was slecht. Voor le soort werd vrywel dezelfde prys besteed als vorige week Dinsdag. Voor 2e en 3e soort waren de prHzen lager. Schapen kleine aanvoer met hoe genaamd geen handel. Varkens waren minder aangevoerd dan verleden week. Er was een vrij vlotte handel en de pryzen bleven ongeveer gelyk aan die van de vorige week. Zouters zeer kleme aanvoer, kalme handel. UTRECHT. 11 April. Paardenmarkt. Aanvoer AMSTERDAM 11 April 9 April 8 April pariteit Londen., per 9.36 9.36H 9.34# 12.10 Reriyn p. lOOMk. 58.50 58.55 58.55 59.267 Parys p. 100 frs 9.74!^ 9.75 9.74# 9.74 Brussel p.lOObelg 34.62K J4.57# 34.57# 14.59 Zwitserl.p.lOOfrs 48.07# 58.05 48.05 18 Weenenp. lOOsch 35.25 35.25 35.25 55.— Kopenh.p. lOOkr 51.25 61.- 61.- i6.67 Stockh. p. lOOkr 48,30 48.75 49.- 56.67 Oslo p. 100 kr. 48.50 48.90 48.80 •6.677 New-York per 2.467-i 2.46# •2.46# •3.4871 10.20 RYE, Goole; SHERINGHAM, Harwich; 11.35 PRAGUE, id.; Wind W., harde wind, buiig, veel zee. DELFZIJL aangekomen 9 April. NOBIS,] Lysekil n. Rouaan, als byligger. VLISSÏNGEN aangekomen. 9 April. ORANJE NASSAU. Harwich. Vertrokken 9 April. MECKLENBURG, Har. Wich; BRANDON, Methil; EXCELSIOR, Ant werpen. Gep. naar AntwerpenYSER, TunisLOIRE, Hamburg. Gep. naar Gent: MUDO, Londen: DUIVEN- DRECHT, BatoumMICKLETON, Londen. Gep. van Antwerpen; FORMOSE, Havre t BEAVERBRAE, Londen; CITY OF LEEDS, Grimsby; HARELDA, Rotterdam; EMERAUDE.' Tilbury; PASCOLI, Rotterdam; VENERSBORG, MalmoWHARFE, Goole. Gep. van Gent: TRENTWOOD, Middlesbro; CHARLWOOD, Swansea; .CRICHTOUN, Leith; GWENTGATE, Sharpness; WOOLER, New castle; MERGANSER, Glasgow; BLACKCOCK, Londen; OAKFORD, Londen; JAMES TEN- NANT, Hull. VLAARDINGEN aang. 9 April CLEOPATRA* Novorossisk, bunkert. VONDELINGENPLAAT aang. 9 April HA- KEFJORD, Rouaan bunkert. VONDELINGENPLAAT aangekomen. 9 April* BORGSTEN, Rouaan, bunkert. IJMUIDEN aangekomen 9 April. Niets. Vertrokken 9 April. IRENE, Hamburg; DUN* MORE HEAD, Cork; BELLGDADE, Middlesbro J ASTARTE, Bremen; VENEZUELA, Hamburg; GATESHEAD, Newcastle; STANISLAS, Leith MEROPE, Hamburg; ZEELANDIA, Bremerha ven- PATRIA (Zw.), Gothenburg; ROEK, Lon den; HONTESTROOM, Londen; HEBBLE, Goole. Uitgaand vastgemaakt: SAMBRE, MIDSLAND, VECHTSTROOM. Wind W.Z.W., harde wind, woelige zee, be wolkt. HOLLAND—AMERIKA LIJN* LOCHMONAR 9 v. Rott. n. Vancouver. BREEDIJK 9 v. Rott. n. Philadelphia./ STATENDAM Rotterdam n. N.-York 9 (1 n.m.); van Boulogne. HALCYONLIJN. STAD AMSTERDAM Rosario n. Rotterdam 7 in draadl. verb, met Tanger. STAD VLAARDINGEN 9 v. R'dam n. Narvik* JAVA-NEW-YORK LIJN. SALEIER 5 v. Galveston n. Jacksonville. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. TJIPANAS 7 te Hongkong. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. AURORA 9 v. Rott. n. Vigo. EUTERPE 9 v. Rott. n. Pasajes. ORION 8 van Tanger te Gibraltar. IRENE 9 v. Amsterdam naar Hamburg. VENEZUELA. 9 v. Amsterdam naar Hamburg. MEROPE 9 van Amsterdam naar Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZEELANDIA Amst. n. Bremerh. 9 v. IJmuiden* ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALUDRA 9 v. Rott. n. Hamburg. STOOMVAART MI. OCEAAN. PEISANDER L'pool n. Batavia 8 van Padang, POLYDORUS Kobe n. Rott. 9 v. Colombo. handel gedrukt, UTRECHT, 11 April. Vetveemarkt. Aangevoerd 6 runderen, 130 varkens. Slachtvee le soort 2935 ct., 2e soort 2428 ct., vette varkens 910 ct., zouters 8 ct. per pond slachtgewicht, alles met 1 kg. doorslag. Varkenshandel stug. ROTTERDAM, 11 April 1932 Vlet- en llchterwerk, 100 tot 130 ton, 5.50, 2(H) tot 240 ton 6, 260 ton 6.50, alles per dag. Vaarwerk, voor zwaar goed, 110 ton div. part. n. Maasbracht 2.15, 61 ton naar Ommen 3.10, 400 ton naar Keulen 100, 630 ton liggen en/ot varen, bestemming Neuss 150. Zij speelden samen buiten en werden over vallen door hevige windvlagen, gepaard gaan de met zwaren regenval. Om zich daartegen te beschermen sloegen de meisjes hun manteltjes over de hoofden. Waarschijnlijk doordat het kleedingstuk den kinderen voor de oogen heeft gewaaid zijn zij in het kanaal geloapen. De Katholieken van helt federale district wenden zich nog steeds tot het hooggerechts hof met petities, waarin zij verzoeken om be scherming van hunne grondwettelijke recht ten, verlof - tot het openstellen van meerdere kerken ten behoeve van den eeredienst en machtiging tot het uitoefenen van hun ambt voor een grooter aantal priesters, vooral nu de ondervinding heeft geleerd, dat hun aan tal thans veel te klein is. Kolonel Adalberto Tejedo, de tegenwoor dige gouverneur van den bondsstaat Vera Ciuz is door de radicale partij aangewezen als candidaat voor de presidentsverkiezingen van 1934. In een redactioneel artikel over deze can didatuur schrijft „La Prensa", een dagblad uit de hoofdstad als volgt: „Tejedo is niet de candidaat van de radicalen, maar van de absolute anarchie; hij beschikt over het na tionaal vermogen, alsof het zijn privé eigendom is." Het blad wijst vervolgens op de totale ruïne van Vera Cruz, weleer een van de meest bloeiende en voorspoedige staten van de republiek. „Wanneer het candidaat Tejedo zou geluk ken, heit presidentschap te bemachtigen, dan zal het geheele land het lot ondergaan van de ongelukkige provincie Vera Cruz: het recht van vereeniging en vrije verkiezingen wordt dan afgeschaft; alle veiligheid voor het par- ticulier eigendom is dan verdwenen; er zal een pachtwet ingevoerd worden, die een kwel ling zal blijken voor het geheele land, wijl niemand de pachtsom kan betalen; het platte land *al zich bevolken met benden, die niets produceere» «n Iedereen plunderen, die hun ROTTERDAM, 11 April 1932. Boven-Ryn. Waterstand wassend. Ei was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Voor ruwe producten geen noteering. Beneden-Ryn. Waterstand wassend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvracht naar de Ruhrhavens met 4 losdagen 40 ets., 8 losdagen 50 ets. per last. Sleeploon volgens het 35 cents tarief. RUHRORT, 11 April 1932. VRACHTEN. Van de Ryn-Ruhrhavens naai Rotterdam 0.55—0.60 Mk„ Antwerpen en Ger, 1.10 Mk., Brussel 1.50 Mk„ Luik 1.75 Mk. Van de havens van het Ryn-Hernekanaal naar Rotterdam 0.75 Mk., Antwerpen en Gent 1.25 Mk., Brussel 1.65 Mk. Luik 2.— Mk. SLEEPLOON van de Rijn-Ruhrhavens naa Mainz 0.90—1.— Mk. Mannheim 1—1.10 Mk. ROTTERDAM aangekomen: 9 April namiddag: 7.30 BATAVIER VII, Wm. H. Muller Co.. Hull, Parkhaven, stukg.9.ALSTER Wam- bersie Zoon, Hamburg, Parkhaven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 9 April namddag: 5.— OUD BEIJERLAND, terug uit zee als by ligger wegens defecten motor. vertrokken 9 April namiddag: 2.25 ANATOLIA, Hamburg; 2.40 CHR MAT THIESSEN, Gothenburg; 3.10 Batoum; BORTHWICK, Leith 3.25 LOCHMO NAR, Vancouver; AURORA, Vigo; 3.35 GUDUR Malmö; MACHAON, Hamburg; 3.55 ALUDRA, Hamburg- MEREL, Londen; LEOVILLE, Havre; DUNSTANBURGH, Newcastle; 4.30 VIBEKL MAERSK, Swansea; 5.10 BREEDIJK, Baltimore; 5.15 PORTSAID MARU, Yokohama; 5.45 TCZEW Gdynia; 6.10 LUMME, Helsingfors; 6-30 PHOE BUS, Danzig; 6.45 APOLLO. Bremen; EXPORT Londen; HEDDERNHEIM Sluiskil; YARMOUTH TRADER, Yarmouth; 6.55 OREST, Kopenhagen; EUTERPE, Pasajes; 7.15 ORANJEPOLDER, Londen- JEANNETTE St. Malö; 7.40 STYLIA- NOS COUTSODONDIS, Aaiborg; MAAS, Ham burg; POELDIEP, Lynn; 8.25 ARY SCHEFFER, Havre; BATAVIER ill, Londen; 8.50 VIKSTEN, AUTHORITY, 6 v. Zwyndrecht te Kalmar. ALCOR R v- IU)U B.-Ayrea reede. BANG ATX) RE Rott. n. Japan 9 van Xaen. BATAVIER VIT, 8 v. Harlingen te Hull. BIRKENFELS 9 v. Rott. te Bremen. CERES 8 v. Rott. te Aarhuus. CONCORDIA 4 te Balia Papan. CORTONA, Rott .n. L pool 8 (12.20 n.m.) 40 myl O. v. Niton. DALHANNA, 8 v. Rotterdam te Shields. DALARO, Rott. n. Oxelosund p. 7 Skagen. DAPHNE, Rott ,n. Caen 8 (6.27 v.m.) 50 myl Z.O. van Niton. DEN HAAG t., Rouaan n. Baton Rouge 7 (10.26 n.m.)' 650 myl ZW. v. Vaientia. ERIDANO, Rott. n. Calabria 8 (12.56 n.m.) 40 myl O. v. Niton. ELLA HALM, Rott. n. Stettin p. 7 Hirtshals* EFFINGHAM 9 v. Rotterdam te Galveston.., FLORA, Rott. n. Barry p. 8 Prawle Pt. fort ARCHAMBAULT 4 v. Rott. te Duala. FRAUENFELS 9 v. Rott. te Bremen. HAVELLAND, Rot. n. Japan p. 8 Gibraltar* HELENA, Pronk, 8 v. Hamburg n. uxhaven. ISAR, Rotterdam n. Japan 9 v. Belawan. JAMAICA PLANTER, Rott. n. Kingston (Jaj, 7 (3.52 n.m.) 310 myl Z.Z.W. v. Vaientia. KOHOLYT, 4 v. Rotterdam te Pillau. KOEFIA Huelva n. Sluiskil p. 7 Ouessant. LAL AN DIA Rott. n. Bangkok 7 v. Singapore- LIEBENFELS, Rott. n. Calcutta p. 8 Gibraltar MERCURIUS, 6 v. IJmuiden te Halmstad. NISHMAHA, Rott .n. Tampa 7 (10.38 n.m.) 40 myl O. v. Niton. L PRES. FRANCQU1 Amst. n. Constantza p. t Tanger. RABAT 8 v. Rott. te Casablanca. RHEINLAND, 6 v. Rotterdam te Stockholm. SAN TERENZO. 8 v, Rott. te Immingham. SIGRID MATTHIESSEN 8 v. Rott. te Gothen SAN^RANCISCO 9 v. Rott. te Hamburg. SIGRID MATTHIESSEN 7 v. Rott. te Oslo. SACCARAPPA Rotterdam naar Savannan (12.44 n.m.) 50 mijl Z. van Land's End. SAARBRUCKEN R'dam n. Japan 7 v. Hongkong SACANDAGA 9 v. Rotterdam te Nevv-xoirk TETELA Rotterdam naar Swansea p. 8 (S.zx v.m.) Land's End. „ntla THERMOPYLAE Rott. n Brisbane 6 v Frem»» TENNESSEE Rott. n. Japan 6 op 584 mo TARONGA Rott. n. Fremantle 8 vanjeaapstad* TENERIFFA, Rott. n. Japan 8 UHENFELS Rott, n. c^lcu"a te .cv Honneby, WASABORG, Rott .n. Stockholm 4v. nonne y. WISLA, 4 v. Amsterdam te Gdynla' YNGAREN 7 v. Rott. te Stockholm. j—j FIDRA. R e V a April Het Het^cMp ligt tot vertrek („aar Rotterdam) gereed. rdttzic Londen, 9 April. D,e Franscha .houten driemastmotorschoener HouziC' van SL Malo naar Miquelon is op 4a gr- min. Nb. manning Tyn in totaal 25 man worden vermist. VERKOCHTE SCHEPEN. Door bemiddeling van de makelaars Jacq Ple* rot Jr. Zonen, te Rotterdam i» «Wwh* s Mona ex Orpen, ex Ualan. eX 11KKervjeeTir* 600 ton dw groot 475 ton bruto en 181 netto ton» WKJ ton dw., »glg N v Scheepsbouw f)« Maas te Slikkerveer en toebehoorende aan cje Anon. Soc Beige d'Arement Maritime te Ant- werpen, aan een Nederlandsche reedery verkocht* De stalen motorlogger Jacoba van den heer K* Roeleveld te Scheveningen is onderiiands ver kocht aan de reedery Gebr Kuyt te Katwyk a» Zee die het schip thans onder den naam KW- De 'Gebroeders van IJmuiden aan de tra scherti laa^ deelnemen. EEN NIEUWE RECORDREIS VAN DE EUROPA. Volgens een bericht uit Bremen, heeft d« Europa van den Nordd IJyod op zijn 301 g- van New-York naar Cherbourg een nieuwe record- reis gemaakt. Van het Ambrosekanaall 101 ge noemde Fransche haven heeft de Eur pa den overtocht in 4 dagen 19 uur en o4 minuten ge maakt. Tot heden was de reeordreisduur 4 dagen* 20 uur en 30 minuten. VERWACHT TE ROTTERDAM- RUDNIK 7 v. Venetië. Finisterre FORTUNATO V. Novorossisk p. 9 Pmis.erre. 9.50 ESSEN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 12