n groot vaderlander werd Van een vreemdeling die DE VADER VAN HET JONGE JAPAN. OPGRAVINGEN TE KORINTHE. I JONKHEER PHILIPP FRANZ VON SIEBOLD. De onderscheidingsteekenen, die aan von Siebold tijdens zijn teven iverden toe JONKHEER PHILIPP FRANZ militaire hospitalen in Oost-Indië. Door gouver neur van der Capellen werd hij ingedeeld bij het 5e artillerie-regiment in Weltevreden. Gedurende de Napoleontische oorlogen was geen enkel Hollandsch schip van Batavia naar Japan gevaren en de op Decima wonende Hollanders, die alles van Japan moesten betrek ken, hadden zich langzaam geheel aan de levenswijze der Japanners aangepast. In 1817 zond Nederland een gezantschap naar den sjogoen en voortaan ging er ieder jaar een schip van Batavia naar Decima. Toen kolonel de Sturler benoemd werd tot hoofd van de Nederlandsche factorij, scheepte von Siebold, op voorstel van den gouverneur- generaal, zich met eerstgenoemde in en op 8 Augustus 1023 wierp „De drie Gezusters" 't anker uit in Nagasaki en betrad von Siebold voor het eerst Japanschen bodem. De Hollanders te Decima maakten op von Siebold geen erg gunstigen indruk. Zij waren wat oud-modisch en handhaafden de omgangs vormen van een eeuw, die voorbij was. Toch was het conservatisme van die geïsoleerde kolo nie wel te begrijpen, dunkt ons. Von Siebold was 28 Jaren oud, toen hij In Japan aankwam. Hij bezat groote kennis op het gebied der natuurwetenschappen, anthropo logic, ethnologic en geographic. Hij bezat een scherpe opmerkingsgave en had een groot gemak om vreemde talen te leeren. Spoedig kende hij goed Hollandsch en ook het Japansch kon hij weldra lezen en schrijven. Door twee gedachten werd von Siebold bij zijn arbeid geleld. Ten eerste: het bevorderen van de belangen van Nederland, en ten tweede: het verrijken der wetenschap met de kennis van Japan. 1 Lijkt het op het eerste ge zicht vreemd, dat van Siebold - J zich zooveel moeite geeft om Nederland te bevoordeelen, bij ifeMI eenlg nadenken is dat toch wel verklaarbaar. ,Hij was een avontuurlijke geest vol durf en volharding. Moest hij zich dan niet aangetrokken voelen jfc, >V, tot dat kleine volk, dat de VW* wereld had bevaren en ver overingen gemaakt in de verst afgelegen streken, dank juist aan die eigenschappen, die bij hem zoo sterk ontwikkeld waren Reeds spoedig begon von Siebold geneeskundige prac- 11 tijk uit te oefenen en ook aan weetgierige Japanners les 'W te geven in de chirurgie. Hij mocht dit zelfs doen te Nagasaki in het huis van een Japanner. Tegelijkertijd be- gon von Siebold 'n botanische verzameling aan te leggen en door den omgang met jonge Japanners de inheem- sche zeden en gewoonten te bestudeeren. In 1824 reeds liet hij uit Japan een theestruik over brengen naar Java, waarbij J hij omstandig aangaf, hoe uit J| het zaad nieuwe planten kon- /fgj den gewonnen worden. Te ÊÊm Buitenzorg geschiedde dat met groote zorg. Hoewel men eerst bijna twintig jaren later na iffi het verblijf van Jacobson te Canton op Java met de thee- Boven a cultuur in den eigenlijken zin graphie i van herbouw begon, moet toch J(l ch, von Siebold worden beschouwd als de eerste die de mogelijk- afgietsel i heid zag om de theestruik op Hortus o Java te vermenigvuldigen. De Japansche kringen ston den voor den Europeaan niet open. Om zich tot die kringen toegang te verschaffen, huwde von Siebold met een Japansche vrouw, Otaki Sonoku. In 1927 werd hun een dochtertje ge boren, O Ine. Zij werd later een beroemd ver loskundig® en bewees haar volk groote diensten. Von Siebold wilde verder in Japan door dringen. Het gezantschap uit Decima, dat vol gens gewoonte den sjogoen te Tokio ging hul digen, bood hem hiertoe gelegenheid. Zijn reis Was een triomftocht. De roep van den grooten geneesheer was door 't gansche land gegaan en als een redder werd hij begroet. Toen von Siebold in de hoofdstad aankwam, werd hij verwelkomd door de grootste Japan- Bij gelegenheid van de Von Siebold Tentoonstelling te Leiden van S tot 8 Mei en de onthulling van zijn monu ment in den Leidschen Hortus wijden wij deze pagina aan de nagedachtenis van een by velen onbekenden vreem deling, die vaderlander werd. Hij bewees Japan en Nederland, ja de geheele wereld, groote diensten. Van de vroegste tijden af is Japan geregeerd door keizers, die eikander in onafgebroken lijn tot op heden toe opvolgden. Nimmer is het keizerschap onderbroken en -het is met Japan samengegroeid op een wijze, die eenig is in de historie. De eerste mikado was een zoon der goden en van hen ontving hij het land, zoo is de overtuiging der Japanners. De keizer, die nu, meer dan 2000 jaren later, regeert, door meer dan 120 voorvaderen met den stamvader verbonden, is in de oogen der Japanners dan ook in den vollen zin van het woord landsheer. Nauwe religieuse banden binden hem met zijn volk. Van de oude geschiedenis van Japan stippen wij slechts aan, dat de leer van Confucius even als die van Boedka vóór de Vie eeuw werd Ingevoerd en dat de Chineeeche beschaving door Japan werd aangenomen. Tot de Xllde eeuw bloeide de Japansche cultuur; kunsten en wetenschappen werden beoefend; groote hlblio- tbeken en universiteiten werden opgericht; Doosje voor preciosa. VersSiebold). Uit Palaia Korinthos deelt ons Prof. dr. F. J. de Waele mee: De onderzoekingen van het voorjaar in het gebied der oude stad Korinthe brachten ver rassende bijzonderheden aan het licht en ver meerderden onze kennis der antieke stad op aanzienlijke wijze. Het heele verloop van den Westtelijken stadsmuur kon vastgesteld worden Sporen van heiligdommen werden bij dezen muur gevonden, maar nader onderzoek wordtj hier vereischt. In het midden van de stad werd een nieuwa Romeinsehe Thermen/bouw ontdekt en vrijge- legd en bij de werkzaamheden aan hat-nieuwa Museum werd een overgroot gedeelte van da architectuur van een nog niet geidentificeerden Romeinechen tempel gevonden. De opgravingen aan het heiligdom van den heelgod Asklepios werden voltooid en nieuwa vondsten hebben de reeds verkregen resulta ten bevestigd. Een nieuwe mijlpaal in de ken nis der topographie is het ontdekken en bloot leggen van de Lerna-bron, vlak naast het As- klepiein. Door Pausanius wordt deze bron beschreven als een soort belvedère met steenen banken en zuilen Tondom, „waar de bezoekers zich kwamen verfrisschen in de warme zomer dagen". Bron, steenen banken en zuilen werden teruggevonden, grootendeels begtraven onder een Byzantijnse!) kerkhof en een Byzantijnscbj kerkje uit de middeleeuwen. Ph. Fr. von Siebold, naar een grav het Ethnographisch museum, Mogami Tok'nai, bekend Japansch geogra- ficus, een der medewerkers van von i Siebold. J Hij werd geboren op 17 Februari 1796 te Würzburg, waar zijn vader hoogleeraar was In de chirurgie. De von Slebolds hadden een ge- vestigden naam op wetenschappelijk gebied. Reeds in 1820 promoveerde Philipp TOn Siebold op een dissertatie tot dr. med. Ofschoon hem In Dultschland een schitterende loopbaan wachtte, trok hij naar Nederland. Hij wilde naar de tropen. Na eenigen tijd lijfarts te zijn geweest van "Willem I, werd von Siebold iu 1823 benoemd Sat efftcier van gezondheid le kla§ voor de Vit dé verzameling van von Siebold in het Ethnogr, museum, 'n Japansch kunstwerk. sche geleerden en door verschillende vorsten. Het gezelschap kwum dag aan dag bij hem. Hij kreeg de prachtigste geschenken en zijn kennis groeide met den dag door omgang met mannen als de arts Komori, de botanicus Ito, en anderen. Hij had een jongen teekenaar mee genomen, die honderden afbeeldingen voor hem vervaardigde vau alles wat belangrijk, jvaa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9