CRISIS-ZUIVELWET IN DE TWEEDE KAMER AANGENOMEN. jLLW' DONDERDAG 26 MEI 1932 MINISTER DIGT VERSCHUUR VERDE- ZIJN ONTWERP. EUCH. CONGRES TE DUBLIN. Slechts socialisten stemmen tegen. - NATIONAAL MARIA-CONGRES. actie tegen te hooge ZIEKENHUISVERPLEGING het menggebod. ,DE HANZE" IN HET BISDOM HAARLEM. HERZIENING LAGER ONDERWIJS- WET. EERSTE KAMERVERKIEZING. ZUID-HOLLAND'S FINANCIEN. DEMONSTRATIE-DAG „DE JONGE WERKMAN" TE 's-BOSCH. Vergadering van den Centralen Raad te 's Gravenhage. LOOPENDE PACHTOVEREEN KOMSTEN. STAATSDOMEIN EN PACHTERSNOOD TERREUR VAN STAKENDE WERK- LOOZEN IN TWENTE. FELLE BRAND IN AMSTERDAM DOOR EEN NEDERLANDSCHEN AUTO GEDOOD dood gevallen- lijk opgehaald. INTERPELLATIES OVER DE UITVOERING TE WACHTEN7 Niet onopzettelijk stelden wij gisteren de ■vraag o£ de Kamer inderdaad in handelspolitiek opzicht zou zijn veranderd. Want wel werd er Dinsdag van alle kanten aangedrongen op meer handelspolitieke activiteit van de Regee ring, wel maakte de liberale dr. Blerema zich tolk van oud-minister Posthuma, voor wien de activiteit der Regeering „beneden nul" is. en wel verzocht de soc.-dem. heer v. d. Sluis den Minister, dat deze tegen Duitschland toch zijn moreele en materieele troeven zou uit spelen altemaal uitingen, welke mr. Korten- horst deden jubelen: post tencbras lux maardr. v. d. Waerden was er niet en van vrijz.-dem. zijde had men zich niet uit gelaten. Doch eerstgenoemde vrijhandelaar-van- oonfessle was nu aanwezig en de mlnisterieele greep naar het handels-politieke zwaard deed Ir. v. d. Waerden onmiddellijk opspringen en assistentie krijgen van de heeren Marchant en Oud. Niet zondeT voorbedachten rade zei Minister Verschuur aan het 3lot van zijn rede, na zich eerst even geestig als afdoende inzake de kwestie-Posthu- ma geweerd te heb ben de heeren willen nu allemaal krachtig optreden van de regeering voor de bevorde ring van onzen af zet, waarin het geheim ligt van den noodtoestand van ons zuivelbe drijf; er is nu een commissie te Ber lijn om te onder handelen en als het noodig is, zal deze Minister Verschuur de Dultsche regeering aan net verstand bren gen, dat Lamme Goedzak Nederland aan ver weer gaat denken en zijn Clearlngwet als wapen zal gebruiken tegen Duitschland. Als de Duitschers onzen uitvoer blijven dwars zit ten, dan zal Nederland een deviezenregeling maken, welke den Duitschen uitvoer naar ons land gevoelig treft. Indien wij dat dan ook doen, aldus de Minister, laten de heeren zich dan ook niet beklagen Maar de heeren begonnen al dadelijk ach en wee te roepen. „De Kamer heeft zich nog niet uitgesproken", zei mr'. Marchant, maar de Minister wees terecht op het geroep om krachtiger regeerjings-optreden, dat gisteren door verschillende leden was uitgestooten. „Ik heb nog niets gezegd", zei dr. v. d. Waerden, maar de Minister vroeg, wat dan v. d. Sluis' aanmaning beteekende om „materieele troeven" te gebruiken en mr, Kortenhorst herinnerde er ir. v. d. Waerden even aan, dat de heer Mathijsen, lid van het bestuur der S.D.A.P. en journalist van „Het Volk", in de socialistische pers juist met na druk krachtig optreden der Regeering had ge vraagd. De heeren vrijhandelaars moeten zich dus niet achter formaliteiten verschuilen: het is duidelijk, dat van alle kanten om verweeT wordt gevraagd en dat wij tegen Duitschland geen doeltreffender maatregel dan de deviezen- regeling hebben. Gelukkig hebben trouwens zoowel de vrij- heidsbondsche dr. Bierema als de soc.-dem. ir. v. d. Waerden zich niet onoverkomelijk star getoond. De laatste beeft tenminste ver klaard, dat hij geen lust had zich als een lam naar de slachtbank te laten leiden, maar dat hij niét elk middel van verweer a priori kon goedkeuren. Nu, dit zal wel niemand doen. Maar dat er genoeg geschrei zal opgaan van de hier ge vestigde importeurs als de Regeering inder daad Duitschen uitvoer zal tegenhouden, daar op kan men gerust zijn. Doch men kan er ook zeker van zijn, dat er nu een meerderheid In de Kamer is, die het niet langer werkloos wil aanzien, dat Duitschland ons uitknijpt door tegelijk zijn invoer naar ons land zeer hoog te houden en onzen invoer naar Duitsch land onmogelijk te maken. Dat is gistermiddag óók gebleken tijdens de rede van den Minister en daarom is het goed, dat deze op dit punt klare taal heeft gesproken. Zijn Crisis-zuivelwet heeft Minister Verschuur helder en krachtig verdedigd. Met de nuchtere ironie, welke de Kamer in dezen bewindsman waardeert, heeft Z.Exc. de middelen van de staatslieden Braat (30 pet. verlaging der ambtenaarssalarissen), Ploris Vos (moratorium voor pachters en hypotheekboeren) en Kersten 200.000.000 accijns op de margarine) afge wezen. De ironie heeft steeds de verdienste, dat zij de argumenten niet versmaadt en dus soms ook hen, die er door getroffen worden overtuigt. Ernstig heeft Z.Exc. er zoowel de sociaal democraten als den heer Max van Poll op gewezen, dat de wet geen heffingen brengt in den eigenlijken zin des woords, maar dat zij probeert van de 270 millioen, die de boeren gewoonlijk voor hun zuivelproducten in Neder land krijgen, er althans een 170 millioen bin nen te halen, opdat de consumenten geen cadeaux krijgen ten koste van het noodlijdende platteland. Het is ethisch niet in orde dit zei de Minister aan het adres van den heer van Poll dat de boeren geen billijken prijs krijgen voor hun product en al kan de regee- xing dan ook niet geheel voorkomen, dat een deel van den steun niet bij de boeren terecht komt, zij heeft er toch ook wel voor gezorgd, dat het zoogenaamde grondkapitaal niet alles op kan slokken. Integendeel, art. 4 spreekt van „erkende" melkveehouders en de Minis ter heeft ons nu ontsluierd, dat dit artikel hem de macht geeft „geïmproviseerde" boeren buiten de steunregeling te houden. M.a.w. zij die zouden gaan boeren op het goed van ge- failleerden, krijgen geen steun. Dit schijnt ons zeer logisch; de bepaling is 1n elk geval een afdoend wapen tegen onrede lijke uitwinning-manieren. Den prijs van de natuurboter zal de Minister verhoogen tot 1.60. Dit is het cijfer, dat in onze berekening is genoemd en dus momenteel op z'n minst tachtig cent belasting beteekent, maar dat nog laag is tegenover de 2.30, die de boter eenige jaren geleden maakte. Wat de margarine betreft, wilde Z Etc althans voor de allerarmsten 2 milUueu kik vrij stellen van belasting. De heer v. d. Sluis noemde dat niets, maar bet is toch altijd 4 pet, meer dan niets als men de consumptie op 50 en niet, zooals de soc.-dem. afgevaardig de, op 70 millioen kilo stelt. De Kamer heeft na lange discussie nog een amendement-Boon aangenomen, waarbij de Minister krachtens art. 8a der wet uitdrukke lijk wordt gemachtigd den margarine-fabrikan ten toe te staan zuivere margarine onder een bepaald merk en zooveel mogelijk In evenredig heid met elks gewone productie te maken en tegen een door den Minister te bepalen prijs ta zijner beschikking te stellen ter distributie tot dien prijs onder het behoeftige deel der bevolking. Het amendement is er gekomen, dank zij den steun van een groot aantal katho lieke®. Onze eenige bedenking er tegen is, dat het een heerlijk object van uitbuitiug kan zijn voor de sociaal-democraten, die lustig over de uitvoering zullen kunnen Interpelleeren. Wilden sommige afgevaardigden de margarine- lasten zoo mogelijk geheel wegnemen, anderen wenschten den richtprijs van de melk hooger te stellen dan 5 cent. De heer Braat had tot dit doel een motie ingediend, welke de Minister onaannemelijk verklaarde en die dan ook met 5 tegen 77 stemmen verworpen werd. Ook wilde men den voorloopigen individueelen steun van 75 cent per koe en per week ver hoogen. Maar de Minister herinnerde er baroD van Voorst tot Voorst aan, dat het Crisis- zuivelfonds tengevolge van dezen steun al met een debet van 3 millioen zou beginnen. En de heer v. d. Heuvel, die een amendement- had om dezen steun, dien de Minister pas in zijn gewijzigd ontwerp bracht, maar eventjes met millioen te verhoogen een uitgave, die het Crisis-zuivelfonds zeer zwaar zou treffen kreeg dan ook nul op het rekest. Een troost prijs voor dezen afgevaardigde was de wijziging in artikel 4 der wet. De consumptie-melk, waarvan, zooals wij gisteren, schreven, een automatische prijsver- hooging met de lndustriemelk verwacht wordt, wil de Minister niet in de regeling betrekken, maar absoluut zeker scheen Z.Exc. toch niet van deze verhoopte verhooging. Er zijn trou wens nog een menigte dubia in de wet, welke pas bij de uitvoering zullen blijken en die het dan ook wel noodig maken, dat de Minister die al aankondigde, dat bij nu aan de zand boeren zal beginnen, hetgeen ons wel noodig lijkt als men bedenkt, boe weinig deze in ver houding profiteeren van de aan den landbouw tot dusver geboden steunmaatregelen deze uitvoering zoo vrij mogelijk ter hand kan nemen. De Kamer, die de mlnisterieele verdedigings rede apprecieerde, heeft dit bij de behandeling der artikelen en amendementen ook getoond te begrijpen. Zij heeft vrijwel over de geheele lijn den Minister gevolgd en zoo verwierp zij ook het amendement-Boon, dat het percentage der menging wilde terugbrengen. De Minister hield aan zijn maximum van 50 pet. vast als uiterste reserve-middel, maar zal zulk hoog percentage boter in de margarine wel niet ver plicht stellen. Art. 7 der wet is trouwens nog in dezen zin gewijzigd, dat bij maximum- percentage 20 pet. der boter niet betaald zal behoeven te worden. Mr. Kortenhorst heeft er voor gezorgd, dat hiscuitfabrikanten en anderen, die spijsvetten in hun producten verwerken, en wier fabrikaten dus hooger in prijs kunnen worden, niet unfair zullen worden beconcurreerd door buiten- landsche fabrikaten. Deze zullen naar even redigheid van de boterbelasting hier, ook ge troffen worden hij invoer. Geen succes had de heer Hiemstra. Deze soc. dem. afgevaardigde had een amendement, dat heel de wet eigenlijk overbodig kon maken en •haar eigenlijk in een „Planwirtschaft"-je om zette. Zóó bevoegd-graag was de minister niet en het amendement verdween. Natuurlijk ware de behandeling onvolledig geweest indien de waaksche 'mr. Beumer niet even voor de rechtszekerheid had gezorgd, door in het groote bevoegdheidsartikel 17 nog even den eisch in te lasschen, dat uitvoering der wet zou geschieden bij algemeenen maatregel van bestuur. Dat is geen totaal overbodige luxe bij een wet, welke op overtredingen sancties stelt van ten hoogste zes maanden hechtenis of tien duizend gulden boete. Tegen half acht kwam de wet in stemming zij werd aangenomen met 53 tegen 12 stemmen. Alleen de 12 aanwezige sociaal-democraten stemden tegen. Zij vermaakten zich met sput over den heer van Poll, die verklaarde vóór te zullen stemmen. Zouden de heeren niet beter •gedaan hebben naar eigen fractie té kijken, die voor de helft verdwenen was 7 De minister werd gefeliciteerd. Het was wèl verdiend. Maar Z. Exc. Is nog lang niet klaar Deelneming van R. K. Vereenigingen. Teneinde de R. K. vereenigingen, bonden en federaties in Nederland in staat te stellen af vaardigingen naar het Congres te Dublin te zenden, waartoe herhaaldelijk reeds de wensch te kennen werd gegeven, heeft de Ned. Euch. Bond, in overleg met de Stoomvaartmij. Neder land en hst Reisbureau Centropa besloten, hiervoor een speciaal tarief vast te stellen Wijl van deze zijde een groote deelneming verwacht wordt, zal, om de benoodigde plaats ruimte beschikbaar te krijgen, onvoorziene om standigheden voorbehouden, het oorspronkelijk voor de Congresreis bestemde 11000-tons s.s. „J. PZn. Coen" vervangen worden door het 19000-tons motorschip „Marnix van St. Alde- gonde", het admiraalsschip der Mij. „Neder land". Op deze wijze wordt nog plaats verkregen voor 300 personen, welke accomodatie hoofd zakelijk gereserveerd is voor afvaardigingen van vereenigingen, die bij eenigszins ver eenvoudigde maaltijden thans reeds voor een bedrag van ver beneden de honderd gulden per persoon kunnen deelnemen. Besturen van vereenigingen, bonden en federaties, die depu taties willen zenden, gelleven zich voor inlich tingen te wenden tot het Eucharistisch bureau, Bagijnhof 32 te Amsterdam. Radio-lezingen. Naar wij vernemen zullen door den Kath. Radio-Omroep een 6-tal korte voordrachten over het aanstaand Maria-Congres te Nijmegen worden uitgezonden. Op Zondag 29 Mei zal Prof. Dr. R. Jansen O.P., voorzitter van het algemeen bestuur, een uiteenzetting geven van het doel van 't Congres. Zondag 12 Juni spreekt prof. dr. Titus Brandsma O.CaTm. over het onderwerp van het Maria-Congres: Maria, de Moeder der men- schen. Zondag 19 Juni geeft Pastoor Willem Smul ders een uiteenzetting van het Mariaspel: Die Eerste Bliscap van Maria. Zondag 29 Juni zal een korte schets gegeven worden van de luisterrijke Maria-Omdrachi die op den Congres-Zondag door NÜmegen's straten zal trekken. Zondag 3 Juli spreekt jhr. drs. J. L. A. A. M. van Rijckevorsel over het Maria-beeld uit de St. Canisiuskerk, dat tijdens de Congresdagen zal worden gekroond, terwijl ten slotte Zondag 24 Juli drs. J. C. M. Sweens, algemeen secre taris, een laatste woord van inlichtjng en op wekking over het Congres spreken zal. DERDE-ORDE-RAAD Naar „De Tertiaris" meldt,, is overge gaan tot de oprichting van een Derde-Orde- Raad door 't vormen van een groep menschen, die zich als leekenapostelen in dienst stellen van de Derde Orde. In dezen raad komen twee zelfstandige groepen, die van de paters Fran ciscanen en die van de paters Capuctjnen. Ook de Mlnderbroeders-Conventueelen zullen spoe dig meedoen. Het doel van de Derde Orde raad (afgekort tot D'OR) is: de D.O.-belangen overal te be hartigen; ontworpen plannen uit te voeren de Oversten van advies te dienen. Leden van D'OR kunnen zijn: -tertiarissen, die zich als leekena poste.1 in dienst stellen van 't Franciscaansche ideaal. De Commisaris benoemt en ontsilaat de D'OR- leden. Behalve de op zich zelf staande groepe^ is er nog een Gemeenschappelijke D'OR. Zijn terrein is de gemeenschappelijk te voe ren actie van de drie groepen. Op het werkprogram staan do punten van momenteel te voeren algemeene actie, maar ook die van mogelijk toekomstige samenwer king. - I? '-! 1 m M DE DO X IN ENGELAND. De groote vhegboot te Calshot (Southampton), waar ze aankwam na een tocht uit Vigo (Spanje). De afstand werd in 6% uur afgelegd. De landing te Calshot ging door den hevigen wind niet vlot. R. K. STAATSPARTIJ In het ofüieiee-lo. vanwege het Par tij secret a- rietat. verstrekte comnmuniquuó betreffende het Politiek Advies van de algemeene vergadering van afgevaardigden van de Voreeniging van leden van R. K. Stateaclubs, opigen-omen in de 'bladen van Dinsdag 24 Mei j.l, werd on der het advies voor Groep II op de tweede plaats per abuis vermeld de heer H. J. Solioe- maker Jr. te Deventer. Dit moet zijn: de heer Ant. J. Sdhoemaker. Wethouder te De- venter. Op verzoek van de vereeniging voor zieken- huisverpleigtng te Rozenburg zijn verschillende soortgelijke vereenigingen in vergadering bij een geweest. De voorzitter van eerstgenoemde vereeniging was van oordeel, dat de zieken- huisverpleging een gevaar dreigt te worden voor de vereenigingen. De tarieven zijn zoo hoos dat een actie dient te worden gevoerd, temeer, daar de Rijksverzekeringsbank van 40 tot 60 pot. minder betaalt dan de vereeni gingen. Besloten wend een commissie te benoemen die den strijd tegen de hooge specialisten prijzen za:l aanbinden. Aanwezig waren afgevaardigden uit Maas sluis, VIaardinger-Ambacht, Nieuwerkerk a.d. IJsel, Paipendrechit, Poortugaal en van het streekveibarud Dordrecht en Hoekscha Waard, te zamen vertegenwoordigende ongeveer 80.000 vetr zekerden. Bezwaar der margarine-industrie. De Unilever N.V., gevestigd te Rotterdam, heeft in verband met de Memorie van Antwoord op het. voorloopig verslag steun aan de melkveehoudei j - - Kamer een adres goricht waarin rij normal. de ernstige practisohe bedenkeliwen die het wetsontwerp ook in zijn vorm, hij haar ontmoet. Overtuigd als zij is. dat een mengpercentage, hooger dan 25 pet. niet alleen funeste gevolgen zal hebben voor de margarine-industrie, maai tevens he<t doel, hetwelk het ontwerp beoogt, illusoir zal maken veroorlooft adressante de Kamer met den moesten aandrang te verzoe ken, het daarheen te willen leiden, dat het maximum-percentage worde bepaald op 25 ten honderd. MEER KENNIS VAN ST FRANCISCUS EN ZIJN ORDE. Er zijn er velen, zelfs onder de tertiarissen, die van St. Franciscus en zijn Orde bitter weinig afweten. Het Centraal Bureau der Derde Orde te Weert zal in dit deficit nu pogen te voorzien en gaan zorg dragen, dat ieder en op de eerste plaats natuurlijk de tertiaris zich een D. O. Bibliotheekje zal kunnen aanschaffen. Van tijd tot tijd zullen goedkoope en goed uitgegeven brochures verschijnen. De eerste twee nummers zijn van de pers gekomen, n.l. de „Auspicatoencycliek" van Paus Leo in de vertaling pater dr. Ludgerus Zelnstra en „Hij en Wij" Franciscus en zijn geest van de hand van pater Marculphus Heyer. Gewijzigd ontwerp spoedig te wachten. Wij vernemen, dat het wijzigingsontwerp van de Lager Onderwijswet, na behandeld te zijn door de oommissie van voorbereiding der Tweede Kamer, door Minister Terpstra op enkele essentleele punten is herzien. De publicatie van dit laatste ontwerp be nevens samenvatting van het overleg tusschen den Minister en de oommlssie-Beumer is In de eerste dagen der volgende week te ver wachten. De Vrijzinnig-Democraten. In «en te Utrecht gehouden vergadering van Vrljz. Dem. leden van Provinciale Staten wer den, naar de Zw. Crt. meldt, voor de aan staande verkiezing van leden van de Eerste Kamer de candldatenlljsten als volgt samen gesteld: Groep Drenthe-Overijssel-Gelderland: 1. J. B. Westerdijk (aftr.); 2. S. L. Louwes; 3. J M. L. Otten; 4. Mevr. J. Marcus-Nijland Mr. M. S. Kal ma; 6 Dr. H. A. Zwijnenberg. Voor Zuid-Holland; 1 Mr. M. Slingenberg (aftr.); 2. Jan Schllthuls; 3. Mr. W. H. M Werker; 4. Mevr, W. A. L. Ros-Vrijman. Ruim batig saldo. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Staten ter goedkeuring voorgelegd de re kening wegens de provinciale inkomsten en •iPvaven n- 1930. De ontvangsten heb utu uediageu f 19 084.üOJ,09, lie uitga, ven 17.815.144.63, zoodat het batig saldo 1.269,417.46 heeft bedragen. De Bossche Diocesane Bond van „De Jonge Werkman" zal op Zondag 29 Mei a.s. een groote demonstratie houden te 's Hertogenbosch. Van alle kanten van het bisdom zullen dan de J. W.ers optrekken ter bedevaart naar O. L. Vrouw van den Bosch. 's Middags om twee uur zal er in de kathe drale basiliek van St. Jan een pontificaal Lof gecelebreerd worden door Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen. Tijdens dit Lof zal de aanneming plaats hebben der nieuwe J.W.-ers uit het bis dom 's Bosch, waarna Z. H. Exc. een toespraak zal houden. Daarna heeft toewijding der J.W.-beweglng plaats aan O. L. Vrouw. Om drie uur vangt de demonstratie-tocht door 's Hertogeóbosch aan, waarna om 4.15 uur het spreekkoor van Kees Spierings „Wat wij willen" op de Parade zal worden opgevoerd. Te 5.30 vindt een feest- vergadering plaats in het Concertgebouw. De plechtigheden in de kathedrale basiliek van St. Jan en de opvoering van het spreek koor zullen door den K.R.O. worden uitgezon den. In „Amicitia" te 's Gravenhage kwam giste ren de centrale raad. van „de Hanze" in het bisdom Haarlem in voorjaarsvergadering bij- r>o bondsvoorzitter, de heer C. J. G. Struyc- "ken opende de vergadering met den Christelij- ken groet, waarna de voorzitter der Haagseke afdeeling, de heer Th. Dresmé een kort wel komstwoord sprak. Openingsivoord bondsvoorzitter. Vervolgens hield de bondsvoorzitter een openingsrede, waarin hij o.m. meedeelde, dat de viering van het zilveren bondsfeest zal wor den uitgesteld tot September. In overleg met Z.H. Exc. den Bisschop is de datum vastgesteld op Woensdag 7 September. Nog steeds klimt, aldus de voorzitter, ons Haarlemsche ledental krachtig; we zijn al de 8500 gepasseerd. Binnenkort zal aan een krachtig levenden wensch en behoefte worden voldaan, als op de studiedagen van den N. R. K. M. in Amersfoort dit najaar een nieuw en actueel werkprogram voor den Katholieken middenstand zal worden behandeld. Da invoering van het wederzijds verplicht lidmaatschap is momenteel in gang; het is te wenschen, dat de vakbonden boonen de komen, de reorganisatie te waardeeren, door allereerst het verplicht lidmaatschap van de standsorga nisatie zonder pardon en zonder uitzondering door te voeren. De crisis heeft op de organisatie nog geen invloed. Van een algemeenen noodtoestand ais ondeT de boeren is geüukkig bij den middenstand nog geen sprake, maar toch zijn er teekenen, die er op wijzen' dat ook. in deze kringen de crisis hevig doorvreet. Wij verwachten, dat er in dezen tijd van boerennood en boerenzorg, ook over onze be langen niet wordt heengeloopen. Wij moeten terug, in regelmatig tempo, naar de zelfregeling van het bedrijf door de georga niseerde bedrijfsgenooten, op wettelijken grond slag, onder toezicht van de overheid. Wij rekenen thans op de medewerking van onze R.K. Staatspartij om dezen eisch te ver wezenlijken. Voor ons is het allereerst noodige: zelf actief en weerbaar te zijn. De voorzitter deelde mede, dat het bureau van economisch verweer aan het landelijk bu reau was verbonden. Men hoopt, dat de afdee ling „economisch verweer" binnenkort haar werk zal kunnen aanvangen. Vervolgens bracht de bondssecretaris, de heer W. Boon Jz. het 25ste jaarverslag uit. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer inzake het Initiatief-voorstel van den heer Ebels houdende bijzondere maatrege len ten aanzien van loopende pachtovereen komsten wordt het- volgende ontleend. De voorstellers hebben de indiening van dit voorstel bewerkstelligd buiten ieder verban met de verwerping van het ontwerp-Pachtwet om. Het voorstel loopt in geen enkel opzicht vooruit op hetgeen op het stuk van een blij vende regeling der pachtovereenkomst zal moe ten gebeuren. Actie tot pachtverlaging. Een olezer daijjen werd te Dordreciht een ven*- gadering gehouden van griend- en rietland- pachters der Staatsdomeinen, welke onder lei ding stond van den heer C. PI. Bogers te Wer kendam. Algemeen was men ontstemd over de hou ding der Staatsdomeinen, die op een request tot verlaging der pachtprijzen met 25 zelfs met geen enkel woord antwoordden, terwijl het Kroondomein en de measite particuliere verpachters eigener beweging 2535 re ductie op de pachtprijzen verleenden over 1631. Teneinde meer organisatie te verkrijgen onder de pachters, bepleitte de heer Jae. G. v. Oord van Werkendam aansluiting hij de Algemeen© vereeniging van grlendihout- en teenbedrijven (A.V.G.T.) waartoe met alge meene stemmen werd besloten. De actie tot pachtverlaging zal nu verder door deze landelijke vereeniging worden voort gezet, terwijl, gezien den zeer slechten toeataar in dit bedrijf, over 1932 een pa.chtverlagin" zal worden gevraagd van 5070 Gehoopt wordt dat de Staat alsnog ze goed voorbeeld zal geven, inzake de op - der moeilijkheden tusschen verpach pachters. DE TOESTAND IN DEN SCHOENHANDEL. Ter bespreking van den algemeenen toestand ln den schoenhandel zal de Vereeniging tot Behartiging der belangen van grossiers en agenten in buitenlandsch schoenwerk op Vrij dag 27 Mei a.s. In de zaal van de „Induatrleele Club" in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een vergadering beleggen. HET NATIONAAL ZEElMANSFONDS- Een weldadig landgenoot, onlangs overle den, heeft aan ,,Het Nationaal Zeemansfonds" een legaat toegekend van 5000. Een goede daad en een goed voorbeeld. Het adres van den Administrateur Is: H. van der Slooten, Jozef Israëlplein 5, den Haag, pöstgironummer 14812. ITALIAANSCHE OPERA. "Tmr sizivwlna Sara Scuderi ons meldt, zal zij ook voor het volgend seizoen deel uitmaken van het gezelschap, Jaarverslag van den secretaris Vele en velerlei acties hebben in 1931 den ar beid en belangstelling van het hoofdbestuur gehad, zooals spr. uitvoerig memoreerde. Na een overzicht te hebben gegeven van het werk van het Hoofdbestuur en van het Cen traal Hanzebureau gaf spr. verslag Van de in stellingen van de Hanze. Het aantal vereenigingen was aan het begin van het jaar 90. 10 nieuwe afdeelingen kwamen de rijen ver sterken: Wognum, Akersloot, Nieuwveen-Ze- venhoven, Edam, Diemen, Nieuwkoop. De RiiP> Schoorl, Warmenhuizen en Zwaagdijk-Oost, waarvan verschillendeflinke levenskrach blijken "te bezitten. In 1931 werd de ronde som van 100 afdeelingen bereikt. Het aantal leden bedroeg begin 1931 745 In den loop van het jaar traden toe 17 leden doch moesten worden afgevoerd 84 leden zoodat de organisatie eind 1931 8218 leden telde. De activiteit in de afdeelingen liet niets te wenschen over. De heer J. Th. Peters, leidde daarop het voorloopig rapport der voorschotbankcommis- sie in. Werkwillige arbeiders op weg naar de werkverschaffinS gemolesteerd. De minister v»n Binnenlandsche Zaken heeft aan B. en W. van Hengelo (0) per tele gram laten weten, dat de arbeiders, die Zater dag voor een week den arbeid bij de Rijks werkverschaffing badden, neergelegd en des wege waren uitg<»toten' '"gaande Vrijdag a.s. weer aan het w©>'k mogen gaan, mits zij in dividueel een schriftelijke verklaring inleve ren, dait zij zich niet meer aan wangedrag zullen schuldig m„Ken. Deze laatste bepaling moet, naar wij ver nomen, betrekking hebben op de houding welke sommi'S® arbeiders in Twente aanne men teg©" hun mede-werklieden, die dage lijks per !>us en per trein naar d® verschil lende werkverschaffingen gaan. Herhaalde lijk doen mek de laatste dage® gevallen van molestatie voor, zoodak enkele autobussen met arbeiders onderweg zijn teruggekeerd. Dit is geschied, omdat op de buitenwegen plotseling voor een groot deel door opgescho ten jongens onder leiding van enkele oudere personen, met steenen naar de bussen Is ge gooid. Maandagmorgen heeft dit tot gevolg gehad, dat een aantal arbeiders uit Losser en Weerselo benevens uit Denekamp, niet tijdig of in het geheel niet, op het werk konden komen. Een der ehauffeurs werd vrij ernstig in het gelaat gewond en viel, nadat hij ge lukkig zijn wagen nog had kunnen stilzetten, in onmacht. Er zijn scherpe politiemaatregelen geno men, waardoor een veilig verkeer voor de bussen verzekerd is. Ten slotte vernemen wij nog, dat de bona fide vakorganisaties zich krachtig tegen deze daden va,n terreur verzetten en dit wilde op treden van ongeorganiseerde arbeiders ten sterkste afkeuren. Opslagplaats van verfwaren bedreigd. Brandende petroleumstellen alleen gelaten. In een perceel aan de Warmoesstraat, of juister gezegd, achter de Warmoesstraat, heeft f'starehmiddag een felle brand gewoed. Be doeld huia staat op een binnenplaatsje achter het perceel Warmoegstraat 52, waarin een drogisten.] en verf warenhandel gevestigd is. Drie dagen geleden was de werklooze arbeider C. van A. met zijn vrouw en twee kinderen ia het achterhuis getrokken. <jat uitkomt aan het water van het Damrak en had zijn woning in gericht op de tweede verdieping. Gistermiddag tegen vijf uur, terwijl de man nog buitenshuis was om te stempelen, was de vrouw niet het eene kind naar het Centraal Station gegaan om het andere kind dat een dagje naar buiten was geweest, van den trein te halen. Het gezin moest koken op petroleumstellen, omdat in het achterhuis geen gasaansluiting was. De vrouw was bezig met eten koken. Er stonden twee brandende petroleumstellen In de achterkamer en zij beging de onvoorzich tigheid deze niet uit te doen. Toen zij om kwart over vijf terug kwam en haar woning wilde binnengaan, sloegen de vlammen haar uit deze achterkamer tegemoet. Over de oor zaak van den brand bestaat dus geen twijfel- Direct werd de politie gewaarschuwd, het geen al heel vlug in zijn werk ging, omdat het politiebureau Warmoesstraat maar drie huizen verder ligt. Vuurhaard slecht te ber reiken. De brandweer was er ook spoedig, doch het kostte eenlgen tijd, voor men effectief den brand kon bestrijden. De brandweer moest slangen leggen langs den eenigen toegang tot de bovenverdiepingen van het achterhuis, een nauwe, hooge trap in het voorhuls aan de War moesstraat. En aan het einde van deze trap begonnen smalle gangetjes. Het duurde dua eenigen tijd voor de brandweer haar «lansen. langs al deze bochten gekronkeld had en den vuurhaard kon bereiken. Intusschen had het vuur zich niet met een kamer tevreden gesteld. Het had zich uitge breid over de geheele verdieping, was aan de zijde van het Damrak naar buiten geslagen en had zich al spoedig ook op de leegstaande derde verdieping genesteld. Het publiek op het Damrak beleefde een prachtig tooneel aan het felle vlammenspel boven het water. Ten laatste slaagde de brandweer, onder lei ding van do hoofdbrandmeesters Förch en Hartdorf erin het vuur terug te dringen en voetje voor voetje vooruit te komen in de rich ting van den vuurhaard. Langs belepdende pereeelen waren eenige stralen omhoog ge- heschen om het brandende dak nat te houden en tevens om direct bij de hand te zijn, zoo de vlammen naar het voorhuls oversloegen en het brandende verfmateriaal, dat zich onder het dak bevond mochten aantasten. Dit gevaar werd spoedig geheel opgeheven, doordat de brandweer het vuur steeds verdér van het voorhuis terugdreef. De toeschouwers op het Damrak zagen, hoe tusschen de roode vlammen door zware waterstralen achter uit d© vensters schoten dwars door de zonnestra len, zoodat er prachtige regenbogen boven het Damrak hingen. Van lieverleede werden de vlammen kleiner, de waterstralen grooter. Ten laatste zonken de vlammen machteloos ineen en nog even later verschenen de helmen der brandweermannen voor de uitgebrande venstergaten. De brand weer had het weer eens gewonnen. De tweede en derde verdieping van het ach terhuis zijn uitgebrand. De bewoners war«" voor twee duizend gulden tegen hrandsch» e verzekerd. Het nablusschen van de aineuIer"19 resten kostte nog geruimen tijd. AANKOMST MAIL. De mail van Indië en Australië per Engelsch s.s. Comorin wordt Vrijdag 27 Mei 8 uur v.m. te Marseille verwacht, BEIDE VOETEN AFGEREDEN. Slachtoffer aan de gevolgen bezweken. Te Buchten-Born sprong een arhel der, die werkzaam was bij d«n. Toor ket Juilia-nakanaal op een in ^Xa.gh.^M.e. locf; •motief. De jongemarmachlL.'mS het mllen en geraakte oude voeteI1 wer. noodlottig gevo g, u)-en later ie de onge. den afgereden Enkele lukkige in het zieken" HIJSCHTO^ GEBROKEN, Man uit de derde verdieping gevallen. Tm de Gi«t&rB,traat te A,(,am waren twee mannen bezig ®en z^are baal op te hijsehen naar de derde verdieping Van een fabriek- Plotseling braU het '^^htouw, waardoor da man riie ®r °p d6 d'6''de verdieping aan stond Le trekke" het evenwicht verloor en voorover straat stortte. Met ernstige verwondingen en inwendige kneuzingen is hij door den G G d. "aar bet Wilhelmina Gasthuis ver voerd. Te Brasschaet (België) werd een Inwoner van Brecht, zekere Lode Daems door een auto welke bestuurd werd door den Nederlander L uit Slledrecht overreden en gedood. De chauf feur werd door het parket, dat ter plaatse een onderzoek instelde onder aanhoudings mandaat gesteld en in de gevangenis ingesloten, Gisteren is te Utrecht een 73 jarige man, die op een dak van een schuurtje aan het werken was, doordat het dak instortte, naar, beneden gevallen. De man overleed dadelijk. Uit de Waal onder Andelst is gisteren het lijk opgehaald van den 20 jarigen J. Th. de B., die enkele dagen geleden bij het baden ia de Maas waa verdronken,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6