m HET CONFLICT BRl!NING— HINDENBURG. VAN DE COMEDIE NAAR DE TRAGEDIE. WmÈÈ mm mm 'msmm. PALESTINA HERBOREN iVRUDAG 3 JUNI 1932 Z, H. EXC. MGR. JOS. SWEENS. r Bij zijn gouden priesterfeest. EEN STEENEN BIJBEL. liBHwIi ÊKjif - HET EINDE VAN EEN LANGE PINKSTER-VACANTIE. KUNNEN DE BELASTINGEN NOG VERHOOGD WORDEN. Sensationeele onthullingen. PROF. DR. KORS TE BRUSSEL. HET DRAMA TE WANROY. LAICITEIT, SPAARKOUS EN GEBOORTEGROND. DE GEEST VAN 1789 EN DE REPUBLIKEINSCHE MYSTIEK. TECHNIEK. MLnh.^d" racetemeeerd en (Iat Trans!Ït2^v<rWtd®^ele doelden DE VER STATEN EN HET INTERN. HOF. Heden, op den Koogen feestdag Tan het H. Hart, heeft temidden van die inboorlingen van Bijn vroeger missiegebied een der meest ge vierde en der meest verdienstelijke leden van de Congregatie der Witte Paters, Z. H. Exc. Mgr. Jos. F. M. Sweens zijn gouden priesterju bileum herdacht. In Bijn vroeger mis siegebied, "want Z. H. Excellentie is „rustend" natuurlijk, voor zoover zulks bij een dergelijke levendige en actieve fi guur mogelijk is. Op eigen verzoek is deze prelaat-missionaris van zijn zware taak onthe ven, maar hij wilde niet repatrieeren. Zijn otium wenscht hy onder zijn Mgr. Sweens. magna cum dignitate' „eigen volk" door te brengen. 13e geboren Bosschenaar, die zijn gouden 3ubilé zal vieren „aan de boorden van het Victoria-meer, waar zijn liefde tot de zwarten hem als gekluisterd houdt", gelijk de Mei-afle vering van de Annalen der Witte Paters op merkte, werd in 18S2 te Haaren priester ge wijd. Zes jaar werkte hij In het Bossche diocees te Lierop en Vught om in 1889 naar Algiers te vertrekken en novice te worden bij de Witte Paters. Deugden en bekwaamheden vestigden Eoozeer op hem de aandacht, dat hij na een jaar reeds directeur werd van het noviciaat der broeders-missionarissen. Werkzaam "was Pater Sweens daarna nog als directeur van het missiehuis „Marienthal" in Luxemburg en in den missiepost Mariahilf. Hij werd ook belast met het verantwoordelijk ambt van Visitator van de drie Vicariaten Oenjanjembe, Njanza len Oeganda. In 1906 werd de Jubilaris overste te Boxtel. Sn 1910 vertrok bij weer naar Afrika, na plech tig in den Boseh te zijn geconsacreerd tot bis schop, als coadjutor van mgr. Hirth. In 1914 werden de vicariaten anders ingedeeld en kreeg mgr. Sweens zijn eigen gebied in Zuid-Njanza. Kloek, met kennis van zaken, vervuld van buitengewonen zielenijver en beschikkend over een geweldige werkkracht heeft hij zich voor dit bisdom gegeven. Een bisdom met een op- ipervlakte van nagenoeg viermaal de grootte ,Van Nederland en een bevolking op een be trekkelijk klein aantal Indiërs en Arabieren na uitsluitend' uit negers van vijf verschillende [rassen bestaande Mgr. Sweens werd waarlijk een leider, die geen enkel terrein onbewerkt liet. Er is van alles gekomen, of bet onderging uitbreiding. De Jaarlijksche statistieken van zijn vicariaat legden zulks zonneklaar open Scholen, missie posten en bijstaties, vorming van inlandsche geestelijken en zusters, alsmede de getallen van doopsel, biechten, H. Communies, kate- chisten bewezen een sterk en innig groeiend godsdienstig leven. In September 1928 schreef hij, dat hij zijn lontslag als Apost. Vicaris had aangevraagd. Zijn vergevorderde leeftijd maakte hem de uitoefening van zijn functie zeer moeilijk. Aan het verzoek, werd voldaan. De zeventig- Jarige mocht zijn bisschopsambt na een 18 jaaT „richtige vervulling" daarvan neerleggen. Merkwaardig mag echter wel het feit hee tten, dat na zijn heengaan het vicariaat Zuid Njanza onmiddellijk in twee Vicariaten werd gesplitst, waarvan met het eene deel Boekoba teen Zwitser Pater Huwiler werd belast, ter wijl het ander deel/Uwanza wederom aan een Nederlander Z. H. Exc. mgr. A. Oomen, die ook al een kwantum missiewerk achter zich bad, werd toevertrouwd. Nog vijf andere Witte Paters zullen deze jmaand Jubileeren, n.l. de Paters Meissen, Mul der, Stoop, Zoetmulder en Zuure, die op 29 Juni hun zilveren priesterfeest in de missie Bullen vieren. Het spreekt vanzelf, dat de Juni-afleverlng fvan de „Annalen der Witte Paters" aan de Bes jubilarissen bijzondere aandacht schenkt. PRINSES JULIANA H. K. H. Prinses Juliana heeft het voornemen te kennen gegeven om behoudens bijzondere omstandigheden het automobielfeest, dat op 18 Juni a.s. ten bate van het Nationaal Crisis comité en het Plaatselijk Crisiscomité in het Vondelpark te Amsterdam zal worden gehou den, met Haar tegenwoordigheid te vereeren. Zooals men weet wordt dit feest, bestaande uit een concours voor koets merk en, een con- oours d'élegance en een bloemencorso georga niseerd door de Kon. Ned. Automobielclub, met medewerking van de Ned. Ver. de Rijwiel- en Automobiel Industrie. DR. W. RENSSEN Te Arnhem is bericht ontvangen uit Pallanza in Italië dat aldaar op een vakantiereis is overleden dr. W. Remssein in dein ouderdom van 45 jaar. Dr. Renseen was sedert 1916 chirurg aan het Nederduitscb Hervormd Diaoonessen- huis te Arnhem en was bovendien orthopae- disch chirurg aan de Johanna stichting te Arnhem. Voor een koopje. Bij de verkooping van den gedeeltelijken in boedel ten verzoeke van W. Hendriksen aan den Anklaarschen weg te Apeldoorn brachten de 120 schoorsteentegels, te zamen een voor stelling gevend van den Inhoud van het Oude en Nieuwe Testament, de som van 80 op. «s PALMOLIEINDUSTRIE IN NED. INDIë. EEN SPORTEVENEMENT VAN DE BOVENSTE PLANK. Het rijden voor U innamen der plaatsen, terstond na den start der Dembyrennan te Bpeom (Engeland). Twee nieuwe groote fabrieken. Te Tjiamis zal eerstdaags de opening plaats hebben van twee groote Chineesche oliefabrie- ken, welke proflteeren willen van de lage klap- perprijzen in Tjiamis. Het Nw. v. d. Dag voor Ned. Indië verneemt, dat in de grootste fabriek een kapitaal van niet minder dan 150.000 Is gestoken. KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL FABRIEKEN. Ertsaanvoer afgenomen. In de afgeloopen maand bedroeg de aanvoer van erts voor het hoogoven be drijf te IJmuiden een hoeveelheid van 30.547 tons tegen 39.403 tons In Mei van het vorige jaar. Groote ijzerverscheping. Het Zweedsch s. Kiruna is in ballast van Emden in de zeehaven van het hoogovenbedrijf te IJmuiden aangekomen om eene lading, circa 6500 tons ijzer voor Philadelphia in te nemen. MUZIEKCONCOURS TE DELFT. Zondag heeft in den tuin van Stads Doelen te Delft het Muziekconcours plaats gehad, ge organiseerd door de R. K. Harmoniekapel St. Franciscus van den Bond van Katholieke Har monie- en Fanfarecorpsen in Zuid-Holland. De Zeereerw. heer Deken P. J. A. van der Cammen, eere-voorzitter van het eerecomité, sprak het officieele openingswoord. De uitslag is als volgt 2e afd. fanfare, 3e pr. 9t. Radboud te Kethel. 2e afd. harmonie, 2e' pr. Perosi te Leiden. Ie afd. fanfare, le pr. Juliana te Stompwijk, en Excelsior te Noordwijk. le afd. harmonie, le pr. Adolf Kolping te Lisse; 2e pr. St. Cecilia te Schipluiden, de Phoenix te Wateringen, St. Cecilia- te Leid- schendam en St. Cecilia te Voorburg; 3e pr. St. Cecilia te Voorhout. Afd. uitmuntendheid harmonie, le pr. St. Franciscus te Delft; Padua en St. Antonlus te Rotterdam. De wisselbeker, aangeboden door burgemees ter Keyzer van Stompwijk en Veur, voor het hoogst aantal punten op het concours behaald, kwam in het bezit van de Harmoniekapel St. Franciscus" te Delft, welke afdeellng tevens de gouden medaille won, aangeboden door den Zeereerw. pastoor Paul. Hase O.F.M., be- i Onze Brusselsche correspondent meldt ons d.d. 1 Juni: In aansluiting op ons telegram van gisteren avond over de lezing van prof. dr. Kors O.P., voor de Belgische vereeniging van den Vol kenbond, dient nog vermeld te worden, dat na afloop van deze conferentie al de reeds ge noemde autoriteiten, die de oonferentie heb ben bijgewoond, den conferencier en voorzitter van den Nederlandschen R. K. Vredesbond zijn gaqn feliciteeren om de werkelijk aangrijpende en hoogstaande wijze waarop hij zijn onder werp heeft behandeld en waarvan de hoofdge dachten waren; de noodzakelijkheid der vre desbeweging voor allen, als mensoh en als christen; ook de kleine staten moeten aan die beweging mededoen, in de eerste plaats door de bewapening niet op te voeren en verder op meer positieve wijze door versterking der vre- desinstltuten bij den volken bond. Dan zijn er, eveneens als factoren van groot belang, de me reele ontwapening en de propaganda der vre- desldeeën. Uitvoerig en heider beeft prof. dr. Kors deze gedachten voor zijn buitengewoon aandachtig publiek ontdeed en dat zijn woorden niet op de barre rots zij 4 gevallen, bewees het langdurig en spontaan applaus, dat hem na zijn confe rentie te beurt viel. Bij de korte receptie, die hierop volgde, was ook aanwezig de Zeereerw. pater dr. Beaufort O.F.M., secretaris van den Nederlandschen R. K. Vredesbond. Hedenmiddag werd door het bestuur van de Belgische vereeniging van den Volkenbond prof. Kors een lunch aangeboden. HEDENDAAGSCHE MUZIEK. De International Society for Contemporary Music in 1933 naar Amsterdam De „TelegTaaf" weet te melden: De sectie Holland van de International Society for Contemporary Music heeft een ver zoekschrift gericht tot burgemeester en wet houders van Amsterdam waarin zij mededee- len, dat het in haar bedoeling ligt aan de jaar lijksche internationale vergadering van de vereeniging welke in Juni gehouden zal worden, voor te stellen, het eerstvolgende (elfde) inter nationale muziekfeest der I.S.C.M. te Amster dam te doen plaats vinden in Mei of Juni 1933 Van bevoegde zijde verneemt het blad nader, dat aan het bestuur der sectie Holland van de I. S. C. M. door burgemeester en wethouders bericht zai worden, dat zij op het muziekfeest te Weenen, dezen zomer, de verklaring kan afleggen, dat Amsterdam bereid is de Inter- national Society for Contemporary Music in 1933 te ontvangen, schermha van „St. Franciscus" BALDA3BGHEID EN VERZET TEGEN DE POLITIE. Naar 't bureau Rijswijkscheweg te 's Hage ls gebracht een 18-jarige bewoner van de Burgers- dijkstraat, die, terwijl een agent van politie een jongen terzake van het stichten van brandjes wilde arresteeren, in vereeniging met anderen, den arrestant hielp bevrijden en zich met geweld verzette. Hij is in bewaring ge steid. Tot tweemaal toe was n.l. In de Jan ten Brinkstraat door de baldadige jeugd een brand stapel ter hoogte van eenige meters gemaakt en aangestoken. Toen de brand de eerste maal door de motorspuit van het bureau Rijswijk scheweg was gebluscht, vergaarde men een nieuwe hoeveelheid en stak ook die weer 1n brand, zoodat wederom moest worden uitge rukt. EXAMEN LAND- EN TUINBOUW KUNDE L. O. De Minister van Onderwys, K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1932 de examens ter verkryging van eene akte van be kwaamheid tot het geven van lager onderwys in de beginselen der landbouwkunde en in die der tuinbouwkunde, zullen worden gehouden in de maand Augustus en, zoo noodlg, ook in Septem ber. SCHAKING? De minderjarige Antoninetta G. die bij haar moeder in een woonwagen in het woonwagen park te Epe vertoefde heeft 30 Mei J.l. hei melijk den wagen verlaten. Men vermoedt dat zij geschaakt is door zekeren F. B. Haar op sporing wordt door de politie verzocht. Men vermoedt dat het paar zich op kermissen en jaarmarkten ophoudt. Op 16 Juni zal voor de Rechtbank te 's Her. togenbosch de behandeling worden voortgezet van de strafzaak tegen P. H. M. v. d. V. te Oosterhout, verdacht van moord op zijn oom L. v. d. V. te Wanroy op 18 April 1931. Op 17 December 1931 werd de behandeling uitgesteld om een onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens van verdachte. SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Gisteren ls men begonnen door horen de grondlagen te onderzoeken om daarna te be palen, waar de opgravingen zullen aanvangen Voor het hek van de Algemeene Begraafplaats verdringen zich den geheelen dag tal van nieuwsgierigen die met belangstelling de ver richtingen volgen. Madame Sylvia houdt zich nog op den achtergrond en heeft zich nog niet laten zien, Herriot's vredespolitiek. Van onzen correspondent). P a r ij s1 Juni 1932. De comedl© der comigmeesen is afgeloopen; de tragedie van het radicaal bewind breekt aan. Wie ml bet sllaahtaffeir zijn De verkiezings overwinning van. Mei j.l. of Heirriot Waar schijnlijk de eerste, want Herriot blijkt wat geleerd te hebben, n.l., dat er maar één politiek In Frankrijk mogelijk ia. Natuurlijk veronderstellen we geen oagen- bl-lk, dat Herriot dat niet altijdheeft geweten, maar hij heeft toch de hoop gehad voor het partij-optreden voldoende ruimte te hebben om een bepaalde partij, de zijne, te doen domd- neeren. Om te kunnen heersehen moet hij een steflil'ing innemen, die meer verdedigers telt dan de antithese, maar zijn ongeluk iis dat de Fransdhe kamer evenmin als het kiezerscorps tot een dergelijke antithese zijn te brengen. De eenige volstrekte tegenstelling die in de F-ran- edhe partijen is te vindien, betreft het socialis me. Zelfs op religieus gebied is de tegenstel ling «iet absoftuut. De reden, daarvan is, dat Frankrijk niet experimten teert, doch zich vastklampt aan een traditioneel geworden politiek. Politiek zonder verraissdinigBmagefliijlkhieidien en die zich naar links beweegt als het de filosofische denkbeel den betreft de geesten met geweld richt naar de denkbeelden van 1789, en diie zich naar reefhts beweegt, als het betreft het materieel bezit, zoowel van de epaarkous als van den geboortegrond. In de pnaictijk heef en. die lijnen de laïoitedt, die bescherming van de spaarpot en nationale verdediging. Beide eerstgenoemde verstarren de binuenfandiscilve, laatstgenoemde bevriest de buitenlamdsche politiek Br is maar één partij, die met de traditie wil breken, de revoQiutdommajire, en biet do-et er niet toe of. ze in socialisten en communisten verdeeld -is, of uit materialistenof utopisten -bestaat. Alle andere partijen kunnen met elkam der overhoop liggen en elkander als tegenstan ders ibesidhouiwen, aan de eischen der tnaditio- needie Framscbe poilitiek kunnen ze niet ont komen. En het kan daarom niet genoeg her haald wonden, dat „rechts en links" in de Fransidhe politiek slechts begrippen zijn, die «iiets meer zeggen.. Zelfs niet ten aanzien van de laïoiteit, die geen ernstige bestrijding meer vindt, zelfs niet wanneer ze veert tot de unieke school, die al door absoluut rechteche stroo- mtngien, en zelfs in uitgebreide Katholieke kringen aanvaard wondt. Zelfs niet ten aanzien van de spaarpot, want de meest geavanceerde democraten zijn hier even gierig jegens een mieer sociaal gebruik van het verworven bezit als de reactionnaiiren-dn-titel. Zelfs niet ten aanzien van. de internationale Traags tukken want in de praetijk heeft de eeine partij niet meer Imgeniiositeit aan den dag gelegd dan de amdere, en volgen alle dezelfde meesters, onver schillig uit welk kamp die leiders komen. Heel de Fnansöhe politiek kent geen andere dyna miek dam. het „traditioneel vasthouden, aan wat is". De vier jaarlijksche consultaties van het kie zensoorps zouden dan ook als volmaakt over bodig zijn te beschouwen, als niet het alge meen stemrecht een symbool van den „geest van 1789" was gebleven en het voeren van het bewind niet een voordeeltje was voor den elan, welke aan het r-oer zit, aangezien er aldus posten en voordeelen te vergeven zijn. Maar het is duidelijk, dat bij zulk een toe stand het kiezerscorps niet door groote vraag stukken wordt beroerd en nog minder bezield. Dat de Framsdhe verkiezingen niettemin steeds een verplaatsing van de meerderheid geven, Is sleabts in schijn met het bovenstaan de in strijd. Het is de regelmatige uitwerking van het parlementaire stelsel, daar waar de strijd niet over -beginselen maar om de voor deelen van het bewind gaat en zij die zich door bet zittend bewind misdeeld achten, d-us coalii- seeren voor de overwinning. Eenmaal de over winning behaald, heeft de coalitie geen zin meer. Op den dag na de stemming moet de overwinnaar wel bekennen, dat het negatieve doel der coalitie geen basis levert voor het beleid. Herriot had dus niet vier weken behoeven te wachten om zijn 'gedragslijn vast te stellen. Met de beslissing der socialisten af te wachten heeft hij voor zijn toekomstig ministerie een kostbaren tijd verloren om zich in de zaken in te werken en aan het buitenland den Indruk gegeven, dat Frankrijk zijn rol In een uiterst moeilijke en gecompliceerde wereldsituatie niet 'belangijk genoeg vindt om een langdurig interi mair cabinet te vermijden. Natuurlijk is die indruk onjudst want juist het permanent karak ter dier Fransehe buitemflaindschie politiek heft de bezwaren tegen zoo'n rtAwsSÉhtlngscabinet op. Maar de kiezers hebben fi»g illusies, en zoowel voor de radicalen als voor de socialis ten kwam het er op aan de schuld voor een breuk waarvan de overgroots massa niet veel begrijpt van zich af te werpen. Het ls slechts het verlangen, om het electoraal samengaan (Van onzen corres pondent.) van radicalen en socialisten als een „repu- blikeinsche mystiek" te behouden, zöö dat het electoraal samengaan ook voor de toekomst mogelijk blijft, die ons de comedie der roode en rose congressen heeft bezorgd. Thans laten de tijdsomstandigheden niet toe dat het elec toraal samengaan ook door een politieke sa menwerking wordt gevolgd. In 1924 was dat anders, toen kon men zich nog de weelde ver oorloven van anti-clerikalisme en sociale de magogie. Althans zoo -meende men en het kar tel heeft zijn vergissing duur genoeg betaald. Thans is er voor sociale demagogie geen geld en voor anti-olericalisme geen tijd. Het land staat voor zulke ernstige vraagstukken, dat voor haar oplossing de vereeniging van alle krachten noodlg is. Dat is zóó sterk aan den dag gekomen, dat zelfs de socialisten in hun eischen voor samengaan met de radica len, van de laiciteitsverscherping niet hebben durven spreken. En toen een congressist daar naar vroeg, maakte de leider Blum zich van de zaak af, door te verzekeren, dat de so cialisten in de kamer onmiddellijk de unieke school zullen vragen en de invoering van de laiciteitswetgeving in Elzas-Lotharingeu. Maar er is natuurlijk een hemelsbreed verschil tus sehen de indiening van dergelijke voorstellen door een fractie en het regeeringsprogram. Men kan zich levendig voostellen dat de redi- calen op het oogenblik pro forma naar derge lijke voorstellen een revérence maken, doch zich wel tienmaal zullen bedenken om met de verwezenlijking het land in onrust te werpen. De radicalen hebben dan ook weinig nota ge nomen van Uet „bestek en voorwaarden" voor hét politiek kartel, door de socialisten met de noodige ironie opgesteld, om gezegd politiek kartel te doen mislukken. De radicale partij heeft aan Herriot volle vrijheid gelaten in de vorming van zijn kabinet, mitsdien in bet zoe ken van zijn meerderheid. Maar de bijeen komst der radicalen is toch wel van belang ge weest, om het blijk van onmacht om iets aan (jen koers der Franische politiek te wijzigen, dat Herriot heeft moeten afleggen. De afwijzing van de socialistische eischen, door Herriot uitgesproken, heeft geen anderen klank gehad dan wanneer ze door een Tardieu of zelfs een Marin zou ziju uitgesproken. Wat hij voor de werk loozen belooft te doen, wil len ook Tardieu en Marin ondernemen en als hij 't zal doen, dan zal 't zijn met hun steun. De onderwijsmaatregelen, die hij doet, wor telen in zijn radicale overtuiging, zijn reeds bindend aangevangen door zijn voorgangers, die bij als rechtschen veroordeelt. Als hij be zuiniging op de militaire lasten wil, kan hij zelfs geen formulo vinden die hem van zijn recbtsche tegenstanders onderscheidt, en hij wijst ze zelfs af op grond van de noodzake lijkheid om de nationale verdediging te verze keren, wat een plagiaat is ten koste der na tionalisten. De naasting van het assurantie- wezen, die zelfs in zijn partij geen meerder heid zou vinden en zeker op den tegenstand der radicalen van den senaat zou stuiten, kan hij afwijzen om gebrek aan geld, en zelfs wat de naasting der spoorwegen betreft, die vrij wel aan den grond zitten, moet hij zich aan dezelfde realiteit onderwerpen als de nationa listen het hebben gedaan. En de Engelsche socialisten bovendien. Herriot en de buitenlandsche politiek. Ge looft men werkelijk, dat het een vraagstuk is. Wij weigeren te geloogen, dat het eenig on bekende bevat; Herriot de patriot, zooals het Iedere Franschman geweest is, zooals het de revolutionnairen van 1793 geweest zijn, zooals het de Franschen van 1914 geweest zijn. Zooals hij het trouwens altijd toonde te zijn, wanneer 't er op aankwam een ernstige verklaring af te leggen, en waarin nimmer nagelaten werd te wijzen op de onomstootelijke rechten van Frankrijk op herstel en de onafwijsbare eischen zijner nationale verdediging". De ver wachting van verandering Is slechts gebaseerd op schijn, zooals het slechts de schijn is, die een Briand In tegenstelling .brengt met Poin- caré, een Tardieu met Briaud, een Herriot met Tardieu. Ongetwijfeld heeft Herriot voor het ooge®- blok nog geweigerd zijn buitenlandsche politteh B e r 1 Ij n, 27 Mei 1932, Morgen, Zaterdag, biedt de Vereeniging van de buitenlandsche pers te Berlijn aan de rijks- lands- en gemeentelijke autoriteiten haar tra ditioneel banket in het hotel Adloq aan en zal zij gelegenheid hebben ook den rijkskanselier als gast te kunnen begroeten en een rede van hem aan te booren. Deze toespraak, die trouwens door de radio verbreid wordt, wordt met meer dan gewone spanning tegemoet gezien, want enkele uren later zal de kanselier een bezoek bij Hinden burg aflagen en dezen de vraag stellen of hij de kanselier nog langer het vertrou wen van het hoofd van den staat geniet. Deze aangelegenheid is eT natuurlijk een, die in hoofdzaak Duitscbland alleen aangaat en waar mede het buitenland en haar pers maar in de tweede plaats wat te maken hebben; maar daar staat weer tegenover, dat de binnenlandsche en buitenlandsche kwesties van het Duitsche rijk tot een onontwarbaar geheel vervlochten zijn; dat we vlak voor een gewichtige inter nationale conferentie staan en dat er ook ge ruchten cirkuleeren, als zou Hindenburg juist om redenen van buitenlandsche politiek, niet meer met Brünlng mee willen. Maar hoe dat zij, het ls een feit van alge meene bekendheid, dat het in de laatste dagen niet erg meer botert tussehen de twee hoogste autoriteiten In de Duitsche republiek. Voor een deel wortelt deze verwijdering wel in de kwestie van de ontbinding der S. A en van die der daarop volgende correspondentie tus- beetjes onder kleine kolonisten te verdeelen. Deze maatregel kost aan een aantal oude geslachten van groot-grondbezitters het be staan. De leden van die geslachten zijn er in geslaagd heel wat krachten tegen de regee- ringsplannen mobiel te maken en een sterke actie van het oude, traditioneele Pruisendom tegen de z.g. socialiseerings-plannen van den gehaten Brünlng in het leven te roepen. Zoo wat het heele grondbezit van dien Oost-hoek heeft zich daarbij aangesloten en in het koor zingen ook mee de bezitters van tweede en derde hypotheken, die bij de regeling hun geld natuurlijk zeker tot den laatsten penning kwijt zijn, allerlei leveranciers, geldvoorschieters, enz. enz. Hindenburg vertoeft nu in Neudeck, vlak bij dit begrijpelijke misbaar, waar overigens zoo veel families door getroffen worden, met welk» hij zich innerlijk ten sterkste verknocht moet voelen. Hij kan zich daarom moeilijk of hee- iemaal niet met dit deel der regeeringsplan- nen verzoenen en de vraag is, of het Zondag aan den kanselier lukken zal den maarschalk tot zijn zienswijze over te halen dan wel op een andere wyze de tegenstelling te overbrug gen, welke zich tussehen heide mannen ge vormd heeft. In dit verband moet ook een onthulling ge signaleerd worden, welke het blad van Steger- wald gisteravond serveerde. In hoeverre deze onthullingen eemigie waarde hebben zal de toekoijnst misschien leeren en of de inhoud ervan werkelijk tussehen Hindenburg en Brü- ning staat, is ook nog een open vraag, welke echter door een blad als de ,,Vo.rwarts schijn baar bevestigend beantwoord wordt. De onthul ling knoopt aan aan de dreigementen, die Brü ning bij zijn rijksdagrede aan het adres van de oppositie richtte en waarin hij op zeker gekuip van de oppositie met den buitenland- sohen vijand zinspeelde. ,,Der Deutsche" weet nu mede te deelen, dat invloedrijke personen, die echter geen rol in de politiek van den dag spelen, in stille onderhandelingen met de Franschen staan, welke zich in dit geval door het Comité des Forges laten vertegenwoordigen en zulks met het doel Brünlng gezamenlijk ten val te bren gen. Ten bate van de nieuwe, Duitsche regee ring zon Lausanne dan uitgesteld worden, maar met de bedoeling een Duitsche eindschuld van 9 milliard vast te stellen. Over de ontwa pening zouden belde partijen bet ook al een eind weegs eens geworden zijn en ten slotte wordt er nog van een Fransch-Dultsch mili tair verbond gesproken. Tot zoover de onthulling van ,,Der Deut sche", die eerst in zal slaan, wanneer het blad ook de namen noemt, waarover het blijk baar beschikt, terwijl de krach natuurlijk hee- lemaal los zal komen, wanneer er verhand gelegd kan worden tussehen deze kuiperijen en de camarilla, welke Hindenburg in den laat sten tijd heet te beïnvloeden. Dr. Brüning met v. Hindenburg in gesprek schen Hindenburg en Groener over de ont binding van de rijksbanier. Deze noodlottige aangelegenheid, waarin Brüning zeer zeker geen gelukkige band gehad heeft, heeft de deur van het presidentieel© paleis voor eenige militairen geopend, welke op hun manier po litiek willen drijven en er voorloopig tame lijk wel in geslaagd schijnen te zijn een ver koeling tussehen Hindenburg en diens eersten medearbeider te -bewerkstelligen. Hindenburg heeft zich ditmaal een lange Pinkstervacantie gegund, welke hij ver van Berlijn, op zijn riddergoed Neudeck, sleet. BÜ al het gekuip, waarmede de Berlijnsche atm°3" feer momenteel zoo dreigend zwaar gelad®0 is, werd deze vacantie zeer verschillend «f10* ter preteer d en ontkend kan niet worden, da iets opvallends in stak. Want zeer beianSUl beslissingen, zooals b.v. de reorganise f_ het kabinet, konden dbor de van den anders zoo plichtgetrouwe® 1 !J esi" dent niet getroffen worden. Maar terwijl Hindenburg op met land ver te definieeren in een bepaald program, zijn verklaringen niet voldoende waren. Alsof Maar tegenover de vijftien honderd afgvaardigden zijner partij heeft hij gisterenavond pl®c verklaard in een antwoord, dat voor de so cialisten direct bestemd was, en indirect voor de geheele wereld: „Lausanne en Oen ve wachten ons, Wie kan zeggen onder welke voorwaarden wij morgen de herstelcon eientie bereiken? Wie kan de verschrikkelijke onbe kenden terzij stellen, door de jongste gebeurte nissen gesteld en zoo onrustbarend voor som mige democratieën, evanals voor de onze. Men weet dat wij gunstig gestemd zijn jegens de maatregelen tot een gelijktijdige en gecontro leerde ontwapening onder de volstrekte re serve, dat zij niet de Fransehe veiligheid raken" Komt zulk e» 7%'klaring niet van iemand die zich opgesloten heeft in het zelfde dwangbuis van nationale noodwendigheden, als waarin we Poincaré, Briand, Tardieu, maar ook Painlevé en Boncour hebben aangetroffen? En zoo de internationale toestand de ontwik keling niet verhaast, zal Herriot bet wel tot het najaar kunnen uithouden. Maar dan komt hij voor de tragedie van den financieelen toe- et an dj het enorme budget-tekort te etaan. toefde, hield het nit elkaar vallend kabinet, de eene zitting na de andere en zu s hoofd zakelijk om het budget af te sluiten en om de werkloosheid te bestrijden 0,01 de leniging van de werkloozenellende omen een paar honderd millioen te kort en deze wil de re geering voor een deel uit een nieuwe belasting putten. Zij wil n.l. een "eIastlng heffen van alle menschen, die een vast inkomen genieten en welke uitgenood!®® zullen worden maan delijks 1 Vi pet va® dat inkomen op het altaar der werkloosheid te deponeeren. Nu zijn de regeenngsverklarlngen, volgens welke het totaal onmogelijk zou wezen de be lastingen voë verhoo-gen of nieuwe in te voeren niet goed meer te tellen en heelemaal niet te tellen zijn de beloften aan de ambtenaren gedaan en volgens welke dezen geen veeren meer zouden behoeven te laten. Deze nieuwe regeeringsplannen komen dus wel als een ver rassing en hebben verbazend veel kwaad bloed gezet. Maar Hindenburg schijnt er zich toch wel bij te kunnen aansluiten, wanneer er maar zekere gunstige uitzonderingsbepalingen inge- lascht worden ten bate van de oud-strijders. Het is aan te nemen, dat over deze kwestie tussehen het hoofd van den staat en zijn re geering wel een arangement getroffen wordt. Gewichtiger is kwestie van de ca-lami- teuse goederen in Oost-Pruisen. Een massa ■êroot-grondbezit daarginds steekt zóó diep in de schulden, dat het onmogelijk meeT te redden is. De opbrengst dier bezittingen blijft ver beneden de renten, welke zij voor bun hypotheken moeten opbrengen en de eigenaar ervan faakt dus elk jaar meer achterop. Vol gens den gewonen gang van zaken zouden zulke goederen publiek verkocht moeten wor den en zou de nieuwe bezitter dan op een schoone lel kunnen beginnen. Maar dat is onmogelijk, wijl door een samenloop van om standigheden geen enkele ernstige kooper zich voor zulk een goed kan melden. Daarom heeft de regeering nu besloten om aan de band van de Osthilfe deze bezittingen op te koopen te gen een prijs van niet meer dan 50 60 pet. van de waarde, welke bij het verleenen der eerste hypotheken geschat werd. Een spe ciaal in het leven te roepen organisatie zal zorgen, dat de landbouwelijke bezigheden niet onderbroken worden en er daarna toe overgaan de goederen'te verkavelen en ze bij fitukjes en TOT LAND VAN MODERNE Electricitelt, 'door waterkracht gewonnen, geeft weer kracht aan het water. De Jomlaam, de historische rivier, waaraan voor de mienschhieid zoo taJlilooze herinneringen zijn verbonden, is verlegd en het water van den geheiligden stroom is aan banden gelegd, teneinde de bevolking van Palestina en Trans- jordauië, voortaan van eleatricitett te kunnen voorzien. Op <je plaats, waar de Jarmoek-rivteor, welke ton Zuid-Westen van Syrië loopt, in den Jor dan® uitmondt, eenige mijlen ten Zuiden van het meer van Goldlea, te deor de Palestine jjlectrle Corporation het aanzien van het land schap geheel gewijzigd, meldt de „Manches ter Guardian". Waar vroege® watervallen bruisten onder een oud© Romelnsche brug, geflankeerd door bosehjes oleanders, vormt thans een smal wa terloopje alles wat er over is van de water vallen, terwijl een meer van 1.500.000 kubieke meter inhoud het landschap overheersohit. Een meer van een dergelijk© grootte is ech ter een zeer verkwikkend schouwspel in het droge Palestijnsohe land, terwijl bovendien de eteatriciiteitsweirken over het algemeen zoo danig zijn geconstrueerd, dat aan de schoon heid van het landschap zoo min mogelijk af breuk wordt gediaan. De Jarmoek-rivier en het grootste deel van den jordaan zijn naar het bovengenoemde meer gevoerd. De rest van den Jordaan vloeit als een oun stroompje door de oude bedding, welke door middel van een kanaal in verbinding staat met het meer, zoodat het water daarin door dit kanaal geregeld kan worden. Aan het Zuid-Westelijk eind van het meer valt het water in geweldige pijpleidingen om laag en brengt aldus groot© turbines in bewe ging. Het gebruikte water stroomt wedercH® den Jordaan op een plaats beneden d© citeitswerken, waar zich een klein de rivier bevindt, en zet verder cmgeMnaeid zijn loop naar de Doode Zee voort- Van d,e vier turbines, welke .^n1>ruik bevinden er zich thans twee in® Qm één ervan is nog s echts nood^ vraag naar electricitelt te K wegen zullen worden Paieatilla als ia van de rivier gewon®®0 woriit' kan het water van rlpn Tordaan worden opgevoerd en ver spreid over de dorre landen der jordaa®-val- lei, waardoor een ®^w tijdperk van w*^ wordt geopend dat weleer een van de tuinen was der oude wereld. Thans zijn nog slechts vijftig werklieden van d© vierhonderd te Jisr Mejawb aooals oiek op d© kaart heet, werkzaam- Deze naam beteek ent in bet over de samenvloeiing deir yateren". De Joden noemen haar Nahaiaim, wat be- teekent: de twee rivieren. De heuvel, waarop Ua nederzetting ligt, iw>emen zii »Tell Or", de „Hemel des lichts". WASHINGTON, 1 Juni. (R.o.) De senaats commissie voor bultenlandisohe aangelegenhe den heeft zich in zijn desbetreffend rapport uitgesproken voor toetreding van de Vereenig. de "staten tot heit internationaal gerechtshof,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10