ALGEMEEN OVERZICHT. DE DREIGING IN HET VERRE OOSTEN. ZATERDAG 23 APRIL 1932 Coed nieuws uit Cenève HET KANAAL-SCHANDAAL. MOTIE VAN VERTROUWEN IN DE REGEERING. AMERIKA EN DE SCHULDEN. Protocol aan 14 debiteuren- staten DE kasan-kathedraal van LENINGRAD. ROOFOVERVAL TE WARSCHAU. CYCLOON TEISTERT YUCATAN. 200 huizen volkomen verwoest. GRATIE GEWEIGERD. OP HET WESTELIJK FRONT. Granaat ontploft; vier dooden. BRUSSEL, 22 April. (V.D.) Vrijdagmiddag te ongeveer 2 uur heeft op het voormalige Bel- gische frontgebied een ernstige ontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan vier men- schen-1 evens zijn te betreuren. DE DONAU-STATEN. Einde Mei de groote conferentie? DE VLAAMSCHE BEWEGING. Oneenigheid bij de nationalisten. Ward Hermans uitgesloten? Russisch stationschef g rresteerd HEVIGE GEVECHTEN BIJ IMENPO. GAAN DE WAPENS WEER KLETTEREN GODLOOZEN-ACTIE OOK IN ZUID-AMERIKA. Tegenwerking der Katholieken door regeeringen. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCH- LAND. ROOFOVERVAL. HEREENIGINGSBEWEGING IN ORTHODOXE KLOOSTERS. GOEBBELS ERNSTIG ZIEK. EEN AARDIGE RECLAME VOOR ANTWERPEN. SAGOYA TER DOOD VEROORDEELD. In de zitting dei' hoofdcommissie van de ont wapeningsconferentie van gistermorgen waren eoowei de Fransche als de Engelsche minister president aanwezig. De Duitsche rijkskanse lier ontbrak. Reeds kort vóór den aanvang der zitting werd het nieuws bekend, dat er een compro mis gevonden was tusschen de nog gisteren scherp tegenover elkander staande opvattin gen van Frankrijk en Engeland over de af schaffing der zware aanvalswapenen. Bij de opening deelde Henderson mede, dat het Engelsche voorstel gesteund werd door 16 staten, het Roemeensclie tegenvoorstel door 13 staten. Hierna kreeg de Engelsche minister van huitenlandsche zaken, Sir John Simon, het woord, die mededeelde, dat hij de commissie een nieuwe formuleering van zijn voorstel wilde voorleggen. Deze formuleering is een compromis, waar door veel van de principieels beteekenis van bet oorspronkelijke Engelsche voorstel ver. loren gaat. Het aanvankelijk onbeperkte verbod van alle aanvalswapenen vervalt en de door Frank rijk geëischte intemationaliseering van deze bewapeningscategorie wordt als gelijkberech tigd aanvaard. Het nieuwe Engelsche voorstel houdt n.l. In, dat de ontwapeningsconferentie het prin cipe der kwalitatieve ontwapening aanvaardt d.w.z. dathet bezit, of gebruik van bepaalde bewapeningscategorieën of voor alle staten wordt verboden, óf dat deze wapenen door een Internationale overeenkomst worden geïnter nationaliseerd. De nieuwe Engelsche compromis-formulee ring lakt beide mogelijkheden open. Sir John Simon betoogde nadrukkelijk, dat deze formuleering de volledige behandeling van het Fransche voorstel mogelijk maakte. De conferentie diende dan echter terstond éénstemmig hieromtrent haar houding te be palen en derhalve verzocht de Britsche minis ter van huitenlandsche zaken den Roemeen- schen vertegenwoordiger, Titulescu, zijn on dei-dag ingediend tegenvoorstel 46 w m" treikken. Titulescu verhief zich daarop terstond van Zijn zetel en verklaarde, dat, nu het door hem nagestreefde doel was bereikt en de Fransche voorstellen gelijkberechtigd en zonder voorbe houd naast het verbod der aanvalswapenen in behandeling zullen komen, bij zijn tegenvoor stel van Donderdag Introk. Ook twee Zuid-Amerikaansche gede egeer- den volgden het voorbeeld van Titulescu en trokken bun tegenvoorstellen ^'n* Tardieu dankte Titulescu en de kleine Zuid- Amerikaansche staten voor de hulp en sym pathie, die zij tegenover de Fransche weoschen hadden betoond. Het nieuwe voorstel van Simon laat alle wegen open. De conferentie, aldus Tardieu, zal zich in de toekomst, zoowel over het ver bod van aanvalswapenen, waartegen Frankrijk ernstige bezwaren heeft, als over intemationa- liseering van deze wapenen kunnen uitspre ken. De ambassadeur Nadolny verklaarde na mens de Duitsche delegatie het nieuwe En gelsche voorstel te aanvaarden. Hij wilde echter, dat er omtrent het prin cipieels Duitsche standpunt volkomen klaar heid zou bestaan. De kwalitatieve ontwape ning kan niet door intemationaliseering, doch slechts door vernietigng der aanvalswapenen tot werkelijkheid worden gemaakt. Het Duitsche voorbeeld leert, dat vernieti ging van aanvalswapenen practisch zeer goed mogelijk is. De Duitsche delegatie is bereid, alle voor stellen iu den geest van éénstemmigheid, die Tardieu aan de commissie zoozeer heeft aan bevolen, te onderzoeken. De Russische volkscommissaris van huiten landsche zaken, Litwinoff, was de eenige, die verklaring aflegde, waarin op scherpe wijze het karakter van het nieuwe compromis werd gekenschetst als een poging om de zaak uit te steil cm. Het nieuwe Engelsche compromis-voorstel werd hierna door de hoofdcommissie der ont wapeningsconferentie met algem-eene stem men aangenomen. Nadat de compromis-resolutie van sir John Sim-ou, met algemeene stemmen was aange nomen, gng de commissie over tot de kwestie „afschaffing van zekere categorieën". Er ontspon zich een uitgebreide discussie over de vraag, op welke wijze thans het besluit tot verbod of intemationaliseering der aan valswapenen uitgevoerd moest worden. De Britsche minister van huitenlandsche zaken sir John Simon wees op het Amerikaan- scbe voorstel, volgens hetwelk de technische commissie der conferentie terstond een plan voor 'de afschaffing der aanvalswapenen zal uitwerken, doch hij eischte dat de commissie tn de eerste plaats de richtlijnen zou aange ven, die zullen gelden voor het begrip „aan valswa penen". Sir John Simon betoogde, dat reeds in de vredesverdragen bepaalde categorieën van wa pens als bijzonder gevaarlijk gekenschetst wa ren en daarom onder het algemeen verbod vielen. Naar aanleiding van de pogingen van Frankrijk en zijn bondgenooten, om de begrips bepalingen van aanvalswapenen door het op werpen van tal van technische bezwaren en moeilijkheden op de lange baan te schuiven, verklaarde sir John: „Ook al zouden b.v. de grenzen tusschen twee staten niet precies zijn vastgesteld, wij weten toch in elk geval waar de hoofdsteden van elk land liggen. Mis schien is het van wetenschappelijk standpunt moeilijk een olifant te definieeren, maar in de praktijk is het toch van belang te weten, tot welk soort dieren 'n olifant behoort. Wel nu met de aanvalswapenen is het precies een der. De Britsche minister diende ten slotte een resolutie in, welke met verscheiden amende menten van Denemarken en de Vereenigde Staten tenslotte zonder oppositie werd aange nomen. Deze resolutie geeft aan de technische com missies opdracht, de afzonderlijke categorieën van wapenen te land, op zee en in de lucht na te gaan en te onderzoeken, welke wapen soorten een hij zonder offensief karakter heb ben en welke voor de burgerlijke 'bevolking het gevaarlijkst zijn. Daarmede zijn de technische commissies in staat gesteld, onverwijld practisch en arbeid te gaan verrichten. De socialisten willen een parlementair onderzoek. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Donderdagmiddag had de aangekondigde stemming plaats over de moties, ingediend naar aanleiding van de interpellatie-Anseele, tot den minister van openbare werken gericht, over de wijze, waarop de werken van bet vak- Eygeubilsen, van bet Albertkanaal zijn toe gewezen. Men kent uit ons verslag van gis teren de eigenaardige houding der regeering tegen de „Neder lan-dsche" firma Laboremus (Den Breejen-van den Bout) en vóór de „Bel gische" firma Dumon van der Vin. De van Brusselsch katholieke zijde gestelde motie van vertrouwen werd met 99 (katholie ken en liberalen) tegen 69 stemmen (fronters en socialisten) en 11 onthoudingen (diversen) goedgekeurd. Hierdoor werd de afkeurende motie-Anseele van de haan geschoven, waar tegen minister-president Renkin de vertiou- we-nskwes-tie had gesteld. De liberale leider Devèze had zich onthou den, om te kunnen verklaren, dat zijn partij voor de motie van vertrouwen had gestemd, omdat de motie-Anseele te beleedigend was voor de regeering, maar dat die goedkeuring niet wil zeggen, dat zijn partij de handels wijze der regeering in deze aangelegenheid goedkeurt. Voor de regeering-Remkin was dit flus, moreel gesproken, een zeer slechte dag. Over al elders zou een minister, die zich in de positie van den heer van Caeneghem bevond: naar wij meenen, wel afgetreden zijn; bier zagen wij een minister, die zich aan zijn portefeuille vastklampte. Dat Renkin den Nederlanders niet genegen is, zal wel niemand van dit gewezen lid van het fameuse annexionisiten-comité de politique nationale verwonderen. En dat hij in den schoot van zijn regeerimg grage helpers had om de „Nederlandsohe" firma te helpen uit. schakelen, verklaart zi.ch zelf, als men weet, dat de Vlaamsche ministers niets te zeggen hebben en daar naast Renkin tenminste nog twee vrienden van het beruchte comité, in de personen van den minister van kolomen, Crockaert, en den minister van huitenland sche zaken, Hij mans, zetelen. Toen Donderdagnamiddag de uitslag w-n de stemming bekend werd gemaakt, riepen de socialisten: „Leve Coppée". (Renkin was n.l, één der advocaten van dezen leve-raneiei van benzol aan de Dui-tschers). „Leve de Boeren, bond! Leve de knoeierijen!" De socialisten gaven hierna te kennen, dat het in hun bedoeling ligt, om op het houden van een parlementaire enquête aan te dringen. LONDEN, 21 April. (H.N.) In een bericht uit New York wor-d-t bevestigd, dat de Ameri- kaansche regeering een stap bij de Europee- s-che schuldenaarsstaten heeft gedaan,, gelijk reeds onder „Financiën" gemeld, inzake de terugbetaling der oorlogsschiulde-n, waarvoor door bet Hoovermoratorium uitstel is ver leend. Ongeveer 3 weken geleden heeft zij den 14 Europeeschen schuldenaarsstaten een des betreffend protocol toegezonden. Senator Harrison, de led-der der democraten, heeft i-n den senaat er op aangedrongen, dat de inkomsten uit deze -betalingen in de be grooting niet zullen worden geschrapt. Door schrapping zou de indruk gewekt worden, dat men in de Vereenigde Stoten niet meer op de terugbetaling der oorlogsschulden rekent. Aan het feit, dat in de Engelsche begrooting geen posten opgenomen zijn voor de betaling der schadevergoeding en der oo-rlogsschulden, wordt in politieke kringen in Amerika geen groote beteekenis gehecht. Men ziet hierin slechts de opvatting bevestigd, dat Engeland een nieuwe regeling van dit vraagstuk van de conferentie van Lausanne verwacht. Anti-godsdienstig museum. De directeur van bet anti-godsdienstig mu- peum in Leningrad (dat in de voormalige Ka san-kathedraal is ondergebracht), prof. Tan- I! o ga ras verklaarde in pen persconferentie, dat voor dit nieuwe anti-godsdienstige museum een afzonderlijke afdeeling voor Madonnabeel den zal worden ingericht. Het beroemde beeld der „Moeder Gods van Kasan", dat nog, uit den tijd der Russische tsaren, met den gouden dubbelen adelaar is versierd, zal in deze al deeling in het middelpunt staan, als een sym bool van de „tyrannieke heerschappij der tsa ren". De godsdienstige emblemen aan de bui tenmuren der voormalige kathedraal zullen verwijderd worden, evenals het vergulde kruis op den koepel, dat door de roode vlag vervan- geE zal worden. WARSCHAU, 22 April. (R0) De militaire a-ttoohé van het Finsche gezantschap, kolonel Svensson, is heden morgen niet ier van het centraal station door zes bandieten overvallen, een huis binnen gesleurd en beroofd. Een taxichauffeur, die dit zag, baalde on middellijk de politie. De daders konden gear resteerd en de geroofde voorwerpen in veilig heid gebracht worden. NEW-YORK, 22 April (V.D.) Naar uit Merida (Yucuton, een Mexicaansch schier eiland, dat een oppervlakte heeft van 38.500 K.M.2) wordt gemeld, heeft Vrijdag op het schiereiland een cycloon gewoed, welke 200 huizen volkomen verwoestte en de telefoon- en telegraaflijnen vernielde. Het spoorwegstation Tekax werd door den cycloon letterlijk weggevaagd. Behalve de stad Tekax hebben nog drie an dere steden buitengewone schade geleden. De cycloon ging gepaard met een hevigen hagelstorm. In de bekende Tom Mooney-zaak. NEW YORK, 22 April. (V.D.)' Uit Sacramen- to wordt gemeld, dat de gouverneur van Cali- for-nië definitief hee-f-t geweigerd, gratie te verleenen aan Tom Mooney, die reeds 15 jaar als gevangene verblijft in de San Quartin-ge- vangenis, beschuldigd van medeplichtigheid aan den bomaanslag, die in 1916 te San Fran cisco werd gepleegd, waarbij 10 personen wer den gedood en 40 gewond. Naar men weet, is over de gebeele wereld een beweging ontstaan om te protesteeren legen zijn gevangenhouding en die van den arbeiderslelder Billing. Het ongeluk, dat waarschijnlijk te wijten '3 aan onvoorzichtigheid der slachtoffers ge schiedde te Julien bij Langemark. Vier bewoners van Langemark, waaronder twee jongelieden die kortelings uit Amerika waren teruggekeerd, werden door het explo deeren van een Obus, nabij een schuilplaats i» de oude loopgraven, deerlijk verminkt en op slag gedood. Men vermoedt dat de slachtoffers het koperen gedeelte van den obus (een gra naat van zwaar kaliber) hebben willen verwij deren GENEVE, 22 April. (R.O.) Blijkens de tot dusver te Genève tusschen de leidende Euro- peesohe staatslieden gevoerde besprekingen schijnt zich het verdere verloop van de behan deling der Donau-kwestie in groote trekken af te teekenen. Onafhankelijk van de morgen hier beginnen de -besprekingen der financieele experts der vier mogendheden worden Duits c-hland, Frank rijk, Engeland en Italië door het te Londen overeengekomen voorontwerp niet gebonden- Volgens Fransche opvatting moeten de on derhandelingen der groote mogend-heden met een gemeenschappelijk verbek aan d-e Donau- sta-ten om hun standpunt te -bepalen ten op zichte van de opgeworpen kwesties, afgeslo ten worden. Einde Mei zouden dan de vier groote mo gendheden met de Donau-staten, alsmede Po len en Zwitserland, in een conferentie bijeen komen. Onze Antwerpsche oorrespondent meldt: Het is bekend, dat sinds eenigen tijd oneenig heid bestaat in de rangen der Vlaamsche na tionalisten, welke vooral tot uiting is gekomen sedert de indiening van het federalistisch ont werp. In West-Vlaanderen is de groep van den ex- volksvertegenwoordiger van Severen de Vlaamsche Hitlerianen hevig in opstond ge komen tegen de leiding van de nationalistische partij; zij heeft een eigen organisatie in het leven geroepen n.l. het Dietsch nationaal-soli- daristisch verbond en noemen zich de Dinaso's. In de andere streken van Vlaanderen begint de Dinaso eveneens in te vreten. Zoo b.v. in het Mechelsche, waar de „wilde-man" der par tij, Ward Hermans, die reeds verschillende ma len leelijk buiten de lijn liep, in het vaarwater der Dinaso's geraakt is. De Vlaamsoh-nationalistlsche parlementaire groep heeft thanis het volgende besluit geno men: „De Vlaams ch-natiomale parlementaire gToep, na onderzoek van den toestond van het VI.- nationalisme in West-Vlaanderen en in 't ar rondissement Mechelen, verklaart zich eens gezind afkeerig van een beweging, die de zoo gezegde nationale arbeiderssyndicaten (N.A.S.), afhangende van het Dietsch natlonaail solida ristisch verbond, als voorwendsel gebruikt tot verdeelings- en ondermijningiswerk; keurt het uitdrukkelijk af eu beschouwt het voort aan als onvereenigbaar met de tucht der groep, dat in het weekblad van volksvertegenwoordi ger Ward Hermans ,,De Klauwaerts", voor deze zoogenaamde N.A.S. openlijk propaganda wordt gevoerd; stelt den eiscb dat vanwege volksver tegenwoordiger Ward Hermans van deze han delwijze onvoorwaardelijk worde afgezien". War-d Hermans beweert, in tegenstelling met de medede-elingen van sommige bladen, dat de afdeeling Mechelen niets te maken heeft met de Dinaso's. Daartegenover verklaart „De Schelde" bet blad der nationalisten, dat er Wel degelijk een nauw contact bestaat tusschen Hermans en de leiders der Dinaso's. De ver antwoordelijke uitgever van het nieuwe blad ton den heer Ward Hermans ,,De Klauwaert" is tevens leide-r van de Dinaso's. De Vlaamsche parlementaire groep wijst de aamenwerking met dezen af. De heer Hermans, die hoog opgeeft van zijn solidariteit met den beer Lenridan (Nationalistisch volksvertegen woordiger in W.-Vlaanderen), treedt in diens arrondissement op met de propagandisten van v. Severen van de Dinaso's, dus, die Lenridan in West-Vlaanderen bekampen". Daaraan moet een einde komen, zegt het blad, zoo niet, dan zal Hermans, evenals vroe ger reeds met van Severen geschiedde, uit de Partij gezet worden. TOKIO, 22 April (R.O.) Volgens bericht uit Oharbin hebben de Japansohe militaire autori teiten Gresikovsky, stationschef te Imeupo, op d-en OositeJij-ken sector van den Chin-eeschen Oosterspoorweg gearresteerd, nadat hun af doende -gebleken was, dait Gresfcovsky in het geheim met d>e opstandelingen samenwerkte. De sovjet-autoriteiten eis-dhen d-e invrijheid stelling van Gresikovsky. Onderhandelingen over dit conflict zijn aanstaande. Volgeiïs een and-er bericht uit Oharbin ver- keent de hoofd-macht ee-ner Japansohe brigade, die gisteren op een strafexpeditie tegen d-e re bellen uittrok in een precaire positie, daar bandieten den spoorweg in haar rug vernield hebben. De rebellen zij-n feitelijk heer en meester over het Oostelijk deel van den Ohineescben Oosterspoorweg ten Oosten van Ime-n-po en er wordt thans hevig -gevochten. TOKIO 22 April (R.O.) De regeering van Manids.joerije. moet besloten hebben, Wellington Koo, den Ohineescben gedelegeerde bij de enquête-commissie, door den volkenbond naar M-a-ndsjoerije gefzon-den, te doen arre-sie-eren, in dien hij zicb mocht begeven -buiten de spoor wegzone. Hetzelfde geldt voor de an-dere Chi- neezen, d-ïe de comimi-ssle vergezellen. Er wordt nog aan toegevoegd, dat de Mand- sjoe-rijsche regeering zware straffen zal op leggen aan degenen, die inbreuk zouden maken op Mandsjoerije's so-uveneine rechten of den vrede en de rust zouden verstoren. De volkenlbon-decomimissie is intussclhen, vol gens een V. D.Jberiaht in Moeteden aangekomen. TOKIO, 22 April. (V.D.) De Japansohe mi nister van huitenlandsche zaken, Yoshisawa, verklaarde, dat de besluiten van d-e commis sie van 19 nóch als geheel, nóch afzonderlijk gesplitst volgens d-e verschillende punten, voor Japan aanvaardbaar waren. De diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika heb ben zich te Shanghai ervan kunnen overtui gen, dat het Ja-pansche standpunt het juiste was. Van de ronde-tafelconferentie kon op het oogenblik geen sprake meer zijn. In-dien er geen wijziging in den toestênd kwam, zouden de vijandelijkheden weer her vat moeten worden. Naar ICipa uit Buenos Ayres meldt, voeren de godlqozen ook in Zuid-Amerika een ge weldige propaganda, welke, naast het voort- dringen van de Noord-Amerikaansche protes tanten, voor de Katholieken aldaar een nieuw gevaar vormt. Om deze propaganda te bestrijden heeft het episcopaat van Peru een gemeenschappelijken herderlijken brief uitgevaardigd ter verdedi ging van de rechten God-s, Zijn Kerk en het ge zin, waarin de geloovigen op de hoogte worden gesteld met deze nieuwe, het geloof en de so ciale orde omverwerpende stroomiug. In eenige staten hebben de Katholieken een des te heviger strijd te. voeren, omdat ook de regeeringen den godsdienst helpen bestrijden. Onlangs nog he-bben de Katholieke professo ren van Rio de Janeiro bij den leider der voor- loopige Braziliaansche regeering een ernstig protest tegen het bestuur van den staat Sao Paolo Ingediend, in welken staat bet gods dienstonderricht op de openbare scholen verbo den werd. Verscheidene Katholieke liefdadige instel lingen in de hoofdstad hebben de grootste moeite, om haar werkzaamheid te kunnen blij ven voortzetten. De religieuze liefdadigheidsinstellingen wor den overstroomd door noodlijdenden en men wil niemand wegzenden, zonder dat hij zijn soep en brood heeft' ontvangen. In plaats echter, dat deze instellingen eenlgs- zins door de Tegeering werden gesteund, wei gerden de autoriteiten elke subsidie. Wèl werd daarentegen subsidie verleend aanvas- tenavondclu-bs -j Verdere daling. BERLIJN, 21 April. (H.N.) In de eerste helft van April is het aantal werkioozen in Duitsch- land verder gedaald en met 97.000 afgenomen. Op 15 April waren bij de arbeidsbeurzen 5.934.000 werkioozen ingeschreven. Bij de verzekering tegen de werkloosheid is het aantal werkioozen1 kostwinners in d-e eer ste helft van April met 231.000 gedaald tot 1.347.000. Ook bij de laatste crlslssteun ls voor het eerst sedert den tijd van een jaar een ver mindering van het aantal ondersteunden merk baar en wel met 23.000 tot 1.721.000. PARIJS, 22 April. (H.N.) In een voorstad van Marseille beeft gisteren een roofoverval op een Postkantoor plaats gehad. Daar de politie de luciht van dit plan had gekregen, bewaakten 3 -gendarmes het gebouw. De bandieten, 4 in ge tal, wisten tot de kantoorlocaliteiten door te dringen. De gen-darmes snelden toe en er ont stond een vuurgevecht, waarbij 2 gendarmes door de -bandieten neergeschoten werden,.ter wijl de 3e door 2 schoten in den buik zo ern stig gewond werd, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed. Het gelukte den postambtenaren één der roovers, die ook gewond was, -beet te grijpen en aan de politie over te leveren. De overige bandieten wisten in een auto te ontkomen. De talrijke kloosters d-er Russische orthodoxe Kerk, schrijft een correspondent van de „Oer- mania*' zijn alle verdwenen op drie na. Deze drie Magen aan gene zijde van de tegenwoor dige Russische grens, n.l. -het klooster Wialla- mo midden in -h-et Ladogiaimeer op Fi-nsdh grond gebied, het klooster Petsóhory, het grotten- tolooiSter, ten "Westen van het Pelpusmeer op Estila-mdsclh girondig-ebded en h-et kleine nonnen klooster Poedht-iiz, eveneens op Estlandsch grondgebied. Vooral het Petschory-klooster heeft voor h-et orthodox Noorden de -beteekenis van hot be roemde grotitenklooster van Ki-ew en herbergt nog een kleine groep van de orthodoxe Basl- liamen. Toen in 1928 alle bezittingen van dit kloos ter op naatn d-er Est-landsidhe orthodoxen wer den geschreven, ontstemd er een ernstig conflict tusschen d-e EstlandsChe en Russische monni k-en. Het conflict werd nog verscherpt door het fedt, dart de Esrtlaindsiche monniken streven naar een hereenilgimg met Rome. De Russische monniken verzetten zich echter met kracht tegen dit streven. BERLIJN, 22 April. (H.N.) In een vergade ring der nationaal-s-ocialisten, die vanavond In het Sportpaleis werd gehouden, deelde de partijleiding mede, da-t de voorzitter van de Berlij-nsche afdeeling d-er partij, dr. Goebbels, ernstig ziek is. Hij lijdt aan darmvergiftiging.i Zijn temperatuur is -tot 40 graad gestegen. Met een schip het land rond. .y O-nize Anrt-werpecb© correspondent schrijft! De stad Antwerpen heeft een voor Belgie niemw middel aangepakt om reclame te -ma ken voor bare -ha/ven. I-n D-uiitschlan-d werd reeds vroeger door sommige industrieën een stoomschip op wielen rond gezonden om be kendheid te geven aan hare artikel-en; d-e firma van Ma-rcken die de Flandria bezoek-booten op de Schelde exploiteert, heeft thans denzelfden weg gekozen voor een propaganda-rei-s voor de haven van Antwerpen. Zij heeft met den steun van stad en staat op ©en aiute-ohassls een stoomschip gebou-wd van 10 meter lang en 21/a meter breed, met schoorsteen, masten, hutten emz. In de zij wanden zijn vensters woa-rlongs een baud van zichten op de Antwerpsche haven zal worden afgerold. Bij goed weer zullen op het dek, waar ook twee machtige luidsprekers zijn aangebracht filmen betreffende de Amtwerpselhe hoven ge. geven weiden. Door de luidsprekers zal men voordrachten honden over Antwerpen, Het schip op wielen zal gedurende drié maanden België -bereizen en de meeste belang rijke plaatsen aandoen. LONDEN, 22 April. (H.N.) Uit Tokio wordt gemeld, dat Sagoya, die in November 1930 op het station te Tokio een m-oordaanslag op mi nister-president Hamagoetsji pleegde, toen deze in een trein wilde stoppen, ter dood veroor deeld is. Hamagoetsji Is verleden jaar Augustus aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. John Simon en Stimson delibereeren te Genève over een moeilijke kwestie. vqv MAAQ. MET EriöELÖCH VAM M. F. LEAN. Lord Euatace zal Je pogingen, om je plicht te doen, waardeeren. En meer dlan dat. HÜ houdt zooveel van je. Zij had haar betraand gelaat aan mijn horst verbomgc-n, maar nu hief zij het verontwaar digd op. Houdt hij zoo-veel van me? herhaalde zij minachtend. T'oo wa3 het, ja. Maar zijn liefde d'u-urde niet lang. Zeg je dat na zes maanden al? riep ik ulit. Ik vergis mij miert, moeder. Hij geeft niets om me. Iedereen ziet het. Zelfs mijn be dienden zouden het u zeggen, als u over uw waardigheid heenstapte, om hert hun te vra gen. Ik zat als verstomd. Dat hij, hij, mijn kind zoo kon behandelenik kookte van veront waardiging. In Parijs was hij altijd weg met zijn vrienden, ging May voort. Zij weende niet meer, maar haar gelaat diroeg duiMelij-k de sporen van tranen. Ik ko-n het op het laatst niet meer uit houden en drong er op aan, weg te gaan. An ders zou ik alleen zij-n weggegaan. Daarom kwamen wij zoo p.otseling thuis. O May, May! Ween niet, Jieve moeder, u hebt mij te ruggekregen, eindelijk, en heelemaal voor u zelf. Ik weet niiet, of het zoo niet het beste ia Ik zou toch mat gewild hebben, dat een man tusschen ons kwam, moeder. Sn ik hield zoo van hem! liet ik mij la miin smart ontvallen. M-aar, gel-ukkiig voor ons beiden, merkte M,a-y niet op, nnet welk een innigheid ik het zeidje. Dat weet lk, antwoordde zij. U vorndt ham een. en al volmaaktheid, niet w-aar, moe- dar' Nu_ er is niets aan te doen. We zijn bei- hen hed-rogeu uitgekomen, en w-e moeten het nu huaaj. nemen, zooais het is. M-aar als u er niet, was> riep ze uit, terwijl zij zich weer i-n mijn armen wierp, dian weet ik niet. hoe ik het. dragen zo-u. Maar u zult me nooit, nooit verlaten, hè, moed-er? Nooit, nooit, antwoordde ik op vasten toon, terwijl ik haar aan mijn hart drukte. En geen vain beiden schenen wij er aan te denken, dat de vervulling van deze belofte afhing v-an de toestemming van een ander. XVIII. Op -dit oogenblik kwam Lord Eustace bin nen. Hij scheen het niet aangenaam te vinden, o-ns zoo in elkanders armen te ai-en en nog minder bevielen he-m de apoiren van tranen op de wangen zijner jonge vrouw. Ben je niet wel? vroeg hij kortaf. Heel wel) dank je, antwoordde zij op idenzeJfden toon, en heel op mijn genaak. Zou je niet li-e-ver op een stoel gaan zit ten? Ik zit liever op den schoot vain mijn moeder. Mijn zuster gaat juist uit met het rijtuig. Zij had verwacht, dat je meeging. Gelukkig de menetóhen, die niets ver wachten, want zij zullen niet teleurgesteld worden, zei May op luchtige-n toon. Zou je niet liever met Lady Sel-in-a mee gaan, kind? zei ik. D-e ftrissohe lucht zal je de-zen prachtigen mi-dd-ag goed doen. Wilt u ook meegiaan, moeder? Als je dat wilt, lieveling en er p-laats in het rijtuig ia. Plaats genoeg! Kom dan maar mee, want zonder u ga ilk niet, riep -mijn eigenzinnig kind, terwijl ze mij meetrok uit de kamer, zonder aich verde-r met haar echtgenoot te bemoeien. Zij was blijkbaar niet bang voor hem en dat was temnninete één troost. Maar niettemin scheen, mijn arm kind nu meer dan ooit mijn lltafdie en besch-eriming aoodiig te hebben. Op een m-o-rgen kwam het gesprek aan de ontbijttafel op het bezoek, dot Loird en Lady Eustace aan Gentian's Gross zouden brengen. Lord Riversdale en zijn dochter hadden reedls den datum voor hun ver-trek naar Dublin vast gesteld en het jonge paar kon Castle Rivers dus verlaten, wiann-eer het wi-llde. En u, Mr®. Power? vroeg Lord Eustace mij. Ik aarzelde. Ik was vaat vain pl-an geweest, om met hen mee te gaan niaor Gentian's Cross. Moedie gaat met ons mee, niet waar, lie veling? zei May. Ik dacht erover, Miay. Ik weet, dat Lady Power altijd blij is, mij te zien. Natuurlijk I's zij dat. En wat zou u an ders kunnen doen? u denkt toch niet, dat wij u allee-n zouden iat-en? Dat zou niet beleefd zijn, merkte haar man hoffelijk, maar op kouiden toon op. En ik heb iets dergelijks dian ook noodt overwogen. Miaar ik dacht, dat Mirs, Power missohiian in haar eigen woning verwacht werd? Hebt u ai een vaste woonplaats gekozen? vroeg Lord Riiveirsdale. Nu moet ik bekennen, diat ik er heimelijk naar verlangde, om mijn dochter en schoon zoon van mabij gad© te slaan, temeer, daar Lord Eustace vóór zijn huwelijk aan May beloofd had, dat zï] nooit van mij gescheiden zou worden. Daarom had ik aldoor uitgesteld, -een eigen tehuis te kiezen, hoewel ik May ver zekerd had, en ook zelf geloofde, dat eame-n- wonen van twee gezinnen qp den duur niet mogelijk waa. Thans durfde ik er niet goed m-ee aankomen. Er was Iets in Lord Eustace's stem, wat mij daarvan terughield. -Nog niiet, antwoordde Ik op die vraag van den oud-en graaf. Het is moeilijk, daarin een besil-issiing te nemen. -Waar praat u van! riep May op geizagheb- bendien toon. De beslissing is al eeuwen gele den genomen. Moeder gaat bij ons wonen Eustace heeft dat altijd gezegd, vóór we ge trouwd waren. O juist, zed baar schoonvader en gaf zijn aandacht weer aan het ontbijt. Lórd Eus-taoe zei niets en ik voelde mij vreeselijk in de war. Dat was allemaal -onizim, kind, zei ik op luchtigen toon lot May. Ik zal binnenkort een snoezig klein huisje voor mie zelf hebben en mis schien een kaïmer erin voor Eustace en jou. Niets daarvan, antwoordde May. Als u het probeert trap ik het in elkaar. Wees nu niet dwaas, moeder. U weet heel goed, dat ik zonder u niet zo-u kunnen ieve-n en als u van Cas-tl-e Rivers w-eggaat, dan ga ik ook. Dwaze meid! zei ik lachend. Maar Lord E-ustaoe zei nog altijd niets, om de wenschen van zijn vrouw te ondersteunen. Hij stond voor den haard en zag ons vast aan. Ais je klaar bent met schertsen, May, zei hij dan na een poos, wid je m-issóhien wel bepalen, oip welken d-ag we naar Gentian's Cross zullen gaan. Het kan mij niet scheien. Wanneer zul len we gaan, moedie? Jij moet beslissen, zei haar man op vas ten toon. Maar zij wendde zich weer tot mij. Zal de 20-ste u schikken, moeder? Natuurlijk natuurlijk, zei ik haastig, op half fluisterenden toon, daar ik iets onaange naams wilde voorkomen. Vraag mij niet, kind. Ik zal u wèl vragen, antwoordde zij luid. U bent de eerste, met wie rekening moert wor den gehouden. We zulilen op den 20eten gaan, E-ustace, daar dat moeder geie-gen ko-mit, voegde zij erbij. Misschien zal het mij niet schikken, zei hij. Heel goéd, dan gaan we niet. Dat ls -heel gemakkelijk afgedaan. Wil je vanmorgen uit rijden gaan, Selina? G-raag, z-ei Lady Selina. Je kunt de paarden niet hebben, merkte haar broer met gef-ronst voorhoofd op. Waarom niet? vroeg May. Omdat ik ze uitgestuurd heb. Dan zullen we and-ere nemen. Er zijn geen andere. Waar zijn dan de bruine en de grijze? Die zijn niet tot je beschikking. Maar wiaar zijn ze? Dat is mijn zaak. O, het komt er niete op aan. We zullen het wel zonder ze doen, zei May, terwijl wij van tafel opstonden. Zij wist, en ik wist, en wij al-len wisten, dat haar man haar m-e-t opzet dwarsboomde. Zij sprak er met mij niet over, teen wij samen naar boven gingen en dus zei-de ik ook niets. Ik kon niet weigeren, naar haar te luisteren, als zij vol vertrouwen bij mij kwam, om haar hart bij mij u-it te storten, maar ik wilde haar niet aanmoedigen, door haar uit mij zelf te s-preken over de scène, die zoo juist had p-laats E«irg^ Wij namen dus met een kus afscheid, en ik ging, zooals gewoonlijk, een uurtje rus tig lezen. Ik was misschien nog geen half uur met mijn boek bezig geweest, toen ik getrappel hoorde op het kiezel onder mijn venster. Ik stond op, om te kijken, wie het was, en zag tot mijn verbazing May, in donkerblauw costuum, op een groot-en zwarten hengst zoo hard, als ze kon, den rijweg af rennen, gevolgd door een rijknecht o-p een kleine, kasitanje-Jileurige merrie. Ik begreep er uit, dat zij Lord Eustaca tenslotte had overgehaald, om haar toch maar te laten rijden, maar ik vond het vreemd, dart zij mij niet even goeden dag was komen zeggen toen zij naar beneden ging. Ik zag baar na. Wat zat zij elegant te paard! Ik kom. niet na laten, trotsch te zijn op haar jeugd en kracht en schoonheid. Er werd geklopt. Lady Selina veTscheen op den drempel. Haar gelaat was ongewoon bleek, en ik kon dadelijk zien, dat zij beefde. O mrs. Power, riep zij uit, er is beneden zoo'n vreeselijke ruzie gaande, en ik ben zoo geschrokken! Wat is er aan de hand? vroeg ik snel. May! zei ze alleen. Ze 'is juist te paard uitgegaan, antwoordde ik. Ik zag haar den weg afrijden, en verwon derde mij, dat u er niet bij was. Maar Eustace is zoo ontzettend boos. U hoorde, hoe hij haa-r bij het ontbijt verbood, om uit rijden te gaan. en zij liet dat paard voor zich zadelen zonder zich aan zijn verbod te «toren. En het is zoo'n gevaarlijk beest, mrs. Power. Eustace zegt, dat geen vrouw daar veiii-g op kan rijden. Ze zal er afgewor pen worden, dat is zeker, en hij heeft den knecht, die het dier gezadeld heeft, ontslagen, en hij is zoo vreeselijk aan het tieren over het heele geval. O, mrs. Power, als u eens met hem sprak? Ik had Alleen verstaan; gevaarlijk. Is het paaird werkelijk niet bet-rouw- baar? vroeg ik, met bevende lippen, of zegt uw broer dat, omdat hij boos is? Neen, h-et is werkelijk een vreeselijk dief, zelfs voor mannen, mrs. Power, en de knecht zegt, dat hij Lady Eustace zelf gewaarschuwd heeft. Maar zij wilde op dat dier rij tl en *tj dreigde den man met ontslag, als hij bet paard niet zadelde. En nu heeft Eustace den armen kerel ontslagen. (Wordt yervolgdj. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9