OORZAKEN DER WERELD CRISIS. VLEESCH-CONTINGENTEERING IN DE TWEEDE KAMER. VRIJDAG 29 APRIL 1932 ProfAalberses rede op de I. A- C CHRISTELIJK OPTIMISME. textielgoeDeren. staking voorkomen. VERDEDIGD DOOR MINISTER VERSCHUUR. De Denen 'gekalmeerd JUFFROUW BON IN VERZET TEGEN VONNIS. De vischafslag verstoorde de orde. Verzet verworpen. Voorbarig bericht. NATIONAAL CRISIS-COMITE. HET MUSEUM-SCHEURLEER. COMMUNISTEN UITEENGEJAAGD. DOOVE MAN DOOR TRAM GEGREPEN. HET GEVONDEN KINDERLIJKJE. VAN DE TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. heeiit I.A.C. Gelijk vrij reedB eerdter meldden* de Nederlandsche gedelegeerde op de prof. Aalberse Zaterdag te Genève zijn eerste Tede gehouden, welke sterk de aandacht van de verschillendedelegaties trok. Na den kor ten inhoud welken wij reeds gaven, laten wij hier den volledigen tekst volgen, in de over tuiging. dat het echt-katholiek betoog van on zen gedelegeerde in ons land evenveel inte resse zal wekken als in het internationale en zeer gemengde milieu van Genève. „Mijnheer de president, dames en heeren, met «enige aarzeling bestijg ik de tribune, waar mijn voorganger, mgr. Nolens, met wien ik ruim dertig jaren in innige vriendschap ver bonden was, zoo dikwijls gesproken heeft. Bij deze gelegenheid gevoel ik de behoefte, eenige eenvoudige woorden, maar toch woorden die uit het diepet van mijn hart komen, te richten tot den directeur, om hem namens al mijn hier aanwezige landgenooten, en ik durf wel zeggen, ook van mijn landgenooten, die hier niet aanwezig zijn, te danken voor de bewogen en waarlijk ontroerende woorden, waarmede hij dezen staatsman heeft herdacht, die tege lijkertijd een fijn jurist, een goed economist en een groot socioloog was. Ik weet, dat mgr. Nolens voor u, mijnheer de directeur, steeds een toegenegen vriend is ge weest. Wat -mij betreft, Ik gevoel mij verre van in staat, mgr. Nolens zoowel op de conferentie als bij u te vervangen. Toch hoop ik, dat u mij iets zult willen geven van de groote vriend schap, die u hem gegeven hebt. Ik heb uw rapport gelezen met een oprechte bewondering en, veroorloof mij het te zeggen, met een bijna volkomen instemming. Naar mijn meening is het een meesterwerk van samenstel ling, een synthetisch overzicht van de grootste en moeilijkste economische en sociale kwesties van onzen tijd. Ik weet, dat er personen zijn, die het vraag stuk zeer eenvoudig achten. Zij zeggen: het kapitalisme en wat men onder het kapita lisme verstaat is niet altijd even duidelijk het kapitalisme is de oorzaak van heel deze wereldcrisis. De kapitalisten moeten ons dus van al haar gevolgen bevrijden. Zij, die zoo Tedeneeren begrijpen nauwelijks het onderling verband der verschillende factoren, die tezamen deze crisis hebben doen ontstaan. Toch is het, wanneer men de middelen om haar te verhel pen Wil bestudeeren, van zeer groot belang, de voornaamste oorzaken ervan te leeren kennen Het is in zekere mate onjuist te zeggen, dat de tegenwoordige crisis uitsluitend moet worden toegeschreven aan het kapitaalverlies en aan. de algemeene verarming der volkeren, daar dit verlies en deze. verarming zelf de gevolgen van den wereldoorlog zijn. Wat ons het meest in deze crisis frappeert, is de enorme en algemeene daling der grondstof fen en een aanzienlijk verhoogde productie. Moet men nu zeggen, dat overproductie de ware oorzaak der crisis is? Men zou even goed kun nen zeggen dat het 't te geringe verbruik of lie ver nog de verlaging van de koopkracht is Indien echter de stelling blijft gelden dat de koopwaren met koopwaren betaald worden en als het waar is, dat de totale productie in de laatste jaren sterk is toegenomen, is het in het geheel niet juist te zeggen, fat de koopkracht over het algemeen verminderd is. Er schijnt slechts een wanverhouding te bestaan In de productie en een belemmering iu de uitwisse ling van goederen, welke de oorzaken hiervan dan ook mogen zijn. De toenemende productie is niet meer in overeenstemming met het ruil verkeer. Daarom is de ware oorzaak van de crisis veeleer gelegen in een samenstel van verschijnselen, waarvan de moeilijkheid van aanpassing aan de gevolgen van den techni- schen vooruitgang de voornaamste is. Wat zien wij thans? In alle landen tracht men een einde te maken aan de prijsdaling door verhoogde douane-tarieven, invoerverboden en beperkingen en contingenteeringen. Ieder land verwijdert zich meer en meer van den vrijen we- •reldhandel. De door de verhooging der productie vermeerderde koopkracht der volken wordt al dus kunstmatig verminderd, want koopkracht beteekent rullkracht. De werkloosheid neemt toe: de voorraden worden iederen dag aanzien lijker en de structuur van het economische systeem wordt hierdoor aan het wankelen ge bracht Ziedaar het economisch aspect van het vraagstuk. Toch is er tiog een ander aspect, van de cri sis, het sociale aspect, dat ons een nog diepere oorzaak openbaart, ik bedoel 't individualisme Dit vertoont zich soms in een collectieven vorm m.l. individualisme van groepen, klassen en staten. Een harmonische samenwerking van kapitaal en arbeid in een goed gevestigde organisatie van ondernemingen is noodzakelijk. Eveneens een samenwerking tusschen de volkeren. Maar de christe-lijk-sociale geest ontbreekt, niet al leen onder de individuen, maar ook onder de volkeren. Wat wij noodig hebben, is bijgevolg sociale reconstructie, reconstructie van de so ciale orde, gebaseerd op de rechtvaardigheid Hier stooten wij echter op een andere moei lijkheid, n.l. op deze, dat het economisch leven zich reeds veel meer ontwikkeld heeft dan het juridische en politieke leven. De stedelijke eco nomie der Middeleeuwen was geheel en al aan gepast aan de kleine ondernemingen van dien tijd en aan het plaatselijk karakter van den handel. De territoriale staten van de XVIIe en XVIIIe eeuw waren aangepast aan de nationale sociale economie van dien tijd en aan een nog weinig ontwikkelden Internationalen handel maar de tegenwoordige wereldeconomie heeft eens en vooral den graad van juridische en po litieke ontwikkeling overschreden. Vooral wegens de ontwikkeling van de tech niek toegepast op de vervoermiddelen, is deze economie niet meer in overeenstemming met de tegenwoordige juridische en economische struc tuur. De organisatie der staten heeft nog geen wereldkarakter bereikt. Weliswaar wint overal steeds meer de opinie veld, dat de economische reconstructie slechts mogelijk is door een samenwerking van alle landen. Hoewel de Internationale solidariteit der volkeren zich op steeds evidenter wijze open baart, zijn de geëigende juridische vormen nog niet gevonden. Integendeel een geheel en al gebrekkige handelspolitiek belemmert deze ge zonde ontwikkeling. Ziedaar in het algemeen mijn meening over de crisis, haar oorzaken en haar oplossing. Hoe beknopt zij ook is, zij wijst er toch op," dat in haar -groote lijnen mijn opvatting beantwoordt aan de gedaohte van den opsteller van het rap port. Op één punt echteir schijnt mij het rap port niet volkomen duidelijk toe. Ik denk hier aan de kwestie van de veertig-urige arbeids week. In de uiteenzetting van deze kwestie ont breken twee dingen, eenerzijds de aanwijzing, dat de algemeene toepassing van de veertig urige werkweek zeker onmogelijk zal zijn om redenen van technlschen en economischen aard, anderzijds de vermelding van de betrekking, die er moet bestaan tusschen dezen vermin derden arbeidsduur en het weekloon. Ik heb den indruk, dat vele arbeiders de veertig-uren- week wenschen met behoud van het salaris van een 48-urige arbeidsweek. Dat beteekent prac- tisch een vermeerdering van de productiekos ten en bijgevolg niet een vermindering, maar integendeel een vermeerdering van de werk loosheid. Ik hoop dat de directeur zoo goed zal zijn, mij omtrent deze twee punten opheldering te geven. Tenslotte zij het mij geoorloofd, hier in het centrum der internationale beweging te her halen, wat ik in de maand November van 1931 in het Nederlandsche parlement gezegd heb. Ik doe een beroep op allen, op werkgevers en werknemers, op de volkeren van alle doelen der wereld, om onze krachten te vereenigen. Het is de tijd. niet meer voor klassenstrijd, partijtwist en afgunst tusschen de volkeren. Zeker, wij moeten ons hoeden voor een over dreven pessimisme. Alleen is ons geoorloofd een optimisme, dat gebaseerd is op de heilige gedachte, dat wij, als wij allen, werknemers en werkgevers, volken en staten, met een oprecht geweten doen wat In ons vermogen ligt, mogen vertrouwen, dat God ons zal helpen. Dit optimisme is gewettigd daar het zich baseert op den eenig waarlijk- onwankelbaren grondslag, n.-l. het geloof en het vertrouwen in de Almacht en de Liefde van God". SCHELDE-RIJNKANAAL EN R. K. STAATSPARTIJ. Het plan-van Konijnenburg als punt van het werkprogram. De R. K. Rij'kflkdeskri ng .organisatie Tilburg besloot in haar te Breda gelhouden vergadering tot het bestuur der R. K. Staatspartij het ver zoek te richten de noodige maatregelen te treffen, opdat de Partijraad der R. K. Staats partij zoo spoedig mogelijk In de gelegenheid worde gesteld, om te vernemen, welke eminente landsbelangen gediend worden door verwezen lijking op Nedertandsoh initiatief, van een nieuwe verbinding tusöohen Schelde en Rijn, volgens het plan van ir. E. van Konijnenburg. De kieskring-organisatie beeft nu een adres gericht tot het Partij bestuur, meldt bet ,,D. v. N.-Br.", waarin ze verklaart de hoop tie koesteren, dat de verwezenlijking van het z.sr Eendradhjtiskonaal, van Dtotetaas tot Bath, in ®en open zeehaven aan den BraJbantsdhen wal eindigend, tot een punt van het werkprogram <^'er R. K. Staatspartij voor de eerstvolgende verkiezingen van lieden der Stateu-Generaal zal worden verklaard. ZILVEREN BESTAANSFEEST R. K. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL ,.ST. PAULUS", Bondsvergadering te Amsterdam. Gisterenmiddag om twee uur is in het Corne lius Broerehuis te Amsterdam de bondsvergade ring van den R.K. Bond van Overheidsperso neel ,,St. Paulus" bangevangen onder leiding van den heer L. F. Guit. Zooals bekend viel deze bondsvergadering samen met het zilveren bestaansfeest van „St. Paulus". Dank zij een fraaie bloemenversiering bood de vergaderzaal een feestelijken aanblik. De drukbezochte bijeenkomst werd o.m, bijgewoond door den bondsadviseu-r, den zeereerw. heer J. G. Jansen, pastoor te 's-Gravenhage, en de heeren A. C. de Bruyn, voorzitter van het R-K. Werkliedenverbond, en Wolf, vertegenwoordi ger van het hoofdbestuur van den Christel, bond van overheidspersoneel. Nadat alle aanwezigen gezamenlijk het bondslied hadden gezongen, sprak de voorzitter de heer L. F. Guit, zijn openingsrede uit. Rede van den voorzitter. Na het overleden bandsbestuurslid den heer Tuns te hebben herdacht vervolgde spr. zijn rede aldus: De algemeene economische toestanden in en buitten Europa en bijzonder in Nederland heb ben ertoe geleid dat de geheele arbeidersklasse te kampen heeft met een tegenspoed als nooit gekend. De algemeene afbraak van het groote sooiale werk, dat na zoo moeizaam en jaren- langen strijd tot stand kwam, is voor sommi gen blijkbaar het eenig verlangen. Ook het overheidspersoneel krijgt er den laatsten tijd duchtig van langs. Toen de regeering tot crisismaatregelen moest overgaan, zocht zij op de eerste plaats haar heil in het verlagen der reeds verlaagde salarissen van het rijkspersoneel. De Kamer meerderheid, waaronder alle katholieke Ka merleden, gaf aan dien maatregel haar fiat. Sommige leden" hebben daaraan slechts mede gewerkt om bijzondere omstandigheden. Voor hen geldt nog de overtuiging, dat de salaris verlaging voor het rijkspersoneel van dien aard en was, dat zij slechts ten gevolge kon heb ben, dat op kleeding en voeding nog meer moest worden bezuinigd. Zoo beschouwd is er in deze verlaging op zichzelf niet veel rechtvaardigs te vinden. Toen kwam het Kortingswetje. Wij bespre ken hier niet de bijzondere manier waarop deze wet in de Kamer werd aangenomen en welke kamerleden er het onaannemelijke van hebben aangetoond en er toch voorstemden, maar wel kan worden geconstateerd dat het Kortings wetje voor alle groote gemeenten en de pro vinciën een door de regeering opgelegde sala risverlaging tengevolge heeft. Toepassing van de wet beteekent niet geld in de rijkaschatkist maar wel een extraheffing alleen op overheid», personeel toegepast. Door den bond is alles in het werk gesteld om de korting zoo weinig mogelijk op de minst gesalarieerd en te doen drukken. In tal van Plaatsen is het gelukt een progressieve heffing tot stand te brengen. De komende tijd zal voor het overheiüsper soneel geen gunstige zijn. Er zullen in som- mige gevallen gemotiveerde en in andere geval len ongemotiveerde aanvallen worden gedaan op loon en rechtspositie. De hond is bereid daar waar gemotiveerd wordt en In georgani seerd overleg over vermindering van positie wordt onderhandeld, zijn medewerking te ver- leenen. Dat de bond het vertrouwen geniet van het katholiek gemeentepersonee! en rijkspersoneel, blijkt uit het feit dat het ledental gestegen is tot 6485. Spr. bracht dank aan de bondsbe- stuurders, die buitengewoon veel arbeid hebben verricht in belang van den bond en die door de huidige tijdsomstandigheden hun taak zeer verzwaard zien. Spr. hoopte dat de A.R.K.A. en het postper- soneel zich spoedig zouden aansluiten bij het R.K Werkliedenverbond opdat binnenkort „St. Paulus" niet meer de eenige organisatie van overheidspersoneel zal zijn, die deel uitmaakt van de Nederlandsche R.K. arbeidersbeweging. Er is hij deze viering van het 25-jarig be staansfeest van den bond reden tot groote dank baarheid omdat „St. Paulus" zich mede dank zij een succesvolle propaganda, een rotsvaste plaats heeft veroverd in de Nederlandsche vakbeweging. Tenslotte deed spr. een krachtig beroep op de medewerking der leden, om den bond ook in de toekomst groot en sterk te maken. Na deze rede werd het bondsbestuur voor zijn beleid gedechargeerd. Het jaarverslag van den penningmeester werd goedgekeurd en eveneens hechtte de vergade ring na eenige discussie haar goedkeuring aan de begirooting voor 1932. Hierna werd de vergadering geschorst. De ruïne van den bekenden „Römerturm" te Neuss bij Keulen, die Woensdag instortte. verlenging CONTINGENTEERING De vastgestelde percentages. Naar wjj vernemen zal een dezer dagen een Kon. Besluit afkomen, waarbij de contingen ten ring van textlelgoederen verlengd wordt. De percentages worden als volgt vastge steld: TOOr wollen en halfwollen stoffen 65 pet., gerekend op een basis van den gemiddel den Invoer van j^ran 1929, 1930 m 1931. voor tricotgoederen 70 pot., gerekend op een basis van den gemiddelden invoer in de jaren 1929 en 1930; voor oonfeotiegoederen 62% pet., gerekend op een basis van den gemiddel den invoer in de jaren 1929, 1930 en 1931 en voor rU'bberconfeet ie 75 pot., gerekend op een basis van den gemiddelden invoer in de jaren 1930 en 1931. Deze contingenten aijn van kracht voor het tijdvak van 1 Februari 1932 tot 1 Februari 1933. PASTOOR C- SNOEYS De Zeereerw. heer C. J. Snoeys, pastoor te Neerkant is door een beroerte getroffen en van de H.H. Sacramenten der Stervenden voor zien GOUDEN JUBILA 17 Mei a.s. hoopt de Weleerw. Pater Rober- tus O.C.R. (C. van Lent) den dag te herden ken, waarop hij voor 50 jaar het kloosterkleed ontving. P. N. STRYKERS t In den ouderdom van 80 jaar is te Urmond i overleden oud-burgemeester p. N, Strykers. t' De heer Guit treedt af als Kamerlid. Des avonds ging de bondsvergadering In comité-generaal. Omtrent deze huishoudelijke zitting werd ons door den tweeden voorzitter van den band den heer H. A. Vu- link medegedeeld, dat de bondsvergar dering met alge meene stemmen be sloot, de functie van dagelijksch bondsibe- stuurder met het Kamerlidmaatschap onvereenigbaar te achten. De heer Guit, de leiding der verga dering hervattende, zeide, dart hij de waag „Binnenhof of St. Paulus?" zeker zou beantwoorden meit te kiezen voor St. Paulus. Na deze verklaring bood de afgevaardigde van de afd. Rotterdam namens alle afgevaar digden ter bondsvergadering aanwezig den heer Guit een bloemenmand aan, terwijl de verga dering door een stormachtige ovatie haar in stemming hiermede betoonde. Hieruit bleek dus, dat de heer Guit zal be danken voor zijn functie van lid der Tweede Kamer. Omtrent het tijdstip waarop hij dit zal doen, staat echter nog niets vast. L. F, Guit. Mr. H. F. W- DUBOIS t- In den ouderdom van 87 jaren is te Hil versum overleden mr. H. F. W. Dubois, oud notaris te Utrecht en oud-lid van den gemeen teraad aldaar. Nadat de arbeiders van de beenzwartfabriek P. Smit en Zn. te Utrecht Woensdagavond hadden vergaderd, is besloten een loonsverla ging te accepteeren van 6 pet., zooals dit door de directie was voorgesteld, nadat de eerste voqrgtoUeu sag dic#etie waren verworpen. WAT HET VOORNAAMSTE WAS Anderhalf uur lang heeft Minister Verschuur in een rede, welke er naar vorm en inhoud mocht wezen, zijn eerste contingenteeringswet verdedigd Indien de uitslag van deze rede kan worden beschouwd als een voorteeken van 'de stemming, welke de overgroo. te meerderheid der Kamer bezielt, dan is Minister Ver schuur er in ge slaagd met één Hin ken slag de misver standen over de contingenteering uit den weg te rui men. Dat deze misver standen soms op tastbare onwaarhe den berusten, soms Minister Verschuur, op falikante becij feringen en een enkele maal ook op erger dan misleidende be weringen, heeft de Minister glashelder aange toond. Men kan bemerken, dat het er Z. Exc. om te doeD was met onbillijke bejegeningen af te rekenen en één dergenen, die met een verlegen lachje een knock out in ontvangst had te nemen, was dr. v. d. Waerden, wiens boosaardig artikel in de socialistische pers ook aan de linkerzijde beweging wekte en waarvan de heer IJzerman zichzelf maar gauw los maakte. Het ware ons liever geweest, in dien ook dr. v. d. Waerden ridderlijk zijn onge lijk had eirkend. De Minister heeft niet onduidelijk gezegd, dat hij ook andere idealen had dan contingen- teeringsbesluiten af te kondigen. Tallooze aan vragen worden afgewezen, welke inkomen bij de commissie van voorbereiding, welke de Mi nister terecht gehuldigd heeft voor haar even moeilijk als verantwoordelijk werk. Haar be moeienis strekt zich uit over landbouw en in dustrie dat de laatste er in veel gevallen ook alles behalve rooskleurig voorstaat, heeft de Minister zeer ernstig gezegd en zij neemt bij haar hearings een zeer ruim standpunt ln. De contingenteering is een defensief wapen, dat met de noodige omzichtigheid wordt ge bruikt. Zij geschiedt niet onder het geschal der bazuinen, maar als de invoer van een be paald product door beperking wordt getroffen, danhoudt de regeering ook de hand aan het eens genomen besluit. Boter en schoenen b.v. worden voor 100 pCt. gecontingenteerd. Maar dat wil natuurlijk weer niet zeggen, dat alle invoer bijkans is of wordt stopgezet. Hoe be lachelijk er in dit opzicht overdreven wordt, bewijzen de nuchtere cijfers. In totaal is slechts 0.16 pet. van het gewicht en 4.4 pet. van de waarde van den totalen jaarlijksehen invoer gecontingenteerd. En het nu verruimde vleeschinvoer-contingent beteekent niet, zooals de heer Braat beweerde, dat dit zou neerkomen op 400 koeien meer per week of 6% millioen kilo vleesch, maar op 133 koeien en 2 millioen kilo. Men ziet, dat men met de cijfers, welke van verschillende kanten geproduceerd wotden, nog al voorzichtig moet zijn evenals met de beweringen van hen, die lustig vertellen, dat zij geen kans kregen hun belangen te bepleiten. In één door den heer Snoeck Henkemans met name genoemd en dus onmiddellijk te contra leeren geval, bleek het tegenovergestelde! Terecht beeft de Minister gevraagd, dat degenen, die met zulk hartzeer vervuld waren voor de droefenis, welke andere landen bezielt over de beperking van hun export, hun mede- doogen misschien ook een weinig konden aan wenden voor eigen land, dat ook om zijn be staan, zijn werkgelegenheid, zijn nationale leven moet denken. En Z. Exc. heeft tegelij kertijd de voorstanders van ruimer contingen teering gevraagd toch eens even af te wachten wat de resultaten na eenigen tijd van door werking zouden zijn. Dit beroep had eerst doovemansooren ge vonden bij baron van Voorst tot Voorst en dr. Lovink, die beiden verder gaande beperking van den invoer van Deensch vleesch wensch- ten. Maar toen de Minister, die voor deze me dedeling het psychologisch juiste oogenblik wist af te wachten, vertelde, dat de sfeer met Denemarken nu weer veel beter was; dat de Deensche regeering zelf haar uitvoer wilde vastbinden aan concenten, zoodat deze ons minder wild zou overstro'imen en dat er nu ook uitzicht was op een betere deviezemrege- ling te Kopenhagen, zoodat daarvan geen pro- tectionnistisch misbruik meer zal worden ge maakt tegen ons land, trokken beide heeren hun amendementen in en ademde de Kamer ruimer. Zij heeft de eerste contingenteeringswet met Men meldt ons uit Amsterdam: Op 7 April werd juffrouw Bon, colportrice van anti-katholieke lectuur door den kanton rechter veroordeeld tot een maximumstraf van 25 boete wegens het verstoren van de open bare orde op de Noordermarkt. Tegen deze straf was juffrouw Bon in verzet gekomen en zoo stond zij gisterochtend opnieuw voor den kantonrechter. Deze vroeg juffrouw Bon waar om zij in verzet was gekomen; vond zij de opgelegde boete te hoog? Natuurlijk Vind ik die te hoog, zei juffrouw Bon. Maar het is ook niet waar dat ik de openbare orde verstoord heb, tenminste niet op het oogenblik waarop ik bekeurd werd. Dat is het hem juist, ziet u. Kantonrechter: Maar vindt u dan niet dat u schrikkelijk veel opschudding gemaakt hebt? Juffrouw Bon, op heel vriendelijken toon: Ja, dat doen de katholieken, maar wij niet Die katholieken zijn toen met dat geval in de Dapperstraat toch ook bekeurd. De kantonrechter bracht juffrouw Bon aan het verstand; dat het daar nu niet over ging, maar dat het nu om de opschudding op de Noor dermarkt te doen was. Welnu dan, zei juffrouw Bon, ae situatie is heel anders en zij begon onder een vloed van woorden te vertellen, hoe het geval zich dan wel zou hebben afgespeeld. Zij was heel vredig 50 tegen 12 stemmen aangenomen. Deze twaalf I ^et colporteereri, op de Noordermarkt met tegenstemmers waren de communist de Visser I haar brochures, toen een agent haar vertelde mitsgaders 11 sociaal-democraten. Zij verdien den de sarcastische vraag van Minister Ver schuur of zij misschien voor niemandal de Crisis-invoerwet hadden goedgekeurd? Ds. v. d. Heide stemde voor; dat deed ook mej. de Jong, die als leidster van den sooialistischen bond van kleermaaksters wellicht aan een ander contingenteeringsbesluit heeift gedacht, dat haar bond interesseert De beide agrarische specialiteiten der soc. dem. fractie, de heeren Hiemstra en v. d. Sluis, waren vóór de stem ming heengegaan en zooveel courage toonde ook de heer Braat. „Menschen met extremis tische opvattingen leven 't gemakkelijkst", zei Minister Verschuur niet ten onrechte. De vrijz. dem. fractie heeft vóór de wet ge stemd. Mr. Oud heeft wel gezegd, dat contingen teering voor de industrie hem als even nood zakelijk moet worden aangetoond als voor den landbouw, maar de Minister heeft deze nood zaak al niet onduidelijk te verstaan gegeven. Ook wilde mr. Oud liever een machtigings- dan een bekrachtigingswet. Het eerste schenkt eigenlijk de prioriteit aan het parlement, het laatste aan de Regeering. Maakt de Kamer met den Minister een machtigingswet binnen 't raam waarvan deze per Koninklijk Besluit kan regelen, dan kan zulk een regeling minder effectief zijn dan het huidige systeem, dat aan de Kamer bekrachtiging vraagt van de K. B.'s, welke de Regeering meent te moeten nemen, vandaar de aarzeling bij Minister Verschuur, die wel weet, dat bepaalde beginselen onver wachte gevolgen kunnen hebben. Er was eigenlijk ook wel een beetje aarze ling bij mr. Oud, die geen verandering in den door hem bepleiten zin aan de orde stelde, of schoon de Minister een weg wees. Het voornaamste van den middag schijnt ons ongetwijfeld het feit, dat de Minister van Arbeid er in geslaagd is het overgraote deel der Kamer, de vrijheidsbondsche fractie incluis, achter de contingenteeringspolitiek te krijgen, zooals hij die to groote lijnen heeft uiteenge zet. STAKING IN DE CARTONNAGE- INDUSTRIE GEËINDIGD. De arbeiders aanvaarden de voor waarden der bemiddelings commissie. De samenwerkende organisaties van arbei ders in de stroocartonindustrie hebben aan de bemiddelingscommissie bericht ingezonden, dat de stakers met groote meerderheid hebben besloten op door de bemiddelingscommissie medegedeelte voorwaarden den arbeid te her vatten. Het conflict in de stroocartonindustrie, dat vele weken duurde, kan hiermede als geëindigd worden beschouwd. De fabrieken zullen binnen enkele dagen weer in bedrijf worden gesteld. DE ONTSLAGEN BIJ DE K.N.S.M. Schrijven aan den Minister om steun. Het Bestuur van den Algemeenen Neder- landschen ond van Handels- en Kantoorbe dienden, heeft zich met een schrijven gewend tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, in verband met de ontslagen, die bij de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij dezer dagen gegeven zijn. Het Be stuur wijst erop, dat uit dezen gang van zaken bij de K.N.S.M. blijkt, dat dit particu lier bedrijf uit eigen kracht niet behoorlijk kan functionneeren, zulks tot groote schade van de daarin hun bestaan vindende werk nemers. Steun van overheidswege wordt dooram wenscheiijk en noodzakelijk geacht. Het Be stuur van den Bond verzoekt den Minister mert aandrang te willen bevorderen, dat van Rogeeringswege maatregelen warden genomen, waardoor de bedoelde ontslagen alsnog kun nen worden voorkomen en geen nieiuwe be hoeven te worden verleend. GOEDKOOP REIZEN MET PINKSTEREN Zooals gemeld zullen dit jiaar ook met Pink steren (gelijk reeds met Kerstmis en Paechen het geval is geweest) op alle Duitsche spoor lijnen retourbiljetten, wier prijs 1/3 lager is dan gewoonlijk, verkrijgbaar zijn. Deze re tourbiljetten hebben een bijzonder langen gel digheidsduur. De heenreis aa' moeten wonden aanvaard tussöhen 11 en 16 Mei, de terugreis tusschen 13 Mei (12 uur 's middags) en 23 Mei. Dien dag, oim middernacht, zal de reis moeten zijn beëindigd. Tegen betaling van de gebruikelijke toeslagen, zal men met deze goedkoope reisbiljetten ook kunnen reizen in de zoogenaamde 1>, FD-, en FFD-tretoen. De goedkoope retourbiljetten zijn thans voor de eerste maal ook verkrijgbaar in de groote reietoureaux viam Nederland, voor zoover zij vertegenwoc»rd|igiers zijn van hert „Milttel- ecroDüischfist Reiisebiüro" IMER). ORANJE NASSAUiMLJNEN. De Directie van de Oranje Nassaumijnen deelt mede dat het dezer dagen in verschillende bladen verschenen bericht, dat op de jaar- iijksche algemeene vergadering van aandeel houders der Oranje Nassaumijnen op 6 Mei ml worden voorgesteld geen dividend uit te keeren, geheel uit de lucht is gegrepen. Terzake is nog geenerlel besluit genomen. Het Nationaal Crisis Comité verzoekt het volgende mede te deelen: Telkens duiken geruchten op omtrent zoo genaamd „misbruik" van bonsafgaven, in na- tura welke door plaatselijke crislscomité's ver strekt worden. Dergelijke geruchten doen onge twijfeld schade aan de geldinzamelingen zoo wel van het Nationaal Orisiscomité als van de plaatselijke oomité's, daar hierdoor de indruk wordt gevestigd dat de gaven van het Neder landsche Volk niet tot hun recht zouden komen. Ter geruststelling kunnen wij echter mededeelen dat omtrent zoodanige geruchten steeds een nauwgezet onderzoek wordt ingesteld. Zoo is onlangs weer gebleken to een vergadering van het plaatselijk Crisiscomité Enkhuizen, waar een onderzoek werd ingesteld inzake de ver strekte bons, en in Groningen waar geruchten liepen dat door het crisiecomité verstrekte dekens naar de bank van leening zouden zijn gebracht. In 't laatste geval bleek dit slechts met één deken te zijn geschied. Hierdoor wordt be vestigd dat voor zoover deze geruchten op waar heid gegrond modhten zijn, dergelijke praktijken tot de uitzonderingen behooren. Het Nationaal Crisiscomité doet daarom een dringend beroep op alle landgenooten om niet mede te werken tot het verspreiden van derge lijke ongecontroleerde geruchten. Men kan ze natuurlijk ter kennis brengen van de besturen der plaatselijke oomité's, teneinde deze in de gelegenheid te stellen de zaak te onderzoeken. In een aan de algemeene ledenvergadering van de Vereeniging „Die Haghe" voorafge gane bestuursvergadering beeft dr. v. Gelder, directeur van Den Haagschen dienst voor K. en W. mededeeling gedaan van de pogin gen, die zijn aangewend na de déb&cle van Scheurleer Zn., om het mueenm-Scheurleer te behouden. Een aantal bekende musici en archeologen zijn bereid gevonden deze pogin gen te steunen. Dezer dagen wordt opnieuw beraadslaagd over pogingen dit museum, dat van hooge cultureele waarde is, to zijn geheel te be houden. dat hij haar zou bekeuren, als zij niet ophield met een volksverzameling om zich heen te maken. Schreeuwen deed ze heelemaal niet, maar ja, er was net -vischafalag op de Noordermarkt. Als wij het goed begrijpen dan heeft de agent het geschreeuw wat van den vischafslag opsteeg gehouden voor het liefelijk gekweel, dat uit juffrouw Bons keel kwam. In ieder geval heeft juffrouw Bon gezegd tegen den agent, zooals zij zelf verklaart: Hoort u eens, u als agent zijnde mag dat toch maar zoo niet zeggen. Zij heeft nog Iets tegen den agent gezegd en toen is zij doorgeloopen. Daarbij zag zij een kennis, die tegen haar wuifde. Juffrouw Bon wuifde terug. - Nou en toen kwam die agent naast me en die heeft me zoo in mijn arm geknepen dat ie veertien dagen bont en blauw is geweest. Jawel, zei de kantonrechter, terwijl hij het proces-verbaal doorbladerde, maar u moet niet zulke krasse woorden gebruiken. Juffrouw Bon had nog een getuige meege bracht, doch de kantonrechter vond het niet noodig dezen te verhooren, hetgeen juffrouw Bon verklaarde te begrijpen. De ambtenaar van het O.M. vroeg bekrach tiging van het vonnis. Juffrouw Bon bracht nog het een en ander in het midden: Boekjes, zei ze, daar staat geen onovertogen woord in. De Minister van Justitie heeft ze zelf gelezen en goedgekeurd. We gaan nu met lijsten rond. Als het dan zoo niet gaat, dan zullen we er den Minister bij halen. Wij zullen strijden tot het einde en het moet uit zijn met het teiroriseeren. Als er aan het colporteeren maar geen ein de komt, merkte de kantonrechter op en ver klaarde dat het verzet verworpen was. Juffrouw Bon informeerde met belangstelling hoe lang zij tijd had in hooger beroep te gaan. Veertien dagen Mislukte demonstratie voor het Japansche consulaat. Men meldlt ons uit Amsterdam: Gisterenavond omstreeks 9 uur wilde een groep van ongeveer 200 communisten, komen de van het Leidscheplein zich via de Leidsche- straat naar de Heerengracht begeven met bet doel voor het aldaar gevestigde Japansche consulaat te demonstreeren. De politie had echter de toegangen tot de gracht afgezet waarom de communisten in optocht naar het Koningsplein trokken. Daar werden zij door een sterk detachement politie gesommeerd uit elkaar te gaan. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, veegde de politie met de sabel het plein schooo, waarna de communisten zich ln de binnen stad verspreidden. In de omgeving van het stadhuis, waar zij ten slotte samentrokken, bleef het nog eenigen tijd rumoerig, doch de politie behoefde niet meer handelend op te treden. 81-jarige gedood. Te Wageningen ls Donderdagmiddag de 81-jarige landbouwer H. B., die zeer doof was, toen hij van zijn land in de Nude op den rijksstraatweg kwam, aangereden door een electrische tram van de Ned. Buurtspoorweg Mij. Met een ernstige hoofdwonde werd hij naar Ziekenzorg gebracht, waar hij eenige uren laten in overleden. De betrokkenen opgespoord. Het is de Voorburgsche politie gisteren ge lukt de moeder op te sporen van het dezer dagen to een grasveld aan de L. v. N. O.-Indië dood gevonden kind. Ook de persoon, die het lijkje vervoerd heeft, is aan een verhoor on derworpen. Beiden hebben bekend. MERKWAARDIGE VONDST TE RENKUM. In het bericht onder bovenstaand opschrift opgenomen in ons nummer van gisterenavond sloop een storende fout. Waar van „barsten" sprak» is, teze azen -horsten". De glazenwasscher overleden. De 33-jarige glazenwasser die te A'dam van een vensterbank van de tweede verdieping van de St. Vincentiusschool in de Bilderdijkstraat op een binnenplaats is gevallen en in hoogst zorgwekkenden toestand naar 't Wilhelmina- gasthuis vervoerd werd, is Woensdagavond al- r aas 4e bekomen verwondingen _s>S6ri&4ea,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5