UIT ALIDA'S DAGBOEK. HOOGERE STUDIE VOOR DE VROUWELIJKE JEUGD. i DE ELECTRISCHE KEUKEN PINKSTER-MENU'S. KUNT U MIJ OOK ZEGGEN ZATERDAG 7 MEI 1932 GESPIKKELDE STOFFEN. EERSTE PINKSTERDAG. TWEEDE PINKSTERDAG. MODEPRAATJE. EEN JUBILEUM UP-TO-DATE. A Toen het voorjaar allerlei gespikkelde patronen bracht, wilde niemand gelooven, dat deze zich een blijvende plaats zouden ver overen. Het .is anders geloopen dan men aan vankelijk dacht. De dames hebben smaak gekregen in de z.g. postille-stollen, daar ze spoedig ontdekten, dat ze zeer jeugdig en vlot kleeden, en voorts dat costumes uit dit materiaal overal en altijd gedragen kunnen worden, een factor dus, die in de huidige omstandigheden van zeer groot belang is. Wie bevreesd mocht zijn, dat deze mode monotoon mocht worden, kan gerust zijn, imnt de gespikkelde stoffen zijn zeer variee- rend van teekening en in de meest uiteen- loopende kleurschakeering. Daarbij komt nog, dat door het gebruik van enkel-kleurige stoffen op de gestippelde voortreffelijke contrasten worden verkregen. Het eenigst nadeel, tenminste wanneer men het als zoodanig roil kwalificeeren, is, dat men bij de keuze van hoed, schoenen, hand schoenen, handtasch en parapluis, teneinde disharmonie te vermijden, min of meer met omzichtigheid te werk moet gaan. Dat de mogelijkheden, welke de „pastille"- mode biedt, talrijk zijn, bewijzen onze silhouetten. Allereerst een klein-costuum, dat door zijn eenvoud direct de belangstelling vraagt. Costumes van deze allure kunnen, zoowel uit een poreuze wollen stof als uit zware zijde, crêpe-marocain, crêpe-mayonga, eventueel ook uit het nieuwe lamissol, dat op crépe-maro- cain gelijkt, worden gemaakt. Dit model ver toont een licht-klokkende rok, waarop een hoog rond de taille sluitend jasje met korte panden en breede revers. Teneinde de frisch- heid ervan te verhoogen, wordt onder dit jasje een in een vestachtigen punt toeloopende en hoog aan den hals sluitende blouse van zijde met heel kleine spikkeltjes bewerkt, gé- dragen. De aan een zijde omgebogen hoed is glad, effen en, vanzelfsprekend, in de tint van het costuum. Ofschoon velen zulks denken, zijn de ge spikkelde stoffen toch niet uitsluitend be stemd voor slanke figuren. Ook meer gezette figuren kleeden zij zeer goed, mits men er aan denkt door verticale banen het costuum te accentueeren. Ons tweede model diene tot voorbeeld. Het betreft hier een kazakvormig, in het midden door een ceintuur getailleerd, mantelcostuum. De kanten zijn met gekartel de randen, geheel vn de kleur van de stippen, afgezet en hebben dus dezelfde tint als het onderkleed, dat ter breedte van ongeveer drie vingers onder de kazak uit-komt. Van dezelfde stof als de randen zijn de benedenmouwen en de strook', die in den bovenarm is ingezet. Een korte cape van donkere zijde verhoogt het fleurige van dit complet. Zeer chigue zijn de namiddag-toiletten van dit genre. De voorlaatste figuur onzer plaat met den breed omgorden prinsesse-rok, het korte jasje met aangeduide hammouwen en de gespikte cape-blouse, geeft er een idee van. Een groote bekoorlijkheid bezitten de ge spikkelde gaas-chiffon modellen voor de zomer middagen en -avonden (4). Sober is hun snit, maar ze zijn gegarneerd met een breeden cein tuur en pofmouwen, waarmede de oud-weener- mode, die zooveel vereersters telt, weder op den voorgrond wordt gesteld. B. Het laatste trimester der school plicht! gen is Ingegaan en menig ouder vraagt zich af: wat zal ik met mijne dochter beginnen, als zij den verplichten schooltijd heeft doorloopen. Bui- tenlandsche kostscholen zijn voor velen in deze dagen onbetaalbaar. Daarbij de hoofdgedachte, die tegenwoordig de meeste beheerscht laat ze toch iets leeren, waardoor ze eventueel op eigen beenen kunnen staan. Wat elders gebeurd is, kan ook hier ge beuren wie weet hoe ze 't ooit noodig hebben. Zijn er meisjes, die reeds lang voor het ver laten van M.U.L.O., H.B.S. of Lyceum den wensch te kennen geven, een bepaalde studie te volgen, en is men daartoe bemiddeld, of kan men een studiebeurs krijgen, dan is het vraag stuk lichter oplosbaar. De groote vraag is op het oogenblik is er kans voor onze meisjes, om na hoogere studie werkelijk zich zelf een positie te scheppen, een gesteld ideaal te bereiken. Zijn er reeds niet te veel vrouwelijke mees ters in de rechten, medici, leeraressen in zoo- vele schoone en nuttige wetenschappen Er is nog toekomst, ofschoon ook hier in het land, de vrouw op velerlei gebied den man heeft verdrongen. In sommige vakken door hare goedkoopere prestaties, of door haar heftig willen, berei ken en handhaven. Zijn zij het zich ten volle bewust, dat zij den man verdringenen missohien heel erg benadeelen.? Wij kannen dat van onze hij uitstek fijnvoe lende en genereuse sekse niet gelooven; im mers het is ook voor haar een „struggle for life", het wachten op een man is voor velen een onmogelijk iets, waar kans noch gelegen heid gunstig zijn. Menig meisje, wier aard nu eenmaal niet op kan gaan in huishoudelijken arbeid, d:ie dezen als een noodzakelijk iets, geenszins als Ideaal beschouwt, moet wel werken en de voldoening van hare intelleotueele verlangens in studie zoeken studie met een vooropgesteld doel. Wij mogen het misschien meer specifiek vrouwelijk vinden en in het algemeen is het ook noodig en gewenscht, dat het meisje de huishoudelijke richting en haar absoluut vrou welijke neiging volgt, toch mogen wij het niet kwalijk nemen, zoo zij anders willen. Ieder vo geltje zingt, zooals de Schepper het z'n bekje gaf en voor sommige onzer meisjes is de stu die de eenige weg om haar geestelijk en indivi dueel heil te 'bevorderen. En dikwijls worden deze bestudeerde meis jes later de beste en meest praotisohe vrouwen en moeders. Er wordt wel eens gezegd in de bittere stem ming onzer dagen van werkloosheid en ont slag al die werkende meisjes en vrouwen stoo- ten den huisvaders het brood uit den mond. Dat zullen er heusch zooveel niet zijn een eenmaal gevestigd huisvader moet al zeer noodlottig getroffen worden, wil 'npas afge studeerd of in zaken „afgericht" meisje he<m verdringen. En wie noemt ons de ontelbare gezinnen, waar leder vleugje luxe, leder tikje oom fort, ja, waar missohien de naderende armoede ge weerd wordt, door het loon, dat jonge levens lustige dingen, die waarachtig wel voor iets anders geboren waren, met harden, taaien en saaien arbeid verdienen. Het leven zelf is veranderd, tijden en stroo mingen die niet te weerstaan waren, hebben de gelederen van onze ICoosjes, Saartjes en An- net.jes Coornfeld gedund. Daar zijn vele Miebetjes opgestaan, onstui mig en vol idealen. Het gaat niet meer aan 4, 5. 6, 7 dochters met 'n handwerkje rond de tafel te zetten met 'n stoof en 'n kopje salie melk. Wij leven te snel, te vlug, we moeten er in berusten. En als we niet medegaan en de teu gels in de hand houden, slaan de jonge men- schenkinderem op hol en de gevolgen zijn niet te overzien. Zoo erg als vele zwartkijkers het maken, dat aan de jeugd, die studeert, ten eenenmale alle vrouwelijke neigingen en charme ontbreekt, is gruwelijk overdreven. Wij breken gaarne een lans voor het studeerende meisje, dat naast hare doctrine, handelsrecht, psychologische en andere wetenschappen, en naast schrijfmachine en calculator, toch zoo echt vrouwelijk en lief kan zijn, en overal een sfeer van frissche „maidenhood" and „sweetness" weet te bren gen. Maaren dat is het vraagstuk dat wij hier onder de oogen willen zien, is er toekomst voor onze universitaire afgestudeerde doch- teren Hoe vaak hoort men niet och, er moeten er wel velen zakken, er komen er anders te veel van de eene of andere faculteit. Niet dat op unfaire manier de kans tot slagen onmogelijk gemaakt wordt, doch door verzwaring der exa mens worden tot het uiterste opgevoerde stu dievermogens vereischt. En zij, die er slagen staan dan, rijk aan di ploma's, promotie's engeen kans tot uit oefening van haar practijken. Wilt gij 'n voorbeeld Zie eens naar onze Oostelijke buren, waarover de Beriijnsche correspondent van dit blad verleden week schreef. In 1928 waren in Dultschland 2400 practiseerende vrouwelijke artsen en 1800 vrou welijke studenten. In het tweede halfjaar van 1931 steeg het aantal vrouwelijke artsen tot 4000 en wij mogen aannemen, dat nu achter iedere dezer vrouwelijke dokteressen in de me dicijnen 4 vrouwelijke studenten staan. In 1925 werden de Duitsche universiteiten dooT 7000 vronwelijke en 75.000 mannelijke studen ten bezocht. Nu in 1932 Is de verhouding21.000 tot 75.000. En allen gaan nu reeds gehukt onder de vreeze, ondanks alle begaafdheid en doorzet tingsvermogen, trots willen en kunnen, één maal toch tot werkloosheid en gebrek ge doemd te zijn. Hoeveel tijd en geld en energie zijn daaraan geofferd En nu kunnen zij niet meer terug, al grijnst de grootste desillusie haar aan. Waar gaat dat heen Waar hollen wij naar toe Een probleem, dat wel van alle zijden be licht mag worden, en ernstig overwogen, of het wal raadzaam is, lichtvaardig den voet te letten op den ladder der hoogere wetenschap 7 Laten onze kinderen iets leeren een paar diploma's meer of minder kan nooit kwaad, maar de hoogere universitaire studiën, laat die voor haar, wier aanleg en ambitie daartoe onweerstaanbaar getrokken worden die een voudig niet anders kunnen. Wanneer alles in het meisje roept en dwingt naar de hoogere wetenschap, wanneer de idea len haar stuwen, laat dAn haar de vrije keuze. Dan zal zich langzaam aan eene keurbende vormen van priesteressen der wetenschap, ge zin en staat ten zege, zooals er Godlof reeds velen zijn. En zij, die thuis blijven, laat hare dagen gevuld zijn met bezigheden, afwisselend thuis en daarbuiten, want weet, ook bet gezin, ook de samenleving heeft hare rechten, haar recht op de verheugenis, den zonneschijn, de charme, die uitgaat van de wel opgevoede con versatie, goeden toon en huishoudelijke deug den betrachtende vrouw. HELLENEN. Kippensoep. Asperges, harde eieren en gewelde boter. Kalfsfricandeau, peultjes en worteltjes, Malta-aardappelen. Aardbeien met slagroom. Gestoofde kip (van de soep) In rijstrand Koud kalfsvleesch met sla en aardappelpuree Brood-ommelette. Kippensoep 1 soepkip. 2 L. water, wat zout, foelie, laurierblad, een paar worteltjes, peterselie. 40 gr. griesmeel. 60 gr. bloem. 70 gr. boter. Kook de aan stukken gesneden kip in het water met zout en kruiden gaar (ongeveer 2 J4 uur). Voeg de bouillon, na er het vet afgeschept te hebben, roerende bij de boter en bloem laat alles doorkoken, strooi er de griesmeel in en Iaat haar nog 15 minuten koken. Verwarm er eenige stukjes kip in en giet de soep voor zichtig bij de eierdooiers, die in de soepterrien geklopt zijn. Kip in rijstrand t 25 gr. bloem, 35 gr. boter, 1 ei, citroen, kippenbouillon en de stukken kip. Kook de rijst op de gewone wijze gaar, ver meng ze desverkiezende ais ze -half gaar is met wat kerry en druk ze zoo stevig mogelijk in een met koud water omgespoelden rijstrand en stort deze op een verwarmden schotel. De kip verwarmen in den bouillon, dan van de boter, bloem en den bouillon een gebonden saus maken, en afmaken met wat citroensap en ei de stukken kip in den rijstrand leggen en bedekken met de saus. Broodrommelette 200 gr. oud brood, zonder korst, 2 d.L. warme melk, 2 A 3 eieren, 50 gr. boter, 40 gr. suiker, wat kaneel of citroenschil of vanille. Wrijf het brood fijn in de warme melk, ver meng het met de helft van de suiker, het smaakje, de eierdooiers en het laatst met het zeer stijfgeklopte eiwit. De ommelette aan beide zijden lichtbruin bakken, op den schotel doen en bestrooien met de rest van de suiker, of wel bestrijken met gelei of gestoofde vruchten. Men kan er ook twee koeken van bakken en er de gelei of vruchten tusschen doen. M. M. PARIJS, 3 Mei 1932. Zwart-en-wit blijft voor onze robes nog altijd een heel gewilde combinatie, vooral waar het op eenvoud en sierlijkheid tegelijk aankomt. Zoo ziet men veel robes van zwart satijn, waarvan het corsage van boven met wit satijn is afgewerkt, of heel elegante stads- ensembles, samengesteld öf uit een zwarte robe en een driekwarts mantel van wit maro- cain, öf een witte robe met een zwarten mantel. Bij tailleurs wordt graag een witte blouse gedragen, waarvoor een groote verscheidenheid van modellen een rijke keuze biedt: hetzij bet lingerie- genre, of het gilet-model, of de aardige, heel vrou welijke corsage-parures waarvan de soepele blank- jheid een sober zwart toilet buitengewoon fraai versiert. Voor de meer eenvou dige robes worden deze parures uiterst sober ge houden en worden ze ■liefst uitgevoerd in dun piqué, voor de meer ele gante modellen zijn ze meer bewerkt en geeft men voorkeur aan gar neersels van witte kant genre valencienneof kleine vblants van witte organdi. Een aardig voorbeeld van zulk een robe geven wij hiernaast: de garnee ring geeft een heel char mant cachet aan de robe van zwart crêpe-marocain, die zelfs van het vorige jaar nog wezen kan. Op het corsage is een garneering van plastron en Jabot aangebracht, geheel samen gesteld uit kleine volants van witte kant. De paramenten zijn van wit organdi, sierlijk van model en eveneens afgezet met kleine volants van kant. Het toilet leent zich zelfs uitstekend voor een diner-robe. II. .y' Om een verbranden van den buitensten rand van de te bereiden spijs te voorkomen, vóórdat de temperatuur van de geheele massa, dus ook van de binnenste deelen, op de juiste hoogte ge bracht is, wordt vet gebruikt, dat dus uitslui tend dient om de vlamtemperatuur dermate te drukken, dat deze voor de spijs te verdragen is. Iedereen, die wel eens heeft toegekeken bij het braden van vleesch, heeft wel de blauwe wolkjes gezien, die opstijgen en niets anders zijn dan het verbrande viett dat door den schoorsteen wegtrekt en dienst heeft gedaan als „warmte-transformator". En dit geldt niet alleen voor vleesch. Zeer uitgebreide onderzoe kingen hebben aangetoond, dat de temperatu ren, zoowel voor braden als koken van vrijwel alle spijzen niet hooger dan c.a. 100 gr. C. ligt. Zelfs de korst van normaal te bereiden ge bak komt tijdens het hakken nooit boven deze temperatuur De temperatuur nu van een electrische kook plaat bedraagt ca. 300 gr. C., wat dus ln. ver band met betgeen zooeven gezegd werd, een veel idealer toestand is dan bij vlammen-ver- warming. Wat is dus al het directe gevolg 1 Dat bij het koken door middel van electricitedt een belangrijke en in het geheel niet te onder schatten besparing aan vet optreedt. Van officieele Duitsche zijde werden in dit verband proeven genomen te Munster. Men kookte gedurende 12 maanden eenerzijds op ko lenvuur, aan den anderen kant op een electri sche kookplaat, waarhij bleek, dat de besparing aan vet-verbruik niet minder dan 48% be droeg Voorwaar, een getal, waar even bij na gedacht dient te worden. Een pond boter kost momenteel ongeveer 65 cent, dat is dus de prijs van 13 K.W.U. (gerekend bij een K.W.U.-prijs van 0,05, wat echter voor verschillende plaat sen van ons land nog veel te hoog ls aange nomen). Een huisgezin van 4 personen ge bruikt per dag c.a. K pond boter, hetgeen dus neerkomt op ongeveer 16 cent per dag. Rekent U nu de besparing zelve eens uit over een vol jaar. En dan is te bedenken, dat de tempera tuur van een gasvlam hooger is dan die van een kolenvuur, zoodaj de bovengenoemde he sparing in dit geval nog gunstiger ten opzichte van de electrische verwarming komt te liggen. Nu is een berekening absoluut afhankelijk van en dient meu bij een kostenvergelijklng direct rekening te houden met de prijzen van den knbieken nieter gas en de K.W.U. Daarom zijn de proeven, die men in Frankfurt genomen heeft, zeer interessant. Een woningcomplex aldaar, genaamd Praun- heim, bestaat uit 386 woningen a. J88 woningen waren voorzien van een eiectrisch fornuis, electrisch warmwaterreser voir (25 L.) voor keukengebruik en een dito reservoir voor de hadkamer (25 L.) b. 138 woningen hadden een gasfornuis, zonder speciale warmwatervoorziening voor de keuken, echter wel met een electrisch warm water-reservoir (25 L.) voor de badkamer c. 110 woningen hadden een gasfornuis ais onder b. en een gasgeyser voor de badkamer. Geheel electrisch geinstalleerde keuken. Ih alle drie gevallen werd de badkamer met een kleine straalkachel verwarmd. In geval a zorgde een kleine kolenkachel voor de keuken- verwarming, welke echter niet voor kookdoel- einden gebruikt kon worden in geval b en c geschiedde deze verwarming door middel van den oven van het gasfornuis. De prijs van 1 K.W.U. bedroeg 10 Pgf. (6 cent), die van 1 ku bieke meter gas 19 Pfg. (11)4 cent). Deze proe ven, die over een groot tijdsverloop genomen werden met zuinige en minder zuinige huis vrouwen, geven dus een goed beeld van de kosten, die op iedere der genoemde categorie- en huishoudens drukken. Het bleek nu, dat in deze drie gevallen de verbruikskosten op het zelfde niveau lagen, die van de onder a be schreven keukens zelfs iets lager waren. Daar uit volgt dus direct, dat bij een verhouding als boven omschreven, tusschen gas en etectrici- teit de zuivere kosten voor de keuken gelijk zijn. Dat bewijst echter ook, dat in veel geval len de electrische keuken zelfs goedkoopor is dan de gaskeukeu, voorzoovor het de kosten voor verwarmingsmiddelen betreft, zonder To kening te houden dus met de hesparing aan vet en de slijtage aan fornuis en pannen. Het is immers overduidelijk, dat een gas fornuis en de pannen hiervan, die aan tempe raturen van 1200 gr. C. zijn blootgesteld, on tegenzeggelijk eerder „op" zijn, dan wanneer zij gebruikt worden bij een electrische instal latie met eeu temperatuur, van slechts 300 gr. C. In verband met deze temperatuur zult U hoogst waarschijnlijk de opmerking maken, dat het electrisch koken veel langer zal duren dan het koken op gas. Men moet echter bedenken, dat het niet op temperatuur aankomt, maar op de hoeveelheid toegevoerde warmte. Een bran dende lucifer heeft ook een temperatuur van c.a. 1200 gr. C„ maar het zal U toch niet luk ken hiermede één Liter water zelfs maar met 1 gr. C. te verwarmen. A. F. M. DUBBELMAN. III. 1 Mei 1100. Sinds veertien dagen ben ik thuis, voor goed. Wat een verschil met de kostschool Wat grappig om moeder zoo den heelen dag bezig te zien „Wie huishouwen wil", zegt ze, „moet zelfs bij de back en overal bij sijn Ik kan me niet voorstellen dat ik ook eens zoo zal worden. Ik heb nu een fijn leventje. Om 9 uur sta ik op, amuseer mezelf tot 12 uur, dan heb ben we noenmaal, daarna ga ik me een beetje verkleeden, om na de middagstik van half drie gasten te ontvangen, waar ik dan wat muziek mee ga maken of kaarten. Om 9 uur hebben we dan nog het avondmaal, en om 10 UU1 snan vuur en licht uit, en gaan we naar bed. Moeder heeft een paar eigenaardigheden, (ie ik vroeger nooit opgemerkt heb. Onder am i re is ze erg bijgeloovig. Als ik nies, zegt ze ai tijd: „God zegen je, mijn kind, dat je geen 'ces worde". En als ik bij het kaarten bijvoorbeeld tellen moet. dan wil ze dat ik. als ik bij de 30 kom, zeg: 30 met God. Want de 30, zegt ze, is een ongeluksgetal, omdat Judas zijn Heer voor 30 zilverlingen heeft, verraden En zoo heeft ze tneer. Morgen schrijf ik verder. Nu ga ik mijn avondgebed bidden dat. ik op school geleerd heb, en dat aldus begint: „Genaderijke wel doener, gelieft het u om ons, vloek- en hei waardige Adamskinderen 13 Mei. t Is allesbehalve gezellig in huis, want er is groote schoonmaak Er wordt den heelen dag gepoetst en geschrobd en geveegd, en je mag nergens meer loopen van de schoonig- heid Ik sterf den heelen dag van de kou, maar op de gladgeschuurde plaat mag geen vuur gelegd worden. Nu heb Ik een stoof opgescharreld, en daar warm ik me een beetje aan. Uit wanhoop hen Ik gisteren naar een kennisje gegaan hier in de buurt, maar die d'r moeder was heelemaal bezeten van de schoonmaakwoede Toen haar vader vroeg, of 's avonds een van zijn vrienden op de zaal een pijp mocht komen rooken, kreeg hij ten antwoord: ,,Ik zal jou en hem de pijpen uit den bek klinken, Ik meen dat ik hem het smooken in mijn huis wel zal verbiên Het gekke vind ik altijd maar, dat al die vrouwen, die zoo kraak-zindelijk zijn op haar huis, het heelemaal niet zijn voor zichzelf Als je zoo las vroeger, dat de Romeinen zulke luxueuse baden hadden, dan dacht ik altijd: hè, zoo'n bad zou ik ook willen hebben. Maar baden zijn nu helaas heelemaal uit de mode. MoedeT en vader gaan wel eens een bad nemen in Spa of Aken, maar ik ben daar nog nooit geweest. Toch hen ik nog niet zoo vuil als die vrouw, waarvan gezegd wordt, dat ze alle morgen en avond haar handen, mond en tandvleesch met haar eigen water wascht, zonder die met schoon regenwater over te wasschen. En op een andere vrouw is het rijmpje gemaakt: „Een paar maenden droegh se een hemd, daer se nochtans linde had te kust en te keur, Als se het dan uyttrok wast onder d'oxelen verrot en'op'de schoëren deur". Cats heeft aldus een raad willen geven, de zindelijkheid betreffende: „Wast u handen, wast u tanden Dikwijls, want het is U goed: Maar wast selden uwen voet. Doch wat immer u geschiet Wast u hooft zijn leven niet". Ik zou nog veel meer hierover kunnen ver tellen, maar ik zal eventueele lezers sparen S0 Juli Wat niemand van mij gedacht had Is ge beurd: ik ben verliefd Moeder had me voor speld ik zou nooit een man krijgen, want ik. was te „stuursch". Volgens tante Judith ben ik zoo, laat ik zeggen weinig tegemoet komend door het vele theedrinken. Vooral door het opeten der theeblaren heet deze kwaal zeer te verergeren Tante Judith heeft altijd van die gekke din gen. Ze is nu al erg oud, maar in baar jeugd schijnt ze nog gebruik te hebben gemaakt van een minnedrankje. Ik heb zelf den brief gelezen, waarin ze aan moeder schrijft: „Onder den dorpel van Willem heb ik antimonii jucasse robulus ende notenmuscaten in een graeu papiertje geleyt om hem te doen ver lieven ende soodanig te charmeren, dat jjy van mij niet en soude cunnen gedurend". Maar wat tante Judith gedaan heeft Iaat me verder ijskoud, ik heb notenmuseaat noch mannetjesnoot gebruikt, en toch is er iemand die met me wil trouwen. Dat is aldus gegaan, of liever gezegd, dat gaat altijd aldus: De eerste kennismaking bestaat uit het „he steken" van het meisje. Een bloem, een rui ker of een krans wordt aan de klopper van de deur gehecht. Meestal, zoo ook in mijn geval, weet je niet wie de dader ig. Toen Ik dus de bloem ontdekte, vond ik het hevig interessant, maar ik gooide haar toch weer op den grond. Den volgenden dag vond ik er weer een. En weer maakte ik haar los en gooide haar neer. Ik moest toch zien, of mijn vrijer vol zon houden! En jawel, een dag erna weer een roos, met liefdestrikken (strikken met gees tigheden). Ik genoot er inwendig geweldig van, maar, daar ik nog steeds niet wist, wie de vrijer was, gooide ik alles weer voor de deur. Toen kwam er een geestigheid, waaruit ik den naam van den vrijer kon opmaken. Die zelfde avond: een serenade! Weg was ai mijn stuurschheid, ik was op slag verliefd. Toen kwam het eerste bezoek. Sta je als meisje öp bij zoo'n eerste visite, e» doe je pogingen door je kleeding indruk te maken, dan betee- kent dat, dat de vrijer welkom is, maar grijp je naar de tang, dan is het beter dat hij maar verdwijnt! „Voor de tang Zijn de vrijers bang". Nu is het mos dat „hij" drie Zondagen op bezoek komt. Dien derden Zondag kan hij een „blaauw" krijgen, d.i. een Weigerend antwoord, of hij kan worden aangemoedigd meer te ko men. Ik moedigde hem aan, met het bekende gevolg, Ik ben nu echt in de zevende hemel. Ik heb Pieter (zoo heet hij) al van alles gegeven: een neusdoek niet een mooie kant, een eigen ge naaide kraag, enz. En ik krijg van hem als maar bloemen. Het leven is heerlijk. .10 September. De verlovingsfuif is achter den rug. Het was een drukke, maar fijne dag. Aan het di ner waren we met twintigen. Het menue be stond uit Potagie van een kalfescbinkel met balletjes en sousijzen, daarna heerlijke run- derribbe met grauwe erwten en gestoofde ap peltjes, toen hoenders, pastei, taarten, en si naasappelen. Er waren veel jongelui, en wé hebben gezellig gedanst. Nu ga ik vol ijver aan m'n uitzet werken. Moeder zal me gelukkig helpen. Want wat daar allemaal voor noodig is, dat zal ik den volgenden keer eens vertellen. En zoo duur is alles. Het oude rijmpje zegt dan ook niet voor mets: „Huwelijkspret en huyzen stichten, Kan eeu meusch de goudbeurs lichten!" ALIDA. De Vereeniging B-K. Kraamverzorging geeft met vreugde kennis van de geboorte van haar 10.000ste baby, Clasina Maria. Giro 08900. Botterdam, 1 Mei 1033. Als dat geen geluks- en zonnekindje wordt no. 10.000, en op den Isten stralenden Meidag! Wie zullen er blijder geweest zijn, de geluk kige ouders, of die mooie zoo innig aan moe der en kind verknochte vereeniging, waarin de bloem van Rotterdamsche vrouwen en meisjes te zamen werkt, om alles, a.lies te zijn voor de gezegende moeder en 't verwachte of geboren kindje Trotsch als de moeder zelve, mag de R.-K. Kraam vereeniging op haar baby zijn. Hare baby Dit zija nu eens geen 10.000 dol lars van een gestolen baby, maar een baby, die het getal 10.000 als volgnummer draagt in de rij der boorlinske's, die de hulp en verzor- stag der R.-K. Kraamverzorging te Rotterdam genoten. E„ wij dan terzelfdertijd nog eens se eugen opfrisschen van onze lezeressen U OTn de „wonderkoffer", de baby- -o er, me steeds nieuwe verrassingen van ai- tijd practischer en nieuwer modelletjes, stoffen en kleuren. Waarom zouden wij elkaar niet eens verras- sen, zonder het zelf noodig te hebben Moeders, bestelt het koffertje voor uw g(y trouwde dochters, uw kennissen, of neemt er zelf een op richt en verrast de vereeniging met een eigengemaakt uitzetje. Immers, er zijn er zoovelen, diie alles koste loos moeten krijgen „Three cheers" voor de 10.000ste baby en deze sympathieke Vereeniging R.-K. Kr. V., te Rotterdam. Goudsche Singel 203. Giro 68900. HELLENEN. Abonnê Ch. St. te W. Uwe vraag om diverse recepten zal de volgende week be antwoord worden. Abonnê v. d. P. vraagt hoe men linoleum.' dat geruimen tijd of liever eenige jaren in een kelder heeft gelegen weer soepel kan krijgen. Antw. Wanneer het linoleum niet hij de ge ringste aanraking breekt, doet n bet beste, het op een vochtige plaats te brengen, in 'n zachte temperatuur, bijv. niet bij kachel of tochtigen zolder. Tracht het zeil eenigsrins vocht te doen opnemen, water en melk. Pro- (beer telkens of u het kunt uitleggen. Gaat dit zonder scheuren of breken, dan is men reeds n heel eind op den goeden weg. Wiijf t alsdan met 'n zaehten wollen lap en dunne linolemmwas Voorzichtig in. Inplaats van was kunt u ook lijnolie nemen. Wees echter voorzichtig met de daarvoor gebruikte lappen. Fijn verdeelde lijnolie is zeer onder hevig aan brandgevaar, en deze wr ij Moeken al zijn ze niet in de nabijheid van licht of vuur opgeborgen, kunnen toch brandgevaar opleve ren. Het ls een besliste noodzakelijkheid ze op te bergen in een doofpot of aschketel of weg te gooien in den asdhemmer huiten. Maar vooral niet bewaren in houten vuilnisvat, poetsdoos of los ln een kast. Wees voorzichtig. HUISMOEDER. Aan Mej. P. O. te H. Het beste kunt U dé eieren conserveeren in waterglas of garantol, een preparaat, bij den drogist te verkrijgen. Het waterglas wordt aangelengd met water, in een verhouding van 1 op 9. Het gebruik van garantol staat op het pakje aangegeven. De eieren moeten versch zijn, en vooruit met een papje van zout en azijn schoongemaakt ■worden. Een goed© manier ook is de eieren eventjes in kokend water te leggen, waardoor een dun laagje eiwit vlak onder de schaa' stolt, zoodat geen rottingsbacteriën kunne» binnendringen. De eieren kunnen dan toch T<WI a"e doelein- den gebruikt worden. Voor boonengehakt moe' boonen niet al te gaar koken, zoodat z'-1' Pappig zijn. Wrijf ze fijn met wat gekookte s*31 Sappelen, voeg wat gefruite fijn-gesneden to'; wat los geklopt ei en desverkiezend w»t kruiderijen, zooals pe per, nootmuskaat, herri- en&- Maak er een bal van, rol haar door pa»eernvee,l en hak haar in boter bruin. Maak de Jus af mat tomatenpuré. Aan Mevr, H. te B- Het hard worden van de Llmburgsohe vla»1' 8 Jegens mij te wijten aan te lang en te hard bakken. Mocht het U nog eens gebeur©»- laat Tlaal dan eenigen tijd gevuld met vruchten staan ze -wordt dan zacht, door het intrekken van het vocht. Aan Mevr. 8-, te Fj«n recept voor de echte Engelsche plumpudding Is als volgt 250 gr blauwe rozijnen, 225 gr. krenten, 10 gr. snippers, 25 gr. sucade, 150 gr. kalfsniervet. 150 gr. broodkruim, 100 gr. suiker, 50 gr. bloem, 2 d.L. melk, gedeeltelijk rum of brandewijn. )4 citroen, *A theelepel gemalen kruidnagel- gruis, yi theelepel gemberpoeder, een theelepel geraspte nootmuskaat. Bereiding hak het vet in kleine stukjes, voeg er de doojers hij, die met suiker zijn ge roerd, de overige ingrediënten en ten slotte het stijfgeklopte eiwit Doe de massa in een puddingvonïl> die met boter is gesmeerd of in een gewasschen doek, die met meel bestrooid is. Kook haar gedurende 5 tot 8 uur ln een pan mef kokend water, waarin bij gebruik van de doek eerst een bord je gelegd, hL M.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6